PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμές Forthnet



mpoukomass
12-09-08, 23:50
Παιδιά ακριβοπληρωνουμε την 4 νετ η μου φαινεται?Οι αλλες εταιρειες ειναι πιο φτηνες,βεβαια εχουν και τις κρυφες χρεωσεις...απο γνωστους τι σας λενε αν εχετε ακουσει,υπαρχει μεγαλη αποκλιση στους λογαριασμους μας?

utp
13-09-08, 00:07
Σε ποιο πραγμα ειναι πιο ακριβη η 4νετ?Ολοι οι γνωστοι μου εχουν ερθει απο ΟΤΕ οποτε τσαμπα τους φαινεται η 4νετ.

cuper
13-09-08, 00:44
,βεβαια εχουν και τις κρυφες χρεωσεις...απο γνωστους τι σας λενε αν εχετε ακουσει,υπαρχει μεγαλη αποκλιση στους λογαριασμους μας?

Δηλαδή; Ποιες είναι οι κρυφές χρεώσεις που είδες και τι αποκλίσεις αναφέρεις; :hmm:

mpoukomass
13-09-08, 15:16
Ε καλα απο ΟΤΕ εννοειται ειναι πιο φθηνα,κρυφες χρεωσεις εννοω τα κολπα οπου ναι μεν εχεις απεριοριστες κλησεις αλλα οχι προς ολα τα δικτυα η ακομα στα κινητα εχει χρεωση μεγαλυτερη πχ,γενικα τι αποκλισεις υπαρχουν,ποσο ερχεται ο λογιαριασμος πχ σε εναν συνδρομητη της 4νετ και σε εναν αντιστοιχο της ον πχ?

joeyGR
13-09-08, 15:19
80ευρο το διμηνο δεν ειναι και λιγα.. :hmm: αν σκεφτειτε η Vodafone 2play ειναι στα 70€ ;)

dimangelid
13-09-08, 15:21
Σε σχέση με τον ΟΤΕ δεν πιστεύω ότι είναι ακριβή. Αν συγκρίνεις όμως την άθλια ποιότητα επικοινωνίας που σου παρέχει με την ποιότητα παρόχων όπως ON Telecoms και Tellas τότε είναι πολύ ακριβή. Δεν είμαι σε εναλλακτικό, στον ΟΤΕ είμαι αλλά έχω φίλους συνδρομητές σε εναλλακτικούς και τα βλέπω αρκετά συχνά...

theopan
13-09-08, 23:20
80ευρο το διμηνο δεν ειναι και λιγα.. :hmm: αν σκεφτειτε η Vodafone 2play ειναι στα 70€ ;)

Με "σταθερό" που είναι ...κινητό με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ναι ακόμα και φόρο κινητής τηλεφωνίας); Απλά δεν υπάρχει στο χάρτη η vodafone. Ένα και μοναδικό πλεονέκτημα έχουν οι λύσεις της: γρήγορη ενεργοποίηση της (αμφιβόλου ποιότητας) σταθερής τηλεφωνίας και μόνο αυτής γιατί το dsl της είναι μάλλον περιπέτεια μέχρι να ενεργοποιηθεί.

lewton
14-09-08, 12:15
Παιδιά ακριβοπληρωνουμε την 4 νετ η μου φαινεται?Σου φαίνεται.


Οι αλλες εταιρειες ειναι πιο φτηνες,Οι διαφορές στα διάφορα πακέτα παίζουν στα συν/πλην 3-4 ευρώ το πολύ (αγνοώντας τη Vivodi).


βεβαια εχουν και τις κρυφες χρεωσεις...Όλες οι εταιρίες μετράνε όλες τις κλήσεις προς κάθε σταθερό δίκτυο στις δωρεάν και όποιος σου λέει το αντίθετο σε είτε σε κοροϊδεύει είτε αναπαράγει ράδιο-αρβύλα.
Αυτό πάλι που λες για τα κινητά δεν είναι κρυφή χρέωση, αντίθετα αναφέρεται πάνω-πάνω στον τιμοκατάλογο.
Κρυφή χρέωση σημαίνει κρυφή. Από αυτές τι έχεις να μας πεις;


απο γνωστους τι σας λενε αν εχετε ακουσει,υπαρχει μεγαλη αποκλιση στους λογαριασμους μας?Όχι, οι λογαριασμοί είναι αυτοί που πρέπει να είναι.

Vitruvian78
14-09-08, 12:32
Εγώ πάλι πιστεύω οτι βασιλιάς των κρυφών χρεώσεων είναι ο ΟΤΕ. Έχετε δει τον λογαριασμό όταν έρχεται και ειδικα το κομμάτι του ιντερνετ όπου αρχίζει και σου σπάει τις χρεώσεις του conn-x σε 500 κομμάτια: προπληρωμές ΟΤΕΝΕΤ, τέλη τάδε, κτλ. τα χρεώνει και με δίμηνη βάση και εκεί που ήξερες ότι έχεις το πακέτο των €16,50 τελικά ο λογαριασμός που έρχεται με ολες αυτές τις υποδιαιρέσεις και υπολογισμούς του ποσού μέσα στο λογαριασμό που χάνεις τον έλεγχο τελικά για το τί ακριβώς πληρώνεις και για τον αν σε κλέβουν ή όχι. Θυμάμαι τον πρώτο λογαριαμό conn-x talk όταν ήρθε, την ψυχρολουσία που είχα φάει!!

hel
14-09-08, 13:31
Εγώ πάλι πιστεύω οτι βασιλιάς των κρυφών χρεώσεων είναι ο ΟΤΕ. Έχετε δει τον λογαριασμό όταν έρχεται και ειδικα το κομμάτι του ιντερνετ όπου αρχίζει και σου σπάει τις χρεώσεις του conn-x σε 500 κομμάτια: προπληρωμές ΟΤΕΝΕΤ, τέλη τάδε, κτλ. τα χρεώνει και με δίμηνη βάση και εκεί που ήξερες ότι έχεις το πακέτο των €16,50 τελικά ο λογαριασμός που έρχεται με ολες αυτές τις υποδιαιρέσεις και υπολογισμούς του ποσού μέσα στο λογαριασμό που χάνεις τον έλεγχο τελικά για το τί ακριβώς πληρώνεις και για τον αν σε κλέβουν ή όχι. Θυμάμαι τον πρώτο λογαριαμό conn-x talk όταν ήρθε, την ψυχρολουσία που είχα φάει!!

Γι αυτά που περιγράφεις υπάρχουν άπειρα δημοσιεύματα.
Μέχρι την γιαγιούλα σε ένα νησί που σημείωνε τις κλήσεις τις στο χαρτί και βρήκε ότι ο λογαριασμός είναι λάθος.:)

mpoukomass
14-09-08, 16:07
Ρε παιδια ειμαι ο μονος μου εχω δει στην διαφημιση της ον 40 το διμηνο για 2πλαυ?μπορει να κανω και λαθος βεβαια...

Vitruvian78
14-09-08, 17:21
Εγώ πιστεύω οτι θα πέσουνε οι τιμές σιγά σιγά....€40 η ΟΝ, €20 η ΧΟΛ (για τηλεφωνία μόνο), όσο πάει αρχίζει να υπάρχει κάποιος σχετικός ανταγωνισμός στισ τιμές. Βέβαια επιλέγεις και με βάση το μέγεθος και τη φήμη της εταιρίας. Η ΦΟΡΘΝΕΤ είναι η πρώτη ή η δεύτερη αυτή τη στιγμή μετά τον ΟΤΕ. Τα φτηνά πακέτα καμιά φορά μετατρέπονται σε Γολγοθά για τον καταναλωτή.

lewton
14-09-08, 17:24
Εγώ πιστεύω οτι θα πέσουνε οι τιμές σιγά σιγά....€40 η ΟΝ, €20 η ΧΟΛ (για τηλεφωνία μόνο), όσο πάει αρχίζει να υπάρχει κάποιος σχετικός ανταγωνισμός στισ τιμές. Βέβαια επιλέγεις και με βάση το μέγεθος και τη φήμη της εταιρίας. Η ΦΟΡΘΝΕΤ είναι η πρώτη ή η δεύτερη αυτή τη στιγμή μετά τον ΟΤΕ. Τα φτηνά πακέτα καμιά φορά μετατρέπονται σε Γολγοθά για τον καταναλωτή.
Εγώ ελπίζω να μην πέσουν άλλο οι τιμές καθώς είναι άψογες.

sdikr
14-09-08, 17:26
Γι αυτά που περιγράφεις υπάρχουν άπειρα δημοσιεύματα.
Μέχρι την γιαγιούλα σε ένα νησί που σημείωνε τις κλήσεις τις στο χαρτί και βρήκε ότι ο λογαριασμός είναι λάθος.:)

Αντέ πάλι, ναι υπάρχουν και λένε γιατί η πρώτες χρεώσεις είναι λίγο μεγαλύτερες, αλήθεια για τα τηλέφωνα απο ασχέτα γραφεία που έχουν κάποιοι αλλοί που τα βάζεις;

hel
14-09-08, 19:28
Αντέ πάλι, ναι υπάρχουν και λένε γιατί η πρώτες χρεώσεις είναι λίγο μεγαλύτερες, αλήθεια για τα τηλέφωνα απο ασχέτα γραφεία που έχουν κάποιοι αλλοί που τα βάζεις;

Tα έχουμε ξαναπεί. Απλά μία υπενθύμιση έκανα.
Δεν είναι σωστό να μαλώνουμε σαν τα παιδάκια.:p

mpoukomass
14-09-08, 23:58
Εγώ ελπίζω να μην πέσουν άλλο οι τιμές καθώς είναι άψογες.

Μα σου λεει οτι η ον ειναι σε μιση τιμη...

Πύρρος
15-09-08, 01:04
Ρε παιδια ειμαι ο μονος μου εχω δει στην διαφημιση της ον 40 το διμηνο για 2πλαυ?μπορει να κανω και λαθος βεβαια...

Link please.


Μα σου λεει οτι η ον ειναι σε μιση τιμη...

Ποιός μου το λέει;

lewton
15-09-08, 02:05
Μα σου λεει οτι η ον ειναι σε μιση τιμη...
Κάκιστα.

mpoukomass
15-09-08, 02:13
Κάκιστα.

κακιστα για ποιον?

lewton
15-09-08, 02:56
κακιστα για ποιον?
Για όλους μας.
Όσο οι πάροχοι μπαίνουν μέσα βγαίνουμε χαμένοι και εμείς.
Θεωρώ ότι όταν μας ζητάνε 35-40 ευρώ για double/triple play και 20-25 ευρώ για ADSL+τηλεφωνική γραμμή δεν πρέπει να περιμένουμε ή να απαιτούμε περαιτέρω πτώση των τιμών, αντίθετα πρέπει να απαιτούμε βελτίωση των υπηρεσιών.

RASTAVIPER
15-09-08, 12:00
Για όλους μας.
Όσο οι πάροχοι μπαίνουν μέσα βγαίνουμε χαμένοι και εμείς.
Θεωρώ ότι όταν μας ζητάνε 35-40 ευρώ για double/triple play και 20-25 ευρώ για ADSL+τηλεφωνική γραμμή δεν πρέπει να περιμένουμε ή να απαιτούμε περαιτέρω πτώση των τιμών, αντίθετα πρέπει να απαιτούμε βελτίωση των υπηρεσιών.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όσο μειώνουν μόνο καλό κάνουν, καθώς εντείνεται ο ανταγωνισμός και μένουν πιο πολλά χρήματα στις τσέπες μας..
Και εννοείται ότι παράλληλα ζητάμε και βελτίωση των υπηρεσιών.Δεν είναι αντιστρόφως ανάλογα αυτά τα 2.

skapetis
15-09-08, 12:10
Μα σου λεει οτι η ον ειναι σε μιση τιμη...

Να δω όμως τι θα κάνουν οι συνδρομητές της (ειδικά αυτοί που έχουν προπληρώσει) αν/όταν θα πάρει τη σειρά μετά την altec ...

Δεν φτάνει να παίρνεις φτηνά μια υπηρεσία, πρεπει να είναι και βιώσιμη. Ξέρεις πόσοι βρέθηκαν ξεκρέμαστοι και έχασαν λεφτά από "φτηνές" ασφαλιστικές εταιρίες που βάρεσαν κανόνι?

manicx
15-09-08, 12:16
Για όλους μας.
Όσο οι πάροχοι μπαίνουν μέσα βγαίνουμε χαμένοι και εμείς.
Θεωρώ ότι όταν μας ζητάνε 35-40 ευρώ για double/triple play και 20-25 ευρώ για ADSL+τηλεφωνική γραμμή δεν πρέπει να περιμένουμε ή να απαιτούμε περαιτέρω πτώση των τιμών, αντίθετα πρέπει να απαιτούμε βελτίωση των υπηρεσιών.

Γεια στο στόμα σου. Το ίδιο μπήκα να γράψω και το είδα. Να το γράψω και με κεφαλαία, ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

Πύρρος
15-09-08, 12:23
Δεν είναι αντιστρόφως ανάλογα αυτά τα 2.

Και όμως είναι:


Καλή ποιότητα
Χαμηλές τιμές
Οικονομική βιωσιμότητα

Διάλεξε οποιαδήποτε 2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Project_triangle) :twisted:

baskon
15-09-08, 12:31
Και εγω νομιζω ότι τα 40 ευρω δεν ειναι πολλά.
Μια χαρά ειναι αν μιλας σαν ανθρωπος και εχεις και αξιοπρεπες ιντερνετ+αξιοπρεπη εξυπηρετηση..
Τωρα για πτωσεις των τιμων καλοδεχουμενες ειναι αλλά νομιζω ότι για 2play οτιδηποτε πολυ κατω από 35 ευρώ το μήνα δε συμφερει τις εταιριες και σιγα σιγά θα έχουν πρόβλημα..

Lagman
15-09-08, 12:47
Εμένα μου έτυχαν χρεώσεις περίεργες, τα πλήρωσα και δεν μου πίστωσαν ούτε ευρώ... και που να βρω δίκιο... δεν με πιστεύανε .
Υπεραστικές κλήσεις Data fax- κλήσεις Data fax... ούτε φαξ έχουμε ούτε αυτούς που καλέσαμε είχανε φαξ ούτε συναγερμό ...
πόσοι θα τα πλήρωσαν ενώ δεν είχαν κάνει κλήσεις προς φαξ...

bathan
15-09-08, 12:56
Εμένα μου έτυχαν χρεώσεις περίεργες, τα πλήρωσα και δεν μου πίστωσαν ούτε ευρώ... και που να βρω δίκιο... δεν με πιστεύανε .
Υπεραστικές κλήσεις Data fax- κλήσεις Data fax... ούτε φαξ έχουμε ούτε αυτούς που καλέσαμε είχανε φαξ ούτε συναγερμό ...
πόσοι θα τα πλήρωσαν ενώ δεν είχαν κάνει κλήσεις προς φαξ...Γιατί τα πλήρωσες τότε ;

skapetis
15-09-08, 13:00
Εμένα μου έτυχαν χρεώσεις περίεργες, τα πλήρωσα και δεν μου πίστωσαν ούτε ευρώ... και που να βρω δίκιο... δεν με πιστεύανε .
Υπεραστικές κλήσεις Data fax- κλήσεις Data fax... ούτε φαξ έχουμε ούτε αυτούς που καλέσαμε είχανε φαξ ούτε συναγερμό ...
πόσοι θα τα πλήρωσαν ενώ δεν είχαν κάνει κλήσεις προς φαξ...

είναι αλήθεια αυτό. Κι εμένα μου βγάζει κάποιες κλήσεις σε σταθερό σαν φαξ ενώ δεν υπάρχει κάν φαξ στο σπίτι αυτό. Αλλά συνήθως είναι μικρές σε διάρκεια (μάλλον δεν αποκαταστάθηκε σύνδεση και ξανακαλέσαμε?) και δεν τις χρεώνουν.

Μην το αφήνεις να περάσει, κάντους καταγγελία στην ΕΕΤΤ, έστω και αν η χρέωση είναι λίγα λεπτά. Εμένα προς το παρόν δεν με έχουν χρεώσει αλλά αν τύχει θα τους σκίσω :evil:

bathan
15-09-08, 13:08
Μην το αφήνεις να περάσει, κάντους καταγγελία στην ΕΕΤΤ, έστω και αν η χρέωση είναι λίγα λεπτά. Εμένα προς το παρόν δεν με έχουν χρεώσει αλλά αν τύχει θα τους σκίσω :evil:Γνώμη μου είναι να μην κάνουμε καταγγελιες για ψύλου πήδημα γιατί έτσι χάνεται και ο ρόλος της κάθε ΕΕΤΤ. Πιστεύω πως μια επικοινωνία με email ή τηλεφωνικά θα λύσει το όποιο λάθος στις χρεώσεις. Αυτό έκανα εγώ που έχω ανοικτά θέματα με την HOL, τους έστειλα φαξ και email λέγοντας τους πως τον τάδε λογ/σμό δεν θα τον πληρώσω μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη.
Καταγγελία τους έκανα εφόσον είδα πως δεν ασχολείται κανείς σοβαρά με το θέμα

skapetis
15-09-08, 13:49
Γνώμη μου είναι να μην κάνουμε καταγγελιες για ψύλου πήδημα γιατί έτσι χάνεται και ο ρόλος της κάθε ΕΕΤΤ. Πιστεύω πως μια επικοινωνία με email ή τηλεφωνικά θα λύσει το όποιο λάθος στις χρεώσεις. Αυτό έκανα εγώ που έχω ανοικτά θέματα με την HOL, τους έστειλα φαξ και email λέγοντας τους πως τον τάδε λογ/σμό δεν θα τον πληρώσω μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη.
Καταγγελία τους έκανα εφόσον είδα πως δεν ασχολείται κανείς σοβαρά με το θέμα

το "δεν με πιστεύανε" που λέει ο άνθρωπος φαντάζομαι το διάβασες ...

Αν το να χρεώνει μια εταιρία δωρεάν κλήσεις voice για data και να μην πιστεύει τον πελάτη όταν παίρνει για να διαμαρτυρηθεί το θεωρείς "ψύλου πήδημα", εγώ το θεωρώ σοβαρό λόγο για καταγγελία. ;)

RASTAVIPER
15-09-08, 14:17
Και εγω νομιζω ότι τα 40 ευρω δεν ειναι πολλά.
Μια χαρά ειναι αν μιλας σαν ανθρωπος και εχεις και αξιοπρεπες ιντερνετ+αξιοπρεπη εξυπηρετηση..
Τωρα για πτωσεις των τιμων καλοδεχουμενες ειναι αλλά νομιζω ότι για 2play οτιδηποτε πολυ κατω από 35 ευρώ το μήνα δε συμφερει τις εταιριες και σιγα σιγά θα έχουν πρόβλημα..

Αυτό πάλι που το ξέρεις??
Έχεις κάνει χρηματοοικονομική μελέτη σε κανέναν ISP για να ξέρεις τι συμφέρει και τι όχι?Ποιος σου είπε ότι αν πχ το 40€ γίνει 30€ δεν αυξηθούν οι πελάτες τόσο ώστε μια χαρά να τους συμφέρει??
Καλό είναι να μη βγάζουμε συμπεράσματα με στοιχεία που δε γνωρίζουμε.

lewton
15-09-08, 14:27
Αυτό πάλι που το ξέρεις??
Έχεις κάνει χρηματοοικονομική μελέτη σε κανέναν ISP για να ξέρεις τι συμφέρει και τι όχι?Ποιος σου είπε ότι αν πχ το 40€ γίνει 30€ δεν αυξηθούν οι πελάτες τόσο ώστε μια χαρά να τους συμφέρει??
Καλό είναι να μη βγάζουμε συμπεράσματα με στοιχεία που δε γνωρίζουμε.
Όπως νομίζεις.
Μη χάσεις και την προσφορά της On: δωρεάν μέχρι το το τέλος του χρόνου! Τρέξε κόσμε, εδώ το τζάμπα!

RASTAVIPER
15-09-08, 15:53
Όπως νομίζεις.
Μη χάσεις και την προσφορά της On: δωρεάν μέχρι το το τέλος του χρόνου! Τρέξε κόσμε, εδώ το τζάμπα!

Βασικά αν τη χρειαζόμουν, μην ανησυχείς θα την είχα επιλέξει.
Και κατά τη γνώμη μου οι εταιρείς που πουλάνε φτηνά και σωστά επιβιώνουνε..
Οι άλλες πάνε για φούντο.Βλέπε και τα μαγαζιά στη Στουρνάρη.Ανταγωνίζονται σε όσο πιο χαμηλά επίπεδα τιμών γίνεται.Οι υπόλοιποι που δεν μπορούνε να ακολουθήσουνε πάνε για άλλα.
Μακάρι να γίνει έτσι και στις τηλεπικοινωνίες και στη ΔΕΗ ακόμη αν μπορούσε..:oneup:

Vitruvian78
15-09-08, 22:11
Βασικά αν τη χρειαζόμουν, μην ανησυχείς θα την είχα επιλέξει.
Και κατά τη γνώμη μου οι εταιρείς που πουλάνε φτηνά και σωστά επιβιώνουνε..
Οι άλλες πάνε για φούντο.Βλέπε και τα μαγαζιά στη Στουρνάρη.Ανταγωνίζονται σε όσο πιο χαμηλά επίπεδα τιμών γίνεται.Οι υπόλοιποι που δεν μπορούνε να ακολουθήσουνε πάνε για άλλα.
Μακάρι να γίνει έτσι και στις τηλεπικοινωνίες και στη ΔΕΗ ακόμη αν μπορούσε..:oneup:

Αμήν και πότε να γλυτώσουμε απο τη ΔΕΗ!!!

voithostyrempora2
15-09-08, 22:25
Εμένα μου έτυχαν χρεώσεις περίεργες, τα πλήρωσα και δεν μου πίστωσαν ούτε ευρώ... και που να βρω δίκιο... δεν με πιστεύανε .
Υπεραστικές κλήσεις Data fax- κλήσεις Data fax... ούτε φαξ έχουμε ούτε αυτούς που καλέσαμε είχανε φαξ ούτε συναγερμό ...
πόσοι θα τα πλήρωσαν ενώ δεν είχαν κάνει κλήσεις προς φαξ...


Μήπως πήρες τηλέφωνα όπου έχουν και φαξ , χτύπησαν τις 3-4-5-6 φορές που χτυπάνε και μετά άνοιξε η γραμμή από το φαξ ? ;)


Ενας συμφοιτητής μου το παθαίνει συνέχεια :p.

mpoukomass
17-09-08, 13:54
α και η hol δινει 20 ευρω τον μηνα παιδες...

athensmechgr
17-09-08, 17:20
Το θέμα είναι ότι η Forthnet κατα τη γνώμη μου πάντα είναι ο καλύτερος εναλλακτικός μετά τον ΟΤΕ και αξίζει τα 80 ευρώ το 2μηνο. Για πήγαινε στην ΟΝ που αν έχεις την τηλεόραση στο ρουτερ δεν προκειται να δεις πάνω απο 50ΚΒ/sec , για πήγαινε Vivodi που μέχρι να σε συνδέσουν για όλο το διάστημα δεν έχεις τηλέφωνο και σε στέλνουν συνέχεια στον ΟΤΕ ή σου λένε ότι θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση γιατί αυτή δεν πίγε καλα (προσωπική εμπειρία). Για πήγαινε στη Lannet η οποία ακούσατε ότι κλείνει απο τα πολλά χρέη! Για πηγαίντε στη HOL ...χμμ(δεν μιλάω γτ δεν την έχω δοκιμάσει), για πηγαίνετε VOdafone που έχεις και καλά σταθερό τηλ και κάνουν 800 μήνες να σου βάλουν το Internet! Έχω ήδη μία γραμμή forthnet και δουλεύει ΡΟΛΟΙ και τώρα έκανα αίτηση για το νέο μου σπίτι πριν μια βδομάδα και σε 10 μέρες θα ενεργοποιηθώ! ΤΗΕ ΒΕST! Kαι μπορεί να έχει μεγάλη αναμονή αλλά τους τελευταίους μήνες έχουν αλλάξει πάρα πολυ ως προς την εξυπηρέτηση των πελατών τους. (ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

sdikr
17-09-08, 21:13
Μήπως πήρες τηλέφωνα όπου έχουν και φαξ , χτύπησαν τις 3-4-5-6 φορές που χτυπάνε και μετά άνοιξε η γραμμή από το φαξ ? ;)


Ενας συμφοιτητής μου το παθαίνει συνέχεια :p.

Και αυτό είναι σωστό;

αν και απο όσα αναφέρουν όχι δεν υπήρξε 00011100101010100100010 στην γραμμή

voithostyrempora2
17-09-08, 23:19
Και αυτό είναι σωστό;

Δεν είπα ότι είναι σωστό. Σε κάθε περίπτωση είναι ένα ζήτημα. Και εγώ το έχω πάθει 2-3 φορές σε 1 χρόνο και κάτι που είμαι συνδρομητής NetOne , αλλά η NetOne έχι τα φαξ προς Ελλάδα μέσα στις απεριόριστες κλήσεις , οπότε δεν επιβαρύνθηκα. Και εν τέλει η Forthnet φταίει αν κάποιοι έχουν μία γραμμή και για φαξ και για τηλέφωνο ?

Στην οικογενειακή μας επιχείρηση έχουμε δύο γραμμές : μία για τηλέφωνο και μία για για φαξ.

Και ο εν λόγω συμφοιτητής μου παίρνει κάτι θείους του και ξαδέρφια του στην Αυστραλία και στην Αγγλία και δεν πληρώνει φράγκο με 2ωρες και 3ωρες κλήσεις. Παλιά που είχε ΟΤΕ κοιτούσε τα δευτερόλεπτα και τις μονάδες που έπεφταν πιο γρήγορα και από τον δείκτη του ΧΑΑ εν μέσω παγκόσμιου κραχ :p. Για την ιστορία το παιδί αυτό πέφτει στο Α/Κ Περιστερίου και έχει Forthnet 2play όπως καταλάβατε :p και μπροστά στα εκατοντάδες ευρώ που θα πλήρωνε με τις ίδιες κλήσεις στον ΟΤΕ , το 1,5 ή 1,8 ΄λεξτρα ευρώ που του ρχεται το δίμηνο με κλήσεις σε φαξ που ανοίγει κατά λα΄θος η γραμμή είναι πρακτικά τίποτα ;) , οπότε μάλλον , ναι, το βρίσκει σωστό...


αν και απο όσα αναφέρουν όχι δεν υπήρξε 00011100101010100100010 στην γραμμή

Εννοεις το τρατρατιτιτιιοτιτοττττι του φαξ ? :p μπορεί να πήρε ένα άλλο μέλος της οικογένειας αυτό το τηλέφωνο , οπότε όποιος γράφει εδώ να μην το ξέρει ή απλά να μην το θυμάται. Και δηλαδή τί λέμε εδώ πέρα ? ότι η Forthnet χρεώνει (σκόπιμα ή μη, άλλη συζήτηση) τηλεφωνήματα που δεν έγιναν ποτέ ?

Vitruvian78
18-09-08, 09:22
Κι εγώ οφείλω να πω οτι χθες το πρωί μου ενεργοποιήθηκε το forthnet2play, μετά από 17 ημέρες αναμονής (αρκετά σύντομα θα έλεγα). Ενώ παλιά με τη HOL έφτανα τα 3Mbps το μέγιστο, με δικαιολογίες του τύπου"είστε μακρυά από το κέντρο, οι καλωδιώσεις σας έχουν πρόβλημα, η γραμμή σας δεν σηκώνει" κτλ, τώρα με το forthnet2play πιάνω πάνω από 8Mbps, και έχω τηλεφωνία με υπέροχη ποιότητα ήχου και κλήσεων, καλύτερα από τον ΟΤΕ, και φυσικά σε ωραία τιμή.

kapodistrias
18-09-08, 14:16
Μπορεί να μου πει κάποιος την διαφορά μεταξύ αυτών των 2:http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011471 και http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011472.
Μετά τους 6 μήνες ποιες είναι οι τιμές;;Ισχύει για 5 έτους φοιτητές;Πόσο είναι ο χρόνος για την σύνδεση;
Ευχαριστώ.

Vitruvian78
18-09-08, 14:45
Μπορεί να μου πει κάποιος την διαφορά μεταξύ αυτών των 2:http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011471 και http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011472.
Μετά τους 6 μήνες ποιες είναι οι τιμές;;Ισχύει για 5 έτους φοιτητές;Πόσο είναι ο χρόνος για την σύνδεση;
Ευχαριστώ.

Νομίζω το πρώτο πακέτο το πιο φθηνό, σου προσφέρει μόνο Ιντερνετ, για τους πρώτους 6μήνες στα €9,50 το μήνα και μετά γίνεται €19,50. Το δεύτερο πακέτο το συνδιάζει και με τηλεφωνία (που σε χρεώνει ανάλογα με τα τηλέφωνα που κάνεις), με €14,75 το μήνα τουσ πρώτουσ 6 μήνες και μετά γίνεται €24,90. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως για τη διαμόρφωση των τιμών για φοιτητές. Καλό θα ήταν να κάνεις ένα τηλεφώνημα στο τμήμα πωλήσεων, ώστε να είσαι πιο ξεκάθαρος με τις τιμές για την περίπτωσή σου.

Υπάρχει και αυτή εδώ η προσφορά που ίσως σε συμφέρει καλύτερα http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424
την αποκτάς αποκλειστικά από τα καταστήματα της Forthnet.

Blergh
18-09-08, 14:52
Και όμως είναι:


Καλή ποιότητα
Χαμηλές τιμές
Οικονομική βιωσιμότητα

Διάλεξε οποιαδήποτε 2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Project_triangle) :twisted:

Καλή ποιότητα = εξειδικευμένο προσωπικό = περισσότερα έξοδα = μεγαλύτερα τιμολόγια.

Χαμηλές τιμές = ενειδίκευτοι τεχνικοί/προσωπικό = απαράδεκτες υπηρεσίες = παράπονα των καταναλωτών για κακή αντιμετόπιση των προβλημάτων/καταστάσεων.

Οικονομική βιωσιμότητα = μειωμένα έξοδα = αυξημένα/σταθερά έσοδα = πληρώνουμε χωρίς να ζητάμε παραπάνω.

Διάλεξε οποιαδήποτε.

kapodistrias
18-09-08, 15:14
Νομίζω το πρώτο πακέτο το πιο φθηνό, σου προσφέρει μόνο Ιντερνετ, για τους πρώτους 6μήνες στα €9,50 το μήνα και μετά γίνεται €19,50. Το δεύτερο πακέτο το συνδιάζει και με τηλεφωνία (που σε χρεώνει ανάλογα με τα τηλέφωνα που κάνεις), με €14,75 το μήνα τουσ πρώτουσ 6 μήνες και μετά γίνεται €24,90. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως για τη διαμόρφωση των τιμών για φοιτητές. Καλό θα ήταν να κάνεις ένα τηλεφώνημα στο τμήμα πωλήσεων, ώστε να είσαι πιο ξεκάθαρος με τις τιμές για την περίπτωσή σου.

Υπάρχει και αυτή εδώ η προσφορά που ίσως σε συμφέρει καλύτερα http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011424
την αποκτάς αποκλειστικά από τα καταστήματα της Forthnet.

Thanks man.Έτσι ακριβώς όπως τα είπες είναι.Δηλαδή θα "είμαι" φοιτητής για 6 μήνες.Τουλάχιστον το router αξίζει;

Vitruvian78
18-09-08, 15:48
Thanks man.Έτσι ακριβώς όπως τα είπες είναι.Δηλαδή θα "είμαι" φοιτητής για 6 μήνες.Τουλάχιστον το router αξίζει;

Νομίζω πως τα ρουτεράκια που δίνει η Forthnet είναι όλα καλά σχετικά. Νομίζω μέσα στο κουτί που αγοράζεις από ΠΛΑΙΣΙΟ, κτλ, έχει το Linksys. Εγώ που έκανα αίτηση σε κατάστημα της εταιρείας μου δώσανε δωρεάν το Siemens SL2-141. Εννοείται ότι όποιο και να σου δώσουν, είναι ασύρματο. Πάντως και για τα δύο ρουτεράκια έχω ακούσει καλά λόγια. Η πολύ σύντομη εμπειρία μου με το Siemens SL2-141, είναι αρκετά ικανοποιητική, δείχνει να είναι πολύ σταθερό, δεν έχω ούτε μία αποσύνδεση μέχρι στιγμής, και δεν ζεσταίνεται, όπως ενδεχομένως ζεσταίνεται το αντίστοιχο ενσύρματο που έδεινε παλιά. Εγώ πάντως σου συστήνω άφοβα να συνδεθείς με Forthnet. Δεν με ταλαιπώρησαν καθόλου, έμεινα χωρίς τηλέφωνο μονο για 45 λεπτά την ημέρα της ενεργοποίησης και με ενεργοποίησαν 17 ημέρες μετά από αίτησή μου. Η ποιότητα της τηλεφωνίας μου είναι υπέροχη (δυνατός και πολύ καθαρός ήχος), και η ταχύτητα μου στο Ιντερνετ φτάνει τα 8Mbps, αλλά αυτό οφείλεται γιατί είμαι μακρυά απο το DSLAM. Ωστόσο και τα 8 είναι μια πολύ καλή ταχύτητα για κατεβάσματα.

gwgw
18-09-08, 15:50
Εμένα μου έτυχαν χρεώσεις περίεργες, τα πλήρωσα και δεν μου πίστωσαν ούτε ευρώ... και που να βρω δίκιο... δεν με πιστεύανε .
Υπεραστικές κλήσεις Data fax- κλήσεις Data fax... ούτε φαξ έχουμε ούτε αυτούς που καλέσαμε είχανε φαξ ούτε συναγερμό ...
πόσοι θα τα πλήρωσαν ενώ δεν είχαν κάνει κλήσεις προς φαξ...

Ο συναγερμός από μόνος του κάνει κλήσεις σε κάποια τηλέφωνα τα οποία έχουν δοθεί από την εκάστοτε εταιρία ασφαλείας.
Δεν παίρνεις εσύ κατευθείαν, γίνονται αυτόματα οι κλήσεις σε ανύποπτο χρόνο.
Το θέμα είναι, εσύ στο σπίτι σου έχεις συναγερμό;
Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει στήλη στο λογαριασμό σαν " κλήσεις συναγερμού " αυτές οι κλήσεις μπαίνουν στην στήλη κλήσεις Data fax, δεν είναι απαραίτητο να έχει γίνει κλήση σε αριθμό φαξ.
Εξάλλου είναι αρκετοί που χρησιμοποιούν μία συσκευή φαξ και σαν τηλέφωνο οπότε και υπάρχει η χρέωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.