PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρίζονται παλιά περιφερειακά (όχι αιτήματα για χάρισμα ή αγορά)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149

ipo
14-12-11, 01:46
Και οι φωτογραφίες του κουτιού:
94260
Ωραία εξάτμιση έχει το κουτάκι. :lol:

leros2004
14-12-11, 01:58
Χαχαχαχ όχι αυτή δεν χαρίζεται... ακόμα δεν μπήκε :p
Μπέρδεψα τις φωτογραφίες ....

Doxaios
14-12-11, 23:00
Ευχαριστώ πολύ τον oionos για τα πράγματα που μου έδωσε. Οπότε έχουν μείνει τα εξής για κάθε ενδιαφερόμενο :
1)Μια (spare)καρτα γραφικων S3 pci 2mb ,εχει να μπει σε μηχανημα χρονια(θα μου πει καποιος τι την κρατουσες , απλα σε περιπτωση που κατι πηγαινες λαθος σε φλασαρισμα <<πειραγμενων>> bios της PCI-E ή παλιοτερα της AGP καρτας) ,για να μπορεσω να ξαναπερασω το προηγοημενο bios )
2)Ενα modem Sagem fast 840 isdn + splitter idsn + drivers
3)Διάφορα παιχνίδια από περιοδικά που είναι τα εξής : Rainbow Six 3,Total annihilation kingdoms, Turok 2, Civilization 2, Dark reign 2, Conquest, Call to power 2, Warcraft 2, Swat 3, Edge of chaos και resident evil 3.
Όποιος ενδιαφέρεται από Θεσσαλονίκη πμ!!
Και πάλι ευχαριστώ στον oionos:oneup::oneup:

Mark_kou
15-12-11, 13:00
Και οι φωτογραφίες του κουτιού:
94251
Θα το ήθελα αν δεν το χρειάζεται κάποιος αλλος!

leros2004
15-12-11, 14:42
Θα το ήθελα αν δεν το χρειάζεται κάποιος αλλος!

Το κουτάκι προς το παρών έχει δεσμευθεί απο τον φίλο Pekovits, αν τελικά δεν το χρειαστεί είσαι ο επόμενος :)

jjokeris
15-12-11, 20:10
Συγνωμη που παραμβαινω αλλα θα πω κατι που μαλλον οι περισσοτεροι θα το εχουν σκεφτει.Ισως για λογους "διαφανειας" να ήταν καλύτερα οποιος θελει κατι πρωτα να κανει ανοιχτό post και υστερα ας στειλει πμ.

washcloud
15-12-11, 23:22
...δεν είναι δηλαδή ικανός ο κάθε χαρίζοντας να ξεχωρίσει τα pm του βάσει χρονολογικής σειράς; Ή για κάθε "χαριζοπόστ" παίρνει ευρωπαϊκή επίδοτηση; Ή μήπως δεν έχει δικαίωμα για τους δικούς του λόγους (και μπορούν να υπάρχουν πάρα πολλοί απονήρευτοι λόγοι - ΟΠΩΣ μπορούν να υπάρχουν και πονηροί) ο αιτών τη δωρεά να μη φαίνεται ότι ζητάει; Το αθωοθέστερον θα μπορούσε να είναι "να μη δείχνει ζήτουλας".

Σε κάθε περίπτωση, γιατί θα ΠΡΕΠΕΙ να επιβληθεί μια τακτική, επειδή ορισμένοι την προτιμούν; Άλλωστε, αρκετοί δωρητές έχουν καθορίσει μια δική τους γραμμή σχετικά με τα χαρίσματα, όπως και είναι δικαίωμά τους. Βγήκε κανείς να γκρινιάξει εναντίον της; (...τουναντίον γκρίνιες έχουν πολλάκις εκφραστεί από την "απέναντι άποψη").

jjokeris
16-12-11, 00:20
...δεν είναι δηλαδή ικανός ο κάθε χαρίζοντας να ξεχωρίσει τα pm του βάσει χρονολογικής σειράς; Ή για κάθε "χαριζοπόστ" παίρνει ευρωπαϊκή επίδοτηση; Ή μήπως δεν έχει δικαίωμα για τους δικούς του λόγους (και μπορούν να υπάρχουν πάρα πολλοί απονήρευτοι λόγοι - ΟΠΩΣ μπορούν να υπάρχουν και πονηροί) ο αιτών τη δωρεά να μη φαίνεται ότι ζητάει; Το αθωοθέστερον θα μπορούσε να είναι "να μη δείχνει ζήτουλας".

Σε κάθε περίπτωση, γιατί θα ΠΡΕΠΕΙ να επιβληθεί μια τακτική, επειδή ορισμένοι την προτιμούν; Άλλωστε, αρκετοί δωρητές έχουν καθορίσει μια δική τους γραμμή σχετικά με τα χαρίσματα, όπως και είναι δικαίωμά τους. Βγήκε κανείς να γκρινιάξει εναντίον της; (...τουναντίον γκρίνιες έχουν πολλάκις εκφραστεί από την "απέναντι άποψη").

Παω πασο...οοοοοοτι πειτε.

haris_216
16-12-11, 09:57
Συγνωμη που παραμβαινω αλλα θα πω κατι που μαλλον οι περισσοτεροι θα το εχουν σκεφτει.Ισως για λογους "διαφανειας" να ήταν καλύτερα οποιος θελει κατι πρωτα να κανει ανοιχτό post και υστερα ας στειλει πμ.
αν και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς και μάλιστα με αρκετές διαφωνίες έχω να πω ότι:
προσωπικά όταν χαρίζω και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ ακολουθώ τη διαδικασία που αναφέρεις. πρώτα post στο νήμα και μετά pm για λεπτομέρειες. αυτό το κάνω γιατί έτσι νομίζω ή με διευκολύνει. από την άλλη μεριά όμως δεν θα ήθελα να επιβάλω αυτή τη διαδικασία σε κανέναν. σε τελευταία ανάλυση αυτός που χαρίζει αποφασίζει. δηλαδή αν κάποιος έχει την ευγενική πρόθεση να προσφέρει κάτι θα του βάλουμε και κανόνες;

jjokeris
16-12-11, 10:54
αν και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς και μάλιστα με αρκετές διαφωνίες έχω να πω ότι:
προσωπικά όταν χαρίζω και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ ακολουθώ τη διαδικασία που αναφέρεις. πρώτα post στο νήμα και μετά pm για λεπτομέρειες. αυτό το κάνω γιατί έτσι νομίζω ή με διευκολύνει. από την άλλη μεριά όμως δεν θα ήθελα να επιβάλω αυτή τη διαδικασία σε κανέναν. σε τελευταία ανάλυση αυτός που χαρίζει αποφασίζει. δηλαδή αν κάποιος έχει την ευγενική πρόθεση να προσφέρει κάτι θα του βάλουμε και κανόνες;

Συμφωνω οτι δεν μπορουμε να βαλουμε κανονες και ο καθενας μπορει να ακολουθει οτι τροπο θελει,αλλωστε αυτος χαριζει.Απο την αλλη ομως αν σκοπευει να χαρισει μονο σε συγκεκριμενα ατομα μπορει να στειλει πμ απευθυνόμενος σε αυτα εαν θελουν τα πραγματα που προσφερει.Απο την στιγμη που δημοσια προβαλει κατι θα πρεπει και δημοσια να ακολουθειται μια σειρα.Σε προηγουμενο ποστ ενω καποιος ζητησε κατι δημοσια (και εγω το εχω κανει γιατι μ αρεσει να παιρνω χαλασμενα πραγματα και να τα φτιαχνω.. δεν θα πω ψεματα) ξαφνικα το αντικειμενο δινεται σε καποιον αλλον που δεν εχει ποστ....ισως να ειναι φιλαρακια...δεν ξερω.Τελος παντων,οπως ειπες ο καθενας κανει οτι θελει,ελευθεροι είμαστε,ας ακολουθησει ο καθενας τον τροπο και τους κανονες που θελει.

washcloud
16-12-11, 11:47
^ ...και γιατί και πώς θα έπρεπε να δεσμευτεί ο δωρητής; Η τήρηση σειράς δεν περιλαμβάνεται στις Δέκα Εντολές - κι ούτε καν στον Ποινικό Κώδικα... Το να προτιμήσει φιλαράκι του, όπως το πιθανολογείς, "φυσιολογικότατο" είναι (όσο κι αν προσωπικά δεν θα το εφάρμοζα, ούτε δωρίζοντας, ούτε λαμβάνοντας). Και στο κάτω-κάτω, δικαίωμά του, όσο τουλάχιστον μιλάμε για χαρίσματα... Το ουσιαστικό σφάλμα είναι να μην έχει τη διακριτικότητα να το "μπαλώσει" αναλόγως. Δοθέντος ότι έτσι έγινε, γιατί μόνο υπόθεση κάνεις...




δηλαδή αν κάποιος έχει την ευγενική πρόθεση να προσφέρει κάτι θα του βάλουμε και κανόνες;

Για την ακρίβεια πάντως, η πρόταση δεν αφορούσε τους δωρητές, αλλά τους δωρολήπτες...

Και οκ, καταννοητός ο σκοπός του να υπάρχει ένας "κοινός έλεγχος" από τους πάντες, ώστε ν' αποφεύγονται φαινόμενα "γνωστών εκμεταλλευτών" (που κατά βάση εμπορεύονται τα δωρηθέντα) και ενεργητικά (ένα ποστ "τον ξέρω αυτόν, είναι λαμόγιο, μην του δίνετε", αρκεί) αλλά και εμμέσως αποτρεπτικά (...όταν το λαμόγιο ξέρει ότι τον ξέρουν, δεν πρόκειται να αιτηθεί δημοσίως). Στη θεωρία βέβαια. Διότι στην πράξη, ένα λαμόγιο μπορεί κάλλιστα να φτιάξει άλλους λογαριασμούς και να κάνει τη δουλειά του. Άσε που συνήθως τα χαρισθέντα ούτε τόσο μεγάλης αξίας είναι ώστε να βρίσκεται 24/7/365 πάνω απ' τον υπολογιστή, ούτε καν όλα στη σφαίρα δράσης του (...δε θα τρέχει πχ από Περιστέρι Χαλάνδρι ή ακόμα χειρότερα Άνω Τούμπα για έναν ΡΙΙΙ, για μια κάρτα γραφικών 32ΜΒ, για έναν Celeron 2.6MHz, για μια 15άρα CRT 15ετίας κτλ...). Εκ των πραγμάτων δηλαδή δεν μπορεί να πολυφτουρίσει το να το κάνει "επάγγελμα". Έτσι έχει καταντήσει η δημόσια αίτηση, να παίζει περισσότερο αφορμή για καλοθελητές που είτε λόγω καχύποπτης ιδιοσυγκρασίας, είτε λόγω φθόνου, να δακτυλοδείχνουν από έμμεσα έως άμεσα, παρά να έχει τον προαναφερθέντα "αποτρεπτικό" ρόλο.

Σίγουρα απόλυτα δίκαιη νομή, δεν υφίσταται, χωρίς "έλεγχο". Πάει όμως να επικρατήσει η άλλη όψη του ΙΔΙΟΥ νομίσματος τελευταία, με τη δημιουργία ενός "μικρού κυκλώματος" μέσα στο οποίο "αλληλοανταλλάσσονται" δωρεές κι...ευχαριστίες, μέσω συγκεκριμένων κανόνων (που αναμφίβολα διατηρούν ως δικαίωμα να θέσουν) που έχουν τεθεί από δωρητές . Πού πάει το περίφημο επιχείρημα περί του να βρει αποδέκτη που έχει πραγματικά "ανάγκη" κάτι, όταν η διαδικασία γίνεται μεταξύ μίας "ελίτ", που ασχέτως αν δεν είναι αηθώς καταχρηστική, καταφανώς επιδίδεται στο σπορ της δωρολοψίας, ακόμη κι αν το κάνει παράλληλα με δωροθέτηση (υπάρχουν χαρακτηριστικότατα παραδείγματα - κι ακόμη "χειρότερα", πραδείγματα όπου η αντίστοιχη δωροθέτηση είναι μέχρι και ανάξια λόγου...); Περίπατο, όταν πχ ο άλλος είναι κάποιος που ούτε πολυπαρακολουθεί το thread, ούτε έχει κάτι πρόσφορο για να διαθέσει ο ίδιος....

Τέλος, ενδεικτικό για το πόσο εύκολα μπορεί να φτάσει στην άλλη μεριά το πράμμα, είναι κάτι που είχα πριν λίγο καιρό πετύχει : σχόλιο στα όρια της "απαίτησης", που υπαγόρευε την προσήκουσα ΔΗΜΟΣΙΑ ευχαριστία, μετά από δωρεά....
Κάπου ξεφεύγουμε.

jjokeris
16-12-11, 12:04
Δεν νομιζω οτι ειναι ζητιανια του να παρεις κατι απο δωρεα.Α.Λογω των οικονομικης καταστασης γιατι να μην παρεις κατι δωρεαν ή με ενα πολύ μικρο αντιτιμο αφου μπορεις και β.αν παρεις κατι και το χρησιμοποιησεις ειναι η καλυτερη μορφη ανακυκλωσης!!!Δεν παει τιποτα χαμενο.Ακομα και ενας celeron 333 μπορει να χρησιμοποιηθει για "γραφομηχανη" ή για emails.Τωρα αν καποιοι εχουν τοσα λεφτα και μπορουν να αγορασουν οτιδηποτε καινουργιο...μαγκια τους.Ο κοσμος ομως δεν ειναι αγγελικα πλασμενος και καποιοι μπορει να μην εχουν να διαθεσουν χρηματα...ε και?Ειναι κατωτεροι ανθρωποι?Απλα δεν ειναι τοσο ευνοημένοι.Οπως μου ειπε καποτε και ενας παππους..."απο λαθος αρ@#&δια γεννηθηκα" :).
SO WHAT?

DSLaManiaC
16-12-11, 12:14
...δεν είναι δηλαδή ικανός ο κάθε χαρίζοντας να ξεχωρίσει τα pm του βάσει χρονολογικής σειράς; Ή για κάθε "χαριζοπόστ" παίρνει ευρωπαϊκή επίδοτηση; Ή μήπως δεν έχει δικαίωμα για τους δικούς του λόγους (και μπορούν να υπάρχουν πάρα πολλοί απονήρευτοι λόγοι - ΟΠΩΣ μπορούν να υπάρχουν και πονηροί) ο αιτών τη δωρεά να μη φαίνεται ότι ζητάει; Το αθωοθέστερον θα μπορούσε να είναι "να μη δείχνει ζήτουλας".

Σε κάθε περίπτωση, γιατί θα ΠΡΕΠΕΙ να επιβληθεί μια τακτική, επειδή ορισμένοι την προτιμούν; Άλλωστε, αρκετοί δωρητές έχουν καθορίσει μια δική τους γραμμή σχετικά με τα χαρίσματα, όπως και είναι δικαίωμά τους. Βγήκε κανείς να γκρινιάξει εναντίον της; (...τουναντίον γκρίνιες έχουν πολλάκις εκφραστεί από την "απέναντι άποψη").

Είχα γράψει κι εγώ ένα ωραίο post κάποτε εδώ.

Αυτοί που παραλαμβάνουν πράγματα, να λένε κι ένα ευχαριστώ.

Δε ξέρω αν το είδες. Διαφωνείς και μ αυτό? :cool:

Seitman
16-12-11, 12:25
Εγώ δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος που γίνεται αυτή η κουβέντα. :what:

ipo
16-12-11, 13:25
Προτάθηκε από τον jjokeris να γίνεται δημόσιο αίτημα για τη δωροληψία και ο washcloud διαφώνησε.

Η δική μου άποψη είναι περίπου σαν του jjokeris, ώστε να φαίνεται ποιος κάνει σύστημα την αίτηση πραγμάτων.

grayden
16-12-11, 13:26
Η δική μου άποψη είναι περίπου σαν του jjokeris, ώστε να φαίνεται ποιος κάνει σύστημα την αίτηση πραγμάτων.
3-4 θα διαφωνήσουν...

jjokeris
16-12-11, 13:31
Ρε παιδια ξερετε κατι,ας κανει ο καθενας οτι νομιζει.Εγω παντως αν ζητησω κατι θα το ζητησω δημοσια και αν δωσω κατι θα το δωσω σε οποιον δημοσια το ζητησει και το εχει περισσοτερη αναγκη (εξαιρούνται αυτοι που θα το παρουν για να το πουλησουν)

yyy
16-12-11, 16:22
Χαρίζονται τα παρακάτω:

1) Μνήμη DDR 266MHz CL2.5 128ΜΒ

2) Microsoft Wireless Optical Mouse Receiver 3.0, όπως αυτό εδώ (http://www.ebay.com/itm/Microsoft-Wireless-Optical-Mouse-Receiver-3-0-/250872578510), αλλά σε διαφορετικό χρώμα, γκρι. Είναι μόνο ο δέκτης, χωρίς το ποντίκι.

3) Εσωτερικό zip drive, 3.5", με σύνδεση IDE. Ελάχιστα χρησιμοποιημένο. Τελευταία φορά που λειτούργησε ήταν πριν λίγα χρόνια, λογικά δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά δεν έχω ούτε δισκέτα πια για να το δοκιμάσω.

4) CPU Intel Celeron D (330) 2.66GHz, 256 KB K2 cache, 533MHz FSB

5) Εσωτερικό modem PCI. Έχει 2 υποδοχές line & phone. Δεν ξέρω τον ακριβή τύπο, αλλά έχει τσιπάκια lucent και πάνω γράφει: bel 9903KZ 2811B BABT.

6) 2 μνήμες RDRAM, 128 MB η καθεμία, Elpida MC-4R128FKE6D-845 PC800MHz-45ns nonECC 184-Pin RDRAM RIMM. Specifications (http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/60068/ELPIDA/MC-4R128FKE8D-845.html)...

7) Οθόνη CRT 15". Δουλεύει μια χαρά.

8) Κεντρική μονάδα ΗΥ, με P3 733MHz, 256MB RAM (2x128MB SDRAM), 10GB HDD, CDROM, κάρτα δικτύου, onboard VGA/soundcard.

Παραλαβή από Πειραιά. Σε περίπτωση που εμφανιστούν πάνω από ένας ενδιαφερόμενοι, δε θα τηρηθεί απαραίτητα σειρά προτεραιότητας. Ευχαριστώ!

To (2) έχει κρατηθεί για τον MessengerOfGood.
Τα (3) και (4) έχουν κρατηθεί για τον 2 slow 2 serious.
Το (5) έχει κρατηθεί για τον DeMaitre.
Το (7) έχει κρατηθεί για τον washcloud.
Το (8) δόθηκε στον dmstelios.

leros2004
16-12-11, 18:13
Θα το ήθελα αν δεν το χρειάζεται κάποιος αλλος!

Αν το θέλεις στείλε pm να κανονίσουμε .... ο προηγούμενος αποσύρθηκε ...

washcloud
16-12-11, 20:41
Δεν νομιζω οτι ειναι ζητιανια του να παρεις κατι απο δωρεα.
Δεν υποστήριξα πάντως ότι ΕΙΝΑΙ ζητιανιά, αλλά το δικαίωμα του καθ' ένα που δεν θέλει, όταν ζητάει κάτι, να ΝΙΩΘΕΙ "ζητιάνος" (εξ' ου και να μην πολυδιαλαλλείται το όνομά του).



Είχα γράψει κι εγώ ένα ωραίο post κάποτε εδώ.

Αυτοί που παραλαμβάνουν πράγματα, να λένε κι ένα ευχαριστώ.

Δε ξέρω αν το είδες. Διαφωνείς και μ αυτό? :cool:

Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν το δικό σου στο οποίο αναφερόμουν - και δεν έχει και σημασία το πρόσωπο. Άλλωστε είμαι ΑΚΡΙΒΩΣ εναντίων των "στοχοποιήσεων" (= ΑΥΤΟΣ έκανε αυτό, ο ΤΑΔΕ έκανε το άλλο, ο ΔΕΙΝΑ το παράλλο κτλ...). Απ' τη στιγμή που ρωτάς ευθέως όμως, ναι, διαφωνώ με την άποψη να ΖΗΤΑΣ "το ευχαριστώ". Ή έστω και να το υποδεικνύεις (που είναι σχεδόν σα να το ζητάς...). Ασχέτως με το "δικαίωμα στην ανωνυμία" που υπερασπίζομαι, μερικά πράμματα έχουν καταντήσει αηδία στη ζωή. Είμαι από αυτούς που ανακατεύονται όταν πχ η ταμίας του S/M λέει "σας ευχαριστώ, καλό σας βράδυ", ειδικά όταν βλέπεις ότι στην καλύτερη το κάνει ρομποτικά γιατί της το έχουν υπαγορεύσει να το τηρεί απαρεγκλίτως - στη δε χειρότερη νιώθεις βλέποντάς την, αν δώσεις λίγη παραπάνω προσοχή, ότι αυτό που από μέσα της λέει πελαγωμένη απ' τη βάρδια και την κίνηση είναι "στα τσακίδια να πας παλιο$@!#$!"... Εξ' ου κι όταν ένα ευχαριστώ για λήψη δωρεάς μέσω φόρουμ έρχεται από μόνο του, με τον τρόπο που ο άλλος επιλέγει, είτε δηλαδή δημόσια, είτε "ιδιωτικά", είναι καλοδεχούμενο. Αν και, θα έφτανε η αυτονόητη εκδήλωση ευχαριστίας κατά τη συνάντηση και μόνο... Το να γίνεται πάντως "υποχρεωτικά", κατόπιν "υποδείξεως", με κάνει να θέλω να πάρω τα βουνά, και μπορώ να το καταλάβω μόνο όταν πρόκειται να εκπαιδεύσει κανείς 3χρονο...

haris_216
17-12-11, 10:53
Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν το δικό σου στο οποίο αναφερόμουν - και δεν..............
αν και η κουβέντα έχει ξεφύγει λίγο από τομ σκοπό του νήματος, έχω να πω ότι:
αν και ποτέ δεν τα είχα σκεφτεί έτσι όπως τα αναφέρει ο washcloud, συμφωνώ στα περισσότερα μαζί του. το "ευχαριστώ", "παρακαλώ", "συγνώμη", κλπ έχουν νόημα ύπαρξης μόνο όταν υπαγορεύονται από την εσωτερική ευγένεια και ανατροφή του καθενός μας. διαφορετικά ας το αφήσουμε.
βέβαια διαφωνώ με το θέμα supermarket κλπ (για την αποφυγή παρεξήγησης, δούλευα και δουλεύω όλα τα χρόνια σε κατάστήματα που σημαίνει ότι με επηρεάζει άμεσα). αηδιάζω με όλο αυτή τη δήθεν ευγένεια και το δήθεν ενδιαφέρον. από την άλλη όμως, απ' τη στιγμή που έρχεσαι σε επαφή με κόσμο ΠΡΕΠΕΙ να μην είσαι μουρτζούφλης ή εχθρικός. επειδή όμως αυτό, αν αφεθεί στην θέληση του καθενός μας, δεν γίνεται (βλέπε τι γινόταν, τουλάχιστον παλιά, στο δημόσιο) τότε αναγκαστικά πάμε στην ευγένεια "στολή εργασίας".
προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές ένα ανθρώπινο "καλημέρα" ή "καλησπέρα" από το απρόσωπο εταιρικό "ενδιαφέρον" που αναφέρθηκε

dmstelios
17-12-11, 15:22
8) Κεντρική μονάδα ΗΥ, με P3 733MHz, 256MB RAM (2x128MB SDRAM), 10GB HDD, CDROM, κάρτα δικτύου, onboard VGA/soundcard.

Το (8) δόθηκε στον dmstelios.


Ευχαριστώ δημόσια τον "yyy" για τη κεντρική μονάδα και συγνώμη που σε καθυστέρησα στην παραλαβή!
Όταν το δουλέψω θα σε ενημερώσω και με προσωπικό μήνυμα! :oneup:

washcloud
17-12-11, 21:08
haris_216, αυτό που μ' ενοχλεί είναι η δήθεν και μηχανική ευγένεια που υπαγορεύεται κι επιβάλλεται κατά περιπτώσεις σε υπαλλήλους, υπό τη μορφή φράσεων-κλισέ (που για 'μένα είναι ισοδύναμη με την αγένεια του Δημοσίου - σε αντιδιαστολή με αληθινά ευγενικές συμπεριφορές, που, αν και λίγες, υπάρχουν). Και είναι σχετικά νέο φρούτο αυτό (κι έχω συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου), καθώς πάντα μεν υπήρχε η γενική (αυστηρή μάλιστα) οδηγία "να είστε ευγενικοί", η οποία ΗΤΑΝ καταννοητή (δεν είναι όντως δυνατόν να βρίσκεσαι εκεί για να εξυπηρετήσεις και να μιλάς/φέρεσαι σα πεχλιβάνης). Κι αν έκανε κόπο ο υπάλληλος για να χτίσει ένα χαμόγελο και ν' αρθρώσει μερικές σχετικές φράσεις, και ήταν και πάλι αντιληπτό ότι το έκανε "με το ζόρι", ήταν μεν "ενοχλητικό", αλλά έστω δεν ήταν σαν το σημερινό χάλι, όπου οι υπάλληλοι εμφανώς επαναλαμβάνουν συγκεκριμένο "ποιηματάκι", λες και κάθε λέξη που θα ξεχάσουν ισοδυναμεί με φλερτάρισμα με την ανεργία... Ποιό θα είναι, αναρωτιέμαι, το επόμενο βήμα; Το βαθύ γλωσσόφιλο προς τον αποχωρίσαντα πελάτη...;

yyy
18-12-11, 02:11
Ευχαριστώ δημόσια τον "yyy" για τη κεντρική μονάδα και συγνώμη που σε καθυστέρησα στην παραλαβή!
Όταν το δουλέψω θα σε ενημερώσω και με προσωπικό μήνυμα! :oneup:

Να 'σαι καλά, κανένα πρόβλημα, συμβαίνουν αυτά. Είχες και ολόκληρο ταξίδι να κάνεις ;)
Μακάρι να σου κάνει γι' αυτό που το θέλεις...

DSLaManiaC
19-12-11, 03:06
το "ευχαριστώ", "παρακαλώ", "συγνώμη", κλπ έχουν νόημα ύπαρξης μόνο όταν υπαγορεύονται από την εσωτερική ευγένεια και ανατροφή του καθενός μας. διαφορετικά ας το αφήσουμε.

Τίποτα παραπάνω. ;)

Mark_kou
20-12-11, 00:02
Παρέλαβα το κουτάκι από το φίλο Γιάννη (leros2004). Toν υπερευχαριστώ, καθώς ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικός.

leros2004
20-12-11, 15:29
Παρέλαβα το κουτάκι από το φίλο Γιάννη (leros2004). Toν υπερευχαριστώ, καθώς ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικός.

Ευχαριστώ πολύ για τη συναλλαγή... ήταν άψογη :oneup:

MessengerOfGood
21-12-11, 21:45
Χαρίζονται τα παρακάτω από SΟΝΥ VAIO VGN-S2HP:

1.Η ψύκτρα του CPU. To ίδιο το CPU (Celeron M 1.3 GHz) το κρατάω γιατί έχω ένα λαπτόπ που του κάνει αν χαλάσει ο δικός του).

2. Micro SO-DIMM RAM DDR1 512mb. Προσοχή: δεν είναι κανονικό SODIMM 200 pin αλλά 186 pin χωρίς σχισμή, ειδική για τo VAIO VGN-S2HP 13,3' και για άλλα VAIO.

3. GPU ATI Mobility Radeon 9200 κομπλέ με την ψύκτρα της και τον ανεμιστήρα της. Δεν είναι κάρτα αλλά κουμπώνει στη μητρική με μπίλιες (δεν είναι εύκολο, θέλει καλό χέρι και ίσως εργαλείο). 40 ευρώ μου κόστiσε απο Hong Kong.

Λεπτομέριες και φωτογραφίες στην αγγελία πώλησης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=566930) που απέσυρα.

jjokeris
21-12-11, 23:13
Χαρίζονται τα παρακάτω από SΟΝΥ VAIO VGN-S2HP:

1.Η ψύκτρα του CPU. To ίδιο το CPU (Celeron M 1.3 GHz) το κρατάω γιατί έχω ένα λαπτόπ που του κάνει αν χαλάσει ο δικός του).

2. Micro SO-DIMM RAM DDR1 512mb. Προσοχή: δεν είναι κανονικό SODIMM 200 pin αλλά 186 pin χωρίς σχισμή, ειδική για τo VAIO VGN-S2HP 13,3' και για άλλα VAIO.

3. GPU ATI Mobility Radeon 9200 κομπλέ με την ψύκτρα της και τον ανεμιστήρα της. Δεν είναι κάρτα αλλά κουμπώνει στη μητρική με μπίλιες (δεν είναι εύκολο, θέλει καλό χέρι και ίσως εργαλείο). 40 ευρώ μου κόστiσε απο Hong Kong.

Λεπτομέριες και φωτογραφίες στην αγγελία πώλησης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=566930) που απέσυρα.

Ακυρο μαλλον δεν κανει

talos_2002
22-12-11, 01:12
Να χαρίσω (αν τυχών θέλει κάποιος)
CPU Pentium 3 450MHz/512MB cache/100MHz FSB/2.0 Volts, Slot 1
CPU Pentium 3 650/256/100/1.65, Socket 370
CPU Pentium 3 733/256/133/1.65, Socket 370
CPU Pentium 3 800/256/133/1.75, Socket 370
ενα slocket (κάρτα μετατροπή για να μπαίνουν οι 370 σε Μητρικές slot1)
Μετασχηματιστής για router Thomson Speedtouch.
Λίγες SD RAM 32 και 64 MB.
Μια δισκέτα Verbatim από εκείνες με την τρύπα στην μέση :D

Περιοχή Θεσσαλονίκη (Σταυρούπολη)
Επειδή δεν μπαίνω συχνά, όσοι ενδιαφέρεστε στείλτε ένα mail. Είναι το username μου στο yahoo.com

Ξέχασα και την
Μητρική ECS P6BAT-A+ revision 1.0 socket 370

DeMaitre
22-12-11, 12:39
Έχω 6 DIMMs 64 ΜΒ/PC100 και PC133, διαφόρων κατασκευαστών (Infineon, M.tec, Siemens, 2 x no-name ιαπωνέζικες, 1 x no-name αμερικάνικη).
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παραλαβή από Καλλιθέα (Αττικής)! ;)

grayden
22-12-11, 17:17
--ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ--
Χαρίζεται το Halo: Combat Evolved Anniversary για Xbox 360 το οποίο κέρδισα στην κλήρωση εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=575771).

Το παιχνίδι είναι καινούριο και δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου.

Θα δοθεί σε όποιον εκδηλώσει ενδιαφέρον εδώ και θα συμφωνήσει να κάνει δωρεά τουλάχιστον 50€ στο Χαμόγελο του Παιδιού ή σε αντίστοιχο σύλλογο/οργανισμό/κτλ.
Εάν υπάρξουν πάνω από ένας ενδιαφερόμενοι θα το πάρει αυτός που θα κάνει την μεγαλύτερη δωρεά.

Θα σταλεί δωρεάν οπουδήποτε είστε (Ελλάδα, Ευρώπη, υπόλοιπος κόσμος).


Εάν δεν υπάρξει ενδιαφέρον θα το πουλήσω και θα κάνω μόνος μου την δωρεά.


------------------


Όποιος θέλει να κάνει κράτηση μέχρι και 25/12/2011 από το travelplanet.com μπορεί να χρησημοποιήσει το κουπόνι E666383633847 για έκπτωση 10€.

2 slow 2 serious
22-12-11, 18:26
Τα (3) και (4) έχουν κρατηθεί για τον 2 slow 2 serious.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Γιάννη για τα πραγματάκια που μου έδωσε χθες :oneup:

Ax0R7aG0z
22-12-11, 18:46
@MessengerOfGood

Σχετικά με την GPU που χαρίζεις, αυτά τα μπιλάκια από κάτω είναι καλάι.
Για να τοποθετηθεί χρειάζεται είτε θερμοπίστολο είτε ειδική λάμπα και προφανώς
τα αντίστοιχα σημεία πάνω στη μητρική. Δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά για να γίνει
και χρειάζεται κάποιον αρκετά καλό στις κολλήσεις και στα ηλεκτρονικά.

yyy
22-12-11, 19:54
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Γιάννη για τα πραγματάκια που μου έδωσε χθες :oneup:

Να 'σαι καλά ;)

Έχουν μείνει ακόμα (με κόκκινο όποιος το έχει ζητήσει):
1) Μνήμη DDR 266MHz CL2.5 128ΜΒ
2) Microsoft Wireless Optical Mouse Receiver 3.0, όπως αυτό εδώ, αλλά σε διαφορετικό χρώμα, γκρι. Είναι μόνο ο δέκτης, χωρίς το ποντίκι. --> MessengerOfGood
5) Εσωτερικό modem PCI. Έχει 2 υποδοχές line & phone. Δεν ξέρω τον ακριβή τύπο, αλλά έχει τσιπάκια lucent και πάνω γράφει: bel 9903KZ 2811B BABT. --> DeMaitre
6) 2 μνήμες RDRAM, 128 MB η καθεμία, Elpida MC-4R128FKE6D-845 PC800MHz-45ns nonECC 184-Pin RDRAM RIMM. Specifications...
7) Οθόνη CRT 15". Δουλεύει μια χαρά. <-- washcloud

button
22-12-11, 20:57
μου αρέσει το Hallo αλλά δεν έχω XBOX :p

MessengerOfGood
22-12-11, 21:42
@MessengerOfGood

Σχετικά με την GPU που χαρίζεις, αυτά τα μπιλάκια από κάτω είναι καλάι.
Για να τοποθετηθεί χρειάζεται είτε θερμοπίστολο είτε ειδική λάμπα και προφανώς
τα αντίστοιχα σημεία πάνω στη μητρική. Δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά για να γίνει
και χρειάζεται κάποιον αρκετά καλό στις κολλήσεις και στα ηλεκτρονικά.

Eυχαριστώ.
Αντε παιδιά κανένας που να τη θέλει;
Ολοκαίνουρια είναι θα τη φάει το χώμα...

jimaras
23-12-11, 09:36
:oneup:

μπράβο ρε καρντάσι! έτσι οι βορειοελλαδίτες, Large
(και χαλαροί μην ξεχνιόμαστε)

μια μέρα θα το δώσω κι εγώ το δικό μου το βάσανο ;)
πως μπορει και συνδυαζετε το καρντασι το βορειοελλαδιτες με το large μονο εμεις οι ελληνες το γνωριζουμε!!!

Seitman
23-12-11, 09:39
Ορίστε; :scratch

washcloud
23-12-11, 11:37
^ ...κάνε το "συνδυάζετε" "συνδυάζεται" και θα καταλάβεις πού το πήγαινε ο ποιητής...

Seitman
23-12-11, 12:31
Και πάλι δε βγάζω νόημα. Πρέπει να είναι πολύ βαθύ...

washcloud
23-12-11, 13:26
...ε βασικά υπέθεσα ότι σε μπέρδεψε με τη διατύπωση και νόμισες ότι άφηνε αιχμή πως βορειοελλαδίτες = μη Έλληνες.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που εννοούσε ήταν "μόνο εμείς οι Έλληνες καταφέρνουμε και χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα (φαινομενικά ασύνδετες σε μία μόνο πρόταση) εκφράσεις όπως καρντάσι, βορειολλαδίτες και large" στον λόγο μας. M' άλλα λόγια, είμαστε κιτς του κερατά, οι νεοέλληνες (κάποιοι από εμάς, έστω).

marios1957
23-12-11, 13:47
Και πάλι δε βγάζω νόημα. Πρέπει να είναι πολύ βαθύ...
Καλά,κανόνισε να στραμπουλήξεις τους νευρώνες σου προσπαθώντας να τον (παρ)ακολουθήσεις...Την έχουν πατησει πολλοί,wellcome to the club...:worthy:

Geocheats2
23-12-11, 14:37
Χαρίζετε μείκτης/ενισχυτής παλιός έχει τουλάχιστον 2 καμένες ασφάλειες (γυάλινες) της αντικατέστησα προσωρινά με αλουμινόχαρτο και δούλεψε.

Φώτος γιατί δεν είμαι γνώστης και είναι στο πατάρι πολλά χρόνια. Παραλαβή απο εμπορικό mac arthour glen /smart park ή στα Σπάτα

Geocheats2
23-12-11, 15:13
Eκλεισε

DeMaitre
23-12-11, 17:20
Κωδικός έκπτωσης 10 ευρώ για αγορές μέχρι 25/12 από το travelplanet24.com.
Για το ταξίδι που ετοιμάζετε τελευταία στιγμή!
Ο πρώτος που θα ποστάρει εδώ τον πήρε... ;)

DeMaitre
24-12-11, 13:09
Έχω 6 DIMMs 64 ΜΒ/PC100 και PC133, διαφόρων κατασκευαστών (Infineon, M.tec, Siemens, 2 x no-name ιαπωνέζικες, 1 x no-name αμερικάνικη).
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παραλαβή από Καλλιθέα (Αττικής)! ;)

Οι μνημούλες εδώθησαν! Καλοδούλευτες και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

kokalo21
24-12-11, 16:26
Χαρίζεται οθόνη CRT NEC C900, 19", λειτουργική, σε άριστη κατάσταση.
Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει PM.

kostasweb
24-12-11, 19:00
Χαρίζεται οθόνη CRT NEC C900, 19", λειτουργική, σε άριστη κατάσταση.
Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει PM.

Καλησπέρα ενδιαφερομαι εγώ για την οθόνη CRT NEC C900, 19!

Doxaios
25-12-11, 10:32
Χαρίζεται 1 usb ISDN modem Crypto TA 128.

http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=1250&ref=bestprice.gr

Με το κουτί κομπλέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.