PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρίζονται παλιά περιφερειακά (όχι αιτήματα για χάρισμα ή αγορά)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149

Til3tSiO
05-12-08, 15:22
Μπήκαμε όλοι στο πνεύμα των Χριστουγέννων , και αυτό είναι πάρα πολύ καλό.
Μπράβο σε όλους !

Να υπενθυμίσω ότι χαρίζω
HP DeskJet 610C+CD+Καλώδια
Iomega zip 100 drive (παράλληλο)+καλώδια
Μετασχηματιστή από DeskJet 5-ετίας +
Και έρχονται και άλλα…

Giama
05-12-08, 19:53
Είστε όλοι αξιέπαινοι! :oneup::oneup::oneup:

Til3tSiO
06-12-08, 01:09
Χαρίζω
HP DeskJet 610C + CD + Παράλληλο Καλώδιο + Τροφοδοτικό
Iomega zip 100 drive + Παράλληλο Καλώδιο + Τροφοδοτικό
Τροφοδοτικό HP C2176A (30V 400mA 12W) από Deskjet 5ετίας
S3 Trio-65MP Trio64V+ PCI
3DFX Creative Voodoo2 PCI 3D Accelerator Card CT6670 12MB PCI (Η πρώτη SLI κάρτα)
CPU AMD Am486 DX2-66 66 MHz (λίγα στραβά pins αλλά φτιάχνετε) + heatsink + fan
CPU INTEL Pentium w/MMX SL27K 166MHz + heatsink
CPU INTEL Pentium w/MMX SL2S9 200MHz + heatsink + fan
Motherboard SOYO SY-5EA Socket 7 + 2 μνήμες
Data Switch PRIMAX διπλό παράλληλο εκτυπωτών + 3 καλώδια
Data Switch Roline διπλό d-sub 25
3 Καλώδια σύνδεσης για 5.25 floppy
Τροφοδοτικό Hypercom SNP-K039-H 24V-1A 3pins (+ G -) (δεν θυμάμαι από τι είναι)
Creative 3DB Riva TNT2 Model 64 32MB AGP 4x + CD


Συλλεκτικά κομμάτια έτσι……

........Auto merged post: Til3tSiO πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι όλα αυτά, δεν έχουν περάσει και λίγα χρόνια , όλα δούλευαν πάντως

Til3tSiO
06-12-08, 03:40
Έβαλα και ένα νέο κομμάτι παραπάνω ;)

Til3tSiO
07-12-08, 02:40
Update

Χαρίζω
HP DeskJet 610C + CD + Παράλληλο Καλώδιο + Τροφοδοτικό
Iomega zip 100 drive + Παράλληλο Καλώδιο + Τροφοδοτικό [Έκλεισε για τον Alex1001]
Τροφοδοτικό HP C2176A (30V 400mA 12W) από Deskjet 5ετίας
S3 Trio-65MP Trio64V+ PCI [Θα πάει στον Firestorm την Δευτέρα]
3DFX Creative Voodoo2 PCI 3D Accelerator Card CT6670 12MB PCI (Η πρώτη SLI κάρτα)
CPU AMD Am486 DX2-66 66 MHz (λίγα στραβά pins αλλά φτιάχνετε) + heatsink + fan
CPU INTEL Pentium w/MMX SL27K 166MHz + heatsink
CPU INTEL Pentium w/MMX SL2S9 200MHz + heatsink + fan
Motherboard SOYO SY-5EA Socket 7 + 2 μνήμες
Data Switch PRIMAX διπλό παράλληλο εκτυπωτών + 3 καλώδια
Data Switch Roline διπλό d-sub 25
3 Καλώδια σύνδεσης για 5.25 floppy
Τροφοδοτικό Hypercom SNP-K039-H 24V-1A 3pins (+ G -) (δεν θυμάμαι από τι είναι)
Creative 3DB Riva TNT2 Model 64 32MB AGP 4x + CD [Έφυγε εκτός forum]


Συλλεκτικά κομμάτια έτσι……

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι όλα αυτά, δεν έχουν περάσει και λίγα χρόνια , όλα δούλευαν πάντως

Til3tSiO
08-12-08, 18:24
Update

Χαρίζω
HP DeskJet 610C + CD + Παράλληλο Καλώδιο + Τροφοδοτικό
Iomega zip 100 drive + Παράλληλο Καλώδιο + Τροφοδοτικό [Έκλεισε για τον Alex1001]
Τροφοδοτικό HP C2176A (30V 400mA 12W) από Deskjet 5ετίας
S3 Trio-65MP Trio64V+ PCI [Θα πάει στον Firestorm την Δευτέρα]
3DFX Creative Voodoo2 PCI 3D Accelerator Card CT6670 12MB PCI (Η πρώτη SLI κάρτα) [Έκλεισε για τον Samael_667]
CPU AMD Am486 DX2-66 66 MHz (λίγα στραβά pins αλλά φτιάχνετε) + heatsink + fan
CPU INTEL Pentium w/MMX SL27K 166MHz + heatsink
CPU INTEL Pentium w/MMX SL2S9 200MHz + heatsink + fan [Έκλεισε για τον Samael_667]
Motherboard SOYO SY-5EA Socket 7 + 2 μνήμες
Data Switch PRIMAX διπλό παράλληλο εκτυπωτών + 3 καλώδια
Data Switch Roline διπλό d-sub 25
3 Καλώδια σύνδεσης για 5.25 floppy
Τροφοδοτικό Hypercom SNP-K039-H 24V-1A 3pins (+ G -) (δεν θυμάμαι από τι είναι)
Creative 3DB Riva TNT2 Model 64 32MB AGP 4x + CD [Έφυγε εκτός forum]


Συλλεκτικά κομμάτια έτσι……

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι όλα αυτά, δεν έχουν περάσει και λίγα χρόνια , όλα δούλευαν πάντως

........Auto merged post: Til3tSiO πρόσθεσε 25 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν ήξερα που να το ποστάρω για αυτό θα το ρωτήσω εδώ.
Αν δεν ταιριάζει εδώ ας μεταφερθεί ή σβηστεί.
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση ; Έχω κάποιες παλιές παιχνιδο-μηχανές : ένα Nintendo NES , ένα PSX και ένα Atari Jaguar.
Έχω κάποια παιδάκια υπόψη μου για να τα χαρίσω.
Για το PSX ok αλλά για τα άλλα δύο δεν ξέρω, έχω κάποιους ενδοιασμούς. Μου φαίνεται κάπως να δώσω κάτι τόσο παλιό στα παιδάκια. Άσε που σκέπτομαι ότι δεν θα τα ευχαριστηθούν και ίσως τα παιδία να βάλουν τους γονείς τους σε διαδικασία πίεσης. Τι εννοώ ; -Μαμά γιατί ο Παναγιώτης ο συμμαθητής μου έχει PS3 και εγώ παίζω με την «παλιατζούρα» του Τηλέμαχου.
Θα ήθελα την άποψή σας.

MessengerOfGood
08-12-08, 18:31
...Για το PSX ok αλλά για τα άλλα δύο δεν ξέρω, έχω κάποιους ενδοιασμούς. Μου φαίνεται κάπως να δώσω κάτι τόσο παλιό στα παιδάκια. Άσε που σκέπτομαι ότι δεν θα τα ευχαριστηθούν και ίσως τα παιδία να βάλουν τους γονείς τους σε διαδικασία πίεσης. Τι εννοώ ; -Μαμά γιατί ο Παναγιώτης ο συμμαθητής μου έχει PS3 και εγώ παίζω με την «παλιατζούρα» του Τηλέμαχου.
Θα ήθελα την άποψή σας.

Δυστυχώς συμφωνώ και απο δική μου εμπειρία. Αν τα παιδάκια είναι μεταναστών (ή άλλα φτωχά...) θα εκτιμηθεί το δώρο σου. Αλλιώς θα σε βρίζει ο πατέρας του... Η Ελλάδα (για λίγο ακόμα) παραμένει χώρα ευδαιμονίας. Ευτυχώς με την κρίση θα συνέλθουμε (αστειεύομαι βέβαια, πάλι οι φτωχοί θα την πληρώσουν...)

Til3tSiO
08-12-08, 18:48
Να πω ότι και σε μένα τις είχαν χαρίσει ξαδέλφια μου τις 2 παλιότερες κονσόλες, αλλά μια χαρά τις ευχαριστήθηκα (καμιά φορά ακόμα παίζω Mario… :whistle:)
Τα δεδομένα όμως έχουν αλλάξει κατά πολύ…. Για αυτό ήθελα να ακούσω και την εμπειρία κάποιου.
Ευχαριστώ

DSLaManiaC
08-12-08, 20:19
Χαρίζεται SpeedTouch 530 ANNEX A (για PSTN).

Το παλιό που έδινε κάποτε η vivodi, δεν είναι ADSL2+

Antre
08-12-08, 23:26
Δεν ήξερα που να το ποστάρω για αυτό θα το ρωτήσω εδώ.
Αν δεν ταιριάζει εδώ ας μεταφερθεί ή σβηστεί.
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση ; Έχω κάποιες παλιές παιχνιδο-μηχανές : ένα Nintendo NES , ένα PSX και ένα Atari Jaguar.
Έχω κάποια παιδάκια υπόψη μου για να τα χαρίσω.
Για το PSX ok αλλά για τα άλλα δύο δεν ξέρω, έχω κάποιους ενδοιασμούς. Μου φαίνεται κάπως να δώσω κάτι τόσο παλιό στα παιδάκια. Άσε που σκέπτομαι ότι δεν θα τα ευχαριστηθούν και ίσως τα παιδία να βάλουν τους γονείς τους σε διαδικασία πίεσης. Τι εννοώ ; -Μαμά γιατί ο Παναγιώτης ο συμμαθητής μου έχει PS3 και εγώ παίζω με την «παλιατζούρα» του Τηλέμαχου.
Θα ήθελα την άποψή σας.

Τι ηλικίας είναι τα παιδάκια;

Αν είναι κάτω από 8 άντε 10 χρονών πιστεύω μια χαρά θα τα χαρούν. Εδώ ρε συ πουλάνε στο εμπόριο κάτι άκυρες κονσόλες με abandonware παιχνίδια (ξέρεις κονσόλα με 20 παιχνίδια στην μνήμη) και τα πιτσιρίκια μια χαρά το χαίρονται. Για πρώτο τους σταθμό στα video games μια χαρά είναι

magnan
09-12-08, 00:19
χαριζω 2 οθονες crt
1) 15αρα SONY 100 ES
2) 17αρα δεν θυμαμαι μαρκα

και οι 2 παιζουν αψογα

να πω οτι μπορει να δωθουν και εκτος forum

anaksagoras
09-12-08, 04:15
χαριζεται tower μεγαλο(μεταλλικης κατασκευης-παλιο).παραδοση απο το σπιτι μου http://www.2shared.com/file/4420737/8ef0daa7/DSC01800.html
αν τυχει να εχετε κανενα midi το δεχομαι πολυ ευχαριστως.και οπως παντα...ο σκοπος αγιαζει τα μεσα ;)

MessengerOfGood
09-12-08, 14:03
χαριζεται tower μεγαλο(μεταλλικης κατασκευης-παλιο).παραδοση απο το σπιτι μου http://www.2shared.com/file/4420737/8ef0daa7/DSC01800.html
αν τυχει να εχετε κανενα midi το δεχομαι πολυ ευχαριστως.και οπως παντα...ο σκοπος αγιαζει τα μεσα ;)

Υποθέτω δεν έχει μέσα κάποιο τροφοδοτικό...
Ψάχνω για ένα παλιό τροφοδοτικό ΑΤ - ό,τι νάναι...
Όπως καταλαβαίνεις θα μπεί σε ένα κουτάκι για να στήσω ένα παλiιό PC...
Aν δεν δουλέψει τότε ...έχεις κουτί midi που θέλεις...

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 5 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χαρίζω οδηγό δισκέτας 5 1/4" (εκείνες οι μεγάλες εύκαμπτες δισκέττες αν θυμάστε...) με το καλώδιο σύνδεσης...
Δεν είναι μόνο για συλλέκτες - μπορεί κάπιος να έχει δεδομένα που θέλει να ανακτήσει, συμβαίνουν αυτά.
Πριν λίγο καιρό έστειλα ένα σε κάποιον στην Βόρεια Ελλάδα...

Αν τυχόν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ γιατί απάντηση εδώ μπορεί να μου διαφύγει...

anaksagoras
09-12-08, 14:51
δυστυχως δεν εχει τροφοδοτικο.αυτο που εχει μεσα ειναι ατχ και μυριζει καμενο.δεν ξερω κ εγω γιατι ηταν εκει μεσα :hmm:

MessengerOfGood
09-12-08, 16:30
Ο φίλος djapal εκδήλωσε πρώτος ενδιαφέρον για τον οδηγό δισκέττας 5 1/4" για συλλεκτικούς σκοπούς, οπότε θα το πάρει εκτός αν κάποιος το θέλει για πρακτικό σκοπό (ανάκτηση παλιών δεδομένων). Και πάλι αν υπάρχει τέτοια περίπτωση μπορεί να το δώσει στον djapal αφού κάνει τη δουλειά του...

ΥΓ Κανένας δεν έχει κανένα τροφοδοτικούλι της πλάκας ; Ας είναι και 150 Watt...

Άρης13
09-12-08, 19:15
Ο φίλος djapal εκδήλωσε πρώτος ενδιαφέρον για τον οδηγό δισκέττας 5 1/4" για συλλεκτικούς σκοπούς, οπότε θα το πάρει εκτός αν κάποιος το θέλει για πρακτικό σκοπό (ανάκτηση παλιών δεδομένων). Και πάλι αν υπάρχει τέτοια περίπτωση μπορεί να το δώσει στον djapal αφού κάνει τη δουλειά του...

ΥΓ Κανένας δεν έχει κανένα τροφοδοτικούλι της πλάκας ; Ας είναι και 150 Watt...

Απο 10 ευρω ξεκινανε τροφοδοτικα και εννοειται πανω απο 150watt

MessengerOfGood
09-12-08, 19:32
Απο 10 ευρω ξεκινανε τροφοδοτικα και εννοειται πανω απο 150watt
Ναι αλλά πόσο νομίζεις κάνει το συγκεκριμένο πισί ;;; !!! :lol::lol::lol:

jb21
10-12-08, 00:19
Ναι αλλά πόσο νομίζεις κάνει το συγκεκριμένο πισί ;;; !!! :lol::lol::lol:

Τι τροφοδοτικο ψάχνεις ΑΤ ή ΑΤΧ;

daywalker06
10-12-08, 09:49
Χαρίζονται μητρική Asrock 775Dual-VISTA , CPU Intel E6300 με ψήκτρα και Κάρτα Γραφικών AGPX8 ATI X800 GTO 256MB.
Αποδείξεις δεν υπάρχουν
Παρελκόμενα οτι βρω θα στείλω.
Εχουν παροπλιστεί εδώ και ενα χρόνο, τότε δούλευαν μια χαρά.

Καλό είναι να τα πάρει κάποιος που πραγματικά τα χρειάζεται.

Τα στέλνω με δικά μου έξοδα.
Μόνο με pm και να μου πείτε γιατί τα χρειάζεστε.
Θα τα στείλω οχι αναγκαστικά στον πρώτο που θα στείλει pm.

Ξέχασα να γράψω οτι δεν δίνονται μεμονωμένα και θα περιμένω μέχρι την Τέταρτη 10/12 το πρωί.

Τα πράγματα δόθηκαν

magnan
10-12-08, 16:50
χαριζω 2 οθονες crt
1) 15αρα SONY 100 ES
2) 17αρα δεν θυμαμαι μαρκα

και οι 2 παιζουν αψογα

να πω οτι μπορει να δωθουν και εκτος forum

εμεινε μονο η 15 αρα η οποια θα φυγει μαλλον το Σαββατο

MessengerOfGood
10-12-08, 18:12
Τι τροφοδοτικο ψάχνεις ΑΤ ή ΑΤΧ;

Oops νομίζω ότι τα είπα λάθος! Λοιπόν, από την Wikipedia:
================
AT vs. ATX

A typical installation of an ATX form factor computer power supply.There are two basic differences between AT and ATX power supplies: The connectors that provide power to the motherboard, and the soft switch. On older AT power supplies, the Power-on switch wire from the front of the computer is connected directly to the power supply.

On newer ATX power supplies, the power switch on the front of the computer goes to the motherboard over a connector labeled something like; PS ON, Power SW, SW Power, etc. This allows other hardware and/or software to turn the system on and off.

The motherboard controls the power supply through pin #14 of the 20 pin connector or #16 of the 24 pin connector on the motherboard. This pin carries 5V when the power supply is in standby and the wire is GREEN. It can be grounded (connected to any black pins) to turn the power supply on without having to be being plugged into the motherboard. Thsi is great for testing if you don't have a spare motherboard around, or don't want to connect a suspect power supply to a known good motherboard.
=========
Με βάση τα παραπάνω χρειάζομαι ΑΤΧ δηλ. αυτό που ενεργοποιείται μέσω μητρικής. Νομιζα ότι αυτό λέγεται ΑΤ και ότι το ΑΤ λέγεται ΧΤ.:oops:

MessengerOfGood
10-12-08, 20:42
Nα προσθέσω ότι έχω αρκετά τροφοδοτικά ΑΤ (με βάση τα παραπάνω !!!) και χαρίζω σε όποιον χρειάζεται. Είναι μια χαρά σαν παροχές σταθερού ρεύματος 12V και 5V (καί άλλα Voltages) και ...δεν χρειάζονται motherboards...:p΄

Όποιος θέλει ένα (έχω για όλους...) ας στείλει πμ...

jb21
11-12-08, 18:47
Oops νομίζω ότι τα είπα λάθος! Λοιπόν, από την Wikipedia:
Με βάση τα παραπάνω χρειάζομαι ΑΤΧ δηλ. αυτό που ενεργοποιείται μέσω μητρικής. Νομιζα ότι αυτό λέγεται ΑΤ και ότι το ΑΤ λέγεται ΧΤ.:oops:

Για ΑΤΧ δεν μπορώ να βοηθήσω....

MessengerOfGood
11-12-08, 18:49
Υποθέτω δεν έχει μέσα κάποιο τροφοδοτικό...
Ψάχνω για ένα παλιό τροφοδοτικό ΑΤ - ό,τι νάναι...
Όπως καταλαβαίνεις θα μπεί σε ένα κουτάκι για να στήσω ένα παλiιό PC...
Aν δεν δουλέψει τότε ...έχεις κουτί midi που θέλεις...

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 5 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χαρίζω οδηγό δισκέτας 5 1/4" (εκείνες οι μεγάλες εύκαμπτες δισκέττες αν θυμάστε...) με το καλώδιο σύνδεσης...
Δεν είναι μόνο για συλλέκτες - μπορεί κάπιος να έχει δεδομένα που θέλει να ανακτήσει, συμβαίνουν αυτά.
Πριν λίγο καιρό έστειλα ένα σε κάποιον στην Βόρεια Ελλάδα...

Αν τυχόν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ γιατί απάντηση εδώ μπορεί να μου διαφύγει...

Δόθηκε σήμερα στο μέλος djapal...

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για ΑΤΧ δεν μπορώ να βοηθήσω....

Ευχαριστώ πάντως για την καλή σου πρόθεση...

djapal
12-12-08, 09:18
Να ευχαριστήσω το φίλο MessengerOfGood για τη δισκέτα :)
Η συλλογή εμπλουτίστηκε :)

ToroLoco
13-12-08, 13:58
Λοιπόν εγώ με την σείρα μου έχω τα παρακάτω που είναι πρός αποχώρηση:

1) PC με Asus μητρική και επεξεργαστή AMD Sempron 3200 με 64MB VGA και 40Gb HD. Το κουτί θέλει σίγουρα αλλαγή και υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το τροφοδοτικό.
2) Camera Logitech, λοιπά στοιχεία δεν θυμάμαι
3) Scanner HP Scanjet 3970, λειτουργεί κανονικά με τα καλώδια του, απλά παρουσιάζει κόκους στην εικόνα και απ'ότι διάβασα θέλει καθάρισμα.

MessengerOfGood
13-12-08, 14:11
Λοιπόν εγώ με την σείρα μου έχω τα παρακάτω που είναι πρός αποχώρηση:

1) PC με Asus μητρική και επεξεργαστή AMD Sempron 3200 με 64MB VGA και 40Gb HD. Το κουτί θέλει σίγουρα αλλαγή και υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το τροφοδοτικό.
2) Camera Logitech, λοιπά στοιχεία δεν θυμάμαι
3) Scanner HP Scanjet 3970, λειτουργεί κανονικά με τα καλώδια του, απλά παρουσιάζει κόκους στην εικόνα και απ'ότι διάβασα θέλει καθάρισμα.

Eγω ενδιαφέρομαι για το πρώτο (#1) και ιδιαίτερα για το δισκάκι 40GB, την VGA και βέβαια για το τροφοδοτικό (αν λειτουργεί βεβαίως-βεβαίως!) που τα χρειάζομαι για να συμπληρώσω ένα P-III PC. Την μητρική και τον επεξεργαστή ας τα πάρει άλλος που τα χρειάζεται. Αν όμως δεν τα θέλει κανένας, τα παίρνω εγώ και ξεκινάω ...καινούριο project!

Πάντως βρε παιδιά είχα την εντύπωση ότι ανοίγοντας ένα "καμμένο" τροφοδοτικό θα έβρισκα μια καμμένη ασφάλεια, θα την άλλαζα και θα δούλευε... Έχω ανοίξει 4-5 "καμμένα": σε όλα η ασφάλεια ήταν κολλημένη (όχι κουμπωτή στη γνωστή υποδοχή) και απλά κράτησα τα ανεμιστηράκια και τα έδωσα στην ανακύκλωση...). Λίγο παράξενο δεν είναι να πετάς ένα τροφοδοτικό γιατί "κάηκε"; Τι θα πεί "κάηκε"???

beast1984
13-12-08, 14:15
ToroLoco εχεις pm για το 2

Ευχαριστω.....

Antre
13-12-08, 15:20
Eγω ενδιαφέρομαι για το πρώτο (#1) και ιδιαίτερα για το δισκάκι 40GB, την VGA και βέβαια για το τροφοδοτικό (αν λειτουργεί βεβαίως-βεβαίως!) που τα χρειάζομαι για να συμπληρώσω ένα P-III PC. Την μητρική και τον επεξεργαστή ας τα πάρει άλλος που τα χρειάζεται. Αν όμως δεν τα θέλει κανένας, τα παίρνω εγώ και ξεκινάω ...καινούριο project!

Πάντως βρε παιδιά είχα την εντύπωση ότι ανοίγοντας ένα "καμμένο" τροφοδοτικό θα έβρισκα μια καμμένη ασφάλεια, θα την άλλαζα και θα δούλευε... Έχω ανοίξει 4-5 "καμμένα": σε όλα η ασφάλεια ήταν κολλημένη (όχι κουμπωτή στη γνωστή υποδοχή) και απλά κράτησα τα ανεμιστηράκια και τα έδωσα στην ανακύκλωση...). Λίγο παράξενο δεν είναι να πετάς ένα τροφοδοτικό γιατί "κάηκε"; Τι θα πεί "κάηκε"???

Ότι κάηκε... το τροφοδοτικό για να το πούμε λίγο μπακαλίστικα είναι όλο ένας μετασχηματιστής... όταν καιγετε ένας μετασχηματιστής για σένα τι σημαίνει κάηκε ένας μετασχηματιστής; ;)

MessengerOfGood
13-12-08, 19:03
Ότι κάηκε η μόνωση στο σύρμα είτε στο πρωτεύον, είτε στο δευτερεύον τύλιγμα και βραχυκύκλωσε το αντίστοιχο τμήμα (αν λέω καμμιά κοτσάνα συχώρα με είμαι μηχανικός αλλά όχι ηλεκτρολόγος...)

Δεν θάπρεπε όμως να έχει μια ασφάλεια ρε γμτ;;;

Antre
13-12-08, 19:28
Ότι κάηκε η μόνωση στο σύρμα είτε στο πρωτεύον, είτε στο δευτερεύον τύλιγμα και βραχυκύκλωσε το αντίστοιχο τμήμα (αν λέω καμμιά κοτσάνα συχώρα με είμαι μηχανικός αλλά όχι ηλεκτρολόγος...)

Δεν θάπρεπε όμως να έχει μια ασφάλεια ρε γμτ;;;

Μην χαλιέσαι... εγώ οικονομολόγος είμαι :rofl:

Δηλαδή εσύ επισκευάζεις μετασχηματιστές ; Συμφέρει κάποιον να επισκευάσει μετασχηματιστή;

Έχω την εντύπωση ότι δεν μιλάμε για βραχυκύκλωμα αλλά για "υπέρταση" η οποία έλιωσε ουσιαστικά το τροφοδοτικό (πυκνωτές κλπ) εξ ου και το "κάηκε το τροφοδοτικό"

georgekap
13-12-08, 21:56
εχεις pm φιλε μου

teodor_ch
14-12-08, 01:36
@MessengerOfGood

Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του σχεδόν,
μήπως έχεις πάρει πολλά πράγματα? Με το που προσφέρει κάποιος, όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

Απλά κάνω την παρατήρηση γιατί μου έκανες εντύπωση. Εξάλλου δεν έχω χρειαστεί τίποτα απο αυτά που προσφέρονται. Ελπίζω να μήν παρεξηγήσεις :)

DaveMurray
14-12-08, 01:43
Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του σχεδόν,
μήπως έχεις πάρει πολλά πράγματα? Με το που προσφέρει κάποιος, όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

Απλά κάνω την παρατήρηση γιατί μου έκανες εντύπωση. Εξάλλου δεν έχω χρειαστεί τίποτα απο αυτά που προσφέρονται. Ελπίζω να μήν παρεξηγήσεις

To έχω προσέξει και εγώ αυτό... "Άγνωσται οι Βουλαί και η Σκέψη" του ανθρώπου....:whistle:

ToroLoco
14-12-08, 12:02
Λοιπόν έχουν δηλώσει ενδιαφέρον αρκετοί για το pc και κάποιοι για την κάμερα και τον scanner. Θα κρατήσω προτεραιότητα για όλα, αν και για το pc μου το έχει ζητήσει πρώτος ο messengerofgod αλλά ο j0hnn1e το θέλει για τον μικρό του αδερφό και μιας που είναι γιορτές θα καταχραστώ την προτεραιότητα και θα μπεί 1ος.
Σχετικά για το pc να σας επισημάνω ότι έχει πάνω του ότι ακριβώς έγραψα, δλδ δεν έχει μνήμη ούτε κάποιο dvdrom drive όπως επίσης και το ότι το κουτί είναι λίγο λειψό.:p

Σχετικά με την κουβέντα για τα τροφοδοτικά έχω δει αρκετά να καίγονται και όταν λέω καίγονται είναι στην κυριολεξία. Πεταξαν μια φλόγα γύρω στους 10 πόντους

Alex1001
14-12-08, 17:46
Ότι κάηκε η μόνωση στο σύρμα είτε στο πρωτεύον, είτε στο δευτερεύον τύλιγμα και βραχυκύκλωσε το αντίστοιχο τμήμα (αν λέω καμμιά κοτσάνα συχώρα με είμαι μηχανικός αλλά όχι ηλεκτρολόγος...)

Δεν θάπρεπε όμως να έχει μια ασφάλεια ρε γμτ;;;

είναι switshes τροφοδοτικά και ο μετασχηματιστής δεν κάνει όλη την δουλειά όπως παλαιότερα και πολύ σπάνιο να καεί.. συνήθως χαλάνε οι πυκνωτές και τα τρανζίστορ ισχύος..

Oionos
14-12-08, 20:14
Χαριζεται usb camera/στοιχειωδης φωτογραφικη μηχανη της Creative Labs WebCam Go (Ct6860) απ οτι θυμαμαι (εχει μεινει 3-4 χρονια σε καποιο συρταρι)4mb μνημη για αποθηκευση φωτογραφιων που βγαζεις οταν δεν ειναι συνδεδεμενη σε υπολογιστη .

Μονο συναντηση στο κεντρο της θεσαλονικης.

MessengerOfGood
15-12-08, 15:12
@MessengerOfGood

Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του σχεδόν,
μήπως έχεις πάρει πολλά πράγματα? Με το που προσφέρει κάποιος, όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

Απλά κάνω την παρατήρηση γιατί μου έκανες εντύπωση. Εξάλλου δεν έχω χρειαστεί τίποτα απο αυτά που προσφέρονται. Ελπίζω να μήν παρεξηγήσεις :)
Μην ανησυχείς δεν σε παρεξηγώ. Επειδή όμως η παρατήρηση σου είναι δημόσια (και όχι με πμ που κάλλιστα θα μπορούσες να στείλεις πράγμα που σημαινει ότι υπάρχει μομφή) πρέπει να απαντήσω!

Λοιπόν ναι έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον για αρκετά πράγματα από αυτά που χαρίζονται σε αυτό το νήμα. Ο λόγος είναι ότι έφτιαξα 5-6 PC για ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και χρειάζεται τα PC απλά για να τρέχει το πρόγραμμα για τα σήματα να εκπαιδεύονται οι υποψήφιοι. Τα PC αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Χρησιμοποίησα κατα βάση δικά μου παλιά υλικά όμως χρειάστηκα (και ακόμα χρειάζομαι 1-2) και μερικά από αυτά που χαρίζονται εδώ (δηλαδή ένα βήμα πρίν την ανακύκλωση).

Αν δείς για ποια πράγματα από αυτά που χαρίζονται ενδιαφέρθηκα θα πεισθείς. Όλα εκτός από ένα Celeron D 2.40 GHz (χωρίς ψύκτρα) είναι πράγματα που δεν πουλιώνται. Πράγματα που πουλιώνται ('όπως 3 ΗD 250 SATA1, 1 Ρ4 2,8, 2 DDR1 512/400 (pc3200), 1 κατευθυντική wireless κεραία. κάρτα US robotics wireless, AGP128M AGPx & PixelView PlayTVpro (τα 2 τελευταία από τον "DaveMurray"...) και άλλα τα έχω αγοράσει. Επίσης έχω χαρίσει και πράγματα που δεν χρειάζομαι και εδώ και σε άλλα fora.

Δεν απολογούμαι, ούτε αισθάνομαι την ανάγκη, απλά θάθελα πριν λέμε διάφορα δημόσια να στέλνουμε και κανένα πμ... Ούτε λέω ιστορίες για μικρά αδέλφια ούτε τίποτα.Ούτε πόσα PC, εκτυπωτές κλπ έχω χαρίσει σε φτωχούς μετανάστες (μόνο σε ένα εκ του συστάδην "σχολείο" για κοπέλλες από ανατολικές χώρες που έχει φτιάξει ένας Βούλγαρος γιατρός με τη γυναίκα του έχω χαρίσει 5 συστήματα (κομπλέ με οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια και 3 εκτυπωτές...). Δεν θάπρεπε ίσως να τα λέω αυτά, αλλά πρέπει να μην αφήνω αμφιβολίες για το πρόσωπό μου (έστω και το διαδικτυακό...)

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ζήτησα πράγματα... Και σε τελευταία ανάλυση όταν κάποιος χαρίζει κάτι (ευτελούς αξίας) πριν το πάει στην ανακύκλωση το χαρίζει για να μη πάει χαμένο; Αν έχει ειδικό λόγο το λέει...Αν κάτι χαρίζεται και εγώ το χρειάζομαι είναι ντροπή να το ζητήσω; Προφανώς δεν το παίρνω για να το πάω εγώ στην ανακύκλωση ούτε για να το πουλήσω. Θα μπορούσα όμως να πουλήσω ένα P4 κομπλέ με το κουτί του, το τροφοδοτικό του, μνήμη, ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ κλπ που περιέχει όμως και μια μητρική που κάποιος δεν χρειάζότανε ή την έδωσε 15 ευρώ... Ή όχι; Ας το συζητήσουμε και ας μπουν κανόνες - δεν έχω αντίρρηση, ειλικρινά.

Άν θέλεις περισσότερα στείλε μου πμ να τα πούμε τηλεφωνικά.

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To έχω προσέξει και εγώ αυτό... "Άγνωσται οι Βουλαί και η Σκέψη" του ανθρώπου....:whistle:

Ναι αι Βουλαί και η Σκέψη όποιου συμμετέχει ανώνυμα σε fora είναι εξ ορισμού άγνωστες...Οι δικές μου γίνανε ελπίζω γνωστές με το παραπάνω μύνημα.

Εσύ όμως τι θέλεις να πείς; Για γίνε πιό σαφής γιατί δεν καταλαβαίνω...ειδικά αυτό με το :whistle:

gravis
15-12-08, 15:19
Χαριζω Usb stick 1gb μαζι με ενα σετ ακουστικα για συνδεση με τηλεφωνο (κεφαλοφωνο)
Pm me!


εχουν δωθει, ευχαριστω

MessengerOfGood
15-12-08, 15:20
Λοιπόν έχουν δηλώσει ενδιαφέρον αρκετοί για το pc και κάποιοι για την κάμερα και τον scanner. Θα κρατήσω προτεραιότητα για όλα, αν και για το pc μου το έχει ζητήσει πρώτος ο messengerofgod αλλά ο j0hnn1e το θέλει για τον μικρό του αδερφό και μιας που είναι γιορτές θα καταχραστώ την προτεραιότητα και θα μπεί 1ος.
Σχετικά για το pc να σας επισημάνω ότι έχει πάνω του ότι ακριβώς έγραψα, δλδ δεν έχει μνήμη ούτε κάποιο dvdrom drive όπως επίσης και το ότι το κουτί είναι λίγο λειψό.:p

Σχετικά με την κουβέντα για τα τροφοδοτικά έχω δει αρκετά να καίγονται και όταν λέω καίγονται είναι στην κυριολεξία. Πεταξαν μια φλόγα γύρω στους 10 πόντους

Kανένα πρόβλημα, ουτε καταχράσαι καμμιά προτεραιότητα γιατί ποτέ δεν είπες ότι θα το δώσεις στον πρώτο που θα το ζητήσει.

Μόνο που δεν είμαι "αγγελιαφόρος του Θεού" αλλά "αγγελιαφόρος του καλού"...:)

teodor_ch
15-12-08, 15:31
Ο λόγος είναι ότι έφτιαξα 5-6 PC για ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και χρειάζεται τα PC απλά για να τρέχει το πρόγραμμα για τα σήματα να εκπαιδεύονται οι υποψήφιοι.

Φιλικά να σε πληροφορήσω ότι
1) πρέπει να είναι παράνομο, χρειάζεται τιμολόγιο για επαγγελματική χρήση
2) καλό είναι, να λές στον δωρητή ότι πρόκειται να χρησιμοποιηθούν για επαγγελματική χρήση

Η παρατήρηση είναι δημόσια γιατί αφορά όλους μας. Δεν έχω να κρύψω κάτι ούτε να κερδίσω. Αφού λοιπόν ενδιαφέρει όλους όσους συμμετέχουν στο συγκεκριμένο θέμα, δε βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να μήν σε ρωτήσω δημόσια.

Επαναλαμβάνω ότι δε έχω κάτι με σένα ούτε έχω ποτέ μου ζητήσει κάτι εδώ μέσα. Απλά με τα 1027 άτομα που βλέπω online αυτή τη στιγμή, πιστεύω ότι σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι που θα έχουν ανάγκη κάτι.

Ελπίζω να με κατάλαβες και να μήν παρεξηγήσεις :oneup:

ToroLoco
15-12-08, 16:12
Μόνο που δεν είμαι "αγγελιαφόρος του Θεού" αλλά "αγγελιαφόρος του καλού"...:) :rofl:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μάλλον με επηρέασε το όλο θέμα με το βατοπέδιο.

MessengerOfGood
15-12-08, 18:52
OK παιδιά δεν έχω πρόβλημα...Όσοι έχουν ανάγκη - μικρή ή μεγάλη από κάτι ας το ζητήσουν και ο δωρητής ας αποφασίσει. Δεν υπάρχει καμμία χρονική ή άλλη προτεραιότητα...Το θέμα τέλος από μένα.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση για το τιμολόγιο... Ήταν φιλική προσφορά αλλά δεν το σκέφτηκα! Θα κάνω κάτι γι αυτό... Δεν ξέρω αν μπορώ να του εκδόσω εγώ τιμολόγιο πολύ χαμηλής αξίας (άλλωστε είναι πολύ χαμηλής αξίας...). ή να εκδόσει αυτός ένα τιμολόγιο (νομίζω οτι γίνεται κάτι τέτοιο). Θα ρωτήσω το λογιστή και σίγουρα θα κάνω κάτι ώστε να μην του κάνω ζημιά ενώ ήθελα να τον βοηθήσω στο ξεκίνημά του...

........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:rofl:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μάλλον με επηρέασε το όλο θέμα με το βατοπέδιο.

Για την ακρίβεια "MessengerOfGood" θέλει να πεί "αυτός που φέρνει τα καλά νέα", δηλαδή το όνομά μου...
:)

tasoskio
15-12-08, 23:54
παντως να αναφερω και εγω οτι τον messenger of good τον γνωρισα προσωπικα και ειναι πραγματικα αξιολογος ανθρωπος και οχι κανενας απατεωνας. καποια στιγμη εκανα μια πωληση και πραγματικα χαιρομαι πολυ, ειναι καλος ανθρωπος.
τασος

jim68
16-12-08, 00:41
Θέλω να αναφέρω και εγώ για των messengerofgood επειδή τον γνώρισα προσωπικά και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογος άνθρωπος. Κάποια στιγμή έκανα μια πώληση (τρείς σκληρούς δίσκους WD) και πραγματικά χάρηκα πολύ,άψογος σε όλα.

Θάνος
16-12-08, 00:46
Κι εγώ την ίδια εικόνα έχω με τους δύο παραπάνω φίλους. ;)

teodor_ch
16-12-08, 12:55
Να ενημερώσω και εγώ λοιπόν, ότι ουδέποτε αμφισβήτησα το πρόσωπο του Messenger.... Αυτό θα έλειπε άλλωστε μιας και δεν τον ξέρω!

Αυτό που λέω είναι ότι έχει πάρει αρκετά δωράκια και καλό θα ήταν να μπεί δεύτερος/τρίτος σε προτεραιότητα απο εδώ και πέρα.

HELL_pegaSOS
16-12-08, 17:39
Εναλλακτικά μπορέι να μπει βαθμολογια μόνο για αυτό το τόπικ, όπου θα βγαίνει το πηλίκοι δώρων προς μυνηματα και ο συνολικός αριθμός δώρων.


Ας ξεκινήσει από σήμερα...
Τι έχουμε να κρύψουμε άλλωστε! ;)

anaksagoras
16-12-08, 18:43
ξερετε τι καταλαβα..??οτι οποιος προλαβει τα δωρα παιρνει!και οτι αν ο αγιος βασιλης εβαζε βαθμολογιες δωρων και αριθμο ανα ατομο τοτε καλυτερα να επαιζε τζοκερ παρα να μοιραζε δωρα.
αλλωστε στο χερι του αη βασιλη ειναι να δωσει τα δωρα.δεν βλεπω το λογο οι υπολοιποι να σφαγιαζονται για να το παιξουν καλα παιδια,ουτε και να κατακρινουν τον δωρισμενο ;)

Antre
16-12-08, 20:24
Δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδια... είναι ή δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του δωρίσαντα να αποφασίσει που να δώσει κάτι; Εφόσον έτσι είναι, γιατί να "γκρινιάζουμε" για το ποιος έχει πάρει περισσότερα και το ποιος λιγότερα;

Στο κάτω κάτω, αν απαντά πρώτος ποιος σας φταίει; Ας μπαίνατε και εσείς πιο συχνά;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.