PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω τη γνώμη σας: Που είναι πιο φτηνά τα ρούχα,στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό?



Σελίδες : [1] 2

πονοκεφαλος
04-08-08, 10:20
Γειά σας. Σκοπεύω να κάνω σε λίγες μέρες ένα euro trip στις εξής χώρες: Σερβία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Τσεχία, Γερμανία, Αυστρία, Ιταλία.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια από αυτές τις χώρες ή και κάποια πόλη η οποία να έχει χαμηλές τιμές? Γενικά, σε είδη ρουχισμού, οι τιμές είναι πιο χαμηλές στην Ελλάδα ή το αντίθετο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:oneup:

29gk
04-08-08, 11:14
Oι τιμες πλεον ειναι οι ιδιες παντου. Τουλαχιστον στην Ευρωζωνη γιατι στις αλλες χωρες παιζουν αλλες τιμες αλλα και διαφορετικες ποιοτητες. Απλα εχεις να κανεις με το ποιος, ποιο καταστημα δηλαδη σε μια συγκεκριμενη περιοδο και ειδικα τωρα στις εκπτωσεις εχει την καλυτερη τιμη στο συγκεκριμενο προιον που σου αρεσει.

nmavro73
04-08-08, 14:54
Μόνο που έξω όταν έχει εκπτώσεις έχει και πολύ καλά επώνυμα στις εκτπωσεις. Δεν έιναι όλα το ίδιο.Στο αεροδρόμιο της ρώμης είχα βρει ένα CK τζήν με 60 ευρώ

Tiberius
04-08-08, 15:50
Φτηνά είδη ρουχισμού μπορείς να βρείς και εδώ στην Ελλάδα.
Βρές κανένα Κινέζικο κατάστημα ρουχισμού και θα μείνεις κάγκελο απο τις μικρές τιμές εγώ ειδικά έμεινα σε όποιο μαγαζί έτυχε να μπώ και με σχετικά καλή ποιότητα τουλάχιστον αυτά που αγόρασα εγώ βαστάνε εδώ και 3 χρόνια το ίδιο.

nmavro73
04-08-08, 15:56
Μάλλον για επώνυμα μιλάμε.Θέλει ψάξιμο αλλά μπορείς να βρεις καλά και φτηνά έξω. Αλλά εσεις οι άντρες συνήθως βαριέστε το ψάξιμο στην αγορά

πονοκεφαλος
04-08-08, 18:40
To αντίθετο και στα δύο που ανέφερες nmavro. Καμία σχέση με επώνυμα. Μιλάω για γυναικεία ρούχα όπως φούτερ κ τζιν μέχρι εσώρουχα κ απλά καθημερινά τύπου zara κτλ. Αλλά και αντρικά, αφού σκέφτομαι να πάρω και μερικά δώρα!

tiberius δεν αμφιβάλλω, προτιμώ την αμερικάνικη αγορά, ξηγιέμαι κανα μεταχειρισμένο από ebay... Γενικά δεν είμαι της μάρκας, ούτε θα ξοδέψω σε ρούχα τα λεφτά μου...

Απλά θυμάμαι γνωστούς και φίλους αλλά κ μας τους ίδιους να γυρνάμε φορτωμένοι ρούχα από εξωτερικό(προ 10ετιας τουλάχιστον). Τώρα που το καλοσκέφτομαι ίσως ήταν κ λόγω ποιότητας.

nmavro73
04-08-08, 19:26
Σε πληροφορώ ότι το Zara του εξωτερικού έχει κλάσεις ανώτερη ποιότητα από το δικό μας.

sonic
04-08-08, 19:30
Σε πληροφορώ ότι το Zara του εξωτερικού έχει κλάσεις ανώτερη ποιότητα από το δικό μας.

Δεν θα το έλεγα...

nmavro73
04-08-08, 19:39
Εγώ στο λέω εκ πείρας. Τουλάχιστον στα γυναικεία.

sonic
04-08-08, 19:42
Στα ανδρικά από την άλλη, δεν έχω δει διαφορά.

alexandrozz
04-08-08, 20:15
Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι στο εξωτερικό οι εκπτώσεις είναι πραγματικά εκπτώσεις και ότι τα 'current season' έχουν πάνω κάτω ίδιες τιμές. Με άλλα λόγια πήγαινε μόλις ξεκινήσουν οι εκπτώσεις.

Tiberius
04-08-08, 22:13
tiberius δεν αμφιβάλλω, προτιμώ την αμερικάνικη αγορά, ξηγιέμαι κανα μεταχειρισμένο από ebay... Γενικά δεν είμαι της μάρκας, ούτε θα ξοδέψω σε ρούχα τα λεφτά μου...

Ούτε εγώ είμαι της μάρκας, ούτε θα ξοδέψω σε ρούχα τα λεφτά μου απλά θεωρώ ψωνάρες όσους το παίζουν μοδάτους με ακριβά ρούχα, κατα τα άλλα περιμένω να δώ πού είναι η σκληρή λιτότητα που περνάει σήμερα ο Ελληνικός λαός όπως οι περισσότεροι ισχυρίζονται αφού όλοι κάνουν συναγωνισμό να δείξουν ποιός ντύνεται πιό ακριβά απο τον άλλον.

sdikr
04-08-08, 22:19
Μάλλον για επώνυμα μιλάμε.Θέλει ψάξιμο αλλά μπορείς να βρεις καλά και φτηνά έξω. Αλλά εσεις οι άντρες συνήθως βαριέστε το ψάξιμο στην αγορά

Σε αυτό δεν έχεις αδίκο, αλλά εμάς τους άντρες δεν μας ενδιαφέρουν τα ονόματα στο σήμα, αλλά το ρουχο να αντέχει.

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πάνω απο 20 ευρώ (και πολλά βάζω) για ενά ραμένο κομμάτι υφάσμα

sonic
04-08-08, 22:21
Εγώ είμαι ψώνιο από την άλλη:p Αλλά δεν αγοράζω και κάθε μέρα...

πονοκεφαλος
04-08-08, 22:54
Ούτε εγώ είμαι της μάρκας, ούτε θα ξοδέψω σε ρούχα τα λεφτά μου απλά θεωρώ ψωνάρες όσους το παίζουν μοδάτους με ακριβά ρούχα, κατα τα άλλα περιμένω να δώ πού είναι η σκληρή λιτότητα που περνάει σήμερα ο Ελληνικός λαός όπως οι περισσότεροι ισχυρίζονται αφού όλοι κάνουν συναγωνισμό να δείξουν ποιός ντύνεται πιό ακριβά απο τον άλλον.

Συμφωνώ απόλυτα...καμιά λιτότητα , ένα 20 % πεινάει. Όλοι οι άλλοι ζούνε ανετότατα. ο Παυλόπουλος κ ο Τσιαμτσίκας κάθε μέρα κάνουν πλύση εγκεφάλου...φτώχια κ φτώχια κ φτώχια...
Αν ο Έλληνας δεν είχε λεφτά δε θα υπήρχαν αυτές οι τιμές ούτε στη βενζίνη ούτε στα τρόφιμα ούτε στα ρούχα ούτε πουθενά.

Tiberius
05-08-08, 05:51
Συμφωνώ απόλυτα...καμιά λιτότητα , ένα 20 % πεινάει. Όλοι οι άλλοι ζούνε ανετότατα. ο Παυλόπουλος κ ο Τσιαμτσίκας κάθε μέρα κάνουν πλύση εγκεφάλου...φτώχια κ φτώχια κ φτώχια...
Αν ο Έλληνας δεν είχε λεφτά δε θα υπήρχαν αυτές οι τιμές ούτε στη βενζίνη ούτε στα τρόφιμα ούτε στα ρούχα ούτε πουθενά.

Οτι υπάρχει τεράστια ακρίβεια τα τελευταία 5 χρόνια είναι γεγονός να μή κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας, αλλά φαίνεται οι περισσότεροι τα έχουμε τσεπώσει απο καμιά Siemens και δέν έχουμε ανάγκη.
Αυτά βλέπει πάντως ο Αλογοσκούφης και γι'αυτό παίρνει τόσο πολύ θάρρος.

πονοκεφαλος
06-08-08, 10:40
α και κατι άλλο.Μήπως ξέρει κανείς πως θα ζητήσω "ατοκες δόσεις" στα ιταλικά κ στα γερμανικά?

kover
06-08-08, 13:10
Οι τιμές στα προιόντα δεν έχουν σχέση με την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή στη χώρα που λέγεται Έλλαδα. Είναι καθαρα προιόν των καρτελ. Σε λίγο καιρό αν όχι ήδη και τα περίπτερα θα ανοίκουν σε καρτέλ. Όσο για τα ρούχα αυτό που αξίζει να πάρεις απο έξω είναι ρούχα σε περίοδο εκπτώσεων. Πραγματικές εκπτώσεις σε σχέση με την original τιμή και όχι εκπτώσης της που...ας.

soclas
12-08-08, 23:36
α και κατι άλλο.Μήπως ξέρει κανείς πως θα ζητήσω "ατοκες δόσεις" στα ιταλικά κ στα γερμανικά?
Αν σκέπτεσαι άτοκες δόσεις με ελληνική Visa εκτός Ελλάδας κατά 99% δεν παίζει.

Όσον αφορα το αρχικό σου ερώτημα, και έχοντας ζήσει αρκετά χρόνια εκτός Ελλάδας, παρατηρώ ότι σε γενικές γραμμές οι τιμές των προϊόντων στην Ελλάδα είναι σχετικά πιο τσιμπημένες σε σχέση με την υπόλοιπη (Βόρεια κυρίως)Ευρώπη. Μια γενική παρατήρηση είναι ότι στην Ελλάδα πολλά προϊόντα είναι 10, 20 ή ακόμα και 30% ακριβότερα απ' ότι πχ στη Γαλλία, στο Βέλγιο ή στη Γερμανία.
Επίσης ακόμα και στα στοκατζίδικα του εξωτερικού οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές και προσιτές! Και όσον αφορά τις εκπτώσεις είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ!
Εφόσον πας στη Γερμανία και γνωρίζεις τα κατατόπια εκεί που πας, ψάξε για στοκατζίδικα. Επίσης τα Βοss εκεί είναι σαφώς φτηνότερα. Στην Ιταλία επίσης, μπορείς να βρεις ανώνυμα ποιοτικά ρούχα σε πολύ χαμηλότερη τιμή σε σχέση με αυτή που θα πετύχεις εδώ.
Επίσης υπάρχει και το internet (ie: ebay, με σύνεση και προσοχή:) και www.yoox.com)

Και για να γίνω πιο σαφής:
Eau de toilette, αποσμητικό, gel-douche που χρησιμοποιώ κοστίζουν 20% ακριβότερα στην Ελλάδα απ' ότι στις χώρες που προανέφερα (δεν μιλάω για τιμές αεροδρομίου, φυσικά! Επίσης παίζει αυτά που εισάγονται στην Ελλάδα να είναι ελαφρώς κατώτερης ποιότητας).
Μοντέλα φορητών Η/Υ εταιρειών όπως DELL, HP κοστίζουν σαφώς φτηνότερα στη Βόρεια Ευρώπη (αναφέρομαι σε ίδιες ή παραπλήσιες configurations, ενώ ορισμένες φορές με τα ίδια χρήματα αγοράζεις κάτι πιο εξελιγμένο τεχνολογικά και με καλύτερα χαρακτηριστικά.)
Προϊόντα Carrefour :): θυμάμαι το αυτοκόλλητο με την τσιμπημένη τιμή όταν είχαν πρωτοέρθει στην Ελλάδα:) (off topic, το ξέρω!)
Αναλώσιμα και περιφερειακά Η/Υ: πιο φτηνά στη Γερμανία. Εδώ τα βρίσκω 20% περίπου πιο ακριβά.

Patentman
12-08-08, 23:47
Τσεχια ειναι κατα πολυ ακριβοτερα, και μιλαω για τα επωνυμα.
Μαλιστα τα μη επωνυμα ειναι κατηγοριας κινεζικων με τιμες σαν των νορμαλ εδω (ακριβοτερες απο τα κινεζικα μαγαζια).
Στην Ρουμανια ειναι ακομη χειροτερα τα πραγματα.
Τα παπουτσια το ιδιο με εξαιρεση ελαχιστα.

Τα Zara στην Τσεχια εχουν την ιδια ποιοτητα.

Αρωματα, ακριβοτερα, ειδικα οταν μιλαμε σε σχεση με τις προσφορες που εχει κατα καιρους το Χοντος.
Δεν ξερω βεβαια για Γερμανια και τις αλλες χωρες.

Τωρα για φθηνα επωνυμα εχω ακουσει (δεν ξερω απο πρωτο χερι) οτι στην Ιταλια παιζουν.
Βεβαια απο οτι μου ειπαν θελει και λιγο ψαξιμο και οχι στο πρωτο μαγαζι που θα βρεις.

Για φθηνοτερα σε μη επωνυμα απο τιμες Glou, Zara κτλ δεν νομιζω να βρεις πουθενα αφου οι τιμες σε αυτου του ειδους τα μαγαζια ειναι ξευτιλα (στις εκπτωσεις).
Οπως και να εχει αν ενα πουκαμισο αντι για 15 ευρω το βρεις με 10 δεν αξιζει ολη η φασαρια αφου τα 5 ευρω θα τα εχεις φαει σε "σολες" απο το ψαξιμο.

kourampies
15-08-08, 19:26
Οι τιμές στην ευρωπαική ζώνη είναι ίδιες στα επώνυμα που παίρνω εγώ τουλάχιστον. Πάντα μιλάω για την τρέχουσα σεζόν. Σε υπόλοιπα προηγουμένων σεζόν και σε β διαλογής, οι διαφορές είναι τραγικές...

etsouk2000
15-08-08, 20:12
Καλη η Ευρωπη αλλα τα πιο φτηνα επωνυμα ρουχα τα εχω αγορασει στις ΗΠΑ.

Στην ευρυτερη περιοχη του Λος Αντζελες υπαρχουν τα απειρα outlets με απιθανες εκπτωσεις συνεχεια, ολο το χρονο, ειδικα μετα απο γιορτες, πχ μετα απο Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια. Απιστευτες τιμες στα πιο επωνυμα (κυριως αμερικανικα) ρουχα: calvin klein, hugo boss, dkny, diesel, guess, esprit, gap, banana republic, jcrew, timberland, nautica, tommy hilfiger κλπ.

Στη Νεα Υορκη δεν πληρωνεις sales tax (περιπου 12%) (κατι σαν ΦΠΑ) για ολα τα ρουχα και παπουτσια μεχρι 100$ (δηλαδη σαν να λεμε εκπτωση 12%). Επισης στον ημιοροφο του κεντρικου Macy's στην 34th Street και 7th Avenue (Herald Square) δειχνεις το διαβατηριο σου και παιρνεις εκπτωτικη καρτα με εξτρα 11% εκπτωση σε ολα τα Macy's των ΗΠΑ για τους international shoppers (εμας δηλαδη).

Στο New Jersey δεν πληρωνεις sales tax σε ολα τα ρουχα και παπουτσια. Απιστευτα εμπορικα κεντρα και outlets κι εκει.

Σαφεστατα αξιζει τον κοπο και το χρημα ενα ταξιδακι σε off-season εποχη μεχρι τουλαχιστον την ανατολικη ακτη των ΗΠΑ. Και πολυ ενδιαφεροντα πραγματα να δεις και τρομερα ψωνια να κανεις, και σε ρουχα και σε ηλεκτρονικα και σε ολα. Πας με 2 αδειες βαλιτσες και γυρνας με 2 ξεχειλες. Ειδικα τωρα που το ευρω ειναι τοσο ισχυρο. Η Ευρωπη ηταν, ειναι και θα ειναι ψωροπερηφανα και μιζερα πανακριβη σε σχεση με τις ΗΠΑ. Απο το ελληνικο τελωνειο απλα περνας και κανεις τον κινεζο. Δεν λες τιποτε, δεν σε ρωτανε τιποτα.

Τελος, φιλοι μου λενε οτι εξευτελιστες ειναι οι τιμες σε ολα τα επωνυμα ειδη στην Ασια (Hong Kong, Σινγκαπουρη κλπ), πιο πολυ κι απο τις ΗΠΑ. Δεν εχω παει, δεν εχω προσωπικη εμπειρια.
Καλα ψωνια!

kennyyy
17-08-08, 01:16
Το NJ έχει πλέον sales tax δυστυχώς :(:(
Με το macy's με χάλασες τώρα όμως γμτ...Λίγο αργά το μαθαίνω, τόσα χρόνια έχω φάει Κ$ για να δείχνω το DL :@
Για LA τι εννοείς ευρύτερη περιοχή, το fresno? ;)
Στα υπόλοιπα συμφωνώ και ειδικά στο ταξίδι US για ρούχα. Πας 1 φορά το χρόνο και ψωνίζεις για όλο το χρόνο. Είναι εντελώς κοροιδία να ψωνίζεις ρούχα στην Ευρώπη με υποπολλαπλάσιους μισθούς και υπερπολλαπλάσιες τιμες, απορώ γιατί να συμβαίνει αυτό....!
Για Ασία έχω ακούσει το ίδιο για ηλεκτρονικά (χωρίς να έχω πάει ούτε εγώ..), αλλά όχι για ρούχα, το αντίθετο μάλιστα, ότι Καναδά/Us έχει πιο φτηνά αμερικάνικα επώνυμα από Σιγκαπούρη. Θα πάω και θα δω :)

manoulamou
17-08-08, 18:49
Εαν παω ταξιδι στο εξωτερικο το μονο που δεν σκοπευω
ειναι να φορτωθω με ψωνια, ιδιως φιρμες και άλλα κουλα!
Αντε να παρω κατι απλο, σαν ενθυμιο της παραμονης μου εκει...
Οταν ξερεις πού να ψαξεις ακομη και εκτος κινεζικων ή εκπτωσεων
μπορεις να βρεις κελεπουρια καλοραμενα και αντοχης!
Μην ξεχναμε επισης τα μαγαζια τυπου outlet ή στοκατζιδικα ακομη και σε "επωνυμα".
ΕΕΕ τωρα εαν εμεις ειμαστε τα ψωνια, μια επιδρομη στην Νεα Υορκη ειναι ΙΝ!:p

axinosgr
17-08-08, 22:29
Εδώ manoulamou θα διαφωνήσουμε έχουν δίκιο ο etsouk2000 αλλά και ο kennyyy....;)

Η Αμερική είναι φτωχομάνα στα ρούχα αλλά και στα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά, είναι και τυχεροί που έχουν μικρό ΦΠΑ.

Σε πληροφορώ επειδή τους νοιάζει πολύ ο πελάτης όταν είχα πάει Ν.Υ. το 2001 την περίοδο των Χριστουγέννων παρατήρησα ότι οι τιμές τους ήταν νορμάλ μέχρι της 25 Δεκεμβρίου, 26 πρωί είχαν ήδη αναρτήσει εκπτώσεις.

Τρελάθηκα γιατί ενώ μου το είχαν πει δεν το πίστευα. Συν τοις άλλοις όταν λένε κάποια μαγαζιά είναι στοκατζίδικα το εννοούν και μιλάμε για ξεφτίλα τιμές ακόμα και για τους Αμερικάνους δεν μιλάμε να τα μετατρέψεις σε ευρώ.

Τα δικά μας στοκατζίδικα δε τους πιάνουν ούτε στο μικρό δαχτυλάκι τους.

Θες να το θέσω πήγαινε με 1000 δολάρια στην Αμερική να ψωνίσεις. Θα τους αγοράσεις και το άγαλμα της ελευθερίας που λέω...:p:p

Σε προκαλώ να μου πεις μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα που έχουν καλές τιμές μεγάλα μεγέθη και να είναι καλοραμμένα και αντοχής όπως είπες και εσύ...:cool:

Α! και να μην ξεχάσω βρες και μαγαζιά με υποδήματα να έχουν νούμερα από 13 και πάνω σε παρακαλώ...:cool:.....ουπς..λάθος μπερδεύτηκα με τα Αμερικάνικα νούμερα...εννοώ από 47 και πάνω σε ανδρικό....:oops:

Δεν με ενδιαφέρει εάν είναι μάρκα ή όχι, αλλά με ενδιαφέρει να πληρώσω τον κούκο αηδόνι...:twisted:

euri
17-08-08, 23:08
Δυστυχώς τα περί αμερικανικής αγοράς ιματισμού ισχύουν...

etsouk2000
18-08-08, 01:54
Εαν παω ταξιδι στο εξωτερικο το μονο που δεν σκοπευω
ειναι να φορτωθω με ψωνια, ιδιως φιρμες και άλλα κουλα!
Αντε να παρω κατι απλο, σαν ενθυμιο της παραμονης μου εκει...
ΕΕΕ τωρα εαν εμεις ειμαστε τα ψωνια, μια επιδρομη στην Νεα Υορκη ειναι ΙΝ!:p

Γουστο σου καπελο σου. Αφου ετσι νιωθεις, καλα κανεις.
Τραβας ομως κανα ζορι αν δεν κανουν ολοι το ιδιο που κανεις εσυ;
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Εγω γουσταρω να πηγαινω Νεα Υορκη για να βλπεω φιλους, αξιοθεατα κλπ αλλα και να γεμιζω και 1-2 βαλιτσες ρουχα, ηλεκτρονικα κλπ. Υπαρχει προβλημα;

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 8 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το NJ έχει πλέον sales tax δυστυχώς :(:(


Εισαι σιγουρος; Τον Γεναρη που πηγα δεν ειχε.



Με το macy's με χάλασες τώρα όμως γμτ...Λίγο αργά το μαθαίνω, τόσα χρόνια έχω φάει Κ$ για να δείχνω το DL :@


Εμ στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα... Καλλιο αργα παρα ποτέ.



Για LA τι εννοείς ευρύτερη περιοχή, το fresno? ;)


Cabazon CA, Desert Hills outlet mall.
http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=6
Στον 10 ανατολικα, πριν το Palm Springs.

Eπισης και πιο κοντα στο LA, στον 5 south, καπου κοντα στην ενωση με τον 605 αν θυμαμαι καλα.
Επισης τρελα outlet malls και στον 15 στην Νevada, λιγο πριν το Las Vegas.
Bοριοτερα, Gilroy outlets, στον 101, μιση με μια ωριτσα πριν το San Jose, Silicon Valley.

kennyyy
18-08-08, 02:26
Εισαι σιγουρος; Τον Γεναρη που πηγα δεν ειχε.

Ναι, είχα πάει πριν κανά μήνα και μου το πε και ντόπιος τότε, δεν ξέρω από πότε άρχισε, πάντως και η wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States#New_Jersey) το αναφέρει κανονικά.



Εμ στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα... Καλλιο αργα παρα ποτέ.

Δίκιο έχεις, απλά τώρα είναι σχεδόν σαν ποτέ και θα το εξηγήσω παρακάτω..



Cabazon CA, Desert Hills outlet mall.
http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=6
Στον 10 ανατολικα, πριν το Palm Springs.

Eπισης και πιο κοντα στο LA, στον 5 south, καπου κοντα στην ενωση με τον 605 αν θυμαμαι καλα.
Επισης τρελα outlet malls και στον 15 στην Νevada, λιγο πριν το Las Vegas.
Bορειοτερα, Gilroy outlets, στον 101, μιση με μια ωριτσα πριν το San Jose, Silicon Valley.
Α ναι, το είχα δει όταν εψαχνα για εξόρμηση το 1ο...Υποθέτω ότι θεωρείς πως είναι το καλύτερο. Είναι στον ίδιο όμιλο με το gilroy πάντως, αν σημαίνει κάτι αυτό...Τα chelsea premium outlets.
Το gilroy το έχω τιμήσει πολλάκις, βασικά από τότε που άρχισα να πηγαίνω στα outlets έχω κόψει σχεδόν τελείως τα macy's etc, μόνο για πολύ επιλεγμένα κομμάτια που τα θέλω τώρα τώρα τώρα. Για τα υπόλοιπα δεν αξίζει να πληρώνεις retail price, τα 70$ για πουλόβερ ralph lauren ακόμα τα κλαίω από το macy's..:lol:
Στον 15 τα είχα δει, αλλά δεν ήξερα ότι είναι καλά, πάντως είναι τεράστια ακόμα και για δεδομένα χώρας 300εκ κατοίκων...:Ο
Λευτεριά στους shoppers!!!!:oneup::oneup:

manoulamou
18-08-08, 10:48
:redface: ... καλα ρε παιδια μην βαρουτε ολοι μαζι ... τι ηθελα και μιλαγα ... :( οντως περι ορεξεως ...
Εξ αλλου ουτε λεφτα περισσευαμενα εχω ουτε ορεξη να τρεχω στα εξωτερικα
(σιγα μη γεμιζα και βαλιτσες με ρουχα, για διασκεδαση θα πηγαινα)
εδω μετα βιας παμε διακοπες (ενταξει αμα θελαμε παιρναμε και δανεια ή χρεωναμε καρτες).
Δεν ειμαι και φανατικη του shopping-therapy...:rolleyes:
Αντε καλα ψωνια λοιπον κι αμα δειτε κανα μακρινο συγγενη μου στο Αμερικα χαιρετισματα!
Καντε οικονομια απ όπου μπορειτε, ερχονται ισχνες αγελαδες.

timeslot
18-08-08, 12:41
η συγκριση ελληνικων τιμων με τις τιμες στο εξωτερικο ειναι καταλυτικη (οχι μονο στις εκπτωσεις που εκει γινεται πραγματικα εκπτωση στο ρουχο και οχι απατη οπως εδω)

απο τις αγορες που εχω κανει (off-line :p + on-line) εχω να πω τα εξης:

αγορες ευρωπαϊκων ρουχων:
εαν αγορασεις π.χ. μπουφαν Αγγλικο made in UK (ακομα και με τα μεταφορικα ακομα και με την ισοτιμια στερλινας - ευρω) απο Αγγλια ή online, ακομα και ετσι, ειναι περι τα 15%-20% φθηνοτερο απο οτι στην Ελλαδα
εχω αγορασει Αγγλικα παπουτσια (made in England οχι made in India/China/Thailand κτλ) ειτε στην Αγγλια ειτε online που στην Ελλαδα ζητουν πανω απο 300ευρω το ζευγαρι, με ποσοστιαια διαφορα περι το 25-30%
Σκανδιναυικα μπουφαν για τα οποια στην Ελλαδα ζητουν πανω απο 400ευρω, κοστολογουνται απο τα online μαγαζια τους κατω απο 300ευρω

σε περιοδο επτωσεων εχω βρεθει στην Αγγλια, στη Γερμανια (κολαση...) και στην Ιταλια, και η συγκριση ειναι απλα για κλαμματα

αγορες στο Ουζα...
πραγματικα εαν καποιος θελει να αγορασει Αμερικανικες μαρκες (οι οποιες κατα τη γνωμη μου ειναι ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΕΣ), βγαζει αναλογικα ανετα το κοστος ενος ταξιδιου στη Ν.Υορκη, με 2 ημερες σε premium outlet
οταν το -made in Macao- μπλουζακι RL κοστιζει 10ντολαρς σε στοκ, φυσικα ειναι καλυτερη αγορα απο το -made in Turkey- ιδιο μπλουζακι για το οποιο στην Ελλαδα ζητουν τουλαχιστον 70ευρω στις εκπτωσεις
στις αγορες ομως που εχω κανει στις Ην.Πολιτειες, ελαχιστα πραγματα ειναι made in Italy, UK, κτλ...τα περισσοτερα ειναι σε τριτες χωρες (κυριως Μεξικο, για ευνοητους λογους)

σε περιοδους εκτωσεων δε, και σε στοκ, αρκει να σας πω οτι τρακτερωτη μποτα timberland μοντελο που βγαινει εδω και τριαντα χρονια, κοστιζει 50δολαρια, οταν εδω η εκτωση της ειναι δεν ειναι 20-30% και σπανιως πεφτει κατω απο 150-160ευρω
ΑΛΛΑ για τους Αμερικανους η timberland μποτα και η RL polo μπλουζα ΔΕΝ ειναι οτι σημαινει για τους Ελληνες που τα θεοποιησαν...

ας προσεχαμε λοιπον...

29gk
18-08-08, 12:45
Βεβαια μια μικρη παραμετρος ειναι πως το περιφημο "MADE IN" εχει παψει να υφισταται απο την 1/1/2001 και πλεον δεν εχει νομικη ή καλυτερα αγορανομικη βαρυτητα αλλα απλα εμπορικη και διαφημιστικη χρηση... ;)

timeslot
18-08-08, 14:36
οκ, μπορει να ειναι ετσι -αν και δεν νομιζω κατι που μπορει να γραφει made in Italy, μπορει να ειναι made in Romania- (γιατι εχω δει απο ιδιο κατεσκευαστη ενας τυπος παντελονια να ειναι made in italy και αλλος τυπος να ειναι made in romania)

αλλα τελος παντων για 2 λογους παντα κοιτω το "made in..."

1. ο πρακτικος λογος ειναι οτι -κατα τη γνωμη μου παντα- η ποιοτητα του made in Italy/UK/USA εχει εμφανη διαφορα (προς το καλυτερο) απο τα made-in-China/Marocco/Tunisia/Turkey ενδυματα, και δεν το γραφω απαξιωτικα
(κυριως σε πιο επισημα ενδυματα η διαφορα ειναι χαωδης, γιαυτο αλλωστε και οι πιο ακριβες σειρες επωνυμων ρουχων σχεδον ποτε δεν ειναι outsourced σε τριτες χωρες, σε πιο sport ρουχα που η διαφορα ειναι ελαχιστη και στελνονται εξω)

2. ο λογος της κοροϊδιας: παλαιοτερα πληρωνες π.χ. boat-shoe, made in USA ενα ποσο αρκετα μεγαλο σε σχεση με το κοστος παραγωγης (σε αλλο παραδειγμα ελεγες π.χ. made in Germany/France, adidas παπουτσι ειναι, θα ειναι καλο)

Σημερα το ιδιο boat-show που ειναι made in Dominican Republic ή mexico εχει κοστος παραγωγης πολυ πολυ χαμηλοτερο για την εταιρεια αυτη (για να μην πουμε για τα made in China/Thailand/Vietman/etc που εχουν μηδενικο) αλλα το αντιστοιχο κοστος αγορας ΔΕΝ εχει κατεβει αναλογα

με λιγα λογια δηλ. ολες αυτες οι εταιρεις -ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ οι μεγαλεμποροι/εισαγωγεις- εχουν αυξησει το κερδος τους χωρις να ενδιαφερονται αναλογα για τη ποιοτητα (ασε τη κοροϊδια στην Ελλαδα που θα δεις τζην ιταλικης φιρμας, και ο πωλητης θα σου πει οτι ειναι ιταλικο, ενω εαν κανεις το κοπο να δεις μεσα τη ταμπελα θα γραφει σε αλλα "made in Egypt" και σε αλλα πιο "εξυπνα" "Styled in Italy" :p:p, "made in China under the control of ταδε εταιρεια", "garment designed in Italy", και αλλες μπουρδες)

that's life/business, το ξερω, αλλα -εφοσον κοστιζει που κοστιζει χρηματα- προσωπικα προτιμω να τα δινω γνωριζοντας οτι τα δινω καπου που τουλαχιστον εχουν κοστος παραγωγης

απο την αλλη, σημερα πολυ πολυ δυσκολα βρισκει κανεις ενδυματα (casual+sport) που να μην ειναι φτιαγμενα σε τριτες χωρες

29gk
18-08-08, 15:56
Παντως παλαιοτερα, μιλω για γυρω στο 1995, υπηρχε αμερικανικος νομος που εδινε το δικαιωμα σε ενα προιον να φερει το MADE IN USA, αν το 51% των υλικων ή της κατασκευης του ειχε γινει στην Αμερικη ή προερχονταν απο αυτη. Αυτα πολυ πριν φυσικα απο την ανακαλυψη της παγκοσμιοποιησης αλλα και του ρολου της Κινας.

Για παραδειγμα, εδω και παρα πολλα χρονια η Benetton, εραβε στην Αλβανια κατα 100%, προσφατα στη Βουλγαρια, ενω τωρα τα "σπαει" σε Τουρκια και Κινα, τα Levis εδω και 20 χρονια ειναι κινεζικα ( με αμερικανικα συστατικα ασφαλως, οπως κουμπια, κλωστες κτλ ) , τα παπουτσια στην Ευρωπη πλεον ειναι κατα 80 % κινεζικα μετα την απο δεκαετιας και πλεον διαλυση της ελληνικης υποδηματοποιειας και κατι "βαρια" επωνυμα κοστουμια, φορεματα, παλτα και δερματινα, μετακομισαν απο τη Μ. Ανατολη - κυριως τη Συρια - προς την Απω Ανατολη ( Πακισταν, Μπαγκλαντες, Ινδια, Βιετναμ κτλ ) εδω και χρονια.

Giannis_1986
18-08-08, 17:13
Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση-βλακεια?

Αμα κοιταμε ενα ρουχο και δεν μπορουμε να βρουμε πουθενα επανω του το "Made in..." τι σημαινει αυτο? Ειναι νομιμο?

Κοιταξα μερικα ρουχα της μανας μου και ενω λενε πχ. "Λινο 100%" κλπ, δεν λεει πουθενα "Made in..." και ουτε αναφερεται κατι παρομοιο (πχ. Styled in κλπ)...

Τι ειναι αυτο?

29gk
18-08-08, 18:50
Ειπαμε, απο το 2001 το MADE in εχει καταργηθει. Σε ολα τα προιοντα.

manoulamou
18-08-08, 19:23
Και πως θ αποδειξουν οτι τα ψωνια
δεν ειναι μαϊμου κινεζικη, εαν δεν γραφουν στην ουγια
made in France, USA κλπ?
:twisted:

kiriak
18-08-08, 19:50
Όλα είναι κινέζικα ή τριτοκοσμικά προϊόντα πλέον

axinosgr
19-08-08, 00:27
:redface: ... καλα ρε παιδια μην βαρουτε ολοι μαζι ... τι ηθελα και μιλαγα ... :( οντως περι ορεξεως ...

Από εμένα μια συγγνώμη προκαταβολικά manoulamou....:sorry:
Δεν ήταν να στην πω...:)

Αυτό περί προκλήσεως πάντως ισχύει γιατί με ενδιαφέρει, όντως ψάχνω μαγαζιά με ποιοτικά ρούχα με μεγάλα μεγέθη γιατί όλοι οι Ελληνάρες έμποροι έχουν δώσει τα φράγκα τους στην Κίνα για ποιο φτηνά και οι κερατάδες οι Κινέζοι τα ρούχα που ράβουν είναι βαφτιστικά τα μεγέθη τους....:evil::evil::evil:

Και αναγκάζομαι πολλές φορές να τα σκάω για να πάρω κάτι να βάλω....:down::down:

Και παπούτσια φτηνά και ποιοτικά από 45 και πάνω δεν υπάρχουν στα περισσότερα μαγαζιά....:evil::evil:

Και εάν δεν με πιστεύεις αυτό που σου λέω για τον αν η Αμερική είναι φτωχομάνα κοίτα εδώ (http://www.footlocker.com/).

Ότι και να ψωνίσεις από εκεί ειδικά τα outlet ακόμα και με μεταφορικά μέσα και με τελωνείο να φας που λένε τις περισσότερες φορές για να μην πω όλες σου έρχονται ποιο φτηνά από το να τα αγόραζες από Ελλάδα...;)

manoulamou
19-08-08, 11:40
Δεν ξερω εαν αναφερθηκε ηδη αλλά βρηκα ενδιαφερον αυτο το αρθρο (http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=02.08.2008,id=73784080,81535120)
οσο για τον καταλογο των ελληνικων στοκατζιδικων και outlets (http://www.stockoutlets.gr/index.html) μαλλον πολυ κακο για το τιποτε...

Για μεγαλα μεγεθη και ποιοτικα ρουχα (οχι απαραιτητα "επωνυμα") ενδιαφερομαι προσωπικα,
οποιος ξερει εντος Αττικης ή με on-line καταστημα εστω;

29gk
19-08-08, 11:53
Υπαρχει ο Γκαβογιαννης στην Αθηνας 21 που ειχε ανεκαθεν μεγαλα μεγεθη και εχει και δικη του παραγωγη, αλλα μονο σε αντρικα ειδη και casual. Kατα καιρους φερνει και "μαρκες". Υπαρχει και αυτο

http://www.29shops.gr/

- επεσα πανω του λογω 29 :p - ψαχνωντας tshirt σε μεγαλο νουμερο για να βαλω σταμπες. Κι αυτος ομως μονο αντρικα.

manoulamou
19-08-08, 12:42
Αντρικα xxl εχω τον γιο μου ετοιμο πελατη,
αλλά εαν ειναι εστω unisex ολο και κατι θα κανει στο ... ισχυρο φυλο!:lol:

29gk
19-08-08, 12:56
Δηλαδη το XXL ειναι μεγαλο νουμερο ; :lol: Εχω δει παντελονι 70 νουμερο, περιφερεια 142 να το αγοραζουν 10 φορες γιατι δεν βρισκεται ευκολαι, και να εχει τη διπλασια τιμη απο το ιδιο σε κανονικα νουμερα ενω τα 3xL θεωρειταιι μαλλον συνηθισμενο μεγεθος για τον ελληνα καλοφαγα. :)

manoulamou
19-08-08, 13:24
Τι να κανουμε ζουμε σε μια υποκριτικη κοινωνια:
απ τη μια μας παστωνουν με διαφημισεις ειδων που παχαινουν
(περιλαμβανονται και τα ΙΧ) μονο που τα κοιτας,
απ την αλλη βγαινει ο Εισαγγελατος να ... αποκαλυψει οτι μας κοροϊδευουν τα slimming centers,
ενω ποιοτικα ρουχα για καλοφαγαδες ουτε για δειγμα στην αγορα...:p

axinosgr
20-08-08, 01:08
Δεν ξερω εαν αναφερθηκε ηδη αλλά βρηκα ενδιαφερον αυτο το αρθρο (http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=02.08.2008,id=73784080,81535120)
οσο για τον καταλογο των ελληνικων στοκατζιδικων και outlets (http://www.stockoutlets.gr/index.html) μαλλον πολυ κακο για το τιποτε...

Για μεγαλα μεγεθη και ποιοτικα ρουχα (οχι απαραιτητα "επωνυμα") ενδιαφερομαι προσωπικα,
οποιος ξερει εντος Αττικης ή με on-line καταστημα εστω;

Σε ευχαριστώ για τα links....;)

Btw έχω βρει το www.bigman.gr (http://www.bigman.gr/bmes/bmshop/index.asp) δυστυχώς αντρικά μόνο και λίγο τσιμπητά αλλά πολύ μεγάλα μεγέθη....;)


Υπαρχει ο Γκαβογιαννης στην Αθηνας 21 που ειχε ανεκαθεν μεγαλα μεγεθη και εχει και δικη του παραγωγη, αλλα μονο σε αντρικα ειδη και casual. Kατα καιρους φερνει και "μαρκες". Υπαρχει και αυτο

http://www.29shops.gr/

- επεσα πανω του λογω 29 :p - ψαχνωντας tshirt σε μεγαλο νουμερο για να βαλω σταμπες. Κι αυτος ομως μονο αντρικα.

Thanks για τα tips....;)

Πάντως εάν παραγγείλεις από 29shops να μου πάρεις ένα πουκάμισο xl και ένα τρυπάνι black & decker...........:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: :rofl:

29gk
20-08-08, 09:55
Υπαρχει και αυτος

http://www.millenniumshop.gr/

αλλα δεν εχει μαλλον μεγαλα νουμερα.

@axinosgr να σου πω οτι το σκεφτομαι για το τρυπανι.....:whistle:

manoulamou
20-08-08, 10:22
Μεσω του site www.disable.gr βρηκα κι αυτο
http://www.bigsize.gr/products.htm
Τοξοτης,ναυαρχου Βοτση 64, κατω ΠΑΤΗΣΙΑ...
επισης για γυναικεια
http://www.visanthi.gr/shop/profil.php?language=el
http://www.phenomeno.gr/
www.vertice.gr
www.justperfect.gr
www.ullapopken.gr
Το παραξηλωσαμε με τα xxl και δεν νομιζω να ειναι φτηνα
παρ ολο που οι ... ευσωμοι πληθαινουν:redface:

etsouk2000
20-08-08, 11:09
Το παραξηλωσαμε με τα xxl και δεν νομιζω να ειναι φτηνα
παρ ολο που οι ... ευσωμοι πληθαινουν:redface:
[/OFFTOPIC]

Kαντε διαιτα! Θα γλιτωσετε λεφτα και απο το φαγητο (αφου θα τρωτε λιγοτερο) και απο τα ρουχα (αφου θα ψωνιζετε οπως ολος ο αλλος κοσμος)!:lol:

manoulamou
20-08-08, 12:43
Μια χαρα μας απομεινε (αντε δυο ... )
σ αυτη την συντομη ζωη, αμα προσεχουμε τι τρωμε
δεν χαλαει ο κοσμος να ειμαστε λιγο πιο αναγεννησιακοι...::lol:

etsouk2000
20-08-08, 15:52
Μια χαρα μας απομεινε (αντε δυο ... )
σ αυτη την συντομη ζωη, αμα προσεχουμε τι τρωμε
δεν χαλαει ο κοσμος να ειμαστε λιγο πιο αναγεννησιακοι...::lol:

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Αν εσενα σου αρεσει ετσι, εμενα μου περισσευει.
Ομως, αλλο "αναγεννησιακος" και αλλο "αναγκαζομαι να ψωνιζω μονο απο xl μαγαζια".

nikgreek
20-08-08, 19:51
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Αν εσενα σου αρεσει ετσι, εμενα μου περισσευει.
Ομως, αλλο "αναγεννησιακος" και αλλο "αναγκαζομαι να ψωνιζω μονο απο xl μαγαζια".

ρε φιλε πολυ ερειστικος και σπαστικος δεν εισαι? τι την αρπαζεις τη γυναικα απο τα μουτρα? ηρεμισε λιγακι η ανωνυμια του ιντερνετ μας εχει αποθρασυνει λιγο

η ελληνικη υποδηματοποια δεν νομιζω να εχει πεθανει διοτι μεχρι και σημερα βρισκονται νορμαλ ανθρωποι να πληρωσουν μεχρι 100 ευρω για ενα κομψο ζευγαρι παπουτσια και αν μην ειναι φιρμας
..τι και αν το μπουφαν ειναι σουηδικο 400 ευρω για μπουφαν δεν εχω δωσει ποτε μεχρι 100 και κραταει χρονια τωρα...
παντελονια επισης νοουνειμ μπενετον θες να ειναι .λεβις εχω γνωστο βουλγαρο που αγοραζει παντελονια απο τη βουλγαρια πριν αυτα ταξιδεψουν για ελλαδα,γαλια,αγγλια κλπ ...ξερω και ειδα απο κοντα οτι η μοναδα ειναι τεραστια και η μπενετον , ντιζελ κλπ εχουν κλεισει συμβολαιο μαζι τους..τιμη παντελονιου 5 ευρω και ειναι ολοιδια μονο χωρις σταμπες..τα παιρνουμε πριν τα βαλουν σταμπες
επισης οτι ψωνιζετε στην αγγλια ( φανελες κ εξοπλισμος απο το ονλαιν μαγαζι της μαντσεστερ γιουναιτεντ , μπλουζακια κλπ) ερχονται απο τουρκια και συγκεκριμενα απο κωνσταντινουπολη..στη φορτοτικη τοπος προορισμου μανστεστερ αγγλια...
μετα απο ολα αυτα συνεχιζετε να ψωνιζετε φιρμες? εχω 15 λεβις/ντιζελ/μπενετον παντελονια συν ελληνικα παπουτσια και ας μην γραφουν γκουτσι τιμπερλαντ κλπ...
καλη σας μερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.