PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγράμματα Καθαρισμού Registry-Ποιό προτείνετε ?



neeklia
27-07-08, 17:06
Θέλω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα με το οποίο να καθαρίζω τακτικά την registry. Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι freeware ή εμπορικό.

Ποιό προτείνετε ? Προτιμώ προτάσεις από άτομα που χρησιμοποιούν κάποιο και έχουν μείνει ευχαριστημένοι, παρά για προγράμματα που έχετε ακούσει ότι είναι καλά, αλλά δεν έχετε προσωπική εμπειρία. Ευχαριστώ

anma
27-07-08, 17:12
Θέλω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα με το οποίο να καθαρίζω τακτικά την registry. Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι freeware ή εμπορικό.

Ποιό προτείνετε ? Προτιμώ προτάσεις από άτομα που χρησιμοποιούν κάποιο και έχουν μείνει ευχαριστημένοι, παρά για προγράμματα που έχετε ακούσει ότι είναι καλά, αλλά δεν έχετε προσωπική εμπειρία. Ευχαριστώ

το ccleaner ειναι τελειο και freeware και το προτεινω ανεπιφυλακτα !!!! εχω και το tune up utilities που εχει κι αλλα εργαλεια μεσα κι αυτο πολυ καλο.

hammer21
27-07-08, 17:21
Εγω χρησημοποιησα το iolo system mechanic.Εχει και αλλα μεσα αλλα εμεινα πολυ ευχαρηστημενος απο τον reg cleaner του

SSB
28-07-08, 01:45
Φτάνει να μην έχεις Windows Vista και μετά βρίζεις την Microsoft αντί του registry cleaner που χρησιμοποίησες... ;) Με λίγα λόγια, μακρυά από registry cleaners, καθώς το μόνο που δημιουργούν είναι προβλήματα και τίποτα άλλο.

Αλήθεια ποιος είπε στους φερέλπιδες developers αυτών των cleaners, ότι κάθε CLSID είναι invalid αν δεν δείχνει σε συγκεκριμένο pathname; Κάτι τέτοια κάνουν στα registries των κακόμοιρων χρηστών και μετά αυτοί ψάχνουν να βρουν τι κακό τους βρήκε...

drhouse
28-07-08, 10:23
Φτάνει να μην έχεις Windows Vista και μετά βρίζεις την Microsoft αντί του registry cleaner που χρησιμοποίησες... ;) Με λίγα λόγια, μακρυά από registry cleaners, καθώς το μόνο που δημιουργούν είναι προβλήματα και τίποτα άλλο.

Αλήθεια ποιος είπε στους φερέλπιδες developers αυτών των cleaners, ότι κάθε CLSID είναι invalid αν δεν δείχνει σε συγκεκριμένο pathname; Κάτι τέτοια κάνουν στα registries των κακόμοιρων χρηστών και μετά αυτοί ψάχνουν να βρουν τι κακό τους βρήκε...

:oneup:

Έχε υπ' όψιν σου κι αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=221909#content_start

neeklia
28-07-08, 12:24
Φτάνει να μην έχεις Windows Vista και μετά βρίζεις την Microsoft αντί του registry cleaner που χρησιμοποίησες... ;) Με λίγα λόγια, μακρυά από registry cleaners, καθώς το μόνο που δημιουργούν είναι προβλήματα και τίποτα άλλο.

Αλήθεια ποιος είπε στους φερέλπιδες developers αυτών των cleaners, ότι κάθε CLSID είναι invalid αν δεν δείχνει σε συγκεκριμένο pathname; Κάτι τέτοια κάνουν στα registries των κακόμοιρων χρηστών και μετά αυτοί ψάχνουν να βρουν τι κακό τους βρήκε...

Έχω Windows XP Professional SP2, όχι Vista. Κατά καιρούς έιχα χρησιμοποιήσει διάφορα registry cleaners απο τα οποία δεν είχα μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Κανένα απο αυτά δεν μου δημιούργησε πρόβλημα στο υπολογιστή, ωστόσο δεν έβλεπα και καμιά διαφορά απο την χρήση τους.

Τελευταία χρησιμοποιούσα το Advanced Registry Cleaner (αν θυμάμαι σωστά την ονομασία του) όμως για κάποιο λόγο ενώ διαπίστωνε κάποιες προβληματικές εγγραφές στην registry, δεν τις διόρθωνε.

SSB
28-07-08, 13:14
Ούτως ή άλλως, ενδεχόμενο βελτίωσης του performance με το "καθάρισμα" της registry δεν υπάρχει. Σε αντίθεση με τις κάθε λογής ανοησίες που διαβάζουμε στο net, το μέγεθος της registry δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο performance. Ουσιαστικά πρόκειται για μια indexed R/A binary database, όπως χιλιάδες άλλες και σαν τέτοια δεν επηρεάζεται από το πλήθος ή το μέγεθος των εγγραφών.

Όλες οι εφαρμογές, αλλά και τα ίδια τα Windows χρησιμοποιούν τις γνωστές functions του API για την προσπέλαση της registry (RegOpenKeyEx, RegQueryValueXXXXX κλπ) οι οποίες κάνουν random και όχι sequential access της database με αποτέλεσμα την ίδια ταχύτητα πρόσβασης, είτε η registry είναι 1MB, είτε δεκάδες. Και φυσικά τα λίγες δεκάδες, άντε εκατοντάδες MRU ή άλλα "περιττά" keys δεν αποτελούν παρά σταγόνα στον ωκεανό των εκατοντάδων χιλιάδων valid entries της registry. Άρα που το όφελος;

Αντίθετα ακόμα και μία διαγραφή λάθος εγγραφής, ενδέχεται να δημιουργήσει σοβαρότατα προβλήματα είτε σε εγκατεστημένες εφαρμογές είτε στο ίδιο το λειτουργικό.

neeklia
28-07-08, 13:39
Ούτως ή άλλως, ενδεχόμενο βελτίωσης του performance με το "καθάρισμα" της registry δεν υπάρχει. Σε αντίθεση με τις κάθε λογής ανοησίες που διαβάζουμε στο net, το μέγεθος της registry δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο performance. Ουσιαστικά πρόκειται για μια indexed R/A binary database, όπως χιλιάδες άλλες και σαν τέτοια δεν επηρεάζεται από το πλήθος ή το μέγεθος των εγγραφών.

Όλες οι εφαρμογές, αλλά και τα ίδια τα Windows χρησιμοποιούν τις γνωστές functions του API για την προσπέλαση της registry (RegOpenKeyEx, RegQueryValueXXXXX κλπ) οι οποίες κάνουν random και όχι sequential access της database με αποτέλεσμα την ίδια ταχύτητα πρόσβασης, είτε η registry είναι 1MB, είτε δεκάδες. Και φυσικά τα λίγες δεκάδες, άντε εκατοντάδες MRU ή άλλα "περιττά" keys δεν αποτελούν παρά σταγόνα στον ωκεανό των εκατοντάδων χιλιάδων valid entries της registry. Άρα που το όφελος;

Αντίθετα ακόμα και μία διαγραφή λάθος εγγραφής, ενδέχεται να δημιουργήσει σοβαρότατα προβλήματα είτε σε εγκατεστημένες εφαρμογές είτε στο ίδιο το λειτουργικό.

Άρα αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να μην μπω καν στον κόπο να χρησιμοποιήσω κάποιο Registry cleaner, καθώς δεν θα δω καμία διαφορά?

goku
28-07-08, 13:49
Registry mechanic

SSB
28-07-08, 13:49
Άρα αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις να μην μπω καν στον κόπο να χρησιμοποιήσω κάποιο Registry cleaner, καθώς δεν θα δω καμία διαφορά?

Ακριβώς!
Ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά μπορεί να υπάρξει η παραμικρή διαφορά, ενώ το ενδεχόμενο false positives είναι σχεδόν σίγουρο.

kaster999
28-07-08, 13:50
ccleaner , windows washer!!;)

neeklia
28-07-08, 13:57
Ακριβώς!
Ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά μπορεί να υπάρξει η παραμικρή διαφορά, ενώ το ενδεχόμενο false positives είναι σχεδόν σίγουρο.

Είχες ποτέ εμπειρία απο κάποιο πρόγραμμα που να σου έκανε ζημιά στην registry διαγράφοντας πχ ένα απαραίτητο entry?

SSB
28-07-08, 14:45
Είχες ποτέ εμπειρία απο κάποιο πρόγραμμα που να σου έκανε ζημιά στην registry διαγράφοντας πχ ένα απαραίτητο entry?

Δεν τίθεται θέμα "κάποιου" συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά του συνόλου αυτών των εφαρμογών. Με εξαίρεση 1-2 utilities τα οποία σβήνουν αποκλειστικά και μόνο MRU, οποιοδήποτε registry cleaner σβήνει valid keys και δεν αναφέρομαι σε 1-2 entries αλλά δεκάδες. Αν θέλεις να κάνεις ένα απλό πείραμα, τρέξε όποιο cleaner θέλεις χωρίς όμως να διαγράψεις τα detected invalid entries. Στην συνέχεια στείλε τη λίστα και θα σου πω αμέσως, τουλάχιστον όσον αφορά τα Windows, ποια από αυτά τα entries είναι 100% valid και γιατί.

Ενημερωτικά, ακόμα και τα λιγότερο επικίνδυνα false positives, οι διαγραφές εγγραφών που επαναδημιουργούνται από τις εφαρμογές κατά το runtime μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα όπως ακύρωση ρυθίσεων, επαναφορά defaults κλπ. Όμως ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πολλές εφαρμογές αλλά και το ίδιο το σύστημα χρησιμοποιεί entries που δημιουργούνται μόνο μία φορά, κατά το installation ή το registration των COM components. Οπότε καταλαβαίνεις για τι πρόβλημα μιλάμε. Tο θέμα δεν είναι το αν θα δημιουργηθεί σοβαρότατο πρόβλημα αλλά το πότε.

Ειδικά μάλιστα στα Vista, το virtualization της registry και του file system δεν αφήνει κανένα περιθώριο "καλής" λειτουργίας στο σύνολο σχεδόν των cleaners καθώς όλα σχεδόν στηρίζονται σε αστείους αλγόριθμους του τύπου "IF referenced AND NOT exist DELETE IT".

Τα περισσότερα cleaner δίνουν βέβαια τη δυνατότητα exclusion lists, όμως θα ελέγχεις με το χέρι κάθε φορά εκατοντάδες keys, και αν ακόμα υποθέσουμε ότι κάποιος έχει την διάθεση και την υπομονή να το κάνει, θα έχει και τις απαραίτητες γνώσεις να κρίνει τι είναι valid και τι όχι;

ofi
28-07-08, 18:10
ccleaner,DCleaner

21century
29-07-08, 10:58
Δουλεύω το ccleane σε 4 διαφορετικά μηχανήματα στη δουλειά και στο γραφέιο μου στο σπίτι και είναι αποτελεσματικό χωρίς ποτέ να έχει δημιυοργήσει προβλήματα και το θετικό της εφαρμογής είναι ότι αναβαθμίζεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Και φυσικό δεν καταναλώνει πόρους...

gregg
29-07-08, 16:49
registry mechanic, ccleaner:oneup:

giwrgosth
29-07-08, 16:53
Μέχρι τώρα το Easy Cleaner (http://personal.inet.fi/business/toniarts/ecleane.htm) δεν με έχει απογοητεύσει και ούτε μου έχει κάνει κάποια ζημιά.
Επίσης πέρα από την registry κάνει και ένα σωρό άλλα χρήσιμα πράγματα.

johnny21
29-07-08, 18:02
registry mechanic, ccleaner:oneup:
+1:oneup:

drhouse
29-07-08, 23:34
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει την ουσία της υπόθεσης ...

Registry Cleaners

Είναι χρήσιμο ή όχι ένα τέτοι πρόγραμμα.

Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
Τέτοιου είδους προγράμματα ΔΕΝ βελτιώνουν τον υπολογιστή σας.

Σκεφτήτε τούτο, βάζεται τα windows φρέσκα φρέσκα, χωρίς εφαρμογές και τρέχετε το αγαπημένο σας registry cleaner, αυτό θα βρεί ένα σωρό ακατάλληλες εγραφές ...
Είναι σωστό νομίζετε, σε αυτο το σημείο να τις "καθαρίσω" αυτές τις εγραφές; Φυσικά ΟΧΙ.

Αν θες γρηγορότερο υπολογιστή, μην περιμένεις με το soft tweaking τύπου

a) Registry cleaner
b) Memory Optimizers (γιατί και τα δύο τα κατατάσω στην ίδια κατηγορία, έχω άδικο SSB;)
c) ...

πολλά πράγματα ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ HARDWARE.

Στο ερώτημα ποιό είναι καταλληλότερο Registry cleaner;
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, για τους περισσότερους χρήστες ΚΑΝΕΝΑ.
Για μερικούς γνώστες (μικρό) ίσως.

Μακρυά από Registry cleaner και Memory Optimizers δεν υπάρχει μεγαλύτερη κοροιδία.

SSB
30-07-08, 01:20
Μακρυά από Registry cleaner και Memory Optimizers δεν υπάρχει μεγαλύτερη κοροιδία.

Να 'σαι καλά φίλε drhouse που μου θύμισες μια από τις μεγαλύτερες "απάτες" του χώρου των utilities, τα memory optimizers. Τουλάχιστον τα registry cleaner έχουν μια λογική βάση στο σκεπτικό όπου στηρίζονται. Σε αντίθεση τα memory optimizers, ή memory defragmenters (!!!) είναι πραγματικά αυτό που αποκαλούμε garbageware.

sonic
30-07-08, 01:26
Θυμάμαι τα memory optimisers, αλλά ήταν καλά μόνο για win98 που έκλεινες το πρόγραμμα και αυτό έμενε στην μνήμη μέχρι το επόμενο restart.

Όχι ότι έκαναν τίποτα... αλλά λέμε τώρα.

dimitrak
04-08-08, 23:10
CCleaner.... :oneup:

άπειρες εγκαταστάσεις με αυτό, χωρίς ποτέ το παραμικρό πρόβλημα...

kuja
04-08-08, 23:13
registry mechanic, ccleaner:oneup:


CCleaner.... :oneup:

άπειρες εγκαταστάσεις με αυτό, χωρίς ποτέ το παραμικρό πρόβλημα...

Με αυτα τα 2 κανεις στο 100% την δουλεια σου.;)

flamelab
04-08-08, 23:17
ΔΕΝ πειράζουμε την registry ΠΟΤΕ με τέτοιους αυτοματισμούς.

ΠΟΤΕ.

Δεν έχουν κανενα αποτελεσμα βραχυπρόθεσμα, θα προκαλέσουν πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

Μακριά.

kuja
04-08-08, 23:21
ΔΕΝ πειράζουμε την registry ΠΟΤΕ με τέτοιους αυτοματισμούς.

ΠΟΤΕ.

Δεν έχουν κανενα αποτελεσμα βραχυπρόθεσμα, θα προκαλέσουν πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

Μακριά.

Δηλαδη πειραζει που οταν την πειραζω δεν κραταω backup?:lol::lol::lol::lol::lol:

flamelab
04-08-08, 23:23
Δηλαδη πειραζει που οταν την πειραζω δεν κραταω backup?:lol::lol::lol::lol::lol:

Ναι, κάνεις μέγιστο λάθος.

Θα κρεμάσει το σύστημα και εσύ θα βρίζεις "γμτ την m$ μου μέσα"

crypter
04-08-08, 23:24
φυσικα, ακομα και για την πιθανοτητα σφαλματος αμεσως μετα τον καθαρισμο χρειαζεται το backup , ειδικα οταν ο "καθαρισμος" γινεται συχνοτερα απο 1 φορα τον μηνα οταν δεν υπαρχει λογος,
πληρως ασκοπο λοιπον

kuja
04-08-08, 23:25
ΔΕΝ πειράζουμε την registry ΠΟΤΕ με τέτοιους αυτοματισμούς.

ΠΟΤΕ.

Δεν έχουν κανενα αποτελεσμα βραχυπρόθεσμα, θα προκαλέσουν πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

Μακριά.


Ναι, κάνεις μέγιστο λάθος.

Θα κρεμάσει το σύστημα και εσύ θα βρίζεις "γμτ την m$ μου μέσα"

Υποσυνηδητα μυνημα(αν το εγγραψα σωστα): Βαλτε Linux.:lol::lol:

καλα θα κρταω καμια φορα ενα save.

animal
27-10-08, 15:57
Registry mechanic ή ccleaner με ιδιαιτερη εμφαση στο πρωτο που κανει αποκλειστικα registry cleaning.Στα υποψιν οτι δεν ειναι freeware.

chosen0ne
28-10-08, 12:58
Registry mechanic ή ccleaner με ιδιαιτερη εμφαση στο πρωτο που κανει αποκλειστικα registry cleaning.Στα υποψιν οτι δεν ειναι freeware.

Μην χρησιμοποιείς ΚΑΝΕΝΑ φίλε. Την έχω πάθει και σε Vista και σε XP (σε XP με registry mechanic και σε Vista "auslogics registry cleaner").... Αναρωτιόμουν μετά γιατί μερικά προγράμματα δεν δουλεύουν σωστά............. Ειδικά στα XP μου διέγραψε και την καρτέλα διαχείρησης ρυθμίσεων της κάρτας δικτύου!!!!! :scared: Έβλεπες μόνο την κάρτα με την καρτέλα drivers και η καρτέλα ρυθμίσεων χάθηκε!!!!!! :blink:
ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ την registry! ΚΑΠΟΤΕ θα την πατήσεις. ;)

........Auto merged post: chosen0ne πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μην χρησιμοποιείς ΚΑΝΕΝΑ φίλε. Την έχω πάθει και σε Vista και σε XP (σε XP με registry mechanic και σε Vista "auslogics registry cleaner").... Αναρωτιόμουν μετά γιατί μερικά προγράμματα δεν δουλεύουν σωστά............. Ειδικά στα XP μου διέγραψε και την καρτέλα διαχείρησης ρυθμίσεων της κάρτας δικτύου!!!!! :scared: Έβλεπες μόνο την κάρτα με την καρτέλα drivers και η καρτέλα ρυθμίσεων χάθηκε!!!!!! :blink:
ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ την registry! ΚΑΠΟΤΕ θα την πατήσεις. ;)

EDIT: Η κάρτα δούλευε μια χαρά.......αλλά μόνο και μόνο που έσβησε την καρτέλα με τις ρυθμίσεις, δείχνει πόσο "invalid" keys σβήνει............. :whistle: :lol:

Alexpag
28-10-08, 13:33
Πάντως σε ένα pc με win xp και sp3 όταν έτρεξα για πρώτη φορά το ccleaner που καθάρισε γύρω στα 4gb μετά ήταν άλλος υπολογιστής, πολύ ποιο γρήγορος παντού. Το έχω χρησιμοποιήσει και σε vista home 32-bit και να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει τέτοια ζημιά που περιγράφουν οι από πάνω. Το χρησιμοποιώ 1 φορά στις 10 μέρες περίπου.

G.F.D
28-10-08, 15:56
moi ABC registry washer

utp
28-10-08, 17:04
Πάντως σε ένα pc με win xp και sp3 όταν έτρεξα για πρώτη φορά το ccleaner που καθάρισε γύρω στα 4gb μετά ήταν άλλος υπολογιστής, πολύ ποιο γρήγορος παντού. Το έχω χρησιμοποιήσει και σε vista home 32-bit και να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει τέτοια ζημιά που περιγράφουν οι από πάνω. Το χρησιμοποιώ 1 φορά στις 10 μέρες περίπου.

Και γω χρησιμοποιω το εν λογω προγραμμα περιπου ενα χρονο σε vista.Κανενα προβλημα.
Εχω και ενα pc με xp το οποιο εχω να του κανω φορματ περιπου 3,5 χρονια.Κατα την εκκινηση και το σβησιμο αργουσε πολυ.Μετα απο εναν καθαρισμο εγινε οπως την πρωτη στιγμη μετα το φορματ!
Δεν ξερω τι μπορει να προκαλεσει στο μακρυπροθεσμο μελλον....εγω ειδα οτι το PC ξανανιωσε!

Οπως και το revo unistaller το βρισκω ΤΕΛΕΙΟ!Καθαριζει lunk files και κανει πληρη unistall προγραμματων χωρις να αφηνει υπολειμματα.

SSB
28-10-08, 17:08
Πάντως σε ένα pc με win xp και sp3 όταν έτρεξα για πρώτη φορά το ccleaner που καθάρισε γύρω στα 4gb μετά ήταν άλλος υπολογιστής, πολύ ποιο γρήγορος παντού. Το έχω χρησιμοποιήσει και σε vista home 32-bit και να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει τέτοια ζημιά που περιγράφουν οι από πάνω. Το χρησιμοποιώ 1 φορά στις 10 μέρες περίπου.

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η διαγραφή προσωρινών αρχείων και directories και ο "καθαρισμός" της registry από δήθεν περιττά κλειδιά.
Το πρώτο είναι σχεδόν απόλυτα ασφαλής διεργασία, για την οποία μάλιστα δεν απαιτούνται ειδικά προγράμματα πέραν των όσων παρέχονται από το ίδιο το σύστημα (π.χ. cleanmgr). Επιπλέον όντως συνεισφέρει στο performance ενός συστήματος, αφού το indexing ή ακόμα και η διαχείριση των NTFS indexes για χιλιάδες μικρών αρχείων που συνήθως είναι τα temps (ειδικά η browser cache), είναι διεργασίες χρονοβόρες και resource hungry.

Σε αντίθεση το registry cleaning είναι άκρως επικίνδυνη εργασία ειδικά όταν πραγματοποιείται από ανάξιες λόγου εφαρμογές και αδαείς χρήστες που επιτρέπουν την άνευ όρων διαγραφή registry keys. Και όπως έχει τονιστεί πολλές φορές, δεν υπάρχει το παραμικρό όφελος ακόμα και από εναν ενδελεχή και "σωστό" καθαρισμό της registry, αν φυσικά υπάρχει κάτι τέτοιο.

Η registry είναι random access binary indexed database ικανή να περιέχει εκατομμύρια entries χωρίς σχεδόν την παραμικρή επίπτωση στο performance του συστήματος. Αντίθετα, μια διαγραφή λάθος entry μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα unregistered COM servers, missing shell extensions και πλήθος άλλων προβλημάτων που όχι μόνο επιβαρύνουν το performance του συστήματος αλλά προκαλούν χίλιες δυό δυσλειτουργίες των εφαρμογών και του λειτουργικού.

ipo
19-12-08, 20:09
Χρησιμοποιώ το registry first aid σε windows xp pro (sp1, sp2, sp3) τουλάχιστον 5 χρόνια. Με έσωσε 2 φορές από format (είχαν σοβαρό πρόβλημα τα windows και κολλούσαν συνέχεια), ενώ με τη χρήση του επιταχύνεται η απόκριση του συστήματος.

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες για τον random accessed τρόπο λειτουργίας της registry που αναφέρθηκε στο νήμα, αλλά η πράξη με έχει κάνει να εκτιμήσω το αποτέλεσμα στη χρήση του εν λόγω προγράμματος. Μέχρι πριν από λίγους μήνες ο βασικός μου υπολογιστής έτρεχε xp pro sp3 (πλέον vista ως κύριο λειτουργικό). Λόγω της δουλειάς μου και του χόμπυ μου, δοκιμάζω συνεχώς προγράμματα (εγκατάσταση/απεγκετάσταση σε ό,τι ενδιαφέρον πέσει στα χέρια μου). Αυτό παλιότερα σήμαινε format κάθε 8-12 μήνες το πολύ για να διατηρήσω την απόδοση του υπολογιστή σε ικανοποιητικά επίπεδα. Με το registry first aid έχω να κάνω format στο συγκεκριμένο μηχάνημα 4,5 χρόνια.

teodor_ch
20-12-08, 03:34
χρησιμοποιώ και εγώ ccleaner 2-3 χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα είτε σε ΧΡ είτε σε Vista
πάντα κάνω registry backup πρίν το καθάρισμα

amoyda
20-12-08, 11:15
κανενα!!

οποιος ξερει τι κανει,μπορει να το κανει χειροκινητα,παιρνοντας back της registry πρωτα.

παύλος π.
20-12-08, 11:26
tuneup utilities 2009.Είναι το καλύτερο.

anemos07
21-12-08, 12:00
Εγώ χρησιμοποιώ το cclaner και το easy cleaner και ειμαι ευχαριστημενος

@ ADSLgr.com All rights reserved.