PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταξιδακι στην Πολωνια



crypter
06-09-08, 22:28
Καλησπερα σε ολους,:)

Προσφατα εκανα ενα συντομο ταξιδακι στην πολωνια για 1 μολις εβδομαδα ετσι για να δω και εναν βορειο λαο και να αποκτησω 2-3 εμπειριες παραπανω :p
Αρχικες διευκρινησεις:
-Πολλες φωτογραφιες δεν ειναι καλες απο αποψη αναλυσης και ποιοτητας γιατι τραβηχτηκαν με κινητο μιας και παρελαβα την νεα sony cybershot μολις κατα την 4η μερα του ταξιδιου οποτε και δεν προλαβα να βγαλω πολλες καλες φωτογραφιες
-Επισης μπορει να αναρωτηθειτε γιατι να ταξιδεψω στην Πολωνια. Κυριοι παραγοντες στην ληψη της αποφασης για το που θα παμε ηταν η αποσταση, το κοστος και η ομορφια του τοπου που θα επισκεφτουμε (οποιοσδηποτε ελληνικος προορισμος απορριφθηκε αμεσα λογω κοστους )

Το ταξιδακι διαρκησε 7 μερες απο τις οποιες την πρωτη την περασα εξ'ολοκληρου μεσα στο λεωφορειο που μας πηγαινε μεχρι το Wroclaw της Πολωνιας. Περασαμε απο τις εξης χωρες Σκοπια, Γιουγκοσλαβια, Σερβια, Αυστρια, Σλοβακια και τελος Πολωνια (αν θυμαμαι καλα την σειρα τους γιατι απο γεωγραφια δεν σκαμπαζω :p).
Καναμε στασεις καθε 4 ωρες αλλα και παλι δεν μου φανηκαν αρκετες, στο τελος της 2η ημερας δεν μπορουσα να περπατησω απο το πιασιμο :p οποτε αν καποιος σκοπευει να ταξιδεψει με αυτο το μεσο σε τοσο μεγαλη αποσταση ας φερει μαζι του 2-3 μαξιλαρακια και θα με θυμηθει :p. Το πηγαινε λοιπον ηταν αρκετα αβολο και βαρετο αφου δεν μπορουσα ουτε να διαβασω η να ακουσω μουσικη μιας και οι οδηγοι (3 ηταν στο συνολο και οδηγουσαν εναλλαξ) βαζαν καθε λιγο και μια ταινια να παιζει στις 2 τηλεορασεις του λεωφορειου και δεν γινοταν να κανεις τιποτα αλλο απο το να ακους την ταινια. Το μονο που βελτιωνε την διαθεση ηταν η παρουσια 17 παρακαλω ωραιων θυληκων παρουσιων στο λεωφορειο ακρως εμφανισιμων:p .
Και αυτη ηταν και η κυρια διαφορα ελλαδας και βορειων χωρων οπως διαπιστωσα με εκπληξη.

Μεσα Μεταφορας-Αποστασεις
Επομενο πολιτιστικο σοκ για μενα αποτελεσαν τα φοβερα τοπια και οι απλα τεραστιες αποστασεις οχι μονο απο πολη σε πολη αλλα ακομα και απο την μια ακρη της πολης στην αλλη.
Ενδεικτικα οταν πηγαινα με ενα βανακι απο την πολη Wroclaw στην Κρακοβια μας πηρε 2 ολοκληρες ωρες και γυρω στα 210 χμ.:shock: και μιλαμε για 2 πολεις που ειναι διπλα διπλα στον χαρτη (οποιος εχει χαρτη ας κοιταξει τωρα παρακαλω :p) αποτι ρωτησα για να παει κανεις με αμαξι απο την μια ακρη της πολωνιας (νοτια) στην αλλη (βορια στην βαλτικη θαλασσα) θελει τουλαχιστον 22+ ωρες με αμαξι!
Βεβαια αυτες οι καθυστερησεις στις μεταφορες αναπληρωνονται με τους πολυ καλους δρομους με 4 λωριδες τουλαχιστον+ την λωριδα ασφαλειας, και μιλαμε για πολυ καλους δρομους ταχειας κυκλοφοριας οχι σαν τα χιλιομπαλωμενα γεματα λακουβες δρομακια που εχουμε εδω. Εχω πολυ λιγες φωτογραφιες απο αυτους τους δρομους λογω του οτι σε κινουμενο αμαξι το κινητο βγαζει ακομα χειροτερες φωτογραφιες .
Περαν των απλων δρομων η κυκλοφορια συμπληρωνεται και απο τα πληρη και παντα on time μεσα μεταφορας που περιλαμβανουν λεωφορεια, τραμ, τρενα (τοσο για την πολωνια οσο και για ταξιδι σε αλλες χωρες με το τρενο) κτλ κτλ
Αξιοπροσεχτες διαπιστωσεις:
-Αν καποιος δεν προλαβει να αγορασει εισητηριο απο το περιπτερο μπορει με δικη του πρωτοβουλια να αγορασει ενα απο το αυτοματο μηχανημα εκδοσης εισητηριων που περιλαμβανεται σε καθε τραμ, λεωφορειο η απο τον εισπρακτορα του τρενου :shock: πληρωνοντας απλα 50 ευρολεπτα περισσοτερο αντι για το ολοκληρο προστιμο (πολυ βολικο αυτο το μέτρο)
-Ολα τα μεσα μεταφορας ειναι απολυτως καθαρα και ολοι οι κανονες κυκλοφοριας τηρουνται πληρως ωστε να διευκοληνθει η διελευση αυτων των μεσων (αυτο το χαλι οπου σταθμευει ο Ελληναρας στην λεωφορειολωριδα εκει δεν υπαρχει, αλλα και να γινοταν σε 15 λεπτα ερχεται γερανος κανονικοτατα)
-Τρελαθηκα. Περπαταω στο πεζοδρομιο, παω να περασω τον δρομο και δεν βλεπω πουθενα φαναρια, λεω τι εγινε, κανω ενα βημα παταω την ασπρη σημανση στην διαβαση των πεζων και οπως ερχονται τα αμαξια τα βλεπω να σταματουν αντι να επιταγχυνουν οπως στην ελλαδα και να περιμενουν υπομονετικα να περασω:shock: . Δεν το πιστευα στην αρχη και τις πρωτες 3-4 φορες που περνουσα την διαβαση δεν ηξερα τι να κανω μιας και ειχα συνηθισει να παιρνω φορα καθε φορα στην ελλαδα και να τρεχω να περασω την διαβαση :confused:.
-Επισημανση: αν πατε και εσεις ποτε στην πολωνια και θελησετε να χρησιμοποιησετε το λεωφορει/τραμ τοτε μην περιμενετε να ανοιξει η πορτα για να μπειτε γιατι εκει δεν ανοιγει την πορτα ο οδηγος αλλα υπαρχει ενα κουμπακι που το πατατε και ανοιγει για να σας υποδεχθει:p .
To διαπιστωσα αφου στεκομουν σαν χανος για 1 λεπτο μπροστα στο λεωφορειο που περιμενε μεχρι που μια κοπελια (μα τι κοπελια) πατησε το αντιστοιχο κουμπι απο την μεσα πλευρα του λεωφορειου και μπηκα :oops: ... πως φαινεται ο τουριστας :biggrin: :D
43385

43380

43381

43382

43383

43384

43386

Τοπια-Καιρος
Τα τοπια ειναι φοβερα :p, καταρχας εκει στα βορεια υπαρχουν δαση τα οποια δεν τα εχουν καψει για να χτισουν οικοπεδα και μαλιστα πολλα δαση και ατελειωτα. ολα καθαρα, χωρις χορτα/φυλλα κατω που μπορει να αποτελεσουν εστια πυρκαγιας. Και το πιο παραξενο ειναι οτι καθε 2 χιλιομετρα υπαρχει και ζωνη πυροσβεσης με πλατος 5-8 μετρων (νομιζω) ενω καπου εκει κοντα βρισκεται και το σπιτακι του δασοφυλακα (ναι εχουν και τετοιους εκει :p)
Τωρα για τον καιρο τι να πω; μια ετσι μια αλλιως. Απο το μεσημερι μεχρι το απογευμα κανει σχετικη ζεστη και κυκλοφορεις ανετα με κοντομανικο εξω αλλα τα χαραματα και την νυχτα εχει 12-15 βαθμους οπως διαπιστωσα και εγω οταν φτασαμε με το λεωφορειο στην κεντρικη πλατεια του wroclaw στις 4 η ωρα το πρωι και εγω ο καραβλαχος να ειμαι στην μεση της πλατειας με το κοντομανικο και το παντελονακι μεχρι το γονατο με 10 βαθμους εξω. :p.
Οριστε και μερικα τοπια βγαλμενα κυριως με το κινητο:
43387

43397

43399

43400

43403

43389

43388

43390

43391

43392

43393

43394

43401

43396

43395

43398

43402

43404

Γυναικες
Οι γυναικες ελλαδας-πολωνιας (στην πλειοψηφια) ουτε καν που συγκρινονται με τις δευτερες να υπερτερουν σε μεγαλο βαθμο τοσο σε συμπεριφορα-χαρακτηρα (ακρως ευγενικες και χωρις να εχουν υπεροπτικο υφος) οσο και σε εμφανιση (περιλαμβανονται λιγες ευπρεπεις φωτογραφιες παρακατω που τραβηχτηκαν διακριτικα με το κινητο και τις οποιες εχω επεξεργαστει για να μην αναγνωριζονται τα προσωπα για ευνοητους λογους :p)
Προς το τελος του ταξιδιου αρχισα να μετανιωνω που επιστρεφω και θα ξαναερθω παλι αντιμετωπος με τις γνωστες Ελεεινιδες (ναι καλα διαβασατε δεν ειναι ορθογραφικο). Τεσσερις φορες ζητησα οδηγιες στα αγγλικα απο καποιες υπεροχες περαστικες (και ας ειχα χαρτη :p) και καθε φορα με εξυπηρετουσαν αμεσα με ευγενεια αντιθετα με τις γνωστες ελληνιδες με το γυαλακι του αστροναυτη/μυγας που τις περισσοτερες φορες θα σου πουν "Α, δεν ξερω" και θα σου γυρισουν την πλατη.
Παρακατω ακολουθουν πολυ λιγες ενδεικτικες "απεικονισεις" τους:
43375

43376

43377

43378

43379


ΦΑΙ-Μαγαζια-Αγορες
Το φαι το γραφω και με κεφαλαια και bold γραμματα γιατι ειναι κατι το εξωπραγματικα νοστιμο.
Δυστηχως δεν γινεται να σας περιγραψω ουτε να σας δειξω ποσο νοστιμο ειναι το φαι εκει, ποσο φρεσκομαγειρεμενα, καλοφτιαγμενα, σπιτικα ειναι ολα τα φαγητα. Που μπορεις να τρως ολη μερα και συνεχεια και το κυριοτερο ειναι ΦΘΗΝΑ. οχι σαν την ελλαδα που ο γυρος εχει παει στο 1,80 ελεος. εκει εκτος απο εστιατορια υπαρχουν και τα λεγομενα μπαρακια φαγητου οπου με 5 ευρω παρηγγειλα 2 πιατα με κρεπα και τυρι βουτηγμενα σε σαλτσα φραουλας και μυροδικα και μια σαλατα με ολων των ειδων τα πρασινα χορταρικα που δεν τα ειχαν απλως πλυνει και βαλει σε ενα πιατο (οπως κανουν εδω) αλλα ειχαν βαλει τοσα μπαχαρικα και σαλτσα πανω που νομιζες οτι τρως κανονικο χορταστικο γευμα. απλα θεσπεσιο και μαζι και 2 φρεσκοφτιαγμενοι χυμοι ενας απο φραουλες και ενας απο ρουτα του δασους (φτιαγμενα μπρος στα ματια μου στο μιξερ και οχι "ετοιμα"/με συντηρητικα ). Και επαναλαμβανω ολα αυτα με 5.70 ευρω περιπου, που ακουστηκε αυτο; τοσο κανει ο καφες σκετος σε ενα εστιατοριο και οχι ενα ολοκληρο γευμα με 3 πιατα και 2 χυμους :shock:
οριστε και λιγες φωτογραφιες παλι απο κινητο:
Τα μαγαζια βρισκονται κυριως στα τεραστια εμπορικα κεντρα και εκει συχναζει και η νεολαια :p.
Φυσικα οταν μιλαμε για εμπορικα κεντρα μιλαμε για μαγαζια 2 φορες πιο μεγαλα απο το δικο μας The Mall οπου κανεις 10+ λεπτα για να φτασεις απο την μια ακρη στην αλλη με γρηγορο περπατημα. Οι τιμες στα μαγαζια στα περισσοτερα προιοντα που ειδα ειναι σχεδον ιδιες με αυτες τις ελλαδας (ισως 2-3% φθηνοτερα) αλλα τα μαγαζια τους υπερτερουν σημαντικα στην ποικιλια και ειδικα στο φαι (οπως προειπα :p). Επισης αξιοσημειωτο ειναι οτι εχουν και μαγαζια αλλα και παγκους σε ροδες με πληθος φαγητων και ποτων για τους περαστικους και στους μεγαλους σταθμους των λεωφορειων/τρενων
43367
43368
43369
43370
43371
43372
43373
43374

Αυτα τα ολιγα, θα μπορουσα να συνεχισω και αλλο αλλα δυστηχως βαρεθηκα να γραφω κοντζαμ σεντονι, οποιος δεν εχει παει σε βορεια χωρα να παει απαραιτητως, αξιζει. :)

flamelab
06-09-08, 22:39
Ζουλεύω :cry:

sdikr
06-09-08, 23:35
Μολίς έμαθες γιατί όποιος έχει πάει σε αλλή χώρα συνεχώς λέει τι χάλια είμαστε εδώ

Αν το ψάχνεις για τοπία να πας Σκωτία, (λίγο ακρίβα μεν) αλλά το αξίζει

crypter
06-09-08, 23:46
ισως του χρονου αν ολα πανε καλα να παω καπου παλι (για σκωτια το βλεπω δυστηχως χλωμο λογω οικονομικων)
θα ηθελα πολυ να παω σουηδια αλλα θα πρεπει να μαζευω λεφτα για αρκετοοοοο καιρο ακομα,
οντως ειμαστε τοσο πισω σε τοσα πραγματα, γυρισα ελλαδα και μου φανηκε τριτοκοσμικη, κατι δρομοι βομβαρδισμενοι με λακουβες οσο ειναι ενα μισο αμαξι με σκουπιδια και σακουλες διπλα στον δρομο, με τους αγενεις οδηγους και μαγαζατορες, στην πολωνια σιχαθηκα να λεω συνεχεια παρακαλω και ευχαριστω :p ολοι ευγενικοτατοι με διαφορετικη αγωγη. υπηρχαν και ορισμενοι ατυποι κανονες αποτι παρατηρησα, π.χ. σχεδον ολοι ηταν παντοτε προθυμοι να προσφερον την θεση τους στο λεωφορειο σε μιαν εγκυο η σε καποιον ηλικιωμενο και αν αυτος ελεγε οχι επεμεναν και αρκετα :confused: εκτος αυτου ολοι σου απευθυνονται με το κυριε/κυρια και παντα στον πλυθηντικο αυτα τα "φιλαρακι" κτλ που εχω ακουσει να λενε στην ελλαδα εκει θεωρειται γυφτια και δυσκολα να το ακουσει κανεις. :hmm:

flamelab
06-09-08, 23:48
Aπο αρνητικά ; Τί αρνητικά έχει ; Δεν γίνεται να είναι όλα τόσο τέλεια !

karakou
06-09-08, 23:52
Σιγά τα τοπία κιόλας:p.(Εντάξει μωρε καλούτσικα ήταν)
Ελλάδα έχουμε μακράν τα πιο ωραία κ τους καλύτερους τουριστικούς προορισμούς αλλά είμαστε καράβλαχοι οι Έλληνες -μηδέν σεβασμό στο τόπο μας. Όταν μπορείς να εκμεταλλευτείς τη βαριά βιομηχανία σου (τουρισμό κ απο το εσωτερικό κ απο το εξωτερικό) με ευγένεια κ πολιτισμό και σε αντίθεση κοιτάς πως να ξεγελάσεις το τουρίστα ε λακαμά Έλληνα κ Ελληνικό κράτος είσαι άξιο(ς) της μοίρας σου.

Mouse Potato
06-09-08, 23:52
Ενδιαφέρον. Εύχομαι και του χρόνου σε ακόμα περισσότερες χώρες ταξιδάκι... :oneup:

crypter
06-09-08, 23:59
Aπο αρνητικά ; Τί αρνητικά έχει ; Δεν γίνεται να είναι όλα τόσο τέλεια !
ασφαλως και δεν ειναι, εχει και τα αρνητικα του:
-αρκετη ανεργια σε ατομα χωρις σπουδες,σχεδον στο ιδιο επιπεδο με την ελλαδα
-παρατηρησα επισης αρκετους μεθυσμενους αστεγους, (πως στην ελλαδα εχουμε τους ναρκωμανεις που σου ερχονται καθε 3 και λιγο και ζητανε 2-3 ευρω για "φαι" ) εκει εχουν τους αστεγους τους αλλα ακομα και σε αυτο δεν ειναι τοσο ανοργανωτοι, ειδα 2-3 κρατικα ιδρυματα που οργανωναν δωρεαν συσσιτια αστεγων καθε μερα σε συγκεκριμενες ωρες ενω οι ιδιοι οι αστεγοι ειναι σχετικα ακινδυνοι (σιγουρα πιο ακινδυνοι απο τους αντιστοιχους ναρκωμανεις εδω) και αν τους πεις οτι δεν τους δινεις λεφτα σε αφηνουν ησυχο
- οι γυναικες ειναι μεν πιο ομορφες και ευγενικες αλλα οπως θα το περιμενε κανεις εχουν και περισσοτερες απαιτησεις, κοιτανε κυριως τα λεφτα/δουλεια που εχεις και το αν θα μπορεις να τις συντηρεις ανετα (αλλα ετσι ειναι οι γυναικες παντου οχι μονο εκει)
-επισης δυστηχως υπαρχει ακομα το ιδιο σχεδον επιπεδο αναλφαβητισμου και αγνοιας χρησης υπολογιστων με την ελλαδα (ισως και λιγο υψηλοτερο) παροτι στο ιντερνετ καφε που ειχα καθησει για λιγο στην κρακοβια ειδα οτι ολοι πληκτρολογουσαν αστραπιαια αλλα δυστηχως μιλουσαν ειτε στο μσν ειτε σε site τυπου friendfinder:p
και απο γενικη ενημερωση μεσω ιντερνετ ελαχιστα....

αλλα απο την αλλη ακομα και η μικροτερη πολη εχει δικο της τυπογραφειο και δημοσιευει δικια της εφημεριδα, η κρακοβια απο μονη της ειδα οτι δημοσιευε γυρω στις 20+ διαφορετικες εφημεριδες μονο στην περιοχη της κρακοβιας (πραγμα πολυ θετικο)

Ενδιαφέρον. Εύχομαι και του χρόνου σε ακόμα περισσότερες χώρες ταξιδάκι... :oneup:
φενκ γιου :p

Σιγά τα τοπία κιόλας:p.(Εντάξει μωρε καλούτσικα ήταν)
Ελλάδα έχουμε μακράν τα πιο ωραία κ τους καλύτερους τουριστικούς προορισμούς αλλά είμαστε καράβλαχοι οι Έλληνες -μηδέν σεβασμό στο τόπο μας. Όταν μπορείς να εκμεταλλευτείς τη βαριά βιομηχανία σου (τουρισμό κ απο το εσωτερικό κ απο το εξωτερικό) με ευγένεια κ πολιτισμό και σε αντίθεση κοιτάς πως να ξεγελάσεις το τουρίστα ε λακαμά Έλληνα κ Ελληνικό κράτος είσαι άξιο(ς) της μοίρας σου.

ο καθενας με τα γουστα του :p

απο γυναικες τουλαχιστον σκιζει η βορεια ευρωπη :whistle:

alxandros
07-09-08, 12:51
Πόσο ήταν το κόστος για αυτό το ταξίδι; Μεταφορά και διαμονή;

crypter
07-09-08, 12:59
για ενα ατομο:
μεταφορα- ~300 ευρω πηγαινε με λεωφορειο και ελα με αεροπλανο
διαμονη ηταν 15-20 ευρω την ημερα σε τουριστικους κοιτωνες, ειναι σαν ξενοδοχεια πανω κατω αλλα επειδη ειδικευονται σε φιλοξενηση μεγαλων αριθμων τουριστων κατα την αντιστοιχη περιοδο του χρονου εχουν αρκετα πιο χαμηλες τιμες.
για το φαι ειπα και παραπανω ειναι γυρω στα 7 ευρω το πληρες γευμα
για την μεταφορα ειναι περιπου 0,80 λεπτα το εισητηριο του λεωφορειου/τραμ (σχεδον ιδια η τιμη με εδω δηλαδη) ενω για τα τραινα και για μεγαλες αποστασεις εντος της χωρας ξεκινανε απο 15+ ευρω τα εισητηρια
υπαρχει φυσικα εκπτωση σε φοιτητες και ηλικιωμενους αρκει να εχεις την αντιστοιχη ταυτοτητα :p
συνολο (χωρις τις αγορες που εκανα κτλ) βγηκε γυρω στα 600-700 ευρω ανα ατομο για μια εβδομαδα
αν και δεν ειμαι απολυτως σιγουρος για τα νουμερα αφου εκει το νομισμα ειναι αλλο (το "ζλοτυ") και εχει ισοτιμια 1ευρω=~ 3,25 ζλοτυ

giwrgosth
07-09-08, 13:11
Μπράβο, πολύ καλή περιγραφή και φωτό! :oneup:
Το τοπίο,τα κτήρια και αυτά που περιγράφεις στους δρόμους κλπ θυμίζουν πολύ Γερμανία, άλλωστε κοντινές χώρες και κουλτούρες είναι. Μέσα στα σχέδια ένα ταξιδάκι με το αυτοκίνητο, ίσως και του χρόνου αν είμαστε καλά, σε Πολωνία, Τσεχία κλπ.
Πάντως αν πας Σουηδία μην το κάνεις χειμώνα όπως εγώ, πολύ μικρή η μέρα και σε πιάνει κατάθλιψη, δεν μπορείς να δεις τίποτα! Κατά τα άλλα είναι πολύ όμορφα και όταν μπορέσεις να πας!

hammer21
07-09-08, 13:32
ΚΑι ελβετια αυστρια λενε οτι ειναι ωραια επιπλεον των παραπανω που αναφερθηκαν.Καποιοα στιγμη θα το δοκιμασω

blackshadow84
08-09-08, 20:22
Φοβερο ποστ φιλε μου!! Χαρας το κουραγιο σου!! Μακαρι να το ειχα κ εγω να μετεφερα εμπειριες!!

Χιλια Μπραβο!!

emporiko
12-09-08, 02:04
ειναι φανταστικος ο τροπος που εγραψες και απεικονησες το ταξιδι σου.εχω παει και γω 2 φορες στης πολωνια και νομιζω πως ειναι μια χωρα που δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα τις θεωρητικα ανπατυγμενες χωρες τις ευρωπης με το κοστος διαμονης να ειναι παρα πολυ μικρο.ακουγα στην ελλαδα παλαια πολη και νομιζα οτι ηταν το τρομερο μνημειο και μολις ειδα τη πολη της κρακοβιας επαθα πλακα

Skywalker333
16-09-08, 17:44
Τα σπαει ασχημα η πολωνια. πολυ ομορφη χωρα, με πολυ ομορφο κοσμο. παντως, συνεχιζω να προτιμω την ρουμανια και την σερβια απο ανατολικη ευρωπη, κυριως γιατι οι ανθρωποι ειναι πολυ πολυ πολυ πιο κεφατοι!

iloxos
17-09-08, 15:00
βλέπω κάργα πολωνίες ρουμανίες κτλ....πουλάκια μου...;)

mousse
19-09-08, 02:51
η κοπελα μου ειναι πολωνεζα.... μου ελεγε οτι οταν ειχε ερθει πρωτη φορα ελλαδα ειχα παθει κατι σαν σοκ μια και ολοι οι αντρες της μιλαγανε και δεν καταλαβαινε γιατι, και αν δεν της μιλαγανε την κοιταζανε σιγουρα.

εκει εκτος οτι ειναι καθολικοι οι αντρες δεν πειραζουν-μιλανε στις γυναικες στο δρομο ουτε καν στο club, για πλακα μου ελεγε οτι ακομα και γυμνη να βγω στο δρομο δεν θα την κοιταξουν (σημ. ειναι μοντελο) μια και κοπελες σαν αυτη ειναι συνηθισμενες.
οι αντρες ειναι γενικα σκληροι και αυταρχικοι με τις γυναικες τους και για αυτο οι περισσοτερες φευγουν απο την πολωνια.

μετα απο 3 χρονια εδω εχει συνηθησει καπως, και σιγουρα της αρεσει πολυ περισσοτερο απο την πολωνια-αγγλια-γαλλια-ιταλια που εχει ζησει.

εγω δεν καιγομαι να παω εκει, μια μετα το ταξιδι μου στο manhattan δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο πιο ενδιαφερων απο εκει και απο την ελλαδα.

daemonicus
19-09-08, 03:04
Παίδες έχω πάει Σερβία, Ουγγαρία , Ρουμανία, και όπου και να πήγα ήταν άψογα. Και επειδή τυχαίνει να ζώ έντονα στο τουριστικό μέρος στο οποίο έιχα τη τύχη να γεννηθώ, οι κοπέλες απο άλλες χώρες, είναι κλάσεις πιο όμορφες και καλιεργημένες απο τις δικές μας. Δλδ και να μήν σε γουστάρουν , θα σου το πούν και δέν θα πάρουν το ύφος "είμαι 900κιλά αλλα με εσάς τα λιγούρια , μετράω" που έχουν οι δικές μας. Πακετάρετε και πάρτε με τηλ να ακολουθήσω :D

iloxos
19-09-08, 10:04
τωρα πάτε να συγκρίνεται γυναίκες. αυτό δεν γίνεται.

ναι μεν στα γκομενικά οι ελληνίδες είναι ελεεινές αλλά οι ελληνίδες είναι μάνες και όχι κινητά μπ@@@@λα μέχρι τα 60 τους.

φταίνε οι λιγουροέλληνες γι' αυτό. πόδια να χει και ότι να ναι...

xlntstay
19-09-08, 11:11
Προταση προς Όλους...και δεν θα χάσετε......;)
Ουκρανιά...Σεβαστούπολη....:clap:
ΑΑΑΑΑ....μην πάτε με όλα τα "χαρτιά" σας...γιατί μάλλον θα μείνετε (με τη θέληση σας φυσικά) για πάντα εκεί...:lol:
Προτιμήστε καλοκαίρι....(καλά όχι πως και χειμώνα θα σας χαλάσει)...Παρτε και γυαλιά ηλίου για να μην φαίνεται όταν θα σας έχουν πεταχτεί τα μάτια οξω....:cool:

iloxos
19-09-08, 11:39
Προταση προς Όλους...και δεν θα χάσετε......;)
Ουκρανιά...Σεβαστούπολη....:clap:
ΑΑΑΑΑ....μην πάτε με όλα τα "χαρτιά" σας...γιατί μάλλον θα μείνετε (με τη θέληση σας φυσικά) για πάντα εκεί...:lol:
Προτιμήστε καλοκαίρι....(καλά όχι πως και χειμώνα θα σας χαλάσει)...Παρτε και γυαλιά ηλίου για να μην φαίνεται όταν θα σας έχουν πεταχτεί τα μάτια οξω....:cool:

δεν έχεις πάει λατίνα ε; ;)

εκεί συμμετέχουν και οι γυναίκες ;)

Tiven
19-09-08, 13:36
Άτιμε Crypter...

Εκεί που μάζευα χρήμα για υπολογιστή , τώρα μαζεύω για ταξιδάκι ;)


καλό μου έκανες :):)



Άψογο thread.

crypter
19-09-08, 13:54
εκει εκτος οτι ειναι καθολικοι οι αντρες δεν πειραζουν-μιλανε στις γυναικες στο δρομο ουτε καν στο club, για πλακα μου ελεγε οτι ακομα και γυμνη να βγω στο δρομο δεν θα την κοιταξουν (σημ. ειναι μοντελο) μια και κοπελες σαν αυτη ειναι συνηθισμενες.
οι αντρες ειναι γενικα σκληροι και αυταρχικοι με τις γυναικες τους και για αυτο οι περισσοτερες φευγουν απο την πολωνια.

αυτο το παρατηρησα και εγω, αλλα νομιζα οτι ηταν απλη ευγενια :p ουτε βλεμμα τους εριχναν ουτε τιποτα, και ουτε οι γυναικες τους κοιταζαν. :hmm: (εκτος φυσικα απο τα ζευγαρακια που κυκλοφορουσαν)

τοσες μερες και μου εχει λειψει το φαι που ετρωγα εκει :( (περα απο τις γυναικες :p)
δεν συγκρινεται καν με οτιδηποτε εχω φαει εδω, ηταν τοσο καλοφτιαγμενο και χορταστικο και με φρεσκα υλικα. Ετρωγα σαν βασιλιας και με πολυ λιγα εξοδα, δεν περιγραφονται οι νοστιμιες που εφαγα και οι φωτογραφιες ειναι πολυ "λιγες" για να τα απεικονισουν. Αγορασα ενα βιβλιο πολωνικης μαγειρικης πριν μερικες μερες αλλα ειμαι ψιλοασχετος :p, μονο καμια σαλατα βλεπω να μου πετυχαινει. :oops:
:p
εδιτ: μου φαινεται οτι του χρονου θα ξαναπαω πολωνια, και ας μην παω σε αλλη χωρα. :D ειναι αρκετα ακομα που δεν ειδα.

Άτιμε Crypter...
Εκεί που μάζευα χρήμα για υπολογιστή , τώρα μαζεύω για ταξιδάκι
καλό μου έκανες
Άψογο thread.
:p :D

karakou
21-09-08, 00:29
Πρέπει να πούμε στη Μάγια Τσόκλη να διαβάσει το thread:whistle:. Eίσαι ένας πιθανός συνεργάτης της:p
:hmm:Αν κ τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον για συνεργάτης του Μαμαλάκη κάνεις:rofl:

Patentman
21-09-08, 01:20
Με το καλο για νεο προορισμο!

ΥΓ. μην ταξιδευεις με πουλμαν. Ταλαιπωρια και πολυ επικινδυνο (ατυχηματα).
Ειτε με τραινο με διαβαλκανικο εισητηριο 5 ημερων (5 μερες χρησης της σιδηροδρομικης γραμμης) ή με EasyJet.
Εχω παει και με τους δυο τροπους, 26 ωρες για Ρουμανια σε κουκετα και 120 ευρω με επιστροφη στην Τσεχια με την Easyjet.
Σου προτεινω και τις δυο αυτες χωρες, αξιζουν.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 4 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Την κουκετα θα την κατευχαριστηθηθεις, ειδικα αν εισαι με γυναικα. ;)
Αν χιονιζει κιολας ειναι απλα τελεια, μαγευτικα.
Το μειονεκτημα ειναι οτι μετα απο τις 26 ωρες συνεχιζεις να κουνιεσε -ετσι νιωθεις- για αλλες 8 τουλαχιστον...:lol:
Στην επιστροφη δεν αντεξα, γυρισα με αεροπλανο, αλλά ηθελα να το κανω, αξεχαστη εμπειρια.

world_observer
22-09-08, 01:16
αυτο το παρατηρησα και εγω, αλλα νομιζα οτι ηταν απλη ευγενια :p ουτε βλεμμα τους εριχναν ουτε τιποτα, και ουτε οι γυναικες τους κοιταζαν. :hmm: (εκτος φυσικα απο τα ζευγαρακια που κυκλοφορουσαν)

τοσες μερες και μου εχει λειψει το φαι που ετρωγα εκει :( (περα απο τις γυναικες :p)
δεν συγκρινεται καν με οτιδηποτε εχω φαει εδω, ηταν τοσο καλοφτιαγμενο και χορταστικο και με φρεσκα υλικα. Ετρωγα σαν βασιλιας και με πολυ λιγα εξοδα, δεν περιγραφονται οι νοστιμιες που εφαγα και οι φωτογραφιες ειναι πολυ "λιγες" για να τα απεικονισουν. Αγορασα ενα βιβλιο πολωνικης μαγειρικης πριν μερικες μερες αλλα ειμαι ψιλοασχετος :p, μονο καμια σαλατα βλεπω να μου πετυχαινει. :oops:
:p
εδιτ: μου φαινεται οτι του χρονου θα ξαναπαω πολωνια, και ας μην παω σε αλλη χωρα. :D ειναι αρκετα ακομα που δεν ειδα.

:p :D
Crypter όντως έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο συγκεκριμένο θρεντ.Μπράβο σου για τον πλήρη τρόπο που τα παρουσιάζεις.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Επειδή σκέφτομαι να πάω κατά το Νοέμβρη Πολωνία, και με δεδομένο τη "διαφορά καιρού" μεταξύ Ελλάδας και Πολωνίας, τι πιστεύεις, θα είναι καλά ή θα έχει υπερβολικό κρύο, μικρή μέρα κλπ?

Πάντως γενικά ξέρω ότι οι περισσότεροι επισκέπτονται τις "βόρειες" χώρες για αυτόν ακριβώς το λόγο και όχι για τον ήλιο τους. Τι θα μου πρότεινες?

Και κάτι ακόμα. Είπες ότι δεν ταξίδεψες στον πηγαιμό με αεροπλάνο αλλά πήγες οδικώς. Πόσες ώρες σου πήρε (τρένο?) και αν άξιζε ως προς τη σχέση χρήματα-ταλαιπωρία.

Ευχαριστώ

........Auto merged post: world_observer πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Την κουκετα θα την κατευχαριστηθηθεις, ειδικα αν εισαι με γυναικα. ;)
Αν χιονιζει κιολας ειναι απλα τελεια, μαγευτικα.

Μη μου πεις ότι έχει και παράθυρο δίπλα στο κρεβάτι με πέθανες!!
Πωωω!! Τι ακούω, πολύ ωραία πρέπει να είναι!

George978
22-09-08, 02:28
τωρα πάτε να συγκρίνεται γυναίκες. αυτό δεν γίνεται.

ναι μεν στα γκομενικά οι ελληνίδες είναι ελεεινές αλλά οι ελληνίδες είναι μάνες και όχι κινητά μπ@@@@λα μέχρι τα 60 τους.

φταίνε οι λιγουροέλληνες γι' αυτό. πόδια να χει και ότι να ναι...


ναι ναι , οτι πεις. :down:
Ενδεικτικα το κερατο εδω και στην ιταλια ανθιζει και βρισκεται ψηλα στις θεσεις σε ολη την ευρωπη (και ρωσσια), εκτος και αν εδω και ιταλια πανε με τις κατσικες και δε το ξερω

mafiaboy
22-09-08, 06:35
αυτο παντως με τα αυτοκίνητα να σταματάνε οταν σε βλεπουν να πας να περάσεις το δρόμο ειναι απίστευτο! εδώ τρέχεις μην σε πατήσουν ...μονο ελλαδα γίνεται αυτό έτσι?φταίει η ψυχοσύνθεση ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!
ΚΑΝΤΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ!!

και ναι μπορω να πω οτι υποτιμω την ελλαδα και τα τοπια της και τα τρομερα νησια μας γιατι απλα δεν εχω αρκετα χρηματα ωστε να μου πιανει τον κ*λ* καθε καραβλαχος με δωματια στην χαλκιδικη με 100 ευρω το βραδυ για ενα δικλινο της πλακας.οπως και στο καιμακτσαλαν στον αγιο αθανασιο που πληρωνεις χρυσο για να εισαι ενα βραδυ σε μια παραγκα.οχι ευχαριστω δεν θα παρω προτιμω να παω εξω να δω την ακμη και οχι την παρακμη.

crypter
22-09-08, 08:37
Crypter όντως έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο συγκεκριμένο θρεντ.Μπράβο σου για τον πλήρη τρόπο που τα παρουσιάζεις.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Επειδή σκέφτομαι να πάω κατά το Νοέμβρη Πολωνία, και με δεδομένο τη "διαφορά καιρού" μεταξύ Ελλάδας και Πολωνίας, τι πιστεύεις, θα είναι καλά ή θα έχει υπερβολικό κρύο, μικρή μέρα κλπ?


οταν ειχα παει εγω ηταν τελη αυγουστου και το πρωι εφτανει τους 28-30 και βαθμους (αρα μια χαρα με κοντομανικο) ενω το βραδυ επεφτε στους 15 περιπου. υποθετω οτι τον νοεμβριο θα κανει παγωνια:p . οχι οτι δεν αξιζει γιατι για μενα ακομα και με το κρυο αξιζει η εμπειρια και με το παραπανω.
Αν εχεις την δυνατοτητα πηγαινε και ας ειναι νοεμβριος, συνηθως απο οτι διαβασα τα χιονια εκει ξεκινανε κατα τα μεσα δεκεμβριου (αλλα οταν μιλαμε για χιονια εννοουμε 1-2 μετρα χιονοπτωση). Α και ζητημα μικροτερης μερας δεν νομιζω να υπαρχει, δεν ειναι και τοσο βορεια :p, η αγγλια ειναι ακομα πιο βορεια και δεν νομιζω να εχει τετοια φαινομενα :hmm:.


Πάντως γενικά ξέρω ότι οι περισσότεροι επισκέπτονται τις "βόρειες" χώρες για αυτόν ακριβώς το λόγο και όχι για τον ήλιο τους. Τι θα μου πρότεινες?
θα σου προτεινα να ξεκινησεις μεχρι το Katowice της πολωνιας με οποιο μεσο αποφασισεις και απο εκει να πας αμεσως η στο Wroclaw η στην κρακοβια για μερικες ημερες,
Βαρσοβια δεν ξερω αν θα προλαβαινες να πας γιατι εκτος απο την μεγαλη αποσταση (8+ ωρες τουλαχιστον για να φτασεις εκει απο κρακοβια) ειναι και τιγκα στον κοσμο ως πρωτευουσα ενω ειναι και πιο ακριβη (στα επιπεδα της ελλαδας) απο τις υπολοιπες πολεις.
:)

Και κάτι ακόμα. Είπες ότι δεν ταξίδεψες στον πηγαιμό με αεροπλάνο αλλά πήγες οδικώς. Πόσες ώρες σου πήρε (τρένο?) και αν άξιζε ως προς τη σχέση χρήματα-ταλαιπωρία.
πηγα με λεωφορειο απο αθηνα μεχρι Wroclaw, μου πηρε συνολο 26 περιπου ωρες στο πηγαινε απο αθηνα μεχρι Katowice και μετα αλλες 3 απο Katowice μεχρι Wroclaw (με ενα βανακι).
και κοστισε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 100 ευρω ανα ατομο για ολο αυτο.
βεβαια προσωπικα θα το αποφυγω οσο μπορω γιατι πιαστηκα τοσο πολυ απο το καθισιο επι 2 μερες που δυσκολευομουν να περπατησω :p αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει ποτε σου τοτε καντο απαραιτητως, ειναι και αυτο μια εμπειρια και θα ερθεις και πιο αμεσα σε επαφη με τους ντοπιους μεσα στο λεωφορειο. (σημ: μην ξεχασεις να φερεις τουλαχιστον ενα μαξιλαρακι για το ταξιδι για να μην ακουμπας το κεφαλι στο τζαμι του λεωφορειου γιατι δεν θα καταφερεις να κοιμηθεις αλλιως.)
:)
με λιγα λογια ναι αξιζει απλα να εισαι προετοιμασμενος για λιγο κρυο :p :)

iloxos
22-09-08, 10:13
ναι ναι , οτι πεις. :down:
Ενδεικτικα το κερατο εδω και στην ιταλια ανθιζει και βρισκεται ψηλα στις θεσεις σε ολη την ευρωπη (και ρωσσια), εκτος και αν εδω και ιταλια πανε με τις κατσικες και δε το ξερω

μπαααα και δω το κέρατο αβέρτα πάει. μπες σε κάνα facebook να δεις τι γίνεται.. το 90% είναι παντρεμένες ή με γκόμενο.
για να μην σου πω στις εταιρίες μέσα τί γίνεται...

απο την άλλη όμως οι ελληνίδες βγάζουν καλά παιδιά σε μεγάλο ποσοστό. αυτό κρατάω για την ώρα.

σε όλους μας αρέσουν οι ρωσίδες ή οι βραζιλιάνες αλλά θα έπαιρνες γυναίκα σου ποτέ καμία;;;

που είσαι ιταλία ρε θηρίο; έκανα κάτι μήνες φλωρεντία και πάω συνέχεια.

Tiven
22-09-08, 10:30
απο την άλλη όμως οι ελληνίδες βγάζουν καλά παιδιά σε μεγάλο ποσοστό. αυτό κρατάω για την ώρα.



Αυτό το βλέπω καθημερινά σε αυτό το μπ****λο που ζούμε με όλους αυτούς τους άγιους ανθρώπους...:down:

iloxos
22-09-08, 11:55
Αυτό το βλέπω καθημερινά σε αυτό το μπ****λο που ζούμε με όλους αυτούς τους άγιους ανθρώπους...:down:

άλλο τι κάνουν στη συνέχεια απο επιλογή ή ανάγκη. στην ελλάδα ειδικά στην επαρχεία η ελληνική νεολαία είναι 100 χρόνια μπροστά απο την μέση αλλοδαπή σε πολλά θέματα κυρίως ηθικού τομέα.

και αυτά έρχονται απο τη μάνα.

George978
22-09-08, 16:59
ιλοχε μου εχουν πεσει καθε λογης τριχα με αυτα που λες. Μας κανεις πλακα προφανως

world_observer
22-09-08, 17:17
οταν ειχα παει εγω ηταν τελη αυγουστου και το πρωι εφτανει τους 28-30 και βαθμους (αρα μια χαρα με κοντομανικο) ενω το βραδυ επεφτε στους 15 περιπου. υποθετω οτι τον νοεμβριο θα κανει παγωνια:p . οχι οτι δεν αξιζει γιατι για μενα ακομα και με το κρυο αξιζει η εμπειρια και με το παραπανω.
Αν εχεις την δυνατοτητα πηγαινε και ας ειναι νοεμβριος, συνηθως απο οτι διαβασα τα χιονια εκει ξεκινανε κατα τα μεσα δεκεμβριου (αλλα οταν μιλαμε για χιονια εννοουμε 1-2 μετρα χιονοπτωση). Α και ζητημα μικροτερης μερας δεν νομιζω να υπαρχει, δεν ειναι και τοσο βορεια :p, η αγγλια ειναι ακομα πιο βορεια και δεν νομιζω να εχει τετοια φαινομενα :hmm:.


θα σου προτεινα να ξεκινησεις μεχρι το Katowice της πολωνιας με οποιο μεσο αποφασισεις και απο εκει να πας αμεσως η στο Wroclaw η στην κρακοβια για μερικες ημερες,
Βαρσοβια δεν ξερω αν θα προλαβαινες να πας γιατι εκτος απο την μεγαλη αποσταση (8+ ωρες τουλαχιστον για να φτασεις εκει απο κρακοβια) ειναι και τιγκα στον κοσμο ως πρωτευουσα ενω ειναι και πιο ακριβη (στα επιπεδα της ελλαδας) απο τις υπολοιπες πολεις.
:)

πηγα με λεωφορειο απο αθηνα μεχρι Wroclaw, μου πηρε συνολο 26 περιπου ωρες στο πηγαινε απο αθηνα μεχρι Katowice και μετα αλλες 3 απο Katowice μεχρι Wroclaw (με ενα βανακι).
και κοστισε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 100 ευρω ανα ατομο για ολο αυτο.
βεβαια προσωπικα θα το αποφυγω οσο μπορω γιατι πιαστηκα τοσο πολυ απο το καθισιο επι 2 μερες που δυσκολευομουν να περπατησω :p αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει ποτε σου τοτε καντο απαραιτητως, ειναι και αυτο μια εμπειρια και θα ερθεις και πιο αμεσα σε επαφη με τους ντοπιους μεσα στο λεωφορειο. (σημ: μην ξεχασεις να φερεις τουλαχιστον ενα μαξιλαρακι για το ταξιδι για να μην ακουμπας το κεφαλι στο τζαμι του λεωφορειου γιατι δεν θα καταφερεις να κοιμηθεις αλλιως.)
:)
με λιγα λογια ναι αξιζει απλα να εισαι προετοιμασμενος για λιγο κρυο :p :)

πςςςς!
έχει ανοίξει πολύ η όρεξη μου και να δούμε ποιος θα μου την κλείσει!
Πολύ κατατοπιστικός, θενξ crypter!

iloxos
22-09-08, 18:08
ιλοχε μου εχουν πεσει καθε λογης τριχα με αυτα που λες. Μας κανεις πλακα προφανως

σε τί πράγμα αναφέρεσαι;

Patentman
22-09-08, 20:15
Μη μου πεις ότι έχει και παράθυρο δίπλα στο κρεβάτι με πέθανες!!
Πωωω!! Τι ακούω, πολύ ωραία πρέπει να είναι!

Εννοειται!
Εξω κανει κρυο, πεφτει χιονι, βλεπεις παντου ενα χιονισμενο τοπιο που αλλαζει συνεχως.
Μεσα εχεις ενα καλοριφερακι που δινει την αισθηση ζεστασιας.
Αμα εχεις οργανωθει κιολας εχεις ολα τα απαραιτητα για να περασεις αξεχαστα.

Η ταλαιπωρια που δειχνει να εχει το ταξιδι με τραινο (κουκετα) μπορει να μετατραπει στην καλυτερη εμπειρια, αρκει να το θελουν οι συνθηκες και το ταιρι.

Tiven
22-09-08, 20:31
Εννοειται!
Εξω κανει κρυο, πεφτει χιονι, βλεπεις παντου ενα χιονισμενο τοπιο που αλλαζει συνεχως.
Μεσα εχεις ενα καλοριφερακι που δινει την αισθηση ζεστασιας.
Αμα εχεις οργανωθει κιολας εχεις ολα τα απαραιτητα για να περασεις αξεχαστα.

Η ταλαιπωρια που δειχνει να εχει το ταξιδι με τραινο (κουκετα) μπορει να μετατραπει στην καλυτερη εμπειρια, αρκει να το θελουν οι συνθηκες και το ταιρι.

ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Μας έχεις φτιάξει άγρια όλους στο thread !

kikoath
22-09-08, 20:38
άλλο τι κάνουν στη συνέχεια απο επιλογή ή ανάγκη. στην ελλάδα ειδικά στην επαρχεία η ελληνική νεολαία είναι 100 χρόνια μπροστά απο την μέση αλλοδαπή σε πολλά θέματα κυρίως ηθικού τομέα.

και αυτά έρχονται απο τη μάνα.
+1 Απόλυτα αληθές!

world_observer
22-09-08, 22:28
Εννοειται!
Εξω κανει κρυο, πεφτει χιονι, βλεπεις παντου ενα χιονισμενο τοπιο που αλλαζει συνεχως.
Μεσα εχεις ενα καλοριφερακι που δινει την αισθηση ζεστασιας.
Αμα εχεις οργανωθει κιολας εχεις ολα τα απαραιτητα για να περασεις αξεχαστα.

Η ταλαιπωρια που δειχνει να εχει το ταξιδι με τραινο (κουκετα) μπορει να μετατραπει στην καλυτερη εμπειρια, αρκει να το θελουν οι συνθηκες και το ταιρι.
καλά ήρεμα με τα ταίρια μεσα στα τρένα :p:p
είπαμε δεν θα γ@@@ούμε κιόλας!!
πλάκα:p

Patentman
22-09-08, 23:06
Εσυ εισαι μικρος γι`αυτα. :p
Γραφεις το τραινο με εψιλον. :p:p

world_observer
22-09-08, 23:27
δε θα τό'λεγα ότι είμαι μικρός!!

το τρένο έχει double spelling μπορείς να το γράψεις και με έψιλον και με άλφα γιώτα!
:)

lazar
22-09-08, 23:39
Α και ζητημα μικροτερης μερας δεν νομιζω να υπαρχει, δεν ειναι και τοσο βορεια :p, η αγγλια ειναι ακομα πιο βορεια και δεν νομιζω να εχει τετοια φαινομενα :hmm:.

Η Βαρσοβία είναι πιο βόρεια από το Λονδίνο.

Η Πολωνία είναι πολύ κρύα τον χειμώνα.

crypter
22-09-08, 23:41
Η Βαρσοβία είναι πιο βόρεια από το Λονδίνο.

Η Πολωνία είναι πολύ κρύα τον χειμώνα.

λολ οντως εχεις δικιο, πιο βορεια δεν ειναι, αλλα περιπου στο ιδιο "υψος" τις κοβω :p:p
44432

Tiven
23-09-08, 00:07
καλά ήρεμα με τα ταίρια μεσα στα τρένα :p:p
είπαμε δεν θα γ@@@ούμε κιόλας!!
πλάκα:p

Γιατί καλέ , δικιά τους είσαι ? :hmm:

world_observer
23-09-08, 00:44
Γιατί καλέ , δικιά τους είσαι ? :hmm:
Σε μένα μιλάς? λολ
μάλλον έγινε ένα μπέρδεμα με τα X,Y χρωμοσώματα!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.