PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπαναφορτιζομενες μπαταριες και φορτιστης



Σελίδες : [1] 2 3

Gordito
15-07-08, 20:54
Ελπιζω να ειναι στο σωστο section....

Eχω εδω και 4 χρονια μια ψηφιακη (Sony Cybershot DSC-W5) απο την οποια ειμαι πληρως ικανοποιημενος.
Μαζι με αυτη υπηρχε ενας φορτιστης και καποιες μπαταριες. Αυτες δουλευανε πολυ καλα για πολυ καιρο αλλα, λογικο ειναι, χαλασανε.

Απο τοτε εχω αγορασει καποιες μπαταριες αλλα ποτε καμια δεν μου κρατησε ικανοποιητικα. Ολες τις φορτιζα στο Sony φορτιστη αλλα μετα απο 1-2 επαναφορτισεις επεφτε η αποδοση πληρως.

Και ερωτω:

1) Οι φορτιστες εχουν συγκεκριμενες μπαταριες που δεχονται; Παιζουν ρολο τα mAh που διαβαζω;

2) Ο συγκεκριμενος φορτιστης γραφει πανω 400mAh output. Oλες οι μπαταριες εγραφαν σαφως περισσοτερα (και οι μαμισιες.) Να παρω καποιον νεο μαζι με μπαταριες;

3) Ποια ειναι η σωστη χρηση για τις επαναφορτιζομενες μπαταριες; Ποση ωρα θελουν φορτιση;


Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το ασχετο τον ερωτησεων....

crypter
15-07-08, 21:05
3) Ποια ειναι η σωστη χρηση για τις επαναφορτιζομενες μπαταριες; Ποση ωρα θελουν φορτιση;

νομιζω γραφει πανω στις μπαταριες η τον φορτιστη

Ο συγκεκριμενος φορτιστης γραφει πανω 400mAh output. Oλες οι μπαταριες εγραφαν σαφως περισσοτερα (και οι μαμισιες.) Να παρω καποιον νεο μαζι με μπαταριες;

οι μπαταριες ειναι λιθιου;
καλυτερα να δωσεις παντως τα 5-8 ευρω για να αλλαξεις και φορτιστη
αυτο φανταζομαι το ξερεις ε; http://www.batteries.gr/ :p

platanos
15-07-08, 22:09
Ελπιζω να ειναι στο σωστο section....

1) Οι φορτιστες εχουν συγκεκριμενες μπαταριες που δεχονται; Παιζουν ρολο τα mAh που διαβαζω;

2) Ο συγκεκριμενος φορτιστης γραφει πανω 400mAh output. Oλες οι μπαταριες εγραφαν σαφως περισσοτερα (και οι μαμισιες.) Να παρω καποιον νεο μαζι με μπαταριες;

3) Ποια ειναι η σωστη χρηση για τις επαναφορτιζομενες μπαταριες; Ποση ωρα θελουν φορτιση;


Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το ασχετο τον ερωτησεων....
Μαλλον θα μεταφερθει στο Audio/Video αλλα δεν πειραζει.

1) Οι φορτιστες δεν παιρνουν συγκεκριμενες μπαταριες οσο αφορα την μαρκα ή τα mAh παρα μονο στο ειδος δηλ. NiCd ή NiMh. Τα mAh που γραφουν πανω οι μπαταριες ειναι το (θεωρητικα) ποσο "δυνατες" ειναι οι μπαταριες.

2) Τα mAh output που γραφει ο φορτιστης πανω ειναι το ρευμα που δινει ο φορτιστης για να φορτισουν οι μπαταριες. Οσο πιο μεγαλο ειναι αυτο τοσο πιο γρηγορα φορτιζουν οι μπαταριες.
Στο περιπου δηλ. ο φορτιστης σου μπορει να φορτισει 1 μπαταρια ΑΑ των 2100mAh σε 5 ωρες.

3) Σε αυτο το ερωτημα υπαρχουν πολλες απαντησεις και εχω μπερδευτει και εγω οπου διαβαζω. Αλλοι πχ. λενε να τις ξεφορτιζεις εντελως καποιες φορες και να τις φορτιζεις απο την αρχη και αλλοι λενε να μην μεινουν ποτε εντελως ξεφορτιστες γιατι χαλανε με τον καιρο. Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι αν σου πεσουν 2-3 φορες απο τα χερια τοτε χαλανε και δεν κρατανε την φορτιση οσο θα επρεπε (κατι παιζει με τα χημικα τους) και οτι χανουν ενα μεγαλο ποσοστο απο την φορτιση καθε μερα αν δεν χρησιμοποιουνται.

Ο δικος σου παντω ειναι ταχυφορτιστης (ειναι πολλα τα 400mAh output) και λογικα οι μπαταριες θα εχεις περιορισμενη διαρκεια ζωης.

Αν αλλαξεις παντως μπαταριες παρε τις Sanyo Eneloop. Ειναι υβριδικες NiMh που συμπεριφερονται σαν απλες αλκαλικες μπαταριες ΑΑ. Δεν χανουν την φορτιση οσο καιρο να μεινουν και φορτιζονται κανονικα με οποιοδηποτε φορτιστη NiMh. Χωρια οτι ερχονται φορτισμενες απο την συσκευασια. Ειναι plug'n'play δηλ. :p

mfds
15-07-08, 22:14
Η ιδανικη φορτιση επιτυγχνεται οταν τα mah που λαμβανει η μπαταρια την ωρα της φορτισεις ειναι το 1/10 της ονομαστικης της αξιας σε mah. Δηλαδη 21mah φορτιστης για μπαταριες 2100mah.

Mouse Potato
15-07-08, 22:16
Η ιδανικη φορτιση επιτυγχνεται οταν τα mah που λαμβανει η μπαταρια την ωρα της φορτισεις ειναι το 1/10 της ονομαστικης της αξιας σε mah. Δηλαδη 21mah φορτιστης για μπαταριες 2100mah.

Μα το 1/10 είναι 210mah :confused:

Θάνος
15-07-08, 22:26
3) Σε αυτο το ερωτημα υπαρχουν πολλες απαντησεις και εχω μπερδευτει και εγω οπου διαβαζω. Αλλοι πχ. λενε να τις ξεφορτιζεις εντελως καποιες φορες και να τις φορτιζεις απο την αρχη και αλλοι λενε να μην μεινουν ποτε εντελως ξεφορτιστες γιατι χαλανε με τον καιρο.
Οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες NiCd, υποφέρουν από το φαινόμενο της μνήμης.
Δηλαδή θα πρέπει κανονικά να ξεφορτίζονται πλήρως καί μετα να φορτίζονται κι όχι ενδιάμεσα.
Όταν μάλιστα φυλάσονται γιά κάποιο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να ξεφορτίζονται πλήρως.

Το πρόβλημα αυτό δεν παρουιάζεται στις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου NiMh, δηλαδή δεν χρειάζονται αποφόρτιση πριν επαναφορτιστούν.
Όταν φυλάσονται δεν χρειάζονται αποφόρτιση. Αν σε περίπτωση τις αποφορτίσετε, δεν πρέπει να γίνει πλήρη αποφόρτιση, όπως γίνεται στις NiCd, γιατί χαλάνε.
Προσοχή στην φόρτιση χρειάζονται όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες καί ειδικότερα οι NiMh, γιατί η υπερθέρμανση μπορεί να τις χαλάσει.
Είναι προτιμότερο να τις φορτίζετε με χαμηλά φορτία, δηλαδή στο 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας, αλλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο.
Αυτά εν τάχει, μιάς καί γιά τις επαναφορτιζόμενες καί τους τύπους, χρήση κ.λ.π., μπορείς να γράψεις βιβλίο!;)

platanos
15-07-08, 22:30
Μα το 1/10 είναι 210mah :confused:
Ενταξει του ξεφυγε ενα μηδενικο. :p
Πλακα-πλακα ομως αν ηταν 21mΑh θα εβαζες τις μπαταριες για φορτιση φετος και θα ηταν ετοιμες του χρονου. Καλα ειναι. :rofl:

........Auto merged post: platanos πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες NiCd, υποφέρουν από το φαινόμενο της μνήμης.
Δηλαδή θα πρέπει κανονικά να ξεφορτίζονται πλήρως καί μετα να φορτίζονται κι όχι ενδιάμεσα.
Όταν μάλιστα φυλάσονται γιά κάποιο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να ξεφορτίζονται πλήρως.

Το πρόβλημα αυτό δεν παρουιάζεται στις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου NiMh, δηλαδή δεν χρειάζονται αποφόρτιση πριν επαναφορτιστούν.
Όταν φυλάσονται δεν χρειάζονται αποφόρτιση. Αν σε περίπτωση τις αποφορτίσετε, δεν πρέπει να γίνει πλήρη αποφόρτιση, όπως γίνεται στις NiCd, γιατί χαλάνε.
Προσοχή στην φόρτιση χρειάζονται όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες καί ειδικότερα οι NiMh, γιατί η υπερθέρμανση μπορεί να τις χαλάσει.
Είναι προτιμότερο να τις φορτίζετε με χαμηλά φορτία, δηλαδή στο 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας, αλλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο.
Αυτά εν τάχει, μιάς καί γιά τις επαναφορτιζόμενες καί τους τύπους, χρήση κ.λ.π., μπορείς να γράψεις βιβλίο!;)
Και οι NiMh εμφανιζουν σε μικροτερο βαθμο το φαινομενο μνημης και ιδιαιτερα αν χρησιμοποιουνται πολυ αραια. Πολλοι λενε να τις αποφορτιζεις μια φορα στο τοσο οπως τις μπαταριες των κινητων αλλα δεν ξερω αν και αυτο ισχυει.
Οπως λες θες οχι απλα βιβλιο αλλα τομο ολοκληρο για το θεμα NiMh. :oneup:

tasvar
15-07-08, 23:34
http://www.batteries.gr

platanos
16-07-08, 01:07
http://www.batteries.gr
Ενα ακομα καταστημα που πουλαει μπαταριες. :whistle:
Θα με συγχωρεσεις αλλα δεν λεει τιποτα το link για το θεμα μας οποτε δεν καταλαβαινω γιατι μπηκε.:hmm:

pelasgian
16-07-08, 01:24
Αυτές τις Nybrid Eneloop από πού προτείνεις να τις πάρουμε; Γιατί και μένα κάτι επαναφορτιζόμενες που πήρα για αντικατάσταση των ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΩΝ μπαταριών που ήρθαν μαζί με την dsc-w17 της SONY μου βγήκαν όλες πατάτες (μάλιστα ήταν sanyo νομίζω μαζί με φορτιστή).

Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το «σαν αλκαλικές»

Σχετικά με το batteries, respect, έχουν το maha c9000.

Patentman
16-07-08, 01:57
Απο τοτε εχω αγορασει καποιες μπαταριες αλλα ποτε καμια δεν μου κρατησε ικανοποιητικα. Ολες τις φορτιζα στο Sony φορτιστη αλλα μετα απο 1-2 επαναφορτισεις επεφτε η αποδοση πληρως..


Φυσικο επομενο να χαλανε επειδη τις υπερφορτιζεις.
Παμε ομως να σου εξηγησω:



1) Οι φορτιστες εχουν συγκεκριμενες μπαταριες που δεχονται; Παιζουν ρολο τα mAh που διαβαζω;

Οι φορτιστες χωριζονται σε NiCd και σε NiMh καταλληλοτητα φορτισης.
Τι διαφορά εχουν αυτες οι δυο κατηγοριες φορτιστων;
Την παροχη μεγιστου ρευματος.
Οι NiCd χρειαζονται πολυ ρευμα (αμπερ) για να φορτισουν, ετσι βαζοντας μπαταριες NiMh τις καταστρεφεις.

Μπορεις ομως να βρεις στην αγορα "αργους" NiCd φορτιστες που φορτιζουν σχετικα γρηγορα NiMh μπαταριες.
Οι περισσοτεροι φθηνοι φορτιστες (για NiMh) τετοιου τυπου ειναι και το μονο που εχουν ειναι αυτοματη διακοπη φορτισης μετα απο 18 ωρες (για να μην σκασουν).
Καμια αλλη προστασια υπερφοτισης.
Σε αυτους πρεπει να τηρησεις τις ωρες φορτισεως, αλλιως καταστρεφεις τις μπαταριες.
Ο καθε φορτιστης αναγραφει ποσες ωρες χρειαζονται για να φορτισεις (αδειες) μπαταριες.

Αν δεν ειναι αδειες μειωνεις κατα μιση ωρα ή/και περισσοτερο την φορτιση.
Στις NiMh μπαταριες ειναι προτιμοτερο να μην ξεπερνας τις ωρες και υπερφορτιστουν παρα να προσπαθεις να πιασεις το 100% με κινδυνο υπερφορτισης.
Ετσι και κατα 90% να εχουν φορτιστει ειναι πολυ προτιμοτερο απο το να προσπαθεις για το τελειο (100%).

Εγω εχω εναν "αργο" NiCd/NiMh φορτιστη που σε 2500mAh NiMh μπαταριες θελει 16,5 ωρες.
Το καλο με αυτον ειναι οτι το ρευμα φορτισεως που δινει ειναι τοσο χαμηλο που στις 2500mAh NiMh μπαταριες αποτελει το "ρευμα συντηρησεως".
Ετσι και 18 ωρες να τις αφησω, ακομα και φορτισμενες να ηταν, δεν χαλανε.

Μετα υπαρχουν και οι καθαροι NiMh φορτιστες με αισθητηρα φορτισης.
Αυτοι ειναι συνηθως οι "γρηγοροι" φορτιστες, αλλά ποτε μην προτιμας 4ωρων φορτιστες, προτιμησε 8ωρων (διατηρουν τις μπαταριες περισσοτερο).
Μολις φορτιστουν οι μπαταριες παιρνουν σε κατασταση συντηρησης, με λιγο ρευμα και κατα διαστηματα.



2) Ο συγκεκριμενος φορτιστης γραφει πανω 400mAh output. Oλες οι μπαταριες εγραφαν σαφως περισσοτερα (και οι μαμισιες.) Να παρω καποιον νεο μαζι με μπαταριες;

Το ρευμα αυτο ειναι παρα πολυ και δεν κανει ουτε για γρηγορη φορτιση.
Ειναι ο καταστροφεας των NiMh μπαταριων.

3) Ποια ειναι η σωστη χρηση για τις επαναφορτιζομενες μπαταριες; Ποση ωρα θελουν φορτιση;[/QUOTE]

Απαντηθηκε πιο πανω.
Αναλογα με τον τυπο και χωρητικοτητα της μπαταριας και παντα σε σχεση με τον φορτιστη.

NT1G
16-07-08, 04:24
Και μην ξεχνάτε όταν δεν χρησιμοποιούμε τις μπαταρίες τις βάζουμε στο ψυγείο για να διατηρηθούν.:p
[Μειώνεται ο ρυθμός εκφόρτισης και ο ρυθμός που γερνάνε.(πιο έντονο είναι στις Li-Ion)]:)

platanos
16-07-08, 15:04
Αυτές τις Nybrid Eneloop από πού προτείνεις να τις πάρουμε; Γιατί και μένα κάτι επαναφορτιζόμενες που πήρα για αντικατάσταση των ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΩΝ μπαταριών που ήρθαν μαζί με την dsc-w17 της SONY μου βγήκαν όλες πατάτες (μάλιστα ήταν sanyo νομίζω μαζί με φορτιστή).

Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το «σαν αλκαλικές»

Σχετικά με το batteries, respect, έχουν το maha c9000.
Τις Eneloop τις εχουν και ο Γερμανος και το E-Shop (http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.NLP0002) και τα OteShop αλλα σιγουρα θα τις βρεις και αλλου.

Το «σαν αλκαλικές» που λεω σημαινει οτι συμπεριφερονται ακριβως ετσι. Δεν εχουν χρονο αποφορτισης οπως οι κοινες NiMh που μερα με τη μερα χανουν φορτιο αλλα κρατανε οσο και να τις εχεις. Εγω που δεν βγαζω πολλες φωτο ετυχε και τις ειχα στην μηχανη για 8 μηνες και παλι οταν χρειαστηκε εβγαλα γυρω στις 50 φωτο και 30 λεπτα βιντεο ενω ηδη ειχα τραβηξει πριν το 8μηνο και αλλες.

Gordito
16-07-08, 15:13
O φορτιστης μου γραφει πανω 1.4v ενω οι συγκεκριμενες μπαταριες γραφουν 1.2v. Δεν υπαρχει προβλημα;

Patentman
16-07-08, 17:38
O φορτιστης μου γραφει πανω 1.4v ενω οι συγκεκριμενες μπαταριες γραφουν 1.2v. Δεν υπαρχει προβλημα;

Tο προβλημα δεν ειναι τα Volt αλλά τα Amper.

Πηγαινε και παρε ενα σετακι με 2200 ή ακομα καλυτερα 2500mAh μπαταριες και φορτιστη 8ωρων.

Προσεξε πως οι μπαταριες ανω των 2500mAh εχουν μειωμενη διαρκεια ζωης και μικροτερη αντοχη σε αριθμο φορτισεων.

Gordito
17-07-08, 17:31
Πηρα ενα σετακι GP απο το γνωστο καταστημα.

Φορτιστη ειχε 180mAh και 4 μπαταριες 1800mAh. Δεν υπηρχε μεγαλυτερο σετ στο καταστημα. Τιμη 13€.

Να ρωτησω κατι. Ο Φορτιστης εχει ενα λαμπακι ανα 2 μπαταριες (4 δεχεται). Αυτο απλα δειχνει ποτε σταματαει ο φορτιστης να φορτιζει (για προστασια) ή ποτε ειναι ετοιμες οι μπαταριες;

Patentman
17-07-08, 17:40
Ωραια, με αυτον τον φορτιστη αν βαλεις 2500mAh μπαταριες θα θελεις 16.5 ωρες για πληρη φορτιση αλλά και παραπανω να τις αφησεις δεν χαλανε. ;)
Γιατι αυτο το ρευμα μπορει να θεωρηθει και ρευμα συντηρησεως στις 2500mAh μπαταριες, και ο φορτιστης το πολυ να δουλεψει 18 ωρες και μετα να κλεισει λογω χρονοδιακοπτη.
Δες αν εχει αυτοματο χρονοδιακοπτη παυσης ο φορτιστης που αγορασες.

Για τις 1800mAh λογικα πρεπει να σου λεει για 11.75 ωρες.

Οι φορτιστες αυτοι συνηθως εχουν το λαμπακι μονο για να δεις οτι οι μπαταριες που εβαλες οτι ακουμπουν σωστα αλλά και οτι ο φορτιστης δουλευει.
Δεν ειναι αυτοματοι, και ποσο μαλλον στα 13 ευρω με μπαταριες...

Gordito
17-07-08, 17:45
Μαλλον με καλυπτουν οι μπαταριες, για την ψηφιακη ειναι - απλα θα τις χρησιμοποιω μαλλον και στα ασυρματα που εχω για να μην καθονται.

12 ωρες μου λεει ο φορτιστης για τις 1800, δεν ειδα κατι για αυτοματη διακοπη, μαλλον δεν εχει....

panaiz
17-07-08, 18:07
το λαμπάκι δεν σου αλλαζει χρωμα? εμενα απο πορτοκαλι ( που συμαινει οτι φορτιζει) γινετε πρασινο μολις φορτιστουν. εχω 2300mah Ni-MH και εαν τις φορτισω και τις αφησω αχρησιμοποιητες για καμια βδομαδα μετα εχουν ξεφωρτηστει εντελως!! τις χρησιμοποιω για το ασυρματο mouse.

Patentman
17-07-08, 18:10
Ισως να μην το αναφερει αλλά οι πιο πολλοι εχουν τουλαχιστον χρονοδιακοπτη (ειτε εσωτερικο ειτε με διακοπτακη να επιλεγεις την ωρα) για προστασια.
Μην τυχον σκασει καμια μπαταρια ξεχασμενη μερες...


Κοιταξε εγω με την δικη μου φωτογραφικη εχω Energizer 2500mAh μπαταριες οι οποιες βγαζουν πολλες φωτο με φλας.
Εχω ομως και 1300mAh για περιπτωσεις που βιαζομαι να φορτισουν.
Αυτες κατι βγαζουν αλλά οχι και πολλες...

Για διακοπες θα σε βγαλουν αν εχεις και τα δυο ζευγαρια μαζι.

tasvar
18-07-08, 00:22
Ενα ακομα καταστημα που πουλαει μπαταριες. :whistle:
Θα με συγχωρεσεις αλλα δεν λεει τιποτα το link για το θεμα μας οποτε δεν καταλαβαινω γιατι μπηκε.:hmm:

Το έδωσα γιατί είναι το πλέον εξειδικευμένο κατάστημα και από εκεί μπορεί να πάει στο site του εκάστοτε κατασκευαστή και να δεί πληροφορίες για τα προιόντα.(χρόνοι φόρτισης,αντοχή,χρήση.κ.τ.λ).

panaiz
26-07-08, 22:01
Προσεξε πως οι μπαταριες ανω των 2500mAh εχουν μειωμενη διαρκεια ζωης και μικροτερη αντοχη σε αριθμο φορτισεων.

προκειτε να παρω μπαταρια για το Δραπανοκατσαβιδο μου και υπαρχουν 2 διαφορετικες για να διαλεξω:
14,4V , 2000mAh , NiCd.
14,4V , 3000mAh , NiMH.
και οι 2 εχουν τα ιδια λεφτα (50ευρω απο battery24.gr) ποια λετε με συμφερει περισσοτερο? με τα 3000mAh θα εχω μειωμενη διαρκεια ζωης?

Patentman
26-07-08, 23:01
προκειτε να παρω μπαταρια για το Δραπανοκατσαβιδο μου και υπαρχουν 2 διαφορετικες για να διαλεξω:
14,4V , 2000mAh , NiCd.
14,4V , 3000mAh , NiMH.
και οι 2 εχουν τα ιδια λεφτα (50ευρω απο battery24.gr) ποια λετε με συμφερει περισσοτερο? με τα 3000mAh θα εχω μειωμενη διαρκεια ζωης?

Οχι αυτο που ειπα για τις 2500mAh ισχυει για τις ΑΑ μεγεθους μπαταριες.
Για το συγκεκριμενο μεγεθος ισχυει αυτο.

Εσυ θα παρεις οτι τυπο φορουσε απο την μανα του, αλλιως αν βαλεις NiMH ενω ο φορτιστης του ειναι για NiCd τοτε θα την χαλασεις.
Τωρα σε χωρητικοτητα μπορεις να βαλεις λιγο πιο μεγαλη, με μοναδικο μειονεκτημα τον αυξημενο απαιτουμενο χρονο φορτισης.

panaiz
27-07-08, 00:32
αα οκ, απο την μανα του ειχε 14,4v 2,0Ah NiMH. οποτε θα παρω την 14,4V , 3000mAh , NiMH. θα μου κρατα και περισσοτερο.
σε ευχαριστω :)

Gordito
01-08-08, 21:16
Ρε παιδια γ@μω την πουτ@ν@μου, και οι καινουργιες μπαταριες χαλια? :evil::evil::evil::evil:
Τις φορτισα οσο λενε οι οδηγιες και κρατανε μονο 5 φωτογραφιες......

Τι μπορει να φταιει;

nnn
03-08-08, 20:28
Οι ψηφιακές έχουν τεράστια κατανάλωση ρεύματος, πόσα mAh είναι αυτές που πήρες ?

platanos
04-08-08, 01:15
Ρε παιδια γ@μω την πουτ@ν@μου, και οι καινουργιες μπαταριες χαλια? :evil::evil::evil::evil:
Τις φορτισα οσο λενε οι οδηγιες και κρατανε μονο 5 φωτογραφιες......
Τι μπορει να φταιει;


Οι ψηφιακές έχουν τεράστια κατανάλωση ρεύματος, πόσα mAh είναι αυτές που πήρες ?
Σωστος για την καταναλωση αλλα αυτο που λεει ο nikchris δεν δικαιολογειται.
Απλες αλκαλικες να βαλεις 30-40 φωτο θα τις βγαλεις.
Κατι παιζει μαλλον με το φορτιστη. Δεν ξερω τι αλλο να ειναι. :hmm:
Κανε ρε συ nikchris χρηση 2-3 (φορτισεις/αποφορτισεις δηλ.) μηπως και στρωσουν και πες μας εντυπωσεις.

teodor_ch
04-08-08, 01:44
Ρε παιδια γ@μω την πουτ@ν@μου, και οι καινουργιες μπαταριες χαλια? :evil::evil::evil::evil:
Τις φορτισα οσο λενε οι οδηγιες και κρατανε μονο 5 φωτογραφιες......

Τι μπορει να φταιει;

1) μετά τη φόρτιση μερικοί φορτιστές αρχίζουν και ξεφορτίζουν τις μπαταρίες (κακή κατασκευή)
2) μπορεί η φωτογραφική σου να τρώει τις μπαταρίες και κλειστή


για το θέμα...
αγόρασα 4χ1 Duracell AA στα 2650mAh και έβγαλα 2Gb/800 φώτος (1/3 με φλας) με 3 αλλαγές (2 μπαταρίες τη φορά) (η τρίτη αλλαγή ήταν για βλέπουμε τι τραβήξαμε στο γυρισμό απο το ταξίδι)

φωτογραφική η DSC-H1 και τραβήξαμε αρκετά βίντεο και χρησιμοποιήσαμε πολύ το ζούμ

οι καλύτερες μπαταρίες που έχω δεί
με ένα σετ βγάζεις περίπου 350-400 φωτογραφίες με μεγάλη μηχανή

(κόστισαν 15 ευρώ οι 4 μπαταρίες)

Re-Ti-Re
04-08-08, 08:43
Οι μπαταρίες που είχε η μηχανή από την αρχή ήταν επαναφωρτιζόμενες;
Αν όχι ψάξε στο manual μπορεί να μην υποστηρίζει επαναφωρτιζόμενες. Το έπαθα με ένα ραδιόφωνο δεν μπορούσε να διαβάσει το πόσο φορτισμένες ήταν και μου έλεγε ότι ήταν άδειες.

Gordito
04-08-08, 16:32
Σωστος για την καταναλωση αλλα αυτο που λεει ο nikchris δεν δικαιολογειται.
Απλες αλκαλικες να βαλεις 30-40 φωτο θα τις βγαλεις.
Κατι παιζει μαλλον με το φορτιστη. Δεν ξερω τι αλλο να ειναι. :hmm:
Κανε ρε συ nikchris χρηση 2-3 (φορτισεις/αποφορτισεις δηλ.) μηπως και στρωσουν και πες μας εντυπωσεις.

To ενα ζευγαρι καπως κραταει αλλα το αλλο με το που το φορτισα δευτερη φορα και τις εβαλα πανω, ηταν σαν.....αδειες.


1) μετά τη φόρτιση μερικοί φορτιστές αρχίζουν και ξεφορτίζουν τις μπαταρίες (κακή κατασκευή)
2) μπορεί η φωτογραφική σου να τρώει τις μπαταρίες και κλειστή

Το θεμα ειναι οτι τις φορτισα ακριβως 12 ωρες. Και τις εβγαλα κατευθειαν.



Οι μπαταρίες που είχε η μηχανή από την αρχή ήταν επαναφωρτιζόμενες;
Αν όχι ψάξε στο manual μπορεί να μην υποστηρίζει επαναφωρτιζόμενες. Το έπαθα με ένα ραδιόφωνο δεν μπορούσε να διαβάσει το πόσο φορτισμένες ήταν και μου έλεγε ότι ήταν άδειες.

Τωρα..... SONY ειναι η μηχανη, λεει 'ΒΑΛΤΕ ΜΟΝΟ SONY επαναφορτιζομενες πανω....'.

giwrgosth
04-08-08, 16:44
Ρε παιδια γ@μω την πουτ@ν@μου, και οι καινουργιες μπαταριες χαλια? :evil::evil::evil::evil:
Τις φορτισα οσο λενε οι οδηγιες και κρατανε μονο 5 φωτογραφιες......

Τι μπορει να φταιει;
GP πήρες? Του κιλού είναι, λογικό να μην έχουν ζωή. Επαναφορτιζόμενες μόνο SANYO και ακόμη καλύτερα ANSMANN, που είναι λίγο πιο ακριβές αλλά κορυφή!
Όσο για την αντοχή, οι 2.700 με βγάζουν για 500 φωτό περίπου σε CANON S3.

Gordito
04-08-08, 16:53
GP πήρες? Του κιλού είναι, λογικό να μην έχουν ζωή. Επαναφορτιζόμενες μόνο SANYO και ακόμη καλύτερα ANSMANN, που είναι λίγο πιο ακριβές αλλά κορυφή!
Όσο για την αντοχή, οι 2.700 με βγάζουν για 500 φωτό περίπου σε CANON S3.

Tετοια ακουω και θα ξαναπαω σε SONY μου φαινεται, οι μαμισιες ηταν ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΕΣ!!!

linman
04-08-08, 17:19
Tετοια ακουω και θα ξαναπαω σε SONY μου φαινεται, οι μαμισιες ηταν ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΕΣ!!!

Ναι συμφωνώ. Στην δικιά μου ΣΟΝΥ αντεξαν 3 χρόνια.
Ο φορτιστής ειναι το μοντελο BC-CS2B με ονομαστικό ρευμα φόρτισης 400 mA
Eχει μαλιστα λαμπακι που εχει χρώμα πράσινο οταν φορτίζει > Οταν ο φορτιστής
αποφασίζει οτι δεν χρειάζεται αλλη φορτιση τότε σταματάει.
Πολλές φορές η φόρτιση σταματάει πριν ολοκληρωθεί.
Πως το υπολογίζω αυτό 400ma * 5 ωρες σε μπαταρια 2300ma ενω
θα έπρεπε να φορτίσει για μια ωρα ακομη( η μπαταρια δεν μπορεί
να ειναι τελειως κενη..)
Σιγουρα και οι θερμοκρασίες καλοκαιριού δεν βοηθούν καθόλου (θελουν μέχρι 25!
βαθμούς )
ΚΑΙ το ποιό σημαντικό
Η πρωτη φορτιση πρεπει να ολοκληρωθεί στο 100% και λιγο
παραπανω

Gordito
05-12-08, 17:23
Τελικα πηγα τωρα και πηρα τις Eneloop (http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.NLP0001) απο e-shop.

Eνω ομως λενε οτι ειναι ετοιμες για χρηση χωρις φορτιση, στην ψηφιακη φαινονται ψιλοαδειες, σαν να εχουν ενα 30%.

Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Θάνος
05-12-08, 17:34
Τελικα πηγα τωρα και πηρα τις Eneloop (http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.NLP0001) απο e-shop.

Eνω ομως λενε οτι ειναι ετοιμες για χρηση χωρις φορτιση, στην ψηφιακη φαινονται ψιλοαδειες, σαν να εχουν ενα 30%.

Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Εγώ το βλέπω φυσιολογικό.

Οι νικελίου/μετάλου αποφορτίζονται ακόμα καί όταν δεν είναι σε χρήση, σε αντίθεση με τις νικελίου/καδμίου που δημηουργούν ρεύμα.

Θα πρότεινα να τις απαναφορτίσεις, χωρίς να είναι απαραίτητο να τις ξεφορτίσεις πριν, καθώς δεν πάσχουν από το πρόβλημα μνήμης, που έχουν οι νικελίου/καδμίου, που χρειάζονται αποφόρτιση πριν την επαναφόρτιση.

Αυτά..:p

Gordito
05-12-08, 17:36
To θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενες προμοταρουν αυτο:


Επαναφορτίζεται μέχρι και 1000 φορές, έτοιμη για χρήση από την πρώτη φορά, αυτοεκφορτίζεται με ρυθμούς αλκαλικής, εξαιρετική απόδοση και σε χαμηλές θερμοκρασίες

Θάνος
05-12-08, 17:45
To θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενες προμοταρουν αυτο:
Έρχονται φορτισμένες, γιατί οι νικελίου/μετάλλου αποθηκεύονται φορτισμένες.
Αν όμως είναι κάποιο χρονικό διάστημα "αρκετό" στο ράφι από την ημέρα παραγωγής/φορτισής τους, θα έχουν υποστεί κάποια απώλεια...εγώ με αυτά που γνωρίζω (όχι απαραίτητο να είναι σωστά:rolleyes:), είναι φυσιολογικό. :)

........Auto merged post: Θάνος πρόσθεσε 4 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Self Discharge

Self discharge is what happens to an electrical charge over time when not in use. ‘Self discharge’ affects all
batteries but is more noticeable in rechargeable batteries.
As a general rule, standard rechargeable batteries lose or 'self discharge' 1% of their charge per day when left
unused. For example, rechargeable batteries left in an unused digital camera or a drawer for over 3 months often
need to be recharged before use. In comparison, batteries with Eneloop technology lose only 15% of their charge
within one full year – maintaining 85% of its original charge.

Αυτό το αναφέρει το pdf (http://www.eneloop.ca/eneloop_en.pdf) αρχείο που μπορείς να κατεβάσεις/κοιτάξεις καί περιέχει πληροφορίες γιά το προϊόν. :)

Gordito
05-12-08, 17:47
In comparison, batteries with Eneloop technology lose only 15% of their charge
within one full year – maintaining 85% of its original charge.

lol, δηλαδη οι δικες μου ειναι..... 5 χρονων; :p

Θα τις φορτισω και θα δω, το θεμα ειναι οτι τις χρειαζομουν σχετικα αμεσα!

Θάνος
05-12-08, 17:49
lol, δηλαδη οι δικες μου ειναι..... 5 χρονων; :p

Θα τις φορτισω και θα δω, το θεμα ειναι οτι τις χρειαζομουν σχετικα αμεσα!
..έχεις χάσει πολλά γενέθλιά τους φαίνεται..:p:lol:

Til3tSiO
10-12-08, 05:06
Εγώ έχω κάτι GP 2500mAh εδώ και 3 χρόνια, πολύ δουλεμένες, αλλά κρατάνε καλά. Πάνω από 50 φωτογραφίες με φλάς σε μία HP 5Mp

halvas69
10-12-08, 12:20
Αγόρασε για λογαρισμό μου ένα φιλαράκι αυτό το πακέτο : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=922811&category=69978337&page=5
Από e-bay σε λιγότερο από την μισή τιμή του πλαισίου + 0,50 ευρώ για τον αντάπτορα από το ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς (το φις ήταν αγγλικού τύπου)
Φορτίζει σε μία ωρίτσα και κάτι, έχει και φις για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου και οι μπαταρίες είναι 2500mAh.

aggelik
24-01-09, 19:46
Είχα βρει Maxell και Energizer επαναφορτιζόμενες σε πολύ καλή τιμή http://www.letsbuy.gr/index.php?cPath=18_40 και μου βγήκαν αρκετά αντοχής.
Και στο e-bay και amazon έχει καλές τιμές. Εδώ στα μεγάλα καταστήματα είναι παν'ακριβες οι μπαταρίες:hmm: και δεν ξέρω γιατί.

Mouse Potato
02-09-11, 17:45
Έχω κάτι Ni-MH επαναφορτιζόμενες AAA και ο φορτιστής μου (αρκετών ετών) γράφει: "CAUTION: Charge only Ni-Cd type batteries. Other types of batteries may burst causing personal injury and damage".

Αυτό το αναγράφει προληπτικά ή είμαι για νέο φορτιστή; Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μην μου αχρηστεύσει τις μπαταρίες.

Επίσης έχω έναν άλλο φορτιστή από eBay (είχε έρθει με κάτι άλλες σάπιες επαναφορτιζόμενες) ο οποίος αναγράφει πάνω και τους δύο τύπους. Να χρησιμοποιήσω αυτόν;

nnn
02-09-11, 18:22
Τον 2ο καλύτερα.

andreasp
03-09-11, 01:17
Επειδή είδα να αναφέρονται οι Eneloop.
Εχω πάρει και εγώ. 6 ΑΑ συνολικά.
Μπορώ να τις χαρακτηρίσω ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!
Σε λιγότερο απο έτος παρέδωσαν όλες πνεύμα.
Οι 4 χρησιμοποιουνταν σε 2 ασύρματα τηλέφωνα και οι άλλες δύο σε διάφορες κατα καιρούς συσκευές.
Οι Carrefure και οι Lidl καλύτερες έχουν βγει.

asikamin
03-09-11, 03:02
Μήπως τελικά είναι θέμα φορτιστή?

εγώ ζαχαρώνω αυτόν , μιας και τα πάντα δουλεύουν με μπαταρίες σπίτι

http://www.ansmann.de/cms/uploads/pics/5207123-NiBC-Energy16-EU-bu-RGB-web400.jpg

http://www.ansmann.de/cms/en/consumroot/chargers-and-power-supplies/fast-chargers/energy-16.html

andreasp
05-09-11, 08:24
110euro για φορτιστή μπαταριών?
εεε οχι ντε! 1 φορά τον χρόνο αλλάζω μπαταρίες στα τηλεκοντρόλ!

daywalker06
05-09-11, 08:36
Να προσέξεις να έχει λειτουργία να αδειάζει τις μπαταρίες.

pstratos
05-09-11, 09:49
Οι enneloop δεν κάνουν για ασύρματα , τηλεκοντρολ κλπ (για συσκευές με μικρή κατανάλωση)

E;inai κατασκευασμένες για μεσαία ρεύματα (0.5 - 1 Α) δηλ για εκφορτίσεις C/4 - C/2
Αντίστοιχα απολαμβάνουν να φορτίζονται σε υψηλές - πολύ υψηλές εντάσεις πχ 4 -5 Α (C - 3C)

Σε αυτές τις συνθήκες αν΄τεχουν 400-700 φορτίσεις πριν χάσουν 30% της χωρητικότητας.
Συνήθως κρατάν το φορτίο τους για 3-4 μήνες (και οχι χρόνο όπως διαφημίζουν)
Συνδιασμός eneloop και overnight φορτιστή συνήθως καταλείγει σε αφόρτιστες μπαταρίες

andreasp
06-09-11, 01:08
Οι enneloop δεν κάνουν για ασύρματα , τηλεκοντρολ κλπ (για συσκευές με μικρή κατανάλωση)

E;inai κατασκευασμένες για μεσαία ρεύματα (0.5 - 1 Α) δηλ για εκφορτίσεις C/4 - C/2
Αντίστοιχα απολαμβάνουν να φορτίζονται σε υψηλές - πολύ υψηλές εντάσεις πχ 4 -5 Α (C - 3C)

Σε αυτές τις συνθήκες αν΄τεχουν 400-700 φορτίσεις πριν χάσουν 30% της χωρητικότητας.
Συνήθως κρατάν το φορτίο τους για 3-4 μήνες (και οχι χρόνο όπως διαφημίζουν)
Συνδιασμός eneloop και overnight φορτιστή συνήθως καταλείγει σε αφόρτιστες μπαταρίες

Πώς βγαίνουν τα παραπάρω συμπεράσματα? Στηρίζονται σε έγκυρη γνώση ή παρατήρηση?
Προσωπικά πάντως, δεν μου έρχετε στο μιαλό καμιά συσκευή που να αδειάζει τις μπαταρίες πιο γρήγορα απο το ασύρματο μου. Εκτός και αν μιλάμε για μοντελισμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.