PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτέφρωση: Υπέρ ή Κατά;



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

gonzo26
08-06-08, 22:53
Αυτό είναι άλλο κομμάτι (το αν επιτρέπεται ή όχι )
Πάντως κάνε εσύ τις ενεργείες σου που ξέρεις ίσως τότε μετά απο αρκετά χρόνια να είναι standard
Δεν καταλαβα που αναφερεσαι οταν λες "Αυτό είναι άλλο κομμάτι (το αν επιτρέπεται ή όχι )"

Ενεργειες δεν θα κανω φυσικα απο τωρα αλλα πολυ αργοτερα, γιατι υπολογιζω να πεθανω γυρω στα 100 μου.

sdikr
08-06-08, 23:29
Δεν καταλαβα που αναφερεσαι οταν λες "Αυτό είναι άλλο κομμάτι (το αν επιτρέπεται ή όχι )"

Ενεργειες δεν θα κανω φυσικα απο τωρα αλλα πολυ αργοτερα, γιατι υπολογιζω να πεθανω γυρω στα 100 μου.


Μακάρι!
Οπότε δεν χρείαζεται παραπάνω ανάλυση αυτό που είπα ποιο πάνω

pelasgian
08-06-08, 23:56
Πάντως, λόγω φαινομένου ... θερμοκηπίου :lol: δεν θα έπρεπε να του καίνε.

Η λογική (με αρκετό σιρόπι για το βήχα :lol: ) υπαγορεύει ότι, θα πρέπει μία υπηρεσία να αφαιρέσει όλα τα χρήσιμα όργανα, να κάνει οποιοδήποτε πείραμα επιθυμεί και στη συνέχεια να ταϊσει το υπόλοιπό σε αδέσποτα ζώα.

Ανακυκλώστε, μην μολύνετε το περιβάλλον με το πτώμα σας.

Δεν θέλει τίποτα, λίγο μυαλό και να κρατήσετε τη γυναίκα, τα παιδιά σας, ή τους γονείς σας αν είσαστε γκαντέμηδες, μακρυά από τα κουζινομάχαιρα.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


χεχ,μονο ενας εχει ψηφησει κατα μεχρι τωρα..:p

Α, ΜΠΑ!!!
:twisted:

υ.γ. έλα να βλέπω λαό στο ΚΑΤΑ. Μην είσαστε όλοι τόσο πολιτικά ορθοί με το ρεύμα του νεοτερισμού. Το old school καμιά φορά έχει πιο πολύ πλάκα και είναι διασκεδαστικό όταν δεν το περιμένουν!

υ.γ.2 ΚΑΤΑ, ΚΑΤΑ! (ακούγεται σαν σκ...ά! :lol: )
υ.γ.3 γ...ώ το κερατό μου, αυτό το σιρόπι είναι σίγουρο νόμιμο;

aroutis
09-06-08, 00:04
@pelasgian,
Απο που και ως που νεωτερισμός η καυση των νεκρών ; :p

Aπο αρχαιοτάτους χρόνους καιγαν τα κουφάρια.. μη βλέπεις που κάποιοι αμαθείς τώρα το ανακαλύψαν...

Οσο για το αν θα έπρεπε να το κανουν τώρα.. ενα έχω να πω...

Εναλλακτικές μορφές ενέργειας!!

Be useful after you perish!:twisted:

WAntilles
09-06-08, 00:26
Σαφώς υπέρ.

Πρέπει επιτέλους σε αυτήν την θεοκρατική παπαδολάχ μπαχαλοχώρα, να γίνουν σεβαστά τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες, και να τηρηθεί στην πραγματικότητα το Σύνταγμα.

midnightsun
09-06-08, 01:21
Η λογική (με αρκετό σιρόπι για το βήχα :lol: ) υπαγορεύει ότι, θα πρέπει μία υπηρεσία να αφαιρέσει όλα τα χρήσιμα όργανα, να κάνει οποιοδήποτε πείραμα επιθυμεί και στη συνέχεια να ταϊσει το υπόλοιπό σε αδέσποτα ζώα.


:down: Τόσα αδέσποτα έχουμε.

pelasgian
09-06-08, 03:25
Έλα να βλέπω λαό στο κατά, βλέπουν το 36 και αισθάνονται απύρετοι. Δώστε τους λίγο αντιπολίτευση.

antreas9
09-06-08, 08:43
προσωπικά, έχω ήδη ζητήσει από συμβολαιογράφο έγγραφο που να απαγορεύει στους συγγενείς μου σε περίπτωση ατυχήματος, να με θάψουν. Σε περίπτωση που δεν γίνει τελικά στο χαιδάρι όπως λενε, ο "φούρνος" (:p), τότε θα φύγει η σωρός για ιταλία, με έξοδα 3.500 και σκοπό την καύση.
Αλλά για να σοβαρευόμαστε, καιρός είναι το κράτος να σταματήσει να σκεφτέται τις αντιδράσεις από την εκκλησία, και να προβεί σε ενέργειες που θίγουν κάποια κακώς κεκτημένα δικαιώματα της εκκλησίας...
Απλά, θα προτιμούσα πρώτα να χαρισθούν όσα όργανα είναι χρήσιμα...

gonzo26
09-06-08, 09:34
Η λογική υπαγορεύει ότι, θα πρέπει μία υπηρεσία να αφαιρέσει όλα τα χρήσιμα όργανα, να κάνει οποιοδήποτε πείραμα επιθυμεί...

Μη ξεχναμε οτι η Ιατρικη επιστημη εμενε για αιωνες στασιμη διοτι η εκκλησια απαγορευε στους γιατρους να εξεταζουν τα πτωματα. Κι ετσι αναγκαζονταν να πηγαινουν νυχτα και να ξεθαβουν νεκρους λες και ηταν νεκροφιλοι...



Ανακυκλώστε, μην μολύνετε το περιβάλλον με το πτώμα σας.
Kαλοοο....:rofl::rofl:
το σλογκαν της εποχης :rofl:

netlag
09-06-08, 10:00
Φυσικα και ειμαι υπερ.

Δεν νομιζω οτι θα χαθουν τοσα λεφτα πια, απο τις οικογενειακες επιχειρησεις που κανουν τους ενταφιασμους. Οι ιδιοι ανθρωποι θα εκμεταλλευονται επαγγελματικα και την αποτεφρωση.

Πιστευω, πως ειναι καθαρα ζητημα της ελληνικης εκκλησιας, που αιωνες τωρα καρκινοβατει. Αλλα την μεγαλυτερη ευθυνη δεν την φερει η εκκλησια. Τη φερουν τα μυαλα των ιδιων των θεοφοβουμενων ελληνων που στα προσωπα των παπαδων βλεπουν πνευματικους ηγετες.

Το γεγονος να μην μπορεις να κανεις οτι θελεις, πχ με το πτωμα σου, σε μια κατα τα αλλα δημοκρατικη χωρα ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο. Ας ελπισουμε πως οι νεες γενιες θα φυγουν ακομα πιο μακρυα απο τα διχτυα της ελληνικης εκκλησιας, και θα εχουμε επιτελους εναν σκεπτομενο πληθυσμο τουλαχιστον για τα εκκλησιαστικα ζητηματα.

manoulamou
09-06-08, 10:33
Εγω ειμαι ΥΠΕΡ αναφανδον, αλλά
δεν ξερω εαν με τοσα χημικα και ακτινοβολιες που μας εχουν (εμενα και τον αντρα μου)
παστωσει προσφατως θα ειναι πιο οικολογικη η καυση ή μια ... υγειονομικη ταφη μου...
Παλιοτερα που ενδιαφερομουν να γινω δωρητης σωματος σαν τον μακαριτη Αντωνη Σαμαρακη
εμαθα πως ετσι κι αλλιως την επιμνημοσυνη τελετη δεν την γλυτωνω με τιποτε επισημως.
Βεβαια το θεμα δεν ειναι τι θα κανω εγω με το πτωμα μου, αμα πεθανω αλλοι θα τραβηξουν το λουκι αλλά
ειναι το λιγοτερο γελοιο να μην μπορω να εξουσιοδοτησω τους κληρονομους μου για την τυχη του...
Οσο για τις θρησκειες και τους αντιπροσωπους τους ας φροντισουν για την ψυχη
(ιδιως την δικη τους) και οσα συμβαινουν σ αυτην πριν το θανατο
γιατι το σωμα δεν το βλεπω να διατηρειται αφθαρτο μεχρι την Δευτερα Παρουσια...
:rofl:

nickd
09-06-08, 11:10
Freshmeat Συγχαρητήρια. Εάν και ειμαι υπέρ της αποτέφρωσης τουλάχιστον με έβαλες σε σκέψη ξανά.

sharkme
09-06-08, 11:35
Ψήφισα υπέρ

Η διαδικασία του "θαψίματος" στο χώμα είναι από τις πιό βάναυσες και κτηνώδεις, θεσπισμένες διαδικασίες.
Κατά τη γνώμη μου στα μόνα δύο που αποσκοπεί είναι το να καλλιεργεί και να εντείνει
τον φόβο του ανθρώπου για το θάνατο και να συντηρεί το μαγαζάκι των μαυροφορεμένων γενειοφόρων.
Σαν εναλλακτική θα μπορούσε ας πούμε ο θάνατος να αντιμετωπίζεται σαν φυσική συνέχεια της ζωής όπως γίνεται σε πόλλές θρησκείες και κουλτούρες αλλά αυτό δεν έχει κέρδος. Και βέβαια αυτό που γίνεται σήμερα
καλλιεργείται εδώ και αιώνες οπότε άντε ν'αλλάξει.
Το κάψιμο μάλλον θα βοηθήσει οπότε υπέρ και πάλι.

iasonas511
09-06-08, 11:48
Η διαδικασία του "θαψίματος" στο χώμα είναι από τις πιό βάναυσες και κτηνώδεις, θεσπισμένες διαδικασίες.

Ξέρεις δεν σε πετάνε μέσα σε ένα λάκο γυμνό και σου πιεζουν το κεφάλι να θαφτείς.
Ενώ το κάψιμο που δεν μένει ούτε κολυμπιθρόξυλο τι ανθρώπινη και φιλέσπλαχνη διαδικασία...


Κατά τη γνώμη μου στα μόνα δύο που αποσκοπεί είναι το να καλλιεργεί και να εντείνει
τον φόβο του ανθρώπου για το θάνατο

Ενώ το κάψιμο μου δημιουργεί μια αγαλλίαση άλλο πράμα


Σαν εναλλακτική θα μπορούσε ας πούμε ο θάνατος να αντιμετωπίζεται σαν φυσική συνέχεια της ζωής όπως γίνεται σε πόλλές θρησκείες και κουλτούρες αλλά αυτό δεν έχει κέρδος

Γιατί η Χ.Ο. θρησκεία πως αντιμετωπίζει το θάνατο? Σαν τιμωρία του Θεού? :down:

DOU
09-06-08, 12:14
Θα φαληρισει ο "Μπαμπουλας"(γραφειο κηδειων:whistle:) ρεεεε....:lol: Παντως με το καψιμο τελειωνουν ολα μια κ καλη,δεν εχει μετα ουτε καντηλια να σε αναβουν,ουτε τρισαγια και ιστοριες..:rolleyes:

giwrgosth
09-06-08, 12:36
Με 1000 υπέρ!!! Όταν με το καλό φύγω θα ήθελα να σκορπίσουν τη στάχτη μου στα βουνά της Αργιθέας και να μαζευτούν οι φίλοι μου, συγγενείς μου κλπ την ώρα που θα τη σκορπίζουν να ψήνουν να τρώνε και να πίνουν! Τι καλύτερο βρε παιδιά? Να ησυχάσει η ψιχούλα σου...

iceman
09-06-08, 12:56
Θα φαληρισει ο "Μπαμπουλας"(γραφειο κηδειων:whistle:) ρεεεε....:lol: Παντως με το καψιμο τελειωνουν ολα μια κ καλη,δεν εχει μετα ουτε καντηλια να σε αναβουν,ουτε τρισαγια και ιστοριες..:rolleyes:


Το χειρότερο δεν είναι όλα αυτά που είπατε.

Το χειρότερο είναι, αν κατά την εκταφή που σε καλούνε να κάνεις μετά από 3 χρόνια,
καταλάβουν ότι πρέπει να καθήσει άλλα 2 χρόνια και πετάνε όλα τα κομμάτια πίσω,
ενώ έχουν ήδη καταστρέψει το μνήμα.
(Εννοείται ότι έχεις κάνει το λάθος και παραβρίσκεσαι !! Ο παπάς από ποιόν θα πληρωθεί
για να μουρμουρίσει κάτι ακατάληπτο για 40 δευτερόλεπτα, αφού περιμένουν και άλλοι πελάτες παραδίπλα ?)

aprilia
09-06-08, 13:15
Το χειρότερο δεν είναι όλα αυτά που είπατε.

Το χειρότερο είναι, αν κατά την εκταφή που σε καλούνε να κάνεις μετά από 3 χρόνια,
καταλάβουν ότι πρέπει να καθήσει άλλα 2 χρόνια και πετάνε όλα τα κομμάτια πίσω,
ενώ έχουν ήδη καταστρέψει το μνήμα.
(Εννοείται ότι έχεις κάνει το λάθος και παραβρίσκεσαι !! Ο παπάς από ποιόν θα πληρωθεί
για να μουρμουρίσει κάτι ακατάληπτο για 40 δευτερόλεπτα, αφού περιμένουν και άλλοι πελάτες παραδίπλα ?)

Έχεις απόλυτο δίκιο... Το έχω ζήσει και με είχε σοκάρει για καιρό...:cry:

Είμαι με 1000 υπέρ της καύσης.

freshmeat
09-06-08, 21:55
Όσο και να φωνάζουμε από την αλλη μεριά, βλέπω ότι εξακολουθούν να αναφύονται κραυγές για το πόσο η "οπισθοδρομική" εκκλησία, που για "αιώνες καρκινοβατεί", ευθύνεται για το ότι δεν υπάρχει η νομοθετική πρόβλεψη της αποτέφρωσης.

Έχω παραθέσει απόφαση της Συνοδου, που λέει ακριβώς το αντίθετο, ότι το πως επιθυμεί να διαχειριστεί το σώμα του μετα θάνατον κάθε ετερόδοξος ή αλλόθρησκος έλληνας ή ξενος που ζει στην Ελλάδα δεν την αφορά.
Στους δε ορθοδόξους συνιστά την ταφή.
Είναι η τελευταία φορά που το γράφω, γιατί έχω καταντήσει νομίζω κουραστικός.
Αλλά βρε παιδί μου, νομίζω ότι κάποιοι επιμένουν να καταλογίζουν στην Εκκλησία πράγματα που δεν ισχύουν, μάλλον από εμπάθεια...

Για το θέμα της ταφής και της αποτέφρωσης.
Έχω ήδη πει ότι εννοείται πως είμαι υπερ του δικαιώματος καθενας να αποφασίζει ο ίδιος τί θα γίνει το σώμα του όταν πεθανει. Μάλιστα αυτό το δικαίωμα το χαρακτηρισα αυτονόητο.
Από την άλλη, και για χάρη της κουβέντας, που είναι και σοβαρή και ενδιαφέρουσα, να πω και κάτι άλλο.

Έχω ήδη "χάσει" κάποιο πολύ στενό και αγαπημένο μου πρόσωπο.
Ήμουν σε όλες τις τελευταίες του ημερες και ώρες κοντά του, και αυτό το θεωρώ τιμή και χαρά.
Ήμουν κοντά του και όταν πέθανε.
Επιθύμησα ο ιδιος να τον ντύσω και να τον ετοιμάσω για την ταφή, και δεν άφησα κανένα "κοράκι" να πλησιάσει. (Παρεπιπτόντως, έχει κάποιος από εσάς την παραμικρή ιδέα για το πώς οι των διαφόρων γραφείων τελετων "περιποιούνται" τους νεκρούς για να τους ετοιμάσουν για την κηδεία;)
Μέχρι που τον θάψαμε, επιθύμησα να είμαι συνεχώς κοντά στο σκήνωμά του (τη σωρό που λένε οι δημοσιογράφοι...), και όταν τον θαψαμε, έμεινα με την ελπίδα και την εντύπωση πως ο άνθρωπός μου πλέον αναπαύεται και όχι ότι πέρασε στην ανυπαρξία. Ότι είναι κεκοιμημενος, και όχι νεκρός.
Το θέμα από όλη αυτή την φλυαρία είναι ότι αυτόν τον ανθρωπο (τον πατέρα μου), τον αγαπούσα τόσο πολύ, που αισθανόμουν όχι καθήκον αλλά χαρά να τον περιποιηθώ και "πεθαμένο". Με τίποτα δεν θα μπορούσα να τον αποτεφρώσω. Και αν ο ίδιος είχε εκφράσει κάποτε επιθυμία να αποτεφρωθεί, θα το σεβόμουν βεβαίως, αλλά ομολογώ ότι και λύπη θα αισθανόμουν, και δεν θα μπορούσα ούτε στη διαδικασία να παραβρεθώ, ούτε την ελάχιστη ανάμιξη να έχω.

"Κηδεία" θα πει "φροντίδα". Είτε θρησκευτική, είτε πολιτική, είτε όποιου είδους, νομίζω ότι κάθε άνθρωπος έχει την ανάγκη να "φροντίσει" τον πεθαμένο του με τον τρόπο που αναπαύει τη συνείδησή του.
Η αποτέφρωση δεν είναι "φροντίδα".
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

gonzo26
09-06-08, 22:20
Το χειρότερο δεν είναι όλα αυτά που είπατε.

Το χειρότερο είναι, αν κατά την εκταφή που σε καλούνε να κάνεις μετά από 3 χρόνια,
καταλάβουν ότι πρέπει να καθήσει άλλα 2 χρόνια και πετάνε όλα τα κομμάτια πίσω,
ενώ έχουν ήδη καταστρέψει το μνήμα.
(Εννοείται ότι έχεις κάνει το λάθος και παραβρίσκεσαι !! Ο παπάς από ποιόν θα πληρωθεί
για να μουρμουρίσει κάτι ακατάληπτο για 40 δευτερόλεπτα, αφού περιμένουν και άλλοι πελάτες παραδίπλα ?)

E ενταξει, ο παππας μπορει ανετα να πληρωθει και με dinners ή viza, πραγμα που απλοποιει τη διαδικασια, εξαλλου υπαρχουν και οι πολλες ατοκες μηνιαιες δοσεις (δε ξερω αν ειναι απαραιτητη η προκαταβολη).

Οσο για τα 3 χρονια, εχω ακουσει περιπτωσεις που το πτωμα δεν ειχε λειωσει τελειως, δηλ. μιλαμε για κατι φρικιαστικο στην οψη:shock:
Ενος συγγενους παλιοτερα θυμαμαι οτι επειδη ειχε θαφτει κατω απο ενα δεντρο και δεν πηγαινε η βροχη, δεν ειχε λιωσει αρκετα οποτε πλακωσαν οι ...δαιμονικες φημες για τον συγκεκριμενο μακαριτη.

PS. Δεν εχω δει ποτέ πεθαμενο μετα τη σηψη αλλα φανταζομαι πώς θα ειναι το κρανιο με τα μαλλια... κατι σαν ταινιες με ζομπι. Αν εχει δει κανεις μπορει να μας μεταφερει την εμπειρια του?

panther.
09-06-08, 22:52
σσσσσσσσσσσσ.....θα μας ακουσει ο Ανθιμος...............:whistle:

Νικαετός
10-06-08, 00:06
"Κηδεία" θα πει "φροντίδα". Είτε θρησκευτική, είτε πολιτική, είτε όποιου είδους, νομίζω ότι κάθε άνθρωπος έχει την ανάγκη να "φροντίσει" τον πεθαμένο του με τον τρόπο που αναπαύει τη συνείδησή του.
Η αποτέφρωση δεν είναι "φροντίδα".
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Όλα αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμμιά μα καμμιά σχέση με την ταφή ή την αποτέφρωση. Τίποτε δεν σε εμποδίζει να τα κάνεις και στις δύο περιπτώσεις.

Αντίθετα, η φροντίδα θα πρέπει να συνεχιστεί και μετά. Προτιμώ το σώμα μου να ενωθεί με το οξυγόνο του αέρα, παρά με τα σκουλίκια, είναι θέμα επιλογής.

sportguy
10-06-08, 00:17
εξαρταται απο τον ανθρωπο και το περιβαλλον του.

iceman
10-06-08, 01:27
Οσο για τα 3 χρονια, εχω ακουσει περιπτωσεις που το πτωμα δεν ειχε λειωσει τελειως, δηλ. μιλαμε για κατι φρικιαστικο στην οψη:shock:
Ενος συγγενους παλιοτερα θυμαμαι οτι επειδη ειχε θαφτει κατω απο ενα δεντρο και δεν πηγαινε η βροχη, δεν ειχε λιωσει αρκετα οποτε πλακωσαν οι ...δαιμονικες φημες για τον συγκεκριμενο μακαριτη.

Ακριβώς αυτό εννοούσα με το :
...καταλάβουν ότι πρέπει να καθήσει άλλα 2 χρόνια και πετάνε όλα τα κομμάτια πίσω,
ενώ έχουν ήδη καταστρέψει το μνήμα....
Μπορεί κάλλιστα να γίνει από διάφορα φάρμακα, χημειοθεραπείες κλπ κλπ


PS. Δεν εχω δει ποτέ πεθαμενο μετα τη σηψη αλλα φανταζομαι πώς θα ειναι το κρανιο με τα μαλλια... κατι σαν ταινιες με ζομπι. Αν εχει δει κανεις μπορει να μας μεταφερει την εμπειρια του?

Ακριβώς όπως το φαντάζεσαι και λίγο χειρότερα.
Μετά βέβαια καθαρίζουν τα οστά και τα τοποθετούν στο οστεοφυλάκιο.

gonzo26
10-06-08, 02:22
Ακριβώς όπως το φαντάζεσαι και λίγο χειρότερα.
Μετά βέβαια καθαρίζουν τα οστά και τα τοποθετούν στο οστεοφυλάκιο.
Α, δηλαδη αντι για την τεφρα τελικα κρατιουνται τα οστα... Μαϊστα, μικρη διαφορά μόνο που στη δευτερη περιπτωση εχουμε μολυνει το περιβαλλον και εχουμε κανει πολλες αχρηστες κινησεις σε λεφτα, ταφους κλπ.

Αληθεια btw, που παει ο ανθρωπος μετα το θανατο του... ξερει κανεις? :biggrin:

DOU
10-06-08, 02:28
Αληθεια btw, που παει ο ανθρωπος μετα το θανατο του... ξερει κανεις? :biggrin:

Απο εκει που ηρθε..:lol::p

gonzo26
10-06-08, 11:47
Μα το απο που ηρθε το ξερουμε. Απ την ενωση σπερματοζωαριων με ωραριο, το θεμα ειναι που παει μετα.

manoulamou
10-06-08, 11:58
Μα το απο που ηρθε το ξερουμε. Απ την ενωση σπερματοζωαριων με ωραριο, το θεμα ειναι που παει μετα.
Τοτε θα ειχαμε πολυδυμα ομως ...
Τωρα για το που παει μετα, προσωπικα δεν με καιει αλλά
ας μας πει καποιος που ξανα-γυρισε και το θυμαται...:rolleyes:

DOU
10-06-08, 14:36
Τωρα για το που παει μετα, προσωπικα δεν με καιει αλλά
ας μας πει καποιος που ξανα-γυρισε και το θυμαται...:rolleyes:

Δεν σε καιει?:p Μα καλα να μην ξερεις που θα πας μετα?:lol::whistle: Ετσι στο αγνωστο δεν λεει..:whistle::p

papakion
10-06-08, 15:12
Ψηφισα και γω ΥΠΕΡ.... αλλα και 4 χερούλια να μου βαλουν και να με πεταξουν το ιδιο ειναι... δεν θα ειμαι εκει εγω... τι με νοιαζει! Περα από την πλάκα (χωρις να εχω διαβασει όλες τις παραπάνω απαντήσεις) πιστεύω οτι ισως πρεπει να καθιερωθει και η κλασσικη κηδεία και θαψιμο να σταματησουν. Χωροταξικό (νεκροταφεια), ρυπαντικο (σωροί, κοκκαλα) και οικονομικο (κατασκευές τάφων, παππάδες για διαβασματα κλπ) πρόβλημα θα λυθούν άμεσα.

gonzo26
11-06-08, 13:43
Δηλαδη εσυ δε φοβασαι αν δε σε διαβασουν? κι αν πας στη Κολαση?

DOU
11-06-08, 14:25
Δηλαδη εσυ δε φοβασαι αν δε σε διαβασουν? κι αν πας στη Κολαση?

:death:death:dots::lol:

yiapap
11-06-08, 14:35
Δηλαδη εσυ δε φοβασαι αν δε σε διαβασουν? κι αν πας στη Κολαση?Θα με πιάσουν αδιάβαστο :lol:

razorblade1100
11-06-08, 14:37
ωπ τωρα το ειδα το νημα...ξερω βεβαια γιατι ολοι σχεδον ψηφιζουν υπερ......γιατι ειναι ολοι ηδη καμμενοιοιοιοι :rofl::lol::lol:

papakion
11-06-08, 14:44
Δηλαδη εσυ δε φοβασαι αν δε σε διαβασουν? κι αν πας στη Κολαση?


Θα με πιάσουν αδιάβαστο :lol:

Οπως τα ειπε ο Γιαννης(?).... Λες να υπάρχει κόλαση? Εχεις στοιχεια που να το αποδεικνυει? Γιατι αμα μου το αποδείξεις τοτε θα αλλαξω την ψηφο μου :rofl:

giwrgosth
11-06-08, 14:52
Λες να υπάρχει κόλαση? Εχεις στοιχεια που να το αποδεικνυει? Γιατι αμα μου το αποδείξεις τοτε θα αλλαξω την ψηφο μου :rofl:
Αν υπάρχει κόλαση, λες όταν σε θάβουν να σε πάνε εκεί άκαφτο και να σε καίνε εκεί??? Μπρρρρρρ!!!!!!!!!
Οπότε καλύτερα να πας έτοιμος σε στάχτες να μην υποφέρεις :p

papakion
11-06-08, 14:54
:lol: Γιώργο! Τους γλυτώνεις και από διαδικαστικά ;) Αποσυμφορήστε την Κολαση εδω και τωρα!

haHa
11-06-08, 18:02
Aποτεφρωση, και μετά σκόρπισμα πάνω από το Αιγαιο Πέλαγος...

Τι καλύτερο ; ;)

+1

Ελευθερια...

DOU
11-06-08, 18:04
Σταχτες θα γινουμε..:p

haHa
11-06-08, 18:06
"Κηδεία" θα πει "φροντίδα". Είτε θρησκευτική, είτε πολιτική, είτε όποιου είδους, νομίζω ότι κάθε άνθρωπος έχει την ανάγκη να "φροντίσει" τον πεθαμένο του με τον τρόπο που αναπαύει τη συνείδησή του.
Η αποτέφρωση δεν είναι "φροντίδα".
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

Οπως ειπες αυτο ειναι η προσωπικη σου γνωμη..(φυσικα ολα αυτα μπορουν να γινουν και στην περιπτωση της αποτεφρωσης)

Αλλος μπορει να θεωρει φροντιδα οτι θα γινει ενα με το οξυγονο ή την θαλασσα και οχι με το χωμα..
Οπως μπορει να θεωρει φροντιδα οτι στην περιπτωση της αποτεφρωσης δεν χρειαζεται εκταφη μετα απο 3-5 χρονια..

Curious Adventurer
12-06-08, 00:03
Aυτό το poll θα έπρεπε να απευθύνεται σε... πεθαμένους
Και μόνον αυτοί να ψηφίζουν επειδή έχουν σχετική εμπειρία.
Ότι και να πούμε εμείς δεν έχει σημασία ελλείψει σχετικής εμπειρίας
Όταν όμως αποκτήσουμε εμπειρία και η γνώμη μας θάχει σημασία δεν θα υπάρχει το poll
Οπότε.....
Για να μην ψηφίσω λάθος δεν ψηφίζω καθόλου....

vasper
12-06-08, 00:10
Υπέρ. Αν και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει το σώμα μου μετά. Προτιμώ τον τρόπο ταφής των... Κλίνγκον.

Xguru
12-06-08, 00:23
Εγώ είμαι κατά δεν έχω καμία όρεξη να συγκεντρώνω στάχτες σε βαζάκια ούτε θέλω να έχει κανένας τη δική μου στάχτη για σουβενίρ. Αν και το ερώτημα αφορά σε δικαίωμα και όχι σε προσωπική επιλογή οπότε ψήφισα λάθος, για το δικαίωμα είμαι υπέρ.:oops: :whistle:

3lbereth
12-06-08, 00:37
Εγώ είμαι κατά δεν έχω καμία όρεξη να συγκεντρώνω στάχτες σε βαζάκια ούτε θέλω να έχει κανένας τη δική μου στάχτη για σουβενίρ.

Ποιά η διαφορά? Στην πρώτη περίπτωση καταλήγεις σε βαζάκι, στην δεύτερη μετά απο 3-5 χρόνια, ξεκοκκάλισμα και σε κουτάκι... Και τα δύο στριμόκωλα είναι! :p

Το βαζάκι ή το κουτάκι? Από αντίδραση θα προτιμήσω το βαζάκι. Για να μαδήσουν οι :twisted: παππάδες (που τόοοσο κόπτονται για την μετά-θάνατον ζωή) τη γενειάδα τους!

Xguru
12-06-08, 01:24
Ποιά η διαφορά? Στην πρώτη περίπτωση καταλήγεις σε βαζάκι, στην δεύτερη μετά απο 3-5 χρόνια, ξεκοκκάλισμα και σε κουτάκι... Και τα δύο στριμόκωλα είναι! :p

Το βαζάκι ή το κουτάκι? Από αντίδραση θα προτιμήσω το βαζάκι. Για να μαδήσουν οι :twisted: παππάδες (που τόοοσο κόπτονται για την μετά-θάνατον ζωή) τη γενειάδα τους!

Θα προτιμούσα κάτι χημικό που δεν αφήνει καθόλου υπολείμματα για να είμαι ειλικρινής.

gonzo26
12-06-08, 02:36
Aποτεφρωση, και μετά σκόρπισμα πάνω από το Αιγαιο Πέλαγος...

Τι καλύτερο ;

Ακουγεται σαν κρουαζιερα στο Αιγαιο...

Δηλαδη αντι να σε φανε τα σκουληκια θα σε φανε τα ψαρια, μαϊστα ειναι κι αυτη μια αποψις:)

Λες να υπάρχει κόλαση? Εχεις στοιχεια που να το αποδεικνυει? Γιατι αμα μου το αποδείξεις τοτε θα αλλαξω την ψηφο μου
Αποδειξε μου εσυ οτι δεν υπαρχει;)

Για να σοβαρευτουμε τωρα λιγο, εγω υπερ ψηφιζω μη με περασεις για κανα θρησκοληπτο, αλλα ξερω οτι πολλοι που ειναι υπερ στη πραγματικοτητα ανησυχουν για τον αλλον κοσμο και θελουν να τους διαβασουν ωστε να ειναι "καλυμενοι"....

Andrew
12-06-08, 09:01
Εχω μια απορία... πόσο κοστίζει στην Ελλάδα να πεθάνει κάποιος (δηλαδή να τον πάρει το γραφείο κηδειών, κηδεία στην εκκλησία και να φτιαχτεί το μνήμα που θα τον βάλουν), έτσι για να ξέρουμε πόσο χάνουν αυτοί αν θα υπάρχει αποτέφρωση.

aroutis
12-06-08, 09:44
Ακουγεται σαν κρουαζιερα στο Αιγαιο...

Δηλαδη αντι να σε φανε τα σκουληκια θα σε φανε τα ψαρια, μαϊστα ειναι κι αυτη μια αποψις:)Ε νομίζω οτι απο το να σε φάνε τα σκουλίκια , καλύτερα να ταϊζεις τα ψαράκια στη τελική... ;) Ασε που δεν έχεις φοβους για εκταφές κλπ, και άλλα yuck πράγματα..ετσι δεν είναι;


Αποδειξε μου εσυ οτι δεν υπαρχει;)Να σου θυμίσω οτι η υπαρξη της κόλασης ειναι κάτι που πραγματεύεται ο χριστιανισμός... κάποιος που δεν πιστεύει στο συγκεκριμένο δόγμα δεν έχει κάποια υποχρέωση να σου αποδείξει την υπαρξη της.:hmm:

giwrgosth
12-06-08, 09:53
Εχω μια απορία... πόσο κοστίζει στην Ελλάδα να πεθάνει κάποιος (δηλαδή να τον πάρει το γραφείο κηδειών, κηδεία στην εκκλησία και να φτιαχτεί το μνήμα που θα τον βάλουν), έτσι για να ξέρουμε πόσο χάνουν αυτοί αν θα υπάρχει αποτέφρωση.
Κοιτά λογικά μια η άλλη θα είναι, την τελετή θα την κάνεις αν θες, απλά αντί για μνήματα, μάρμαρα κλπ θα προσθέσεις τα έξοδα της αποτέφρωσης, των δοχείων κλπ.
Θα μου πεις κόστος το δοχείο? Ναι, κάποιος μπορεί να θέλει χρυσό, με την ίδια λογική που διαλέγει κάσα από κερασιά και όχι ψαροκασέλα.
Δε νομίζω το πρόβλημα να είναι στα χρήματα που θα χάσουν κάποιοι, τα γραφεία θα δουλέψουν το ίδιο με πριν, αλλά στον τρόπο που αντιδρά η εκκλησία.

gonzo26
12-06-08, 10:53
Εχω μια απορία... πόσο κοστίζει στην Ελλάδα να πεθάνει κάποιος (δηλαδή να τον πάρει το γραφείο κηδειών, κηδεία στην εκκλησία και να φτιαχτεί το μνήμα που θα τον βάλουν), έτσι για να ξέρουμε πόσο χάνουν αυτοί αν θα υπάρχει αποτέφρωση.
Mε αυτο το θεμα ασχολουνταν ο Σπ.καρατζαφερης στην εκπομπη του τη προηγουμενη βδομαδα, δεν ξερω αν ασχολειται ακομα(Tεταρτη+Παρασκευη 24:00 extra3).
Το συμπερασμα ειναι οτι πραγματι στην Ελλαδα δε μπορεις ουτε να πεθανεις. Μια απλη κηδεια κοστιζει δε θυμαμαι ακριβως αλλα καποιες δεκαδες χιλιαδες ευρω. Σε χρεωνουν ακομα και το καντηλι για ναναι αναμμενο(40€ το μηνα) αλλιως αν το αναψεις μόνος σου, σου το σβηνουν! Φυσικα ολα αυτα για μια τριετια μόνο αφου μετα σου ανοιγουν το ταφο και παίρνουν τα κοκκαλα για το οστεοφυλάκιο. Επειδη ακριβως ειναι μεγαλα τα συμφεροντα και κονομισιές των νεκροθάφτων και των παππάδων, υπαρχει η λυσσαλεα αντιδραση για την αποτεφρωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.