PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριχοπτωση, regain, και συναφη σκευασματα



Σελίδες : 1 [2]

manoulamou
20-11-08, 12:09
Σημαντικος παραγοντας που προκαλει, αλλά κυριως επιδεινωνει την τριχοπτωση
ειναι πραγματι το αγχος (http://health.eportal.gr/health/themataoz_ereynes/15580oz_2007032215580.php3)...
Ομως καλο θα ειναι ν αποκλεισουμε καποιους αλλες σοβαροτερες αιτιες (http://www.hairmania.gr/simboules/aities_trixoptosis.html)
πριν προσθεσουμε ενα επιπλεον αγχος: αυτο της επανακτησης
ή εστω της σταθεροποιησης των υπαρχοντων τριχων μας...
Επισης μην ξεχναμε πως υπαρχει διαφορα αναμεσα στην ανδρικη και τη γυναικεια!
Τριχόπτωση, τι πρέπει να γνωρίζετε... (http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=30671)

kostantis
21-11-08, 21:41
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα υγειας πραγματικα...απλως φετος,διαβασματα,εξετασεις και λοιπα...και ειδικα μια περιοδο που δεχομουν πολυ πιεση απο τα διαβασματα και αυτα..σηκωνομουν το πρωι..πηγαινα να βρεξω τα μαλλια και μου φευγε μια χουφτα..και αυτο ειναι που δημιουργει κιολας..αγχος πανω στο ηδη υπαρχων αγχος...
Προμυθευτικα ειναι σαμπουαν της propoline που διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ καλο,με βιταμινες,τονωτικα και λοιπα...Εκει που ημουν σαν θαμνος σκετος απο μαλλι...χειροτερος και απο εμο τωρα εχει αραιωσει παρα πολυ το μαλλι:rofl:....Θα αρχισω να κανω μεγαλυτερη προσπαθεια για την αποβολη του αγχους...:sorry:

themis04
01-12-08, 21:26
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια..δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα υγειας πραγματικα...απλως φετος,διαβασματα,εξετασεις και λοιπα...και ειδικα μια περιοδο που δεχομουν πολυ πιεση απο τα διαβασματα και αυτα..σηκωνομουν το πρωι..πηγαινα να βρεξω τα μαλλια και μου φευγε μια χουφτα..και αυτο ειναι που δημιουργει κιολας..αγχος πανω στο ηδη υπαρχων αγχος...
Προμυθευτικα ειναι σαμπουαν της propoline που διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι πολυ καλο,με βιταμινες,τονωτικα και λοιπα...Εκει που ημουν σαν θαμνος σκετος απο μαλλι...χειροτερος και απο εμο τωρα εχει αραιωσει παρα πολυ το μαλλι:rofl:....Θα αρχισω να κανω μεγαλυτερη προσπαθεια για την αποβολη του αγχους...:sorry:

Εγω αντιμετωπιζω προβλημα με την τριχοπτωση απο τα 24 μου (ειμαι 35). Εδω και 8 χρονια επαιρνα το regaine. Η τριχοπτωση όμως συνεχίστηκε αν και με μικρους ρυθμους (εχω ακομα αρκετα μαλλια, δεν ξερω τι θα εχανα αν δεν το εβαζα). Τωρα το εχω απο το καλοκαιρι και εχω δει να μου εχουν πεσει ακομα καποια μαλλια αλλα οχι οτι μου πεσαν παρα πολλα. Εχω προβλημα κυριως στους κροτφους και αραιωση στο επανω μερος. Με το αγχος όντος υπαρχει προβλημα. Ειμαι γενικα αγχωδης αλλα πριν καμια πενταετια που για καποιον λογο είχα αγχωθει πολυ για κανα τριμηνο μου ειχαν πεσει παρα πολλα μαλλια αλλα μετα απο κανα χρονο τα περισσοτερα ξαναβγηκανα γιατι στο κεφαλι μου ξαναποικνωσαν τα μαλλια όπως ειχα παρατηρησει. Τελικά δεν εχω καταλαβει αν υπαρχει καποια λυση εστω να σταματηση την τριχοπτωση και ποια ειναι...

psyxakias
02-12-08, 05:53
Άρχισα να ψάχνομαι για το θέμα, λόγω μερικής τριχόπτωσης στους κροτάφους και ύστερα από σχετική έρευνα (βοήθησε αρκετά αυτό το thread!), αποφάσισα να επισκεφθώ κάποιον ειδικό. Άτομο που είδε αποτελέσματα ακόμα και όταν ολοκλήρωσε την θεραπεία, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της, μου πρότεινε έναν δερματολόγο. Έμαθα ότι ο συγκεκριμένος είναι σε μεγάλο νοσοκομείο εδώ και χρόνια και ότι μάλλον είναι σχετικά γνωστός στο χώρο και τον επισκέφθηκα. Όντως έχει τρελή πελατεία, αφού ενώ έχει ιατρείο 3 φορές την εβδομάδα για 14+ ώρες, είχε αρκετό κόσμο που περίμενε ακόμα και στις 22:00 που είχα ραντεβού (που κλείστηκε μετά από 2+ εβδομάδες αναμονής). Ελπίζω να άξιζε την αναμονή και την επίσκεψη των 30+ λεπτών (που κόστισε €70) και να δω καλά αποτελέσματα από τις θεραπείες (κοστίζουν αρκετά τα σκευάσματα.. άνω των €200 μου είπε).

Θα σας πω την εμπειρία μου στο δερματολόγο, μήπως βοηθήσει κανέναν (να πάρει απόφαση να επισκεφθεί) και φυσικά για να ακούσω τις απόψεις σας όσων έχουν μεγαλύτερη εμπειρία. Μπορεί μερικά πράγματα να μην ακουστούν επιστημονικά (ή και εγώ να τα μεταφέρω λάθος και να μη φταίει ο άνθρωπος), καθώς δεν θυμάμαι με ακρίβεια τους ιατρικούς όρους που χρησιμοποιούσε οπότε ζητώ συγνώμη προκαταβολικά (= μην σπεύσετε να κράξετε). Πάντως ήταν αρκετά προσιτός & ευγενικός να μου τα εξηγεί (νιανιά που λέμε) όπου χρειαζόταν, οπότε αυτό με έπεισε κάπως.

Disclaimer: Κάθε άνθρωπος και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ προτείνω σε κανέναν να πάρει οποιοδήποτε σκεύασμα (εσκεμμένα δεν αναφέρω δόσεις, συγκεκριμένους τρόπους εφαρμογής, ούτε custom συστατικά παρά μόνο τα γνωστά σε όλους). Επιπλέον, ούτε το «παίζω» γιατρός, ούτε προτείνω (τουλάχιστον ακόμα) τον συγκεκριμένο γιατρό. Όποιος έχει αντίστοιχα προβλήματα, προτείνω να επισκεφτεί το γιατρό που εμπιστεύεται εκείνος και να μη δέχεται ιατρικές συμβουλές από τρίτους !!!

Καταρχάς μου έκανε μια σχετικά απλή εξέταση κάνοντας τεράστια μεγέθυνση (με εμφάνιση σε οθόνη, μ’άρεσε το trick) και δείχνοντας μου την διαφορά στα σημεία που έχω τριχόπτωση, εκεί που δεν έχω, καθώς και σε ποια σημεία μπορούν να ξαναβγούν ή όχι τρίχες. Φαινόταν σχετικά εύκολα που υπάρχουν ενεργοί θύλακες και μάλιστα μου είπε ότι είμαι σχετικά τυχερός που το έψαξα στην αρχή, διότι η πλειοψηφία των θυλάκων είναι ενεργοί και θα μπορέσω να ξαναβγάλω ακόμα και αυτά που έπεσαν. Για αντίθεση μου έδειξε άλλη περιοχή (πχ στο μέτωπο) που δεν έχω καθόλου θύλακες, γενικά με έπεισε η παρουσίαση.

Μετά συζητήσαμε αρκετά για το θέμα, αιτίες και θεραπείες. Μου είπε ότι η τριχόπτωση στους άντρες (στις γυναίκες σχετίζονται και άλλοι παράγοντες, πχ εμμηνόπαυση) οφείλεται σε 3 καθοριστικούς παράγοντες:

αυξημένη τεστοστερόνη (είμαι άντρακλας και υπερσεξουαλικός, τι να κάνουμε!! :lol:)
ψυχολογικός δηλαδή άγχος (ψυχάκιας είμαι ντε! άμα δεν έχω εγώ τα ψυχολογικά μου, ποιος έχει; :lol:)
κακή διατροφή (έτσι και έτσι, προσέχω κάπως :rolleyes:)


Η αυξημένη τεστοστερόνη που συσσωρεύεται στις ρίζες (= θύλακες) των τριχών προκαλεί «μπλοκάρισμα» και δεν αφήνει την τρίχα να αναπτυχθεί. Ενώ το άγχος και η κακή διατροφή, προκαλούν κακή αιμάτωση στα αγγεία που βρίσκονται κάτω από τις ρίζες με αποτέλεσμα να αδυνατίζει η τρίχα (μου τα έδειξε σε ένα ωραίο σχεδιάγραμμα, με έπεισε και εκεί). Μου είπε ότι το παν είναι να καταπολεμήσεις την τριχόπτωση κυρίως έως την ηλικία των 30, αφού εάν φτάσεις έως τότε με μαλλιά ακόμα και μέσω θεραπείας, τότε οι πιθανότητες να τα κρατήσεις είναι πάρα πολύ υψηλές. Αυτό το αιτιολόγησε ότι συμβαίνει λόγω ότι η τεστοστερόνη μειώνεται σταδιακά στους άντρες, ξεκινώντας από την ηλικία των 30 και μετά οπότε παραμένουν μόνο οι άλλοι 2 παράγοντες (άγχος και διατροφή) ενώ θεωρεί ότι 4ος παράγοντας απλά δεν υπάρχει. :hmm:

Η θεραπεία που έδωσε είναι για 2 φορές το χρόνο και διαρκεί: 10 εβδομάδες το φθινόπωρο και 4 εβδομάδες την άνοιξη, που είναι οι δύο περίοδοι που συνήθως υπάρχει μεγαλύτερη τριχόπτωση:

Για την αυξημένη τεστοστερόνη, που αν κατάλαβα καλά είναι ο βασικότερος παράγοντας, μου έδωσε τα εξής που θα πρέπει να κάνω κατά την περίοδο της θεραπείας:

2 lotion (την γνωστή μινοδιξίλη δηλαδή το regaine, και μια custom-made με 4 συστατικά) που πρέπει να τοποθετούνται με πολύ συγκεκριμένη εφαρμογή
κάψουλες finasteride (την γνωστή φιναστερίδη)
συμπληρωματικά ένα σαμπουάν
συμπληρωματικά εβδομαδιαίες επισκέψεις για “laser” στα σημεία

Το τελευταίο δε το αποκάλεσε “laser”, ούτε μου το παρουσίασε ως την super-duper λύση, αλλά ως συμπληρωματική θεραπεία. Ότι πρόκειται για μια τεχνολογία που βασίζεται στο φώς και χρησιμοποιείται αρκετά στην Αμερική, που βοηθάει στην ανανέωση των κυττάρων και κάτι άλλα που δυστυχώς δε θυμάμαι. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το όνομα (στα αγγλικά: bio-κάτι) που είπε ότι θα έβρισκα αρκετές πληροφορίες στο Internet.

Για την κακή διατροφή, προτείνει μεσογειακή διατροφή και ένα συμπλήρωμα διατροφής σε κάψουλες. Για το άγχος προφανώς είναι θέμα του καθενός μας να το καταπολεμήσει. Δεν μου επιτρέπει η διαγωγή μου να πω που θα γράφω τους πάντες πλέον, όχι μόνο για την τριχόπτωση αλλά γενικά για την υγεία μου.

Επιπλέον, μου επιβεβαίωσε διάφορα γνωστά tips κατόπιν ερωτήσεων μου όπως για παράδειγμα:

καλύτερα κοντό μαλλί λόγω λιγότερου βάρους στη ρίζα αλλά και τραβηγμάτων από το χτένισμα/ξεμπέρδεμα, αλλά δεν είναι τόσο καθοριστικό όσο το παρουσιάζουν πολλοί (σαφώς είναι καλύτερο για την τρίχα, αλλά όχι τόσο τρομερή διαφορά για την ρίζα - μάλλον με λυπήθηκε μην πέσω σε κατάθλιψη)
σχετικά απαλό χτένισμα, όχι υπερβολές και τραβήγματα
μέρα παρά μέρα λούσιμο
όχι κατάχρηση σεσουάρ, καλύτερα να αποφεύγεται ή έστω χρήση από απόσταση ή χλυαρό/κρύο αέρα (πως θα στεγνώσει ρε γιατρέ με το κρύο αέρα, μισό μέτρο μαλλί? :lol:)


Τώρα βέβαια όσον αφορά την μινοξιδίλη και την φιναστερίδη, σαν καλός ψυχάκιας και ADSLgr member, πήγα διαβασμένος (βοήθησε το thread, αναστέναξε και το google) και του έκανα μια σειρά ερωτήσεων (τη λάμπα της ανάκρισης είχα ξεχάσει).. και μου απάντησε τα εξής:

Η μινοξιδίλη και η φιναστερίδη είναι εγκεκριμένες από τον αμερικάνικο FDA (το έλεγξα, όντως) και οι διαδικασίες έγκρισης είναι πολύ πιο δύσκολες σε σχέση με την Ευρώπη οπότε δεν είναι δυνατόν να ήταν τόσο επικίνδυνες και να τις άφηναν στην αγορά. :rolleyes:
Δεν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες, που είναι το βασικότερο θέμα που με απασχολεί και σκεφτόμουν να απορρίψω την θεραπεία (καλύτερα καραφλός, παρά σεξουαλικά ανίκανος). Ήταν όμως κάθετος ότι δεν επηρεάζεται η σεξουαλικότητα (πχ μειωμένη επιθυμία, προβλήματα στύσης κτλ) όπως είχα διαβάσει στο Internet και μου είπε ότι ακόμα και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σε κάποιους ασθενείς, οφείλεται σε άλλους παράγοντες (πχ ψυχολογικούς). Ομολογώ ότι έχει μια λογική αυτό, με την ιδέα «μειωμένης τεστοστερόνης» μπορεί άνετα να σκεφτεί κάποιος «κουκου problems». Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο όταν γύρισα, είδα ότι κυρίως αυτό το αναφέρουν ως επιχείρημα ελληνικές και ξένες κλινικές μεταμόσχευσης για να σου σε αποτρέψουν να αποφύγεις τα φάρμακα και να πας απευθείας σε αυτούς. :whistle:
Δε χρειάζεται θεραπεία εφ’ όρου ζωής, αφού η πλειοψηφία των ατόμων στα 30 σταματάει την μαζική τριχόπτωση εξηγώντας μου το λόγο περί τεστοστερόνης. Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο και η διατροφή (no junk food) και το άγχος («πως είσαι;», «χαλαράαααααα») αλλά μου είπε ότι η πλειοψηφία των ανδρών όταν κρατήσει τα μαλλιά έως τα 30, μετά είναι ΟΚ. :hmm:
Δεν θα πέσουν μαζικά μαλλιά (πχ ακόμα και αυτά που θα κρατήσει η θεραπεία) όταν ολοκληρωθεί η θεραπεία. Η θεραπεία ούτως ή άλλως δεν είναι για όλο το χρόνο αλλά για συνολικά 14 εβδομάδες ετησίως. Ενώ μετά τα 30, ισχυρίζεται ότι δε θα χρειάζεται. :hmm:


Τέλος, πρέπει να πω ότι γενικά έμεινα ευχαριστημένος από την επίσκεψη που διήρκησε πάνω από 30 λεπτά και δεν έδειχνε να βιάζεται καθόλου να με "ξεπετάξει" για τον επόμενο. Βέβαια κρατώ κάποιες επιφυλάξεις διότι από εμπειρίες βλέπω ότι δεν υπάρχει σίγουρη θεραπεία αλλά μάλλον θα δοκιμάσω την θεραπεία για να μην βάλω σύντομα username "καραφλάκιας" :lol:

Το μόνο που ίσως με προβλημάτισε λίγο είναι που δε μου ζήτησε να κάνω μια σειρά αιματολογικών εξετάσεων όπως περίμενα, στη περίπτωση που οφείλεται κυρίως σε έλλειψη βιταμινών από κακή διατροφή ώστε να μη χρειάζεται τα υπόλοιπα, αλλά είπε ότι δε χρειάζεται αφού αυτό το καλύπτει ούτως ή άλλος το συμπλήρωμα. :hmm:

ΥΓ: Μου κακοφαίνεται η ιδέα του κουρέματος αλλά μάλλον θα βοηθήσει σε συνδυασμό με την θεραπεία :(

ΥΓ2: Σας παρακαλώ να προσέχετε τι λέτε, γιατί τελικά μάλλον με καράφλιασαν posts μερικών (όχι σε αυτό το thread, γενικά στο ADSLgr). Και εδώ δεν κάνω πλάκα, σοβαρολογώ :evil:

ΥΓ3: Αν αρχίσω να λέω «αχ καλέ» ή «τι κούκλος είναι αυτός» (και δεν αναφέρομαι σε κάποιο χαριτωμένο μωράκι ή σκυλάκι), παρακαλώ να μου το επισημάνετε για να μειώσω την δόση των φαρμάκων !!! :lol:

ΥΓ4: Λέτε να κατηγορήσω την Forthnet ότι με άγχωσε με τα προβλήματα διασύνδεσης και να απαιτήσω να μου πληρώνει την φαρμακευτική αγωγή; (ΟΚ ΟΚ αστειεύομαι, δε θέλω απάντηση από το νομικό τμήμα του παρόχου το πρωί :twisted:)

ΥΓ5: Μόνο τέσσερις Α4 σελίδες αυτή τη φορά, καμμένοι όσοι μπουν στο κόπο να τις διαβάσουν αλλά πιο καμμένος εγώ που τις έγραψα. Για την πολυλογία και τα υπερ-αναλυτικά posts, μόνο ψυχίατρος θα ωφελήσει ε; :oops: :sorry:

jimka
04-12-08, 12:52
Τωρα με προβληματισες :hmm:
Η μεγαλη ποσοτητα τεστοστερνης αποσα εχω διαβασει ειναι μυθος.Ουσιαστικα αυτοι που εχουν φαλακρα εχουν ευαισθησια στην τεστοστερονη λογο γονιδιου στο θυλακα (ανεξαρτητα ποσοτητας γιαυτο και ου ευνουχοι τον μεσαιωνα δεν εμφανιζαν ποτε φαλακρα:rofl:).
Παντος πολυ ενημερωτικα και ενδιαφερουσες πληροφοριες:oneup:
Να προσθεσω καποια που εχω διαβασει και μου εχουν πει.Το γονιδιο κληρωνομειται κατα κυριο λογο απο την μητερα οποτε να κοιτατε το παππου σας(πχ εμενα ο πατερας μου εχει μια χαρα μαλι το ιδιο και ο πατερας του).Η μεταμοσχευσει δεν κανει τιποτα παραπανω απτο να βελτιωση την αισθητικη(δεν λυνει το προβλημα συνεχιζεται και χρειαζεται θεραπειες.Επισης η μεταμοσχευση θελει πολυ προσοχη γιατι μπορει να πεσουν και οι τριχες που εχεις.

Να κανω και καποιες ερωτησεις επειδη μερικοι το εχουν ψαξει .Υπαρχει εξεταση για να δουμε αν ειναι οντος η κληρωνιμικη ανδρογενής αλωπεκια( γιατι ολο μου λενε οτι δεν φαινεται να ειναι αλλα ολο μου πεφτουν)??.
Ο ψυχολογικος παραγωντας κατα ποσο επιρεαζει( δεν μιλαω για μονο αγχος πχ καταθλιψη)?
Εμενα μου εχουν πει επιδυνονη μια ειδη υπαρχουσα κατασταση.

kostantis
05-12-08, 22:01
Καλησπερα καταρχην:)
Οι πληροφοριες σας παιδια πολυ χρησιμες και σας ευχαριστω...
Εγω ξεκινησα να βαζω και δαφνελαιο που και που καλος η κακος...αν και παρατηρησα διαφορα στο πεσιμο των τριχων απο την τελευταια φορα που ποσταρα διοτι αρχισα να αποβαλλω καποιο αγχος επιπλεον και να το παρω πιο relax ετσι το θεμα και παρατηρησα μεγαλη αλλαγη..Δεν πεφτουν τωρα με τις χουφτες το πρωι...

Το γονιδιακο οντως πρεπει να παιζει ρολο απο οτι ξερω..αλλα οι δικοι μου δεν εχουν καθολου φαλακρα...:p

Φιλε μου απο πανω απλα να σου πω οτι ο ψυχολογικος παραγοντας δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο μεγαλο ρολο παιζει στην τριχοπτωση...πιστευω παιζει και πολυ...βεβαια ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα σε καποια δυσκολη ψυχολογικη κατασταση..προσωπικα εμενα επηρεαζει με την τριχοπτωση:rolleyes::rolleyes:

frnk
05-12-08, 23:22
Το γονιδιακο οντως πρεπει να παιζει ρολο απο οτι ξερω..αλλα οι δικοι μου δεν εχουν καθολου φαλακρα...

παιζει να ειχε μονο ο παππους ας πουμε...
_κατα 99,9% παιζουν τα γονιδια

Φιλε μου απο πανω απλα να σου πω οτι ο ψυχολογικος παραγοντας δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο μεγαλο ρολο παιζει στην τριχοπτωση...πιστευω παιζει και πολυ...βεβαια ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα σε καποια δυσκολη ψυχολογικη κατασταση..προσωπικα εμενα επηρεαζει με την τριχοπτωση
ισως συμβαλει
αλλα θα ειχες προβλημα λεμε για την ανδρογεννη αλωπεκια...

great78
03-08-10, 22:32
Παιδιά,

Μακριά απο θεραπείες μαλλιών και ειδικά απο την ΒERGMAN KORD. Πήγα για έλεγχο και μου είπαν ότι με 12 - 16 θεραπείες τα μαλλιά μου θα πυκνώσουν αρκετά και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό....υπόψη ότι έβαζα regain τα τελευταία 2 χρόνια και είναι το μοναδικό φάρμακο/λοσιον με το οποίο ήμουν ευχαριστημένος...το σταμάτησα γιατί μου πούλησαν τα δικά τους και με διάφορες υποσχέσεις ότι θα υπήρχε αποτέλεσμα.. το αποτέλεσμα είναι ότι τα μαλλιά μου αραίωσαν πάρα πολύ απο την 8η θεραπεία και το μόνο που μου έλεγαν είναι ότι τα μαλλιά που είναι πιο υγιή...σταμάτησα στην 11η θεραπεία και ξανάρχισα το regain με το οποίο άρχισα να βλέπω βελτίωση.

pakitis
03-08-10, 23:17
Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο θέμα εδώ μέσα, ακόμα δε με απασχολεί αλλά βλέπω στο μέλλον να το κοιτάζω...

manicx
04-08-10, 11:02
Παιδιά,

Μακριά απο θεραπείες μαλλιών και ειδικά απο την ΒERGMAN KORD. Πήγα για έλεγχο και μου είπαν ότι με 12 - 16 θεραπείες τα μαλλιά μου θα πυκνώσουν αρκετά και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό....υπόψη ότι έβαζα regain τα τελευταία 2 χρόνια και είναι το μοναδικό φάρμακο/λοσιον με το οποίο ήμουν ευχαριστημένος...το σταμάτησα γιατί μου πούλησαν τα δικά τους και με διάφορες υποσχέσεις ότι θα υπήρχε αποτέλεσμα.. το αποτέλεσμα είναι ότι τα μαλλιά μου αραίωσαν πάρα πολύ απο την 8η θεραπεία και το μόνο που μου έλεγαν είναι ότι τα μαλλιά που είναι πιο υγιή...σταμάτησα στην 11η θεραπεία και ξανάρχισα το regain με το οποίο άρχισα να βλέπω βελτίωση.

Το regain να γνωρίζεις ότι όταν το συνηθίσει ο οργανισμός σου, δεν θα έχει αποτέλεσμα. Αυτό μπορεί να γίνει μετά από 4-5 χρόνια. Οπότε θα πρέπει να πας στην λύση της φιναστερίδης σε ποσότητα 1mg/ημέρα που υπάρχει είτε στο propecia (ακριβούτσικο) είτε στο proscar (φθηνότερο αλλά το χάπι είναι 5mg και πρέπει να το σπας στα 5). Την ίδια στιγμή θα πρέπει να χρησιμοποιείς και κάποιο σαμπουάν που ρυθμίζει την διυδροτεστοστερόνη (DHT). Το φθηνότερο κι ευκολότερο να βρεις είναι το Fungoral (2 φορές την εβδομάδα) και τις υπόλοιπες ημέρες να λούζεσαι με Heads & Shoulders που έρευνες έδειξαν ότι είναι μακράν το καλύτερο σε θέματα τριχόπτωσης.

zardoz
04-08-10, 13:05
Εμένα άρχισαν να αραιώνουν γύρω στα 28-30 αλλά ευτυχώς πολύ αργά.

Εκτός από κάτι π@π@ριές (Vichy) δεν έβαλα τίποτε, και ευτυχώς ακόμα (είμαι 41)
υπάρχει "κάτι" στο κεφάλι μου. Στα 50 την κόβω ότι θα έχει φύγει και αυτό. :oops:

Το ξέρω, έχει ξαναειπωθεί, αλλά

α) Αν κάνετε αρκετή γυμναστική για να ¨"στέκεστε σωστά" (δε λέω να γίνετε
κάμπριο σφίχτες :rofl: , απλά να φτιάξετε σωστό σώμα )

και

β) Αν τα κόψετε κοντά,

Τότε

1. Κανείς/καμιά δε θα προσέχει την απουσία τους. :oneup:

και

2. ΔΕ θα εξαρτάστε από αυτά για το υπόλοιπο της ζωής σας. Άσε που θα σας βγει
και φθηνότερα και θα είστε και ποιο υγιείς.

aleex
05-08-10, 07:17
ρε παιδιά, σόρρυ αλλά ξυπνήστε κ λίγο. το θέμα είναι τρίχες, το λέει κ η λέξη. Βρείτε τπτ άλλο ν αγχώνεστε καλύτερα όπως το πόσο εφορία θα πληρώσετε του χρόνου :lol::lol::lol:.

εμένα μόλις άρχισαν ν αραιώνουν κ επειδή φαλάκρα απάνω με μαλλιά γύρω γύρω είναι χάλια, αν σας ενδιαφέρει η εμφάνισή σας, η μόνη λύση είναι ξύρισμα του κεφαλιού στα σημεία που βγαίνει πολύ μαλλί, ήτοι ξύρισμα παντού κ αφήνεται το λίγο που βγαίνει πάνω πάνω ή μικρό τσουλούφι, ή γενικά ξύρισμα όλα.

κ επειδή δεν μ αρέσουν οι τρίχες γενικότερα ξυρίζομαι μια φορά τη βδομάδα από τα πόδια μέχρι το κεφάλι κ απλά αφήνω ένα μικρό τσουλούφι όσο ακόμα βγαίνει :lol::lol::lol::lol:

psyxakias
05-08-10, 18:04
Μετά από σχεδόν 2 χρόνια, να πω και εγώ ότι το παράτησα το όλο θέμα. Η βασική αιτία μετά το πρώτο 6μηνο, πέρα από τη βαρεμάρα της ρουτίνας (με λοσιόν, σαμπουάν, κτλ), ήταν το κόστος που κυμαινόταν άνω των €200/μήνα. Το καλό είναι ότι έχει περάσει ένας χρόνος έκτοτε και η τριχόπτωση μειώθηκε αισθητά.

Αυτό που θεωρώ πως βοήθησε είναι να ελέγξω καλύτερα το άγχος, να βγάλω κάποιες περιττές, στενάχωρες και στρεσογόνες καταστάσεις (επαγγελματικές & προσωπικές) από τη ζωή μου. Από εκεί και πέρα, άμα ξαναρχίσει... ε ξανάρχισε, δε μαμιέται... με τρίχες θα ασχολούμαστε; :p

ΥΓ. Στη τελική δε φαίνονται τα μαλλιά πλέον, χάρη στο αλουμινόχαρτο :lol:

tsavman
05-08-10, 18:26
ΥΓ. Στη τελική δε φαίνονται τα μαλλιά πλέον, χάρη στο αλουμινόχαρτο :lol:

Δε σου κόβει το ασύρματο όμως; :p

manoulamou
05-08-10, 18:30
:hmm:
ΑΑΑ γι αυτο υπαρχει το καπελο κι εγω που νομιζα πως ηταν το φεσι απ τα πανωτοκια των χρεων...
:rofl:





ΥΓ
οταν λογω των θεραπειων αρχισα να βουλωνω τα σιφονια, παρ ολο που ειμαι γυναικα τραβηξα ενα κοντρα ξυρισμα/γλομπος και μεχρι να τελειωσουν φοραγα ή μπαντανες ή την περουκα. Δυστυχως ποτέ δεν επανηλθαν πληρως αλλά /ΣΙΓΑ μην κατσω ν αγχωθω ΚΑΙ για... ΤΡΙΧΕΣ!!!

panatha ole
18-10-10, 13:29
παιδια εγω κανω θεραπει με minoxidil και advantan δεν βλεπω και τρελα αποτελεσματα (απο δερματολογο η θεραπεια),τωρα τι θα κανω δεν ξερω, ειμαι και μικρος και με νοιαζει πολυ αυτο το θεμα,για μεταμοσχευση σκεφτομαι για κυπρο,εσεις τι λετε??

mach
18-10-10, 16:47
παιδια εγω κανω θεραπει με minoxidil και advantan δεν βλεπω και τρελα αποτελεσματα (απο δερματολογο η θεραπεια),τωρα τι θα κανω δεν ξερω, ειμαι και μικρος και με νοιαζει πολυ αυτο το θεμα,για μεταμοσχευση σκεφτομαι για κυπρο,εσεις τι λετε??

Καλές οι τρίχες Κύπρου αλλά κατά κανόνα κατσαρές από τη πολύ ζέστη.
Δεν κοιτάς κάτι σε Αυστρία/Ελβετία;

:twisted:

panatha ole
18-10-10, 17:03
φιλαρακι ποιο πιθανο ειναι να παω κυπρο παρα αυστρια,τι να σου πω μεχρι τοτε μπορει να εχω αλαξει γνωμη,η θεραπει που κανω καλη ειναι??

manicx
18-10-10, 17:12
Έχεις την αντίληψη ότι η μεταμόσχευση είναι πανάκεια; Καλύτερα να δοκιμάσεις φιναστερίδη και να δεις τι παίζει.

manoulamou
19-10-10, 09:21
Καλη η εμφανιση και σ αυτη παιζει μεγαλο ρολο το χτενισμα
ομως για κοιταξτε γυρω σας, δειτε ποσοι εχουν το ιδιο προβλημα.
Μην μπαινετε σε τριπακια περιεργων θεραπειων και κατα-ξοδευεστε,
εκτος εαν ειστε στη show business, μην ξεχνατε, μιλαμε για ΤΡΙΧΕΣ:p
Ο γιος μου ξεκινησε απ τα 19 να χανει τα μαλλια του, οταν πηγε στρατο εεε τωρα στα 31
εχει οσα ειχε και στα 23, ηταν θεμα αγχους πιο πολυ! Οσο για μενα διαβαστε λιγο παραπανω... :)

panatha ole
24-10-10, 10:31
οταν λουζομαι βλεπω πανω κατω 50 τριχες,σημαινει κατι αυτο??

manicx
25-10-10, 10:55
Τπτ απολύτως. Και 100 την ημέρα είναι απολύτως φυσιολογικό.

panatha ole
25-10-10, 12:32
τελικα η τριχοπτωση γινετε να σταματησει?και ειδικα αν εχεις ΑΑ?

psyxakias
25-10-10, 16:31
Ένα πράγμα σταματάει την τριχόπτωση με σιγουριά....
το πάτωμα! :p

manicx
25-10-10, 16:58
τελικα η τριχοπτωση γινετε να σταματησει?και ειδικα αν εχεις ΑΑ?

AA; ΕΣ μου θυμίζει αυτό. Τι εστί ΑΑ;

psyxakias
25-10-10, 17:55
Υποθέτω δεν εννοεί τους Ανώνυμους Αλκοολικούς, μάλλον Ανδρογενετική Αλωπεκία ;)

manicx
26-10-10, 11:30
Α.... Οκ. Αν γίνεται να σταματήσει. Όχι. Απλά μπορείς με φιναστερίδη σε συνδιασμό με ένα σαμπουάν που μειώνει την DHT να έχεις έναν ρυθμό ανάπτυξης των τριχών όμοιο με αυτόν των τριχών που πέφτουν. Δεν είναι εγγυημένο ότι θα έχει αποτέλεσμα σε όλους χώρια ότι η φιναστερίδη μπορεί να έχει επιπτώσεις στη libido. Οπότε μπορεί να έχεις το μαλλί σου και να μην σου σηκώνεται! :p

psyxakias
26-10-10, 15:20
χώρια ότι η φιναστερίδη μπορεί να έχει επιπτώσεις στη libido. Οπότε μπορεί να έχεις το μαλλί σου και να μην σου σηκώνεται! :pΑχ καλέ δεν ισχύουν αυτά που λες βρε χρυσή μου, και αυτά ότι σου μειώνουν την τεστοστερίνη... είναι χαζομαρίτσες... χιχιχιιχ - δεν επηρεάζει καθόλου.. στο λέω εκ πείρας, αγάπη μου. χιχιχιχι :crazy:
Ο δερματολόγος είχε αποκλείσει εντελώς τέτοια πιθανότητα διότι ισχυριζόταν πρόκειται για ελάχιστη μείωση της τεστοστερόνης και ότι ακόμα και αν συμβαίνει σε κάποιους είναι κυρίως ψυχολογικό, λόγω της ιδέας ότι παίρνεις χάπια αλλαγής ορμονών.

Παρόλα αυτά, και εγώ θα προβληματιζόμουν για μακρόχρονη χρήση. Αν και δεν αντιμετώπισα σεξουαλικό πρόβλημα, τα έκοψα κυρίως για οικονομικούς λόγους (που προκαλούσαν περαιτέρω άγχος) και ότι δεν είχα και τρομερά αποτελέσματα.

manicx
26-10-10, 16:23
Βασικά, η φιναστερίδη μέσω Proscar και όχι Propecia δεν στοιχίζει πολύ. Αλλά πρέπει να τεμαχίζεις ένα χάπι στα 5 κι εκεί είναι αδύνατο να γίνει με ακρίβεια. Γενικά είναι δύσκολο να εγγυηθείς κάτι.

panatha ole
28-10-10, 19:13
εχετε να μου πητε μια καλη θεραπεια με προιοντα που μπορω να βρω (οχι μονο θεραπεια αλλα και κατι αλλο που μπορει να κανει καλο)γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα??

manicx
29-10-10, 11:32
Εγώ σου είπα. Proscar των 5mg τεμαχισμένο στα 5 κομμάτια του 1mg (η φθηνή λύση) ή Propecia που έρχεται έτοιμο σε ποσότητα 1mg, ένα σαμπουάν σαν το Fugoral και υποστήριξη με Regain (αν και αυτό σε 4-5 χρόνια από όταν το ξεκινήσεις είναι άχρηστο γιατί το συνηθίζει ο οργανισμός).

mach
29-10-10, 11:47
εχετε να μου πητε μια καλη θεραπεια με προιοντα που μπορω να βρω (οχι μονο θεραπεια αλλα και κατι αλλο που μπορει να κανει καλο)γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα??

Μήπως απλά ν'αλλάξεις ομάδα;
Γιατί με τον Νιοπλια στον πάγκο, σε βλέπω εντελώς καράφλα μέχρι τον Ιανουάριο.

manoulamou
29-10-10, 13:16
εχετε να μου πητε μια καλη θεραπεια με προιοντα που μπορω να βρω (οχι μονο θεραπεια αλλα και κατι αλλο που μπορει να κανει καλο)γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα??


Μήπως απλά ν'αλλάξεις ομάδα;
Γιατί με τον Νιοπλια στον πάγκο, σε βλέπω εντελώς καράφλα μέχρι τον Ιανουάριο.

Το αγχος μικραινει την ζωη ακομη κι αν αναφερομαστε σε... τριχες.
Θα σταματησουν να πεφτουν μονο οταν βρουν πατωμα!:p
Ξεχαστε τις αμφιβολου αποτελεσματικοτητας και αγνωστων παρενεργειων θεραπειες.
Οι δασυτριχοι αποτελουν μειοψηφια πλεον, εαν νομιζετε πως εχετε ΤΟ προβλημα
ή ριξτε μια κοντρα τυπου Μπρινερ ή παρτε 2-3 περουκες!:)

LOUKAS32
29-10-10, 13:37
δεν βαζετε καμια φωτο να καταλαβω τι προβλημα ΠΟΤΕ ακριβως ξεκινα?


βαζω φωτο πρωτος τωρα που το βλεπω ΠΩ ΠΩ ΑΡΚΕΤΑ σοβαρα για 35 ετων τι λετε?

manoulamou
29-10-10, 14:06
Ο γιος μου εχει πολυ μεγαλυτερο κενο κι ας ειναι μονο 30 χρονων,
κανεις δερματολογος δεν μπορεσε να λυσει το προβλημα του!
Εξετασεις διαφορες και ολο κατι πανακριβα φαρμακα του εγραφαν, σ αυτο ειναι ΠΟΛΥ κάλοι...
:twisted:

LOUKAS32
29-10-10, 14:10
τι να πωωωωωωωωωωωωωωωωωω

φρικαρα τωρα , διαβασα εδς το τοπικ

βαλετε και αλλοι οσοι αντεχετε την καραφλιτσα σας

panatha ole
29-10-10, 15:00
δεν προκειτε να πω για αθλητικα θεματα το topic εχει αλλο θεμα , μια καλη θεραπεια ζητησα αν καποιος εχει ας μου πει!

LOUKAS32
29-10-10, 15:03
πρωτα πρεπει να μας δειξεις ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα.....

βγαλετε ολοι φωτο να σας δουμε

ralfi
29-10-10, 15:38
δε γνωριζω αν θα χει αποτελεσματα η συνταγη...εγω μια φορα σου δινω το λινκ
διαβασε το δεκατο μηνυμα απο ''allzzaro'' http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4980

panatha ole
16-11-10, 21:41
καποιο αντιφλεγμονώδους σαμπουάν ξερει κανεις γιατι εχω κοκκινιλες και ψιλοφαγουρα??

kalo2012
20-11-10, 23:06
Ασχολήθηκα με το θέμα 4-5 χρόνια. Τζαμπα χρήματα... Τίποτα άλλο. Απλώς έμαθα περισσότερα πράγματα κι από τους "επιστήμονες" γιατρούς, που δεν αξίζει να μιλήσεις καθόλου... Δέχεσαι τον εαυτό σου όπως είναι.

kage
21-11-10, 21:24
τα τυπου revivogen,regain,proscar-propecia καμμια βιταμινη+σαμπουαν θελουν τουλ.50-100ε το μηνα!
βαλτε τα κατω και θα δειτε οτι μια εμφυτευση μαλλιων ειναι φτηνοτερη(βγαλαν και θεραπεια με βλαστοκυτταρα).Βεβαια με αγνωστα αποτελεσματα

xaniamike
12-07-12, 16:28
ανασταινω το θεμα για να αναπαραγω την παρακατω ειδηση...

πηγη: http://gma.yahoo.com/men-propecias-sexual-side-effects-may-long-lasting-215732153--abc-news-wellness.html

For Some Men, Propecia's Sexual Side Effects May Be Long-lasting

Kevin Malley was almost 30, and he was starting to lose his hair. He went to his doctor to see if there was a way to keep from going bald, and his doctor prescribed Propecia.

"I looked young for my age, so I wanted to hold off my hair loss for a little bit," Malley said. "I didn't plan on taking Propecia for more than a year."

Malley started taking the drug in May 2011, and by October he was completely impotent and had no sex drive whatsoever. His body changed, even his genitals shrank, and he slipped into a mental fog that he just couldn't clear. His doctor told him the side effects would go away if he stopped taking the drug, so he did. But nothing changed.

"I kept expecting the side effects to go away, but they did not, they only got worse," he said.

Malley is not alone: A new study published today in the Journal of Sexual Medicine suggests that for some men, the sexual side effects of Propecia may last for months to years, even after they stop taking the drug.

Researchers from George Washington University interviewed 54 men under age 40 who reported side effects for three months or more after taking Propecia, also called finasteride, to treat their hair loss. None of the men reported having any sexual, medical or psychiatric problems before they took the drug. Some of the men took the drug for a few weeks, others took it for years, but all of them reported side effects such as erectile dysfunction, decreased sexual drive, problems with orgasms, shrinking and painful genitals, even some neurological problems, such as depression, anxiety and mental fogginess.

For 96 percent of the men, the sexual problems lasted for more than a year after they stopped taking the drug.

"Our findings make me suspicious that this drug may have done permanent damage to these men," said Dr. Michael Irwig, the author of the study. "The chances that they will improve? I think it's lower and lower the longer they have these side effects."

Irwig cautions that it's possible that only men who were the most affected by the drug participated in the study. Because he recruited his study participants through an online forum called PropeciaHelp, a group for men who have experienced persistent sexual side effects from the drug, he said the study may not have included men who have fewer or less pervasive side effects.

FDA, Merck Know of Drug's Side Effects

Finasteride works by blocking the conversion of testosterone into a more potent form, called DHT, which contributes to hair loss. It was originally developed in 1992 by drug giant Merck as a treatment for enlarged prostates and sold as the drug Proscar.

Propecia was approved by the U.S. Food and Drug Administration in 1997, and at that time Merck noted that a few men reported sexual side effects during clinical trials of the drug. On its website, the agency said those side effects were resolved when patients stopped taking the drug.

But the agency received more than 400 reports over 13 years from consumers reporting sexual dysfunction, and nearly 60 men reported that those side effects lasted longer than three months after the men stopped the medication. In 2011, the FDA mandated a label change for Propecia and Proscar, warning that some patients reported erectile dysfunction that lasted after patients stopped taking it; in April, the agency updated the label to include reports of libido, ejaculation and orgasm disorders.

In a statement, Merck said no evidence has proved a causal relationship between Propecia and long-lasting sexual dysfunction.

"Merck believes that Propecia (finasteride) has demonstrated safety and efficacy profiles and that the product labeling appropriately describes the benefits and risks of the drug to help inform prescribing," the company wrote in the statement.

But researchers say many physicians who prescribe finasteride are likely not aware that the side effects of the drug may haunt patients for years.

"These things just get handed out left and right for any urinary symptoms," said Dr. Ryan Terlecki, an assistant professor of urology at Wake Forest School of Medicine, who has prescribed Proscar for some of his patients with enlarged prostates.

Terlecki said the findings about long-term side effects from the drug are alarming, but more research will likely be needed before doctors can know for sure that the symptoms are completely attributed to the drug.

"There are so many things that go into the male erectile response," he said. "You have to be very careful before you attribute it to one cause or another."

Men Report Neurological Side Effects, Too

Malley said before he took Propecia, he was a normal, ambitious guy. He was engaged and worked as a public health researcher at a university in Las Vegas.

"Before, I would get up at eight in the morning, go to work, go to school, go to the gym, come home, have sex with my girlfriend. I had a lot of ambition, I had career goals," he said. "Now basically I just sit in my room all day and don't talk to anyone."

His fiancée broke off their engagement, and Malley had to resign from his job because of his persistent cognitive symptoms. He has sought treatment for these side effects, but doctors told him there's nothing they can do for him. He said he is angry that no one told him that the drug might change his life so dramatically.

"Even if the side effects are rare, that doesn't mean that I should not have been warned. I did have a life before this," he said.

Steven Rossello, 29, said his doctor made no mention of the potential for any sort of side effects from finasteride when he prescribed it to treat Rossello's hair loss in 2010.

"That's what really makes me really mad. He never mentioned any side effects, not to mention that they last forever," Rossello said.

But after four months of taking Propecia, Rossello said he began suffering anxiety and crippling depression, along with the drug's sexual side effects, and decided to stop taking the drug.

But his symptoms only got worse. He was demoted from his job as an investigator for the Department of Homeland Security in Texas after his symptoms were evaluated by a psychiatrist, who pronounced him unfit for duty. Rossello said the psychiatrist was unfamiliar with the neurological side effects of Propecia.

Abdulmaged Traish, a professor of biochemistry and urology at Boston University School of Medicine, said scientists are just beginning to investigate finasteride's effects on the brain and nervous system.

"We are just beginning to venture in that direction. It might be in the next five to 10 years that we may find there's more to this story than we know now," Traish said.

He said he would not advise men to take this drug to treat a cosmetic problem like hair loss.

"Why take that chance? Telling the risks of the drug is fine, but most physicians don't sit and take the time to explain to their patients the possible effects of these drugs."

On its website, the FDA said only 36 of 945 men who took Propecia in clinical trials reported any adverse sexual side effects. Irwig agrees that the number of men who will experience these long-lasting side effects is relatively small, likely around 3 percent of all men who take the drug.

"But because the medication is prescribed so commonly, it's still a lot of people, likely several thousand men around the world," he said.

And currently, doctors have no way of knowing which patients will suffer the long-term side effects. Irvig said it's possible that an unknown genetic factor drives how individual men respond to the drug.

Both Malley and Rosello were not involved in Irwig's study, but they are two of many men who have joined class-action lawsuits against Merck over the side effects of Propecia. In May, Malley camped out in front of Merck's headquarters in New Jersey for a week, staging a hunger strike to protest the company's response to Propecia's side effects. A representative came out to deliver a letter to him, detailing how he could report his symptoms to the company.

Malley has a simple message for men who might consider taking Propecia for their hair loss.

"Stay away from it at all costs," he said.

OxAp0d0
14-07-12, 12:32
ΆΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΞΥΡΙΖΩ ΟΣΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ !!!

:O

Atermon
07-06-13, 15:41
Το cg210 το έχει δοκιμάσει κανείς;

Sinn
30-09-13, 23:32
Το cg210 το έχει δοκιμάσει κανείς;

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5176.html

ΓΙΑΝΝΗΣ92
01-10-13, 02:08
ρε παιδια γινεται να καθυστερησει η ανδρογενετικη αλωπεκια με ειδικα σαμπουαν κ αμπουλες??τ λεω γτ δν θελω ν παρω τ αλλα δυο π εχουν παρενεργειες

FuS
01-10-13, 02:11
Έχω την εντύπωση πως το cg210 παρουσιάστηκε το Φλεβάρη στο World Congress for HairResearch (http://www.hair2013.org/) ελάχιστα και πρόκειται να παρουσιαστεί τον Φλεβάρη του '14 με περισσότερα κλινικά δεδομένα. Αν είχα τριχόπτωση και σκεφτόμουν τη συγκεκριμένη θεραπεία θα περίμενα πρώτα από όλα να παρουσιαστούν όλα τα παραπάνω δεδομενα. Η γνώμη μου είναι πως τα δείγματα είναι πολύ λίγα ακόμη και τα κλινικά δεδομένα σχεδόν ανύπαρκτα για να πει κάποιος από τώρα πως είναι ασφαλές.
Δεν είμαι γιατρός, ξεκαθαρίζω :)

mixalis12
02-10-13, 10:05
δεν ειχα προσεξει αυτο το θρεντ...πιστευω ομως οτι αφορα περισοτερο αυτους που θελουν προληπτικη θεραπεια για να μην τα χασουν...να σας πω την γνωμη μου.εγω ειχα πολυ πυκνα μαλλια .στα 30 κατι εγινε μια ψιλοαραιωση στους κροταφους και τιποτα αλλο.στα 37 ξαφνικα εχασα μεσα σε ενα χρονο παραπανω απο το 50% και μαλιστα με αραιωση σε διαφορα σημεια γυρω-γυρω.η διαγνωση οταν πηγα σε δερματολογο ηταν ουλωτικη αλλωπεκια δλδ. μπαι-μπαι,οπου φευγει δεν ξαναρχεται τριχα.
μου εδωσε κατι αλοιφες να βαζω που με εκαναν φουρνο.δακρυα στα ματια,καψιμο εσωτερικα στην μυτη και απωλεια γευσης.ξαναπηγα και μου ειπε οτι δεν υπαρχουν πολλες λυσεις,οτι υπαρχουν 2-3 παρομοια φαρμακα.δεν συνεχισα γιατι δεν ηθελα να γινω πειραματοζωο.προσπαθησα μεσω του σαιτ που ειχε ποσταρει και ενας φιλος να δω πως αντιμετωπιζεται αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε με την δικια μου περιπτωση γιατι μαλλον ειναι χαμενη υποθεση.ασε που οσο και αν λατρευα να εχω πυκνα μαλλια δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να ασχολουμαι συνεχεια με λοσιον και καψουλες κ.λπ. καθε μερα για ολη μου την ζωη.
εψαξα και επισκεφθηκα για μεταμοσχευση και συμπερανα ορθως οτι προκειται για απατεωνες.πηγα τελος σε ομοιοπαθητικο που ειχα ξαναπαει.μου εξηγησε οτι το δερμα ουσιατικα βγαζει συμπτωματα ψυχοσωματικων προβληματων.αγχος,στεναχωριες,ανυσηχιες,πρωην αρωστιες,μια σωματικη ασθενεια που σε ταλαιπωρησε μπορει να εκφραστει στο δερμα.σε αλλους βγαινει και σε αλλα οργανα αλλα στο δερμα θα σου βγαλει σιγουρα κατι,μικρο η' μεγαλο.λοιπον ως προς την αιτια ειχε δικιο.εγω ειχα ολο το πακετο την εποχη που τα εχασα.
εκανα μια θεραπεια με καψουλα μια φορα την μερα και το μονο που καταφερα ηταν να σταματησω την φαγουρα.τριχοπτωση συνεχιστηκε ανα τα χρονια αλλα με πιο αργο-φυσιολογικο ρυθμο.αυτο που καταλαβα ειναι οτι και εκει θελει ψαξιμο ομως νομιζω οτι ειναι ο σωστοτερος δρομος γιατι εκτος της κληρονομικοτητας παιζει ρολο και ο τροπος ζωης μας.ειναι συνθετο προβλημα και θελει ολιστικη θεραπεια.για τετοια θεματα η δερματολογια ειναι ανεπαρκης-αχρηστη(εχω και αλλα παραδειγματα).το δυσκολο ειναι να βρεις πια ολιστικη θα σε βοηθησει και να ειναι καλος θεραπευτης.

ΓΙΑΝΝΗΣ92
05-10-13, 03:34
ρε παιδια ξερετε τιποτα γ τν Αυτομικρομεταμόσχευση Μεμονωμένων Τριχικών Θυλάκων???

@ ADSLgr.com All rights reserved.