PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριχοπτωση, regain, και συναφη σκευασματα



Σελίδες : [1] 2

cool11
24-07-08, 20:14
Εκανα ενα search, απορω πως δεν υπαρχει θεμα σχετικο.

Τριχοπτωση λοιπον, και να ναι καλα το θαυματουργο regain, μια λοσιον που οντως φερνει αποτελεσματα.

Αλλα τελευταια υπαρχει ελλειψη σε αυτο, κι ετσι η δερματολογος μου ειπε οτι μπορω να χρησιμοποιω αλλα σκευασματα με μινοξιδιλη που ειναι η βαση και του regain. Μου ειπε οτι θα εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα.
Και δεν το εκανε για να μου προωθησει κατι αλλο, απλα οταν ψαχνεις 10 φαρμακεια και δεν βρισκεις regain, υπαρχει προβλημα.

Μου ειπε οτι το regain ειναι το πιο γνωστο γιατι βγηκε πρωτο στην αγορα.
Αλλα πλεον υπαρχουν και αλλες λοσιον με μινοξιδιλη, την ουσια που βοηθα στην καταπολεμηση της τριχοπτωσης.

Για αρχη, αφου δεν βρισκω regain το οποιο εβαζα για χρονια, μου ειπε να παρω το minoxidil target.

Εχει ακουσει κανεις γι' αυτο, ή για αλλες λοσιον με μινοξιδιλη, και ποια τα δικα σας αποτελεσματα και εμπειριες?

guzel
24-07-08, 20:58
τωρα τελευταια πολυ τριχοπτωση πευτει.. εσυ εχεις τριχοπτωση ?η θελεις να βγαλεις μαλλια ?

εγω σου προτεινω φυσικα προιοντα οπως ειναι ο κορρες , παιρνω το σαμπουαν μαγνησιο με σιταρι και ουδεποτε ειχα προβλημα τριχοπτωσης.. ειναι πραγματικα πολυ καλο... βεβεια θα κανεις οτι σου πει ο γιατρος η γνωμη μας δεν νομιζω οτι εχει κ πολυ σημασια.. σε τετοιες περιπτωσεις κανουμε οτι μας πουν οι ειδικοι

karakou
24-07-08, 21:17
Κ εδώ τριχόπτωση κ εμένα συνταγή για regain μου έδωσε ο γιατρός. Τόσο καλό είναι όντως φίλε cool11;
Πάντως κατα μεγάλο ποσοστό η κληρονομικότητα φέρει την ευθύνη για το φαινόμενο.

giorgosts
24-07-08, 21:57
Πρόσεξε μην το παρακάνεις και εκπέσουν οι ικανότητες στο άλλο επίπεδο..

crypter
24-07-08, 22:00
Πρόσεξε μην το παρακάνεις και εκπέσουν οι ικανότητες στο άλλο επίπεδο..

lol σασκουατς :lol:
επισης μην σου πεσει καθολου regain πουθενα αλλου στο σωμα περαν της κεφαλης για να μην γινει η τριχα καγκελο και πουλοβερ :p:p (σοβαρα το λεω)

cool11
24-07-08, 23:08
Κ εδώ τριχόπτωση κ εμένα συνταγή για regain μου έδωσε ο γιατρός. Τόσο καλό είναι όντως φίλε cool11;
Πάντως κατα μεγάλο ποσοστό η κληρονομικότητα φέρει την ευθύνη για το φαινόμενο.

Εχοντας περιδιαβει κι εγω απο διαφορα 'προιοντα', ναι ,το regain ηταν το μονο με το οποιο...κρατησα τα μαλλια μου!

Αλλα υπαρχει τρομερη και συχνη ελλειψη στην αγορα, κι επειδη δεν θελω να μενω χωρις αγωγη, πηρα αλλο φαρμακο, που παλι εχει μινοξιδιλη, αυτη ειναι η βασικη ουσια.

Αλλα ειπα να το συζητησουμε εδω αν καποιος βαζει αλλη λοσιον με μινοξιδιλη.

nmavro73
28-07-08, 01:25
Οταν υπάρχει έλλειψεη το προϊόν γίνεται παράλληλη εξαγωγή. Κοινώς το παίρνει η φαρμακαποθήκη από την εταιρία (στην ελλάδα οι τιμές είναι πιο χαμηλές από ότι έξω) και το στέλνει σε άλλες χώρες όπου η τιμή είναι ψηλότερη. Ορισμένες φαρμακαποθήκες έχουν και τμήμα εξαγωγών. ΚΑΡΓΑ παράνομο αλλά γίνεται και βγάζουν τρελά κέρδη. Και αυτό όχι μόνο για τα δερμοκαλλυντικά. Ολα τα φάρμακα που παρουσιάζουν έλλειψη για αυτό παρουσιάζουν.

cool11
29-07-08, 17:48
sorry gia ta greeklish, postaro meso kinhtou kai eida oti postarei kinezika

to thema einai oti den brisko regain kai prepei me kapoio tropo na synexiso na pairno thn katallilh ousia gia thn diathrhsh tvn mallion.

skeftike h dermatologos, alla skeyasmata me minoxidili pou einai h basikh ousia.
yparxei allh lysh? (ti dhladh, mayrh agora gia to regain?)

karakou
29-07-08, 20:52
Eγω Θεσσαλονίκη το βρήκα πάντως, θα το δοκιμάσω για 1η φορά (αν κ δεν έχω εμφανή σημάδια έλλειψης μαλλιών ακόμα) παροδική θα είναι η έλλειψη του πιστεύω, αν ψάξεις σε αρκετά φαρμακεία θα το βρείς.

George978
29-07-08, 22:09
Βιταμινη Ε και ψευδαργυρος σε καψουλες.

IPL
01-08-08, 16:25
Regain από το ebay έχω πάρει παλιά μόνο για 2 χρόνια. Ούτε έχω δοκιμάσει να βρω σε φαρμακείο.

Πάντως παιδιά δεν αξίζει.... βρες τε τα με τον εαυτό σας και όλα θα είναι καλύτερα.

apok
01-08-08, 16:30
Μονο αυτο θα χρειαστώ όταν, σε 2-3 χρόνια, τα χάσω ( τα μαλιά ετσι;; )
41667

mach
01-08-08, 16:38
Ρε συ, όλοι οι διάσημοι sexy άντρες ήταν καραφλοί - γεωργάτος, στυλιανός πατακός, βασίλειος κωστέτσος...

άσε το regain, να δίνεις ένα σωρό λεφτά σε τσατσάρες και ρεύμα για το πιστολάκι....

pelasgian
01-08-08, 16:47
Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι μοιάζει κάποιος με χρυσαυγίτη και ότι αν ανήκεις στη κατηγορία των καρπουζοκέφαλων, ότι όταν πλησιάζεις κάπου, οι περισσότεροι να νομίζουν ότι ξημέρωσε.

Το regain ότι με το που θα το κόψεις, κάνεις μία καράφλα σα ταψί για τυρόπιτες φούρνου με ξύλα (Φ-500) :lol: διότι δεν πέφτουν μόνο αυτά που αδυνάτιζαν, αλλά και αυτά πέριξ που πήγαινε αυτό το πράγμα.

Επίσης, ότι μπορεί να σου κάνει κάνα καρδιακό επεισόδιο, να παχύνεις και να έχεις στυτικά προβλήματα.

Το θέμα πάντως δεν είναι καθαρά ψυχολογικό ή γκομενικό.

Έχει και πρακτικές προεκτάσεις και αισθητικές.

Για κάποιο λόγο η φύση αποφάσισε να εξελίξει το είδος μας σε ακόμα πιο άτριχες μαϊμούδες, αλλά το έκανε σε μία περίοδο που εμείς προφτάσαμε και σκίσαμε το όζων της ατμόσφαιρας και κάναμε το ήλιο να βαράει στο κεφάλι.

Αν ζεσταίνεσαι και ιδρώνεις ως γάιδαρος, το καπέλο και το στυλάκι Κότζακ είναι πρόβλημα, ειδικά αν πρέπει να πας σε παραλία κλπ.

Δηλαδή, το μαλλί παραμένει το φυσικότερο μονωτικό υλικό ακόμα για τη CPU και οι λύσεις θα βάλω λοσιόν δεν είναι οι πιο κατάλληλες, ειδικά αν συχνάζεις σε μέρη που μπορεί να σου πετάξουν μέχρι και τόξο με βεντούζα στην άκρη μόλις γυρίσεις στο πίνακα.

Πάντως, δεν χάνουμε μαλλιά, απλά αυτά... μετακομίζουν και γινόμαστε τριχωτές μαϊμούδες στο σώμα και μαυρό-ΓΥΑΛΟΥΡΟΙ (μαύροι και γυαλιστεροί ντε!) στο καούκαλο.

Xguru
01-08-08, 17:05
Το μαλλιά είναι θέμα χρημάτων μάλλον σήμερα, αν έχεις λεφτά και δεν έχεις μαλλιά φυτεύεις, αν δεν έχεις λεφτά γίνεσαι απλά πιο sexy (βλέπε mach).

maxorfo
02-08-08, 01:18
Ρε συ, όλοι οι διάσημοι sexy άντρες ήταν καραφλοί - γεωργάτος, στυλιανός πατακός, βασίλειος κωστέτσος...

άσε το regain, να δίνεις ένα σωρό λεφτά σε τσατσάρες και ρεύμα για το πιστολάκι....

Παρέλειψες τον πιό σέξυ απ' όλους, τον ΚΩΣΤΑ ΓΚΟΥΖΓΚΟΥΝΗ !:rofl:

dimpante
04-08-08, 23:38
παιδια με το regain εχω μια απορια. εμενα μου βγαζει κατι ασπρα στο κεφαλι σαν πυτιριδα κ λαδωνει πολυ τα μαλλια κ φοβαμαι μηπως επιδινωσει το προβλημα! γιατι κολαει στο κεφαλι κ μηπως δεν αναπνεουν οι ριζες. κ βλεπω ακομα τριχοπτωση εαν κ το χρησιμοποιω 1.5 χρονο. εσεις τι κανετε για τα ασπριλαδια που βγαζει στο κεφαλι?
ειχα κ γω προβλημα γιατι δεν εβρισκα το regain αν κ εψαχνα παντου κ μου ειπαν να παρω το axelan 5%

kage
10-08-08, 08:01
οσο μπορειτε να τα καθυστερειτε....μπας κ βγει κατι καλο στο μελλον ειτε σε φαρμακο ειτε σε μεταμοσχευση.
πανω κατω ιδια ειναι η συνταγη αν υπαρχει ανδρογενης αλωπεκια.
αρχικα σας δινουν βιταμινες κ regain.
μετα βαζετε αμπουλες πρωτα τις φτηνες 40ε vichy dercos κ μετα τις ακριβες 100+crescina....
κ τελος τα χαπια proscar)15e) h propescia(50e)...τα διναν για προστατη αλλα τωρα κ για τριχοπτωση βγαλαν το 2ο που στην ουσια ειναι το ιδιο απλα εχει λιγοτερα Mg .

ολα αυτα μεχρι να φτασετε σε σημειο που να τα βαρεθειτε κ να κανετε μεταμοσχευση.κ κει το θεμα ειναι να πετυχει...ι
αν σκεφτειτε οτι το μηνα θελετε με τα παραπανω εξοδα κανα 100ε το μηνα...ερχονται τα ιδια λεφτα με τις μεταμοσχευσεις.Αλλα οπως ειπα ειναι να σου πετυχει καλη..

chal_4
10-08-08, 08:47
Σαμπουάν dercos. Δεν έχω δει θαύματα, αλλά με αυτό και μετά απο μια θεραπεία με αμπούλες propoline που έκανα παλιότερα έχω παρατηρήσει μικρότερη τριχόπτωση σε σχέση με πριν απο 1-2 χρόνια

pelasgian
10-08-08, 12:37
Για πείτε και για καμιά καλή μεταμόσχευση τώρα. Laserline ή DHI;

Ειδικές τιμές για moderators και καθηγητές που έχουν και ειδική ανάγκη λόγω αυτών που διαβάζουν έχουν;

lou.nick
10-08-08, 12:47
Τριχοσυζήτηση.... Αν πέσουν πέσανε. Μετά θα μας κουρεύει ο apok.

bxenos
10-08-08, 13:32
το μονο πραγμα που αποδεδειγμενα σταματα την πτωση των μαλλιων ειναι...
το πάτωμα http://www.roi-kadoglou.gr/images/003-plakakia2.jpg

pelasgian
10-08-08, 13:49
Και ο μόνος άνθρωπος που το παρατηρεί...

... είναι η γκόμενα, που για τον επιπλέον κόπο του να σκουπίζει, έχει τσάμπα φωτισμό το βράδυ, ώστε να ψάχνει την ατζέντα για κάνα παλιό γκόμενο που δεν έγινε ... raffles.
www.fud-attacks.org

kage
21-08-08, 14:19
dhi.........

manoulamou
22-08-08, 20:37
Οπως εχει χιλιο-ειπωθει, μονο ενα πραγμα σταματαει την πτωση της τριχας ...
το πατωμα...
Αναλογα την αιτια, ιαση δεν υπαρχει, θεραπειες υπαρχουν πολλες ριζικες ή οχι,
αλλά οι περισσοτερες εχουν προσωρινα αποτελεσματα ή τ αντιθετα απ τ αναμενομενα!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=67519
Προτιμω δυο: κουρεμα γουλι ή/και διακριτικη περουκα μαλλιων φυσικων
στο χρωμα της προϋπαρχουσας τριχοφυΐας...

PopManiac
22-08-08, 22:45
Επιβεβαιώνω από καθηγήτρια δερματολογίας στο ΑΠΘ πως η μινοξιδύλη λαμβάνεται εφ'όρου ζωής.

Regain δεν είναι σώνει και καλά απαραίτητο, οποιοδήποτε σκεύασμα με μινοξιδύλη κάνει - στο Βέλγιο ετοιμάζεται διάλυμα εντός του φαρμακείου.

Έχουν ακουστεί διάφορες παρενέργειες όπως αναφέρει και ο Πελασγός αλλά σύμφωνα με την καθηγήτρια περιορίζονται σε ελάχιστο - αμελητέο - ποσοστό χρηστών και συνήθως έχει να κάνει με άλλα λανθάνοντα προβλήματα.

Επίσης, αν τυχόν σταματήσει κανείς την λήψη απλά θα χάσει ό,τι ήταν να χάσει και όχι περισσότερο όπως είπε - λανθασμένα - ο Πελασγός.

Απλά είναι πλέον δέσμευση η μινοξιδύλη και κυρίως ψυχολογική καθώς κάποιος αν την σταματήσει μπορεί να δει μία μαζική τριχόπτωση.

Ένας "κανόνας" (αλλά μάλλον rule of thumb εμπειρικός και όχι αποδεδειγμένος) είναι πως αν ένας άντρας ξεπεράσει την ηλικία μεταξύ 33 και 35 με μαλλιά τότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Επίσης βοηθούν και βιταμίνες τύπου Pilfood (http://www.peak-nutrition.co.uk/about-pilfood+hair+supplement.php) - πάντοτε όμως κατόπιν ιατρικής έγκρισης

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α, ναι, και το καταληκτικό συμπέρασμα, πάλι από την καθηγήτρια:

Αν είναι να τα χάσεις θα τα χάσεις, όλα τα σκευάσματα απλά μπορεί να μειώσουν το ποσοστό απώλειας αλλά όχι σε περιπτώσεις όπου απλά πέφτουν μαζικά.

Εκεί μόνο εμφύτευση αλλά οι καλές μέθοδοι είναι τόσο ακριβές που μπορεί να αποκτήσεις τέλεια μαλλιά αλλά τελικά να μείνεις άστεγος λόγω χρεών ;)

cool11
03-09-08, 18:36
Για 'δαφνελαιο' (απο φαρμακειο) εχει ακουσει κανεις κατι?
Ενας γνωστος μου βαζει στο κεφαλι του και βλεπει λεει θετικα αποτελεσματα.

manoulamou
03-09-08, 18:41
http://www.vita.gr/html/ent/526/ent.5526.asp
Εξαρταται απ την αιτια της τριχοπτωσης
οριστικη θεραπεια δεν υπαρχει ο,τι και να λενε!

Sinn
05-09-08, 23:31
Παιδια γεια σας. Είμαι mod ενώς Ελληνικου site αποκλειστικά με θεραπείες για τριχόπτωση.
Δεν το ήξερα αυτό το post, αλλα΄το βρηκα τυχαία.

τωρα τελευταια πολυ τριχοπτωση πευτει.. εσυ εχεις τριχοπτωση ?η θελεις να βγαλεις μαλλια ?
εγω σου προτεινω φυσικα προιοντα οπως ειναι ο κορρες , παιρνω το σαμπουαν μαγνησιο με σιταρι και ουδεποτε ειχα προβλημα τριχοπτωσης.. ειναι πραγματικα πολυ καλο... βεβεια θα κανεις οτι σου πει ο γιατρος η γνωμη μας δεν νομιζω οτι εχει κ πολυ σημασια.. σε τετοιες περιπτωσεις κανουμε οτι μας πουν οι ειδικοι

Αυτά δεν κάνουν τπτ, απο το να μας καθαρίζουν το κεφάλι... Ειδικοί;;;;
Σπάνια να βρεις Έλληνα γιατρό να σου εξηγήση τί ακριβώς παίζει και πως θα σώσεις τα μαλλιά σου...


Βιταμινη Ε και ψευδαργυρος σε καψουλες.
Δεν κάνουν για την τριχόπτωση από DHT. Σας συμβουλεύω να μην τις κοιτάξετε, όχι να αγοράσετε


Σαμπουάν dercos. Δεν έχω δει θαύματα, αλλά με αυτό και μετά απο μια θεραπεία με αμπούλες propoline που έκανα παλιότερα έχω παρατηρήσει μικρότερη τριχόπτωση σε σχέση με πριν απο 1-2 χρόνια
Και αυτό δεν κάνει τπτ...Snake oil δυστυχώς.


Για πείτε και για καμιά καλή μεταμόσχευση τώρα. Laserline ή DHI;

Ειδικές τιμές για moderators και καθηγητές που έχουν και ειδική ανάγκη λόγω αυτών που διαβάζουν έχουν;

dhi.........

Τπτ απο τα δυο. Διάβασε στο forum τί τράβηξε ένας χρήστης και απο τις 2 εταιρίες (http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=140.0).

Sorry παιδιά αν κάνω διαφήμιση στο site, αλλά υπάρχει παραπληροφόρηση γενικά.
Εχουμε φτιάξει μία βάση δεδομένων που υπάρχουν όλες οι σωστές εταιρίες μεταμόσχευσης (http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=120.0) αλλά και τα προϊόντα που δουλεύουν.
Το link μας είναι
http://www.hairlossgr.com/

cool11
08-09-08, 18:23
Παλια, ενα δερματολογος τριχολογος στη βασιλισσης σοφιας, μου ελεγε οτι ειχε κανει μια ερευνα στη γερμανια, και ειχε βρει οτι ο ζελες (αυτος που τρωμε) κανει καλο στα μαλλια!

takisch
09-09-08, 17:06
Παλια, ενα δερματολογος τριχολογος στη βασιλισσης σοφιας, μου ελεγε οτι ειχε κανει μια ερευνα στη γερμανια, και ειχε βρει οτι ο ζελες (αυτος που τρωμε) κανει καλο στα μαλλια!

εχω φάει ζελέδες μικροοοοος :hmm:
Απορώ γιατί έχω φαλάκρα! :(

Tiberius
09-09-08, 17:17
Το καπέλο στον στρατό λένε οτι είναι μιά απο τις βασικές αιτίες όταν ξεκινά η τριχόπτωση, αλλά τί το ψάχνετε είναι πρόβλημα που λύνεται εύκολα τώρα με λίγα χρήματα, έχει γεμίσει ο τόπος με ινστιτούτα εμφύτευσης μαλλιών .

manoulamou
09-09-08, 18:10
Μην μασατε λεμε, ουτε ζελε ουτε βιταμινες
ολα ειναι προσωρινες λυσεις σε συνηθως μονιμο προβλημα!
Μερικες μαλιστα βελτιωνουν μονο το οικονομικο status αυτων
που μας ταζουν φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Και μην ξεχνατε το αγχος επιδεινωνει την κατασταση...

Sinn
09-09-08, 18:12
Το καπέλο στον στρατό λένε οτι είναι μιά απο τις βασικές αιτίες όταν ξεκινά η τριχόπτωση, αλλά τί το ψάχνετε είναι πρόβλημα που λύνεται εύκολα τώρα με λίγα χρήματα, έχει γεμίσει ο τόπος με ινστιτούτα εμφύτευσης μαλλιών .


Ακριβώς λένε, αλλά είναι μύθος.
Όσο για τα ινστιτούτα και τα λίγα χρήματα, καλύτερα να πας σε χασάπικο αν πιστεύει κανείς ότι με ~1000€ θα δεί αποτέλεσμα σαν αυτό εδώ (http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=34.msg1550#msg1550)

jimka
10-09-08, 11:41
Παιδια εμενα πεφτουν τα μαλια μου εδω και 6 χρονια(δηλαδη απο 20 χρονων).Εκανα κανονικα θεραπεια με regaine πανω που αρχιζε να πλησιαζουν να επανελθουν(ειχα φυτρες) ξαναπεφταν(χωρις διακοπη θεραπειας).Παντος το με το regaine δεν βγαζεις νεα μαλια απλα βοηθα να κρατηθουν τα υπαρχων μαλια (μονο σε γυναικες αποτι μου εχουν πει υπαρχει μικρη τριχογενεση).Απο φαρμακα υπαρχει χαπι το οποιο λενε ειναι πολυ καλυτερο απο το regaine βγαζεις μαλια αλλα υπαρχει ενα μικρο προβλημα στις παρενεργεις συμπεριλαμβανεται και η στητικη δεισλειτουργια:rofl:.Πριν 3 χρονια μια γιατρος μου ειχε πει να το παρω και στο φαρμακειο διαβασαν την ουσια(δεν ειχε ερθει τοτε και το εφτιαχναν σε φαρμακειο) και μου ειπαν οτι ειναι για τον πρωστατη.(ενταξει και το regaine αν δεν κανω λαθος η βασικη ουσια προερχεται απο φαρμακο για νεφροπαθεις).
Παιδια να ρωτησω κατι υπαρχει καμια εξεταση που να λειει αν οντως πασχεις απο ανδρογενής αλωπεκια γιατι εχω παει σε 4 δερματολογους και εχω παρει διαφορετικες γνωματευσεις: 1η ανδρογενής αλωπεκια,2η δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα,3η ψυχολογικοι παραγοντες 4η δεν χανεις μαλια με το κλασσικο τροπο της ανδρογενής αλωπεκιας.

Ξερει κανεις περιπου τιμες για μεταμοσχευσεις το σκεφτομαι μιας και ο γιατρος που πηγα τελευται μου το προτειναι(αν θελω να βγαλω μαλια) κανει και ο ιδιος δεν λεω για τα γνωστα ινστιτουτα.Καπου ειχα διαβασει οτι για να γινει μεταμοσχευση πρεπει να εχεις χαση ενα μεγαλο ποσοστο τριχας στην περιοχη ισχυει κατι τετοιο?

Sinn
11-09-08, 00:55
Το regaine, μπορεί να σου βγάλει και νέες τρίχες, αυτές που δηλαδή δεν έχουν ακόμη εξαφανιστεί οι θύλακες τους.
Στην τελευταια του σύνθεση, 5% μινοξιδίλη, μπορεί να κάνει θαύματα.
Το χάπι, το proscar, έχει μεν αντενδείξεις αλλά στο 1-2% των αντρών (σύμφωνα με τις κλινικές έρευνες της κατασκευάστριας εταιρίας).

Μεταμόσχευση στο Ελλάντα, απόφυγε το...

jimka
11-09-08, 02:57
Ναι αυτο διαβαζω και εχω απογοητευτει γιατι να παω εξωτερικο λιγο αδυνατον.Μου εχουν προτεινει εναν γιατρο(οχι τα γνωστα ινστιτουτα) οτι ειναι καλος σαυτον παω τωρα να δω αν θα εχω βελτιωση (κανω αγωγη 1.5 μηνα και τα μαλια συνεχιζουν να πεφτουν με τους ιδιους ρυθμους)βεβαια αλλαγη θα δω αν δω μικρη το ξερω μετα απο 3 μηνες.Το 5% μινοξιδίλη το επερνα εδω και χρονια και μου ειχε δημιουργησει και προβλημα αυτο που ειπα για το οτι δεν βγαζει νεες τριχες παρα σε ελαχιστες περιτωσεις και σε πολυ μικρο ποσοστο μου το εχει πει η αδεφη μου που δουλευε στην εταιρια προωθησεις(στις γυναικες ειναι αλλο πραγμα) και διαβαζαν μελετες βεβαια εδω που τα λεμε ειναι και το μονο καπως αξιολογο σκευασμα.

Farmako
11-09-08, 03:13
Δε ξέρω αν το έχετε αναφέρει, αλλά σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του υπουργείου Υγείας το regain κατατάσσεται στα λεγόμενα lifestyle φάρμακα και ως εκ τούτου είναι μη συνταγογραφούμενο. Με λίγα λόγια regain τέλος από τα ταμεία. Αν το θέλετε, μόνο τοις μετρητοίς.

Κατά τα γνώμη μου δεν κάνει δουλειά. Δεν υπάρχει θεραπεία για την αλωπεκία. Μόνο ενίσχυση της τρίχας για αποφυγή περαιτέρω τριχόπτωσης που ακόμα και αυτό ελέγχεται.

manoulamou
11-09-08, 12:13
Οι "θεραπειες" της αλωπεκιας καθε μορφης πλουτιζουν αυτους που μας τις πουλανε
και στην καλυτερη περιπτωση να περιορισουν ελαφρα
την συνεχιση της τριχοπτωσης απο ενα σημειο και μετα!
Στην χειροτερη και καραφλοι και ταπι...
Και μην ξεχνατε το αγχος εκτος απ τη ζωη ελαττωνει και το μαλλι...:rolleyes:

jimka
11-09-08, 12:19
Μαι το ειχα ακουσει μαλιστα την τελευταια μερα που πειρα 2 μπουκαλια:rolleyes:.Και παλιοτερα μπαινοβγαινε.Οσο για το αγχος εχω μονιμο προβλημα οπως και αλλα ψυχολογικα που ολα μαζι κανουν ωραια σουμα:oops: και το ενα επιδυνωνει το αλλο.Αστε φαβλος κυκλος.

Sinn
11-09-08, 16:43
Δε ξέρω αν το έχετε αναφέρει, αλλά σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του υπουργείου Υγείας το regain κατατάσσεται στα λεγόμενα lifestyle φάρμακα και ως εκ τούτου είναι μη συνταγογραφούμενο. Με λίγα λόγια regain τέλος από τα ταμεία. Αν το θέλετε, μόνο τοις μετρητοίς.

Κατά τα γνώμη μου δεν κάνει δουλειά. Δεν υπάρχει θεραπεία για την αλωπεκία. Μόνο ενίσχυση της τρίχας για αποφυγή περαιτέρω τριχόπτωσης που ακόμα και αυτό ελέγχεται.

Θεραπεία δεν υπάρχει ακόμη. Υπάρχουν όμως τρόποι να κρατήσεις τα μαλλιά σου και να βγάλεις και κάποια που έπεσαν.
Φανταστήτε να σκεφτόνταν και οι παρακάτω έτσι:
http://img221.imageshack.us/img221/294/progresssmall2fq.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=progresssmall2fq.jpg)

http://farm3.static.flickr.com/2118/2069891690_dfd1908b20.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2406/2069867800_0d8215ad0e.jpg

Farmako
11-09-08, 18:50
Aυτά όλα έγιναν από το regain; :eek: Ή μήπως με εμφύτευση μαλλιών;

manoulamou
11-09-08, 19:10
Για μια πιο ... σφαιρικη ενημερωση:
Ο Μότσαρτ θεραπεύει και τη... φαλάκρα (http://www.belife.gr/magazine/content/view/554/26/)!!!
Δώσε στο κεφάλι σου την πυκνή βλάστηση του Αμαζονίου (http://www.menshealth.gr/health.tributes.6.7736.html)...
Ο εφιάλτης της τριχόπτωσης (http://www.men24.gr/html/ent/873/ent.3873.asp)!
Σώστε τα μαλλιά σας (http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=363)...

jimka
11-09-08, 22:49
Θεραπεία δεν υπάρχει ακόμη. Υπάρχουν όμως τρόποι να κρατήσεις τα μαλλιά σου και να βγάλεις και κάποια που έπεσαν.
Φανταστήτε να σκεφτόνταν και οι παρακάτω έτσι:
http://img221.imageshack.us/img221/294/progresssmall2fq.th.jpg (http://img221.imageshack.us/my.php?image=progresssmall2fq.jpg)



Αν και δεν εχω τοσο σοβαρο προβλημα(εμενα ειναι μπροστα και περιπου σε κενο οσο η μεσαια φοτο ) εγω απο τοτε που ειχα προβλημα παντα εφτανα μετα απο καιρο στην τελευταια φωτο στα δεξια και μεσα σε 10 15 μηνες επεφταν παλι στα ιδια.Οποτε δεν ξερω αν αξιζει δηλαδη να περνας ταλαιπωρια(το regaine Μου δημιουργουσε κατι σαν κνιδωση στο δερμα του κεφαλιου) ψευδαργυρους κτλπ για να εχεις μαλια για περιπου 1 μηνα:down:.Δεν ξερω αλλωστε δεν μου εχει εξηγηση κανεις απο τους γιατρους γιατι ανα περιοδους εχω τοσο εντονη τριχιπτωση.Τωρα για θεραπεια και εγω νομιζω δεν θα υπαρξει(τι να πουν και οι πιο παλιοι που δεν ειχαν καμια δυνατοτητα) οποτε πορευομαστε με οτι εχουμε.Παντως εγω χαιρομε καπια παιδια που πραγματικα δεν τους ενδιαφερει σου λεει τριχες ειναι το πολυ πολυ το ξυριζω.Δυστυχως εγω δεν ειμαι ετσι..

kage
16-09-08, 04:42
Παλια, ενα δερματολογος τριχολογος στη βασιλισσης σοφιας, μου ελεγε οτι ειχε κανει μια ερευνα στη γερμανια, και ειχε βρει οτι ο ζελες (αυτος που τρωμε) κανει καλο στα μαλλια!
εχω παει κ γω σε αυτον τα ιδια μου πε...μου δωσε ενα σκευασμα (μιξη φαρμακων,μου συνεστησε κ φαρμακειο)το βαλα κανα 2μηνο δεν ειδα τιποτα κ δεν ξαναπατησα...μπορει να απεδιδε αλλα κατι 80ε ζηταγε καθε μηνα κ το θεωρησα απατεωνια

Farmako
16-09-08, 14:02
εχω παει κ γω σε αυτον τα ιδια μου πε...μου δωσε ενα σκευασμα (μιξη φαρμακων,μου συνεστησε κ φαρμακειο)το βαλα κανα 2μηνο δεν ειδα τιποτα κ δεν ξαναπατησα...μπορει να απεδιδε αλλα κατι 80ε ζηταγε καθε μηνα κ το θεωρησα απατεωνια
Αυτά με τις μίξεις διαλυμάτων που σας βάζουν να πάρετε είναι θέμα «μίξης συμφερόντων» φαρμακευτικών εταιρειών. Πάρε κι αυτό, πάρε και το άλλο μπας και γίνει τίποτα. Στο μαλλί δίνεις/φτιάχνεις ό,τι γουστάρεις με ελάχιστη πιθανότητα προς το χειρότερο. Οπότε για τον «απελπισμένο» ασθενή το μη χείρον βέλτιστον.

Δυστυχώς οι δερματολόγοι σήμερα εξαρτώνται κατά πολύ από το ποια εταιρεία θα τους πλασάρει τα προϊόντα της. Τα «δώρα» είναι ουκ ευκαταφρόνητα.

jimka
16-09-08, 16:14
Σωστο να δεις τι γινεται σε φαρμακευτικες(εκτο εσω μιλω) παντος οι δερματολογοι περνουν ψιχουλα μπροστα σε αλλες ειδικοτητες(χειρουργοι) ισως γιαυτο το παρακανουν με το "γραψιμο".Εμενα μου εγραψαν μεχρι και το pregaine που δεν ειναι θεραπευτικο απλα προετιμαζει την απιφανεια εφαρμογης του φαρμακου καλυτερα

manoulamou
16-09-08, 17:36
Εμενα ευτυχως θ αρχισουν να ξαναφυτρωνουν σε λιγο (επεσαν απο κατι χημειοθεραπειες).
Ομως δεν σκοπευα να ταλαιπωρηθω για να κρατησω, εστω και τις μισες απο τις τριχες που θα πεφταν!
Πανακριβες, επισφαλεις, εως επικινδυνες προσωρινες λυσεις...
Μου φτανε το δυσβαστακτο ψυχολογικο βαρος
δεν σκοπευα να ελαφρυνω ασκοπα και το πορτοφολι μου!

kostantis
19-11-08, 21:25
Παιδες μπορεις να ποσταρω σε λαθος μερος αλλα τελος παντων..Αν και σχετικα παλιο το τοπικιον μηπως αντιμετωπιζει κανεις τριχοπτωση και αραιωση μαλλιων εξαιτιας εντονου αγχους,στρες και σωματικης και ψυχικης κουρασης??

manicx
20-11-08, 11:54
Παλαιότερα είχα πρόβλημα και λόγω stress σε συνδυασμό με τον θυρεοειδή μου. Η σωματική κούραση δεν νομίζω να επηρεάζει σε κάτι. Αυτές οι περιπτώσεις αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα με ειδικές βιταμίνες (δεν θυμάμαι το όνομα αυτών που έπαιρνα) και σκευάσματα όπως το regain. Το βασικότερο δεν είναι να σου πέφτουν τα μαλλιά αλλά να νιώσεις ξανά καλά και να αποβάλλεις τα υπόλοιπα προβλήματα. Σε εμένα, η ολική θυρεοειδεκτομή με επανέφερε στα φυσιολογικά επίπεδα, χωρίς άγχος, νεύρα και ανησυχίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.