PDA

Επιστροφή στο Forum : Φασαρία και οι από πάνω γείτονες



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

G.F.D
10-01-09, 21:24
ΚΑΤΣΕ ομως....κατσε....8α της χωσω μπασακι......μια ημερα μεσημερι να στρωσει εαν συνεχιστει να χεστει πανω της:)

This is WAR!

LOL

:rofl::rofl:

Kαλά τα λέτε αλλα αν δεν κάνεις τις *αλακίες σου σαν παιδάκι πότε θα τις κάνεις(; )Πες οτι κάνει παρατήρηση ο γονιός στο παιδί και το παιδί κλασσικά τον γράφει τι θα κάνει;Θα το δείρει;Και το καλύτερο υπόδειγμα γονέα να είναι αν το παιδι ειναι διαβολάκι...

Zer0c00L
10-01-09, 21:48
απο την μια ειναι οι γονεις
απο την αλλη ειναι τα παιδια = διαβολακια
απο την αλλη ειναι οι γειτονες
απο την αλλη ειναι η νομοθεσια περι κοινης ησυχιας
απο την αλλη ειναι τα κατοικιδια ζωα

το κακο ειναι οτι λειτουργει η νομοθεσια (οπως ολες στην ελλαδα) και δεν βρισκεις παντα το δικιο σου (αν δεν εχεις τα μεσα)

το καλυτερο ειναι αυτο που εχω κανει εγω (μονωση + πορτες/παραθυρα) και δεν ενοχλω κανεναν ουτε με ενοχλουν και κανω οτι γουσταρω στο σπιτι μου.

και ετσι ουτε τσακωνομαι ουτε καλω αστυνομιες κτλ.

εκτος οτι με την μονωση τωρα το χειμωνα εχω και σταθερη θερμοτητα σε ολο το σπιτι.

hammer21
10-01-09, 21:52
Οντως μια γερη μονωση ειναι η καλυτερη λυση.Κανεις οτι θες και κανουν οτι θελουν.Και ολα μελι γαλα.Αλλα αν δεν μενεις σε καινουργιο σπιτι τι γινεται?

Zer0c00L
10-01-09, 22:00
καταρχην δεν μενω σε καινουργια πολυκατοικια (20-30 ετων ειναι) απλα πριν ερθω και κατοικησω στο δικο μου σπιτι (εδω περα) μπηκαν μαστοροι και διαμορφωσαν το εξωτερικο και το εσωτερικο οπως το θελαμε εμεις με ολες τις υποδομες (κοινως το διαλυσανε και το ξαναχτισανε)

και ετσι εχω και μονωση + παραθυρα + πορτες και οτι αλλο θελω εγω.

αλλωστε αυτα που εβαλα εγω πριν 8 χρονια τωρα θα τα ζηταει το κρατος υποχρεωτικα για να σου δωσει το νεο πιστοποιητικο ενεργειας καπως ετσι το λενε (αν δεν τα εχεις δεν θα μπορεις ουτε να το πουλησεις το ακινητο ουτε να το μεταβιβασεις στο παιδι σου ουτε τιποτα αρα υποχρεωτικα θα αναγκαστουν ολοι να κανουν κατι τετοια μετρα)

αν δεις δελτια ειδησεων το λενε συχνα.

hammer21
10-01-09, 22:16
αν δεν τα εχεις δεν θα μπορεις ουτε να το πουλησεις το ακινητο ουτε να το μεταβιβασεις στο παιδι σου ουτε τιποτα αρα υποχρεωτικα θα αναγκαστουν ολοι να κανουν κατι τετοια μετρα

Απο ποτε ισχυει αυτο?Εγω πριν 1,5 μηνα μετακομισα(αγοραπωλησια) και δεν μας ειπε κανενας τιποτα.

G.F.D
10-01-09, 22:26
Εχεις δίκιο Zer0c00L.Στο θέμα φασαρίας παιδιών θα μπορούσε ο παθών όταν πετύχει αυτά τα παιδάκια να τα παρακαλέσει όμορφα και ωραία να κάνουν ησυχία τις τάδε ώρες γιατί μπλα μπλα μπλα...

Την ευγένεια όλοι την εκτιμούν.Τώρα αν μου πείτε οτι παιδι=ανωριμότητα υπάρχει και η ντροπή που θα νιώσει.
Πάμε και στην εξαίρεση του κανόνα μετά,αν ούτε τότε χαμπαριάζει η μαθαίνεις να ζείς με αυτό η ότι είπε ο Zer0c00L

Zer0c00L
10-01-09, 22:26
αν δεις στα δελτια ειδησεων το λενε ολοι.

πρωτα θα ισχυει για ολη την πολυκατοικια "κοινοχρηστοι χωροι" (πραγμα που θα πληρωσουν οι ιδιοκτητες)

και μετα εχουν σειρα τα διαμερισματα.

αυτο λενε οτι θα ειναι το "πρασινο πιστοποιητικο" η ενεργειας καπως ετσι θα το λενε (το λεει πολυ συχνα ο "αυτιας" στο δελτιο ειδησεων.

@all

εγω για αυτο προτιμησα αυτη την λυση διοτι οταν ερχομαι απο την εργασια κουρασμενος δεν εχω ουτε την ορεξη να τσακωθω η να πυροβολησω κανεναν ουτε βεβαια να γινω ο κακος στην γειτονια και να καλω την αστυνομια καθε τρεις και λιγο ας κανουν αλλη δουλεια να πιασουν κανεναν κλεφτη.

και ετσι εχω γλυτωσει απο καυγαδες κτλ και εχω και την ησυχια μου και δεν με ενδιαφερουν ουτε τα παιδια ουτε τα κατοικιδια (που εχω και δυο λυκοσκυλα και φαντασου ουτε αυτα δεν κανουν φασαρια γιατι δεν ακουν φασαρια (ολη μερα κοιμουνται))

alwaysalone
12-01-09, 02:15
@Zer0c00L,

ποσο σου κοστισε όλο αυτο και που απευθυνθηκες?

pk33
12-01-09, 13:21
πάντως και εμείς παιδάκια έχουμε κάνει και θυμάμαι πως αν κάποιο μεσημέρι τολμούσαμε να κάνουμε λίγι φασαρία (δεν μιλάμε σε επίπεδο παρατήρησης από γείτονες), τρώγαμε ένα ξεχέσιμο από μπαμπά και μαμά που δεν τολμούσαμε να μιλήσουμε για μία βδομάδα. Πότέ δεν μας είχε παραπονεθεί γείτονας, ούτε εμείς είχαμε κάνει παράπονα σε γείτονα που είχε παιδάκια αντίστοιχης ηλικίας (μιλάμε πριν 30 χρόνια όταν ήμουν δημοτικό και η αδελφή μου στην ζουζουνοηλικία των 2-3).
Τώρα οι γονείς δεν καταλαβαίνω πως την έχουν δει αλλά ποτέ δεν κάνουν παρατήρηση στα παιδάκια τους, κι καλά για να μην τους δημιουργήσουν ψυχικά τραύματα, και έτσι αυτά γίνονται κολοπαιδάκια. Στις παρέες που συζητάω, καταλαβαίνω ότι είμαι από τους λίγους που λέω "όχι" στο παιδί μου (20 μηνών), που δεν του αγοράζω κάθε μέρα δώρα, αλλά μόνο χριστουγεννα-Πάσχα-Γιορτή-γενέθλια (όπως έκαναν δηλαδή οι πατεράδες μας σε εμάς) και το αφήνω να κλαίει και να χτυπιέται όταν του κάνω παρατήρηση.
Ναι το άφησα να κλαίει αρκετά, και ίσως έπρηξα τους γείτονες λίγο, αλλά γιαυτό έμαθε πλέον να κοιμάται μόνο του, και επ πάση περιπτώση, άλλο το να είμαστε ανεκτικοί στο κλάμα των νεογέννητων, και άλλο στη φασαρία παιδιών που δεν έχουν τρόπους.
Δυστυχώς αν στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του δεν μάθει ο άνθρωπος τί σημαίνει "οχι" και ότι δεν μπορεί να έχει ότι ζητήσει, μετά έχει γίνει πλέον κολόπαιδο και δεν αλλάζει τίποτα.

Zer0c00L
13-01-09, 01:43
@Zer0c00L,

ποσο σου κοστισε όλο αυτο και που απευθυνθηκες?

το ποσο κοστισε (κατι χιλιαρικα ευρω) ηταν εργοταξιο το σπιτι και ολη την δουλεια την εκανε τεχνικο συνεργειο (ξερεις αυτα με ολους τους μαστορους) αλλα το ηξερα απο την παλια δουλεια μου (εστηνε τα καταστηματα εκει που δουλευα)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πάντως και εμείς παιδάκια έχουμε κάνει και θυμάμαι πως αν κάποιο μεσημέρι τολμούσαμε να κάνουμε λίγι φασαρία (δεν μιλάμε σε επίπεδο παρατήρησης από γείτονες), τρώγαμε ένα ξεχέσιμο από μπαμπά και μαμά που δεν τολμούσαμε να μιλήσουμε για μία βδομάδα. Πότέ δεν μας είχε παραπονεθεί γείτονας, ούτε εμείς είχαμε κάνει παράπονα σε γείτονα που είχε παιδάκια αντίστοιχης ηλικίας (μιλάμε πριν 30 χρόνια όταν ήμουν δημοτικό και η αδελφή μου στην ζουζουνοηλικία των 2-3).
Τώρα οι γονείς δεν καταλαβαίνω πως την έχουν δει αλλά ποτέ δεν κάνουν παρατήρηση στα παιδάκια τους, κι καλά για να μην τους δημιουργήσουν ψυχικά τραύματα, και έτσι αυτά γίνονται κολοπαιδάκια. Στις παρέες που συζητάω, καταλαβαίνω ότι είμαι από τους λίγους που λέω "όχι" στο παιδί μου (20 μηνών), που δεν του αγοράζω κάθε μέρα δώρα, αλλά μόνο χριστουγεννα-Πάσχα-Γιορτή-γενέθλια (όπως έκαναν δηλαδή οι πατεράδες μας σε εμάς) και το αφήνω να κλαίει και να χτυπιέται όταν του κάνω παρατήρηση.
Ναι το άφησα να κλαίει αρκετά, και ίσως έπρηξα τους γείτονες λίγο, αλλά γιαυτό έμαθε πλέον να κοιμάται μόνο του, και επ πάση περιπτώση, άλλο το να είμαστε ανεκτικοί στο κλάμα των νεογέννητων, και άλλο στη φασαρία παιδιών που δεν έχουν τρόπους.
Δυστυχώς αν στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του δεν μάθει ο άνθρωπος τί σημαίνει "οχι" και ότι δεν μπορεί να έχει ότι ζητήσει, μετά έχει γίνει πλέον κολόπαιδο και δεν αλλάζει τίποτα.

ακριβως οπως τα ειπες με καλυψες απολυτα.

για να μην δημιουργησουν ταχα ψυχολογικα προβληματα δεν λενε τιποτα οι γονεις ουτε καν λιγο ξυλο αμα κανουν αταξιες (λες και εμεις εχουμε ψυχολογικα προβληματα η εχουμε γινει δολοφονοι)

αν και το τελευταιο θα γινοταν αν δεν μπορουσα να εχω την ησυχια μου μετα απο την δουλεια η θα τα σκοτωνα εγω τα καλοπαιδα η θα εστελνα τα σκυλια.

αλλα τι περιμενεις οταν η αθηνα εχει μαζεψει το 80% του πληθυσμου της ελλαδας + τους αλλοδαπους.

Tiven
13-01-09, 01:45
πάντως και εμείς παιδάκια έχουμε κάνει και θυμάμαι πως αν κάποιο μεσημέρι τολμούσαμε να κάνουμε λίγι φασαρία (δεν μιλάμε σε επίπεδο παρατήρησης από γείτονες), τρώγαμε ένα ξεχέσιμο από μπαμπά και μαμά που δεν τολμούσαμε να μιλήσουμε για μία βδομάδα. Πότέ δεν μας είχε παραπονεθεί γείτονας, ούτε εμείς είχαμε κάνει παράπονα σε γείτονα που είχε παιδάκια αντίστοιχης ηλικίας (μιλάμε πριν 30 χρόνια όταν ήμουν δημοτικό και η αδελφή μου στην ζουζουνοηλικία των 2-3).
Τώρα οι γονείς δεν καταλαβαίνω πως την έχουν δει αλλά ποτέ δεν κάνουν παρατήρηση στα παιδάκια τους, κι καλά για να μην τους δημιουργήσουν ψυχικά τραύματα, και έτσι αυτά γίνονται κολοπαιδάκια. Στις παρέες που συζητάω, καταλαβαίνω ότι είμαι από τους λίγους που λέω "όχι" στο παιδί μου (20 μηνών), που δεν του αγοράζω κάθε μέρα δώρα, αλλά μόνο χριστουγεννα-Πάσχα-Γιορτή-γενέθλια (όπως έκαναν δηλαδή οι πατεράδες μας σε εμάς) και το αφήνω να κλαίει και να χτυπιέται όταν του κάνω παρατήρηση.
Ναι το άφησα να κλαίει αρκετά, και ίσως έπρηξα τους γείτονες λίγο, αλλά γιαυτό έμαθε πλέον να κοιμάται μόνο του, και επ πάση περιπτώση, άλλο το να είμαστε ανεκτικοί στο κλάμα των νεογέννητων, και άλλο στη φασαρία παιδιών που δεν έχουν τρόπους.
Δυστυχώς αν στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του δεν μάθει ο άνθρωπος τί σημαίνει "οχι" και ότι δεν μπορεί να έχει ότι ζητήσει, μετά έχει γίνει πλέον κολόπαιδο και δεν αλλάζει τίποτα.


Αμήν :oneup:

:worthy:

sdikr
13-01-09, 01:59
πάντως και εμείς παιδάκια έχουμε κάνει και θυμάμαι πως αν κάποιο μεσημέρι τολμούσαμε να κάνουμε λίγι φασαρία (δεν μιλάμε σε επίπεδο παρατήρησης από γείτονες), τρώγαμε ένα ξεχέσιμο από μπαμπά και μαμά που δεν τολμούσαμε να μιλήσουμε για μία βδομάδα. Πότέ δεν μας είχε παραπονεθεί γείτονας, ούτε εμείς είχαμε κάνει παράπονα σε γείτονα που είχε παιδάκια αντίστοιχης ηλικίας (μιλάμε πριν 30 χρόνια όταν ήμουν δημοτικό και η αδελφή μου στην ζουζουνοηλικία των 2-3).
Τώρα οι γονείς δεν καταλαβαίνω πως την έχουν δει αλλά ποτέ δεν κάνουν παρατήρηση στα παιδάκια τους, κι καλά για να μην τους δημιουργήσουν ψυχικά τραύματα, και έτσι αυτά γίνονται κολοπαιδάκια. Στις παρέες που συζητάω, καταλαβαίνω ότι είμαι από τους λίγους που λέω "όχι" στο παιδί μου (20 μηνών), που δεν του αγοράζω κάθε μέρα δώρα, αλλά μόνο χριστουγεννα-Πάσχα-Γιορτή-γενέθλια (όπως έκαναν δηλαδή οι πατεράδες μας σε εμάς) και το αφήνω να κλαίει και να χτυπιέται όταν του κάνω παρατήρηση.
Ναι το άφησα να κλαίει αρκετά, και ίσως έπρηξα τους γείτονες λίγο, αλλά γιαυτό έμαθε πλέον να κοιμάται μόνο του, και επ πάση περιπτώση, άλλο το να είμαστε ανεκτικοί στο κλάμα των νεογέννητων, και άλλο στη φασαρία παιδιών που δεν έχουν τρόπους.
Δυστυχώς αν στα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του δεν μάθει ο άνθρωπος τί σημαίνει "οχι" και ότι δεν μπορεί να έχει ότι ζητήσει, μετά έχει γίνει πλέον κολόπαιδο και δεν αλλάζει τίποτα.

Είναι δύσκολη κατάσταση, και μάλιστα ο λόγος που οι ποιο πολλοι γονείς κάνουν ότι κάνουν είναι γιατί δεν περάσανε καλά όταν ήταν μικροί.


το ποσο κοστισε (κατι χιλιαρικα ευρω) ηταν εργοταξιο το σπιτι και ολη την δουλεια την εκανε τεχνικο συνεργειο (ξερεις αυτα με ολους τους μαστορους) αλλα το ηξερα απο την παλια δουλεια μου (εστηνε τα καταστηματα εκει που δουλευα)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ακριβως οπως τα ειπες με καλυψες απολυτα.

για να μην δημιουργησουν ταχα ψυχολογικα προβληματα δεν λενε τιποτα οι γονεις ουτε καν λιγο ξυλο αμα κανουν αταξιες (λες και εμεις εχουμε ψυχολογικα προβληματα η εχουμε γινει δολοφονοι)

αν και το τελευταιο θα γινοταν αν δεν μπορουσα να εχω την ησυχια μου μετα απο την δουλεια η θα τα σκοτωνα εγω τα καλοπαιδα η θα εστελνα τα σκυλια.

αλλα τι περιμενεις οταν η αθηνα εχει μαζεψει το 80% του πληθυσμου της ελλαδας + τους αλλοδαπους.

Οχι ρε εσύ όχι ξύλο.

Αν και πιστέυω οτι το πρόβλημα είναι ποιο πολύ στο ότι και οι δυο γονείς δουλευουν, δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με τα παιδιά.

sonypspgr
13-01-09, 02:12
και εδω η ταινια "ριζοτο" κολαει απιστευτα πιστευω:p περιγραφει την ιδια κατασταση σε ποιο sexy moode

Zer0c00L
13-01-09, 11:28
Είναι δύσκολη κατάσταση, και μάλιστα ο λόγος που οι ποιο πολλοι γονείς κάνουν ότι κάνουν είναι γιατί δεν περάσανε καλά όταν ήταν μικροί.

Οχι ρε εσύ όχι ξύλο.

Αν και πιστέυω οτι το πρόβλημα είναι ποιο πολύ στο ότι και οι δυο γονείς δουλευουν, δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με τα παιδιά.

ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι που τα παιδια γινονται κωλοπαιδα

manoulamou
14-01-09, 09:30
Αμα δεν εχεις μεγαλωσει παιδια δεν ξερεις.
Αμα δεν εχεις ζησει σε πολυκατοικια απ τις παλιες με τους χαρτινους τοιχους δεν ξερεις.
Αμα δεν εχεις συνυπαρξει με αναισθητους και τσαμπουκαδες δεν ξερεις.
Υπαρχουν μερικοι που καταλαβαινουν μονο απο τσαμπουκα
γιατι πολλοι θεωρουν την ευγενια ως ενδειξη αδυναμιας!
Σε λιγο λογω του συγχρονου τροπου ζωης θα παρουμε τα κουμπουρια
να κυνηγαμε ανηλικα και τους γονεις τους που δουλευουν σα σκλαβοι, και οταν γυριζουν
αυτοι ειναι πεθαμενοι και τα παιδια τους δεν εχουν με/σε τι να εκτονωθουν!
Επειδη εζησα και σε χωριο στο βουνο και στο κεντρο της Αθηνας
μεγαλωσα παιδια και σε πολυκατοικια και σε μονοκατοικια
υπαρχει παντα η χρυση τομη να τα απασχολεις με κατι που τους αρεσει
ώστε ουτε να αποβλακωνονται ουτε να ενοχλουν τους φιλησυχους γειτονες...
Οσο για τους γυρω, ας σκεφτουν πως κι αυτοι καποτε υπηρξαν παιδια κλεισμενα σε 4 τοιχους
και πως ουτε η αυτοδικια ουτε το ξυλο αποτελεσε ποτέ τη λυση σε κανενα κοινωνικο προβλημα.
Επισης σκεφτειτε μηπως κι εσεις εχετε ενοχλησει εν αγνοια σας καποιους
τι μπορειτε να παθετε απο καποιον κουρασμενο κι ευερεθιστο, που δεν ξερει απο "διαπραγματευσεις"...

Zer0c00L
14-01-09, 12:49
Αμα δεν εχεις μεγαλωσει παιδια δεν ξερεις.
Αμα δεν εχεις ζησει σε πολυκατοικια απ τις παλιες με τους χαρτινους τοιχους δεν ξερεις.
Αμα δεν εχεις συνυπαρξει με αναισθητους και τσαμπουκαδες δεν ξερεις.
Υπαρχουν μερικοι που καταλαβαινουν μονο απο τσαμπουκα
γιατι πολλοι θεωρουν την ευγενια ως ενδειξη αδυναμιας!
Σε λιγο λογω του συγχρονου τροπου ζωης θα παρουμε τα κουμπουρια
να κυνηγαμε ανηλικα και τους γονεις τους που δουλευουν σα σκλαβοι, και οταν γυριζουν
αυτοι ειναι πεθαμενοι και τα παιδια τους δεν εχουν με/σε τι να εκτονωθουν!
Επειδη εζησα και σε χωριο στο βουνο και στο κεντρο της Αθηνας
μεγαλωσα παιδια και σε πολυκατοικια και σε μονοκατοικια
υπαρχει παντα η χρυση τομη να τα απασχολεις με κατι που τους αρεσει
ώστε ουτε να αποβλακωνονται ουτε να ενοχλουν τους φιλησυχους γειτονες...
Οσο για τους γυρω, ας σκεφτουν πως κι αυτοι καποτε υπηρξαν παιδια κλεισμενα σε 4 τοιχους
και πως ουτε η αυτοδικια ουτε το ξυλο αποτελεσε ποτέ τη λυση σε κανενα κοινωνικο προβλημα.
Επισης σκεφτειτε μηπως κι εσεις εχετε ενοχλησει εν αγνοια σας καποιους
τι μπορειτε να παθετε απο καποιον κουρασμενο κι ευερεθιστο, που δεν ξερει απο "διαπραγματευσεις"...

παρα πολυ σωστα βρισκω αυτα που λες manoulamou για αυτο και εγω απο το να δημιουργησω κοντρες κτλ στο διαμερισμα (το δικο μου) και να γινω ο "κακος" φροντισα να παρω ολα τα μετρα.

anon
14-01-09, 13:31
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την μανούλαμου, και εγώ μεγάλωσα μέχρι τα 12 σε χωριό, και μετά σε πόλη. Οντας πατέρας τριων παιδιών, πραγματικά σήμερα τα παιδιά τα λυπάμαι που πρέπει να μεγαλώνουν μέσα σε διαμερίσματα, και να μην μπορούν να παίξουν και να εκτονωθούν σαν παιδιά όπως πρέπει. Και πριν αρχίσετε τις συμβουλές ως μέγιστοι συμβουλάτορες, χωρίς να έχετε ζήσει / βιώσει την κατάσταση, να σας θυμίσω ότι πλέον δεν υπάρχουν αλάνες όπως παλιά (πολύ παλιά θάλεγα), δεν υπάρχουν παιδικές χαρές / γήπεδα κλπ αρκετές και αυτές που υπάρχουν οι περισσότερες είναι μάλλον και επικίνδυνες, δεν μπορείς πλέον να αφήσεις ένα 8χρονο και 12χρονο ακόμα μόνο στο δρόμο να πάει να παίξει απο τον φόβο της εγκληματικότητας (εγώ 7 χρονών πήγενα απο το ένα χωριό στο άλλο με τα πόδια χωρίς φόβο), και το κυριότερο, με το σύγχρονο τρόπο ζωής, την απαίτηση σχεδόν να πρέπει να δουλέυουν αμφότεροι γονείς για να τα βγάζουν πέρα (σκεφτείτε εαν μπορεί κάποιος να ζήσει μια τετραμελή οικογένεια με 1000 ή και 1400 ευρώ, που ειναι πολύ πάνω απο βασικό), δεν μένει χρόνος για τους γονείς για να τα πάνε σε παιδικές χαρές και να τα προσέχουν προκειμένου να παίξουν. Παιδότοποι πλέον είναι πανάκριβοι, μια επίσκεψη δυο παιδιών και ενός γονέα σε παιδότοπο κοστίζει περίπου 20 ευρώ, χώρια που ειναι και πάλι έγκλειστα. Γιαυτο άστα βράστα.

yohoi
21-01-09, 07:06
Πραγματικα ουτε εγω το πιστευω οτι βρηκα μεσα στο ντι/εσ/ελ.τζι αρ αρθρο για την *τραγικη* αυτη κατασταση... Η δικια μου ιστορια ειναι ως εξης, στο πατρικο μου που ειναι ελαχιστα εξω απο αθηνα, στην πολυκατοικια αυτη των 5 οροφων λοιπον, μια ωραια πρωια εφυγε το προηγουμενο καταστημα που νοικιαζοταν στο ισογειο (που εφοσον ειναι πολυκατοικια εμενε κλειστο στις ωρες κοινης ησυχιας-και να μην εμενε δεν θα ηταν κιολας τοσο τραγικο), και τσουπ ξεφυτρωσε ΠΑΡΑΝΟΜΑ (λογω απαγορευσης απο τον κανονισμο της πολυκατοικιας) ΕΛΛΗΝΑΔΙΚΟ ΚΛΑΜΠ... Καλα δεν θα θελετε να σας περιγραψω τι πραγματικα γινεται απο τοτε...Στον 4ο οροφο το νιοπαντρο ζευγαρι που μολις ειχε πιασει το σπιτι ξενοικιασε λογω ΦΑΣΑΡΙΑΣ αφου πρωτα εστειλε το μωρακι που μολις ειχαν κανει τα παιδια στη γιαγια του για 2 μηνες για να κοιμαται τα βραδια ισως λιγο... Στον 2ο οροφο υπαρχει ηλικιωμενη γρια κατακοιτη παρακαλω απο παθηση, με αποκλειστικη νοσοκομα να την προσεχει.εμεις λοιπον ειμαστε στον 3ο... Παιδια δεν μπορω να περιγραψω το οτι ο υπνος μας πλεον ΔΕΝ υπαρχει κ φανταζει σαν ονειρο απο μονος του... (ο 1ος ειναι γραφεια κ ο 5ος και παλι δεν μπορει να ησυχασει ουτε καν που ειναι ρετιρε με ολες τις μονωσεις -προς ζεροκουλ αυτο- η πολυκατοικια ειναι μολις 7 ετων με πραγματικα καλες προδιαγραφες- μονωσεις 2πλα τζαμια και τα ρεστα...) Για να σκεφτειτε το ΤΙ γινεται απλα οι δικοι μου που ειναι και μεγαλοι σχετικα δεν εχουν κοιμηθει 3 μηνες τωρα χωρις υπερβολη και πλεον πανε σε συγγενεις να κοιμουνται... Εγω εχω την τυχη να μενω αθηνα λογω δουλειας- 1 φορα την βδομαδα ομως που τους επισκεπτομαι απλα ΔΕΝ μπορω να κοιμηθω ως τις 6 το πρωι και ειτε φευγω ειτε ξαγρυπνω με ολη τη γειτονια σχεδον... Οι ενεργειες που εχουν κανει οι δικοι μου ως διαχειριστες ειναι περα απο συστασεις σε αυτους (επαναλαμβανω ειναι ΙΣΟΓΕΙΟ και τρεμει σχεδον ολη η πολυκατοικια απο τα γουφερ των μπιτακοελληναδικων, ακομα και ποτηρι ετυχε να σπασει που ειχε την ατυχια να ειναι διπλα σε κρυσταλλο στο ντουλαπι της κουζινας μας), συστασεις και γενικη συνελευση οπου ομοφωνοι ΟΛΟΙ οι ιδιοκτητες ειπαν στον ιδιοκτητη του ισογειου να βαλει καποια ταξη, περα απο αυτα που δεν επιασαν με τιποτα,αρχισαν να ερχονται και οι αστυνομιες, 100 κ παλι 100, περασε και το ηθων αυτοκλητα για ελεγχο, λογω κ!λομπαρου οπως φανταζεστε, εχουν φαει ΠΑΝΩ απο 9 μηνυσεις (που στις 3 *οποιοδηποτε* καταστημα κλεινει) και ΑΚΟΜΑ παραμενει με αδεια απο το δημο... Εχει γινει δημοτικο συμβουλιο για το θεμα -εφοσον ο δημος πλεον χορηγει τις αδειες- οπου και παλι ομοφωνα και με ανοιχτη συνελευση πανω απο 40 ατομα πηραν θεση στο οτι ενοχλει το συγκεκριμενο μαγαζι... Το προβλημα δεν σταματαει εδω... το αλλο ωραιο λες και ειναι απο ταινια ειναι το οτι προ εβδομαδας μεσα εκει ακουστηκαν 3 πυροβολισμοι κ μαλιστα σε ολη τη γειτονια... (φανταζεστε καταλαβαινω τι ακριβως περναμε με τους μπραβους της αστυνομιας οπου σε αγαστη συνεργασια με το δημο επιτρεπουν αυτο το χαλι...) Απλα σας λεω οτι ειμαστε σε απογνωση και ειλικρινα δεν εχω ξαναδει τοσους δυνατους ανθρωπους να λυγιζουν λογω τραμπουκων που δεν σεβονται καν τον ιδιο τον κανονισμο της πολυκατοικιας που ειναι απαγορευτικος σε καθε τετοιου ειδους 'μαγαζια'. δεν θα αναφερω καν τις προσωπικες απειλες του στυλ 'θα σε σκοτωσω αν ξαναφερεις τους μπατσους' σε καθε γειτονα η διαμενοντα της πολυκατοικιας... Μακαρι να ειχαμε και εμεις αλλα παιδακια απο πανω να κανουν φασαρια αλλα οπως βλεπετε και αυτα καποια στιγμη οντας μωρα θελουν και να κοιμηθουν εν αντιθεσει με αλλους που ξενυχτανε για να ξενυχτανε και ολους τους γυρω τους, εστω και αν δεν παταει σχεδον κανεις μεσα εκει... Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα πραγματικα υπαρχουν και ορια που μονο εδω δεν τηρουνται... :(

Zer0c00L
21-01-09, 13:11
Πραγματικα ουτε εγω το πιστευω οτι βρηκα μεσα στο ντι/εσ/ελ.τζι αρ αρθρο για την *τραγικη* αυτη κατασταση... Η δικια μου ιστορια ειναι ως εξης....Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα πραγματικα υπαρχουν και ορια που μονο εδω δεν τηρουνται... :(

θα ζητησω συγνωμη και εγω με την σειρα μου φιλε γιατι στην θεση σας αν :

πηγαινα στην αστυνομια κτλ για μηνυση (και ισχυει αυτο που λες στις 3 μηνυσεις αφαιρειτε η αδεια λειτουργιας) κατα του ιδιοκτητη
στον δημο σχετικα με την αδεια
στον διαχειριστη

τοτε η λυση που θα εφαρμοζα εγω ειναι μια και μοναδικη

παραμασχαλα με την καραμπινα και κατευθειαν ντου στον ιδιοκτητη οπου θα του εκανα "φιλικη συσταση" να συμμορφωθει

αν και παλι με εγραφε τοτε μια επισκεψη με κατι φιλαρακια και δεν θα εμενε τιποτα απο το μαγαζι.

η πιο ειρηνικη λυση θα εβαζα απλα γνωστους μου στην ΔΕΗ να του κοψουν το ρευμα (τα καλα του δημοσιου υπαλληλου).

διοτι οπως ελεγε ο πατερας μου (ο συγχωρεμενος) οπου δεν πεφτει λογος τοτε πεφτει ραβδος.

παντως απειλες σε μενα δεν πιανουν (το δοκιμασε να το κανει ενας ιδιοκτητης μπαρ στην περιοχη μου) και κοντεψε να κλεισει απο τα προστιμα και τις μηνυσεις που εφαγε σε μια μονο μερα.
αστυνομια + εφορια + δημος + πυροσβεστικη κτλ του εστειλα και κοντεψε να σαλταρει το αποτελεσμα ηταν να τα βρουμε και ολα μελι γαλα.

εχετε προσπαθησει με "φιλικο τροπο" να του δωσετε να καταλαβει οτι πρεπει να σεβαστει τον χωρο που τον φιλοξενει.?

διοτι αν ειναι αληθεια αυτο που λες για απειλες κατα ζωης τοτε απλα πας μια επισκεψη στον εισαγγελεα (και μετα να δεις για ποτε κλεινει το μαγαζι) ειδικα οταν παει ο εισαγγελεας μαζι με την αστυνομια και το σφραγισει.

για δοκιμασε κατι απο αυτα και αν θες βοηθεια πες μου.

manoulamou
21-01-09, 13:35
Για να μην θιξω τα ιερα και τα οσια καποιων Παναθηναϊκων
ας ψαξουν να βρουν ποιος πρωην τερματοφυλακας που ειναι guest μονιμα στην Αθλητικη Κυριακη
προσπαθουσε να κανει απο γωνια χαρτοπαικτικη λεσχη, με το προσχημα καφενειο
για αναπληρωση του καταργηθεντος Κυλικειου στο Νεκροταφειο...
Σε ισογειο πολυκατοικιας εννοειται σε περιοχη απολυτως αμιγους κατοικιας
με κατι μονοδρομους ηπιας κυκλοφοριας που μετα βιας χωραει φορτηγο.
Ειδαμε και παθαμε να απαλλαγουμε απο το φιλοδοξο επιχειρηματια
και τις απειλες του παντος ειδους!

anon
21-01-09, 13:56
H περίπτωση μπαρ, και μάλιστα κωλόμπαρου ελληνάδικου όπως λές, είναι τελείως μα τελείως διαφορετική με την φασαρία που μπορεί να κάνουν επειδή παίζουν και τσιρίζουν παιδιά. Αν μη τι άλλο, και στην χειρότερη περίπτωση τα παιδιά κάποια στιγμή θα πάνε για ύπνο, ενώ την ώρα που ξεκινάνε να κοιμούντε όλοι, τότε ξεκινούν να δουλεύουν στο φουλ τα εν λόγω μπαράκια. Οπως είπε και ο ΜηδένΨύχραιμος καταγγελίες και πάλι καταγγελίες, κανάλια, και ομαδικά με καραμπίνες βουρ στο μαγαζί. Σϊγουρα ο επιχειρηματίας έχει γερές καβάτζες, πρώτα απο όλα στον Δήμο, και στην αστυνομία, για να μην του έχουν κλείσει ήδη το μαγαζί.

Zer0c00L
21-01-09, 14:29
manoulamou και anon εχετε δικιο σε οτι λετε

απλα η νομιμη οδος που εχει ο απλος πολιτης ειναι μονο η καταγγελια σε αστυνομια/πυροσβεστικη/εισαγγελεα/δημο

τωρα αμα δεν πιασει αυτο τοτε αναγκαστικα πας στο παρανομο τροπο.

D_J_V
21-01-09, 17:22
Και συνήθως σου σπάνε είτε τα πόδια είτε το αυτοκίνητο!!
Πραγματικά μου φαίνεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το γεγονός που περιγράφει ο φίλος...
Δυστυχώς έκανε οτι μπορεί νόμιμα...
αν το παραζορίσει μάλλον θα γυρίσει μια μέρα και θα βρεί το σπίτι του καμμένο ή θα τον βρούνε με 2 τρύπες στο κεφάλι...
Η λύση είναι ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ και ενοικίαση του σπιτιού για άλλη χρήση ΠΛΗΝ κατοικίας...
Αλήθεια για ποια περιοχή μιλάμε? Αγιο Στέφανο μήπως?

yohoi
21-01-09, 18:41
γεια σας ξανα παιδια. οχι δεν μιλαμε για αγιο στεφανο, μιλαμε για μεσογεια αττικης. ζεροκουλ αυτα που λες εχουν γινει, αλλα οταν εχεις να κανεις με μπραβους της νυχτας και βλεπεις οτι ηδη εκει μεσα εχουν γινει ολα λαμπογιαλα 2 φορες τουλαχιστον απο την αρχη που ανοιξε λογω ξεκαθαρισματος λογαριασμων, οτανηδη εχεις παει στο τμημα και εχεις κανει καταγγελιες μυνησεις και του εχουν γινει συστασεις τις οποιες αγνοει , λεγοντας σου μαλιστα επιδεικτικα "τι θες ρε να με ξαναχωσεις φυλακη? (επειδη ηδη εχει ξαναμπει φυλακη για ξυλοδαρμους, διακινηση κτλ) θα σας τα καψω ολα" και ΜΠΡΟΣΤΑ στους καλους σου φιλους μπατσους (που ας μην ανοιξω το στομα μου...), ε τοτε δεν νομιζω να εχεις και πολλα περιθωρια. με εισαγγελεα υπηρεσιας εχουμε μιλησει και παρολη την συμφωνη του γνωμη για αυτοφωρο, ποτε δεν πηγαν... δυστυχως ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα και ειλικρινα αυτο περι απογνωσης ειναι αληθεια, εκει εχουμε φτασει. κανενας νομος κανενα κρατος δικαιου, συνεργασια τοπικων 'αρχων' με μπραβους της νυχτας και παει λεγοντας... οσο για αυτο περι προσωπικων συστασεων, αστο καλυτερα.. αν θες εσυ να βλεπεις τους δικους σου και ολη την πολυκατοικια να βριζονται απο υποκοσμο εγω δεν το θελω, διοτι ειναι τυποι που απλα δεν παιρνουν απο λογια οπως εδειξε... για το τελος, αυτο περι μετακομισης δεν ειναι λυση...δλδ ηρθαν ασχετοι να διωξουν ΟΛΗ την πολυκατοικια? εδω ηδη ο 4οσ αδειασε και ΦΥΣΙΚΑ δεν εχει νοικιαστει 3 μηνες λογω της φασαριας... λες να νοικιαστει το δικο μας σπιτι? δλδ στο τελος να μεινουν και μονοι τους να αλωνιζουν μηπως? οπως και να εχει δεν το συζητω καν για μετακομιση απο το ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ, προτιμω να κατσω να το παλεψω, και ας αργησω να βρω τροπο... :(


α, επισης εμεις ειμαστε οι διαχειριστες και φυσικα συσσωμη η πολυκατοικια ειναι μαζι μας (προς ζεροκουλ που το ανεφερε για τη διαχειρηση) και οπως ειχα περιγραψει γενικη συνελευση πολυκατοικιας εχει ηδη γινει 2 φορες μαλιστα οπου οχι μονο δεν συμμορφωθηκαν ιδιοκτητης-ενοικιαστης κωλομπαρου αλλα απειλουσαν και εβριζαν ολους τους υπολοιπους!!!! καλο ε?... αντε μετα να βγαλεις ακρη με υποκοσμο και μπραβους...

Zer0c00L
22-01-09, 15:42
φιλε μου ακολουθεις την νομιμη οδο και πας στις αρμοδιες αρχες.

αστυνομια
εισαγγελεα
εφορια
δημο
πυροσβεστικη

ολο και κατι θα του βρουν και θα του το κλεισουν (αφου θα τον ταραξουν με τα προστιμα)

οτι αφορα την απειλη κατα της ζωης που αναφερες αν πας στο τμημα της περιοχης σου να καταθεσεις μηνυση και αυτοι αρνηθηκαν απλα κανεις μια βολτα μεχρι την ΓΑΔΑ και στον εισαγγελεα (ξερεις υπαρχουν αρκετοι στην ευελπιδων στα δικαστηρια)

απλα θελει τρεξιμο η ολη φαση.

pts
22-01-09, 17:07
Παιδιά είναι σίγουρο ότι οι άνθρωποι της συγκεκριμένης πολυκατοικίας έχουν προσπαθήσει να βρούν λύση μέσω όλων των αρμοδίων αρχών χωρίς αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί κάποιος που δεν έχει ζήσει τέτοιες ή παρόμοιες καταστάσεις να πιστέψει ότι ένα κράτος μπορεί να είναι τόσο διαλυμένο ώστε κάποιος με 5 γνωριμίες να είναι τόσο υπεράνω αρχών και νόμων.

Ο πατέρας μου είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Ένα χρόνο προσπαθούσαν να κλείσουν ένα αντίστοιχο παράνομο @μπαρο με όλες τις αρχές να ενδιαφέρονται αρχικά και στην συνέχεια να κάνουν για κάποιο περίεργο λόγο τα στραβά μάτια. Κάποιοι μετακόμισαν, κάποιοι κοιμόντουσαν σε συγγενείς τους, κάποιοι που το έπαιξαν λίγο παραπάνω μάγκες βρήκαν τα αυτοκινητά τους σπασμένα. Και το πιο τραγελαφικό της υπόθεσης: Ξέρετε ποιος έλυσε το πρόβλημα σε μια εβδομάδα μόνο. Ο ΠΑΠΑΣ μιας απέναντι εκκλησίας που επικαλέστηκε (με το αζημίωτο) ένα νόμο του 1950 που απαγορεύει να υπάρχουν νυχτερινά κέντρα κοντά σε εκκλησίες!!!

yohoi
22-01-09, 17:47
@ ζεροκουλ νομιζω οτι θα χρειαστω καποια στιγμη εσενα και την καραμπινα σου, γτ μαλλον μονη μου δεν θα κανω και πολλα περα απο το να με κατηγορησουν για αναρχικο στοιχειο :p

για τον αλλο φιλο που απαντησε, ναι εχεις *απολυτο* δικιο εχουμε τρεξει οσο δεν παει εχουμε κανει καθε απαραιτητη ενεργεια, συνηγορος πολιτη, εισαγγελεις και παει λεγοντας... αυτο που λες περι εκκλησιας με κανει να γελαω και να κλαιω ταυτοχρονα! πως δεν το σκεφτηκα για τον 'οικο του κυριου'!!! στα 50 μετρα απεναντι υπαρχει εκκλησια κ μαλιστα στα 100 μετρα εχει δημοτικο σχολειο με γυμνασιο και σχεδον απεναντι μας παλι υπαρχει φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης, οποτε φανταζεσαι γενικα τι παιζει... (πανε τα παιδακια σχολειο δευτερα πρωι πρωι και ειτε βγαινουν οι τελευταιοι μεθυσμενοι ξερνωντας, ειτε βριζοντας και πλακωνονται στο ξυλο-κατι που και τα ιδια τα σχολεια εχουν επικαλεστει ως προβλημα). το θεμα ειναι οι ας τις πουμε 'καβατζες' που εχουν αυτοι οι αλητες (επιεικως) με τον δημο, παρολο που ολη η γειτονια ειναι συσσωμη εναντια τους... ευχαριστω για την 'ιερη' σου συμβουλη, θα την προσθεσω στον ηδη βεβαρυμενο φακελλο που τρεχει ηδη απο εισαγελλεα σε γαδα σε δημο σε συνηγορο και παλι πισω... :)

Zer0c00L
22-01-09, 18:28
συγνωμη αλλα θα διαφωνησω περι της αποψης για "διαλυμενο κρατος" μπορει ο τυπος να εχει ακρες καμια αντιρρηση αλλα σιγουρα δεν μπορει να εχει ακρες σε ολοκληρο το δικαστικο σωμα η σε ολοκληρη την αστυνομια η την εφορια η τον δημο η την πυροσβεστικη.

ο νομος σε καθε περιπτωση ειναι ΥΠΕΡ σας να το ξερεις αυτο.

απο εκει και περα οτι θελει τρεξιμο σιγουρα και πιστεψε με οτι οι απειλες που εκτοξευουν οι κυριοι αυτοι ειναι λογια και μονο (και το γνωριζουν) απλα τα λενε ετσι για να φοβηθητε και να μην τους ενοχλησετε διοτι αν προχωρησουν σε πραξεις εναντιον σας τοτε θα βρεθουν στην φυλακη (εκει οι ακρες δεν τους σωζουν).

οτι αφορα το παραθυρο της εκκλησιας/σχολειων για μενα κυνηγησε το (ισχυει αυτο που λεει ο φιλος το τσεκαρα).

οπως ισχυει και κατι αντιστοιχο αν υπαρχουν σχολεια.

pts
22-01-09, 20:02
συγνωμη αλλα θα διαφωνησω περι της αποψης για "διαλυμενο κρατος" μπορει ο τυπος να εχει ακρες καμια αντιρρηση αλλα σιγουρα δεν μπορει να εχει ακρες σε ολοκληρο το δικαστικο σωμα η σε ολοκληρη την αστυνομια η την εφορια η τον δημο η την πυροσβεστικη.

ο νομος σε καθε περιπτωση ειναι ΥΠΕΡ σας να το ξερεις αυτο.



Μα δεν χρειάζεται να έχεις άκρες παντού για να παραβιάζεις την νομοθεσία. Μπορεί να μείνεις ατιμώρητος για απίστευτες πράξεις γνωρίζοντας απλά και μόνο έναν δημοτικό σύμβουλο, ένα κομματόσκυλο με ισχυρές γνωριμίες, κάποιο λαμόγιο ιδιαίτερο ή γραμματέα σε καίρια θέση κοκ. Και δεν χρειάζεται να σου δώσω αποδείξεις εγώ για αυτό το ζούμε στην καθημερινότητα μας κοιτώντας τα νυχτερινά κέντρα, τα αυθαίρετα, τους φονιάδες της ασφάλτου που είναι συγγενείς επωνύμων κλπ. Δεν μπορεί όλοι αυτοί να έχουν διαβρώσει όλο το δικαστικό σώμα, όλη την αστυνομία, όλη την πυροσβεστική όπως αναφέρεις. Παρόλα αυτά μένουν έδω και πολλά χρόνια ατιμώρητοι.

Έχει αναρωτηθεί κανείς αν γίνει κάποτε σοβαρός έλεγχος στους δήμους πόσοι δήμαρχοι θα πρέπει να πάμε μέσα για οικονομικές ατασθαλίες, πολεοδομικές παραβάσεις, παράνομες παραχωρήσεις αδειών και πολλά άλλα;

Γενικά αν δεν τα βάλεις με δημοσιογράφους και παπάδες σε αυτήν την χώρα μπορείς να παρανομείς με σχετική ευκολία.

manoulamou
22-01-09, 20:27
Γενικα καποιοι εχουν τοσες ακρες
που φερνουν ακομη και την νομοθεσια στα μετρα τους...
Περνανε απολυτα φωτογραφικους νομους, υπουργικες αποφασεις και προεδρικα διαταγματα
για να μην αναφερθουμε σε αναθεσεις δημοσιων εργων με "σπασιμο"
ή σε προκηρυξεις θεσεων ακομη και για προσληψεις εργατων-κηπουρων!:p
Το ζητουμενο ειναι να ανατρεψεις τα δεδομενα
πολεμωντας τους με τα ιδια τους τα οπλα.
Αρκει να ξερεις τα "παραθυρακια" και τους ... φεγγιτες.

Zer0c00L
22-01-09, 22:26
αν δεν εισαι και εσυ με αυτες τις ακρες η δεν εισαι απο τα "λαμογια" τοτε πρεπει να ξερεις τα παραθυρακια και τους φεγγιτες που ειπε η manoulamou θα συμφωνησω απολυτα.

οπως θα συμφωνησω οτι αν τα εχεις καλα με δημοσιογραφους/εκκλησια τοτε εισαι διπλα κερδισμενος και δεν σε πιανει κανενας οτι και αν κανεις.

διοτι σε αυτη την χωρα οπως ειπαν οι πιο πανω φιλοι του φορουμ πολλα μενουν ατιμωρητα γιατι δεν υπαρχουν ενοχοι αρα δεν υπαρχει εγκλημα.

yohoi
23-01-09, 01:38
Και ω ναι! παιδια το ξερω, εχετε δικιο, και οπως και εσεις προειπατε, ο 1 απο τους εν λογω κυριους επειδη μια εποχη ετυχε να βαζει υποψηφιος δημοτικος συμβουλος, ναι εχει τα κονε, ναι εχει και καλα τον δημαρχο μαζι του, αλλα το αστειο ειναι πως για πχ 100(και ισως πολλες λεω) ψηφους ξεπουλιεται ολοκληρο το 'συστηματακι' του παρε-δωσε... και μονο σε ολη τη γειτονια, απο γονεις των παιδιων των σχολειων και οτιδηποτε μαζευονται 3 και 4 φορες πανω απο 100 οι 'ψηφοι' - και ειμαι και φειδωλη σε αυτο που λεω :p απλα καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να τραμπουκιζουν ασυδοτα λογω ακριβως του οτι η 'αδεια' τους μπαζει απο παντου! (ουτε καν για μουσικη δεν εχουν αδεια αλλα ας μην το αναλυσουμε πως και γιατι γινεται οτι γινεται) σας ευχαριστω για τισ συμβουλες και γενικα ειμαι και εγω οπωσδηποτε της οδου του τρεξιματος, και παντα κατι βγαινει... απλα καποιες φορες σε χτυπαει η απογοητευση γι αυτο που λεμε "Ελλαδισταν" :/

Zer0c00L
23-01-09, 02:50
Και ω ναι! παιδια το ξερω, εχετε δικιο, /

ειπες μια μαγικη λεξη δεν εχουν αδεια για μουσικη?

την ΑΕΠΙ την εχεις ενημερωσει για αυτο (να δεις πως κλεινει το μαγαζι για παραβιαση πνευματικων δικαιωματων στο αψε σβησε.)

x69pr
10-02-09, 14:35
τελικα τι έγινε? διάβαζα αυτό το thread από την αρχή και έμεινα με την αγωνία... Έκλεισε το σκυλάδικο η καλά κρατεί ακόμα???

geodeath
10-02-09, 14:50
αναμένουμε νεότερα :)

nkar
12-02-09, 16:31
Η δική μου περίπτωση περιλαμβάνει τον απο πάνω να με ξυπνάει κάθε μέρα στις 4¨30 το πρωί
οπότε ετοιμαζόταν για δουλειά μέχρι τις 6 που έφευγε.
6:30 σηκωνόμουνα εγώ να πάω δουλειά..
Οποτε καταλαβαίνετε οτι κοιμόμουνα καθημερινά -επι μήνες- μέχρι τις 4:30 το πρωί

Το μενού συμπεριλάμβανε ψυχοπαθή σκύλο που μόλις σηκωνόταν το αφεντικό του έτρεχε πανω κάτω
στο διαμέρισμα σαν τρελλό(ακουγόταν σαν ποδοβολητό αλόγων) , κοπάναγε με το κεφάλι του τις
πόρτες κλπ
Αρχισα απο ευγενικές συστάσεις , μετά το χόντρυνα , παρολίγο να πιαστούμε στα χέρια
(ξέρετε τι ειναι να μένεις αύπνος για μήνες ?)

Αυτό που μου ελεγε είναι οτι το σκυλί ειναι μικρό και υπερδιεγερτικό (ετσι -λεει- ειναι ολα
της αντίστοιχης ράτσας) και αμα μεγαλώσει θα ηρεμήσει....
Δηλαδή να περιμένω εγώ πότε θα μεγαλώσει το σκυλί για να κοιμηθώ...

Ηταν καφρος και μου λέει "κάνε οτι θες, φερε της αστυνομια , την εισαγγελεία τον Πάπα
στα @χιδια μου" .

Οπότε τον πλήρωσα με το ίδιο νόμισμα.
Δεν τον άφηνα κι εγώ να κοιμηθεί μέχρι τις 4:30.

Πήγαινα απο πάνω του (ταράτσα) στις 2:30 το πρωί και κοπάναγα ή
έκανα γυμναστική. Ξέρετε επιτόπιο τροχάδην , βαράκια κλπ

Τον έπαιρνα τηλέφωνο στις 1:30 τη νύχτα με απόκρυψη και μόλις τον
άκουγα να σηκώνεται για να το σηκώσει το έκλεινα(τον ακουγα να
βλαστημάει) , και ξανά πάλι μετά από μισή ώρα στις 2:00 κλπ

Τελικά κατάλαβε οτι δε μασάω και ήμουνα αποφασιμένος να ξενυχτάμε παρεούλα
και το έδιωξε το ψυχοπαθές σκυλι και κοιμήθηκα...

D_J_V
12-02-09, 16:50
Χαρά στο κουράγιο σου!! χαχαχα μεσα στα μεσάνυχτα γυμναστική...
Πάντως μην κοροιδευόμαστε ρε παιδιά...
Δεν είναι ΜΟΝΟ η φασαρία που γίνεται τις ώρες κοινής ησυχίας είναι και οι υπόλοιπες ώρες που πρέπει να υπάρχει σεβασμός γιατί γυρνάμε σπίτι ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΗΡΕΜΙΑ...
Μεγάλη ιστορία η ΗΡΕΜΙΑ στο ΧΩΡΟ ΣΟΥ...
ΟΣΟΙ ΔΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ, ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ!!! :twisted:

nkar
12-02-09, 16:55
DJV έχω αντίστοιχη με σένα περίπτωση με πλατεία έξω απο το σπίτι των γονιών μου
όπου το καλοκαίρι μαζεύονται μέχρι τις 3 το πρωί ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ γυμνασιόπαιδα και αναλύουν
τα γκομενικά γελάνε πίνουν κυνηγιούνται (γενικά γίνεται χαμός)

Δοκιμάσαμε τα πάντα από αστυνομίες μέχρι υπογραφές κλπ
Δε γίνεται τίποτε...
Το επόμενο είναι να πάω να τα πλακώσω. Ή να δοκιμάσω το υψισυχνο τεστ...

mpardsu
12-02-09, 21:30
Καλά με τα πιτσιρίκια σε δημόσιο χώρο υπάρχει και πιο εύκολη λύση. Καμιά αμπούλα βρώμας (έτσι τις λέγαμε εμείς) στο σημείο που κάθονται, και θα τους δεις σιγά σιγά να αραιώνουν.

3lbereth
12-02-09, 22:42
:rofl: ΧΑΧΑΧΑ! Ορισμένοι έχετε σατανικές ιδέες... :worthy:

Zer0c00L
13-02-09, 00:50
και μετα λεμε τι σατανικες ιδεες εχουν αυτοι που κυβερνουν - αμα ο λαος και εχει σατανικες ιδεες (βεβαια οπως ειπα ακομα και καποιες ακραιες ιδεες που ακουστηκαν τις συμμεριζομαι) διοτι ο υπνος-ηρεμια ειναι ιερο πραγμα και αμα δεν το εχεις στο ιδιο σου το σπιτι αστα να πανε.

εγω παντως οταν αγορασα το σπιτι ξοδεψα κατι παραπανω αλλα εχω την ησυχια μου - ουτε ενοχλω κανεναν με οτι κανω οποια ωρα το κανω και θα μου βγει και σε καλο τωρα με το "ενεργειακο πιστοποιητικο" που λενε οι κυβερνοντες και θα υποχρεωσουν τους ιδιοκτητες των ακινητων να εχουν μονωση και τα σχετικα.

nkar
13-02-09, 16:58
Ζερ0cool Μπορεις να μας πεις τι υλικα χρησιμοποιησες για μονωση πλακας , τοιχων και ποσο
περιπου κοστιζουν ?

Zer0c00L
13-02-09, 22:02
Ζερ0cool Μπορεις να μας πεις τι υλικα χρησιμοποιησες για μονωση πλακας , τοιχων και ποσο
περιπου κοστιζουν ?

φιλε μου θα σε απογοητευσω διοτι ολη αυτη την εργασια την εκανε ενας φιλος ο οποιος εχει τεχνικη εταιρεια η οποια συνεργαζοταν με την εταιρεια που δουλευα παλια και εστηνε καταστηματα (και δεν ξερω υλικα και κοστος) να σου πω.

μπορεις φανταζομαι να μαθεις στην αγορα ποσο κοστιζουν τα διπλα τζαμια αλουμινιου , μονωση πατωματος , μονωση τοιχων και οροφης (ταβανιου) αλλα η σημαντικη λεπτομερεια (οταν μπηκα εγω στο σπιτι που ειχα μολις αγορασει ηταν στην κυριολεξια εργοταξιο διοτι γκρεμιζαν τοιχους γενικα διαμορφωναν το εσωτερικο του σπιτιου οπως το θελαμε και ηταν ευκολο και για τις μονωσεις αλλα και για τις δομημενες καλωδιωσεις κτλ.

lostre3
15-02-09, 00:52
παιδια εγω ζω εναν εφιαλτη
ξερετε τι ισχυει με τα woofer και τα home cinema γενικοτερα για τις πολυκατοικιες??
εχω ενα αρ**δι με την "οικογενεια" του απο διπλα μου και μαλον με βλεπω για ομαδικο εγκλημα μια απο της επομενες μερες....
ειναι δυνατον ο αλλος να βαζει να δει HOME CINEMA μετα τις δεκα το βραδυ , μεχρι και περα τις 12??
συμφωνα με το νομο την χειμερινη περιοδο η ωρα κοινης ησυχιας αρχιζει απο τις 22.00 μεχρι τις 7.00 το πρωι.
τι να κανω ρε παιδια???
οι μπατσοι ειναι αχρηστοι και γενικοτερα δεν νιαζονται για το προβλημα του καθενος. να παω φυλακη τελικα?? εννοειται οτι θα τη πλερωσουν και οποιοι ατυχοι μπατσοι τους λαχει να ρθουν να με μαζεψουν και γενικοτερα οσοι περισσοτεροι του συστηματος γινετε.....να μην παμε και τζαμπα :)

καμια συμβουλη για πιο χαλαρη αλλα και συγρωνος αποτελεσματικη λυση????

ΥΓ. μιας και διαβασα και τα σχολια για τα σκυλια και τις συχνοτητες του DJ
μη μασας φιλε για αστυνομιες κτλ. υπαρχουν και πιο καφροι αποσενα που την βγαλαν λαδι με πιο χοντροκομενα πραματα. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ - ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ....
ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ (προ 8ετιας) ζουσε μια πραγματικα συμπαθης σε μενα χηρα, μαλιστα και με ενα ορφανο κατα το ιμιση κοριτσακι. Ειχαν και ενα σκυλακι που πραγματικα εγω αγνοουσα την υπαρξη του μιας και ελειπα μακρια για σπουδες αλλα και οποτε ημουν πισω για διακοπες ελειπα συνεχως απο το σπιτι,και γενικοτερα ουτε που το ειχα ακουσει ποτε. η κοπελα ζουσε στο ρετιρε (οπως καλη ωρα και καποιος απο τους προλαλησαντες στο φορουμ...) ο τυπος που εμενε ακριβως απο κατω (πραγματικος ξετσιποτος για μενα , μιας και δεν σεβαστικε ουτε το ορφανο...) τους εκανε μεχρι και μυνηση και αλλες ενεργειες για να απομακρηνουν το σκυλι, μιας και αποτι ελλεγε τον ενοχλουσε ανυποφορα (εγω πραγματι δεν ηξερα οτι υπηρχε σκυλι καν στην οικοδομη, δεν το ακουσα ποτε μου). Ξαφνου (μαλον απο την μανα μου..) κατα την διαρκεια που ελειπα (για σπουδες) εμαθα οτι (ακουσον ακουσον) το σκυλι επεσε (αυτοκτονησε ???) απο την ταρατσα- ρετιρε - δηλαδη 5ο οροφο (περιφραγμενη με καγκελα κανονικα - ουτε 3% πιθανοτητα δεν δεινω εγω) . επειδη ξερω τι αρ**δι ειναι ο αποπανω , καθως και ολη η γειτονια, εχω τις επιφυλαξεις μου για το τι εγινε πραγματικα... παντως η αστυνομια και οι αρμοδιες υπηρεσιες καναν την παλαβη (παρολο που υπηρχαν σορεια απο καταγγελιες απο μερους του για το σκυλι) και δεν διεκρηναν το πεντακαθαρο κινητρο.
το διαταυτα ...για οσους εχουν σκυλια να τα προσεχουν και να τα φυλανε περισοτερο αποτι φυλανε αυτα αυτους (στο κατω κατω οσο ογκοδη και και νευρικα και αν ειναι τα σκυλια... με μια βαριοπουλα ή με χρηση οποιουδιποτε αλλου ομοιου αντικειμενου αλλαζουν εντυποσιακα συμπεριφορα (εχω και παραδειγμα φιλου που ξαφνου το σκυλι του αρχισε να κουτσενει και να εχει αναγκη για εγχειρηση - βλεπεται ηταν εκτεθημενο στην αυλη και αυτο) ΚΑΙ οσοι τους ενοχλουν τα σκυλια να κουμανταρουν τα νευρα τους (και μενα με βειδωνουν κατι χε**ες που ητε τριγυρναν με κατι pitbull και τετοια ήτε τα εχουν σκλαβωμενα στην καλυτερη περιπτωση μεσα σε μια αυλη [με αποτελεσμα τα καημένα (γιατι αυτο ειναι στο κατω κατω ολα τα σκυλια σε αιχμαλωσια..) να αποτρελενονται εντελως μεχρι και σε επικυνδινο σημειο για τους υπολοιπους] αλλα δεν περνω και τα τσεκουρια να αρχισω το θερισμα!!! και δεν ειμαι κανενας που φοβαται τα σκυλια αλλα σκεφτομαι κατι περιπτωσεις που την εχουν πεσει σε παιδακια και γιαγιουλες (με θανασιμα αποτελεσματα) και απορω με καποιες δηθεν φιλοζωικες εταιριες και τους ανθρωπους γενικοτερα καθως και τα κινητρα τους, σε καποιες περιπτωσεις.
ΣΑΛΟΝΙΚΑ 4 εβερ (οπως βλεπεται εδω πανω και αν κανει ο καθενας οτι του κατεβει....βοηθεια θεε μου στειλε μια πυρινικη να μας κανει ολους σκονη να γλειτωσουν μεχρι και οι κατσαριδες απτην αθλια παρτη μας..)

οι νομοι εφαρμοζονται επιλεκτικα απο τα δικαστηρια. αναλογος ποιος και τι. υπαρχουν μεχρι και νομοι για τα σκυλια που απαγορευουν να βρισκονται σε ανοικτους κοινοχρηστους - ακαληπτους χορους μεσα σε κατοικημενες περιοχες (μπαλκονια, ταρατσες, αυλες) και μαλιστα προβλεπεται απομακρινση του ζωου με εισαγγελικη παραγγελια (συμφωνα με τον νομο περι κατοικιδιων)
ΑΛΛΑ αυτα μονο αμα το αιτηθει καποιο ΛΑΜΟΓΙΟ με ακρες (οσο μικρες και ποταπες και αν ειναι..) στο συστημα εξουσιας και διοικησης.

δεν μας λενε αδικα GREEKS - γρεκους τοσα δισεκατομυρια ανθρωποι κατι ξερουν παραπανω απο τον Λιακοπουλο :)

Zer0c00L
15-02-09, 03:33
φιλε μου

επειδη τυχαινει και μενω σε ρετιρε (κατασκευασμενο ετσι το να μην ενοχλει κανεναν οτι και να κανω στο σπιτι μου).
επισης ειμαι κατοχος δυο βελγικων λυκοσκυλων (Κ9 απο τον Ε.Σ) και μαλλον θα γινω και κατοχος ενος σκυλιου απο αυτα του σαλονιου αλλα ειμαι και κατοχος HOME CINEMA.

οπως καταλαβαινεις εχω μαθει απο τους οικειους μου (δεν ζει ο πατερας μου πλεον αλλα με διδαξε καλα) και το εφαρμοζω ακομα και τωρα στην ηλικια των 37 χρονων ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ και οτι κανω στο σπιτι μου να μενει εκει για αυτο αν και ανηκω και εγω στην γενια των 700 ευρω με κοπους μιας ζωης αποκτησα το σπιτι των ονειρων μου που θα φιλοξενησει αργοτερα και την οικογενεια που θα κανω (τωρα φιλοξενει εμενα , την μητερα μου , την κοπελια μου καποιες μερες/ωρες και τα δυο σκυλια που θα γινουν συντομα τρια) φροντισα να παρω ολα τα μετρα τα οποια ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ με οτι κανω εγω στο σπιτι μου.

Βεβαια αλοιμονο σε αυτον που θα προσπαθησει να κανει κακο στα σκυλια μου τα οποια ειναι εκπαιδευμενα οπως ειπα για να προστατευουν εμενα και την οικογενεια μου οπως και τον χωρο που ζουνε δεν πειραζουν κανεναν ειναι φιλικα με ολους (φαντασου οτι εσωσαν μεχρι την κορη του διαχειριστη (που φοβαται τα σκυλια)της πολυκατοικιας που διαμενω απο βιασμο που προσπαθησαν δυο αλλοδαποι κατα πασα πιθανοτητα μεθυσμενοι (το λεω αυτο διοτι σε εκπαιδευμενα σκυλια τραβηξαν μαχαιρι οπως φανταζεσαι θα καταλαβες τι επαθαν αυτοι) αρα αν καποιος παει να τους κανει κακο και δεν τον φανε ζωντανο τοτε σιγουρα θα εχει χειροτερη μοιρα απο μενα.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ζουμε σε μια μεγαλη πολη οπως ειναι η αθηνα (αλλα και αλλες πολεις σαφως) πολλοι ανθρωποι διαφορετικου χαρακτηρα και διαφορετικου τροπου συμπεριφορας.

κακα τα ψεμματα οι νομοι ποτε εφαρμοζονται ποτε οχι δυστυχως και επειδη εχω πεσει (η οικογενεια μου) δυο φορες θυμα ενοπλης ληστειας αναγκαστηκα να παρω οπλο και να εχω και αδεια οπλοφοριας που στην αθηνα αν το διανοησε αυτο.

υπαρχουν νομοι για τις ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ αν μπορεις να μου πεις ποτε εφαρμοζονται θα σε παραδεκτω (μενω παγκρατι και αν δεν εκανα οτι εκανα στο σπιτι για να μπορω να κοιμαμαι ησυχος) θα μου φερνατε τσιγαρα στην φυλακη που θα ειχα παει ως δολοφονος κατα συρροη.

αμαξια κορναρουν οτι ωρα τους γουσταρει η μαρσαρουν
μηχανακια μαρσαρουν
αμαξια βαζουν την μουσικη στο τερμα
μπαρακια η καφετεριες βαζουν την μουσικη στο τερμα
οι γειτονες βαζουν τηλεοραση η μουσικη στο τερμα
παιδια παιζουν κατω στον "πεζοδρομο"
σκυλια γαυγιζουν

"για ολα τα παραπανω λυσεις υπαρχουν"

για πειτε μου ολοι εσεις που φωναζετε εδω περα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ αφου ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

καποιοι ειπαν για πειραματα με ηχους (δεν συμφωνω γιατι προκαλουν σωματικες βλαβες και μπορει να βρεθεις μπλεγμενος) ουτε φυσικα θα μου αρεσε να το κανουν στα παιδια μου η στα σκυλια μου.

φυσικα ουτε σε ατυχηματα η φολες κατα σκυλιων συμφωνω (ου και αλοιμονο σε αυτον που θα το κανει στα δικα μου σκυλια)

βεβαια ολοι οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα να ξεκουραστουν στο σπιτι τους και να εχουν την ηρεμια τους μετα απο μια κουραστικη μερα στην εργασια τους ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ αλλα οπως σε ολα τα πραγματα αγαπητοι φιλοι ετσι και στο σπιτι μας εχουμε την ταση του ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΥ τι με νοιαζει ο γειτονας να παει να πνιγει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

βεβαια θα φταιω εγω ως κατοχος σκυλιων η αργοτερα ως γονιος που δεν θα εχω διδαξει στα παιδια.

λετε για νομους και δικαιοσυνη? ποιος νομος.? αυτος που αφησε τους ληστες που απειλησαν την οικογενεια μου (την μητερα μου με οπλο στο κεφαλι)

το μονο θετικο που μπορω να πω ειναι για την αστυνομια που σε μενα εκανε καλα την δουλεια της (οταν πυροβολησα τους κακους) ηρθαν αμεσως και τους επιασαν (το κακο εγινε μετα που καποιοι της δικαιοσυνης τους αφησαν) το καλο ειναι οτι η απειλη κατα της ζωης μου/ας μου εδωσε το δικαιωμα να εχω νομιμα οπλο.

οσο αφορα τα περι πυρηνικης κτλ φιλε μου ξερεις ποσες φορες εχω σκεφτει ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ και θα δειτε τι θα παθετε.....ολοι σας.

αλλα δεν μας κανει την χαρη γιατι κακα τα ψεμματα σε αυτον τον πλανητη που λεγεται ΓΗ που τον καταστρεφουν οι ανθρωποι ΜΟΝΟ ΤΑ ΖΩΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.

συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου

μακαρι να εφαρμοστουν καποτε οι νομοι και η δικαιοσυνη (αν και το βλεπω χλωμο)

alwaysalone
15-02-09, 03:55
φιλε μου

επειδη τυχαινει και μενω σε ρετιρε (κατασκευασμενο ετσι το να μην ενοχλει κανεναν οτι και να κανω στο σπιτι μου).
επισης ειμαι κατοχος δυο βελγικων λυκοσκυλων (Κ9 απο τον Ε.Σ) και μαλλον θα γινω και κατοχος ενος σκυλιου απο αυτα του σαλονιου αλλα ειμαι και κατοχος HOME CINEMA.

οπως καταλαβαινεις εχω μαθει απο τους οικειους μου (δεν ζει ο πατερας μου πλεον αλλα με διδαξε καλα) και το εφαρμοζω ακομα και τωρα στην ηλικια των 37 χρονων ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ και οτι κανω στο σπιτι μου να μενει εκει για αυτο αν και ανηκω και εγω στην γενια των 700 ευρω με κοπους μιας ζωης αποκτησα το σπιτι των ονειρων μου που θα φιλοξενησει αργοτερα και την οικογενεια που θα κανω (τωρα φιλοξενει εμενα , την μητερα μου , την κοπελια μου καποιες μερες/ωρες και τα δυο σκυλια που θα γινουν συντομα τρια) φροντισα να παρω ολα τα μετρα τα οποια ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ με οτι κανω εγω στο σπιτι μου.

Βεβαια αλοιμονο σε αυτον που θα προσπαθησει να κανει κακο στα σκυλια μου τα οποια ειναι εκπαιδευμενα οπως ειπα για να προστατευουν εμενα και την οικογενεια μου οπως και τον χωρο που ζουνε δεν πειραζουν κανεναν ειναι φιλικα με ολους (φαντασου οτι εσωσαν μεχρι την κορη του διαχειριστη (που φοβαται τα σκυλια)της πολυκατοικιας που διαμενω απο βιασμο που προσπαθησαν δυο αλλοδαποι κατα πασα πιθανοτητα μεθυσμενοι (το λεω αυτο διοτι σε εκπαιδευμενα σκυλια τραβηξαν μαχαιρι οπως φανταζεσαι θα καταλαβες τι επαθαν αυτοι) αρα αν καποιος παει να τους κανει κακο και δεν τον φανε ζωντανο τοτε σιγουρα θα εχει χειροτερη μοιρα απο μενα.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ζουμε σε μια μεγαλη πολη οπως ειναι η αθηνα (αλλα και αλλες πολεις σαφως) πολλοι ανθρωποι διαφορετικου χαρακτηρα και διαφορετικου τροπου συμπεριφορας.

κακα τα ψεμματα οι νομοι ποτε εφαρμοζονται ποτε οχι δυστυχως και επειδη εχω πεσει (η οικογενεια μου) δυο φορες θυμα ενοπλης ληστειας αναγκαστηκα να παρω οπλο και να εχω και αδεια οπλοφοριας που στην αθηνα αν το διανοησε αυτο.

υπαρχουν νομοι για τις ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ αν μπορεις να μου πεις ποτε εφαρμοζονται θα σε παραδεκτω (μενω παγκρατι και αν δεν εκανα οτι εκανα στο σπιτι για να μπορω να κοιμαμαι ησυχος) θα μου φερνατε τσιγαρα στην φυλακη που θα ειχα παει ως δολοφονος κατα συρροη.

αμαξια κορναρουν οτι ωρα τους γουσταρει η μαρσαρουν
μηχανακια μαρσαρουν
αμαξια βαζουν την μουσικη στο τερμα
μπαρακια η καφετεριες βαζουν την μουσικη στο τερμα
οι γειτονες βαζουν τηλεοραση η μουσικη στο τερμα
παιδια παιζουν κατω στον "πεζοδρομο"
σκυλια γαυγιζουν

"για ολα τα παραπανω λυσεις υπαρχουν"

για πειτε μου ολοι εσεις που φωναζετε εδω περα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ αφου ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

καποιοι ειπαν για πειραματα με ηχους (δεν συμφωνω γιατι προκαλουν σωματικες βλαβες και μπορει να βρεθεις μπλεγμενος) ουτε φυσικα θα μου αρεσε να το κανουν στα παιδια μου η στα σκυλια μου.

φυσικα ουτε σε ατυχηματα η φολες κατα σκυλιων συμφωνω (ου και αλοιμονο σε αυτον που θα το κανει στα δικα μου σκυλια)

βεβαια ολοι οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα να ξεκουραστουν στο σπιτι τους και να εχουν την ηρεμια τους μετα απο μια κουραστικη μερα στην εργασια τους ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ αλλα οπως σε ολα τα πραγματα αγαπητοι φιλοι ετσι και στο σπιτι μας εχουμε την ταση του ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΥ τι με νοιαζει ο γειτονας να παει να πνιγει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.

βεβαια θα φταιω εγω ως κατοχος σκυλιων η αργοτερα ως γονιος που δεν θα εχω διδαξει στα παιδια.

λετε για νομους και δικαιοσυνη? ποιος νομος.? αυτος που αφησε τους ληστες που απειλησαν την οικογενεια μου (την μητερα μου με οπλο στο κεφαλι)

το μονο θετικο που μπορω να πω ειναι για την αστυνομια που σε μενα εκανε καλα την δουλεια της (οταν πυροβολησα τους κακους) ηρθαν αμεσως και τους επιασαν (το κακο εγινε μετα που καποιοι της δικαιοσυνης τους αφησαν) το καλο ειναι οτι η απειλη κατα της ζωης μου/ας μου εδωσε το δικαιωμα να εχω νομιμα οπλο.

οσο αφορα τα περι πυρηνικης κτλ φιλε μου ξερεις ποσες φορες εχω σκεφτει ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ και θα δειτε τι θα παθετε.....ολοι σας.

αλλα δεν μας κανει την χαρη γιατι κακα τα ψεμματα σε αυτον τον πλανητη που λεγεται ΓΗ που τον καταστρεφουν οι ανθρωποι ΜΟΝΟ ΤΑ ΖΩΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ.

συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου

μακαρι να εφαρμοστουν καποτε οι νομοι και η δικαιοσυνη (αν και το βλεπω χλωμο)







Συγνωμη, αλλά τι επαθες ξαφνικα και εγραψες τετοιο παραληρημα?

sdikr
15-02-09, 05:38
Σε αρκετές περιπτώσεις βοηθάν και αυτά (http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=2pr&ei=DYCXSeGBJImS-gaJm7zvCA&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82&spell=1)

hammer21
15-02-09, 14:20
Σε αρκετές περιπτώσεις βοηθάν και αυτά (http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=2pr&ei=DYCXSeGBJImS-gaJm7zvCA&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82&spell=1)

Μακρια.Λιγες καλες υπαρχουν.Οι αλλες μαρκες μπορουν να σου προκαλεσουν μεχρι και ωτιτιδα.

Εγω οταν εχω προβλημα με φασαρια παντως ή απανταω μνε τον ιδιο τροπο(χτυπας με τη σκουπα το ταβανι, το αγαπημενο μου:p) ή βαζω τα ακουστικα του sony ericsson τα μαμισια(ξερεις αυτα που μπαινουν μεσα στο αυτι:oneup:)

lostre3
15-02-09, 14:47
συγνωμη αν παρεξηγηθηκα , εγω απλως ηθελα να θειξω το θεμα home cinema (καμια 500w) και τσιτα το wοofer κατα τις ωρες κοινης υσηχιας. Ειναι διαφορετικο να ζεις καπου που αναποφεκτα υπαρχει θορυβος (διερχομενα αμαξια , κτλ) και αλλο να εχεις χρυσοπληρωσει ενα διαμερισμα (αλλη βαλκανικη απατη - εργατικες κατοικιες με φιογκο) σε μια υσηχη περιοχη και να σου λαχει ενας νεοπλουτος απατεωνοεμπορακος [τυνχανω και οικονομολογος και γνωριζω τον μοναδικο λογο της προτοφανους ακριβειας της χωρας μας - ολιγοπολιο και αποατεωνισκοι γρεκοι εμποροι - ολων των βαθμιδων (χοντρικη- λιανικη) για να ξερετε τη ρατσα ημαστε...τσπα] και να σε καταδικαζει για μια ζωη με αθλιο επιπεδο ποιοτητας διαβιωσης.
εδω που ζω εγω δυστηχως (ανεξαρτητος της επικαλουμενης προσφατης "αναπτυξης" της χωρας) θελει το πατροπαραδοτο τροπο επιλυσης τετοιου ειδους διαφορων - μπουνιες και σιδεριες.

Οσο αυτα που βοηθανε σε αρκετες περιπτωσεις οποια κοτα γουσταρει ας τα βαλει :) αν εχει τετοια αξια..

Τωρα για τα σκυλια και το εγκλημα ...ειναι κατι σχετικο...εμενα προσωπικα μου κατσε διαρυχτης στο σπιτι που ηταν ατυχος να μπει την ωρα που ημουν και γω μεσα....και εφυγε απο τον 3οροφο :)
τωρα οπως μου ειπαν οι μπατσοι (που ηρθαν κατι ασφαλιτακια κανα 2ωρο αργοτερα αποταν τους καλεσα) ημουν τυχερος που δεν ειχε οπλο ο τυπος (που παρεπιπτωντος ηταν επαγγελματιας - τσιρκου - μιας και καταφερε και λακισει απο οροφο σε οροφο - ουτε το καλυτερο κομαντο του ΕΣ δεν τα κανει αυτα..για οσους γνωριζουν επι του θεματος)
Τωρα αν ο αλλος ειναι ενοπλος....τα σκυλια...δυστηχως... οσο εκπαιδευμενα και αν ειναι (σαν αυτα της ελας και του εσ.. αλλο τοσο..) δεν εχουν ελπιδα...εκτος αν οι "εγκληματιες" ειναι τιποτα πρεζακια που βαρανε νταγκλες και κοιμουντε ορθιοι με ενα κοπιδι ή και σεο στο χερι! αν κατσεις σε σκυλια μια μαχαιρια (οπουδιποτε αλλα πες στο λαιμο για αμεσο αποτελεσμα)..εστω και ρυχη...τι αντιδραση νομιζεις θα εχουν?? εγω εχω δει σκυλια με φημη (ρονταβαιλερ πιτμπουλ) να τρωνε κατι μαπες..αν και δε λεω..με γυμνα χερια δεν τα ατνιμετωπιζει ανεκπαιδευτος ανθρωπος ευκολα..αλλα με κανα σκληρο αντικειμενο το παιχνιδι ειναι χαμενο.
Βεβαια αλλιως τα βλεπει καποιος που δεν εχει σχεση με σκυλια και αλλιως καποιος που εχει μεγαλωσει σε γειτονιες τσιτα στα αδεσποτα μπασταρδεμενα πιτμπουλ κτλ. Οι αλβανοι παντος δυσκολα ψαρωνουν...

αληθεια χωρις παρεξηγιση... η κορη του διαχειριστη την εσωσαν στο ρετιρε?? υποπτο..τι δουλεια ειχε στη ταρατσα μαζι με τους βιαστες?? μαλον τιποτα πρεζακια θα ηταν που θα πειναν τι δοση τους και της φανηκαν τα σεα για μαχαιρια (σε αυτη τη περιπτωση και ενας παππους θα τα εδιωχνε) ή τα ειχες αμωλημενα στους διαδρομους?? παραξενη περιπτωση..αλλα μου αρεσει η ακριβια σε οσα λεμε ετσι γενικα. τσπα ολα σχετικα ειναι στη ζωη :)

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΙΚΗΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ
αν και μου φενεται πολυ ουτοπικο αυτο σαν ιδεα

SAY NO TO EARPLUGS - αποδεδειγμενα πειραζουν στη υγεια

Valder
02-03-09, 02:59
Από κάπου (μάλλον από το πάνω διαμέρισμα) ακούγεται συχνά ένα ενοχλητικό δυνατό διαπεραστικό σφύριγμα, σαν τσαγιέρα σε καρτούν κλπ. Είναι ελεγχόμενο γιατί αντιλαμβάνομαι διαφορές στη διάρκεια και στην αυξομείωση αυτού του ήχου και ακούγεται και σε ώρες όπως πχ τώρα. Επειδή αστυνομία δεν προλαβαίνει να ρθει γιατί ο απαράδεκτος κύριος/κυρία θα το έχει σταματήσει ως τότε... τι μπορώ να κάνω, σε ποιόν μπορώ να παραπονεθώ;:oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.