PDA

Επιστροφή στο Forum : Τόξα



mairi67
17-09-08, 23:43
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα τόξο αλλα σε όσα μαγαζια εχω παει εδώ στο Βόλο δεν εχουν..και αν εχουν τα εχουν σε τρελές τιμές..ετσι σκέφτηκα το ιντερνετ...μπορειτε να με βοηθήσετε?? ειτε απο Ελλαδα ή απο το εξωτερικό???

duende
18-09-08, 07:32
ριξε μια ματια εδω..
http://www.toxosport.gr/
http://www.polo.gr/267/article/greek/267/41/index.html

εισαι σε συλλογο?
αν οχι,μπορεις να ρωτησεις σε καποιο,θα ξερουν καλυτερα..

Minas1000
18-09-08, 08:04
Εδω στο Αθηνα πουλανε και οι μαυροι αδελφοι μας στο δρομο.Και εχουν και βελη παναθεμα τους.
Νομιζα οτι ειναι διακοσμητικα αλλα μια μερα που επινα καφε στο μαγαζι ενος φιλου ηρθε ενας και του λεω ειναι ψευτικο και καναμε πλακα.
Και λεει ο μαυρος κατσε να δεις και βαζει ενα βελος και ριχνει μια στο χωμα στο παρτερι εξω απο το μαγαζι και καρφωσε το μισο βελος στο χωμα.Δηλ αν ηταν ανθρωπος τον εκανε σουβλακι κανονικα.Ελεος .Επιτρεπεται να πουλανε τετοια πραγματα? Και ενα παιδακι μπορει να το παρει.

Ασχετο με αυτο που ζητας αλλα ετσι να 'χουμε να λεμε...

dvm
18-09-08, 14:01
Και να το πάρει ένα παιδάκι, θα έχει την δύναμη να το τεντώσει; Οκ, μπορεί να τραυματίσει κάποιον, αλλά όχι και να τον κάνει σουβλάκι. Και θέλει και κάποια τεχνική, δεν είναι εύκολο αν είσαι άσχετος να ρίξεις καλή βολή.

mairi67
19-09-08, 21:06
Εγω ψάχνω καλά τοξα..οχι ψευτικα ή διακοσμητικα...χμ...να πω σαν αυτα που εχουν στους ολυμπιακούς αγωνες ισως.....??

Tiven
19-09-08, 21:13
Και να το πάρει ένα παιδάκι, θα έχει την δύναμη να το τεντώσει; Οκ, μπορεί να τραυματίσει κάποιον, αλλά όχι και να τον κάνει σουβλάκι. Και θέλει και κάποια τεχνική, δεν είναι εύκολο αν είσαι άσχετος να ρίξεις καλή βολή.

Και αν πάει στο μάτι του ? :hmm:

mairi67
19-09-08, 21:15
Πολύ καλό το site που μου έδωσες duende...σε ευχαριστω...θα κατεβω αθήνα αυριο και θα το κοιταξω...

SouthDog
20-09-08, 13:35
Εγω ψάχνω καλά τοξα..οχι ψευτικα ή διακοσμητικα...χμ...να πω σαν αυτα που εχουν στους ολυμπιακούς αγωνες ισως.....??

Aμα έχει σύλογο τοξοβολίας κοντά σε σένα
πέρνα να δεις τι παίζει η και να γραφτείς.

Από τιμές τόξων ολυμπιακών προδιαγραφών,
μου χε πει μια φίλη μου πριν μερικά χρόνια
ότι κυμαίνονταν κάπου στο 300αρι...
είν φτιαγμενα από ψαγμένα υλικά, ανθρακωνύματα κ.λ.π.

mairi67
21-09-08, 22:00
Οκ παιδιά...ευχαριστώ όλους...τελικά αγόρασα ένα αλλα οχι σαν αυτο που έχουν στους ολυμπιακούς γιατι αυτα εχουν σχεδον την ιδια τιμη (περίπου 50-100ευρο διαφορά) αλλα θα πρέπει συνεχεια να το πηγένεις σε κάποιον να στο φτιάχνει γιατι οι ρόδες πο έχουν απο επάνω και κάτω χαλαρώνουν και θέλουν συνεχεια επιδιόρθωση...:down: οπότε ενα απλό αλλα καλό τοξο είναι οτι πρέπει..απο πανάλαφρα υλικά και με ξύλινη λαβή....:p;) και ολα μια χαρα...ευχαριστώ και πάλι..:)

Mouse Potato
22-09-08, 08:54
Άντε με γεια. Και ποτέ μην ξεχνάς ότι μπορεί να υπάρχει κόσμος γύρω σου :p

Αλλά καλύτερα σκοποβολή με τόξο παρά με καραμπίνα. Δε νομίζεις; :rolleyes:

mairi67
22-09-08, 12:55
Και τα δυο ομως αν δεν προσεχεις γίνονται θανατηφόρα αν δεν προσέχεις...αλλα εμενα με χει εντυπωσιαση προς το παρον και ανηπομονω να καλυτερεψη ο καιρος να παω για καμια βολή.,..!!!

apok
22-09-08, 12:57
Ευτυχώς εισαι μακρυά και δεν κινδυνεύουμε :p

Καλές βολες:)

SouthDog
22-09-08, 13:52
Ευτυχώς εισαι μακρυά και δεν κινδυνεύουμε :p

Καλές βολες:)


Σιγα ρε, φοβάσαι μη στήσει
κανα μήλο στο κεφάλι σου
και σε πετύχει στο δόξα πατρι ? :rofl:

Anyway καλές βολές κ από μένα,
στο άθλημα με τους λιγότερους
τραυματισμούς

πόσο το αγόρασες τελικά?

apok
22-09-08, 13:54
Σιγα ρε, φοβάσαι μη στήσει
κανα μήλο στο κεφάλι σου
και σε πετύχει στο δόξα πατρι ? :rofl:

Anyway καλές βολές κ από μένα,
στο άθλημα με τους λιγότερους
τραυματισμούς

πόσο το αγόρασες τελικά?

Οχι... απλα σαν γνησιος Γαλάτης τιποτα δε με φοβίζει παρα μονο ένα UFA ( Unknown Flyin Arrow ) :p

mairi67
22-09-08, 14:11
Ευχαριστώ για τις ευχες σας παιδιά..!!

Το τόξο το πείρα σε πολύ καλή τιμή..!!το πηρα μαζι με αλλα ολο σετ 500ευρο και ηταν ιδικη τιμή γιατί ημουν απο Βόλο και κατέβηκα Αθήνα για το τόξο γιατί δεν γινόταν παραγγελια.μαζι με βέλοι, στοχαστρο,θηκη,2η χορδη,βαση για το τόξο,κ.α...πολυ καλη τιμή..και μου εκανε και μαθημα γιατι του ειπα οτι δεν ξερω απο αυτα και μου εμαθε τα βασικά...

jimka
22-09-08, 20:00
Καλοριζικο.Μηπως ξερεις ή καποιος αλλος αν χρεαζεται αδεια κατοχης οπλου?Δεν θελει καμια αδεια η ειναι σαν τα αεροβολα που αν και δεν θελει αδεια οπλοφοριας κανονικα πρεπει να ανηκεις σε σκοπευτικο συλλογο για να το εχεις μονιμα;

duende
22-09-08, 20:53
δε χρειαζεται να ανηκεις σε σκοπευτικο ομιλο για να εχεις αεροβολο....

jimka
22-09-08, 21:12
Σιγουρα? παλιοτερα ειχα διαβασει ενα ενθετο που εγραφε για τις αδειες και εγραφε κατι τετοιο(μπορει να κανω λαθος αποτι φαινεται).Εγραφε επισης οτι απαγορευεται το κυνήγι με αεροβολο και καποιους αλλους περιορισμους.Οk ευχαριστω προφανως και για τα τοξα δεν θα θελει καποια αδεια.

Xguru
22-09-08, 21:23
Εγώ κάποια στιγμή θέλω να πάρω μία barnett βαλίστρα που τα πατάει κάτω όλα τα τόξα! :twisted:

duende
22-09-08, 21:56
Σιγουρα? παλιοτερα ειχα διαβασει ενα ενθετο που εγραφε για τις αδειες και εγραφε κατι τετοιο(μπορει να κανω λαθος αποτι φαινεται).Εγραφε επισης οτι απαγορευεται το κυνήγι με αεροβολο και καποιους αλλους περιορισμους.Οk ευχαριστω προφανως και για τα τοξα δεν θα θελει καποια αδεια.

για τα αεροβολα δεν απαιτειται αδεια,μονο να εχεις κλεισει τα 18.απαγορευεται το κυνηγι με αυτα γιατι εχουν ραβδωτη κανη.για μεταφορα πρεπει να ειναι λυμενο (οσο λυνεται ενα αεροβολο) σε βαλιτσακι,καλυτερα στο πορτ παγκαζ.για οπλα (που παιρνουν φυσιγκι η σφαιρες) και τοξα σκοποβολης απαιτειται αδεια,την οποια τουλαχιστον για πιστολια ξερω οτι στη δινουν αφου εχεις γραφτει σε σκοπευτικο ομιλο και εχεις δωσει εναν ελαχιστο αριθμο αγωνων.ΔΕΝ ισχυει για τα αεροβολα

ριξε μια ματια και σε αυτο το topic
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=26448&st=0&sk=t&sd=a&sid=445c9e955cc0171601900719777c3d9c&start=150
και δω
http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=592

lazar
22-09-08, 22:23
Εγώ κάποια στιγμή θέλω να πάρω μία barnett βαλίστρα που τα πατάει κάτω όλα τα τόξα! :twisted:

Εγώ θα πάρω ένα Καλάσνικοφ κι εκει να δεις τι έχει να γίνει!

jimka
22-09-08, 22:28
ριξε μια ματια και σε αυτο το topic
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=26448&st=0&sk=t&sd=a&sid=445c9e955cc0171601900719777c3d9c&start=150
και δω
http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=592

Ok ευχριστω:oneup:

duende
22-09-08, 22:31
αυτο που μου στη σπαει ειναι τα σκοπευτηρια.πρεπει να πας στου δι@ολου τη μανα ρε παιδι μου...

jimka
24-09-08, 01:18
αυτο που μου στη σπαει ειναι τα σκοπευτηρια.πρεπει να πας στου δι@ολου τη μανα ρε παιδι μου...

Ναι ειναι ανασταλτικος παραγωντας αν θελεις να ασχοληθεις με σκοποβολη.

SouthDog
24-09-08, 14:16
αυτο που μου στη σπαει ειναι τα σκοπευτηρια.πρεπει να πας στου δι@ολου τη μανα ρε παιδι μου...

Έχει στην Καισαριανή.... αλλά μόνο αεροβόλα

παλιά κάνανε λέει παράπονα οι γείτονες και
γι'αυτο κόψαν τα πυροβόλα εκεί... και από
τότε όποιος θέλει κάτι περα από αεροβόλο
πρέπει να πάρει τα βουνά... ή τους λόφους

jimka
24-09-08, 14:58
Στην σχολη μου ειχανε για αεροβολο(δεν ξερω ακομα αν εχουν).Ειχαμε παει με κατι αλλα παιδια να ρωτησουμε ηταν τοσο εξυπηρετικοι:down: οι υπευθινοι μονο δεν μας εδειραν:lol:.Καλα μην φανταστειτε καμια εγκατασταση στη "σοφιτα" ενως κτιριου ηταν.

duende
24-09-08, 15:40
για να ριξεις σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο με αεροβολο πρεπει να εισαι
-μελος σε καποιο ομιλο
-το αεροβολο να ειναι αποκλειστικα αγωνιστικων προδιαγραφων (μιλαμε για χιλιαρικα)
οποτε το σκοπευτηριο το ξεχνας..

οσο για τα υπολοιπα αεροβολα που πουλανε στην αγορα (walther,crossman,daisy κλπ),οσο καλα και ακριβα να ειναι απαγορευεται η χρηση τους ουσιαστικα παντου.δηλ, ο νομος λεει οτι μπορεις μονο σε σκοπευτηριο (οπου δεν επιτρεπουν την εισοδο σου με τετοια αεροβολα) η 100 μετρα μακρια απο κατοικημενη περιοχη αλλα να εχεις χαρτια συλλογου κλπ γιατι αν σε δει κανενας "περιεργος" και σε δωσει,θα σε μαζευουν.επισης σπιτι σου (στον κηπο πχ) απαγορευεται και μπαινει ο μπατσος και σε μαζευει χωρις πολα πολλα.μεταφορα απο και προς σκοπευτηριο επιτρεπεται μονο.βεβαια παιζει και σε τι μπατσο θα πεσεις.
φυσικα κυνηγι με αεροβολο,διοπτρες,λεηζερ κλπ απαγορευονται δια ροπαλου.θα μου πεις ΓΙΑΤΙ τα πουλανε εφοσον δε μπορεις να ριξεις πουθενα?ειναι η μ@αλακια της νομοθεσιας και του συστηματος γενικα στο ελλαντα.απο τη μια σε αφηνει να παρεις οσα δικανα μπορεις και να σκοτωνεις αβερτα (λεμε τωρα) απο την αλλη αμα παρεις αεροβολο εισαι "παρανομος".γενικα ειναι ενα μπαχαλο το ολο θεμα..

μπορεις να δεις σχετικα θεματα εδω..
http://aerovolo.gr/forum/index.php

iloxos
24-09-08, 15:52
Εγώ θα πάρω ένα Καλάσνικοφ κι εκει να δεις τι έχει να γίνει!

:cool::cool::cool::cool::cool:

χρόνια τώρα για την "επανάσταση".:whistle:

jimka
24-09-08, 16:18
για να ριξεις σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο με αεροβολο πρεπει να εισαι
-μελος σε καποιο ομιλο
-το αεροβολο να ειναι αποκλειστικα αγωνιστικων προδιαγραφων (μιλαμε για χιλιαρικα)
οποτε το σκοπευτηριο το ξεχνας..

οσο για τα υπολοιπα αεροβολα που πουλανε στην αγορα (walther,crossman,daisy κλπ),οσο καλα και ακριβα να ειναι απαγορευεται η χρηση τους ουσιαστικα παντου.δηλ, ο νομος λεει οτι μπορεις μονο σε σκοπευτηριο (οπου δεν επιτρεπουν την εισοδο σου με τετοια αεροβολα) η 100 μετρα μακρια απο κατοικημενη περιοχη αλλα να εχεις χαρτια συλλογου κλπ γιατι αν σε δει κανενας "περιεργος" και σε δωσει,θα σε μαζευουν.επισης σπιτι σου (στον κηπο πχ) απαγορευεται και μπαινει ο μπατσος και σε μαζευει χωρις πολα πολλα.μεταφορα απο και προς σκοπευτηριο επιτρεπεται μονο.βεβαια παιζει και σε τι μπατσο θα πεσεις.
φυσικα κυνηγι με αεροβολο,διοπτρες,λεηζερ κλπ απαγορευονται δια ροπαλου.θα μου πεις ΓΙΑΤΙ τα πουλανε εφοσον δε μπορεις να ριξεις πουθενα?ειναι η μ@αλακια της νομοθεσιας και του συστηματος γενικα στο ελλαντα.απο τη μια σε αφηνει να παρεις οσα δικανα μπορεις και να σκοτωνεις αβερτα (λεμε τωρα) απο την αλλη αμα παρεις αεροβολο εισαι "παρανομος".γενικα ειναι ενα μπαχαλο το ολο θεμα..

μπορεις να δεις σχετικα θεματα εδω..
http://aerovolo.gr/forum/index.php

Γενικτερα στο ελλαντα γινονται τετοια.Στη σχολη τοτε τουλαχιστων γραφοσουν με την προοπτικη και καλα να συμμετασχεις σε αγωνες .Κατι τετοια ειχα διαβασει και υπεθεσα οτι ουσιαστικα αν και δεν χρειαζεσαι αδεια πρεπει να εισαι γραμενος σε σκοπευτικο ομιλο.

ανεργος
23-10-20, 11:48
Παρόλο που έχουν περάσει12 χρόνια από αυτό το ποστ ....αν κάποιος το παρακολουθεί ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος στο Ηράκλειο Κρήτης έχει κάπου σύλλογο για τοξοβολία;
Βγάζει μια σελίδα αλλά αν πατήσω πάνω βγάζει το 404 .δηλδ άκυρη σελίδα...αν καποιος γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεος.
Ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.