PDA

Επιστροφή στο Forum : κολλησα ιο απο το internet



Σελίδες : [1] 2

anna17
08-08-08, 06:06
Παιδια..βοηθηστε με ...σας παρακαλω..
κολλησα ιο απο το internet κ εκανα φορματ αλλα ο ιος δεν εφυγε...δεν μου εμφανιζει τον δισκο C,D κ μου εμφανιζει μονο τον Ε(εχω 3)τα αλλα ομως δουλευουν κανονικα...τι μπορω να κανω για να φυγει ο ιος?πειτε μου..8α τρελαω.. :(

crypter
08-08-08, 10:06
Παιδια..βοηθηστε με ...σας παρακαλω..
κολλησα ιο απο το internet κ εκανα φορματ αλλα ο ιος δεν εφυγε...δεν μου εμφανιζει τον δισκο C,D κ μου εμφανιζει μονο τον Ε(εχω 3)τα αλλα ομως δουλευουν κανονικα...τι μπορω να κανω για να φυγει ο ιος?πειτε μου..8α τρελαω.. :(

εισαι σε λαθος νημα βεβαια αλλα μπορεις να δοκιμασεις αυτα στο νημα της υπογραφης μου για αρχη :)

kaster999
08-08-08, 15:25
είσαι σίγουρη ότι ήταν ιός?? εγώ απ την άλλη όχι
και μετά από φορμάτ ότι έχει μέσα ο δίσκος , μαζί με τους ιούς φεύγουν!!
δεν μένει τίποτα!! ;)
μάλλον δεν σου εμφανίζει τους δίσκους σου επειδή δεν έχεις βάλει windows (επειδή μάλλον θα έκανες στους δίσκους σου φορμάτ)
εξηγείς λίγο καλύτερα τι συμβαίνει?? :)

crypter
08-08-08, 15:30
δεν κανουμε φορματ με το παραμικρο, το θεωρουμε μονο ως τελευταια υστατη λυση και η anna17 εχει οντως ιο αφου μου περιεγραψε και σε πμ οτι της εχει κλειδωσει τον task manager και καποιες αλλες λειτουργιες.

kaster999
08-08-08, 15:32
δεν κανουμε φορματ με το παραμικρο, το θεωρουμε μονο ως τελευταια υστατη λυση

σωστότατο!!! :oneup:
εφόσον επιμένετε ότι έχει ιό!!!
πάμε στο βήμα νουμ.2!!
κατεβάζεις superantispyware, spyware terminator , spybot search&destroy , και τρέξε και κανένα antivirus και λογικά οι ιοί θα φύγουν!!
που σιγά μην είναι ιός!! :p για να γίνω πιο κατανοητός με φορμάτ όλα πέρνουν πόδι!!! :p

ftso
09-08-08, 01:14
...
που σιγά μην είναι ιός!! :p για να γίνω πιο κατανοητός με φορμάτ όλα πέρνουν πόδι!!! :p

όχι όμως αν έχεις κατατμήσεις και δίσκους που δεν φόρμαρες και πιθανόν ο ιός μεταδόθηκε και εκεί.

Μια καλή λύση θα ήταν εντοπισμός του ιού με κάποιο live CD (κατα προτίμηση με antivirus ) και διαγραφή του με το χέρι απο όλες τις κατατμήσεις-δίσκους που πιθανόν μολύνθηκαν.

linkinp
09-08-08, 02:25
φορματ και να μην φυγειο ιος δεν παιζει,εκτος αν εβαλες το αρχειο του ιου αλλου

anna17
09-08-08, 04:35
ειναι οντως ιος γιατι πριν κανώ φορματ ειχαν χα8ει οι δισκοι και με φορματ υπεθεσα οτι 8α εμαφανιστουν αλλα τιποτα..ακομα να φυγει ο ιος.... :( :( :(

adolf
09-08-08, 07:03
Πήγαινε εδώ : ftp://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/AVPTool/

Kατέβασε το πλέον πρόσφατο καντου εγκατάσταση δες αν μπορείς να του κάνεις update και βάλτο να σκαννάρει το μηχάνημά σου.
Ειναι μιά standalone εφαρμογή της ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ.

no_logo
09-08-08, 07:35
Άννα ξεκόλλα από το «έχω ιό, έχω ιό» και προσπάθησε να σκεφτείς λογικά.
Όταν έκανες format και είχες το cd των windows μέσα σου εμφάνισε τους σκληρούς δίσκους;
Αν και τότε δεν σου τους έδιξε να κοιτάξει; αν έχει κουνηθεί κάτι από μέσα

anna17
09-08-08, 12:47
εκει ναι μου τους εμφανισε...

anna17
09-08-08, 18:53
κατεβασα και το ΚΑΠΕΡΣΚΥ αλλα παλι το ιδιο...
ουτε αυτο εκανε κατι...

memos31
09-08-08, 20:01
Πριν το φορμάτ ποιο παρτίσιον είχε τα windows;
Έχεις έναν δίσκο κομμένο στα 3;
Πως έκανες φορμάτ; (Έβαλες δηλαδή το cd έκανες επανεκκίνηση κ.λ.π ; )
Όταν πας να ανοίξεις τον task mannager τι error παίρνεις;
Με ενα live cd δοκίμασες να δεις αν στους βλέπει;

anna17
09-08-08, 20:12
δυο δισκους εχω κομμενους στα 3..
κ εκανα φορματ κανονικα με το cd των windows...
task manager μου λεει οτι εχει απενεργοποιηθει απο τον διαχειριστη μου...

memos31
09-08-08, 20:24
Πολύ ωραία.
Για τον task managger δες εδώ πως να τον φτιάξεις. (http://www.pchell.com/support/taskmanagerdisabled.shtml)
Οι δίσκοι είναι sata ;
Το cd τον windows είναι με sp2?
Πριν το φορμάτ ποιο παρτίσιον/δίσκος είχε τα windows; (το γραμμα δηλαδή ήτανε το c , d , e ... )

anna17
09-08-08, 21:17
εκτος απο τους δισκους δεν μου εμφανιζει ουτε το "ολα τα προγραμματα" στν εναρξη..
εχει μονο 2-3...
δλδ μονο ζωγραφικη,σημειωματαριο,Internet explorer....
και δν μπορω να παω στο run που μου λεει για το task manager...
και οσο για τα αλλα που με ρωτας,δεν ξερω...
μονο τν C μ ειχε βγαλει..

Droidlock
09-08-08, 21:23
Μπορεις να μας πεις αναλυτικα την διαδικασια του format που ακολουθεις;

memos31
09-08-08, 21:25
Λοιπόν μιας και είσαι στην αρχή δεν ξανακάνεις ένα clean install λέω εγώ;Δες εδώ και το πως (http://www.michaelstevenstech.com/cleanxpinstall.html).Διάβασε από εκεί που λέει Steps to Clean Install XP .Αριστερά έχει και εικόνες.:p

aa144
09-08-08, 21:26
Παιδιά, δεν πάει κάποιος να της το φτιάξει; Θα σας πάρει χρόνια έτσι που το πάτε...

anna17
09-08-08, 21:26
λοιπον...
βαζω το cd των windows το bootαρω και μετα αρχιζει τν εγκατασταση και μου βγαζει κατι για τν δισκο C δεν θυμαμαι ακριβως...

memos31
09-08-08, 21:28
Παιδιά, δεν πάει κάποιος να της το φτιάξει; Θα σας πάρει χρόνια έτσι που το πάτε...
Δεν μας κάλεσε.:p

anna17
09-08-08, 21:32
εμενα δεν μου βγαζει να διαλεξω τοποθεσια...
αρχιζει τν εγκατασταση μονο του η κανω εγω κατι λαθος..

aa144
09-08-08, 21:38
Φώναξε κάποιον να στο φτιάξει, δεν το πας καλά το πράγμα και θα ταλαιπωρηθείς όπως το βλέπω.

anna17
09-08-08, 21:40
:( :( :( :( :( :(
στανταρ ολοι θα τρεξουν να μου το φταιξουν...
:( :( :( :(

manoulamou
09-08-08, 21:42
Γραψε διευθυνση και τλφ να δεις τι θα γινει...:p
Πλακα (ΔΕΝ) κανουμε ...

aa144
09-08-08, 21:43
Αν είσαι Αθήνα, πες το και θα δεις πόσοι (που έτσι κι αλλιώς ασχολούνται και σου απαντάνε) θα ενδιαφερθούν. Και θα μάθεις και κάτι, βλέποντας κάποιον άλλο να κάνει τη διαδικασία.

anna17
09-08-08, 21:44
θεσ/νικη μένω.... :(

aa144
09-08-08, 21:48
Ά μπράβο, έτσι ξεκινάει το πράγμα από κάπου. Υπάρχει κανένας από Θεσ/νίκη εδώ μέσα;

crypter
09-08-08, 22:11
αν ηταν αθηνα παντως εγω θα πηγαινα :biggrin: (σοβαρα:p)

manoulamou
09-08-08, 22:13
Γιατι κι απ τη Θεσσαλονικη ενα σωρο προθυμα καρντασια
θα βρεθουν!

memos31
09-08-08, 22:27
Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.:rolleyes:

εμενα δεν μου βγαζει να διαλεξω τοποθεσια...
αρχιζει τν εγκατασταση μονο του η κανω εγω κατι λαθος..
Δηλαδή;;;

anna17
09-08-08, 22:57
χαχαχα...
παντως εγω ξαναεκανα φορματ οπως μ ειπατε αλλα παλι τιποτα...
ειναι σαν να μην κανω...
ολα ειναι οπως πριν...

crypter
09-08-08, 23:02
παντως εγω ξαναεκανα φορματ οπως μ ειπατε αλλα παλι τιποτα...
τι εννοεις φορματ; εκανες απλο δεξι κλικ και φορματ στους αλλους δισκους η εκανες φορματ στον δισκο με τα win και ξανα εγκατασταση του λειτουργικου;

anna17
09-08-08, 23:10
φορματ...
με το cd των windows xp

pelopas1
10-08-08, 01:16
anna17

βρες και κατεβασε το προγραμμα SUPERAntiSpyware Professional

βρισκει ιους και spyware προγραμματακια, τα οποια σου βγαζουν κατι ενοχλητικα προειδοποιητικα μυνηματα

anna17
10-08-08, 01:22
το εχω κατεβασει ηδη...
και το σκαναρω κιολας αλλα τιποτα...

adolf
10-08-08, 07:52
το εχω κατεβασει ηδη...
και το σκαναρω κιολας αλλα τιποτα...
Να σε ρωτήσω κάτι & εγώ .
Εχεις ξανακάνει ΦΟΡΜΑΤ στο ίδιο μηχάνημα οπως ειναι τώρα;;;; Χωρίς να εχεις προσθέση ή αφαιρέσει κάποιον δίσκο;;;;;;;;:hmm:
Kαι αν ναι σου εμφάνιζε και τον δίσκο C που τώρα δεν βλέπεις;;;;;;;

memos31
10-08-08, 14:27
Λοιπόν έφτιαξα ένα howto μιας και έπρεπε να κάνω φορμάτ στο virtual λόγο πειραμάτων.Δεν είναι και το τέλειο αλλά εντάξει. :p
Έχει και φώτο. :p
42095

crypter
10-08-08, 14:32
Λοιπόν έφτιαξα ένα howto μιας και έπρεπε να κάνω φορμάτ στο virtual λόγο πειραμάτων.Δεν είναι και το τέλειο αλλά εντάξει. :p
Έχει και φώτο. :p
42095


ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ANY KEY ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
:rofl::rofl::worthy:

μπορεις να το προσαρμοσεις και να το γραψεις και εδω http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=125

memos31
10-08-08, 14:37
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φόρες το ψάχνανε να το βρούνε κάποιοι και να μιλάμε στο τηλ. και να χτυπάω το κεφάλι μου.Παραχωρώ τα δικαιώματα μου άμα θέλουνε οι μεγάλοι να το κάνουνε.:p

anna17
10-08-08, 14:54
εγω δεν μπορώ να το δω αυτο που εκανες.. :(
adolf εχω κανει χιλιαδες φορες φορματ και ολα ηταν ενταξει μετα αλλα τωρα δεν γινεται τιποτα..
οταν παω να κανω φορματ μου εμφανιζει κανικα το C αλλα μετα δεν υπαρχει στον υπολογιστη και γενικα ειναι ολα οπως πριν σαν να μην εχω κανει φορματ..

memos31
10-08-08, 15:34
Κάνε εγκατάσταση το office και θα το δεις.;)

manoulamou
11-08-08, 09:13
Η παραπεσε στο χαος ή ειναι ηδη ετοιμο και ξεχασαν να ειδοποιησουν!
Κακως περιμενετε τοσο καιρο κι ο Αγιος φοβερα θελει (οπως εγραψε ο Θάνος)...:)

spapado
12-08-08, 02:10
θεσ/νικη μένω.... :(
πιο συγκεκριμενα;

Deorum
12-08-08, 04:49
Απλά δεν παίζει, κάτι γίνεται τραγικά λάθος εδώ.
Τραγικά λάθος.

Το ότι δεν σου εμφανίζει τα προγραμματά σου στο σταρτ, παρα μόνο σημειωματάριο κτλ, είναι λογικό αφου τώρα μόλις έκανες φρέσκο ινσταλ τα windows.

Το ότι δεν φαίνετια κανένας δίσκος, δεν γίνεται, φαίνεται τουλάχιστον ένας, αυτός που ξεκινάνε τα windows πάνω.
Κάνε δεξι κλικ στο MyComputer (Υπολογιστής) και πάτα διαχείριση. Εκεί θα δείς τους δίσκους, ίσως απλά δεν έχεις κάνει partitioning... κάντο και αυτό και είσαι νταξει.

Δεν είναι Ιος, είναι απλά στον αέρα το μηχάνημα.

bxenos
12-08-08, 14:05
Μηπως σου βγαζει οτι δεν μπορεις να δεις τα περιεχομενα αυτου του δισκου;
και εχει καπου μια λεξουλα "εμφανιση" που πρεπει να την πατησεις για να στα δειξει;

Οταν πας στα"Εγγραφα μου" εχει αλλους φακελους; (Οι εικονες μου, η μουσικη μου κτλ);

anna17
12-08-08, 15:33
δν μου τους εμφανίζει καν...μονο τον ενα και αλλοι δυο ειναι σαν να μν υπαρχουν...

karakou
12-08-08, 15:39
Αν κάνεις δεξι κλίκ στο My computer θα επιλέξεις manage. Στο αριστερό πάνελ θα κλικάρεις το disk management.
Μετα στο κυρίως πάνελ του παραθύρου αυτού θα πρέπεις να κάνεις δεξι κλίκ και initiate τους δίσκους που δεν σου αναγνωρίζει.(Αυτό θα είναι κατω-κάτω και αριστερά. Με αυτό το τρόπο θα δείξεις στα windows τους δίσκους και μετά πάλι με δεξί κλίκ θα πρέπει να τους κανεις φορματ.

manoulamou
12-08-08, 15:40
ΠΡΟΣ MODS
Μηπως να αλλαξουμε λιγο τον τιτλο σε:
Εξαφανιστηκαν οι σκληροι μετα απο format :hmm:
Γιατι ακομη κι αν υπηρχε ιος
(που περιεργως χωθηκε σε καποια γωνια και περιμενει να ... επιτεθει)
τωρα το πρωτευον ειναι να φανουν παλι οι σκληροι
και οσα αρχεια "χαθηκαν"!

bxenos
12-08-08, 16:21
μηπως εχεις καμια ψηφιακη φωτογραφικη, να βγαλεις καμια φωτο και να ανεβασεις εδω να δουμε μηπως καταλαβουμε που υπαρχει μπερδεμα;
Θα ηθελα
1) την επιφανεια εργασιας
2) το μενου "Εναρξη" ανοικτο (αναπτυγμενο)
3) Το παραθυρο "Ο Υπολογιστης μου"

Κανε και το παρακατω:

Εναρξη->Ολα Τα προγραμματα->βοηθηματα->Γραμμη εντολων

θα βγει μια μαυρη οθονη.
Πληκτρολογισε την εντολη
SET | MORE και πατα ΕΝΤΕΡ.
Να σημειωσω οτι το | αναμεσα στο SET και στο MORE ειναι ο χαρακτηρας ανω-κατω παυλα (πιθανα στο πληκτρολογιο σου να ειναι διπλα στο BACKSPACE και πανω απο το ENTER, πιθανα να θελει και SHIFT).

Με ενδιαφερει να ποσταρεις τι γραφει διπλα στα HOMEPAGE, SystemDrive,SYSTEMROOT, windir

παραθετω μια φωτο τι θα βγει στο περιπου:
42215


(και για να προλαβω οσους πουν γιατι οχι δεξι κλικ ο υπολογιστης μου, εκκινηση κτλ... διοτι η κονσολα θα την εχει βγαλει σε εναν δισκο απο οπου θα δινει εντολες. και οχι σε ενα παραθυρο...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.