PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δε δίνει η Forthnet Δίοδος;



lewton
08-09-08, 17:11
Είναι μεγάλο ζήτημα αυτή η αδιαφορία της Forthnet για το Δίοδος.

Η εταιρία θα μπορούσε να δίνει την επιλογή σε όποιον είναι φοιτητής ή εν γένει δικαιούχος του Δίοδος να πάρει Δίοδος Internet στο single-play ή double-play πρόγραμμά του, και σε αντάλλαγμα να του κάνει έκπτωση στο πάγιο (3-4 ευρώ).

Έτσι και αυτή γλιτώνει την επιβάρυνση του δικτύου της (οι αναβαθμίσεις κοστίζουν), και δεν αποκλείει όλον τον κόσμο που θέλει πανεπιστημιακή ΙΡ.

Τι λέτε;

sdikr
08-09-08, 18:53
Μήπως γιατί η διασύνδεση με το ΕΔΕΤ κοστίζει;

lewton
08-09-08, 18:55
Μήπως γιατί η διασύνδεση με το ΕΔΕΤ κοστίζει;
Πίστευα ότι είναι δωρεάν...

sdikr
08-09-08, 19:05
Πίστευα ότι είναι δωρεάν...

Ανάλογα που έχουν την διασύνδεση

Umbra
08-09-08, 19:23
Ισως ειναι καθαρα οικονομικος ο λογος....δεν θελουν να δεαμευσιυν πορτες,bandwidth,...,για χαμηλοτερο κερδος.....

lewton
08-09-08, 20:01
Ισως ειναι καθαρα οικονομικος ο λογος....δεν θελουν να δεαμευσιυν πορτες,bandwidth,...,για χαμηλοτερο κερδος.....
Μα το να ξεφορτώσουν το δίκτυό τους από μερικές χιλιάδες άτομα δεν είναι κέρδος;

Πύρρος
08-09-08, 23:47
Πίστευα ότι είναι δωρεάν...

Θεωρητικά δωρεάν είναι, αλλά αν για να έχεις σύνδεση με το ΕΔΕΤ περνάς από AIX τότε πρακτικά κοστίζει.

DSLaManiaC
09-09-08, 00:12
Θεωρητικά δωρεάν είναι, αλλά αν για να έχεις σύνδεση με το ΕΔΕΤ περνάς από AIX τότε πρακτικά κοστίζει.

Περισσότερο κοστίζει το διεθνές bandwidth. :)

karavagos
09-09-08, 01:16
Η διασύνδεση μεταξύ ΕΔΕΤ και παρόχου (όταν πρόκειται για το Δίοδος) χρησιμοποιείται μόνο για την επικοινωνία των radius servers, οπότε χρειάζεται ελάχιστο bandwidth. Ο λόγος είναι άλλος και αν θυμάμαι καλά έχει αναφερθεί σε κάποια παλιά μηνύματα, τότε που ξεκινούσε το Δίοδος.


Περισσότερο κοστίζει το διεθνές bandwidth. :)
μπαααααα......

parsifal
09-09-08, 03:07
Παλαιότερα, η Forthnet έδινε προσφορά για σύνδεση μέσω ΔΙΟΔΟΣ. Το τελευταίο που ίσχυε ήταν για 24Mbps με Shared LLU, και το παράδοξο ήταν ότι κόστιζε ακριβώς όσο το Forthnet ADSL. Αν θυμάμαι καλά (πρέπει να το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ), καταγγέλθηκε αυτό το γεγονός και αναγκάστηκε η Forthnet να αποσύρει το πακέτο από το site του ΔΙΟΔΟΣ.

Τώρα, γιατί έχουν περάσει τόσοι μήνες χωρίς να υπάρχει προσφορά της στο diodos.gsrt.gr, μάλλον με πληροφόρηση «εκ των έσω» θα μπορούσε να απαντηθεί σχετικά αξιόπιστα...

hel
09-09-08, 07:33
Εγώ δεν ξέρω κανέναν φοιτητή να χρησιμοποιεί ΔΙΟΔΟΣ, γιατί όλοι θέλουν υψηλές ταχύτητες και 2play.
Η ερώτηση θα ήταν όπως αναφέρεται παραπάνω, γιατί δεν παρέχει έκπτωση στο 2play για φοιτητές ή γιατί δεν δίνει τα 24 σε χαμηλότερη τιμή...

goku
09-09-08, 07:57
στους τελικούς χρήστες (φοιτητές), από ότι ξέρω, η μόνη διαφορά είναι ότι παίρνουνε ip από ένα άλλο εύρος διευθύνσεων που είναι κοινό για όλους τους ISP (προφανώς το παίρνουν όλοι από το ΔΙΟΔΟΣ) και βασικά αυτές οι ip είναι ακαδημαικές, δηλαδή με αυτές έχουν πρόσβαση σε ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες κλπ. Τώρα τεχνικά πως γίνεται, δηλαδή να παίρνει ο ISP (οποιοσδήποτε και να είναι) IPs από το ΔΙΟΔΟΣ (η ΕΔΕΤ δεν ξέρω) αυτό είναι που πρέπει να δούμε. Νομίζω το bantwidth το δείνει ο ίδιος ο ISP οπότε δεν γλυτώνει τίποτα, το μόνο που αλάζει είναι η ip.

jtsop
09-09-08, 08:14
Μήπως γιατί η διασύνδεση με το ΕΔΕΤ κοστίζει;
μπα... δεν είναι αυτό


Νομίζω το bantwidth το δείνει ο ίδιος ο ISP οπότε δεν γλυτώνει τίποτα, το μόνο που αλάζει είναι η ip.
Οι περισότεροι ISPs δίνουν IP του ιδρύματος που ανήκει ο φοιτητής. Σε αυτή την περίπτωση το εύρος ζώνης είναι του ΕΔΕΤ. Η 4νετ δεν ανήκε σε αυτή την κατηγορία.

hel
09-09-08, 08:43
μπα... δεν είναι αυτό


Οι περισότεροι ISPs δίνουν IP του ιδρύματος που ανήκει ο φοιτητής. Σε αυτή την περίπτωση το εύρος ζώνης είναι του ΕΔΕΤ. Η 4νετ δεν ανήκε σε αυτή την κατηγορία.

Και όταν δεν μπορείς να πάρεις ip , σε παραπέμπουν στην ΕΔΕΤ , απ ότι θυμάμαι με το ΔΙΟΔΟΣ από vivodi.

lewton
09-09-08, 16:34
Η διασύνδεση μεταξύ ΕΔΕΤ και παρόχου (όταν πρόκειται για το Δίοδος) χρησιμοποιείται μόνο για την επικοινωνία των radius servers, οπότε χρειάζεται ελάχιστο bandwidth. Ο λόγος είναι άλλος και αν θυμάμαι καλά έχει αναφερθεί σε κάποια παλιά μηνύματα, τότε που ξεκινούσε το Δίοδος.


μπαααααα......

Άλλο ένα κλασικό post του karavagou αλά-Πυθία (η παλιά Πυθία, όχι η απομίμηση που βγήκε πρόσφατα)... :what:

Πες τίποτα παραπάνω. :clap:

hel
10-09-08, 00:32
Λιτός και απέριττος:)

elkor
10-09-08, 08:51
Από όσο γνωρίζω σήμερα θα ανακοινωθεί η διάθεση του φοιτητικού πακέτου Full LLU κάτι σαν μικρό 2play με 15-16€ και μέσω του ΔΙΟΔΟΣ.

Περισότερα εντός της ημέρας ή αυρίο.

:)

lewton
10-09-08, 21:29
Ενδιαφέρον.

pskouras
11-09-08, 09:08
Εγώ δεν ξέρω κανέναν φοιτητή να χρησιμοποιεί ΔΙΟΔΟΣ, γιατί όλοι θέλουν υψηλές ταχύτητες και 2play.
Η ερώτηση θα ήταν όπως αναφέρεται παραπάνω, γιατί δεν παρέχει έκπτωση στο 2play για φοιτητές ή γιατί δεν δίνει τα 24 σε χαμηλότερη τιμή...

Μην το λες αυτο...Απλα ειναι πολυ πιο ακριβο σε σχεση με το DP, Εγω το ειχα για κανα δυο χρονια μεχρι που μετακομησα, Βολευει αλλα ακριβο (Για μενα)

hel
11-09-08, 09:16
Μην το λες αυτο...Απλα ειναι πολυ πιο ακριβο σε σχεση με το DP, Εγω το ειχα για κανα δυο χρονια μεχρι που μετακομησα, Βολευει αλλα ακριβο (Για μενα)

Το λέω γιατί κανένας που ρώτησα δεν ήξερε ότι μπορεί να μπαίνει σε βιβλιοθήκες για άρθρα κτλ.
Κυρίως μεταπτυχιακοί ενδιαφέρονται γι αυτά , που μπαίνουν από computer του Πανεπιστημίου ή Πολυτεχνείου.

mech5107
11-09-08, 12:03
Από όσο γνωρίζω σήμερα θα ανακοινωθεί η διάθεση του φοιτητικού πακέτου Full LLU κάτι σαν μικρό 2play με 15-16€ και μέσω του ΔΙΟΔΟΣ.

Περισότερα εντός της ημέρας ή αυρίο.

:)


Πολύ ενδιαφέρον αυτό, βέβαια μόλις τσέκαρα και δεν τις έχουν αλλάξει...
Είναι σίγουρη η πληροφορία σου?
Θα έπαιρνα να ρωτήσω, αλλά δεν θα μου λένε μιας και δεν είναι στο site...

lewton
11-09-08, 15:44
Εγώ δεν ξέρω κανέναν φοιτητή να χρησιμοποιεί ΔΙΟΔΟΣ, γιατί όλοι θέλουν υψηλές ταχύτητες και 2play.
Η ερώτηση θα ήταν όπως αναφέρεται παραπάνω, γιατί δεν παρέχει έκπτωση στο 2play για φοιτητές ή γιατί δεν δίνει τα 24 σε χαμηλότερη τιμή...
Δίοδος πάει μέχρι 24.
Άρα αυτό που λες δεν έχει βάση.

jtsop
11-09-08, 15:49
Από όσο γνωρίζω σήμερα θα ανακοινωθεί η διάθεση του φοιτητικού πακέτου Full LLU κάτι σαν μικρό 2play με 15-16€ και μέσω του ΔΙΟΔΟΣ.

Περισότερα εντός της ημέρας ή αυρίο.

:)

χλωμότατο ...

elkor
11-09-08, 19:13
Λοιπόν έχουμε και λέμε.....

Φοιτητικό για όλους στους σπουδαστές δημόσιας και ιδιωτικής εκπαίδευσης 14,75€ economy Full llu χωρίς πάγιο ΟΤΕ με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο της fnet για τις κλήσεις. Έως 24Mbit.

Για τους 6 πρώτους μήνες μετά από ότι κατάλαβα γυρίζει σε κανονικό economy με 24,90€/μήνα
:respekt:

parsifal
11-09-08, 19:47
Υπάρχει κάποιο link;

hel
11-09-08, 23:45
Δίοδος πάει μέχρι 24.
Άρα αυτό που λες δεν έχει βάση.

Δεν είπα ότι θέλουν μόνο την ταχύτητα , αλλά και το τηλέφωνο , γιατί πληρώνουν υπεραστικά.

lewton
11-09-08, 23:56
Δεν είπα ότι θέλουν μόνο την ταχύτητα , αλλά και το τηλέφωνο , γιατί πληρώνουν υπεραστικά.
Εγώ στο πρώτο post μου γράφω ότι θα μπορούσε να δίνει ακριβώς τα πακέτα που δίνει τώρα και απλά να κάνει μια μικρή έκπτωση αν μπαίνει ΙΡ του Δίοδος.
Άρα να και οι κλήσεις. ;)

kopriniotis
17-09-08, 17:26
ρε παιδιά λεπτομέρειες πού θα βρούμε για τη νέα προσφορά;εδώ στο φόρουμ υπάρχει κάποιο θέμα που έχει ανοίξει;

parsifal
17-09-08, 17:29
http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=241408

Αλλά δεν είναι μέσω ΔΙΟΔΟΣ τελικά.

lewton
21-09-08, 17:29
Τελικά αυτό που ανακοίνωσε η Forthnet για σπουδαστές μόνο Δίοδος δεν είναι.
Απλά η εταιρία δίνει τη σύνδεση σε τιμές κάτω του κόστους για 6 μήνες για να πιάσει κόσμο.

Καμία σχέση με το Δίοδος, που θα της έδινε:
1. την ευκαιρία να μειώσει το κόστος της, και άρα να δίνει λίγο φθηνότερα τις υπηρεσίες της κρατώντας το ίδιο κέρδος.
2. τη δυνατότητα να προσελκύσει τον κόσμο που χρειάζεται να έχει IP του ΕΔΕΤ. Όλοι αυτοί έχουν μόνη σοβαρή επιλογή την OTEnet.

parsifal
21-09-08, 17:34
:oneup:

Θα προτιμούσα ένα πακέτο FULL LLU με πανεπιστημιακή IP, ακόμη κι αν δεν μου παρεχόταν σε τιμή χαμηλότερη από αυτήν που έχω τώρα (η οποία θεωρώ ότι είναι ήδη σε πολύ καλά επίπεδα).

paravoid
21-09-08, 17:35
2. τη δυνατότητα να προσελκύσει τον κόσμο που χρειάζεται να έχει IP του ΕΔΕΤ. Όλοι αυτοί έχουν μόνη σοβαρή επιλογή την OTEnet.
Το set του κόσμου που πραγματικά χρειάζεται να έχει IP κάποιου Πανεπιστημίου ολοένα και μικραίνει (και από αύριο θα μικρύνει ακόμη περισσότερο)...

Καταλαβαίνω γιατί η Forthnet μπορεί να μη θέλει να κάνει μια διασύνδεση με το Δίοδος, μιας και με αυτό έχει κόστος (το helpdesk & το λογιστικό κομμάτι) με πολύ μικρό περιθώριο κέρδους ενώ αδυνατεί να προσφέρει value-added services (φωνή, τηλεόραση κτλ.) πάνω από αυτό.

parsifal
21-09-08, 17:41
(και από αύριο θα μικρύνει ακόμη περισσότερο)...

Τί πρόκειται να συμβεί αύριο; :hmm:

paravoid
21-09-08, 18:24
Τί πρόκειται να συμβεί αύριο; :hmm:
http://www.heal-link.gr/journals/index.jsp


Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την έναρξη της υπηρεσίας υποδομής πιστοποίησης και εξουσιοδότησης μέσω του HEAL-Link Federation (http://www.heal-link.gr/journals/aai/) χρησιμοποιώντας το λογισμικό Shibboleth, στον εκδοτικό οίκο Elsevier την ερχόμενη εβδομάδα. Η υπηρεσία αυτή δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες των μελών του Συνδέσμου να έχουν πλήρη πρόσβαση στο περιεχόμενο των περιοδικών του οίκου, ανεξάρτητα από το σημείο πρόσβασης στο διαδίκτυο ή τον Internet provider που χρησιμοποιούν.


[σόρρυ για το κρυπτικό μήνυμα πριν, έψαχνα να βρω την δημόσια ανακοίνωση...]

Spanos
21-09-08, 18:37
Για να δώσει Δίοδος πρέπει να ξοδέψει πόρτες απο τα DSLAM, να επιβαρύνει το εντός της Ελλάδας δίκτυο, να κάνει λογιστικά έξοδα χωρίς να μπορεί να προσφέρει Value Added Services. Οπότε γιατί να το κάνει, για ελάχιστα ευρώ κέρδος;

Οι άλλοι για δε το κάνουν (Tellas, On, NetOne); Εφόσον έχεις κάλυψη απο ιδιόκτητο καλύτερα να βάλεις ένα πακέτο Double Play και να έχεις ένα συνολικό πακέτο με δωρεάν υπεραστικά και κινητά, ίσως και IPTV και την άκρη με τις βιβλιοθήκες την βρίσκεις. Έτσι και αλλιώς ποιός διαβάζει όταν είναι φοιτητής; ;)

lewton
21-09-08, 18:39
Για να δώσει Δίοδος πρέπει να ξοδέψει πόρτες απο τα DSLAM, να επιβαρύνει το εντός της Ελλάδας δίκτυο, να κάνει λογιστικά έξοδα χωρίς να μπορεί να προσφέρει Value Added Services. Οπότε γιατί να το κάνει, για ελάχιστα ευρώ κέρδος;

Οι άλλοι για δε το κάνουν (Tellas, On, NetOne); Εφόσον έχεις κάλυψη απο ιδιόκτητο καλύτερα να βάλεις ένα πακέτο Double Play και να έχεις ένα συνολικό πακέτο με δωρεάν υπεραστικά και κινητά, ίσως και IPTV και την άκρη με τις βιβλιοθήκες την βρίσκεις. ;)
Προφανώς δε διάβασες το post μου και απλά μπήκες να γράψεις το δικό σου.

Επαναλαμβάνω:

Η εταιρία θα μπορούσε να δίνει την επιλογή σε όποιον είναι φοιτητής ή εν γένει δικαιούχος του Δίοδος να πάρει Δίοδος Internet στο single-play ή double-play πρόγραμμά του, και σε αντάλλαγμα να του κάνει έκπτωση στο πάγιο (3-4 ευρώ).







Έτσι και αλλιώς ποιός διαβάζει όταν είναι φοιτητής;
Πολύς κόσμος.

manoulamou
21-09-08, 18:48
Πολυ περισσοτερος κοσμος διαβαζει τωρα (και ιδιως μεσω Ιντερνετ)
που τεινουν ν απαξιωσουν την δημοσια παιδεια διαφοροι εντος και εκτος
παρα στον καιρο μου (εδωΠολυτεχνειο) ή πριν 10 χρονια που μπηκε η κορη μου!








(πωπω λες και περασαν αιωνες:redface:)

parsifal
21-09-08, 18:54
paravoid, πολύ καλή κίνηση. Αλλά μόνο για Elsevier απ' ότι κατάλαβα. IEEE/ACM/Springer εκτός, και αρκετά ακόμη που θα ενδιαφέρουν κάποιον κόσμο φαντάζομαι...

Spanos
21-09-08, 18:59
Προφανώς δε διάβασες το post μου και απλά μπήκες να γράψεις το δικό σου.

Επαναλαμβάνω:

Η εταιρία θα μπορούσε να δίνει την επιλογή σε όποιον είναι φοιτητής ή εν γένει δικαιούχος του Δίοδος να πάρει Δίοδος Internet στο single-play ή double-play πρόγραμμά του, και σε αντάλλαγμα να του κάνει έκπτωση στο πάγιο (3-4 ευρώ).

Αυτά που είπα, εκτός απο τις πόρτες των DSLAM, ισχύουν και για single play που περιλαμβάνει και επιλέον κόστη για τον πελάτη όπως πάγιο ΟΤΕ, αναγνώριση κλήσης ;)

lewton
21-09-08, 19:11
Αυτά που είπα, εκτός απο τις πόρτες των DSLAM, ισχύουν και για single play που περιλαμβάνει και επιλέον κόστη για τον πελάτη όπως πάγιο ΟΤΕ, αναγνώριση κλήσης ;)
Τα ίδια ακριβώς κόστη έχει είτε είναι με IP Δίοδος είτε όχι, με μόνη διαφορά το κόστος του bandwidth.
Μπορεί λοιπόν να κόψει κάτι. Θες 1 ευρώ, θες 5, κάτι σίγουρα.

FSHOPAXD
21-09-08, 22:20
Η Forthnet είχε δώσει παλιά Φοιτητικό ADSL με 10€ περίπου τον μηνα ξεκινούσε με ΒΟΧ για 1 χρόνο στα 117€ και μετά ο δικαιούχος (φοιτητής ή μαθητής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης οποιουδήποτε κλάδου) είχε δικαιωμα να συνεχίζει το πακέτο του για όλη την διάρκεια των σπουδών του.

Τωρα (Σεπ 08) εβγαλε ειδική προσφορά για φοιτητές σε ολα τα πακέτα Broadband με εκπτωση-δώρο για τους πρώτους 6 μήνες π.χ. ADSL Economy με 14,75€ με τα πάγια όλα πληρωμένα για τους πρώτους 6 μήνες και άλλους 6 μήνες με την κανονική χρεώση (24,90€). Δεν ειναι ασχημα για αυτούς που ξεκινάνε την ακαδημαική τους καριέρα (με ενα απλό πάσο μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί την έκπτωση).
http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=241408

pskouras
29-09-08, 15:35
http://www.heal-link.gr/journals/index.jsp




[σόρρυ για το κρυπτικό μήνυμα πριν, έψαχνα να βρω την δημόσια ανακοίνωση...]

Ξέρει κανένας αν άρχισε να λειτούργει αυτό? και αν είναι και για τους Υπ Διαδακτόρους?
και τέλος αν υπάρχει τρόπος να βρίσκω εργασίες από περιοδικά από το σπίτι (χωρίς IP Πανεπιστημίου)

Ευχαριστώ.....

Πύρρος
29-09-08, 16:33
Τα ίδια ακριβώς κόστη έχει είτε είναι με IP Δίοδος είτε όχι, με μόνη διαφορά το κόστος του bandwidth.
Μπορεί λοιπόν να κόψει κάτι. Θες 1 ευρώ, θες 5, κάτι σίγουρα.

Έχει ακουστεί πολλές φορές ότι το AIX bandwidth είναι ακριβότερο από το Διεθνές. (βλ. karavago στην 1η σελίδα αλλά και φήμες/σκέψεις/ραδιοαρβύλες για 2ο AIX από τους εναλλακτικούς).

Ο Karavagos είχε αναφέρει τη λύση "authentication από το ΕΔΕΤ, BW από τη forth" η οποία όμως (φαντάζομαι) κοστίζει λίγο πολύ τα ίδια, είναι μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τη forth, δεν δίνει ακαδημαική IP (κρίνοντας από τα παλιά πακέτα όταν η forth ήτανε στο διοδος αλλά έδινε δικές της IPs), και δεν μπορεί να το πουλήσει σε σπουδαστές ΙΕΚ κλπ.

Κάτι που δεν κατανοώ πλήρως είναι η δυνατότητα για ακαδημαική IP με το bw να παρέχεται από τον ISP αντί το ΕΔΕΤ. Έχω δίκιο να πιστεύω ότι λόγω του πως δουλεύει το routing αυτό θα ήτανε από πονοκέφαλος έως μη εφικτό;

manoulamou
29-09-08, 17:13
Παλιoτερα δεν εδινε, γιατι ειχε αντιστοιχη δικη της προσφορα!
Tωρα τι προβλημα υπαρχει: το θεωρει περισσοτερο μπελα απο κερδος;

paravoid
29-09-08, 21:51
Κάτι που δεν κατανοώ πλήρως είναι η δυνατότητα για ακαδημαική IP με το bw να παρέχεται από τον ISP αντί το ΕΔΕΤ. Έχω δίκιο να πιστεύω ότι λόγω του πως δουλεύει το routing αυτό θα ήτανε από πονοκέφαλος έως μη εφικτό;
Ναι, έχεις δίκιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.