PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Economy και νέο router



vlsi
15-09-08, 20:27
Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής. Είχα πάρει την προσφορά του προπερασμένου Ιουνίου (τότε που χωθήκαμε χιλιάδες) και το Μάιο πέρασα από το 1Μbps στα 24. Έκανα αίτηση για ADSL Economy για να αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ και στο υποκατάστημα Forthnet μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι ασύρματο εξοπλισμό. Αν και χρησιμοποιώ άλλο router, αυτό που μου είχαν δώσει τότε πριν από 14 μήνες ήταν ένα ενσύρματο ADSL1. Ξέρετε αν όντως δικαιούμαι καινούργιο, γιατί το φιλαράκι μου που πήγε σε Double Play του έδωσαν άλλο ένα (και ας του είχαν δώσει router και μάλιστα ασύρματο ADSL2 παλιότερα.):hmm::shock:

spsomas
15-09-08, 23:06
Νομίζω ότι σου δίνουν. Άλλωστε να απαιτήσεις να σου δώσουν εξοπλισμό για 24 άρα και ADSL2+. Στον κουνιάδο μου έδωσαν πέρυσι ένα Crypto.

vlsi
16-09-08, 07:45
Να τους πρήξω στο τοπικό υποκατάστημα ή να επιμείνω μπας και πιάσω γραμμή στην εξυπηρέτηση πελατών;
Το λέω γιατί οι κοπέλες στο υποκατάστημα συνήθως πετούν αετό...

spsomas
16-09-08, 12:43
Όπου είναι πιο εύκολο. Πήγαινε και από το μαγαζί και πες τους "Πως θα πιάσω τα έως 24 αν δεν μου παρέχετε εξοπλισμό? ΟΕΟ? " Άλλωστε οι ίδιοι το διαφημίζουν. Δωρεάν εξοπλισμός για γρήγορες ταχύτητες, τώρα αν δεν βρεις άκρη κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά μπας και αλλάξει κάτι.

velissarios1
16-09-08, 14:17
Δεν δικαιούσαι νέο εξοπλισμό γιατί έχεις επιλέξει adsl economy και όχι 2play.To ίδιο αντιμετώπισα και εγώ την περασμένη εβδομάδα που από adsl in a box άλλαξα σε adsl economy.

spsomas
16-09-08, 14:30
Ναι αλλά υποχρεούνται να σου δώσουν εξοπλισμό για ADSL2+. Κοίταξε το πάλι.

Spanos
16-09-08, 14:47
Δεν δικαιούσαι νέο εξοπλισμό γιατί έχεις επιλέξει adsl economy και όχι 2play.To ίδιο αντιμετώπισα και εγώ την περασμένη εβδομάδα που από adsl in a box άλλαξα σε adsl economy.

Εγώ πάντως που έκανα φορητότητα σε ικονομι τον Ιούλιο πήρα ένα Λινκσις 200Γ με το που έκανα την αίτηση στο κατάστημα

mhatzinik
16-09-08, 16:59
εμενα παντως μου εδωσαν το d link τον ιουλιο που μπηκα στο economy.

velissarios1
17-09-08, 08:39
Ναι αλλά υποχρεούνται να σου δώσουν εξοπλισμό για ADSL2+. Κοίταξε το πάλι.
Σε νέα τηλεφωνική επικοινωνία με forthnet μου απάντησαν οτι είναι πολιτική της εταιρίας να μην δίνει άλλο εξοπλισμό πέρα από αυτόν που έδωσε στο adsl in a box.(crypto f201).Επίσης μπορώ να στείλω e-mail γράφοντας το πρόβλημα και να λάβω επίσημη απάντηση.Σε ερώτησή μου σχετικά με το οτι το crypto ήταν μέχρι 8mbps και φυσικά με αυτό δεν μπορώ να λάβω μεγαλύτερες ταχύτητες μου απάντησαν οτι έχω δίκιο αλλά "Αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας"

mhatzinik
17-09-08, 09:39
Σε νέα τηλεφωνική επικοινωνία με forthnet μου απάντησαν οτι είναι πολιτική της εταιρίας να μην δίνει άλλο εξοπλισμό πέρα από αυτόν που έδωσε στο adsl in a box.(crypto f201).Επίσης μπορώ να στείλω e-mail γράφοντας το πρόβλημα και να λάβω επίσημη απάντηση.Σε ερώτησή μου σχετικά με το οτι το crypto ήταν μέχρι 8mbps και φυσικά με αυτό δεν μπορώ να λάβω μεγαλύτερες ταχύτητες μου απάντησαν οτι έχω δίκιο αλλά "Αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας"

ειχα αγορασει το2007 το adsl ih a box με το ασυρματο ρουτερ σε isdn γραμμη.καποιοα στιγμη μου εστειλαν δευτερο ασυρματο στο ξεκαρφοτο και οταν εκανα αιτηση για economy μου εστειλαν νεο ασυρματο γιατι προφανως η γραμμη ειναι psdnκαι τα αλλα δεν δουλευαν
αγνωσται αι βουλαι του κυριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

velissarios1
17-09-08, 12:42
Έστειλα mail στην εταιρία στις 9.45 και μου απάντησαν στις 12.30 οτι χρειάζονται το τηλέφωνο ενεργοποίησης και το username για να το κοιτάξουν.Εν αναμονή εξελίξεων.:hmm:

opeth
17-09-08, 13:02
Εγω εκανα αιτηση γυρω στις 20αυγουστου για adsl economy,και μου δωσαν το ασυρματο linksys Wag200G!Ειχα ΟΤΕ ομως πριν..

Ισως στο λενε επειδη εισαι ΗΔΗ στο ιδιοκτητο..

spsomas
17-09-08, 16:37
Βρε παιδιά και έμενα ο κουνίαδος μου ήταν στο Box της 1ης Ιουνίου και μετά πήγε αόριστο και επειδή το δίκτυο ήταν μέχρι 24 το έστειλαν άλλο. Βέβαια αυτό έγινε πριν 1 χρόνο. Πες μας τι έγινε να ξέρουμε.

velissarios1
17-09-08, 18:27
Βρε παιδιά και έμενα ο κουνίαδος μου ήταν στο Box της 1ης Ιουνίου και μετά πήγε αόριστο και επειδή το δίκτυο ήταν μέχρι 24 το έστειλαν άλλο. Βέβαια αυτό έγινε πριν 1 χρόνο. Πες μας τι έγινε να ξέρουμε.
Μετά και το δεύτερο mail επικοινώνησε μαζί μου κάποια κυρία (με πήρε από το 211 9552000)και μου είπε οτι δυστυχώς δεν δικαιούμαι κάποιο άλλο δωρεάν εξοπλισμό και ο λόγος είναι ο εξής: Εκείνη την εποχή(Ιανουάριος 2008) κυκλοφορούσαν 2 συγκεκριμένα πακέτα adsl in a box.To asdl in a box με τα 69 € με προπληρωμένο χρόνο τους 6 πρώτους μήνες και το adsl in a box plus(αν θυμάμαι καλά στα 129 €) με το πρώτο πακέτο να σου δίνει δωρεάν εξοπλισμό το crypto f201 modem και το δεύτερο ένα άλλο router.Όσοι πήραν το πρώτο(μαζί και εγώ) δεν δικαιούνται σε περίπτωση αλλαγής "πακέτου" άλλο δωρεάν εξοπλισμό.
Αυτοί που πήραν το δεύτερο είχαν ήδη εξοπλισμό για 24 mbps.
Δυστυχώς αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας.

spsomas
17-09-08, 18:36
@#$@#$@$@$@!@$!$@%#$^$%$% Για να μην πω τίποτα πιο βαρύ :down::down:

vlsi
17-09-08, 19:15
Καλά ε μπερδεύτηκα περισσότερο...τι είναι αυτοί ρε;;:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.