PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκοκηλη,προβλημα που ολοι αντιμετωπιζουμε



Σελίδες : [1] 2

B3rny
01-09-08, 12:21
Χαιρετε παιδες,
ο λογος που ποσταρω και ζηταω της γνωμης σας, εχει να κανει με ενα απο τα πιο κλασσικα προβληματα μεσης που αντιμετωπιζουμε.Δισκοκηλη....

Κήλη Μεσοσπονδυλίου Δίσκου (Disc Herniation, Slipped Disc, είναι κάθε βλάβη του δίσκου, όπου επέρχεται ρήξη του ινώδους δακτυλίου του και ο πηκτοειδής πυρήνας προσπαθεί να εξέλθει. Η δισκοκήλη, όπως αναφέρθηκε, έχει τρία στάδια, την προβολή (1ο), την πρόπτωση (2ο) και την έκθλιψη (3ο). Η εκφύλιση του δίσκου θεωρείται ατύπως τέταρτο στάδιο δισκοπάθειας. Η οξεία βλάβη του δίσκου λέγεται δισκοκήλη ενώ οι χρόνιες βλάβες λέγονται εκφυλιστικές δισκοπάθειες ή δισκαρθροπάθειες και οδηγούν σταδιακά σε σπονδυλαρθρίτιδα (νόσος πού οι σπόνδυλοι «τρίβονται» μεταξύ τους).Το προβλημα με την κηλη μου αναμεσα στο 04-05 σπονδυλο,εχει δυστηχως αυξηθει δραματικα και μετα απο μαγνητικη τομογραφια και καποιες αλλες εξετασεις οι γιατροι μου εχουν δωσουν ενδειξη "Χειρουργειο".Οπως μου εξηγησαν οι 2 γιατροι που εχω συμβουλευτει μεχρι στιγμης,ο μονος τροπος που μπορει να φυγει η κηλη ειναι μονο το χειρουργιο και επειτα σπονδυλωδεσια για μελλοντικη,καλυτερη κινιτηκοτητα.
Βεβαια απο οτι διαβασα οσο αναφορα την σπονδυλωδεσια,το 23% το εμφυτευμάτων μπαινουν στην μη σωστη θεση,κατι το οποιο με ανυσηχει εντονα καθως δεν θελω η μεση μου να γινει εργοταξιο καθε 3 και λιγο..:medic:

Ετσι καθως εψαχνα,βρηκα κατι αρθρα οσο αναφορα καποιες νεες χειρουργικες τεχνικες με την βοηθεια της ρομποτικης,οι οποιες ειναι αρκετα πιο αποτελεσματικες απο το νυστερι του γιατρου και επισης εχει μικροτερο χρονο αναρωσης,καθως δεν μπορω να απουσιασω για μεγαλο χρονικο διαστημα απο την δουλεια μου.



Η πρώτη επέμβαση Ρομποτικής Διαδερμικής Σπονδυλοδεσίας στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Διαγνωστικό & Θεραπευτικό Κέντρο Αθηνών Υγεία
Η πρώτη επέμβαση Ρομποτικής Διαδερμικής Σπονδυλοδεσίας στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Διαγνωστικό Θεραπευτικό Κέντρο Αθηνών Υγεία.
Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση του Θεραπευτηρίου, η επέμβαση διενεργήθηκε από την ομάδα Ρομποτικής Χειρουργικής Σπονδυλικής Στήλης του Υγεια, υπό τον χειρουργό κ. Μπενάρδο Νικόλαο, σε ασθενή 70 ετών με το ρομποτικό σύστημα Spine Assist για χειρουργικές επεμβάσεις στην σπονδυλική στήλη.
Όπως δήλωσε μετά το πέρας της επέμβασης ο κ. Ν. Μπενάρδος, «σε αντίθεση με τις συμβατικές επεμβάσεις σπονδυλικής στήλης, η ρομποτική χειρουργική δίνει τη δυνατότητα πραγματοποίησης επεμβάσεων με πολύ μικρές τομές, εξασφαλίζει ακρίβεια δεκάτων του χιλιοστού και εκμηδενίζει την πιθανότητα ανθρώπινου λάθους, λαμβανομένου υπόψη ότι από τη σπονδυλική στήλη διέρχονται τα νεύρα και ο νωτιαίος μυελός. Επιπλέον, η απώλεια αίματος είναι μηδαμινή, ο χρόνος νοσηλείας και αποκατάστασης του ασθενούς είναι αισθητά μικρότερος, ενώ εξασφαλίζεται ταχεία επάνοδος σε φυσιολογικούς ρυθμούς ζωής λίγες μόλις ώρες αμέσως μετά την εγχείριση».
Το σύστημα Spine Assist παρέχει στο χειρουργό τη δυνατότητα τρισδιάστατης απεικόνισης βασισμένης στην αξονική τομογραφία του ασθενούς. Μέσω του ειδικά σχεδιασμένου λογισμικού, ο γιατρός μπορεί να επιλέξει τα κατάλληλα εμφυτεύματα και να ελέγξει τη σωστή τοποθέτησή τους σε κάθε σπόνδυλο ξεχωριστά.
Σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, το 23% των εμφυτευμάτων τοποθετείται σε λάθος θέση. Η ρομποτική χειρουργική δίνει τη δυνατότητα της προσομοίωσης της επέμβασης πριν το χειρουργείο, προκειμένου ο ιατρός να προγραμματίσει όλες τις λεπτομέρειες της επέμβασης στον Η/Υ του ρομποτικού μηχανήματος, για να εκτελεστεί με απόλυτη ακρίβεια.
Η ρομποτική χειρουργική σπονδυλικής στήλης μπορεί να εφαρμοστεί στις περισσότερες των περιπτώσεων όπου απαιτείται χειρουργείο, όπως δισκοπάθειες, σπονδυλολισθήσεις, κατάγματα, διορθωτικές επεμβάσεις σκολίωσης.Εχω κλεισει αυριο το πρωί ραντεβου με το συγκεκριμενο γιατρο για να με εξετασει και να πληροφορησει καλυτερα οσο αναφορα την συγκεκριμενη μεθοδο.

Θα ηθελα γνωμες & αποψεις ,οσοι απο εσας γνωριζουν κατι.
Ευχαριστω

ggeorgan
02-09-08, 18:01
Αλήθεια, το πρόβλημα το έχουμε όλοι, αλλά όχι τόσο νωρίς (29 χρόνων !)
Για να δούμε τι θα σου 'πει ο γιατρός γιατί εμένα μου είπαν πως ο μέσος ασθενής που έχει εγχειρισθεί έχει 8 επεμβάσεις ! Χωρίς υποχρεωτικώς να έχει και βελτίωση ! Οι γιατροί που έχουν κι αυτοί το πρόβλημα αποφεύγουν την επέμβαση στην δική τους σπονδυλική στήλη μέχρι το πράγμα να φθάσει στο απροχώρητο.

giwrgosth
02-09-08, 18:13
Πάρε γνώμη από όποιο γιατρό θες και τελευταίο άσε το Γεννηματάς. Αν μπορέσεις να κλείσεις και ένα ραντεβού με τον γιατρό κ. Αντωνίου ακόμη καλύτερα, αλλά όπου και να πας εκεί θα σου πουν το σωστό. Έχουν μακράν το καλύτερο προσωπικό σε ότι αφορά σπονδυλική στήλη και σε καμία περίπτωση δε θα σε δουν σαν πελάτη, αλλά σαν ασθενή.
Δεν είχα πρόβλημα, αλλά είχε πολύ καλός φίλος που πέρασε από πολλούς "γιατρούς" που του υποσχέθηκαν πως με 5-6.000.000 θα τον έκαναν Καχιασβίλι, με εμφυτεύματα κλπ και ευτυχώς που πήγε στον Αντωνίου ο οποίος τον χειρούργησε και τώρα μετά από 5-6 χρόνια είναι μια χαρά.
Είχε πρόβλημα σε 3 δίσκους σε σημείο που λίγο πριν κάνει την επέμβαση τα νεύρα είχαν τυλιχτεί γύρω από τον ένα δίσκο και δεν μπορούσε να περπατήσει. Εννοείτε πως δεν του έβαλαν κανένα αμφύτευμα και θυμάμαι που μιλούσα με το γιατρό μετά την επέμβαση και μου είπε ότι τα εμφυτεύματα τα βάζουν κυρίως χασάπηδες χωρίς λόγο.
Ο φίλος μου την έκανε την επέμβαση κάπου στα 32 του.
Όπως και να έχει περαστικά να είναι! :oneup:

B3rny
02-09-08, 21:11
Πρωτα απο ολα,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Πηγα σημερα το πρωί να με εξετασει ο κ.Μπεναρδος που αναφερεται πιο πανω.Η ενδειξη που ακομη μια φορα ελαβα ειναι "χειρουργιο και μαλιστα αμεσα,γιατι πιεζεται η ριζα υπερβολικα και υπαρχει αμεσος κινδυνος να παραλησει το ποδι μου,ηδη εχει αρχισει να χανει τη δυναμη του το μεγαλο δακτυλο σε σχεση με το αλλο ποδι..
Φυσικα ρωτησα για την χειρουργικη ρομποτικη που χρησημοποιει, και αμεσως μου εξηγησε μπροστα σε ενα υπολογιστη πως ακριβως γινεται η επεμβαση.Απλα δεν μπαινει κανενα χερι κανενος γιατρου στη μεση οσο αναφορα την σπονδυλοδεσια. Την εγχειρηση την κανει στον υπολογιστη του και μετα απλα περναει ολα data στον υπολογιστη του χειρουργιου και το ρομποτ κανει ολη τη δουλεια.
Το βασικοτερο ειναι οτι θα μου κανουν μονο 4 τρυπες αντι να με ανοιξουν σαν καρπουζι και θα εχω μηδαμινη απωλεια αιματος.
Ο χρονος παραμονης στο νοσκομειο,καθως και αποκατάστασης ειναι αισθητά μικρότερος.

@ggeorgan
Θα παρω αυριο το πρωί να κλεισω ραντεβου με τον γιατρο που μου προτεινες.Ελπιζω να μην κλεισω για ενα μηνα μετα,γιατι δεν εχω τον χρονο να περιμενω τοσο πολυ,πρεπει max σε 1-2 εβδομαδες να εχω τελειωσει με την επεμβαση καθως τα νευρα του ποδιου μου βρισκονται "στην κοψη του ξυραφιου" οπως μου εξηγησε ο καθηγητης Παν. κ Σαπκας που με εξετασε επισης..

Oσο αναφορα Το σύστημα Spine Assist σας παραθετω και ενα videaki
http://www.youtube.com/watch?v=RDXKMec1oDE

Οσο για το κοστος,ανερχεται στα 8000€,αλλα μου τα πληρωνει ολα η ασφαλιστικη μου.

supermario
04-09-08, 10:05
Ειναι ευκολο να μας πεις (αν γνωριζεις) πως δημιουργειται το προβλημα και τι μπορουμε να κανουμε για να το αποφυγουμε;;

Καλη επιτυχια στην επεμβαση που θα κανεις, περαστικα και σιδερενιος!!!!

B3rny
04-09-08, 12:09
Ειναι ευκολο να μας πεις (αν γνωριζεις) πως δημιουργειται το προβλημα και τι μπορουμε να κανουμε για να το αποφυγουμε;;

Καλη επιτυχια στην επεμβαση που θα κανεις, περαστικα και σιδερενιος!!!!

Ριξε μια ματια εδω για το πως ο καθενας μας μπορει την παθει...

http://www.physio.gr/topic.asp?TOPIC_ID=18&FORUM_ID=3&CAT_ID=1&Forum_Title=%C8%E5%F1%E1%F0%E5%DF%E5%F2&Topic_Title=%CA%C7%CB%C7+%CC%C5%D3%CF%D3%D0%CF%CD%C4%D5%CB%C9%CF%D5+%C4%C9%D3%CA%CF%D5

Το προβλημα αυτο δημηιουργηθηκε απο την ηλικια 15 χρονων οταν ημουν αθλητης (ειχα μια μικρη κηλη)..Τοτε το ειχα αντιμετωπισει με φυσιοθεραπιες και ο πονος ειχε ξεπεραστει.Δυστηχως δεν το προσεξα και μετα απο το στρατιωτικο μου,που εκει σηκωνουμε τα υπερβαρη,μεγαλωσε αρκετα η κηλη..Απλα δεν τη προσεξα και την αφησα στη μοιρα της....Τωρα πλεον δεν εχω αλλη λυση.
Παντως οι πιο πολλες περιπτωσεις με κηλες,αμα δεν ειναι στο 4ο σταδιο αντιμετωπιζεται με φυσιοθεραπειες και αλλες μεθοδους.(εκτος χειρουργιου!)
Μαγκες, προσεχετε πως σηκωνεται βαρη,αμα νιωθετε εντονους πονουσ τη μεση,θα συνιστουσα να επισκεφτητε αμεσα καποιο ορθοπεδικο.
Η προληψη και η καλυτερη μεθοδος αντιμετωπισης της.

Το χειρουργιο μου θα γινει την Τεταρτη 10 Σεπ,just wish me GL,i need it.

supermario
04-09-08, 12:28
Ριξε μια ματια εδω για το πως ο καθενας μας μπορει την παθει...

http://www.physio.gr/topic.asp?TOPIC_ID=18&FORUM_ID=3&CAT_ID=1&Forum_Title=%C8%E5%F1%E1%F0%E5%DF%E5%F2&Topic_Title=%CA%C7%CB%C7+%CC%C5%D3%CF%D3%D0%CF%CD%C4%D5%CB%C9%CF%D5+%C4%C9%D3%CA%CF%D5

Το προβλημα αυτο δημηιουργηθηκε απο την ηλικια 15 χρονων οταν ημουν αθλητης (ειχα μια μικρη κηλη)..Τοτε το ειχα αντιμετωπισει με φυσιοθεραπιες και ο πονος ειχε ξεπεραστει.Δυστηχως δεν το προσεξα και μετα απο το στρατιωτικο μου,που εκει σηκωνουμε τα υπερβαρη,μεγαλωσε αρκετα η κηλη..Απλα δεν τη προσεξα και την αφησα στη μοιρα της....Τωρα πλεον δεν εχω αλλη λυση.
Παντως οι πιο πολλες περιπτωσεις με κηλες,αμα δεν ειναι στο 4ο σταδιο αντιμετωπιζεται με φυσιοθεραπειες και αλλες μεθοδους.(εκτος χειρουργιου!)
Μαγκες, προσεχετε πως σηκωνεται βαρη,αμα νιωθετε εντονους πονουσ τη μεση,θα συνιστουσα να επισκεφτητε αμεσα καπιο ορθοπεδικο.
Η προληψη και η καλυτερη μεθοδος αντιμετωπισης της.

Το χειρουργιο μου θα γινει την Τεταρτη 10 Σεπ,just wish me GL,i need it.

Σ' ευχαριστω για το link. Και παλι καλη επιτυχια στο χειρουργειο και με το καλο σιδερενιος!!!

B3rny
04-09-08, 12:30
Και παλι καλη επιτυχια στο χειρουργειο και με το καλο σιδερενιος!!!
Nα σαι καλα αδελφε:oneup:

pitsinis7
04-09-08, 12:39
περαστικα σου...ατιμο πραγμα η μεση....

alexandrozz
04-09-08, 12:46
Αυτά είναι δυστυχώς τα αρνητικά της καθιστικής ζωής που πολλοί από εμάς κάνουμε (λόγο δουλειάς). Η γυμναστική πρέπει να είναι μέρος του τρόπου ζωής μας για να αποφύγουμε τέτοια θέματα όσο γίνεται.

B3rny
04-09-08, 12:48
Αυτά είναι δυστυχώς τα αρνητικά της καθιστικής ζωής που πολλοί από εμάς κάνουμε (λόγο δουλειάς). Η γυμναστική πρέπει να είναι μέρος του τρόπου ζωής μας για να αποφύγουμε τέτοια θέματα όσο γίνεται.
Εχεις απολυτο δικιο +1

taverniaris
04-09-08, 12:50
περαστικα σου και με το καλο να επιστρεψεις!
εγω εχω 2 κηλες στην μεση και 3 στον αυχενα !
νευροχειρουργος ειπε για χειρουργειο αλλα αυτην την στιγμη ειμαι σε καλη κατασταση κανοντας καποιες φυσιοθεραπειες ανα περιοδο που κανουν καποιες ενοχλησεις πριν αρχισουν οι πονοι!
θα σου ελεγα να επισκεφτεις τον συγκεκριμενο φυσιοθεραπευτη αλλα εισαι λιγο μακρια!

Maira
04-09-08, 13:12
b3rny περαστικα, καλο κουραγιο, ολα καλα θα πανε:oneup:

Νικαετός
04-09-08, 13:22
Σιδερένιος. Όλα να πάνε καλά.

tolism30
04-09-08, 14:54
b3rny καλό κουράγιο και μην ανυσηχείς όλα θα πάνε μια χαρά

B3rny
16-09-08, 14:18
Ολα πηγαν καλα,ειμαι παλι ορθιος,δυνατος,υγειης και πανω απο ολα χωρις προβληματα.Τελικα ενας καλος γιατρος με τη βοηθεια τη τεχνολογιας (ρομποτικη)μπορει να κανει θαυματα.

LOUKAS32
16-09-08, 14:33
Ολα πηγαν καλα,ειμαι παλι ορθιος,δυνατος,υγειης και πανω απο ολα χωρις προβληματα.Τελικα ενας καλος γιατρος με τη βοηθεια τη τεχνολογιας (ρομποτικη)μπορει να κανει θαυματα.

τελεια!!!!!!
χαρικα πολυ που πηγαν ολα καλα:))))))))))))))


ετσι παντα δυνατος , τελικα ι τεχνολογια κανει το θαυμα του :worthy:

jimka
16-09-08, 16:24
Τι να σας πω ρε παιδια εμεινα η μανα μου εκανε χειρουργιο δυσκοκηλης (σε θωρακικο σπονδυλο)
και εμεινε αναπηρη .Δεν ειναι και τα πιο ευκολα χειρουργια και μπορει να μην εχεις πληρη λυση στο προβλημα.Τι να πω και εγω τωρα εχουμε εναν γιατρο που ασχολειται με τις αποκαταστασεις και μας λεει οτι τα χειρουργια δεν χρειαζονται ειναι η ευκολη και πιο επικερδης για τους νευροχειρουργους λυση.Τον συγκεκριμενο γιατρο μας τον προτεινε ασθενης με τριπλη δυσκοκιλη ο οποιος ειναι μια χαρα και δεν εκανε ποτε του χειρουργιο.Απλα μια τετοια αποκατασταση ειναι χρονοβορα θελει πολυ γυμναστικη την οποια μεχρι ενα βαθμο ο ασθενης θα συνεχισει και στο μελλον(κοιλιακους πουσαπς) και τρελους πονους μεχρι λυποθυμιας.Εγω παντος δεν εχω εμπιστοσυνη σε γιατρους ευχομαι στο φιλο να του πανε ολα καλα και ξεπερασει το προβλημα

wisdompa
18-07-09, 18:04
Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα + μια στένωση σπονδύλου...
Κάποιος με ανάλογο πρόβλημα βρήκε ηρεμία με τις φυσιοθεραπείες; γιατί πλέον ουτε τα αντιφλεγμονώδη δε με βοηθούν.....και ο,τι φάρμακα παίρνω άδικος κόπος.....

zaranero
18-07-09, 18:21
Βασικα εγω αναγκαστηκα και εκανα εγχειρηση στη μεση,σπονδυλοδεσιες,εμφυτευματα κλπ...μη με ρωτατε πολλες τεχνικες λεπτομερειες ημουν ενα ματσο χαλια και δεν τα συγκρατησα.
Την εκανα τον Νοεμβριο και φοραγα για 4 μηνες περιπου μια ζωνη που καλυπτε την πλατη και μερος του θωρακα.Τωρα εχω αναμεικτα αισθηματα.
Ποναω που και που οι κινησεις του σωματος μου εχουν αλλοιωθει δηλαδη πχ οταν σκυβω,λυγιζω εντελως τα ποδια,αποφευγω σωματικες εργασιες οπως κουβαλημα και φυλαγομαι.
Δεν ξερω θα ξαναπαω καμμια επισκεψη στο γιατρο,μηπως μου δωσει καμμια συμβουλη,δεν ξερω ισως ενδυναμωση ορισμενων μυων.
Βεβαια δεν μπορουσα καλα-καλα να περπατησω πιο πριν και οπως μου ειπαν οι γιατροι επρεπε να γινει οπωσδηποτε η εγχειρηση.
Στο internet εχω διαβασει οτι η εγχειρηση πρεπει να ειναι η τελευταια λυση.Επισης καπου κυκλοφορει ενα "θαυματουργο" μηχανημα δεν θυμαμαι ονομασια τωρα που υπαρχει και σε μειρκες πολεις στην Ελλαδα και λυνει καποια προβληματα,ισως καποιος μπορει να δωσει την ονομασια του.
Τωρα για ρομποτικες και τα συναφη ουτε ειχα ακουσει τιποτα,βασικα ημουν σε τοσο ασχημη ψυχολογικη κατασταση που δεν μπορουσα να γραψω ουτε e-mail,οχι οτι μπορουσα να καθισω στον υπολογιστη,για φορητο μιλαμε ξαπλωτος στο κρεββατι...οδυσσεια και ακομα υποφερω.
Αν δεν χειροτερεψει παντως ειμαι ντεμι ικανοποιημενος,αν καλυτερεψει λιγο ακομα θα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος γιατι πραγματι μερα με τη μερα νομιζω παει καλυτερα ή εγω συνηθιζω το προβλημα.
Επισης φανταζομαι οτι καθε περιπτωση εχει και τη μοναδικοτητα της οποτε δεν ξερω,ελπιζω να μη σε στενοχωρησα,ψαξτο παντως οσο μπορεις πριν απαφασισεις για εγχειρηση,εγω δεν μπορουσα.

wisdompa
18-07-09, 18:30
Πολλές περιπτώσεις εχω ακουσει αυτους τους 10 μηνες κι εχω πελαγώσει η αλήθεια.....Ξερω πως η εγχειρηση ειναι η εσχατη λύση αλλα δεν μπορώ να τον συνηθίσω τον πόνο.....Ειναι φρικτός ωρες ωρες....Δε κοιμάμαι σχεδόν τα βράδυα....κανω μια θεραπεία με ενέσεις εδω και 8 μέρες αλλα ελαχιστη η διαφορά....Ειμαι όλη μερα σπιτι και ξάπλα....προσωπική ζωη μηδεν......Είμαι ράκος ψυχολογικά και δεν ξερω πως να αντιμετωπίσω τον πονο που ειναι συνεχής...Συντηριτική θεραπεία ακολουθώ.....Μετά θα κάνω φυσιοθεραπείες...και ακούω μερικους που λενε ο,τι με τη φυσιοθεραπεία και μετά δεν τους ξανά πόνεσε; μα πως ειναι δυνατό; εκφυλισμένος δισκός με κήλη και να ειναι καλά μετά απο διαθερμίες υπερηχους και ηλεκτροθεραπείες;

Για την ωρα δε παίζει να κανω εγχείρηση....Φοβάμαι αρκετά γιατι παντα δεν εχει το επιθυμητό αποτέλεσμα...

peper
18-07-09, 20:02
:hmm:Υπομονή και καλο γιατρό και ολα θα πανε καλά. Αρκεί να προσέχεις στην συνέχεια. ΄Οπως και νάχει περαστικά και σιδερένιος.

greg21
19-07-09, 00:45
Γνωστός μου έχει κάνει 5 επεμβάσεις ..η τελευταία την προηγούμενη εβδομάδα..κόντεψε απο την μέση να χάσει το ενα πόδι του..Ευτυχώς μετά την επέμβαση είναι πάλι όρθιος σε μόλις 3 μέρες απο το χειρουργίο..Υπομονή σε όσους το έχουν και σε αυτους που δεν το έχουν προσοχή μεγάλη!!!

wisdompa
19-07-09, 10:10
5 επεμβάσεις; :S Ουφ.....Δε ξέρω τι να πω.....Τόσο εύκολα αποφασίζεται το νυστέρι; κι αν κάτι δε πάει καλά και είτε χρειαστεί πάλι και πονάω μετά περισσότερο είτε μου αφήσει κάποια "παράλυση"....τοτε ποιος θα αναλάβει την ευθύνη; Πρέπει να ψάξω κατά πρώτον έναν πολύ καλό νευροχειρούργο γιατί πλέον δεν ανήκει στην αρμοδιότητα των ορθοπεδικών επειδή πιέζει το νεύρο η κήλη και μου προκαλεί τον πόνο - μούδιασμα....

greg21
19-07-09, 23:46
Η τελευταία επέμβαση του φίλου μου ήταν πάρα πολυ επείγον,γιατί αλλιώς θα έχανε μέχρι και το πόδι αν δεν την έκανε..Κάποιες φορές δεν υπάρχει λύση..Αλλά εννοείται οτι αν μπορεί να γίνει κάτι αλλο θα ήταν προτιμότερο..

chrislsp
18-09-09, 18:33
Γεια σας.Είμαι 20 χρονων και έχω 2 δισκοκήλες.Πιέζουν νέυρο με αποτέλεσμα να λεχω ενα μούδιασμα στο αριστερό πόδι,μικρή αδυναμία στο μεγάλο δάχτυλο και πόνους στη μέση.Πρόσφατα βγήκα από το νοσοκομείο όπου έκανα μια θεραπεία με ενέσεις κορτιζόνης και κάτι άλλο.4 ενέσεις τη μέρα.Η περίοδος που έμεινα δεν ηταν μεγάλη αν κρίνω από όσα έχω διαβάσει.Πρέπει να κάνεις τη θεραπεία τουλάχιστον 15μερες αλλά εμένα με κράτησαν 6 και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή.Οι γιατροί μου έδωσαν εξιτήριο με ένα μαχαίρι στο λαιμό και "χρόνο ζωής" για το πόδι μου 4-5 μέρες...Αυτή τη στιγμή είμαι σπίτι μου με περιπου 250 χάπια που πρέπει να πάρω,για το στομάχι,μυοχαλαρωτικά και παυσίπονα.Ο πόνος αρκετός και το ψυχολογικό χειρότερο.Καταλαβαίνω πως υπάρχει πρόβλημα αλλά όπου διαβασα στο ιντερνετ έλεγε πως οι φυσικοθεραπείες κάνουν καλό ενώ οι χειρούργοι έτοιμοι να κλείσουν ημερομηνία επέμβασης.Μπορεί κάποιος να μας πει αν έχει ακούσει ή δει αποτέλεσμα με τις φυσικοθεραπείες,εφόσον υπήρχε και μια μικρή αδυναμία στο πόδι και πόσο καιρό κρατησε..Επίσης αν κάποιος είχε τα παραπάνω συμπτώματα να μας δώσει πληροφορίες για την επέμβαση όπως είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να γίνει,ο χρόνος ανάρωσης και το κόστος.Το νυστέρι δεν είναι κάτι που αποφασίζεται έτσι απλά και οσο καλός και να είναι ο γιατρός υπάρχουν συνέπειες στο μέλλον.Πιστεύω πως πρέπει να παλέψουμε όσο γίνεται μόνοι μας με ξεκούραση και φυσικοθεραπείες αν κάνουν δουλειά και να μας πάρουν για χειρουργείο μόνο με φορείο...

Υ.Γ. Σας γράφω ξάπλα με πόνους στη μέση και πολύ αγχος,Sorry για το μεγάλο post!

giwrgosth
18-09-09, 18:59
Σας γράφω ξάπλα με πόνους στη μέση και πολύ αγχος,Sorry για το μεγάλο post!
Πρώτα απο όλα περαστικά!
Ακριβώς ίδια συμπτώματα είχε και φίλος μου που τελικά έκανε επέμβαση. Πέρα από αυτόν έχω άλλους 3-4 γνωστούς με τα ίδια προβλήματα.
Τα χάπια δεν κάνουν τίποτα και μάλλον και οι φυσικοθεραπείες στην περίπτωσή σου, οπότε λογικά πας για μαχαίρι, γιατί οι δίσκοι έχουν ανοίξει και πιέζουν τα νεύρα. Ο φίλος μου στο τσακ δεν έπαθε παράλυση στο πόδι, γιατί είχε που είχε το πρόβλημα, δεν καθόταν και στο κρεβάτι και μέχρι σχεδόν την τελευταία στιγμή δούλευε κανονικά. Ένα νεύρο είχε τυλιχθεί γύρω από το δίσκο και του πίεζε φοβερά το πόδι.
Συμβουλή μου πριν κάνεις οτιδήποτε να πας στο Γεννηματάς που έχει το καλύτερο τμήμα σε αυτό τον τομέα, με καθηγητές που έχουν φτάσει αυτές τις επεμβάσεις σε ρουτίνα. Κλείσε μέσω του ΙΚΑ ένα ραντεβού, αν μπορέσεις με τον κ. Αντωνίου που πέρα από καταπληκτικός γιατρός είναι και φοβερός άνθρωπος. Θα σου πει 100% το σωστό.
Να αποφύγεις τα ιδιωτικά κέντρα, γιατί εκεί κατά 99% θα σου πουν αφαίρεση των δίσκων και πρόσθετα, μεγάλο το κόστος και το αποτέλεσμα όχι το καλύτερο.
Ο φίλος μου σήμερα, 5-6 χρόνια μετά την επέμβαση, είναι μια χαρά, με κάποιους πόνους κάποιες φορές, όχι δυνατούς φυσικά, αλλά μόνο βάρη που δεν κάνει! Αν ακολουθούσε αυτά που θα έπρεπε να ήταν τέλεια, αλλά δεν μπορεί να καθήσει φρόνιμος!
Και πάλι περαστικά και καλή δύναμη!

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 5 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α το κόστος στο Γεννηματάς ήταν μηδενικό, δημόσιο είναι, ο φίλος έδωσε με την καρδιά του κάποια χρήματα στο γιατρό κλπ, ο γιατρός δεν τα δέχτηκε αν θυμάμαι καλά, αλλά σίγουρα δεν τα ζήτησε και ο χρόνος στο χειρουργείο ήταν κάπου στις 2-3 ώρες, ήμουν εκεί όλη μέρα και ο γιατρός μας μίλησε για πολύ δύσκολη επέμβαση λόγω των τυλιγμένων νεύρων, αλλά δεν είχε κάποια επιπλοκή και ούτε του άφησε κάποιο κουσούρι.
Κάθησε στο νοσοκομείο μια βδομάδα περίπου και στο μήνα πάνω πήγε για δουλειά.
Κάποιους πόνους είχε μετά, λογικό μετά από την επέμβαση και όλα πήγαν μια χαρά!

chrislsp
18-09-09, 21:33
Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση.Θα το ψάξω πιο πολύ από τη δευτέρα που θα δω το φυσικοθεραπευτή.Λογικά κάτι παραπάνω θα καταλάβει για τη κατάστασή μου.Το να είναι ο γιατρός καλός σαν άνθρωπος και να μη σε βλέπει σα σακί με πατάτες και ενα ακόμη όνομα στο πορτοφόλι είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό.Θα τον έχω υπόψιν..Επίσης αυτό που με έχει κάνει να ανησυχώ αρκετά είναι το θεμα της διορίας που έχω.Κανείς δε μπορεί να μου πει στα σίγουρα αν έχω μια βδομάδα ή ένα μήνα μέχρι να μπω..απ'οτι βλέπω δε θα το αποφύγω το νυστέρι μιας και το μούδιασμα είναι έντονο και δε λέει να υποχωρήσει παρά τη ξάπλα.Δεν έχω κανει ποτέ επέμβαση και το βλέπω πολύ κάπως το όλο θέμα!Όπως και να'χει σε ευχαριστώ,τώρα έχω ένα συγκεκριμένο γιατρό και νοσοκομείο στο μυαλό μου και χαίρομαι που το κόστος είναι "μηδαμινό".

giwrgosth
19-09-09, 09:34
Το να είναι ο γιατρός καλός σαν άνθρωπος και να μη σε βλέπει σα σακί με πατάτες και ενα ακόμη όνομα στο πορτοφόλι είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό.
Είναι το πιο σημαντικό στα ιατρικά, να πέσεις σε Άνθρωπο που θα κάνει αυτό που πρέπει και όχι αυτό που θα τον βολέψει!
Ο φίλος μου είχε γυρίσει διάφορους φυσικοθεραπευτές, πρακτικούς κλπ, φυσικά δεν είδε βελτίωση και στο τέλος πήγε και σε κάποιον που είχε χειρουργήσει (κατά τα λεγόμενά του) αρσιβαρίστες που του μίλησε σαν μοναδική λύση την προσθετική τεχνιτών δίσκων με κόστος τότε αν θυμάμαι καλά κάπου στα 10.000 ευρώ.
Τελικά μέσω γνωστού πήγε στο Γεννηματάς και βρήκε την υγειά του!
Μπήκε στο νοσοκομείο έκτακτα και την άλλη μέρα έκανε την επέμβαση, η κατάστασή του ήταν τραγική και ίσως αν αργούσε μια μέρα ακόμη να μην είχε προλάβει τα χειρότερα.
Πάνω απ΄ όλα (γιατί και εγώ έχω μπλέξει με γιατρούς και ξέρω το συναίσθημα) είναι να σου κερδίσει την εμπιστοσύνη ο γιατρός και να κάνεις με κλειστά μάτια αυτό που θα σου πει.

jimka
22-09-09, 01:45
Παιδια να ψαξεται καλα πριν κανεται τα χειρουργια μερικες φορες οι γιατροι βγιαζονται να χειρουργησουν για να αρπαξουν και το κατι τις τους.Ψαξτε μηπως βρειται καναν φυσικοθεραπευτη που να κανει δουλεια οχι απλα να σας τριβη.Επειδη εχουμε εμπειρια στην οικογενεια δεν ειναι η μονη λυση τα χειρουργια απλα ειναι η ευκολη και η πιο κερδοφορα για τον γιατρο.Και προσοχη για χειρουργια στους θωρακικους και πανω σονδυλους.

wisdompa
22-10-09, 11:58
Εδω και 25 μερες ειμαι στο στάδιο της αναρρωσης μετά το επιτυχημένο χειρουργείο που έκανα....επιτέλους ξανα ειμαι ο παλιος καλος εαυτός μου, υγιέστατη...και το βασικότερο...Διχως πόνους....
η μέθοδος που χρησιμοποιουν οι γιατροί ειναι η μικροδισκεκτομή και το ποσοστό επιτυχίας αγγίζει το 98%....
Ειμαι καλά και οφειλα να σας το πω...γιατί ξερω ποια πως αρκετός κόσμος υποφέρει απο δισκοκήλες που οχι μονο προκαλούν πόνο αλλα μας απομακρύνουν και απο τη ζωη....Χανεται κάθε προσπάθεια να εχουμε καλή ψυχολογία γινόμαστε ράκος απο τους πόνους και η κοινωνική μας ζωή πάει περίπατο οσο καιρό είμαστε στο κρεβατι με πόνο....Κινδυνευουμε πολλες φορές να χάσουμε τη δουλειά μας και πολλά πράγματα απο την καθημερινότητα μας....
Ευχαριστώ τους γιατρούς και ολο το προσωπικό γιατι μου ξανα έδωσαν πίσω τη ζωή μου...χωρις μετεγχειρητικό πόνο και με τα πιο συγχρονα μέσα της νευροχειρουργικής.........

Οποιαδήποτε απορία εχετε και μπορώ να βοηθήσω με καποιες περαιτέρω πληροφορίες μη διστάσετε να μου στείλετε καποιο π.μ...θα χαρώ να βοηθήσω.....

IPL
22-10-09, 20:00
Μόλις είδα το συγκεκριμένο ποστ και έχω τα παρακάτω να πω:

1. Η γυμναστική δεν είναι πάντα καλή. Εγώ έτρεχα 4-5 χλμ και από εκεί κ μετά με έπιασε η μέση μου. Πήγα στον γιατρό, έκανα ακτινογραφία και μετά 15 φυσιοθεραπείες. Το πρόβλημα ακόμα εκεί είναι, σήμερα έκανα μαγνητική και αύριο πάω να δω τι γίνεται πιο αναλυτικά.

2. Το πρόβλημά μου είναι καθύζιση σπονδύλου. Αλλά μπορεί και όχι, μπορεί να έχω κ 2ο πρόβλημα μαζί. Θα δω αύριο.


Περιέργως δεν άκουσα τίποτα για χειροπράκτες στο ποστ. Το έχετε ψάξει; Εγώ συγχρόνως βλέπω και χειροπράκτη ο οποίος θα μου κάνει επέμβαση σε 10 μέρες. Αν ρωτήσετε τους γιατρούς θα σας πούνε τα χειρότερα λόγια αλλά είναι επειδή δεν τους αναγνωρίζουν λογω συμφερόντων. Οι χειροπράκτες είναι σουπερ σε μερικές περιπτώσεις. Ότι κάνουν με τα χέρια, χωρίς ανοίγματα και 1-2 επισκέψεις. Είπαμε όμως δεν αναγνωρίζονται σαν ιατρικό επάγγελμα, μάλλον λόγω lobbying του ιατρικού κατεστημένου.

Από όλη αυτήν την εμπειρία έχω ακούσει (ως τώρα)

1. Καθύζιση σπονδύλου
2. Στραβή λεκάνη που θέλει ίσιωμα
3. Το κακό έγινε από ατύχημα (που ποτέ δεν είχα)
4. Το κακό έγινε είναι από την φύση μου
5. Η σπονδυλική μου στήλη εκτός από το πρόβλημα είναι σε τέλεια κατάσταση
6. Η σπονδυλική μου στήλη δεν είναι για πολλά πολλά. Αδύναμη και ευαίσθητη

2 θέματα και κλείνω:

1. Η εγχείρηση είναι πάντα η τελευταία λύση. Ποτέ δεν ακουμπάει νυστέρι πάνω μας χωρίς τουλάχιστον 3 γνωματεύσεις διαφορετικών γιατρών που λένε κ οι 3 το ίδιο
2. Επειδή το έχω ψάξει πολύ με την χειροπρακτική, στείλτε pm αν θέλετε πληροφορίες για τον χειροπράκτη που είναι κορυφή. Δεν θα είναι εύκολο να τον δείτε αλλά αξίζει τον κόπο. Ξέρω πολλούς που τον είδανε κ λύσανε θέματα σοβαρά μέσα σε 5 λεπτά. Γράψτε όμως στο ποστ πως μου στείλατε pm για να μου έρθει email και να το δω.

jimka
23-10-09, 01:56
Εχω αναφερει ξανα και γνωριζω απο πρωτο χερι οτι τα χειρουργια ειναι η ευκολη και πιο οικονομικα συμφερουσα μεθοδος για εναν γιατρο.Υπαρχουν μεθοδοι που με γυμναστικη μαλαξεις και αλλα επαναφερουν μεχρι και αναπηριες(δυστυχως ελαχιστοι ειναι οι γνωστες).Αν ξερεις οτι ο συγκεκριμενος ειναι καλος προτιμησε τον (αληθεια οταν ενοεις χειροπρακτικος ενοεις εμπειρικος ή εχει ιατρικο υποβαθρο αν οχι μη τον πολυ εμπιστευεσαι).Αν ειναι καλος εισαι τυχερος γιατι αξιζει το κοπο αν και θα υποφερεις λιγο θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα αποτι με χειρουργειο.

Rebel Scum
23-10-09, 03:06
Μακριά από τις εγχειρίσεις εκτός αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή....επίσης χειροπράκτες και διάφοροι εναλλακτικοί θέλουν πολύ ψάξιμο πριν εμπιστευτείς κάποιον γιατί υπάρχουν κομπογιανίτες που μπορεί να σας χειροτερεύσουν την κατάσταση.

Ξεκούραση, χαλαρή γυμναστική (ειδικά κοιλιακοί) και χάσιμο βάρους αν υπάρχει επιπλέον...και τέλος χρόνος...δεν επουλώνονται τέτοια τραύματα σε 1 μήνα...

wisdompa
23-10-09, 09:09
Μακριά από τις εγχειρίσεις εκτός αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή....επίσης χειροπράκτες και διάφοροι εναλλακτικοί θέλουν πολύ ψάξιμο πριν εμπιστευτείς κάποιον γιατί υπάρχουν κομπογιανίτες που μπορεί να σας χειροτερεύσουν την κατάσταση.

Ξεκούραση, χαλαρή γυμναστική (ειδικά κοιλιακοί) και χάσιμο βάρους αν υπάρχει επιπλέον...και τέλος χρόνος...δεν επουλώνονται τέτοια τραύματα σε 1 μήνα...

Ξεκούραση - Έκατσα στο κρεβάτι για 2,5 μήνες και σηκωνόμουν μονο για τουαλέτα....με εντολη γοατρου και αντιφλεγμονώδη φάρμακα....Σε πληροφορώ πως ενιωθα το ιδιο χάλια αλλα υλπιζα πως θα βελτιωθει η κατάσταση....κατι που δεν εγινε ποτέ...

Χαλαρη γυμναστική με διατάσεις κοιλιακους και ενισχυσεις εκανα...αλλα και πάλι ενιωθα χαλια περαν λίγων ωρων που ειχα ανακούφιση....οχι τεράστια...απλα δεν υπεφερα στο βαθμό της παράνοιας...που ειχα για 5 μήνες....

Εχασα 11 κιλά που αν ίσχυε ο,τι λενε θα επρεπε να εχω μια βελτίωση της τάξης του 10-20%....Τίποτα ομως δε συνέβη...Ταλαιπωρήθηκα 2,5 μηνες με αποτέλεσμα να χειρουργηθώ και να πω ο,τι τωρα ειμαι καλά....

Ξερω πως θα πρεπει για πολυ καιρό να προσεχω....ξερω πως εκανα ενα δυσκολο χειρουργείο και πως δεν ειναι της πλάκας....Αλλα αυτο που ξερω ειναι πως κανενας γιατρος δε μου ειπε μη κάνεις εγχείρηση και πήγα σε 5 με τελευταίο αυτόν που με χειρούργησε.....
Το νυστέρι κάποτε ηταν αυτό που άφηνε κουσούρια, που δεν ειχε την επιτυχία που επρεπε και που τελος πάντων επαιζε και το σεναριο να σακατευτείς αντι να γιατρευτείς...

Σημερα ομως η επιστήμη εχει εξελιχθεί κι εμεις καλουμαστε να την εμπιστευτούμε χωρις κόστος για την υγεία μας.......

Αν με τις μεθοδους που αναφέρεις εσυ ειχα δει εστω και μια μικρή βελτίωση δεν ημουν τοσο ηλίθια ωστε να παω να χειρουργηθώ και να ειμαι στο κρεβάτι αυτή τη στιγμή περιμένωντας την πλήρη ανάρρωση μου..........

Rebel Scum
23-10-09, 10:32
@wisdompa

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι η εγχείριση πρέπει να αποκλειστεί...εσύ αφού έκανες όλες τις μη επεμβατικές θεραπείες και δεν είδες βελτίωση προφανώς και το χειρουργείο ήταν η μόνη λύση...

Απλά πολλοί γιατροί έχουν μια τάση να προτείνουν χειρουργεία πολύ νωρίς χωρίς να κοιτάξουν τις άλλες θεραπείες (το γιατί είναι μεγάλη κουβέντα, πάντως για τους υποψιασμένους δεν είναι πάντα οικονομικό το θέμα).

Και εγώ έκανα πέρυσι έκανα μια (περιποιημένη, όπως την αποκάλεσαν γιατρός και χειριστής μαγνητικού τομογράφου) δισκοκήλη και για 4 μήνες περίπου είχα έντονο πόνο ακόμα και ξαπλωμένος...παρότι συνέστησαν χειρουργείο απλά έκοψα ρυθμούς και τώρα πλέον δεν έχω καθόλου πρόβλημα.

wisdompa
23-10-09, 11:08
@wisdompa

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι η εγχείριση πρέπει να αποκλειστεί...εσύ αφού έκανες όλες τις μη επεμβατικές θεραπείες και δεν είδες βελτίωση προφανώς και το χειρουργείο ήταν η μόνη λύση...

Απλά πολλοί γιατροί έχουν μια τάση να προτείνουν χειρουργεία πολύ νωρίς χωρίς να κοιτάξουν τις άλλες θεραπείες (το γιατί είναι μεγάλη κουβέντα, πάντως για τους υποψιασμένους δεν είναι πάντα οικονομικό το θέμα).

Και εγώ έκανα πέρυσι έκανα μια (περιποιημένη, όπως την αποκάλεσαν γιατρός και χειριστής μαγνητικού τομογράφου) δισκοκήλη και για 4 μήνες περίπου είχα έντονο πόνο ακόμα και ξαπλωμένος...παρότι συνέστησαν χειρουργείο απλά έκοψα ρυθμούς και τώρα πλέον δεν έχω καθόλου πρόβλημα.

Σου ευχομαι και ποτε να μη ξανα πονέσεις και να εισαι καλά μια ζωή....Εγω ειχα το προβλημα 13 μηνες...τους πρώτους 10 το παλευα συντηριτικά κι εγω και δεν ακουγα λεξη για χειρουργίο....οταν ομως φτανει σε σημείο που δεν εχεις αλλη επιλογή διότι φαινομενικά ημουν καλά αλλα εκεινο με καθε ευκαιρία υποτροπιαζε....και δεν αντεχα αλλο τους πόνους...οποιος λοιπόν αντέχει προσεχωντας πολύ ναι μπορει να αποφυγει το νυστέρι.....εγω δεν ειχα αλλη επιλογη και το συστημα drs που μου προτειναν και στοιχιζε 1500 ευρω για 1 μηνα θεραπειας μου φάνηκε τραγελαφικά αστείο.......ωστε να το κάνω...και μετα απο λιγο καιρό θα παθω τα ιδια και χειρότερα......

jimka
23-10-09, 20:26
Το νυστέρι κάποτε ηταν αυτό που άφηνε κουσούρια, που δεν ειχε την επιτυχία που επρεπε και που τελος πάντων επαιζε και το σεναριο να σακατευτείς αντι να γιατρευτείς...
.

Κανεις μεγαλο λαθος το νυστερι μια χαρα συνεχιζει και αφηνει κουσουρια μια βολτα απο το κεντρο αποκαταστασης στους αγιους αναργυρους θα σε πυσει.
Παρα πολλα χειρουργια γινονται χωρις να χρειαζονται ειται λογο χρηματων που θα κονομησει ο γιατρος ειτα λογο ασχετοσυνης το γιατρων.

wisdompa
24-10-09, 09:16
Κανεις μεγαλο λαθος το νυστερι μια χαρα συνεχιζει και αφηνει κουσουρια μια βολτα απο το κεντρο αποκαταστασης στους αγιους αναργυρους θα σε πυσει.
Παρα πολλα χειρουργια γινονται χωρις να χρειαζονται ειται λογο χρηματων που θα κονομησει ο γιατρος ειτα λογο ασχετοσυνης το γιατρων.

Προσωπικά νιωθω πως δεν κανω καθολου λάθος μιας και σε ολα τα επαγγέλματα υπαρχουν και οι "αχρηστοι" που στην δικη μου περιπτωση ονομάζονται χασάπηδες....

Την δικη μου επεμβαση την κάνουν και ορθοπεδικοί που δίνουν λιγοτερες πιθανοτητες επιτυχίας και φυσικά η μεση λίγοι γνωρίζουν αποτελείται απο αρκετά νευρα...μυες και δεν κανει να πειράζετε απο γιατρούς που ειδικεύονται στα κόκαλα....παρα μονο απο ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ.....Πολλους εχω μαθει ο,τι κατι δεν πηγε καλα το χειρουργείο αλλα αν δε ψάξεις και δεν ρωτήσεις....λογικό ειναι να πεσεις ακομη και σε κομπογιαννίτη.....Αν εσυ δεν ψαχτείς λοιπόν δε σου φταίει η επιστήμη......και πιο σωστότερα ο εκάστοτε γιατρός που για να μην ειμαστε παραλογοι δεν μπορει ολοι να ειναι για τα σκουπίδια.......και στην τελική δεν προσπαθω να ταχτω υπερ των γιατρών απλά ειμαι μια απο τους τυχερους ανθρωπους που αν και ειχα ως μοναδικη λυση το νυστερι....πετυχε....

jimka
24-10-09, 11:19
Δηλαδη ατομα τα οποια πηγαν σε τρεις γιατρους κατεληξαν να κανουν χειρουργιο με καθηγητη πανεπιστημιου νευροχειρουργο και κατεληξαν σε αναπηρικο καροτσι τι αλλο μπορουσαν να κανουν(τα περιστατικα που γνωριζω προεκυψαν μονο απο νευροχειρουργους).Τιποτα δεν μπορουσε να κανει απλα ή εισαι τυχερος ή οχι (κανεις τον σταυρο σου και οτι γινει).Προσωπικα επειδη στην οικογενεια μου εχουμε παρα πολλους γιατρους και επειδη εχω ζησει απο κοντα το τι γινεται τοσο στα χειρουργια οσο και στον τομεα της αποκαταστασης σε πληροφορω οτι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στους γιατρους αλλα καμια.

wisdompa
24-10-09, 12:16
Δικαιωμα του καθενος ειναι να πιστευει ο,τι θελει...δεν θα απολογηθω κι ολας για κατι που δεν εχω σχέση...εγω ειμαι καλά και τα δυο ατομα που μου συστησαν τον συγκεκριμενο γιατρό μετα απο 2 χρονια η μια και 7 μηνες μετα ο αλλος ειναι απολυτος καλα....τωρα αν εσεις εχετε γιατρους στο σοϊ σου που δεν ειναι τοσο καλοί δεν ευθυνομαι εγω γι αυτο...προσωπικά θα ευγνομονώ πάντα τον γιατρό μου που με θεραπευσε και το βιωσα η ιδια...δε σου λεω μαρτυρίες αλλων.....

jimka
24-10-09, 13:00
Τα περιστατικα που αναφερω ειναι της μητερας (που εμεινε αναπηρη απο τετοιο χειρουργιο)μου και ανθρωπων που βρισκονταν μαζι με μας(για σχεδον ενα χρονο) τοσο στο νοσοκομειο οσο και σε κεντρο αποκαταστασης (μονο στο ονομα).Δεν σου ζητησα να απολογηθεις απλα διαφωνω με αυτο που ανεφερες πιο πανω(ισα ισα χαιρομαι για ολους που γινονται καλα και δεν περνανε οσα περναμε εμεις ).Στο "σοι" μου εχω πανω απο δεκα γιατρους συγγενης αναμεσα τους και καθηγητη πανεπιστημιου(στο πανεπιστημιο του θεωρειται απτους κορυφαιους) και επειδη απο αυτους σε μερικους μπορω να μιλησω ευθεος εχω μαθει αρκετα πραγματα απτι λογικη νοοτροπια και υποβαθρο των γιατρων(δεν διαφερει και πολυ απο αυτο των υπολοιπων νεοελληνων) και πιστεψε με οι λαμπρες εξερεσεις ειναι ελαχιστες.

stelios85
25-10-10, 02:41
Καλημερα...Επαναφερω το θεμα μηπως γραψουν οι συμφορουμιτες την πορεια που ειχαν μετα το χειρουργειο που εκαναν αλλα και για τους λοιπους που εμαφανισαν προβλημα οσφυαλγιας κτλ.
Προσωπικα αντιμετωπιζω εδω και 17 μηνες κηλη Μ.Δ. Ο5-Ι1 και ενω ξεκινησε ως 8 mm εφτασε πριν 3 μηνες στα 13mm. Θα μπορουσα να γραψω απειρα πραγματα για το θεμα δισκοκηλη που το βιωνω τοσο εντονα με 4 μεγαλες κρισεις οσφυαλγιας μεχρι τωρα και θα χαρω να συζητησουμε και να λυσουμε τυχον αποριες....

wisdompa
25-10-10, 18:30
Καλημερα...Επαναφερω το θεμα μηπως γραψουν οι συμφορουμιτες την πορεια που ειχαν μετα το χειρουργειο που εκαναν αλλα και για τους λοιπους που εμαφανισαν προβλημα οσφυαλγιας κτλ.
Προσωπικα αντιμετωπιζω εδω και 17 μηνες κηλη Μ.Δ. Ο5-Ι1 και ενω ξεκινησε ως 8 mm εφτασε πριν 3 μηνες στα 13mm. Θα μπορουσα να γραψω απειρα πραγματα για το θεμα δισκοκηλη που το βιωνω τοσο εντονα με 4 μεγαλες κρισεις οσφυαλγιας μεχρι τωρα και θα χαρω να συζητησουμε και να λυσουμε τυχον αποριες....

Οτιδήποτε θελεις να ρωτήσεις φίλε Στέλιο μπορείς είτε εδω είτε με προσωπικό μήνυμα.
Μπορώ να κατανοήσω τι περνάς και συμπάσχω μαζί σου. Υπομονή και κουράγιο.

stelios85
26-10-10, 03:11
Σε ευχαριστω wisdopa....Μονο οι ασθενεις και οι ανθρωποι τους καταλαβαινουν τι σημαινει δισκοκηλη..Και εγω πριν το παθω ειχα αγνοια και υποτιμουσα τον πονο των ασθενων και ας ειχα σπουδασει ιατρικη...Μαλιστα σε μια ερευνα χαρακτηριστηκε ως πονος 9,5/10 η οσφυαλγια σε συγκριση πχ με τον τοκετο που αξιολογηθηκε απο τους ιδιους στο 9/10 και την ημικρανια στο 8/10.

kotsost
12-12-12, 16:38
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΚΟΙΝΩΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΩΣ ΑΣΘΕΝΗΣ ΔΙΣΚΟΚΟΙΛΗΣ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ ΚΑΙ ΦΡΙΚΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΕΠΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ. ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΕΩΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑ ΣΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΙΚΡΟΔΙΣΚΕΚΤΟΜΗΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΔΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ. ΚΟΝΤΕΥΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΝΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΚΥΨΙΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΚΑΙ ΣΗΚΩΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.:rolleyes::whistle:

TheodoraZ
28-12-12, 20:28
Η μητέρα μου εδώ και ενάμισι τουλάχιστον χρόνο υπέφερε πολύ από τη οσφυαλγία και ισχυαλγία μέχρι που έκλαιγε από τους πόνους το πρωί, έκανε ενέσεις κορτιζόνης, έκανε και 4 επισκληρίδιες ενέσεις κορτιζόνης, τίποτα, βελτίωση για 20 μέρες και μετά πάλι πόνος, τελικά μας σύστησε κάποιος μια γιατρό, χειρούργο ορθοπαιδικό, η οποία έχει μάθει μια ειδική τεχνική στην Αγγλία, τεχνική την οποία ο ασθενής αντιλαμβάνεται ως ένεση αλλά στην πραγματικότητα μέσα από τη βελόνα περνάει καθετήρας που ρίχνει φάρμακα, ένζυμα, βιταμίνες και κορτιζόνη πάνω στις πληγές που έχει δημιουργήσει η δισκοκήλη/σπονδυλολίσθηση/μετατοπίση δίσκου κλπ με θεαματικά αποτελέσματα, χωρίς χειρουργείο, οι ενέσεις είναι ακριβες αλλά αξίζουν τα λεφτά, όλοι οι ασθενείς που συναντήσαμε εκεί θεραπέυτηκαν με σχεδόν θαυματουργό τρόπο. Εχω σκοπό να το γράψω σε όποιο φορουμ ή άλλο σχετικό σαιτ υπάρχει στο ιντερνετ γιατί θέλω και άλλοι να μάθουν και να θεραπευτούν, άνθρωποι που φοβούνται να κάνουν εγχείριση και δικαίως ίσως φοβούνται και αφού υπάρχει τρόπος να την αποφύγουν γιατί να μην το κάνουν, για όλους αυτούς που ψάχνουν όπως έψαχνα κι εγώ πριν λίγο καιρό με απόγνωση στο ίντερνετ για μία λύση. Το ιατρείο της είναι πίσω από το Χίλτον, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δώσω περισσότερες πληροφορίες. Η μητέρα μου περπάτησε που νόμιζε ότι δεν θα περπατήσει ποτέ ξανά, έχουν περάσει 2 μισι μήνες χωρίς παυσίπονο, έκανε 4 ενέσεις μέχρι στιγμής, η γιατρός της συνέστησε 3 αλλά τελικά με την τέταρτη είδε την πραγματική διαφορά.

Seitman
29-12-12, 11:16
Και ο αδερφός μου είχε ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο, αλλά μετά από 1 χρόνο τα συμπτώματα εμφανίστηκαν ξανά και μάλιστα πιο έντονα με αποτέλεσμα να μην γλυτώσει το χειρουργείο.

softcryincrew
02-01-13, 14:53
Υπάρχει περίπτωση το όνομα δρόμου να αρχίζει από Σ; Και της ορθοπαιδικού από το αμέσως επόμενο γράμμα στην αλφάβητο;

TheodoraZ
10-04-13, 18:28
Η μητέρα μου τώρα μετά 6 ενέσεις είναι αρκετά καλύτερα αλλά ακόμα πονάει, η τελευταία ένεση την κράτησε 2 μήνες σε πολύ καλή κατάσταση, έπαιρνε και ένα lonarid κάθε μέρα, όμως η μητέρα μου δεν κάθεται στα αυγά της, όλο δουλειές στον κήπο και γενικά κουράζεται πολύ ενώ αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να αποφεύγει, ισως γι αυτό να μην βρίσκει αποκατάσταση. Και γι αυτό το λόγο φοβάμαι και το χειρουργείο, γιατί μετά αν αρχίσει να κουράζεται με δουλείες και τέτοια, φοβαμαι ότι θα καταλήξει χειρότερα.
Τώρα έμαθα και για το επίθεμα καψαικίνης που κρατάει 3 μήνες αναλγησία, επίσης σκέφτομαι να της αγοράσω πιπέρι καγιέν σε χάπια (καψαικινη) που είναι πολύ βοηθητικά, όπως μας είπε μια συγγενής από Αμερική που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Όμως θα πρέπει να αρχίσω νέο κύκλο ερευνών σε γιατρούς κτλ. Τελευταία άκουσα για τη ρομποτική χειρουργική που είναι εντελώς ανώδυνη αλλά κοστίζει πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.