PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρίζονται παλιά περιφερειακά (όχι αιτήματα για χάρισμα ή αγορά)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149

asxetos22
03-12-10, 12:15
...Τακτικές κερδοσκοπίας ή μεταπώληση (όπως έκανε ο sadangels με το κουτί του dslmaniac) ή "παίρνω τα πάντα όλα", είναι, κατά την άποψή μου, εκτός του πνεύματος του νήματος.

Ξέρεις πολλές φορές, οι δωρητές, θέλοντας να ξεφορτωθούν το δυνατόν γρηγορότερα αυτά που έχουν και μη θέλοντας να μπλέξουν με πολλαπλά πμ και συναντήσεις κλπ κλπ, αναφέρουν ρητά ότι ΈΝΑΣ θα τα πάρει όλα. Όπως λίγα μηνύματα ποιο πάνω το αναφέρει ο BigBlack, και το έχω κάνει και εγώ για προφανείς λόγους.


...αν υπάρχει κάτι να πω που ΔΕΝ είπα πάνω στο συγκεκριμένο, είναι "με μόνο κανόνα την προτεραιότητα ως προς την εκδήλωση ενδιαφέροντος".

ΔΕΝ είναι έτσι φίλε μου, τον κανόνα τον ορίζει αυτός που δωρίζει όπως και αυτός μπορεί να επιλέξει σε ποιον θα το δώσει. Εγώ για παράδειγμα ΔΕΝ επιθυμώ να χαρίζω στα γνωστά μικρομαγαζάκια που έχουν στηθεί σε τέτοια sections των forums (εδώ και αλλού).

Όπως επίσης λίγα μηνύματα ποιο πάνω που χάριζα ένα φουρνάκι, τελικά δε το πήρε ο πρώτος αλλά επόμενο πμ (τους λόγους τους εξήγησα με μήνυμα στο πρώτο, και δε έχει νόημα να τους αναφέρω εδώ, αν θέλει όμως ας το επιβεβαιώσει)

vickymnt
03-12-10, 12:21
Καλημέρα σε όλους σας. :hello

Έχεις δίκιο που απορείς, washcloud, γιατί ένα σχολείο να μην αξιοποιήσει άλλες πιθανές εναλλακτικές που σίγουρα δεν έχουν οικιακοί χρήστες. Σκέψου, όμως, :hmm: ότι για να υποβάλλομαι σε αυτή τη διαδικασία με προσωπικό κόστος και χωρίς κανένα όφελος για εμένα, δεν υπάρχει καμία εναλλακτική, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Να είστε πάντως σίγουροι ότι αν αποκτήσουμε με κάποιο τρόπο νέο εργαστήριο, όλα τα μηχανήματα που υπάρχουν τώρα, θα τα προσφέρω εγώ στο forum. :oneup:

Και φυσικά, η διαδικασία της προτεραιότητας ισχύει και για εμένα, άσχετα αν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σε σχολείο. Αν προλάβω να εκδηλώσω ενδιαφέρον πρώτη, μπορεί να πάρω τον εξοπλισμό ή ό,τι έχει περισσέψει, όπως και έχει γίνει.

Επειδή θεωρώ ότι με αυτή τη συζήτηση κάνουμε κατάχρηση του χώρου που είναι αφιερωμένος σε άλλο σκοπό, αν σας ενδιαφέρει, μπορούμε να ανοίξουμε ένα θέμα όπου θα τη συνεχίσουμε. :)

artshadows
03-12-10, 13:24
Απλα αναρωτιεμαι τελικα ο o dsl που χαριζε εγινε banned και ο και ο sand που πουλαει τα χαρισμενα εμεινε;

Seitman
03-12-10, 13:58
Είναι μαϊμού ban του DSLAManiac ;)

artshadows
03-12-10, 14:00
ψαρωσα!!!!!!!!!!!!!

washcloud
03-12-10, 22:31
Με γνώμονα αυτό :

Επειδή θεωρώ ότι με αυτή τη συζήτηση κάνουμε κατάχρηση του χώρου που είναι αφιερωμένος σε άλλο σκοπό, αν σας ενδιαφέρει, μπορούμε να ανοίξουμε ένα θέμα όπου θα τη συνεχίσουμε.
κλείνω μέσα σε spoiler που ακολουθεί, σχολιασμό που κυρίως αφορά την vickymnt -αλλά όχι μόνο- κάνοντας τη λιγότερη δυνατή κατάχρηση του χώρου [προδιαθέτοντας, αν υπάρξει επιθυμία για περαιτέρω απαντήσεις να ληφεί υπ' όψιν το παρακάτω : ]

(...όταν όμως όντως υπάρχει ζήτημα, νομίζω πως πράγματι θα έπρεπε ν' ανοιχτεί ένα σχετικό νήμα που να φιλοξενήσει ΑΠΟΨΕΙΣ, και ει δυνατόν όχι χαρακτηρισμούς. Το λέω, διότι έχω πετύχει μία τουλάχιστον σχετική απόπειρα, η οποία είχε ξεκινήσει προ μηνών, ως διαχωρισμός σχετικών μηνυμάτων από το παρόν, που ναι μεν δεν τα λες "οφτόπικ", αλλά όντως πλημμύριζαν τον χώρο όπου παν' απ' όλα, και με ανάγκη για όχι μεγάλων απιοκλίσεων από το ζητούμενο, το οποίο είναι δωρεές/διεκδικήσεις/ευχαριστίες. Και που έσβυσε άδοξα κάτω από τους βέρτσουαλ ήχους κλεισίματος λουκέτου.)

(ανοίγετε υπ' ευθύνη σας, διότι ακολουθεί ποταμός από bytes)


ΔΕΝ είναι έτσι φίλε μου, τον κανόνα τον ορίζει αυτός που δωρίζει όπως και αυτός μπορεί να επιλέξει σε ποιον θα το δώσει. Εγώ για παράδειγμα ΔΕΝ επιθυμώ να χαρίζω στα γνωστά μικρομαγαζάκια που έχουν στηθεί σε τέτοια sections των forums (εδώ και αλλού).

Όπως επίσης λίγα μηνύματα ποιο πάνω που χάριζα ένα φουρνάκι, τελικά δε το πήρε ο πρώτος αλλά επόμενο πμ (τους λόγους τους εξήγησα με μήνυμα στο πρώτο, και δε έχει νόημα να τους αναφέρω εδώ, αν θέλει όμως ας το επιβεβαιώσει)

^ Kαλό είναι πριν η παρεξήγηση πάει σύννεφο, λίγη προσοχή στα γραφθέντα.
Χαρκτηριστικότερη όλων, το παράδειγμα του που είχε πάρει κουτί, κι έχει φτάσει λόγω αγαρμποσύνης χειρισμών και διατυπώσεών του (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3840915&postcount=1853), να πιστεύει για πάρτη του ο κόσμος ότι το πούλησε (ενώ ανταλλαγή ζητούσε, και αν πληρώσει και την όποα διαφορά) - μέχρι και εμμέσως ν' αναρωτιούνται κάποιοι "γιατί δεν μπαναρίστηκε", ενώ ο αποκαλύψας κάνει..."μακροβούτια" (δεν το λέω τυχαία, και άλλοι είχαν εκφράσει ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες απορίες, πριν σκεφτούν ότι τα "γεγονότα" που βλέπουν, μπορεί να έχουν άλλη ερμηνεία. Και με το "γεγονότα", εννοώ το "σικέ" ban στο τάδε προφίλ, και την ανυπαρξία ban στο του άλλου. Γιατί θα έπρεπε να συνδυαστούν, σε κάθε περίπτωση; Δε θα μπορούσε κάποιος να είναι αποκλεισμένος, για τελείως άλλο ζήτημα; )

Συγκεκριμένα, μίλησα για την ΑΠΟΨΗ μου, περί "κανόνων" στο παρόν νήμα. Η οποία συνοψίζεται στο "ο δωρητής έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο" για 'μένα. Και η μόνη του ("ηθική") υποχρέωση, είναι να τηρήσει τις όποιες του υποσχέσεις όπου τις έχει δώσει. Οπότε, προς τί το "δεν είναι έτσι φίλε μου"; Βλέπεις να διατυπώνω κάτι διαφορετικό από αυτό; Η δική μου διευκρίνηση είχε να κάνει με τον δημόσιο λόγο που μου απηύθυνε ο ipo, σχετικά με το "τί είπα" (ή το "πώς ακούστηκε" τέλος πάντων), και ξεκάθαρα εννοούσα πως σαν μέλος συμφωνώ με ΕΝΑΝ κανόνα (όχι συμπεριλαμβανόμενο στην λίστα των όσων διέπουν το φόρουμ, αλλά ηθικό) : αυτόν της τήρησης προτεραιότητας αναφορικά με τη ζήτηση (που προσωπικά τον βρίσκο ως το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος δωρητής, ούτως ώστε να είναι "εντάξει" με όλους -ή έστω με όσους περισσότερους γίνεται- και να είναι όλοι επίσης όσο εντάξει γίνεται απέναντί του, χωρίς να τον παραζαλίζουν κι όλας.
Κατά τ' άλλα, πιο ανεπτυγμένη γνώμη μου περί πρακτικής δωρεών, έχω παλιότερα εκφράσει και στο παρόν φόρουμ, αλλά και αλλού, για όποιον ενδιαφέρεται (αν θέλει ας με ρωτήσει κι όλας, για περισσότερα).
Κι ένα τελευταίο : βεβαίως και συμφωνώ με την υποπερίπτωση που αναφέρεις, περί παραδείγματος όπου δωρητής θέλει να αδειάσει με μια τον χώρο του. Προς "υπεράσπιση" όμως του ipo, ΔΕΝ μίλησε περί δωρητών, αλλά περί ΛΗΠΤΩΝ (όταν είπε δε συμφωνεί με την πρακτική του "παρταόλα"). Φαντάζομαι δηλαδή, πως ούτε αυτός διαφωνεί με το να διαθέτει κάποιος πράγματα, όπως τον βολεύει. Το λέω, γιατί σε 'κείνον απευθύνθηκες διευκρινίζοντας την περίπτωση του "ξεφορτώματος"...







Καλημέρα σε όλους σας. :hello

Έχεις δίκιο που απορείς, washcloud, γιατί ένα σχολείο να μην αξιοποιήσει άλλες πιθανές εναλλακτικές που σίγουρα δεν έχουν οικιακοί χρήστες. Σκέψου, όμως, :hmm: ότι για να υποβάλλομαι σε αυτή τη διαδικασία με προσωπικό κόστος και χωρίς κανένα όφελος για εμένα, δεν υπάρχει καμία εναλλακτική, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Να είστε πάντως σίγουροι ότι αν αποκτήσουμε με κάποιο τρόπο νέο εργαστήριο, όλα τα μηχανήματα που υπάρχουν τώρα, θα τα προσφέρω εγώ στο forum. :oneup:

Και φυσικά, η διαδικασία της προτεραιότητας ισχύει και για εμένα, άσχετα αν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σε σχολείο. Αν προλάβω να εκδηλώσω ενδιαφέρον πρώτη, μπορεί να πάρω τον εξοπλισμό ή ό,τι έχει περισσέψει, όπως και έχει γίνει.

vickymnt, ελπίζω να έκανα κατανοητό πως ούτε κάποιου είδους λεκτικής "επίθεσης" σου έκανα με το πρωινό μου μήνυμα. Από επιλογή λέξεων μέχρι και ύφους, ήθελα να εκφράσω αφ' ενός μεν άποψη, αφ' ετέρου δε ΑΠΛΩΣ μια δυσαρέσκεια. Διότι, συνοπτικά, το θεωρώ κομμάτι άδικο τον "ανταγωνισμό" ενός ολόκληρου σχολείου που έχει μάλιστα ΣΥΝΕΧΕΙΣ ανάγκες. Και μιλάω ως ευεργετηθέντας από το παρόν thread, έστω κι αν το συνολικό μου όφελος τους 6 αυτούς μήνες, δεν είναι τελικώς όσο μεγάλο είχε αφήσει -αδίκως, ειδικά μια και η "επιφάνεια" είναι συνήθως αυτή που μένει στον μέσο αναγνώστη- ο ipo να εννοηθεί (τα "ουσιαστικότερα" μάλιστα αντικείμενα που έχω χρεωθεί, είναι θα έλεγα ένα scanner, το οποίο δεν ήταν καν για 'μένα, και δυο 74άρηδες SCSI δίσκοι οι οποίοι παρεμπιπτόντως και δυστυχώς, γευτήκανε τις επιπτώσεις του Νόμου Της Παγκοσμίου Έλξεως πριν καν φτάσουν στα χέρια μου. Από 'κει και πέρα, ψιλολόγια θα έλεγα, και κάποια από αυτά δεν τα "διεκδίκησα" καν, καθώς είχαν μείνει ολίγον στ' αζήτητα, οπότε παίζει και να γλύτωσαν από σουτάρισμα).

Εν ολίγοις, μου φαίνεται "κάπως" να απολογηθώ, αφ' ενός διότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κι αν έχω ζητήσει, και χρήσιμο μου ήταν, και δεν το εκμεταλλεύτηκα εμπορικά - αφ' ετέρου διότι ΟΝΤΩΣ όταν ζητώ κάτι, είναι επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να το αγοράσω, και μέχρι τυχόν να το αποκτήσω με αγορά, αν το βρω να δωρίζεται, θα το ζητήσω. Αλλιώς απλά θα κάνω χωρίς αυτό για όσο καιρό είναι να κάνω.
(Και για την απόλυτη ακρίβεια, το "ουσιαστικό μου ζόρι", είναι παν' απ' όλα πλεόν, ο αποθηκευτικός χώρος. Οπότε, όπου δω δίσκο να χαρίζεται, ανεξαρτήτως μεγέθους δεν υπάρχει περίιπτωση να μην τον ζητήσω. Κι ένα παραπάνω που έχω "ιδιαίτερη σχέση" με το συγκεκριμένο pc part, και συνεχώς "πειραματίζομαι" πάνω σε αυτό, προσπαθώ ν' ανανήψω σχετικούς υποτιθέμενους αναξιόπσιτους, και γενικώς για 'μένα και μισό GB δίσκος, είναι αμαρτία να πετιέται, να ανακυκλώνεται, κτλ. Σε άλλο φόρουμ έχω ανοίξει και thread "αποκλειστικά για χαλασμένους δίσκους", για λόγους πιο άμεσης επικοινωνίας, για περιπτώσεις νεκρών δίσκων, προκειμένου τυχόν να εξυπηρετηθεί κόσμος που θέλει να δοκιμάσει data recovery τεχνικές, για να παροτρυνθούν οι κάτοχοι τέτοιων δίσκων να ΜΗΝ απλά τους πετάνε).
Δικιά μου αίσθηση λοιπόν, είναι ότι τους 6 αυτούς μήνες ΔΕΝ έχω φερθεί ως "αρπάχτρας". Αλλά επειδή "το βλέπω" στη συγκεκριμένη σελίδα να αφήνεται τέτοια εικόνα για 'μένα, είπα να προσπαθήσω να πω και τα δικά μου περί αυτού, και τα συμπεράσματα των αναγνωστών να βγουν με βάση ΚΑΙ αυτά.

Κατά τ' άλλα, vickymnt, προσωπικά δεν πρόκειται να βγω στο παρόν και να ξαναπώ κάτι σχετικό. Διατύπωσα μια φορά την άποψή μου, και αρκεί. Το οποίο σημαίνει, σαν Washcloud, μπορείς για 'μένα (...και να 'μουνα και κάτι ιδιαίτερο...) να συνεχίσεις την προσπάθεια ανεφοδιασμού του σχολικού σας εργαστηρίου, και μέσα από εδώ. Πόσο μάλλον που δεν μου πέφτει κανείς ΑΠΟΛΥΤΩΣ λόγος, μη έχοντας πχ καμμία σχέση με τη Διαχείριση του παρόντος φόρουμ (και φυσικά ούτε τσιφλίκι του παππού μου είναι, και για 'μένα μπορεί να συνεχίσει ο καθ' ένας για τους λόγους του να συνεχίσει να αιτείται υλικού από εδώ). Ήθελα όμως να ΣΟΥ τονίσω, να σκεφτείς "το άδικο" της υπόθεσης. Και το τονίζω ως "άδικο", ξαναλέγοντας πως αυτό απ' τη μια σημαίνει την πληθώρα αναγκών που προκύπτουν από ένα ολόκληρο σχολείο, κι απ' την άλλη το ότι είναι νομίζω κατανοητό πως ο καθ' ένας "ευαισθητοποιείται" περισσότερο, όταν πρόκειται για σχολείο. Μ' άλλα λόγια, είμαι βέβαιος πως θα έχει για πολλούς, a priori προτεραιότητα. Για να το θέσω και κάπως διαφορετικά, καλή η "ελεύθερη αγορά", και δεν λέω σε κανέναν "να φύγετε, να πατ' αλλού", όπως ο γνωστός ηλικιωμένος της προ χρόνων παγωτοδιαφήμισης, αλλά δεν είναι κι ωραίο όταν σε μια γειτονιά όπου παραδοσιακά λειτουργούν μπακάλικα, ν' ανοίξει μεγαλοσουπερμάρκετ.......Είναι...; Γι' αυτό ακριβώς και πρότεινα "εναλλακτικές". Τις οποίες θα σκεφτόμουν αν εγώ ήμουν ο "υπεύθυνος" ενός αναλόγου σχολείου, ως πιο προσήκουσες, σε αντιδιαστολή με την "ευκολία" βολέματος ενός φόρουμ "περιορισμένων" χαριστικών δυνατοτήτων. Σχετικά μου έγραψες, και μου είπες περί "προσωπικού κόστους χωρίς αντίκρυσμα". Και ας πούμε (δημοσίως) πως σε γενικές γραμμές συμφωνώ και κατανοώ ως απλό μέλος, αυτή σου τη θέση. Να τονίσω όμως, ότι χωρίς να έχω αντίθεση με το να είναι εξοπλισμένο ένα σχολικό εργαστήριο, ότι κατ' αρχάς η ευθύνη περί αυτού, αφορά την Πολιτεία, ΠΑΝ' απ' όλα. Η οποία ΒΕΒΑΙΩΣ και γνωρίζω ότι μόνο εντάξει δεν είναι στις σχετικές διαχειριστικές/οργανωτικές της συνήθειες. Να τονίσω επίσης το ότι είναι ενδιαφέρον ότι ο στενός σχολικός κύκλος (κηδεμόνες, καθηγητές, περίοικοι, μαθητές ακόμα) "θα έπρεπε" (...; ) να έχει ευαισθητοποιηθεί αναλόγως πάνω στο συγκεκριμένο, και να μην "περιμένει" από την ΚΑΘΕ "vickymnt", να κάνει ηρωικές κινήσεις καθαρά προσωπικού (χρονικού κυρίως) κόστους. Όχι δηλαδή τίποτ' άλλο, αλλά ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ πως ο μέσος όρος βιοτικού επιπέδου των στην παρένθεση αναφερομένων, ΜΠΟΡΕΙ να υπσοτηρίξει το θέμα "σχολικό εργαστήριο", ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ένα φόρουμ, καλύτερα επίσης από τις ατομικές προσπάθειες ενός μόνο καθηγητή. Εκτός πια κι αν μιλάμε για σχολείο "ενός κατώτερου θεού"* = πχ σε κάποιο τσιγγανοσυνοικισμό, όπου ούτε τα παιδιά θα έχουν τους προσωπικούς τους υπολογιστές στο σπίτι (πράγμα που μάλλον συμβαίνει στην παρούσα, κατά μέσο όρο), ούτε οι γονείς θα έχουν την οικονομική (και όχι μόνο) δυνατότητα για τέτοιου είδους συνασπισμούς ("μαζί για να φτιάξουμε το σχολικό εργαστήριο των παιδιών μας" κτλ), ούτε η γύρω περιοχή προσφέρεται για συνδρομή στο θέμα μέσω χορηγιών κλτκτλ......) - και φυσικά θα είναι τελευταίιιιιιιιιια στην εξοπλιστική λίστα της Πολιτείας.
....δεν είμαι βέβαια εκεί που βρίσκεσαι. Δεν ξέρω την ακριβή κατάσταση, και μόνο να πιθανολογώ μπορώ, και τελικά τα πράγματα να είναι πολύ πιο ουγκαντέζικα απ' ό,τι φαντάζομαι, και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να είναι να κάνεις ό,τι ήδη κάνεις εσύ, για να μπορέσει να γίνει κάτι, για να κάνεις κι εσύ την δουλειά σου στο σχολείο, και να αξιοποιηθεί ακόμα περισσότερο κατά το αυτονόητο δοκούν που το 'χει πάρει ο διάλος, ο χρόνος της δημόσιας εκπαίδευσης των παιδιών (που πιθανώς μέχρι και παίζουν μπάλα την ώρα της Πληροφορικής, όταν το σχετικό εργαστήριο είναι ελλιπές). Μπορεί δηλαδή εγώ να λέω, αλλά εσύ να βγεις να πεις "έλα παππού μου Washcloud, να σου δείξω της γιαγιάς μου...Λες να μην έχουμε κάνει άλλου είδους προσπάθειες; Μηδέν αποτέλεσμα όμως, και στο μεταξύ τα χρόνια περνάνε όπως και τα παιδιά από το εργαστήριο χωρίς χαΐρι". Δεκτόν αν το πεις. Όπως όμως κοιτάς εσύ το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ=το δικό σου σχολείο/"τα δικά σου παιδια"/τη δική σου δουλειά ακόμα-ακόμα,,,έτσι νομίζω αυτονόητο είναι να κοιτάω και εγώ εμένα, αλλά ΚΑΙ τους υπόλοιπους του παρόντος φόρουμ, διατυπώνοντας την άποψη πως αν σκάσει δεινόσαυρος σε λιμνούλα απ' που μέχρι πρότινος έπινε μόνο η συνηθισμένη πανίδα, και θα τη στερέψει, και θα διψάσουνε πολλοί. Σαφώς και δεν είναι απόλυτης αντιστοιχίας το προηγούμενο παράδειγμα, απλά ήθελα να δώσω τη γενική εικόνα, την οποία κάπως έτσι τη βλέπω. Γι' αυτό και προσπάθησα απλά να σου τονίσω/υποδείξω να σκεφτείς διάφορα πάνω στην άποψή μου, να κρίνεις, κι αν βλέπεις εναλλακτικές, κρίνε εσύ αν θα έπρεπε ή όχι έστω να τις αποπειραθείς.

Κλείνω υπενθυμίζοντας πως όλα τ' αποπάνω, δεν έχουν ούτε καμμιά αξία, ούτε καμμιά δύναμη, παραπέρα από το ότι είναι απλά μια άποψη, και ούτε πιέζουν κανέναν για το οτιδήποτε. Food for thought προς άπαντες που έκαναν τον κόπο να τα διαβάσουν τα θεωρώ απλά, και δεν έχω καμμιά διάθεση να επανέρχομαι σε αυτά.
Και για να προσφέρω και μια νότα πιο χαλαρή (και παιχνιδιάρικη...), λέω το κλείσιμο να το κάνω αφιερώνοντας σε όσους έφτασαν ως εδώ διαβάζοντας, ένα από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια : http://www.youtube.com/watch?v=e-XBrXxoVdk






* "Γνωρίζω" (θεωρητικά τουλάχιστον-απλά βασιζόμενος στον λόγο του) πχ, περίπτωση μέλους το οποίο λειτουργεί παρομοίως με εσένα (εξοπλίζει σχολείο μέσω δωρεών απ' το παρόν), και είναι "σαφώς" πολύ πιο "ευαίσθητο" το αντικείμενο που δέχεται τις δικές του προσπάθειες...

artshadows
03-12-10, 23:15
το ξαναπει οτι θα ηταν καλο να υπαρχει στο προφιλ καθε χρηστη κατι σαν λιστα χαρισμενων ετσι θα λειτουργει με υγεια το φορουμ .Αυτος που χαριζει θα μπορει να τσεκΑΡΕΙ αν τα δινει σε καποιον επαγγελματια τσαμπατζι οπως επισης αν αυτο που πωλειται ειναι χαρισμενο.

ntopas
04-12-10, 00:24
Χαρίζονται:

1) Εκτυπωτής HP Deskjet 970 Cxi. Λειτουργούσε άψογα μέχρι και πριν 2 χρόνια, τα μελάνια του σίγουρα θα έχουν ξεραθεί.

2) Πολυμηχάνημα HP PSC 1510 με τις ζελατίνες του, στο κουτί του με τροφοδοτικό, χωρίς μελάνια. Έχει τυπώσει μόνο 2 δοκιμαστικές σελίδες και κατόπιν αφαιρέθηκαν τα μελάνια για να τοποθετηθούν στο αδερφάκι του.

Παραλαβή μόνο από το σπίτι μου στο Περιστέρι και μόνο και για τα δύο μηχανήματα μαζί. Περιμένω pm!

Πωπω 1510 το μηχανηματάκι αυτό με έχει εκπλήξει..
Δεν θυμάμαι από πότε το έχω (για περιστασιακή χρήση βέβαια..)
Όποιος το πάρει θα το χαρεί μπράβο που το έδωσες να πιάσει τόπο!:clap:

HILL.K
04-12-10, 00:57
Αν και είμαι εντελώς εκτός κανόνων, θα συνεχίσω :)

CRT δεν παίρνουμε γιατί είναι κακές για τα μάτια των παιδιών... Αλλά αν έχετε κάποιο λειτουργικό PC που να μην θέλει πολλά για να λειτουργήσει το χρειαζόμαστε :)

Θενξ σε όσους προσφέρουν :)

πιστευω πως για τη μια ωρα που θα κανουν τα παιδια ''μαθημα'' στο σχολειο δεν θα τυφλωθούν κιόλας!!! Εδω πανε και τυφλώνονται στα ιντερνετ καφε 10ωρα ολόκληρα αυτο θα τους πειράξει????

Μια ''φθηνη'' tft πιστεύω ειναι χειρότερη από μια μέτρια crt! :)

Εδω κολλάει η παροιμια...του χαρίζανε γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια!!!

Φιλικά πάντα!!! Μη παρεξηγηθώ! :)

blade_
04-12-10, 04:46
microsoft keyboard 2000

αυτο εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575613)

επισης χαριζεται ο εκτυπωτης LEXMARK X1130 (http://www.lexmark.co.uk/lexmark/product/home/141/0,6970,252735_653399414_472820877_en,00.html?tabId=7) σε μετρια κατασταση με αναγομωμενο μελανακι(ισως θελει καινουριο γιατι ειναι παλιο το μηχανακι)

ανατολικη θεσσαλονικη στελνω κ αλλου αν υπαρχει ενδιαφερον

ευχαριστω

dimitrisp1977
04-12-10, 10:06
Με ενδιαφερει το keyboard αλλα πως γινεται να το παρλαβω Αθηνα?

Ευχαριστω

asxetos22
04-12-10, 11:39
Χαρίζεται ένα πολυμηχάνημα-φαξ HP G85

Χαρακτηριστικά μπορείτε να δείτε εδώ (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Home.jsp?lang=en&cc=us&prodClassId=-1&prodTypeId=18972&prodSeriesId=30374)

Ιστορικό:
Μου χαρίστικε πριν από ενάμιση περίπου χρόνο
Το χρησιμοποίησα για λίγο καιρό στο 2ο γραφείο μου
έπειτα το έδωσα κάπου όπου το χρειάζονταν και το είχαν κυρίως για φαξ
Μου δόθηκε πίσω πριν περίπου μία βδομάδα και το ξαναδίνω εδώ

http://www.zbynetmagazine.com/classificados/images/Anuncio_2_img_1.jpg

Παραλαβή από το σπίτι μου (Ταύρος), είναι απαραίτητο αυτοκίνητο γιατί είναι ογκώδες

ghbgr
04-12-10, 12:24
...αν υπάρχει κάτι να πω που ΔΕΝ είπα πάνω στο συγκεκριμένο, είναι "με μόνο κανόνα την προτεραιότητα ως προς την εκδήλωση ενδιαφέροντος".

Φίλε μου, αν είχα δεχτεί μήνυμα από κάποιο άλλο μέλος πριν της vickymnt ( η οποία είναι και η μοναδική που ανταποκρίθηκε) για μία οθόνη πχ δεν θα είχα πρόβλημα κανένα.
Το ότι έγραψα πως τα σχολεία και τα ιδρύματα έχουν προτεραιότητα δεν αποκλείει τους υπόλοιπους στο φόρουμ. Βασικός μου στόχος είναι να μην πάνε χαμένα. Όποιος ενδιαφέρεται στέλνει και θα τα βρούμε.
Κοινώς, όλοι οι καλοί χωράνε. :)

NETIZEN
04-12-10, 13:36
Χαρίζεται ένα πολυμηχάνημα-φαξ HP G85

Χαρακτηριστικά μπορείτε να δείτε εδώ (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Home.jsp?lang=en&cc=us&prodClassId=-1&prodTypeId=18972&prodSeriesId=30374)

Ιστορικό:
Μου χαρίστικε πριν από ενάμιση περίπου χρόνο
Το χρησιμοποίησα για λίγο καιρό στο 2ο γραφείο μου
έπειτα το έδωσα κάπου όπου το χρειάζονταν και το είχαν κυρίως για φαξ
Μου δόθηκε πίσω πριν περίπου μία βδομάδα και το ξαναδίνω εδώ

http://www.zbynetmagazine.com/classificados/images/Anuncio_2_img_1.jpg

Παραλαβή από το σπίτι μου (Ταύρος), είναι απαραίτητο αυτοκίνητο γιατί είναι ογκώδες


Με ενδιαφερει αν υπαρχει ακομα.
Ευχαριστω

kwstas_pap
04-12-10, 14:00
και εμένα με ενδιαφέρει αν "στραβώσει" με τους προηγούμενος θα ήθελα να πάρω σειρά! :)


Χαρίζεται ένα πολυμηχάνημα-φαξ HP G85

Χαρακτηριστικά μπορείτε να δείτε εδώ (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Home.jsp?lang=en&cc=us&prodClassId=-1&prodTypeId=18972&prodSeriesId=30374)

Ιστορικό:
Μου χαρίστικε πριν από ενάμιση περίπου χρόνο
Το χρησιμοποίησα για λίγο καιρό στο 2ο γραφείο μου
έπειτα το έδωσα κάπου όπου το χρειάζονταν και το είχαν κυρίως για φαξ
Μου δόθηκε πίσω πριν περίπου μία βδομάδα και το ξαναδίνω εδώ

http://www.zbynetmagazine.com/classificados/images/Anuncio_2_img_1.jpg

Παραλαβή από το σπίτι μου (Ταύρος), είναι απαραίτητο αυτοκίνητο γιατί είναι ογκώδες

BigBlack
04-12-10, 16:31
Ευχαριστώ τον φίλο asxetos22 που ήρθε και παράλαβε τα μηχανήματα, για την άψογη και πολύ φιλική συνεννόηση. Είμαι σίγουρος ότι θα αξιοποιηθούν για να βοηθήσουν ανθρώπους που τα έχουν πραγματικά ανάγκη, κι αυτή νομίζω πως είναι και η ουσία του χαρίσματος, ανεξάρτητα από άλλα κριτήρια (προτεραιότητα κλπ). Η πράξη του χαρίσματος έχει δηλαδή την ηθική διάσταση προτεταγμένη, και δεν υπάρχει μόνο μία ηθική για όλους μας. Ακόμα και μέσα σε κοινά πλαίσια, ο καθένας μας χαράζει διαφορετικό μονοπάτι, και αυτό πρέπει να ακολουθεί, είτε λαμβάνοντας, είτε χαρίζοντας, φροντίζοντας όμως να μην δημιουργούνται εντάσεις εκεί όπου πρέπει να υπάρχει χαρά και αίσθηση αλληλοβοήθειας.

Μ'αυτή την έννοια, καλό είναι που μπαίνουν και συζητιούνται κάποια ζητήματα όπως και γίνεται περιοδικά στο νήμα, αλλά έξω από ανταγωνιστικά πλαίσια και εγωισμούς. Ο χαρίζων, χαρίζει εκεί που του υπαγορεύει η ηθική του και πιστεύει πως και ο λήπτης δεν θα "καταπατήσει" αυτή την εμπιστοσύνη, ότι το οποιοδήποτε πράγμα, μικρό η μεγάλο, θα χρησιμοποιηθεί τελικά με το πνεύμα με το οποίο δόθηκε.

My 2 cents, και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν.:)

asxetos22
04-12-10, 17:10
Εγώ παρέλαβα το πολυμηχάνημα από τον BigBlack και τον ευχαριστώ πάρα πολύ.
Αλλά ποιο πολύ χάρηκα (πραγματικά όμως) για τη γνωριμία, το καφέ και τη συζήτηση.
Χαίρεσαι βρε παιδάκι μου να κάνεις παρέα με τέτοιους ανθρώπους.
Εις το επανιδείν!!

BigBlack
04-12-10, 17:29
Να είσαι καλά, κι εγώ το χάρηκα πολύ! Στο επανιδείν λοιπόν :)

asxetos22
07-12-10, 19:25
Χαρίζεται ένα πολυμηχάνημα-φαξ HP G85

Χαρακτηριστικά μπορείτε να δείτε εδώ (http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Home.jsp?lang=en&cc=us&prodClassId=-1&prodTypeId=18972&prodSeriesId=30374)



Πάει και αυτό! Δόθηκε.

ghbgr
08-12-10, 15:58
οι 15 οθόνες LG CRT έχουν κλείσει για το μέλος vickymnt.

Υπάρχουν ακόμα 1 Philips CRT 17" (http://www.computerdisplays.co.uk/17%20inch%20monitors/philips_107s_screen.jpg) και 3 Hansol 730Ε (http://images.pricerunner.com/product/image/58907/Hansol-730E-Black.jpg) CRT 17" (στις οποίες έχει μείνει αχνή αποτύπωση μικρού κύβου στο κέντρο).

leros2004
08-12-10, 23:23
Τελικά το παλιό pc είναι απλά 1 παλιό κουτί....
Όποιος το θέλει δικό του
80925 80926 80927

leros2004
09-12-10, 00:57
Διευκρίνηση: Σε χρήστες τύπου SadAngels δεν χαρίζω ......
Παρακαλώ να μην στέλνουν pm

button
09-12-10, 01:42
το τροφοδοτικό πόσα watt είναι και είσαι Θεσσαλονίκη ?

washcloud
09-12-10, 02:14
^ Kαλαμάκι λέει στο προφίλ του - όχι σουβλάκι

ntopas
09-12-10, 11:09
^ Kαλαμάκι λέει στο προφίλ του - όχι σουβλάκι

:eguitar:band:

HELL_pegaSOS
09-12-10, 12:49
^ Kαλαμάκι λέει στο προφίλ του - όχι σουβλάκι


Ι-ΧΑΑΑΑΑΑ!
:lol::lol::lol:

Οι Αθηναίοι το καλαμάκι αλλιώς το λένε και ηλιούπολη! :hmm:
Ορίστε επιχείρημα για τους θεσσαλονικείς! :censored:

Seitman
09-12-10, 12:59
Και εμείς έχουμε Ηλιούπολη, αλλά δεν τη λέμε Καλαμάκι... :what:

HILL.K
09-12-10, 13:01
πολεμος βορειοι και νοτιοι μου μυρίζει! :p

Seitman
09-12-10, 13:07
Μπαααααα δε νομίζω.
Είπαμε όχι βία στα γήπεδα, στο ADSLgr εν προκειμένω. Έχει τοοοοοόσο χώρο απ' έξω :rofl:

blade_
09-12-10, 15:45
microsoft keyboard 2000

αυτο εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575613)

επισης χαριζεται το πολυμηχανημαLEXMARK X1130 (http://www.lexmark.co.uk/lexmark/product/home/141/0,6970,252735_653399414_472820877_en,00.html?tabId=7) σε μετρια κατασταση με αναγομωμενο μελανακι(ισως θελει καινουριο γιατι ειναι παλιο το μηχανακι)

ανατολικη θεσσαλονικη στελνω κ αλλου αν υπαρχει ενδιαφερον

ευχαριστω

υπαρχουν ακομα

leros2004
10-12-10, 22:53
Τελικά το παλιό pc είναι απλά 1 παλιό κουτί....
Όποιος το θέλει δικό του
80925 80926 80927

Λοιπόν ξανακατέβηκα αποθήκη και το τροφοδοτικό είναι 250watt, 1 cdrw nec 7500 & 1 cd rom :)

bendersteed
11-12-10, 02:04
Μπορώ να το έχω εγώ το κουτάκι, αν δε το θέλει ο φίλος; Είμαι από Αθήνα, μπορώ να έρθω να το παραλάβω.

leros2004
11-12-10, 10:56
Καλημέρα αν δε τα θέλει κάποιο σχολείο - ίδρυμα κτλ κτλ από Δευτέρα μπορούμε να κανονίσουμε να τα περάσεις να τα πάρεις..

bendersteed
11-12-10, 18:35
Ωραία, ευχαριστώ και αναμένω.

dslfan
12-12-10, 14:32
απο διαλυση του pc μου,
εμειναν μερικα κομματια.


1. CPU - intel pentiuμ, 4 στα 3.8

2. η ψυκτρα της CPU

3. το τροφοδοτικο του
ezcool super silent atx-450 jsp 450W

4. Ενα απλο μονιτορ 15''

Ολα αυτα ηταν στην παρακατω μητρικη,
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P4i65GV
(η οποια και τα εφτυσε :cool: )


Παραδιδονται αμεσα ειτε βορεια προάστια (κοντα στο πενταγωνο) ειτε στο κεντρο - Συνταγμα.
Εκτος του μονιτορ που οποιος το θελει πρεπει να ερθει να το παραλαβει μονος του απο ΒΠ.

Παραθετω και σχετικες φωτο, πλην του μονιτορ το οποιο ειναι σε αποθηκη και πρεπει να το κατεβασω.
Τα παιρνει οποιος ποσταρει πρωτος στο παρον θεμα.



http://postimage.org/image/2j3tc7ev8/

http://postimage.org/image/2j3zycsuc/

http://postimage.org/image/2j44wyubo/

Loukianos
12-12-10, 14:38
Ενδιαφέρομαι για όλα τα παραπάνω, στέλνω ΠΜ.

sadako
12-12-10, 14:40
Πφφφ.. Μέχρι να τσεκάρω αν η μητρική του εφεδρικού μου pc παίρνει τον επεξεργαστή, με πρόλαβε ο λουκιανός.. Χαλάλι του..

Βέβαια ούτως ή άλλως, αν προλάβαινα εγώ, για να την πάρω, θα προϋπόθετε να είχες την διάθεση να στείλεις τον επεξεργαστή Θεσσαλονίκη ταχυδρομικώς..

dslfan
12-12-10, 14:49
Πφφφ.. Μέχρι να τσεκάρω αν η μητρική του εφεδρικού μου pc παίρνει τον επεξεργαστή, με πρόλαβε ο λουκιανός.. Χαλάλι του..

Βέβαια ούτως ή άλλως, αν προλάβαινα εγώ, για να την πάρω, θα προϋπόθετε να είχες την διάθεση να στείλεις τον επεξεργαστή Θεσσαλονίκη ταχυδρομικώς..


σαντακο φιλε μου,
εδω ημουν στη φαση να τα πεταξω στα σκουπιδια,
ποσο μαλλον να κανω και δεματα....


Απλα σκεφτηκα οτι καπου μπορει να χρησιμευουν, κριμα ειναι να πανε μαζι με τα αποφαγια.

:whistle:

sadako
12-12-10, 14:52
:)
Ναι το φαντάστηκα, απλά επειδή αναφερόμουν μόνο στον επεξεργαστή, και σε έναν απλό φάκελο σαν γράμμα έμπαινε άνετα.. Και πάλι βέβαια θα έμπαινες σε κόπο για την όλη διαδικασία της αποστολής, αλλά είπα μπας και...

Τέλος πάντως, όλη η κουβέντα είναι σε υποθετικό επίπεδο, αφού πρόλαβε ο λουκιανός..

Τι να κάνω ρε γαμώτο που το 90% των πραγμάτων που χαρίζονται στο παρόν τόπικ είναι για Αθήνα.. :hmm:

Seitman
12-12-10, 14:56
Και η ειρωνεία είναι ότι ξεκίνησε Θεσσαλονικιός το topic... :clap:

dslfan
12-12-10, 14:59
Τι να κάνω ρε γαμώτο που το 90% των πραγμάτων που χαρίζονται στο παρόν τόπικ είναι για Αθήνα.. :hmm:




να ερθεις αθηνα :lol::lol::lol:

asxetos22
12-12-10, 15:10
να ερθεις αθηνα :lol::lol::lol:

Γιατί το καταριέσαι το παιδί, τι σου έκανε?

dslfan
12-12-10, 15:14
ασχετε, εχεις δικαιο.....
μακαρι να ξεκουμπιζομουν και εγω απο αυτη την πολη, αλλα βλεπεις αντε να βρεις δουλεια. :(

sadako
12-12-10, 15:34
Αυτό ξαναπέστο.. Κι εδώ είναι τα πράγματα αρκετά χειρότερα από ότι Αθήνα.. Πολύ λιγότερες ευκαιρίες..

dslfan
12-12-10, 16:06
σορρυ παιδες εφυγαν ολα πριν απο 5 λεπτα.
Ευχαριστω τον Λουκιανο για την αμεση παραλαβη γιατι
μερικες φορες ενω δινεις πραγματα, σε στηνουν και απο πανω.


Να ειστε παροντες στο επομενο πισι μου ;)

Loukianos
12-12-10, 16:54
Ευχαριστώ πολύ τον ευγενέστατο dslfan για τα πράγματα που μου έδωσε.

artshadows
12-12-10, 17:24
χαίρομαι που τα πηρε καποιος με λιγα μυνηματα ετσι για αλλαγη

asxetos22
12-12-10, 17:39
χαίρομαι που τα πηρε καποιος με λιγα μυνηματα ετσι για αλλαγη

Εγώ πάλι δε τη θεωρώ καλή αλλαγή αυτό.
2 φορές που έδωσα σε ανθρώπους με πολύ λίγα μηνύματα, εξαφανιζόλ, ούτε ένα "ευχαριστώ το έλαβα", και απλώς το επόμενο μήνυμα ήταν για να χτυπήσει κάτι άλλο.

artshadows
12-12-10, 17:47
εχει προταθει απειρες φορφες λυση για αυτο το section εκει να δεις εξαφανιζολ

button
12-12-10, 18:03
Βόρεια και Νότια τι περιμένετε χαχα:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.