PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρκινγκ σε πρασιά ,σε χώρο καταστήματος.



sprog111
28-08-08, 23:18
Σε παλιά πολυκατοικία χωρίς πάρκινγκ, με πρασιά πλακοστρωμένη βάθους 4-5 μέτρων,δικαιούνται οι ένοικοι πάρκινγκ; Τι γίνεται αν υπάρχει και κατάστημα στον χώρο αυτό; Ρωτάω από περιέργεια...

Umbra
28-08-08, 23:19
Νομιζω οτι πρεπει να κοιταξεις το καταστατικο της πολυκατοικιας σου

paulpol
29-08-08, 00:14
αρνητικως φιλε.κανεις δεν δικαιουται εκει parking.ουτε οι ενοικοι ουτε πολυ περισσοτερο τα μαγαζια.αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες εδω ειμαστε

sprog111
29-08-08, 00:34
Πλακώνονται στην γειτονιά, γιαυτό ρωτάω...

alexandrozz
29-08-08, 02:32
Άσε τους να πλακώνονται. Δεν έχουν δίκαιο. Το γεγονός ότι κάποιος μένει σε μια γειτονιά για 10 χρόνια δεν τον κάνει αυτόματα ιδιοκτήτη του πεζοδρομίου και του δρόμου.

giorgosa5
29-08-08, 03:46
να πατε σε κανα χωριο να κατσεταιπου εχει μπολίκο χωρο.

sivadws2
29-08-08, 10:40
Η πρασιά δεν είναι πεζοδρόμιο....Είναι ιδιόκτητος χώρος (ανήκει στους ιδιοκτήτες τη πολυκατοικίας). Αφού λέει 4-5m υπολογίζω ότι τα 4m είναι πρασιά και το 1m πεζοδρόμιο...
Άρα επιστρέφουμε στο καταστατικό της πολυκατοικίας.

nmavro73
29-08-08, 11:53
H πρασια είναι κοινόχρηστος χώρος.Ανοίκει στην οικοδομή αλλά δικαιούνται όλοι πάρκινγκ όπως δικαιούνται όλοι χρήση του ασανσέρ

sprog111
29-08-08, 20:26
Φυσικά και δεν μιλάω για το πεζοδρόμιο αλλά για την "αυλή". Το θέμα είναι αν τυπικά έχει ο κάθε ένοικος το δικαίωμα να βάλει το αυτοκίνητό του στην "αυλή" του σπιτιού.

ΥΓ: Προφανώς δεν υπάρχει καταστατικό...

paulpol
29-08-08, 21:30
Φυσικά και δεν μιλάω για το πεζοδρόμιο αλλά για την "αυλή". Το θέμα είναι αν τυπικά έχει ο κάθε ένοικος το δικαίωμα να βάλει το αυτοκίνητό του στην "αυλή" του σπιτιού.

ΥΓ: Προφανώς δεν υπάρχει καταστατικό...
κανεις δεν επιτρεπεται να παρκαρει φιλε.τελεια και παυλα και αστους να πλακωνονται.ρεμβασε τους να γινονται ρομπες.c u

nmavro73
31-08-08, 23:34
Στην αυλή όλοι μπορούν.Οποιως προλάβει είναι.Δεν μπορεί να σου πει ότι είσαι ενοικιαστής και απαγορεύται, υπάρχει απόφαση αρείου πάγου που λέει ότι η πιλωτή (αυλη ή όπως αλλιως θες πες την) είναι κοινόχρηστος χώρος

THE_GODFATHER
04-09-08, 23:20
Στην αυλή όλοι μπορούν.Οποιως προλάβει είναι.Δεν μπορεί να σου πει ότι είσαι ενοικιαστής και απαγορεύται, υπάρχει απόφαση αρείου πάγου που λέει ότι η πιλωτή (αυλη ή όπως αλλιως θες πες την) είναι κοινόχρηστος χώρος

κάνεις λάθος...και μήν παραπληροφορείς τον άνθρωπο..
Απαγορεύεται να παρκάρουν στην πρασιά..μόνο αν καθαρά στο τοπογραφικό φαίνεται σαν Χώρος στά8μευσης που αποκλείεται γιατι ο ιδιοκτήτης θα το νοίκιαζε..

nmavro73
05-09-08, 02:14
Ολες οι πυλωτές εμφανίζονται σαν χώροι στάθμευσης; Υπάρχει πάντως απόφαση που λέει ότι η πυλωτή είναι κοινόχρηστος χώρος και δεν μπορεί να αποτελέσει διαιρεμένη ιδιοκτησία
Δες και εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversion/index.php?t18748.html
Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα και φυσικά ίσως όταν δηλώνεται πυλωτή να δηλώνεται σαν χώρος στάθμευσης. Η αποκλειστική χρήση από τους ιδιοκτήτες όμως μόνο δεν ισχύει. Οποιος μένει έχει δικαίωμα να βάλει αμάξι

THE_GODFATHER
05-09-08, 02:39
Ολες οι πυλωτές εμφανίζονται σαν χώροι στάθμευσης; Υπάρχει πάντως απόφαση που λέει ότι η πυλωτή είναι κοινόχρηστος χώρος και δεν μπορεί να αποτελέσει διαιρεμένη ιδιοκτησία
Δες και εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversion/index.php?t18748.html
Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα και φυσικά ίσως όταν δηλώνεται πυλωτή να δηλώνεται σαν χώρος στάθμευσης. Η αποκλειστική χρήση από τους ιδιοκτήτες όμως μόνο δεν ισχύει. Οποιος μένει έχει δικαίωμα να βάλει αμάξι

κατάλαβα τι λές..΄δεν ειναι το ίδιο όμως γιατι αυός σου λεει οτι δεν είναι πυλοτη αλλα πρασια... δηλαδί επεκτασι του πεοδρομίου κατα καποιο τροπο.. δηλαδη μπροστα απο εκει στο δρομο μπορεί να παρκάρει καποιος... στη πυλοτη φυσικα είναι δηλομένεη γιατι΄δέν μπορει να την κλισει κανεις..

gmag
25-11-08, 16:58
μπορει καποιοσ που γνωριζει να μου πει εαν εχω το δικαιωμα να παρκαρω μπροστα απο το ιδιοκτητο παρκινγκ μου που βρισκεται σε πυλωτη πολυκατοικιασ στην οποια ειμαι ιδιοκτητησ διαμερισματος???

Spanos
25-11-08, 18:15
Πέρα από το ποιος έχει δικαίωμα να παρκάρει πρέπει να κοιτάξετε ως τι αναφέρεται ο χώρος αυτός στην άδεια οικοδομής και αν έχουν δηλωθεί/πληρωθεί στον δήμο θέσεις στάθμευσης όταν βγήκε η άδεια. Οποίος έχει ένα χώρο μπροστά από το σπίτι του δε σημαίνει αυτόματα ότι διαθέτει και πάρκινγκ. Ακόμα και πυλωτη να υπάρχει πρέπει να έχουν βγει οι κατάλληλες άδειες και σε περίπτωση καταγγελίας στην τροχαία το πρόστιμο είναι κάποιες χιλιάδες ευρώ.

29gk
25-11-08, 18:29
Μηπως ειστε εκτος θεματος ? Ρωταω γιατι αν η πρασια, οπως λεει και ο τιτλος ειναι σε χωρο καταστηματος, δεν αλλαζουν πληρως τα δεδομενα ? Απο την στιγμη δηλαδη που το καταστημα πληρωνει δημοτικα τελη, αυτο ειναι και το μονο που μπορει να κανει χρηση της πρασιας. Οχι φυσικα σαν γκαραζ ή ευκαιριακο παρκιν αλλα χρηση. Εχοντας φυσικα και την ευθυνη για αυτην.

antrenik
26-11-08, 22:08
μπορει καποιοσ που γνωριζει να μου πει εαν εχω το δικαιωμα να παρκαρω μπροστα απο το ιδιοκτητο παρκινγκ μου που βρισκεται σε πυλωτη πολυκατοικιασ στην οποια ειμαι ιδιοκτητησ διαμερισματος???

Απαγορευεται απο τον νομο εστω και αν ειναι δικο σου.

sivadws2
27-11-08, 00:31
Μηπως ειστε εκτος θεματος ? Ρωταω γιατι αν η πρασια, οπως λεει και ο τιτλος ειναι σε χωρο καταστηματος, δεν αλλαζουν πληρως τα δεδομενα ? Απο την στιγμη δηλαδη που το καταστημα πληρωνει δημοτικα τελη, αυτο ειναι και το μονο που μπορει να κανει χρηση της πρασιας. Οχι φυσικα σαν γκαραζ ή ευκαιριακο παρκιν αλλα χρηση. Εχοντας φυσικα και την ευθυνη για αυτην.

Μη μπερδευόμαστε...
Η πρασιά είναι "κοινόκτητη" και "κοινόχρηστη" από τους ιδιοκτήτες τη πολυκατοικίας.
Τα δημοτικά τέλη πληρώνονται για χώρο δημοτικό (πεζοδρόμιο, πλατεία) και η πρασιά όπως είπα παραπάνω δεν είναι δημοτικός χώρος :p

THE_GODFATHER
27-11-08, 17:03
νομίζω οτι με άδεια απο το δήμο μπορείς να κανεις αποκλιστική χρήση (πχ τραπεζάκια κλπ) αλλα όχι παρκινγκ

pank
26-01-09, 16:55
Επειδη μολις εμαθα για το θεμα, γραφω:

Ο μονος αρμοδιος να σας απαντησει ειναι η Τεχνικη Υπηρεσια του ΔΗΜΟΥ σας.
Εμενα μου είπαν:
Την πρασια μπορεις να την κάνεις Ο,ΤΙ θελεις. Ακομα και να παρκαρεις αυτοκινητα. Αρκει να αφησεις 1,5 μετρα απο την ρυμοτομική γραμμή και 1,15 μετρα από το ρείθρο.
Σε αυτό τον χώρο που σου μένει, μπρορει να αποφασισει η γενική συνέλευση εαν θα γινει παρτέρι, παρκινγκ (χρειάζονται αδειες) ή ο,τι άλλο θέλει.
Βεβαια, παντα πρεπει να υπάρχει διάδρομος για εισόδους πολυκατοικιων και καταστημάτων.
(Δημος Νέας Σμύρνης)

........Auto merged post: pank πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επαναλαμβανω:
Ρωτήστε πρωτα την τεχνικη Υπηρεσια του Δημου σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.