PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play στη Ρόδο, μη πλησιάσετε!!!!!!



Σελίδες : [1] 2 3

nectar21
14-09-08, 18:22
Εδώ και 4 μήνες είμαι ένας άτυχος συνδρομητής Forthnet 2play στη Ρόδο. Οι ταχύτητες που δίνει είναι χειρότερες και από PSTN σύνδεση. Μόνο ως γέλιο θα μπορούσα να ακούσω τη λέξη broadband για τις υπηρεσίες της Forthnet. Φυσικά και το έχω αναφέρει άπειρες φορές (όσες δηλαδη μπόρεσα να βγάλω άκρη με το service που είναι πιο ακριβοθώρητο από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας) αλλά τα ίδια και τα ίδια χωρίς την παραμικρή βελτίωση. Είναι λυπηρό να κοροϊδεύουν έτσι τον κόσμο. έγω πάντως σκέφτομαι να γυρίσω στο connx. Είναι σίγουρα πιο ακριβή λύση, αλλά είναι λύση!!!!!!!

Frontier
14-09-08, 18:27
Δε μας δίνεις και τα στατιστικά της γραμμής σου, μήπως μπορούμε να δούμε τι παίζει;

xmperop1
14-09-08, 19:55
Καλά μη τρελένεσαι προσπάθησε να μας δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου να δούμε τι μπορεί να διορθωθεί.
Τον χώρο σου τον έλεγξες μήπως είναι δικό σου το πρόβλημα και απλά ταλαιπωρείσαι?

nectar21
14-09-08, 20:08
χω ελέγξει τη γραμμή μου. Τα στατιστικά δίνουν σύνδεση με 8300, αλλά όλα τα τεστ που έχω κάνει δεν ξεπερνούν τα 500 στην καλύτερη των περιπτώσεων!!!
System Up Time 00:01:42:58
DSL Speed (DS/US) 8300/1020 Kbps
LAN IP Address 192.168.1.1
Default Gateway 194.219.231.35
Primary DNS server 193.92.150.3
Secondary DNS server 194.219.227.2
Line Rate 8300 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 9680 Kbps 1192 Kbps
Noise Margin 7.8 dB 13.0 dB
Line Attenuation 40.5 dB 20.4 dB
Output Power 0.0 dBm 12.9 dBm

xmperop1
14-09-08, 20:58
Πριν με conn-x ήσουν καλύτερα?
Αν ναι κυνήγα τους.
Σε κατάστημα Φόρθνετ απευθύνθηκες?

annoulioli
14-09-08, 21:02
kalispera.ego exo conn.kai eimai ok

stefpatra
14-09-08, 21:05
χω ελέγξει τη γραμμή μου. Τα στατιστικά δίνουν σύνδεση με 8300, αλλά όλα τα τεστ που έχω κάνει δεν ξεπερνούν τα 500 στην καλύτερη των περιπτώσεων!!!

Line Rate 8300 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 9680 Kbps 1192 Kbps
Noise Margin 7.8 dB 13.0 dB
Line Attenuation 40.5 dB 20.4 dB
Output Power 0.0 dBm 12.9 dBm

Αν τσεκάρουμε εντελώς πρόχειρα στην χιλιομετρική σου απόσταση με το πολύ καλό εργαλιάκι :rtfm: βλέπουμε πως δεν είσαι και πολύ κοντά στο Α/Κ σου :(
Συνεπώς λογικές τιμές παίρνεις και κάπου εκεί γύρω θα παίζεις....

Check :respekt:
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

djbok21
14-09-08, 21:13
Μήπως γνωρίζεις σε σε πιο Α/Κ στην Ρόδο είσαι φιλε μου?
Δεν νομίζω όλη η Ρόδος να έχει πρόβλημα.

nectar21
14-09-08, 23:42
Είμαι Σγουρού. Το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα που συγχρονίχει. Είναι η ταχύτητα που δίνει πραγματικά όπως είπα και πρίν που είναι αισχρή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν αρκετό bandwidth για να υποστηρίξουν τους χρήστες. Απλά έχουν κάνει αρπαχτή!!!! Αν θες φίλε μου να δοκιμάσεις στο άλλο Α/Κ..... καλή τύχη

djbok21
14-09-08, 23:51
Δεν είχα στα υπόψην μου να μετακομίσω Ρόδο έτσι κι αλλιώς :) , ο λόγος που σε ρώτησα είναι
γιατί μου φάνηκε περίργο να έχει όλη η περιοχή της Ροδου πρόβλημα.
Από την Τ.Υ. τι σου λένε σχετικά για την περιοχή του Α/Κ Σγουρού?

hel
15-09-08, 00:05
Είμαι Σγουρού. Το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα που συγχρονίχει. Είναι η ταχύτητα που δίνει πραγματικά όπως είπα και πρίν που είναι αισχρή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν αρκετό bandwidth για να υποστηρίξουν τους χρήστες. Απλά έχουν κάνει αρπαχτή!!!! Αν θες φίλε μου να δοκιμάσεις στο άλλο Α/Κ..... καλή τύχη

Aπό που κατεβάζεις;

nectar21
15-09-08, 00:18
Από παντού, και toreents και από amd klp!!! ¨εχεις επικοινωνήσει ποτέ με την ΤΥ δε σου λένε τίποτα, μόνο συγνώμη που δεν τους ζητάς που τους ενόχλησες!!!!

hel
15-09-08, 07:41
Yπάρχουν και άλλοι στην ρόδο, ας μας πουν για τις ταχύτητες που βλέπουν αυτοί.

nectar21
15-09-08, 09:48
Όλοι οι φίλοι μου στη Ρόδο που είχαν την ατυχία να πάρουν 2play έχουν φριχτά παράπονα!!!!

DSLaManiaC
15-09-08, 11:04
Προφανώς δε φτάνει το link που έχουν με την Αθήνα κ θέλει αναβάθμηση.

djbok21
16-09-08, 02:48
Προφανώς δε φτάνει το link που έχουν με την Αθήνα κ θέλει αναβάθμηση.

Μήπως είναι πρόβλημα μόνο του συγκεκριμένου Α/Κ , μια και δεν έχει
γράψει κάποιος άλλος γενικά για Ρόδο?
Εμένα σε κάτι τέτοιο μου κάνει περισσότερο...

panaiz
16-09-08, 13:05
εγω μενω ροδίνι
κατεβαζω καπου στα 500 - 600 kb/s αναλογως κιολας.

Online Time 5 days 5 hours 29 mins 7 secs

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 6947 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 8248 Kbps 1164 Kbps
Noise Margin 7.7 dB 9.6 dB
Line Attenuation 49.5 dB 25.5 dB
Output Power 12.9 dBm 0.0 dBm

8 μηνες τωρα στην 4net ποτε δεν ειχα διακοπη του ιντερνετ ουτε του τηλεφωνου κ ευτυχως ποτε δεν χρειαστηκε να παρω τηλ κανενα service. ειμαι απο τους τυχερους φαινεται :)

baskon
16-09-08, 13:08
Οπως φαινεται από το φίλο που κατεβαζει σχεδον με όσο συγχρονιζει δεν ειναι γενικο προβλημα στη Ρόδο αλλά μάλλον σε συγκεκριμενο Α/Κ..

sfeken
16-09-08, 15:59
Εγώ παντός είμαι πολύ ευχαριστημένος με τιν ΦΟΡΘΝΕΤ αυτήν την στιγμή μάλιστα κατεβάζω από τορεντ 2.1ΜΒ πριν είχα οτε στα 24ΜΒ πιστεύω ότι ι φορθνετ και οτε είναι το ίδιο κατεβάζω με φορθνετ το ίδιο με τον οτε

kuti
16-09-08, 16:44
A/K ροδου (οδο Καναδα)

SNR Margin 0 7 dB
Line Attenuation 47 28 dB
Data Rate 4960 960 kbps

ειναι μακρυα απο το A/K εχει παει και η forthnet στον χωρο και επιβεβαιωσε και απο κατανεμητη

ταχυτητα download ειτε απο HP ειτε απο ftp.forthnet.gr

max 380 ~ 400 ΚΒ

δεν νομιζω οτι εχει και προβλημα μια χαρα για το οτι πιανει

επισης δεν βλεπω εδω τσουρμο απο παραπονα και εσυ εβαλες τετοιο τιτλο Συγχαρητήρια για την επιλογη σου.

αθανατο Buzios

sstergou
16-09-08, 17:02
Η κατάσταση με το ιδιόκτητο της forthnet στην Ρόδο είναι τραγική όσον αφορά την περιοχή στην οποία αναφέρεται ο nectar21 (Ροδίνι-κέντρο Σγουρού). Όσοι το σκέφτεστε μην το τολμήσετε. Εδώ και ένα μήνα η μέγιστη ταχύτητα που πιάνω είναι 30 kbps/sec. Το πρόβλημα υπάρχει σε http downloads, torrents και ftp και το πιο πιθανό με όλα τα πρωτόκολλα.

Εκτός από αυτό έχω πάρα πολλές αποσυνδέσεις και έχω έρθει αντιμέτωπος με αρκετή αγένεια και κοροιδία από την συγκεκριμένη εταιρεία.

Έχω μετρήσει την γραμμή, έχω μιλήσει με τεχνικούς έχω ασχοληθεί 100 φορές και το μόνο που κατάφερα να μου πουν είναι ότι η περιοχή έχει πρόβλημα το οποίο θα λυθεί με μια αναβάθμιση που κανείς δεν μπορεί με βεβαιότητα να πει πότε θα τελειώσει ή θα αρχίσει. Άλλος λέει σε 15 άλλος σε 20 μέρες, άλλος....

Αν κρίνω πάντως από τις προηγούμενες δεσμεύσεις της συγκεκριμένης εταιρείας αυτό μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες.

Άσχετα με την απόδοση του δικτύου, η συμπεριφορά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι ανεκδιήγητη, πληρώνω broadband γραμμή και δεν μπορώ να δουλέψω, έχω επιστρέψει σε εποχές dialup. Δεν ξέρω πως και γιατί και δεν με ενδιαφέρει. Μόλις τελειώσει το συμβόλαιο το πιο πιθανό είναι να μην το ανανεώσω.

Νομίζω ότι αν αντί για την μέγιστη ταχύτητα διαφημίζανε την ελάχιστη εγγυημένη αυτή θα ήταν 10 kbps.

Όσο αφορά για την αρπαχτή η οποία αναφέρθηκε αυτό είναι και το πιο πιθανό καθώς υποπτεύομαι (βάσιμα) ότι όλο αυτό υπάρχει λόγω ελλιπούς εύρους ζώνης σε συνδυασμό με τον αυξανόμενο αριθμό χρηστών.

........Auto merged post: sstergou πρόσθεσε 16 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν κάποιος που το έχει ψάξει μπορεί να μας πει ποια είναι τα δικαιώματα του συνδρομητή σε περίπτωση που ο πάροχος αποτυγχάνει να παράσχει τις υπηρεσίες που πρέπει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα καθώς σκέφτομαι ακόμα και το σπάσιμο του συμβολαίου και επιστροφή στον ΟΤΕ.

hel
16-09-08, 23:10
Kάνε και ένα tracert .

tsioutotrelo
16-09-08, 23:19
λίγο περίεργα μας τα λέτε παιδιά από εκεί κάτω...

ckoul
16-09-08, 23:50
Πρέπει να βρεθεί κανείς σε αυτή τη θέση για να νοιώσει ΤΗΝ ΠΙΚΡΑ!

Μία από τα ίδια και στο ΑΚ Κύδωνα στα Χανιά (έχω γράψει και σχετικό νήμα) και ταλαιπωρούμαστε άδικα να δοθεί κάποια λύση ενώ το πρόβλημα είναι ότι έχει υπερφορτωθεί το DSLAM, οι γραμμές κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Έχει επιβεβαιωθεί και εκ των έσω κι έχει διασταυρωθεί με άλλους χρήστες του ίδιου ΑΚ.

Η Forthnet είναι από τις σοβαρές εταιρίες του χώρου (αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο) και σίγουρα προσπαθεί να παράσχει τις υπηρεσίες που υπόσχεται στους χρήστες. Όταν όμως δέχεται νέους χρήστες χωρίς όριο, υπερφορτώνει το δίκτυό της, καθυστερεί να προβεί σε αναβαθμίσεις και στο ερώτημα «πότε αναμένεται να διορθωθεί το πρόβλημα;» η απάντηση είναι άγνωστο, καθίστε εσείς ένα μήνα (ή τέσσερις στη συγκεκριμένη περίπτωση) με download 20 KB/sec και DNS request time-outs και μετά ελάτε να μας πείτε αν νοιώθετε ότι σας «κοροϊδεύουν» ή όχι.

Είμαι στο ιδιόκτητο με Shared LLU εδώ και 2-3 μήνες και σκόπευα να πάω σε Full LLU, αλλά αυτά τα φαινόμενα με οδήγησαν να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ, όντας πελάτης της Forthnet επί 12 συνεχή χρόνια! :(

vsk
18-09-08, 00:21
Κι εγώ από Ρόδο (2play) τις τελευταίες 4 ημέρες δε μπορώ να συνδεθώ με κανένα τρόπο. Μένω στο Ροδίνι, στην περιοχή της οδού Ατταβύρου αλλά συνδέομαι μέσω του DSLAM του κέντρου της Ρόδου.
Τι συμβαίνει λοιπόν τις τελευταίες ημέρες; Ενώ η γραμμή συγχρονίζεται κανονικά με attenuation 44.0, SNR margin ~6.0, output power ~12κάτι, status no defect, περίπου στα 8000-8500 Kbps (λογικό, είμαι μακριά από το κέντρο) και οι ρυθμίσεις (username, password, κτλ) είναι σωστά - άλλωστε δεν τα πείραξα καθόλου - το DSL-2640B (ver. 4.00) δεν συνδέεται με τον server της Forthnet. Από το μενού του router στο maintenance-diagnostics, τα πρώτα τρία tests είναι PASS, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι FAIL.
Από περιέργεια σύνδεσα τον router με τις ίδιες ρυθμίσεις σε άλλη γραμμή σε άλλο σπίτι με ενεργοποιημένο ADSL της Forthnet (αλλά στο 1 Mbps) και συνδέθηκε κανονικά, άρα δεν παίζει βλάβη του router, ούτε λάθος στις ρυθμίσεις του. Να υποθέσω ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου; Αλλά τι είδους πρόβλημα, αφού συγχρονίζεται ο router κανονικά; Κάποια ιδέα; :(

voithostyrempora2
18-09-08, 01:17
Πάντως ο αδερφός μου (Αστικό Κέντρο Κω full llu) πηγαίνει σφαίρα 24/7 . Μάλλον την ίδια οπτική μοιράζεστε , γι'αυτό το γράφω εδώ :p.

nectar21
18-09-08, 14:39
Δυστυχώς όπως καταλάβατε όλοι δεν είμαι εγω ο περίεργος. Οι περισσότεροι φίλοι στη Ρόδο έχουν πρόβλημα!!!! Αυτά ας τα δουν στη Forthnet κι ας πάψουν να μας δουλεύουν, γιατί τα πουλάκια θα πετάξουν!!!!

kuti
18-09-08, 15:16
Εγω παντως ειδα 3 Oκ --- 2 με προβλημα και--- εναν που συχρονιζει και δεν παιρνει Ip εδω στο Thread

τηλεφωνο στην Τ.Υ εχεις κανει?

nectar21
19-09-08, 22:51
Εγω παντως ειδα 3 Oκ --- 2 με προβλημα και--- εναν που συχρονιζει και δεν παιρνει Ip εδω στο Thread

τηλεφωνο στην Τ.Υ εχεις κανει?

Αν έχω κάνει τηλέφωνο? ένα? δύο? δέκα? πόσα θες? υπάρχει αυτή η υπηρεσία πραγματικά????????

sstergou
20-09-08, 14:13
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 14367 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 8 db
Upstream Margin: 13 db
Downstream Line Attenuation: 33 db
Upstream Line Attenuation: 9 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db

tracert για ποια διαδρομή θες να κάνω;

mortis2930
21-09-08, 22:39
Κι εγώ παιδιά που παίρνω από το κέντρο Σγουρού, εδώ κι ένα μήνα περίπου δουλέυω σαν dial up. Τους πήρα πολλές φορές τηλέφωνο, δήλωσα βλάβη (πολύ χαμηλή ταχύτητα) και η απάντηση που πήρα, αν μπορεί να θεωρηθεί απάντηση, είναι ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και θα κάνουν αναβάθμηση. Βέβαια κανένας τους δε σου λέει πότε αυτό θα γίνει. ( 10-20-μέρες , 1-2 μήνες κανείς δε σου λέει.....) Εδώ πρέπει να σας πω, πως έχω forthnet 2 περίπου χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μάλιστα από τον Απρίλιο όταν με μεταφέρανε στο ιδιόκητο δίκτυο, χωρίς εγώ να αλλάξω τίποτα η γραμμή μου έτρεχε σφαίρα. Είμαι πολύ κοντά στο κέντρο και κατέβαζα με 1,5-,1,8 ΜΒps. Εντελώς ξαφνικά, όπως είπα πιο πάνω η ίδια ακριβώς γραμμή, το ίδιο router, το ίδιο pc και η ταχύτητα....... 25-55 kbps δηλ. κάτι πιο γρήγορο από μια απλή dial up.
Το router ξέχασα να σας πω, πως κλειδώνει πολύ ψηλά από 15000 εως 19000 ακόμα και 21000 Kbps. Το upolad στα 1020 Kbps και πρέπει να ομολογήσω πως αυτό τουλάχιστον είναι κανονικό και ανεβάζει πολύ γρήγορα.

vsk
24-09-08, 23:37
Πάντως το δικό μου πρόβλημα που ανέφερα πριν από μία εβδομάδα λύθηκε. Αρχικά επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Forthnet και έγιναν κάποιες προσπάθειες εξ αποστάσεως χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τελικά αναφέρθηκε σαν βλάβη και ανέμενα για τα περαιτέρω. Στο μεταξύ μου πέρασε από το μυαλό και έλεγξα τις επιτοίχιες τηλεφωνικές μπρίζες για να διαπιστώσω με έκπληξη ότι εσωτερικά είχαν οξειδωθεί σε μερικά σημεία και βραχυκύκλωναν. Τις άλλαξα όλες και... ω του θαύματος το πρόβλημα της μη συνδεσιμότητας εξαφανίστηκε. Προφανώς και δεν έφταιγε η εταιρία, δική μου η αβλεψία :whistle:

Έτσι για να αποκαταστήσω και λίγο την αλήθεια και να μην κατηγορώ άδικα την Forthnet. :)

Antre
24-09-08, 23:46
χω ελέγξει τη γραμμή μου. Τα στατιστικά δίνουν σύνδεση με 8300, αλλά όλα τα τεστ που έχω κάνει δεν ξεπερνούν τα 500 στην καλύτερη των περιπτώσεων!!!
System Up Time 00:01:42:58
DSL Speed (DS/US) 8300/1020 Kbps
LAN IP Address 192.168.1.1
Default Gateway 194.219.231.35
Primary DNS server 193.92.150.3
Secondary DNS server 194.219.227.2
Line Rate 8300 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 9680 Kbps 1192 Kbps
Noise Margin 7.8 dB 13.0 dB
Line Attenuation 40.5 dB 20.4 dB
Output Power 0.0 dBm 12.9 dBm

Να κατεβάσεις με κάποιο download manager δοκίμασες; Όταν λες τεστ δεν ξεπερνούν τα 500, ελπίζω να μην εννοείς τα speed test στο net. Είναι τελείως αναξιόπιστα.

Εαν αυτό εννοούσες, δοκίμασε με κάποιο download manager να κατεβάσεις από ftp πχ drivers της nvidia, και πες μας τι ταχύτητες πιάνει

mortis2930
15-10-08, 00:42
Παιδιά δυστυχώς το πρόβλημα με τις χαμηλές ταχύτητες παραμένει στη Ρόδο (κέντρο Σγουρού) και μάλιστα έγινε πιο έντονο. Εγώ πλέον δε μπορώ να ανοίξω ούτε πια σελίδες. Μια έρχεται μια φεύγει το νετ. Και όταν πια ξεκινήσει η ταχύτητα που κατεβάζω (και από το ftp της forthnet) ........ 5--- 25kb/S. Τι να πει κανείς..... Στα συχνά τηλέφωνά μου στο ΤΥ πάντα μου λένε ότι πρέπει να περιμένω την αναβάθμιση του δικτύου , που όμως δε γίνεται εδώ και 2 μήνες που υπάρχει το πρόβλημα. Πόσο ακόμα πρέπει να περιμένουμε.Έλεος.........
Και το καλύτερο το αφήνω για το τέλος. Φταίει-- φταίει ποιος φταίει???? Μα φυσικά όχι η forthnet, αλλά ο ΟΤΕ (όπως πάντα ισχυρίζονται όταν δεν ξέρουν τι άλλο να πουν)

sstergou
15-10-08, 22:38
Έτσι είναι. Ναι να περιμένουμε την αναβάθμιση. Δεν φταίνε αυτοί όμως, φταίει ο ΟΤΕ που δεν τους αφήνει να μπούνε στο datacenter του "ιδιόκτητου" δικτύου τους.

Άλλα λέει η Αθήνα άλλα λέει η Ρόδος. Η υπάλληλος μου είπε ότι η αναβάθμιση θα γινότανε μέχρι την Παρασκευή (πριν 3 εβδομάδες).

Ανεπίσημες πληροφορίες δίνουν σαν λύση την μετακόμιση ή την επιστροφή στον ΟΤΕ καθώς τώρα περιμένουμε να έρθουν από την Αθήνα να μας τα φτιάξουν. Όποτε ευκαιρήσουν οι άνθρωποι δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.

Η πλάκα είναι πως αν φύγεις θα πληρώσεις και πρόστιμο από πάνω γιατί δεν είσαι καλός πελάτης.
Εγώ πάντως θα μείνω μέχρι Γενάρη το πολύ γίνει δε γίνει η περιβόητη αναβάθμιση. Μετά αλλάζω και πάω ΟΤΕ.
1-2Mbps που τουλάχιστον δουλεύει και μπορείς να ανοίξεις και μια σελίδα χωρίς να περιμένεις 5 λεπτά.

Ξέρεις και άλλους με αυτό το πρόβλημα; Μήπως μπορούμε να δράσουμε συντονισμένα;

method
16-10-08, 13:16
Μενω σγουρου και εχω συνδεση forthnet εδω και 2 μηνες. Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι πως η ταχητητες η τεχνικη υποστιριξη απο το τηλεφωνικο κεντρο και ο υπαλληλος στο καταστημα forthnet ειναι της πλακας.

sstergou
16-10-08, 15:24
Τέσσερις μέχρι στιγμής, προτείνω να στείλουμε έγγραφο παράπονο υπογράφοντας όσο το δυνατόν περισσότεροι για να διεκδικήσουμε αποζημίωση με μείωση του ποσού του λογαριασμού μας. Είναι και τα χρήματα αλλά αυτό που μου την έχει δώσει είναι η συμπεριφορά τους. Λες και δεν υπάρχουμε. Και ακόμη βάζουν διαφημίσεις στις στάσεις "χωρίς πάγιο ΟΤΕ μέχρι 24 mbps".

johatz747
16-10-08, 15:53
Μενω στο Κορακονερο, και ειμαι συνδεδεμενος μεσω του κεντρου Σγουρου.
Πριν μπω στο doubleplay της Forthnet ειχα την Forthnet ως ISP μεσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ.
Δεν ειχα κανενα προβλημα. Μετα την αλλαγη κι εγω εχω γυρισει πισω σε dialup ταχυτητες.
Σε μετρηση μεσω του διαγνωστικου διακομιστη της Forthnet βλεπω ταχυτητες 22 KBps downstream.Upstream
παει σφαιρα ,πολυ κοντα στην ταχυτητα που εχει συγχρονιστει το modem. Downstream το διαγνωστικο μιλα για network congestion by other traffic.
Εχω ελεγξει και επανασυνδεση ολες τις μπριζες και διακλαδωσεις εντως της πολυκατοικιας, γιατι αρχικα μου λεγανε οτι διαπιστωνουν βραχυκυκλωμα στην γραμμη. Κανενα αποτελεσμα. Μεχρι που εγκατεστησα τον εξοπλισμο και στην εισοδο της γραμμης στην πολυκατοικια. Η γραμμη ειχε την ιδια συμπεριφορα. Ηρθε ο ΟΤΕ, μετρησε και δεν βρηκε προβλημα. Την νυχτα η νωρις το πρωι βλεπω πολυ ψιλες ταχυτητες, μετα πεφτει σε σημειο που θυμιζει παλι τις αρχες μου στο διαδυκτιο, και μαλιστα οταν ειχα γραμμη με φερεσυχνο.

Εχω βαρεθει, να ειμαι καθε μερα στο τηλεφωνο και να χανω τον χρονο μου. Πολλες φορες το μοντεμ συγχρονιζετε και δεν μπορω να παρω καν ΙΡ.

Ας μου πουν τουλαχιστον οτι πρεπει να αναβαθμισουν αυτοι, και να μην κοροιδευουν τον κοσμο.
Εχασα ωρες και ωρες προσπαθωντας να λυσω το θεμα, ενω απο οτι βλεπετε δεν υπηρχε ελπιδα.

Μαλιστα αρχικα καποιος μου ειπε να φερω ηλεκτρολογο. Οταν τους ειπα, πως ειναι δυνατον, να βραχυκυκλωνει μονο το downstream, και το upstream να πηγαινει παντα σφαιρα, ξαναμετρησαν την γραμμη, και μου ειπαν οτι βλεπουν συμφορηση στην γραμμη, και να μην ξοδευτω ακομα με τον ηλεκτρολογο.
Περα απο το χασημο χρονου, και την μη παροχη υποσχομενων υπηρεσιων, πολλες φορες το δικτυο δεν μου δινει καν ΙΡ με αποτελεσμα να μην εχω καθολου ιντερνετ, θα το εκτιμουσα αν ηταν πιο ειλικρινεις μαυι μου.
Ο χρονος που εχασα ασχολουμενος με το προβλημα μου στερηθηκε απο την οικογενεια μου. Πραγμα πολυ σοβαρο, για καποιον που εργαζετε μακρια απο το σπιτι του και γυρναει μονο για περιορισμενο χρονο.

Αυτες ειναι οι δικες μου εμπειριες, που επιβεβαιωνουν τα λεγομενα και αλλων. Γνωστος μας που μενει σε αλλη περιοχη της Ροδου ειχε αναλογεσ εμπειριες, και μετα απο καποιους μηνες και πιθανη αναβαθμιση τωρα εχει πολυ καλη συνδεση.

stamatis_p
17-10-08, 01:32
Εδώ και 4 μήνες είμαι ένας άτυχος συνδρομητής Forthnet 2play στη Ρόδο. Οι ταχύτητες που δίνει είναι χειρότερες και από PSTN σύνδεση. Μόνο ως γέλιο θα μπορούσα να ακούσω τη λέξη broadband για τις υπηρεσίες της Forthnet. Φυσικά και το έχω αναφέρει άπειρες φορές (όσες δηλαδη μπόρεσα να βγάλω άκρη με το service που είναι πιο ακριβοθώρητο από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας) αλλά τα ίδια και τα ίδια χωρίς την παραμικρή βελτίωση. Είναι λυπηρό να κοροϊδεύουν έτσι τον κόσμο. έγω πάντως σκέφτομαι να γυρίσω στο connx. Είναι σίγουρα πιο ακριβή λύση, αλλά είναι λύση!!!!!!!


Κι εγώ παιδιά που παίρνω από το κέντρο Σγουρού, εδώ κι ένα μήνα περίπου δουλέυω σαν dial up. Τους πήρα πολλές φορές τηλέφωνο, δήλωσα βλάβη (πολύ χαμηλή ταχύτητα) και η απάντηση που πήρα, αν μπορεί να θεωρηθεί απάντηση, είναι ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και θα κάνουν αναβάθμηση. Βέβαια κανένας τους δε σου λέει πότε αυτό θα γίνει. ( 10-20-μέρες , 1-2 μήνες κανείς δε σου λέει.....)



+1 από Ανάληψη στη Ρόδο (κέντρο Σγουρού).

Σχεδόν για ένα μήνα χωρίς internet & τηλέφωνο, μόλις λίγες ημέρες μετά από την ενεργοποίηση του 2play (τι το ήθελα?).
Και τους υπόλοιπους 2-3 μήνες έχω ταχύτητες dial-up. Στην αρχή έφταιγε ο ΟΤΕ, μετά η τηλεφωνική μου συσκευή που βραχυκύκλωνε τη γραμμή, στη συνέχεια το πρωτοβρόχι, και τώρα μάλλον η παγκόσμια οικονομική κρίση! Όσο για την αναβάθμιση, την Δευτέρα μου έλεγαν ότι θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή, και την Παρασκευή μου έλεγαν μέχρι την Δευτέρα. Ώσπου μια μέρα κουράστηκαν να με ακούν και το έκαναν επ'αόριστον: "Γνωρίζουμε το πρόβλημα, ΘΑ γίνει αναβάθμιση, αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα πότε."

:angryr:

hel
17-10-08, 14:35
Παιδιά κάντε tracert να δούμε αν έχει μπουκώσει το κέντρο.

freemannnn
17-10-08, 14:45
+1 απο ανω ροδινι. το απογευμα οι σελιδες σερνονται να ανοιξουν οπως επισης και media streaming π.χ. youtube η on line radio. με download manager απο rapidshare πιανω καλα γυρω στα 1000. αλλα γιατι οχι και με direct download???

stamatis_p
17-10-08, 19:34
χαχαχα...:lol:

Με πήρε τηλέφωνο σήμερα το μεσημέρι στο σταθερό μου μια από την Forthnet. Όλο αγωνία περίμενα και εγώ να ακούσω ότι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε ή ότι θα αποκατασταθεί μέσα στις επόμενες ημέρες..
Καμία σχέση όμως! Αυτή άρχισε να μου λέει για την φοβερή αυτή εταιρία Forthnet, τα νέα της προγράμματα, την απαλλαγή από το πάγιο του ΟΤΕ, το γρόγορο internet. (ούτε καν να μπει στον κόπο να δει ότι για αυτό το $%^#@&*! νούμερο εγώ πληρώνω στην Forthnet. Παίρνουμε τηλέφωνα στην τύχη και ότι κάτσει! Τέσπα)

Όταν της είπα και εγώ όμως για τις φοβερές υπηρεσίες τους, το internet με τις τρομερές ταχύτητες, την επαγγελματική συμπεριφορά και το ΤΕΛΕΙΟ service & after sales τους, είπε ότι θα το κοιτάξει και θα με ξαναπάρει ΑΜΈΣΩΣ τηλέφωνο! Και εγώ ακόμα περιμένω......

Πριν από λίγο τηλεφώνησα στο νούμερο που με είχαν καλέσει το μεσημέρι, 2112117355. Δεν πρόλαβα να πω λέξη και άρχισε Αμέσως πάλι την ίδια κασέτα (η ίδια ή κάποια άλλη.)... Σας είχαμε καλέσει από την Forthnet, αυτή τη φοβερή εταιρία με το φοβερό 2play, με το ταχύτατο super wow ιντερνετ broadcast ADSL έως 24Mbps.....

Όταν της είπα ότι ΕΧΩ το 2play και ότι δεν κατεβάζω ούτε με 24KB/s άρχισε...χμμ..ξέρετε ισως είστε μακριά από το καφάο, μακριά από το dslam, είστε σε παραμεθόρια περιοχή.

Σώωωπα...!! Για αυτά δεν ενημερώνουμε πριν από την αγορά;

:nono:

PetApollo
17-10-08, 21:48
Από Ρόδο - Δασκάλους
Συγνώμη παιδιά να ρωτήσω? Σήμερα το πρωί πήγα και έκανα αίτηση για το double play και τώρα είδα το νήμα αυτό με τα προβλήματα. Εάν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα να πάω αύριο κιόλας να τους πω να το ακυρώσουνε. Τώρα έχω ΟΤΕ conn-x 1000άρα.

Πάντως ένα φιλαράκι που έχει double play (περιοχή απέναντι από του Σπανού το Super Market Μεγάλου Κωνσταντίνου) κατεβάζει 700-900 kb/s από το Rapidshare. Δεν έχει προβλήματα αποσύνδεσης αλλά παρόλα αυτά νομίζω ότι κατεβάζει με πολύ λίγο από την στιγμή που αυτό το download μπορεί να του το δώσει ο OTE με μια 8άρα γραμμή.

Με κόβω να τρέχω πρωί πρωί να ακυρώνω την αίτηση. Θα πληρώσω πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση? Δηλαδή να πάω σε λιγότερο από 24 ώρες και να το ακυρώσω?

mortis2930
18-10-08, 00:04
Από Ρόδο - Δασκάλους
Συγνώμη παιδιά να ρωτήσω? Σήμερα το πρωί πήγα και έκανα αίτηση για το double play και τώρα είδα το νήμα αυτό με τα προβλήματα. Εάν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα να πάω αύριο κιόλας να τους πω να το ακυρώσουνε. Τώρα έχω ΟΤΕ conn-x 1000άρα.

Πάντως ένα φιλαράκι που έχει double play (περιοχή απέναντι από του Σπανού το Super Market Μεγάλου Κωνσταντίνου) κατεβάζει 700-900 kb/s από το Rapidshare. Δεν έχει προβλήματα αποσύνδεσης αλλά παρόλα αυτά νομίζω ότι κατεβάζει με πολύ λίγο από την στιγμή που αυτό το download μπορεί να του το δώσει ο OTE με μια 8άρα γραμμή.

Με κόβω να τρέχω πρωί πρωί να ακυρώνω την αίτηση. Θα πληρώσω πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση? Δηλαδή να πάω σε λιγότερο από 24 ώρες και να το ακυρώσω?

Τι να σου πω φίλε. Εαν το τηλέφωνό σου αρχίζει από 6..... τότε σκέψου το καλά να πας στη forthnet γιατί εδώ και 2 περίπου μήνες η 1000αρα του ΟΤΕ φαντάζει για μένα σαν άπιαστο όνειρο.... Όπως διάβασες και παραπάνω η κατάσταση είναι απελπιστική. Για να ανοίξω να σκεφτείς και να σου απαντήσω, περίμενα 3 περίπου με 4 λεπτά. Θυμήθηκα τις παλιές καλές εποχές του dial up :p:p

Α ξέχασα να σας πω, πως η απάντηση μηνύματος που έστειλα στην εν λόγω εταιρεία για αποζημίωση λόγω πλημμελής παροχής της υπηρεσίας σε σχέση με τα εκ του νόμου οριζόμενα ποιοτικά χαρακτηριστικά της, ήταν τηλεφωνική και μου είπαν πως δε δικαιούμαι τίποτα γιατί λέει πως η ταχύτητα μπορεί να είναι μέχρι 24αρα. Αλλά δε μου είπαν πως αν είναι χαμηλότερη από dial up τι γίνεται???? Δεν απάντησε η υπάλληλος....
Στείλτε όσοι περισσότεροι μπορείτε μηνύματα διαμαρτυρίας και αποζημίωσης μήπως και φιλοτιμηθούν και κάτι φτιάξουν.

christod1
18-10-08, 01:38
Και εγω παιδια το ιδιο προβλιμα. Ενεργοπιοιθηκε το double play μου την Πεμπτη. Απο τοτε dial up. Και εγω απο Ροδο περιοχη Ροδινι με ΑΚ Σγουρου. Το download attenuation μου ειναι 33 db.
Εχω μιληση με την Forthnet 5 φορες τις τελευταιες 2 μερες. Πολυ ασχετη ειναι τελικα. Θα πρεπει να ντρεπονται. Ασε που προσπθησαν να με πεισουν οτι το router, splitter, οι μπριζες στο σπιτι κτλ. ειναι χαλασμενα. Τους εξηγησα οτι την προιγουμενει μερα με connex στα 4 Mbps που ειχα τον τελευταιο χρονο πηγαινε σφαιρα. Τους ενημερωσα οτι δοκιμασα 3 router( Lynsis, D-Link, Seimens) σε 2 υπολογιστες και το επισεις το γεγονος οτι ο κολιτος μου που μενει στο διπλανο σπιτι εχει και αυτος double play και εχει το ιδιο προβλιμα και οτι εχει αναφερει την βλαβει εδω και 2 μηνες. Τελικα το παραδεχτικαν οτι υπαρχει προβλιμα στο ΑΚ Σγουρου (δεν το καταλαβα δηλαδη). Δεν μπορουσανε να μου πουνε ομως ποτε θα φτιαχτει. Και ρωταω, τι μπορω να κανω και σε ποιον μπορω να τους αναφερω?ι

math_gr
18-10-08, 09:35
Παιδιά και εγώ το ίδιο πρόβλημα, ενώ μέχρι τώρα είχα ταχύτητες 13-14Mb/s εδώ και ένα μήνα δεν έχω ούτε 765kb/s. Τελικά μάλλον έχουν σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να αναβαθμίσουν την γραμμή. Πότε όμως ποιός θα μας πει. Η επικοινωνία μαζί τους είναι αδύνατη....
Κέντρο Σγουρού, Ανάληψη

knc
18-10-08, 12:41
Όλοι οι φίλοι μου στη Ρόδο που είχαν την ατυχία να πάρουν 2play έχουν φριχτά παράπονα!!!!

+3

Μένω στο Καρακόνερο (σύνδεση με το κέντρο) και έχω πρόβλημα με τα disconection.
Η γραμμή έχει(όταν δουλεύει 500 Κb/sec) Δυστυχώς έχω πολύωρες διακοπές κάθε μέρα.

Στο ίδιο δρόμο ένα μαγαζί είχε βάλει Forthnet 2play και το έβγαλε, διότι σε πολλές περιπτώσεις του τηλεφωνούσαν πελάτες και το τηλέφωνο έδειχνε κατελημένο χωρίς να ήταν.

Ένας άλλος φίλος μου στο Ροδίνι έχει μεγάλο πρόβλημα ταχύτητας (του είπαν ότι θα γίνει αναβάθμιση και ότι το ξέρουν το πρόβλημα)

johatz747
18-10-08, 19:52
Μετα απο email διαμαρτυριας ελαβα την ακολουθη απαντηση. Βεβαια καμια δεσμευση, και καμια
ημερομηνια.

Αγαπητέ κε ΧΧΧΧΧΧ,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στην περιοχή σας βρίσκεται σε εξέλιξη η αναβάθμιση των υποδομών δικτύου για τη βελτίωση ταχυτήτων broadband πρόσβασης. Η Forthnet, πιστή στις αρχές της, καταβάλλει αδιάκοπες και συνεχείς ενέργειες βελτίωσης κι αναβάθμισης του δικτύου της και των παρεχόμενων υπηρεσιών της, έτσι ώστε να απολαμβάνετε πάντα αξιόπιστο και ποιοτικό επίπεδο υπηρεσιών.

Με εκτίμηση,
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ


Επρεπε ομως πρωτα να με βαλουν να ασχοληθω με τις μπριζες και ολα τα αλλα που δηθεν φταιγανε και να χασω τον χρονο μου. Δεν με φοβιζουν τα 70€ προστιμο για προωρο σπασιμο του συμβολαιου. Και δευτερη τηλεφωνικη γραμμη υπαρχει στον χωρο που μπορω να χρησιμοποιω προσωρινα. Οποτε συντομα μπορει να την κανω παλι προς ΟΤΕ.

johatz747
20-10-08, 15:29
Σχετικα με το παραπανω , αν και μας λενε πως κατι ειναι σε εξελιξη, στην ανακοινωση των εργασιων μεχρι και Δεκεμβριο, καμια αναφορα για Ροδο...

stamatis_p
20-10-08, 17:53
Και ρωταω, τι μπορω να κανω και σε ποιον μπορω να τους αναφερω?ι

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=220360&page=2

@ ADSLgr.com All rights reserved.