PDA

Επιστροφή στο Forum : Φασαρία και οι από πάνω γείτονες



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

D_J_V
02-03-09, 12:36
μηπως είναι ... τσαγιέρα τελικα????

Θάνος
02-03-09, 14:48
Από κάπου (μάλλον από το πάνω διαμέρισμα) ακούγεται συχνά ένα ενοχλητικό δυνατό διαπεραστικό σφύριγμα, σαν τσαγιέρα σε καρτούν κλπ. Είναι ελεγχόμενο γιατί αντιλαμβάνομαι διαφορές στη διάρκεια και στην αυξομείωση αυτού του ήχου και ακούγεται και σε ώρες όπως πχ τώρα. Επειδή αστυνομία δεν προλαβαίνει να ρθει γιατί ο απαράδεκτος κύριος/κυρία θα το έχει σταματήσει ως τότε... τι μπορώ να κάνω, σε ποιόν μπορώ να παραπονεθώ;:oops:
μάλλον το καζανάκι της λεκάνης είναι..;)

Valder
02-03-09, 22:32
Ναι μάλλον ή κανα καζανάκι θα είναι ή κανα υδραυλικό γενικά γιατί άκουσα ροή υδάτων στο φωταγωγό (στους σωλήνες προφανώς) χτες βράδυ που ήμουν στο μπάνιο. Μιλάμε για απίστευτα δυνατό σφύριγμα. Να τους πω να μην κατουράνε δε λέει :rofl: αλλά σκέφτομαι να αναφέρω στη διαχείριση το θέμα και να τους προτείνει να αλλάξουν ότι φταίει.:hmm:

D_J_V
03-03-09, 01:19
Είναι υδραυλικό πρόβλημα!! Το έχω κι εγώ στο σπίτι κι ας είναι 1,5 χρόνο μόνο φτιαγμένο!!
Όταν ανοιγοκλείνω την βρύση σφυρίζει κάποιος σωλήνας ευτυχώς στιγμιαία!!
Ήδη έχω υγρασίες στον τοίχο δίπλα από το μπάνιο άρα σημαίνει πως είναι θέμα διαρροής!
Ήρθε ένας υδραυλικός και μάλλον πάμε γα ψιλογκρεμισματάκια και έλεγχο!!
Οπότε ας το κοιτάξουν και οι γείτονες γιατί κάπου κάνει κι εσάς διαρροή και θα τρέχετε μετά με καμιά πλημμύρα!!

Zer0c00L
04-03-09, 02:12
θα συμφωνησω υπαρχει καποιο προβλημα υδραυλικης φυσεως και καλο ειναι να το κοιταξετε γιατι αν γινει διαρροη (υγρασια) θα εχετε προβλημα.

kostas_papoul
05-03-09, 00:53
ειστε φοιτητες και θα κανετε μυνηση την οικογενεια για φασαρία!!!!????
χαχα το ακουσαμε και αυτο :rofl:

aren13
14-06-10, 09:05
γεια σας και από εμένα!
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πρόκειται να αγοράσω
ένα διαμέρισμα το οποίο από κάτω έχει φροντιστήριο
αγγλικών. Έχει κανείς εμπειρία από φασαρία από φροντιστήριο;
Επειδή το διαμέρισμα είναι πολύ ωραίο και έχει καλή τιμή, τί λέτε
να το αγοράσω ή θα βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή;

LOUKAS32
14-06-10, 10:27
γεια σας και από εμένα!
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πρόκειται να αγοράσω
ένα διαμέρισμα το οποίο από κάτω έχει φροντιστήριο
αγγλικών. Έχει κανείς εμπειρία από φασαρία από φροντιστήριο;
Επειδή το διαμέρισμα είναι πολύ ωραίο και έχει καλή τιμή, τί λέτε
να το αγοράσω ή θα βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή;


ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑΑΑΑΑ

μα που πας? σορρυ καιολας...

θα γινεται κολαση!

alekan
14-06-10, 11:28
γεια σας και από εμένα!
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πρόκειται να αγοράσω
ένα διαμέρισμα το οποίο από κάτω έχει φροντιστήριο
αγγλικών. Έχει κανείς εμπειρία από φασαρία από φροντιστήριο;
Επειδή το διαμέρισμα είναι πολύ ωραίο και έχει καλή τιμή, τί λέτε
να το αγοράσω ή θα βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή;

Υπάρχουν λύσεις να βελτιώσεις την ηχομόνωσή σου. Ρώτησε σε εξειδικευμένο κατάστημα.

WAntilles
14-06-10, 11:32
...ένα διαμέρισμα το οποίο από κάτω έχει φροντιστήριο
αγγλικών.


Επειδή το διαμέρισμα είναι πολύ ωραίο και έχει καλή τιμή...

Ε, γι' αυτό έχει "καλή" τιμή.

Στην πραγματικότητα, νορμάλ τιμή έχει.

Απλώς η τιμή του αντανακλά καί την φασαρία.

LOUKAS32
14-06-10, 11:37
Ε, γι' αυτό έχει "καλή" τιμή.

Στην πραγματικότητα, νορμάλ τιμή έχει.

Απλώς η τιμή του αντανακλά καί την φασαρία.

καταρχας τι ωρες δουλευι το μαγαζι ?

ασε ρε που 8α δωσεις τοσα χρηματα και 8α δωσεις για ηχωμονοση δεν συμφωνο

leasedline
14-06-10, 13:29
1. Θα μαζεύονται όλα τα πιτσιρίκια πριν και με΄τα από κάθε μάθημα και θα κάνουν αρκετή φασαρία
2. γονείς θα έρχονται να αφήνουν-παίρνουν τα παιδιά τους και θα γίνεται χαμός από αυτοκίνητα
3. πρόβλημα με την συντήρηση των κοινόχρηστων χώρων

pogvpj0
14-06-10, 17:43
αλλαγη θεματος για λιγο....... ξερει κανεις απο που μπορω να κατεβασω τον παλιο κλασικο τηλεφωνικο καταλογο???? με σταθερα τηλεφωνα και διευθυνσεις?????:hmm:

hammer21
14-06-10, 19:14
Να κατεβασεις δεν ξερω, ισως ειναι λιγο τεραστιος.Αλλα αν ζητησει σε κανα oteshop μαλλον θα σου δωσουν.

theon
13-07-12, 07:53
Zer0c00L δωσε μας τα φωτα σου!!! πως τους διωχνεις? εχουμε σοβαρο προβλημα δεν σεβονται τιποτα, ουτε την αστυνομια! ουτε τους γειτονες!! ουτε την ιδιοκτητρια που τους λεει να φυγουν κ δεν φευγουν!!

Zer0c00L
14-07-12, 03:26
Zer0c00L δωσε μας τα φωτα σου!!! πως τους διωχνεις? εχουμε σοβαρο προβλημα δεν σεβονται τιποτα, ουτε την αστυνομια! ουτε τους γειτονες!! ουτε την ιδιοκτητρια που τους λεει να φυγουν κ δεν φευγουν!!

τι προβλημα εχεις ακριβως να σου πω πιθανες λυσεις

εγω παντως εχω λυσει ολα τα θεματα με γειτονες και μαγαζια με ηρεμο και λογικο τροπο χωρις βια - υβρεις κτλ.

ολα κυλουν μελι-γαλα

1kost12
16-07-12, 12:23
τι προβλημα εχεις ακριβως να σου πω πιθανες λυσεις

εγω παντως εχω λυσει ολα τα θεματα με γειτονες και μαγαζια με ηρεμο και λογικο τροπο χωρις βια - υβρεις κτλ.

ολα κυλουν μελι-γαλα

Φαίνεται φίλε πως έχεις πέσει σε «καλούς» γείτονες που σέβονται τον άλλον…..
Εγώ είχα από κάτω μου κάτι «λεχρίτες» κάτι γυφτους και λίγα τους λέω που δεν καταλάβαιναν τίποτα…. Τελικά με δικαστική εντολή και 3 μήνες δεν δεχτήκαμε τα νοίκια τους έφυγαν αφήνοντας τρομερές καταστροφές μέσα και φυσικά όλα τα έξοδα ΔΕΗ, νερό απλήρωτα…..
Μια παροιμία λέει…. « ο κακός χρόνος φεύγει, ο κακός ο γείτονας δεν φεύγει!!»
Το καλύτερο τελευταίο πάτωμα, ρετιρέ, δώμα, ας είναι και μικρό παρά σε κοινό διαμέρισμα…..!!!!

Zer0c00L
16-07-12, 23:46
Φαίνεται φίλε πως έχεις πέσει σε «καλούς» γείτονες που σέβονται τον άλλον…..
Εγώ είχα από κάτω μου κάτι «λεχρίτες» κάτι γυφτους και λίγα τους λέω που δεν καταλάβαιναν τίποτα…. Τελικά με δικαστική εντολή και 3 μήνες δεν δεχτήκαμε τα νοίκια τους έφυγαν αφήνοντας τρομερές καταστροφές μέσα και φυσικά όλα τα έξοδα ΔΕΗ, νερό απλήρωτα…..
Μια παροιμία λέει…. « ο κακός χρόνος φεύγει, ο κακός ο γείτονας δεν φεύγει!!»
Το καλύτερο τελευταίο πάτωμα, ρετιρέ, δώμα, ας είναι και μικρό παρά σε κοινό διαμέρισμα…..!!!!

δεν ηταν "καλοι γειτονες" εγιναν ομως στην πορεια οταν καταλαβαν με ποιον ειχαν μπλεξει και τι θα μπορουσαν να παθουν.

αλλωστε δεν εχω να χασω κατι καθως ειμαι ιδιοκτητης (και οχι ενοικιαστης) διαμερισματος (τελευταιου οροφου) ρετιρε (βεβαια εχει τα καλα του και τα κακα του) αλλα δεν πειραζει...

graal
25-07-12, 14:46
δεν ηταν "καλοι γειτονες" εγιναν ομως στην πορεια οταν καταλαβαν με ποιον ειχαν μπλεξει και τι θα μπορουσαν να παθουν.

αλλωστε δεν εχω να χασω κατι καθως ειμαι ιδιοκτητης (και οχι ενοικιαστης) διαμερισματος (τελευταιου οροφου) ρετιρε (βεβαια εχει τα καλα του και τα κακα του) αλλα δεν πειραζει... Φίλτατε, έχω μια απορία: Γιατί αναφέρεις πολλές φορές πως είσαι ιδιοκτήτης ρετιρέ? Ποιός ο λόγος?

eqvus
25-07-12, 14:56
Τους χαλαει τις μπουγαδες απο ψηλα ... :)
Ξερεις, χλωρινες, νιτρικο οξυ κτλ κτλ

Zer0c00L
26-07-12, 21:28
Φίλτατε, έχω μια απορία: Γιατί αναφέρεις πολλές φορές πως είσαι ιδιοκτήτης ρετιρέ? Ποιός ο λόγος?

απλα ενημερωτικα το λεω δεν το λεω για επιδειξη μην ανησυχεις μακαρι να εμενα χαμηλοτερα απο οτι τωρα (ξερεις τι προβληματα εχει ο τελευταιος οροφος)

μπορει να εχεις θεα η την ησυχια σου....αλλα εχει αρκετα θεματα...χειμωνα - καλοκαιρι και ειδικα αν εισαι σε σημειο που δεν εχεις διπλα σου αλλες πολυκατοικιες η εχεις την ατυχια να εισαι στην πιο ψηλη.

- - - Updated - - -


Τους χαλαει τις μπουγαδες απο ψηλα ... :)
Ξερεις, χλωρινες, νιτρικο οξυ κτλ κτλ

ειναι ενας τροπος αρκει να μην απαγορευει ο κανονισμος της πολυκατοικιας την "μπουγαδα" εξω απο το μπαλκονι γιατι τοτε εχεις θεμα με οτι χαλασεις...θα πρεπει να το πληρωσεις...

Gianniskriti
26-07-12, 21:38
αμπουλες δοκιμασατε να τους ριξετε κατω απο την πορτα ? μια καθε βραδυ. Σε 10 μερες θα εχουν φυγει νομιζοντας οτι ειναι χαλασμενα τα υδραυλικα.

Zer0c00L
27-07-12, 17:05
αμπουλες δοκιμασατε να τους ριξετε κατω απο την πορτα ? μια καθε βραδυ. Σε 10 μερες θα εχουν φυγει νομιζοντας οτι ειναι χαλασμενα τα υδραυλικα.

αυτη οντως ειναι καλη ιδεα

graal
27-07-12, 17:53
Aρχίζω να έχω και γω θέμα με τους από πάνω! Μετά τις 2-2.30 το μεσημέρι θα θυμηθούν να τρυπήσουν με το τρυπάνι, να καρφώσουν καρφιά, να σύρουν έπιπλα και πάει λέγοντας.
Δεν λέω πως είμαι άγιος και ήσυχος, βάζω και γω δυνατά την μουσική, καμιά πολεμική ταινία, αλλά 1.45 το μεσημέρι σταματάω, και αν ξαναρχίσω με μουσικές κλπ, θα είναι μετά τις 6 το απόγευμα και θα είναι το πολύ μέχρι τις 9. Μετά σταματάω ή το χαμηλώνω αρκετά και να ακούγεται μόνο στο δωμάτιό μου. Σημειώνω πως ΔΕΝ υπάρχουν μονώσεις στην οικοδομη (του 1974!) Οπότε και να κατουρήσεις που λέει ο λόγος, ακούγεται στον από κάτω!
Σε τέτοιες περιπτώσεις που ΔΕΝ σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, στις 6 το απόγευμα τους τιμωρώ ταινίες με έντονα ηχιτικά εφέ, πχ η διάσωση του στρ Ράϊαν στα πρώτα 25-26λεπτά!!! :twisted:

107181

Δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό (120WRMS) αλλά βγάζει ωραίες και καθαρές συχνότητες!! :)

tintin
27-07-12, 18:02
Ενοχλεις ομως κυριως τους απο κατω σου...

Zer0c00L
27-07-12, 18:27
σιγουρα δεν ειναι λυση

αλλα δυστυχως οι οικοδομες (παλιες) που δεν εχουν μονωση εχουν πολλα προβληματα....

ολα πιστευω παντως μπορουν να λυθουν με λογικους τροπους συνεννοησης αναμεταξυ των γειτονων αν τωρα δεν γινει κατι τετοιο αναγκαστηκα τοτε υπαρχει η δικαστικη οδος.

απο το να καταφυγετε σε "αλλα μεσα" συνιστω απλα να τους κανετε ενα εξωδικο και να τρεχουν στα δικαστηρια.

- - - Updated - - -


Ενοχλεις ομως κυριως τους απο κατω σου...

συμφωνω δεν σου φταινε οι απο κατω σου αν οι απο πανω σου δεν σεβονται τις ωρες κοινης ησυχιας

αν το κανουν συχνα καλεσε το 100 να τους κανει παρατηρηση κτλ...αν ξεπερασουν τα ορια να εισαι σιγουρος οτι το 100 θα τους βαλει στην θεση τους.

απλα να ξερεις οτι θα τους εχεις κανει εχθρους σου.

tintin
27-07-12, 19:32
αν το κανουν συχνα καλεσε το 100 να τους κανει παρατηρηση κτλ...αν ξεπερασουν τα ορια να εισαι σιγουρος οτι το 100 θα τους βαλει στην θεση τους.

Το 100 δεν μπορει να κανει τιποτα. Θα σου πουν απλα "κανε μυνηση". Η οποια θα εκδικαστει μετα απο πολυ-πολυ καιρο(αν δε παρει αναβολη).

graal
27-07-12, 23:02
Ενοχλεις ομως κυριως τους απο κατω σου...

:p Για τους εν λόγω από κάτω, καθώς ο ένας άθεος και οι άλλοι μασόνοι, θα έβαζα κάθε μέρα στη διαπασών Θεία Λειτουργία!! :bless:

Αλλά οι από πάνω καθώς και μουσουλμάνοι θα το εκλάμβαναν διαφορετικά!! Οπότε καταλαβαίνεις τι θα γινόταν σε μια τέτοια περίπτωση!! :lol::rofl:

- - - Updated - - -


σιγουρα δεν ειναι λυση

αλλα δυστυχως οι οικοδομες (παλιες) που δεν εχουν μονωση εχουν πολλα προβληματα....

ολα πιστευω παντως μπορουν να λυθουν με λογικους τροπους συνεννοησης αναμεταξυ των γειτονων αν τωρα δεν γινει κατι τετοιο αναγκαστηκα τοτε υπαρχει η δικαστικη οδος.

απο το να καταφυγετε σε "αλλα μεσα" συνιστω απλα να τους κανετε ενα εξωδικο και να τρεχουν στα δικαστηρια.

- - - Updated - - -



συμφωνω δεν σου φταινε οι απο κατω σου αν οι απο πανω σου δεν σεβονται τις ωρες κοινης ησυχιας

αν το κανουν συχνα καλεσε το 100 να τους κανει παρατηρηση κτλ...αν ξεπερασουν τα ορια να εισαι σιγουρος οτι το 100 θα τους βαλει στην θεση τους.

απλα να ξερεις οτι θα τους εχεις κανει εχθρους σου.

Είπαμε, κι ο άγιος φοβέρα θέλει!! Χτύπησα κάμποσες φορες το ψαλίδι στην σωλήνα της κεντρικής θέρμανσης και ως τις 5.30 δεν ξανακούστηκαν! :rolleyes:

tintin
28-07-12, 02:23
Θελω να σου πω οτι αν ο ταραξιας ειναι απο πανω σου, με το να βαζεις τη μουσικη στη διαπασων δε κανεις τιποτα. Ενοχλεις μονο τον απο κατω σου. Οπως γινεται και στη περιπτωση σου, καποιος ακουει και ενοχλειται απο τον απο πανω του. Το αντιστροφο δε γινεται.

Zer0c00L
28-07-12, 11:53
Το 100 δεν μπορει να κανει τιποτα. Θα σου πουν απλα "κανε μυνηση". Η οποια θα εκδικαστει μετα απο πολυ-πολυ καιρο(αν δε παρει αναβολη).

εισαι καπου λαθος στην ενημερωση σου αν καλεσεις το 100 σε ωρα κοινης ησυχιας που κανουν θορυβο (ο οποιοςδηποτε) αναλαμβανουν να κανουν παρατηρηση στον παραβατη (1η φορα) αν ξαναερθουν ομως για το ιδιο παραπτωμα τοτε τα πραγματα ειναι διαφορετικα και χειροτερα για τον παραβατη.

το εχω κανει σε μπαρ που εχω στην γειτονια (που εβαζε μουσικη στην διαπασων) και το ξερω δεν πληρωσα τιποτα ουτε για μηνυση ουτε για τιποτα ηρθαν 3 φορες (την τριτη φορα περασαν χειροπεδες στον ιδιοκτητη του μπαρ και το εκλεισαν το μαγαζι)

τωρα αναγκαστηκε και εβαλε ηχομονωση και ζητησε και συγνωμη οποτε ολα καλα (μεχρι και πελατες του στελνω)

για αυτο λεω οτι ολα θελουν καλη θεληση

πιστευω οτι λυνονται ολα τα προβληματα μεταξυ γειτονων.

εγω π.χ εχω λυσει τα παντα σε επιπεδο γειτονιας χωρις αγριαδες - βρισιες - απειλες

απλα με λογικα επιχειρηματα και συζητηση.

αν υπαρξει περιπτωση που δεν παιρνει απο λογια τοτε υπαρχουν οι αρμοδιες αρχες και οι νομοι να τον επαναφερουν στην λογικη.

graal
28-07-12, 16:40
Θελω να σου πω οτι αν ο ταραξιας ειναι απο πανω σου, με το να βαζεις τη μουσικη στη διαπασων δε κανεις τιποτα. Ενοχλεις μονο τον απο κατω σου. Οπως γινεται και στη περιπτωση σου, καποιος ακουει και ενοχλειται απο τον απο πανω του. Το αντιστροφο δε γινεται.
Σε μια οικοδομή χωρίς μόνωση, τα πάντα ακούγονται ασχέτου ορόφου!
Όταν είπες για τους από κάτω, νόμιζα πως μιλούσες για το εικονιζόμενο τρίο στούτζες! :hit:

kadronarxis
28-07-12, 17:15
Σε πολυκατοικία ο μοναδικός όροφος που ζεις κάπως υποφερτά είναι το ρετιρέ.
Αυτό το κόλπο ο ένας πάνω και ο άλλος κάτω, δεν έπαιξε ΠΟΤΕ σε κανένα μέρος του κόσμου.

Δύσκολες καταστάσεις ειδικά αν έχεις μπλέξει με ζώα.

graal
28-07-12, 18:13
Σε πολυκατοικία ο μοναδικός όροφος που ζεις κάπως υποφερτά είναι το ρετιρέ.
Αυτό το κόλπο ο ένας πάνω και ο άλλος κάτω, δεν έπαιξε ΠΟΤΕ σε κανένα μέρος του κόσμου.

Δύσκολες καταστάσεις ειδικά αν έχεις μπλέξει με ζώα.
Είναι γεγονός πως αν σεβαστείς ένα ζώο, θα στο ανταποδώσει. Δεν συμβαίνει το ίδιο και με έναν άνθρωπο. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο πως ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου είναι ένα ζώο, ένας σκύλος, και όχι ένας άλλος άνθρωπος! ;)

tintin
28-07-12, 18:32
εισαι καπου λαθος στην ενημερωση σου αν καλεσεις το 100 σε ωρα κοινης ησυχιας που κανουν θορυβο (ο οποιοςδηποτε) αναλαμβανουν να κανουν παρατηρηση στον παραβατη (1η φορα) αν ξαναερθουν ομως για το ιδιο παραπτωμα τοτε τα πραγματα ειναι διαφορετικα και χειροτερα για τον παραβατη.

το εχω κανει σε μπαρ που εχω στην γειτονια (που εβαζε μουσικη στην διαπασων) και το ξερω δεν πληρωσα τιποτα ουτε για μηνυση ουτε για τιποτα ηρθαν 3 φορες (την τριτη φορα περασαν χειροπεδες στον ιδιοκτητη του μπαρ και το εκλεισαν το μαγαζι)

τωρα αναγκαστηκε και εβαλε ηχομονωση και ζητησε και συγνωμη οποτε ολα καλα (μεχρι και πελατες του στελνω)

για αυτο λεω οτι ολα θελουν καλη θεληση

πιστευω οτι λυνονται ολα τα προβληματα μεταξυ γειτονων.

εγω π.χ εχω λυσει τα παντα σε επιπεδο γειτονιας χωρις αγριαδες - βρισιες - απειλες

απλα με λογικα επιχειρηματα και συζητηση.

αν υπαρξει περιπτωση που δεν παιρνει απο λογια τοτε υπαρχουν οι αρμοδιες αρχες και οι νομοι να τον επαναφερουν στην λογικη.

Ναι, παρατηρησεις μπορουν να κανουν οσες θες. Αλλα δε μπορουν να κανουν κατι αλλο. Ουτε να τους συλλαβουν ουτε να τους επιβαλλουν καποια ποινη. Αυτο το κανει μονο το δικαστηριο. Θα σου πουν λοιπον να τους κανεις μυνηση.
(Αλλο το μπαρ)
Και ο ταραξιας μπορει να ισχυριστει τα δικα του, οποτε οπως καταλαβαινεις η αστυνομια δε μπορει να κανει το διαιτητη ουτε να βγαλει αποφαση.


Σε μια οικοδομή χωρίς μόνωση, τα πάντα ακούγονται ασχέτου ορόφου!


Δηλαδη αυτος που ειναι στον 2ο οροφο ακουει αυτον που ειναι στον 6ο? Ο ηχος θα διαπερασει 4 πατωματα χωρις να εξασθενισει?
Αυτο που ξερω εγω και απο προσωπικη πειρα ειναι οτι ο καθε ενοικος ακουει πολυ καλα αυτον που ειναι απο πανω του. Αν πεταξει κατι στο πατωμα, τη τηλεοραση του, αν μιλαει δυνατα κλπ.

graal
28-07-12, 22:35
Δηλαδη αυτος που ειναι στον 2ο οροφο ακουει αυτον που ειναι στον 6ο? Ο ηχος θα διαπερασει 4 πατωματα χωρις να εξασθενισει?
Αυτο που ξερω εγω και απο προσωπικη πειρα ειναι οτι ο καθε ενοικος ακουει πολυ καλα αυτον που ειναι απο πανω του. Αν πεταξει κατι στο πατωμα, τη τηλεοραση του, αν μιλαει δυνατα κλπ.

Πριν κάτι χρόνια (5) ο γιός της ιδιοκτήτριας που μένει στον 2ο όροφο, εγω στον 4ο,είχε βάλει δυνατά την μουσική. Εκείνη την περιόδο είχα καλές σχέσεις με μια φοιτήτρια που έμενε πάνω από μένα. Από περιέργεια λοιπόν ανέβηκα πάνω για να δω αν ακούγεται. Και ακουγόταν! Απο τον 2ο ακουγόταν στον 5ο. Εξασθενισμένος μεν, αλλά ακουγόταν. Για τον 6ο δεν έχω άποψη ούτε και γνώμη. Η πολυκατοικία που μένω είναι περίπτωση! Χτίστηκε ανάποδα δλδ αν ένα μπαλκόνι βλέπει τώρα στον βορρά, κανονικά και σύμφωνα με τα σχέδια του μηχανικού έπρεπε να κοιτάζει στον νότο! Αν συνυπολογίσεις το έτος κατασκευής (1974) χωρίς μονώσεις κλπ είναι άστα να πάνε.... :down:

tintin
29-07-12, 03:13
Βασικα μιλουσα για το αναποδο. Αν εισαι στον 2ο ακους τον 6ο?
Και δε μιλαω για μουσικη που θα ακουστει προφανως μεσω του αερα και των παραθυρων(ετσι ακουγες τη μουσικη του 2ου στον 6ο, δεν ειναι παραξενο).

Zer0c00L
29-07-12, 12:12
Σε πολυκατοικία ο μοναδικός όροφος που ζεις κάπως υποφερτά είναι το ρετιρέ.
Αυτό το κόλπο ο ένας πάνω και ο άλλος κάτω, δεν έπαιξε ΠΟΤΕ σε κανένα μέρος του κόσμου.

Δύσκολες καταστάσεις ειδικά αν έχεις μπλέξει με ζώα.

μην προσβαλεις τα ζωα (οταν γνωρισα τους ανθρωπους - αγαπησα τα ζωα)

δεν σου φταινε (πιστεψε με αυτα καταλαβαινουν πολυ καλα...

απλα οι συγκεκριμενοι ανθρωποι που αναφερεται ο συνομιλητης μας αλλα που εχουμε συναντησει ολοι μας κατα καιρους απλα δεν εχουν μαθει να ζουν με αλλους ανθρωπους (προφανως εμεναν σε σκηνες , σπηλιες και εγω δεν ξερω που)

- - - Updated - - -


Ναι, παρατηρησεις μπορουν να κανουν οσες θες. Αλλα δε μπορουν να κανουν κατι αλλο. Ουτε να τους συλλαβουν ουτε να τους επιβαλλουν καποια ποινη. Αυτο το κανει μονο το δικαστηριο. Θα σου πουν λοιπον να τους κανεις μυνηση.
(Αλλο το μπαρ)
Και ο ταραξιας μπορει να ισχυριστει τα δικα του, οποτε οπως καταλαβαινεις η αστυνομια δε μπορει να κανει το διαιτητη ουτε να βγαλει αποφαση.



Δηλαδη αυτος που ειναι στον 2ο οροφο ακουει αυτον που ειναι στον 6ο? Ο ηχος θα διαπερασει 4 πατωματα χωρις να εξασθενισει?
Αυτο που ξερω εγω και απο προσωπικη πειρα ειναι οτι ο καθε ενοικος ακουει πολυ καλα αυτον που ειναι απο πανω του. Αν πεταξει κατι στο πατωμα, τη τηλεοραση του, αν μιλαει δυνατα κλπ.

δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες για παραβατη των ωρων κοινης ησυχιας μεσα σε πολυκατοικια (δεν μου εχει τυχει)
μου ετυχε με το μπαρ αλλα τωρα ειναι ολα καλα

αν μου τυχει θα σου πω αν κανει παρατηρησεις η τον μαζευει.

παντως απο απεναντι πολυκατοικια που μενουν αλλοδαποι και σε ωρες κοινης ησυχιας ειχαν στην διαπασων την μουσικη οταν καλεσα το 100 ηρθε η ομαδα ΔΙΑΣ και τους εκανε παρατηρηση λεγοντας τους οτι αν ξανα ερθουν θα τους συλλαβουν.

tintin
30-07-12, 03:51
Να μας πει ενας δικηγορος αν η παραβιαση των ωρων κοινης ησυχιας αποτελει αυτοφωρο αδικημα που σηκωνει συλληψη.

Σχετικα με την υπογραφη σου... θα επρεπε να γραφεις "να μην ακουσω κανεναν απ αυτους που ψηφισαν τους 3 και απ αυτους που εκαναν ακυρο-αποχη να παραπονιεται".

nyannaco
30-07-12, 10:31
Επειδή πολλά έχουν αναφερθεί για (μη) μόνωση στο παρόν θέμα, και ειδικά σε σχέση με το έτος κατασκευής, να διευκρινίσω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις: καμία πολυκατοικία, ανεξαρτήτως έτους κατασκευής, δεν έχει κανενός είδους μόνωση μεταξύ των ορόφων. Από το '79(; ) και μετά έγινε υποχρεωτική η θερμομόνωση, η οποία εφαρμόζεται (όπως εφαρμόζεται σε εργολαβικές κατασκευές) μόνο στο κέλυφος του κτιρίου (στους εξωτερικούς τοίχους και πλάκες), και όχι ενδιάμεσα. Το δε μονωτικό που χρησιμοποιείται κατά κανόνα (εξηλασμένη πολυστερίνη) ΔΕΝ έχει ηχομονωτικές ιδιότητες. Το μόνο που γίνεται από κάποιους κατασκευαστές, σε ακριβότερες κατασκευές, είναι διπλός αντί για μονό τοίχο στις μεσοτοιχίες. Στις πλάκες μεταξύ οροφων απολύτως τίποτε, είναι πολύ ακριβό το σπορ.

Zer0c00L
31-07-12, 19:54
Να μας πει ενας δικηγορος αν η παραβιαση των ωρων κοινης ησυχιας αποτελει αυτοφωρο αδικημα που σηκωνει συλληψη.

Σχετικα με την υπογραφη σου... θα επρεπε να γραφεις "να μην ακουσω κανεναν απ αυτους που ψηφισαν τους 3 και απ αυτους που εκαναν ακυρο-αποχη να παραπονιεται".

καλό είναι να απαντήσει ένας νομικός (από τα λίγα που το έψαξα σε πύλη νομικών στο διαδίκτυο δεν έβγαλα άκρη....)

λες για κάμποσα ευρώ που ζητάνε για μήνυση (εδώ σε πρόσφατη επικοινωνία μου με την ΕΛ.ΑΣ (100) για αναφορά παράνομων λαθρομεταναστών (που μένουν κατά εκατοντάδες σε κτίριο κοντά στην πολυκατοικία που μένω αλλά για για παράνομα προϊόντα - λαθραία τσιγάρα ξέρεις τι μου είπαν....κάντε μήνυση (πληρώστε και θα το τσεκάρουμε) αλλιώς κάντε καταγγελία στο ΣΔΟΕ και ίσως αυτοί να κάνουν κάτι...

τι ψάχνεις να βρεις....δεν δουλεύει κάτι σωστά σε αυτό το κράτος

αν δούλευε δεν θα είχαμε "μαύρη εργασία" η "φοροδιαφυγή"

ότι αφορά την υπογραφή μου τους καλύπτει όλους/ες

ΨΗΦΟΣ = ΕΥΘΥΝΗ

δεν με νοιάζει τι ψήφισες και γιατί

αλλά έχεις και την ευθύνη της ψήφου σου άρα μην διαμαρτύρεσαι ειδικά αν ψήφισες ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ

δεν θα σχολιάσω για ΚΚΕ η ΣΥΡΙΖΑ κτλ...

εγώ ψήφισα ΑΝΤΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΚΟΜΜΑ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ) και το ίδιο θα ξανά κάνω όποτε χρειαστεί γιατί απλά δεν θέλω ούτε μνημόνιο ούτε δανειστές να μας ελέγχουν

αυτοί που έκλεψαν τους ξέρουμε ας τους πιάσουμε και να τους βάλουμε να πληρώσουν το χρέος που αυτοί δημιούργησαν

ρωτάω το γιατί (ξέρω απάντηση δεν θα πάρω) η μάνα μου που δούλευε επί 38 (από το 1974 έως το 2012) γεννήθηκε το 1944 (68 χρονών) που πλήρωνε εισφορές στο ΙΚΑ και στην ΕΦΟΡΙΑ τώρα να παίρνει με το ζόρι 800 ευρώ σύνταξη (επικουρική ακόμα δεν ξέρουν αν θα πάρει....) και να καταφέρνει να ζει από τα συσσίτια που μοιράζει η εκκλησία και τα τρόφιμα αλλιώς θα είχαμε πεινάσει....δεν μιλάω για μένα που είμαι μακροχρόνια άνεργος από το 2009 και κάνω μεροκάματο για 3 / 4 ευρώ την ώρα....

άστα μην τα σκαλίζεις πονάει δυστυχώς εσύ και εγώ και πολλοί άλλοι τα λέμε το ζήτημα ποιος τα ακούει....

- - - Updated - - -


Επειδή πολλά έχουν αναφερθεί για (μη) μόνωση στο παρόν θέμα, και ειδικά σε σχέση με το έτος κατασκευής, να διευκρινίσω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις: καμία πολυκατοικία, ανεξαρτήτως έτους κατασκευής, δεν έχει κανενός είδους μόνωση μεταξύ των ορόφων. Από το '79(; ) και μετά έγινε υποχρεωτική η θερμομόνωση, η οποία εφαρμόζεται (όπως εφαρμόζεται σε εργολαβικές κατασκευές) μόνο στο κέλυφος του κτιρίου (στους εξωτερικούς τοίχους και πλάκες), και όχι ενδιάμεσα. Το δε μονωτικό που χρησιμοποιείται κατά κανόνα (εξηλασμένη πολυστερίνη) ΔΕΝ έχει ηχομονωτικές ιδιότητες. Το μόνο που γίνεται από κάποιους κατασκευαστές, σε ακριβότερες κατασκευές, είναι διπλός αντί για μονό τοίχο στις μεσοτοιχίες. Στις πλάκες μεταξύ οροφων απολύτως τίποτε, είναι πολύ ακριβό το σπορ.

σωστός

akilleas
01-08-12, 00:03
Επειδή πολλά έχουν αναφερθεί για (μη) μόνωση στο παρόν θέμα, και ειδικά σε σχέση με το έτος κατασκευής, να διευκρινίσω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις: καμία πολυκατοικία, ανεξαρτήτως έτους κατασκευής, δεν έχει κανενός είδους μόνωση μεταξύ των ορόφων. Από το '79(; ) και μετά έγινε υποχρεωτική η θερμομόνωση, η οποία εφαρμόζεται (όπως εφαρμόζεται σε εργολαβικές κατασκευές) μόνο στο κέλυφος του κτιρίου (στους εξωτερικούς τοίχους και πλάκες), και όχι ενδιάμεσα. Το δε μονωτικό που χρησιμοποιείται κατά κανόνα (εξηλασμένη πολυστερίνη) ΔΕΝ έχει ηχομονωτικές ιδιότητες. Το μόνο που γίνεται από κάποιους κατασκευαστές, σε ακριβότερες κατασκευές, είναι διπλός αντί για μονό τοίχο στις μεσοτοιχίες. Στις πλάκες μεταξύ οροφων απολύτως τίποτε, είναι πολύ ακριβό το σπορ.

Σίγουρα έγραψες ίσως το πιο διαφωτιστικό ποστ εδώ μέσα!!!!!!!!!:oneup:

FEFOS93
01-08-12, 00:31
Οσο χρονων ειμαι οι διπλανοι εχουν μια σειρωμενη πορτα την οποια δεν την λαδωσει καν.
Βρε δε πα να το λες εσυ, τιποτα αυτοι.

Οτι ωρα και να ειναι ακους το χαρακτηριστικο τριξιμο, παρομοιο με το σπαθι του pyramid head απο το silent hill και στην συνεχεια ακολουθει και το εκκωφαντικο "ΝΤΟΥΠ" το οποιο υποδηλωνει οτι η πορτα εκλεισε.
Η πορτα ανοιγωκλεινει πρωι-βραδυ.
Και τις ωρες κοινης ησυχιας εχουν αυτες τις σκατο καρεκλες που δεν πανε να τους βαλουν ποδαρακια απο κατω για να μην κανουν φασαρια, μονο ακους συνεχεια μια καρεκλα να πηγαινει περα δωθε.
Αφου ωρες-ωρες νομιζω πως παιζουν μουσικες καρεκλες.


Μετα απο τοσες παρατηρησεις εχω περασει στο επομενο σταδιο.
Καθε φορα που ακουω πορτα η καρεκλα ξυπναει ο Rocky Balboa που κρυβω μεσα μου και κανω εξασκηση στον τοιχο.
Βεβαια εχω και κατι ηχεια logitech αλλα δυστηχως ειναι μονο 17watt οποτε δεν κανουν και πολυ καλη δουλεια.

Artemius
01-08-12, 13:05
Αν θελετε κατεβαστε αυτη την απλη γεννητρια http://www.diffusionsoftware.com/downloads.php?id=2332846003 και δοκιμασετε τα αυτια σας αλλα και τα ηχητικα σας.Οι περισσοτερες καρτες ηχου παιζουν μεχρι 20khz αρκετα καλα.

Προσοχη μονο το ρυθμιστικο ''divide'' τερμα αριστερα για να βγαζει μονο ενα τονο.

Εγω ακουω μεχρι 13.8 με τα χιλια βασανα. Ειμαι 38 ετων και εχω βεβαρημενο παρελθον νυχτερινης εργασιας ομως.:)
Ο σκυλος μου παει 21khz,κουναει τα αυτια του και ψαχνει.:p


κατι δεν θα ρυθμιζω σωστα.

δεν γινεται να ακουω ηχους πανω απο τα 20kHZ !

οσον αφορα το θεμα του τοπικ...ενταξει σε ολους εχει τυχει ή θα τυχει να εχει προβλημα με γειτονες.
αν ειναι με παιδια,γενικα θα δειξω μεγαλυτερη κατανοηση. δεν φταινε τα παιδια,οι γονεις φταινε,ορθα κοφτα.
αν ειναι με σκυλους,εκει περιπλεκεται το θεμα. :(
αν εχει να κανει με αλλους θορυβους, το βραδυ ειδικα δεν ειναι ανεχτο.- αντε 1-2 νυχτες μεχρι τις 2 ας πουμε μεσα στην βδομαδα θα κανεις τα στραβα ματια αν εχουν καμια μαζωξη,και μιλανε-γελανε-βγαζουν καμια ακουστικη κιθαρα.

και επειδη μπορεις να πετυχεις πραγματα πρωτα με την ευγενια και την διπλωματια,και μετα με εισαγγελεα-100-υπογραφες,προτιμω το πρωτο.

κτ αλλα που διαβασα για συχνοτητες κτλ κτλ.... θα ηθελα πολυ να εχω εναν τετοιο γειτονα καποτε στη ζωη μου. για τον ξεπατωσω στις μυνησεις. και αν δεν σταματησει αμεσα,υπαρχουν και τα αεροβολα με μεταλλικες μπιλιες. σουρωτηρι τα τζαμια. και αν συνεχιζει....μια μοντα στην χελωνα της ΔΕΗ,και θα σε πω εγω αν θα μεινει οτιδηποτε που περναει ρευμα ορθιο.

tintin
06-08-12, 05:38
ότι αφορά την υπογραφή μου τους καλύπτει όλους/ες

ΨΗΦΟΣ = ΕΥΘΥΝΗ

δεν με νοιάζει τι ψήφισες και γιατί

αλλά έχεις και την ευθύνη της ψήφου σου άρα μην διαμαρτύρεσαι ειδικά αν ψήφισες ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ

δεν θα σχολιάσω για ΚΚΕ η ΣΥΡΙΖΑ κτλ...

εγώ ψήφισα ΑΝΤΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΚΟΜΜΑ (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ) και το ίδιο θα ξανά κάνω όποτε χρειαστεί γιατί απλά δεν θέλω ούτε μνημόνιο ούτε δανειστές να μας ελέγχουν

αυτοί που έκλεψαν τους ξέρουμε ας τους πιάσουμε και να τους βάλουμε να πληρώσουν το χρέος που αυτοί δημιούργησαν


Οπως ειπα η υπογραφη σου θα επρεπε να απευθυνεται μονο σε οσους ψηφισαν νδ-πασοκ-δημαρ ή εκαναν ακυρο-αποχη. Για τους υπολοιπους δε μπορεις να πεις κατι γιατι απλουστατα δεν ειναι στη κυβερνηση.

Κι εγω αντιμνημονιακο κομμα ψηφισα και το ιδιο ξανα θα κανω οποτε χρειαστει:)

Οσοι ψηφισαν τους μνημονιακους που τωρα ειναι στη κυβερνηση, οι περισσοτεροι το εχουν σκυλομετανιωσει, εκτος απο κατι ανευθυνα γεροντια που δεν εχουν επαφη με τη πραγματικοτητα.

Zer0c00L
06-08-12, 08:49
Οπως ειπα η υπογραφη σου θα επρεπε να απευθυνεται μονο σε οσους ψηφισαν νδ-πασοκ-δημαρ ή εκαναν ακυρο-αποχη. Για τους υπολοιπους δε μπορεις να πεις κατι γιατι απλουστατα δεν ειναι στη κυβερνηση.

Κι εγω αντιμνημονιακο κομμα ψηφισα και το ιδιο ξανα θα κανω οποτε χρειαστει:)

Οσοι ψηφισαν τους μνημονιακους που τωρα ειναι στη κυβερνηση, οι περισσοτεροι το εχουν σκυλομετανιωσει, εκτος απο κατι ανευθυνα γεροντια που δεν εχουν επαφη με τη πραγματικοτητα.

αγαπητε φιλε και συνομιλητη δεν λεω μπορει να εχεις δικιο εγω βεβαια δεν δινω αλλοθι σε κανεναν πολιτικο η συνδικαλιστη ειτε κυβερνησε ειτε κυβερναει ειτε θα κυβερνησει καποτε ολοι/ες για μενα εχουν ευθυνη ειτε ειναι κυβερνηση ειτε αντιπολιτευση οπως και οι μνημονιακοι και αντιμνημονιακοι και στο κατω κατω της γραφης καλα κανουν οι δανειστες και μας βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο απο την στιγμη που καταναλωναμε περισσοτερα απο αυτα που βγαζουμε , που παιρναμε επιδοτησεις για διαφορα , κτλ αντι να εκμεταλευτουμε το υπεδαφος - εδαφος - θαλασσα κτλ που διαθετει σε αφθονια η χωρα μας.

για μενα ειμαστε αξιοι της τυχης μας ασε που στην ουσια εχουμε χρεωκοπησει (ο ασθενης πεθανε αλλα τον συντηρουν με μηχανικη υποστηριξη)

tintin
07-08-12, 05:47
Δηλαδη εχουμε ολοι, πολιτες και πολιτικοι, την ιδια ευθυνη. "Μαζι τα φαγαμε"? Μαζι κλεψαμε στο χρηματιστηριο το '99, μαζι βγαλαμε τα λεφτα στην Ελβετια, μαζι παιξαμε τα αποθεματικα των ταμειων στα τοξικα ομολογα, μαζι καναμε τις κομπινες του Ακη?

Για την υπογραφη σου λεγαμε. Αυτος που δε πρεπει να παραπονιεται ειναι αυτος που τους ψηφισε στις 17/6. Οι υπολοιποι οχι.

Zer0c00L
07-08-12, 19:03
εχουμε βγει εκτος θεματος

μην ψαχνεις να βρεις ποιος εχει την ευθυνη....ειναι μεγαλη η ιστορια

παντως και αυτοι που ψηφιζουν εχουν την ευθυνη που τους αναλογει οτι και να ψηφιζουν οπως και αυτοι που δεν ψηφιζουν

εγω προσωπικα δεν περιμενω απο κανεναν "πολιτικο/συνδικαλιστη" να με σωσει ειδικα απο αυτους που εξαιτιας τους ειμαι ανεργος και την μονη εργασια που βρισκω να κανω ειναι μαυρο μεροκαματο για 3-4 ευρω την ωρα ουτε απο αυτους που κοβουν μια συνταξη που καταφερε η μανα μου να βγαλει στα 68 της χρονια μετα απο παρα πολλα χρονια εργασιας.

ολους/ες αυτους/ες προσωπικα τους θεωρω κλεφτες και λαμογια

αν ειμασταν σε αλλη χωρα η θα τους ειχαν κρεμασει και θα τους ειχαν κατασχεσει τις περιουσιες τους η θα τους ειχαν βαλει φυλακη

εδω εμεις τους λατρευουμε και τους ψηφιζουμε κιολας

για αυτο λεω ειμαστε αξιοι της μοιρας μας - τυχης μας

lazaross
07-08-12, 19:21
Κανε και εσυ ακομα μεγαλυτερη φασαρια!

tintin
09-08-12, 17:56
εχουμε βγει εκτος θεματος

μην ψαχνεις να βρεις ποιος εχει την ευθυνη....ειναι μεγαλη η ιστορια

παντως και αυτοι που ψηφιζουν εχουν την ευθυνη που τους αναλογει οτι και να ψηφιζουν οπως και αυτοι που δεν ψηφιζουν

εγω προσωπικα δεν περιμενω απο κανεναν "πολιτικο/συνδικαλιστη" να με σωσει ειδικα απο αυτους που εξαιτιας τους ειμαι ανεργος και την μονη εργασια που βρισκω να κανω ειναι μαυρο μεροκαματο για 3-4 ευρω την ωρα ουτε απο αυτους που κοβουν μια συνταξη που καταφερε η μανα μου να βγαλει στα 68 της χρονια μετα απο παρα πολλα χρονια εργασιας.

ολους/ες αυτους/ες προσωπικα τους θεωρω κλεφτες και λαμογια

αν ειμασταν σε αλλη χωρα η θα τους ειχαν κρεμασει και θα τους ειχαν κατασχεσει τις περιουσιες τους η θα τους ειχαν βαλει φυλακη

εδω εμεις τους λατρευουμε και τους ψηφιζουμε κιολας

για αυτο λεω ειμαστε αξιοι της μοιρας μας - τυχης μας

Την ευθυνη φυσικα εχουν αυτοι που κυβερνησαν/κυβερνουν. Αυτους που δε κυβερνησαν ποτε πως τους κρινεις αρνητικα?
Ναι, εσεις που ψηφιζετε μια ζωη κατεστημενο ειστε αξιοι της μοιρας σας. Οι υπολοιποι τουλαχιστον εχουμε καθαρη τη συνειδηση μας.

Zer0c00L
09-08-12, 22:05
σεβομαι την αποψη σου απλα διαφωνω γιατι εγω θεωρω οτι εχουν ολοι/ες την ευθυνη και αυτοι που κυβερνουν και αυτοι που δεν κυβερνουν αλλα ειναι αντιπολιτευση

στο μονο που συμφωνω ειναι οτι εχω καθαρη την συνειδηση μου γιατι αυτο που ψηφισα δεν αντιπροσωπευει αυτο που αποκαλω "κλεφτες-λαμογια"

ευτυχως δεν ανηκω σε αυτους που ψηφισα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ γιατι τοτε σιγουρα θα εσπαγα το κεφαλι μου στο τοιχο η θα εβγαζα τον σκασμο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.