PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπαναφορτιζομενες μπαταριες και φορτιστης



Σελίδες : 1 [2] 3

pyautg
06-09-11, 05:43
Φωτογραφικές μηχανές, mp3... ως εκεί

platanos
06-09-11, 12:18
Εχω Εneloop (4 μπαταριες ΑΑ) σχεδον 3.5 χρονια τωρα και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος.

Τις φορτιζω με 2 φορτιστες Energizer που ειχα παρει μαζι πακετο με μπαταριες οι οποιες ηταν μια απογοητευση (αχρηστες στο 3μηνο).
Οι Εneloop ειναι αψογες για συσκευες που δεν εχουν συνεχομενες φορτισεις-εκφορτισεις οπως τα ασυρματα τηλεφωνα. Για φωτογραφικη ειναι ιδανικες (διαπιστωμενο) οπως και για mp3 player ή τηλεκοντρολ.
Αν ειναι πληρως φορτισμενες και δεν χρησιμοποιηθουν μου κρατανε 6-7 μηνες και παλι εχουν αποθεματα για καμια 50αρια φωτο. Αν ειναι πληρως φορτισμενες εχω βγαλει και 350 φωτο και με 5 λεπτα βιντεο.

Το μονο που εχω κανει για να ειμαι σιγουρος πως θα μου κρατανε παραπανω ειναι οτι τις εχω χωρισει σε ζευγαρια και χρησιμοποιω-φορτιζω παντα τις ιδιες μπαταριες και οχι οποιες να'ναι μεταξυ τους. Γιατι ετσι το καθε ζευγαρι εχει τα δικα του χαρακτηριστηκα φορτισης-αποφορτισης.

Drillgr
06-09-11, 23:10
Υπαρχουν και οι eneloop lite με μικροτερη χωρητικοτητα για συσκευες οπως τηλεκοντρολ κλπ.

Για φορτιστη εχω αυτον και ειναι ολα τα λεφτα: http://www.batteries.gr/product.asp?catid=2700

cool11
12-03-12, 11:46
Ρε παιδια, ειμαι ο μονος που οι eneloop μου εχουν βγει σχεδον σκαρτες;
Τις αγορασα απο γερμανο, μαζι με τον φορτιστη τους.
Για που τις θελω?
Για την ψηφιακη φωτογραφικη μου Canon.

Ακουω ολους σας ειστε ευχαριστημενοι αλλα σε μενα δεν παιζουν καλα.
Δεν εχω αναγκη επαναφορτιζομενες αλλου.
Εχω αναγκη για την χρηση τους ομως στην φωτογραφικη μου.

Λοιπον, μετα απο φορτιση, ακομη κι αν δεν χρησιμοποιησω την φωτογραφικη καθολου, στο 20μερο πανω, η canon πλεον με τις eneloop εντος της, δεν ανοιγει καν!
Επειδη μαλιστα εκανα μια υποθεση οτι ισως φταινε οι μπαταριες, αγορασα και 2ο σετ eneloop, αλλα η συμπεριφορα ειναι η ίδια!
Με κρεμανε!

Να φταιει η μηχανη μου?
Ομως γιατι να πω οτι ειναι θεμα της canon, αφου οταν χρησιμοποιησω απλες αλκαλικες μπαταριες, τοτε μου κρατανε για μηνες!!!
Αρα δεν φταιει η canon!

Γιατι ρε παιδια μου το κανουν αυτο?
Γιατι και σε μενα δεν κρατανε φορτιο οι eneloop οπως σε εσας;

Οπως ειπα, ακομη και αν δεν χρησιμοποιησω καθολου την φωτογραφικη, οπως και να χει δηλαδη, στο 15μερο-20μερο, η canon με το φορτιο που (δεν) εχουν πλεον οι eneloop, δεν ανοιγει καν!

teodor_ch
12-03-12, 12:05
ψηφίζω φωτογραφική
και σε μία μία παλιά compact sony που είχα, ότι επαναφορτιζόμενη και να έβαζα κρατούσε πολύ λίγο

σε ένα nikon flash που έχω τις eneloop και 3μηνο να περάσει ακόμα κρατάνε πολύ φορτίο

cool11
12-03-12, 13:09
ψηφίζω φωτογραφική
και σε μία μία παλιά compact sony που είχα, ότι επαναφορτιζόμενη και να έβαζα κρατούσε πολύ λίγο

σε ένα nikon flash που έχω τις eneloop και 3μηνο να περάσει ακόμα κρατάνε πολύ φορτίο

Λες οτι φταινε γενικα οι φωτογραφικες;
Μα για τετοιες δουλειες τις θελουμε τις επαναφορτιζομενες!
Για συσκευες που 'τραβουν' αρκετο φορτιο, και με αλκαλικες θα επρεπε να τις πληρωνεις καθε λιγο!
Τι να τις κανω αλλιως τις επαναφορτιζομενες, να τις βαλω στο ρολοι τοιχου; Εκει βαζω μια αλκαλικη και περνώ κανα-δυο χρονια! Δεν χρειαζομαι εκει επαναφορτιζομενη!

Εχει αλλος eneloop σε ψηφιακη φωτογραφικη να μας πει;

Αλλα ρε παιδια, αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι και χωρις να χρησιμοποιησω την φωτογραφικη, παλι το φορτιο το χανουν!

teodor_ch
12-03-12, 13:16
Λες οτι φταινε γενικα οι φωτογραφικες;

όχι γενικά, η δικιά σου (ή το συγκεκριμένο μοντέλο)

αν και έχεις δοκιμάσει με ΜΗ επαναφορτιζόμενες και άλλαξε συμπεριφορά

δε ξέρω τί μπορεί να γίνεται!

platanos
13-03-12, 10:44
Εχει αλλος eneloop σε ψηφιακη φωτογραφικη να μας πει;

Οπως εγραψα και πιο πανω εχω εγω σε μια Panasonic. Κανενα προβλημα απολυτως.


ψηφίζω φωτογραφική
και σε μία μία παλιά compact sony που είχα, ότι επαναφορτιζόμενη και να έβαζα κρατούσε πολύ λίγο

Και εγω σε μια παλια Kodak ειχα το ιδιο προβλημα. Οι επαναφορτιζομενες κραταγαν πολυ λιγο ενω οταν εβαζα αλκαλικες ειχα καλυτερη αποδοση.
Κουφο μεν αλλα εχω μια υποψια του τι μπορει να φταιει. Οι επαναφορτιζομενες (οι οποιες ειναι 1.2 v) μαζι με το ρευμα (πεφτει πχ. στο 1 v) χανουν και τα Ampere οποτε οταν το μοτερ της μηχανης (φακος) θελει δυναμη για να ανοιξει δεν την εχει. Αντιθετα οι αλκαλικες (οι οποιες ειναι 1.5 v) χανουν μεν σε ρευμα αλλα διατηρουν τα ιδια Ampere συνεχως μεχρι το τελος τους

cool11
13-03-12, 11:31
Οπως εγραψα και πιο πανω εχω εγω σε μια Panasonic. Κανενα προβλημα απολυτως.


Και εγω σε μια παλια Kodak ειχα το ιδιο προβλημα. Οι επαναφορτιζομενες κραταγαν πολυ λιγο ενω οταν εβαζα αλκαλικες ειχα καλυτερη αποδοση.
Κουφο μεν αλλα εχω μια υποψια του τι μπορει να φταιει. Οι επαναφορτιζομενες (οι οποιες ειναι 1.2 v) μαζι με το ρευμα (πεφτει πχ. στο 1 v) χανουν και τα Ampere οποτε οταν το μοτερ της μηχανης (φακος) θελει δυναμη για να ανοιξει δεν την εχει. Αντιθετα οι αλκαλικες (οι οποιες ειναι 1.5 v) χανουν μεν σε ρευμα αλλα διατηρουν τα ιδια Ampere συνεχως μεχρι το τελος τους

Ισως να ειναι μια πιθανη εξηγηση. Εχεις καμια ιδεα για λυση? Υπαρχουν επαναφορτιζομενες με 1,5v?

platanos
13-03-12, 13:16
Επαναφορτιζομενες με 1.5v δεν υπαρχουν.
Οποτε αλλαζεις μηχανη :(

teodor_ch
13-03-12, 16:04
Επαναφορτιζομενες με 1.5v δεν υπαρχουν.
Οποτε αλλαζεις μηχανη :(

εγώ αφού κουράστηκα να κουβαλάω 3-4 ζευγάρια μπαταρίες,
άλλαξα σε dSLR και με μία μπαταρία βγάζω μέχρι και 1200 φωτογραφίες :worthy:

πλέον προτείνω μηχανές με δικές τους μπαταρίες
αγοράζεις και άλλη μία κινέζικη με 10 ευρώ και είσαι καλυμμένος

Mouse Potato
13-03-12, 16:09
εγώ αφού κουράστηκα να κουβαλάω 3-4 ζευγάρια μπαταρίες,
άλλαξα σε dSLR και με μία μπαταρία βγάζω μέχρι και 1200 φωτογραφίες :worthy:

πλέον προτείνω μηχανές με δικές τους μπαταρίες
αγοράζεις και άλλη μία κινέζικη με 10 ευρώ και είσαι καλυμμένος

Πες μου πως αυτός ήταν ο λόγος που άλλαξες σε dSLR.... :p

teodor_ch
13-03-12, 16:23
Πες μου πως αυτός ήταν ο λόγος που άλλαξες σε dSLR.... :p

Ο λόγος που πήρα dslr ήταν ακόμα πιο γελοίος...! :lol:
(εν ολίγης, έχασα τη compact σε τρένο (όλη μου τη τσάντα βασικά), έψαχνα για καινούργια και κατέληξα σε D40, βρέθηκε η compact (τίμιοι Άγγλοι πολίτες :worthy:), αλλά το μικρόβιο το είχα ήδη κολλήσει και χτύπησα τη Nikon σε προσφορά που είχε τότε)

εννοείτε ότι δε το μετάνιωσα :worthy:

iptamenos
31-03-12, 19:18
Και εγώ έτυχα σε ίδια περίπτωση μετά από μια 5 ετία χαλάσαν οι μπαταρίες (και εγώ sony έχω και ο φορτιστής με τις μπαταρίες ήταν μέσα στο κουτί και αυτά sony), μετά από πολλές μπαταρίες που δοκίμασα πήγα πήρα ένα σετάκι με 2 μπαταρίες και φορτιστή sony (15 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και ησύχασε το κεφάλι μου.

cool11
25-04-12, 10:01
Υπαρχει καμια καλη 4αδα αα μπαταριων επαναφορτιζομενων, απο ebay, που να αξιζει και να ειναι φτηνη? (κατω απο 10ευρο)

crypter
25-04-12, 10:22
Aυτές http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1414 ειναι γενικά πολύ καλές. Τις έχω εδώ και κανα χρόνο και ειμαι ικανοποιημένος. :)
Δεν ξέρω σε ebay πόσο κάνουν/αν υπάρχουν βέβαια.

RASTAVIPER
23-05-12, 08:32
Με την ευκαιρεία να ρωτήσω, οι Texcus Accu τι λένε?
Τις πήρα πρόσφατα από μαγαζί του κέντρου με πολύ καλές συστάσεις.

cool11
28-07-13, 21:48
Ψαχνω ενα σετάκι επαναφορτιζομενων μπαταριων ΑΑ με τον φορτιστη τους.
Θελω κατι απολυτα φτηνο, δεδομενου οτι η χρηση που τις θελω, ειναι για μια απλη και παλια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη, χαμηλων δυνατοτητων και απαιτησεων. Απλα για να μην βαζει καθε λιγο αλκαλικες.
Αν ο φορτιστης απο το σετ ανεβαζει το κοστος αρκετα, μαλλον θα παω σε σκετη 4αδα επαναφορτιζομενες.
Οταν οι eneloop της sanyo που τις θεωρω απο τις καλυτερες λυσεις, εχουν ολο το σετ γυρω στο 20ευρω, προσδοκω μια φτηνη λυση μεσω ebay στο 10ευρω το πολυ.
Εχετε καποια καλη προταση;

cool11
30-07-13, 09:58
Οι enelloop lite αξιζουν; Τι διαφορα εχουν απο τις κανονικες enelloop?

john_tsi
01-08-13, 02:38
Οι eneloop lite είναι σχεδιασμένες για συσκευές με μειωμένες ενεργειακές απαιτήσεις, όπως τα ασύρματα DECT τηλέφωνα ή τα τηλεχειριστήρια συσκευών (TV - Air Condition κτλ.), με μεγαλύτερες αντοχές στις συχνές φορτίσεις. Έχουν μικρότερη χωρητικότητα σε mAh και γιαυτό το λόγο χρειάζονται μικρότερο χρονικό διάστημα ώστε να φορτίσουν πλήρως.

cool11
22-10-13, 13:27
Ρε παιδια, σε μια ψηφιακη φωτογραφικη canon, οχι ιδιαιτερων απαιτησεων, που δεχεται ΑΑ μπαταριες, οτι και αλκαλικη να βαλω, καινουριες παντα, μου βγαζει σχεδον αμεσα-μετα απο λιγο που τις βαζω, το μηνυμα - εικονιδιο που αναβοσβηνει οτι οι μπαταριες θελουν αλλαγη! Και μετα απο λιγα λεπτα οντως σβηνει και λεει 'αλλαξτε μπαταριες'!
Καλα, γιατι συμβαινει αυτο; Τοσο ενεργοβορα ειναι πια η μηχανη; Του κουτιου μπαταριες και κανει ετσι;
Εκτος αν η μηχανη ειναι ρυθμισμενη να δεχεται επαναφορτιζομενες απο συγκεκριμενα mAh και ανω.
Φυσικα με επαναφορτιζομενες θα την χρησιμοποιω, αλλα δεν εχω προλαβει να αγορασω.
Ποσα mah ειναι οι αλκαλικες μπαταριες της αγορας;

sweet dreams
25-10-13, 22:08
Ρε παιδια, σε μια ψηφιακη φωτογραφικη canon, οχι ιδιαιτερων απαιτησεων, που δεχεται ΑΑ μπαταριες, οτι και αλκαλικη να βαλω, καινουριες παντα, μου βγαζει σχεδον αμεσα-μετα απο λιγο που τις βαζω, το μηνυμα - εικονιδιο που αναβοσβηνει οτι οι μπαταριες θελουν αλλαγη! Και μετα απο λιγα λεπτα οντως σβηνει και λεει 'αλλαξτε μπαταριες'!
Καλα, γιατι συμβαινει αυτο; Τοσο ενεργοβορα ειναι πια η μηχανη; Του κουτιου μπαταριες και κανει ετσι;
Εκτος αν η μηχανη ειναι ρυθμισμενη να δεχεται επαναφορτιζομενες απο συγκεκριμενα mAh και ανω.
Φυσικα με επαναφορτιζομενες θα την χρησιμοποιω, αλλα δεν εχω προλαβει να αγορασω.
Ποσα mah ειναι οι αλκαλικες μπαταριες της αγορας;

Η μηχανή δεν έχει ''ρύθμιση'' τι μπαταρίες θα βάλεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βάλεις αλκαλικές μπαταρίες αν παίρνει επαναφορτιζόμενες γιατί αν την βάλεις για φόρτιση μπορεί να εκραγούν. Μόνο το ανάποδο μπορείς να κάνεις. Δοκίμασες μπαταρίες απο διαφορετικά καταστήματα;;;;;;;;

cool11
26-10-13, 16:58
Μα δεν εβαλα αλκαλικες για επαναφορτιση σε φορτιστη!
Στη φωτογραφικη τις εβαλα. Αλλα αν και καινουριες, δειχνει οτι τελειωνουν.

sweet dreams
26-10-13, 17:40
Μα δεν εβαλα αλκαλικες για επαναφορτιση σε φορτιστη!
Στη φωτογραφικη τις εβαλα. Αλλα αν και καινουριες, δειχνει οτι τελειωνουν.

Γράφεις ποιο πάνω: ''Φυσικα με επαναφορτιζομενες θα την χρησιμοποιω, αλλα δεν εχω προλαβει να αγορασω''. Σαν να σημαίνει οτι η μηχανή σου παίρνει επαναφορτιζόμενες και την συνδέεις με φορτιστή. Τέλος πάντων επιμένω στην ερώτηση:''Δοκίμασες μπαταρίες απο διαφορετικά καταστήματα'';;;;;;;;

Artemius
27-10-14, 16:29
Μινι νεκρανάσταση :bless: :p

Μετά από χρόνια πιστής λειτουργείας,οι μαμίσιες επαναφορτιζόμενες ΑΑΑ που είχε το Panasonic DECT μου έχουν αρχίσει "να το λέν' το ποίημα" και κρατάνε μετα βίας μισή μέρα αν το ξεχάσω εκτός βάσης.

Τα specs του φορτιστη γραφουν για NiMH,και οι μπαταριες ηταν NiMH 550mAh.

Βρηκα αυτές τις Eneloop που βλεπω οτι χαιρουν μεγαλης εκτιμησης,στο e-shop.gr,

http://www.e-shop.gr/mpataria-eneloop-rechargeable-hr-4utgb-4bp-750mah-aaa-4-tem-p-ANA.NLP0103
http://www.e-shop.gr/panasonic-eneloop-bk-4mcce-aaa-750mah-4tem-p-ANA.NLP0267,
αλλα η μια ειναι απο Sanyo και η αλλη απο Panasonic (νομιζα οτι τα eneloop ηταν αποκλειστικα trademark της sanyo :confused: εχουν διαφορα?)

Αλλη συσκευη τωρα,εχουμε ενα πιεσομετρο το οποιο καθε 3,βαρια 4 μηνες,θελει αλλαγη και παιρνει 4 αλκαλικες ΑΑ. Γραφει ξεκαθαρα οτι θελει 4x1.5V , 6V - 4W, το ερωτημα ειναι θα δουλεψει σωστα αν του βαζω επαναφορτιζομενες?

Σκεφτομουνα κατι τετοιο : http://www.plaisio.gr/stylo-molivia/promitheies/mpataria-fortistes/Energizer-Fortisths-Batariwn-Maxi-639539.htm

teodor_ch
27-10-14, 19:47
Στο Panasonic DECT της δουλειάς αλλάζω eneloop περίπου κάθε χρόνο οπότε πάρε τις.

Στο πιεσόμετρο μπορεί και να έχει θέμα.
Δές μήπως παίρνει μετασχηματιστή και ξεμπερδέψεις μια και καλή.

Αλλιώς φόρτωσε απο τις ΜΗ επαναφορτιζόμενες του Lidl και όσο σου βγάλουν.

iliteo
27-10-14, 19:53
....Αλλη συσκευη τωρα,εχουμε ενα πιεσομετρο το οποιο καθε 3,βαρια 4 μηνες,θελει αλλαγη και παιρνει 4 αλκαλικες ΑΑ. Γραφει ξεκαθαρα οτι θελει 4x1.5V , 6V - 4W, το ερωτημα ειναι θα δουλεψει σωστα αν του βαζω επαναφορτιζομενες?
.........

Δεν έχει πρόβλημα με επαναφορτιζόμενες.. αρκεί να μπορούν να δίνουν μεγάλο ρεύμα στιγμιαία.
Κι εγώ επαναφορτιζόμενες έχω στο δικό μου.

sweet dreams
27-10-14, 20:33
Μινι νεκρανάσταση :bless: :p

Μετά από χρόνια πιστής λειτουργείας,οι μαμίσιες επαναφορτιζόμενες ΑΑΑ που είχε το Panasonic DECT μου έχουν αρχίσει "να το λέν' το ποίημα" και κρατάνε μετα βίας μισή μέρα αν το ξεχάσω εκτός βάσης.

Τα specs του φορτιστη γραφουν για NiMH,και οι μπαταριες ηταν NiMH 550mAh.

Βρηκα αυτές τις Eneloop που βλεπω οτι χαιρουν μεγαλης εκτιμησης,στο e-shop.gr,

http://www.e-shop.gr/mpataria-eneloop-rechargeable-hr-4utgb-4bp-750mah-aaa-4-tem-p-ANA.NLP0103
http://www.e-shop.gr/panasonic-eneloop-bk-4mcce-aaa-750mah-4tem-p-ANA.NLP0267,
αλλα η μια ειναι απο Sanyo και η αλλη απο Panasonic (νομιζα οτι τα eneloop ηταν αποκλειστικα trademark της sanyo :confused: εχουν διαφορα?)

Αλλη συσκευη τωρα,εχουμε ενα πιεσομετρο το οποιο καθε 3,βαρια 4 μηνες,θελει αλλαγη και παιρνει 4 αλκαλικες ΑΑ. Γραφει ξεκαθαρα οτι θελει 4x1.5V , 6V - 4W, το ερωτημα ειναι θα δουλεψει σωστα αν του βαζω επαναφορτιζομενες?

Σκεφτομουνα κατι τετοιο : http://www.plaisio.gr/stylo-molivia/promitheies/mpataria-fortistes/Energizer-Fortisths-Batariwn-Maxi-639539.htm

Οι μάρκες έχουν διαφορά ως προς την ποιότητα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πρώτα τα Volt και μετά τα mAh. Το τηλέφωνο σου παίρνει 550mAh και

αυτές που θέλεις να πάρεις είναι 750mAh. Mπορεί ο φορτιστής να τις φορτίζει χωρίς πρόβλημα, αλλά μπορεί και να ζορίζεται λόγω μεγαλύτερης χωρητικό

τητας. Κανονικά θα πρέπει να πάρεις ίδιες με τις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής.

Όσον αφορά το πιεσόμετρο, μια χαρά θα δουλεύει με τις επαναφορτιζόμενες, το ίδιο πράγμα είναι αφού έχουν τα ίδια Volt.

Artemius
27-10-14, 20:41
Δεν έχει πρόβλημα με επαναφορτιζόμενες.. αρκεί να μπορούν να δίνουν μεγάλο ρεύμα στιγμιαία.
Κι εγώ επαναφορτιζόμενες έχω στο δικό μου.

ok,ευχαριστώ για τις πληροφορίες ;)


Οι μάρκες έχουν διαφορά ως προς την ποιότητα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πρώτα τα Volt και μετά τα mAh. Το τηλέφωνο σου παίρνει 550mAh και

αυτές που θέλεις να πάρεις είναι 750mAh. Mπορεί ο φορτιστής να τις φορτίζει χωρίς πρόβλημα, αλλά μπορεί και να ζορίζεται λόγω μεγαλύτερης χωρητικό

τητας. Κανονικά θα πρέπει να πάρεις ίδιες με τις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής.

Όσον αφορά το πιεσόμετρο, μια χαρά θα δουλεύει με τις επαναφορτιζόμενες, το ίδιο πράγμα είναι αφού έχουν τα ίδια Volt.

δεν εχουν τα ιδια V,οι αλκαλικές έχουν 1.5V,οι επαναφορτιζόμενες όλες είναι στα 1.2V,γιαυτό και δεν είμαι σίγουρος.



Στο Panasonic DECT της δουλειάς αλλάζω eneloop περίπου κάθε χρόνο οπότε πάρε τις.

Στο πιεσόμετρο μπορεί και να έχει θέμα.
Δές μήπως παίρνει μετασχηματιστή και ξεμπερδέψεις μια και καλή.

Αλλιώς φόρτωσε απο τις ΜΗ επαναφορτιζόμενες του Lidl και όσο σου βγάλουν.

τωρα που το λες,ναι εχει είσοδο DC 6V για μετασχηματιστή! ( μα καλα πως δεν το χα προσεξει) λογικά οποιοσδήποτε μετασχηματιστής των 6V δεν θα κάνει?

ποιες eneloop να προτιμήσω για το DECT,της Panasonic ή της Sanyo?

teodor_ch
27-10-14, 20:51
) λογικά οποιοσδήποτε μετασχηματιστής των 6V δεν θα κάνει?

ποιες eneloop να προτιμήσω για το DECT,της Panasonic ή της Sanyo?

για το πρώτο σωστά αρκεί να έχει τουλάχιστον τα αμπερε που χρειάζεται το πιεσόμετρο

για τις μπαταρίες
πάρε τις νεότερες βάση και αυτού
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?364607-Overview-All-eneloop-batteries-2005-2014

Artemius
27-10-14, 21:51
για το πρώτο σωστά αρκεί να έχει τουλάχιστον τα αμπερε που χρειάζεται το πιεσόμετρο

για τις μπαταρίες
πάρε τις νεότερες βάση και αυτού
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?364607-Overview-All-eneloop-batteries-2005-2014

ουπς δικιο εχεις! :oops::p αρα, A=4/6 => 0,666 => 666 mAh

αρα, οποιοδηποτε απο αυτα τα 2 κάνει,σωστά?
http://www.moutsioulis.gr/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/90094-minwa-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-1000ma.html
http://www.moutsioulis.gr/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/68029-minwa-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-1000ma.html

αυτο για τις μπαταριες δε το ξερα! ρε κοιτα να δεις πραματα! αρα παιρνω τις Panasonic. και πολυ "εμπει" το link σου,μα καλα που πας και τα ξετρυπωνεις αυτα... :p:cool:

pakitis
17-10-16, 13:52
Για να μην ανοίγω νέο θέμα επαναφέρω αυτό εδώ. Έχω με τα χρόνια πολλές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου ΑΑ. Υπάρχει τρόπος ελέγχουν αν την "παλεύουν" ακόμα ή είναι "νεκρές";

teodor_ch
17-10-16, 14:32
υπάρχουν κάτι "έξυπνοι" φορτιστές που φορτίζουν τέρμα και μετά τις ξεφορτίζουν
εκεί βλέπεις πόσα mAh χωράνε και αποφασίζεις αν σου κάνουν ή όχι


αν υπάρχει πιο φθηνός (και να μήν κάθομαι απο πάνω να μετράω χρόνο) τρόπος ενδιαφέρομαι :)

iliteo
17-10-16, 15:32
πιο απλή λύση, πάρε κάτι τέτοιο.. http://www.ebay.com/itm/AA-AAA-C-D-9V-1-5V-Universal-Button-Cell-Battery-Volt-Tester-Checker-BT-168-FE-/231806054569?hash=item35f8b7b0a9:g:dLcAAOSwa-dWjiks
τις δοκιμάζεις αφού τις φορτίσεις πρώτα.. (και τις αφήσεις καμιά μέρα σε ηρεμία να δεις αν κρατάνε τη φόρτιση)

pakitis
18-10-16, 17:40
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Παρήγγειλα ένα. Οψόμεθα.

teodor_ch
18-10-16, 18:10
πιο απλή λύση, πάρε κάτι τέτοιο.. http://www.ebay.com/itm/AA-AAA-C-D-9V-1-5V-Universal-Button-Cell-Battery-Volt-Tester-Checker-BT-168-FE-/231806054569?hash=item35f8b7b0a9:g:dLcAAOSwa-dWjiks
τις δοκιμάζεις αφού τις φορτίσεις πρώτα.. (και τις αφήσεις καμιά μέρα σε ηρεμία να δεις αν κρατάνε τη φόρτιση)

αυτό το βλέπω με πολύμετρο
και είχα δεί ένα κόλπο που βάζεις να μετρήσεις τα Α για 1-2 δευτερόλεπτα για να δείς αν τα κρατάει ή πέφτουν γρήγορα νομίζω

μία φορά το δοκίμασα και δεν έχω πρόχειρο το λινκ


για να μετρήσεις όμως χωρητικότητα υπάρχει άλλος φθηνός τρόπος?
και πώς μπορείς να ανάγεις την τάση σε χωρητικότητα?

iliteo
18-10-16, 21:02
...
για να μετρήσεις όμως χωρητικότητα υπάρχει άλλος φθηνός τρόπος?
και πώς μπορείς να ανάγεις την τάση σε χωρητικότητα?

Η χωρητικότητα είναι συνάρτηση του ρεύματος που μπορεί να δώσει μια μπαταρία και στον χρόνο που τη δίνει.
Γιαυτό λέμε πχ. 6Α επί 6 ώρες = 36Ah
Άρα αν δεν μετρήσεις χρόνο και ρεύμα, δεν μπορείς να μετρήσεις χωρητικότητα.


αυτό το βλέπω με πολύμετρο
και είχα δεί ένα κόλπο που βάζεις να μετρήσεις τα Α για 1-2 δευτερόλεπτα για να δείς αν τα κρατάει ή πέφτουν γρήγορα νομίζω


(Βάζεις μια αντίσταση μικρή και μετράς την τάση στη μπαταρία ή μετράς το ρεύμα που διαρρέεται..)

Αυτό το οργανάκι αν και δεν το έχω, νομίζω παρεμβάλει μια αντίσταση, ανάλογα με το cell που επιλέγεις και κάνει εκφόρτιση
οπότε μετράει την τάση που έχει το cell στην εκφόρτιση, είναι όμως πολύ χοντρικός τρόπος και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να
πεις οτι μετράει χωρητικότητα..
Ωστόσο είναι καλός τρόπος αν θες να ξεσκαρτάρεις παλιές μπαταρίες, όπως ο φίλος παραπάνω..

Οι σωστοί ακριβοί φορτιστές όντως μετράνε χωρητικότητα, (εφόσον μετράνε χρόνο/ρεύμα) μάλιστα η χωρητικότητα που δείχνουν στην φόρτιση
είναι ελαφρά διαφορετική σε φάση φόρτισης από εκφόρτιση, διαφορετικό ρεύμα φόρτισης-εκφόρτισης κλπ..

cool11
19-10-16, 09:05
πιο απλή λύση, πάρε κάτι τέτοιο.. http://www.ebay.com/itm/AA-AAA-C-D-9V-1-5V-Universal-Button-Cell-Battery-Volt-Tester-Checker-BT-168-FE-/231806054569?hash=item35f8b7b0a9:g:dLcAAOSwa-dWjiks
τις δοκιμάζεις αφού τις φορτίσεις πρώτα.. (και τις αφήσεις καμιά μέρα σε ηρεμία να δεις αν κρατάνε τη φόρτιση)

To παρηγγειλα κι εγω! Ειναι καλο, αξιοπιστο;
Παντα κρατω στοκ μπαταριων, αλλα θελω να ξερω ποια οντως ειναι καλη και ποια ειναι αχρηστη, και δεν ειναι λυση να τις μπαινοβγαζω στις συσκευες να δω αν παιζουν!

GRGeorge
19-10-16, 10:54
To παρηγγειλα κι εγω! Ειναι καλο, αξιοπιστο;
...................

Προφανώς δεν είναι όργανο ακριβείας (για απαιτητικές δουλειές/μετρήσεις), αλλά περισσότερο το χρησιμοποιείς για να ελέγξεις την ''τάξη μεγέθους'' της ζωής της μπαταρίας... πάρε καλύτερα αυτό http://www.ebay.com/itm/DIGITAL-LCD-BATTERY-TESTER-VOLT-CHECKER-FOR-9V-1-5V-AA-AAA-CELL-BT-168D-CHIC-/272047015053?hash=item3f5744048d:g:E1gAAOSwkZhWRIlf το μοντέλο... είναι βελτιωμένο σε σχέση με αυτο που προτάθηκε...

cranky
19-10-16, 15:45
To παρηγγειλα κι εγω! Ειναι καλο, αξιοπιστο;
Πρώτα ρωτάμε, και μετά παραγγέλνουμε, βρε σύ. :p

pakitis
20-10-16, 19:19
Εγώ είδα την τιμή και το παρήγγειλα αμέσως. :ρ Τώρα περιμένω το γαϊδουράκι από Κίνα να έρθει για να σας πω εντυπώσεις. :)

teodor_ch
01-11-16, 16:18
Κάτι τέτοιο έψαχνα και το πέτυχα σήμερα σε άλλο φόρουμ
http://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html?vip=365260

- - - Updated - - -

και στα ~3 ευρώ αυτόν
http://www.gearbest.com/chargers/pp_272183.html?vip=294966

patrickdrd
21-08-17, 16:37
τι λεει ο opus;;
http://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html?vip=365260

να παραγγειλουμε;

και το μηχανακι για την μετρηση;
http://www.ebay.com/itm/DIGITAL-LCD-BATTERY-TESTER-VOLT-CHECKER-FOR-9V-1-5V-AA-AAA-CELL-BT-168D-CHIC-/272047015053?hash=item3f5744048d:g:E1gAAOSwkZhWRIlf

πως μετραμε με αυτο;
την φορτιζουμε στον φορτιστη, την αφηνουμε μια μερα και μετα την βαζουμε πανω στο μηχανακι και τι κοιταμε;

cool11
20-08-18, 22:07
Αυτο αξιζει να ειπωθει....
εχω αγορασει εναν πολυ απλο μετρητη για το φορτιο των οικιακων μπαταριων...τιποτε ιδιαιτερο, αλλα τη δουλιτσα του την κανει.

Πριν λιγες μερες λοιπον, πηρα να μετρησω ενα σετ 4αδα eneloop, που τελευταια φορτιση ηταν το....2013! Ναι, το γραφω σε χαρτακι, που μπαινει στη σακουλιτσα με το σετ μπαταριων.
Το πιστευετε, οτι ηταν σχεδον πληρως φορτισμενες; Ειχαν χασει λιγο απο το ανωτερο οριο, αλλα thats all!
Εγω περιμενα οτι οχι φορτιο δεν θα ειχαν, αλλα οτι γενικως θα τα ειχαν παιξει και ως μπαταριες, γιατι αυτο ειναι ενα σετ που το ειχα αγορασει, το 2010!!!!!!
8 χρονια μετα την αγορα τους λοιπον, και 5 χρονια μετα την τελευταια τους φορτιση, και ομως ηταν ακμαιες.
Πραγματικα, η panasonic/sanyo ειναι αξιοι συγχαρητηριων για τον ανεπαναληπτο προιον τους!

Λυπαμαι μονο(αλλα γι'αυτο δεν φταινε οι eneloop) που με τις νεες φωτογραφικες μηχανες που παιρνω/κυκλοφορουν, εχουν πια τις δικες τους μπαταριες (και ακριβοπληρωμενες...),
ενω παλιοτερα εκανα τη δουλεια μου αψογα, και φτηνα, με τις eneloop.

GianKosm
27-08-18, 12:54
Καλημέρα.Ψάχνω φορτιστή για κατσαβίδι μπαταρίας bavaria 14.4v 1 Ah ή κάποιο συμβατό.....Γνωρίζει κάποιος κάτι;....Ή πού μπορώ να βρω ανταλλακτικά της bavaria....με ποια άλλη μάρκα είναι συμβατή;Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

Ψάχνω φορτιστή για κατσαβίδι μπαταρίας BAVARIA 14.4V 1.0 Ah......

psolord
27-08-18, 16:53
Εχει χρησιμοποιησει κανεις φορτιστη αλκαλικων μπαταριων;

Λενε οτι αντεχουν οι μπαταριες για 5-6 φορτισεις. Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο;

kostas2005
22-08-23, 22:33
τι αγοράζουμε σήμερα για AAA κλπ καθημερινές μπαταρίες?
Κάποιον που ξα κανει και repair οσο ειναι δυνατόν όταν χρειάζεται.
βλέπω κατι xstar στην ουσία, βάση των αξιολογήσεων στο Σκρουτζ χωρίς να εχω κοιτάζει στα κινεζομαγαζα


Δεν ξέρω ποσο σας είναι χρήσιμο το φιλτρο για μπαταρία "D και το φίλτρο για Usb τροφοδοσία που την θεωρώ απαραίτητη για κάμπινγκ και οχι.


https://www.skroutz.gr/c/1633/fortistes-mpatariwn/f/626418_1307995/D-meso-usb.html?order_by=reviews&order_dir=desc&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/c/1633/fortistes-mpatariwn/f/1307995/meso-usb.html?order_by=reviews&order_dir=desc&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

thourios
10-10-23, 16:26
Απατεώνες. Αλλά το κατάλαβα μετά από πολλά χρόνια. Έχω ένα ζευγάρι ασύρματα ακουστικά Philips.
Μερικές φορές τα συνδέω με την τηλεόραση και παρακολουθώ κάποια προγράμματα.
Αν και κράτησαν οι original μπαταρίες χρόνια αποφάσισα να τις αλλάξω. Βάζω μέσα του lidl Τίποτα. Βάζω μέσα eneloop. Όλες φορτισμένες.

Μάλλον λέω ήρθε η ώρα να τα πετάξω.
Και ανακαλύπτω ότι πρέπει να χρησιμοποιώ μόνο μπαταρίες της Philips που είναι πανάκριβες. Αυτος είναι ο τύπος AAA SBC HB550S. Πράγματι με κάποιο τρόπο η συσκευή αναγνωρίζει μόνο αυτές.
Ελλάδα δεν υπάρχουν. Έβαλα τις παλιές και είδα ότι λειτουργούν. Εννοείται ότι δεν κρατάνε.

Κοίταξα την συσκευασία και δεν γράφει τίποτα απέξω. Παρά μόνο στο manual αλλά αυτό το κάνουν πολλοί κατασκευαστές.

Τέλος βρήκα αυτό. https://bit.ly/45tChNk

Επίσης να πω ότι υπάρχουν διαφορές και στα ασύρματα τηλέφωνα με τις μπαταρίες. Εκεί δεν ξέρω τι παίζει. Γράφουν επάνω phone. Μάλλον έχουν μια μικρή διαφορά στο έδαφος.

John82
11-10-23, 00:36
AAA είναι μόνο το μέγεθος, δεν σημαίνει όμως ότι π.χ. θα διατηρεί την τάση σταθερή όσο εξφιρτιζεται. Μερικές συσκευές είναι ευαίσθητες σε αυτό…

Οι Eneloop lite φαίνεται να έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτές τις Philips. Οι ιδιαιτερότητα των Philips φαίνεται να είναι στον αρνητικό πόλο που επεκτείνεται ας πούμε και λίγο προς τα πλευρά της μπαταρίας.

Παράτησε τις επαφές στα ακουστικά, μάλλον θα έχουν επαφή σε αυτά τα σημεία. Δηλαδή αν αφαιρέσεις λίγο από την μόνωση - ετικέτα προς στον κάτω πόλο θα τις δει…

thourios
11-10-23, 08:40
Θα βάλω λίγο αλουμινόχαρτο στον αρνητικό πόλο των OEM μπαταριών Eneloop κτλ. να δούμε. Έτσι γράφουν κάποιοι στο παραπάνω link που έβαλα . Πάντως σίγουρα είναι κόλπο της philips για να χρησιμοποιούνται οι δικές της μπαταρίες ή να βγαίνουν έτος τα προσόντα μετά από κάποια χρόνια. Έτοιμος ήμουν να τα πετάξω.

Εδώ ξέρουμε τι διαφορές έχουν αυτές οι μπαταρίες; Έχω σε κάτι ασύρματα βάλει τέτοιες phone και θα δοκιμάσω να δω τι παίζει.
Τελικά στην αγορά δεν υπάρχουν οι συγκεκριμένες philips όσο και αν έψαξα στο ebay, amazon κτλ
https://i.postimg.cc/K8GL3N7D/Varta-AAA.jpg (https://postimages.org/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.