PDA

Επιστροφή στο Forum : Φασαρία και οι από πάνω γείτονες



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

Cataract
12-11-08, 12:44
@Anon, έχεις δίκιο και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά όταν αποφασίσεις να περάσεις την ζωή σου στην πόλη για τον Α-Β λόγο, πρέπει να σκέφτεσαι και την ηχορύπανση που προκαλείς ή σου προκαλούνε. Στην τελική όλη μας πρέπει να σεβόμαστε τον διπλανό μας και κυρίως τους εαυτούς μας. Πως θα νιώθει κάποιος που του κάνουν παρατήρηση σε καθημερινή βάση, πως θα νιώθει όταν μιλάνε όλοι για αυτόν κτλ κτλ? Όσες φορές ανέβηκα για να κάνω παρατήρηση αισθάνθηκα να μειώνω τον εαυτό μου γιατί είναι αδιανόητο μετά από τόσα και τόσα να λες τα ίδια και τα ίδια. Θα μπορούσε στην θέση μου να έμεναν παππούδες με προβλήματα και να είχαν τα λολοπαιδα από πάνω να κοπανάνε, εεεερχεται το καρδιακό. :rofl:

anon
12-11-08, 13:18
σίγουρα καλό ειναι να έχεις καλούς και συννενοήσιμους γείτονες. Δυστυχώς στην εποχή μας δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, και σε κάθε πολυκατοικία ή συγκρότοιμα θα βρείς το λιγότερο έναν δύστροπο, ανάποδο, κακό γείτονα. Η' όπως λέει μια παλιά κινέζικη παροιμία, πρέπει να μην στεναχωριέσαι για πράγματα που δεν μπορείς να αλλάξεις (*), γιατί δεν μπορείς να τα αλλάξεις, ούτε για πράγματα που μπορείς να αλλάξεις, γιατί μπορείς να τα αλλάξεις.

(*) Κοινώς πάρτο απόφαση ότι έτσι είναι και πάει και τέλειωσε.

Zer0c00L
12-11-08, 15:48
Η ΗΧΗΤΙΚΗ ΜΟΛΥΝΣΗ είναι φαινόμενο των καιρών μας λοιπόν και ΠΡΕΠΕΙ να το ανεχθούμε...
ΩΡΑΙΑ...
Πήρα χθές 4 καινούργια tweaters και έκανα δοκιμές σε σκύλους πρώτα όπως σε όλα τα καλά πειράματα...
Πολύ υψηλή συχνότητα που δεν ακούγεται απο ανθρώπους αλλά μόνο απο ζώα (τετράποδα)...
Τα έβαλα στο μπαλκόνι περιμετρικά πίσω απο φυτά και μιλάμε τα σκυλιά τα είδαν ΟΛΑ...
Θα ακολουθήσω το σύστημα να είναι τα σκυλιά εκνευρισμένα ΟΛΗ μέρα ώστε να παραπονεθούν άλλοι και να μη φανώ εγώ ΧΑΧΑΧΑΑΑΑ sinisterrrrrrrrrrr...
Θα φεύγω και θα αφήνω τις συχνότητες να βαράνε... που θα πάει κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει περισσότερο απο μένα και να κάνει καμια ζημιά!!
Επόμενο πείραμα το ΣΚ στα παιδάκια με υψηλότερη συχνότητα που να ΜΗΝ ακούω εγώ...
Εχω και καλή ακοή γαμώτο!! :twisted::twisted:

συγνωμη χαιρεσαι για αυτο? μπραβο οντως εχεις δικιο στο οτι εχεις μεγαλωσει σωστα.

λυπαμαι αλλα ευχομαι και εγω στο αλλο σπιτι αν πας να πεσεις σε γειτονα που να σου κανει "ηχητικα πειραματα" με τα αυτια σου η με τα παιδια που θα κανεις.

μπραβο σου φιλε μου αληθεια που μενεις να ερθω να κανω και εγω κατι ηχητικα πειραματα σε ανθρωπους να δω θα κανουν τουμπες στον αερα.

υποψιν το πειραματακι σου με τα σκυλια να ξερεις αν παθει κατι το σκυλι τοτε σε βλεπω στον εισαγγελεα να το ξερεις αυτο.

(και μετα λεμε γιατι η κοινωνια μας παει κατα διαολου).

3lbereth
12-11-08, 15:53
Και θα τα πάρουν οι γείτονες με τα φουκαριάρικα σκυλιά που ουρλιάζουν χωρίς λόγο όλη μέρα και θα τα αρχίσουν στις φόλες...
ΜΠΡΑΒΟ!

Zer0c00L
12-11-08, 15:55
Και θα τα πάρουν οι γείτονες με τα φουκαριάρικα σκυλιά που ουρλιάζουν χωρίς λόγο όλη μέρα και θα τα αρχίσουν στις φόλες...
ΜΠΡΑΒΟ!

εγω παντως αμα ακουσω οτι εγινε κατι τετοιο θα παω στην γειτονια του φιλου και θα πω ποιος το εκανε αυτο το πειραμα ετσι ωστε οι γειτονες και οι φιλοζωοι να τον κανουν τουμπανο στο ξυλο (φιλικα παντα)

Tiven
12-11-08, 15:58
Γιατί χρησιμοποιείτε την λέξη "ζώο" ως κακό χαρακτηρισμό στους ανθρώπους ?

Θα έπρεπε να ντρέπεστε.

Zer0c00L
12-11-08, 16:06
"ζωα" υπαρχουν και τετραποδα και διποδα.

αν το λες σε τετραποδο δεν ειναι βρισια αν το λες ομως σε διποδο τοτε προσβαλεις τα τετραποδα.

και οπως ειπα κατι η αττικη και ο πειραιας φιλοξενουν τον μισο πληθυσμο της ελλαδας + τους αλλοδαπους αρα ειναι φυση αδυνατο να συμφωνεις με τους γειτονες (εγω που μενω σε πολυκατοικια 10 διαμερισματων και συμφωνω μονο με 4 οικογενειες) μαλλον φταιει που φτιαξαμε το σπιτι ο καθενας τον ιδιο μηνα.

απο εκει και περα οπως ειπε ο φιλος ο anon υπαρχουν νομοι και αρχες για να βρεις το δικιο σου οταν σε ενοχλουν σε ωρες κοινης ησυχιας (ακομα και ιδιοκτητες να ειναι και εσυ ενοικιαστης) εφοσον ενοχλουν απλα μπορεις να κανεις ασφαλιστικα-περιοριστικα μετρα και να τους αναγκασεις να φυγουν.

ειδαλως απλα μαζευεις τα μπογαλακια σου και πας στο χωριο η στο βουνο η σε περιοχη που εχει μηδενικη αναπτυξη.

απλα πραγματα οταν ομως κανεις πειραματα σε σκυλια η ανθρωπους τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα υποστεις αργα η γρηγορα το ιδιο η θα εχεις προβληματα με τον νομο.

THE_GODFATHER
13-11-08, 17:29
Δέν διαβασα όλα τα post αλλα η μόνη λύση είναι να πας ένα πρωι στο ΕΙΣ. ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ (πρ. Δικ. Ευελπίδων) και να ζητήσεις μια Εισαγγελική παραγγελία παραπόνων. Την πέρνεις την πας στο τμήμα της περιοχής και μέσα σε μια εβδομάδα θα την καλέσουν. (δεν είναι μύνηση , δέν χρειάζεται δικηγόρο, δεν έχει θέλει χρήματα)

tseritse
13-12-08, 18:43
Γεια σας .... ειμαι ο .. απο πάνω με τα παιδιά ...
όχι ο συγκεκριμενος όμως :) πάντως μένω κι εγώ σε ρετιρε κι εχω 2 κοριτσακια οποτε με εχει απασχολησει το ζητημα . Παρ' 'ολο που τα παιδιά ειναι σχετικά ήσυχα (δεν γκρεμιζουν το σπίτι με λιγα λόγια) ειναι ΠΟΛΛΕΣ φορές που θορυβούν γιατί πολύ απλά ΔΕΝ γινεται διαφορετικά .
Νομίζει κανείς ότι τα παιδιά καθονται στον καναπέ και βλέπουν τηλεόραση ή συζητουν ή διαβάζουν κάποιο βιβλίο ή περιοδικό όπως οι μεγάλοι ;
Είναι δυνατόν κάποια στιγμή να μην τρέξουν , να μην μαλώσουν ή να μην κλάψουν ?
Τις ώρες που δεν ειναι κοινή ησυχία ΑΝ έρθει κάποιος να μου κανει παρατηρηση (που μεχρι τώρα δεν εχει ερθει ) θα κρινω και θα πράξω αναλογα . Αν πραγματι έγινε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ φασαρια θα κα΄νω κι εγω παρατηρηση στα παιδιά αλλά αν ετρεξαν απλως θα τσακωθω με τον γειτονα . Δεν μπορω να αλυσοδεσω τα παιδια για να μην τρεχουν (σε ανεκτά παντα πλαισια) τις ωρες οπου επιτρεπεται ...
Προβλημα ειχα με την γειτονισα του διπλανου διαμερισματος γιατί η ηχομονωση όντως ειναι απαραδεκτη αλλά και αυτη χωρίς κατανόηση. Το λεω αυτό γιατι πριν εμεναν στο διπλανο διαμερισμα οι ιδιοκτητες ( οι οποιοι ειχαν ενα μωρακι και παρ ολο που εκλαιγε μερα νυχτα δεν διαμαρτυρηθήκαμε ) και μια φοιτήτρια ( η οποία παρ'όλο που εμενε την εποχη που ηταν τα δικα μας μωρα δεν διαμαρτυρηθηκε ΠΟΤΕ , μαλιστα έλεγε ότι δεν τα ακουγε καν-τοσο ευγενική ήταν )
Ενα βράδυ λοιπόν (3 η ώρα συγκεκριμενα ) η μια μου η κόρη ήταν άρρωστη (πυρετος 42 , εμετοί , πονοκέφαλος ...όλο το σετάκι ) . Επειδη εκλαιγε λοιπόν το παιδι άρχισε να κοπαναει τον τοιχο και να λεει ..κάτι . Εγώ τι έπρεπε να κάνω λοιπόν ? Ή να φιμώσω το παιδί να μην ακούγεται ή πάνω στον καημό μου και στον πόνο μου να της τραβήξω κανα μπινελικι . (φανταζεστε τι εκανα κι γω κι η γυναικα μου )
Ας μου φερνε και την αστυνομια εκεινη την ώρα , και τον εισαγγελεα τον ίδιο δεν νομιζω ότι καποιος θα της εδινε δικιο ...
Η από κάτω και η από πανω γειτονισσα δεν εχουν παραπονεθει ποτε ... Μακαρι να μεναμε σε κατοικιες με τελεια ηχομονωση ή σε καποια μονοκατοικια αλλά όλοι πρεπει να συμβιβαστούμε με τις οχλήσεις των γειτόνων όσο ειναι σε ανεκτα και σε νομιμα πλαισια και να δειχνουμε κατανόηση στις εκτακτες περιπτώσεις (μην μου πείτε ότι δεν εχετε βρεθεί σε παρτυ που κράτησε μεχρι αργα το βράδυ)

Θα με ενδιεφερε πάντως η λύση της ηχομονωσης που ανέφερε ο Zerocool (τι υλικα χρησιμοποιησες και πως το υλοποιησες στους τοιχους ... γυψοσανιδα?) αν και τώρα η γειτονισσα πρεπει να ειναι μες στην καλη χαρα αφου εχουμε μετακομισει... στη Γερμανία (όπου εδώ για να νοικιασει σπίτι οικιγενεια με παιδιά πρεπει να είναι ΠΟΛΥ τυχερή - τα σκυλιά δεκτα ενω τα παιδια όχι )

Γι αυτο ας μην ειμαστε απόλυτοι και ας δείχνουμε κατανοηση ειδικά στα παιδιά ( εχω κολλητο πολύ αξιοπρεπη και ιδαιτερα ευαισθητο σε θεματα ανατροφης αλλά και καλης σχεσης με τους γειτονες αλλά έχει παιδιά ... θηρία τα οποία πραγματι δεν ησυχάζουν με τπτ όπου και να βρεθούν ) .

Zer0c00L
15-12-08, 00:36
τι να σου πω φιλε μου (εγω εχω μαθει και σεβομαι τους παντες και προσπαθω οσο μπορω να μην ενοχλω)

οσο για την ηχομονωση να ξερεις αν εφαρμοστει σε σπιτι που ηδη εχει χτιστει ειναι ακριβη (απλα επειδη εγω το ρετιρε που αγορασα στην κυριολεξια το γκρεμησα και το ξαναεκτισα καταλαβαινεις οτι ηταν ευκολο για το συνεργειο να περασουν οτι ζητησα (αφου πληρωνα για να γινει)

οπως ειπα τα παιδια ειναι παιδια και συμπεριφερονται οπως εχουν μεγαλωσει και οπως και να το κανουμε οταν μεγαλωνουν στην αθηνα που σπανιζουν οι χωροι που εχουν την ασφαλεια να παιζουν τοτε τι ζηταμε.

και εδω που μενω δεν θελουν τα παιδια η τα σκυλια αλλα για κακη τους τυχη σκοπευω να κανω και πολλα παιδια και να εχω πολλα σκυλια αρα θα πρεπει να συμβιβαστουν.

Larry71
15-12-08, 13:11
Αν δοκίμασες όλα αυτά και δεν πέτυχες τίποτα,τι να πω...
Αν και είμαι κατά,υπάρχει torrent με διάφορους ήχους όπως πέρασμα τρένου,πυροβολισμοί,γυναίκα που ουρλιάζει την ώρα του σεξ,γαβγίσματα κλπ.
Τσίτωσέ το και φύγε για διήμερο...

FuS
17-12-08, 02:58
D_J_V εάν σου πω αυθόρμητα την γνώμη μου για την πάρτη σου, το ban το έχω στο τσεπάκι :whistle:

(γίνεται και private βέβαια)

@Zerocool:

+1

Zer0c00L
17-12-08, 03:08
δεν χρειαζεται φιλε μου να φευγεις απο τα ορια

ο φιλος πηρε την φιλικη μου προειδοποιηση οτι καθε ειδους "ηχητικα πειραματα" σε παιδια και σε ζωα που μπορουν να προκαλεσουν "σωματικες βλαβες" η να οδηγησουν σε αξιοποινες πραξεις ειναι ποινικο αδικημα και εχουν κυρωσεις απο τον νομο οποτε να ξερει οτι αν συμβει κατι και πεσει στην αντιληψη μου κατι τετοιο συμφωνα με τα λεγομενα του τοτε απλα θα τον δωσω στεγνα στις αρχες και θα δει ποσο ευκολα παυει να ειναι ανωνυμος πισω απο το ιντερνετ.

υπαρχει και αλλη λυση φιλε μου οπως ειπα
ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΚΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ (αν υπαρχουν βεβαια και δεν ερθουν στην πολη.)

υπαρχει και η λυση που εκανα εγω

ΗΧΟΜΟΝΩΣΗ και ΔΙΠΛΑ ΤΖΑΜΙΑ (δεν ακουω τιποτα ουτε κανω θορυβο που να ακουν οι αλλοι) και υποψιν μενω παγκρατι και κανω παρα πολυ σαματα οταν παιζω παιχνιδια στην ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ η στον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ η κανω αλλα "ακαταλληλα πραγματα"

akisnik
20-12-08, 17:06
Αυτοι που κανουν τετοιο θορυβο δεν καταλαβαινουν ουτε απο συστασεις ουτε απο τιποτα γιατι προφανως ειναι σταρχιδ...στες.αυτο με την προνια ειναι παντως φοβερο!μπραβο σε αυτον που το σκεφτηκε.βαλε και κανα δυο σαλτσες παραπανω στο τηλεφωνο που θα τουσ παρεις οτι τα παιδια τα δερνουν και σκαρφαλωνουν στα καγγελα και βουρ.χα χα φοβερος ο ζερο

Zer0c00L
20-12-08, 23:43
δεν το σκεφτηκα μονο εγω οταν μου χρειαστηκε (το εχει κανει και αλλος πιο μπροστα απο μενα)

παντα υπαρχουν "αναιμακτες λυσεις" που δεν φαινεσαι κιολας (γιατι οι καταγγελιες αυτου του ειδους προστατευονται απο την ανωνυμια)

akisnik
22-12-08, 00:25
Δικαστικά είναι αδύνατον να πας χωρίς δικηγόρο, δεν προβλέπεται. Μοναδική περίπτωση να πας στο εισαγγελέα στην Ευελπίδων (αν εισαι Αθήνα) ένα πρωινό, εκεί δεν χρειάζεται δικηγόρος. Ρωτα στην αστυνομία, αυτοί γνωρίζουν την διαδικασία (εισαγγελέας υπηρεσίας νομίζω λέγεται).

καλη η συμβουλη σου ,αλλα ο εισαγγελεας υπηεσιας ασχολειται με σοβαροτερες υποθεσεις.δεν θα σε αφησουν να μπεις αν τους πεις για τους γειτονες

LOUKAS32
22-12-08, 11:23
παιδια, αυτο το θεμα με τους γειτονες ειναι ΜΕΓΑΛΟ θεμα,......αλλα αλιως τα σκεπτεσαι οταν ειναι μονος στην ζωι,και αλιως οταν εχεις οικογενεια.
πρεπει και εμεις οι μονοι να το καταλαβουμε.

ευτιχος εγω εχω γριουλες στην πολυκατικοια μου.

Cataract
06-01-09, 01:03
γενικά με την πρόνοια τι παίζει όμως? Καλείς σε κάποιο αριθμό ανώνυμα και λες τι γίνεται?

alwaysalone
06-01-09, 02:40
Αν τρεχουν τα παιδακια ας βαλουν οι γονεις χαλι ή κατι ειδικο τελοσπαντων (κατι θα υπαρχει στην αγορα) που να πατας και να μην ενοχλεις...Ας βαλουν στα παιδακια μαλακα σοσωνια σαν αυτα που εχουν οι γιαγιαδες...

Δε χρωσταει κανεις να ακουει περπατηματα, ουρλιαχτα, γαβγισματα και οτιδηποτε.
Ενταξει δε λεμε για μεμωνομενους θορυβους πχ καποιος καβγάς ή καποιο πεσιμο. Αναφερομαι στο συνεχες και αδιακοπο θορυβο.

Ευτυχως εμενα ο απο πανω, λειπει τον περισσοτερο καιρο, αλλά ΟΠΟΤΕ ερχεται, για αυτον η μερα του ξεκινα στη 1 τη νυχτα. Οποτε καταλαβαινετε, η σκουπα παει συννεφο...

Οπως δεν ενοχλω εγω, ετσι δε θελω να με ενοχλουν..Και οχι, μικρη δεν εκανα φασαρια. Ισως καποιοι μεμονωμενοι τσακωμοι, αλλά οχι δε γκαριζα σα κακομαθημενο, οχι επειδη δεν ηθελα αλλά γιατι έτσι έμαθα.

duende
06-01-09, 03:06
D_J_V εάν σου πω αυθόρμητα την γνώμη μου για την πάρτη σου, το ban το έχω στο τσεπάκι :whistle:

(γίνεται και private βέβαια)

@Zerocool:

+1

do not feed the trolls φιλε μου..;)
οχι τπτ αλλο, αλλα δυσφημιζει και τον συμπαθη μας αστερια :p

LOUKAS32
06-01-09, 10:56
Αν τρεχουν τα παιδακια ας βαλουν οι γονεις χαλι ή κατι ειδικο τελοσπαντων (κατι θα υπαρχει στην αγορα) που να πατας και να μην ενοχλεις...Ας βαλουν στα παιδακια μαλακα σοσωνια σαν αυτα που εχουν οι γιαγιαδες...

Δε χρωσταει κανεις να ακουει περπατηματα, ουρλιαχτα, γαβγισματα και οτιδηποτε.
Ενταξει δε λεμε για μεμωνομενους θορυβους πχ καποιος καβγάς ή καποιο πεσιμο. Αναφερομαι στο συνεχες και αδιακοπο θορυβο.

Ευτυχως εμενα ο απο πανω, λειπει τον περισσοτερο καιρο, αλλά ΟΠΟΤΕ ερχεται, για αυτον η μερα του ξεκινα στη 1 τη νυχτα. Οποτε καταλαβαινετε, η σκουπα παει συννεφο...

Οπως δεν ενοχλω εγω, ετσι δε θελω να με ενοχλουν..Και οχι, μικρη δεν εκανα φασαρια. Ισως καποιοι μεμονωμενοι τσακωμοι, αλλά οχι δε γκαριζα σα κακομαθημενο, οχι επειδη δεν ηθελα αλλά γιατι έτσι έμαθα.

εγω εφυγα για αυτον τον λογο απο τους γονεις, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟ την φασαρια, οταν ερχομαι απο δουλεια θελω PEACE !
τεσπα προς το παρων ειμαι καλα στο νεο διαμερισμα ,δεν παιζει πολυς θορυβος , απο πανω κυριλε δοξα τον θεο.
πιο διπλα κατι γριουλες, και παρα διπλα τα ιδια γριουλα λοοοολλλ


αρα ειμαι εγω και ι γριες μου και περναμε τζαματα :oneup:

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟ τον υπερβολικο θορυβο απλα RESCPET!!!!

τωρα οσον αφορα τα παιδια.....δεν ξερω καποια στιγμη θα γινουμε και εμεις "ισως" γονεις....σκεφτειτε το και απο την αλλη πλευρα.

Zer0c00L
06-01-09, 20:00
εγω εφυγα για αυτον τον λογο απο τους γονεις, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟ την φασαρια, οταν ερχομαι απο δουλεια θελω PEACE !
τεσπα προς το παρων ειμαι καλα στο νεο διαμερισμα ,δεν παιζει πολυς θορυβος , απο πανω κυριλε δοξα τον θεο.
πιο διπλα κατι γριουλες, και παρα διπλα τα ιδια γριουλα λοοοολλλ


αρα ειμαι εγω και ι γριες μου και περναμε τζαματα :oneup:

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟ τον υπερβολικο θορυβο απλα RESCPET!!!!

τωρα οσον αφορα τα παιδια.....δεν ξερω καποια στιγμη θα γινουμε και εμεις "ισως" γονεις....σκεφτειτε το και απο την αλλη πλευρα.

φιλε μου σεβαστο το δικαιωμα σου να θες ησυχια μετα απο μια κουρασμενη μερα στην δουλεια

και σαφως αμα εχει ο γειτονας σκυλια-γατια-πουλια η παιδια θα πρεπει να το σεβαστει με τον οποιοδηποτε τροπο να σε αφησει τις ωρες κοινης ησυχιας να εχεις οντως την ησυχια σου.

εκει που διαφωνω ειναι ομως στις ακραιες περιπτωσεις που ακουσα εδω περι ηχητικων και λοιπων πειραματων σε ζωα η σε ανθρωπους.

sdikr
06-01-09, 20:05
φιλε μου σεβαστο το δικαιωμα σου να θες ησυχια μετα απο μια κουρασμενη μερα στην δουλεια

και σαφως αμα εχει ο γειτονας σκυλια-γατια-πουλια η παιδια θα πρεπει να το σεβαστει με τον οποιοδηποτε τροπο να σε αφησει τις ωρες κοινης ησυχιας να εχεις οντως την ησυχια σου.

εκει που διαφωνω ειναι ομως στις ακραιες περιπτωσεις που ακουσα εδω περι ηχητικων και λοιπων πειραματων σε ζωα η σε ανθρωπους.

Και εγώ διαφώνουσα μέχρι που είδα οτι με γράφουν στα αγράφα,

Zer0c00L
06-01-09, 20:13
Και εγώ διαφώνουσα μέχρι που είδα οτι με γράφουν στα αγράφα,

φιλε sdikr αν σε γραφουν στα αγραφα οπως λες (παντα εννοειτε σε ωρες κοινης ησυχιας) τοτε πας βαση κανονισμου πολυκατοικιας η βαση νομων του κρατους και βρισκεις την λυση

(τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση μιας και ειμαι ιδιοκτητης του διαμερισματος τελευταιου οροφου που μενω και ο κακος γειτονας ειναι ενοικιαστης βρεθηκε η λυση απο τις αρχες αφου αυτος δεν καταλαβαινε απο λογια και εγω δεν πηγα στο σπιτι του να τους σπασω στο ξυλο και τους δυο γονεις και μετα να δειρω και τα παιδια γιατι τοτε θα το επιανε το νοημα.

τους αναγκασαν να παρουν καθε μετρο και τις ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ να ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΣΥΧΙΑ αλλιως σε αντιθετη περιπτωση θα πηγαιναν στο αυτοφωρο και θα πληρωναν και τα αναλογα προστιμα.
οπως εγω φροντιζα τα σκυλια μου να μην ενοχλουν κανεναν ετσι και αυτοι οφειλαν να το κανουν με τα παιδια τους (που σαφως ειναι χαρα να υπαρχουν σε ενα σπιτι αλλα θα πρεπει να υπακουν σε κανονες)

απλα πραγματα

τωρα αν ολα αυτα αποτυχουν υπαρχει η λυση να παρεις εσυ μετρα να μην σε ενοχλουν (κοστιζει κατι παραπανω).

η

πας απο διπλα και τους κανεις μαυρους στο ξυλο (με εναν καλο δικηγορο την βγαζεις και καθαρη)

χεχε

sdikr
06-01-09, 20:16
φιλε sdikr αν σε γραφουν στα αγραφα οπως λες (παντα εννοειτε σε ωρες κοινης ησυχιας) τοτε πας βαση κανονισμου πολυκατοικιας η βαση νομων του κρατους και βρισκεις την λυση

(τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση μιας και ειμαι ιδιοκτητης του διαμερισματος τελευταιου οροφου που μενω και ο κακος γειτονας ειναι ενοικιαστης βρεθηκε η λυση απο τις αρχες αφου αυτος δεν καταλαβαινε απο λογια και εγω δεν πηγα στο σπιτι του να τους σπασω στο ξυλο και τους δυο γονεις και μετα να δειρω και τα παιδια γιατι τοτε θα το επιανε το νοημα.

τους αναγκασαν να παρουν καθε μετρο και τις ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ να ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΣΥΧΙΑ αλλιως σε αντιθετη περιπτωση θα πηγαιναν στο αυτοφωρο και θα πληρωναν και τα αναλογα προστιμα.
οπως εγω φροντιζα τα σκυλια μου να μην ενοχλουν κανεναν ετσι και αυτοι οφειλαν να το κανουν με τα παιδια τους (που σαφως ειναι χαρα να υπαρχουν σε ενα σπιτι αλλα θα πρεπει να υπακουν σε κανονες)

απλα πραγματα

τωρα αν ολα αυτα αποτυχουν υπαρχει η λυση να παρεις εσυ μετρα να μην σε ενοχλουν (κοστιζει κατι παραπανω).

η

πας απο διπλα και τους κανεις μαυρους στο ξυλο (με εναν καλο δικηγορο την βγαζεις και καθαρη)

χεχε

το πρόβλημα εδώ είναι οτι πλέον συμφώνα με τον νομό δεν υπάρχει ώρα κοινής ησυχίας

Zer0c00L
06-01-09, 20:24
το πρόβλημα εδώ είναι οτι πλέον συμφώνα με τον νομό δεν υπάρχει ώρα κοινής ησυχίας

δεν το καταλαβαινω τι εννοεις με αυτο.?

ο νομος καθοριζει ακριβως τις ωρες κοινης ησυχιας και ισχυουν παντου στην ελληνικη επικρατεια.

για ξεκαθαρισε μου τι εννοεις μηπως το καταλαβω η μηπως μπορω να σου βρω λυση.



Ώρες κοινής ησυχίας

Ώρες μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας θεωρούνται οι εξής:
Α. Κατά τη θερινή περίοδο από 15:00 έως 17:30 και από 23:00. έως 07:00.
Β. Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30.
Θερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα, από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου και ως χειμερινή το χρονικό διάστημα, από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.

hammer21
06-01-09, 20:25
το πρόβλημα εδώ είναι οτι πλέον συμφώνα με τον νομό δεν υπάρχει ώρα κοινής ησυχίας

Αληθεια?απο ποτε ισχυει αυτο?

sdikr
06-01-09, 20:28
δεν το καταλαβαινω τι εννοεις με αυτο.?

ο νομος καθοριζει ακριβως τις ωρες κοινης ησυχιας και ισχυουν παντου στην ελληνικη επικρατεια.

για ξεκαθαρισε μου τι εννοεις μηπως το καταλαβω η μηπως μπορω να σου βρω λυση.


το μεσημέρι εδώ και καιρό δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας

Θάνος
06-01-09, 20:33
Εφ' όσον υπάρχει συνεχές ωράριο στα μαγαζιά, πως υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας το μεσημέρι? :hmm:

Zer0c00L
06-01-09, 20:44
η νομοθεσια που δεν ειναι μονο ελληνικη αλλα και ευρωπαικη λεει τα παραπανω που αναφερα (νομικος δεν ειμαι αλλα θα ψαξω να βρω και τις αναλογες διαταξεις να σας τα πω επακριβως.)

αυτο που λεω κοινη ησυχια ισχυει για τα σπιτια μας. τωρα αν εχετε μαγαζια κτλ δεν ξερω

Θάνος
06-01-09, 21:05
..αναφερόμενος στα μαγαζιά ήθελα να πω ότι, αν υπάρχουν μαγαζιά στο ισόγειο της πολυκατοικίας, ο πρώτος όροφος γενικά υποφέρει..κι αν έχει φασαρία κι από τον πάνω όροφο, ακούει φασαρία σε "dolby surround"...:(

apok
07-01-09, 00:14
Σήμερα για πρώτη φορά στη ζωή μου κάλεσα την Αστυνομια.

Δεν πηγαινε άλλο με τα γαϊδούρια!!!

BlueAngel
07-01-09, 00:38
..και ήρθε η αστυνομια????

xmperop1
07-01-09, 01:37
το μεσημέρι εδώ και καιρό δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας

Και όμως ισχύει κανονικά.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


..και ήρθε η αστυνομια????

Είναι τουλάχιστον υποχρεωμένη να πάει αφού υπάρχει κλήση επώνυμη από πολίτη.
Τώρα το πότε θα πάει......
Αν και 2 φορές που τους φώναξα ήρθαν σε 15 λεπτά.

apok
07-01-09, 16:44
..και ήρθε η αστυνομια????

Κανονικότατα και σε 10' κιολας:)


( βλέπεις δεν ηταν καμια ληστεία :p )

........Auto merged post: apok πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το μεσημέρι εδώ και καιρό δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας

Κάνεις λάθος

Χειμερινή ώρα

15.30 - 17.30

22.00 - 07.00

pk33
08-01-09, 18:10
Δυστυχώς στην Ελλάδα για να επιζήσεις θα πρέπει:
1. Να είσαι καπνιστής
2. Να βάζεις στη διαπασών τη μουσική στο αυτοκίνητό σου
3. Να έχεις νυχτερινό μαγαζί που να παίζι τη μουσική τέρμα χωρίς να υπολογίζει ώρες κοινής ησυχίας
4. Να μιλάς έτσι ώστε να σε ακούν όλοι
5. Να έχεις σκύλο και να τον εκπαιδεύσεις να γαυγίζει ασταμάτητα όλο το βράδυ

Αν ζητήσεις τα αυτονόητα, δηλαδή, να μην είσαι παθητικός καπνιστής, να μην ακούς φασαρία στις ώρες κοινής ησυχίας, να μην ακούς κοπρόσκυλα να γαυγίζουν στις ώρες κοινής ησυχίας, τότε είσαι:
1. Ρατσιστής κατά των καπνιστών
2. Σπαστικός γιατί δεν αφήνεις τους γυφτοελληνάρες να "διασκεδάσουν" με τη μουσική στη δπαπασόν στις 3 το βράδυ
3. Οπισθοδρομικός γιατί απλά θέλεις να κοιμάσαι το βράδυ

Collective_Soul
08-01-09, 20:32
Καλα αυτα ειναι γνωστα πραγματα
Το ελλειμα παιδειας σε ολο του το μεγαλειο

hammer21
08-01-09, 21:10
Δυστυχώς στην Ελλάδα για να επιζήσεις θα πρέπει:
1. Να είσαι καπνιστής
2. Να βάζεις στη διαπασών τη μουσική στο αυτοκίνητό σου
3. Να έχεις νυχτερινό μαγαζί που να παίζι τη μουσική τέρμα χωρίς να υπολογίζει ώρες κοινής ησυχίας
4. Να μιλάς έτσι ώστε να σε ακούν όλοι
5. Να έχεις σκύλο και να τον εκπαιδεύσεις να γαυγίζει ασταμάτητα όλο το βράδυ

Αν ζητήσεις τα αυτονόητα, δηλαδή, να μην είσαι παθητικός καπνιστής, να μην ακούς φασαρία στις ώρες κοινής ησυχίας, να μην ακούς κοπρόσκυλα να γαυγίζουν στις ώρες κοινής ησυχίας, τότε είσαι:
1. Ρατσιστής κατά των καπνιστών
2. Σπαστικός γιατί δεν αφήνεις τους γυφτοελληνάρες να "διασκεδάσουν" με τη μουσική στη δπαπασόν στις 3 το βράδυ
3. Οπισθοδρομικός γιατί απλά θέλεις να κοιμάσαι το βράδυ


Eτσι ακριβως:oneup:

Να προθεσω στο τελευταιο οτι εισαι και φλωρος συμφωνα με τους παντα σωστους ελληναραδες:down:

D_J_V
09-01-09, 01:22
Ξεχάσατε τον ΦΡΑΠΕ στον αυτοκίνητο ή στην καφετέρια επι 6 ώρες... :p

LOUKAS32
09-01-09, 11:23
χαχαχαχαχαχαχαα

"δεν εχω λεφτα".....γεματα τα μπουζουκια καθημερινα......

"δεν εχω βενζινα" ...ολα τα αμαξια εξω μερα νυχτα.....

"δεν εχω Υ/Η" ....2-3 στο σπιτι......

"δεν εχω ΝΟΒΑ" τι κριμα λολ

δεν δεν δεν .....ολα τα εχουμε..

ΥΓΕΙΑ παιδια σκ@τα ιδια ειμαστε ολοι -Ελληνες -> ξενοι same shit

manoulamou
09-01-09, 11:55
Tο τελευταιο θα το διορθωσω ολιγον:
Ξενοι που στην χωρα τους ειναι τυπος και υπογραμμος παραδειγμα για εμας τους Βαλκανιους
οταν περασουν τα συνορα μας ΤΟΤΕ οντως γινονται the same shit with us,
κατ εφαρμογην του ρηθεντος "οταν εισαι στην Ρωμη φερσου σαν Ρωμαιος"...
:twisted:
δειτε τους νταλικιερηδες τους Γερμανους και θα καταλαβετε τι γινεται!

pk33
09-01-09, 13:06
εγώ δεν καταλαβαίνω το άλλο....Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό, είναι τύπος και υπογραμμός...ούτε καπνίζουν, ούτε φωνάζουν, ούτε βάζουν δυνατά τη μουσική. Όταν είναι στην Ελλάδα, ξαφνικά ξεχνάμε τους γύρω μας.....

Α στην Καστέλλα που μένω πήρα και τηλέφωνο στην Δημοτική Αστυνομία για την φασαρία που κάνει το cocoon τα καλοκαίρια....φυσικά δεν έκαναν τίποτα. Την άλλη μέρα στο φούρνο έμαθα ότι κάποιος άλλος στη γειτονιά που έκανε επώνυμη καταγγελία για φασαρία, βρήκε το αυτοκίνητό του σπασμένο.
Δυστυχώς τα ευαγή ιδρύματα και οι μπράβοι τους, απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας από την αστυνομία (και την ΕΛΑΣ αλλά πολύ περισσότερο από τη Δημοτική αστυνομία)
Καλά δεν αναφέρομαι σε άλλα πράγματα για τον Πειραιά όπως πεζοδρόμια, ανακύκλωση, καθαριότητα.....αυτά είναι ψηλά γράμματα για τον Φασούλα...τι να κάνουμε με τέτοιο ύψος φαίνεται ότι το μυαλό δεν έφτασε πάνω στο κεφάλι (καλά αυτό φαινόταν και όταν έπαιζε μπάσκετ..τώρα πως δεν το είδαν όσοι τον ψήφισαν....)

........Auto merged post: pk33 πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξεχάσατε τον ΦΡΑΠΕ στον αυτοκίνητο ή στην καφετέρια επι 6 ώρες... :p

Αυτά όμως δεν ενοχλούν τους γύρω σου....

Alexander_T
09-01-09, 14:05
Δυστυχώς στην Ελλάδα για να επιζήσεις θα πρέπει:
1. Να είσαι καπνιστής
2. Να βάζεις στη διαπασών τη μουσική στο αυτοκίνητό σου
3. Να έχεις νυχτερινό μαγαζί που να παίζι τη μουσική τέρμα χωρίς να υπολογίζει ώρες κοινής ησυχίας
4. Να μιλάς έτσι ώστε να σε ακούν όλοι
5. Να έχεις σκύλο και να τον εκπαιδεύσεις να γαυγίζει ασταμάτητα όλο το βράδυ

Αν ζητήσεις τα αυτονόητα, δηλαδή, να μην είσαι παθητικός καπνιστής, να μην ακούς φασαρία στις ώρες κοινής ησυχίας, να μην ακούς κοπρόσκυλα να γαυγίζουν στις ώρες κοινής ησυχίας, τότε είσαι:
1. Ρατσιστής κατά των καπνιστών
2. Σπαστικός γιατί δεν αφήνεις τους γυφτοελληνάρες να "διασκεδάσουν" με τη μουσική στη δπαπασόν στις 3 το βράδυ
3. Οπισθοδρομικός γιατί απλά θέλεις να κοιμάσαι το βράδυ

Σωστότατος!!!!

D_J_V
09-01-09, 15:36
Χαίρομαι ποθ βρίσκω ανθρώπους που με νιώθουν...
Δυστυχώς σε αυτή την ΑΣΥΔΩΤΗ χώρα εμείς χαρακτηριζόμαστε κομπλεξικοί, γεροντοκόρες και ξενέρωτοι...
Οπως λέει ο φίλος εάν δεν είσαι ο ΖΟΡΜΠΑ ΔΕ ΓΡΗΚ σε κοιτάνε με μισό μάτι...
ΠΡΕΠΕΙ να είσαι φασαρίας, ΠΡΕΠΕΙ να ενοχλεί ΟΛΗ η φαμίλια σου τους γύρω, ΠΡΕΠΕΙ να καπνίζεις, ΠΡΕΠΕΙ να πίνεις πολύ και ΠΡΕΠΕΙ να συχνάζεις στο ΓΚΑΖΖΖΖΙ και του ΨΨΨΥΡΗ για να είσαι ΙΝ...
ΕΛΕΟΣ...

manoulamou
09-01-09, 19:14
Πολυ απλα, εαν δεν εχεις ενστικτα και συμπεριφορες ζουγκλας
θεωρεισαι αρνακι προς βρωσιν εκτος Πασχα!:viking

atomsk
09-01-09, 22:37
χεχ δε το πίστευα ότι θα έβρισκα τέτοιο thread μέσα στην απελπισία μου και ειδικά στο adsl gear.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα κολό-παιδα του πάνω ορόφου. Πρίν μερικούς μήνες ουρλίαζανε, κλαίγανε και φωνάζανε. Μετά απο επανηλημένες παρατηρήσεις το γυρίσαν στο τρέξιμο, σύρσιμο τον επίπλων, χτύπηματα, καρφώματα και δε ξέρω και εγώ τι άλλο. Πάλι παρατηρήσεις με απάντηση απο το λάκη το πατέρα τους οτι "εμείς δε κάνουμε φασαρία", ...καλά ok κάνει ο φούφουτος που μένει μεταξύ 2ου και 3ου ορόφου.

Θα δοκιμάσω το κολπάκι με τις υψηλές συχνότητες ..η αλήθεια είναι ότι το έβαλα να παίξει για λίγο αλλά δε το ακούω πολύ δυνατά παρόλο που βάζω διαπασών τα ηχεία μου (είμαι 28 ετών). Η πλάκα είναι πως αφού το έβαλα να παίξει μερικές φορές η φασαρία σταμάτησε, αχαχα λέτε; Πάντως θα κάνω ένα μικρό research και αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο θα επενδύσω σε μεγαλύτερα ηχεία μιας και το ηχοσύστημα του PC έχει γεράσει και θα δώ τα κολό-παιδα να ματώνουν απο τα αυτιά μουαχαχαχα:p

Zer0c00L
10-01-09, 03:40
να προσεχεις ομως γιατι αν τους προκαλεσεις σωματικη βλαβη θα πας μεσα (φυλακη) διοτι οπως ξερεις τα πειραματα σε παιδια ειναι ποινικο αδικημα φιλε μου.

δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο που διαμαρτυρεσαι αλλα υπαρχει και αλλος τροπος να βρεις το δικιο σου απο το να κανεις κατι το ακραιο.

διοτι π.χ αν ημουν γονεας αυτων των κωλοπαιδων που λες και επεφτε στην αντιληψη μου το πειραμα σου εναντια στα παιδια ξερεις τι απλο θα σου εκανα και θα ετρεχες μια ωραια μηνυση για παρανομα πειραματα σε παιδια + σωματικη βλαβη κτλ και μετα να δω πως θα ξεμπλεξεις.

φιλικα στο λεω υπαρχουν πιο ειρηνικοι τροποι ακομα και αν εχεις να κανεις με γαιδουρια γειτονες.

οπως και πολυ σωστα αναφερουν αλλοι φιλοι τι ισχυει για να εισαι ΙΝ στην ελλαδα.

D_J_V
10-01-09, 19:43
Ασε μας ρε Zerocool...
ΑΣ αποδείξουν ΑΝ μπορούν κάτι...
Εγω τα έδιωξα 3 τετράγωνα παρακάτω!!
Κι ας έχω ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΚΟΗ και το ακούω ΛΙΓΟ και εγω!!!
Ο ΣΩΣΤΟΣ ΓΟΝΕΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ...
Αν θέλει να ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΗ μέρα να τα πάει στην εξοχή να δούν και λίγο πράσινο αντι να τα έχει κλεισμένα στα τσιμέντα να γίνουν πρεζόνια...

Zer0c00L
10-01-09, 19:55
φιλε D_J_V σου ειπα και παλι δεν διαφωνω οτι εχεις δικιο να θες την ησυχια σου τις ωρες κοινης ησυχιας.
οπως και δεν διαφωνω για αυτα που λες περι ΣΩΣΤΟΥ ΓΟΝΕΑ.

διαφωνω ομως με τα πειραματα αυτα που μπορει να προκαλεσουν βλαβη.

επισης να ξερεις οτι μπορουν να το αποδειξουν και να παρουν ολα τα απαραιτητα μετρα.

διοτι ξεχνας μια μικρη λεπτομερεια (οτι το λες δημοσια σε ενα φορουμ) μπορει να εκμεταλευεσαι την ανωνυμια του διαδικτυου αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι αν συντρεχουν λογοι (που διαπρατει καποιος αδικημα αυτη δεν ισχυει τοτε) και σε βρισκουν ποιος εισαι και αναλογα τρως τις κυρωσεις για την πραξη σου.

LOUKAS32
10-01-09, 20:43
καλα παιδια, ολοι λετε περι "σωστο γονεα" για να γινουμε και εμεις γονεις πρωτα και μετα μιλαμε....

που να το κανεις καλα το παιδι? γιαυτο και λεγεται παιδι.

ΑΣΕ μετακομισε μολις σημερα μια διπλα μου φασαριωζα.....φωνη καμπανα χαχαχαχαχααχαχαχαχα

μανα και κορη χαλια φωνες εχουν.

ΚΑΤΣΕ ομως....κατσε....8α της χωσω μπασακι......μια ημερα μεσημερι να στρωσει εαν συνεχιστει να χεστει πανω της:)

This is WAR!

LOL

@ ADSLgr.com All rights reserved.