PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνές διακοπές...



babios
12-09-08, 15:52
Εδώ και μερικούς μήνες (6 μπορεί και παραπάνω) έχω βάλει Forthnet μέσω ΑΡΥΣ. Μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα πρόβλημα, σταθερά συνδεδεμένος στα 4096 με κάποια μικρά προβλήματα τα οποία ίσως να οφείλονταν στο router, τα οποία όμως ήταν τα αναμενώμενα και λύνονταν με ένα reboot του router (D-Link G624T, με το τελευταίο firmware).

Αυτά όμως μέχρι προχτές (09/09/2008). Από εκείνη την μέρα ξεκίνησε συνεχόμενες διακοπές(όχι αποσυγχρονισμοι, διακοπές) και επανασυνδέσεις μετά από μερικά λεπτά. Αφού μίλησα με την ΤΥ και αφού έριξαν το φταίξιμο στο splitter (το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα, επιβεβαιωμένα) και εν συνεχεία στην μεγάλη απόσταση του router από την τηλεφωνική πρίζα (είναι περίπου 30 μέτρα UDP καλώδιο το οποίο εδώ και 4 χρόνια κάνει την δουλειά του άψογα αφού ήμουν σε άλλον παροχό χωρις να έχω το παραμικρό πρόβλημα) καταλήξαμε στο τίποτα αλλά και στην "μαγική" επιδιόρθωση της γραμμής μόλις έκλεισα το τηλέφωνο.

Την επόμενη μέρα (10/09) δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και έγινε μόνο μια διακοπή πράγμα που μάλλον θωρείται φισιολογικό. Εχτές όμως είχαμε ένα φεστιβάλ διακοπών. Από της 19:00 το απόγευμα μέχρι τις 00:00 (μέχρι εκεί άντεξα να περιμένω...) κάθε 2 λεπτά έχανα την σύνδεση και επανερχόταν μετά από λίγα λεπτά. Αφού κατάφερα να μιλήσω πάλι με την ΤΥ είχα πάλι τις ίδιες διαπιστώσεις από πλευράς Forthnet (χαλασμένο splitter άσχετα που δοκίμασα άλλο και είχα τα ίδια αποτελέσματα, μεγάλη απόσταση καλωδίου χωρίς όμως να λάβω απάντηση στην ερώτησή μου γιατί ξαφνικά υπάρχει πρόβλημα μετά απο 4+ χρόνια) καταλήξαμε στο ότι φταίει το router.

Κάθησα και δοκίμασα άλλα 2 routers, ένα ακόμα D-Link G624T με παλιότερο firmware και ένα LevelOne (δεν θυμάμαι το μοντέλο). Αποτέλεσμα; Τα ίδια...

Να σημειώσω ότι οι αποσυνδέσεις ξεκίνησαν όταν προσπάθησα να μπω στο World of Warcraft. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε πρόβλημα.

Επίσης να ξεκαθαρίσω τι γίνεται με το καλώδιο των 30 μέτρων. Έχω τηλεφωνικό κέντρο το οποίο παίρνει 2 εξωτερικές γραμμές. Έτσι το splitter έπρεπε να μπει πριν από το κέντρο με αποτέλεσμα να χρειάζεται αυτό το καλώδιο, το οποίο δουλέυει μια χαρα εδώ και 4+ χρόνια.

Έχει κανένας καμμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω εγώ από την πλευρά μου εκτός από το να πρήξω την ΤΥ της Forthnet;

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

hel
13-09-08, 14:25
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;
Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει το εσωτερικό σου δίκτυο κάλεσε τεχνικό από Forthnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.