PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβαίνει κάτι στο DSLAM Αμπελοκήπων?



vonglower
17-09-08, 10:32
Παιδιά, γύρω στις 9:50 γίνεται μια πτώση τάσης, και από τότε δεν μπορεί το ρούτερ μου να πάρει IP με τίποτα. Το έκλεισα και το ξανάνοιξα, έκανα 2 φορές reset hardwar-ικό, αλλά τίποτα. Πήρα στην τεχνική υποστήριξη, και μού είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με τους σέρβερ τους... Μου είπαν να το κλείσω για κανένα δεκάλεπτο και να το ξανανοόιξω μετά; Τι κουφό είναι πάλι αυτό?! Τι συμβαίνει; Λέτε απλώς να έπαθε κάτι το ρούτερ μου λόγω αυτης της μικρο-διακοπής ρεύματος ή όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα από τη μεριά της Forthnet?

murray
17-09-08, 10:43
Εγώ DSLAM Αμπελοκήπων είμαι, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε είχα καν διακοπή της σύνδεσης ή οτιδήποτε άλλο.

Lachesis
17-09-08, 10:44
Κι εγώ τα ίδια αδερφέ. Δε ξέρω τι συμβαίνει, τώρα όλα είναι ok πάντως.

vonglower
17-09-08, 10:49
Παιδιά, αποκαταστάθηκε το πρόβλημα...
Πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημα ήταν μάλλον δικό μου (του ρούτερ δηλαδή). Για να μου πούνε "σβήστο, άσ'το κανα 10λεπτο σβηστό και ξανάνοιξέ το, κλπ" (βέβαια είπαν και το κουφό για τους σέρβερ τους), πιστεύω ότι μαλλον έχουν καταλάβει τις "ιδιοτροπίες" του siemens cl-110 και σού λέει "άσ'το να ηρεμήσει..."
Ειλικρινά δεν ξέρω τι κουλό ήταν αυτό...

dazed
17-09-08, 11:33
Αν για κάποιο λόγο έχει πρόβλημα η forthnet και σε πετάξει εκτός, τότε πολλές φορές τα routerακια δεν μπορούν να μπουν ξανά κατευθείαν μόλις επανέλθει ο server (ή μόλις λυθεί το όποιο πρόβλημα) γιατί λόγω της απότομης διακοπής έχουν μείνει "κολλημένα" Online. Με το να το αφήσεις λίγη ώρα εκτός, σταματάει να στέλνει προσπάθειες σύνδεσης και ο server κάνει refresh και βλέπει ότι ο χρηστης δεν ειναι μέσα. Άρα όταν το ανοίξεις ξανά θα πάρει το οκ. Άσε που πολλές φορές κολάνε και τα routers και θέλουνε reset. Άλλο καπέλο αυτό :D

vonglower
17-09-08, 12:10
Αν για κάποιο λόγο έχει πρόβλημα η forthnet και σε πετάξει εκτός, τότε πολλές φορές τα routerακια δεν μπορούν να μπουν ξανά κατευθείαν μόλις επανέλθει ο server (ή μόλις λυθεί το όποιο πρόβλημα) γιατί λόγω της απότομης διακοπής έχουν μείνει "κολλημένα" Online. Με το να το αφήσεις λίγη ώρα εκτός, σταματάει να στέλνει προσπάθειες σύνδεσης και ο server κάνει refresh και βλέπει ότι ο χρηστης δεν ειναι μέσα. Άρα όταν το ανοίξεις ξανά θα πάρει το οκ. Άσε που πολλές φορές κολάνε και τα routers και θέλουνε reset. Άλλο καπέλο αυτό :D

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Δεν το ήξερα αυτο. Έτσι εξηγείται, λοιπόν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.