PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη ΙΕΚ, σχολιασμος, εμπειριες, αποψεις



Σελίδες : [1] 2

sakis_the_fraud
28-08-08, 01:50
γεια χαρα!

Πηρα την αποφαση να γραφτω σε ενα ΙΕΚ για την ειδικοτητα του Τεχνικου δικτυων.

Στην Θεσσαλονικη υπαρχουν 4 ιδιωτικα ΙΕΚ, Κορελκο, Ξυνη, Δελτα και Ακμη.

Ξερετε αν καποιο απο τα παραπανω ειδικευεται στην ειδικοτητα που διαλεξα?

Εχετε προσωπικη εμπειρια με καποιο απο αυτα?

Στα χαρτια φαινονται πανω κατω τα ιδια, αλλα εαν καποιος εχει περασει απο καποιο απο αυτα καλο θα ηταν να μοιραστει την γνωμη του μαζι μας.

Υ.Γ. Εαν για δικους του λογους δεν θελει να τα πει δημοσια μπορει να επικοινωνησει μαζι μου μεσω πμ.


Ευχαριστω πολυ!

Doxaios
28-08-08, 18:15
Γιατί δεν ψάχνεις και τα δημόσια ΙΕΚ?

duende
28-08-08, 21:35
ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΙΕΚ.ειναι η ευκολη λυση.μπορει να μη το μετανιωσεις τωρα,αλλα σε βαθος χρονου σιγουρα.και να ξερεις οτι το χαρτι που θα παρεις δεν εχει καμια αναγνωριση εκτος ελλαδας οποτε ξεχνας τη δουλεια εξω..ουτε αξιζει να συνεχισεις για bachelor μεσω της σχολης γιατι θα φας αλλα 3 χρονια στη καλυτερη,συνολικα 5...καλυτερα να χασεις ενα χρονο διαβαζοντας ξανα για πανελληνιες παρα ιεκ...τωρα αν δε γουσταρεις να διαβασεις,τι να σου πω..να ξερεις οτι θα εισαι παντα τεχνικος (κοινως αυτος που θα τρεχει ολη την ωρα εξω) και σε ΠΟΛΥ βαθος χρονου ισως κατι καλυτερο..αλλα μη κοιτας πολυ ψηλα..για σοβαρες θεσεις απαιτουνται και σοβαρες βασεις (αμα δεις μερικες αγγελιες απο μεγαλες εταιριες του χωρου των τηλεπικοινωνιων θα καταλαβεις)..γνωμη μου παντα,ε..

ΓΚΡΕΚΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΣ
01-10-08, 00:16
Τι να προτοπεί κανείς για τα ΙΕΚ? Ετσι που πάνε να τα καταφέρουν είναι να διεκδικούν ένα τούβλο των ιέκ μία θέση ίση με κάποιον του ΑΤΕΙ Η ΑΕΙ έλεος πιά το κάθε τούβλο που μπαίνει με μέσο σε ένα ΙΕΚ θα πάρει τη θέση κάποιου που έφαγε τον οπισθέν του 5 και 6 χρόνια στο πανεπηστίμειο στο τέλος. Το θέμα είναι οτι στα ΙΕΚ εισάγωντε άτομα που δε καταφέρνουν να μπούν σε καμία σχολή των ΑΕΙ Η ΑΤΕΙ άτομα που βάζουν μέσο ( δημόσια ΙΕΚ ) και μπαίνουν ας κειτάξει το υπουργείο φέτος πόσα άτομα μπήκαν με μέσο στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ και μετά ας μιλίσουν να αναβαθμίσουν τα πτυχία τους και να μπαίνουν και στο ΑΤΕΙ ξέρω προσωπικά άτομο που εδωσε 2 φορές πανελαδικές δε περασε και εβαλε μέσω βουλευτή και μπήκε στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ με βαθμό 13 αν είναι δυνατόν χωρίς εξετάσεις χωρίς αγχος να μπαίνουν τα τούβλα στα ΙΕΚ μέ μέσα κλπ να βγαίνουν προσχολικές αγωγές ( γυναίκες ) λογιστές πλήροφορικοί ( άντρες ) και να καταλαμβάνουν θέση μετα στα ΑΤΕΙ Η να διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας με ένα που έφαγε τον οπισθέν του στο πανεπηστίμειο που έδωσε πανελαδικές αγχοθηκε ξεαγχοθηκε και ο άλλος η άλλη αραχτος/η βάζει το μέσω του και μπαίνει με 13 ( ας μή ξεχνάμε ότι με μία βοήθεια στο λύκειο βγαίνει απολυτήρειο με καλό βαθμό. ΝΑ καταργήσουμε τα πανεπηστίμεια στο τέλος?? να βάζουμε τα τούβλα στα ΙΕΚ και να τα βάζουμε σε υψηλές θέσεις?? έλεος πια

KLG
01-10-08, 01:41
Nίκο, τα "τούβλα" του 13 είμαι σίγουρος οτι ξέρουν να γράφουν πιο σωστά από σένα :whistle:

Tiven
01-10-08, 01:47
Τι να προτοπεί κανείς για τα ΙΕΚ? Ετσι που πάνε να τα καταφέρουν είναι να διεκδικούν ένα τούβλο των ιέκ μία θέση ίση με κάποιον του ΑΤΕΙ Η ΑΕΙ έλεος πιά το κάθε τούβλο που μπαίνει με μέσο σε ένα ΙΕΚ θα πάρει τη θέση κάποιου που έφαγε τον οπισθέν του 5 και 6 χρόνια στο πανεπηστίμειο στο τέλος. Το θέμα είναι οτι στα ΙΕΚ εισάγωντε άτομα που δε καταφέρνουν να μπούν σε καμία σχολή των ΑΕΙ Η ΑΤΕΙ άτομα που βάζουν μέσο ( δημόσια ΙΕΚ ) και μπαίνουν ας κειτάξει το υπουργείο φέτος πόσα άτομα μπήκαν με μέσο στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ και μετά ας μιλίσουν να αναβαθμίσουν τα πτυχία τους και να μπαίνουν και στο ΑΤΕΙ ξέρω προσωπικά άτομο που εδωσε 2 φορές πανελαδικές δε περασε και εβαλε μέσω βουλευτή και μπήκε στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ με βαθμό 13 αν είναι δυνατόν χωρίς εξετάσεις χωρίς αγχος να μπαίνουν τα τούβλα στα ΙΕΚ μέ μέσα κλπ να βγαίνουν προσχολικές αγωγές ( γυναίκες ) λογιστές πλήροφορικοί ( άντρες ) και να καταλαμβάνουν θέση μετα στα ΑΤΕΙ Η να διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας με ένα που έφαγε τον οπισθέν του στο πανεπηστίμειο που έδωσε πανελαδικές αγχοθηκε ξεαγχοθηκε και ο άλλος η άλλη αραχτος/η βάζει το μέσω του και μπαίνει με 13 ( ας μή ξεχνάμε ότι με μία βοήθεια στο λύκειο βγαίνει απολυτήρειο με καλό βαθμό. ΝΑ καταργήσουμε τα πανεπηστίμεια στο τέλος?? να βάζουμε τα τούβλα στα ΙΕΚ και να τα βάζουμε σε υψηλές θέσεις?? έλεος πια

Όποιος δεν περάσει τις πανελλήνιες ή αποφασίσει για κάποιο λόγο να μπει σε ΙΕΚ είναι τούβλο.

Μάλιστα.


Ώπειως δαιν ξαίρι ωρθωγραφεία τη ήνε ? Αιξηγίσε μου σε πάράκάλό.

harry79
01-10-08, 16:41
Τι να προτοπεί κανείς για τα ΙΕΚ? Ετσι που πάνε να τα καταφέρουν είναι να διεκδικούν ένα τούβλο των ιέκ μία θέση ίση με κάποιον του ΑΤΕΙ Η ΑΕΙ έλεος πιά το κάθε τούβλο που μπαίνει με μέσο σε ένα ΙΕΚ θα πάρει τη θέση κάποιου που έφαγε τον οπισθέν του 5 και 6 χρόνια στο πανεπηστίμειο στο τέλος. Το θέμα είναι οτι στα ΙΕΚ εισάγωντε άτομα που δε καταφέρνουν να μπούν σε καμία σχολή των ΑΕΙ Η ΑΤΕΙ άτομα που βάζουν μέσο ( δημόσια ΙΕΚ ) και μπαίνουν ας κειτάξει το υπουργείο φέτος πόσα άτομα μπήκαν με μέσο στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ και μετά ας μιλίσουν να αναβαθμίσουν τα πτυχία τους και να μπαίνουν και στο ΑΤΕΙ ξέρω προσωπικά άτομο που εδωσε 2 φορές πανελαδικές δε περασε και εβαλε μέσω βουλευτή και μπήκε στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ με βαθμό 13 αν είναι δυνατόν χωρίς εξετάσεις χωρίς αγχος να μπαίνουν τα τούβλα στα ΙΕΚ μέ μέσα κλπ να βγαίνουν προσχολικές αγωγές ( γυναίκες ) λογιστές πλήροφορικοί ( άντρες ) και να καταλαμβάνουν θέση μετα στα ΑΤΕΙ Η να διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας με ένα που έφαγε τον οπισθέν του στο πανεπηστίμειο που έδωσε πανελαδικές αγχοθηκε ξεαγχοθηκε και ο άλλος η άλλη αραχτος/η βάζει το μέσω του και μπαίνει με 13 ( ας μή ξεχνάμε ότι με μία βοήθεια στο λύκειο βγαίνει απολυτήρειο με καλό βαθμό. ΝΑ καταργήσουμε τα πανεπηστίμεια στο τέλος?? να βάζουμε τα τούβλα στα ΙΕΚ και να τα βάζουμε σε υψηλές θέσεις?? έλεος πια

Σε πληροφορώ ότι προσωπικά πέρασα και στο πανεπιστήμιο (πριν αρκετά χρόνια όταν ήθελες ψηλό βαθμό και έμπαινε ο ένας στους πέντε, όχι τώρα που μπαίνουν όλοι) και τελείωσα ΙΕΚ γιατί η σχολή μου (θεολογική Αθηνών) θα με άφηνε άνεργο 100%.

Αν σου πέρασαν τη νοοτροπία πως με ένα πτυχίο ΑΕΙ από όπου θα περνάς θα πέφτουν τα τείχη, λυπάμαι πολύ αλλά θα ξυπνήσεις απότομα μια μέρα. Ή μάλλον ξύπνησες ήδη και βγάζεις τη χολή σου. Ας ήσουν κι εσύ το ίδιο μάγκας. Δε σε ανάγκασε κανείς να πας σε ΑΕΙ.

Πάντως με τα ελληνικά σου ούτε σε μπακάλικο του χωριού δε νομίζω να πέρασες -χώρια τις άτονες λέξεις ή τις διπλοτονισμένες- :

προτοπεί = πρωτοπεί
ιέκ = δε τονίζεται, είναι αρχικά
εισάγωντε = εισάγονται
μιλίσουν = μιλήσουν
πανεπηστίμειο = πανεπιστήμιο
πανελαδικές = πανελλαδικές
αγχόθηκε = αγχώθηκε
το μέσω του = το μέσο του
κειτάξει = κοιτάξει
απολυτήρειο = απολυτήριο

Αν πάλι έχεις ακαδημαϊκή μόρφωση, τότε αλίμονό μας!

Το να αποκαλείς τούβλα όσα παιδιά σπουδάζουν σε αυτά, είναι προκλητικό έως και ανόητο και απορώ πως οι διαχειριστές δεν έχουν επέμβει ακόμη. Ξέρω παιδιά που πέρασαν επαρχία και δεν πήγαν λόγω οικονομικής κατάστασης και κατέληξαν σε ΙΕΚ, τούβλα είναι και αυτά; Όπως ξέρω παιδιά που έδωσαν πανελλήνιες, απέτυχαν, πήγαν σε ΙΕΚ, εργάστηκαν και πρόκοψαν. Μήπως και αυτά συγκαταλέγονται στα δομικά υλικά;

Εγώ ως απόφοιτος ΙΕΚ μια χαρά εργάζομαι 7 1/2 χρόνια σε ναυτιλιακή εταιρεία και ένα μπορώ να πω στο φίλο που ρωτά. Στα ΙΕΚ φιλαράκο μπορείς να πάρεις τις βάσεις και να μάθεις 10-15 πράγματα για τον τομέα που θα αποφασίσεις να ασχοληθείς. Δε θα σε πιέσει κανείς όμως να τα μάθεις. Αυτό είναι το ελάττωμά τους. Αν είσαι τεμπέλης ή σούργελο δε θα πάνε να σε στρώσουν, αν είναι σοβαρός και σωστός τότε θα μάθεις αρκετά, ακόμη και λεπτομέρειες που δε θα σου χρειαστούν. Από σένα εξαρτάται το αν θα μάθεις ή όχι. Το αν θα βρεις δουλειά εξαρτάται από πολλά άλλα και κυρίως τις γνωριμίες σου, οι οποίες απλά θα σε βάλουν στη δουλειά. Για να την κρατήσεις θα χρειαστείς στοιχεία του χαρακτήρα σου και του μυαλού σου.

Γενικά για την καριέρα και τις καλές θέσεις, χρειάζεται πρωτίστως το όνομα που εσύ φίλε θα δημιουργήσεις για τον εαυτό σου. Και δε στο λέω έτσι. Αυτή τη στιγμή άνθρωπος με πτυχίο της ΩΜΕΓΑ και ένα πτυχίο της αγγλικής βρίσκεται πολύ ψηλά σε πολυεθνική που τη γνωρίζετε όλοι, η οποία τον μετέθεσε και για 1 1/2 έτος στο εξωτερικό με μισθό άνω των 10.000 ευρώ. Είναι έξυπνος, δουλευταράς, τα παίρνει με τη μια και ανέβηκε. Και γνωρίζω και άλλες τέτοιες περιπτώσεις...

Tiven
01-10-08, 16:55
Harry , 25 δηλώνει το "παλικάρι" - εγώ δηλώνω 17 ;).

Σκέφτομαι και εγώ να γραφτώ σε κάποιο ΙΕΚ του χρόνου και θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα δίνουν αναστολή στράτευσης. Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει τι είδους και σε ποια σχολή θα πάω βέβαια. Έχω ακούσει πως τα ΙΕΚ Όμηρος είναι καλά.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.

hammer21
01-10-08, 17:12
Λιγο επιθετικο το ποστ του Νικου και οπως εχω δηλωσει σε αλλο τοπικ,ο καλος επαγγελματιας θα επιβιωσει και θα ανταμειφθει που να αρχισει να γυρναει η γη αναποδα:p(τουλαχιστον στον ιδιωτικο τομεα) αλλα στο κομματι παρακατω του δινω μεγαλο δικιο.Με τον καινουργιο νομο καταριφθηκαν καθε λογης προσχηματα και επεται συνεχεια....


να καταλαμβάνουν θέση μετα στα ΑΤΕΙ Η να διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας με ένα που έφαγε τον οπισθέν του στο πανεπηστίμειο που έδωσε πανελαδικές αγχοθηκε ξεαγχοθηκε και ο άλλος η άλλη αραχτος/η βάζει το μέσω του και μπαίνει με 13 ( ας μή ξεχνάμε ότι με μία βοήθεια στο λύκειο βγαίνει απολυτήρειο με καλό βαθμό. ΝΑ καταργήσουμε τα πανεπηστίμεια στο τέλος??

AddictedToChaos
01-10-08, 17:15
Τι να προτοπεί κανείς για τα ΙΕΚ? Ετσι που πάνε να τα καταφέρουν είναι να διεκδικούν ένα τούβλο των ιέκ μία θέση ίση με κάποιον του ΑΤΕΙ Η ΑΕΙ έλεος πιά το κάθε τούβλο που μπαίνει με μέσο σε ένα ΙΕΚ θα πάρει τη θέση κάποιου που έφαγε τον οπισθέν του 5 και 6 χρόνια στο πανεπηστίμειο στο τέλος. Το θέμα είναι οτι στα ΙΕΚ εισάγωντε άτομα που δε καταφέρνουν να μπούν σε καμία σχολή των ΑΕΙ Η ΑΤΕΙ άτομα που βάζουν μέσο ( δημόσια ΙΕΚ ) και μπαίνουν ας κειτάξει το υπουργείο φέτος πόσα άτομα μπήκαν με μέσο στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ και μετά ας μιλίσουν να αναβαθμίσουν τα πτυχία τους και να μπαίνουν και στο ΑΤΕΙ ξέρω προσωπικά άτομο που εδωσε 2 φορές πανελαδικές δε περασε και εβαλε μέσω βουλευτή και μπήκε στο ΙΕΚ ΘΕΡΜΗΣ με βαθμό 13 αν είναι δυνατόν χωρίς εξετάσεις χωρίς αγχος να μπαίνουν τα τούβλα στα ΙΕΚ μέ μέσα κλπ να βγαίνουν προσχολικές αγωγές ( γυναίκες ) λογιστές πλήροφορικοί ( άντρες ) και να καταλαμβάνουν θέση μετα στα ΑΤΕΙ Η να διεκδικούν ισότιμα θέσεις εργασίας με ένα που έφαγε τον οπισθέν του στο πανεπηστίμειο που έδωσε πανελαδικές αγχοθηκε ξεαγχοθηκε και ο άλλος η άλλη αραχτος/η βάζει το μέσω του και μπαίνει με 13 ( ας μή ξεχνάμε ότι με μία βοήθεια στο λύκειο βγαίνει απολυτήρειο με καλό βαθμό. ΝΑ καταργήσουμε τα πανεπηστίμεια στο τέλος?? να βάζουμε τα τούβλα στα ΙΕΚ και να τα βάζουμε σε υψηλές θέσεις?? έλεος πια

Η νοοτροπία σου, είναι το λιγότερο χειρότερη από 3χρονου.

Έχεις το στυλ "ουυυυαααααααααα, έφαγαν το μπιφτέκι μουυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!".

Θεωρείς πως σου έχει κλέψει κάποιος την καριέρα σου;

Σου χρωστάει κανείς καριέρα σ'αυτή τη χώρα;

Έχεις υπογράψει κάπου συμβόλαιο που να λέει "τελείωσε ΑΕΙ και θα 'σαι πολυεκατομμυριούχος επιχειρηματίας στο γραφειάκι σου να καπνίζεις πούρα";;;

Νιώθεις εξαπατημένος που τα "όνειρα" - που σου έβαλαν με ένεση στο κεφάλι σου - βγήκαν φρούδα;

Σ'αυτή τη χώρα ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ποτέ επιτέλους;;;; :evil: :down: :evil:

Σαπίλα...

ΥΓ. Εγώ που είμαι σε ΑΕΙ και ξέρω ορθογραφία, τι κερδίζω; Το οβάλ γραφείο; :whistle:

Doxaios
01-10-08, 21:08
Τελικά τί έγινε αποφάσισες που θα πάς?

pas2007
01-10-08, 21:56
Κοίτα στα Ιεκ σε σχέση με τα δήθεν ΤΕΙ ΑΕΙ θα μάθεις να πιάνεις κατσαβίδι αν πας για τεχνικός δικτύων. Αυτό είναι το ένα σίγουρο.
Εγώ είμαι ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Πειραιά για κακή μου τύχη και κάτι τέτοιο δεν υφίσταται πολύ απλά μόνο θεωρία, εργαστήρια και τίποτα πιο ουσιώδες.

ΓΚΡΕΚΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΣ
01-10-08, 23:27
ΕΓΩ αυτά που λέτε για ορθογραφιες τα ακούω βερεσέ δε μου χρειάζοντε κυριοι συμβουλές σας περι ορθογραφίας τα λεφτά μου να είναι καλά εγώ δε ψομολύσάω ούτε χτυπάω πόρτες για μια θέση στον ήλιο σα μερικους μερικούς οπώτε μαθήματα ορθογραφίας όχι σε μένα γιατί δε πιάνουν μία.

........Auto merged post: ΓΚΡΕΚΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΣ πρόσθεσε 6 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ οσό για τις απόψεις μου αυτές είναι και θα είναι. Και δε περίμενα να τις εκφράσω στο διαδύκτιο κάθε μέρα τις εκφράζω μάθετε επιτέλους να σέβεστε όλες τις απόψεις όπως έγω τις δικές σας. Στη τελική ας μεριμνήσει το κράτος για αυτό το μπάχαλο των ιέκ ( καλά το γράφω και έχω ακαδημαική μόρφοση ) και όποιος πεί οτι δεν υπάρχει μπάχαλο στα δημόσια ιέκ η κοιμάτε τον ύπνο του δικαίου η υποστηρίζει τα μέσα

Tiven
01-10-08, 23:37
ΕΓΩ αυτά που λέτε για ορθογραφιες τα ακούω βερεσέ δε μου χρειάζοντε κυριοι συμβουλές σας περι ορθογραφίας τα λεφτά μου να είναι καλά εγώ δε ψομολύσάω ούτε χτυπάω πόρτες για μια θέση στον ήλιο σα μερικους μερικούς οπώτε μαθήματα ορθογραφίας όχι σε μένα γιατί δε πιάνουν μία.

........Auto merged post: ΓΚΡΕΚΟΥΣΗΣ ΝΙΚΟΣ πρόσθεσε 6 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ οσό για τις απόψεις μου αυτές είναι και θα είναι. Και δε περίμενα να τις εκφράσω στο διαδύκτιο κάθε μέρα τις εκφράζω μάθετε επιτέλους να σέβεστε όλες τις απόψεις όπως έγω τις δικές σας. Στη τελική ας μεριμνήσει το κράτος για αυτό το μπάχαλο των ιέκ ( καλά το γράφω και έχω ακαδημαική μόρφοση ) και όποιος πεί οτι δεν υπάρχει μπάχαλο στα δημόσια ιέκ η κοιμάτε τον ύπνο του δικαίου η υποστηρίζει τα μέσα

Η άποψή σου θα είναι σεβαστή μόνο όταν και εσύ ΣΕΒΕΣΑΙ τους άλλους και δεν τους λες ΤΟΥΒΛΑ και όλα τα υπόλοιπα.

Κατάλαβες ?

lazar
01-10-08, 23:39
οπώτε μαθήματα ορθογραφίας όχι σε μένα γιατί δε πιάνουν μία.

Ε, καλά, αυτό φαίνεται.

kourampies
03-10-08, 20:08
Να εκφράσω και εγώ την γνώμη μου που έχω αποπειραθεί 2 φορές να πάω σε (δημόσιο) ΙΕΚ, και δεν άντεξα λόγω των υπόλοιπων σπουδαστών και της όλης κατάστασης?

Καταρχήν, το μόνο σίγουρο, μεγαλύτερη αξία έχει για έναν εργοδότη ο σπουδαστής ΙΕΚ. Αυτός όπως προείπε κάποιος μπορεί να πιάσει ένα κατσαβίδι (η το αντίστοιχο εργαλείο του κλάδου του).
Φοιτητές ΤΕΙ είναι παντελώς άχρηστοι για έναν εργοδότη. Ουσιαστικά αυτός τους κάνει την εκπαίδευση. Όσον αφορά τα ΑΕΙ, τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα, αν και πάλι έχουν να κάνουν κατά πολύ με τη σχολή, στο πανεπιστήμιο με αρκετές σχολές είσαι έτοιμος για δουλειά (παιδαγωγικό κτλ).

Η ύλη που προβλέπεται να διδαχθεί στα ΙΕΚ είναι υπεραρκετή και απολύτως χρήσιμη στην πράξη. Το 50% να αποκομισθεί από τους σπουδαστές, για τον υποψήφιο εργοδότη ο απόφοιτος ΙΕΚ είναι λίγο πάνω απο επίπεδο αποφοίτου ΤΕΙ.

Και τα παιδιά είναι εξίσου "τούβλα" με τους φοιτητές ΑΕΙ/ΤΕΙ. Το ίδιο χαμηλό επίπεδο είναι. Απλά όταν πας σε μια ξένη πόλη που ξέρεις ότι θα σε πληρώνουν 5 χρόνια για να κάνεις μια τελείως ανεύθυνη ζωή σε μια πόλη που δε σε ξέρει κανένας, θα γνωρίσεις κόσμο και θα κάνεις πράγματα που σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσες να κάνεις αλλιώς, η φιλοσοφία σου είναι τελείως διαφορετική.

Στους σπουδαστές ΙΕΚ υπάρχει μια τεράστια μιζέρια, απογοήτευση που έχασαν την φοιτητική ζωή και όλα τα παρελκόμενα, απογοήτευση που μπαίνουν τόσο νωρίς στον δύσκολο χώρο της αγοράς εργασίας και άλλα πολλά. Και με αυτό το κλίμα σχολείου που επικρατεί, με υποχρεωτικές παρουσίες, καθηγητές που το παίζουν εξουσία λες και διδάσκουν σε γυμνασιο, η κατάσταση είναι πραγματικά καταθλιπτική.

Εγώ αυτό δεν άντεξα. Δεν δέχομαι να μου φέρονται λες και είμαι κατώτερος, το ΙΕΚ δεν είναι σχολείο, είναι επιλογή του καθενός πως, πόσο και τι θα παρακολουθήσει, ιδιαίτερα από την στιγμή που πληρώνει και δεν εμποδίζει κανέναν άλλον. Αυτά σε συνδιασμό με την μιζέρια των άλλων σπουδαστών υποβιβάζουν τόσο πολύ την κατάσταση που πραγματικά δεν υποφέρεται για ανθρώπους κάποιας νοημοσύνης.

Μια και ζώ στην πάτρα που είναι η απόλυτη φοιτητούπολη, έχω συναναστραφεί με κάθε είδους φοιτητή ΑΕΙ/ΤΕΙ (τελείωσα το 2004 το σχολείο και δεν είχα ποτέ παρέες απο εκει) μια και έχουμε παρόμοιες ηλικίες. Μπορώ να πώ με απόλυτη σιγουριά ότι το επίπεδο φοιτητών και σπουδαστών είναι ακριβώς το ίδιο, η ψυχολογία τους είναι αυτή που τα αλλάζει όλα.

Θεωρώ μεγάλη αδικία να ανταμείβεται για όλη του τη ζωή κάποιος που αποφάσισε να διαβάσει ένα χρόνο, και στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά απο τους άλλους.

Φανερός Πράκτωρ
03-10-08, 22:44
ίσος δεν πρέπει να στο χαλάσω αλλά...



Θεωρώ μεγάλη αδικία να ανταμείβεται για όλη του τη ζωή κάποιος που αποφάσισε να διαβάσει ένα χρόνο, και στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά απο τους άλλους.

δεν είναι έτσι και το ξέρεις. υπάρχει διαφορά. και φυσικά πάντα κάποιος μπορεί να δοκιμάσει και δεύτερη και τρίτη φορά αυτόν τον ένα χρόνο αν νομίζει ότι ατύχησε.

edit: ααα και κατά την γνώμη μου δεν είναι μόνο ένας χρόνος. απλώς κρίνεσαι τον τελευταίο χρόνο

sir_simon
03-10-08, 22:45
Απλά θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι κάπως βαθύτερο. Ανεργεία υπάρχει σε όλους τους τομείς και οι δουλιές δε σου χαρίζονται ας έχεις και βεβαίωση από τη ΝΑΣΑ. Δεν έχει σημασία αν έχεις τελειώσει ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ η οτιδήποτε άλλο.

Tiven
03-10-08, 22:50
ίσος δεν πρέπει να στο χαλάσω αλλά...



δεν είναι έτσι και το ξέρεις. υπάρχει διαφορά. και φυσικά πάντα κάποιος μπορεί να δοκιμάσει και δεύτερη και τρίτη φορά αυτόν τον ένα χρόνο αν νομίζει ότι ατύχησε.

edit: ααα και κατά την γνώμη μου δεν είναι μόνο ένας χρόνος. απλώς κρίνεσαι στον τελευταίο χρόνο

Ναι καλά.... Είδα τα παιδιά που απέτυχαν φέτος στις εξετάσεις για την επόμενη τάξη στα ΤΕΕ και μείνανε. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να ξαναδώσουν και απλούστατα επειδή γίνανε ΤΕΛ , τώρα ξαναξεκινήσανε από τον πρώτο χρόνο αναγκαστικά.

2-3 χρόνια χαμένα από την ζωή τους χάρη στην κωλοκυβέρνηση. Και τώρα έχουμε αγωνία να δούμε αν θα διεξαχθούν τελικά πανελλήνιες ξανά φέτος για μαθητές του ΤΕΕ προς ΤΕΙ.

Έλεγες κάτι για ευκαιρίες ?

Φανερός Πράκτωρ
03-10-08, 23:03
αν κάποιος αδικείται, αγωνίζεται, διαμαρτύρεται και διεκδικεί τα δικαιώματά του. ίσος όχι σήμερα αλλά αύριο θα τα καταφέρει. και στις "καλύτερες οικογένειες" υπάρχουν "κατραπακιές". Είναι όμως φυγόπονο να τα ρίχνουμε όλα στην κακιά κοινωνία και κακιά ώρα.

Tiven
03-10-08, 23:05
αν κάποιος αδικείται, αγωνίζεται, διαμαρτύρεται και διεκδικεί τα δικαιώματά του. ίσος όχι σήμερα αλλά αύριο θα τα καταφέρει. και στις "καλύτερες οικογένειες" υπάρχουν "κατραπακιές". Είναι όμως φυγόπονο να τα ρίχνουμε όλα στην κακιά κοινωνία και κακιά ώρα.

Ψάξε στο google να δεις , στάλθηκαν επιστολές κλπ στον αρμόδιο υπουργό τις οποίες αγνόησε. Τι άλλο να κάνουν δηλαδή να βομβαρδίσουν τα υπουργεία ?

Φανερός Πράκτωρ
03-10-08, 23:21
δεν ξέρω τι έγινε με τα παιδιά. είμαι αρκετά μακρυά για να γνωρίζω. αλλά αυτό που είπα είναι στάση ζωής. Και δεν είναι δυνατόν πάντα κάποιος να είναι συνέχεια αδικημένος. σήμερα είναι αδικημένος αύριο μπορεί να είναι ευνοημένος. το θέμα είναι τι κάνει στο ενδιάμεσο (σημείωση: αγωνίζεται για να γίνει καλύτερος και αν το θέλει πραγματικά και αξίζει θα πετύχει)

nikosl
03-10-08, 23:36
Φίλε μου μην απογοητεύεσαι, και ξαναδώσε πανελλαδικές για κάποιο ΑΕΙ. Και πιο φθηνά θα σου ρθει και καλύτερες πιθανότητες θα έχεις στον ιδιωτικό τομέα. Τα ΙΕΚ εκμεταλλεύονται την απογοήτευση των μαθητών που δεν τα πήγαν όσο καλά θα ήθελαν και τους τσεπώνουν τα λεφτά δίνοντάς τους άχρηστα χαρτιά χωρίς αντίκρυσμα σε κάποια σοβαρή επιχείρηση.

KLG
04-10-08, 01:17
Ψάξε στο google να δεις , στάλθηκαν επιστολές κλπ στον αρμόδιο υπουργό τις οποίες αγνόησε. Τι άλλο να κάνουν δηλαδή να βομβαρδίσουν τα υπουργεία ?

Η αλήθεια είναι οτι απο τις επιστολές μέχρι τον βομβαρδισμό του υπουργείου υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις... Ενδεικτικά: Kάτσε καλά Γερασιμέεεε!

;)

Tiven
04-10-08, 02:10
Η αλήθεια είναι οτι απο τις επιστολές μέχρι τον βομβαρδισμό του υπουργείου υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις... Ενδεικτικά: Kάτσε καλά Γερασιμέεεε!

;)

Από όλους τους μαθητές αφαίρεσε όλους εκτός από αυτούς που πηγαίναν ΤΕΕ. Τώρα αφαίρεσε αυτούς που δεν τους νοιάζει να περάσουν και μένουν "σκοπίμως". Και τώρα αφαίρεσε αυτούς που δεν έμειναν. Τι σου μένει ?

Οι άτυχοι που δεν θέλανε να μείνουν αλλά για κάποιο λόγο δεν καταφέρανε να περάσουν στις εξετάσεις. Ένα πολύ μικρό ποσοστό. Πιστεύεις ότι μπορούσαν να καταφέρουν κάτι με αυτόν τον τρόπο ? Έστω πως κάτι θα κατάφερναν αν είχαν υποστήριξη και από άλλους μαθητές. Αλλά... έλα που δεν τους καίγεται καρφί.
Γιατί έτσι είναι στην ελλάδα. Αν δεν σε αφορά , συνήθως το γράφεις στα @@ σου. Άσε τον άλλο να πνιγεί..

Στεναχωριέμαι γιατί τους καταλαβαίνω σιγά-σιγά. Όχι πως τότε δεν με ενόχλησε η ηλίθια απόφαση του υπουργού αλλά όταν μίλησα με 2-3 καθηγητές σχετικά με το θέμα και τις εξετάσεις το 2009 για τα παλιά "ΤΕΕ" , μπήκα σε σκέψεις και έγινε πιο έντονο μέσα μου.

Κάποιος μπορεί να πει πως δεν με αφορά γιατί πέρασα. Αλλά με αφορά γιατί ήμουν μαθητής , είμαι δυστυχώς Έλληνας (στεναχωριέμαι που το λέω αλλά λυπάμαι πραγματικά που ζω σε αυτή την χώρα) και θα έπρεπε να τους αφορά όλους. Αλλά ξέρεις πως λειτουργεί το μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτή την χώρα..

nikosl
04-10-08, 02:19
"Oι μεταρρυθμίσεις θα προχωρήσουν και οι μειοψηφίες δεν θα με σταματήσουν από το να κάνω αυτό για το οποίο με ψήφισε ο ελληνικός λαός"

Συγγνώμη tiven, είσαι μειοψηφία, τον πούλο. Για την κυβέρνησή μας δεν υπάρχεις, να πάς να πνιγείς.

taxlog
26-03-09, 11:12
Καλημέρα..
Εγώ θα διαφωνήσω με όλους εκτός απο τον Γκρεκούση τον Νίκο (ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΣ ΙΕΚ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ)
Συμφωνώ όχι με την αμάθεια του, ή την ασχετίλα του, διότι δεν απάντησε άμα έχει πάει ΙΕΚ ώστε να κάνει σύγκριση σε ομοειδή ειδικότητα, αλλά διότι τα ΙΕΚ είναι όντως όλα αυτά που είπε ο Νίκος .
Οι σχολές ΊΕΚ υπονόησε είναι μία απάτη....ΣΥΜΦΩΝΩ
Το ίδιο το ΥΠΕΠΘ απο το 1992 έως σήμερα πήγε να φτιάξει ανώτερες σχολές εξειδίκευσης και το αποτέλεσμα ήταν , σήμερα που μιλάμε το 2009, 'ενας απόφοιτος ΙΕΚ
κάνει 2 έτη θεωρητική και πρακτική φοίτηση αλλά δεν αρκεί αυτό , τον υποχρεώνουν να δώσει εξετάσεις με το αιτιολογικό ότι το ίδιο το υπουργείο δεν έχει εμπιστοσύνη στην εξεταστική των ΙΕΚ. Για να δώσεις αυτές τις εξετάσεις πρέπει να διαβάσεις το λιγότερο ένα χρόνο , διότι έχεις διδαχθεί στα 2 χρόνια το 45% της ύλης.
Αρα η απο βιβλιογραφία ή φροντιστήρια και εντατική μελέτη (αν ειναι δυνατόν για ΙΕΚ ε?)
μπορεί να γράψεις ένα 17-18 στο μάξιμουμ, ειδάλλως δίνεις για πάντα και ποτέ δεν το παίρνεις το δίπλωμα..
85% αποτυχία σε εξετάσεις πιστοποίησης γνώσης είχε η ειδικότητα φοροτεχνικών!!!
Που σημαίνει ότι το 15% πήγε 10 -17 βαθμολογία.
Τωρα τι δουλειά έχουν όλα αυτά και πως συνδέονται με αυτό που προλόγισα.
Πόλυ απλά το ίδιο το υπεπθ δίνει δικαιωμα στον κάθε αγράμματο άσχετο, άνεργο που του φταινε τα ΙΕΚ για την κατάντια του να βγάλει την χολή.
Ας΅είναι καλά η ΝΔ και το Πασοκ που ακολουθούν το πρόσταγμα του Περισσού και της ΠΟΣΔΕΠ για τα ΑΕΙ και τους φτυχιούχους τους, όπως και τον πενταετή προγραματισμό του ΟΕΕΚ για τα ΙΕΚ με καταξεφτίλιση του θεσμού και δημιουργία ΙΕΚ κομμωτικής και μανικιούρ πεντικιούρ.Οταν θέλεις κάτι να το υποβιβάσεις απλά το ξευτιλίζεις.

Doxaios
28-03-09, 09:48
Εγώ ξέρω άτομα πάντως που με το χαρτί αυτό του ιεκ βρήκαν μια δουλειά(παραπλήσια του πτυχίου που παίρνουν). Μην περιμένεις να γίνεις διευθυντής με 2 χρόνια σπουδών και το οτι εξετάζονται μετά το πέρας των 2 χρόνων είναι πάρα πολύ σωστό. Όποιος πραγματικά θέλει να ασχοληθεί με κάτι προσπαθεί γιαυτό. Πάρα πολλοί νομίζουν οτι το ιεκ είναι κάτι μεταξύ γυμνασίου και παιδικής χαράς που πάς βλέπεις τα φιλαράκια και περνάς καλά. Εγώ σε ιεκ είδα από τις καλύτερες βιβλιοθήκες που έχω δεί πάντως. Πήγες ποτέ να δανειστείς κάποια έξτρα βιβλία για να σε βοηθήσουν να καταλάβεις περισσότερο κάποιο μάθημα? Ξαναλέω οτι εννοείται οτι μόνο 2 χρόνια δεν αρκούν. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούν να αυξηθούν γιατί πάμε σε επίπεδο τει,οπότε μπαίνουν εξετάσεις μετά.

DOU
30-09-09, 18:21
Ερωτηση,ενας φιλος ενδιαφερεται να σπουδασει κατι και υπαρχει η εξης απορια,δημοσιο ιεκ η οαεδ? Να προτιμησει τα δημοσια ιεκ η τον οαεδ? Τα πτυχια εχουν την ιδια αξια και στα δυο?

:hmm:

Runner25
01-10-09, 01:45
απιστευτα πραματα διαβαζω εδω μεσα αν ειναι δυνατον οι αποφοιτοι ιεκ ειναι τουβλα κλπ κλπ. Εγω φιλε Νικο ειμαι αποφοιτος ιεκ ιδιωτικου και εμαθα πολλα πραματα για την επιστημη μου και ειμαι ενας χρησιμος ανθρωπος στην κοινωνια. Μπορει να μη παρω ποτε μια υψηλη θεση αλλα δεν ειναι και πολυ υψηλες οι φιλοδοξιες μου αντιστοιχα προτιμω να δουλευω οσο λιγοτερο και να ζω οσο περισσοτερο. Αλλα δεν ειμαι αχρηστος απλα στην ομορφη εφηβικη μου ηλικια αντι να λιωνω πανω απο σωρους βιβλια και να πλερωνω φροντιστηρια προτιμησα να περναω καλα με τις διαφορες γκομενιτσες μουσικουλα και γενικα ημουνα στα γουστα. Αφου χαλαρωσα και ησυχασα και μπηκε το μυαλο στο κεφαλι αποφασισα οτι επρεπε να κανω κατι στη ζωη μου και το εκανα. Τωρα οσο για τα ΑΕΙ τι να πουμε ρε φιλε εγω τουλαχιστον ημουνα υποχρεωμενος να παρακολουθω καθε μερα και οχι μονο τα εργαστηρια οπως ολοι οι ρεμπεσκεδες των ΑΕΙ που ειναι στα καφενεια και στις καφετεριες και διαβαζουν μονο καθε εξεταστικη. Οσο για την αγορα εργασιας φιλε μετραει, στην Ελλαδα τουλαχιστον, παραπανω η εμπειρια και η προυπηρεσια να ξερεις αν εσυ εισαι του ΑΕΙ και δεν εχεις πειρα εννοειτε πως θα σου φαει καποιος τη θεση με εμπειρια. Τουλαχιστον εγω οπου εχω παει να δουλεψω μεσα στην Ελλαδα με ρωτανε τι ξερω πρωτα να κανω και μετα τι χαρτι εχω. Τελος και σημαντικοτερο ολων ανθρωπος γινεσαι απο μονος σου και δε σε κανει το πανεπιστημιο κοινως καλλιεργεια που λεμε αν ξερεις, εχω δει κατι χωριατες που τελειωσαν ΑΕΙ πηραν και ντοκτορα αλλα παλι ζωα ειναι και μοσχαρια, γκεγκε?

οσοι θελουν να μιλαμε για ακαδημαικη εκπαιδευση να μιλαμε για ξενα πανεπιστημια και οχι για τα ελληνικα που ειναι αισχος,
δεν εχω δει ανθρωπο με πιο πολυ ελευθερο χρονο απο σπουδαστες ελληνικων πανεπιστημιων ελεος.

οσο για το φιλο που ρωτησε τι να κανει με τα ιεκ εγω αυτο που ξερω ειναι να γουσταρει αυτο που κανει και να ασχοληθει και περα απο τη σχολη για να αποκτησει γνωση και πειρα και αν ειναι και λιγο τυχερος θα προκοψει

Αν οντως εισαι ανωτατης εκπαιδευσης ειναι τραγελαφικο που δε ξερεις ορθογραφια πραγματικα αισχος και μετα με λες για ΑΕΙ

εμενα φιλος μου που τελειωσε ιεκ ιδιωτικο διδασκει σε ιεκ καθηγητης σου λεει κατι;)

Doxaios
01-10-09, 18:23
Τα παραλές από την άλλη μεριά που κατηγορείς όμως τώρα... Δεν θα μπώ σε διαδικασίες τώρα για αυτά που είπες, αλλά μόνο για το τελευταίο να ενημερώσω οτι αν έκαναν τα χαρτιά για ωρομίσθιος καθηγητής ιεκ ο φίλος σου και ένας άλλος που τελείωσε είτε τει είτε αει θα επέλεγαν αυτούς λόγω καθαρά αντικειμενικών κριτηρίων.
Αααα επίσης για να σε ενημερώσω και κάτι άλλο, στα αει δεν υπάρχουν(συνήθως) καν εργαστήρια οπότε δεν χρειάζεται να πας καθόλου αν αυτή είναι η επιλογή σου:lol:

KLG
01-10-09, 19:52
εμενα φιλος μου που τελειωσε ιεκ ιδιωτικο διδασκει σε ιεκ καθηγητης σου λεει κατι;)

Μου λέει οτι στους τυφλούς, βασιλευει ο μονόφθαλμος...

Ελπίζω να σε κάλυψα.

mosaic
01-10-09, 21:28
Μου λέει οτι στους τυφλούς, βασιλευει ο μονόφθαλμος...



χμμμ λες εεε; . . . :)

αιτιολόγησε αυτό που λες . . . αιτιολόγησε τον χαρακτηρισμό που έδωσες :rolleyes:

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 8 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α! επί τη ευκαιρία πες μου σε παρακαλώ

το μάθημα δημιουργίας ιστοσελίδων έχει κάποια σχέση με την πληροφορική; και τον προγραμματισμό;
πια είναι η γνώμη σου η άποψη σου;

και θα σου πω εγώ τι είπε καθηγητής ΑΕΙ ο οποίος κλήθηκε να διδάξει στη δημόσια εκπαίδευση παρακαλώ σε τμήμα προγραμματισμό & δίκτυα

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 65 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τέλος πάντων μη σε βάζω στη διαδικασία να εξηγείς .. . . προφανώς κατάλαβες τι θέλω να πω ;)
------------------


ένα ελάττωμα που έχουμε εμείς εδώ οι Έλληνες είναι ότι, έτσι και πάρουμε ένα χαρτί/πτυχίο από πανεπιστήμιο νιώθουμε... λες.. . και ξάφνου γίναμε επιστήμονες!

Από το ό,τι αποκτούμε ένα χαρτί από ΑΕΙ μέχρι να θεωρηθούμε Επιστήμονες θέλει παααααρα πολύ δουλειά και βαθιά γνώση!

Runner25
02-10-09, 00:52
σιγα σιγα θιξαμε τα ελληνικα πανεπιστημια αντε τωρα γιατι αμα ειναι ετσι οι φοιτητες γενικα σωθηκαμε, για πατε στο εξωτερικο. Αλλα οπως ειπωθηκε εδω την εχουμε δει οι ελληνες με το πανεπιστημιο και τα χαρτια τα διπλωματα εδω παιρνει πτυχειο και η κουτση μαρια τωρα τι πτυχειο δεν πειραζει οτι να ναι οπου περασουμε μωρε ας ειναι και τει ιχθυοκαλλιεργιας να ταιζουμε τσιπουρες, αρκει να ειμαστε επιστημονες και πανω απο ολα ελληναραδες και οχι ευρωπαιοι αρε ψωροκωσταινα


πολλοι επιστημονες μαζευονται να δουμε που τελικα θα δουλεψουν

hammer21
03-10-09, 22:24
Εχεις καταλαβει οτι τα ΙΕΚ εχουν δημιουργηθει απο αυτη την αναγκη ετσι?Να εχει ο καθενας πτυχιο...

Παντως οσοι μπαινουν σε ΑΕΙ ειναι κουτσες μαριες που θα παρουν πτυχιο με λαδι και στο ΙΕΚ οσοι εχουν πιασει το νοημα της ζωης και δεν ειναι κοροιδα.:rolleyes:

DOU
03-10-09, 23:31
Ειδαμε και ολους αυτους που μπανουν στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ που παιρνουν πτυχια,που κανουν μεταπτυχιακα,μαθαινουν καμια 3 γλωσσες και ολα αυτα στο τελος για να παιρνουν τι,700-800 ευρω?

Απο το να πας να σπουδασεις ζωικης παραγωγης στο πανεπιστημιο,θα πας σε ενα ΙΕΚ δημοσιο/ιδιωτικο και θα προσπαθησεις να μαθεις κατι μπας και βρεις καμια δουλιτσα μετα,η εκμεταλευση που γινεται με τα ΙΕΚ δεν εχει προηγουμενο,κοροιδευουν τον κοσμο με ειδικοτητες της πλακας.

trd64
04-10-09, 00:32
εμενα φιλος μου που τελειωσε ιεκ ιδιωτικο διδασκει σε ιεκ καθηγητης σου λεει κατι;)

Εσένα σου λέει κάτι ;)

mosaic
04-10-09, 01:07
. . . . . . .
Παντως οσοι μπαινουν σε ΑΕΙ ειναι κουτσες μαριες που θα παρουν πτυχιο με λαδι και στο ΙΕΚ οσοι εχουν πιασει το νοημα της ζωης και δεν ειναι κοροιδα.:rolleyes: . . . .
ένα παράδειγμα . . .
πιστεύεις ότι σήμερα όποιος παίρνει πτυχίο πολιτικού μηχανικού; είναι γατόνι ικανός; για να σχεδιάσει/ρίξει θεμέλια/σκελετό τέλος πάντων την έγερση ενός κτιρίου;. . .
δλδ από τα 100 άτομα που αποφοίτησαν, και οι 100 είναι γατονια ικανοί;;;

εγώ τουλάχιστον έχω μια επιφύλαξη ως προς αυτό

απλά σήμερα κάπου το έχουμε χάσει, υπάρχει τέτοια πίεση . . που σου λέει έστω και με το ζόρι να το πάρεις το ρημάδι το πτυχίο . . . .τώρα βέβαια ο κάτοχος του πτυχίου αν πάρει κοσμάκη στο λαιμό του.. αυτό είναι μια άλλη ιστορία

πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ήθελε να πει ο Runner25
. .κάπου έχουν ευτελιστεί . . . .δλδ σήμερα στόχος είναι η απόκτηση πτυχίου (το χαρτί και ό,τι να 'ναι…) . . . . . . . . και (ΟΧΙ) το μεράκι για μάθηση της ειδικότητας!

Runner25
04-10-09, 01:47
αναγκη για πτυχειο ναι συμφωνω γιατι κατι πρεπει να ξερει να κανει καποιος για να προσφερει στη κοινωνια και να βγαζει το ψωμι του αλλα οχι πτυχειο για το ψωνιο αυτη ειναι η διαφορα. Εξαλου στα ιεκ μαθαινεις τα απαραιτητα και κατι παραπανω για να δουλευεις σε αξιοπρεπεις δουλειες που εχουν μελλον και απο κει και περα μπορεις να ασχοληθεις και να μαθεις παραπανω η να πας να παρεις και bachelor αν θες πολλες προοπτικες λοιπον και το σημαντικοτερο επιλεγεις τι θα κανεις και δεν ειναι παμε οπου περασουμε.
Εδω να πω οτι ο φιλος μου δουλευει καθηγητης σε ιεκ που ειναι αξιοπρεπης δουλεια και με καλουτσικο μισθο δεν καταλαβαινω την ειρωνια απο μερικους και δε μου αρεσει, ισως βεβαια να υποδηλωνει και μια πικρια του στυλ εγω που πηγα ΑΕΙ γιατι δουλευω στο μασουτη, ξερετε ποσοι του πανεπιστημιου δουλευουν πωλητες, σε περιπτερα και σε αλλες δουλειες του κωλου και δε προκειται να δουν χαιρι γιατι σαν και αυτους υπαρχουν αλλοι 1000, χωρις υπερβολη και θα ξεχωρισουν οι καλυτεροι οχι στα πτυχεια (ποσα εχω μεταπτυχειακα και γλωσσες και δε ξερω τι) αλλα στην ικανοτητα του να κανουν σωστα αυτο που σπουδασαν.

Οσοι επιλεγουν τι να κανουν και δε σπουδαζουν βαση του που περασαν θα εχουν πολυ καλυτερη μοιρα

δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πανεπιστημιο στην ελλαδα θεωρητε Must και κοινωνικο status βλεπεις κατι μοσχαρια με πτυχεια



θα παρακαλουσα να μην απομονωνται φρασεις απο τα Post μου

XronisR
04-10-09, 01:53
Από προσωπική εμπειρία πάω Δημοσίο ΙΕΚ στην ειδικότητα Τεχνικος Δικτύων και τώρα είμαι Γ εξάμηνο.2 χρόνια είναι(Α+Β)(Γ+Δ εξάμηνα) και απο ότι έχω ρωτήσει φίλους και γνωστούς τα Ιδιωτικά ΙΕΚ δεν έχουν και πολλές διαφορές.Παιδιά που πήγαιναν σε Ιδιωτικά ΙΕΚ ήρθαν φέτος σε μας..

arial
04-10-09, 01:58
Οι διαφορες ιδιωτικο και δημοσιο ιεκ ειναι οπως η μερα με την νυχτα, εχω τυχει να παω και στα 2 και θα σου πω μερικες λεπτομεριες..

1. Στο δημοσιο ιεκ εχει μονο πρωινα τμηματα , αν δουλευεις ή θες απογευματινο την πατησες...
2. Στα δημοσια ειμαστε πολλααα παιδια στην ταξη.... ειναι σαν να συγχωνευουν 2 τμηματα σε ενα.
3. Καθομασταν 3-4 παιδια σε ενα pc.

Δεν ξερω αν ειναι ετσι σε ολα, αλλα ειναι παντως κατι απογοητευτικο...

XPHSTOS29
04-10-09, 02:01
Τελειωσα το ΙΕΚ το 1995 .
Τα τμηματα ηταν απογευματινα για τους εργαζομενους ... (και εγω καπακι απο την δουλεια πηγαινα οπως οι περισσοτεροι
και πολλες φορες μας επαιρνε ο υπνος)
Τα τμηματα ειχαν 25 σπουδαστες.
Ενα μεγαλο μερος των καθηγητων μας δεν ηταν εκπαιδευτικοι ... ηταν ανθρωποι της αγορας εργασιας ...
Ατομα με γνωσεις πανω στο αντικειμενο το οποιο θα διδαασκομασταν.
Το ΙΕΚ δεν ειναι φοιτιτικη ζωη, ειναι εργασια, και ετσι θα πρεπει να αντιμετωπιζεται, σαν προυπηρεσια.

http://www.oeek.gr/html/nrp_eidikot.shtml
Οι ειδικοτητες των ΙΕΚ. ( δυστυχως η δικια μου εχει πλεον καταργηθει.)
Να υποθεσω οτι πρεπει να πας ΑΕΙ για βοηθος ζαχαροπλαστη ...
Τεχνικός φανοποιίας και βαφής αυτοκινήτων - ΤΕΙ μηχανολογιας Πειραια .
Γραμματέας νομικών επαγγελμάτων - Μονο για αποφοιτους της νομικης .
Υπεύθυνος μονάδας συστηματοποιημένου επισιτισμού (Catering) - Βρηκαμε και κατι για τους αποφοιτους
της θεολογικης σχολης ( συσιτια εκκλησιας )

Runner25
04-10-09, 02:10
σαφως και το ιεκ τουλαχιστον το ιδιωτικο δεν ειναι φοιτητικη ζωη και σιγουρα θα επρεπε ως ενα βαθμο να συμπεριλαμβανεται ως προυπηρεσια.


δυστηχως στην Ελλαδα οτι υπαγεται στο δημοσιο τομεα πασχει σε αυτο δεν εξαιρουνται τα δημοσια ιεκ, αλλα μην ξεχναμε οτι σε ολα φταει και η "κουλτουρα" του νεοελληνα

Doxaios
04-10-09, 08:27
Άσχετο αλλά πόσα λεφτά παίρνει ο φίλος σου καθηγητής γιατί στο ιεκ το μάθημα που μπορεί να κάνει είναι 2-4 ώρες την εβδομάδα και πληρώνεται με την ώρα...

hammer21
04-10-09, 13:44
ένα παράδειγμα . . .
πιστεύεις ότι σήμερα όποιος παίρνει πτυχίο πολιτικού μηχανικού; είναι γατόνι ικανός; για να σχεδιάσει/ρίξει θεμέλια/σκελετό τέλος πάντων την έγερση ενός κτιρίου;. . .
δλδ από τα 100 άτομα που αποφοίτησαν, και οι 100 είναι γατονια ικανοί;;;

εγώ τουλάχιστον έχω μια επιφύλαξη ως προς αυτό




Για να βγαλεις απο θετικη κατευθυνση 22000 μορια εχεις σιγουρα τις τυπικες προυποθεσεις να ανταπεξελθεις στο "αθλημα" καθως θεμα παπαγαλιας δεν υφιστανται στα μαθηματα τους.Απο κει και περα ειναι πολλα θεματα που μπορει να μην κανουν τον αποφοιτο ικανο να εξασκησει καλα το επαγγελμα.Ελλειψη ταλεντου, στην σχολη τα φορτωσαμε στον κοκκορα, αλλαγη ενδιαφεροντων(ή για την ακριβεια, λανθασμενη εξαρχης εκτιμηση των) κ.α

στα υπολοιπα συμφωνω.Δεν κανουν ολοι για επιστημονες και το να κανεις πιο τεχνικα επαγγελματα(υδραυλικος πχ) εχει παψει εδω και χρονια να θεωρειται ντροπη.Ισα ισα που πιο πολλα θα βγαλει στην Ελλαδα ενας καλος υδραυλικος παρα ο μεσος αποφοιτος ΑΕΙ:)

Για αυτο το λογο ειμαι και υπερ ενος "μειγματος" Φιλανδικου-Γερμανικου εκπαιδευτικου συστηματος(αλλα αυτα τα συζηταμε σε αλλο τοπικ, θα βγω off:cool:)



αναγκη για πτυχειο ναι συμφωνω γιατι κατι πρεπει να ξερει να κανει καποιος για να προσφερει στη κοινωνια και να βγαζει το ψωμι του αλλα οχι πτυχειο για το ψωνιο αυτη ειναι η διαφορα. Εξαλου στα ιεκ μαθαινεις τα απαραιτητα και κατι παραπανω για να δουλευεις σε αξιοπρεπεις δουλειες που εχουν μελλον και απο κει και περα μπορεις να ασχοληθεις και να μαθεις παραπανω η να πας να παρεις και bachelor αν θες πολλες προοπτικες λοιπον και το σημαντικοτερο επιλεγεις τι θα κανεις και δεν ειναι παμε οπου περασουμε.


Κοιτα να δεις τι πιστευω.Καποια ΙΕΚ πχ κομμωτικης ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια στην κοινωνια(απο τη στιγμη που δεν ειναι ολος ο πληθυσμος μεταλλαδες:p).Και φυσικα ορθως ειναι ΙΕΚ και οχι ΤΕΙ/ΑΕΙ.

Αλλα αυτο που παει να γινει οπως να σπουδαζεις θετικες επιστημες στο ΙΕΚ και να βγαινεις στο μισο χρονο(2 ακαδημαικα ετη), με ισοτιμο πτυχιο και μαλιστα χωρις να εχεις περασει καποιες εξετασεις οτι εχεις τις προυποθεσεις(στην προκειμενη περιπτωση των θετικων επιστημων, καλο φυσικομαθηματικο υποβαθρο) να ανταπεξελθεις στο επαγγελμα αυτο ειναι επιεικως εγκλημα.

Οπως και ειναι εγκλημα να υπαρχουν ΑΕΙ/ΤΕΙ με προοπτικες απασχολησης υπο του μηδενος μονο και μονο για να συντηρουνται τα τοπικα σουβλατζιδικα.Οποιος δεν φοραει "γυαλια" και εχει κοτσια να κανει αυτοκριτικη τα βλεπει ολα αυτα.

Εν ολιγοις καποια ΙΕΚ ειναι απαραιτητα και καποια αλλα κοροιδια σκετη.Προσωπικη αποψη....

arial
04-10-09, 13:51
Mα ειναι γνωστο βρε hammer οτι δυσκολα μπενεις στα ελληνικα πανεπιστημια, για αυτο και ανθει η παραεκπαιδευση με φροντιστηρια και ιδιαιτερα. Εγω πχ απο το γυμνασιο και μετα, τα πιο πολλα μαθηματα τα εκανα και στο φροντιστηριο...

Ενα αλλο που δεν συμφωνω καθολου μα καθολου , ειναι να τελειονεις το πανεπιστημιο σε 8 και 10 χρονια, λες και αμα δεν τα περνεις αμεσως, θα τα μαθεις με τον καιρο.... Κανονικα θα πρεπει να υπαρχει ειδικος νομος στα 5 χρονια αμα δεν τελειονεις μια σχολη να κοβεσαι αμεσα.

Αυτα και sorry για το offtopic :)

hammer21
04-10-09, 14:01
Νομιζω πλεον αν εχεις κανει απο 8 χρονια και πανω (χωρις σοβαρο λογο πχ υγειας) σε στελνουν.Ηταν ενας βραχνας αυτο.Στα 5 ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει γιατι το να κανεις 5ετος σε σχολη 4ετους φοιτησης ειναι κατι παραπανω απο απλο.Πχ φιλος για λογο υγειας εχασε ενα εξαμηνο οποτε αν δεν ζοριστει θα κανει αναγκαστικα 5ετος.Βαλε και να χασεις 3 μαθηματα λογω καθηγητων(συχνοτατο φαινομενο που πρεπει να εξαλειφθει) να το και το 2ο χαμενο εξαμηνο.

arial
04-10-09, 14:05
Eνταξει δεν λεω για λογους υγειας, αλλα λεω για περιπτωσεις που εχουν το πανεπιστημιο απλως σαν βιτρινα... πχ για τον στρατο, ή γιατι απλως βαριουνται να πανε στις εξετασεις και να διαβασουν. Ηξερα μια περιπτωση που πηγαινε απλως στην καθε εξεταστικη και λογικο να κοβεται καθε φορα :)

DOU
04-10-09, 14:08
Εν ολιγοις καποια ΙΕΚ ειναι απαραιτητα και καποια αλλα κοροιδια σκετη.Προσωπικη αποψη....

Iσχυει,δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ειδικοτητες βγαινουν οι οποιες δεν εχουν νοημα και προοπτικη καμια κ μετα τις καταργουν και κανουν αλλες παλι με την ιδια λογικη.

Ασε που αν καποιος δεν μπορεσει να μπει σε δημοσιο ΙΕΚ θα αναγκαστει να παει σε καποιο ιδιωτικο οπου τα πραγματα ειναι περιεργα, 6000-7000 σε 2 χρονια περιπου θα δωσει καποιος που θα θελησει να σπουδασει σε ιδιωτικο ΙΕΚ,και ολα αυτα χωρις να του εγγυαται κανενας ουτε βιβλια ουτε σημειωσεις,ουτε οτι οι γνωσεις που του υποσχονται θα ειναι αυτες που θα παρει και θα του διδαξουν. Οι καθηγητες ειναι χαμηλου επιπεδου πολλες φορες και αυτο γιατι τους διαλεγουν για να πληρωνουν λιγοτερο.


Αν κανει καποιος σωστη επιλογη ειδικοτητας που εχει καποιες προοπτικες ωστε αργοτερα να βρει κατι τοτε ισως βγει κερδισμενος διαφορετικα ειναι οπως το ειπες σκετη κοροιδια και χασιμο χρονου.



Eνταξει δεν λεω για λογους υγειας, αλλα λεω για περιπτωσεις που εχουν το πανεπιστημιο απλως σαν βιτρινα...

Αιωνιοι φοιτητες...:p

Doxaios
04-10-09, 14:26
Eνταξει δεν λεω για λογους υγειας, αλλα λεω για περιπτωσεις που εχουν το πανεπιστημιο απλως σαν βιτρινα... πχ για τον στρατο, ή γιατι απλως βαριουνται να πανε στις εξετασεις και να διαβασουν. Ηξερα μια περιπτωση που πηγαινε απλως στην καθε εξεταστικη και λογικο να κοβεται καθε φορα :)
arial sorry κιόλας αλλά να φανταστώ οτι είχες τελειώσει τίποτα νομική,φιλολογία,παιδαγωγικό κτλ? Δεν μου ακούγεσαι για πολυτεχνείο πάντως:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.