PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟ ΤELLAS ΣΕ FORTHNET



black_heart
18-09-08, 17:19
Σε μερικους μηνες ληγει το συμβολαιο μου με tellas αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα την εκγαταλειψω νωριτερα. Ο λογος ειναι ο απιστευτα χαμηλος συγχρονισμος. Θα ηθελα λοιπον να δω εμπειριες πελατων τις forthnet που ειχαν ενεργοποιηθει σε ενεργο και ανενεργο βροχο, ταχυτητες συγχρονισμου, ταχυτητες download κτλ.
πληροφοριακα σας παραθετω τα στατιστικα μου.. (ειμαι σε ανενεργο βροχο)

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 3.852
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,0 / 46,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 9,5

Ενω ενας φιλος με forthnet σε ενεργο βροχο ειναι στα..

ADSL Speed (DS/US) 8574/1021 Kbps
line attenuation up=42.0 dB down=22.3 dB
noise margin up=22.3 down=42

μιλαμε για την ιδια ακριβως περιοχη και πιθανων οι κομβοι μας να ειναι πολυ κοντα
τουλαχιστον πεφτουμε στο ιδιο αστικο κεντρο του ΟΤΕ

θελω μεσα απο εμπειριες δικες σας να δω αμα παιζει ρολο η ενεργοποιηση σε ενεργο βροχο για να εχω μεγαλυτερο συγχρονισμο αλλα και γενικοτερα αν καποιος εχει παραπονα απο την υπηρεσια της forthnet

κριμα για την tellas γιατι ειμουνα πολυ ευχαριστημενος αλλα αυτα με τις ταχυτητες θα με τρελανουνε δε γινεται να τους σκαω 80+ ευρω το 2μηνο για να εχω 24αρα γραμμη και μην πιανω ουτε τα 4:(

thanx εκ των προτερων!:)

MessengerOfGood
18-09-08, 18:23
Eπειδή είμαι λίγο άσχετος μήπως μπορέις να εξηγήσεις τι είναι ενεργός και τι ανενεργός βρόγχος;;;

Sorry για το οφφτοπικ...!

black_heart
19-09-08, 00:43
Οταν κανεις φορητοτητα του αριθμου σου απο τον ΟΤΕ τοτε η εταιρια σε αφηνει στο υπαρχον καλωδιο (που ειχες με τον ΟΤΕ) και αυτο λεγεται ενεργος βροχος, ενω οταν ερχεσαι απο αλλο παροχο (εκτος ΟΤΕ) ή κανεις αιτηση για νεα αριθμοδοτηση απο την εταιρια τοτε σου αποδεσμευει ο ΟΤΕ καινουριο καλωδιο στην την περιοχη σου και αυτο λεγεται ανενεργος βροχος.
Εχει παρατηρηθει λοιπον οτι σε ανενεργο βροχο ειναι ποιο κακη ποιοτητα γραμμης (τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον)

hel
20-09-08, 09:46
Σε μερικους μηνες ληγει το συμβολαιο μου με tellas αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα την εκγαταλειψω νωριτερα. Ο λογος ειναι ο απιστευτα χαμηλος συγχρονισμος. Θα ηθελα λοιπον να δω εμπειριες πελατων τις forthnet που ειχαν ενεργοποιηθει σε ενεργο και ανενεργο βροχο, ταχυτητες συγχρονισμου, ταχυτητες download κτλ.
πληροφοριακα σας παραθετω τα στατιστικα μου.. (ειμαι σε ανενεργο βροχο)

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 3.852
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,0 / 46,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 9,5

Ενω ενας φιλος με forthnet σε ενεργο βροχο ειναι στα..

ADSL Speed (DS/US) 8574/1021 Kbps
line attenuation up=42.0 dB down=22.3 dB
noise margin up=22.3 down=42

μιλαμε για την ιδια ακριβως περιοχη και πιθανων οι κομβοι μας να ειναι πολυ κοντα
τουλαχιστον πεφτουμε στο ιδιο αστικο κεντρο του ΟΤΕ

θελω μεσα απο εμπειριες δικες σας να δω αμα παιζει ρολο η ενεργοποιηση σε ενεργο βροχο για να εχω μεγαλυτερο συγχρονισμο αλλα και γενικοτερα αν καποιος εχει παραπονα απο την υπηρεσια της forthnet

κριμα για την tellas γιατι ειμουνα πολυ ευχαριστημενος αλλα αυτα με τις ταχυτητες θα με τρελανουνε δε γινεται να τους σκαω 80+ ευρω το 2μηνο για να εχω 24αρα γραμμη και μην πιανω ουτε τα 4:(

thanx εκ των προτερων!:)

Κάτι γίνεται με τα νούμερα του φίλου σου. Δεν υπάρχει margin 40 σε 8άρα γραμμή...

black_heart
20-09-08, 11:02
Κάτι γίνεται με τα νούμερα του φίλου σου. Δεν υπάρχει margin 40 σε 8άρα γραμμή...


ακριβως ετσι ειναι ομως :hmm:
τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?

hel
20-09-08, 12:24
ακριβως ετσι ειναι ομως :hmm:
τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο?

To ρούτερ δίνει λάθος στοιχεία μάλλον.
Καλό θα ήταν πάντως.
Επειδή τώρα είδα ότι έχεις το 585 , βάλε το DMT tool και δώσε μας διάγραμμα, μήπως σε βοηθήσουμε από κει.

black_heart
20-09-08, 16:25
To ρούτερ δίνει λάθος στοιχεία μάλλον.
Καλό θα ήταν πάντως.
Επειδή τώρα είδα ότι έχεις το 585 , βάλε το DMT tool και δώσε μας διάγραμμα, μήπως σε βοηθήσουμε από κει.


Βασικα τα στοιχεια του φιλου μου, μου τα εκανε copy-paste κατευθειαν μεσα απο το interface του router του. Τεσπα θα δω το προγραμμα που μου λες, αλλα η ουσια ειναι η διπλασια ταχυτητα στην οποια συγχρονιζει ενω ειναι στην ιδια περιοχη με εμενα και η διαφορα μας (εκτος των εταιριων) ειναι οτι εγω ειμαι σε ανενεργο βροχο ενω αυτος σε ενεργο. Εχεται παρατηρισει τιποτα παρομοιο εσεις?:hmm:

black_heart
22-09-08, 01:39
κατεβασα το dmt tool αλλα εφαγα ακυρο γιατι μου ειπε οτι το firmware is not supported!!:(

Telisss
28-09-08, 23:37
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, για την ταχύτητα σου παίζει ρόλο το πάχος και η ποιότητα του last mile και η καλωδίωση του σπιτιού σου, ασχετα απο dslam και πάροχο. με λίγα λόγια μπορεί να μένεις με κάποιον δίπλα-δίπλα, να έχετε την ίδια εταιρία, και να έχετε τελίως διαφορετικές ταχύτητες ο ένας απο τον άλλο, μονο και μόνο επειδή του ενός το καλώδιο να είναι σε άριστη κατάσταση, και του άλλου σε χειρότερη (υγρασία κλπ)

Τώρα συγρίνοντας το line attenuation σου με του φίλου σου, λογικό είναι να έχετε διαφορά μεταξύ σας
Down 46 db εσύ, ενώ 22.3 dB ο φίλος σου.
Με λίγα λόγια και με την αλλαγή παρόχου, μπορεί να έχεις τις ίδιες ταχύτητες. Δέν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί το αντίθετο. O μόνος τρόπος να το μάθεις είναι να δοκιμάσεις.

γιά έλενξε μήπως έχεις κάνει λάθος στις τιμες:
Line Attenuation Up=26,0 db down=46,0 db εσύ
line attenuation up=42.0 dB down=22.3 dB ο φίλος σου

black_heart
29-09-08, 14:06
γιά έλενξε μήπως έχεις κάνει λάθος στις τιμες:
Line Attenuation Up=26,0 db down=46,0 db εσύ
line attenuation up=42.0 dB down=22.3 dB ο φίλος σου



Τα δικα μου σωστα ειναι, τα εκανα copy - paste απο το router τωρα για του φιλου μου.. οτι μου ειπε στο τηλεφωνο:p

baskon
29-09-08, 14:17
Αν υποθεσουμε οτι τα νουμερα ειναι σωστα.Ειναι το σπιτι σου κοντα με του φιλου σου?
Το attenuation δεν εχει καμια σχεση και δε μπορεις να συγκρινεις μια γραμμη με attenuation 22 με μια αλλη με 46.
Αν τα σπιτια σας ειναι πολυ κοντα τότε φαινεται οτι η γραμμη σου εχει πολυ μεγαλο attenuation ..Αν δεν ειναι κοντα τότε τι να συγκρινεις?
Και μενα ενας φιλος μου που μενει διπλα στον Οτε πιανει 24 καθαρα.Να παραπονεθω επειδη δε τα πιανω και εγω σε αποσταση 1 χιλιομετρου?
ΤΟ snr του φιλου σου δεν ειναι σωστο ετσι και αλλιως οποτε η το ρουτερ του δειχνει οτι να ναι ή δε στα πε καλα..
Εγω δε θα ημουν και τοσο σιγουρος ότι πηγαινοντας φορθνετ θα επιανα πολυ καλυτερη ταχυτητα..
Εχεις τσεκαρει την εσωτερικη σου καλωδιωση ωστε να δεις οτι το προβλημα δεν οφειλεται στη καλωδιωση του σπιτιου σου ή σε ενα φιλτρο κλπ κλπ?

Antre
29-09-08, 16:22
Σε μερικους μηνες ληγει το συμβολαιο μου με tellas αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα την εκγαταλειψω νωριτερα. Ο λογος ειναι ο απιστευτα χαμηλος συγχρονισμος. Θα ηθελα λοιπον να δω εμπειριες πελατων τις forthnet που ειχαν ενεργοποιηθει σε ενεργο και ανενεργο βροχο, ταχυτητες συγχρονισμου, ταχυτητες download κτλ.
πληροφοριακα σας παραθετω τα στατιστικα μου.. (ειμαι σε ανενεργο βροχο)

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 3.852
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,0 / 46,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 9,5

Ενω ενας φιλος με forthnet σε ενεργο βροχο ειναι στα..

ADSL Speed (DS/US) 8574/1021 Kbps
line attenuation up=42.0 dB down=22.3 dB
noise margin up=22.3 down=42

μιλαμε για την ιδια ακριβως περιοχη και πιθανων οι κομβοι μας να ειναι πολυ κοντα
τουλαχιστον πεφτουμε στο ιδιο αστικο κεντρο του ΟΤΕ

θελω μεσα απο εμπειριες δικες σας να δω αμα παιζει ρολο η ενεργοποιηση σε ενεργο βροχο για να εχω μεγαλυτερο συγχρονισμο αλλα και γενικοτερα αν καποιος εχει παραπονα απο την υπηρεσια της forthnet

κριμα για την tellas γιατι ειμουνα πολυ ευχαριστημενος αλλα αυτα με τις ταχυτητες θα με τρελανουνε δε γινεται να τους σκαω 80+ ευρω το 2μηνο για να εχω 24αρα γραμμη και μην πιανω ουτε τα 4:(

thanx εκ των προτερων!:)

Το ότι μένετε δίπλα δεν σημαίνει ότι είστε συνδεδεμένοι στο ίδιο Τ/Κ. Οπότε δεν ξέρεις αν μιλάμε για ίδιες αποστάσεις (δεν λαμβάνω υπόψιν αν έχει πιταριστεί το dslam)

Αλλά ακόμη και ίδιο Τ/Κ... μπορεί να έχεις παρεμβολές σπίτι σου ενώ ο άλλος δεν έχει.

Τέλος ακόμη και ίδιο Τ/Κ, ίδιες εσωτερικές καλωδιώσεις, ίδιες παρεμβολές... εσύ θα είσαι συνδεδεμένος στο x καλώδιο ενώ ο φίλος σου στο y. Που ξέρεις αν είναι σε ίδια κατάσταση αυτά τα καλώδια;

Υ.Γ. Έχεις isdn (δίνει η Tellas ; )

black_heart
29-09-08, 21:40
Το ότι μένετε δίπλα δεν σημαίνει ότι είστε συνδεδεμένοι στο ίδιο Τ/Κ. Οπότε δεν ξέρεις αν μιλάμε για ίδιες αποστάσεις (δεν λαμβάνω υπόψιν αν έχει πιταριστεί το dslam)

Αλλά ακόμη και ίδιο Τ/Κ... μπορεί να έχεις παρεμβολές σπίτι σου ενώ ο άλλος δεν έχει.

Τέλος ακόμη και ίδιο Τ/Κ, ίδιες εσωτερικές καλωδιώσεις, ίδιες παρεμβολές... εσύ θα είσαι συνδεδεμένος στο x καλώδιο ενώ ο φίλος σου στο y. Που ξέρεις αν είναι σε ίδια κατάσταση αυτά τα καλώδια;

Υ.Γ. Έχεις isdn (δίνει η Tellas ; )


Οταν ελεγχεις με αριθμο τηλεφωνου στο εκαστωτε site μιας εταιριας σου βγαζει σε ποιο Τ/Κ του ΟΤΕ ανηκεις, λοιπον, ολοι οι παροχη απο οσω ξερω τα δικα τους dslam τα βαζουν κοντα στου ΟΤΕ οποτε το dslam του φιλου μου με το δικο μου δεν απεχουν και πολυ διοτι σε ελεγχο τον τηλεφωνων μας στα site των παροχων μας, βγαζει το ιδιο Τ/Κ. Οι καλωδιωση ειναι καινουρια. Δωστε λιγο βαση στο οτι ο φιλος μου εχει καλυτερη γραμμη γιατι ηταν στον ΟΤΕ ενω εγω εχω μαπα για εκανα αριθμοδοτηση, δηλαδη ανενεργο καλωδιο
απο που συμπερανες το isdn?
pstn εχω

Antre
30-09-08, 20:35
Οταν ελεγχεις με αριθμο τηλεφωνου στο εκαστωτε site μιας εταιριας σου βγαζει σε ποιο Τ/Κ του ΟΤΕ ανηκεις, λοιπον, ολοι οι παροχη απο οσω ξερω τα δικα τους dslam τα βαζουν κοντα στου ΟΤΕ οποτε το dslam του φιλου μου με το δικο μου δεν απεχουν και πολυ διοτι σε ελεγχο τον τηλεφωνων μας στα site των παροχων μας, βγαζει το ιδιο Τ/Κ. Οι καλωδιωση ειναι καινουρια. Δωστε λιγο βαση στο οτι ο φιλος μου εχει καλυτερη γραμμη γιατι ηταν στον ΟΤΕ ενω εγω εχω μαπα για εκανα αριθμοδοτηση, δηλαδη ανενεργο καλωδιο
απο που συμπερανες το isdn?
pstn εχω

Έλεγα ότι μήπως επειδή είχες isdn έχεις τέτοια στατιστικά. Σπάνια έχουμε τόσο χαμηλότερο το upload. Τότε, λογικά είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης (το ότι είναι καινούργια δεν σημαίνει ότι έχει γίνει καλή δουλειά)

Όσο αφορά ότι βγάζει Τ/Κ ... δεν παίζει. Εμένα μου βγάζει Καλαμάκι αλλά είμαι συνδεδεμένος στις Ν. Σμύρνης. Απλά περιοχή σου βγάζει όχι το που είσαι συνδεδεμένος

44794

Τέλος ακόμα και ίδιο Τ/Κ μπορεί το καλώδιο του φίλου σου να είναι σε καλύτερη κατάσταση από το δικό σου (ο βρωμό-χαλκός χαλάει).

Εν κατακλείδι η εσωτερική καλωδίωση, οι διαφορετικές αποστάσεις και οι ενδεχομένως διαφορετικές φθορές των καλωδίων αποκλείει το συμπέρασμα "ο γείτονας έχει καλές ταχύτητες άρα θα έχω και εγώ"

black_heart
30-09-08, 21:18
Έλεγα ότι μήπως επειδή είχες isdn έχεις τέτοια στατιστικά. Σπάνια έχουμε τόσο χαμηλότερο το upload. Τότε, λογικά είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης (το ότι είναι καινούργια δεν σημαίνει ότι έχει γίνει καλή δουλειά)

Όσο αφορά ότι βγάζει Τ/Κ ... δεν παίζει. Εμένα μου βγάζει Καλαμάκι αλλά είμαι συνδεδεμένος στις Ν. Σμύρνης. Απλά περιοχή σου βγάζει όχι το που είσαι συνδεδεμένος

44794

Τέλος ακόμα και ίδιο Τ/Κ μπορεί το καλώδιο του φίλου σου να είναι σε καλύτερη κατάσταση από το δικό σου (ο βρωμό-χαλκός χαλάει).

Εν κατακλείδι η εσωτερική καλωδίωση, οι διαφορετικές αποστάσεις και οι ενδεχομένως διαφορετικές φθορές των καλωδίων αποκλείει το συμπέρασμα "ο γείτονας έχει καλές ταχύτητες άρα θα έχω και εγώ"


Φιλε σε ευχαριστω που ασχολησε και θες να βοηθεισεις :oneup:
Για το Τ/Κ.. μιπως ειναι απο μεταφορα σε αλλη διευθηνση το νουμερο που κανεις τον ελεγχο?
γιατι ξερω 100% οτι ολλες οι εταιριες βαζουν του κομβους τους γυρο απο τον ΟΤΕ της περιοχης, το οτι ειμαι στην ιδια αποσταση που ειναι και ο φιλος μου.. δε μου το βγαζεις απο το μυαλο:p τωρα αν φταιει η καλωδιωση ΟΚ μπορει, αλλα οχι και τετοια αποκλυση, εδω μιλαμε για την μιση ταχυτητα!! Αμα εμπενες στα threads με την tellas θα διαπηστωνες οτι δεν ειμαι ο μονος. Πολλα ατομα εχουν αλλαξει εταιριες και παρατηρουν οτι συγχρονιζουν πολυ καλυτερα, εξ αλλου εχω δωκιμασει το router στην κεντρικη πριζα και παλι καμια διαφορα στο συγχρονισμο. Και ωραια ο γειτονας να εχει καλυτερη ταχυτητα.. ΟΚ.. αλλα οχι ολλη η περιοχη να ειναι απο 6mbps μεχρι 8mbps ενω εγω μονιμος στα 4.. κατι μου βρωμαει εδω:evil:

Antre
01-10-08, 12:17
Φιλε σε ευχαριστω που ασχολησε και θες να βοηθεισεις :oneup:
Για το Τ/Κ.. μιπως ειναι απο μεταφορα σε αλλη διευθηνση το νουμερο που κανεις τον ελεγχο? γιατι ξερω 100% οτι ολλες οι εταιριες βαζουν του κομβους τους γυρο απο τον ΟΤΕ της περιοχης, το οτι ειμαι στην ιδια αποσταση που ειναι και ο φιλος μου.. δε μου το βγαζεις απο το μυαλο:p

Στο Καλαμάκι δεν υπάρχει καν DSLAM.... οι μισοί είναι συνδεδεμένοι στο Π. Φάληρο και οι άλλοι μισοί στις Ν. Σμύρνης αλλά σου βγάζει "Καλαμάκι". Αν θες, για να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=185799) . Οπότε αυτό που σου βγάζει δεν στέκει... απλά κατά περιοχή σε χωρίζει και γνωρίζουν αν έχουν διαθεσιμότητα για εκείνη την περιοχή ή όχι (γνωρίζοντας το που θα συνδεθείς... όχι όμως ότι σου λένε και το που θα συνδεθείς ;) )



τωρα αν φταιει η καλωδιωση ΟΚ μπορει, αλλα οχι και τετοια αποκλυση, εδω μιλαμε για την μιση ταχυτητα!! Αμα εμπενες στα threads με την tellas θα διαπηστωνες οτι δεν ειμαι ο μονος. Πολλα ατομα εχουν αλλαξει εταιριες και παρατηρουν οτι συγχρονιζουν πολυ καλυτερα, εξ αλλου εχω δωκιμασει το router στην κεντρικη πριζα και παλι καμια διαφορα στο συγχρονισμο.

Η forthnet έχει default snr 6... από ότι βλέπω (από τα στατιστικά σου τουλαχιστων) η Tellas έχει 9. Οπότε αν κάποιος πάει forthnet ίσως κερδίσει 1 με 2 mbps (αναλόγως τη ταχύτητα είχες πριν). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έγινε καλύτερη η γραμμή σου. Γιατί ναι μεν κέρδισες σε ταχύτητα αλλά έχασες σε σταθερότητα. Αν μάλιστα έχεις πολλές αποσυνδέσεις κάθε άλλο παρά θα ήθελες χαμηλότερο snr


Και ωραια ο γειτονας να εχει καλυτερη ταχυτητα.. ΟΚ.. αλλα οχι ολλη η περιοχη να ειναι απο 6mbps μεχρι 8mbps ενω εγω μονιμος στα 4.. κατι μου βρωμαει εδω:evil:

Σου είπα το ότι είστε γειτόνες δεν σημαίνει ότι είστε συνδεδεμένοι στην ίδια περιοχή. Για παράδειγμα μπορεί το τηλέφωνο σου να είναι πιο καινούργιο και πλέον να συνδέουν άλλου ή να είσαι σε "σύνορα" και να είσαι αλλού.

Αλλά και ίδιο T/K να ήσασταν ο καθένας έχει το δικό του καλώδιο. Αν δηλαδή έχεις ατυχήσει και το καλώδιο σου είναι κατεστραμμένο τότε θα χεις προβλήματα όχι λόγο αποστάσεων αλλά λόγο κατάστασης του καλώδιό σου.

Υ.Γ. Ζήτα από την TELLAS να σου στείλουν τεχνικό να σε συνδέσει στο κατανεμητή. Αν τα στατιστικά σου είναι καλύτερα τότε πρέπει να αλλάξεις εσωτερική καλωδίωση. Αν όχι, τότε δεν πληρώνεις ούτε τον τεχνικό και το δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ έχοντας και τις μετρ΄ξησεις του τεχνικού.

black_heart
01-10-08, 21:09
Υ.Γ. Ζήτα από την TELLAS να σου στείλουν τεχνικό να σε συνδέσει στο κατανεμητή. Αν τα στατιστικά σου είναι καλύτερα τότε πρέπει να αλλάξεις εσωτερική καλωδίωση. Αν όχι, τότε δεν πληρώνεις ούτε τον τεχνικό και το δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ έχοντας και τις μετρ΄ξησεις του τεχνικού.

Σιγουρα κατι τετοιο θα βοηθαγε? εγω δωκιμασα να ζητησω τεχνικο για ψηφιακο καθαρισμο και μου ειπαν "δε γινεται". Αλλα και μαπα καλωδιο να βρουν, θα το αλλαξουν? ρωτησα εναν τεχνικο τους μια φορα αν μπορω να ζητησω αλλαγη απερχομενου αλλα και παλι ιδια απαντηση πηρα. Δηλαδη ελεος, ολλα καλα με το τηλεφωνο αλλα το internet δε παλευεται ποια!

Antre
01-10-08, 21:23
Σιγουρα κατι τετοιο θα βοηθαγε? εγω δωκιμασα να ζητησω τεχνικο για ψηφιακο καθαρισμο και μου ειπαν "δε γινεται". Αλλα και μαπα καλωδιο να βρουν, θα το αλλαξουν? ρωτησα εναν τεχνικο τους μια φορα αν μπορω να ζητησω αλλαγη απερχομενου αλλα και παλι ιδια απαντηση πηρα. Δηλαδη ελεος, ολλα καλα με το τηλεφωνο αλλα το internet δε παλευεται ποια!

Καταρχήν δεν θα χεις πλέον την παραμικρή αμφιβολία αν είναι δικό σου πρόβλημα ή της γραμμής.

Αν έχεις πρόβλημα και θες καλύτερη ποιότητα τότε ξοδεύεις λεφτά σε ηλεκτρολόγο και σου φτιάχνει την καλωδίωση. Αν δεν είναι δικό σου πρόβλημα τότε δεν πληρώνεις καν τον τεχνικό και το δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ. Μπορεί ναι μεν να είχες ζητήσει να το δηλώσουν βλάβη και να μην το δεχόντουσαν αλλά τώρα έχεις και χαρτί από έλεγχο τεχνικού ;) . Οπότε αν αρνηθούν καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα ρθεις στα ίσα σου:oneup:

Υ.Γ. Στην περίπτωση που είναι δικό σου πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος, πληρώνεις 50 ευρώ την επίσκεψη του τεχνικού. Δεν είμαι σίγουρος, ρώτα τους και θα σου πουν. Απλά θεωρώ σπάνιο να έχεις χαμηλότερο upload και να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα

black_heart
02-10-08, 19:44
Καταρχήν δεν θα χεις πλέον την παραμικρή αμφιβολία αν είναι δικό σου πρόβλημα ή της γραμμής.

Αν έχεις πρόβλημα και θες καλύτερη ποιότητα τότε ξοδεύεις λεφτά σε ηλεκτρολόγο και σου φτιάχνει την καλωδίωση. Αν δεν είναι δικό σου πρόβλημα τότε δεν πληρώνεις καν τον τεχνικό και το δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ. Μπορεί ναι μεν να είχες ζητήσει να το δηλώσουν βλάβη και να μην το δεχόντουσαν αλλά τώρα έχεις και χαρτί από έλεγχο τεχνικού ;) . Οπότε αν αρνηθούν καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα ρθεις στα ίσα σου:oneup:

Υ.Γ. Στην περίπτωση που είναι δικό σου πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος, πληρώνεις 50 ευρώ την επίσκεψη του τεχνικού. Δεν είμαι σίγουρος, ρώτα τους και θα σου πουν. Απλά θεωρώ σπάνιο να έχεις χαμηλότερο upload και να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα

ΟΚ thanx!! θα δω τι θα κανω

@ ADSLgr.com All rights reserved.