PDA

Επιστροφή στο Forum : Τούμπα - χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού



Kerl
09-09-08, 14:42
Επειδή το post είναι μεγάλο, πριν το διαβάσετeι, αν κάποιος μένει Τούμπα γύρω από την Αγαλιανού (πχ Περαιβού, Σταγειρίτη, Τσέλιου Δήμου,άγιο Χριστόφορο κτλ) και πιάνει πάνω από 4 mbps ας μου κάνει ένα PM.

Έχω σύνδεση forthnet shared llu 24 mbps αλλά ποτέ δεν συγχρονίζει πάνω από 3,9 Mbps με πιο συνηθισμένη ταχύτητα τα 3-3,4

Από τον router:

noise margin upstream: 6 db
output power downstream: 22 db
attenuation upstream: 22 db
noise margin downstream: 6 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 39 db
DSL standard: ADSL2PLUS
near-end bit rate: 3662 kbps
far-end bit rate: 1010 kbps

Πρακτικά με αυτό το attenuation με μια ταχύτητα της τάξης των 6 mbps θα ήμουν ευχαριστημένος. Με εξαίρεση τις ταχύτητες τα άλλα νούμερα είναι σταθερά γενικά.

Η ενεργοποίηση έγινε τον περασμένο Οκτώβριο ενώ βρισκόμουν στο στρατό, απολύθηκα το Μάιο και με το dsl άρχισα να ασχολούμαι το καλοκαίρι οπότε και ανέφερα το πρόβλημα στη forthnet στις 3 Ιουλίου για πρώτη φορά.

Μετά από αρκετές επικοινωνίες με τη forthnet, γύρω στις 5, αφού κάθε φορά αποκλείαμε τα γνωστά ( πολλές πρίζες στο σπίτι, μήκος καλωδίου, άλλος router, windows viruses κτλ) αποφασίζουνε να το δηλώσουνε στον ΟΤΕ σαν βλάβη. Αυτό έγινε πρώτη φορά στις 21/7. Στις 22/7 με καλεί τεχνικός του ΟΤΕ, με ρωτάει τι πρόβλημα έχω, του εξηγώ και μου απαντάει ότι αυτό πρέπει να λυθεί από τη Forthnet, αυτοί είναι αρμόδιοι μόνο για την τηλεφωνία η οποία λειτουργεί κανονικά. Την ίδια μέρα έκλεισαν και τη βλάβη. Το ίδιο έγινε και στις 5/8 και στις 7/8.

Τελικά στις 21/8 έρχετε τεχνικός της forthnet στο σπίτι μου για να ελέγξει στο ισόγειο της πολυκατοικίας τι γίνετε. Αφότου αποσύνδεσε το καλώδιο που έφευγε για το διαμέρισμα έλεγχξε τη γραμμή χωρίς να παρατηρήσει καμία διαφορά σε σχέση με αυτά που παρατηρούσαμε στο διαμέρισμα (κάτι που το περίμενα, την ίδια δουλειά είχε κάνει τεχνικός του ΟΤΕ πριν 1,5 χρόνο σε άλλο ποιο χοντρό σκηνικό). Σε συννενόηση με τεχνικό στο άλλο άκρο καταλήγει ότι υπάρχει πρόβλημα στα 400 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ, κάποια διακλάδωση, η οποία εισάγει αυξημένο θόρυβο με επακόλουθο την χαμηλή ταχύτητα.

Στις 21/8,25/8,28/8,2/9 ανοίχτηκαν πάλι, κάθε φορά κατόπιν δικής μου επικοινωνίας με τη forthnet, στον ΟΤΕ οι οποίες πάντα κλείνανε εντός μιας ημέρας χωρίς να γίνετε κάτι.

Στις 3/8 ανοίχτηκε πάλι βλάβη από τη forthnet στον ΟΤΕ. Αγανακτισμένος πλέον, επικοινώνησα κατόπιν σύστασης εκπροσώπου από την υποστήριξη της forthnet, απευθείας με τον ΟΤΕ. Η εκπρόσωπος αυτή μου είπε ότι δεν έχουνε άλλη δυνατότητα πέρα από το να δηλώνουνε βλάβη μηχανογραφικά και να διαμαρτύρονται στον Διαχειριστή, καθότι στο κομμάτι που βρίσκεται το πρόβλημα είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ να δώσει λύση. Μου εξήγησε επίσης ότι εγώ σαν πελάτης και του ΟΤΕ, και με δεδομένο ότι είναι ήδη ανοιχτή η βλάβη από τη forthnet στον ΟΤΕ, είχα τη δυνατότητα να ζητήσω πληροφορίες απευθείας από τον ΟΤΕ.

Σε επικοινωνία με το 121 μου δώσανε τα τηλέφωνα των συνεργίων του ΟΤΕ στην Τούμπα. Τα κάλεσα αλλά λείπανε έξω σε δουλιές οπότε μίλησα με τον προϊστάμενο του τεχνικού τμήματος.

Παρένθεση:

Με τους ανθρώπους αυτούς είχα μεγάλο ιστορικό. Σαν πελάτης ΑΡΥΣ παλιότερα δεν είχανε δώσει λύση στις παρακάτων περιπώσεις:

α) Στο πρόβλημα με τα μικρά πακέτα που υπήρχε το 2006 αν θυμάμαι καλά. Είχανε αρνηθεί το πρόβλημα.

β) Μετά την αναβάθμιση από 384 σε 768, και μετά από ένα μήνα, είχα σταματήσει να μπορώ να συγχρονίζω ή η σύνδεση "πάγωνε" (packet looss 20-100%). Τότε είχε έρθει τεχνικός του ΟΤΕ, είχε κάνει μετρήσεις και εργασίες στο ισόγειο της πολυκατοικίας και στο ΚΑΦΑΟ, και τελικά ο προϊστάμενος του τεχνικού του ΟΤΕ κατέληξε ότι υπάρχει πρόβλημα με τα καλώδια στην Τούμπα, ότι δεν υποστηρίζει dsl η περιοχή μου και να το κόψω αφού δεν είμαι ικανοποιημένος! Στο γιατί οι γείτονες στην πολυκατοικία δεν είχανε προβλήματα με το DSL τους δεν μπορεσε να απαντήσει. Τους υπέδειξα να με βάλουνε στο ίδιο dslam με αυτούς, δεν ξέρω αν αυτό έγινε τελικά, έκανε κάποιες επικοινωνίες με τεχνικούς πάντως μπροστά μου.

Σε κάθε περίπτωση η συννενόηση τότε είχε καταλήξει μόνο σε καβγάδες. Τελικά και στις 2 περιπώσεις τα "άλυτα" προβλήματα λυθήκανε μετά από έγγραφο παράπανο και την παρέμβαση του τμήματος παραπόνων της περιφέρειας Β. Ελλάδος του ΟΤΕ (να 'ναι καλά οι άνθρωποι, είναι εξαιρετικοί).

Τέλος παρένθεσης

Ρωτόντας τι γίνετε με το πρόβλημα και γιατί δεν λύνεται, εισέπραξα την απάντηση (καμιά 50ριά φορές) ότι δεν είμαι πελάτης του σε ότι αφορά το DSL και ότι πρέπει να το λύσει η Forthnet το πρόβλημα. Δική τους υποχρέωση είναι να περνάει η φωνή και μόνο.Εγώ επέμενα και ενώ είχαμε μιλήσει 5 λεπτά όλα και όλα, σε ερώτηση αν ισχύει αυτό που μου είπε η forhnet για τα 400 μέτρα μου απήντησε κατηγορηματικά ΟΧΙ. Σε ερώτηση πώς μπορεί να το ξέρει αυτό ενώ είχαμε μιλήσει 5 λεπτά χωρίς να το κοιάξουνε με τεχνικό όπως είχε κάνει η forthnet δεν έδωσε κάποια απάντηση και τελικά μου έκλεισε το τηλέφωνο.

Στη συνέχεια επικοινώνησα με το τμήμα παραπόνων του ΟΤΕ. Με καλέσανε σήμερα και μου είπανε ότι το τεχνικό τμήμα λέει ότι αυτές είναι οι δυνατότες της περιοχής από άποψη ταχυτήτων και δεν υπάρχει κάποια βλάβη. Ανεπίσημα μου είπανε ότι πρέπει η Forthnet να πιέσει για την λύση του προβλήματος, πάντως με πλάγιο τρόπο μου συνέστησαν να δω τι γίνετε με άλλους συνδρομητές της υπηρεσίας στην πολυκατοικία και την περιοχή γενικότερα ώστε να το έχω ως επιχείρημα στη συνέχεια.

Μίλησα ξανά με την forthnet να ξανανοίξουνε την βλάβη. Ο τεχνικός με διαβεβαίωσε ότι αυτό που λένε για τα 400 μέτρα ισχύει. Συγκεριμένα μου είπε ότι βάλανε analyzer στο δικό τους άκρο και έδωσε ένδειξη ότι το μήκος του καλωδίου είναι 400 μέτρα, ενώ κανονικά θα έπρεπε να βγάζει 2,5 χιλιόμετρα (τόσο περίπου απέχω από τον ΟΤΕ), και αυτό σημαίνει ότι υπάρχει διακλάδωση. Μου είπε και κάτι και για laser analyser που μου φαίνονται λίγο... διαστημικά.

Όπως καταλαβαίνετε εδώ και 2+ μήνες ταλαιπωρούμε, χάνω χρόνο σε τηλέφωνα χωρίς να βγαίνει άκρη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λύνουνε ένα τόσο καλά εντοπισμένο πρόβλημα. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχει η forthnet εξοπλισμό να εντοπίσει τι γίνετε και δεν έχει ή δεν μπορεί ο ΟΤΕ. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι λέει ο ένας και τι λέει ο άλλος, κάποιος λέει μούφες!


Όπως φαίνετε και αυτή η περίπτωση θα καταλήξει σε έγγραφη διαμαρτυρία, απλά αυτή τη φορά δεν θα είναι μόνο στον ΟΤΕ.

Άλλοι που μένουν γύρω από Αγαλιανού με 24αρες τι πιάνουνε;

hel
10-09-08, 00:36
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ κάνε μήπως γίνει τίποτα.
Κλασική περίπτωση αντιμετώπισης από ΟΤΕ, με την κλασικότερη δικαιολογία "Η περιοχή σας δεν υποστηρίζει γρήγορο adsl" που χρησιμοποιούν και οι προιστάμενοι...Αν είναι δυνατόν να λέγονται τέτοια πράγματα σήμερα.
Δεν λένε ότι τα καλώδια είναι κακοσυντηρημένα και στα ΚΑΦΑΟ ζούνε ποντίκια...

Kerl
12-09-08, 08:54
Έφυγε η καταγγελία, για να δούμε.

Πάντως πλέον δεν χρειάζεται να παίρνω τηλέφωνο τη Forthnet για να ξαναδίνει βλάβη, το κάνουνε μόνοι τους:)

Kerl
12-09-08, 23:36
Παρέλαβα επιστολή από την ΕΕΤΤ σήμερα στην οποία ζητούνε εξηγήσεις από τη Forthnet (είχα χρησιμοποιήσει πριν μια βδομάδα την φόρμα επικοινωνίας). Μάλλον γι αυτό άρχισαν να δηλώνουν μόνοι τους την βλάβη.

hostolis
14-11-08, 16:45
Κανένα νεότερο γείτονα; Στον ίδιο δρόμο μένουμε κι εγώ συγχρονίζω στα 8mbps με G.dmt με 34 attenuation...

Kerl
16-11-08, 15:45
Κανένα νέο δυστυχώς φίλε. Πήρα πολλά τηλέφωνα, πήρα απάντηση από Forthnet που ουσιαστικα δείχνει στον ΟΤΕ, ανταπάντησα, ξαναήρθε τεχνικός, ξαναβρήκε τα ίδια πράγματα ( καλωδιακό πρόβλημα στα 400 μέτρα από τον ΟΤΕ), δεν έγινε τίποτα. Ο ΟΤΕ εμμένει ότι τόσο μπορεί να δώσει το δίκτυο και δεν χρειάζεται να κάνει κάτι.

Λόγου φόρτου εργασίας και άλλων υποχρεώσεων σε αυτή τη φάση σταμάτησα να ασχολούμαι, ήδη ταλαιπωρήθηκα και ταλαιπωρούμε αρκετά. Σκέφτομαι να αναθέσω την υπόθεση σε δικηγόρο έτσι για το γαμώτο και όσο τραβήξει. Δεν έχω αλλάξει ακόμα εταιρία διότι α) ΟΤΕ δεν πάω είναι ακριβός και με έχει αντιμετωπίσει άσχημα παλιότερα β) Τελλάς δεν με εξυπηρετήσανε παλιότερα σε κάτι που ήθελα ενώ ήμουν επί αρκετό καιρό πελάτης τους γ) τους υπόλοιπους τους έχω ακόμα λιγότερη εμπιστοσύνη δ) βασικότερος λόγος: Δεν με παίρνει να μείνω δίχως Internet ούτε μέρα.

Αν κάποιος έχει άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη...

Kerl
04-12-08, 22:59
Για να γελάσετε,

Ο ΟΤΕ στον προηγούμενο λογαριασμο (δεν το είχα προσέξει το πληρώνω μέσω τράπεζας) είχε βάλει ISDN-Τέλος άσκοπης μετάβασης συνεργείου 29 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Στον τωρινό λογαριασμό έχει βάλει δύο τέτοιες χρεώσεις και στον επόμενο θα έχει άλλη μια. Τηλεφωνικά με 134 άλλος λέει όντως είναι λάθος άλλος ότι με χρεώσανε λόγω των "άσκοπων" κλήσεων της Forthnet και άλλος ότι τους καλούσα εγώ στο 121 και άνοιγα βλάβες ADSL ενώ δεν είμαι πελάτης τους στο ADSL, ότι επειδή τους ενόχλησα πολλές φορές αρχίσανε να με χρεώνουνε και ότι η χρέωση στην πραγματικότητα είναι χρέωση 14ων(!) άσκοπων κλήσεων αλλά με χρεώνουνε τις 4 τελευταίες και διάφορα αλλοπρόσολα.

Φυσικά τίποτα απότα τα παραπάνω δεν ισχύει.

Η Forthnet δηλώνει πλήρη άγνοια ούτε το έχουνε ξανακούσει αυτό.

Την υπόθεση την ανέθεσα σε δικηγόρο.

hel
05-12-08, 10:10
Την ΕΕΤΤ την ρώτησες;
Δηλαδή είναι 3x29 Ε αυτά που σου ζητάνε;

Kerl
07-12-08, 13:40
Δεν ξαναεπικοινώνησα με την ΕΕΤ πέρα από την απάντηση μου στην απάντηση της FORTHNET στην αρχική καταγγελία προς αυτήν λόγο έλλειψης χρόνου και επειδή είχα βαρεθεί να ασχολούμε. Δεν μου στείλανε κάτι άλλο από τότε.

Θα πάω αύριο με τον δικηγόρο για να δούμε σε πρώτη φάση τι ακριβώς είναι τα χρήματα που ζητάει ο ΟΤΕ.

Συνολικά τους έχω ήδη πληρώσει 1*30+ΦΠΑ, ζητάνε τώρα 2*30+ΦΠΑ, και θα ζητήσουνε άλλα 30+ΦΠΑ.

Και έχει φυσικά ο Θεός αν πιστέψω το άτομο που ισχυρίστηκε ότι έχουνε καταγράψει 14 κλήσεις από μενα στο 121!

dantekavala
07-12-08, 17:51
κ εγω το ιδιο προβλημα εχω στα κωνστα/τικα. αλλα πολυ κοντα στην λαμπρακη. οταν εβαλα φορτθνετ συχρονιζα στα 6000 με 39dm κ τωρα στα 400-1000 με 44dm. αφου επικοινωνισα πολλες φορες κ δν μου δωσαν λυση θα μου στειλουν τεχνικο για να δει τι παιζει. εδω κ μερες περιμενω τηλ κ δν περνουν. προβλημα πολυκατοικιας λιγο χλωμο γιατι επιανα καλη ταχυτητα μεχρι κ πριν μια βδομαδα. καινουργια πολυκατοικια κ ο απο πανω μου πιανει περιπου 4000-5500.

Sannin
08-12-08, 03:31
Επιτρέπεται να ρωτήσω πόσο είναι το κόστος για να αναλάβει δικηγόρος τέτοιες υποθέσεις;

Kerl
18-12-08, 00:35
Τελικά πήγα σήμερα στον ΟΤΕ και έκανα έγγραφο παράπονο. Θα απαντήσουν σε κάνα μήνα λένε. Υπήρξαν φυσικά παρατράγουδα καθότι το λογιστήριο του καταστήματος ισχυρίζεται ότι οι τεχνικοί ξέρουν από που είναι η χρέωση, κάτι που τεχνικοί αρνήθηκαν και είπανε ότι το λογιστήριο ξέρει και κακώς με παρέπεμψε σε αυτούς, και άλλα ευτράπελα.


Το περίεργο είναι ότι σήμερα με κάλεσε και η Forthnet να δει τι γίνετε με το θέμα αυτό. Δεν τους έχω συνηθίσει έτσι.

Φίλε Sannin ο δικηγόρος είναι συγγενής και δεν είμαι κατάλληλος να σου απαντήσω. Αλλά μπορώ να τον ρωτήσω.

Kerl
03-04-09, 19:26
Παίδες,

Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός ΟΤΕ με την επιστροφή όλου του ποσού που χρεώθηκε ως άσκοπη μετάβαση συνεργείου.

Εν τω μεταξύ είχα πάει άλλες δυο φορές στο λογιστήριο του ΟΤΕ Τούμπας, μια φορά μόνος μου και μια με την δικηγόρο μου, για να ενημερωθώ τι γίνετε. Οι ίδιοι δεν κάνανε κάποια επικοινωνία μαζί μου.

Δεν ήρθε καμιά επίσημη απάντηση. Προφορικά είπανε ότι έγινε "λογιστικό λάθος".

Είπανε ενάμιση μήνα ότι θα τους έπαιρνε, τελικά τους πήρε σχεδόν τέσσερις. Να τον χαίρονται τον "σοβαρό" τους οι φίλοι του φόρουμ που τον θεωρούνε έτσι.

Αναζητώ άλλο πάροχο μιας και η στάση της Forthnet με έχει ενοχλήσει. Αν κάποιος της περιοχής την έχει κάνει αλλού και βρήκε κάτι καλύτερο, ας προτείνει.

........Auto merged post: Kerl πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

107 μέρες όπως μου είπε και το φόρουμ όταν πάτησα reply!

hostolis
03-04-09, 20:25
Τουλάχιστον σου επεστράφη το ποσό!
Κι εγώ θέλω να φύγω απο forthnet γείτονα :( Κάποια στιγμή θα κάνω έρευνα αγοράς..

hel
07-04-09, 00:43
Παίδες,

Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός ΟΤΕ με την επιστροφή όλου του ποσού που χρεώθηκε ως άσκοπη μετάβαση συνεργείου.

Εν τω μεταξύ είχα πάει άλλες δυο φορές στο λογιστήριο του ΟΤΕ Τούμπας, μια φορά μόνος μου και μια με την δικηγόρο μου, για να ενημερωθώ τι γίνετε. Οι ίδιοι δεν κάνανε κάποια επικοινωνία μαζί μου.

Δεν ήρθε καμιά επίσημη απάντηση. Προφορικά είπανε ότι έγινε "λογιστικό λάθος".

Είπανε ενάμιση μήνα ότι θα τους έπαιρνε, τελικά τους πήρε σχεδόν τέσσερις. Να τον χαίρονται τον "σοβαρό" τους οι φίλοι του φόρουμ που τον θεωρούνε έτσι.

Αναζητώ άλλο πάροχο μιας και η στάση της Forthnet με έχει ενοχλήσει. Αν κάποιος της περιοχής την έχει κάνει αλλού και βρήκε κάτι καλύτερο, ας προτείνει.

........Auto merged post: Kerl πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

107 μέρες όπως μου είπε και το φόρουμ όταν πάτησα reply!

Για να ξέρουμε τι γίνεται και στον μεγαλοπάροχο που πληρώνουμε τόσα χρόνια;)

Kerl
12-10-09, 11:14
Τελικά σήμερα λύθηκε το πρόβλημα μου παίδες, αφότου αναγκάστηκα να βάλω connx μετά από τα τελευταία καμώματα της Forthnet. Και με το connx έπιασα 1 mbit στην αρχή αλλά με το που δήλωσα βλάβη σε 2 μέρες φτιάχτηκε. Τώρα πιάνω 2 το max δλδ του πακέτου και μπορώ να πάω μέχρι 6 σύμφωνα με τον τεχνικό, ενώ αν βάλω connxTV υπονόησαν ότι μπορούνε και καλύτερα.

Δυστυχώς ή τους νταβατζήδες θα πληρώνουμε με το καλό "πράμα" ή τους φτηνιάρηδες με το ληγμένο...

FSHOPAXD
12-10-09, 21:34
Εχει και fastpath :) enjoy την καινούργια σου σύνδεση :) ετσι είναι φίλε μου εαν έχει πρόβλημα μονο ο ΟΤΕ στο λύνει, τους άλλους τους τρώει ο λύκος. Δεν πα να μετράς και να βγάζεις βλάβη στο καλώδιο, αμα έχεις το καρπουζι και το μαχαίρι , χορεύουν όλοι στον δικό σου τον ρυθμό.

Parazaar
13-10-09, 02:51
Για να καταλαβω.. εφυγες απο forthnet που επιανες 3-3.5mbps και πηγες connex στα 2 που ισως καποια στιγμη μπορει να γινουν μεχρι 6 αν στο μελλον βαλεις connextv? Και αμα δε γινουν 6 και γινουν παλι 3-3.5 οσο επιανες στη forthnet τι θα γινει τοτε? Kαι επιπλεον για να βαλεις πακετο τωρα στο connnex στα 2mbps δε μου φαινεται οτι σε ενδιεφερε η ταχυτητα ουτε οταν ησουν στη forthnet γιατι απλα θα επελεγες τωρα στο connex μεγαλυτερο πακετο. Και δις επιπλεον.. εφυγες και πηγες στον παροχο που δε σου επιδιορθωνε τη βλαβη ενω ησουν στη forthnet με αποδεδειγμενα στοιχεια οτι υπηρχε προβλημα στο καλωδιο σου και οτι μονο αυτος μπορουσε να το λυσει και δεν το ελυνε παρολη την ταλαιπωρια σου στους λογαριασμους και την καταγγελια σου στην ΕΕΤΤ γυρνας πισω σαυτον?? Και μιλας για πια? Για τα τελευταια καμωματα της forthnet??

Ρε παιδια ειλικρινα τα θελετε και τα γραφετε ή σας ξεφευγουν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.