PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα στο Πάτημα Χαλανδρίου



albo7
15-09-08, 10:39
Καλησπέρα σας!!!
Θα ήθελα να δημιουργήσω αυτό το θέμα με αφορμή αφενός την ταλαιπωρία μου στο θέμα της συνεχής μείωσης της ταχύτητάς μου αφετέρου για την αναζήτηση εμπειριών από άλλους χρήστες.

Στη συνέχεια θα καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ.
Καταρχάς να αναφέρω ότι αυτό το θέμα έχει ανοιχτεί και στην ενότητα της On Telecoms και θα κατάλαβετε στη συνέχεια γιατί.

Είμαι χρήστης της ON Telecoms εδώ και 10 μήνες. Αρχικά είχα κλειδώσει στα 7800KB/sec, ενώι με την πάροδο του χρόνου η ταχύτητά μου συνέχεια κατεβαίνει. Στην αρχή δεν έδωσα πολύ σημασία. Φυσικά έκανα κάτι φοβερούς καβγάδες με το τεχνικό τμήμα της ON. Για να μην φλυαρώ λοιπόν, μετά από 1 μήνα σύνδεσης με κατέβασαν στα 7100 και μετά από 3-4 μήνες σύνδεσης κατέληξα να κλειδώνω περίπου στα 6800. Εκεί παρέμεινα μέχρι τον περασμένο Ιούνιο. Βέβαια, με αυτή την ταχύτητα κατάφερνα να δω σχετικά καλά τηλεόραση και να κάνω χρήση της On Rec που με ενδιέφερε πιο πολύ. Από τον περασμένο Ιούνιο όμως η ταχύτητά μου έπεσε στα 6200. Για την ακρίβεια αυτό έγινε μετά απο μια μεγάλη αναβάθμιση που έκαναν. Σήμερα κλειδώνω στα 5300. Διαφορά δηλαδή 2500KB/sec. Το περασμένο Σάββατο (13/9/08) πέρασε και τεχνικός και απλά επιβεβαίωσε το πρόβλημά μου.

Σε ερώτηση που του απεύθυνα και ζητώντας μια λογική εξήγηση σε αυτή τη συνεχή μείωση της ταχύτητάς μου, μου είπε ότι οφείλεται στο γεγονός από τη μια ότι είμαι μακριά απο το κέντρο Αγ.Παρασκευής, όπου και ανήκω (2,5-3 χλμ), απο την άλλη ότι έχουν μπει καινούργιοι χρήστες στη γραμμή τρώγοντας απο το bandwidth. Έτσι, εγώ που είμαι στο τέλος της γραμμής παίρνω ότι περισσεύει.

Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν όντως αυτό ισχύει; Δηλαδή να πέφτει συνεχώς η ταχύτητά μου από τους αυξανομένους χρήστες της περιοχής μου;

Απο την άλλη θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες δυνατές λύσεις για να βελτιώσω την ταχύτητά μου είτε στο συγκεκριμένο πάροχο είτε σε άλλο; Να αναφέρω ότι η ON θα κάνει χαρτί στον ΟΤΕ αναφέροντας το πρόβλημά μου, αλλά θεωρώ ότι ο ΟΤΕ θα το αρχειοθετήσει καταλλήλως χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αν πάω σε άλλο πάροχο πχ. στη Forthnet που σκέφτομαι θα έχω τα ίδια προβλήματα δεδομένης της απόστασής μου από το κέντρο ή μπορεί να κλειδώνω σε καλύτερη ταχύτητα; Υπάρχει κανείς από τη συγκεκριμένη περιοχή που να ανήκει στο κέντρο Αγ.Παρασκευής και να χρησιμοποιεί ως πάροχο τη Forthnet; Αν ναί, σε τι ταχύτητες κλειδώνετε;

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις απόψεις σας και απαντήσεις σας.

spsomas
15-09-08, 12:29
Είχα διαβάσει ότι το Πάτημα θα αποκτούσε δικό του κέντρο. Κάνε ένα τηλ στον ΟΤΕ να το επιβεβαιώσεις. Μπορεί να μην το έχουν ενεργοποιήσει ακόμα αλλά έσκαβαν το περασμένο 6μηνο πολλούς δρόμους όπως και στην Ηρακλείτου.

Βρήκα και αυτό.

Ο ΟΤΕ ενημερώνει ότι ολοκληρώθηκε η επέκταση και η αναβάθμιση του δικτύου του στις περιοχές «Πάτημα Χαλανδρίου» και «Γέρακας» (Γαργητός) που περικλείονται από τις οδούς Αλ. Παναγούλη, Κλεισθένους, Ολύμπου, Αγίου Αντωνίου, 28ης Οκτωβρίου, Θερμοπυλών και την Αττική Οδό.

Από σήμερα, 25 Μαΐου 2007, ξεκινάει η διαδικασία μεταφοράς των συνδρομητών των παραπάνω περιοχών στο καινούργιο δίκτυο. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την ολιγόωρη διακοπή της τηλεφωνικής τους σύνδεσης κατά την ημέρα μετάβασής τους. Η διαδικασία μεταφοράς αφορά περίπου 20.000 συνδρομητές και αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί σε περίπου τρεις μήνες.

Ο ΟΤΕ ζητά την κατανόηση των καταναλωτών και θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την ταχύτερη ολοκλήρωση των εργασιών που σκοπό έχουν την αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών.


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Δ/ΝΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΤΕ
Τηλ. 210-6117434
Fax. 210-6115825
E-mail: media-office@ote.gr

albo7
15-09-08, 14:04
spsomas σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντησή σου. Θα το ελέγξω μέσω ΟΤΕ αν και δε νομίζω να βρω άκρη. Ίσως μόνο αν ζητήσω νέα τηλεφωνική σύνδεση.
Αν καταλήξω κάπου, θα σας ενημερώσω.

Θα περιμένω και άλλες απόψεις ή/και λύσεις στο θέμα που έχω θέσει.

vonglower
15-09-08, 18:15
Ξέρω ότι η περιοχή είχε ανέκαθεν προβλήματα... Πάλι καλά που συγχρόνιζες και εκεί... Όσον αφορά τι θα γίνει, δεν έχω καμία πληροφορία. Έτσι κι αλλιώς τα πράγματα στην Ελλάδα κινούνται πολυυυυυυυυύ αργά... :whistle:

Υ.Γ. Κλείδωμα σε HOL γύρω στα 4mbit (για Forthnet δεν έχω ακούσει)

@ ADSLgr.com All rights reserved.