PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο μετά την ενεργοποίηση



understatement
18-09-08, 09:01
Γεια σας,

Ενεργοποιήθηκα στην Forthnet Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου και έκτοτε είμαι χωρίς τηλέφωνο (είναι νεκρό). Δήλωσα βλάβη δυο φορές στο αρμόδιο τμήμα και τις δυο φορές το αίτημα μου προωθήθηκε στον OTE, ως βλάβη OTE. Ήμουν παρών στον δεύτερο έλεγχο από τεχνικό του ΟΤΕ, ο οποίος μου απέδειξε πως η γραμμή λειτουργεί μέχρι τον κατανεμητή του κτηρίου και έριξε το βάρος της ευθύνης στην Forthnet. Τώρα, εδώ και δυο ημέρες, είμαι στην αναμονή για ραντεβού με τεχνικό της Forthnet για να επιλυθεί, ελπίζω, το πρόβλημα.

Πρόβλημα από τον κατανεμητή έως το διαμέρισμα μου δεν υπάρχει, ακριβώς γιατί δεν υπήρξε εδώ και χρόνια όσο ήμουν στο δίκτυο του OTE, ούτε επίσης έχει παρέμβει κανείς άλλος π.χ. ηλεκτρολόγος πρόσφατα στις γραμμές. Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι και να χάνω την υπομονή μου γιατί δεν βλέπω στον ορίζοντα γρήγορη επίλυση στο πρόβλημα μου.

Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει/διαφωτίσει/καθοδηγήσει σχετικά με (α) το πως θα καταφέρω να λυθεί το πρόβλημα μου και (β) αν δεν λυθεί άμεσα τι διαδικασία να ακολουθήσω (ΕΕΤΤ κτλ.) θα του ήμουν ευγνώμων.

Σημείωση: υπάρχει και άλλος συνδρομητής double play στην πολυκατοικία (παλιά ενεργοποίηση) που δεν αντιμετώπισε ανάλογο πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Για ADSL δεν έχω ελέγξει ακόμα, αλλά φαντάζομαι ούτε αυτό θα λειτουργεί.

nick89
18-09-08, 09:50
ερωτηση

στον κατανεμητη σου ειχε κανονικα σημα τηλεφωνου?

understatement
18-09-08, 09:57
ερωτηση

στον κατανεμητη σου ειχε κανονικα σημα τηλεφωνου?

Ναι, έκανε έλεγχο ο τεχνικός του OTE παρουσία μου και μάλιστα με έβαλε να μιλήσω κιόλας για να πειστώ. Επίσης έκανε λόγο για λάθος "όριο" απο πλευράς Forthnet, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μεταφέρω τα λόγια του σωστά.

constantinos_27
18-09-08, 10:11
Καλησπέρα

Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να "φέρει" τηλ.σήμα μέχρι την εισαγωγή.. (κατανεμιτή) αν απο εκει και πέρα το σήμα αλιώνετε η δεν περνάει είναι πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίοση του πελάτη, λάθος όριο θα ήταν άν δεν ερχόταν σήμα απο τον πάροχο ώς τον κατανεμιτή.. η τεχνικοί της forthnet σου είπαν άν έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα ή αν δεν βλέπουνε τερματικές συσκευές? (τηλέφωνα)

nick89
18-09-08, 10:12
ερωτηση αλλη , ειχες μηπως πριν isdn?

parpen
18-09-08, 10:38
Γεια σας,

Ενεργοποιήθηκα στην Forthnet Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου και έκτοτε είμαι χωρίς τηλέφωνο (είναι νεκρό). Δήλωσα βλάβη δυο φορές στο αρμόδιο τμήμα και τις δυο φορές το αίτημα μου προωθήθηκε στον OTE, ως βλάβη OTE. Ήμουν παρών στον δεύτερο έλεγχο από τεχνικό του ΟΤΕ, ο οποίος μου απέδειξε πως η γραμμή λειτουργεί μέχρι τον κατανεμητή του κτηρίου και έριξε το βάρος της ευθύνης στην Forthnet. Τώρα, εδώ και δυο ημέρες, είμαι στην αναμονή για ραντεβού με τεχνικό της Forthnet για να επιλυθεί, ελπίζω, το πρόβλημα.

Πρόβλημα από τον κατανεμητή έως το διαμέρισμα μου δεν υπάρχει, ακριβώς γιατί δεν υπήρξε εδώ και χρόνια όσο ήμουν στο δίκτυο του OTE, ούτε επίσης έχει παρέμβει κανείς άλλος π.χ. ηλεκτρολόγος πρόσφατα στις γραμμές. Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι και να χάνω την υπομονή μου γιατί δεν βλέπω στον ορίζοντα γρήγορη επίλυση στο πρόβλημα μου.

Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει/διαφωτίσει/καθοδηγήσει σχετικά με (α) το πως θα καταφέρω να λυθεί το πρόβλημα μου και (β) αν δεν λυθεί άμεσα τι διαδικασία να ακολουθήσω (ΕΕΤΤ κτλ.) θα του ήμουν ευγνώμων.

Σημείωση: υπάρχει και άλλος συνδρομητής double play στην πολυκατοικία (παλιά ενεργοποίηση) που δεν αντιμετώπισε ανάλογο πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Για ADSL δεν έχω ελέγξει ακόμα, αλλά φαντάζομαι ούτε αυτό θα λειτουργεί.

Τα "τεχνικά" , λειτουργίας ΟΤΕ και Forthnet δεν είναι απολύτως τα ίδια. Μπορεί να είχες ήδη πρόβλημα στο μέρος της καλωδίωσης από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου , απλά να μην έβγαινε λόγο του τρόπου λειτουργίας του ΟΤΕ , ενώ τώρα με Forthnet να σου βγήκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι φταίει η Forthnet ,εφόσον τα standard της είναι σύμφωνα με τα διεθνή.

Μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις μια δοκιμή (θα χρειαστείς μερικά μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο) ώστε να κάνεις Bypass την υπάρχουσα καλωδίωση με απευθείας σύνδεση από τον κατανεμητή σε κάποιο τηλέφωνο στο σπίτι σου.

understatement
18-09-08, 17:44
Καλησπέρα

Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να "φέρει" τηλ.σήμα μέχρι την εισαγωγή.. (κατανεμιτή) αν απο εκει και πέρα το σήμα αλιώνετε η δεν περνάει είναι πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίοση του πελάτη, λάθος όριο θα ήταν άν δεν ερχόταν σήμα απο τον πάροχο ώς τον κατανεμιτή.. η τεχνικοί της forthnet σου είπαν άν έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα ή αν δεν βλέπουνε τερματικές συσκευές? (τηλέφωνα)

Ο τεχνικός θα έρθει αύριο το πρωί. Γνωρίζω περί «υποχρεώσεων» παρόχου, ΑΛΛΑ με τον ΟΤΕ ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα, άρα σε καμία περίπτωση το πρόβλημα δεν είναι «εσωτερικό». Αν πάλι προκύψει τέτοιο θέμα, το πρόβλημα είναι δικό τους μιας και η δική μου υποδομή είναι η προβλεπόμενη, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

nick89 δεν είχα ISDN.

........Auto merged post: understatement πρόσθεσε 6 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα "τεχνικά" , λειτουργίας ΟΤΕ και Forthnet δεν είναι απολύτως τα ίδια. Μπορεί να είχες ήδη πρόβλημα στο μέρος της καλωδίωσης από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου , απλά να μην έβγαινε λόγο του τρόπου λειτουργίας του ΟΤΕ , ενώ τώρα με Forthnet να σου βγήκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι φταίει η Forthnet ,εφόσον τα standard της είναι σύμφωνα με τα διεθνή.

Μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις μια δοκιμή (θα χρειαστείς μερικά μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο) ώστε να κάνεις Bypass την υπάρχουσα καλωδίωση με απευθείας σύνδεση από τον κατανεμητή σε κάποιο τηλέφωνο στο σπίτι σου.

Επί της ουσίας, το τεχνικό σκέλος είναι δική τους ευθύνη και όχι δική μου. Άλλο που στην Ελλάδα κανείς δεν κάνει την δουλειά του σωστά και πρέπει ο πελάτης-ιδιώτης να αλλάζει επάγγελμα εν μια νυχτί για να τα βγάλει πέρα! Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει λόγος για άλλα σχόλια, όταν έρθει ο τεχνικός και αποφανθεί για το πρόβλημα θα επανέλθω. Όσο για το test που προτείνεις θα χρειαστώ 20+μ καλώδιο και πολύ χρόνο. Δεν έχω τίποτα απο τα δύο.

Ευχαριστώ

dazed
19-09-08, 09:38
Αποφάσισα να γίνω κακός σήμερα :twisted:

Αυτή ακριβώς είναι η νοοτροπία κάποιου που δεν θέλει να λυθεί το πρόβλημά του. Φίλτατε understatement, αν όντως έχεις κανονικά στον κατανεμητή του κτηρίου, τότε άδικα περιμένεις τη λύση από τη forthnet. Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι είναι να πέσεις σε τεχνικό που θα πρεπει να κάνει την καλή πράξη της ημέρας (και θα έχει και χρόνο να το κάνει) και θα είναι κάτι προφανές στον κατανεμητή. Σε διαφορετική περίπτωση, μάλλον χρειάζεται να καλέσεις ηλεκτρολόγο για να δει την καλωδίωσή σου.


Σπάνια περίπτωση να έχει σήμα στον κατανεμητή και όχι στο σπίτι. Μήπως το σήμα στον κατανεμητή ερχόταν σαν ISDN (λόγω λάθος ορίου) και δεν το ανάφερε ο ΟΤΕτζής?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.