PDA

Επιστροφή στο Forum : SNR Margin (dB): 4.5 (Downstream ) . Γιατι???



Oionos
14-09-08, 13:53
Σημερα παρατηρησα στα στατιστικα του 2640Β

SNR Margin (dB): 4.5 (Downstream )

το οποιο ειναι ιδιατερα χαμηλο !!!
Απο την μεταβαση μου στην Forthnet και μετα -τον τελευταιο μηνα dhladh- (που ειμαι γενικα ευχαριστημενος ) το SNR Margin (Downstream ) ηταν γυρω στο 6 ,οριακο δηλαδη.

Πρωτυτερα που ημουν σε AΡΥΣ
Noise Margin (dB) up/down = 31.0 / 26

επισης το transmit power Output Power (dBm) down απο 17 εχει αναβει στο 21-22(αν και δεν φαινεται στην εικονα ποιο κατω αλλα τοσο ειναι)

(το Attenuation (down)παντως εχει ελαφρως βελτιωθει για να λεμε και του στραβου το δικιο 29-32 απο 33-35 που ηταν .

Τις πταιει ??? και αν μπορω να κανω κατι για αυτο



http://www.imageshack.gr/files/z77f5c9qjkkdinwhguzf.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=z77f5c9qjkkdinwhguzf.jpg)

Jazzer
14-09-08, 14:13
Έχεις αποσυνδέσεις ;
To snr margin είναι πολύ χαμηλό, δήλωσε βλάβη ή εναλλακτικά με κάποιο modem / router (π.χ. τον "βράχο" που λέγεται Siemens CL-110 και δίνει η Forthnet στους πελάτες της) που να δέχεται όμως εντολές telnet, μπορείς να πετύχεις συγχρονισμό της γραμμής χαμηλότερα κατά 1-2 mbps με παράλληλο ανέβασμα του snr στο οριακό 6 για καλύτερη λειτουργία.
Υπάρχουν σχετικά θέματα στο forum αν κάνεις αναζήτηση.
Βέβαια και η forthnet μπορεί να χαμηλώσει την ταχύτητα συγχρονισμού "κλειδώνοντας" το προφίλ της γραμμής σου σε πιο ασφαλές (όσον αφορά τυχόν αποσυνδέσεις) επίπεδο snr, εφόσον τους το ζητήσεις.

Πύρρος
14-09-08, 18:49
Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις/αστάθεια μην ασχοληθείς καν. Το SNR δεν είναι αυτοσκοπός.

theopan
14-09-08, 20:17
Σημερα παρατηρησα στα στατιστικα του 2640Β

SNR Margin (dB): 4.5 (Downstream )

το οποιο ειναι ιδιατερα χαμηλο !!!
Απο την μεταβαση μου στην Forthnet και μετα -τον τελευταιο μηνα dhladh- (που ειμαι γενικα ευχαριστημενος ) το SNR Margin (Downstream ) ηταν γυρω στο 6 ,οριακο δηλαδη.

Πρωτυτερα που ημουν σε AΡΥΣ
Noise Margin (dB) up/down = 31.0 / 26

επισης το transmit power Output Power (dBm) down απο 17 εχει αναβει στο 21-22(αν και δεν φαινεται στην εικονα ποιο κατω αλλα τοσο ειναι)

(το Attenuation (down)παντως εχει ελαφρως βελτιωθει για να λεμε και του στραβου το δικιο 29-32 απο 33-35 που ηταν .

Τις πταιει ??? και αν μπορω να κανω κατι για αυτο


Όπως ήδη σου είπαν, μην ασχολείσαι αν δεν έχεις προβλήματα και αποσυγχρονισμούς. Προφανώς σου είχαν κλειδωμένο το snr στο 6 από τη forthnet (όπως άλλωστε στους περισσότερους), και για κάποιο λόγο αυξήθηκε ο θόρυβος στη γραμμή σου οπότε έπεσε κι άλλο.Αν κάνεις restart το router κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάει στο 6 με μικρότερο όμως πλέον συγχρονισμό.Με 1dB snr σε siemens cl110 και δεν αποσυγχρονίζει ορισμένες φορές.
Το ότι στη ΑΡΥΣ του 1 ή των 2Mbps είχες 26dB snr είναι αναμενόμενο. Οι 24άρες δουλεύουν αναγκαστικά με πολύ μικρότερα snr σε όλους τους παρόχους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.