PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωράριο λειτουργίας του 1242



spyrdano
13-07-08, 20:54
Λόγω των συνεχών πια αποσυνδέσεων που έχω με την απίστευτη ταχύτητα των 2048 της OTENET/Conn-X που διαθέτω στο κέντρο των Βριλησσίων, αποφάσισα να πάρω το 1242 (ή 210679800) για διευκρινήσεις, Κυριακή απόγευμα.
Αμ' δε.
Το κέντρο λειτουργεί πια περίπου ώρες καταστημάτων....
Πάνε οι καλές εποχές με την 24ωρη υποστήριξη!!!

George_Prix
13-07-08, 21:19
Sorry για το off topic αλλα διαβασα 1242 και δεν κρατηθηκα.
Τις κακες εποχες που κρεμομασταν ολοι απο τον απαραδεκτο ΟΤΕ ειχα παρει ενα τηλεφωνο στο 1242 να διαμαρτηρηθω για τις αισχρες ταχυτητες που ειχα.

Εκεινη την ημερα ημουνα τοσο αποφασισμενος που με πολλες φωνες και τσακωμους, καταφερα να μιλησω με τον υπευθυνο του τμηματος. (μετα απο 15 προωθησεις που εκαναν την κληση μου ο ενας στον αλλο).

Οταν του εξεφρασα τα παραπονα μου, μου απαντησε το εξης απαραδεκτο που δε θα ξεχασω ποτε.

"Αυτο ειναι το internet στην Ελλαδα κυριε μου και αν σας αρεσει. Αν δε σας αρεσει κοψτε το."

Τον προειδοποιησα οτι επειδη τετοιοι ειναι οι υπαλληλοι του ΟΤΕ θα ερθει η μερα που οι μισοι θα μεινουν ανεργοι.

Πρωτη φορα εβγαλα τοση κακια απεναντι σε εργαζομενο, αλλα δεν το μετανοιωσα καθολου. :twisted:

emeliss
13-07-08, 21:19
Κυριακή δουλεύουν 10:00-14:00. Δεν θυμάμαι το 1242 να δουλεύει 24ώρο.

spyrdano
13-07-08, 21:31
Κυριακή δουλεύουν 10:00-14:00. Δεν θυμάμαι το 1242 να δουλεύει 24ώρο.
Το ηχογραφημένο μήνυμα περί λειτουργίας πρώτη φορά το ακούω.Και είμαι σίγουρος ότι το customer service τουλάχιστον της ΟΤΕΝΕΤ (2106798000) δούλευε χωρίς ωράριο.

George_Prix
13-07-08, 21:37
Το ηχογραφημένο μήνυμα περί λειτουργίας πρώτη φορά το ακούω.Και είμαι σίγουρος ότι το customer service τουλάχιστον της ΟΤΕΝΕΤ (2106798000) δούλευε χωρίς ωράριο.

Φιλε νομιζω πως το 1242 ειναι για προβληματα της γραμμης του ΟΤΕ.

Η ΟΤΕΝΕΤ (η οποια ειναι provider) εχει ενα τηλεφωνο (801-11-35555) αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να σε βοηθησουν. :(

emeliss
13-07-08, 21:38
Το help desk της otenet δούλευε και δουλεύει σε 24 βάση. Το 1242 όχι.

Αλλά το 1242 δεν θα σε βοηθήσει σε περίπτωση αποσυνδέσεων. Η δουλειά του είναι άλλη. Αύριο το πρωί πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη.

foyltaka
13-07-08, 21:49
Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως .


121 http://www.oteshop.gr/blank.gif ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ. (ατελώς για όλη την Ελλάδα)
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14:00

13888 ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από κινητό τηλέφωνο ή από σταθερό τηλέφωνο εκτός ΟΤΕ.
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14:00

1242 Για θέματα εξοπλισμού και εγκατάστασης ADSL modems. (αστική χρέωση για όλη την Ελλάδα)
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 9:00 - 21:00
Κυριακές 10:00 - 14:00

spyrdano
13-07-08, 22:32
Το help desk της otenet δούλευε και δουλεύει σε 24 βάση. Το 1242 όχι.

Αλλά το 1242 δεν θα σε βοηθήσει σε περίπτωση αποσυνδέσεων. Η δουλειά του είναι άλλη. Αύριο το πρωί πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη.
Το helpdesk δούλευε επί 24ώρου, όπως λέει και το http://www.otenet.gr/hd/
Πάρε να ακούσεις το ηχογραφημένο!

emeliss
13-07-08, 23:23
Η otenet δεν είναι για το conn-x. Για βλάβη πρέπει να πάρεις το 121. Είναι τόσο απλό.

Hunter 85
13-07-08, 23:27
Η otenet δεν είναι για το conn-x. Για βλάβη πρέπει να πάρεις το 121. Είναι τόσο απλό.

Οντως ειναι το κλασικό λαθος που κάνουν οι περισσοτεροι! 121 πρέπει!

Υ.Γ Λέτε τώρα με τους Γερμανούς να αλλάξουν τα δεδομένα; 24ωρες υπηρεσίες;

emeliss
13-07-08, 23:29
Μπα, να μειωθούν οι ώρες μπορεί. Να αυξηθούν αποκλείεται.

Αλήθεια πες μου ένα λόγο που ένας πελάτης λιανικής χρειάζεται 24ωρο help desk. Λες να θέλει να σετάρει το ρούτερ στις 03:00 το πρωί;

Hunter 85
13-07-08, 23:42
Μπα, να μειωθούν οι ώρες μπορεί. Να αυξηθούν αποκλείεται.

Αλήθεια πες μου ένα λόγο που ένας πελάτης λιανικής χρειάζεται 24ωρο help desk. Λες να θέλει να σετάρει το ρούτερ στις 03:00 το πρωί;

Ναι γιατι οχι; Τετοια ωρα του καβλ...! :lol:
Αναφερόμουν σε τεχνικής φυσεως 24 ωρα! Σαν τις βλάβες της ΔΕΗ

George_Prix
14-07-08, 07:08
Η 24ωρη εξυπηρετηση σε καποια φαση ηταν πραγματι must.

Μιλαμε για εποχες που καθε μερα μπαινανε στο παιχνιδι του Internet χιλιαδες νεοοι χρηστες που ηταν τα πρωτα τους βηματα στο Internet.

Πλεον (και λογω εναλλακτικων) εχει πεσει αρκετα η δουλεια του ΟΤΕ και ισως ειναι λογικο να υπαρχουν περικοπες προς αυτη την κατευθυνση. ;)

emeliss
14-07-08, 07:11
Όχι, απλά δεν υπάρχει λόγος.

24ωρες υπηρεσίες υπάρχουν εκεί που χρειάζονται (και τις πληρώνουν)

George_Prix
14-07-08, 07:42
Όχι, απλά δεν υπάρχει λόγος.

24ωρες υπηρεσίες υπάρχουν εκεί που χρειάζονται (και τις πληρώνουν)

Ειπα κατι διαφορετικο? :hmm:

Γιατι καποιος που λεει "Όχι, απλά δεν υπάρχει λόγος.", εχει καποια αλλη γνωμη και μας την παραθετει. ;)

Hunter 85
14-07-08, 14:40
Ειπα κατι διαφορετικο? :hmm:

Γιατι καποιος που λεει "Όχι, απλά δεν υπάρχει λόγος.", εχει καποια αλλη γνωμη και μας την παραθετει. ;)

Περίμενε..... να στην παραθέσει!

maik
14-07-08, 18:25
Γιατι καποιος που λεει "Όχι, απλά δεν υπάρχει λόγος.", εχει καποια αλλη γνωμη και μας την παραθετει. ;)

Το "Οχι , δεν υπαρχει λογος" ειναι ενας πολυ καλος λογος.

guzel
14-07-08, 18:50
Το κέντρο λειτουργεί πια περίπου ώρες καταστημάτων....
Πάνε οι καλές εποχές με την 24ωρη υποστήριξη!!!

απιστευο :down::down:

manoulamou
14-07-08, 19:14
Επιμενετε οταν προκειται για ΟΤΕ να μπερδευετε τις αρμοδιοτητες και τα ωραρια ...
Το βασικοτερο ειναι να μπορεις να εχεις αξιοπιστη βοηθεια οταν την χρειαζεσαι
και να μην αναμενεις στο ακουστικο με τις ωρες, ιδιως οταν αυτο ειναι επι πληρωμη.
Ομως εαν αντι να καλεσεις το 121 παιρνεις το 1242 ή καλείς την OTEnet αντι του ΟΤΕ ή του Conn-X
καποιος που εχει πραγματικα αναγκη δεν θα μπορει να επικοινωνησει
ουτε ο καθε ISP μπορει να διαθετει απειρους υπαλληλους και γραμμες
υποθετωντας πως καθε πονεμενος θα επαιρνε και θα ζητουσε ασχετα πραγματα!
Με την ιδια λογικη οι τραπεζες θα επρεπε να δουλευουν full και τα Σ/Κ
επειδη ολο και καποιος μπορει να ζητησει πληροφοριες για στεγαστικο...:rofl:

spyrdano
14-07-08, 19:39
Επιμενετε οταν προκειται για ΟΤΕ να μπερδευετε τις αρμοδιοτητες και τα ωραρια ...
Το βασικοτερο ειναι να μπορεις να εχεις αξιοπιστη βοηθεια οταν την χρειαζεσαι
και να μην αναμενεις στο ακουστικο με τις ωρες, ιδιως οταν αυτο ειναι επι πληρωμη.
Ομως εαν αντι να καλεσεις το 121 παιρνεις το 1242 ή καλείς την OTEnet αντι του ΟΤΕ ή του Conn-X
καποιος που εχει πραγματικα αναγκη δεν θα μπορει να επικοινωνησει
ουτε ο καθε ISP μπορει να διαθετει απειρους υπαλληλους και γραμμες
υποθετωντας πως καθε πονεμενος θα επαιρνε και θα ζητουσε ασχετα πραγματα!
Με την ιδια λογικη οι τραπεζες θα επρεπε να δουλευουν full και τα Σ/Κ
επειδη ολο και καποιος μπορει να ζητησει πληροφοριες για στεγαστικο...:rofl:
Αν η αιχμή ήταν για μένα (περίπου συνομήλικη manoulamou), ο λόγος που άνοιξα το θέμα ήταν για να γνωστοποιήσω την αλλαγή του ωραρίου του συγκεκριμένου helpdesk και τίποτα άλλο.Και πάντα το τεχνικό τμήμα του μου έδινε σαφείς απαντήσεις.Το τι διάσταση έδωσαν οι υπόλοιποι δε με απασχολεί!!!

sdikr
14-07-08, 19:42
Αν η αιχμή ήταν για μένα (περίπου συνομήλικη manoulamou), ο λόγος που άνοιξα το θέμα ήταν για να γνωστοποιήσω την αλλαγή του ωραρίου του συγκεκριμένου helpdesk και τίποτα άλλο.Το τι διάσταση έδωσαν οι υπόλοιποι δε με απασχολεί!!!


το συγκέκριμενο 1242 ποτέ δεν ήταν 24ώρο

spyrdano
14-07-08, 19:52
το συγκέκριμενο 1242 ποτέ δεν ήταν 24ώρο

Αναγνωρίζω τη λανθασμένη μου αναφορά στο 1242 του εισαγωγικού post.Όσα ανάφερα αφορούσαν το 8011135555 ή 2106798000 http://www.otenet.gr/hd/
Και σταματώ!!:)

manoulamou
14-07-08, 20:01
spyrdano Καμμια σχεση με το δικο σου (αρχικο) μηνυμα
(σημειωτεον ηδη εψαχνα πού ακουγοταν το ηχογραφημενο(?)!
Εξ αλλου μονο μια φορα χρειαστηκα το helpdesk της ΟΤΕνετ, οχι το 1242
κι ουτε καν περιμενα: ειχα αμεσως την λυση :oneup:
ασε που προηγηθηκε συζητηση κι εντος forum...:)
Απλα μερικα fanboys οταν ακουνε για ΟΤΕxxx σπευδουν να "κραξουν"
χωρις να εχουν πληρη γνωση ή ερευνησει το συγκεκριμενο θεμα...

logosof
14-07-08, 20:25
Επιμενετε οταν προκειται για ΟΤΕ να μπερδευετε τις αρμοδιοτητες και τα ωραρια ...
Το βασικοτερο ειναι να μπορεις να εχεις αξιοπιστη βοηθεια οταν την χρειαζεσαι
και να μην αναμενεις στο ακουστικο με τις ωρες, ιδιως οταν αυτο ειναι επι πληρωμη.
Ομως εαν αντι να καλεσεις το 121 παιρνεις το 1242 ή καλείς την OTEnet αντι του ΟΤΕ ή του Conn-X
καποιος που εχει πραγματικα αναγκη δεν θα μπορει να επικοινωνησει
ουτε ο καθε ISP μπορει να διαθετει απειρους υπαλληλους και γραμμες
υποθετωντας πως καθε πονεμενος θα επαιρνε και θα ζητουσε ασχετα πραγματα!
Με την ιδια λογικη οι τραπεζες θα επρεπε να δουλευουν full και τα Σ/Κ
επειδη ολο και καποιος μπορει να ζητησει πληροφοριες για στεγαστικο...:rofl:


Όταν ακούν ΟΤΕ τους πονεί.
Επίσης, σύμφωνα με τη λογική τους, όχι μόνο οι τράπεζες, αλλά και τα συνεργεία αυτοκινήτων, τα μπαρ, τα σούπερ μαρκετ, τα φαγάδικα, τα ταχυδρομεία κλπ να λειτουργούν 24ώρα. Έλεος
manoulamou:oneup:

sdikr
14-07-08, 21:11
Αναγνωρίζω τη λανθασμένη μου αναφορά στο 1242 του εισαγωγικού post.Όσα ανάφερα αφορούσαν το 8011135555 ή 2106798000 http://www.otenet.gr/hd/
Και σταματώ!!:)

Το θέμα είναι πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν μετά το κλασικό ώρες καταστημάτων, το να πάρω και να μου λένε βγάλτε το Modem απο την μπρίζα κλπ δεν είναι οτι καλύτερο

guzel
14-07-08, 21:41
ειναι αναγκαιο να λειτουργει τεχνικη υποστηριξη ολο 24ωρο, μιλαμε για τηλ/νιες οχι για τραπεζες. μην ξεχνας καποιος μπορει να μεινει χωρις τηλεφωνο η αδσλ ,πολλοι χρησιμοποιουν την αδσλ για επαγγελματικη χρηση.

sdikr
14-07-08, 21:49
ειναι αναγκαιο να λειτουργει τεχνικη υποστηριξη ολο 24ωρο, μιλαμε για τηλ/νιες οχι για τραπεζες. μην ξεχνας καποιος μπορει να μεινει χωρις τηλεφωνο η αδσλ ,πολλοι χρησιμοποιουν την αδσλ για επαγγελματικη χρηση.

Κακώς στο συμβόλαιο λεει πως δεν επιτρέπεται, ακόμα για πες μου παρόχο που να παρέχει υποστηρίξη 24/7 (όχι απλά να σε κάνουν call back να σου πουν βγάλε το modem)

guzel
14-07-08, 21:55
χολ , φορθνετ κλπ εχουν 24ωρη τεχνικη υποστηριξη 365 ημερες το χρονο και μαλιστα δωρεαν (το 1242 το χρεωνουν :lol:).. οτι απαντηση θα παρεις απο τον οτε θα παρει κ απο εκει...η μηπως θες να πεις οτι ο οτε κανει καλυτερες προσληψεις ?:rofl:

sdikr
14-07-08, 21:57
χολ , φορθνετ κλπ εχουν 24ωρη τεχνικη υποστηριξη 365 ημερες το χρονο.. οτι απαντηση θα παρεις απο τον οτε θα παρει κ απο εκει...η μηπως θες να πεις οτι ο οτε κανει καλυτερες προσληψεις ?:rofl:

Δεν έχουν,

guzel
14-07-08, 22:03
τι δεν εχουν ?
hol:
Καλέστε το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης δωρεάν από σταθερό τηλέφωνο στο
800 400 13844 ή από κινητό στο 13844. Το τμήμα λειτουργεί 24ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο
forthnet:
Το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet, με την πολυετή εμπειρία του στην υποστήριξη πελατών, καταφέρνει ασταμάτητα, 24 ώρες την ημέρα, 365 ημέρες το χρόνο, να ανταποκρίνεται άμεσα και αποτελεσματικά στις ανάγκες των πελατών του.

sdikr
14-07-08, 22:04
τι δεν εχουν ?
hol:
Καλέστε το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης δωρεάν από σταθερό τηλέφωνο στο
800 400 13844 ή από κινητό στο 13844. Το τμήμα λειτουργεί 24ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο
forthnet:
Το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet, με την πολυετή εμπειρία του στην υποστήριξη πελατών, καταφέρνει ασταμάτητα, 24 ώρες την ημέρα, 365 ημέρες το χρόνο, να ανταποκρίνεται άμεσα και αποτελεσματικά στις ανάγκες των πελατών του.

To δοκίμασες να δείς τι απαντήσεις θα πάρεις;
εγώ ναι,

guzel
14-07-08, 22:07
To δοκίμασες να δείς τι απαντήσεις θα πάρεις;
εγώ ναι,

το θεμα ομως ειναι οτι στον οτε δεν υπαρχει ουτε καν αυτο ;)

sdikr
14-07-08, 22:09
το θεμα ομως ειναι οτι στον οτε δεν υπαρχει καν αυτο ;)


αα τα είδες δύσκολα και λές αλλά για αλλα;

guzel
14-07-08, 22:16
αα τα είδες δύσκολα και λές αλλά για αλλα;

οχι ,
για εναν αρχαριο χρηστη ειναι πολυ σημαντικη η 24 ωρη εξυπηρετηση και ειναι παντα εκει για να τον βοηθησουν ,τουλαχιστον με τα βασικα, στον οτε δεν υπαρχει ουτε αυτο! αυτο λεω

sdikr
14-07-08, 22:25
οχι ,
για εναν αρχαριο χρηστη ειναι πολυ σημαντικη η 24 ωρη εξυπηρετηση και ειναι παντα εκει για να τον βοηθησουν ,τουλαχιστον με τα βασικα, στον οτε δεν υπαρχει ουτε αυτο! αυτο λεω

Στον ΟΤΕ δεν υπάρχει, αυτό που σου λέω εγώ είναι οτι ούτε στους αλλους δεν υπάρχει

logosof
14-07-08, 23:35
τι δεν εχουν ?
hol:
Καλέστε το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης δωρεάν από σταθερό τηλέφωνο στο
800 400 13844 ή από κινητό στο 13844. Το τμήμα λειτουργεί 24ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο
forthnet:
Το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet, με την πολυετή εμπειρία του στην υποστήριξη πελατών, καταφέρνει ασταμάτητα, 24 ώρες την ημέρα, 365 ημέρες το χρόνο, να ανταποκρίνεται άμεσα και αποτελεσματικά στις ανάγκες των πελατών του.

Ο μέγας Ηράκλειτος έλεγε "μονάχα αν κοινωνήσουμε, αληθεύουμε" και οι δικές σου εμπειρίες δεν κοινωνούνται με τίποτα. Μόνο εσύ τις βίωσες, ουδείς άλλος!!!!!

George_Prix
14-07-08, 23:46
Όταν ακούν ΟΤΕ τους πονεί.

Μαλλον αναποδα τα λες φιλε μου.

Επειδη ο ΟΤΕ μας πονεσε ολους στο παρελθον απλα φυγαμε τρεχοντας απο εκει με την πρωτη ευκαιρια και πλεον ο πονος περασε στον αγαπημενο σου ΟΤΕ που εχασε τεραστιο κοματι απο την πιτα.

logosof
15-07-08, 01:02
Μαλλον αναποδα τα λες φιλε μου.

Επειδη ο ΟΤΕ μας πονεσε ολους στο παρελθον απλα φυγαμε τρεχοντας απο εκει με την πρωτη ευκαιρια και πλεον ο πονος περασε στον αγαπημενο σου ΟΤΕ που εχασε τεραστιο κοματι απο την πιτα.


Αυτό είναι απολύτως σεβαστό και καλά έκανες και έφυγες. Επιπλέον δεν έχω σχέση αγάπης ή μίσους με τον ΟΤΕ ούτε με κάποιον άλλο, αυτό έλειπε δα, αλλά διαβάζω κάποιους υποταγμένους στα συμφέροντα των ιδιωτικών (και μη) κεφαλαίων και τα παίρνω.

maik
15-07-08, 01:17
αλλά διαβάζω κάποιους υποταγμένους στα συμφέροντα των ιδιωτικών (και μη) κεφαλαίων και τα παίρνω.

Μην σκας και πολυ, μοδα ειναι.Ετσι για να φαινονται trendy .Μαλιστα λενε ολοι το ιδιο τροπαριο.:rofl::rofl::rofl:

George_Prix
15-07-08, 01:27
Μην σκας και πολυ, μοδα ειναι.Ετσι για να φαινονται trendy .Μαλιστα λενε ολοι το ιδιο τροπαριο.:rofl::rofl::rofl:

trendy ειναι τα παντελονια και τα παπουτσια.

Το να φυγεις απο τον ΟΤΕ για να πας καπου με καλυτερες ταχυτητες, απεριοριστα αστικα/υπεραστικα τηλεφωνα, απεριοριστα τηλεφωνα προς δεκαδες χωρες του εξωτερικου και 60' το μηνα δωρεαν τηλεφωνα προς κινητα....
.... και ολα αυτα πληρωνοντας λιγοτερα απο οτι στον ΟΤΕ....

ειναι μαθηματικα του δημοτικου.

Σεβομαι τις επιλογες του καθενος, αλλα δεν ανεχομαι απο κανεναν να θεωρει τις αποφασεις που αφορουν το γουστο και το πορτοφολι μου ως αποτελεσμα μοδας.

Αν μη τι αλλο δειχνεις να θεωρεις ηλιθιους τοσες χιλιαδες ανθρωπους, που φυγανε απο τον ΟΤΕ, ακομα φευγουνε απο τον ΟΤΕ και κανενας δε γυριζει πισω. :nono:

maik
15-07-08, 01:33
trendy ειναι τα παντελονια και τα παπουτσια.

Το να φυγεις απο τον ΟΤΕ για να πας καπου με καλυτερες ταχυτητες, απεριοριστα αστικα/υπεραστικα τηλεφωνα, απεριοριστα τηλεφωνα προς δεκαδες χωρες του εξωτερικου και 60' το μηνα δωρεαν τηλεφωνα προς κινητα....
.... και ολα αυτα πληρωνοντας λιγοτερα απο οτι στον ΟΤΕ....

ειναι μαθηματικα του δημοτικου.

Σεβομαι τις επιλογες του καθενος, αλλα δεν ανεχομαι απο κανεναν να θεωρει τις αποφασεις που αφορουν το γουστο και το πορτοφολι μου ως αποτελεσμα μοδας.

Αν μη τι αλλο δειχνεις να θεωρεις ηλιθιους τοσες χιλιαδες ανθρωπους, που φυγανε απο τον ΟΤΕ, ακομα φευγουνε απο τον ΟΤΕ και κανενας δε γυριζει πισω. :nono:

Trendy ειναι οπου βρεις την λεξη ΟΤΕ να λες το ιδιο τροπαριο.

Και μια απλη ερωτηση;
Θεωρεις τα εκατομυρια που ειναι ακομα στον ΟΤΕ ηλιθιους που δεν ξερουν το συμφερον τους;

George_Prix
15-07-08, 07:13
Trendy ειναι οπου βρεις την λεξη ΟΤΕ να λες το ιδιο τροπαριο.

Και μια απλη ερωτηση;
Θεωρεις τα εκατομυρια που ειναι ακομα στον ΟΤΕ ηλιθιους που δεν ξερουν το συμφερον τους;

Πολλες φορες λεω το εξης (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2185549&postcount=6)
Για παραδειγμα η γιαγια μου ειναι ακομα στον ΟΤΕ.
Παιρνει τηλεφωνα στην αδελφη της στην Αμερικη, σε κατι συγγενεις στο χωριο και σε καμποσα κινητα, πληρωνει τεραστιους λογαριασμους και δε λεει να καταλαβει οτι ΠΛΕΟΝ υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις με τις οποιες θα γλυτωνε λεφτα.

Ειναι η φοβια που εχουν πολλοι ανθρωποι για κατι νεο και δεν προσπαθουν να το δοκιμασουν.

Παντως προσωπικα ξερω τουλαχιστον 30 φιλους και γνωστους που φυγανε απο τον ΟΤΕ.
Μερικοι αμεσως και οι υπολοιποι με το που ακουσανε τις πολυ καλες εντυπωσεις απο τους υπολοιπους.
2-3 που ξερω ακομα εγκλωβισμενους στον ΟΤΕ, ειναι οσοι δεν εχουν προσβαση σε εναλλακτικους εκει που μενουν.

Και μην ξεχνας κατι ακομα.
Μιλαμε για μια ιστορια (εναλλακτικοι) που δεν εχει ξεκινησει ΟΥΤΕ 2 χρονια.
Τι ηθελες?
Να χασει ο ΟΤΕ στους πρωτους μηνες ολους τους πελατες του? :hmm:

Υπομονη και θα γινει και αυτο. :p

Θα του μεινουν μονο τα ενοικια που παιρνει απο τους εναλλακτικους για την καθε γραμμη των ΤΕΩΣ πελατων του. ;)

nikos_cheng
15-07-08, 08:00
Και μετά λένε ότι δεν υπάρχει εμπάθεια σε αυτό το forum. Μιλάς παραπάνω λες και είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης κάποιας εναλλακτικής και θα κερδίσεις εσύ από τη γιγάντωση τους. Αλλά ξεχνάς φαίνεται, μάλλον επίτηδες, τόσες και τόσες εναλλακτικές (lannet, telepassport, columbia, teledome...) κ τους συνδρομητές τους, που μείναν χωρίς τηλέφωνο, χωρίς ιντερνετ κλπ κλπ
Γουστάρω να πληρώνω οτε, αλλά όταν χρειαστώ το τηλέφωνο να χτυπάει και όταν θέλω να καλέσω επίσης να χτυπάει. Κ μην μου πεις ότι εσύ και οι δεκάδες φίλοι σου, δν έχετε ακούσει τίποτα για τα τυχόν τεχνικά προβλήματα που έχουν οι εναλλακτικοί?
Αν είχες ανακαλύψει το αυγό του Κολόμβου μπαίνοντας σε κάποια άλλη εταιρεία, μπράβο σου, από την άλλη όμως έτσι για πλάκα ρώτα κάποιο γνωστό σου, να μάθεις πόσες είναι οι καθημερινές αιτήσεις για επιστροφή στον ΟΤΕ από full llu και μετά μάθε να λες ποιος θα μείνει χωρίς πελάτες και ποιος όχι...

manoulamou
15-07-08, 08:01
:COOL:
Ηρεμειστε τωρα που αλλαζει η κομαντατουρα
θα δουμε ολοι ορατες διαφορες σε χρονο DT...
Ελπιζω μονο να μην επαληθευτει η γνωστη παροιμια
"προσεχετε πολυ τι ευχεστε γιατι μπορει να πραγματοποιηθει"...
:twisted:
Τελικα τι εχει περισσοτερη σημασια: ποσες ωρες ειναι μια υπηρεσια ειναι διαθεσιμη
ή εαν η βοηθεια ειναι αξιοπιστη και πραγματικα χρησιμη ολες αυτες τις ωρες;

George_Prix
15-07-08, 10:14
Και μετά λένε ότι δεν υπάρχει εμπάθεια σε αυτό το forum. Μιλάς παραπάνω λες και είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης κάποιας εναλλακτικής και θα κερδίσεις εσύ από τη γιγάντωση τους. Αλλά ξεχνάς φαίνεται, μάλλον επίτηδες, τόσες και τόσες εναλλακτικές (lannet, telepassport, columbia, teledome...) κ τους συνδρομητές τους, που μείναν χωρίς τηλέφωνο, χωρίς ιντερνετ κλπ κλπ
Γουστάρω να πληρώνω οτε, αλλά όταν χρειαστώ το τηλέφωνο να χτυπάει και όταν θέλω να καλέσω επίσης να χτυπάει. Κ μην μου πεις ότι εσύ και οι δεκάδες φίλοι σου, δν έχετε ακούσει τίποτα για τα τυχόν τεχνικά προβλήματα που έχουν οι εναλλακτικοί?
Αν είχες ανακαλύψει το αυγό του Κολόμβου μπαίνοντας σε κάποια άλλη εταιρεία, μπράβο σου, από την άλλη όμως έτσι για πλάκα ρώτα κάποιο γνωστό σου, να μάθεις πόσες είναι οι καθημερινές αιτήσεις για επιστροφή στον ΟΤΕ από full llu και μετά μάθε να λες ποιος θα μείνει χωρίς πελάτες και ποιος όχι...


Να σου πω την αληθεια τους πρωτους 2 μηνες στη Forthnet ειχα προβλημα με την ταχυτητα.

Ποτε δεν ειχα προβλημα με την τηλεφωνια.

Οι φιλοι και γνωστοι μου δεν ειχαν προβλημα ουτε με το Internet ουτε με την τηλεφωνια στη συντριπτικη τους πλειοψηφια.

Ολοι μας ομως με τον ΟΤΕ ειχαμε τεραστιο προβλημα με το Internet και δε μιλαμε για 1-2 μηνες αλλα για ολοκληρα χρονια.

Οσον αφορα τις τιμες ας μην το συζητησουμε καν. :lol:
Οι τιμες ειναι το μεγαλο κερδος μου απο την υποθεση φιλε, αφου δε δουλευω σε κανεναν εναλλακτικο. ;)

Α και κατι τελευταιο.
Επειδη κατι ειπες για lannet, telepassport, columbia, teledome σε πληροφορω πως για μενα δεν υπαρχουν αυτες οι εταιριες.
Οταν μιλαω για εναλλακτικους μιλαω για Forthnet, HOL, Tellas.
Αν δεν υπηρχαν αυτες θα προτιμουσα να μεινω στον ΟΤΕ παρα να παω σε μια απο αυτες που ανεφερες.
Βεβαια εδω θα ειμαι να παραδεχω το λαθος μου αν καποια απο τις παραπανω εταιριες αποδειξει πως αξιζει μεριδιο απο την πιτα της αγορας.

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Τελικα τι εχει περισσοτερη σημασια: ποσες ωρες ειναι μια υπηρεσια ειναι διαθεσιμη
ή εαν η βοηθεια ειναι αξιοπιστη και πραγματικα χρησιμη ολες αυτες τις ωρες;

Για μενα το δευτερο ειναι πιο σημαντικο ;)

Manolis_karas
15-07-08, 10:23
στα συμφέροντα των ιδιωτικών (και μη) κεφαλαίων και τα παίρνω.

Δηλαδή ο ΟΤΕ δημοσίου συμφέροντος; (αν εξαιρέσεις τους διορισμούς και εν γενικά τα ρουσφέτια).

maik
15-07-08, 11:09
αν εξαιρέσεις τους διορισμούς και εν γενικά τα ρουσφέτια

Θα ηθελα να μου πεις αν ξερεις , γιατι εγω δεν ξερω, με τι διαδικασια προσλαμβανονται οι εργαζομενοι στους εναλακτικους.

logosof
15-07-08, 20:02
George_Prix, ο λόγος που κάποιοι πηγαίνουν σε εναλλακτικούς είναι οι τιμές και μόνο. Αν δεν ήταν αυτές (και με βάση τις προσφερόμενες υπηρεσίες) οι εναλλακτικοί θα είχαν εξαφανιστεί από προσώπου γης.
Όσον αφορά τα συγκεκριμένα ονόματα που αναφέρεις (4νετ, τελλας, χολ) θα σου πώ τη δική μου εμπειρία:
από την εποχή του 384 μέχρι έξι μήνες περίπου πριν, διατηρούσα 3 συνδρομές HOL σε διαφορετικές περιοχές. Τα πρώτα χρόνια χωρίς προβλήματα, μόλις μπήκα στο ιδιόκτητο, άνοιγα τον Η/Υ και έκανα προσευχές να έχω νετ. Και στις τρείς (!!!). Τις γύρισα σταδιακά και τις τρεις σε κοννεξ και ως δια μαγείας έστρωσαν και οι τρείς (σου μιλάω ειλικρινά, στα κόννεξ δεν είχα πρόβλημα ούτε για ένα δευτερόλεπτο). Στη συνέχεια πήρα και τέταρτο κόννεξ. (να φανταστείς ότι η 2άρα κόννεξ κατεβάζει σταθερά 200-210 και η 3άρα HOL 120-170). Ελπίζω η 4νετ να είναι καλύτερη. Σίγουρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.

manoulamou
15-07-08, 20:04
Ειμαστε ελαφρως Off topic οταν δεν μιλαμε για το ωραριο του 1242
αλλά γενικα για ΟΤΕxxx VS "Εναλλακτικοι",
μεχρι στον τροπο προσληψης σκλαβακιων φτασαμε
ή κανω λαθος???
:COOL:

Hunter 85
16-07-08, 09:17
Ειμαστε ελαφρως Off topic οταν δεν μιλαμε για το ωραριο του 1242
αλλά γενικα για ΟΤΕxxx VS "Εναλλακτικοι",
μεχρι στον τροπο προσληψης σκλαβακιων φτασαμε
ή κανω λαθος???
:COOL:

Σαφεστατα

@ ADSLgr.com All rights reserved.