PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα μπράβο στην τεχνική υποστήριξη



Σελίδες : [1] 2

AstSam
09-09-08, 12:18
Εδώ και 2 βδομάδες αντιμετώπιζα πρόβλημα αποσυνδέσεων στην γραμμή μου , όντας χρήστης Double Play , αλλά λόγω εργασιακού φόρτου δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να το δηλώσω
Χθες τελικά , επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα της Forthnet το πρωί , και μετά από μηδενικό χρόνο αναμονής (!) , εξυπηρετούμαι απόλυτα από τεχνικό της εταιρίας , ο οποίος και έλεξε την γραμμή μου για τυχόν πρόβλημα , όπου και ανακαλύφθηκε βραχυκύκλωμα
Αφού δοκιμάσαμε ορισμένα μήπως και λυθεί το πρόβλημα , μου ζήτησε το κινητό τηλέφωνο , προκειμένου να επικοινωνήσει μαζί μου αρμόδιος επί βραχυκυκλωμάτων
Αρχικά , οφείλω να ομολογήσω πως με όλα αυτά που διαβάζω κατά καιρούς στα φόρα , πίστεψα πως δεν πρόκειται να επικοινωνούσε κανείς
Και όμως , σήμερα ήρθε η κλήση από τον τεχνικό χωρίς κάποια δικιά μου επικοινωνία πέραν της χθεσινής , και τελικά το πρόβλημα της γραμμής λύθηκε

Να διευκρινίσω πως και άλλη μια φορά που χρειάστηκα το τεχνικό τους τμήμα για πρόβλημα τηλεφωνίας , λύθηκε εντός της ιδίας ημέρας

Εν κατακλείδι , δύο φορές που χρειάστηκα το τεχνικό τμήμα , εξυπηρετήθηκα απόλυτα και τις δύο , και το πρόβλημά μου λύθηκε εντός μιας ημέρας :oneup:

Απ' ότι φαίνεται δεν είναι όλα μόνο αρνητικά όπως διαφένεται , απλά οι ευχαριστημένοι χρήστες δύσκολα μπαίνουν στον κόπο να παραθέσουν την εμπειρία τους

Lagman
09-09-08, 12:49
ADSL Info:
Τύπος: ADSL OTE
Ταχύτητα: 2048/256
ISP: Forthnet
DSLAM: Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
Router: Linksys 354G


στα 2Mbps είχε προβλήματα με disconnect ; μακάρι να λυνόντουσαν σε όλους τα προβλήματα έτσι .Εφόσον δεν έχουν τεχνικούς και το βραχυκύκλωμα είναι σε φυσικό επίπεδο φαντάζομαι πως λύθηκε ; φτιάχτηκε το βραχυκύκλωμα δια μαγείας ;

Βραχυκύκλωμα

Λέγεται η ένωση, που κάνουν δυο ετερώνυμοι πόλοι ηλεκτρικού κυκλώματος. Αποτέλεσμα αυτού είναι η μεγάλη ένταση ηλεκτρικού ρεύματος στο κύκλωμα, που μπορεί να επιδράσει άσχημα στους αγωγούς του ρεύματος ή των συσκευών, που λειτουργούν με ηλεκτρικό ρεύμα. Οι συνέπειες είναι καταστροφικές πολλές φορές.
http://www.live-pedia.gr/index.php/%CE%92%CF%81%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1


πέρυσι τέτοια εποχή είχες κάνει Post στο Θέμα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ Blackout στο peering με το εξωτερικό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1355952#post1355952

Κάθε χρόνο η FORTHnet από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο η μάλλον μέχρι να κάνουν αναβάθμισή έχουμε προβλήματα με το εξωτερικό

Tiscali Frankfurt (STM-16) 150ms
http://anana.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?start=2008-09-08+20%3A40&end=2008-09-09+00%3A01&target=Service.inet.Uplinks.tiscali-fra&displaymode=n&Generate!=Generate!

AstSam
09-09-08, 13:24
ADSL Info:
Τύπος: ADSL OTE
Ταχύτητα: 24576/1024
ISP: Forthnet
DSLAM: Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
Router: Siemens CL110

Τώρα είμαστε εντάξει φίλε μου;
Μάλλον ενοχλεί πολύ το ποστ για να μπεις στον κόπο να ψάχνεις τα μηνύματα κάθε μέλους που ποστάρει μια φορά τον χρόνο (που τότε δεν είχα καν 2play - άρα ήμουν σε κόμβο ΟΤΕ)
Και όσων αφορά το βραχυκύκλωμα , έφταιγε τελικά μία από τις τηλεφωνικές συσκευές , την οποία και βρήκαμε αφού τις ελέξαμε όλες μία μία αποσυνδέοντάς τις

Φαντάζομαι πως ακόμα και τώρα κάτι θα ενοχλεί , γιατί είναι στο αίμα και στην νοοτροπία μας σαν λαός να μην αναγνωρίζουμε τίποτα θετικό

Καλή σου μέρα

Lagman
09-09-08, 13:26
Ήσουν σε κόμβο ΟΤΕ άλλα η FORTHnet είχε πρόβλημα με το εξωτερικό όπως και τώρα,τυχαία το είδα ... και μιας και έχει πρόβλημα η FORTHnet με τα Ping είπα να το αναφέρω .


Βοήθησε και τον υπόλοιπο κόσμο που διαβάζει, τι συσκευή σου δημιουργούσε προβλήματα στην Γραμμή ,μοντέλο μάρκα τύπος , γιατί σε παλιότερο θέμα που είχε συζητηθεί δεν βγάλαμε άκρη. πχ άλλος έλεγε ότι οι general electric του λειτουργούσαν άψογα άλλος έλεγε ότι του λέγανε από την ΤΥ ότι δημιουργούσε βραχυκύκλωμα ...


εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε μια τηλεφωνική συσκευή που λειτουργεί άψογα στα καλά καθούμενα να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή .

Εφόσον βρήκατε αυτή την συσκευή που έχει πρόβλημα αν την πας και την δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο σπίτι θα δημιουργεί τα ίδια προβλήματα ;

AstSam
09-09-08, 13:44
Ένα τηλέφωνο TopCom Allure200 , το οποίο και χρησιμοποιούσα καιρό τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα
Το θέμα είναι πως μόλις αφαιρέθηκε , λύθηκαν και τα προβλήματα αποσυνδέσεων

Θα αντικατασταθεί με ένα siemens , και αν ρίχνει πάλι την γραμμή , πάει να πει ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση που καταλήγει στο εν λόγω δωμάτιο.
Να διευκρινίσω πως το splitter είχε ήδη αλλαχθεί με νέο , οπότε δεν αποτελούσε πρόβλημα , καθώς οι υπόλοιπες συσκευές λειτουργούν κανονικά

nmavro73
09-09-08, 13:44
Επαληθεύω.Εδώ και 2-3 μέρες μπουκώνει το απόγευμα και ως τις 1 το πρωί περίπου

psyxakias
09-09-08, 14:05
Lagman, μήπως είσαι λίγο υπερβολικός, για να μην πω επιθετικός; Ένα μέλος απλά εξέφρασε την επιθυμία να ευχαριστήσει την τεχνική υποστήριξη, σε αντίθεση με τα περισσότερα threads που μόνο όταν έχουμε να παραπονεθούμε λέμε κάτι, και κάθισες και έψαξες τα μηνύματα του για να βρείς κάτι αρνητικό να παραθέσεις και μόνο μια λάμπα πέρα δόθε δεν άρχισες να κουνάς για να του κάνεις ανάκριση;

Εγώ πάντως από τη στιγμή που έγραψες ότι δεν έχουν τεχνικούς, έχω τρομοκρατηθεί. Αυτή τη στιγμή ψάχνω στο χρυσό οδηγό να βρω τηλέφωνο για τους Ghost busters, διότι πριν λίγο καιρό όταν παραπονέθηκα για κάποιο πρόβλημα στη τεχνική υποστήριξη, με είχε επισκεφθεί εντός μίας εβδομάδας τεχνικός της Forthnet για έλεγχο της γραμμής και διόρθωσε το πρόβλημα. Βέβαια παρατήρησα ότι όταν μου ζήτησε να πλύνει τα χέρια του, δεν φαινόταν καν το είδωλό του στο καθρέφτη, αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία. Να ανησυχώ; :sorry: :sorry: :sorry:

Όπως σωστά ειπώθηκε από τον asuka_4683, δύσκολα ευχαριστημένος χρήστης λέει την εμπειρία του, παρά μόνο όταν μας έχει έρθει το αίμα στο κεφάλι με τα προβλήματα. Οπότε μπράβο του :oneup:

Όσον αφορά τη διασύνδεση, ίσως θα ήταν καλύτερα να αναφερθεί σε ξεχωριστό thread, διότι δε σχετίζεται με την εξυπηρέτηση της τεχνικής υποστήριξης αλλά την ποιότητα υπηρεσιών.

boui
09-09-08, 14:24
Απλά θα θελα να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με το ποστ του psyxakia .
Δεν είναι κακό να λέμε και τα θετικά σημεία των παρόχων που είμαστε :oneup:

Lagman
09-09-08, 14:58
Lagman, μήπως είσαι λίγο υπερβολικός, για να μην πω επιθετικός; Ένα μέλος απλά εξέφρασε την επιθυμία να ευχαριστήσει την τεχνική υποστήριξη, σε αντίθεση με τα περισσότερα threads που μόνο όταν έχουμε να παραπονεθούμε λέμε κάτι, και κάθισες και έψαξες τα μηνύματα του για να βρείς κάτι αρνητικό να παραθέσεις και μόνο μια λάμπα πέρα δόθε δεν άρχισες να κουνάς για να του κάνεις ανάκριση;

Εγώ πάντως από τη στιγμή που έγραψες ότι δεν έχουν τεχνικούς, έχω τρομοκρατηθεί. Αυτή τη στιγμή ψάχνω στο χρυσό οδηγό να βρω τηλέφωνο για τους Ghost busters, διότι πριν λίγο καιρό όταν παραπονέθηκα για κάποιο πρόβλημα στη τεχνική υποστήριξη, με είχε επισκεφθεί εντός μίας εβδομάδας τεχνικός της Forthnet για έλεγχο της γραμμής και διόρθωσε το πρόβλημα. Βέβαια παρατήρησα ότι όταν μου ζήτησε να πλύνει τα χέρια του, δεν φαινόταν καν το είδωλό του στο καθρέφτη, αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία. Να ανησυχώ; :sorry: :sorry: :sorry:

Όπως σωστά ειπώθηκε από τον asuka_4683, δύσκολα ευχαριστημένος χρήστης λέει την εμπειρία του, παρά μόνο όταν μας έχει έρθει το αίμα στο κεφάλι με τα προβλήματα. Οπότε μπράβο του :oneup:

Όσον αφορά τη διασύνδεση, ίσως θα ήταν καλύτερα να αναφερθεί σε ξεχωριστό thread, διότι δε σχετίζεται με την εξυπηρέτηση της τεχνικής υποστήριξης αλλά την ποιότητα υπηρεσιών.

αν φάνηκα επιθετικός προς το μέλος asuka_4683 ζήτω συγνώμη δεν έχω κάτι μαζί του αντίθετα έχω με την FORTHnet και τα προβλήματα διασύνδεσης,τα οποία παρουσιάζονται επανειλημμένα τους ίδιους μήνες κάθε χρόνο!!!

spsomas
09-09-08, 15:24
αν φάνηκα επιθετικός προς το μέλος asuka_4683 ζήτω συγνώμη δεν έχω κάτι μαζί του αντίθετα έχω με την FORTHnet και τα προβλήματα διασύνδεσης,τα οποία παρουσιάζονται επανειλημμένα τους ίδιους μήνες κάθε χρόνο!!!

Και συνεχίζεις παρόλα αυτά να είσαι στην forthnet ;)

apollokk
09-09-08, 16:05
Εδώ και 2 βδομάδες αντιμετώπιζα πρόβλημα αποσυνδέσεων στην γραμμή μου , όντας χρήστης Double Play , αλλά λόγω εργασιακού φόρτου δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να το δηλώσω
Χθες τελικά , επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα της Forthnet το πρωί , και μετά από μηδενικό χρόνο αναμονής (!) , εξυπηρετούμαι απόλυτα από τεχνικό της εταιρίας , ο οποίος και έλεξε την γραμμή μου για τυχόν πρόβλημα , όπου και ανακαλύφθηκε βραχυκύκλωμα
Αφού δοκιμάσαμε ορισμένα μήπως και λυθεί το πρόβλημα , μου ζήτησε το κινητό τηλέφωνο , προκειμένου να επικοινωνήσει μαζί μου αρμόδιος επί βραχυκυκλωμάτων
Αρχικά , οφείλω να ομολογήσω πως με όλα αυτά που διαβάζω κατά καιρούς στα φόρα , πίστεψα πως δεν πρόκειται να επικοινωνούσε κανείς
Και όμως , σήμερα ήρθε η κλήση από τον τεχνικό χωρίς κάποια δικιά μου επικοινωνία πέραν της χθεσινής , και τελικά το πρόβλημα της γραμμής λύθηκε

Να διευκρινίσω πως και άλλη μια φορά που χρειάστηκα το τεχνικό τους τμήμα για πρόβλημα τηλεφωνίας , λύθηκε εντός της ιδίας ημέρας

Εν κατακλείδι , δύο φορές που χρειάστηκα το τεχνικό τμήμα , εξυπηρετήθηκα απόλυτα και τις δύο , και το πρόβλημά μου λύθηκε εντός μιας ημέρας :oneup:

Απ' ότι φαίνεται δεν είναι όλα μόνο αρνητικά όπως διαφένεται , απλά οι ευχαριστημένοι χρήστες δύσκολα μπαίνουν στον κόπο να παραθέσουν την εμπειρία τους

δεν σου ειπαν φερε ηλεκτρολογο; (οπως στην on) τι σε βαλαν να κανεις δηλαδη...;

janisxt
09-09-08, 20:22
Ήσουν σε κόμβο ΟΤΕ άλλα η FORTHnet είχε πρόβλημα με το εξωτερικό όπως και τώρα,τυχαία το είδα ... και μιας και έχει πρόβλημα η FORTHnet με τα Ping είπα να το αναφέρω .


Βοήθησε και τον υπόλοιπο κόσμο που διαβάζει, τι συσκευή σου δημιουργούσε προβλήματα στην Γραμμή ,μοντέλο μάρκα τύπος , γιατί σε παλιότερο θέμα που είχε συζητηθεί δεν βγάλαμε άκρη. πχ άλλος έλεγε ότι οι general electric του λειτουργούσαν άψογα άλλος έλεγε ότι του λέγανε από την ΤΥ ότι δημιουργούσε βραχυκύκλωμα ...


εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε μια τηλεφωνική συσκευή που λειτουργεί άψογα στα καλά καθούμενα να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα στην γραμμή .

Εφόσον βρήκατε αυτή την συσκευή που έχει πρόβλημα αν την πας και την δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο σπίτι θα δημιουργεί τα ίδια προβλήματα ;

Νομίζω ότι η ιστορία με τις συσκευές που βραχυκυκλώνουν την γραμμή είναι παλιά.Το πρόβλημα είναι στα μηχανήματα τις forthnet.Εγώ τουλάχιστον που είχα αυτό το πρόβλημα έχω βάλει την συσκευή που υποτίθετε ότι δημιουργούσε βραχυκύκλωμα σε γραμμή του ΟΤΕ από τον 10/2007 και δουλεύει κανονικά.

spsomas
09-09-08, 20:30
Και εγώ που έβαλα την ίδια συσκευή μετά από "διάγνωση" και δουλεύουν όλα άψογα ?:hmm:

janisxt
09-09-08, 20:40
Και εγώ που έβαλα την ίδια συσκευή μετά από "διάγνωση" και δουλεύουν όλα άψογα ?:hmm:

Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι σε συγκεκριμένα κέντρα από τα μηχανήματα που έχουν εκεί.
Στον ένα χρόνο που έχω forthnet(Δάφνη) είχα δύο φορές πρόβλημα με "βραχυκύκλωμα".Την δεύτερη φορά που εξ'αρχής τους είπα να μην μου αρχίσουν την ιστορία με τις συσκευές το έφτιαξαν χωρίς "να φταίει η συσκευή μου".

constantinos_27
09-09-08, 23:42
Καλησπέρα

Σαν τεχνικός σε έναν εναλακτικό πάροχο που εργάζομε επιτρέψτε μου να πώ την γνώμη μου όσον αφορά τα βραχυκυκλώματα:
τα βραχυκυκλώματα μπορεί να είναι παροδικά για μερικούς λόγους..
1ο. Οι τηλ.συσκ έχουν παθητικά εξαρτήματα (πηνία,πυκνωτές,αντιστάσεις) που τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους μεταβάλοντε με τον χρώνο και την φόρτιση που διατρέχει το κανάλι επικοινωνίας και έτσι μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα να δουλεύουν σωστα κ να μην δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. ένω για κάποιο άλλο να βραχυκυκλώνουν, έπισης τα παλία τηλ.πριζάκια είναι μερικές φορές υπεύθυνα.. ιδιέτερα αυτά με πυκνωτές στο πίσω μέρος της κατασκευής τους
2ο. Μπορεί να υπάρχει το βραχυκλωμα και κάποια στιγμή η "κάρτα" στο Α/Κ να κολήσει λόγω βραχυκυκλώματος και μετά απο κάποιο τυχέο reset να ξαναδουλέψει αλλά αναπόφευκτα κάποια στιγμή να κολήσει πάλι.. όποτε αν κάποιος τεχνικός σας πεί η συσκ ή πριζάκι βραχυκυκλώνει.. καλά θα κάνει να τον ακούσετε.. δεν έχει καμία πρόθεση να σας ταλεπωρήσει ή να σας πεί ψέματα.. εξάλου κανείς μας δεν θέλει να ακούει πελάτες να φωνάζουνε..

thnx και ελπίζω να έδωσα μερικές χρήσιμες πληροφορίες/συμβουλές

utp
09-09-08, 23:56
Εχω μια απορια...Οταν λεει ο τεχνικος οτι κοιταει (ελεγχει) την γραμμη μου τι εννοει?Μεχρι ποιο σημειο ελεγχει?Φανταζομαι οτι δεν εννοει και την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου.Αλλα μεχρι ποιο σημειο?

hel
10-09-08, 00:07
Καλησπέρα

Σαν τεχνικός σε έναν εναλακτικό πάροχο που εργάζομε επιτρέψτε μου να πώ την γνώμη μου όσον αφορά τα βραχυκυκλώματα:
τα βραχυκυκλώματα μπορεί να είναι παροδικά για μερικούς λόγους..
1ο. Οι τηλ.συσκ έχουν παθητικά εξαρτήματα (πηνία,πυκνωτές,αντιστάσεις) που τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους μεταβάλοντε με τον χρώνο και την φόρτιση που διατρέχει το κανάλι επικοινωνίας και έτσι μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα να δουλεύουν σωστα κ να μην δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. ένω για κάποιο άλλο να βραχυκυκλώνουν, έπισης τα παλία τηλ.πριζάκια είναι μερικές φορές υπεύθυνα.. ιδιέτερα αυτά με πυκνωτές στο πίσω μέρος της κατασκευής τους
2ο. Μπορεί να υπάρχει το βραχυκλωμα και κάποια στιγμή η "κάρτα" στο Α/Κ να κολήσει λόγω βραχυκυκλώματος και μετά απο κάποιο τυχέο reset να ξαναδουλέψει αλλά αναπόφευκτα κάποια στιγμή να κολήσει πάλι.. όποτε αν κάποιος τεχνικός σας πεί η συσκ ή πριζάκι βραχυκυκλώνει.. καλά θα κάνει να τον ακούσετε.. δεν έχει καμία πρόθεση να σας ταλεπωρήσει ή να σας πεί ψέματα.. εξάλου κανείς μας δεν θέλει να ακούει πελάτες να φωνάζουνε..

thnx και ελπίζω να έδωσα μερικές χρήσιμες πληροφορίες/συμβουλές

Ευχαριστούμε και να μπαίνετε συχνά να μας ξεστραβώνετε:)

constantinos_27
10-09-08, 00:09
μπορεί και βλέπει κατα μήκος του βροχου που αρχίζει απο το Α/Κ ώς εκεί που τερματίζουν οι τηλ.συσκ. συγκεκριμένα μπορεί να δεί βραχυκυκλώματα σε Tip - Ground Ring - Ground Tip - Ring, Ωμική αντίσταση βροχου, Φορτίο σε Ren, φορτίσεις στα Tip, Ring. Sync, SNR, Att. και ε βάση τα παραπάνω συμπερένει που είναι το πρόβλημα. Με λίγα λόγια βλέπει προσεγκιστικά απο το τι βραχυκλωμα υπάρχει και την ωμική αντίσταση.. όσο ποιο μεγάλη τόσο ποιο κοντα στον πελάτη το πρόβλημα

utp
10-09-08, 00:41
μπορεί και βλέπει κατα μήκος του βροχου που αρχίζει απο το Α/Κ ώς εκεί που τερματίζουν οι τηλ.συσκ. συγκεκριμένα μπορεί να δεί βραχυκυκλώματα σε Tip - Ground Ring - Ground Tip - Ring, Ωμική αντίσταση βροχου, Φορτίο σε Ren, φορτίσεις στα Tip, Ring. Sync, SNR, Att. και ε βάση τα παραπάνω συμπερένει που είναι το πρόβλημα. Με λίγα λόγια βλέπει προσεγκιστικά απο το τι βραχυκλωμα υπάρχει και την ωμική αντίσταση.. όσο ποιο μεγάλη τόσο ποιο κοντα στον πελάτη το πρόβλημα

:oneup::oneup: Ευχαριστω!

Δικιο εχει ο hel! Να μπαινετε πιο συχνα στο φορουμ!!

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 29 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Aρα για να μπορει να δει μεχρι εκει που τερματιζουν οι τηλεφωνικες συσκευες σημαινει οτι ''βλεπει'' και την καλωδιωση του σπιτιου μεχρι την συσκευη.Σωστα?

constantinos_27
10-09-08, 00:42
Ναι μπορεί, αλλά επιδή η απόσταση κατανεμιτη - εσωτερικής καλωδίοσης είναι πολύ μικρή δεν είμαστε σίγουροι σε τι απο τα 2 είναι το πρόβλημα.. τότε λέμε στον πελάτη να αφαιρέσει όλες τις τηλ.συσκ.. αν και τότε βλέπουμε βραχυυκύκλωμα ή μεγάλο Ren..
Τότε:
1ο. δεν έχει αφαιρέσει όλες τις συσκευυές ή εχει πχ συναγερμό και δεν μπορεί να τυον αφαιρέσει μόνος του
2ο. ή έχει πρόβλημα σε κάποιο τηλ.πριζάκι
3ο. ή έχει πρόβλημα στον κατανεμιτή και πίσω..

elkor
10-09-08, 09:09
θα συμφωνήσω με τον απο πάνω :p .
Μπορεί η τεχνική υποστήριξη της fnet να μην είναι η καλύτερη στον χώρο (αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου) αλλά τουλάχιστον είναι σε πολύ καλο επίπεδο και οι συνεργάτες και οι τεχνικοί οι οποίοι επισκέπτονται τον χώρο του συνδρομητή να επιλύσουν προβλήματα δεν είναι άσχετοι. Κάνουν ότι καλύτερο μπορούν να λύσουν το πρόβλημα με τα μέσα που έχουν πάνω στο Τ/Φ δίκτυο που όλοι πατάμε.
Μερικές φορές κάποιοι αυτό δεν το εκτιμούν και νομίζουν προς στιγμή οτι βρισκόμαστε στην Ελβετία και περιμένουν να λυθούν όλα άμεσα και δια μαγείας και πάντα σύμφωνα με τους δικούς τους κανόνες και λογική.

Ας μην είμαστε παράλογοι κανένας ενναλλακτικός δεν θέλει να έχει προβλήματα και δεν σαμποτάρουν τις σχέσεις τους με τους συνδρομητές. Είναι κάτι το οποίο προκύπτει από την κακή ποιότητα του όλου συστήματος που λέγεται ΟΤΕ-Δίκτυο-Παροχος-Εσωτερική καλωδίωση-Αγνοια-Εγωισμός.


+!:oneup: Για το support που έως τώρα έχει αντιμετωπίσει τα προβλήματα που είχα σε λογικά χρονικά πλαίσια και με ευγένια και επαγγελματισμό.

:respekt:

Lagman
10-09-08, 11:56
Καλησπέρα

Σαν τεχνικός σε έναν εναλλακτικό πάροχο που εργάζομαι επιτρέψτε μου να πω την γνώμη μου όσον αφορά τα βραχυκυκλώματα:
τα βραχυκυκλώματα μπορεί να είναι παροδικά για μερικούς λόγους..
1ο. Οι τηλ.συσκ έχουν παθητικά εξαρτήματα (πηνία,πυκνωτές,αντιστάσεις) που τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους μεταβάλλονται με τον χρόνο και την φόρτιση που διατρέχει το κανάλι επικοινωνίας και έτσι μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα να δουλεύουν σωστά κ να μην δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. ενώ για κάποιο άλλο να βραχυκυκλώνουν, επίσης τα παλιά τηλ.πριζάκια είναι μερικές φορές υπεύθυνα.. ιδιαίτερα αυτά με πυκνωτές στο πίσω μέρος της κατασκευής τους
2ο. Μπορεί να υπάρχει το βραχυκύκλωμα και κάποια στιγμή η "κάρτα" στο Α/Κ να κολλήσει λόγω βραχυκυκλώματος και μετά απο κάποιο τυχαίο reset να ξαναδουλέψει αλλά αναπόφευκτα κάποια στιγμή να κολλήσει πάλι.. όποτε αν κάποιος τεχνικός σας πει η συσκ ή πριζάκι βραχυκυκλώνει.. καλά θα κάνει να τον ακούσετε.. δεν έχει καμία πρόθεση να σας ταλαιπωρήσει ή να σας πει ψέματα.. εξάλλου κανείς μας δεν θέλει να ακούει πελάτες να φωνάζουνε..

thnx και ελπίζω να έδωσα μερικές χρήσιμες πληροφορίες/συμβουλές


1)Από την στιγμή που εντοπίσουμε μια συσκευή η οποία δημιουργεί βραχυκύκλωμα στη Γραμμή μας , αυτή η συσκευή υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί χωρίς προβλήματα σε Γραμμή ΟΤΕ ;
Το ρωτάω αυτό γιατί κάποιοι χρήστες κατά το παρελθόν είχαν αναφέρει ότι οι γραμμές του ΟΤΕ σηκώνουν περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές και κάτι άλλα σχετικά με το REN τα οποια δεν καταλαβαίνω.

2)Ποιες τηλεφωνικές συσκευές είναι καλύτερες και συμβατές για την γραμμή μας και γιατί ;
3)Μέχρι πόσες τηλεφωνικές συσκευές συνιστάτε να έχουμε έτσι ώστε να μην δημιουργούνται προβλήματα στην γραμμή μας;
4)Τηλεφωνικά πριζάκια ποια προτείνεις ;
5)Φίλτρα για τις συσκευές φαντάζομαι πως και αυτά "χαλάνε" κατά το διάστημα του χρόνου , ποια προτείνεις ; πχ εγώ συνειδητοποίησα ότι φίλτρο φτιαγμένο από γνωστό κατάστημα ηλεκτρονικών στο κέντρο της Αθήνας δημιουργούσε προβλήματα στην γραμμή μου .Τι προτείνεις ;

6)Προβλήματα στην αναγνώριση μπορεί να οφείλονται σε βραχυκύκλωμα ;

είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες/συμβουλές που μας δίνεις ευχαριστώ.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 18 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι μπορεί, αλλά επιδή η απόσταση κατανεμιτη - εσωτερικής καλωδίοσης είναι πολύ μικρή δεν είμαστε σίγουροι σε τι απο τα 2 είναι το πρόβλημα.. τότε λέμε στον πελάτη να αφαιρέσει όλες τις τηλ.συσκ.. αν και τότε βλέπουμε βραχυυκύκλωμα ή μεγάλο Ren..
Τότε:
1ο. δεν έχει αφαιρέσει όλες τις συσκευυές ή εχει πχ συναγερμό και δεν μπορεί να τυον αφαιρέσει μόνος του
2ο. ή έχει πρόβλημα σε κάποιο τηλ.πριζάκι
3ο. ή έχει πρόβλημα στον κατανεμιτή και πίσω..

μπορούμε να αγοράσουμε κάποια συσκευή που να μας δίνει μετρήσεις από την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μας ; να δούμε μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;(άκυρο το κόστος δεν είναι για ιδιώτη 1200 ευρω + )

constantinos_27
10-09-08, 18:31
Καλησπέρα

1) Ναί.. μια συσκευή που δημιουργεί πρόβλημα σε έναν εναλλακτικό πάροχο μπορει να παίζει απροβλημάτιστα στον ΟΤΕ, κακά τα ψέματα οι περισσότεροι ενναλακτικοί πάροχοι δεν μπορούν να "παίξουν σωστα" αν το αθροισμα των τηλ.συσκ σε Ren είναι μεγαλύτερο απο '5' http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number ή αν οι συσκευές έχουν κάποιο βραχυκύκλωμα.. που στον ΟΤΕ δεν θα βγάλουν πρόβλημα λόγο άλλης τεχνολογίας (όχι διαφορετικής) αλλά προσαρμοσμένης στα ελληνικά στάνταρτ και όχι στα διεθνή που ακολουθούν οι εναλλακτικοί πάροχοι..
2) Μακριά απο κινέζικές τηλ.συσκ συνήθος βγάζουν πρόβλημα
3) σχεδόν όσες θές.. βασικά μια καινούργια τηλ.συσκ καλής ποιότητας δεν θα δώσει πάνω απο 0,6 ren.. οπότε καταλαβένεις..
4) καθαρή τυχη είναι.. σκέψου οτι παράγωντε κατα χιλιάδες.. τι θέμα είναι να έχει κάνει σωστή δουλεία χωρίς "greek πατέντες" ο ηλεκτρολόγος
5) επίσης τύχη..
6) η αναγνώριση (ελληνική δημιουργία!) http://en.wikipedia.org/wiki/Caller_ID μπορεί να επιρεαστεί απο α) βραχυκύκλωμα β) να λίπει κάποιο φίλτρο γ) ασυμβατότητα τηλ.συσκ με πάροχο
7) αν θές να μετρίσεις την καλωδίοση σου μπορείς να το κάνεις και με ένα απλό πολύμετρο (των 10ευρο) αφού αποσυνδέσεις απο τον κατανεμιτη τον βρόχο, μπορείς να αγωράσεις και ένα TDR (Time domain reflectometer) αλλά κάνει 4000 ευρώ :P

Lagman
10-09-08, 19:44
με κάλυψες , να είσαι καλά .

Ingenius
10-09-08, 20:20
Υπάρχει και η λύση του analyzer αν θες να ελέγξεις τη γραμμή σου καθ όλο το μήκος (εσκαλιτ - DSLAM) η οποία επίσης είναι ακριβή (από 600 - 1500 €). Μία λύση είναι τα γερμανικά Argus (http://www.argus.info/index.php?id=17&L=3)
όπου μπορείς να ανιχνεύσεις βραχυκύλωμα, μήκος, στατιστικα γραμμής ακόμα και να pingαρεις ΑΤΜ interface ή και ιντερνετικές διευθύνσεις. :cool:

utp
11-09-08, 00:20
Καλησπέρα

1) Ναί.. μια συσκευή που δημιουργεί πρόβλημα σε έναν εναλλακτικό πάροχο μπορει να παίζει απροβλημάτιστα στον ΟΤΕ, κακά τα ψέματα οι περισσότεροι ενναλακτικοί πάροχοι δεν μπορούν να "παίξουν σωστα" αν το αθροισμα των τηλ.συσκ σε Ren είναι μεγαλύτερο απο '5' http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number ή αν οι συσκευές έχουν κάποιο βραχυκύκλωμα.. που στον ΟΤΕ δεν θα βγάλουν πρόβλημα λόγο άλλης τεχνολογίας (όχι διαφορετικής) αλλά προσαρμοσμένης στα ελληνικά στάνταρτ και όχι στα διεθνή που ακολουθούν οι εναλλακτικοί πάροχοι..
2) Μακριά απο κινέζικές τηλ.συσκ συνήθος βγάζουν πρόβλημα
3) σχεδόν όσες θές.. βασικά μια καινούργια τηλ.συσκ καλής ποιότητας δεν θα δώσει πάνω απο 0,6 ren.. οπότε καταλαβένεις..
4) καθαρή τυχη είναι.. σκέψου οτι παράγωντε κατα χιλιάδες.. τι θέμα είναι να έχει κάνει σωστή δουλεία χωρίς "greek πατέντες" ο ηλεκτρολόγος
5) επίσης τύχη..
6) η αναγνώριση (ελληνική δημιουργία!) http://en.wikipedia.org/wiki/Caller_ID μπορεί να επιρεαστεί απο α) βραχυκύκλωμα β) να λίπει κάποιο φίλτρο γ) ασυμβατότητα τηλ.συσκ με πάροχο
7) αν θές να μετρίσεις την καλωδίοση σου μπορείς να το κάνεις και με ένα απλό πολύμετρο (των 10ευρο) αφού αποσυνδέσεις απο τον κατανεμιτη τον βρόχο, μπορείς να αγωράσεις και ένα TDR (Time domain reflectometer) αλλά κάνει 4000 ευρώ :P


Αν μενουμε σε παλιο σπιτι και θελουμε να βαλουμε adsl 24mbps καλο δεν ειναι να φερουμε καποιο ηλεκτρολογο να ελεγξει την εσωτερικη καλωδιωση?Γινεται αυτο,δηλαδη να προλαβεις βλαβες και να εισαι σιγουρος οτι δεν φταει η καλωδιωση του σπιτιου??Γιατι απο οσο βλεπω τα περισσοτερα προβληματα με αποσυνδεσεις προερχονται απο την εγκατασταση στο σπιτι..

constantinos_27
11-09-08, 00:36
Ναι.. σωστό είναι.. αρκεί ο ηλεκτρολόγος να είναι σοβαρός επαγγελματίας και να κάνει καλή και πραγματική δουλεία.. και όχι απο τους κλασσικούς "μπαρμπα - μήτσους" όπου είτε λόγο έλιψης γνώσεων είτε λόγο βαρεμάρας δεν κάνουν τίποτα και απλά σε χρεωνουν..

utp
11-09-08, 00:52
Στο θεμα της ποιοτητας της τηλεφωνιας παντως ειναι πασιφανες οτι υστερει σε σχεση με τον ΟΤΕ.Σε θεμα συμπιεσης ηχου ξερεις τι παιζει?Αμα θες απαντα στο τοπικ ''Ποιοτητα τηλεφωνιας'' γιατι εδω βγαινουμε εκτος θεματος. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214617

JERY
11-09-08, 11:33
Eμενα μου εχει κολλησει 3 φορες h γραμμη , και τις 3 φορες με το που μιλησα με την ΤΥ μεσα σε 2 λεπτα μου εκαναν rest τη καρτα.
Απο αποψη ποιοτητας ποτε δεν αντιμετοπισα προβλημα

Papados
11-09-08, 11:55
Ευχαριστούμε constantinos για τις πληροφορίες. Πραγματικά πολύ χρήσιμες :oneup:

dazed
11-09-08, 16:03
Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς φίλε constantinos_27, χαίρομαι που κάποιος είχε την υπομονή να τα γράψει όλα αυτά τα πολύ χρήσιμα.

Να τονίσω ένα σημείο που ίσως πολλοί δεν έχουν καταλάβει ακόμα. Το γεγονός ότι δεν άλαξε κάτι στην καλωδίωση ενός σπιτιού, και εμφανίστηκε πρόβλημα στο adsl ή στην τηλεφωνία, δεν σημαίνει αυτόματα ότι φταίει ο πάροχος. Το αντίθετο μάλιστα :twisted:

Το θέμα με τις πρίζες που έχουν πυκνωτές και με τις συσκευές που προκαλούν βραχυκυκλώματα είναι κάτι που προκύπτει μόνο στα ιδιόκτητα δίκτυα και όχι στον ΟΤΕ. Οι παράγοντες είναι διάφοροι: διαφορετική τάση ρεύματος, ασυμβατότητες, πιο ευαίσθητα μηχανήματα πολλές φορές κλπ κλπ. Έτσι, όσο δύσκολο και να είναι να το "χωνέψει" κανείς, η συσκευή που χρησιμοποιούσε 10 χρόνια απροβλημάτιστα, τώρα του προκαλεί βραχυκύκλωμα στη γραμμή και τελικά, θα οδηγήσει σε κόλημα της κάρτας. Εδώ ισχύουν απόλυτα όσα είπε ο φίλος constantinos_27. Αν είσαι τυχερός θα γίνει κάποιο reset (πιθανώς και μετά από πρόβλημα άλλου συνδρομητή που πέφτει στην ίδια κάρτα) και θα νομίζεις ότι λύθηκε δια μαγείας ή ότι "το εφτιαξαν από τη forthnet". :rofl:
Κάποιες μέρες (ίσως και μήνες) μετά, θα έχεις πάλι πρόβλημα (sync - no ip αν κολήσει η κάρτα, αλλιώς συνεχείς αποσυνδέσεις) και θα πάρεις το ύφος του αγανακτησμένου πελάτη που "εγώ πληρώνω, μπλα μπλα μπλα" :rtfm: Δεν σου φταίει κανείς άλλος πέρα από εκείνη την πρίζα (ή συσκευή) που λέγαμε, αλλά δεν ήθελες να καταλάβεις ότι δημιουργεί πρόβλημα.

Καλώς ή κακώς, τα πράγματα είναι αρκετα πιο σύνθετα στα LLU κυκλώματα, και η πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει ιδέα του τι αγοράζει. Το βασικό είναι να κατανοήσει κανείς ότι πρώτα πρέπει να κάνει κάποιους βασικούς ελέγχους στο χώρο του και μετά να καλέσει την Τ.Υ. 1) γιατί δεν θα ταλαιπωρηθεί άδικα με αναμονές και εκνευρισμούς (αν και ακούω ότι βελτιώνεται η κατάσταση) και 2)γιατι αν φταιει πχ μια συσκευή είναι πολύ εύκολο να το εντοπίσεις απλά αφήνοντας μόνο του το router στη γραμμή. Ο τεχνικός μπορεί να δει όλα τα χαρακτηριστικά της γραμμής και ξέρει πολύ καλά αν έχεις συσκευή που προκαλεί πρόβλημα, αν έχεις το netmod ακόμα συνδεδεμένο, ή αν το πριζάκι σου γράφει πάνω "ΟΤΕ" (όχι δεν τον ενδιαφέρει το brandname:lol:, ο πυκνωτής τον πειράζει).

Πιστέψτε με, οι περιπτώσεις που φταίει ο πάροχος, και συγκεκριμένα η 4Net για την οποία έχω άποψη, είναι ένα 20%. Το μεγαλύτερο ποσοστό έιναι λάθη και προβλήματα στο χώρο του συνδρομητή και φυσικά μεγάλο παράγοντα παίζουν και οι καλωδιακές βλάβες (αποτέλεσμα της απαράδεκτης κατάστασης του χαλκού) τις οποίες ο ΟΤΕ δεν φτιάχνει ποτέ (εγκυκλοπαιδικά: αν ο τεχνικός δει κομένο βρόγχο, η βραχυκύκλωμα σε απόσταση που δεν μπορεί να φταίει ο συνδρομητής, το δηλώνει σαν βλάβη στον ΟΤΕ, και μετα έχει δεμένα τα χέρια μέχρι ο ΟΤΕ να απαντήσει στην βλάβη. Το μεγιστο είναι 3 εργάσιμες αλλά εδώ είναι ελλάδα ως γνωστόν.)

Αυτά τα ολίγα, με την ελπίδα να βοηθήσουν κάποιους να βρουν άκρη πιο γρήγορα:)



Υ.Γ. Όχι δεν δουλέυω στη forthnet (πλέον :rolleyes:)

constantinos_27
11-09-08, 18:33
Καλησπέρα

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενα του Dazed
"Να τονίσω ένα σημείο που ίσως πολλοί δεν έχουν καταλάβει ακόμα. Το γεγονός ότι δεν άλαξε κάτι στην καλωδίωση ενός σπιτιού, και εμφανίστηκε πρόβλημα στο adsl ή στην τηλεφωνία, δεν σημαίνει αυτόματα ότι φταίει ο πάροχος. Το αντίθετο μάλιστα

Το θέμα με τις πρίζες που έχουν πυκνωτές και με τις συσκευές που προκαλούν βραχυκυκλώματα είναι κάτι που προκύπτει μόνο στα ιδιόκτητα δίκτυα και όχι στον ΟΤΕ. Οι παράγοντες είναι διάφοροι: διαφορετική τάση ρεύματος, ασυμβατότητες, πιο ευαίσθητα μηχανήματα πολλές φορές κλπ κλπ. Έτσι, όσο δύσκολο και να είναι να το "χωνέψει" κανείς, η συσκευή που χρησιμοποιούσε 10 χρόνια απροβλημάτιστα, τώρα του προκαλεί βραχυκύκλωμα στη γραμμή και τελικά, θα οδηγήσει σε κόλημα της κάρτας. Εδώ ισχύουν απόλυτα όσα είπε ο φίλος constantinos_27. Αν είσαι τυχερός θα γίνει κάποιο reset (πιθανώς και μετά από πρόβλημα άλλου συνδρομητή που πέφτει στην ίδια κάρτα) και θα νομίζεις ότι λύθηκε δια μαγείας ή ότι "το εφτιαξαν από τη forthnet".
Κάποιες μέρες (ίσως και μήνες) μετά, θα έχεις πάλι πρόβλημα (sync - no ip αν κολήσει η κάρτα, αλλιώς συνεχείς αποσυνδέσεις) και θα πάρεις το ύφος του αγανακτησμένου πελάτη που "εγώ πληρώνω, μπλα μπλα μπλα" Δεν σου φταίει κανείς άλλος πέρα από εκείνη την πρίζα (ή συσκευή) που λέγαμε, αλλά δεν ήθελες να καταλάβεις ότι δημιουργεί πρόβλημα."
Για την ποιότιτα της τηλεφωνίας δεν έχω κάποια τεχνική άποψη.. αλλά προσοπικά δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά πέραν της λίγο μικρότερης έντασης.. δεν γνωρίζω καν τι codec χρισημοποιούν οι πάροχοι.. και αν πρέπει να ακολουθούν κάποια διεθνή ή εγχώρια στάνταρτ

sdikr
12-09-08, 00:07
Καλησπέρα

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα λεγόμενα του Dazed
"Να τονίσω ένα σημείο που ίσως πολλοί δεν έχουν καταλάβει ακόμα. Το γεγονός ότι δεν άλαξε κάτι στην καλωδίωση ενός σπιτιού, και εμφανίστηκε πρόβλημα στο adsl ή στην τηλεφωνία, δεν σημαίνει αυτόματα ότι φταίει ο πάροχος. Το αντίθετο μάλιστα

Το θέμα με τις πρίζες που έχουν πυκνωτές και με τις συσκευές που προκαλούν βραχυκυκλώματα είναι κάτι που προκύπτει μόνο στα ιδιόκτητα δίκτυα και όχι στον ΟΤΕ. Οι παράγοντες είναι διάφοροι: διαφορετική τάση ρεύματος, ασυμβατότητες, πιο ευαίσθητα μηχανήματα πολλές φορές κλπ κλπ. Έτσι, όσο δύσκολο και να είναι να το "χωνέψει" κανείς, η συσκευή που χρησιμοποιούσε 10 χρόνια απροβλημάτιστα, τώρα του προκαλεί βραχυκύκλωμα στη γραμμή και τελικά, θα οδηγήσει σε κόλημα της κάρτας. Εδώ ισχύουν απόλυτα όσα είπε ο φίλος constantinos_27. Αν είσαι τυχερός θα γίνει κάποιο reset (πιθανώς και μετά από πρόβλημα άλλου συνδρομητή που πέφτει στην ίδια κάρτα) και θα νομίζεις ότι λύθηκε δια μαγείας ή ότι "το εφτιαξαν από τη forthnet".
Κάποιες μέρες (ίσως και μήνες) μετά, θα έχεις πάλι πρόβλημα (sync - no ip αν κολήσει η κάρτα, αλλιώς συνεχείς αποσυνδέσεις) και θα πάρεις το ύφος του αγανακτησμένου πελάτη που "εγώ πληρώνω, μπλα μπλα μπλα" Δεν σου φταίει κανείς άλλος πέρα από εκείνη την πρίζα (ή συσκευή) που λέγαμε, αλλά δεν ήθελες να καταλάβεις ότι δημιουργεί πρόβλημα."
Για την ποιότιτα της τηλεφωνίας δεν έχω κάποια τεχνική άποψη.. αλλά προσοπικά δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά πέραν της λίγο μικρότερης έντασης.. δεν γνωρίζω καν τι codec χρισημοποιούν οι πάροχοι.. και αν πρέπει να ακολουθούν κάποια διεθνή ή εγχώρια στάνταρτ


Αυτό γιατί δεν το λένε πουθενά τότε οι εναλλακτικοί οταν ο πελάτης κάνει την αγόρα; αλλά το θυμούνται μόνο εφόσον γίνει η σύνδεση;

Ακόμα ίσως θα έπρεπε να ξανακοιτάξουν τον εξοπλισμό τους και τον παρόχο αυτού.

constantinos_27
12-09-08, 00:56
Καλησπέρα

σε ένα ποιο πάνω post Μου είχα αναφέρει ότι δεν ξέρω άν ακολουθούν όλοι οι πάρωχοι κάποιο διεθνές στάνταρτ όσον αφορά τους codec για τον ήχο.. έτσι επίσης δεν γνωρίζω αν οι εναλακτικοί πάρωχοι πρέπει να ακολουθούν κάποιο διεθνές ή εγχώριο στάνταρτ για το φυσικό επίπεδο της σύνδεσης (τάση γραμμής, Line Gain) και άλλα πολλά.. εάν πρέπει κ δεν τα ακολουθούν έχεις απόλυτο δίκιο οι πάροχοι είναι απατεώνες (όλοι όμως?).. δεν γνωρίζω επίσης βέβαια άν ο ΟΤΕ ακολουθεί τα διεθνή στάνταρτ όσον αφορα το φυσικό επίπεδο ή απλά έχει κάνει πατέντες τέτοιες ώστε να φέρει το δίκτυο του στα μέτρα της εσωτερικής καλωδίοσης των πελατών του και των ώστε να έχουν μεγαλύτερες ανοχές στα βραχυκυκλώματα... εξάλου ενα βραχυκύκλωμα είναι βραχυκύκλωμα όπως και να το κάνουμε.. οτι κάποια τηλ.γραμμή ΟΤΕ "παίζει" με βραχυκύκλωμα σε γραμμή χωρίς να κολήσει την κάρτα, ενώ η ίδια γραμή σε έναν εναλακτικό πάρωχο κολήσει, να μήν σημένει οτι ο ΟΤΕ είναι ποιο "τίμιος" απο τους άλλους παρόχους, αλλά ότι ο ΟΤΕ το έχει σαν ποιο εύκολη λύση να είναι εκτός τυποποίησης (με ότι αυτό συνεπάγετε) παρά να έχει συνεχής "γκρίνια" απο τους πελάτες του.. μπορεί να είμαι και εντελός λάθος μιάς και δεν έχω κάποια τεκμιριωμένη άποψη με αποδίξεις παρα μόνο απο το γεγονός ότι όλοι οι πάρωχοι έχουν πρόβλημα με τις βραχυκυκλωμένες γραμμές εκτός απο τον ΟΤΕ (πώς είναι δυνατόν όλοι οι πάρωχοι να έχουν πρόβλημα με τις βραχυκυκλωμένες γραμμές??? ενώ ο ΟΤΕ να είναι ο μόνος που δεν έχει, ή στραβά πάμε ή στραβά αρμενίζουμε λοιπόν..)

sdikr
12-09-08, 01:01
Καλησπέρα

σε ένα ποιο πάνω post Μου είχα αναφέρει ότι δεν ξέρω άν ακολουθούν όλοι οι πάρωχοι κάποιο διεθνές στάνταρτ όσον αφορά τους codec για τον ήχο.. έτσι επίσης δεν γνωρίζω αν οι εναλακτικοί πάρωχοι πρέπει να ακολουθούν κάποιο διεθνές ή εγχώριο στάνταρτ για το φυσικό επίπεδο της σύνδεσης (τάση γραμμής, Line Gain) και άλλα πολλά.. εάν πρέπει κ δεν τα ακολουθούν έχεις απόλυτο δίκιο οι πάροχοι είναι απατεώνες (όλοι όμως?).. δεν γνωρίζω επίσης βέβαια άν ο ΟΤΕ ακολουθεί τα διεθνή στάνταρτ όσον αφορα το φυσικό επίπεδο ή απλά έχει κάνει πατέντες τέτοιες ώστε να φέρει το δίκτυο του στα μέτρα της εσωτερικής καλωδίοσης των πελατών του και των ώστε να έχουν μεγαλύτερες ανοχές στα βραχυκυκλώματα... εξάλου ενα βραχυκύκλωμα είναι βραχυκύκλωμα όπως και να το κάνουμε.. οτι κάποια τηλ.γραμμή ΟΤΕ "παίζει" με βραχυκύκλωμα σε γραμμή χωρίς να κολήσει την κάρτα, ενώ η ίδια γραμή σε έναν εναλακτικό πάρωχο κολήσει, να μήν σημένει οτι ο ΟΤΕ είναι ποιο "τίμιος" απο τους άλλους παρόχους, αλλά ότι ο ΟΤΕ το έχει σαν ποιο εύκολη λύση να είναι εκτός τυποποίησης (με ότι αυτό συνεπάγετε) παρά να έχει συνεχής "γκρίνια" απο τους πελάτες του.. μπορεί να είμαι και εντελός λάθος μιάς και δεν έχω κάποια τεκμιριωμένη άποψη με αποδίξεις παρα μόνο απο το γεγονός ότι όλοι οι πάρωχοι έχουν πρόβλημα με τις βραχυκυκλωμένες γραμμές εκτός απο τον ΟΤΕ (πώς είναι δυνατόν όλοι οι πάρωχοι να έχουν πρόβλημα με τις βραχυκυκλωμένες γραμμές??? ενώ ο ΟΤΕ να είναι ο μόνος που δεν έχει, ή στραβά πάμε ή στραβά αρμενίζουμε λοιπόν..)

Εδώ βγάζουν συσκευές που έχουν έγκριση για τα παγκόσμια στάνταρτ σκάρτες.......

οπώς και να έχει όμως θα επρέπε να είναι κάτι που να το αναφέρουν στον πελάτη πρίν γίνει πελάτης, βέβαια για να το κάνουν αυτό γράπτα θα πρέπει να είναι απόλυτα σίγουροι γιατί μετά υπάρχουν και οι δικήγοροι

constantinos_27
12-09-08, 01:08
με το ίδιο σκεπτικό δεν θα έπρεπε αν ο ΟΤΕ είναι παράτυπος τοτέ το αναφέρει?... εξάλου στα προβλήματα της εσωτερικής καλωδίοσης δεν είναι ΜΟΝΟ οι συσκεύες αλλα και πριζάκια και διαχωρίστες.. και καλώδια με πολύ μονοτική ταινια :P που σίγουρα δεν συμορφώνετε με κανένα στάνταρτ εγχώριο και διεθνές..

sdikr
12-09-08, 01:39
με το ίδιο σκεπτικό δεν θα έπρεπε αν ο ΟΤΕ είναι παράτυπος τοτέ το αναφέρει?... εξάλου στα προβλήματα της εσωτερικής καλωδίοσης δεν είναι ΜΟΝΟ οι συσκεύες αλλα και πριζάκια και διαχωρίστες.. και καλώδια με πολύ μονοτική ταινια :P που σίγουρα δεν συμορφώνετε με κανένα στάνταρτ εγχώριο και διεθνές..

η μονωτική ταινία μια χαρά είναι, εδώ όμως δεν μιλάμε για τον ΟΤΕ, μιλάμε για κάποιους που ξέρουν την αγόρα, είναι χρόνια στην αγόρα, ξέρουν οτι υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν το λένε πριν πάρουν τον πελάτη αλλά μετά.


Αν ο ΟΤΕ ήταν παράτυπος τότε δεν θα δουλέυαν οι συσκευές της panasonic, Που η forthnet θεωρεί οτι κάνουν πρόβλημα, (πάντα βέβαια εφόσον γίνει κάποιος συνδρομητής), ας γράψει λοιπόν στην αίτηση ξέρετε αν έχετε συσκεύη της panasonic πρέπει να την αλλάξετε γιατί δεν είναι συμβάτη με το δικτύο μας (σωστή εκφραση) ή είναι προβληματική (πρόβλημα με δικηγόρους)


Και ναι το οτι κάτι δουλέυει για 10 χρόνια είναι στανταρτ πως να το κάνουμε δηλάδη

dazed
12-09-08, 09:15
Καλημέρα:)

Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ δικηγόρος του διαβόλου (βλ. 4net) πρέπει να πω τα εξης:

Τα τηλ. panasonic τα ανακάλυψαν στην πορεία ότι έχουν πρόβλημα (με το πρωτοκολλο αναγνώρισης κλήσης), το ποιο τηλ. θα βγάλει βραχυκύκλωμα είναι μάλλον τυχαίο και δεν εξαρτάται από μάρκα (αν εξαιρέσουμε τα mekapses:p). Η μονωτική ταινία μόνο μια χαρά δεν είναι, 2 τρομάρες ίσως. Η greek patenta των περισσότερων ηλεκτρλόγων επίσης. Όλα αυτά ίσως λειτουργούσαν περίφημα για πολλά χρόνια όσο αφορά την τηλεφωνία, και ίσως και σε χαμηλές ταχύτητες adsl. Στις υψηλές συχνότητες που παίζουν πλέον τα δίκτυα, και με σημαντικότατη διαφορά αυτό που είπε και ο constantinos_27 σχετικά με το φυσικό επίπεδο της γραμμής, οι πάροχοι θα αντιμετωπίζουν συνεχώς προβλήματα λόγω προβληματικών καλωδιώσεων. Είναι κάτι που πρέπει να γίνει κατανοητό αυτό για δική μας μικρότερη ταλαιπωρία. Ας ξεφύγουμε επιτέλους από τη λογική πως ότι δουλεύει είναι εντάξει. Παλιά καίγονταν οι ασφάλειες και βάζαμε σύρμα. Λειτουργούσε, ναι. Αλλά δεν έκανε τη δουλειά του ;)

Όποιος έχει άκρες στον ΟΤΕ ας μάθει το FeedVoltage της γραμμής. Ψάξτε τα διεθνή πρώτυπα μετά και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

Lagman
12-09-08, 09:30
είμαι λίγο offtopic αλλά να πω ότι πριν πάρω το cisco παρόλο τις προσπάθειες που έκανα δεν κατάφερα να μάθω σε τι μοντέλο-μάρκα dslam είμαι συνδεδεμένος με αποτέλεσμα αν αγοράσω ένα router χωρίς να ξέρω αν θα είναι συμβατό με το dslam αν θα παίζει σωστά... κανένας από την FORTHnet δεν μπορούσε να μου πει ξέρετε το Zyxel 662 , CISCO είναι συμβατά με το dslam που συνδέεστε, η να μου εγγυηθεί ότι θα παίζει απροβλημάτιστα .Τα ίδια και με τις σταθερές τηλεφωνικές συσκευές...

190Volt στου ΟΤΕ και στης FORTHnet ούτε το 1/10 ?

να πω και κάτι άλλο νομίζω είναι δύσκολο στις μέρες μας να βρεις ηλεκτρολόγο που να γνωρίζει καλά ... εγώ πάντως δυσκολεύτηκα να βρω .

JERY
12-09-08, 09:42
Εγω στο σπιτι μου εχω panasonic και δουλευει μια χαρα, οπως και το siemens και το ge που εχει πανω μπαταριες.Το σπιτι βεβαια δεν ειναι πολυ παλιο

parpen
12-09-08, 09:51
Με την ευκαιρία που δίνεται εξ'αιτίας της παρακολούθησης του θέματος από τεχνικούς και εν αναμονή της ενεργοποίησής μου στο ιδιόκτητο της Forthnet θέλω να υποβάλω μια ερώτηση ώστε να είμαι προετοιμασμένος.

Το μικρό ιστορικό μου είναι το παρακάτω.

Πριν ακόμη περάσω σε adsl2+ μέσω Altec+ΑΡΥΣ , όταν ήμουν στο 1 Mbit , και ενώ δούλευαν όλα κανονικά , ένα πρωινό ο Zyxel σταμάτησε να συγχρονίζει. Τον άλλαξα με έναν crypto και όλα φαινόταν να δουλεύουν σωστά. Θεώρησα ότι έφταιγε ο zyxel και έτσι τον έστειλα πίσω και για να μην τα πολυλογώ , ο router πήγε και ήρθε 3-4 φορές , αφού δεν διαπίστωναν βλάβη , αλλά σε μένα δεν δούλευε. Θεώρησα ότι υπήρχε κάποια συμβατότητα και τελικά πέτυχα αντικατάσταση με έναν USR. Όταν ενεργοποιήθηκε η DSL2 τότε άρχισα να διαπιστώνω προβλήματα συνεχών αποσυνδέσεων μέχρι ο router να κλειδώσει περίπου στα 13 Μβιτ οπότε και σταθεροποιόταν. Έδωσα βλάβη αλλά συνάμα προσπάθησα να δω αν κάτι έφταιγε και σε μένα.
Έτσι από τον καταναμετή παρέκεμψα όλο το εσωτερικό μου τηλεφωνικό δίκτυο και έδωσα κατευθείαν στον router και λύθηκαν όλα τα προβλήματα.

Οπότε τελικά με ένα εξωτερικό καλώδιο , δίνω απευθείας πλέον στο spliter ώστε να πάρει ο router και στη συνέχεια δίνω στο πριζάκι ώστε να πάρουν σήμα και οι τηλεφωνικές μου συσκευές.

Επειδή έχω Panasonic , το οποίο όμως βρίσκεται μετά από τον Router , εφόσον αυτός δεν παίρνει από πριζάκι , θα ήθελα να μάθω αν ενδέχεται να αντιμετωπίσω πρόβλημα .

Ευχαριστώ

dazed
12-09-08, 10:17
Καλημέρα parpen,

το πριν ή μετά δεν παίζει κανένα ρόλο στο κύκλωμα. Όταν συνδέεις κάτι (ανεξάρτητα αν είναι στην αρχή ή σε κάποιο ξεχασμένο δωμάτιο) αυτό επιρεάζει όλο το κύκλωμα. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς όμως. Τα panasonic δεν είναι υπεύθυνα για όλα τα κακά της μοίρας μας, απλά έχουν τις περισσότερες ασυμβατότητες σχετικα με την αναγνώριση κλήσης. (Χοντρικά, υπάρχουν 2 πρωτόκολλα Caller ID, αν η Panasonic σου υποστηρίζει το ένα, και το κεντρο που ανήκεις το άλλο, ε τότε απλά περιμένεις τις αναβαθμίσεις λογισμικού ή αγοράζεις άλλη συσκευή)

emeliss
12-09-08, 10:26
Όποιος έχει άκρες στον ΟΤΕ ας μάθει το FeedVoltage της γραμμής. Ψάξτε τα διεθνή πρώτυπα μετά και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Γιατί θέλει άκρες; Βάλε ένα πολύμετρο. Όλοι οι τηλεπικοινωνιακοί οργανισμοί και όλα τα μηχανάκια δουλεύουν -48V. Στα στάνταρ πρέπει να είναι εύρος από πολύ λιγότερο έως πολύ περισσότερο.

dazed
12-09-08, 10:42
Όμορφα.

Μπορεί κάποιος να μετρήσει πόσο δίνει ο ΟΤΕ στους συνδρομητές του για να έχουμε μια εικόνα?:whistle:

Εμένα κάτι μου λέει οτι είναι 50+V. :twisted:

emeliss
12-09-08, 10:45
Σαν καλός τηλεφωνάς σε PBX το είχα κάνει εκατοντάδες φορές σε γραμμές. 48V καρφωτά σε pstn.

Όταν έπεσαν στα χέρια μου κάτι PBX που δούλευαν με 24V σε τροφοδοσία και γραμμή είχα ψάξει τα στάνταρ. Ήταν κάτι ανάμεσα σε 30 και 70. Πάνε χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς.

parpen
12-09-08, 10:46
Καλημέρα parpen,

το πριν ή μετά δεν παίζει κανένα ρόλο στο κύκλωμα. Όταν συνδέεις κάτι (ανεξάρτητα αν είναι στην αρχή ή σε κάποιο ξεχασμένο δωμάτιο) αυτό επιρεάζει όλο το κύκλωμα. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς όμως. Τα panasonic δεν είναι υπεύθυνα για όλα τα κακά της μοίρας μας, απλά έχουν τις περισσότερες ασυμβατότητες σχετικα με την αναγνώριση κλήσης. (Χοντρικά, υπάρχουν 2 πρωτόκολλα Caller ID, αν η Panasonic σου υποστηρίζει το ένα, και το κεντρο που ανήκεις το άλλο, ε τότε απλά περιμένεις τις αναβαθμίσεις λογισμικού ή αγοράζεις άλλη συσκευή)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

1) Δεν έχει caller id η συσκευή μου. Οπότε αν το πρόβλημα είναι μόνο ως προς αυτό , να μην ανησυχώ?
2) Το πριν και το μετά. Δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά από την περιγραφή που έκανα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω. Όταν είχα το πρόβλημα , ο router μου έπαιρνε από το πριζάκι (άρα παράλληλα με όλες τις υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι). Μάλλον λόγω της καλωδίωσης ξαφνικά δημιουργήθηκε πρόβλημα το οποίο λύθηκε όταν με εξωτερικό καλώδιο πλέον , δίνω πρώτα στο σπλιτερ και έπειτα από αυτό δίνω στο εσωτερικό τηλεφωνικό μου δίκτυο(πριζάκια). Επομένως το dsl μου δεν επηρεάζεται από το εσωτερικό μου τηλεφωνικό δίκτυο εφόσον το έχω παρακάμψει. Φυσικά αυτό μπορεί να μην παίζει ρόλο στην τηλεφωνία.
Δεν ξέρω , για αυτό ρωτάω.

dazed
12-09-08, 11:20
Μια χαρά τα εξήγησες και πριν :)

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν μπορείς να "απομονώσεις" κάτι γιατί μιλάμε στην ουσία για 1 κύκλωμα. Όλα αυτά, τελικά, από 1 ζεύγος καλωδίων θα φύγουν από το σπίτι σου. Οπότε, ΑΝ υπάρχει προβλημα στην τηλεφωνική καλωδίωση μεταφέρεται αυτόματα και στο adsl κομάτι.

Πρακτικά, και πάλι παράλληλα είναι, απλά το ρόλο της πρίζας τον παίζει ο διαχωριστής ;)

parpen
12-09-08, 11:55
Μια χαρά τα εξήγησες και πριν :)

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν μπορείς να "απομονώσεις" κάτι γιατί μιλάμε στην ουσία για 1 κύκλωμα. Όλα αυτά, τελικά, από 1 ζεύγος καλωδίων θα φύγουν από το σπίτι σου. Οπότε, ΑΝ υπάρχει προβλημα στην τηλεφωνική καλωδίωση μεταφέρεται αυτόματα και στο adsl κομάτι.

Πρακτικά, και πάλι παράλληλα είναι, απλά το ρόλο της πρίζας τον παίζει ο διαχωριστής ;)

ναι , αλλά τότε πως εξηγείς ότι λύθηκε το πρόβλημα??
γιατί αν καταλαβαίνω καλά αυτό που γράφεις , είναι ότι δεν έχει καμία διαφορά το "πριν" με το "μετά" στην περίπτωσή μου.

Από την άλλη , μπορεί στο τέλος , όλα να περνούν από το ίδιο ζεύγος , αλλά όπως πιστεύω εγώ , στην "μετά" περίπτωση , το πρόβλημα στην εσωτερική μου καλωδίωση δεν επηρεάζει το dsl κομμάτι (Router), εφόσον αυτός προηγείται της εσωτερικής καλωδίωσης ενώ στην "πριν" περίπτωσή μου , ακολουθούσε.

Επιπλέον να σου γράψω και μια λεπτομέρεια που ίσως σου φανεί χρήσιμη. Όταν δοκίμασα με το εξωτερικό καλώδιο παρακάμπτωντας την εσωτερική μου καλωδίωση , αφού είδα σωστή συμπεριφορά , δοκίμασα στο σημείο της σύνδεσης έξω από το σπίτι να ξανασυνδέσω παράλληλα και το καλώδιο που οδηγούσε στην εσωτερική μου καλωδίωση. Τότε αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Ανεβαινε το attenuation 2,5 μονάδες και χαμηλό κλείδωμα με αποσυνδέσεις. Αυτό πιστεύω ότι δείχνει ακριβώς αυτό που λες. Ότι δηλαδή σε μια παράλληλη συνδεσμολογία το όποιο πρόβλημα , μεταφέρεται παντού.

Όταν όμως δοκίμασα να δώσω στην εσωτερική μου καλωδίωση μετά από το spliter , όλα μια χαρά.
Άρα ο spliter μάλλον παίζει έναν ευεργετικό ρόλο (δεν ξέρω τι ακριβώς) που δεν αφήνει το πρόβλημα της εσωτερικής μου καλωδίωσης (το οποιο δεν ξέρω ακριβώς πιο είναι , ικάζω θόρυβο λόγω κάποιας κακής σύνδεσης ή λόγω γειτνίασης με καλώδια ρεύματος) να περάσει πριν από αυτόν προς τον κατανεμητή.

Επιπλέον , εφόσον το μήκος του καλωδίου που χρησιμοποιώ τώρα δεν είναι ιδιαίτερα πιο μικρό από το εσωτερικό , η διαφορά των 2,5 μονάδων στην εξασθένιση δεν δικαιολογείται παρά μόνο από κάποια κακή σύνδεση/επαφή που δημιουργεί απώλειες.

Ingenius
12-09-08, 13:56
Καλησπέρα

σε ένα ποιο πάνω post Μου είχα αναφέρει ότι δεν ξέρω άν ακολουθούν όλοι οι πάρωχοι κάποιο διεθνές στάνταρτ όσον αφορά τους codec για τον ήχο.. έτσι επίσης δεν γνωρίζω αν οι εναλακτικοί πάρωχοι πρέπει να ακολουθούν κάποιο διεθνές ή εγχώριο στάνταρτ για το φυσικό επίπεδο της σύνδεσης (τάση γραμμής, Line Gain) και άλλα πολλά.. εάν πρέπει κ δεν τα ακολουθούν έχεις απόλυτο δίκιο οι πάροχοι είναι απατεώνες (όλοι όμως?).. δεν γνωρίζω επίσης βέβαια άν ο ΟΤΕ ακολουθεί τα διεθνή στάνταρτ όσον αφορα το φυσικό επίπεδο ή απλά έχει κάνει πατέντες τέτοιες ώστε να φέρει το δίκτυο του στα μέτρα της εσωτερικής καλωδίοσης των πελατών του και των ώστε να έχουν μεγαλύτερες ανοχές στα βραχυκυκλώματα... εξάλου ενα βραχυκύκλωμα είναι βραχυκύκλωμα όπως και να το κάνουμε.. οτι κάποια τηλ.γραμμή ΟΤΕ "παίζει" με βραχυκύκλωμα σε γραμμή χωρίς να κολήσει την κάρτα, ενώ η ίδια γραμή σε έναν εναλακτικό πάρωχο κολήσει, να μήν σημένει οτι ο ΟΤΕ είναι ποιο "τίμιος" απο τους άλλους παρόχους, αλλά ότι ο ΟΤΕ το έχει σαν ποιο εύκολη λύση να είναι εκτός τυποποίησης (με ότι αυτό συνεπάγετε) παρά να έχει συνεχής "γκρίνια" απο τους πελάτες του.. μπορεί να είμαι και εντελός λάθος μιάς και δεν έχω κάποια τεκμιριωμένη άποψη με αποδίξεις παρα μόνο απο το γεγονός ότι όλοι οι πάρωχοι έχουν πρόβλημα με τις βραχυκυκλωμένες γραμμές εκτός απο τον ΟΤΕ (πώς είναι δυνατόν όλοι οι πάρωχοι να έχουν πρόβλημα με τις βραχυκυκλωμένες γραμμές??? ενώ ο ΟΤΕ να είναι ο μόνος που δεν έχει, ή στραβά πάμε ή στραβά αρμενίζουμε λοιπόν..)

Όσον αφορά την τηλεφωνία, στην ISDN που χρησιμοποιώ εγώ τουλάχιστον, ο ΟΤΕ έπαιζε και παίζει με G.711 A-law (απαιτεί 64 kbps κανάλι κάτι που σημαίνει sampling στα 8 ΚHZ). :)

athensmechgr
17-09-08, 18:17
ναι , αλλά τότε πως εξηγείς ότι λύθηκε το πρόβλημα??
γιατί αν καταλαβαίνω καλά αυτό που γράφεις , είναι ότι δεν έχει καμία διαφορά το "πριν" με το "μετά" στην περίπτωσή μου.

Από την άλλη , μπορεί στο τέλος , όλα να περνούν από το ίδιο ζεύγος , αλλά όπως πιστεύω εγώ , στην "μετά" περίπτωση , το πρόβλημα στην εσωτερική μου καλωδίωση δεν επηρεάζει το dsl κομμάτι (Router), εφόσον αυτός προηγείται της εσωτερικής καλωδίωσης ενώ στην "πριν" περίπτωσή μου , ακολουθούσε.

Επιπλέον να σου γράψω και μια λεπτομέρεια που ίσως σου φανεί χρήσιμη. Όταν δοκίμασα με το εξωτερικό καλώδιο παρακάμπτωντας την εσωτερική μου καλωδίωση , αφού είδα σωστή συμπεριφορά , δοκίμασα στο σημείο της σύνδεσης έξω από το σπίτι να ξανασυνδέσω παράλληλα και το καλώδιο που οδηγούσε στην εσωτερική μου καλωδίωση. Τότε αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Ανεβαινε το attenuation 2,5 μονάδες και χαμηλό κλείδωμα με αποσυνδέσεις. Αυτό πιστεύω ότι δείχνει ακριβώς αυτό που λες. Ότι δηλαδή σε μια παράλληλη συνδεσμολογία το όποιο πρόβλημα , μεταφέρεται παντού.

Όταν όμως δοκίμασα να δώσω στην εσωτερική μου καλωδίωση μετά από το spliter , όλα μια χαρά.
Άρα ο spliter μάλλον παίζει έναν ευεργετικό ρόλο (δεν ξέρω τι ακριβώς) που δεν αφήνει το πρόβλημα της εσωτερικής μου καλωδίωσης (το οποιο δεν ξέρω ακριβώς πιο είναι , ικάζω θόρυβο λόγω κάποιας κακής σύνδεσης ή λόγω γειτνίασης με καλώδια ρεύματος) να περάσει πριν από αυτόν προς τον κατανεμητή.

Επιπλέον , εφόσον το μήκος του καλωδίου που χρησιμοποιώ τώρα δεν είναι ιδιαίτερα πιο μικρό από το εσωτερικό , η διαφορά των 2,5 μονάδων στην εξασθένιση δεν δικαιολογείται παρά μόνο από κάποια κακή σύνδεση/επαφή που δημιουργεί απώλειες.

Καταρχήν να πώ ενα μεγάλο ΓΕΙΑ στον πρώην συνάδελφο dazed (καιρό έχουμε να τα πούμε απο τότε που σταματήσαμε την εργασία για τη Forthnet χάθηκες...:p) και ύστερα να σου απαντήσω ότι το Splitter διαχωρίζει το αναλογικό απο το ψηφιακό κανάλι της γραμμής με λίγα λόγια "στέλνει" στο ρουτερ τα ψηφιακά που χρειάζετε και στο τηλέφωνο τ αναλογικά! Τύχαινε πολλές φορές και ο Dazed θα το γνωρίζει , να μας πέρνουν τηλ και να έχουν το ρουτερ στην υποδοχή phone του Splitter και εννοείτε πως δεν έκανε καν προσπάθεια για συγχρονισμό.Νέκρα τελείως ούτε καν αποσυνδέσεις. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.