PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ΑΡΥΣ



odd
16-09-08, 14:31
Γεια σε όλους.

Η κατάσταση έχει ως εξής. Εδώ και 3,5 χρόνια έχω adsl από την forthnet μέσω ενός in a box το οποίο εδώ και 2 χρόνια έχει μετατραπεί σε αορίστου. Πάντα μιλάμε για ΑΡΥΣ και όχι για ιδιόκτητο δίκτυο.

Μια και πλέον η forthnet έχει το δικό της δίκτυο, δεν διαθέτει σε νέους πελάτες ADSL ΑΡΥΣ, παρά μόνο εκεί που δεν καλύπτει το δίκτυό της με την προϋποθεση να μεταβεί ο πελάτης στο ιδιόκτητο από τη στιγμή που θα καλύπτεται.

Για όσους όμως έχουν (ξε)μείνει από παλιά με adsl ΑΡΥΣ η forthnet έχει αυτές τις τιμές (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009786). Παίρνω λοιπόν σήμερα την εταιρία για να κάνω μια αναβάθμιση στην ταχύτητα αλλά παραμένοντας με adsl ΑΡΥΣ.

Ο υπάλληλος (ο οποίος ήταν ευγενικός και εξυπηρετικός) μου είπε:
1. πρακτικά δεν μπορώ να κάνω κάποιο αίτημα για αναβάθμιση, μια και ο ΟΤΕ έχει δεσμευτεί ότι θα αναβαθμίσει αυτόματα αυτά τα κυκλώματα σε 4mbps.
2. η διαδικασία αυτή είναι χρονοβόρα, με υπαιτιότητα του ΟΤΕ γιατί πρόκειται για κυκλώματά του που όμως πουλάει εμπορικά η forthnet.
3. να μεταβώ στο δίκτυό τους :p

Αν τελικά ισχύουν όλα αυτά, πως μπορώ να μάθω σε ποιο σημείο βρίσκεται η διαδικασία αναβάθμισης της ταχύτητας;

odd
17-09-08, 18:33
Τι έγινε; Κανείς δεν είναι/ήταν σε αυτή τη κατάσταση;

nick89
17-09-08, 20:52
απο οσο γνωριζω και εφοσον η περιοχη σου καλυπτεται απο ιδιοκτιτο , δεν προκυτε να γεινει αναβαυμηση στα 4μβιτ.
αυτο ισχυει μονο στις περιοχες που δεν καλυπτοντε.
η μονη αναβαθμηση αν δεν θελεις να φειγεις απο τον οτε ειναι να πας στα εως 24μβιτ με δωρο νεο ρουτερ.
το ποσο ειναι 19.50 το μηνα.
δεν ξερω αν μπορεις να κανεις την προσφορα με το βοκσακι που δεινει.

παντως αν καλυπτεσε απο ιδιοκτιτο δυσκολο το βλεπω να πας στα 4

satcur
17-09-08, 22:15
Παίρνω λοιπόν σήμερα την εταιρία για να κάνω μια αναβάθμιση στην ταχύτητα αλλά παραμένοντας με adsl ΑΡΥΣ.


Γιατί θέλεις να παραμείνεις με adsl AΡΥΣ και δεν πάς στο ιδιόκτητο της forthnet; Δεν έχει στην περιοχή σου;

Ο έλεγχος διαθεσιμότητας της conn-x τι σου βγάζει;

http://www.conn-x.gr/adslupgrade.asp

spsomas
18-09-08, 14:52
Για δες και σε αυτό http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010643

odd
18-09-08, 22:12
Όχι παιδιά δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλύπτομαι από το ιδιόκτητο της forthnet. Απλά φαίνεται ότι το dslam του ΟΤΕ (μέσω του οποίου έχω τώρα forthnet ΑΡΥΣ) να είναι πάρα πολύ κοντά μου και η σύνδεση δεν έχει καθόλου απώλειες. Οι φορές που είχα προβλήματα με το dsl όλα αυτά τα χρόνια ήταν ελάχιστες (για την ακρίβεια μια φορά θυμάμαι που ήταν μάλιστα από την forthnet και το πρόβλημα σύνδεσής της με το εξωτερικό).

SNR / Attn: 30.3(dB) / 0.0(dB)

Με αυτή την έννοια δεν θα θελα να το ρισκάρω για κανέναν εναλλακτικό τη στιγμή που τα 4mbps μου φτάνουν και περισσεύουν. Το θέμα είναι αν μπορούσα να αποφύγω και τη διακοπή από forthnet και ενεργοποίσηση από ΟΤΕ, απλά και μόνο για να αναβαθμίσω τη γραμμή μου.

Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό όντας στην 4rthnet.

spsomas
18-09-08, 22:24
Τότε σύμφωνα με το λινκ που σου έδωσα δεν θα έχεις πρόβλήμα. Κρατάς τον ΟΤΕ για τηλεφωνία και Forthnet για Ιντερνετ με 19,50€ στα 24. Νομίζω πολύ καλά.

nnn
18-09-08, 22:25
Κάνε μια αίτηση για shared, το τηλέφωνο μένει στον ΟΤΕ, το internet πάει όσο φτάνει η γραμμή σου και είναι πιο οικονομικό από ΑΡΥΣ.

karavagos
18-09-08, 22:29
SNR / Attn: 30.3(dB) / 0.0(dB)

:worthy:
Κάνε ένα κόπο και δες αν είναι αναμένο το λαμπάκι στην 3η κάρτα του dslam.:p

nnn
18-09-08, 22:32
:worthy:
Κάνε ένα κόπο και δες αν είναι αναμένο το λαμπάκι στην 3η κάρτα του dslam.:p
Η δικιά μου είναι, είμαι μέσα άρα ανάβει :p:p
Τα 9105 της Usr ήταν λίγο buggy στα στατιστικά αν θυμάμαι καλά.

odd
18-09-08, 22:39
Κάνε μια αίτηση για shared, το τηλέφωνο μένει στον ΟΤΕ, το internet πάει όσο φτάνει η γραμμή σου και είναι πιο οικονομικό από ΑΡΥΣ.

Σόρι αλλά shared δεν σημαίνει ότι το τηλέφωνο μένει ΟΤΕ αλλά χρησιμοποιώ το ιδιόκτητο της forthnet για dsl;


:worthy:
Κάνε ένα κόπο και δες αν είναι αναμένο το λαμπάκι στην 3η κάρτα του dslam.:p

Είμαι over onu, άρα και κάπου στη γειτονιά παίζει mini dslam.

nnn
18-09-08, 22:43
Σόρι αλλά shared δεν σημαίνει ότι το τηλέφωνο μένει ΟΤΕ αλλά χρησιμοποιώ το ιδιόκτητο της forthnet για dsl;

.
Ναι ....

odd
18-09-08, 22:48
Ναι ....

Όμως εγώ θέλω να μείνω στον ΟΤΕ στο κομμάτι του internet, για να μείνω στο συγκεκριμένο dslam.

Απλά θέλω από 1mbps forthnet adsl ΑΡΥΣ να πάω 4mbps forthnet adsl ΑΡΥΣ.

Εκτός βέβαια αν το ότι είμαι over onu μου εξασφαλίζει κάτι ανεξαρτήτως εταιρίας.

nnn
18-09-08, 22:52
:hmm: το over onu ίσως περιπλέκει την κατάσταση και σε δεσμεύει μόνο στον ΟΤΕ.
Αναγκαστικά πρέπει να συννενοηθείς με την Forthnet, αν γίνεται να πας σε shared, θα πας ως 24 και πιο φθηνά.

psyxakias
19-09-08, 00:46
Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός στο θέμα ότι θες να παραμείνεις στο ίδιο DSLAM και παλεύεις σε διαδικασίες ΑΡΥΣ αναβάθμισης ενώ οι ISPs έχουν επικεντρωθεί στα ιδιόκτητα δίκτυα τους.

Εγώ θα πρότεινα ότι είπε ο nnn, εάν δεν θέλεις να ρισκάρεις (την τηλεφωνία) και έχεις διαθεσιμότητα, βάλε μεριζόμενου βρόγχου (Shared LLU), αλλά από την άλλη μη σε πάρουμε στο λαιμό μας και μας κυνηγάς. Ακόμα και ΟΤΕ πάντως να πας στα 4 Mbps, θα σε βάλουν σε άλλο DSLAM σε σχέση με αυτό που έχουν τους 768/1024/2048.


Τα 9105 της Usr ήταν λίγο buggy στα στατιστικά αν θυμάμαι καλά.Όντως το έχω συναντήσει και σε άλλα modems αυτό (βλέπε Crypto F360) και έλεγχα από telnet: adsl info --show

odd
19-09-08, 01:32
Psychakias ΟΚ, πες την κάνω τη καγκουριά. Μήπως με το over onu υπάρξει πρόβλημα; Όταν το 2004 θέλησα να βάλω dsl από vivodi μου το αρνήθηκε λέγοντας πως δεν έχει την κατάλληλη τεχνολογία. Ο ΟΤΕ μπόρεσε από το 2005 και μετά, προφανώς εγκαθιστώντας mini dslam στη περιοχή μου. Εξού και τα καλά στατιστικά. Οι εναλλακτικοί σήμερα υποστηρίζουν over onu;
Αν γυρίσω στον ΟΤΕ απευθείας, (με κάποιο conx πχ) υπάρχει πιθανότητα να αλλάξω mini dslam; Μπορεί να υπάρχουν εδώ γύρω πάνω από ένα;

Σόρι για το πρήξιμο.


Η δικιά μου είναι, είμαι μέσα άρα ανάβει :p:p
Τα 9105 της Usr ήταν λίγο buggy στα στατιστικά αν θυμάμαι καλά.


Όντως το έχω συναντήσει και σε άλλα modems αυτό (βλέπε Crypto F360) και έλεγχα από telnet: adsl info --show

:p:p:p:p:p

psyxakias
19-09-08, 01:48
Το mini-dslam που το έχουν βάλει, στην κουζίνα ή στο μπάνιο σου; ΟΚ ΟΚ κάτι παίζει με τα στατιστικά του modem ακόμα και στο telnet, διότι δείχνει ακόμα και το downstream/upstream ανάποδα (256 down, 1024 up) ;)

Πέρα από τη πλάκα, για ONU δε γνωρίζω καθόλου κατά πόσο υποστηρίζουν οι ISPs, λες να βάλεις εσύ απευθείας FTTH αφού είσαι σε δίκτυο οπτικών; :rofl:

odd
19-09-08, 02:02
Το mini-dslam που το έχουν βάλει, στην κουζίνα ή στο μπάνιο σου; ΟΚ ΟΚ κάτι παίζει με τα στατιστικά του modem ακόμα και στο telnet, διότι δείχνει ακόμα και το downstream/upstream ανάποδα (256 down, 1024 up) ;)

Πέρα από τη πλάκα, για ONU δε γνωρίζω καθόλου κατά πόσο υποστηρίζουν οι ISPs, λες να βάλεις εσύ απευθείας FTTH αφού είσαι σε δίκτυο οπτικών; :rofl:

Κοίτα ακριβώς στην διπλανή πολυκατοικία έχει το υποκατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής. Οπότε μπορεί να το έχουν βάλει πάνω από τον θερμοσίφωνά μου δεν ξέρω...

Πέρα από πλάκα, θα πάρω αύριο τηλ να μάθω.

psyxakias
19-09-08, 02:07
Αν καταφέρεις και βάλεις καμιά 24αρα και χτυπήσεις 27-28 Mbps (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=116393), θα τραβάμε τα μαλλιά μας (για να μην πω άλλο τριχωτό μέρος του σώματος) :rofl:

nickvog
22-09-08, 00:24
Να ρωτήσω βρε παιδιά και γω κάτι σχετικό που δεν έχω καταλάβει ??

Έχω ΟΤΕ γραμμή internet (και τηλεφώνου) στο όνομά μου από παλιά, όταν πρωτοξεκινήσαμε με το broadband. Άμα θέλω να πάρω forthnet έως 24Μbps (μόνο internet) και να μείνει η γραμμή στο όνομά μου (δλδ να μην μου δώσει δική της γραμμή η forthnet από το δίκτυό της) μπορώ ???

Δηλαδή, να αλλάξω μόνο το username και το password στις ρυθμίσεις του router, χωρίς να απενεργοποιηθεί η γραμμή μου (παρά μόνο τη στιγμή του reset του router), μπορώ, ή τώρα πια ακόμη και shared να πάρω με 19,50/ μήνα, θα πρέπει υποχρεωτικά να μπω στο ιδιόκτητο της forthnet με τη γραμμή στο όνομά της πλέον (με ό,τι αυτό συνεπάγεται κατά την ενδεχόμενη αποχώρησή μου από αυτήν για άλλο πάροχο) ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

hel
22-09-08, 00:56
Δεν μένεις χωρίς ίντερνετ αν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου..
Βέβαια προυπόθεση είναι να μην έχει λήξει το συμβόλαιό σου όσο περιμένεις.

nickvog
25-09-08, 00:11
Δεν μένεις χωρίς ίντερνετ αν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου..
Βέβαια προυπόθεση είναι να μην έχει λήξει το συμβόλαιό σου όσο περιμένεις.

Να'σαι καλά. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.