PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαργυρωση επιταγης απο Halifax



Hook
26-08-08, 11:51
Χαιρετε!

Εχω μια επιταγη απο Αγγλια στην Halifax Bank και θελω να την εξαργυρωσω.. Ξερει κανεις την διαδικασια για να γινει αυτο? Μπορω πχ να παω στην Πειραιως (οπου εχω και προσωπικο λογαριασμο) και να την εξαργυρωσω ετσι απλα ή θελει και τπτ παραπανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

**Δεν ξερω αν ειναι το σωστο thread για το θεμα αλλα επειδη αφορα online shopping θεωρησα σωστο να το βαλω.. Ειδαλλως καποιος mod να το μετακινησει.. :p

hadderakk
26-08-08, 11:56
Εχεις ενημερωθει με ποιες τραπεζες στην ελλαδα συνεργαζεται η Halifax ;
Εναλλακτικα, ρωτα στην Halifax εαν εχουν διαδικασια εξαργυρωσης εξ αποστασεως.

Και η Πειραιως που αναφερεις ειναι μια αρχη για πληροφοριες.

sdikr
26-08-08, 12:02
Μπορείς να την κάνεις κατάθεση σε λογαριασμό σου, μετα θα αναλάβει η τράπεζα να περάσει τα χρήμματα, αυτό θα έχει και κάποια καθηστέρηση (δεν θα είναι αμέσα τα λεφτά στον λογαριασμό) και κάποια εξόδα

Aκόμη DSL
26-08-08, 12:03
Χαιρετε!

Εχω μια επιταγη απο Αγγλια στην Halifax Bank και θελω να την εξαργυρωσω.. Ξερει κανεις την διαδικασια για να γινει αυτο? Μπορω πχ να παω στην Πειραιως (οπου εχω και προσωπικο λογαριασμο) και να την εξαργυρωσω ετσι απλα ή θελει και τπτ παραπανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

**Δεν ξερω αν ειναι το σωστο thread για το θεμα αλλα επειδη αφορα online shopping θεωρησα σωστο να το βαλω.. Ειδαλλως καποιος mod να το μετακινησει.. :p



Κατάθεσέ την στην Πειραιώς και σε 3-4 ημερες τα χρήματα θα είναι στο λογ/μό σου.

Hook
26-08-08, 12:13
Μαλιστα.. Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις. Και μολις που πηγαινα να τους στειλω e-mail. Το ποσο της επιταγης ειναι 20 λιρες αγγλιας αλλα δε νομιζω τα εξοδα εξαργυρωσης να ειναι τπτ σημαντικο ετσι?

Hook
26-08-08, 21:15
Πηρα τηλεφωνο στην Πειραιως για να ρωτησω αν γινεται, πως, κτλ και μου ειπε οτι ειναι θεμα καταστηματος αν μπορουν να την εξαργυρωσουν.. (Λιγο περιεργο μου φανηκε αυτο να πω την αληθεια).
Θα παω αυριο μια βολτα απο την τραπεζα να δω τι γινεται και θα επανελθω για να υπαρχει η απαντηση καταγεγραμενη για καποιο συμφορουμιτη στο μελλον..

jap
27-08-08, 12:47
Είναι πολύ μπερδεμένη υπόθεση. Με Πειραιώς που το είχα ψάξει παλιότερα δεν μου πρόσφεραν κάτι καλύτερο από άλλες τράπεζες, οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Σε γενικές γραμμές, είτε έχεις λογαριασμό σε ξένο νόμισμα στην ελληνική τράπεζα που πας είτε δεν έχεις. Αν έχεις, καταθέτουν κανονικά την επιταγή στο λογαριασμό σου, χωρίς έξοδα, και σου την πιστώνουν, με συγκεκριμένες ημέρες valeur (15-20 εργάσιμες). Η πρώτη διαδικασία λέγεται EFT (electronic funds transfer) ή cash letter, ανάλογα την τράπεζα. Το πρόβλημα είναι πως η τράπεζα αναλαμβάνει ρίσκο για λογαριασμό σου και μπορεί να μην το δεχτεί. Αν είσαι καλός πελάτης, δεν έχεις πρόβλημα.

Η εναλλακτική, είναι η ίδια με το να μην έχεις λογαριασμό, η διαδικασία λέγεται collection, αλλά έχει έξοδα που στην περίπτωσή σου ίσως να μη συμφέρουν. Συνήθως τα λεφτά έρχονται σε 1 περίοου εβδομάδα, εφόσον η τράπεζά σου έχει συνεργαζόμενες τράπεζες στη χώρα έκδοσης, συγκεκριμένα Αγγλία, αλλιώς λίγο περισσότερο. Η συγκεκριμένη επιταγή που θες, αν θέλει η τράπεζά σου μπορεί να πάει με την πρώτη διαδικασία.

pelasgian
27-08-08, 12:59
Δεν ζητάς από αυτόν που σου έβγαλε την επιταγή να την ακυρώσει (το λέει στη τράπεζά του) και να σου κάνει έμβασμα σε καταθετικό σου στην Αγγλία να τελειώνεις;

Hook
27-08-08, 17:26
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Πηγα σημερα στην Πειραιως και μου ειπαν οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο σε λιρες αγγλιας ωστε να περαστουν εκει και μετα θα μπορω να τα μεταφερω στον αλλο μου λογαριασμο ή να τα αφησω στον καινουριο. Τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα σε 22 μερες. Οποτε θα παω τελη Σεπτεμβριου να μου κανουν την μεταφορα. Δεν ειχε κανενα εξοδο η ολη διαδικασια εκτος απο 0,5 λιρες αγγλιας που αναγραφοταν σαν προμηθεια στην αποδειξη. Γυρω στα 15 λεπτα μου πηρε ολο αυτο (περιμενα κ λιγο στην ουρα στο ταμειο μετα :P ).
Επισης, η μεταφορα μετα απο 22 μερες μπορει να γινει πηγαινωντας στο ταμειο της Πειραιως ή μεσω winbank (το οποιο μπορω να το κανω εγω). Σκεφτηκα προς στιγμην να ενεργοποιησω το winbanking αλλα ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω για να δω κατα ποσο με συμφερει και κατα ποσο μου χρειαζεται η υπηρεσια..
Οποτε, ολα κυλισαν ομαλα..

jap
27-08-08, 17:43
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Πηγα σημερα στην Πειραιως και μου ειπαν οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο σε λιρες αγγλιας ωστε να περαστουν εκει και μετα θα μπορω να τα μεταφερω στον αλλο μου λογαριασμο ή να τα αφησω στον καινουριο. Τα λεφτα θα ειναι διαθεσιμα σε 22 μερες. Οποτε θα παω τελη Σεπτεμβριου να μου κανουν την μεταφορα. Δεν ειχε κανενα εξοδο η ολη διαδικασια εκτος απο 0,5 λιρες αγγλιας που αναγραφοταν σαν προμηθεια στην αποδειξη. Γυρω στα 15 λεπτα μου πηρε ολο αυτο (περιμενα κ λιγο στην ουρα στο ταμειο μετα :P ).
Επισης, η μεταφορα μετα απο 22 μερες μπορει να γινει πηγαινωντας στο ταμειο της Πειραιως ή μεσω winbank (το οποιο μπορω να το κανω εγω). Σκεφτηκα προς στιγμην να ενεργοποιησω το winbanking αλλα ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω για να δω κατα ποσο με συμφερει και κατα ποσο μου χρειαζεται η υπηρεσια..
Οποτε, ολα κυλισαν ομαλα..

Έπεσες σε καλό και εξυπηρετικό κατάστημα, μπράβο τους :oneup:

Μέσω winbank??? Αμφιβάλλω. Ενημέρωσε όταν γίνουν διαθέσιμα.

Hook
27-08-08, 18:01
Χαχαχα.. Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα στο συγκεκριμενο καταστημα.. Αλλα επισης και απο την τηλεφωνικη υποστηριξη μπορω να πω τα καλυτερα.. Παντοτε εξυπηρετικοι και υπομονετικοι.. Το κορυφαιο ηταν οταν με ειχαν παρει τηλεφωνο μια μερα και ηταν μια απο την Πειραιως(λογικα απο τα κεντρκα της Αθηνας). Ειχα ανοιξει λογαριασμο τοτε και με ρωτουσε αν ολα πηγαν καλα, αν ειχα κανα παραπονο απο την ολη διαδικασια, αν ειμαι ευχαριστημενος, αν θα ηθελα να ρωτησω οτιδηποτε και γενικα λες και την ειχα υπηρετρια εκανε.. lol Το σκεφτομουν μετα και απορουσα πως γινονται αυτα τη σημερον ημερα.. Καλα βεβαια εδω που τα λεμε ειναι και λιγο "επικοινωνιακο τρικ" για να σε κρατησουν σαν πελατη..

Μεσω winbank μου το ειπε ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε.. Απ'οσο ειχα ψαξει παλιοτερα γινεται οταν εχει πχ 2 λογαριασμους να μεταφερεις λεφτα απο τον εναν στον αλλο αμεσα. Μερικοι το κανουν αυτο για να εχουν μια "πισινη" για τις online αγορες τους. Εχουν τον βασικο λογαριασμο με τα λεφτα τους μεσα και οταν θελουν να αγορασουν κατι, μεταφερουν το ποσο που κοστιζει στον αλλο λογαριασμο οποτε σε περιπτωση απατης ή οτιδηποτε αλλο να μην μπορει ο "απατεωνας" να τραβηξει παραπανω χρηματα.

Θα ενημερωσω οταν ολοκληρωθει η διαδικασια και θα ποσταρω οτιδηποτε νεωτερο υπαρξει..

jap
27-08-08, 18:16
Μεσω winbank μου το ειπε ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε.. Απ'οσο ειχα ψαξει παλιοτερα γινεται οταν εχει πχ 2 λογαριασμους να μεταφερεις λεφτα απο τον εναν στον αλλο αμεσα.

Το κάνω κι εγώ συνεχώς σε άλλες τράπεζες, αλλά δεν γίνεται με λογαριασμούς συναλλάγματος, εκτός και έχεις 2 λογσμούς στο ίδιο νόμισμα. Στη winbank συγκεκριμένα δεν ξέρω τι γίνεται -δεν έχω συνάλλαγμα εκεί- αλλά έχει πολλά πρωτοποριακά πράγματα.

Hook
27-08-08, 18:23
Μαλιστα. Θα το ρωτησω τοτε οταν παω να κανω την μεταφορα τελη Σεπτεμβριου και θα σου πω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.