PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλο κολυμβητηριο στην Αθηνα



xp1988
16-09-08, 13:21
Γεια σας!

Σκοπεύω να κανω καποια μαθηματα κολυμβησης στην αρχη (δεν ειναι οτι βυθιζομαι απλα θελω να μαθω σωστη τεχνικη), και μετα θα πηγαινω απλα για γυμναστικη.
Ξερει κανενας απο εσας καποιο καλο κολυμβητηριο στην Αθηνα?

treli@ris
16-09-08, 13:41
Για τσεκαρε εδω (http://homepages.pathfinder.gr/mssociety/prospelasi.htm) για πληροφοριες

Το κολυμβητηριο στο Γουδι ειναι πολυ καλο με ανοιχτη πισινα 50αρα και μπορεις να γραφτεις και για προπονηση. Ειχα παει κι εγω αλλα δεν προλαβαινα λογω σχολης και το εκοψα

Ειναι εδω (http://www.greekdivers.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=11599)

xp1988
16-09-08, 13:51
Σ'ευχαριστω πολύ! Θα ρίξω μια ματιά.
Μαθήματα γενικα γινονται σε ενηλικες ή μονο σε παιδια?

hammer21
16-09-08, 14:00
επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα...για το κολυμβητηριο του πανελληνιου τι γνωριζετε?

Vasilis32
16-09-08, 16:01
To κολυμβητηριο του Πανελληνιου μεχρι το 2005 που ξερω σθγουρα επρεπε να πληρωνεις καθε φορα που θα πηγαινες 5 ευρω, δεν ειχε μηνιαια συνδρομη. Και οι ωρες ηταν μονο 2 μεσα στην ημερα...

Καλο κολυμβητηριο εχει στο ΟΑΚΑ, που απο οσο ξερω μπορεις να γραφτεις στον Ολυμπιακο ή στον Παναθηναικο και να κανεις προπονηση για μεγαλους (δλδ να μαθεις τα στυλ κολυμβησης) βραδυνες ωρες μετα τις 8 και μιση. Επισης παιζουν και ωρες και μεσα στην ημερα.

Στο Γαλατσι στο Αλσος Βείκου, εχει μια ανοιχτη 25αρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΕς ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς και συνδρομη 30 ευρω το μηνα αν θυμαμαι καλα..

Πιο κατω στο συγκροτημα της Γκραβας εχει κλειστη 25αρα πισινα και 25 ευρω τον μηνα συνδρομη, καθαρο και αυτο το κολυμβητηριο.

Επισης στα Βορεια προαστεια (Μαρουσι) και στο κεντρο κοντα στο Συνταγμα υπαρχει το Holme's Place, το οποιο διαθετει πληρες οργανωμενο γυμναστηριο και 25αρα πισινα και ετησια συνδρομη κατι λιγα απο 1000 ευρω, γινονται και ατοκες δοσεις με πιστωτικη. Αν σκοπευεται να πατε και γυμναστηριο συμφερει καλυτερα οικονομικα και υπαρχουν ολα σε ενα χτιριο!!

Απο νοτια προσταεια δεν ξερω πολλα, εκτος απο Πειραια το κολυμβητηριο στα Βοτσαλακια που εχω ακουσει καλα λογια.
Αρνητικα σχολια ακουσα για μια πισινα στο Μαρουσι 25αρα ανοιχτη για τα πολλα κρουσματα ωτιτιδας που ακουστηκαν. Στα πιο πανω εχω κολυμπησει προσωπικα και μου εχουν αφησει πολυ καλες εντυπωσεις!!

Τωρα το θυμηθηκα εχει και μια 50αρα ανοιχτη καπου στο Περιστερι κα αυτη πολυ καλη!!

giannhs1984
16-09-08, 16:09
σε παραλια εχεις σκεφτει να πας?
και μην ερθεις να κανει μπανιο σε πισινα του πειραια γτ μπορει να βγεις χελωνονιτζακι

hammer21
16-09-08, 16:42
Καλο κολυμβητηριο εχει στο ΟΑΚΑ, που απο οσο ξερω μπορεις να γραφτεις στον Ολυμπιακο ή στον Παναθηναικο και να κανεις προπονηση για μεγαλους (δλδ να μαθεις τα στυλ κολυμβησης) βραδυνες ωρες μετα τις 8 και μιση. Επισης παιζουν και ωρες και μεσα στην ημερα.

Οπως βλεπεις μου ειναι λιγο δυσκολο αυτο:p
αλλες ομαδες υπαρχουν στο ΟΑΚΑ?


Στο Γαλατσι στο Αλσος Βείκου, εχει μια ανοιχτη 25αρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΕς ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς και συνδρομη 30 ευρω το μηνα αν θυμαμαι καλα..

Προπονητες εχει?το θεμα ειναι οτι εχω ψιλοξεχασει το κολυμπι και θα θελα λιγη βοηθεια επι του θεματος.


και μην ερθεις να κανει μπανιο σε πισινα του πειραια γτ μπορει να βγεις χελωνονιτζακι
:rofl:
υπαρχουν και στις πισινες πλοια?:p

vassilis_gian
09-06-09, 17:45
Παιδιά, εγώ πήγαινα στου Γουδή μέχρι που έκλεισε πριν 2 μήνες και για αυτό το διάστημα πάω στο ΟΑΚΑ. Προτιμώ του Γουδή (πολύ καλύτερος σαν χώρος και ελεύθερο ωράριο όλη μέρα, με καταπληκτικό περιβάλλον), αν και δεν ξέρω πότε θα ανοίξει!! Έστω ένας που να ξέρει, υπάρχει????

treli@ris
09-06-09, 17:46
Παιδιά, εγώ πήγαινα στου Γουδή μέχρι που έκλεισε πριν 2 μήνες και για αυτό το διάστημα πάω στο ΟΑΚΑ. Προτιμώ του Γουδή (πολύ καλύτερος σαν χώρος και ελεύθερο ωράριο όλη μέρα, με καταπληκτικό περιβάλλον), αν και δεν ξέρω πότε θα ανοίξει!! Έστω ένας που να ξέρει, υπάρχει????

Για την αλλη εβδομαδα κατι ακουστηκε ;)

vamvakoolas
09-06-09, 17:55
Δοκιμασες το κολυμβητηριο του Παναθηναικου?και φθηνο ειναι και πολλες ωρες για κολυμπι εχει αλλα και προπονητες καλους με μικρο κοστος.....

(δε τα λεω θεωρητικα)

hammer21
09-06-09, 22:09
Παιδιά, εγώ πήγαινα στου Γουδή μέχρι που έκλεισε πριν 2 μήνες και για αυτό το διάστημα πάω στο ΟΑΚΑ. Προτιμώ του Γουδή (πολύ καλύτερος σαν χώρος και ελεύθερο ωράριο όλη μέρα, με καταπληκτικό περιβάλλον), αν και δεν ξέρω πότε θα ανοίξει!! Έστω ένας που να ξέρει, υπάρχει????

Το ΟΑΚΑ τι λεει?Απο λεφτα, εγκαταστασεις, προπονητες-επιβλεποντες(δεν ξερω πως λεγονται ακριβως) και τα συναφη?

ribo7
17-08-11, 23:05
Έχει κανείς γνώμη για το κολυμβητήριο του Παναθηναϊκού στην Λ. Αλεξάνδρας?
Από άποψη καθαριότητας/ποιότητας άθλησης.. Επειδή με βολεύει.
Ευχαριστώ!

vamvakoolas
18-08-11, 10:30
τα γραφω πιο πανω:whistle:


anyway επειδη ισως ξαναρχισω φετος:oneup: (λογω τριαθλου) θα σου πω τα εξης

-σχετικα καθαρο
-εγκαταστασεις απο...αλλη εποχη:down:
-προπονητες πιστευω οι καλυτεροι στην Ελλαδα
-κοστος σχετικα φθηνο
-γινεται χαμος ειδικα σ/κ αλλα καθημερινες ιδιως βραδυνες ωρες μια χαρα νομιζω κλεινει 21.30
-ευτηχως που δεν εχει ακαδημιες, αγωνιστηκα τμηματα κοκ γιατι θα ηταν λιγες οι διαθεσιμες ωρες για το κοινο

Παντως ξαδελφος στην οικογενεια μου (πολιστας) μου ελεγε οτι ειναι το καλυτερο "σχολειο" για κολυμπι

ps:υπαρχει και κολυμβητηριο ανοικτο στο χαλανδρι (κοντα στο σταθμο χολαργο) με ανοικτη 25αρα, αψογο (σχεδον καινουργιο)με λιγο κοσμο αλλα ειχε κλεισει (γραφειοκρατικοι λογοι) αλλα εμαθα οτι και αυτο συντομα θα ξαναανοιξει. Αποτι θυμαμαι εχει φθηνη σχετικα συνδρομη

ribo7
28-08-11, 19:20
Να ενημερώσω ότι το κολυμβητήριο του Παναθηναϊκού στην Λ. Αλεξάνδρας είναι κλειστό από 15/3/11!! Πήγα να δω πως είναι και βρήκα κλειστή την είσοδο με χαρτί που έγραφε ότι είναι κλειστό και έδινε ένα τηλ. για επικοινωνία με την ΠΑΕ Παναθηναϊκός.. Κρίμα και βόλευε για κάποιον που είναι στην περιοχή..

vamvakoolas
30-08-11, 11:44
Να ενημερώσω ότι το κολυμβητήριο του Παναθηναϊκού στην Λ. Αλεξάνδρας είναι κλειστό από 15/3/11!! Πήγα να δω πως είναι και βρήκα κλειστή την είσοδο με χαρτί που έγραφε ότι είναι κλειστό και έδινε ένα τηλ. για επικοινωνία με την ΠΑΕ Παναθηναϊκός.. Κρίμα και βόλευε για κάποιον που είναι στην περιοχή..

καλα που ενημερωσες!

Συντομα θα παω σε αυτο που γραφω (Χαλανδρι) να δω τι γινεται και εκει:hmm:

Vasilis32
30-08-11, 16:05
καλα που ενημερωσες!

Συντομα θα παω σε αυτο που γραφω (Χαλανδρι) να δω τι γινεται και εκει:hmm:

Toυ Χαλανδριου το κλειστο ειναι πολυ καλο!!! Πηγαινα εκει κανα 6μηνο.

Για μενα αν μενεις κοντα στο Μαρουσι-Ηρακλειο το OAKA ειναι η καλυτερη επιλογη.

Για Γαλατσι ειναι το ανοιχτο στο αλσος Βεικου και το κλειστο στη Γκραβα.

Του Αμαρουσιου το ανοιχτο πριν 4 χρονια ειχε θεμα με την καθαριοτητα και πολυ κολαγαν ωτιτιδες και εκλεινε μερικες μερες για απολυμανση. Τωρα δεν ξερω τι παιζει αλλα τοτε του ειχα βαλει Χ.

Επισης αν παιζουν φραγκα ειναι και το Holmes Place στο Μαρουσι, κοντα στο μεγαρο του Οτε. Με 1000-1100€ το χρονο εχει σουπερ πισινα και σουπερ γυμναστηριο με ποιοτητα ΑΑΑ!!!. Στην τιμη εχει και δωρεαν παρκιγκ !!! ;)

zouve
07-09-11, 08:58
από δυτικές συνοικίες τι παίζει ???

gpoul
06-10-11, 22:24
Παιδιά καλησπέρα.
Ήρθα πρόσφατα Αθήνα και μένω νέο κόσμο κοντά στ συγκρου φιξ. Γνωρίζετε κάποιο κολυμβητήριο κοντά στη περιοχή μου;;

akaloith
01-03-12, 18:13
γι αυτο που ειναι στη νεα σμυρνη δε ξερετε τιποτα?

vamvakoolas
10-04-12, 13:43
Λεω να ξαναμαξεκινσω να βελτιωσω τη τεχνικη μου. Το κολυμβητηριο βρεθηκε (Γουδι, δεν εχω και αλλες επιλογες) και ψαχνω δασκαλο. Εχω βρει με 30/μαθημα. Κανενας φθηνοτερος παιζει? (σα πολλα μου φαινονται)

Vasilis32
10-04-12, 13:56
Καλη ιδεα ειναι να γραφτεις σε καποιο συλλογο, οπως Παναθηναικο ή Ολυμπιακο. Αυτοι τουλαχιστον οι συλλογοι εχουν το βραδακι τμηματα εκμαθησης κολυμβησης για ενηλικες , δεν παιζει σε τι επιπεδο ειναι καποιος. Υπαρχουν ατομα που τωρα μαθαινουν να επιπλεουν εως ατομα που ξερουν καλο κολυμπι αλλα θελουν να μαθουν να κολυμπουν με σωστη τεχνικη τα διαφορα στυλ.

Παλια προπονουσα και εγω. Απο τη δικη μου πειρα, για ελευθερο,υπτιο καποιος θελει 1-2 μηνες για να κολυμπαει σωστα. Μετα το προσθιο θελει πιο πολυ χρονο θεωρητικα αλλα υπαρχουν ατομα που τους βγαινει πολυ καλα η τεχνικη απο πολυ νωρις. Μετα η πεταλουδα πρεπει να εχει δυνατο σωμα και απαιτει ακομα περισσοτερο χρονο, Ολα αυτα με 3 φορες την εβδομαδα το λιγοτερο. Παλια οι συλλογοι αυτοι ειχαν εδρα το Ολυμπιακο Σταδιο και η συνδρομη ηταν 20-25 ευρω μηνιαιως.

vamvakoolas
10-04-12, 15:21
Καλη ιδεα ειναι να γραφτεις σε καποιο συλλογο, οπως Παναθηναικο ή Ολυμπιακο. Αυτοι τουλαχιστον οι συλλογοι εχουν το βραδακι τμηματα εκμαθησης κολυμβησης για ενηλικες , δεν παιζει σε τι επιπεδο ειναι καποιος. Υπαρχουν ατομα που τωρα μαθαινουν να επιπλεουν εως ατομα που ξερουν καλο κολυμπι αλλα θελουν να μαθουν να κολυμπουν με σωστη τεχνικη τα διαφορα στυλ.

Παλια προπονουσα και εγω. Απο τη δικη μου πειρα, για ελευθερο,υπτιο καποιος θελει 1-2 μηνες για να κολυμπαει σωστα. Μετα το προσθιο θελει πιο πολυ χρονο θεωρητικα αλλα υπαρχουν ατομα που τους βγαινει πολυ καλα η τεχνικη απο πολυ νωρις. Μετα η πεταλουδα πρεπει να εχει δυνατο σωμα και απαιτει ακομα περισσοτερο χρονο, Ολα αυτα με 3 φορες την εβδομαδα το λιγοτερο. Παλια οι συλλογοι αυτοι ειχαν εδρα το Ολυμπιακο Σταδιο και η συνδρομη ηταν 20-25 ευρω μηνιαιως.
εχεις δικιο αλλα οι συλλογοι αυτοι κανουν προπονησεις σε συγκεκριμενα κολυμβητηρια (π.χ ΟΑΚΑ/Πειραια) και ειναι δυσκολο να τρεχω εκει (χρονο/κοπο/κοστος). Και αυτη η τιμη ειναι μεσω συλλογου (δεν ειναι απο καποιο δασκαλο)

vamvakoolas
23-04-12, 12:19
εχεις δικιο αλλα οι συλλογοι αυτοι κανουν προπονησεις σε συγκεκριμενα κολυμβητηρια (π.χ ΟΑΚΑ/Πειραια) και ειναι δυσκολο να τρεχω εκει (χρονο/κοπο/κοστος). Και αυτη η τιμη ειναι μεσω συλλογου (δεν ειναι απο καποιο δασκαλο)

update->

το κολυμβητηριο Γουδι εκλεισε λογω κοστους συντηρησης:down:

Carno
13-10-13, 01:07
Ας αναστήσω το θέμα.

Ποια κολυμβητήρια θεωρούνται καθαρά; ΟΑΚΑ; Πανελληνιου; Γουδί; Άλλο;

vamvakoolas
14-10-13, 13:18
πηγα ΟΑΚΑ και εφαγα φρικη (πηγα απογευμα βεβαια, πρωι ισως ειναι καλα)

μιλαμε ολη η Αττικη εκει παει

Εγω πηγαινω Ιλισσια πρωι και ειναι σουπερ (βεβαια αρχαια αποδητηρια αλλα καλη πισινα)
Γουδι πηγαινε ο κολλητος μου αλλα δε ξερω αν λειτουργει (γιατι και αυτος βαρεθηκε με τις συντηρησεις και εφυγε)
Υπαρχει και στο Χαλανδρι (εχει 2) αλλα εκει λειτουργει σιγουρα αυτη στο κλειστο γηπεδο..

Carno
16-10-13, 01:23
Ευχαριστώ.

Χαλάνδρι που ακριβώς; Καλή;

vamvakoolas
16-10-13, 13:22
στο χαλανδρι εχει 2

Μια ειναι στο κλειστο γηπεδο (διπλα απο αττικη οδο στη λεωφ πεντελης) απλως ξερω οτι απογευματα γινεται χαμος απο τα σωματεια/αθλητες/ριες. Δεν εχω κολυμπησει
Η αλλη ειναι στα ορια με νεο ψυχικο. Ειναι πισω απο τα κεντρικα vodafone..ειναι τελεια αλλα μικρη 25αρα αλλα επειδη δε τη ξερει κοσμος ειναι καθαρη. Ειχε περυσι ενα θεμα με ΕΥΔΑΠ και εγω εφυγα

επισης μου εχουν προτεινει αλλα δεν εχω παει στο Γερακα στο αθλητικο κεντρο Ωκεανος (ιδιωτικη) που μου ειπαν οτι ειναι σχετικα φθηνη και οχι πολυ κοσμο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.