PDA

Επιστροφή στο Forum : Φασαρία και οι από πάνω γείτονες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

tintin
10-08-12, 03:26
Πως εχει ευθυνη φιλε μου αυτος που δεν κυβερνησε ποτέ ? Μηπως ψαχνουμε συνενόχους για να ελαφρυνουμε τους ενόχους?

Zer0c00L
10-08-12, 08:41
Πως εχει ευθυνη φιλε μου αυτος που δεν κυβερνησε ποτέ ? Μηπως ψαχνουμε συνενόχους για να ελαφρυνουμε τους ενόχους?

αν με ρωτας προσωπικα ξερω παρα πολυ καλα ποιοι εχουν την ευθυνη (το ξερουν και αυτοι φυσικα γιατι δεν τολμανε να ερθουν στην περιοχη μου χωρις την "απαραιτητη συνοδεια") μην ανησυχεις εγω δεν εχω μνημη "χρυσοψαρου" αλλα δεν μπορω να αθωωσω κανεναν πολιτικο/συνδικαλιστη για μενα ολοι τους ειναι "κλεφτες-λαμογια" και η θεση τους ειναι στην φυλακη αρκει βεβαια να επιστρεψουν ολα οσα εκλεψαν.

tintin
10-08-12, 20:10
Aρα εσυ μιλας για ποινικες ευθυνες, οχι για πολιτικες ευθυνες.

Zer0c00L
12-08-12, 13:31
Aρα εσυ μιλας για ποινικες ευθυνες, οχι για πολιτικες ευθυνες.

δεν κανω διαχωρισμο ευθυνης

σιγουρα διαφερει η ποινικη ευθυνη αλλα υπαρχει και η πολιτικη ευθυνη οταν π.χ εισαι πρωθυπουργος μιας χωρας και οι υπουργοι σου κτλ τα "παιρνουν"

button
12-08-12, 13:45
Γουστάρω να βάζω μουσική τέρμα όποτε γουστάρω και να μην ακούω παραπάνω χαχαχαχ ακόμα και 4 ώρα πρωί :rofl:

sdikr
12-08-12, 13:48
Να βρούμε τότε κάποιο τρόπο να βάλουμε εσένα και τον zero μαζί, έτσι για την φάση :p

Zer0c00L
12-08-12, 15:06
Γουστάρω να βάζω μουσική τέρμα όποτε γουστάρω και να μην ακούω παραπάνω χαχαχαχ ακόμα και 4 ώρα πρωί :rofl:

ευτυχως (που μενεις θεσσαλονικη) που δεν σε εχω γειτονα γιατι το να βαζεις μουσικη δυνατα (ανεξαρτητα το ειδος, κραταω μια επιφυλαξη καθως μπορει να εχουμε τα ιδια μουσικα γουστα και να μην υπηρχε προβλημα) ειδικα σε ωρες κοινης ησυχιας ειναι κατι που με ενοχλει αφανταστα (φυσικα αν υπαρχει λογος π.χ ονομαστικη εορτη-γενεθλια-αρραβωνας-γαμος κτλ) θα κανω εξαιρεση αλλα αν ειναι συχνο φαινομενο τοτε θα υπηρχε "θεμα".

- - - Updated - - -


Να βρούμε τότε κάποιο τρόπο να βάλουμε εσένα και τον zero μαζί, έτσι για την φάση :p

δεν λυπασαι το κακομοιρο στερεοφωνικο του συγκροτητα που οντως τυχαια θα παθαινε "βραχυκυκλωμα"

tintin
12-08-12, 22:53
δεν κανω διαχωρισμο ευθυνης

σιγουρα διαφερει η ποινικη ευθυνη αλλα υπαρχει και η πολιτικη ευθυνη οταν π.χ εισαι πρωθυπουργος μιας χωρας και οι υπουργοι σου κτλ τα "παιρνουν"

Αλλο ειναι οι ποινικες ευθυνες, αλλο οι πολιτικες. Ποινικες ευθυνες μπορει να εχει ο οποισδηποτε. Οι πολιτικες ευθυνες ομως βαρυνουν εναν ολοκληρο λαο. Η αποφαση πχ. για οριζοντιο κοψιμο μισθων/συνταξεων ειναι πολιτικη ευθυνη.
Ο υπουργος που τα παιρνει εχει ποινικη ευθυνη και πρεπει να διωκεται ποινικα.

asxetos_23
18-03-14, 03:29
ειλικρινα απορω με μερικους απο εσας κανετε σαν γεροπαραξενους ρε τι σας ενοχλει η μουσικη και η λιγη φασαρια το απογευμα ρε πως κανετε ετσι χαλαρωστε ο αλλος τον ενοχλει η φασαρια το απογευμα μα ημαστε με τα καλα μας μαγκες χαλαρωστεη ζωη ειναι ωραια και ζηστε την μην αναλωνεστε με μικροπραγματα ακομα και η φωνη και το γελιο 1 τη νυχτα εχει και αυτη τη χαρα της ζωης απολαυστε την

Νikosanagn
18-03-14, 04:34
Συμφωνώ...

136726

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-03-14, 11:34
Καλά μην τρελαθούμε κιόλας.
Η χαρά της ζωής (του γείτονα) στη 1 το βράδυ συνεπάγεται το μαρτυρικό πρωινό-μεσημέρι του άλλου γείτονα που θα σηκωθεί στις 7.00 για να δουλέψει ένα 8ωρο(στην καλύτερη).
Αν είναι η χαρά του γείτονα του γίνει σύστημα για να γίνει συστηματικό το δικό μου μαρτύριο κάτι έχει πάει λάθος.

asxetos_23
18-03-14, 12:31
Καλά μην τρελαθούμε κιόλας.
Η χαρά της ζωής (του γείτονα) στη 1 το βράδυ συνεπάγεται το μαρτυρικό πρωινό-μεσημέρι του άλλου γείτονα που θα σηκωθεί στις 7.00 για να δουλέψει ένα 8ωρο(στην καλύτερη).
Αν είναι η χαρά του γείτονα του γίνει σύστημα για να γίνει συστηματικό το δικό μου μαρτύριο κάτι έχει πάει λάθος.

κοιτα αμα εισαι κουρασμενος πεφτεις και κοιμασε απλα τα πραγματα δε σε ενοχλουν οι γειτονες οι φασαριες τιποτα. αμα αρχιζεις και ξυπνας σημαινει οτι δεν εισαι πολλυ κουρασμενος οπως υπαρχουν και θεματα φασαριας πχ ενας γειτονας εχει νεογεννητο παιδι ε το βραδυ θα κλαιει ενας αλλος γειτονας θελει να κανει ποιο θορυβωδες ερωτα ε τι θα του πεις μην κανεις ερωτα τι νυχτα

α επισης τονιζω οτι εγω σπανια κανω φασαρια το βραδυ απλα εχω γλεντζεδες γειτονες που καλα κανουν και το γλεντανε

cranky
18-03-14, 12:43
Η χαρά της ζωής (του γείτονα) στη 1 το βράδυ συνεπάγεται το μαρτυρικό πρωινό-μεσημέρι του άλλου γείτονα που θα σηκωθεί στις 7.00 για να δουλέψει ένα 8ωρο(στην καλύτερη).
Αν ο γείτονας βάζει μουσική στις 1-2 η ώρα το βράδυ, χτύπα του το θυροτηλέφωνο στις 5 το πρωί, και πές του πόσο πολύ το φχαριστήθηκες. :cool:

nyannaco
18-03-14, 12:56
Αν ο γείτονας βάζει μουσική στις 1-2 η ώρα το βράδυ, χτύπα του το θυροτηλέφωνο στις 5 το πρωί, και πές του πόσο πολύ το φχαριστήθηκες. :cool::oneup:

Αν είναι να βαφτίζουμε χαρά της ζωής τη γαϊδουριά, πάω πάσο.

asxetos_23
18-03-14, 12:58
Αν ο γείτονας βάζει μουσική στις 1-2 η ώρα το βράδυ, χτύπα του το θυροτηλέφωνο στις 5 το πρωί, και πές του πόσο πολύ το φχαριστήθηκες. :cool:

αναλογα τι μουσικη αλλα 5 το πρωι κοιμαμε ρε φιλε

Zer0c00L
18-03-14, 23:06
ακριβως οπως το ειπαν οι συνομιλητες και φιλοι

αν καποιος γειτονας δεν με αφησει να κοιμηθω γιατι βαζει μουσικη μετα τις 12 το βραδυ

τοτε του υποσχομαι ενα ομορφο ξυπνημα το πρωι κατα τις 0500 με 0600 που σηκωνομαι για το μεροκαματο

asxetos_23
19-03-14, 10:59
ακριβως οπως το ειπαν οι συνομιλητες και φιλοι

αν καποιος γειτονας δεν με αφησει να κοιμηθω γιατι βαζει μουσικη μετα τις 12 το βραδυ

τοτε του υποσχομαι ενα ομορφο ξυπνημα το πρωι κατα τις 0500 με 0600 που σηκωνομαι για το μεροκαματο


και παλι μπορεινα κοιματε βαρια και να μην καταλαβαινει χρηστο

Tiven
19-03-14, 12:57
Άστα αν κοιμηθώ ξημερώματα ούτε 10x Zerocool μαζί δεν με ξυπνάνε όσο και να χτυπιούνται κάτω

Zer0c00L
20-03-14, 15:37
ετσι ελεγε και ο "Ενοχλητικος" γειτονας μου που ειχε ορεξεις να βαζει μουσικη στο τερμα η τηλεοραση στο τερμα καθε μερα απο τις 0100 - 0300

Αλλα οταν ενα ομορφο πρωινο Σ/Κ αλλα και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ του χτυπησα το κουδουνι στις 0500-0600 πιστεψε με οχι μονο το ακουσε αλλα καταλαβε και ποιος ηταν και γιατι το εκανε...απο τοτε σταματησε να εχει την ορεξη να βαζει στο τερμα μουσικη η την τηλεοραση του.

το καλο σε εμενα σε αντιθεση με αλλους ανθρωπους ειναι οτι αν πεσω στο κρεβατι να κοιμηθω και ο ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ να γινεται εξω η ο χαλασμος κυριου η σεισμος εγω δεν ξυπναω με τιποτα αν δεν συμπληρωσω τις προκαθορισμενες ωρες υπνου (μεσημερι-βραδυ)

λογω της οικονομικης κρισης τα νευρα ολων ειναι τεντωμενα
πιστευω το να σου χτυπησει το κουδουνι καποιος καλο ειναι γιατι αντι αυτου μπορει να ερθει πανω στο διαμερισμα σου , να σου χτυπησει την πορτα εσυ να κανεις το μοιραιο λαθος να ανοιξεις την πορτα και αυτος με την βοηθεια καποιου ροπαλου/μπαστουνιου του μπειζμπωλ να σε κανει μαυρο στο ξυλο (το αναφερω ως παραδειγμα καθως εχει συμβει στην γειτονια που μενω αναμεταξυ δυο γειτονων ο ενας εβαζε στο τερμα την μουσικη μεσα στο αυτοκινητο του και ενοχλουσε τον αλλο μεχρι που μια μερα δεν αργησε να συμβει το "κακο" κατεβηκε κατω με ενα ροπαλο του μπειζμπωλ και αφου του εσπασε το αυτοκινητο τον σαπισε και στο ξυλο εννοειτε βεβαια οτι τον επιασε η αστυνομια αλλα τι να το κανεις που ο αλλος ειναι σχεδον ολος στον γυψο και τρωει/πινει με καλαμακι...

προσωπικα πιστευω οτι ολα τα προβληματα μπορουν να λυθουν με ομορφη συζητηση (λογικη) αν τωρα δεν συμβει κατι τετοιο τοτε πας στην ΕΛ.ΑΣ (αν εχεις τα χρηματα και του κανεις μια ομορφη μηνυση και τον αφηνεις να τρεχει στα δικαστηρια) καθως το να βαζει καποιος στο σπιτι του μουσικη η κατι αλλο στο τερμα παραβιαζει την νομοθεσια περι "κοινης ησυχιας"

δεν νομιζω κανεις να εχει αντιρρηση να βαλεις μουσικη εντος λογικων πλαισιων οταν π.χ εχεις την ονομαστικη σου εορτη - γενεθλια - επετειο η κατι αλλο.

ουτε φυσικα σου απαγορευει κανεις να ακους μουσικη η κατι αλλο σε λογικα πλαισια χωρις να ενοχλεις τους υπολοιπους

αυτη ειναι η αποψη μου στο θεμα

ευτυχως βεβαια στην πολυκατοικια που μενω δεν συμβαινει κατι τετοιο υπαρχει αρμονικη συνυπαρξη ολων των γειτονων.

- - - Updated - - -


κοιτα αμα εισαι κουρασμενος πεφτεις και κοιμασε απλα τα πραγματα δε σε ενοχλουν οι γειτονες οι φασαριες τιποτα. αμα αρχιζεις και ξυπνας σημαινει οτι δεν εισαι πολλυ κουρασμενος οπως υπαρχουν και θεματα φασαριας πχ ενας γειτονας εχει νεογεννητο παιδι ε το βραδυ θα κλαιει ενας αλλος γειτονας θελει να κανει ποιο θορυβωδες ερωτα ε τι θα του πεις μην κανεις ερωτα τι νυχτα

α επισης τονιζω οτι εγω σπανια κανω φασαρια το βραδυ απλα εχω γλεντζεδες γειτονες που καλα κανουν και το γλεντανε

για το πρωτο συμφωνω απολυτως

για το δευτερο που λες (περι ειδων φασαριας) συμφωνω επισης ειναι διαφορετικα καποιος να εχει ενα μωρο που για δικους του λογους να ξυπναει και να χαλαει το κοσμο - διαφορετικα καποιος να κανει "θορυβωδες ερωτα η σεξ" ειδικα στην αθηνα με τα διαμερισματα που δεν εχουν σχεδον καθολου μονωση που ακους τα παντα...

και διαφορετικο φυσικα ειναι να βαζει μουσικη - τηλεοραση - υπολογιστη - κονσολα στο τερμα την ενταση της φωνης.

συμφωνω οτι στους καιρους που ζουμε οσοι μπορουν να το γλεντανε καλα κανουν

αλλα ας σεβονται τους αλλους....

μην ξεχναμε κατι το βασικο η ελευθερια σου σταματαει εκει που αρχιζει του αλλου (βασικη αρχη της δημοκρατιας)

asxetos_23
24-03-14, 12:07
ετσι ελεγε και ο "Ενοχλητικος" γειτονας μου που ειχε ορεξεις να βαζει μουσικη στο τερμα η τηλεοραση στο τερμα καθε μερα απο τις 0100 - 0300

Αλλα οταν ενα ομορφο πρωινο Σ/Κ αλλα και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ του χτυπησα το κουδουνι στις 0500-0600 πιστεψε με οχι μονο το ακουσε αλλα καταλαβε και ποιος ηταν και γιατι το εκανε...απο τοτε σταματησε να εχει την ορεξη να βαζει στο τερμα μουσικη η την τηλεοραση του.

το καλο σε εμενα σε αντιθεση με αλλους ανθρωπους ειναι οτι αν πεσω στο κρεβατι να κοιμηθω και ο ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ να γινεται εξω η ο χαλασμος κυριου η σεισμος εγω δεν ξυπναω με τιποτα αν δεν συμπληρωσω τις προκαθορισμενες ωρες υπνου (μεσημερι-βραδυ)

λογω της οικονομικης κρισης τα νευρα ολων ειναι τεντωμενα
πιστευω το να σου χτυπησει το κουδουνι καποιος καλο ειναι γιατι αντι αυτου μπορει να ερθει πανω στο διαμερισμα σου , να σου χτυπησει την πορτα εσυ να κανεις το μοιραιο λαθος να ανοιξεις την πορτα και αυτος με την βοηθεια καποιου ροπαλου/μπαστουνιου του μπειζμπωλ να σε κανει μαυρο στο ξυλο (το αναφερω ως παραδειγμα καθως εχει συμβει στην γειτονια που μενω αναμεταξυ δυο γειτονων ο ενας εβαζε στο τερμα την μουσικη μεσα στο αυτοκινητο του και ενοχλουσε τον αλλο μεχρι που μια μερα δεν αργησε να συμβει το "κακο" κατεβηκε κατω με ενα ροπαλο του μπειζμπωλ και αφου του εσπασε το αυτοκινητο τον σαπισε και στο ξυλο εννοειτε βεβαια οτι τον επιασε η αστυνομια αλλα τι να το κανεις που ο αλλος ειναι σχεδον ολος στον γυψο και τρωει/πινει με καλαμακι...

προσωπικα πιστευω οτι ολα τα προβληματα μπορουν να λυθουν με ομορφη συζητηση (λογικη) αν τωρα δεν συμβει κατι τετοιο τοτε πας στην ΕΛ.ΑΣ (αν εχεις τα χρηματα και του κανεις μια ομορφη μηνυση και τον αφηνεις να τρεχει στα δικαστηρια) καθως το να βαζει καποιος στο σπιτι του μουσικη η κατι αλλο στο τερμα παραβιαζει την νομοθεσια περι "κοινης ησυχιας"

δεν νομιζω κανεις να εχει αντιρρηση να βαλεις μουσικη εντος λογικων πλαισιων οταν π.χ εχεις την ονομαστικη σου εορτη - γενεθλια - επετειο η κατι αλλο.

ουτε φυσικα σου απαγορευει κανεις να ακους μουσικη η κατι αλλο σε λογικα πλαισια χωρις να ενοχλεις τους υπολοιπους

αυτη ειναι η αποψη μου στο θεμα

ευτυχως βεβαια στην πολυκατοικια που μενω δεν συμβαινει κατι τετοιο υπαρχει αρμονικη συνυπαρξη ολων των γειτονων.

- - - Updated - - -



για το πρωτο συμφωνω απολυτως

για το δευτερο που λες (περι ειδων φασαριας) συμφωνω επισης ειναι διαφορετικα καποιος να εχει ενα μωρο που για δικους του λογους να ξυπναει και να χαλαει το κοσμο - διαφορετικα καποιος να κανει "θορυβωδες ερωτα η σεξ" ειδικα στην αθηνα με τα διαμερισματα που δεν εχουν σχεδον καθολου μονωση που ακους τα παντα...

και διαφορετικο φυσικα ειναι να βαζει μουσικη - τηλεοραση - υπολογιστη - κονσολα στο τερμα την ενταση της φωνης.

συμφωνω οτι στους καιρους που ζουμε οσοι μπορουν να το γλεντανε καλα κανουν

αλλα ας σεβονται τους αλλους....

μην ξεχναμε κατι το βασικο η ελευθερια σου σταματαει εκει που αρχιζει του αλλου (βασικη αρχη της δημοκρατιας)

συμφωνω απολυτα σε οτι λες απλα ποιο πανω διαβασα οτι καποιος ενοχλειτε που εχει βαλει μουσικη 7 η ωρα το απογευμα και καποιος ενοχλειτε που το απογευμα καποιο παιδακι παιζει και μενει απο κατω και τον εκνευριζει
ετσι οπως τα λες εισαι στη μεση λυση και τα λες σωστα αλλα να μην σε ενοχλει και οταν ο αλλος εχει καποιο διαφορετικο τροπο ζωης πχ γουσταρει το βραδυ να κανει εντονο σεξ να τριζουν τα κρεβατια και τα βογγητα ε τι θα τους πεις αλλαξε τον τροπο του σεξ η ο αλλος θελει να καλεσει μια παρεα 5 με 6 ατομων να συζητησει και τον παιρνει η ωρα ε τι θα κανει. δυστηχως ζουμε σε μια μεγαλουπολη και σε πολυκατοικιες εγω που μενω σε τριωρωφο στα νοτια προαστια αττικης και παλι το βραδυ μπορει να ακουσω φασαριες φανταζομε τι θα ακους αν μενεις σε πολυκατοικια στη καλλιθεα η στα πατησια
αν θελεις την απολυτη ησυχια μονο σε κανα βουνο

Zer0c00L
24-03-14, 12:33
το ξερω οτι συμφωνεις καθε λογικος ανθρωπος θα συμφωνησει σε αυτα που λεω καθως κακα τα ψεμματα ζουμε στην αθηνα και σε πολυκατοικιες (παλιες) οι περισσοτεροι που ηχομονωση κτλ δεν υπαρχει

μου αρεσε το κομματι περι "εντονου σεξ" θα το μεταβιβασω

εννοειτε οτι ειμαι λογικος σε οτι αφορα τα παιδια (που θελουν να παιξουν και δυστυχως δεν υπαρχουν χωροι να το κανουν) ετσι παιζουν μεσα στο διαμερισμα

εννοειτε οτι ειμαι λογικος και στο θεμα της μουσικης - τηλεορασης - υπολογιστη/κονσολας η παρεας που διασκεδαζει

για αυτο πιστευω οτι αν υπαρχει λογικη και σεβασμος αναμεταξυ μας ολα τα μικροπροβληματα λυνονται

ενταση και τσακωμοι δεν οδηγουν πουθενα και οπως ειπα ειμαι τυχερος που μενω σε πολυκατοικια με γειτονες που ο ενας καταλαβαινει τι λεει ο αλλος και υπαρχει σεβασμος.

πραγμα που ειναι δυσκολο τωρα λογω της κρισης (τα νευρα ολων ειναι σε "τεντωμενο σχοινι")

MitsosDaBest13
24-03-14, 19:44
Τώρα είδα αυτό το θέμα και είπα να γράψω κι εγώ... Όλοι στον 4ο όροφο της πολυκατοικίας μου ήμασταν μια χαρά, ώσπου ήρθε τέλη Σεπτέμβρη ένας φοιτητής και οι γείτονες (κι εγώ μαζί) δεν έχουν σταματήσει τη γκρίνια εναντίον του! Από την πρώτη μέρα που είδα πως είναι μαλλιάς, ήμουν σίγουρος πως θα είχαμε θέματα.

Στις 6 το πρωί της 2ης ημέρας από τότε που ήρθε, άρχισε να σέρνει και να κοπανάει πράγματα δίπλα από τον τοίχο μου! Του έκανα παρατήρηση και σταμάτησε. Αλλά αυτός δε βάζει μυαλό. Συνέχεια έχει στη διαπασών τα ηχεία του υπολογιστή, με αποτέλεσμα ν' ακούω τις ειδοποιήσεις του στο Facebook (γκλουν - γκλουν) 4 η ώρα το πρωί! Άλλες φορές, ξημερώματα πάλι κοπανάει πράγματα μέσα στο μπάνιο του (συνορεύει με το δικό μου διαμέρισμα) και καμιά φορά κάνει πολύ δυνατούς κρότους, λες κι έσκασε βόμβα. Επίσης κάποιες μέρες φεύγει από το διαμέρισμά του 3-4 η ώρα το χάραμα (ίσως έχει δουλειά, δεν ξέρω) και κοπανάει την εξώπορτα λες και είναι 11 το πρωί! Μιλάμε ο τύπος είναι πολύ ζώο. Όποτε έρχεται και η μάνα του, της ρίχνει κι ένα σωρό "Παναγίες" ουρλιάζοντας. Συνέχεια του κάνουμε παρατήρηση αλλά τίποτα. Ευτυχώς τουλάχιστον δεν κοπανάει κάθε μέρα, είναι όποτε τον "πιάσει". Αλλιώς δεν ξέρω τι θα γινόταν...

Υ.Γ. Το Καλοκαίρι που κάναμε ανακαίνιση στο διαμέρισμά μας, ήρθε μια τρελή γυναίκα από τον 3ο (από κάτω μου) να κάνει παρατήρηση πως αυτή και ο γέρος που προσέχει δεν αντέχουν άλλο τη φασαρία! Ενώ οι εργάτες μου δούλευαν πάντα 08:00 - 14:00!!! Πλάκα έχει πως η ίδια η "βοϊδάκλω" που μου έκανε την παρατήρηση, κάθε μέρα ουρλιάζει στο γέρο και βάζει στη διαπασών τον Παντελίδη με το τραγούδι "Είχα κάποτε μια αγάπη"! Το βάζει και πολλές φορές συνεχόμενα! Μιλάμε οι γείτονές μου είναι πολύ κ@λόζωα...

Zer0c00L
24-03-14, 20:01
δυστυχως εμπλεξες φιλε μου...καλα ξεμπερδεματα

εμεις ευτυχως στην πολυκατοικια που μενω οι περισσοτεροι ειναι ιδιοκτητες των διαμερισματων με εξαιρεση καποιους που ηρθαν προσφατα και ειναι ενοικιαστες αλλα ως διαχειριστης τους ενημερωσα σχετικα με τι ισχυει ωστε να μην κανουν του κεφαλιου τους καθως αν γινει κατι τετοιο ερχομαι σε επαφη με τους ιδιοκτητες και ξενοικιαζονται στο αψε σβησε τα διαμερισματα.

την αρμονικη συνυπαρξη και σεβασμος που υπαρχει στην πολυκατοικα δεν προκειτε να αφησω να μου την χαλασει κανεις.

ηθελαν να νοικιασουν διαμερισμα φοιτητες αλλα υπηρξε αρνητικη απαντηση απο μενα ως διαχειριστης (οταν με ρωτησαν τους ειπα καθαρα το λογο οτι πολυ φοβαμαι οτι θα βαζετε μουσικη - τηλεοραση - υπολογιστη με ενταση στο τερμα θα καλειτε και αλλους στο διαμερισμα και θα γινετε χαμος τετοια πραγματα δεν τα επιτρεπω)

MitsosDaBest13
24-03-14, 21:11
Πολύ καλά κάνεις φίλε. Κι εγώ κοντεύω τα 21, αλλά φασαριόζος δεν είμαι και προσπαθώ να φέρνω όσο το δυνατόν λιγότερα άτομα στο σπίτι σε ώρες κοινής ησυχίας... Η πολυκατοικία μου είναι χτισμένη το 1969 και όπως καταλαβαίνεις, από ηχομόνωση πάπαλα...

sdikr
24-03-14, 22:37
Πολύ καλά κάνεις φίλε. Κι εγώ κοντεύω τα 21, αλλά φασαριόζος δεν είμαι και προσπαθώ να φέρνω όσο το δυνατόν λιγότερα άτομα στο σπίτι σε ώρες κοινής ησυχίας... Η πολυκατοικία μου είναι χτισμένη το 1969 και όπως καταλαβαίνεις, από ηχομόνωση πάπαλα...

Ναι σε ακούσαμε, σταματά να βαράς τόσο δυνατά τα πλήκτρα :p

asxetos_23
25-03-14, 02:40
Τώρα είδα αυτό το θέμα και είπα να γράψω κι εγώ... Όλοι στον 4ο όροφο της πολυκατοικίας μου ήμασταν μια χαρά, ώσπου ήρθε τέλη Σεπτέμβρη ένας φοιτητής και οι γείτονες (κι εγώ μαζί) δεν έχουν σταματήσει τη γκρίνια εναντίον του! Από την πρώτη μέρα που είδα πως είναι μαλλιάς, ήμουν σίγουρος πως θα είχαμε θέματα.

Στις 6 το πρωί της 2ης ημέρας από τότε που ήρθε, άρχισε να σέρνει και να κοπανάει πράγματα δίπλα από τον τοίχο μου! Του έκανα παρατήρηση και σταμάτησε. Αλλά αυτός δε βάζει μυαλό. Συνέχεια έχει στη διαπασών τα ηχεία του υπολογιστή, με αποτέλεσμα ν' ακούω τις ειδοποιήσεις του στο Facebook (γκλουν - γκλουν) 4 η ώρα το πρωί! Άλλες φορές, ξημερώματα πάλι κοπανάει πράγματα μέσα στο μπάνιο του (συνορεύει με το δικό μου διαμέρισμα) και καμιά φορά κάνει πολύ δυνατούς κρότους, λες κι έσκασε βόμβα. Επίσης κάποιες μέρες φεύγει από το διαμέρισμά του 3-4 η ώρα το χάραμα (ίσως έχει δουλειά, δεν ξέρω) και κοπανάει την εξώπορτα λες και είναι 11 το πρωί! Μιλάμε ο τύπος είναι πολύ ζώο. Όποτε έρχεται και η μάνα του, της ρίχνει κι ένα σωρό "Παναγίες" ουρλιάζοντας. Συνέχεια του κάνουμε παρατήρηση αλλά τίποτα. Ευτυχώς τουλάχιστον δεν κοπανάει κάθε μέρα, είναι όποτε τον "πιάσει". Αλλιώς δεν ξέρω τι θα γινόταν...

Υ.Γ. Το Καλοκαίρι που κάναμε ανακαίνιση στο διαμέρισμά μας, ήρθε μια τρελή γυναίκα από τον 3ο (από κάτω μου) να κάνει παρατήρηση πως αυτή και ο γέρος που προσέχει δεν αντέχουν άλλο τη φασαρία! Ενώ οι εργάτες μου δούλευαν πάντα 08:00 - 14:00!!! Πλάκα έχει πως η ίδια η "βοϊδάκλω" που μου έκανε την παρατήρηση, κάθε μέρα ουρλιάζει στο γέρο και βάζει στη διαπασών τον Παντελίδη με το τραγούδι "Είχα κάποτε μια αγάπη"! Το βάζει και πολλές φορές συνεχόμενα! Μιλάμε οι γείτονές μου είναι πολύ κ@λόζωα...


αστο ρε το κακομοιρο τον φοιτητη τι σου φταει χαλαρωσε και μη μου πεις οτι σε ενοχλει το γκλουν του η/υ καλα πως το ακους μες τον υπνο σου
εσυ δεν υπηρξες ποτε φοιτητης η πιτσιρικας 20 χρονων
οσο για την αλλη καλα της εκανες κανονικα επρεπε να φωναζες τους εργατες απο τις 7 00 το πρωι να κοπαναγανε εφ οσον ηταν καλοκαιρι μεχρι της 15.00 αυτε λεπτο λιγοτερο και να της ελεγες δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας και αντε γεια

- - - Updated - - -


δυστυχως εμπλεξες φιλε μου...καλα ξεμπερδεματα

εμεις ευτυχως στην πολυκατοικια που μενω οι περισσοτεροι ειναι ιδιοκτητες των διαμερισματων με εξαιρεση καποιους που ηρθαν προσφατα και ειναι ενοικιαστες αλλα ως διαχειριστης τους ενημερωσα σχετικα με τι ισχυει ωστε να μην κανουν του κεφαλιου τους καθως αν γινει κατι τετοιο ερχομαι σε επαφη με τους ιδιοκτητες και ξενοικιαζονται στο αψε σβησε τα διαμερισματα.

την αρμονικη συνυπαρξη και σεβασμος που υπαρχει στην πολυκατοικα δεν προκειτε να αφησω να μου την χαλασει κανεις.

ηθελαν να νοικιασουν διαμερισμα φοιτητες αλλα υπηρξε αρνητικη απαντηση απο μενα ως διαχειριστης (οταν με ρωτησαν τους ειπα καθαρα το λογο οτι πολυ φοβαμαι οτι θα βαζετε μουσικη - τηλεοραση - υπολογιστη με ενταση στο τερμα θα καλειτε και αλλους στο διαμερισμα και θα γινετε χαμος τετοια πραγματα δεν τα επιτρεπω)

και τωρα που ενοικιαστη δεν βρισκεις ευκολα και αν καποιος ενοικιαστης ειναι φασαριοζος αλλα καλοπληρωτης και δεν θελει να τον διωξει ο ιδιοκτητης η επισης ο ιδιοκτητης το χει καιρο ξενοικιαστο και φερει ενα φοιτητη αφου ενδιαφερετε και θελει να πληρωνι τοτε τι κανεις

Zer0c00L
25-03-14, 12:04
αστο ρε το κακομοιρο τον φοιτητη τι σου φταει χαλαρωσε και μη μου πεις οτι σε ενοχλει το γκλουν του η/υ καλα πως το ακους μες τον υπνο σου
εσυ δεν υπηρξες ποτε φοιτητης η πιτσιρικας 20 χρονων
οσο για την αλλη καλα της εκανες κανονικα επρεπε να φωναζες τους εργατες απο τις 7 00 το πρωι να κοπαναγανε εφ οσον ηταν καλοκαιρι μεχρι της 15.00 αυτε λεπτο λιγοτερο και να της ελεγες δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας και αντε γεια

- - - Updated - - -

και τωρα που ενοικιαστη δεν βρισκεις ευκολα και αν καποιος ενοικιαστης ειναι φασαριοζος αλλα καλοπληρωτης και δεν θελει να τον διωξει ο ιδιοκτητης η επισης ο ιδιοκτητης το χει καιρο ξενοικιαστο και φερει ενα φοιτητη αφου ενδιαφερετε και θελει να πληρωνι τοτε τι κανεις

Σωστο αυτο που λες (λογω της κρισης ειδικα) αλλα δεν θυσιαζω το συνολο (της πολυκατοικιας) για ενα ατομο (ο ιδιοκτητης του ενοικιαζομενου διαμερισματος θα δεχτει θελει δεν θελει καθως θα ισχυσει η πλειοψηφια) σε αυτο σου θυμιζω δεν ειμαι ο μονος που εχω αυτη την αποψη.

ολοι/ες ακουμε μουσικη-τηλεοραση-υπολογιστη-κονσολα αλλα σεβομαστε τους διπλανους μας

δεν υπαρχει προβλημα τετοιο καθως ειναι μετρημενα τα διαμερισματα που ενοικιαζονται (στα περισσοτερα μενουν οι ιδιοκτητες)

τα μονο που νοικιαζονται και ξενοικιαζονται (αφηνωντας λογαριασμους απληρωτους) ειναι τα τρια μαγαζια στο ισογειο της πολυκατοικιας.

ntoremi
25-03-14, 12:28
Σωστο αυτο που λες (λογω της κρισης ειδικα) αλλα δεν θυσιαζω το συνολο (της πολυκατοικιας) για ενα ατομο (ο ιδιοκτητης του ενοικιαζομενου διαμερισματος θα δεχτει θελει δεν θελει καθως θα ισχυσει η πλειοψηφια) σε αυτο σου θυμιζω δεν ειμαι ο μονος που εχω αυτη την αποψη.


Ποια πλειοψηφια;!;!! :hmm:Η πλειοψηφια αποφασιζει σε ποιον θα νοικιαζω εγω το διαμερισμα μου;!;!;!:stunned: Ο διαχειριστης και η συνελευση και οι αλλοι ιδιοκτητες εχουν λογο για το ποσο πετρελαιο θα βαλουμε, ποια καθαριστρια θα προσλαβουμε, τι επισκευες θα γινουν στην πολυκατοικια κλπ κλπ. Ομως δεν εχουν απολυτως κανενα λογο για το ποιος ενοικιαστης θα νοικιασει το διαμερισμα μου. Δες το καταστατικο.:rtfm:

nikraven
25-03-14, 12:38
αστο ρε το κακομοιρο τον φοιτητη τι σου φταει χαλαρωσε και μη μου πεις οτι σε ενοχλει το γκλουν του η/υ καλα πως το ακους μες τον υπνο σου
εσυ δεν υπηρξες ποτε φοιτητης η πιτσιρικας 20 χρονων
οσο για την αλλη καλα της εκανες κανονικα επρεπε να φωναζες τους εργατες απο τις 7 00 το πρωι να κοπαναγανε εφ οσον ηταν καλοκαιρι μεχρι της 15.00 αυτε λεπτο λιγοτερο και να της ελεγες δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας και αντε γεια

- - - Updated - - -



και τωρα που ενοικιαστη δεν βρισκεις ευκολα και αν καποιος ενοικιαστης ειναι φασαριοζος αλλα καλοπληρωτης και δεν θελει να τον διωξει ο ιδιοκτητης η επισης ο ιδιοκτητης το χει καιρο ξενοικιαστο και φερει ενα φοιτητη αφου ενδιαφερετε και θελει να πληρωνι τοτε τι κανεις
Παλλήκαρε δεν θα γράψω κανένα κείμενο ατελείωτο
και ούτε θέλω να σε πείσω για την δική μου άποψη.
Θα σου γράψω μερικές γραμμές μόνο.
Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι είναι νέοι και βράζει το αίμα τους..
αντιλαμβάνομαι ότι όλοι είμαστε διαφορετικοι χαρακτήρες και αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα διαφορετικά..
αντιλαμβάνομαι ότι εντός του σπιτιού του ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει και όπως γουστάρει....
Αλλά ΕΝΑ πράγμα δεν αντιλαμβάνομαι και το έχω αδιαπραγμάτευτο.
Τον σ-ε-β-α-σ-μ-ό απέναντι στον οποιονδήποτε.
Οπως εγώ σκέφτομαι τον γείτονα,τον απο πάνω,τον απο κάτω κλπ κλπ
και δεν γουστάρω να τον ενοχλώ και να τον γκαστρώνω επειδή εμένα με δέρνει αφασία
έτσι και εγώ απαιτώ τον ίδιο σεβασμό να έχει και αυτός προς εμένα.
(p.s. μένω σε μονοκατοικία με δύο ορόφους.
Στον απο πάνω όροφο μένει ο κουνιάδος μου ο οποίος ανήκει στην κατηγορία των ατόμων που νομίζουν
ότι μένουν σε χωράφι μόνοι τους και φυσικά εννοείται ότι τον έχω ''δαγκώσει'' μέχρι να καταλάβει ότι δεν ζεί μόνος του.)
Οσο για τους γείτονες και αυτούς τους έχω απο δαγκωμένους και με δύο κίτρινες κάρτες
και έχουν στρώσει όλοι.
Δεν γίνεται εγώ να σκέφτομαι να μην ενοχλήσω
και ο άλλος να με έχει χεσμ@νο.

Zer0c00L
25-03-14, 13:50
Ποια πλειοψηφια;!;!! :hmm:Η πλειοψηφια αποφασιζει σε ποιον θα νοικιαζω εγω το διαμερισμα μου;!;!;!:stunned: Ο διαχειριστης και η συνελευση και οι αλλοι ιδιοκτητες εχουν λογο για το ποσο πετρελαιο θα βαλουμε, ποια καθαριστρια θα προσλαβουμε, τι επισκευες θα γινουν στην πολυκατοικια κλπ κλπ. Ομως δεν εχουν απολυτως κανενα λογο για το ποιος ενοικιαστης θα νοικιασει το διαμερισμα μου. Δες το καταστατικο.:rtfm:

δυστυχως κανεις λαθος

εγω το καταστατικο (δεν ειναι ενα καταστατικο που εγινε απο τοτε που κατασκευαστηκε η πολυκατοικια πιστη αντιγραφη αλλων και τελειωσε συνεχεια εχουν υπαρξει αναθεωρησεις και αναπροσαρμογες) το εχω δει

οπως και ξερω τι λεει

οπως ειπα κανεις λαθος γιατι προβλεπει το θεμα "ενοικιασης" διαμερισματος οπως προβλεπει και τις υποχρεωσεις/δικαιωματα που εχει ο "ενοικιαστης" και ο "ιδιοκτητης" κανεις δεν μπορει να κανει οτι θελει - οτι γουσταρει (τουλαχιστον σε αυτη την πολυκατοικια)

καθαριστρια δεν εχουμε καθως δεν χρειαζεται να πλουτιζουμε εταιρειες καθαριοτητας και η πολυκατοικια να μενει βρωμικη (καθαριζουν ολοι οι ενοικοι/ιδιοκτητες τον οροφο τους και η διαχειριση τους κοινοχρηστους χωρους)

Manolis_karas
25-03-14, 20:17
Δηλαδή το καταστατικό γράφει ότι απαγορεύεται η ενοικίαση διαμερίσματος σε φοιτητές ή σε κάποιο άλλο επάγγελμα ή αλλοδαπό ή ......... και προαπαιτείται η σύμφωνη γνώμη του διαχειριστή και της πλειοψηφίας της γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας; Χωρίς να είμαι νομικός δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο.

DSLaManiaC
25-03-14, 21:28
Δηλαδή το καταστατικό γράφει ότι απαγορεύεται η ενοικίαση διαμερίσματος σε φοιτητές ή σε κάποιο άλλο επάγγελμα ή αλλοδαπό ή ......... και προαπαιτείται η σύμφωνη γνώμη του διαχειριστή και της πλειοψηφίας της γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας; Χωρίς να είμαι νομικός δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο.

Ουτε νόμιμο είναι και πλέον δεν υπάρχει ιδιοκτήτης που θα αρνηθεί.
Όπως επίσης (επι τη ευκαιρία) επιτρέπονται και ζώα συντροφιάς ανεξαρτήτως απ το τι λέει το καταστατικό (3170/2003).

ntoremi
25-03-14, 21:29
Δεν υπαρχει σε καμια πολυκατοικια τετοιο καταστατικο. Αυτα ειναι απαραδεκτα δικαιωματα που εχει δωσει ενας ιδιοκτητης στους γειτονες: να κανουν οι αλλοι κουμαντο στην ιδιοκτησια μου! Δωσε θαρρος στον χωριατη να σ' ανεβει στο κρεβατι. Για να σε καβαλησουν πρεπει και να σκυψεις.
Ενα καταστατικο μπορει βεβαιως να λεει οτι απαγορευεται ενα διαμερισμα να ενοικιαστει και να γινει μαγαζι, οικος ανοχης, φροντιστηριο κλπ, δηλαδη να απαγορευει την αλλαγη χρησης. Ομως, οσο αφορα στο ατομο-ενοικιαστη, δεν μπορει να υπαρχει κανενας περιορισμος. Αν εγω θελω να νοικιασω το διαμερισμα μου στον κυριο Χ, δεν εχει κανεναν λογο κανενας γειτονας. Μονο αν ο κυριος Χ ειναι παρανομος μεταναστης μπορουν οι γειτονες να καλεσουν την αστυνομια. Αν ο ενοικιαστης εχει νομιμα χαρτια παρανομης στην χωρα, τοτε δεν μπορουν κανουν τιποτε οι γειτονες και το νοικιαζω σε οποιον θελω: κοντο, ψηλο, χοντρο, αδυνατο, μαυρο, ασπρο, φτωχο, πλουσιο, ντοπιο, ξενο, κλπ.
Απο κει και περα, αν καποιος ιδιοκτητης προτιμα να εχει ξενοικιαστο διαμερισμα και να χανει εισοδηματα για να μην τσακωθει με τους γειτονες του, τοτε τι να πω εγω.

Artemius
25-03-14, 23:20
όλα αντέχονται,εκτός από την γαιδουριά.

όπου γαιδουριά,βλέπε τα εξής 3 πράματα :

μουσική/τηλεόραση πολύ δυνατά,διαρρύθμιση χώρου,πέραν της 12,πόσο μάλλον συνεχόμενα.

μουσική/τηλεόραση στο τέρμα,τις κανονικές ώρες,συνεχόμενα (όπου συνεχόμενα,πάνω από 3-4 μέρες/βδομάδα).

σκύλος που γαβγίζει 24/7 (αμα δεν έχεις χρόνο για σκύλο,να τον βγάλεις βόλτα να ξεδώσει,και γενικά να ασχοληθείς μαζί του,μην παίρνεις σκύλο εξαρχής).


και ακόμα και αυτά λύνονται,ανάλογα τον τρόπο που θα μιλήσεις. εκτός και αν πέσεις σε τέρμα,μα τελείως τέρμα στόκο (που δεν με χει τύχει ακόμα,ευτυχώς).

όλα τα υπόλοιπα ειναι λίγο-πολύ fair game...

ntoremi
26-03-14, 00:12
Ολα αυτα που αναφερεις ειναι φυσιολογικα, αλλα δεν σχετιζονται με το αν δικαιουται ο ιδιοκτητης να νοικιαζει σε οποιον ενοικιαστη θελει, ουτε εχουν να κανουν με κανενα καταστατικο πολυκατοικιας. Ολα οσα αναφερεις σχετιζονται με την παραβιαση των ωρων κοινης ησυχιας και τα επιλυει η αστυνομια.

asxetos_23
26-03-14, 20:02
δυστυχως κανεις λαθος

εγω το καταστατικο (δεν ειναι ενα καταστατικο που εγινε απο τοτε που κατασκευαστηκε η πολυκατοικια πιστη αντιγραφη αλλων και τελειωσε συνεχεια εχουν υπαρξει αναθεωρησεις και αναπροσαρμογες) το εχω δει

οπως και ξερω τι λεει

οπως ειπα κανεις λαθος γιατι προβλεπει το θεμα "ενοικιασης" διαμερισματος οπως προβλεπει και τις υποχρεωσεις/δικαιωματα που εχει ο "ενοικιαστης" και ο "ιδιοκτητης" κανεις δεν μπορει να κανει οτι θελει - οτι γουσταρει (τουλαχιστον σε αυτη την πολυκατοικια)

καθαριστρια δεν εχουμε καθως δεν χρειαζεται να πλουτιζουμε εταιρειες καθαριοτητας και η πολυκατοικια να μενει βρωμικη (καθαριζουν ολοι οι ενοικοι/ιδιοκτητες τον οροφο τους και η διαχειριση τους κοινοχρηστους χωρους)

φιλαρακι με μπερδεψες εχω διαμερισμα στην πολυκατοικια που μενεις ωραια μεχρι εδω δεν θελνω να μεινω εγω σαν ιδιοκτητης και λογο του οτι ειναι 1 χρονο ανοικιαστω το νοικιαζω σε φοιτητη
εσυ τι ρολο εχεις στην αποφαση μου??? αφου εγω ειμαι ιδιοκτητης

τωρα ο ενοικιαστης κανει φασαρια και παιρνεις εμενα τηλεφωνο σου λεω το νοικιαζω και βρειτε τα με τον νοικαρη μου καντε του μυνηση τρεξτε τον στα δικαστηρια καντε του οτι θελετε εγω μονο το νοικι περνω εσυ τι θα κανεις σαν διαχειρηστης

Artemius
26-03-14, 21:58
Ολα αυτα που αναφερεις ειναι φυσιολογικα, αλλα δεν σχετιζονται με το αν δικαιουται ο ιδιοκτητης να νοικιαζει σε οποιον ενοικιαστη θελει, ουτε εχουν να κανουν με κανενα καταστατικο πολυκατοικιας. Ολα οσα αναφερεις σχετιζονται με την παραβιαση των ωρων κοινης ησυχιας και τα επιλυει η αστυνομια.

ναι σρυ,εχεις δικιο.

επι του ζητηματος,δεν εχω ακουσει,και δεν μπορω να νοησω κανενα καταστατικο πολυκατοικιας,να υπερβαινει τα δικαιωματα ιδιοκτησιας,και το πως θελει να διαχειριστει/αξιοποιησει καποιος την ιδιοκτησια του,εφοσον δεν παραβαινει Νομους του Κρατους.

Manolis_karas
26-03-14, 22:53
ναι σρυ,εχεις δικιο.

επι του ζητηματος,δεν εχω ακουσει,και δεν μπορω να νοησω κανενα καταστατικο πολυκατοικιας,να υπερβαινει τα δικαιωματα ιδιοκτησιας,και το πως θελει να διαχειριστει/αξιοποιησει καποιος την ιδιοκτησια του,εφοσον δεν παραβαινει Νομους του Κρατους.
Εκτός αν είναι στενότατοι συγγενείς και τα βρίσκουν μεταξύ τους.

Από ntoremi

τα επιλυει η αστυνομια.
ή
οι μαγκούρες :hammered: :shoot:

http://www.cretalive.gr/crete/view/fonikh-sumplokh-sth-mesara/151359

Zer0c00L
26-03-14, 23:17
όλα αντέχονται,εκτός από την γαιδουριά.

όπου γαιδουριά,βλέπε τα εξής 3 πράματα :

μουσική/τηλεόραση πολύ δυνατά,διαρρύθμιση χώρου,πέραν της 12,πόσο μάλλον συνεχόμενα.

μουσική/τηλεόραση στο τέρμα,τις κανονικές ώρες,συνεχόμενα (όπου συνεχόμενα,πάνω από 3-4 μέρες/βδομάδα).

σκύλος που γαβγίζει 24/7 (αμα δεν έχεις χρόνο για σκύλο,να τον βγάλεις βόλτα να ξεδώσει,και γενικά να ασχοληθείς μαζί του,μην παίρνεις σκύλο εξαρχής).


και ακόμα και αυτά λύνονται,ανάλογα τον τρόπο που θα μιλήσεις. εκτός και αν πέσεις σε τέρμα,μα τελείως τέρμα στόκο (που δεν με χει τύχει ακόμα,ευτυχώς).

όλα τα υπόλοιπα ειναι λίγο-πολύ fair game...

σωστα - λογικα - κατανοητα

απολυτως φυσιολογικα

- - - Updated - - -


φιλαρακι με μπερδεψες εχω διαμερισμα στην πολυκατοικια που μενεις ωραια μεχρι εδω δεν θελνω να μεινω εγω σαν ιδιοκτητης και λογο του οτι ειναι 1 χρονο ανοικιαστω το νοικιαζω σε φοιτητη
εσυ τι ρολο εχεις στην αποφαση μου??? αφου εγω ειμαι ιδιοκτητης

τωρα ο ενοικιαστης κανει φασαρια και παιρνεις εμενα τηλεφωνο σου λεω το νοικιαζω και βρειτε τα με τον νοικαρη μου καντε του μυνηση τρεξτε τον στα δικαστηρια καντε του οτι θελετε εγω μονο το νοικι περνω εσυ τι θα κανεις σαν διαχειρηστης

με την συμφωνη γνωμη των υπολοιπων ιδιοκτητων διαμερισματων της πολυκατοικιας φιλε μου θα φαει μηνυση και ο ιδιοκτητης και ο ενοικιαστης του διαμερισματος που δεν σεβεται τους υπολοιπους ενοικους της πολυκατοικιας.

το οτι εισαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος σημαινει οτι συμφωνεις με το καταστατικο της πολυκατοικιας που εχει γραφτει απο συμβολαιογραφο-δικηγορο και εχει κατατεθει νομιμα στις αρμοδιες αρχες σε αυτο αναφερει τα δικαιωματα που εχεις και τις υποχρεωσεις σου.

- - - Updated - - -


Δηλαδή το καταστατικό γράφει ότι απαγορεύεται η ενοικίαση διαμερίσματος σε φοιτητές ή σε κάποιο άλλο επάγγελμα ή αλλοδαπό ή ......... και προαπαιτείται η σύμφωνη γνώμη του διαχειριστή και της πλειοψηφίας της γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας; Χωρίς να είμαι νομικός δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο.

το καταστατικο αναγραφει τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις που εχει καθε ιδιοκτητης/ενοικιαστης διαμερισματος και προβλεπει χρηση αυτων (π.χ επαγγελματικη στεγη - καταστημα - ιατρειο κτλ) η αλλες περιπτωσεις

σαφως αν υπαρχει σχετικη νομοθεσια ισχυει αυτη αντι του καταστατικου η γινεται η απαραιτητη αναπροσαρμογη/διορθωση (π.χ στην πολυκατοικια απαγορευονται τα ζωα συντροφιας βαση καταστατικου εκει εγινε αναπροσαρμογη ετσι επιτρεπονται αρκει οι ιδιοκτητες ζωων συντροφιας να προσεχουν τα ζωα τους και να μην κανουν ακαθαρσιες εντος χωρων της πολυκατοικιας (βρωμιζουν) η να παιρνουν μετρα ωστε να μην π.χ "γαυγιζουν" 24/7

δεν λεει το καταστατικο αν μπορεις η οχι να νοικιασεις διαμερισμα σε φοιτητη η αλλοδαπο η το οτιδηποτε οπως καταλαβαινεις απο μονος σου δεν θα ηταν νομιμο κατι τετοιο.

- - - Updated - - -


Δεν υπαρχει σε καμια πολυκατοικια τετοιο καταστατικο. Αυτα ειναι απαραδεκτα δικαιωματα που εχει δωσει ενας ιδιοκτητης στους γειτονες: να κανουν οι αλλοι κουμαντο στην ιδιοκτησια μου! Δωσε θαρρος στον χωριατη να σ' ανεβει στο κρεβατι. Για να σε καβαλησουν πρεπει και να σκυψεις.
Ενα καταστατικο μπορει βεβαιως να λεει οτι απαγορευεται ενα διαμερισμα να ενοικιαστει και να γινει μαγαζι, οικος ανοχης, φροντιστηριο κλπ, δηλαδη να απαγορευει την αλλαγη χρησης. Ομως, οσο αφορα στο ατομο-ενοικιαστη, δεν μπορει να υπαρχει κανενας περιορισμος. Αν εγω θελω να νοικιασω το διαμερισμα μου στον κυριο Χ, δεν εχει κανεναν λογο κανενας γειτονας. Μονο αν ο κυριος Χ ειναι παρανομος μεταναστης μπορουν οι γειτονες να καλεσουν την αστυνομια. Αν ο ενοικιαστης εχει νομιμα χαρτια παρανομης στην χωρα, τοτε δεν μπορουν κανουν τιποτε οι γειτονες και το νοικιαζω σε οποιον θελω: κοντο, ψηλο, χοντρο, αδυνατο, μαυρο, ασπρο, φτωχο, πλουσιο, ντοπιο, ξενο, κλπ.
Απο κει και περα, αν καποιος ιδιοκτητης προτιμα να εχει ξενοικιαστο διαμερισμα και να χανει εισοδηματα για να μην τσακωθει με τους γειτονες του, τοτε τι να πω εγω.

νομιμο καταστατικο που εχει κατατεθει στις αρμοδιες αρχες ειναι απο συμβολαιογραφο-δικηγορο

σαφως γινονται αναπροσαρμογες αναλογα την νομοθεσια

αναγραφει τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις που εχει ενας ιδιοκτητης / ενοικιαστης διαμερισματος (μεσα στα οποια ειναι η χρηση του διαμερισματος κτλ που αναφερα σε προηγουμενα μηνυματα)

δεν απαγορευει αν θα ενοικιαστει διαμερισμα σε ημιεδαπο η αλλοδαπο (νομιμοι φυσικα) καθως σε λαθρομεταναστες η παρανομους μεταναστες που μπορει να το νοικιασουν και μετα αυτοι να το νοικιασουν σε αλλους δεκα (με κινδυνο την δημοσια υγεια) σαφως και απαγορευεται κατι τετοιο και αν συμβει αμεσα καλουνται οι αρμοδιες αστυνομικες/εισαγγελικες/υγειονομικες αρχες απο τον εκαστοτε διαχειριστη (καθως εχει συμβει στην γειτονια κατι τετοιο και αντιμετωπισε προβλημα απο τις αρχες και ο ιδιοκτητης και ο διαχειριστης.

κανεις δεν χανει νοικια φιλε μου αν ζηταει λογικη τιμη για τα τετραγωνικα μετρα του διαμερισματος (το ξερω απο την γειτονια μου)

οποιος ζηταει πολλα χανει και τα λιγα (αυτο πληρωνει καποιος ιδιοκτητης καταστηματων στην πολυκατοικια που μενω) ο οποιος τα νοικιαζει ακριβα με αποτελεσμα οι ενοικιαστες να φευγουν και να του αφηνουν τα παντα απληρωτα.

- - - Updated - - -


Ολα αυτα που αναφερεις ειναι φυσιολογικα, αλλα δεν σχετιζονται με το αν δικαιουται ο ιδιοκτητης να νοικιαζει σε οποιον ενοικιαστη θελει, ουτε εχουν να κανουν με κανενα καταστατικο πολυκατοικιας. Ολα οσα αναφερεις σχετιζονται με την παραβιαση των ωρων κοινης ησυχιας και τα επιλυει η αστυνομια.

η παραβιαση ωρων κοινης ησυχιας που πολυ σωστα αναφερεις αναλογα με την περιοδο (καλοκαιρι - χειμωνας) αν κληθει η αστυνομια απλα κανει συσταση (τιποτα παραπανω η λιγοτερο) αν θες να κανει κατι παραπανω πρεπει να κανεις μηνυση (με τα αναλογα εξοδα)

sweet dreams
26-03-14, 23:37
η παραβιαση ωρων κοινης ησυχιας που πολυ σωστα αναφερεις αναλογα με την περιοδο (καλοκαιρι - χειμωνας) αν κληθει η αστυνομια απλα κανει συσταση (τιποτα παραπανω η λιγοτερο) αν θες να κανει κατι παραπανω πρεπει να κανεις μηνυση (με τα αναλογα εξοδα)

Την πρώτη φορά σου κάνει σύσταση.

Αν ξανακληθεί, και διαπιστώσει ότι δεν υπήρξε συμμόρφωση, σου κάνει,

μήνυση αυτεπάγγελτα.

Zer0c00L
26-03-14, 23:40
Την πρώτη φορά σου κάνει σύσταση.

Αν ξανακληθεί, και διαπιστώσει ότι δεν υπήρξε συμμόρφωση, σου κάνει,

μήνυση αυτεπάγγελτα.

ισως εχεις δικιο
παντως δεν εχει συμβει ουτε σε διαμερισμα που κληθηκε η αστυνομια ουτε σε καταστημα (καφετερια-μπαρ)

sweet dreams
26-03-14, 23:43
ισως εχεις δικιο
παντως δεν εχει συμβει ουτε σε διαμερισμα που κληθηκε η αστυνομια ουτε σε καταστημα (καφετερια-μπαρ)

Σε κατάστημα πας και αυτόφωρο.

Δεν έχεις ακούσει για τους αυτοφωράκηδες. :)

Zer0c00L
27-03-14, 03:31
Σε κατάστημα πας και αυτόφωρο.

Δεν έχεις ακούσει για τους αυτοφωράκηδες. :)

λες για τα μεγαλα μαγαζια (μπουζουκια, κτλ)

εγω σου μιλαω για μικρομαγαζα (καφε-μπαρ) που οσες φορες καλεσαν την αστυνομια απλα συσταση τους εκαναν και οταν διαμαρτυρηθηκαν τους ειπαν οι αστυνομικοι να πανε στο Α.Τ να κανουν μηνυση (η λυση βρεθηκε με αλλο τροπο) και οχι με την αστυνομια.

αυτο λεω

sweet dreams
27-03-14, 10:25
λες για τα μεγαλα μαγαζια (μπουζουκια, κτλ)

εγω σου μιλαω για μικρομαγαζα (καφε-μπαρ) που οσες φορες καλεσαν την αστυνομια απλα συσταση τους εκαναν και οταν διαμαρτυρηθηκαν τους ειπαν οι αστυνομικοι να πανε στο Α.Τ να κανουν μηνυση (η λυση βρεθηκε με αλλο τροπο) και οχι με την αστυνομια.

αυτο λεω

Ο νόμος είναι ίδιος για όλους και δεν κάνει διακρίσεις.

Τώρα, αν οι αστυνομικοί ήταν γνωστοί του καταστηματάρχη και δεν

θέλανε να του κάνουν μήνυση, είναι άλλο θέμα.

Αν το πρόβλημα, μεταφερόταν την άλλη μέρα στον διοικητή,

θα υπήρχε διαφορετική αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν έχει να κάνει με τους

νόμους, αλλά, τις περισσότερες φορές, με αυτούς που

τους εφαρμόζουν.

Είναι σαν τους τροχονόμους, που σου κάνουν παρατήρηση, και

σε γράφουν, αν δεν φοράς ζώνη, και αυτοί δεν φοράνε ποτέ,

για τα μάτια του κόσμου βρε αδερφέ.

Δάσκαλε που δίδασκες.............. :rolleyes:

Zer0c00L
27-03-14, 19:17
Ο νόμος είναι ίδιος για όλους και δεν κάνει διακρίσεις.

Τώρα, αν οι αστυνομικοί ήταν γνωστοί του καταστηματάρχη και δεν

θέλανε να του κάνουν μήνυση, είναι άλλο θέμα.

Αν το πρόβλημα, μεταφερόταν την άλλη μέρα στον διοικητή,

θα υπήρχε διαφορετική αντιμετώπιση.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν έχει να κάνει με τους

νόμους, αλλά, τις περισσότερες φορές, με αυτούς που

τους εφαρμόζουν.

Είναι σαν τους τροχονόμους, που σου κάνουν παρατήρηση, και

σε γράφουν, αν δεν φοράς ζώνη, και αυτοί δεν φοράνε ποτέ,

για τα μάτια του κόσμου βρε αδερφέ.

Δάσκαλε που δίδασκες.............. :rolleyes:

τι να σου πω φιλε μου...

δυο φορες καλεσαν οι γειτονες το 100 και ηρθε περιπολικο για το καφε-μπαρ και απλα του εκαναν παρατηρηση

και μια τριτη φορα φωναξαν την ομαδα διας που παρκαρει στην πλατεια και εκαναν το ιδιο

τεταρτη φορα πηγαν στο Α.Τ Παγκρατιου και ρωτησαν τι μπορουν να κανουν και τους απαντησαν οτι πρεπει να γινει μηνυση οτι ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης καφε-μπαρ παραβιαζει το ωραριο κοινης ησυχιας (βεβαια επρεπε να πληρωσουν και το σχετικο ποσο)

η λυση βρεθηκε πιο ευκολα καθως ο ιδιοκτητης του καφε-μπαρ ειναι λογικος ανθρωπος και ευκολος στην συζητηση ετσι τον πλησιασα και του εξεθεσα το προβλημα με το μαγαζι του και την δυνατη μουσικη (σε δυο μερες ο ανθρωπος φωναξε τεχνικους και εφτιαξε ηχομονωση σε ολο το μαγαζι και πλεον δεν ενοχλει)

sweet dreams
27-03-14, 19:44
τι να σου πω φιλε μου...

δυο φορες καλεσαν οι γειτονες το 100 και ηρθε περιπολικο για το καφε-μπαρ και απλα του εκαναν παρατηρηση

και μια τριτη φορα φωναξαν την ομαδα διας που παρκαρει στην πλατεια και εκαναν το ιδιο

τεταρτη φορα πηγαν στο Α.Τ Παγκρατιου και ρωτησαν τι μπορουν να κανουν και τους απαντησαν οτι πρεπει να γινει μηνυση οτι ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης καφε-μπαρ παραβιαζει το ωραριο κοινης ησυχιας (βεβαια επρεπε να πληρωσουν και το σχετικο ποσο)

η λυση βρεθηκε πιο ευκολα καθως ο ιδιοκτητης του καφε-μπαρ ειναι λογικος ανθρωπος και ευκολος στην συζητηση ετσι τον πλησιασα και του εξεθεσα το προβλημα με το μαγαζι του και την δυνατη μουσικη (σε δυο μερες ο ανθρωπος φωναξε τεχνικους και εφτιαξε ηχομονωση σε ολο το μαγαζι και πλεον δεν ενοχλει)

Φαίνεται θα τα πίνανε και αυτοί εκεί. :)

Αφού λύθηκε το πρόβλημα, λόγω λογικού ανθρώπου, όλα καλά.

Πάντως, επειδή και εγώ στα....... νιάτα μου είχα για καμιά δεκαετία μπάρ,

τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Αν ειδικά πας στον εισαγγελέα, και κάνεις αναφορά, αρχίζουν και τρέχουν όλοι.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, και αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, καλό είναι να συμβουλεύεσαι και ένα δικηγόρο.

Όταν είχα εγώ το μαγαζί('86~'96) στις τρείς μηνύσεις, αυτεπάγγελτες εννοείται,

σου έκαναν αφαίρεση και την άδεια, δεν θυμάμαι για πόσες μέρες.

Zer0c00L
27-03-14, 20:02
Φαίνεται θα τα πίνανε και αυτοί εκεί. :)

Αφού λύθηκε το πρόβλημα, λόγω λογικού ανθρώπου, όλα καλά.

Πάντως, επειδή και εγώ στα....... νιάτα μου είχα για καμιά δεκαετία μπάρ,

τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Αν ειδικά πας στον εισαγγελέα, και κάνεις αναφορά, αρχίζουν και τρέχουν όλοι.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, και αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, καλό είναι να συμβουλεύεσαι και ένα δικηγόρο.

Όταν είχα εγώ το μαγαζί('86~'96) στις τρείς μηνύσεις, αυτεπάγγελτες εννοείται,

σου έκαναν αφαίρεση και την άδεια, δεν θυμάμαι για πόσες μέρες.

πολυ σωστα τα λες (οι γειτονες εψαχναν την λυση σε λαθος μερος) ενω εγω δεν μπηκα καν σε αυτη την διαδικασια με ενα τηλεφωνο σε οικογενειακο φιλο (δικηγορο) εμαθα οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος που εχει το καφε-μπαρ εχει φαει ηδη δυο μηνυσεις για διαταραξη κοινης ησυχιας (απο αλλες περιοχες που ειχε το μαγαζι πριν ερθει εδω) ετσι σκεφτηκα οτι δεν τον συμφερει να φαει τριτη μηνυση καθως αυτο σημαινει οτι θα χασει την αδεια λειτουργιας του μαγαζιου του (ειτε για λιγο καιρο ειτε μονιμα) αρα θα ειναι λογικος και θα μπορω να συζητησω μαζι του αν δεν πιασει τοτε παω στον εισαγγελεα και λυνεται το θεμα δια της δικαστικης οδου.

ευτυχως δεν χρειαστηκε να κανω κατι που δεν θα μου αρεσε (γιατι δεν γουσταρω να χανει κανεις την δουλεια του εξαιτιας μου) ετσι το παλεψα και καταφερα να τον βρω ωστε να μπορεσω να συζητησω μαζι του

τα πραγματα πηγαν τελεια και ολοι ειναι ευχαριστημενοι.

ευτυχως εδω στην περιοχη μου δεν εχουν μεινει πολλα τετοια μαγαζια (την εχουν πληρωσει λογω της κρισης)

ειναι μετρημενες οι καφετεριες-μπαρ (τα οποια σημειωση ειναι για "καπνιζοντες" αν και δεν ισχυει βαση νομου αυτο)

το γνωστο "starbucks" ηταν το πρωτο που εκλεισε στην περιοχη απο ελλειψη πελατων....

asxetos_23
28-03-14, 01:41
καλα ρε παιδια ποιος βαζει ηχομωνοση στο σπιτι του ασε που το κοστος ειναι ακριβο ασε που νομιζεις οτι μενεις σε κελι ασε που μειωνει τα τετραγωνικα του σπιτιου την παλευετε γιατι να μπαινετε σε ολη αυτη τη διαδικασια

Zer0c00L
28-03-14, 03:25
καλα ρε παιδια ποιος βαζει ηχομωνοση στο σπιτι του ασε που το κοστος ειναι ακριβο ασε που νομιζεις οτι μενεις σε κελι ασε που μειωνει τα τετραγωνικα του σπιτιου την παλευετε γιατι να μπαινετε σε ολη αυτη τη διαδικασια

ηχομονωση δεν εβαλε κανεις στο σπιτι του φιλε μου (μαλλον δεν καταλαβες)

εβαλε ο ιδιοκτητης της καφετεριας-μπαρ στην περιοχη μου οπου ειχε φαει ηδη δυο μηνυσεις και αν ετρωγε τριτη μηνυση θα ειχε θεμα με την αδεια του

για αυτο το λογο οταν με παρακαλεσαν οι γειτονες απο αλλες πολυκατοικιες να βρω λυση

απλα μιλησα μαζι του και σε τρεις μερες το μαγαζι ειχε ηχομονωση και αυτοματη πορτα ωστε με το που ανοιγει για να μπει πελατης η να βγει να κλεινει αμεσα.

asxetos_23
28-03-14, 04:40
τρελο και ακυρο τρολ ο απο πανω

ζερο μετα διαβασα τι ενοουσες απλα λεω μην καποιος αρχισει να βαλει ηχομωνωσηστο δωματιο του τονιζω τις συνεπειες

@ ADSLgr.com All rights reserved.