PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ της FORTHNET



geodiamant
12-09-08, 16:17
Αγαπητοί φίλοι,

σας επισυνάπτω την παρακάτω επιστολή μου στη Forthnet. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον ??


Καλησπέρα,

Είμαι πελάτης της Forthnet από το 1994 η 1995 και για σχεδόν 15 χρόνια είμαι σταθερός πελάτης της εταιρείας χωρίς να έχω όλα αυτά τα χρόνια κάποιο ιδιαίτερο παράπονο. Σήμερα μου τηλεφώνησε με απόκρυψη (γιατί άραγε) ??? κάποια κυρία αφαίρεση επωνύμου για να με ενημερώσει ότι έχω χρέος 40 Ευρώ στην εταιρεία σας και πρέπει να εξωφληθεί. Οταν της εξήγησα ότι δεν έχω κανένα χρέος και ζήτησα λεπτομέρειες για το χρέος αυτό μου ανέφερε ότι δεν γνωρίζει γιατί είναι "εξωτερικός συνεργάτης" αλλά τέλος πάντων θα πρέπει αφού εξωφλήσω το χρέος αυτό (χωρίς να ξέρει ποιαδήποτε λεπτομέρεια από πότε και για ποιο πράγμα είναι) να της στέίλω την απόδειξη με Fax. Παράλογα και εξωφρενικά πράγματα. Μίλησα με κάποια ευγενική κοπέλα στο 13831 και αφού έψαξε με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει κανένα χρέος και μάλλον οι "εξωτερικοί συνεργάτες" σας δεν έχουν ενημερωθεί σωστά.

Για όνομα του Θεού. Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα να δίνετε τον αριθμό τηλεφώνου μου σε επαγγελματίες νταβατζήδες/συλέκτες χρεών ¨??? Και ακόμα χειρότερα όταν δεν χρωστάω ούτε ένα ευρώ. Αλλά έστω ότι χρωστούσα. Δεν θα έπρεπε πρώτα να με ενημερώσετε σαν εταιρεία σε ένα από τα τιμολόγια που στέλνετε, αντί να δίνετε τον αρίθμό μου σε αλήτικες εταιρείες που συνήθως απειλούν τον κόσμο για αποπληρωμή ?? Ενημερώνεστε από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων για τους τηλεφωνικούς αριθμούς που υπάγονται στο άρθρο 13 και δεν έχετε δικαίωμα να διανέμετε στον οποιοδήποτε, το οποίο έχω υπογράψει εδώ και μία διετία ?? Ελέγχετε τα χρέη των πελάτων σας και εάν πράγματι υπάρχουν αυτά πριν τα διανείμετε στους τηλεφωνονταβατζήδες αυτούς. Πως γνωρίζω εγώ και ποιός μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν θα με ενοχλήσουν ξανά και ακόμα χειρότερα μετά την επιστολή μου αυτή δεν θα με απειλήσουν. Μιας και είμαι σίγουρος όταν δίνετε τον αριθμό μου και τα ανύπαρκτα χρέη μου σε αυτούς με τέτοια ευκολία, με την ίδια ευκολία θα τους ενημερώσετε και για τα παράπονά μου.

Απλά απαράδεκτη, αντιδεοντολογική και ανάρμοστη συμπεριφορά από της εταιρεία σας. Ιδίως σε ένα πελάτη σας που συνεργάζεται μαζί σας πάνω από μια δεκαετία και όπως με ενημερώσατε και οι ίδιοι τηλεφωνικά δεν έχω κανένα απολύτως χρέος στην εταιρεία σας. Περιμένω άμεση εξήγηση και απάντησή σας. Εννοείται ότι για την απαράδεκτη και παράνομη ενέργειά σας αυτή θα ενημερώσω και επισυνάψω το email αυτό στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, την γενική γραμματεία καταναλωτή, τον Συνήγορο του πολίτη, και το www.ADSLgr.com για να ενημερώνονται σχετικά και οι υπόλοιποι πελάτες σας που πιθανόν να τους συμβεί κάτι ανάλογο.



Άντε βγάλε άκρη με τους τηλεφωνάκηδες νταβατζήδες τώρα.:rtfm:

spsomas
12-09-08, 16:25
Εγώ πέρυσι που έκανα την 2η αίτηση για forthnet economy (Χολαργός 1η και τώρα Κυψέλη) μου είπαν ότι είχα χρέος από το 2006 για ανανέωση ADSL 119€. Ευτυχώς που είχα πληρώσει με κάρτα και βρήκα το χαρτί αλλιώς ακόμα θα έτρεχα. Και αυτό έγινε στα κεντρικά στην Καλλιθέα. Παρολίγον εγκεφαλικό.

bathan
12-09-08, 16:59
Αγαπητοί φίλοι,

σας επισυνάπτω την παρακάτω επιστολή μου στη Forthnet. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον ??


Καλησπέρα,

Είμαι πελάτης της Forthnet από το 1994 η 1995 και για σχεδόν 15 χρόνια είμαι σταθερός πελάτης της εταιρείας χωρίς να έχω όλα αυτά τα χρόνια κάποιο ιδιαίτερο παράπονο. Σήμερα μου τηλεφώνησε με απόκρυψη (γιατί άραγε) ??? κάποια κυρία αφαίερση επωνύμου για να με ενημερώσει ότι έχω χρέος 40 Ευρώ στην εταιρεία σας και πρέπει να εξωφληθεί. Οταν της εξήγησα ότι δεν έχω κανένα χρέος και ζήτησα λεπτομέρειες για το χρέος αυτό μου ανέφερε ότι δεν γνωρίζει γιατί είναι "εξωτερικός συνεργάτης" αλλά τέλος πάντων θα πρέπει αφού εξωφλήσω το χρέος αυτό (χωρίς να ξέρει ποιαδήποτε λεπτομέρεια από πότε και για ποιο πράγμα είναι) να της στέίλω την απόδειξη με Fax. Παράλογα και εξωφρενικά πράγματα. Μίλησα με κάποια ευγενική κοπέλα στο 13831 και αφού έψαξε με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει κανένα χρέος και μάλλον οι "εξωτερικοί συνεργάτες" σας δεν έχουν ενημερωθεί σωστά.

Για όνομα του Θεού. Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα να δίνετε τον αριθμό τηλεφώνου μου σε επαγγελματίες νταβατζήδες/συλέκτες χρεών ¨??? Και ακόμα χειρότερα όταν δεν χρωστάω ούτε ένα ευρώ. Αλλά έστω ότι χρωστούσα. Δεν θα έπρεπε πρώτα να με ενημερώσετε σαν εταιρεία σε ένα από τα τιμολόγια που στέλνετε, αντί να δίνετε τον αρίθμό μου σε αλήτικες εταιρείες που συνήθως απειλούν τον κόσμο για αποπληρωμή ?? Ενημερώνεστε από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων για τους τηλεφωνικούς αριθμούς που υπάγονται στο άρθρο 13 και δεν έχετε δικαίωμα να διανέμετε στον οποιοδήποτε, το οποίο έχω υπογράψει εδώ και μία διετία ?? Ελέγχετε τα χρέη των πελάτων σας και εάν πράγματι υπάρχουν αυτά πριν τα διανείμετε στους τηλεφωνονταβατζήδες αυτούς. Πως γνωρίζω εγώ και ποιός μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν θα με ενοχλήσουν ξανά και ακόμα χειρότερα μετά την επιστολή μου αυτή δεν θα με απειλήσουν. Μιας και είμαι σίγουρος όταν δίνετε τον αριθμό μου και τα ανύπαρκτα χρέη μου σε αυτούς με τέτοια ευκολία, με την ίδια ευκολία θα τους ενημερώσετε και για τα παράπονά μου.

Απλά απαράδεκτη, αντιδεοντολογική και ανάρμοστη συμπεριφορά από της εταιρεία σας. Ιδίως σε ένα πελάτη σας που συνεργάζεται μαζί σας πάνω από μια δεκαετία και όπως με ενημερώσατε και οι ίδιοι τηλεφωνικά δεν έχω κανένα απολύτως χρέος στην εταιρεία σας. Περιμένω άμεση εξήγηση και απάντησή σας. Εννοείται ότι για την απαράδεκτη και παράνομη ενέργειά σας αυτή θα ενημερώσω και επισυνάψω το email αυτό στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, την γενική γραμματεία καταναλωτή, τον Συνήγορο του πολίτη, και το www.ADSLgr.com για να ενημερώνονται σχετικά και οι υπόλοιποι πελάτες σας που πιθανόν να τους συμβεί κάτι ανάλογο.



Άντε βγάλε άκρη με τους τηλεφωνάκηδες νταβατζήδες τώρα.:rtfm:Συγνώμη κιόλας αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα για να ασχοληθείς με καταγγελίες. Γιατί δεν ζητησες περισσότερα στοιχεία απο αυτήν την κα αφαίερση επωνύμου όταν σε πήρε τηλέφωνο ;

Spanos
12-09-08, 17:14
Πάντως έχει τύχει μια ανάλογη περίπτωση που πήρανε κάποιον και του είπαν οτι είναι απο τον ΟΤΕ και οτι θέλουν να πληρωθεί κάποιος λογαριασμός και να τον στείλουν με ΦΑΞ κάπου. Σιγά μην ήταν απο τον ΟΤΕ;)

geodiamant
12-09-08, 17:15
Το να με παίρνουν τηλέφωνο εισπρακτικές εταιρείες είναι για εμένα λόγος καταγγελίας. Ακόμα και εαν χρωστούσα. Ξέρεις είναι αυτοί οι τύποι που μετά από λίγο σου απειλούν γυναίκες και παιδιά για να πληρώσεις. Τώρα για αυτή τη αφαίρεση επωνύμου, όταν τη ρώτησα τι είδους συνεργάτης είναι, συνέχισε να λέει την ίδια καραμέλα. Εξωτερικός συνργάτης. Τη ρώτησα "εισπράκτορες ??" και απάντησε πάλι τα ίδια. Γιατί χρωστάω, από που ?? Δεν γνωρίζω, η Forthnet γνωρίζει. Τσάμπα λόγια δηλαδή.

xmperop1
12-09-08, 19:43
Το να με παίρνουν τηλέφωνο εισπρακτικές εταιρείες είναι για εμένα λόγος καταγγελίας. Ακόμα και εαν χρωστούσα. Ξέρεις είναι αυτοί οι τύποι που μετά από λίγο σου απειλούν γυναίκες και παιδιά για να πληρώσεις. Τώρα για αυτή τη αφαίρεση επωνύμου, όταν τη ρώτησα τι είδους συνεργάτης είναι, συνέχισε να λέει την ίδια καραμέλα. Εξωτερικός συνργάτης. Τη ρώτησα "εισπράκτορες ??" και απάντησε πάλι τα ίδια. Γιατί χρωστάω, από που ?? Δεν γνωρίζω, η Forthnet γνωρίζει. Τσάμπα λόγια δηλαδή.

Καλά εδώ έχουν πάρει τηλ για 12 ευρώ.:evil:
Εγώ θα είχα ήδη φύγει.

emeliss
12-09-08, 19:51
Κακώς θα είχες φύγει. Δεν είναι λύση.

Η ανάθεση λεπτών ζητημάτων (εμπορικών και τεχνικών) σε τρίτους είναι πληγή για την ελληνική αγορά.

Ακολουθούμε καθυστερημένα τους δρόμους που χάραξαν άλλοι και αποδεδειγμένα απέτυχαν. Όταν φωνάζουν κάποιοι για σταθερή εργασία τους λένε κουμουνιστές και τους βάζουν στην κατηγορία των γραφικών. Τέτοια φαινόμενα (και άλλα χειρότερα) δεν θα υπήρχαν αν δεν έμπαιναν τρίτοι στην μέση, αλλά τις εργασίες έκαναν υπάλληλοι της ίδιας της εταιρείας.

vagelisabatzis
12-09-08, 20:04
Κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Επίσης, αν ήμουν στη θέση σας, θα το συνέχιζα το θέμα μέχρι να βρω ποια είναι αυτή η κυρία και να προχωρήσω σε καταγγελία. Έχουν παραπάρει αέρα κάτι τέτοιοι...

chriszah
12-09-08, 20:37
Εσένα σε κυνηγάνε για ένα χρέος 40Ε και εγώ που τους έχω απλήρωτους 6 μήνες δεν με έχουν πάρει ούτε ένα τηλ.:rofl: Μπάχαλο το λογιστήριο!

DVader
12-09-08, 20:44
Καλά ... Εγώ έχω φύγει και καιρό από το Forthnet και έτσι έχω ησυχάσει !!!

xmperop1
12-09-08, 20:49
Κακώς θα είχες φύγει. Δεν είναι λύση.

Η ανάθεση λεπτών ζητημάτων (εμπορικών και τεχνικών) σε τρίτους είναι πληγή για την ελληνική αγορά.

Ακολουθούμε καθυστερημένα τους δρόμους που χάραξαν άλλοι και αποδεδειγμένα απέτυχαν. Όταν φωνάζουν κάποιοι για σταθερή εργασία τους λένε κουμουνιστές και τους βάζουν στην κατηγορία των γραφικών. Τέτοια φαινόμενα (και άλλα χειρότερα) δεν θα υπήρχαν αν δεν έμπαιναν τρίτοι στην μέση, αλλά τις εργασίες έκαναν υπάλληλοι της ίδιας της εταιρείας.

Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά αν τους γράψεις το λόγο που φεύγεις πιστεύω ότι θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να φθείρεσαι σε εταιρίες που ουσιαστικά τους ενδιαφέρουν μόνο οι πωλήσεις και μάλιστα και αυτές δεν τις κάνουν και οι ίδιες αλλά και στο κομμάτι αυτό μπλέκονται εξωτερικοί συνεργάτες.
Τους ενδιαφέρει να "γράφουν" πελάτες και όχι να τους κρατάνε και εκεί είναι η δύναμη του καταναλωτή-πελάτη.
Αν τους ενδιέφερε πραγματικά η εξυπηρέτηση του πελάτη (εκτός των εταιρικών)να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνανε και μάλιστα εύκολα και γρήγορα.
Αυτά ισχύουν για όλους το παρόν είναι η αφορμή.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Επίσης, αν ήμουν στη θέση σας, θα το συνέχιζα το θέμα μέχρι να βρω ποια είναι αυτή η κυρία και να προχωρήσω σε καταγγελία. Έχουν παραπάρει αέρα κάτι τέτοιοι...

Η κυρία απλά την δουλειά της έκανε-είναι το σύστημα έτσι-η Φόρθνετ και η κάθε Φόρθνετ φταίει που ρίχνει το επίπεδο.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εσένα σε κυνηγάνε για ένα χρέος 40Ε και εγώ που τους έχω απλήρωτους 6 μήνες δεν με έχουν πάρει ούτε ένα τηλ.:rofl: Μπάχαλο το λογιστήριο!

θΑ ΣΕ ΠΆΡΟΥΝ.:p

Jazzer
12-09-08, 20:54
Φίλε geodiamant πολύ καλά έκανες και έστειλες καταγγελία για το συγκεκριμένο σοβαρό συμβάν.
Μόνη διαφωνία μου η χρήση λέξεων "τηλεφωνονταβατζήδες", "επαγγελματίες νταβατζήδες" στο κείμενο της καταγγελίας.
Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες λέξεις, για να ληφθούν και σοβαρά υπόψη από τους αποδέκτες. ;)
Φιλικά :)

hel
13-09-08, 14:22
Υπάρχει υπηρεσία για να μην δέχεσαι κλήσεις με απόρριψη, πάντως.

theopan
13-09-08, 14:31
Κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Επίσης, αν ήμουν στη θέση σας, θα το συνέχιζα το θέμα μέχρι να βρω ποια είναι αυτή η κυρία και να προχωρήσω σε καταγγελία. Έχουν παραπάρει αέρα κάτι τέτοιοι...

Μήνυση θα κάνεις. Όχι απλή καταγγελία.


Φίλε geodiamant πολύ καλά έκανες και έστειλες καταγγελία για το συγκεκριμένο σοβαρό συμβάν.
Μόνη διαφωνία μου η χρήση λέξεων "τηλεφωνονταβατζήδες", "επαγγελματίες νταβατζήδες" στο κείμενο της καταγγελίας.
Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες λέξεις, για να ληφθούν και σοβαρά υπόψη από τους αποδέκτες. ;)
Φιλικά :)

Να μη σας πειράζουν οι λέξεις, αλλά οι πράξεις. Αυτό ακριβώς που αναφέρθηκε είναι οι "εταιρείες" του είδους και τίποτα παραπάνω. Δεν έχουν καμία δικαιοδοσία να ενοχλούν τον κόσμο, ούτε τελούν κάτω από νόμιμο πλαίσιο λειτουργίας. Η νόμιμη οδός για την είσπραξη χρεών (αν αποδειχθούν), είναι η έκδοση διαταγής πληρωμής η οποία κοινοποιείται από το προβλεπόμενο από το νόμο όργανο: τον δικαστικό επιμελητή.

anonymous-root
13-09-08, 14:39
Μου φαίνεται περίεργο όπως συστήθηκε (εξωτερικός συνεργάτης) η κ. αφαίρεση επωνύμου. και πήρε μάλιστα με απόκρυψη.


Υπάρχει και μια περίπτωση να σου έκαναν φάρσα... ;)

Επιβεβαίωσες με φόρθνετ εαν όντως ήταν εντολή της φορθνετ να σε καλέσει η εν λόγω;

Jazzer
13-09-08, 17:11
Να μη σας πειράζουν οι λέξεις, αλλά οι πράξεις. Αυτό ακριβώς που αναφέρθηκε είναι οι "εταιρείες" του είδους και τίποτα παραπάνω. Δεν έχουν καμία δικαιοδοσία να ενοχλούν τον κόσμο, ούτε τελούν κάτω από νόμιμο πλαίσιο λειτουργίας. Η νόμιμη οδός για την είσπραξη χρεών (αν αποδειχθούν), είναι η έκδοση διαταγής πληρωμής η οποία κοινοποιείται από το προβλεπόμενο από το νόμο όργανο: τον δικαστικό επιμελητή.
Φίλε theopan να είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς.:)
Δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι τέτοιες "πρακτικές εισπρακτόρων" είναι παράνομες και πρέπει να τις καταγγέλουμε.
Αν κάνεις τον κόπο να αναζητήσεις θέματα που έχω ανοίξει στο forum, θα δεις και μόνος σου ότι έχω κάνει και ο ίδιος καταγγελίες (μία πολύ πρόσφατα μάλιστα) για απαράδεκτες πρακτικές εταιριών.
Απλά προτιμώ κόσμιο ύφος, τίποτα περισσότερο. :)

Lagman
14-09-08, 14:08
@ geodiamant Το έχω αναφέρει και εγώ παλιότερα ,πληρώσαμε ΑΜΕΣΑ τον λογαριασμό και το ευχαριστώ ήταν να μας πάρουν τηλέφωνο να μας μιλάνε προσβλητικά.
Μήπως πλήρωσες πολύ γρήγορα τον λογαριασμό ; γιατί αυτό φαίνεται να είναι λάθος .

djbok21
14-09-08, 21:20
Ανέφερες το όνομα αυτής που σε πήρε στην forthnet και σου είπαν ότι είναι οντως εξωτερικός συνεργάτης?
Αν ήταν εξωτερικός συνεργάτης δεν θα έπρεπε να αναφέρει και την εταιρεία της?
Εμένα κάτι μου κάνει σε απατεωνίσκους η ιστορία σου πάντως...

geodiamant
15-09-08, 16:29
Οταν μίλησα με τη Forthnet παραδέχθηκαν το γεγονός ότι χρησιμοποιούν εξωτερικούς συνεργάτες για εισπράξεις χρεών, αλλά το όνομα της κυρίας αυτής φυσικά και δεν το ανέφερα μιας και ήταν αδύνατο να το γνωρίζει η υπάλληλος της forthnet.

Τώρα σχετικά με τον τελευταίο λογαριασμό πράγματι τον είχα πληρώσει γρήγορα. Ελπίζω να μην φταίει αυτό.

Τι να πω δεν ξέρω. Ελπίζω πράγματι να μην είναι φάρσα ή απατεωνίσκοι όπως λέτε. Πάντως απάντηση από τη Forthnet δεν έχω πάρει ακόμα.

Lagman
16-09-08, 10:04
Οταν μίλησα με τη Forthnet παραδέχθηκαν το γεγονός ότι χρησιμοποιούν εξωτερικούς συνεργάτες για εισπράξεις χρεών, αλλά το όνομα της κυρίας αυτής φυσικά και δεν το ανέφερα μιας και ήταν αδύνατο να το γνωρίζει η υπάλληλος της forthnet.

Τώρα σχετικά με τον τελευταίο λογαριασμό πράγματι τον είχα πληρώσει γρήγορα. Ελπίζω να μην φταίει αυτό.

Τι να πω δεν ξέρω. Ελπίζω πράγματι να μην είναι φάρσα ή απατεωνίσκοι όπως λέτε. Πάντως απάντηση από τη Forthnet δεν έχω πάρει ακόμα.


χαχαχαχαχαχαχαχα δεν στο είπα εγώ ; και εμείς είχαμε πληρώσει την ίδια μέρα που ήρθε ο λογαριασμός και μετά μας παίρνανε τηλέφωνο από collection και μιλάγανε πολύ άσχημα - προσβλητικά.:angryr:

όποιος θέλει να τον παίρνουν τηλέφωνο και να του μιλάνε προσβλητικά και ότι χρωστάει και και ... να πληρώνει ΑΜΕΣΑ τον λογαριασμό της FORTHnet :lol:

Niplo
17-09-08, 01:58
Περιπτωση απατης?

Lagman
17-09-08, 09:39
Περίπτωση απάτης έχει πέσει αρκετός κόσμος που πληρώνει κλήσεις για τις οποίες δεν έχει πραγματοποιήσει . πχ υπεραστικές κλήσεις data fax- κλήσεις data-fax κλπ

@ ADSLgr.com All rights reserved.