PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολυμπιακοί Αγώνες 2008, αθλητές, doping, αγωνίσματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14

flamelab
19-08-08, 19:57
Είναι πολύ λογικά αυτά που λέει ο jefferson.

Σαν την αρχαία Ρώμη του υπερσφαγέα Καίσαρα.

Κρατούσε σε υπνηλία τον βλακωδέστατο λαό με "άρτον και θεάματα" στην αρένα.

Έτσι και με τους ΕΠΑνούς τώρα.

Το'χα πει κι εγώ και δεν ακούνε http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2264276&postcount=272

Μόνο θέαμα και τίποτε άλλο. Να ευχαριστηθεί το μάτι του μμμμμμμμουου άνοου θεατή.

haHa
19-08-08, 20:27
Είναι πολύ λογικά αυτά που λέει ο jefferson.

Σαν την αρχαία Ρώμη του υπερσφαγέα Καίσαρα.

Κρατούσε σε υπνηλία τον βλακωδέστατο λαό με "άρτον και θεάματα" στην αρένα.

Έτσι και με τους ΕΠΑνούς τώρα.


Το'χα πει κι εγώ και δεν ακούνε http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2264276&postcount=272

Μόνο θέαμα και τίποτε άλλο. Να ευχαριστηθεί το μάτι του μμμμμμμμουου άνοου θεατή.


Ρε παιδια εγω δε λεω οτι δεν ντοπαρονται...Ή οτι δεν κυνηγανε τα ρεκορ γιατι ετσι θελει ο θεατης..
Αυτο που λεω ειναι οτι ειναι τουλαχιστον αφελες να θεωρουμε με σιγουρια οτι ο Phelps ντοπαρεται(χωρις να εχει πιαστει μαλιστα) και οτι οι υπολοιποι συναθλητες του δεν ντοπαρονται ή παιρνουν τοσα χρονια χαμηλοτερης ποιοτητας ντοπα.


Ας αφησουμε ομως τον jefferson να ζει το ονειρο του..Δεν θα του το χαλασω εγω..
Εδω λεει οτι στα 100m πεταλουδες εστησαν ολοκληρη πλεκτανη για να δωσουν το χρυσο στον Φελπς , ενω και καλα βγηκε 2ος..
Παρολο που βλεπουμε ακομα και στα screenshots (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2264880#post2264880) οτι ο Phelps παταει πρωτος ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ το χρονομετρο..
(κατι τετοιες δηλωσεις δεν σου επιτρεπουν να παρεις καθολου σοβαρα μερικες αποψεις)

Μην του το χαλατε το ονειρο!!






Y.Γ.: Και επειδη κινδυνευω να παρεξηγηθω παλι,δεν λεω οτι ο Φελπς σιγουρα δεν παιρνει αναβολικα..
Δεν μπορουμε ομως να λεμε οτι αυτος σιγουρα παιρνει και μαλιστα παιρνει εδω και 7 χρονια τα καλυτερα και οι συναθλητες του δεν παιρνουν τιποτα ή παιρνουν πολυ χειροτερη ντοπα..
Εδω φαινεται και η πρωτη μου δηλωση για να μην παρεξηγηθω:


Προσοχη: δεν λεω οτι δεν παιρνει αναβολικα, αλλα οπως μπορει να παιρνει αυτος,το ιδιο μπορει να κανουν και αυτοι που βγηκαν δευτεροι στα αγωνισματα που ετρεχε.
Και ο Κροατης στα 100m fly που τερματισε 1 εκατοστο πισω απο τον Φελπς (λογω οτι εκανε ερασιτεχνικο τερματισμο,διαφορετικα θα ειχε χτυπησει πρωτη θεση) .
Και ο Cseh στην μικτη πιθανοτατα να παιρνει...

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 13 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και επαναλβανω:
εστω οτι εχουμε την κορυφαια ντοπα που δεν ανιχνευεται και χαριζει τρελες επιδοσεις..
Και εστω οτι την παιρνουν 3-4 κορυφαιοι αθλητες..
Ποιος θα επικρατησει?
Θα επικρατησει κατα πασα πιθανοτητα αυτος που θα κερδιζε και αν δεν επαιρναν ντοπα, ο πιο ταλαντουχος..



Για αυτο μην αποκλειουμε το ενδεχομενο ολοι οι κορυφαιοι να παιρνουν την ιδια ντοπα (οπως πχ Κεντερης , Θανου, Jones , Montgomery απο Balco) και απλα να επικρατει αυτος με το περισσοτερο ταλεντο-θεληση-προπονηση.




Γιατι οι κορυφαιοι παιδια παιρνουν πανω-κατω την ιδια ντοπα..




Φυσικα αυτο το ενδεχομενο δεν ειναι για ατομα που τους αρεσουν οι θεωριες συνομωσιας, οπου ενας αθλητης παιρνει επι 7 χρονια την καλυτερη ντοπα και δεν εχει καταφερει κανενας αλλος επι τα 7 αυτα χρονια να παρει την ιδια ντοπα ή καλυτερη.
Ουτε φυσικα ειναι αυτο το ενδεχομενο για ατομα που φτιαχνουν θεωριες συνομωσιας, οπου και καλα κλεβουν το χρυσο απο καποιον Σερβο για να το δωσουν στο Φελπς που και καλα τερματισε δευτερος..


Για αυτους δεν υπαρχει το ενδεχομενο ολοι οι κορυφαιοι να παιρνουν την ιδια ντοπα και απλα να επικρατει αυτος με το περισσοτερο ταλεντο-θεληση-προπονηση.
Μην τους ξυπνατε απο το ονειρο..Αφηστε τους εκει με τις αγαπημενες τους θεωριες συνομωσιας κλπ...

jefferson
19-08-08, 21:06
Μην του το χαλατε το ονειρο!!


το δικό σου (ενδόμυχο)όνειρο περί καθαρών υπεραθλητών της μεγάλης και αγαθής χωράς των ΗΠΑ δεν πρέπει να χαλάσει
οριστε μια σελιδα για τον καθαροτερο αθλητη ή τουλαχιστων που ντοπαρετε το ιδιο μετους αλλους αλλα λογο ταλεντου τα σκιζει ολα
(http://www.michaelphelps.com/)
παρατηρήστε στην εισαγωγή της σελίδας το ύφος στις φωτογραφίες όλα είναι τόσο μα τόσο καλά στημένα

Και επαναλβανω:
εστω οτι εχουμε την κορυφαια ντοπα που δεν ανιχνευεται και χαριζει τρελες επιδοσεις..
Και εστω οτι την παιρνουν 3-4 κορυφαιοι αθλητες..
Ποιος θα επικρατησει?
Θα επικρατησει κατα πασα πιθανοτητα αυτος που θα κερδιζε και αν δεν επαιρναν ντοπα, ο πιο ταλαντουχος..

και εγώ επαναλαμβάνω ότι δεν την δίνουν σε όλους αλλά σε αυτούς που θέλουν να φτιάξουν σαν είδωλα οι χορηγοί

και όσον αφορά την ηλικία του εδώ στην Ελλάδα προσπάθησαν ενα φίλο μου πριν από αρκετά χρονιά όταν ήταν 15-16 να του δώσουν και την έκανε με ελαφρά (κωπηλασία) Στα U.S. που ειναι ολες οι εταιριες δεν γινεται τίποτα τα λυπουντε τα καημενα τα παιδια και δεν τα δίνουν

Ζήσε με την ρομαντική (ενδόμυχα πάντα ) ιδέα του υπεραθλητή Phelps μέχρι να γκρεμιστεί το είδωλο σου μετά από 10 χρονιά όπως έγινε με την Jones
η την Griffith (Αυτή δεν την πιάσανε Ντόπιε ούτε αρνήθηκε κανέναν έλεγχο) αλλά πέθανε φυσιολογικά στα 41 από ανακοπή καρδιάς

έτσι κι αλλιώς συμφωνά με τον Τζέκο Ντοπαρισμένος είσαι μονό άμα πιάνεσαι και ο Phelps δεν πιάστηκε ούτε και πρόκειται εκτός αν πλακωθούν οι εταιρίες και χρειαστεί να καθαριστεί λίγο η πρόσοψη

haHa
19-08-08, 21:26
το δικό σου (ενδόμυχο)όνειρο περί καθαρών υπεραθλητών της μεγάλης και αγαθής χωράς των ΗΠΑ δεν πρέπει να χαλάσει[/URL]
...
Ζήσε με την ρομαντική (ενδόμυχα πάντα ) ιδέα του υπεραθλητή Phelps μέχρι να γκρεμιστεί το είδωλο σου
Ουτε ειπα οτι ειναι καθαρος ο Φελπς ουτε φυσικα ειναι το ειδωλο μου.

Θα σε παρακαλουσα να μην βαζεις λογια που δεν ειπα στο στομα μου..

Για παραδειγμα δες [URL="http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2265214#post2265214"]εδω (http://www.michaelphelps.com/) τι εχω πει:

Οσο καθαρός ειναι ο Phelps άλλο τόσο ειναι και οι συναθλητες του...




Εσυ ζησε στον κοσμο οπου ο Φελπς τερματισε 2ος στην πεταλουδα, αλλα λογω συνομωσιας του εδωσαν το χρυσο..
Απλα να σε ενημερωσω πως δεν ειναι αυτη η πραγματικοτητα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2264880#post2264880)..








Και επαναλαμβανω:
επειδη εσυ πιστευεις οτι χαρισαν στο Φελπς το χρυσο (κατι που ουτε ο ιδιος ο Σερβος δε λεει), δεν σημαινει οτι μπορεις να διαστρεβλωνεις τα λογια μου.









Υ.Γ.: Και μια ερωτηση,ο Σερβος που αν δεν εκανε το λαθος τερματισμο θα ειχε περασει το Φελπς, δεν ειναι ντοπε ,ε? Ή τουλαχιστον δεν παιρνει τα καλυτερα ε? Παρολο που μεχρι τα 99 μετρα ηταν μπροστα απο τον Φελπς και απο λαθος του εχασε ?
Ειπαμε μονο ο Φελπς παιρνει τα καλυτερα ,ε ?

Κανα αλλο μαθημα εχουμε σημερα? Γιατι χθες μαθαμε οτι τερματισε ο Σερβος πρωτος , παρολο που ο Φελπς ακουμπησε πρωτος ολοκληρη την παλαμη , ενω ο Σερβος τα ακροδακτυλα του..

jefferson
19-08-08, 22:17
Ζήσε με την ρομαντική (ενδόμυχα πάντα ) ιδέα του υπεραθλητή Phelps μέχρι να γκρεμιστεί το είδωλο σου


δεν χρειαζεται να το πεις τα λογια σου τα λενε ολα


Ο Φελπς πηγε να παρει τα 8 χρυσα και δεν μπορουσε να χαλασει με τιποτα αυτο

οσον αφορα τα Screenshot τα 2 και 3 τα δείχνουν ολα



Υ.Γ.: Και μια ερωτηση,ο Σερβος που αν δεν εκανε το λαθος τερματισμο θα ειχε περασει το Φελπς, δεν ειναι ντοπε ,ε? Ή τουλαχιστον δεν παιρνει τα καλυτερα ε? Παρολο που μεχρι τα 99 μετρα ηταν μπροστα απο τον Φελπς και απο λαθος του εχασε ?
Ειπαμε μονο ο Φελπς παιρνει τα καλυτερα ,ε ?

8 αγωνισματα και αν βαλεις και τους προκριματιοκους ημιτελικους καπου θα πρεπει να κουραστηκε το παιδι ,ο Cavic κατι θα παιρνει και το παληκαρι και φτασαμε να παιζεται στα εκατοστα δεν υπηρχε περιπτωση να μην τα παρει ο ο Cavic θα του την χαλουσε τωρα με παραπονα
αφου και η ενσταση των σερβων ηταν για να παρει και ο Cavic το Χρυσο

δεν απαντας τους ελεγχους τους κανει η Wada ή οι ιδιοι οι αμερικανοι:hmm::hmm:

NiKapa
19-08-08, 22:26
Αυτος ο Κυριακου τι επαθε...τον αδιαφθορο κανει η πεσανε τα πσοσοστα του καναλιου ...?

fisfirikos
19-08-08, 22:45
Πως αλλιως θα παθιαστει ο κοσμος ??
Πρεπει να τους πουνε οτι εχουν κατι κοινο.
Οπως οταν το 1996 πανηγυρισαμε το χρυσο του Καχιασβιλι, ενος Γεωργιανου που το 1992 ειχε παρει χρυσο με την πατριδα του την Γεωργια..

Βλεπεις πρεπει να βρουμε κατι κοινο,που να παθιασει τον κοσμο για να πουλησουμε το προιον...

Δηλαδη για σενα οι Ολυμπιακοι και ολοι οι διεθνεις αγωνες (Μουντιαλ, euro κλπ)ειναι απλα μια... διαδικασια για να παθιαζεται ο κοσμος και να πωλουνται προιοντα! Οk, ειναι κι αυτο μια άποψις...
Ο Καχιασβιλι ηταν γεωργιανος αλλα ειχε ελληνικη ριζα και πολιτικογραφηθηκε Ελλην υπηκοος οποτε δε το συζηταμε. 'Η μηπως πιστευεις στη... θεωρια των "καθαρων" ελληνων?
Και για να μην επικεντρωνεσαι στο Καχιασβιλι σου θυμιζω οτι ο σημαιοφορος μας, ο τζουντοκα Ηλιαδης ηταν γεωργιανος ωσπου το 2004... υιοθετηθηκε απ τον ομοσπονδιακο προπονητη και κατοπιν πηρε το χρυσο με τα ελληνικα χρωματα. Τι να κανουμε, αυτα συμβαινουν σε ολο το κοσμο, δε μπορεις να τα καταργησεις.




Προσωπικα χαιρομαι πολυ περισσοτερο οταν βλεπω αθλητες να κανουν επιδοσεις , να φαινονται καθαροι κλπ κλπ.
Kαθαροι πρωταθλητες δεν υπαρχουν.
Kαλη επιδοση χωρις ντοπα δε γινεται. Οπως ειπε πριν απο λιγο και ο Συριγος στη ΤV, αν δεν υπηρχαν ντοπες παλι οι ιδιοι θα ηταν πρωτοι αλλα με φτωχοτερες επιδοσεις, αρα και περιορισμενο ενδιαφερον απ το κοινο
Απο κει και περα, συνηθως ο φιλαθλος χαιρεται περισσοτερο με τις επιτυχiες των ομοεθνων του, τωρα αν εσυ χαιρεσαι περισσοτερο με τις επιτυχιες των ξενων... ok ειναι κι αυτο αλλη μια άποψις...



Πχ το 1996 ανατριχιαζα πολυ περισσοτερο με τον Popov στα 50m ελευθερο ή τον Μπουμπκα στα παγκοσμια πρωταθληματα στο επι κοντω,
απο οτι βλεποντας τον Κεντερη το 2000 ή την Χαλκια του 2004..(αυτους τους καραντοπε που δεν εχουν ουτε το θαρρος της γνωμης τους να παραδεχθουν οτι ηταν ντοπε)
(καλα ειδικα για την Χαλκια το 2004 ειχα ριξει πολυ γελιο...)

Oλοι μας χαιρομασταν με τον Μπουμπκα. Τι σε κανει να πιστευεις ομως οτι αυτος ηταν καθαρος?
Σαφως και -οπως ηδη το ειπα- ηταν φως φαναρι οτι οι Κεντερης-Χαλκια ηταν ντοπε αλλα εγω χαιρομουν διοτι συναγωνιζονταν τους αντιπαλους τους με τα ιδια πυγμαχικα γαντια. Σε πολεμο με ντουφεκια εσυ δεν πας με σφεντονα...



Τι σχεση εχει αυτο??
Δεν ειναι μονο η Ελλαδα ο κοσμος..
Να σου θυμισω τι ειπες γιατι μαλλον το ξεχασες.
Ειπες οτι αν εφταιγαν οι προπονητες, τα θυματα τους θα τους εκαναν καταγγελιες και θα πηγαιναν φυλακη. Κι εγω σου απαντησα οτι στη Ελλαδα δεν παει κανεις επωνυμος φυλακη, και ηδη βλεπεις παραδειγματα τους Τζεκο, Ιακωβου να συνεχιζουν ανενοχλητοι την πολυτελη ζωη τους...



Εγω κραταω την αφελη δηλωση σου:
"Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team."
Αυτο το πραγμα ,επαναλαμβανω, πολυ απλα δεν παιζει!

Δεν παιζει για σενα που κοιτας τα πραγματα επιφανειακα, εστιαζεις στη βιτρινα και οχι στην ουσια, επικεντρωνεσαι στο δεντρο γιατι το εχεις ευκαιρο και βολικο, ενω χανεις το δασος;)

Πισω απο τους αθλητες που συγκεντρωνουν ολη τη προσοχη σου, υπαρχει ολοκληρο κυκλωμα που ζει παραστικα και σε βαρος ολου του ελλ.αθλητισμου.


Πολύ καλά τα λέω.
Κάποιος μου έθεσε το δίλημμα «με ντόπα και μετάλλιο ή χωρίς ντόπα και χωρίς μετάλλιο» λες και εγώ θα το σηκώσω το μετάλλιο αν το πάρει η Χαλκιά. Μια χαρά του απάντησα λοιπόν ότι το μετάλλιο δε θα το πάρω εγώ, άρα δε θα της πω εγώ να ντοπαριστεί για να μου το φέρει.
Δε θα ανεχτώ να μου δημιουργήσουν εμένα ενοχές που ανάγκασα το φτωχό κορίτσι να ντοπαριστεί για να με κάνει υπερήφανο.

Διαστρεβλωσες το ερωτημα.
Εγω δεν σου ειπα να της προτεινεις να ντοπαριστει για να σου φερει μεταλιο ή να σου δημιουργηθουν ενοχες...
Το ερωτημα ειναι απλο και σαφες:
"με ντοπα και μεταλιο ή χωρις ντοπα και χωρις μεταλιο"?
Απαντας απλα με το πρωτο ή το δευτερο σκελος.
Εγω παντως, απ τη στιγμη που ολοι παιρνουν ντοπα(και μαλιστα πολλοι τυγχανουν και ευνοικης μεταχειρισης απ τη ΔΟΕ) θεωρω το δευτερο σκελος καθαρη κοροϊδία.
Να κανεις εσυ προπονηση 4 χρονια και να πας με το σταυρο στο χερι για να σε λιανισει το τερας που εχει παρει τη τελευταια και πιο επιστημονικη ντοπα ειναι τουλαχιστον κοροϊδια:evil:


Αυτό είναι άσχετο με τη συμπάθεια που έχω για κάποιους αθλητές του στίβου.
Η Λεμπέντεβα που ανέφερα δεν είναι πυροτέχνημα. Κάθε χρόνο κατεβαίνει σε ένα σωρό meetings. Και να ντοπάρεται, ντοπάρεται τόσο λίγο ώστε να μην την πιάνουν τα tests που περνάει συνέχεια (και είναι Ρωσίδα, όχι Αμερικανίδα, άρα την κυνηγάνε περισσότερο). Η κοπέλα δεν έχει από πίσω της εξασφαλισμένο το μέλλον της επειδή πήρε ένα μετάλλιο. Πρέπει να κερδίσει χρήματα για να ζήσει....
Ενω η Δεβετζη τα ειχε ολα στρωμενα και ετοιμα ε?...(οπως ειπε η ιδια, στην αρχη τη διωχνανε απ το προπονητικο κεντρο διοτι δεν ειχε κονέ, της ελεγαν οτι "δεν κανεις"...) Η πορεια της Δεβετζη ειναι σταθερη χρονια τωρα και μας εχει δωσει πολλες επιτυχιες.

Απεφυγες να μου απαντησεις και θα σε ξαναρωτησω:
Προτιμουσες χρυσο απ τη Λεμπεντεβα ή χρυσο απο τη Δεβετζη?

haHa
19-08-08, 23:13
οσον αφορα τα Screenshot τα 2 και 3 τα δείχνουν ολα

Μονο σου εκτειθεσαι..
Ο Σερβος φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν εχει τερματισει..(τερματιζεις με δυναμη και ολη την παλαμη,οχι με τα δακτυλα)
Μεχρι και ο ιδιος το παραδεχθηκε αφοτου ειδαν το replay.
"I’ve accepted defeat, and there’s nothing wrong with losing to the greatest swimmer there has ever been."


Επαναλαμβανω τερματιζεις με δυναμη και με ολη την παλαμη.Οχι με τα δακτυλα.
Αυτο φαινεται το αγνοεις , παρολο που το εχω επαναλαβει αρκετες φορες.
Συνεχιζεις να εκτιθεσαι,δεν πειραζει.





δεν απαντας τους ελεγχους τους κανει η Wada ή οι ιδιοι οι αμερικανοι:hmm::hmm:
Φυσικα κανει και η Wada ελεγχους..


Οπως και με τους δικους μας..
Κανει κυριως το Εσκαν (πολλες φορες συκε) και κανει και μερικους και η Wada.

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Να σου θυμισω τι ειπες γιατι μαλλον το ξεχασες.
Ειπες οτι αν εφταιγαν οι προπονητες, τα θυματα τους θα τους εκαναν καταγγελιες και θα πηγαιναν φυλακη. Κι εγω σου απαντησα οτι στη Ελλαδα δεν παει κανεις επωνυμος φυλακη, και ηδη βλεπεις παραδειγματα τους Τζεκο, Ιακωβου να συνεχιζουν ανενοχλητοι την πολυτελη ζωη τους...



Ναι,αλλα πιανουν και στο εξωτερικο ντοπαρισμενους αθλητες..
Αν τα επαιρναν εν αγνοια τους οπως λες και τους τα εδιναν κρυφα οι προπονητες, τοτε θα ειχαν φαει μηνυσεις οι προπονητες απο τους αθλητες τους και θα ηταν φυλακη .



Οποτε εγω κραταω αυτην την αφελη δηλωση σου:


Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team.


Οι αθλητες μια χαρα ξερουν οτι παιρνουν αναβολικα.

Αν τους τα εδιναν εν αγνοια τους οι προπονητες, τοτε θα ειχαν μπει φυλακη καμποσοι προπονητες..(και Ελλαδα και εξωτερικο)

lewton
19-08-08, 23:13
Απεφυγες να μου απαντησεις και θα σε ξαναρωτησω:
Προτιμουσες χρυσο απ τη Λεμπεντεβα ή χρυσο απο τη Δεβετζη?
Το ξέχασα μέσα σε όλα.
Όποια από τις δύο και να το έπαιρνε το ίδιο μου έκανε.
Προτιμούσα να πάρουν αυτές οι δύο χρυσό και ασημένιο, και το χάλκινο η Pyatykh.

haHa
19-08-08, 23:23
Εδω πιο αναλυτικα το photo finish:
http://sportsillustrated.cnn.com/multimedia/photo_gallery/0808/oly.phelps.sequence/content.1.html


42498


42497



Phelps made a critical decision in the final meters to attempt another half-stroke while Serbia's Milorad Cavic (right) tried to glide to the finish.

42499


42491


42492


As seen in this blowup from the previous frame, Cavic hadn't touched the wall yet.

42493


42494


42495






Τελος , οι Σερβοι αφου εκαναν την εφεση, ειδαν μετα τις φωτογραφιες και το video και οι ΙΔΙΟΙ οι Σερβοι παραδεχθηκαν οτι κερδισε ο Phelps.




Οποιος πιστευει οτι τερματισε πρωτος ο Σερβος, απλα εκτιθεται...
Ας συνεχισει ομως, πλακα εχει..

jefferson
19-08-08, 23:31
Μονο σου εκτειθεσαι..
Ο Σερβος φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν εχει τερματισει..(τερματιζεις με δυναμη και ολη την παλαμη,οχι με τα δακτυλα)
Μεχρι και ο ιδιος το παραδεχθηκε αφοτου ειδαν το replay.
"I’ve accepted defeat, and there’s nothing wrong with losing to the greatest swimmer there has ever been."


Επαναλαμβανω τερματιζεις με δυναμη και με ολη την παλαμη.Οχι με τα δακτυλα.
Αυτο φαινεται το αγνοεις , παρολο που το εχω επαναλαβει αρκετες φορες.
Συνεχιζεις να εκτιθεσαι,δεν πειραζει.




Φυσικα κανει και η Wada ελεγχους..


Οπως και με τους δικους μας..
Κανει κυριως το Εσκαν (πολλες φορες συκε) και κανει και μερικους και η Wada.




δεν υπηρχε περιπτωση να πει ο Cavic τιποτα διαφορετικο απο αυτο που ειπε και να χαλασει τα 8 χρυσα

και οσον αφορα τους ελεγχους της wada στους αμερικανους (και στους κινεζους)αυτο ειναι το μεγαλυτερο ανεκδοτο
οταν το 2004 εσκασε το θεμα Θάνου Κεντερης δεν πηγανε για προπονηση στην βάση της Σούδας και οταν πηγανε για ελεγχο δεν μπορουσαν να τους βρουν αλλα αυτοι ειναι οι αμερικανοι δεν ντοπαροντε και δεν χρειαζοταν ελεγχος

haHa
19-08-08, 23:36
δεν υπηρχε περιπτωση να πει ο Cavic τιποτα διαφορετικο απο αυτο που ειπε και να χαλασει τα 8 χρυσα


Και ο Cavic λοιπον μεσα στο κολπο!!!
Τι αλλο θα μαθουμε σημερα??:rofl:

Αυτα ειναι , κερδιζεις εναν αγωνα, αλλα σου λενε οτι βγηκες 2ος (σε αδικουν δηλαδη) και εσυ κανεις τουμπεκι, δεν μιλας!


Και η ομοσπονδια φυσικα των Σερβων μεσα στο κολπο, που αφου εκανε την εφεση,ειδε το video και παραδεχθηκε οτι τερματισε πρωτος ο Φελπς.
Και αυτοι λοιπον μεσα στο κολπο!



Φανταζομαι και η καμερα και οι φωτο που μολις παρεθεσε ειναι συκε, ετσι?
Γιατι οι περισσοιτεροι (εκτος απο εσενα φυσικα) θα συμφωνησουν οτι φαινεται ξεκαθαρα πως ο Φελπς τερματισε πρωτος.


Α ρε κατι Σερλοκ Χολμς που εχουμε εδω...:rofl:


Μερικοι συνεχιζουν να εκτιθονται, να μην παραδεχονται τα οφθαλμοφανεστατα και να φτιαχνουν σεναρια συνομωσιας που ειναι μεσα ακομα και οι θιγμενοι..
Ελεος!

konenas
20-08-08, 06:34
Χαχα,
Νομίζω πως η ιστορία με τον Φελπς έληξε. Έχεις δίκαιο είναι πρώτος. Όντως ο μεταλλαγμένος υπεραθλητής νίκησε καθαρά τον Κάβιτς ( αλλά αν είχε πάρει 2 γραμμάρια παραπάνω ντόπα; ) και είναι ο ήρωας των Ολυμπιακών αγώνων μέχρι να βρεθεί κάποιος να κάνει 9 ή 10 χρυσά.
Αλλά εσύ πρέπει να πας να το δεις το θέμα με τον Φελπς. Πολύ μεγάλο κόλλημα ρε παιδί μου.

Όλοι μας συμφωνούμε ότι Ολυμπιάδα χωρίς ντόπα δεν γίνεται.
Τώρα γιατί γίνεται όλη αυτή η φασαρία;
α) Το κράτος πρέπει να σταματήσει να σπαταλά χρήματα των φορολογουμένων για αυτούς που ντοπάρονται. Να πάνε να βρούνε καμιά εταιρία για σπόνσορα. Το κράτος τι θέλει να διαφημίζεται; Αυτά γίνονται σε δικτατορίες. Ακόμη ένα σκάνδαλο των κυβερνήσεων που θέλει ψάξιμο, αλλά θα το κουκουλώσουν όπως όλα τα άλλα;

β) Να μην μας δουλεύουν κιόλας για dna, για τον θεό, για ατυχήματα, για ξένο δάκτυλο και άλλα τραγελαφικά.

Φτάνει πια.

aroutis
20-08-08, 08:59
Αυτος ο Κυριακου τι επαθε...τον αδιαφθορο κανει η πεσανε τα πσοσοστα του καναλιου ...?
H αθλήτρια που δε πήγε και πήγε στη θέση της η Χαλκιά, ειναι του σωματίου των Ολυμπιονικών..;)

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλαδη για σενα οι Ολυμπιακοι και ολοι οι διεθνεις αγωνες (Μουντιαλ, euro κλπ)ειναι απλα μια... διαδικασια για να παθιαζεται ο κοσμος και να πωλουνται προιοντα! Οk, ειναι κι αυτο μια άποψις...
Ο Καχιασβιλι ηταν γεωργιανος αλλα ειχε ελληνικη ριζα και πολιτικογραφηθηκε Ελλην υπηκοος οποτε δε το συζηταμε. 'Η μηπως πιστευεις στη... θεωρια των "καθαρων" ελληνων?Ετσι ακριβώς..

opener
20-08-08, 09:52
Οι σημερινοι Ποντιοι Πιλατοι που δηλωνουν απογοητευμενοι και οργισμενοι και ολο μηδενικες ανοχες ειναι .. στα λογια =

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2265543&postcount=374

δεν ηξεραν τιποτε;

Μου φαινεται οτι τωρα που ολοι προσπαθουν να φυλαξουν τον κ@#ο του (ο σωσον εαυτον σωθητω) θα μαθουμε την αληθεια =


«Έκλεισαν τα μάτια στο κύκλωμα του ντόπινγκ»

«Μπαλάκι» ανάμεσα στο υπουργείο Πολιτισμού και τις ομοσπονδίες γίνεται η ευθύνη για τα απανωτά κρούσματα ντόπινγκ με την ουσία μεθυλτριενολόνη.
Όπως μάλιστα υποστηρίζει στα «ΝΕΑ» ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Σεβαστής, η ηγεσία του υπουργείου Πολιτισμού δεν αντέδρασε όταν πρόεδρος ομοσπονδίας κατήγγειλε ότι τον είχαν προσεγγίσει συγκεκριμένα πρόσωπα για να διαθέσουν στους αθλητές της ομοσπονδίας του τη Μ3.
Την ίδια ώρα αποκαλύπτεται ότι η WΑDΑ είχε στα χέρια της από το 2005 «συνταγολόγιο» Έλληνα προπονητή με απαγορευμένες ουσίες.

«Ο πρόεδρος αυτής της ομοσπονδίας κατήγγειλε επωνύμως ομάδα ανθρώπων οι οποίοι τον είχαν πλησιάσει και του είπαν πως διαθέτουν μια απαγορευμένη ουσία η οποία δεν ανιχνεύεται στους ελέγχους ντόπινγκ.
Ανέφερε μάλιστα χαρακτηριστικά πως όποιος άνοιγε την πόρτα στο κύκλωμα θα είχε τη βοήθειά του σε πολλά επίπεδα», υποστηρίζει ο κ. Βασίλης Σεβαστής.
Όπως μάλιστα προσθέτει,την αποκάλυψη του συναδέλφου τους επιβεβαίωσαν και άλλοι πρόεδροι ομοσπονδιών οι οποίοι στην ίδια σύσκεψη ανέφεραν πως και αυτοί είχαν δεχθεί την επίσκεψη μιας ομάδας τριών ανδρών οι οποίοι τους υποσχέθηκαν πως οι αθλητές που θα έκαναν χρήση της συγκεκριμένης ουσίας θα έκαναν μεγάλες επιδόσεις ενώ δεν κινδύνευαν να πιαστούν σε κανέναν έλεγχο....

..
Αυτό που προκαλεί εντύπωση στην καταγγελία του κ. Σεβαστή είναι ότι, όπως λέει, τόσο ο κ. Λιάπης όσο και ο κ. Ιωαννίδης δεν αντέδρασαν....

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=82319&ct=1

Περα απο την πλακα που εκανα σε προηγουμενο ποστ για την Σου Λι, στα σοβαρα τωρα γιατι δεν ενδιαφερεται κανενας απ'αυτους να βρει αυτην την εταιρεια στην Κινα;

haHa
20-08-08, 11:39
Χαχα,
Νομίζω πως η ιστορία με τον Φελπς έληξε. Έχεις δίκαιο είναι πρώτος.


Αυτο αρκει.
Γιατι πριν λιγο μαθαμε οτι ειναι και ο Σερβος μεσα στο κολπο και οτι δεν μιλαγε για να μην την χαλασει στον Φελπς.



Αλλά εσύ πρέπει να πας να το δεις το θέμα με τον Φελπς. Πολύ μεγάλο κόλλημα ρε παιδί μου.


Επαναλαμβανω:
εγω ειμαι ο κολλημενος και δεν ειναι ο αλλος κολλημενος που λεει οτι τερματισε 2ος??

Απλα παρεξηγουμαι φαινεται.
Δεν εχω κολλημα με τον Φελπς κλπ. Αλλα να βγαινει καποιος ασχετος τελειως και να μιλαει για θεωριες συνομωσιας, πλεκτανες ειναι τουλαχιστον αστειο.
Εγω τοτε θα επιμεινω, ακομα και αν σε καποιους αυτο φανει κολλημα..



Γενικοτερα,δεν τρελαινομαι να διαβαζω αστηριχτες ανακριβειες και να τις δεχομαι..
Τετοιες ανακριβειες μπορει να ειναι οτι οι αθλητες δεν ξερουν οτι παιρνουν αναβολικα ή οτι ο Φελπς τερματισε 2ος (παρολο του ξεκαθαρο photo finish) κλπ.

Εγω επαναλαμβανω:
ποσο κολλημενος μπορει να εισαι για να μιλας για πλεκτανες στις οποιες ειναι μεσα στο κολπο και το θυμα(!!) και να λες οτι τερματισε καποιος 2ος ενω φαινεται ξεκαθαρα απο το photo finish οτι τερματισε 1ος??
Δυστυχως με τετοιες παρωπιδες, παρασερνεις και τους αλλους και φαινονται και αυτοι κολλημενοι ,αφου πας να τους βγαλεις τρελους/στραβους.

konenas
20-08-08, 12:51
Περα απο την πλακα που εκανα σε προηγουμενο ποστ για την Σου Λι, στα σοβαρα τωρα γιατι δεν ενδιαφερεται κανενας απ'αυτους να βρει αυτην την εταιρεια στην Κινα;

Ποια;

Η εταιρεία είναι στην Ελλάδα, όχι στην Κίνα.

Αλλά και στην Κίνα να ήτανε, εμείς εκεί πήγαμε για άλλη δουλειά. Να φέρουμε μετάλλια. Δεν μπορούμε να ψάχνουμε βελόνα στα άχυρα.
Είναι σαν τους τροχονόμους που βλέπουν κάποιο να περνά κόκκινο και δεν ενδιαφέρονται γιατί γράφουν μηχανάκια.

vosk
20-08-08, 14:11
Χαχα,
Νομίζω πως η ιστορία με τον Φελπς έληξε. Έχεις δίκαιο είναι πρώτος. Όντως ο μεταλλαγμένος υπεραθλητής νίκησε καθαρά τον Κάβιτς ( αλλά αν είχε πάρει 2 γραμμάρια παραπάνω ντόπα; )
Τον κερδισε για μερικα χιλιοστα, και ετσι ο Καβιτς ειναι κατα κατα μερικα χιλιοστα λιγοτερο μεταλλαγμενος;)

manoulamou
20-08-08, 16:02
Πιτσες και μπυρες παραγγειλατε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=220316) ή ακομη (http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=239734);:)

ΣΤΙΒΟΣ - Ντοπέ η Μπλόνσκα (http://www.sportnet.gr/report.aspx?id=165735)
η Ουκρανή αθλήτρια , η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο έπταθλο...
κινδυνεύει με ισόβιο αποκλεισμό (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=929921), αφού το 2003 της είχε επιβληθεί διετής αποκλεισμός
για θετικό δείγμα ντόπινγκ και βέβαια είναι υπότροπη...

ciaoant1
20-08-08, 16:52
Ο αθλητισμός...

... σήμερα παρουσιάζει το εξής παράδοξο: Δεν πρόκειται πια για μια σωματική προσπάθεια την οποία καταβάλλουμε επειδή αρέσει σε εμάς, αλλά επειδή αρέσει στους άλλους που τη βλέπουν. Και επειδή ελάχιστοι από εμάς αθλούνται πραγματικά, «ασχολούμαστε» έτσι με τον αθλητισμό μέσω πληρεξουσίου: το πλήθος που δεν αθλείται σχεδόν ποτέ, ταυτίζεται με τους πρωταθλητές που αθλούνται συνεχώς και επαγγελματικά.

Το πλήθος...

... κάποτε ταυτιζόταν με ινδάλματα όπως ο Σπύρος Λούης, ο Τζέσε Όουενς. Σήμερα ταυτίζεται με πρωταθλητές που πολλοί από αυτούς οφείλουν τη φήμη τους και την περιουσία τους λιγότερο στα κατορθώματά τους μέσα στα στάδια και περισσότερο στη δημόσια εικόνα τους. Για να είναι βολική και επικερδής η προβολή τους, η τηλεόραση δεν υπαγορεύει μόνο τα αθλήματα, αλλά και την ώρα της μετάδοσής τους. Ο πραγματικός αθλητισμός σβήνει γοργά μπροστά στη λάμψη της μικρής οθόνης.

Την ώρα...

... που πρωταθλητές με υπερβιταμίνωση συνεχίζουν τις προσπάθειές τους να τρέξουν πιο γρήγορα, να πηδήξουν πιο ψηλά και να ρίξουν πιο δυνατά κάτω από τον θολό ήλιο του Πεκίνου, δεν βλάπτει να θυμηθούμε κάποιους που ανέλαβαν να δείξουν τη νοσηρότητα του σύγχρονου αθλητικού θεάματος: όπως τον Μαρκ Περλμάν, που στο βιβλίο του «Ο βάρβαρος αθλητισμός» χαρακτηρίζει «σπορνό» το θέαμα των σπορ ή τον φιλόσοφο Ρόμπερτ Ρέντεκερ, που εδώ και χρόνια δεν παύει να λέει πως τα μεγάλα και πολύ δημοφιλή αθλήματα έχουν καταντήσει «μια φανταχτερή οχλαγωγία που δοξάζει την παγκόσμια κλωνοποίηση των εμπορικών σημάτων, των μέσων ενημέρωσης και των ατόμων». Βέβαια, η κριτική του αθλητικού θεάματος είναι παλιά όσο και ο κόσμος, μας υπενθυμίζει ο Σεμπαστιάν Λαπάκ στην εφημερίδα «Φιγκαρό». Ο ιεροκήρυκας Σαβοναρόλα κατακεραύνωνε το ποδόσφαιρο, που στα χρόνια του βρισκόταν ακόμη στα σπάργανα, και ο Τερτυλλιανός αναθεμάτιζε τα σπορ στο «De Spectaculis». Όμως, ο Μαρκ Περλμάν γράφει δυστυχώς για μια άλλη, σύγχρονή μας νοσηρότητα. Για αθλητές δισεκατομμυριούχους που έχουν καταντήσει κινούμενες διαφημιστικές αφίσες, για αθλητικούς αγώνες που χειραγωγούνται για διπλωματικούς και οικονομικούς σκοπούς και για μεγάλα αθλητικά ραντεβού που μετατρέπονται σε εκδηλώσεις της καπιταλιστικής κυριαρχίας. Ο αθλητισμός έχει γίνει κι αυτός ένα μέρος του τριτογενούς τομέα της οικονομίας, του τομέα των υπηρεσιών, «μια πελώρια προέκταση της διανομής και του θριάμβου των εμπορευμάτων»- για να δανειστούμε εδώ μια φράση από την «Κοινωνία του θεάματος» του Γκι Ντεμπόρ.

Οι ήρωες...

... δεν ζουν πια στα στάδια. Ούτε στα αθλητικά ρεπορτάζ. Όποτε ο Ζαν-Λικ Μαριόν, καθηγητής της φιλοσοφίας στη Σορβόννη, επιχειρεί να διαβάσει τέτοια ρεπορτάζ, νιώθει σαν να κρατάει στα χέρια του περιοδικό «λάιφ στάιλ». «Δεν πειράζει όμως», λέει. «Τόσο το καλύτερο. Έτσι θα βρω επιτέλους τον καιρό για να ξαναρχίσω το τρέξιμο. Στα σοβαρά αυτήν τη φορά. Ας γίνουμε φίλαθλοι χωρίς να είμαστε αθλητές. Ας γίνουμε δηλαδή ελεύθεροι».

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=82381&ct=2

........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ «ΔΡΑΜΑ» ΤΟΥ ΛΙΟΥ ΧΣΙΑΝΓΚ
Σενάρια συνωμοσίας

Την επομένη του «εθνικού δράματος», όπως βαπτίστηκε ο τραυματισμός και η άμεση απόσυρση-εξαφάνιση του Λιου Χσιάνγκ από τα προκριματικά των 110 μ. εμπόδια (την κούρσα που κέρδισε ο δικός μας, Κώστας Δουβαλίδης), η πλειοψηφία των Κινέζων φιλάθλων δήλωνε ναι μεν σοκαρισμένη από το forfait του πιο σίγουρου, όπως περίμεναν χρυσού μεταλλίου, από την άλλη όμως διχασμένη και άκρως υποψιασμένη μπροστά στο ενδεχόμενο το όλο σκηνικό να είχε εν τέλει σκηνοθετηθεί με στόχο την αποζημίωση αρκετών εκατομμυρίων δολαρίων από ασφαλιστική εταιρεία.


Τα τηλεοπτικά πλάνα έδειχναν Κινέζους ακόμη και να κλαίνε μετά την αποχώρηση του Χσιανγκ από το ταρτάν, επιβεβαιώνοντας το μέγεθος της λατρείας και της προσμονής για διάκριση που διατηρούσαν προς το πρόσωπό του. Στοιχεία που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης και που επίσης δεν επιδέχονται... ήττα.

Ο Λιου Χσιάνγκ πιάνει το πόδι του κι αποχωρεί. Ακολούθησαν πολλά περίεργα γεγονότα...

Το πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα που τον ταλαιπωρούσε από τον Μάιο φαίνεται πως δεν θα του επέτρεπε να διεκδικήσει τη νίκη. «Υπό τον φόβο μιας ήττας, οι Κινέζοι δεν αποκλείεται να οργάνωσαν μια καλά "στημένη" ιστορία, ώστε η απουσία του Χσιανγκ από το βάθρο του νικητή να είναι απολύτως δικαιολογημένη».

Αυτό ισχυρίζεται η ιταλική αθλητική εφημερίδα «Gazzetta dello Sport», η οποία συνδέει περίεργα περιστατικά που εκτυλίχθηκαν αμέσως μετά την αποχώρηση από το ταρτάν της «Φωλιάς του Πουλιού», του 25χρονου εμποδιστή, που το 2004 στην Αθήνα είχε γίνει ο πρώτος Κινέζος στην Ιστορία που είχε καταφέρει να κατακτήσει χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στον στίβο.

Οι αμφιβολίες

Πρώτα από όλα, γράφει η «Gazzetta», αμφιβολίες προκάλεσε το τηλεγράφημα του αντιπροέδρου του Κομμουνιστικού Κόμματος και υπουργού Αθλητισμού, Σι Τζίνπινγκ, το οποίο χαρακτήριζε «ήρωα» τον αθλητή και εστάλη μόλις πέντε λεπτά μετά την αποχώρησή του. Πράγμα πρωτοφανές για τους κυβερνώντες της Κίνας, που δεν είχαν πράξει κάτι ανάλογο ούτε καν για τη γυμνάστρια Σανγκ Λαν, που έμεινε παράλυτη το 1998 έπειτα από τραυματισμό.

Δεύτερο περίεργο στοιχείο, η συνέντευξη Τύπου που οργανώθηκε λίγη ώρα μετά την αποχώρηση του Χσιανγκ, πράγμα επίσης πρωτοφανές για την Κίνα. Οι ντόπιοι δημοσιογράφοι, μάλιστα, ήταν φανερά έκπληκτοι από αυτή την εξέλιξη, τη στιγμή που οι ξένοι συνάδελφοί τους θεωρούσαν αναμενόμενη αυτή την κίνηση.

Στη συνέχεια, αναφέρει η ιταλική εφημερίδα, ο επικεφαλής του στίβου της Κίνας, Φενγκ Σουγιόνγκ, ο οποίος μετά βίας μιλούσε μέχρι πρότινος ξένες γλώσσες, άρχισε να αναλύει σε άπταιστα αγγλικά και με ιατρικούς όσο και επιστημονικούς όρους τον τραυματισμό του Χσιανγκ: σαν να είχε απομνημονεύσει κάποιο κείμενο. Οι Κινέζοι δημοσιογράφοι δεν πίστευαν στα αυτιά τους κι άρχισαν να υποψιάζονται τι συμβαίνει.

Οι υποψίες τους εντάθηκαν όταν ο προπονητής του Χσιανγκ, Σουν Χαϊπίνγκ, δήλωσε ότι τρεις γιατροί ασχολήθηκαν επισταμένως με την υγεία του χρυσού ολυμπιονίκη της Αθήνας, αλλά «ο πάγος και οι προσευχές που επιστράτευσαν δεν είχαν αποτέλεσμα». Μια φράση που δεν μεταφράστηκε ποτέ στα αγγλικά προς αποφυγή ειρωνειών...

Σε όλα αυτά ήλθε, γράφει η εφημερίδα, η αποκάλυψη με την τηλεοπτική μετάδοση της εκκίνησης του αγώνα, όπου τα πλάνα του Χσιανγκ να μορφάζει από τον πόνο στο ζέσταμα να μην μεταδίδονται στην Κίνα, αλλά μόνο στο εξωτερικό! Σκοπός αυτής της πράξης λέγεται ότι ήταν να γίνει αντιληπτό από τους Κινέζους φιλάθλους ότι πρόκειται για καινούργιο τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα και να εξασφαλιστεί έτσι και η χρηματική αποζημίωση του αθλητή από την ασφάλεια, καθώς είχε ασφαλίσει τα πόδια του αντί 9 εκατ. ευρώ!

«Συγγνώμη»

«Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη συγκινητική υποστήριξή του. Θέλω όμως και να του ζητήσω συγγνώμη. Δεν περίμενα και δεν είχα εκτιμήσει τη σοβαρότητα του τραυματισμού μου: παρ' όλα προσπάθησα να δοκιμάσω, αλλά δεν τα κατάφερα γιατί ο πόνος ήταν ανυπόφορος. Να είστε βέβαιοι: δεν είμαι ο τύπος που τα παρατάει στη ζωή τόσο εύκολα», δήλωσε ο ίδιος ο «εθνικός ήρωας» στο κρατικό κινεζικό δίκτυο Cctv, ενώ συγγνώμη θέλησε να ζητήσει και ο προπονητής του, Σουν Χαϊπίνγκ.

«Η χρονιά του για φέτος τελείωσε, όχι όμως και η καριέρα του. Ο Χσιανγκ θα επιστρέψει καλύτερος απ' ό,τι ήταν. Κατανοώ την απογοήτευση του κόσμου, αλλά το 60% των Κινέζων έχει ήδη καταλάβει ότι αισθανόμαστε χειρότερα απ' αυτούς».

Τα κέρδη του

Σύμφωνα με το περιοδικό «Forbes», ο Λιου Χσιανγκ έχει ετήσιες απολαβές που ανέρχονται στα 16 εκατομμύρια ευρώ, με συμβόλαια που διατηρεί με τις εταιρείες Nike, Coca Cola, Shanshan (ενδυμασία), Konka (προϊόντα τηλεόρασης), Baisha (τσιγάρα), China mobile (κινητή τηλεφωνία), Wili (γάλα) και Longxin (μηχανές). Χαρακτηριστικό είναι ότι ο μάνατζερ του Χσιανγκ δεν διαπραγματεύεται διαφημιστικό συμβόλαια με χρηματικές απολαβές κατώτερες του ενός εκατομμυρίου ευρώ. *


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/08/2008

http://www.enet.gr/online/online_text/c=115,id=77486872

manoulamou
20-08-08, 17:25
BOLT πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις!
:twisted:

Dark Dominion
20-08-08, 17:58
Boltοκαλάδα

opener
20-08-08, 19:36
BOLT πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις!
:twisted:

Nut

http://en.wikipedia.org/wiki/Nut_%28hardware%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Screw

konenas
20-08-08, 19:45
BOLT πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις!
:twisted:


Boltοκαλάδα

:oneup::oneup::oneup:

aroutis
20-08-08, 21:41
Κάνει καλή παρέα με τον Phelps , τρώνε μαζι πολλά αυγά έμαθα.. :whistle:

haHa
20-08-08, 21:53
Λογικα θα πηρε τα ιδια που θα επαιρνε και ο Michael Johnson το 1996 ! :p



Υ.Γ.1: Μια ημερα εφαγα τοσα αυγα οσα ο Φελπς και πηγα το 100αρι πεταλουδα κατω απο 50sec και το 200αρι στο στιβο κατω απο 19sec..
Απο τοτε δεν ξαναεφαγα τοσα αυγα! ;)




Υ.Γ.2: Το ανεκδοτο με την διατροφη του Φελπς ειναι απο τα καλυτερα..
Ειναι τιγκα στα λιπαρα(προσοχη δεν μιλαω για θερμιδες) αν θυμαμαι καλα, αλλα ο τυπος ειναι τελειως στεγνος...
Ειναι σαν να μας λενε οτι η διατροφη στο πρωταθλητισμο δεν μετραει καθολου...
Ξερω και αλλο ενα ανεκδοτο να σας πω, με τον Τοτο αυτη την φορα!

fisfirikos
20-08-08, 23:58
Ναι,αλλα πιανουν και στο εξωτερικο ντοπαρισμενους αθλητες..
Αν τα επαιρναν εν αγνοια τους οπως λες και τους τα εδιναν κρυφα οι προπονητες, τοτε θα ειχαν φαει μηνυσεις οι προπονητες απο τους αθλητες τους και θα ηταν φυλακη.
Δεν αρκει να ριξεις απλως μια μυνηση στο προπονητη σου και να παει αυτοματα φυλακη. Πρεπει και να αποδειξεις τις κατηγοριες σου, να εχεις καλο δικηγορο, να δουλευει η Δικαιοσυνη κλπ.


Οποτε εγω κραταω αυτην την αφελη δηλωση σου:
Οι αθλητες μια χαρα ξερουν οτι παιρνουν αναβολικα.
Αν τους τα εδιναν εν αγνοια τους οι προπονητες, τοτε θα ειχαν μπει φυλακη καμποσοι προπονητες..(και Ελλαδα και εξωτερικο)
Aντιθετα, αφελες ειναι να νομιζεις οτι απαραιτητα φταινε αυτοι που βλεπεις, η βιτρινα, δηλαδη οι αθλητες. Κοιτας το πραγμα επιφανειακα, εστιαζεις στο δεντρο και οχι στο δασος. Ο αθλητης ειναι ο τελευταιος τροχος, πισω απ αυτον υπαρχει ολοκληρο κυκλωμα(Η ιδια η ΔΟΕ αποφασισε διερευνηση του κυκλωματος αυτου στην Ελλαδα, ισως το ακουσες στις Ειδησεις)
Πιστευεις οτι ο Σαμπανης το 2004 που δακρυσμενος ορκιζοταν στην οικογενεια του πως δεν ειχε ιδεα, ηταν συνειδητα στη ντοπα?
Πιστευεις οτι πηγαν τοσοι αθλητες στο Πεκινο ντοπε με τη γνωστη πλεον ουσια απλα και μονο για να συλληφθουν και να ξεφτιλιστουν?


Το ξέχασα μέσα σε όλα.
Όποια από τις δύο και να το έπαιρνε το ίδιο μου έκανε.
Προτιμούσα να πάρουν αυτές οι δύο χρυσό και ασημένιο, και το χάλκινο η Pyatykh.

Ε, τωρα να μου λες οτι δεν σε ενδιαφερει να κερδισει η ελληνιδα...
Και καποιος αλλος φιλος πριν ειπε κατι παρομοιο.
Υποθετω οτι θελετε να το παιξετε αντιδραστικοι και να ξεχωρισετε απ τη μαζα που ακολουθει τη φυσιολογικη τακτικη της υποστηριξης των ομοεθνων.




Ετσι ακριβώς..

Σε ποιο απ τα δυο σκελη παει το "ετσι ακριβως"? και στα δυο μηπως?



Λογικα θα πηρε τα ιδια που θα επαιρνε και ο Michael Johnson το 1996 ! :p

Υ.Γ.1: Μια ημερα εφαγα τοσα αυγα οσα ο Φελπς και πηγα το 100αρι πεταλουδα κατω απο 50sec και το 200αρι στο στιβο κατω απο 19sec..
Απο τοτε δεν ξαναεφαγα τοσα αυγα! ;)

Υ.Γ.2: Το ανεκδοτο με την διατροφη του Φελπς ειναι απο τα καλυτερα..
Ειναι τιγκα στα λιπαρα(προσοχη δεν μιλαω για θερμιδες) αν θυμαμαι καλα, αλλα ο τυπος ειναι τελειως στεγνος...
Ειναι σαν να μας λενε οτι η διατροφη στο πρωταθλητισμο δεν μετραει καθολου...
Ξερω και αλλο ενα ανεκδοτο να σας πω, με τον Τοτο αυτη την φορα!

Προσεξε με τα αυγα γιατι καραδοκει η χοληστερινη... οχι περισσοτερα απο 2:)

Ο Φελπς και ο Μπολτ ή παιρνουν αναβολικα που αυτη τη στιγμη δεν ανιχνευονται ή απολαμβανουν ασυλιας απ τη ΔΟΕ... σκεφτητε πόσο μικροτερο θα ηταν το ενδιαφερον του κοσμου χωρις τις επιδοσεις τους.
Δυστυχως για αυτους βεβαια, δεν θα ζησουν πολυ.
Θυμιζω την Φλ.Γκριφιθ Τζοινερ που στους Ολ/κους της Σεουλ το 1988 εκανε εξωπραγματικα ρεκορς στα 100 και 200μ και πεθανε στα 39 της.

guzel
21-08-08, 00:05
αφου δεν μπορουν να σταματησουν τη ντοπα και εχουμε ολοι υποψιες για καθε ρεκορ που καταριπτεται γιατι δεν αφηνουν ελευθερο το ντοπαρισμα να τελειωνει ο χαβαλες ?! οποιος θελει ας κατεβαζει οτι γουσταρει τουλαχιστον θα ειναι δικαια τα αποτελεσματα

fisfirikos
21-08-08, 00:25
Γιατι τοτε ο συναγωνισμος δεν θα ηταν στα αθληματα αλλα στο ποια ουσια ειναι δυνατοτερη... θα ηταν διαγωνισμος μικροβιολογων και φυσικα καμμια σχεση με το Ολυμπιασκο Πνευμα.

haHa
21-08-08, 01:37
Δεν αρκει να ριξεις απλως μια μυνηση στο προπονητη σου και να παει αυτοματα φυλακη. Πρεπει και να αποδειξεις τις κατηγοριες σου, να εχεις καλο δικηγορο, να δουλευει η Δικαιοσυνη κλπ.

Μα να μην μην εχει μπει κανενας φυλακη ομως??
Κοτα να δεις!
Μετα λοιπον το επιχειρημα οτι στην Ελλαδα δεν τιμωρειται κανεις, εχουμε το επιχειρημα οτι παρολο που δινουν στους αθλητες εν αγνοια τους δηλητηρια-αναβολικα δεν μπαινουν φυλακη ουτε στο εξωτερικο γιατι δεν δουλευει η Δικαιοσυνη κλπ..


Εγω επαναλαμβανω οτι κραταω την αφελη δηλωση σου:



Επισης σημειωσε οτι συνηθως οι αθλητες δεν παιρνουν οι ιδιοι την αποφαση για το ντοπαρισμα τους, δεν το γνωριζουν καν. Φροντιζει γιαυτο το προπονητικο τους team.


Οποιος πιστευει κατι τετοιο ειναι βαθια νυχτωμενος...





Ο Φελπς και ο Μπολτ ή παιρνουν αναβολικα που αυτη τη στιγμη δεν ανιχνευονται ή απολαμβανουν ασυλιας απ τη ΔΟΕ...
Ακριβως οπως και οι περισσοτεροι συναθλητες τους..

Μια παρατηρηση για την νεα ανερχομενη δυναμη του στιβου ,την Τζαμαικα:
οπως ειπε και εξεχων στελεχος της Wada, επειδη εκει στην Τζαμαικα δεν εχουν επισημο ανεξαρτητο οργανισμο για ελεγχο ντοπινγκ , κατα τη διαρκεια της προετοιμασιας τους παιρνανε πολυ λιγοτερους ελεγχους, οποτε παιζει να ντοπαρονται τοτε και να ειναι καθαροι στους Αγωνες..

Ακριβως οπως δηλαδη γινεται και στην Ελλαδα.Εμεις εδω εχουμε ανεξαρτητο οργανισμο για ελεγχο ντοπινγκ, μονο που αυτος καλυπτει και βγαζει καθαρους τους ντοπε αθλητες μας...

aroutis
21-08-08, 01:46
@haha, με όλο το σεβασμό , δεν μπορούμε να τα έχουμε έτσι και γιουβέτσι.

Η Wada ελέγχει μια χαρά τους τζαμαϊκανούς (οπως και τους υπόλοιπους, και τον Phelps :p)

Αφου δεν του βρίσκει κάτι, προφανως -για σένα- ειναι καθαροί , και έτσι ο Bolt ας πούμε ειναι μια χαρά να κάνει εξωφρενικούς χρόνους.. τα αυγά βρε σου λέω.. :p

Από την άλλη, εμένα κάτι μου λεει οτι η βιομηχανία αθλητισμού χρειάζεται ΗΡΩΕΣ, εναν Phelps, ένα Bolt που θα κάνουν τα εξωπραγματικά και θα κινούν με αυτό τον τρόπο τα νήματα.. τα γρανάζια.

Ετσι και τα speedo θα πουλάνε, και τα Nike, τα εισητήρια, ολοι θα ασχολούνται με τους ολυμπιακούς και τα παγκόσμια και φυσικά θα υπαρχουν θεοποιήσεις ... μέχρι -φυσικά- τον επόμενο, ή τις περίεργες αποχωρήσεις στα 25 .. αν σου λέει κάτι αυτό.

Με λίγα λόγια, κάποιοι παίζουν σε ας πούμε πιο διαφορετικούς κανόνες.. αλλά φυσικά κανείς δεν θα το αποδείξει αυτό , ετσι δεν ειναι; :twisted:

haHa
21-08-08, 01:59
Η Wada ελέγχει μια χαρά τους τζαμαϊκανούς (οπως και τους υπόλοιπους, και τον Phelps :p)

Μονο που η wada παει πολυ πιο σπανια στην jamaica, ενω δεν υπαρχει και ανεξαρτητος οργανισμος ελεγχου του ντοπινγκ σε αυτες τις χωρες, σε αντιθεση πχ με τις υπολοιπες χωρες..
(οχι οτι σημαινει κατι αυτο,τρανο παραδειγμα ο και καλα ανεξαρτητος ΕΣΚΑΝ που καλυπτει τους ντοπε αθλητες μας.Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με τον αμερικανικο -USADA- οργανισμο ελεγχου του ντοπινγκ. Απλα στην Jamaica κλπ φαινεται ειναι ακομα πιο χυμα τα πραγραμα, με ελαχιστους ελεγχους. )




Αφου δεν του βρίσκει κάτι, προφανως -για σένα- ειναι καθαροί , και έτσι ο Bolt ας πούμε ειναι μια χαρά να κάνει εξωφρενικούς χρόνους.. τα αυγά βρε σου λέω.. :p

Εδω κανεις ενα λαθος..
Για εμενα ειναι οσο καθαροι ή ντοπε ειναι και οι συναθλητες τους στον τελικο..

Αυτο λεω απο την αρχη, τιποτα διαφορετικο. Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβετε τι λεω.. Τοσες φορες το εχω πει ξεκαθαρα, αλλα συνεχιζονται να διαστρεβλωνονται τα λογια μου..

Νικαετός
21-08-08, 02:05
Παιδιά το ξαναλέω (με βαρέθηκα gmt). Όλοι ντοπάρονται (όλοι ανεξαιρέτως). Όμως για να γίνεις φελπς ή Μπολτ (η και Κεντέρης, γιατί όχι) χρειάζεται πολλά περισσότερα από την ντόπα... (πρέπει να ξημεροβραδιάζεσαι μέσα στον στίβο ή στο κολυμβητήριο ή στο γυμναστήριο και πρέπει να έχεις και το ταλέντο...) \

Π.χ. ο Μπολτ στο κολυμβητήριο (πιθανόν) να βούλιαζε στον πάτο, όπως και ο Φελπς στο επί κοντώ π.χ....

Δεν μπορώ εγώ ξαφνικά επειδή μου έδωσαν Μ3 ουτε να σηκώσω 300 κιλά, αλλά ούτε και να πηδήξω 7 μέτρα στο επί κοντώ.

Όση ντόπα να να έπαιρνε ο Κεντέρης από την άλλη, δεν μπόρεσε να κάνει τα 200 σε 19.30 ούτε καν σε 19.80 άρα, χρειάζεται κάτι παραπάνω σίγουρα, έτσι δεν είναι??

haHa
21-08-08, 02:14
Εδω και το αρθρο του Conte(συμβουλος τωρα της WADA) , του πρωτεργατη πισω απο το σκανδαλο BALCO, που εδινε τα ιδια αναβολικα σε Κεντερη,Θανου, Jones, Montgomery,C.J. Hunter,(οι δυο τελευταιοι τα ειχαν και με τη Jones,μαλιστα ο πρωτος εχει και ενα παιδι μαζι της) Dwain Chambers κλπ.

World Anti-Doping Agency needs to beef up offseason steroid testing (http://www.nydailynews.com/sports/2008olympics/2008/08/18/2008-08-18_conte_world_antidoping_agency_needs_to_b.html?page=0)




On December 12, 2007, I advised WADA's Dick Pound to routinely send disguised drug testers to Jamaica, and to begin doing so immediately. I had received information about a specific drug supplier - WADA received this person's name, address and phone number - who was allegedly working with elite track athletes. I also explained to Pound the importance of "offseason" testing and that testing at competitions is ineffective. The offseason is when athletes use anabolic steroids in conjunction with intensive weight training and develop the explosive strength base that serves them throughout the competitive season.

However, Pound stepped down as the Chairman of WADA just two weeks after our meeting. It now seems that others working with WADA, who actually conduct investigations and provide drug testing, have failed to act upon the information.

I have no evidence of doping by any of the winners of medals in Beijing, but when times begin falling like rain, questions arise, especially when the record-setters are from countries such as Jamaica and other Caribbean nations where there is no independent anti-doping federation. In the women's 100 meters, for instance, four of the eight finalists in the event were from such countries. Jamaican women swept all three Olympic medals: Shelly-Ann Frasier's winning time of 10.78 seconds is blazing fast, and reflects a drop from a best of 11.31 in 2007 to 10.78 in 2008, an improvement of more than five-tenths of a second in a single year and about five meters faster than before.

Jamaica's Usain Bolt won the men's 100-meter gold medal in a shocking world-record time of 9.69, which is almost unbelievable since he shut it down before the finish line. Richard Thompson from Trinidad and Tobango won the silver medal in a personal best time of 9.89. Once again, five out of the eight finalists in the men's 100-meter race were from an area where there is minimal out-of-season testing: five-of-six 100-meter medals were won by athletes from Caribbean countries without independent anti-doping federations.

Again, I have no knowledge that these individuals were involved in wrongdoing. All I know is that they and other athletes come from regions where minimal offseason testing is administered.



My message to Pound was based on the simple premise of doping in combination with strength training during the offseason. Here's how it works:

The IAAF - track's governing body - claims to rarely collect offseason samples for drug testing in Caribbean countries, mainly collecting out-of-competition (OOC) samples between competitions during the European track circuit from May until September of each year. In my opinion, this is basically a waste of funds and the same as in-competition testing because there is no routine offseason testing from October to January, when athletes who are cheating use steroids in combination with intensive weight training.

Testing at competitions - and in between - is flawed because athletes who are using drugs have already tapered off. The IOC claims to be doing 4,500 tests in Beijing, but there have been only a handful of positives. In 2007, at the World Track and Field Championships in Osaka, Japan they did more than 1,000 drug tests and had zero positives. The testers are basically wasting their money. Testing at competitions is more about propaganda. They should spend at least 50% of the available funds doing offseason testing on the home soil of targeted athletes, such as those in the Caribbean who are winning all the medals.

There is a desperate need for each of the Caribbean countries to have an independent and fully functioning anti-doping federation. Until that is the case, the sprinters from these countries are going to continue to be under a cloud of suspicion.

I believe that these athletes need to be frequently drug tested on a random basis during the offseason, so that the cloud of suspicion can begin to move on. It's my opinion that more effective drug testing in the Caribbean will help to restore the credibility of entire sport of track and field.


........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά το ξαναλέω (με βαρέθηκα gmt). Όλοι ντοπάρονται (όλοι ανεξαιρέτως). Όμως για να γίνεις φελπς ή Μπολτ (η και Κεντέρης, γιατί όχι) χρειάζεται πολλά περισσότερα από την ντόπα... (πρέπει να ξημεροβραδιάζεσαι μέσα στον στίβο ή στο κολυμβητήριο ή στο γυμναστήριο και πρέπει να έχεις και το ταλέντο...) \



+1 σε ολα!

Iannis
21-08-08, 02:16
Παιδιά το ξαναλέω (με βαρέθηκα gmt). Όλοι ντοπάρονται (όλοι ανεξαιρέτως). Όμως για να γίνεις φελπς ή Μπολτ (η και Κεντέρης, γιατί όχι) χρειάζεται πολλά περισσότερα από την ντόπα... (πρέπει να ξημεροβραδιάζεσαι μέσα στον στίβο ή στο κολυμβητήριο ή στο γυμναστήριο και πρέπει να έχεις και το ταλέντο...) \

Π.χ. ο Μπολτ στο κολυμβητήριο (πιθανόν) να βούλιαζε στον πάτο, όπως και ο Φελπς στο επί κοντώ π.χ....

Δεν μπορώ εγώ ξαφνικά επειδή μου έδωσαν Μ3 ουτε να σηκώσω 300 κιλά, αλλά ούτε και να πηδήξω 7 μέτρα στο επί κοντώ.

Όση ντόπα να να έπαιρνε ο Κεντέρης από την άλλη, δεν μπόρεσε να κάνει τα 200 σε 19.30 ούτε καν σε 19.80 άρα, χρειάζεται κάτι παραπάνω σίγουρα, έτσι δεν είναι??

Ετσι μπραβο

Αν και η Wada Πως την λενε θα ψάχνει ψήλους στ' άχυρα σε λιγα χρονια με την "γονιδιακή ντοπα"

Τι μωρό θελετε να βγαλετε? ακοντηστή μαλιστα περαστε πορτα Νο 1
δρομέα , πορτα Νο 2 κλπ

Νικόλα Επεστρεψες?

........Auto merged post: Iannis πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


BOLT πες μας τι πινεις και δεν μας δινεις!
:twisted:


:respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:

konenas
21-08-08, 06:58
Συμφωνούμε λοιπόν στο ότι τα ρεκόρ δεν γίνονται από καθαρούς αθλητές.
Πρέπει να συμφωνήσουμε και σε μερικά άλλα πραγματάκια.

Πρώτα στο ποιος φταίει.
Αθλητής-προπονητής
Αν ο αθλητής "δεν ξέρει" και παίρνει "βιταμίνες" τότε φταίει ο προπονητής. Γιατί καταρτίζεται πρόγραμμα με συγκεκριμένες ουσίες που πρέπει να τις παίρνουν συγκεκριμένες ημέρες. Δεν μπορώ να το φανταστώ ότι οι αθλητές είναι τόσο αφελείς!
Ομοσπονδία-κράτος
Ο ΣΕΓΑΣ πχ α) πάει και βάζει την Χαλκιά αντί της Χατζή β) καλύπτει τη Θάνου και συμπεριφέρεται σαν να ξέρει κάτι και δεν το λέει.
Το κράτος απλά και επίτηδες α) δεν έχει φτιάξει διαδικασίες για έκτακτους ελέγχους β) ντοπάρει το ίδιο τους αθλητές πληρώνοντάς τους αδρά - συμπεριφορά δικτατορίας γ) καλύπτει όλες τις περιπτώσεις ντόπας δ) δεν τιμωρεί τους ντοπαρισμένους με μεγάλα πρόστιμα και φυλάκιση ( αντίθετα τιμωρεί τους ναρκομανείς ) ε) "αγοράζει" αθλητές από άλλες χώρες και στ) εθελοτυφλεί μπροστά στα κυκλώματα.
ΔΟΕ
Η ΔΟΕ κάνει τα στραβά μάτια στην χώρα που διοργανώνει τους αγώνες ώστε να πάρουν πολύ περισσότερα μετάλλια από εκείνα που παίρνουν συνήθως ώστε να καλύψουν μέρος από τα έξοδα της διοργάνωσης και να ανυψώσουν το ηθικό της και να βρεθεί ευκολότερα η επόμενη διοργανώτρια. (Φανταστείτε τι έγινε εδώ το 2004 και δεν άφησαν τους Κεντέρη-Θάνου)

Δεύτερο ποιος την πατάει
Εμείς που χαιρόμαστε - σαν Έλληνες ή σαν μ@λ@κες - που κερδίζουν τα μετάλλια και μετά τα πληρώνουμε - σαν μ@λ@κες μόνο, χάρη στους κρατικοδίαιτους π**στηδες που κλέβουν ασύστολα ή τους χιτλερικούς Ιωαννίδηδες που θεωρούν χρέος τους να τονίσουν την υπεροχή της φυλής μας.
Δείτε πόσα χρήματα κερδίζουν οι "ολυμπιονίκες" σε ετήσιο μέσο όρο σε ποσοστό τους ΑΕΠ. Θα εκπλαγείτε.

Τρίτο ποια η διαφορά με το εξωτερικό;
Στην Ελλάδα το κράτος κάνει τον χορηγό και εμείς πληρώνουμε, ενώ στο εξωτερικό οι εταιρίες αθλητικών και άλλων ειδών είναι οι χορηγοί. Τα πάντα για το κέρδος και μόνο. Αλλά εκεί το πληρώνουν σαν διαφημιστικά έξοδα εδώ σαν φορολογία.
Σε τελική φάση, η Τζόινερ έπαιρνε ντόπα και το πλήρωσε με τη ζωή της. Τη Τζόουνς την έβαλαν φυλακή μαζί με τον προπονητή της. Ο Λιούις την γλύτωσε κλπ.
Δηλαδή εκεί τα πάντα είναι ένα παιχνίδι που αφορά τους εμπλεκόμενους, όχι τους φορολογούμενους.
Βέβαια υπάρχουν και κράτη όπως η Κίνα, αλλά εκεί έχουμε δικτατορία.


Φτάνει πια.

Tiberius
21-08-08, 07:08
H Aυστραλιανή εφημερίδα "The Australian" και ο ιατρικός διευθυντής της ΔΟΕ Πάτρικ Σαμάσχ συμπεραίνουν οτι ο υπεραυξημένος αριθμός ντοπαρισμένων Ελλήνων αθλητών φέτος οφείλεται ΚΑΙ στην διάθεση της ουσίας Μ3 μέσω του διαδικτίου.

http://vwww.express.gr/news/sports/64601oz_2008081864601.php3

http://mediasports-gr.pblogs.gr/2008/08/ntopa-mesw-diadiktyoy-gia-ellada.html

supermario
21-08-08, 09:10
Γιατι τοτε ο συναγωνισμος δεν θα ηταν στα αθληματα αλλα στο ποια ουσια ειναι δυνατοτερη... θα ηταν διαγωνισμος μικροβιολογων και φυσικα καμμια σχεση με το Ολυμπιασκο Πνευμα.

Το ποιο;;;;;; Το Ολυμπιακο Πνευμα;;;; :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

opener
21-08-08, 09:49
.....
Μια παρατηρηση για την νεα ανερχομενη δυναμη του στιβου ,την Τζαμαικα:
οπως ειπε και εξεχων στελεχος της Wada, επειδη εκει στην Τζαμαικα δεν εχουν επισημο ανεξαρτητο οργανισμο για ελεγχο ντοπινγκ , κατα τη διαρκεια της προετοιμασιας τους παιρνανε πολυ λιγοτερους ελεγχους, οποτε παιζει να ντοπαρονται τοτε και να ειναι καθαροι στους Αγωνες..

Ακριβως οπως δηλαδη γινεται και στην Ελλαδα.Εμεις εδω εχουμε ανεξαρτητο οργανισμο για ελεγχο ντοπινγκ, μονο που αυτος καλυπτει και βγαζει καθαρους τους ντοπε αθλητες μας...

Ακριβως =


Έλεγχοι ντόπινγκ για τα μάτια
Η ΔΟΕ κατηγορεί την Ελλάδα για προσπάθεια συγκάλυψης ντοπαρισμένων αθλητών

.. Κορυφαίοι αξιωματούχοι της ΔΟΕ, όπως ο αντιπρόεδρός της κ. Μποχ, μίλησαν για οργανωμένο κύκλωμα ντόπινγκ που δρα στον ελληνικό αθλητισμό. Αυτό που προσάπτεται στην Ελλάδα τόσο από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή όσο και από τον παγκόσμιο οργανισμό αντιντόπινγκ (WΑDΑ) είναι πως οι ελληνικές Αρχές στην πραγματικότητα όχι μόνο δεν πήραν σοβαρά μέτρα εναντίον του ντόπινγκ, αλλά θα έστελναν στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου ντοπαρισμένους αθλητές. Αξιωματούχοι της ΔΟΕ επισημαίνουν πως τους 12 από τους 15 ντοπαρισμένους αθλητές δεν τους βρήκε ο ΕΣΚΑΝ με τους ελέγχους του αλλά η WΑDΑ, ενώ επιπλέον αν δεν πιάνονταν οι 11 αθλητές της άρσης βαρών από τον αιφνιδιαστικό έλεγχο του παγκόσμιας ομοσπονδίας της άρσης βαρών, κανένας στην Ελλάδα δεν θα έψαχνε για την ουσία μεθυλτριονολόνη.

Στους ελληνικούς ελεγκτικούς μηχανισμούς από τη ΔΟΕ καταλογίζεται πως δεν έψαξαν τη μεθυλτριονολόνη. Ο επικεφαλής του εργαστηρίου αντιντόπινγκ του ΟΑΚΑ κ. Γεωργακόπουλος υποστηρίζει ότι είχε τη δυνατότητα να εντοπίζει την Μ3. «Γιατί δεν το κάνατε και η ουσία ανιχνεύθηκε για πρώτη φορά στο εργαστήριο της Κολωνίας;», ζητάει επιτακτικά να μάθει η ΔΟΕ και η WΑDΑ....

.. Ευθύνες όμως καταλογίζονται από τη ΔΟΕ και σε όσους ενεργούν τους δειγματοληπτικούς έλεγχους. Όπως αναρωτιόταν φωναχτά στο Πεκίνο κορυφαίο στέλεχος της ΔΟΕ, «από τη στιγμή που είχαμε ζητήσει να γίνονται έλεγχοι κάθε 2 ημέρες στη Χαλκιά, περίοδο που δεν μπορεί να εξαφανιστεί η συγκεκριμένη ουσία από τον ανθρώπινο οργανισμό, εσείς γιατί της κάνατε ελέγχους κάθε 2-3 εβδομάδες; Γιατί έπρεπε η WΑDΑ να ανακαλύψει πως ήταν ντοπαρισμένη όταν σας είχαν δοθεί όλα τα στοιχεία;»...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=82524&ct=1

European
21-08-08, 10:16
Μπορούμε να σταματήσουμε την ντόπα με τα σημερινά δεδομένα;
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ΟΧΙ! δεν μπορούμε
Τι μπορούμε να κάνουμε;

Να σταματήσουμε τους ελέγχους για αντιντόπινγκ επειδή πρόκειται για μια καθαρά μεροληπτική και εντελώς υποκριτική διαδικασία που δεν γίνεται με τους ίδιους όρους για όλες τις χώρες και τους αθλητές μιας και είναι σίγουρο πως κάποιες χώρες έχουν πολύ προχωρημένα συστήματα, μεθόδους και ουσίες μη ανιχνεύσιμες από άλλες χώρες και έτσι το αντιντόπινγκ δεν έχει κανένα νόημα και σίγουρα δεν γίνεται με δίκαιο τρόπο και διαδικασίες

Επιπλέον οι έλεγχοι αντιντόπινγκ κοστίζουν χρήματα στον φορολογούμενο Έλληνα. Απ ότι άκουσα 150 ευρώ μόνο κοστίζει ο έλεγχος των ούρων και 300 ευρώ του αίματος. Βάλτε εδώ και το προσωπικό, τον τεχνολογικό εξοπλισμό, την συντήρηση, τις μετακινήσεις και Θεός είδε τι άλλο. Και όλα αυτά χωρίς τελικά αποτέλεσμα μιας και η ντόπα συνεχίζεται σε όλα τα επίπεδα

Να αποσυνδέσουμε το κράτος απ τους επαγγελματίες πρωταθλητές. Να μην υπάρχει καμμία εντελώς παροχή, ανταμοιβή ή οποιαδήποτε άλλη διευκόλυνση για όσους κάνουν επαγγελματικό πρωταθλητισμό. Είναι επαγγελματίες ας βρούν τρόπο μόνοι τους να πάει καλά η επιχείρησή τους. Γιατί πρέπει να πληρώνω εγώ τα πρίμ του Κεντέρη ή της Θάνου αλλά και τους μισθούς τους ως αξιωματικών των ενόπλων δυνάμεων για μια ζωή και μάλιστα χωρίς να εργάζονται στις ένοπλες δυνάμεις; Άνοιξαν επιχείρηση ας την φροντίσουν μόνοι τους. Διαφορετικά το κράτος να διορίζει και μένα σαν αξιωματικό επειδή άνοιξα ένα σουβλατζίδικο και πουλάω καλά σουβλάκια για 8 χρόνια. Συνεισφέρω και γω στην διαφήμιση της χώρας μιας και όσοι μιλάνε για ελλάδα μιλάνε και για σουβλάκι

Να σταματήσουμε να μιλάμε για Ολυμπιακό πνεύμα και τέτοιες αηδίες. Αυτά τελείωσαν εδώ και πολλές δεκαετίες. Να είναι γνωστό σε όλους ότι μιλάμε για επαγγελματικούς αγώνες που προσφέρουν θέαμα και ότι χρησιμοποιούνται ανθρώπινα πειραματόζωα με διάφορους τρόπους για να απολαμβάνουμε εμείς την "χαρά" του 9,69 sec στα 100 μέτρα και ότι μεταλλαγμένα ανθρωποειδή καταφέρνουν να γίνουν κάτι σαν πύραυλοι ή σαν σφαίρες των 70 κιλών η μία που συναγωνίζονται ποιά σφαίρα θα περάσει πρώτη το νήμα.

Να ενημερώσουμε τον κόσμο και ιδιαίτερα την νεολαία πως αν θέλει να ενταχθεί σε αυτόν τον επαγγελματικό χώρο των μεταλλαγμένων ανθρώπινων τεράτων αυτό θα έχει συνέπειες στην προσωπική τους υγεία και πως θα είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για την αυτοκαταστροφή τους. Μια επίσκεψη των γυμνασίων και των λυκείων σε νοσοκομεία περίθαλψης πρώην πρωταθλητών ή η προβολή ανάλογων ταινιών στα σχολεία θα βοηθούσε να καταλάβουν τα παιδιά για τι πρόκειται πιθανόν να τους συμβεί αν θελήσουν να ακολουθήσουν αυτή την επαγγελματική καριέρα. Κάτι σαν τις καμπάνιες ενημέρωσης δηλαδή ενάντια στα ναρκωτικά ας πούμε

Το κράτος να δώσει βάση στον εντελώς ερασιτεχνικό αθλητισμό ειδικά στα δημοτικά, γυμνάσια και στα λύκεια και να μην δίνει κανέναν πλεονέκτημα στους αθλητές έναντι των άλλων μαθητών ή φοιτητών. Όποιος αθλείται θα αθλείται μόνο και μόνο για την σωματική του υγεία, την καλη του φυσική κατάσταση και επειδή του αρέσει και τον ευχαριστεί το άθλημα που κάνει.


Να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με την ντόπα και τους ντοπαρισμένους
Ας περιφρονήσουμε εντελώς όσους χρησιμοποιούν τέτοιου είδους σκευάσματα ή μεθόδους
Ας τους πετάξουμε στο περιθώριο και ας ασχοληθιούμε με τον υγιή αθλητισμό και μόνον
Και αν δεν υπάρχει ή έχει χαθεί να τον ξαναδημιουργήσουμε
Δεν χρειάζεται ούτε φυλάκιση ούτε ποινικοποίηση ούτε τίποτε. Μόνο ενημέρωση προς όλους
Και να γνωρίζουμε ότι "Κεντέρης" <> Ελλάδα. "Κεντέρης" = επαγγελματίας όπως κάθε άλλος επαγγελματίας

l_satsok
21-08-08, 10:23
ποιο ειναι αυτο το ..ολυμπιακο πνευμα;
ξυπνηστε επιτελους,ολα για την κονομα,την προβολη κα τη στηριξη του συστηματος γινονται,δεν υπαρχει αυτο ..το ολυμπιακο πνευμα ,πως το λενε.
και επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει τιποτα,ετσι για καποιο υποτυπωδες αισθημα δικαιου στην
εποχη που επικρατουν τα συμφεροντα ας αφησουν τα παντα ελευθερα,τουλαχιστον ετσι θα συναγωνιζονται ολοι επι ισοις οροις.
ο καθενας ειναι υπευθυνος για τη δικη του υγεια,αν γουσταρει ολυμπιακο μεταλλιο διακαιωμα του να βαλει και μια τρομπα απο πισω του να του τη φουσκωνουν και να απογειωνεται,δικος ειναι ο κ%λ%ς και αυτος θα παθει οτι παθει στο μελλον.
αλλα το συστημα βασιζεται εκτος των αλλων και στην υποκρισια,οποτε ετσι θα βολοδερνει η κατασταση.
απλως ο καθε εξυπνος ανθρωπος καλο θα ειναι να εχει συνειδητοπιησει οτι ολα ειναι μια απατη οσον αφορα τον πρωταθλητισμο.

οποιος θελει να αθληθει για την υγεια του μπορει πολυ ευκολα να το κανει,αυτο ομως ειναι κατι τελειως διαφορετικο,ειναι ο μαζικος αθλητισμος και εχει μονο προσπαθεια,ουτε διακρισεις ουτε προνομια ουτε εξωφρενικα κερδη
απο πολυεθνικες και διαφημισεις

emeliss
21-08-08, 11:28
Το ολυμπιακό πνέυμα υπάρχει. Τι ανάγκη έχει ο Ροναλντίνιο να θέλει ολυμπιακό μετάλλιο; Τι ανάγκη έχει ο Φέντερερ και ο Ναδάλ; Κορυφαίοι αθλητές που ήθελαν την εμπειρία και την διάκριση στους ολυμπιακούς αγώνες. Πόσα παιδιά θα ξεκινήσουν ένα αθλημα επειδή το είδαν στους ολυμπιακούς και τους άρεσε;

Απόλυτες λύσεις μόνο κακό θα φέρουν. Ενέργειες χρειάζονται, αλλά οι περισσότερες θα οδηγήσουν σε λάθος αποτελέσματα.

Οι αθλητές χρειάζονται πρωταθλητές ως πρότυπα, και υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που αξίζουν να είναι πρότυπα.

3lbereth
21-08-08, 13:09
Σήμερα, ήπιε διπλή BOLTOKAΛΑΔΑ και κατέρριψε το παγκόσμιο και στα 200m!!!

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_celeb1_1_20/08/2008_245117

........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:pΑύριο με 4 ποτηράκια, τον βλέπω και στα 400!

Dark Dominion, πρέπει να κατοχυρώσεις πατέντα αυτού του θαυμαστού χυμού:oneup:!

ciaoant1
21-08-08, 13:40
Επειδή είχε ξανααναφερθεί το ζήτημα:

Μετά τα μαγιό και σπάικς υπό αμφισβίτηση


Δύο αθλητές που θα μετάσχουν την προσεχή Κυριακή στο Μαραθώνιο ανδρών θα έχουν τη βοήθεια ειδικά κατασκευασμένων παπουτσιών και η παρουσία των οποίων στο χώρο του κλασικού αθλητισμού έχει προκαλέσει μια μικρή αναστάτωση.

Ο Ζοάο Ν΄Ντιαμπά από την Ανγκόλα και ο Φράνκλιν Τενόριο από τον Ισημερινό θα αγωνιστούν με τα σπάικς της «Spira Stinger», στα οποία έχει προστεθεί στη σόλα ένα ειδικό ανοξείδωτο ατσάλινο ελατήριο.

Στις ΗΠΑ οι αρχές έχουν απαγορεύσει τη χρήση τους σε αγώνες, αφού θεωρούν ότι δίνουν ένα αθέμιτο πλεονέκτημα στους αθλητές που τα φορούν, όμως η IAAF ακόμη δεν έχει αποφασίσει για το θέμα, ανοίγοντας με αυτό τον τρόπο το δρόμο για την χρησιμοποίησή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Τα παπούτσια αυτά σαφώς και δεν προσθέτουν κανένα επιπλέον πλεονέκτημα απ΄ ότι το μαγιό της Speedo στην κολύμβηση και κανείς δεν μπορεί να πει ότι θα απαγορεύσει τη συμμετοχή στους αγώνες του Μάικλ Φελπς», δήλωσε ο κατασκευαστής των σπάικς Αντι Κραφσούρ της εταιρείας κατασκευής υποδημάτων Spira Footwear.

Αυτό που είναι αλήθεια, είναι ότι θεωρείται βασικής σημασίας οι αθλητές να τρέχουν στο Μαραθώνιο με το σωστό παπούτσια κι έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες από εταιρείες να κατασκευαστεί το ιδανικό σπάικς για την απόσταση των 42.195 μέτρων.

Έτσι υπάρχουν άλλοι δρομείς που επέλεξαν να τρέξουν την Κυριακή με εξίσου ασυνήθιστα παπούτσια. Μεταξύ αυτών ο Αμερικανός Ράιαν Χολ που θα τρέξει με σπάικς τα οποία έχουν την καινοτομία να περιλαμβάνουν στη σόλα χαρτί από φλοιό ρυζιού με στόχο να απορροφά το νερό και να βελτιώνεται η πρόσφυση στο οδόστρωμα.

Σύμφωνα με τον Κραφσούρ, όλα τα παπούτσια έχουν στόχο να βοηθήσουν τους αθλητές και δεν βλέπει το λόγο που το ελατήριο του σπάικς της δικής του εταιρείας προκαλεί ιδιαίτερο προβληματισμό. Όπως πιστεύει, το θέμα ανακινούν οι μεγάλες ανταγωνίστριες εταιρίες του χώρου, που απέτυχαν να εκμεταλλευτούν την υψηλή τεχνολογία για την κατασκευή παρόμοιου προϊόντος.

Πάντως το συγκεκριμένο σπάικς έχει κάνει ήδη την εμφάνισή του στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου και συγκεκριμένα στο τρίαθλο, τα οποία χρησιμοποίησε ο Βέλγος Αχελ Ζιμπρόεκ. Ο αθλητής, που κατέχει την 57η θέση στην παγκόσμια κατάταξη, κατέλαβε στον αγώνα την 13η θέση.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=930296&lngDtrID=1641

konenas
21-08-08, 14:18
...
Συμφωνώ. Τραβηγμένο μόνο στο Ολυμπιακό πνεύμα. Αυτό δεν είναι δικό μας είναι αρχαίο.

Επαυξάνω για την δημιουργία αθλητικής παιδείας.

Όλα είναι θέματα παιδείας σε ένα ανεκπαίδευτο κράτος.

3lbereth
21-08-08, 14:26
Φαίνεται οτι και το σανό έχει θαυματουργές ιδιότητες:


Κρούσμα ντόπινγκ προέκυψε στην ιππασία των Ολυμπιακών Αγώνων και πιο συγκεκριμένα στην υπερπήδηση εμποδίων, που διεξάγεται στο Χονγκ Κονγκ και σήμερα θα γίνει ο τελικός γύρος, όπου θα κριθούν και τα μετάλλια.

Ο ίππος Coester του Γερμανού αναβάτη Κρίστιαν Αλμαν βρέθηκε την περασμένη Κυριακή θετικός στην απαγορευμένη ουσία Capsaicin, μια ημέρα πριν από τον τελικό γύρο του ομαδικού, όπου η Γερμανία κατέλαβε την 5η θέση και μοιραία τώρα κινδυνεύει να πέσει σε χαμηλότερη θέση.

Η Παγκόσμια Ομοσπονδία της Ιππασίας απέβαλε από τους Αγώνες τον 33χρονο ιππέα κι έτσι δεν θα λάβει μέρος στον σημερινό τελικό γύρο του ατομικού της υπερπήδησης εμποδίων. Αύριο στο Χονγκ Κονγκ θα γίνει η εξέταση του β' δείγματος του αλόγου.

Πάντως, σε δηλώσεις του ο κτηνίατρος της γερμανικής ομάδας, Μπιορν Νόλτινγκ, εξέφρασε την απορία του, τονίζοντας ότι όλα τα γερμανικά άλογα εξετάστηκαν πριν αναχωρήσουν για το Χονγκ Κονγκ χωρίς


Μου αρέσει που εξεπλάγη ο γιατρός (και σίγουρα και ο αναβάτης και ο προπονητής). Φαίνεται οτι το φουκαριάρικο το άλογο έκανε μόνο του χρήση αναβολικών. Εκτός αν του έριξαν κάτι στο νερό του!

l_satsok
21-08-08, 14:56
το αλογο θα πρεπει να περασει και απο δικη;

konenas
21-08-08, 15:05
:rolleyes:

Μετά από όλα αυτά μετονομάζουμε την Ολυμπιάδα ... σε ... Ντοπιάδα.

:podium: Η Ελλάδα πήρε το Χρυσό μετάλλιο, που της άξιζε βέβαια μιας και το έχουμε στο DNA μας - κι αν δεν το έχουμε το βάζουμε.

Ζήτω η Ελλάδα, Ζήτω ο Κοκός. Ζήτωσαν οι αθλητές μας. Ζήτω το κράτος. Ζήτω ο πολιτισμός μας. Ζήτω το DNA. :ufoabduct

Ζήτω τα μαγιό από δέρμα καρχαρία, τα παπουτσάκια με ελατήρια, οι κάλτσες που ρουφούν τον ιδρώτα, τα σωβρακάκια που αερίζουν, τα ακόντια που πετάνε μόνα τους, τα ελαστικά κοντάρια και τα κάθε είδους φάρμακα που δυναμώνουν, επιταχύνουν και σπρώχνουν τους αθλητές, τα άλογα και τα παράλογα.

:superman:

aliosa
21-08-08, 15:29
Μετα τον Phelps και την αυστηρη του ολυμπιακη διαιτα μαθαμε και την διαιτα του Bolt...
Περα λοιπον απο την Boltοκαλαδα τρωει συνεχως και μονο Κοτομπουκιες!

"Ποτέ δεν παίρνω πρωϊνό. Ξυπνάω κατά τις 11.00, βλέπω τηλεόραση, τρώω κοτομπουκιές, κοιμάμαι για λίγες ώρες, ξυπνάω και ξανατρώω κοτομπουκιές και εν συνεχεία τρέχω".

Διακεκριμένοι διατροφολόγοι προειδοποιούν: "Μην δοκιμάσετε αυτές τις δίαιτες σπίτι σας"

Μαλιστα....

European
21-08-08, 16:22
Οι αθλητές χρειάζονται πρωταθλητές ως πρότυπα, και υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που αξίζουν να είναι πρότυπα.

Τι είδους πρωταθλητές; Σαν τον Κεντέρη ας πούμε; Μήπως την Θάνου ή την Χαλκιά;
Γιατί αν είναι νάχουν τέτοια πρότυπα να λείπει το βύσσινο .. και τα πρότυπα

@ ADSLgr.com All rights reserved.