PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play-Μία εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο



gkoutsod7
16-09-08, 18:43
Καλησπέρα παιδιά.
Τέλος Ιουλίου έκανα αίτηση στη forthnet για 2play, προκειμένου να φύγω από την Tellas λόγω χαμηλής ταχύτητας internet. Την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου με ειδοποίησαν με μήνυμα ότι η μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής στη Forthnet έχει ολοκληρωθεί. Από εκείνη τη στιγμή αρχίζει το τραγικό της υπόθεσης. Οι εισερχόμενες κλήσεις της γραμμής μου καταλήγουν σε άλλο συνδρομητή της Tellas, ο οποίος δεν μπορεί να πραγματοποιήσει εξερχόμενες. Από τη δική μου γραμμή πραγματοποιούνται εξερχόμενες και το νούμερο που εμφανίζεται είναι το δικό μου. Μιλάω με τη Forthnet το μεσημέρι της ίδιας μέρας και μετά από συνεχείς προσπάθειες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ καταλάθος συνέδεσε το καλώδιο μου στη γραμμή του άλλου συνδρομητή. Δήλωσαν τη βλάβη και με ενημέρωσαν ότι σε 2 εργάσιμες, δηλαδή Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου, το πρόβλημα θα έχει αποκατασταθεί. Μιλάω μαζί τους την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου, καθώς δεν μπορώ πλέον να πραγματοποιήσω ούτε εξερχόμενες κλήσεις από το τηλέφωνό μου, και μου λένε ακριβώς τα ίδια, ότι δηλαδή μέχρι την επόμενη μέρα όλα θα έχουν τακτοποιηθεί. Όπως αντιλαμβάνεσθε την Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου το τηλέφωνό μου είναι ακόμη νεκρό. Επικοινωνώ με τη Forthnet το πρωί και με ενημερώνουν ότι ο ΟΤΕ έκανε δεκτή την αίτηση για βλάβη την Παρασκευή 12/9 και απαιτούνται 2 εργάσιμες μέρες από εκείνη τη στιγμή για αποκατάσταση. Μετά από έντονη διαφωνία και απειλές μιλάω με το τμήμα παραπόνων και μου λένε ότι αυτή είναι η διαδικασία με τον ΟΤΕ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Καταλήξαμε ότι πρέπει να κάνω υπομονή άλλες 2 εργάσιμες, δηλαδή μέχρι τις 16/9 και το πρόβλημα θα έχει αποκατασταθεί. Σήμερα το πρωί, 16/9 όπως καταλαβαίνετε η βλάβη δεν είχε αποκατασταθεί. Επικοινώνησα με την κυρία που υποτίθεται ότι παρακολουθεί το πρόβλημά μου και μου εξήγησε ότι ο ΟΤΕ είχε κάνει δεκτό το αίτημα βλάβης και θα το επιδιόρθωνε μέχρι τις 15:00 της ίδιας ημέρας. Η ώρα πήγε 17:30 και το τηλέφωνο εξακολουθεί να είναι νεκρό. Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Forthnet και μου είπαν ότι εφόσον ο ΟΤΕ έκανε δεκτή σήμερα 16/9 την αίτηση βλάβης (η οποία είχε γίνει δεκτή από 12/9 σύμφωνα με την επικοινωνία της Παρασκευής) απαιτούνται 2 εργάσιμες για αποκατάσταση της βλάβης.
Με λίγα λόγια με δουλεύουν. Από μέρα σε μέρα με πάνε. Δέχομαι ότι η βλάβη είναι θέμα του ΟΤΕ. Η Forthnet, όμως, κάθε μέρα μου λέει διαφορετικά πράγματα. Στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει τίνος είναι το λάθος. Εγώ έκανα αίτηση στη Forthnet και απαιτώ από τη Forthnet να λύσει το πρόβλημα. Ας βρει τρόπο να πιέσει τον ΟΤΕ. Αν γνωρίζει κάποιος, με ποιον τρόπο μπορώ να πιέσω τη Forthnet, ας με ενημερώσει. Είμαι τόσο εκνευρισμένος που σκέφτομαι ακόμη και καταγγελία ή μήνυση. Έψαξα στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών, αλλά η διαδικασία είναι χρονοβόρα και πιστεύω ότι μέχρι τότε θα έχει λυθεί το πρόβλημα και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα. Μήπως να επιστρέψω στον ΟΤΕ, αφού τελικά οι άλλοι πάροχοι είναι δέσμιοί του;

........Auto merged post: gkoutsod7 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το θέμα αυτό το άνοιξα από τη δουλειά μου και όπως αντιλαμβάνεσθε δεν μπορώ να είμαι συχνά συνδεδεμένος, ώστε να το παρακολουθώ. Θα εκτιμήσω κάθε άποψη και συμβουλή, και θα το παρακολουθώ όποτε είναι δυνατό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

hel
16-09-08, 23:02
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ζήτησε αποζημίωση σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου σου.
Δυστυχώς όλοι οι πάροχοι εξαρτώνται από τον ΟΤΕ.

gkoutsod7
17-09-08, 07:26
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ζήτησε αποζημίωση σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου σου.
Δυστυχώς όλοι οι πάροχοι εξαρτώνται από τον ΟΤΕ.

Για να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ πρέπει να παρέλθει ένας μήνας (20 εργάσιμες) χωρίς να έχει διορθωθεί το πρόβλημα και μετά το εξετάζουν. Αν μέχρι τότε έχει διορθωθεί, μάλλον δεν κάνουν τίποτα. Όσον αφορά το συμβόλαιο, το μόνο που υπέγραψα είναι μια αίτηση για 2play. Εκεί δεν υπάρχουν όροι συμβολαίου. Που θα βρω τους όρους συμβολαίου, αφού σίγουρα θα υπάρχουν κάπου.

invaider
17-09-08, 10:11
η αιτηση με τους ορους ειναι εδω.
http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%94%CE%95%CE%A3%CE%97%CE%A3.pdf

bathan
17-09-08, 11:09
Καλησπέρα παιδιά.
Τέλος Ιουλίου έκανα αίτηση στη forthnet για 2play, προκειμένου να φύγω από την Tellas λόγω χαμηλής ταχύτητας internet. Την Τετάρτη 10 Σεπτεμβρίου με ειδοποίησαν με μήνυμα ότι η μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής στη Forthnet έχει ολοκληρωθεί. Από εκείνη τη στιγμή αρχίζει το τραγικό της υπόθεσης. Οι εισερχόμενες κλήσεις της γραμμής μου καταλήγουν σε άλλο συνδρομητή της Tellas, ο οποίος δεν μπορεί να πραγματοποιήσει εξερχόμενες. Από τη δική μου γραμμή πραγματοποιούνται εξερχόμενες και το νούμερο που εμφανίζεται είναι το δικό μου. Μιλάω με τη Forthnet το μεσημέρι της ίδιας μέρας και μετά από συνεχείς προσπάθειες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ καταλάθος συνέδεσε το καλώδιο μου στη γραμμή του άλλου συνδρομητή. Δήλωσαν τη βλάβη και με ενημέρωσαν ότι σε 2 εργάσιμες, δηλαδή Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου, το πρόβλημα θα έχει αποκατασταθεί. Μιλάω μαζί τους την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου, καθώς δεν μπορώ πλέον να πραγματοποιήσω ούτε εξερχόμενες κλήσεις από το τηλέφωνό μου, και μου λένε ακριβώς τα ίδια, ότι δηλαδή μέχρι την επόμενη μέρα όλα θα έχουν τακτοποιηθεί. Όπως αντιλαμβάνεσθε την Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου το τηλέφωνό μου είναι ακόμη νεκρό. Επικοινωνώ με τη Forthnet το πρωί και με ενημερώνουν ότι ο ΟΤΕ έκανε δεκτή την αίτηση για βλάβη την Παρασκευή 12/9 και απαιτούνται 2 εργάσιμες μέρες από εκείνη τη στιγμή για αποκατάσταση. Μετά από έντονη διαφωνία και απειλές μιλάω με το τμήμα παραπόνων και μου λένε ότι αυτή είναι η διαδικασία με τον ΟΤΕ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Καταλήξαμε ότι πρέπει να κάνω υπομονή άλλες 2 εργάσιμες, δηλαδή μέχρι τις 16/9 και το πρόβλημα θα έχει αποκατασταθεί. Σήμερα το πρωί, 16/9 όπως καταλαβαίνετε η βλάβη δεν είχε αποκατασταθεί. Επικοινώνησα με την κυρία που υποτίθεται ότι παρακολουθεί το πρόβλημά μου και μου εξήγησε ότι ο ΟΤΕ είχε κάνει δεκτό το αίτημα βλάβης και θα το επιδιόρθωνε μέχρι τις 15:00 της ίδιας ημέρας. Η ώρα πήγε 17:30 και το τηλέφωνο εξακολουθεί να είναι νεκρό. Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Forthnet και μου είπαν ότι εφόσον ο ΟΤΕ έκανε δεκτή σήμερα 16/9 την αίτηση βλάβης (η οποία είχε γίνει δεκτή από 12/9 σύμφωνα με την επικοινωνία της Παρασκευής) απαιτούνται 2 εργάσιμες για αποκατάσταση της βλάβης.
Με λίγα λόγια με δουλεύουν. Από μέρα σε μέρα με πάνε. Δέχομαι ότι η βλάβη είναι θέμα του ΟΤΕ. Η Forthnet, όμως, κάθε μέρα μου λέει διαφορετικά πράγματα. Στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει τίνος είναι το λάθος. Εγώ έκανα αίτηση στη Forthnet και απαιτώ από τη Forthnet να λύσει το πρόβλημα. Ας βρει τρόπο να πιέσει τον ΟΤΕ. Αν γνωρίζει κάποιος, με ποιον τρόπο μπορώ να πιέσω τη Forthnet, ας με ενημερώσει. Είμαι τόσο εκνευρισμένος που σκέφτομαι ακόμη και καταγγελία ή μήνυση. Έψαξα στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών, αλλά η διαδικασία είναι χρονοβόρα και πιστεύω ότι μέχρι τότε θα έχει λυθεί το πρόβλημα και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα. Μήπως να επιστρέψω στον ΟΤΕ, αφού τελικά οι άλλοι πάροχοι είναι δέσμιοί του;
Εγώ φίλε μου τραβιέμαι πάνω απο 1,5 μηνα με την HOL με αντίστοιχο πρόβλημα, έκανα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Και τί έγινε, ουσιαστικά τίποτε, οπότε απηύδησα και έκανα αιτηση στην Forthnet.
Συμπέρασμα : Οταν τύχει η στραβή όλοι οι εναλλακτικοί είναι "για τα μπάζα" και σε κάνουν μπαλάκι με τον ΟΤΕ

dazed
17-09-08, 11:25
Αμφιβάλει κάποιος ότι είναι ξεκάθαρα πρόβλημα του ΟΤΕ?
Για τον έναν ή τον αααααααλλο λόγο έχει γίνει λάθος σύνδεση και πολύ απλά δεν τη φτιάχνουν μέχρι να κάνεις το ευκολονόητο που είπες και μόνος σου. "Μήπως να επιστρέψω στον ΟΤΕ, αφού τελικά οι άλλοι πάροχοι είναι δέσμιοί του;"

Πρακτικά τώρα, η forthnet δεν μπορεί να κάνει κάτι όσο εκρεμεί η βλάβη στον ΟΤΕ. Όσο και να πιέζεις και να βρίζεις, το στομάχι σου χαλας μόνο. Αν μπορείς πήγαινε στο Α/Κ του ΟΤΕ της περιοχής σου και ρίξε τα καντήλια σου ;)

gkoutsod7
17-09-08, 17:41
η αιτηση με τους ορους ειναι εδω.
http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%94%CE%95%CE%A3%CE%97%CE%A3.pdf

Ευχαριστώ πολύ. Αυτήν την αίτηση είχα συμπληρώσει, αλλά για κάποιο λόγο στο κατάστημα forthnet που απευθύνθηκα για την αίτηση υπήρχαν μόνο οι 2 πρώτες σελίδες. Οι όροι δεν υπήρχαν. Θα τους διαβάσω να δω τι μπορώ να κάνω.

........Auto merged post: gkoutsod7 πρόσθεσε 6 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αμφιβάλει κάποιος ότι είναι ξεκάθαρα πρόβλημα του ΟΤΕ?
Για τον έναν ή τον αααααααλλο λόγο έχει γίνει λάθος σύνδεση και πολύ απλά δεν τη φτιάχνουν μέχρι να κάνεις το ευκολονόητο που είπες και μόνος σου. "Μήπως να επιστρέψω στον ΟΤΕ, αφού τελικά οι άλλοι πάροχοι είναι δέσμιοί του;"

Πρακτικά τώρα, η forthnet δεν μπορεί να κάνει κάτι όσο εκρεμεί η βλάβη στον ΟΤΕ. Όσο και να πιέζεις και να βρίζεις, το στομάχι σου χαλας μόνο. Αν μπορείς πήγαινε στο Α/Κ του ΟΤΕ της περιοχής σου και ρίξε τα καντήλια σου ;)

Είμαι βέβαιος ότι το "λάθος" δεν είναι τόσο αθώο. Το πρόβλημά μου είναι ότι πλέον είμαι πελάτης της Forthnet και είναι δικό τους πρόβλημα να πιέσουν τον ΟΤΕ για την αποκατάσταση. Ότι και να κάνει ο ΟΤΕ αν είχαν την ανάλογη σύμβαση μαζί του θα έπρεπε να τον υποχρεώνουν να αποκαταστήσει τη βλάβη σε εύλογο χρονικό διάστημα. Απλά δεν ενδιαφέρονται. Καλύπτονται πίσω από τον ΟΤΕ και απλά περιμένουν. Να κάνουν καταγγελία ή οτιδήποτε άλλο. Δε με ενδιαφέρει.

DSLaManiaC
17-09-08, 18:15
Μη το αφήσεις σε καμμία περίπτωση.
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ ΑΜΕΣΑ.

athensmechgr
17-09-08, 18:49
Ευχαριστώ πολύ. Αυτήν την αίτηση είχα συμπληρώσει, αλλά για κάποιο λόγο στο κατάστημα forthnet που απευθύνθηκα για την αίτηση υπήρχαν μόνο οι 2 πρώτες σελίδες. Οι όροι δεν υπήρχαν. Θα τους διαβάσω να δω τι μπορώ να κάνω.

........Auto merged post: gkoutsod7 πρόσθεσε 6 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Είμαι βέβαιος ότι το "λάθος" δεν είναι τόσο αθώο. Το πρόβλημά μου είναι ότι πλέον είμαι πελάτης της Forthnet και είναι δικό τους πρόβλημα να πιέσουν τον ΟΤΕ για την αποκατάσταση. Ότι και να κάνει ο ΟΤΕ αν είχαν την ανάλογη σύμβαση μαζί του θα έπρεπε να τον υποχρεώνουν να αποκαταστήσει τη βλάβη σε εύλογο χρονικό διάστημα. Απλά δεν ενδιαφέρονται. Καλύπτονται πίσω από τον ΟΤΕ και απλά περιμένουν. Να κάνουν καταγγελία ή οτιδήποτε άλλο. Δε με ενδιαφέρει.

Θα διαφωνίσω μαζί σου! Το πρόβλημα είναι ξεκάθα ρα του οτέ και λέγετε Βλάβη Λόγω Λάθους πατσαρίσματος! Μην τρελαθούμε τώρα! Και όλοι ξέρουμε τον ΟΤΕ! Στην περιπτωσή σου φαντάζομαι ότι έκλεισε τις 2 πρώτες βλάβες που αναφέρεις όπως έκανε , κάνει και θα κάνει πάντα! 2ον και μύνηση στην ΕΕΤΤ να κάνεις στον ΟΤΕ θα πάει γιατί αυτός είναι ο φταίχτης. Η forthnet δεν μπορεί να κάνει τίποτα εως ότου αποκαταστήσει το λάθος αυτό patsarisma ο ΟΤΕ. Θα πρέπει να κάνεις υπομονή δυστυχώς όσο και να βρίζεις και να απειλείς δεν θα καταφέρεις τίποτα! :nono:

gkoutsod7
18-09-08, 08:25
Θα διαφωνίσω μαζί σου! Το πρόβλημα είναι ξεκάθα ρα του οτέ και λέγετε Βλάβη Λόγω Λάθους πατσαρίσματος! Μην τρελαθούμε τώρα! Και όλοι ξέρουμε τον ΟΤΕ! Στην περιπτωσή σου φαντάζομαι ότι έκλεισε τις 2 πρώτες βλάβες που αναφέρεις όπως έκανε , κάνει και θα κάνει πάντα! 2ον και μύνηση στην ΕΕΤΤ να κάνεις στον ΟΤΕ θα πάει γιατί αυτός είναι ο φταίχτης. Η forthnet δεν μπορεί να κάνει τίποτα εως ότου αποκαταστήσει το λάθος αυτό patsarisma ο ΟΤΕ. Θα πρέπει να κάνεις υπομονή δυστυχώς όσο και να βρίζεις και να απειλείς δεν θα καταφέρεις τίποτα! :nono:

Φίλε μου ακριβώς αυτό λέω. Ξέρω ότι το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ και ότι καθυστερεί επίτηδες να το διορθώσει. Εγω, όμως, δεν μπορώ να πιέσω τον ΟΤΕ, εφόσον δεν είμαι πλέον πελάτης τους . Ο ΟΤΕ, όμως, έχει κάνει κάποιου είδους σύμβαση με τη Forthnet προεκιμένου η τελευταία να μισθώσει τις γραμμές του. Εφόσον εγώ είμαι πελάτης της Forthnet απαιτώ από τη Forthnet να πιέσει τον ΟΤΕ για αποκατάσταση. Με ποιο τρόπο; Δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Είναι δικό της πρόβλημα. Αν πάλι η σύμβαση που έχουν συνάψει είναι της πλάκας και η Forthnet το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δηλώνει τη βλάβη και να επαφίεται στη βούληση του ΟΤΕ για το πότε θα την αποκαταστήσει, με συγχωρείς αλλά να μας ενημέρωνε πριν υπογράψουμε. Όχι μόνο να διαφημίζει γρήγορες ταχύτητες, χαμηλές τιμές και άμεση εξυπηρέτηση και μετά την ενεργοποίηση για όλα φταίει ο ΟΤΕ και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Να βρουν τρόπο να κάνουν. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι κανονισμοί και νόμοι, ευρωπαϊκοί ίσως, που διέπουν τέτοιου είδους συμβάσεις. Δεν μπορεί ο καθένας (ΟΤΕ)ανεξέλεγκτα να κάνει ότι θέλει.

gkoutsod7
19-09-08, 07:20
Καλημέρα σε όλους. Χθες 18/9 προέκυψαν καινούρια, τραγελαφικά δεδομένα. Καταρχήν κατάφερα να μιλήσω με την προϊσταμένη του τμήματος παραπόνων της Forthnet και με ενημέρωσε ότι η αναγγελία βλάβης έγινε στις 16/9. Δηλαδή οι συνάδελφοί της στις 12/9, 16/9 και 17/9 μου έλεγαν ψέματα ότι η αναγγελία είχε γίνει στις 12/9. Επίσης υποστήριξε ότι ο ΟΤΕ απάντησε στις 18/9 ότι όλα είναι καλά με τη γραμμή και το πρόβλημα είναι της Forthnet. Επικοινώνησα προσωπικά με τον ΟΤΕ της περιοχής μου και με ενημέρωσαν ότι δε δέχθηκαν ποτέ βλάβη στο νούμερό μου. Επομένως κάποιος με δουλεύει. Επικοινώνησα με τον άλλο εμπλεκόμενο συνδρομητή, ο οποίος έχει Tellas, και μου απάντησε ότι και η Tellas είχε δεχθεί παρόμοια απάντηση από τον ΟΤΕ ότι όλα είναι καλά με τη γραμμή του. Τώρα πως γίνεται το λάθος να οφείλεται στη Forthnet και να μπλέκεται συνδρομητής που απέχει από μένα 2-3 χιλιόμετρα, πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Το θέμα είναι ότι ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλο και τελικά εγώ είμαι δεύτερη βδομάδα χωρίς τηλέφωνο. Σήμερα. πάντως, περιμένω τεχνικό της Forthnet να ελέγξει τη γραμμή.
Όσον αφορά την καταγγελία στην ΕΕΤΤ που πρότειναν κάποιοι φίλοι, είναι κάτι που θα γίνει. Απλά έχω απαιτήσει από τη Forthnet εγγράφως εξηγήσεις για την καθυστέρηση αποκατάστασης, καθώς και για την ασυνεπή συμπεριφορά των υπαλλήλων της. Στη συνέχεια και ανάλογα με την απάντηση θα προχωρήσω στην καταγγελία.

klong
19-09-08, 17:04
Καλημέρα σε όλους. Χθες 18/9 προέκυψαν καινούρια, τραγελαφικά δεδομένα. Καταρχήν κατάφερα να μιλήσω με την προϊσταμένη του τμήματος παραπόνων της Forthnet και με ενημέρωσε ότι η αναγγελία βλάβης έγινε στις 16/9. Δηλαδή οι συνάδελφοί της στις 12/9, 16/9 και 17/9 μου έλεγαν ψέματα ότι η αναγγελία είχε γίνει στις 12/9. Επίσης υποστήριξε ότι ο ΟΤΕ απάντησε στις 18/9 ότι όλα είναι καλά με τη γραμμή και το πρόβλημα είναι της Forthnet. Επικοινώνησα προσωπικά με τον ΟΤΕ της περιοχής μου και με ενημέρωσαν ότι δε δέχθηκαν ποτέ βλάβη στο νούμερό μου. Επομένως κάποιος με δουλεύει. Επικοινώνησα με τον άλλο εμπλεκόμενο συνδρομητή, ο οποίος έχει Tellas, και μου απάντησε ότι και η Tellas είχε δεχθεί παρόμοια απάντηση από τον ΟΤΕ ότι όλα είναι καλά με τη γραμμή του. Τώρα πως γίνεται το λάθος να οφείλεται στη Forthnet και να μπλέκεται συνδρομητής που απέχει από μένα 2-3 χιλιόμετρα, πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Το θέμα είναι ότι ο ένας ρίχνει το μπαλάκι στον άλλο και τελικά εγώ είμαι δεύτερη βδομάδα χωρίς τηλέφωνο. Σήμερα. πάντως, περιμένω τεχνικό της Forthnet να ελέγξει τη γραμμή.
Όσον αφορά την καταγγελία στην ΕΕΤΤ που πρότειναν κάποιοι φίλοι, είναι κάτι που θα γίνει. Απλά έχω απαιτήσει από τη Forthnet εγγράφως εξηγήσεις για την καθυστέρηση αποκατάστασης, καθώς και για την ασυνεπή συμπεριφορά των υπαλλήλων της. Στη συνέχεια και ανάλογα με την απάντηση θα προχωρήσω στην καταγγελία.

Το internet λειτουργεί;
Ρωτάω γιατί και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά εμένα μου κόψανε το internet εδώ και 6 μέρες :evil: είμαι στον ίδιο πάροχο με σένα. Είμαι και εγώ σε κάτάσταση που περιμένω, ευτυχώς είναι το internet γιατί αν ήταν το τηλέφωνο :evil::evil::evil: αλλά, σαν πολύ συχνά να συμβαίνουν αυτά τώρα τελευταία, για να κάνουμε μια έρευνα πόσοι από εσάς είχανε πριν ΟΤΕ και λειτουργούσαν κανονικά για χρόνια και μετά πήγανε σε άλλον πάροχο και αποκτήσανε προβλήματα. :hmm::hmm::hmm:

Τι ΕΕΤΤ και ιστορίες αν θέλεις άμεσα αποτελέσματα πρέπει να πας κατευθείαν στην πρώτη εξουσία ... τα ΜΜΕ :oneup:

hel
20-09-08, 09:33
Δεν χρειάζεται να περάσουν 20 ημέρες με το πρόβλημα για να κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Και με 1 ημέρα χωρίς τηλέφωνο , κάνεις την καταγγελία, γιατί απλά στο συμβόλαιό σου δεν υπέγραψες ότι θα δέχεσαι διακοπή της υπηρεσίας λόγω λαθών του παρόχου ή του ΟΤΕ.

nick89
20-09-08, 22:47
αυτο που λεει ο φιλος για 20 μερες το λεει στην διαδικασια καταγγελιας η ιδια η ΕΕΤΤ.
για αυτο το αναφερε

οπως περιγραφεται και στο τευχος απριλιου 2008 της ΕΕΤΤ στην σελιδα 12 και 13
http://www.eett.gr/nopencms/export/sites/default/EETT/Publications/Informative_Documentation/ContactENTAXEI/EN_TAXEI_16.zip

gkoutsod7
22-09-08, 07:52
Το internet λειτουργεί;
Ρωτάω γιατί και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά εμένα μου κόψανε το internet εδώ και 6 μέρες :evil: είμαι στον ίδιο πάροχο με σένα. Είμαι και εγώ σε κάτάσταση που περιμένω, ευτυχώς είναι το internet γιατί αν ήταν το τηλέφωνο :evil::evil::evil: αλλά, σαν πολύ συχνά να συμβαίνουν αυτά τώρα τελευταία, για να κάνουμε μια έρευνα πόσοι από εσάς είχανε πριν ΟΤΕ και λειτουργούσαν κανονικά για χρόνια και μετά πήγανε σε άλλον πάροχο και αποκτήσανε προβλήματα. :hmm::hmm::hmm:

Τι ΕΕΤΤ και ιστορίες αν θέλεις άμεσα αποτελέσματα πρέπει να πας κατευθείαν στην πρώτη εξουσία ... τα ΜΜΕ :oneup:

Τις πρώτες 2 μέρες το internet λειτουργούσε, αλλά με τα στοιχεία της Tellas. Από τις 12/9 δεν έχω ούτε internet. Η γραμμή dsl φαίνεται να είναι ενεργή, αλλά δεν κάνει σύνδεση με forthnet. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί τους την ώρα που είμαι σπίτι. Πάντως, ο τεχνικός που ήρθε στις 19/9 είπε ότι για κάποιο λόγο δεν έχει γίνει σύνδεση της γραμμής μου στη Forthnet από τον ΟΤΕ. Τώρα τι ακριβώς σημαίνει αυτό, θα σας γελάσω. Δηλώσαν πάλι βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένω.

........Auto merged post: gkoutsod7 πρόσθεσε 7 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν χρειάζεται να περάσουν 20 ημέρες με το πρόβλημα για να κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Και με 1 ημέρα χωρίς τηλέφωνο , κάνεις την καταγγελία, γιατί απλά στο συμβόλαιό σου δεν υπέγραψες ότι θα δέχεσαι διακοπή της υπηρεσίας λόγω λαθών του παρόχου ή του ΟΤΕ.

Επικοινώνησα από την πρώτη μέρα με την ΕΕΤΤ και αρχικά με συμβούλευσαν να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την προϊσταμένη του τμήματος παραπόνων. Επικοινώνησα εκ νεόυ στις 17/9 και μου είπαν να στείλω καταγγελία στη Forthnet με fax και αν δε λυθεί το πρόβλημα μετά από κάποιες εργάσιμες (δεν ξέρω πόσες), να τους στείλω την καταγγελία. Επειδή αυτό το έκανα στις 17/9 θεώρησα καλό να περιμένω μερικές μέρες και μετά να απευθυνθώ εκ νέου στην ΕΕΤΤ. Άλλωστε, έχω ενημερώσει ήδη τη Forthnet ότι και να αποκατασταθεί η βλάβη, το θέμα δε θεωρείται λήξαν, μέχρι να στείλουν γραπτώς εξηγήσεις για την καθυστέρηση αποκατάστασης, καθώς και για την ασυνέπεια και κοροϊδία των υπαλλήλων της. Σίγουρα δεν πρόκειται να περιμένω 20 εργάσιμες.

gkoutsod7
30-09-08, 09:15
Στις 24/9 προσπάθησα να κάνω κατταγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να την κάνουν δεκτή, καθώς δεν έχουν περάσει 20 εργάσιμες από τη μέρα που έστειλα την καταγγελία στη Forthnet. Επίσης, μου είπαν ότι δεν μπορούν να πιέσουν τη Forthnet και τον ΟΤΕ για αποκατάσταση της βλάβης, καθώς ο ρόλος τους είναι εποπτικός.
Στη συνέχεια επικοινώνησα με τα κεντρικά του ΟΤΕ και με εξυπηρέτησαν παρόλο που δεν είμαι πλέον συνδρομητής τους. Μου εξήγησαν ότι το λάθος είναι της Tellas αφού έδωσε λάθος αριθμό βρόγχου της τηλεφωνικής μου γραμμής. Γι' αυτό στο σύστημα του ΟΤΕ φαίνονται όλα εντάξει. Μου είπαν, επίσης, ότι τόσο η Tellas όσο και η Forthnet ήταν ενήμερες για το πρόβλημα.
Επικοινώνησα με τη Forthnet και μου είπαν ότι δε γνώριζαν κάτι σχετικό, αλλά θα ενημέρωναν τους τεχνικούς. Αν είναι δυνατόν. Κατάφερα να εντοπίσω μόνος μου το πρόβλημα και κοτζάμ εταιρεία 2 εβδομάδες δεν ήξερε τι γίνεται. Απλά δήλωνε βλάβες.
Τελικά στις 26/9 επικοινώνησα με τον προϊστάμενο της τεχνικής υπηρεσίας της Forthnet και επιβεβαίωσε το πρόβλημα, το οποίο ήδη γνώριζα και μου εξήγησε ότι ο πιο σύντομος τρόπος για να λυθεί είναι να με μεταφέρουν σε ανενεργό βρόγχο. Μου εγγυήθηκε ότι δεν υπάρχει διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε ενεργό και ανενεργό βρόγχο. Φυσικά το ζήτησα γραπτά και περιμένω να λυθεί το πρόβλημα. Με ενημέρωσε ότι θα κάνει περίπου μια βδομάδα.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, που να απευθυνθώ. Πλέον είναι η τρίτη βδομάδα χωρίς τηλέφωνο/internet.

spsomas
30-09-08, 15:13
Το νούμερο που έχεις θα το κρατήσεις ή θα σου δώσουν άλλο? Επειδή μίλησαν για ανενεργό βρόγχο γι' αυτό ρωτάω.

gkoutsod7
01-10-08, 07:09
Το νούμερο που έχεις θα το κρατήσεις ή θα σου δώσουν άλλο? Επειδή μίλησαν για ανενεργό βρόγχο γι' αυτό ρωτάω.

Το νούμερο δε θα αλλάξει. Μου εξήγησαν ότι η μόνη διαφορά μεταξύ ενεργού και ανενεργού βρόγχου είναι η διαφορετική πορεία που ακολουθούν τα τηλεφωνήματα. Στον ενεργό πάνε μέσω ΟΤΕ, ενώ στον ανενεργό κατευθείαν στη Forthnet. Ελπίζω, να είναι όπως τα λένε και να μην έχουμε αλλά προβλήματα στη συνέχεια.

gkoutsod7
20-10-08, 13:09
Καλημέρα σε όλους. Είχα αρκετές μέρες να γράψω νέα σχετικά με τη βλάβη, καθώς δεν υπήρχε ουσιαστική εξέλιξη μέχρι τις 16/10. Τελικά έκανα αίτηση στη Forthnet για μετάβαση σε ανενεργό βρόγχο στις 2/10. Λόγω της ιδαιτερότητας της περίπτωσης υποτίθεται ότι το θέμα μου ήταν σε προτεραιότητα και θα ολοκληρωνόταν μέσα σε 1 βδομάδα. Λοιπόν, μια βδομάδα μετά την αίτηση δέχθηκα μήνυμα στο κινητό από τη Forthnet. Όλο χαρά πίστεψα ότι όλα διορθώθηκαν. Αμ δε. Με ενημέρωναν ότι ο τεχνικός τους θα ερχόταν μετά από μια βδομάδα (16/10) για να κάνει την τελική σύνδεση. Πράγματι ο τεχνικός ήρθε στις 16/10 και το μόνο που έκανε ήταν να ανακαλύψει ότι δεν υπήρχε τόνος στη γραμμή. Το δήλωσε στη Forthnet και με ενημέρωσε ότι πρέπει να περιμένω ως μια βδομάδα για να λυθεί το πρόβλημα. To μόνο θετικό είναι ότι είχα γραμμή internet. Στις 17/10 προσπάθησα επίμονα να μιλήσω με τον προϊστάμενο του τεχνικού τμήματος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει. Φυσικά δε μου τηλεφώνησε ποτέ. Επειδή, πιστεύω ότι η κοροϊδία κράτησε αρκετά, έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ, όπως είχα δικαίωμα να κάνω από τις 15/10. Τώρα απλά περιμένω. Είμαι πλέον 6 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο.
Όσον αφορά το interent κατάφερα να το συνδέσω μετά από πολλές προσπάθειες και δοκιμές, γιατί οπώς οι περισσότεροι θα ξέρετε το username που στέλνει η forthnet έιναι λάθος. Δε χωράει στο αντίστοιχο πεδίο. Φυσικά, κάλεσα την τεχνική υποστήριξη για να βοηθήσει και ακόμη περιμένω τηλεφώνημά τους από τις 16/10. Έχω συνδεθεί περίπου στα 14mbps. Δεν ξέρω αν μπορεί να βελτιωθεί η ταχύτητα, αλλά δεν τολμάω να καλέσω την τεχνική υπηρεσία, μην τυχόν και τα κάνει χειρότερα.

bathan
20-10-08, 14:52
γιατί οπώς οι περισσότεροι θα ξέρετε το username που στέλνει η forthnet έιναι λάθος. Δε χωράει στο αντίστοιχο πεδίο.Τί εννοείς με αυτό ; Πως αλλιώς δηλώνεις το username ;

gkoutsod7
20-10-08, 17:34
Τί εννοείς με αυτό ; Πως αλλιώς δηλώνεις το username ;
Ως username μου έστειλαν *.ath.forthnet.gr@forthnet.gr όπου * το username που είχα δηλώσει στην αίτηση. Όταν προσπάθησα να κάνω manual setup το router, στο αντίστοιχο πεδίο μπορούσα να προσθέσω μέχρι το *.ath.forthnet.gr@forth. Το υπόλοιπο δε χώραγε. Προσπάθησα διάφορους συνδυασμούς, συμπεριλαμβανομένου του *.ath.forthnet.gr αλλά δεν έκανε σύνδεση. Τελικά δοκίμασα αυτόματο setup και έθεσα ως username το *.ath.forthnet.gr και δούλεψε.

karavagos
20-10-08, 21:20
Υπάρχουν modems που έχουν περιορισμό στο πλήθος των χαρακτήρων του username που μπορείς να εισάγεις.
Και δυστυχώς τα usernames στη Forthnet είναι μεγάλα. Το "@forthnet.gr" είναι προαιρετικό για την ώρα, οπότε μπορείς να μην το χρησιμοποιείς.

bathan
21-10-08, 10:51
Ως username μου έστειλαν *.ath.forthnet.gr@forthnet.gr όπου * το username που είχα δηλώσει στην αίτηση. Όταν προσπάθησα να κάνω manual setup το router, στο αντίστοιχο πεδίο μπορούσα να προσθέσω μέχρι το *.ath.forthnet.gr@forth. Το υπόλοιπο δε χώραγε. Προσπάθησα διάφορους συνδυασμούς, συμπεριλαμβανομένου του *.ath.forthnet.gr αλλά δεν έκανε σύνδεση. Τελικά δοκίμασα αυτόματο setup και έθεσα ως username το *.ath.forthnet.gr και δούλεψε.Εγώ έχω το siemens και δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαίνεται πως δήλωσες μεγάλο username

Tzes
21-10-08, 11:11
Κάτι τέτοιες ιστορίες βλέπω και δεν το κουνάω ρούπι από τον οτε, αν είναι να πάθεις έλκος από την σύγχυση για να γλυτώσεις μερικά ευρώ το μήνα ας λείπει το βύσσινο.

bathan
21-10-08, 13:27
Κάτι τέτοιες ιστορίες βλέπω και δεν το κουνάω ρούπι από τον οτε, αν είναι να πάθεις έλκος από την σύγχυση για να γλυτώσεις μερικά ευρώ το μήνα ας λείπει το βύσσινο.Νομίζω πως υπερβάλλεις, δεν έχει προβλήματα ο ΟΤΕ ;
Τόσα και τόσα ακούμε και να μην ξεχνάμε και τα κερατιάτικα κάθε μήνα

spsomas
21-10-08, 15:36
Κάτι τέτοιες ιστορίες βλέπω και δεν το κουνάω ρούπι από τον οτε, αν είναι να πάθεις έλκος από την σύγχυση για να γλυτώσεις μερικά ευρώ το μήνα ας λείπει το βύσσινο.

Εξαρτάται τι εννοείς μερικά ευρώ.

ΟΤΕ :24Mbps+Πάγιο+τηλέφωνα=(περίπου 60€ το μήνα)
Ενναλακτικοί :>> >> >> = 40€ το μήνα

20€ το μήνα νομίζω ότι για πολλούς είναι αρκετά.

gkoutsod7
21-10-08, 22:02
Εγώ έχω το siemens και δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαίνεται πως δήλωσες μεγάλο username

Δήλωσα το username που μου έστειλε η forthnet. Όπως έγραψε παραπάνω ο φίλος karavagos είναι θέμα modem και είναι προαιρετικό να το προσθέσεις όλο. Αφού, όμως, έιναι γνωστό ότι κάποια modems δεν έχουν αρκετό χώρο για τόσο μεγάλο username, γιατί επιμένει η forthnet να το χρησιμοποιεί;

........Auto merged post: gkoutsod7 πρόσθεσε 10 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εξαρτάται τι εννοείς μερικά ευρώ.

ΟΤΕ :24Mbps+Πάγιο+τηλέφωνα=(περίπου 60€ το μήνα)
Ενναλακτικοί :>> >> >> = 40€ το μήνα

20€ το μήνα νομίζω ότι για πολλούς είναι αρκετά.

Όντως η διαφορά είναι αρκετά σημαντική και για το λόγο αυτό δε γύρισα στον ΟΤΕ εδώ και εβδομάδες. Πάντως, για να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να το σκέφτομαι. Βαρέθηκα την κοροϊδία της Forthnet. Οι τύποι είναι άσχετοι και άχρηστοι. Οι μόνοι που κάνουν πραγματικά καλά τη δουλειά τους είναι αυτοί των πωλήσεων, αφού μας πείθουν να μεταβούμε σε αυτούς. Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα τμήματα, τσάμπα πληρώνονται.
Πάντως, σήμερα το μεσημέρι κάλεσαν από το τμήμα πωλήσεων στο κινητό της γυναίκας μου, καθώς εγώ δεν έχω (μπορεί να είμαι και ο μοναδικός Έλληνας) και ήθελαν να με ενημερώσουν για κάτι. Εκείνη την ώρα ήμουν στη δουλειά και δεν μπόρεσα να τους μιλήσω. Θα τους καλέσω εγώ το πρωί. Θα έχει πλάκα να μου προτείνουν να αλλάξω αριθμό τηλεφώνου. Όλα τα περιμένω πλέον από αυτούς.

nnn
22-10-08, 22:59
Αν έχεις πρόβλημα με το username, κάτι που αντιμετώπισα όταν πήρα το Belkin πριν βγάλουν firmware update, με ένα τηλέφωνο στο αλλάζουν.

gkoutsod7
23-10-08, 07:56
Αν έχεις πρόβλημα με το username, κάτι που αντιμετώπισα όταν πήρα το Belkin πριν βγάλουν firmware update, με ένα τηλέφωνο στο αλλάζουν.

Τους τηλεφώνησα την ίδια μέρα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή από τη δουλειά μου και τους ανέφερα το πρόβλημα. Είπαν ότι θα καλούσαν αυτοί αργότερα, ώστε να είμαι μπροστά στον υπολογιστή και να το λύσουμε. Μέχρι το βράδυ, φυσικά, και δεν είχαν καλέσει. Τους κάλεσα εγώ από άλλο τηλέφωνο, καθώς το δικό μου δε λειτουργούσε, και η υπηρεσία ενεργοποίησης δεν ήταν διαθέσιμη εκείνη τη στιγμή. Θα με καλούσαν αργότερα. Ακόμη περιμένω. Ευτυχώς, όπως ανέφερα, αφαίρεσα το τμήμα @forthnet.gr και με wizard setup το δέχθηκε. Επειδή δεν το έχω αναφέρει το modem είναι το D-link που μου έδωσε η Forthnet.

........Auto merged post: gkoutsod7 πρόσθεσε 21 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χθες το πρωί μίλησα με το τμήμα πωλήσεων της Forthnet, που όπως ανέφερα με είχε καλέσει την προηγούμενη. Με πληροφόρησαν για την καθυστέρηση αποκατάστασης της βλάβης. Φυσικά, αυτοί έκαναν κάθε δυνατή προσπάθεια, αλλά το θέμα καθυστερεί λόγω του ΟΤΕ. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ο ΟΤΕ δεν απενεργοποιεί τον παλιό βρόγχο ώστε η Forthnet να ενεργοποιήσει τον καινούριο, ανενεργό βρόγχο. Αφού έγινε λίγο χαμός, καθώς πριν 3 βδομάδες δεν υπήρχε περίπτωση ο ΟΤΕ να μπλοκάρει τίποτα, αφού ήταν ενήμερος για το όλο πρόβλημα, τηλεφώνησα στο τμήμα εξυπηρέτησης απρόχων του ΟΤΕ. Τους εξήγησα το πρόβλημα και μου είπαν ότι ο βρόγχος που είχε ζητήσει για μένα η forthnet ήταν έτοιμος από 7/10 και απλά η forthnet πρέπει να κουμπώσει τον αριθμό μου σε αυτόν. Μάλιστα, μου έδωσαν και τον αριθμό βρόγχου. Τηλεφώνησα στη forthnet τους ενημέρωσα για την επικοινωνία μου με τον ΟΤΕ, τους έδωσα τον αριθμό βρόγχου και τους είπα αν χρειάζονται και τίποτε άλλο, ας μου τηλεφωνήσουν να το λύσω εγώ, καθώς αυτοί μάλλον είναι άχρηστοι. Επέμεναν ότι ο ΟΤΕ τους καθυστερεί, αλλά θα ενημέρωναν την τεχνική υπηρεσία για αυτά που είπα.
Και ναι έγινε το θαύμα. Μετά από μερικές ώρες είχα τηλέφωνο. Ξαφνικά ο ΟΤΕ σταμάτησε να τους μπλοκάρει και κατάφεραν να κάνουν τη σύνδεση. Με ένα τηλεφώνημά μου ο ΟΤΕ αποφάσισε να απενεργοποιήσει τον παλιό μου βρόγχο και η forthnet έκανε τη δουλειά της.
Καλά μας δουλεύουν; Είναι άχρηστοι, για να μην πω τίποτα πιο χοντρό. Πιστεύω, ότι αν δεν είχα επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ ο ίδιος, από τη forthnet δε θα έβλεπα προκοπή. Βέβαια τους ενημέρωσα ότι έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ότι όλα αυτά που λένε περί ΟΤΕ θα πρέπει να τα αποδείξουν και γραπτά, τόσο στην ΕΕΤΤ, όσο και σε μένα. Και ξαφνικά έχω τηλέφωνο.
Φαίνεται ότι το θέμα έληξε, αλλά με αυτούς δεν μποεί να είσαι σίγουρος. Τώρα περιμένω εγγράφως εξηγήσεις και αποδείξεις για όλα αυτά που έλεγαν επί 6 βδομάδες.
Αν, πάντως, κάποιος αντιμετωπίσει βλάβη και φταίει ο ΟΤΕ για την καθυστέρηση αποκατάστασής της, νομίζω ότι είναι καλύτερο να απευθυνθεί στο τμήμα εξυπηρέτησης παρόχων του ΟΤΕ. Με βοήθησαν πολύ περισσότερο από τη forthnet, την οποία πληρώνω και υποτίθεται ότι κόπτεται για τους πελάτες της.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Μόλις μπορέσω θα ανοίξω καινούριο θέμα, να μου πείτε σχόλια για τα στατιστικά της γραμμής μου, καθώς δε γνωρίζω πολλά πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.