PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνθεση Ηχοσυστήματος



Σελίδες : 1 [2]

trisalon
13-08-08, 05:33
Αν εχει αγορασει ενισχυτη που υποσχεται 100watt (ανα καναλι) και στην ουσια ειναι 20 τοτε θα του την δωσει και θα ανοιξει την ενταση τερμα μπας και ακουσει δυνατα.
Εκει στα 30 watt ισχυος θα εχει κλιπαρισμα και τετραγωνικου παλμου σημα, κατι που θα στειλει αδιβαστα μεγαφωνα ακομα και των 100watt.
Δεν ειναι μονο οτι το σημα ειναι τετραγωνικου παλμου και ετσι δεχεται για περισσοτερη ωρα μεγαλη ισχυ αλλά πιο πολυ το οτι το μεγαφωνο δεν εχει ελεγχο και σωστη κινηση. Τρωει σφαλιαρες και μαλιστα χωρις να κινειται εναλλαξ, μπορει η σφαλιαρα να ειναι προς την ιδια κατευθυνση. Ετσι ακομα και να μην καει το πηνιο (ειτε κατευθειαν απο το ρευμα ειτε απο την υπερθερμανση λογω μη σωστης κινησης->αρα ψυξης) η αναρτηση εχει παει περιπατο, πολλες φορες χτυπαει το πηνιο στο backplate.



40 watt ειναι αρκετα οταν οδηγησεις το μεγαφωνο για το φασμα στο οποιο προοριζεται και σχεδιαστηκε.
Αν του βαλεις να βγαζει μπασο σε βαθμο υποχααμηλων τοτε δεν θα φτασει ποτε σε σωστα επιπεδα εντασης αφου θα "τελιωνει" πολυ γρηγορα.
Το σωστο (και μαλιστα ενεργητικο) κροσαρισμα σε οδηγει και σε καθαρο ηχο αλλά και στην αναδειξη των μεγαφωνων.
Τωρα απο θεμα ευαισθησιας ολα παιζονται απο τα μεγαφωνα και για τι υλοποιηση ηχειου προοριζονται.
Συνηθες ειναι τα 90-92dΒ ευαισθησιας.


Παραμορφωση υπαρχει, τα ηχεια απο μονα τους - και χωρις να βαλεις τον παραγοντα ανωμαλιες αιθουσας ακροασης- βγαζουν μεχρι και 10% παραμορφωμενο ηχο σε σχεση με αυτο που δεχονται.
Απλα η παραμορφωση αυτη ειναι ανεκτη και αναμεμενομενη.

Για να διαπιστωσεις το αν ακους παραμορφωση πρεπει να απομακρυνθεις απο τα ηχεια πολυ πιο μακρια απο οτι ακους συνηθως και να διαπιστωσεις αν ακους μουσικη ή βαβουρα (με δεδομενο οτι ο χωρος δεν παρουσιαζει ανωμαλιες).


Η κλιμακα κανονικα μετρεται σε dΒ αλλά αυτο δεν παιζει ρολο στην συζητηση.
Αν ειχες 40 watt (αντοχης) ηχεια θα μπορουσες να ειχες καλυτερη ποιοτητα στην ιδια ενταση (ακουστικη πιεση) αρκει τα μεγαφωνα να ειχαν σωστο xmax, ευαισθησια και γενικα σωστα χρακτηριστικα.
Ετσι και αλλιως απο τον ενισχυτη δεν παιρνεις τοση ισχυ αλλά και να επαιρνες παλι θα εφταναν.
Μην μπερδευεις τα watt του πηνιου με το ποσο δυνατα μπορουν να παιξουν, ουτε με το ποση ισχυ μπορεις να δωσεις, αφου τα watt παντα αναφερονται σε καθαρη ισχυ και οχι ψαλιδισματα ή αρμονικες.



Βαλε απο τον υπολογιστη προς τον ενισχυτη ομοαξονικο καλωδιο και συνδεση SPDIF.


Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.



Δεν ειναι το αυτι μαεστρου. Αυτο ειναι μεγα λαθος.
Ειναι τα μετρα συγκρισης.
Ποσες ωρες εχεις σε ποιοτικες ακροασεις, τι εμπειριες ειχες απο το καθενα και τι ανακαλυψες.
Και ο μαεστρος (ή μουσικος) αν εχει εμπειριες απο μεσσαιας κατηγοριας μηχανηματα τοτε θα του φαινονται ολα τελεια, μιας και το αυτι του μεχρι εκει ξερει.



Καλλιστα θα μπορουσε να αγορασει εναν Sony ραδιοενισχυτη και να ειναι ευχαριστημενος αλλά και να μην εχει πονοκεφαλιαστει.
Το θεμα ειναι οτι αν κουραζεται καποιος διαβαζοντας τοτε καλυτερα να μην διαβαζει.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 6 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οσο για τους πρωτοκλασατους ενισχυτες κλασης Τ δεν φτανει να δεις τι αποψη εχει ο καθενας απο αυτους που τους εκθιαζει περι καλωδιων.

Πες μου τι πιστευεις απο καλωδια να σου πω τι σοϊ ακροατης και κατ`επεκταση καταναλωτης εισαι.



Απο τι πηγες τα βρηκες αυτα στο νετ? μην δινεις και 100% σε θεωρητικα αρθρα και διαπυστωσεις καποιων ειδικων πολλες φορες απεχουν απο την πραγματικοτητα
Χρησιμα αυτα αρθρα στο νετ αλλα και κουραστικα για καποιον που θα κατσει να τα διαβασει , ουτε τις γνωσεις εχει να κατανοησει αυτη την ορολογια και καλλιτερα για αυτον να παει σε ενα καταστημα να στησει το δικο του συστημα με γνωμονα τα αυτια του


Δεν ακουω την παραμικρη παραμορφωση ειτε κατσω στα 2 μετρα ειτε βγω απο το σπιτι εξω ο ηχος ακουγεται κρυσταλλο , βεβαια αν ειχα καλλιτερο χωρο θα ακουγοτανε ακομα πιο καλα
Μα αυτο δα ελειπε με ηχεια 2000 ευρω ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην ακουω καλα?
ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ βεβαια θεωρητικα ολα ευκολα να τα λεμε , πρακτικα ειναι αλλιως τα πραγματα

Τι ηχοσυστημα εχεις η γενικα που ακους μουσικη?

Σε οσες ακραοσεις που πηγα υπολειπονται απο το δικο μου συστημα , μονο σε 2 ηταν σε εκθεσιακο κεντρο ο ηχος ηταν κινημηματογραφικου επιπεδου ( ειδικη αιθουσα ολοκληρα σετ προενισχυτες και τελικους μεσα αλλα αυτα κοστιζανε μια περιουσια)

Δεν μου απαντησες πως γινεται ενας yamaha Η sony να καψει τα ηχεια μου λογου χαριν?
στα 3 χρονια εχω αλλαξει 2 ενισχυτες δεν καταλαβανε τιποτα
Δεν χρεiαζεται να ανοιξεις την ενταση στο ενισχυτη στο τερμα να ακουσεις αν ειχες ηχεια με υψηλη ευαισθηισια οπως τα δικα μου παιζουν πολυ δυνατα στο μεσο του volume.


Οτι πληρωνεις παιρνεις
Με σωστη ερευνα αγορας εχεις πολυ καλο ηχο χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια

Το spdif το εχω κανει απο το coaxial του ενισχυτη με ψηφιακο καλωδιο αλλα με adaptor το rca σε jack γιατι η καρτα μου ειχε jack πισω το αποτελεσμα το ιδιο ητανε ακουστικα

alexopth69
13-08-08, 10:19
Θα πρέπει να ψηφίσω υπερ patentman αυτή τη φορά... Αυτά που γράφει είναι σωστά στο θεωρητικό μέρος.

Α και κάπου είδα οτι τα καλά ηχεία είναι και ευαίσθητα... μάλλον το αντίθετο ισχύει. Τα καλά ηχεία είναι συνήθως πιο "αναίσθητα". Στην πραγματικότητα δεν είναι, απλά τα φτηνά έχουν κάτι peak τρελλά (λέγε με 1 KHz) που ο κατασκευαστής φροντίζει να δώσει αυτή τη μέτρηση για να χαρεί ο υποψήφιος πελάτης.

Οι Digital ενισχυτές δεν μου άρεσαν ποτέ αλλά δεν έχω ακούσει Τ, τι να πω μπορεί να είναι καλοί.

Οι μετρήσεις που παραθέτετε από κατασκευαστές δεν αποτελούν μέτρο σχεδόν για τίποτα και αδύνατον να καταλάβεις πόσο καλά παίζει από μετρήσεις, ίσως μόνο να τοποθετήσεις σε μια κατηγορία έναν ενισχυτή και μόνο αυτό. Άσε που λόγω λογαριθμικής λογικής της ενίσχυσης, συνήθως ακους στο ένα πέμπτο της ονομαστικής ισχύος...

@Patentman: καλώδια; έχω άποψη για στηρίγματα καλωδίων... :)

Τέλος, επειδή αναφέρεται πολλές φορές, πεταμένα λεφτά δε μπορεί να ξέρει ένας άλλος αν είναι για μένα ή όχι. Μπορεί βεβαίως ο καθένας να έχει την απόψη του, αλλά να ξέρει οτι το "πεταμένα λεφτά" ξεκινάει και τελειώνει μόνο στον εαυτό του.

sonic
13-08-08, 11:37
Το να κρίνεις έναν ενισχυτή από τις μετρήσεις του είναι κάτι που το έκαναν την δεκαετία του 70.

and64
13-08-08, 12:14
Τέλος, επειδή αναφέρεται πολλές φορές, πεταμένα λεφτά δε μπορεί να ξέρει ένας άλλος αν είναι για μένα ή όχι. Μπορεί βεβαίως ο καθένας να έχει την απόψη του, αλλά να ξέρει οτι το "πεταμένα λεφτά" ξεκινάει και τελειώνει μόνο στον εαυτό του.

+1000 :oneup:

Ο καθένας έχει "δικαίωμα" να "πετάει" τα λεφτά του όπου του αρέσει εφόσον βέβαια είναι δικά του, χωρίς πιστεύω να χρειάζεται να εξηγήσει σε κανέναν γιατί έκανε κάποια συγκεκριμένη αγορά (εκτός ίσως από το έτερον ήμισυ:twisted:)
Κάποιος έχει που έχει την τρέλα να αγοράζει ηχητικά μπορεί να έχει συσκευές που κάνουν 50000ευρώι, να κυκλοφορεί με παπί και να μένει σε 2άρι. Άλλος που θέλει να έχει carrera, m3, δεν ξέρω και γώ τι άλλο, μπορεί στο σπίτι του να έχει μια 14αρα τηλεόραση και ενα ραδιο/cd της πλάκας και να είναι ευχαριστημένος με αυτό γιατί δεν τον ενδιαφέρει να πάρει κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τομέα! Έχει κάνει τα λεφτά του αυτοκίνητο. Είναι τόσο απλό νομίζω...

giwrgosth
13-08-08, 12:34
+1000 :oneup:

Ο καθένας έχει "δικαίωμα" να "πετάει" τα λεφτά του όπου του αρέσει εφόσον βέβαια είναι δικά του, χωρίς πιστεύω να χρειάζεται να εξηγήσει σε κανέναν γιατί έκανε κάποια συγκεκριμένη αγορά (εκτός ίσως από το έτερον ήμισυ:twisted:)
Κανείς δεν θα κάνει παρατήρηση σε κάποιον γιατί έδωσε το Χ ποσό για να αγοράσει κάτι, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του μόνο, αλλά εγώ πιο πάνω που μίλησα για πεταμένα λεφτά στο χαϊεντ εννοούσα κάποιες περιτές και άχρηστες αγορές, κυρίως λόγω της προτροπής κάποιων λαμόγιων εμπόρων, όπως πχ "ειδικά" καλώδια τροφοδοσίας "για πιο κρυστάλινο ήχο" με κόστος ακόμη και 100 ευρώ και που στην ουσία κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με ένα απλό καλώδιο των 3 ευρώ, ή "ειδικούς" φερίτες με κόστος 50-100 ευρώ "για κόψιμο των παρασιτικών συχνοτήτων του δικτύου" που πέρα από το ότι δεν κάνουν τίποτα τους βρίσκεις με 2-3 ευρώ σε άσχετα μαγαζιά. Αυτές οι αγορές είναι πεταμένα λεφτά.

and64
13-08-08, 12:51
Κανείς δεν θα κάνει παρατήρηση σε κάποιον γιατί έδωσε το Χ ποσό για να αγοράσει κάτι, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του μόνο, αλλά εγώ πιο πάνω που μίλησα για πεταμένα λεφτά στο χαϊεντ εννοούσα κάποιες περιτές και άχρηστες αγορές, κυρίως λόγω της προτροπής κάποιων λαμόγιων εμπόρων, όπως πχ "ειδικά" καλώδια τροφοδοσίας "για πιο κρυστάλινο ήχο" με κόστος ακόμη και 100 ευρώ και που στην ουσία κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά με ένα απλό καλώδιο των 3 ευρώ, ή "ειδικούς" φερίτες με κόστος 50-100 ευρώ "για κόψιμο των παρασιτικών συχνοτήτων του δικτύου" που πέρα από το ότι δεν κάνουν τίποτα τους βρίσκεις με 2-3 ευρώ σε άσχετα μαγαζιά. Αυτές οι αγορές είναι πεταμένα λεφτά.

Για τέτοιου τύπου αγορές συμφωνώ ότι μπορούν να χαρακτηριστούν πεταμένα λεφτά, γιατί ένα πανάκριβο καλώδιο ρεύματος που είναι το πολύ 1 μέτρο πόσο πια να αλλάξει τον ήχο ενος συστήματος όταν τα υπόλοιπα 50, 100 μέτρα καλωδίωσης που περνάνε μέσα στους τοίχους μέχρι τουλάχιστον τον πίνακα κάθε σπιτιού είναι τρισάθλιας ποιότητας χαλκός ο οποίος σε κάποιες περιπτώσεις παλιαιών πολυκατοικιών τρίβεται και διαλύεται προσπαθώντας να αλλάξεις μια πρίζα!!!! Για να μην μιλήσω για το υπόλοιπο δίκτυο της ΔΕΗ...

Για να κάνεις κάτι σοβαρό με το ρεύμα πρέπει να σκάψεις το μισό σπίτι και να περάσεις καινούριες γραμμές με ποιοτικό καλώδιο και για πιο hard καταστάσεις να τραβήξεις κατευθείαν παροχή από καμιά κολώνα της ΔΕΗ, να βάλεις φίλτρα, σταθεροποιητές κλπ, κλπ.
Αυτό το τελευταίο το έκανε ενας γνωστός πρόσφατα και του κόστισε τρελό χρήμα (και φυσικά χρόνο) αλλά τουλάχιστον το σπιτι το έχτισε πριν 3-4 χρόνια και έχει βάλει μόνος του τις καλωδιώσεις του υπογείου που είναι οι 2 αίθουσες, μια για cinema και μια για μουσική(αυτός βέβαια το παράκανε λίγο: ο ηλεκτρικός πίνακας του σπιτιού μοιάζει με υποσταθμό της ΔΕΗ:rofl:)

xolloth
13-08-08, 13:12
αυτοs θα θελει και κανα τσουβαλι λεφτα καθε διμηνο για την ΔΕΗ.

and64
13-08-08, 17:14
αυτοs θα θελει και κανα τσουβαλι λεφτα καθε διμηνο για την ΔΕΗ.

Δεν τον έχω ρωτήσει αλλά φαντάζομαι οτι θα θέλει. Όχι οτι τον απασχολεί ιδιαίτερα βέβαια...

xolloth
13-08-08, 19:23
ετσι ειναι,τα μεταξωτα βρακια ,θελουν και...........

and64
13-08-08, 21:28
ετσι ειναι,τα μεταξωτα βρακια ,θελουν και...........

Ε ναι, αυτό ισχύει σε όλα τα επίπεδα!

Αν και άσχετο με το θέμα, όταν πηγαίνω σε αυτόν για καμιά ταινία θέλω να πουλήσω το αμάξι και να πάρω τον προβολέα που έχει!! Έχει τον Sony pearl αν δεν κάνω λάθος (full hd, με λάμπα xenon και ενα κάρο άλλα που δεν θυμάμαι) ο οποίος προβάλει σε μια οθόνη 3,5 μέτρα διάμετρο και πραγματικά αν δεις ταινία ή κάτι απίστευτα ντοκιμαντέρ του bbc σε full hd 1080 ανάλυση χαζεύεις!! Και βέβαια όλα αυτά συνοδεύονται και από εαν 7.1 σύστημα ήχου όχι τόσο κορυφαίων προδιαγραφών όσο της εικόνας αλλά σαφώς πάνω από τον μέσο όρο...

Patentman
13-08-08, 21:45
Δεν ειναι μονο θεωρια αυτα αλλά και πραξη.
Ενισχυτη εκτος απο το αυτι αγοραζεις και με τα χαρακτηριστικα.
Damping factor, κτλ δεν ειναι μονο νουμερακια αλλά μεταφραζονται και στο πως θα ελεγχει τα μεγαφωνα->ποιοτητα ηχου.
Αν παμε παραπερα πηγαιουμε και εξεταζουμε την αποδοση του ενισχυτη σε αλλαγες φασεων.
Το αυτι, η εμπειρια, κτλ σιγουρα ειναι ο τελικος κριτης.

Στα μεγαφωνα, μεσοχαμηλα που συστηνουν notch-filter δειχνουν πως παρουσιαζουν ανωμαλιες, κατι που οσο και να επεμβει το φιλτρο το αποτελεσμα δεν ειναι το μεγιστο.
Εκτος και αν μιλαμε για τοοοοσο προσοχη στην λεπτομερεια απο τον κατασκευαστη που απλα το notch-filter δεν διορθωνει προβλημα, απλα συμβαλει στην τελιοτητα, κατι σπανιο.
Βεβαια δεν μιλαμε στο να εξετασουμε τα υπολοιπα χαρακτηριστικα οπως Fs, xmax, κτλ ή να δουμε γραφηματα αποδοσης (με ή χωρις διαφορες φασεων).

Tweeter που εχει χαμηλο Fs, αλλά ανεβαινει ψηλα ειναι σιγουρα πιο ευκολο να παιξει καλυτερα αφου το δεσιμο στις μεσσαιες ειναι εξαιρετικο.
Παλι το αυτι ειναι ο τελικος κριτης, απλα ενα που εχει 900Mhz resonance με ενα που εχει 4Khz η διαφορά "ακουγεται" και χωρις το αυτι, δεν χρειαζεται καν να το ακουσεις. Απλα δεν κανει για ποιοτικα συστηματα.

Με ηχο εχω ασχοληθει ημιεπαγγελματικα.
Την εποχη που υλοποιουσα ενεργητικα subsonic φιλτρα ετρωγαν βελανιδια στην Ελλαδα. Μια εποχη που ουτε ιντερνετ αλλά ουτε και γνωση υπηρχε.
Οπως και στο θεμα συντονισμου ενος κουτιου και μετρηση εξακριβωσης του.
Ειδικοτερα στο θεμα subwoofer στην επιλογη καταλληλου ογκου, σχηματος και συντονισμου βαση του μεγαφωνου και οχι στην "τυχη".
Ωστε να κατεβαινει οσο το δυνατον περισσοτερο το επιτρεπει το μεγαφωνο -και μαλιστα με ενισχυση αυτων, να εχει μεγιστη καθαροτητα (μονο τα bass reflex παιζουν καθαρα), μεγιστη ακριβεια και χωρις να χανει σε φασμα ή ενταση, με την καλυτερη δυνατη επιτευξης εντασης και πολυ κοντα στην μεγιστη, και το καλυτερο ολα αυτα με την λιγοτερη δυνατη απαιτουμενη ισχυ.
Subwoofer που δεν προοριζονται για εντυπωσιασμο, ουτε για νταπα-ντουπα, ουτε για home-cinema (μονο) αλλά για μουσικη και γενικα ολα τα ειδη μουσικης ή χρηση home-cinema.
Και ολα αυτα χωρις την υπαρξη του WinISD, χωρις online calculators ή αλλη ετοιμη τροφη. Με προσεκτικη σχεδιαση, τυπους, αναλυση χαρακτηριστικων μεγαφωνου, ισχυος ενισχυτη, προσεκτικη κατασκευη με ειδικη προσοχη στο εσωτερικο, χρηση σωληνα τυπου aeroport .
Κατι που το high end home audio αργησε πολυ να μπορεσει να αφομιωσει αφου οντως τα Subwoofer αποτελουσαν παρεξηγημενο ειδος αφου ηταν σε πρωνηπιακο σταδιο (και ακομη σχεδον ετσι ειναι).

trisalon
17-08-08, 21:48
Δεν ειναι μονο θεωρια αυτα αλλά και πραξη.
Ενισχυτη εκτος απο το αυτι αγοραζεις και με τα χαρακτηριστικα.
Damping factor, κτλ δεν ειναι μονο νουμερακια αλλά μεταφραζονται και στο πως θα ελεγχει τα μεγαφωνα->ποιοτητα ηχου.
Αν παμε παραπερα πηγαιουμε και εξεταζουμε την αποδοση του ενισχυτη σε αλλαγες φασεων.
Το αυτι, η εμπειρια, κτλ σιγουρα ειναι ο τελικος κριτης.

Στα μεγαφωνα, μεσοχαμηλα που συστηνουν notch-filter δειχνουν πως παρουσιαζουν ανωμαλιες, κατι που οσο και να επεμβει το φιλτρο το αποτελεσμα δεν ειναι το μεγιστο.
Εκτος και αν μιλαμε για τοοοοσο προσοχη στην λεπτομερεια απο τον κατασκευαστη που απλα το notch-filter δεν διορθωνει προβλημα, απλα συμβαλει στην τελιοτητα, κατι σπανιο.
Βεβαια δεν μιλαμε στο να εξετασουμε τα υπολοιπα χαρακτηριστικα οπως Fs, xmax, κτλ ή να δουμε γραφηματα αποδοσης (με ή χωρις διαφορες φασεων).

Tweeter που εχει χαμηλο Fs, αλλά ανεβαινει ψηλα ειναι σιγουρα πιο ευκολο να παιξει καλυτερα αφου το δεσιμο στις μεσσαιες ειναι εξαιρετικο.
Παλι το αυτι ειναι ο τελικος κριτης, απλα ενα που εχει 900Mhz resonance με ενα που εχει 4Khz η διαφορά "ακουγεται" και χωρις το αυτι, δεν χρειαζεται καν να το ακουσεις. Απλα δεν κανει για ποιοτικα συστηματα.

Με ηχο εχω ασχοληθει ημιεπαγγελματικα.
Την εποχη που υλοποιουσα ενεργητικα subsonic φιλτρα ετρωγαν βελανιδια στην Ελλαδα. Μια εποχη που ουτε ιντερνετ αλλά ουτε και γνωση υπηρχε.
Οπως και στο θεμα συντονισμου ενος κουτιου και μετρηση εξακριβωσης του.
Ειδικοτερα στο θεμα subwoofer στην επιλογη καταλληλου ογκου, σχηματος και συντονισμου βαση του μεγαφωνου και οχι στην "τυχη".
Ωστε να κατεβαινει οσο το δυνατον περισσοτερο το επιτρεπει το μεγαφωνο -και μαλιστα με ενισχυση αυτων, να εχει μεγιστη καθαροτητα (μονο τα bass reflex παιζουν καθαρα), μεγιστη ακριβεια και χωρις να χανει σε φασμα ή ενταση, με την καλυτερη δυνατη επιτευξης εντασης και πολυ κοντα στην μεγιστη, και το καλυτερο ολα αυτα με την λιγοτερη δυνατη απαιτουμενη ισχυ.
Subwoofer που δεν προοριζονται για εντυπωσιασμο, ουτε για νταπα-ντουπα, ουτε για home-cinema (μονο) αλλά για μουσικη και γενικα ολα τα ειδη μουσικης ή χρηση home-cinema.
Και ολα αυτα χωρις την υπαρξη του WinISD, χωρις online calculators ή αλλη ετοιμη τροφη. Με προσεκτικη σχεδιαση, τυπους, αναλυση χαρακτηριστικων μεγαφωνου, ισχυος ενισχυτη, προσεκτικη κατασκευη με ειδικη προσοχη στο εσωτερικο, χρηση σωληνα τυπου aeroport .
Κατι που το high end home audio αργησε πολυ να μπορεσει να αφομιωσει αφου οντως τα Subwoofer αποτελουσαν παρεξηγημενο ειδος αφου ηταν σε πρωνηπιακο σταδιο (και ακομη σχεδον ετσι ειναι).


Σιγουρα αν παραθετεις ολα τα παραπανω στοιχεια δεν πας σε εμπορικους ραδιοενισχυτες πας σε ολοκληρα σετ προενισχυτων - τελικων , επιλογη καταλληλων ηχειων φτιαχτων και καθε ενα κομματι ξεχωριστα ολα αυτα μαζι πλαισιομενα απο καλη καλωδιωση και στησιμο στο σωστο δωματιο
Εμεις λεμε τωρα μια γρηγορη και καλη λυση για καποιον που θελει να ακουσει <καλο ηχο> χωρις να ξοδεψει πολλα λεφτα
Παντως αν εχεις καλα ηχεια το sub ειναι αχρηστο τα ΚΑΛΑ ηχεια εχουν ολοκληρωμενο κυκλωμα ενισχυτη χαμηλων οπως ενα subwoofer αλλα μιλαμε για ηχεια των 2000 , 3000 ευρω.
Ειχες στησει ποτε τετοιο συστημα με προενισχυτες και καλα ηχεια γενικοτερα?

alexopth69
19-08-08, 10:13
Υπάρχουν καλές και τίμιες κατασκευές σε λογικά χρήματα που ένας μέσος χρήστης θα ευχαριστηθεί πολύ με την αγορά τους και την ακουστική εμπειρία που θα αποκομίζει, θα φαίνεται μάλιστα να παίζει εξαιρετικά. Πάντα μου άρεσαν οι γάλλοι, καναδοί και σκανδιναβοί σε υλοποιήσεις ηχείων. Ενδιαφέρον είχαν και μερικές ιταλικές κατασκευές, αλλά επειδή είμαι προκατηλλειμένος με τους ιταλούς δεν τους πολυέδινα σημασία.

Για τα sub έχεις δίκιο, π.χ. ποτέ δεν τα χώνεψα αν και ήρθαν στην κατοχή μου κατασκευές μέχρι και 10.000 € που θα τις χαρακτήριζα απλά ικανοποιητικές. Μπορεί να έχουν βελτιωθεί τώρα, έχω να ακούσω sub πάνω από 5 χρόνια ή μπορεί, αφού το μελέτησες το θέμα, να έχεις φτιάξει καλές κατασκευές που να παίζουν σωστά.

Δυστυχώς για τα νουμεράκια θα διαφωνήσω, γιατί έχω δει τρομερές μετρήσεις και DF και γραφήματα και οτι θές σε μέτριους τελικά ενισχυτές. Το σύστημα παραγωγής ήχουν είναι τόσο δυναμικό και πολύπλοκο για να προσδιοριστεί με μερικά γραφήματα. Η μουσική έχει τεράστια πληροφορία σε σχέση με ένα απλό ημιτονικό ή τετραγωνικό σήμα που δίνεται για να γίνουν οι μετρήσεις. Θα χρειάζονταν πολλά 3-D γραφήματα για να πάρεις μια σωστή κατ' αρχήν ιδέα του τι μπορεί να κάνει ένας ενισχυτής και πρέπει από πίσω να έχει το ηχείο που θα παίξει τελικά, όχι ένα dummy load. Τεσπα σε γενικές γραμμές μπορεί να πάρει κανείς ιδέα του τι να περιμένει από τις μετρήσεις, αλλά μπορεί να την πατήσεις κι άσχημα.

Με το hi-end ασχολούμαι γύρω στα 20 χρόνια και έχει ακούσει το αυτί μου (όχι απλά σε studio επιδείξεων ή σε έκθεση) πάρα πολλά hi-end κομάτια, αλλά και top-consumer.

Patentman
20-08-08, 18:25
ΥΓια τα sub έχεις δίκιο, π.χ. ποτέ δεν τα χώνεψα αν και ήρθαν στην κατοχή μου κατασκευές μέχρι και 10.000 € που θα τις χαρακτήριζα απλά ικανοποιητικές. Μπορεί να έχουν βελτιωθεί τώρα, έχω να ακούσω sub πάνω από 5 χρόνια ή μπορεί, αφού το μελέτησες το θέμα, να έχεις φτιάξει καλές κατασκευές που να παίζουν σωστά.


Tα subwoofer ειναι τοσο χρησιμα οσο και τα tweeter.
Και ενα woofer μπορει να παιξει πριμα και να ανεβει ακομα και στα 14000Hz, αλλά με τι ποιοτητα και ποσο θα επηρεαζει ατο γεγονος οτι θα ανεβαινει ταυτοχρονα και ψηλα την αποδοση στις μεσσαιες και χαμηλες συχνοτητες.
Ετσι αντιστοιχα αν σε ενα woofer κοψεις τις χαμηλες και το κανεις mid-woofer (ή mid-bass -σε τριων δρομων) τοτε του ελαφραινεις το φορτιο και μπορει να αναπαραγει σωστα τις μεσοχαμηλες.

Για να παιξει καλα ενα woofer τις χαμηλες θα πρεπει να εχει μεγαλο xmax και χαμηλο Fs, κατι που ναι μεν θα δωσει καλο μπασο αλλά θα χαλασει τις μεσες.
Το αντιθετο θα χαλασει το μπασο.

Τα subwoofer ειναι παρεξηγημενη εννοια.
Τοσο οι καταναλωτες οσο και οι κατασκευαστες τα φτιαχνουν με γνωμονα τον εντυπωσιασμο.
Το νταπα-ντουπα που ειναι "πρωτογνωρο" και δινει την αισθηση οτι αυτο που αγορασαν "αλλαξε" τον ηχο.

Αντιθετα ενα subwoofer δεν πρεπει να προσδιδει μπασο, δεν ειναι αυτος ο σκοπος του.
Δεν πρεπει να ξεχωριζει, πρεπει να γινεται ενα κομματι με τα υπολοιπα μεγαφωνα ωστε να τελειοποιει το συνολο και να υπαρχει εξιδικευση καθε μεγαφωνου ωστε να εχουμε το καλυτερο.
Στο θεμα μπασου ειπα οτι δεν πρεπει να προσδιδει, τι εννοω: Πρεπει απλα να παιζει στην καταλληλη σταθμη και με την ακεραιοτητα τις συχνοτητες που βγαινουν απο τα οργανα.
Αυτο δεν χαρακτηριζεται ως "περισσοτερο" μπασο, απλα οταν λειπει χαρακτηριζεται η απουσια του ως "ελλεψη" μπασου.
Τωρα αν οι κατασκευαστες τα φτιαχνουν (συντονιζουν) ωστε να ακουγεται πολυ η μποτα ειναι επειδη αυτο το χαρακτηριστικο ειναι και πιο ευκολο να επιτευχθει χωρις ειδικα μεγαφωνα, χωρις μεγαλη ισχυ και χωρις μεγαλο ογκο κουτιου, και το κυριοτερο->προκαλει "βαβουρα" που ειναι εντυπωσιακηκαι πρωτογνωρη.

Ενα subwoofer πρεπει να εχει μεγαλο κουτι για να αποδωσει σωστα.
Αυτο ειναι τελειως αντι-εμπορικο.
Μετα πρεπει να εχει αφθονη ισχυο ενισχυτης του, και δεν εννοω σε "watt" αλλά σε ρευμα, να μην αδειαζει τον ενισχυτη.
Και αυτο ειναι ασυμφορο.

Το καλο ειναι οτι πλεον τα μεγαφωνα για χρηση subwoofer πηγαν ακομα παραπερα τα τελευταια 5 χρονια.
Πλεον υπαρχουν με πολυ μεγαλο xmax, πολυ χαμηλο FS και με μικρο Vas.
Κατι που διευκολυνει τα πραγματα οσο αφορα τον ογκο του κουτιου, με τετοια μεγαφωνα το κουτι μπορει να εχει το 1/3 του ογκου.
Που ειναι το τυρακι ομως: στην απαιτουμενη ισχυ.
Αυτα τα μεγαφωνα χρειαζονται την 3πλασια ισχυ για να πιασουν τις ιδιες σταθμες και πιο πολυ να κατεβουν στις υποχαμηλες.
Ομως οι ενισχυτες κλασης D μπορουν και δινουν αυτην την εξτρα ισχυ με το ιδιο κοστος και τον ιδιο ογκο (αφου χρειαζονται την ιδια ή/και μικροτερη ψυκτρα.


Xmax:
By definition it is the peak linear travel of a driver. If you measure the distance that the voice coil can travel in the gap (in one direction) while the number of turns in the gap doesn't change, you have the Xmax. If you go past this point, the actual windings in the voice coil start to leave the gap. The diagram below shows the voice coil at its maximum travel at point of max linear travel and just past its point of max linear travel.

Δειχνει ποσο μεγαλη κινηση μπορει να κανει ο κωνος και κατα συνεπεια το πηνιο πριν βγει απο το μαγνητικο πεδιο.
Υπαρχουν και αλλες υποκατηγοριες του xmax, που υποδηλωνουν την μεγιστη κινηση πριν χαλασει η αναρτηση (ή πριν ακουμπησει στο backplate) αλλά δεν μας ενδιαφερουν γιατι παντα του μαγνητικου πεδιου ειναι χαμηλοτερο και ειναι και αυτο που μας ενδιαφερει (τι να το κανεις να φευγει απο αυτο και να μην εχει καθολου ελεγχο πλην της αναρτησης και του συντονισμου του κουτιου -αερας).




Fs
fs is the resonant frequency of a speaker in free air (not in an enclosure). At resonance, the speaker's impedance increases dramatically. The speaker's impedance may go from 4 ohms to more than 20 ohms at resonance. The image below shows how a speaker's impedance changes across the audio spectrum.

Mε λιγα λογια ειναι η ιδιοσυχνοτητα, κοντα σε αυτην αλλα ειδικα κατω απο αυτην καταστρεφεται + οτι δεν αποδιδει σωστα.


Vas
Vas is the volume of air that has the same compliance as the speaker's suspension. Stiff speakers have lower Vas and tend to use small enclosures. Speakers with loose suspension have a higher Vas and use larger enclosures.

Με λιγα λογια ποσο αερα πρεπει να εχει το κουτι ωστε να δουλευει σωστα η αναρτηση.
Οσο χαμηλωνει το Vas τοσο καλυτερο ελεγχο πρεπει να εχει το μεγαφωνο απο τον ενισχυτη και τοσο περισσοτερη ισχυ, μιας και αυτο συνδιαζεται και με τα λοιπα στοιχεια του μεγαφωνου και δεν ειναι μεμονωμενο χαρακτηριστικο στην σχεδιαση ενος subwoofer αλλά εξαρτωμενο.

Φυσικα δεν μιλαω για ετοιμα subwoofer σε ετοιμα home cinema συστηματα.
Αυτα ειναι και θα ειναι της πλακας, με κυριο στοχο τον εντυπωσιασμο και τον "βροντο".

Σαν επιλογο να πω οτι τα subwoofer μπορουν να ειναι "μουσικα", το θεμα ειναι οτι δυστυχως δεν τα σχεδιαζουν με αυτον τον στοχο (οπως και το οτι οι κορνες μπορει να ειναι μουσικες αλλά σχεδον ολες οι υλοποιησεις στοχευουν στις υψηλες σταθμες".

nikosl
20-08-08, 21:50
Ρε παιδιά να πω κάτι? Αυτό το θέμα με τον ήχο είναι πολύ άτιμο, και αυτό γιατί το αυτί δεν ευχαριστιέται με τίποτα. Δλδ αν συνηθίσεις σε ηχοσύστημα των 1000 μετά από κανα 6μηνο σου φαίνεται ανεπαρκές και θες καλύτερο κτλ κτλ. Νομίζω δηλαδή ότι όσο καλό και να είναι το ηχοσύστημα θα σε εντυπωσιάσει λίγο στην αρχή αλλά μετά έχεις περισσότερες απαιτήσεις και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τελικά να δίνουμε μεγάλα ποσά για ήχο.

bxenos
20-08-08, 22:22
αν συνηθίσεις σε ηχοσύστημα των 1000 μετά από κανα 6μηνο σου φαίνεται ανεπαρκές και θες καλύτερο κτλ κτλ. ...δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τελικά να δίνουμε μεγάλα ποσά για ήχο.
το ακριβο ηχοσυστημα, οπως και καθε τι ακριβο μπορει να αξιοποιειται απο τον κατοχο του γι'αυτο που προβλεπεται και κατασκευαστηκε ή για την επιδειξιομανια του.
Συχνα βεβαια για το δευτερο. Και βεβαια δεν δεχεται κανενας απο αυτους (της δευτερης κατηγοριας) οποιαδηποτε αλλη επιλογη. Το κακο ειναι οτι λογω ελειψης χρονου ο αγοραστης δεν προλαβαινει να ψαξει αρκετα και αγοραζει οτι εχει παρει ο Χ ή οτι προτεινει ο Ψ. Και συνηθως δεν μενει ευχαρηστιμενος και ξανα απ την αρχη.
Αλλο ενα κακο ειναι οτι καποτε με 100.000δρχ εβρισκες ηχεια που να παιζουν, τωρα δεν!

Δες τι γινεται στα φορουμ hi-end. Στο avsite παραδειγμα, ανοιχτηκε ολοκληρο θεμα (προς τιμην τους) για την παρακμη του hi-end οπως προωθειται απο τους "κριτηκους"-τεχνικους.
Αντιστοιχο θεμα ειδα να υπαρχει σε ξενο φορουμ για το "hi-end" home-cinema με τα ακριβα προβολια. Υπαρχουν αρκετοι ανοικτομυαλοι ανθρωποι τελικα!

midnightsun
20-08-08, 22:41
:hmm: Το ηχόστημα από μόνο του δεν λέει και πολλά, έχει σημασία η αλληλεπίδραση του με τον χώρο που στήνεται, κάτι που πολλές φορές το ξεχνάμε.
Για παράδειγμα η επίπεδη απόκριση ενός ηχείου σε ανοχοικό θάλαμο πόσο επίπεδη είναι στο σαλόνι του γείτονα ; Η ισοστάθμιση (γέμισε ο κόσμος ισοσταθμιστές το 70 και το 80) δημιουργεί άλλα προβλήματα, προβλήματα στην απόκριση της φάσης του ηχείου κτλ.

Οπότε μην τρελαίνεστε, τέλεια ακουστική δύσκολο θα έχετε σε ένα σπίτι που μπορεί να ζήσει κανείς. Αλλά ούτε λέω ότι κάτι επιπλέον από τραντζιστοράκι είναι περιττό. ;)

bxenos
20-08-08, 23:15
:hmm: Οπότε μην τρελαίνεστε, τέλεια ακουστική δύσκολο θα έχετε σε ένα σπίτι που μπορεί να ζήσει κανείς.
πραγματι ολα τα φυσιλογικα σπιτια θελουν διορθωση χωρου.

εκτος αν (με καβγαδες με την συζηγο) καταφερεις να απομονωσεις ενα δωματιο για το χομπυ σου και κανεις διορθωσεις (κουρτινες, qrd) και αφου φερεις το δωματιο (με μετρησεις) σε flat, δεν χρειαζεσε αλλου ειδους διορθωση (και μετα δεν μετακινεις κανενα επιπλο).

Τωρα ο λογος που τα ψηφιακα ρυθμιστικα βολευουν ειναι γιατι εχουν και την παραμετρο χρονου (φασικη διορθωση), η καλυτερη λυση βεβαια ειναι χωρις ρυθμιστικα, αλλα δεν βλεπω να παιζει αυτο (πως να συνδεσεις την αποκριση του sub με το ηχειο που εχεις).

midnightsun
20-08-08, 23:29
Τωρα ο λογος που τα ψηφιακα ρυθμιστικα βολευουν ειναι γιατι εχουν και την παραμετρο χρονου (φασικη διορθωση), η καλυτερη λυση βεβαια ειναι χωρις ρυθμιστικα, αλλα δεν βλεπω να παιζει αυτο (πως να συνδεσεις την αποκριση του sub με το ηχειο που εχεις).

Είναι θέμα ποιότητας αλγόριθμων, αλλά παραμένω σκεπτικός για την ώρα, για χρήση ψηφιακών ισοσταθμιστών για πάνω από τις μεσοχαμηλές.

Πολλές φορές ότι και να κάνεις δεν μπορείς να διορθώσεις ηχητικά ένα σπίτι, οπότε αν περνάτε πολλές ώρες μπροστά από την υπολογιστή πάρτε monitor ηχεία, πιο πολύ θα τα χαρείτε.

alexopth69
21-08-08, 08:24
Ισοσταθμιστές κλπ για μένα αποκλείονται. Είμαι οπαδός του minimal & shortest path για τον ήχο.
Για το χώρο έχετε ενα σχετικό δίκιο, αλλά αν πας σε hi-end, εμ, πρέπει να έχεις και το χώρο και σύζυγο (αν υπάρχει) με κατανόηση. Και πάνω από όλα, να αγαπάς όχι το hiend, που από μόνο του δε λέει τίποτα, αλλά τη μουσική.
Επίσης μου είναι παντελώς αδιάφορο αν παγκοσμίως το hiend πέφτει η ανεβαίνει κλπ. Με ενδιαφέρει εγω τι θέλω να κάνω.

@patentman.

Σωστά αυτά που γράφεις. αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος με το μπάσο που έχω, δε βλέπω το λόγο να προσθέσω και subwoofer. Επίσης νομίζω οτι τα sub αλληλεπιδρούν πολύ έντονα με το χώρο και στο τέλος μπουμάρουν... (δεν παίρνω κι όρκο, μάλλον είχα ξενερώσει όταν είχα ακούσει τα πρώτα subs και τα πήρα με κακό μάτι... )

Patentman
21-08-08, 19:55
@patentman.

Σωστά αυτά που γράφεις. αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος με το μπάσο που έχω, δε βλέπω το λόγο να προσθέσω και subwoofer. Επίσης νομίζω οτι τα sub αλληλεπιδρούν πολύ έντονα με το χώρο και στο τέλος μπουμάρουν... (δεν παίρνω κι όρκο, μάλλον είχα ξενερώσει όταν είχα ακούσει τα πρώτα subs και τα πήρα με κακό μάτι... )

Μα εκει ειναι το κλειδι.
Οτι subwoofer πρεπει να βαζεις για να μην μπουμαρουν αλλά και να εχουν λεπτομερεια τα mid-woofer (woofer στην περιπτωση σου που δεν εχεις subwoofer).

Με ενα σωστο subwoofer δεν εχεις "περισσοτερο" μπασο αλλά καλυτερομπασο και καλυτερα μεσσαια (εφοσον στα mid-woofer γινεται αποκοπη στα 80Hz).

Αυτο ειναι στην θεωρια.
Στην πραξη θα το βρεις μονο σε customized υλοποιησεις. Πουθενα αλλου.
Ολα τα αλλα βροντανε και δεν δενουν με το ηχοσυστημα και εχεις καθε δικιο να τα θεωρεις απαραδεκτα.

Φυσικα ακομα και το χειροτερο subwoofer σε θεαση ταινιων προσφερει παρα μα παρα πολλα.
Αν και αυτο δεν σημαινει οτι ενα καλο δεν θα εχει διαφορά. Θα εχει αφου εκρηξεις και κατεδαφισεις ή αναλογα εφφε θα τρανταζουν ολο το σπιτι με τις πραγματικα υποχαμηλες και θα μεταφερουν την αισθηση οτι η εκρηξη εγινε στην πραγματικοτητα καπου κοντα σου.

Sofos
23-08-08, 23:19
χεχεχε..καλά εγώ έναν ενισχυτή θέλω, 2 ηχεία, 1 cd player me mp3!

Patentman
24-08-08, 09:30
Πηγαινε απο Στοα Φεξη στον Κοσμα και δες εκει τι θα βρεις που να σε καλυπτει απο τιμη, εμφανιση και προπαντως ποιοτητα.
Ο καθενας μας εχει διαφορετικο αυτι (και πορτοφολι).

alexopth69
24-08-08, 09:40
δεν είναι άσχημο να ξέρεις και το θεωρητικό μέρος όταν θες να διαλέξεις.... Με άλλα λόγια...

Από ότι έχω δεί ακόμα και τα consumer πλέον έχουν αίθουσα ακρόασης. Διάλεξε ένα σετ και πήγαινε να το ακούσεις...

Από ενισχυτές για consumer θα συμφωνήσω με Yamaha. Έχουν γλυκό ήχο χωρίς να έχουν την υπερβολή των Sony και Pioneer στις υψηλές, ούτε να είναι ξεροί σαν entry level ευρωπαική υλοποίηση. Είναι αξιοπρεπείς.

Για ηχεία Jamo, B&W, Klipsch γενικώς βορειοευρωπαίοι, γάλλοι, καναδοί άντε και κάποιοι ιταλοί και έλληνες

PetApollo
27-08-08, 00:36
λίγα watt ( με 40 watt RMS χαλάς κόσμο ) με καλά φίλτρα και balanced Output είναι μια χαρά για ένα μέσο ακροατή.

Τώρα για τα mp3 που θέλει ο φίλος μας να παίζει δεν έχει νόημα να "χώσει" χρήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.