PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβατές τηλεφωνικές συσκευές



mariosgr
11-09-08, 23:23
Παιδιά καλησπέρα,
Θα έχετε ακούσει για το πρόβλημα με τις αναγνωρίσεις κλήσεων μετά την αναβάθμιση που έκανε η forthnet. Δεν είναι πλέον όλες οι τηλεφωνικές συσκευές συμβατές με το δίκτυο τους.
Το θέμα είναι οτι μετά απο τηλ. επικοινωνία που είχα μαζί τους δεν μπορούν να μου πουν ποιες συσκευές είναι συμβατές με το δίκτυο τους. Όχι γιατί δεν ξέρουν αλλά γιατί δεν επιτρέπεται απο ότι μου είπαν να δώσουν επίσημα ονόματα απο μάρκες κλπ.
Οπότε όσοι έχετε 2play μπορείτε να μου προτείνετε καμία που δεν έχει προβλήματα με τις αναγνωρίσεις κλήσεων και είναι συμβατή με το δίκτυο τους?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει.

hel
11-09-08, 23:40
Μερικές Panasonic συνήθως έχουν προβλήματα.
Ποια συσκευή δεν σου έχει αναγνώριση;

mariosgr
12-09-08, 01:53
Μια ενσύρματη General Electric δεν δουλεύει.
Μια ασύρματη panasonic που έχω δουλεύει κανονικά.

hel
12-09-08, 07:37
Την έχεις δοκιμάσει την General Electric χωρίς φίλτρο; Γιατί η δικιά μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

pcakias
12-09-08, 15:46
Εμένα πριν απο λιγο απο την Τ.Υ. μου προτειναν το Siemens AS150.

Εγώ όμως δοκιμασα General Electric & Siemens Gigaset A120 και δουλευαν ρολόϊ.

...ά.. Αυτα τα δοκίμασα με splitter και οχι με φιλτρο.

utp
12-09-08, 16:20
Στην G.E την ενσυρματη τη δικια μου μια χαρα αναγνωριση εχει!
Ρε παιδια το φιλτρο και το splitter το ιδιο πραγμα δεν ειναι??Δηλαδη στο splitter στην εξοδο phone δεν βγαινει ακριβως οτι και απο το φιλτρο???

bezoss
12-09-08, 19:18
Στην G.E την ενσυρματη τη δικια μου μια χαρα αναγνωριση εχει!
Ρε παιδια το φιλτρο και το splitter το ιδιο πραγμα δεν ειναι??Δηλαδη στο splitter στην εξοδο phone δεν βγαινει ακριβως οτι και απο το φιλτρο???

το ίδιο πράγμα είναι ναι. εμένα 2 ασύρματα panasonic βγάζουν μια χαρά την αναγνώριση.

αντιθέτως ένα siemens AL145 όποτε το θυμόταν έβγαζε.

Nek2006
12-09-08, 20:12
Εγώ έχω ένα Panasonic KX-TG 7100 και ένα Siemens gigaset AL140(ΔΩΡΟ από FORTHNET για νέασύνδεση 2play!!!).
Στο Panasonic λειτουργεί η αναγνώριση κλήσης, ενώ στο Siemens όχι.
Για το φίλτρο και το splitter που ρωτάει ο φίλος: Εγώ είχα στην αρχή splitter αντί για φίλτρο και είχα upload 256. Μόλις έβαλα φίλτρο πήγε στα 1024.

bezoss
12-09-08, 20:45
Εγώ έχω ένα Panasonic KX-TG 7100 και ένα Siemens gigaset AL140(ΔΩΡΟ από FORTHNET για νέασύνδεση 2play!!!).
Στο Panasonic λειτουργεί η αναγνώριση κλήσης, ενώ στο Siemens όχι.
Για το φίλτρο και το splitter που ρωτάει ο φίλος: Εγώ είχα στην αρχή splitter αντί για φίλτρο και είχα upload 256. Μόλις έβαλα φίλτρο πήγε στα 1024.

έχω φίλτρο speedtouch από ένα Ote-shop Και είναι εξαιρετικό και δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

τα ασύρματα μου είναι τα panasonic
1)KX-TCD210GR
2)KX-TCD430GR

Kαι τα 2 οκ με την αναγνώριση (και παλιά μοντέλα)

mariosgr
12-09-08, 22:43
Απο ότι καταλαβαίνω παιδιά εξαρτάται απο το κάθε μοντέλο ξεχωριστά κια δεν είναι ασυμβατότητα γενικά κάποιας εταιρεία κλπ. έτσι?
Εμένα δούλευε και το general electric κανονικοτατα στην αρχή μέχρι την αναβάθμιση. Μετά δεν έβγαζε τίποτα.
Αντίθετα με το ασύρματο panasonic που και μετά την αναβάθμιση δεν είχε πρόβλημα. Αλλά από ότι λέτε και αρκετά άλλα panasonic είχαν πρόβλημα.
Τι να πώ, κανονικά θα έπρεπε να μας δίνει η forthnet κάποιες συγκεκριμένες συσκευές που έχει δοκιμάσει η ίδια και είναι 100% συμβατές με το δίκτυο τους και όχι να μας αφήνει εμάς να ψάχνουμε στα τυφλά ποια τυχόν θα δουλέψει.

ΥΓ. με spliter τις έχω συνδεδεμένες τις συσκευές, αλλά τις έχω δοκιμάσει και με τα φιλτράκια. Δεν υπήρξε κάποια διαφορα.


Στην G.E την ενσυρματη τη δικια μου μια χαρα αναγνωριση εχει!
Ρε παιδια το φιλτρο και το splitter το ιδιο πραγμα δεν ειναι??Δηλαδη στο splitter στην εξοδο phone δεν βγαινει ακριβως οτι και απο το φιλτρο???

Ξέρεις ακριβώς το μοντέλο της general electrics?

halvas69
12-09-08, 22:44
Aσύρματο Panasonic KX-TGA810EX μιά χαρά όλα +ότι ξεχνάς να το φορτίσεις :)
Στοίχισε τον Ιανουάριο περίπου 35 ευρώ από το praktiker.
http://www.telefoonshop.nl/images/product/image.php?id=39236&dimensionid=1&shopid=181

utp
12-09-08, 23:53
Ξέρεις ακριβώς το μοντέλο της general electrics?


Aυτο : EX29350GE2-A

hel
13-09-08, 14:18
Εγώ έχω ένα Panasonic KX-TG 7100 και ένα Siemens gigaset AL140(ΔΩΡΟ από FORTHNET για νέασύνδεση 2play!!!).
Στο Panasonic λειτουργεί η αναγνώριση κλήσης, ενώ στο Siemens όχι.
Για το φίλτρο και το splitter που ρωτάει ο φίλος: Εγώ είχα στην αρχή splitter αντί για φίλτρο και είχα upload 256. Μόλις έβαλα φίλτρο πήγε στα 1024.

Δεν έχει σχέση. Απλά ήταν χαλασμένο το σπλίτερ.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απο ότι καταλαβαίνω παιδιά εξαρτάται απο το κάθε μοντέλο ξεχωριστά κια δεν είναι ασυμβατότητα γενικά κάποιας εταιρεία κλπ. έτσι?
Εμένα δούλευε και το general electric κανονικοτατα στην αρχή μέχρι την αναβάθμιση. Μετά δεν έβγαζε τίποτα.
Αντίθετα με το ασύρματο panasonic που και μετά την αναβάθμιση δεν είχε πρόβλημα. Αλλά από ότι λέτε και αρκετά άλλα panasonic είχαν πρόβλημα.
Τι να πώ, κανονικά θα έπρεπε να μας δίνει η forthnet κάποιες συγκεκριμένες συσκευές που έχει δοκιμάσει η ίδια και είναι 100% συμβατές με το δίκτυο τους και όχι να μας αφήνει εμάς να ψάχνουμε στα τυφλά ποια τυχόν θα δουλέψει.

ΥΓ. με spliter τις έχω συνδεδεμένες τις συσκευές, αλλά τις έχω δοκιμάσει και με τα φιλτράκια. Δεν υπήρξε κάποια διαφορα.



Ξέρεις ακριβώς το μοντέλο της general electrics?

Το έχουμε ξαναπεί ότι δεν εξαρτάται από το μοντέλο τόσο, όσο από το κέντρο.
Δηλαδή σε μερικές περιοχές δεν υποστηρίζονται όλες οι συσκευές.

Vitruvian78
13-09-08, 15:10
Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στα καταστήματα της εταιρίας τί συσκευές πουλάνε και να αγοράσεις μια της αρεσκίας σου απο εκεί. Σίγουρα αυτές που πουλάνε εκεί θα πρέπει να δουλεύουν πλήρως στο δίκτυο και τις υπηρεσίες της Forthnet. Και στην τελική αν πρόκειται να αγοράσεις απο αυτούς, οφείλουν να σου επιβεβαιώσουν οτι η συσκευή που αγοράζεις θα σου προσφέρει τις υπηρεσίες που επιθυμείς.

hel
14-09-08, 00:22
Yπάρχει και η δυνατότητα να του αλλάξουν την συσκευή του με καινούρια από forthnet.

mariosgr
15-09-08, 17:40
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :oneup:

geopro64
15-09-08, 18:21
Δεν ειναι λιγο αντιεπιστημονικο να χαρακτηριζονται καποιες συσκευες συμβατες 'η μη συμβατες;;
Με πια λογικη συσκευες οπως οι panasonic , οι οποιες ειναι πιστοποιημενες , χαρακτηριζονται σαν μη συμβατες ;;
Το προβλημα ειναι υπαρκτο.Η εξηγηση ειναι επαρκης ;;

customer
16-09-08, 08:10
Το θεμα ειναι οτι αναφερονται προβληματα και σε άλλες μαρκες συσκευων με την αναγνώριση, οπως επισης αναφέρεται απο πολλους κανονικη λειτουργια αναγνώρισης με πανασονικ.
Τελικα ειναι μαλλον αλλου το προβλημα (τοπικα τηλ κεντρα?, εξοπλισμός forthnet?), και απο εκει και περα, ειναι λογικο να ακουγεται συνεχεια η πανασονικ, (οπου και φορτωνουν το προβλημα καποιοι υπαλληλοι της τηλ. εξυπηρετησης) αφου τα τηλεφωνα της ειναι δημοφιλη και ευρέως διαδεδομένα στην Ελλαδα. Και οχι αδικα γιατι ειναι πολυ καλες συσκευές, γεγονός που σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογεί να υστερούν στο θεμα "αναγνώριση κλήσης".

@ ADSLgr.com All rights reserved.