PDA

Επιστροφή στο Forum : Φασαρία και οι από πάνω γείτονες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

Zer0c00L
28-03-14, 17:00
τρελο και ακυρο τρολ ο απο πανω

ζερο μετα διαβασα τι ενοουσες απλα λεω μην καποιος αρχισει να βαλει ηχομωνωσηστο δωματιο του τονιζω τις συνεπειες

σε καταλαβα φιλε μου

πολυ καλα κανεις και το τονιζεις

(το ειχα ψαξει για να βαλω μονωση στο διαμερισμα αλλα ειναι ασυμφορη απο οικονομικη πλευρα και υπαρχουν πολλα προβληματα ετσι το εγκατελειψα)

αυτο που θα βαλω σιγουρα ειναι κουφωματα αλουμινιου με τα οποια θα αποκτησω καλυτερες συνθηκες θερμανσης/ψυξης και θα γλυτωσω απο τους εξωτερικους θορυβους (το συνιστω σε οσους εχουν παλιου τυπου κουφωματα και φυσικα ειναι δικο τους το διαμερισμα)

Tiven
29-03-14, 14:48
Στην γειτονιά μου έχουμε ησυχία σχεδόν πάντα, όλα είναι μονοκατοικίες εδώ.

Αν είναι να κοιμηθώ κάπου αλλού και έχει φασαρία (περιοχές με μαγαζιά) απλά πίνω λιγάκι και όλα τα ξεχνάω.. κοιμάμαι σαν παπάκι. Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

nikraven
29-03-14, 15:12
Στην γειτονιά μου έχουμε ησυχία σχεδόν πάντα, όλα είναι μονοκατοικίες εδώ.

Αν είναι να κοιμηθώ κάπου αλλού και έχει φασαρία (περιοχές με μαγαζιά) απλά πίνω λιγάκι και όλα τα ξεχνάω.. κοιμάμαι σαν παπάκι. Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο;
Εγώ το έχω δοκιμασμένο πολλές φορές και αυτό το κόλπο πετυχαίνει 100%.

Zer0c00L
29-03-14, 19:50
Στην γειτονιά μου έχουμε ησυχία σχεδόν πάντα, όλα είναι μονοκατοικίες εδώ.

Αν είναι να κοιμηθώ κάπου αλλού και έχει φασαρία (περιοχές με μαγαζιά) απλά πίνω λιγάκι και όλα τα ξεχνάω.. κοιμάμαι σαν παπάκι. Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

σωστός

όντως είναι μια καλή και δοκιμασμένη συνταγή για ένα καλό ήσυχο ύπνο σε μια θορυβώδης γειτονιά.

το έχω δοκιμάσει όταν έτυχε να κοιμηθούμε σε ένα φιλικό σπίτι σε μια ακτή του Πειραιά η οποία ήταν γεμάτη από νυχτερινά μαγαζιά , αυτοκίνητα και γενικά πολύ θόρυβο αν και είμαστε σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου.

(βέβαια προς αποφυγή ίδιων καταστάσεων απλά δεν το ξενυχτάμε πλέον εκτός σπιτιού)

δεν ξέρω για σας αλλά μετά από το σπίτι μου το πιο ήσυχο μέρος είναι το σπίτι της κοπελιάς μου στον Νέο Κόσμο (εδώ στο σπίτι μου στο Παγκράτι δεν μπορώ να πω ότι είναι τελείως ήσυχα απλά δεν έχει τόσο φασαρία καθώς μπροστά είναι πεζόδρομος και δεν περνάνε συχνά αυτοκίνητα - ούτε έχει πολλά νυχτερινά μαγαζιά)

πάντως επιμένω ότι η καλύτερη λύση για πάρα πολλά προβλήματα είναι τα καινούργια κουφώματα αλουμινίου (ξέρετε αυτά με τα διπλά τζάμια κτλ)

alekan
30-03-14, 09:44
http://www.amazon.co.uk/Pairs-E-A-R-Earsoft-Ear-Plugs/dp/B00374LCFS

nyannaco
30-03-14, 10:19
Συγγνώμη, αλλά ούτε θα μετακομίσω, ούτε θα κάνω ηχομόνωση στο σπίτι μου, ούτε θα βάλω ωτοασπίδες (κι αν χτυπάει το τηλέφωνο γιατί κάποιος στην οικογένεια έπαθε κάτι και με χρειάζεται; ) επειδή ο άλλος είναι γαϊδούρι. 'Η θα γίνει άνθρωπος με το καλό (θέλει κόπο και χρόνο, το ξέρω), ή θα υποστεί τις συνέπειες σαν γαϊδούρι.

Zer0c00L
30-03-14, 21:29
καλό κουράγιο φίλε μου σου εύχομαι γιατί το να αλλάξεις την συμπεριφορά ενός ανθρώπου είναι εύκολο

το να αλλάξεις την συμπεριφορά ενός ανθρώπου που είναι "γαϊδούρι" είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο.

για την ιστορία εγώ δεν είπα να μετακομίσεις ούτε να βάλεις ωτοασπίδες (απλά αλλάζεις τα κουφώματα (αν έχεις παλιά ξύλινα) με νέα αλουμινίου) και πίστεψε με θα δεις διαφορά)

asxetos_23
31-03-14, 01:42
καλό κουράγιο φίλε μου σου εύχομαι γιατί το να αλλάξεις την συμπεριφορά ενός ανθρώπου είναι εύκολο

το να αλλάξεις την συμπεριφορά ενός ανθρώπου που είναι "γαϊδούρι" είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο.

για την ιστορία εγώ δεν είπα να μετακομίσεις ούτε να βάλεις ωτοασπίδες (απλά αλλάζεις τα κουφώματα (αν έχεις παλιά ξύλινα) με νέα αλουμινίου) και πίστεψε με θα δεις διαφορά)

δεν ειναι μονο αυτο χρειαζοντε τα αλουμηνια με διπλα η ακομα καλητερα με τριπλα τζαμια γιατι γλιτωνεια παρα μα παρα πολλα χρηματα με τη θερμανση επειδη ανακαινησα προσφατα το σπιτι μου απο την αρχη τα ξυλωσα ολα και εβαλα κουφωματα αλουμηνιου πραγματικα δεν θα πιστευετε ποσο ζεστα ειμαι στο σπιτι μου
πραγματικα γλιτωνω πολλα χρηματα απο τη θερμανση

Zer0c00L
31-03-14, 20:10
συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες

οντως κανεις μεγαλη οικονομια αν εχεις τα νεα κουφωματα αλουμινιου

ηδη το εχω στο προγραμμα να αγορασω και να τοποθετησω νεα κουφωματα αλουμινου και πορτα ασφαλειας στο διαμερισμα που μενω.

gousias
19-06-23, 10:18
Ένα θέμα που έχει να λάβει συμμετοχή πολλά χρόνια, ωστόσο, για το λόγο της ομοιότητας με τους προηγούμενους, θα ήθελα να εκθέσω κι εγώ το βάσανο μου και παρακαλώ πολύ να απαντήσει μόνο οποίος έχει σοβαρότητα να βοηθήσει, όχι ειρωνείες κι εμπαιγμούς διότι η ψυχολογία και τα προβλήματα δείχνουν ανυπέρβλητα!
Υπάρχει τρόπος οι από πάνω να ακούνε τι κάνεις και τι λες;
Αν ναι, μπορώ να το αποδείξω μέσω κάποιου, τρίτου ίσως επαγγελματία, ότι καταγράφουν προσωπική ζωή και παρεμβαίνουν προκαλώντας μου τρομοκρατία και καταστρέφοντας την ηρεμία μου;

Godian
19-06-23, 10:25
Είναι μόνο η δικαστική οδός με μάρτυρες και ζητάς αποζημίωση .
Πρώτα στείλε εξώδικο να τους ειδοποιήσεις .

gousias
19-06-23, 10:40
Με μάρτυρες, δηλαδή τρέχα γύρευε!!! Τεχνολογικά ή και μέσω κάποιου επαγγελματία, όπως ερευνητή κλπ δεν υπάρχει τρόπος;

- - - Updated - - -

Όσο για μάρτυρες, είναι όπως ο τραμπούκος ήρθε και μας απείλησε κιόλας όταν τους είπαμε ότι ακούγονται πολύ δυνατά, χτυπάνε και σέρνουν συνεχώς έπιπλα και διάφορα αλλά αντικείμενα, ενώ η τελευταία προσθήκη τους είναι κιθάρα μεταμεσονύκτια!!!

- - - Updated - - -

Απλώς δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς συμφώνησαν με το κάθαρμα τον κατασκευαστή όταν είχαμε έρθει να δούμε το σπίτι και επικρατούσε ηρεμία!

- - - Updated - - -

Όσο για τη δικαστική οδό, αυτοί επικαλούνται ότι τους απειλήσαμε και τρομοκρατήσαμε τα παιδιά τους, πράγμα εντελώς άκυρο κι ανύπαρκτο, αλλά όπως δεν με πιστεύετε εσείς, άλλο τόσο δεν θα με πίστευε κι ένα δικαστήριο, όταν στη μέση μπαίνει το δακρύβρεχτο δράμα «μόνη πουτ(μ)άνα μεγαλώνει τους 2 γαϊδάρους της κι ο ψωλ&38(ης ταξιδεύει»
Έτσι πάει η δικαιοσύνη σε αυτή τη γα7ωχώρα… προστατεύει τα σκουπίδια!

Godian
19-06-23, 10:42
Με μάρτυρες, δηλαδή τρέχα γύρευε!!! Τεχνολογικά ή και μέσω κάποιου επαγγελματία, όπως ερευνητή κλπ δεν υπάρχει τρόπος;

- - - Updated - - -

Όσο για μάρτυρες, είναι όπως ο τραμπούκος ήρθε και μας απείλησε κιόλας όταν τους είπαμε ότι ακούγονται πολύ δυνατά, χτυπάνε και σέρνουν συνεχώς έπιπλα και διάφορα αλλά αντικείμενα, ενώ η τελευταία προσθήκη τους είναι κιθάρα μεταμεσονύκτια!!!

- - - Updated - - -

Απλώς δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς συμφώνησαν με το κάθαρμα τον κατασκευαστή όταν είχαμε έρθει να δούμε το σπίτι και επικρατούσε ηρεμία!

- - - Updated - - -

Όσο για τη δικαστική οδό, αυτοί επικαλούνται ότι τους απειλήσαμε και τρομοκρατήσαμε τα παιδιά τους, πράγμα εντελώς άκυρο κι ανύπαρκτο, αλλά όπως δεν με πιστεύετε εσείς, άλλο τόσο δεν θα με πίστευε κι ένα δικαστήριο, όταν στη μέση μπαίνει το δακρύβρεχτο δράμα «μόνη πουτ(μ)άνα μεγαλώνει τους 2 γαϊδάρους της κι ο ψωλ&38(ης ταξιδεύει»
Έτσι πάει η δικαιοσύνη σε αυτή τη γα7ωχώρα… προστατεύει τα σκουπίδια!

Ο δικαστής δε κοιτάει αυτά .Ο δικαστής κοιτάει για αυτό που κάνεις μήνυση

apok
19-06-23, 11:03
Ένα θέμα που έχει να λάβει συμμετοχή πολλά χρόνια, ωστόσο, για το λόγο της ομοιότητας με τους προηγούμενους, θα ήθελα να εκθέσω κι εγώ το βάσανο μου και παρακαλώ πολύ να απαντήσει μόνο οποίος έχει σοβαρότητα να βοηθήσει, όχι ειρωνείες κι εμπαιγμούς διότι η ψυχολογία και τα προβλήματα δείχνουν ανυπέρβλητα!
Υπάρχει τρόπος οι από πάνω να ακούνε τι κάνεις και τι λες;
Αν ναι, μπορώ να το αποδείξω μέσω κάποιου, τρίτου ίσως επαγγελματία, ότι καταγράφουν προσωπική ζωή και παρεμβαίνουν προκαλώντας μου τρομοκρατία και καταστρέφοντας την ηρεμία μου;

Εχω αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τους απο πάνω οπότε σε νιώθω.

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ομως λες με το bold σημειο.

Αν είναι τόσο λεπτοί κατασκευαστικά οι τοίχοι τότε οτιδήποτε λες και περνάει μπορεί να καταγράφεται αλλά αυτό δεν είναι παράνομο απο όσο ξέρω.
Το ίδιο έκανα και εγώ στους αποπάνω για τους αποδείξω οτι αν και εφόσον μπορεί να καταγραφουν οι θόρυβοι ( φωνές τους στις 01.00 - 02.00, το γαύγισμα του σκύλου πρωί μεσημέρι απόγευμα βράδυ ξημερώματα κτλ ) απο ένα κινητό να καταλάβουν πόσο πιο έντονα έρχεται στα αυτιά μου.

sweet dreams
19-06-23, 11:11
Όσο για τη δικαστική οδό,

Eίχα προβλήματα με τους αποπάνω(με δύο παιδιά που έπαιζαν μεσημεριάτικα με βόλους στο μάρμαρο) και ξεκίνησα όπως έπρεπε,
πρώτα σύσταση σ' αυτούς, τίποτα,
μετά στον διαχειριστή, τίποτα,
μετά στον ιδιοκτήτη τους, τίποτα,
στο τέλος μήνυση.
Περίμενα σαν μ@λ@κ@ς πάνω από 8 μήνες απ' ότι θυμάμαι να εκδικαστεί η υπόθεση.
Ήρθαν στο δικαστήριο και έστειλαν τον δικηγόρο τους για να μου ζητήσει εκ μέρους τους συγγνώμη και αν ήθελα να αποσύρω την μήνυση.
Είπα στον δικηγόρο τους να μου υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσέχουν και δεν θα κάνουν θόρυβο.
Την υπέγραψαν, απέσυρα την μήνυση και πληρώσανε και τα δικά μου έξοδα.
Μετά από αυτό, σιγή, σαν να μην υπήρχαν.

Αποφάσισα μετά από αυτό να μην πάω ξανά σε σπίτι που έχει από πάνω άλλο διαμέρισμα γιατί διαπίστωσα ότι ο θόρυβος από πάνω με χτυπήματα, σβαρνίσματα, κ.λ.π. είναι χειρότερος με ότι ακούγεται από τους από κάτω.

Δυστυχώς ο σοφός λαός λέει,
"ο κακός ο χρόνος περνάει, ο κακός ο γείτονας, όχι"

MitsosDaBest13
19-06-23, 11:40
Σας νιώθω. Κι εγώ έχω γείτονες από πάνω με μικρά παιδιά, που χοροπηδάνε, τρέχουν, σέρνουν καρέκλες, χτυπάνε πόρτες όλο το μεσημέρι ή μέχρι τις 10 το βράδυ. Καμιά φορά παίζουν ακόμα και μπάλα μέσα στο σπίτι.

Τους χτυπάω με την σκούπα για να σκάσουν, την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια. Δυστυχώς, δεν μπορώ απλά να μετακομίσω, γιατί το διαμέρισμα στην Αθήνα μας ανήκει (ήταν του παππού).

athletic
19-06-23, 14:45
Καλησπερα φιλοι μου...διαβασα ολα τα ποστ για τη φασαρια που κανουν καποιοι ενικοιαστες..τα ιδια φιλοι μου τραβαμε & εμεις...οχι με φασαριες, αλλα, με την καθαριοτητα της πολυκατοικιας..ειμαστε ιδιοκτητες του Α οροφου κσι ο επανω οροφος οπως & ο απο κατω απο μας, ειναι νοικιασμενα...Αυτα τα ενικιαζομενα τα εχει ο ιδιος ιδιοκτητης...εχουμε αγορασει το διαμερισμα απο 1 1 1995...παρ οτι με τον ιδιοκτητη εχουμε μιλησει απειρες φορες για το ποιοε θα καθαριζει τους χωρους, ολο υποσχεσεις, θα βαλουμε γυναικα να καθαριζει...λογια λογια υποσχεσεις & στο τελος τιποτα...& ποιος την πληρωνει? μα φυσικα η γυναικα μου...αυτοι που μενουν επανω & απο κατω μας, ειναι εργαζομενοι 'η φοιτητες...ασανσερ δεν εχουμε..εξ αλλου 2οροφη ειναι η πολυκατοικια...δεν ξερω τι αλλο να κανουμε σ αυτον τον αθλιο ιδιοκτητη ωστε να ενδιαφερθει για την καθαριοτητα...σας ευχαριστω.

Godian
19-06-23, 22:45
Να τους πείτε να δώσουν τα κοινόχρηστα σε γραφείο και να σας βάλουν από εκεί καθαριότητα

D_J_V
26-06-23, 12:49
Παθών κι εγώ, εδω και κατι χρονια που μας κουβαλήθηκαν κατι ζώα απο πάνω με 3 παιδιά
Δεν μπορώ να φύγω ειναι ιδιόκτητο το σπίτι μου, αυτοι νοικιάζουν απο κάτι γέρους μπαταχτσήδες
Ευτυχώς λίγο μεγάλωσαν και λόγω υποχρεώσεων πλέον γυρνάνε ψόφια και κοιμούνται τα παιδιά τους
Το ένα ειναι ακόμα σε ηλικία σαματά και έχει μάλλον και πρόβλημα υπερκινητικότητας, αγανακτούν και οι γονείς του πλέον μαζί του
Ευτυχώς τα στέλνουν κατασκήνωση και στους παππούδες τωρα το καλοκαίρι και περνάμε ήρεμα
Οτι και να κάνετε δεν βγαίνει άκρη, μονο τα νεύρα σας θα χαλάσετε
Αν ειναι ΖΩΑ και ΓΙΔΙΑ μεγαλωμένα λες και ζούνε σε αγρόκτημα, δεν θα ηρεμήσουν παρα μόνο στην εφηβεία

Godian
27-06-23, 15:19
Πραγματικά είναι κρίμα φίλε μου .το καλύτερο κόλπο είναι να πάρεις ένα κρουστικό δράπανο να το βάλεις να βαράει πάνω σε ένα καδρόνι με κομμένη αριδα από μπροστά να μην το τρυπήσει .Να φύγει και να το έχεις να βαράει όλη μέρα στο ταβάνι .

Και ία τους πεις αν δε σταματήσετε εσείς δε θα σταματήσω και εγώ

8anos
27-06-23, 16:04
Συγγνώμη αλλά με τα παιδιά μέχρι κάποιας ηλικίας περιμένει κάποιος ένα βαθμού φασαρία η οποία είναι ενοχλητική ακόμη και για τους γονείς αλλά κατά τη γνώμη μου προτιμότερο από το να τα καθηλώσεις σε μια οθόνη.
Ζούσα σε διαμέρισμα που ο μπόμπιρας από πάνω χτυπούσε το μπαλάκι του στο πάτωμα δηλαδή στο δικό μας ταβανι του υπνοδωματίου μας, στις πέντε το πρωί με προτίμηση τα Σαββατοκύριακα, ενοχλητικό ναι κατέβασα καντήλια ναι αλλά έχω παιδιά και ξέρω ότι τα μικρά μέχρι κάποια ηλικία ούτε περιοριζόταν ούτε έχουν συναίσθηση ότι μπορεί να ενοχλούν.
Αλλά για αυτό φταίει και ο κατασκευαστής που έφτιαξε τα διαμερίσματα χωρίς ικανή ηχομόνωση.

apok
27-06-23, 16:07
Συγγνώμη αλλά με τα παιδιά μέχρι κάποιας ηλικίας περιμένει κάποιος ένα βαθμού φασαρία η οποία είναι ενοχλητική ακόμη και για τους γονείς αλλά κατά τη γνώμη μου προτιμότερο από το να τα καθηλώσεις σε μια οθόνη.
Ζούσα σε διαμέρισμα που ο μπόμπιρας από πάνω χτυπούσε το μπαλάκι του στο πάτωμα δηλαδή στο δικό μας ταβανι του υπνοδωματίου μας, στις πέντε το πρωί με προτίμηση τα Σαββατοκύριακα, ενοχλητικό ναι κατέβασα καντήλια ναι αλλά έχω παιδιά και ξέρω ότι τα μικρά μέχρι κάποια ηλικία ούτε περιοριζόταν ούτε έχουν συναίσθηση ότι μπορεί να ενοχλούν.
Αλλά για αυτό φταίει και ο κατασκευαστής που έφτιαξε τα διαμερίσματα χωρίς ικανή ηχομόνωση.

Sorry αλλα θα διαφωνήσω σε αυτό.
Με βρίσκει σύμφωνω απόλυτα οτι το παιδί πρέπει να παίζει αλλά είναι υποχρέωση του γονιού το παιδί να παίζει σε μέρη / ώρες που δεν ενοχλεί.
Το πας απόγευμα σε μια πλατεία και ξεδίνει μέχρι να πέσει κάτω.

Αλλά το να μην βάζεις όρους/κανόνες/όρια σε ένα παιδί είναι καθαρά αντιπαιδαγωγικό.

8anos
27-06-23, 16:31
Δεν είπα να μην βάζεις όρια αλλά ορισμένες φορές είναι αναπόφευκτη η φασαρία και το παιδί θα παίξει και στο σπίτι του.

apok
27-06-23, 16:36
Δεν είπα να μην βάζεις όρια αλλά ορισμένες φορές είναι αναπόφευκτη η φασαρία και το παιδί θα παίξει και στο σπίτι του.

Ναι φυσικά και θα παίξει.
Τις περισσότερες μέρες θα παίζει εκεί ( λογω ωραρίου γονιών, καιρού κτλ ).
Αλλά τις ώρες κοινής ησυχίας το παιδί πρέπει να ξεκουράζεται και αυτό.
Αν δεν γίνεται τοτε κάνεις κάτι με το παιδί ( σαν γονιός ) δημιουργικό χωρίς φασαρία.

8anos
27-06-23, 16:41
Ε καλά εννοείται συμφωνώ ότι δεν το αφήνεις να κάνει φασαρία στις ώρες κοινής ησυχίας

apok
27-06-23, 16:43
Ζούσα σε διαμέρισμα που ο μπόμπιρας από πάνω χτυπούσε το μπαλάκι του στο πάτωμα δηλαδή στο δικό μας ταβανι του υπνοδωματίου μας, στις πέντε το πρωί με προτίμηση τα Σαββατοκύριακα

Πάνω σε αυτό απάντησα :)

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε

8anos
27-06-23, 16:52
Πάνω σε αυτό απάντησα :)

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε

Κοίταξε πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος το έκανε χωρίς να τον παίρνουν είδηση οι γονείς του.

Το δωμάτιο του τύχαινε να είναι πάνω από το δικό μας γιατί είχαμε δώσει το μάστερ στα παιδιά για να είναι πιο άνετα οπότε μας έτυχε ο κλήρος.

Πρέπει να ξυπνούσε και είχε από ότι καταλαβαίνα αυτά τα σκληρά μπαλάκια από καουτσούκ και τακ τακ τακ : p

apok
27-06-23, 16:54
Κοίταξε πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος το έκανε χωρίς να τον παίρνουν είδηση οι γονείς του.

Το δωμάτιο του τύχαινε να είναι πάνω από το δικό μας γιατί είχαμε δώσει το μάστερ στα παιδιά για να είναι πιο άνετα οπότε μας έτυχε ο κλήρος.

Πρέπει να ξυπνούσε και είχε από ότι καταλαβαίνα αυτά τα σκληρά μπαλάκια από καουτσούκ και τακ τακ τακ : p

To bold με την υπογραφή "χτυπάνε" :rofl:

MitsosDaBest13
28-06-23, 08:22
Δεν είπα να μην βάζεις όρια αλλά ορισμένες φορές είναι αναπόφευκτη η φασαρία και το παιδί θα παίξει και στο σπίτι του.

Κι εγώ το ξέρω ότι τα παιδιά δύσκολα περιοριζονται, ειδικά όταν είναι μικρά και κάνω υπομονή (έχω 3 αδέρφια μικρότερα). Δεν έχω παιδιά (30 έγινα πρόσφατα), ούτε νομίζω ότι θέλω κιόλας.

Αλλά το να παίζουν μπάλα στο μπαλκόνι από τις 4 το απόγευμα ως τις 9 το βράδυ (με μερικά διαλείμματα) ή να χτυπάνε άλλα παιχνίδια στη 1 το βράδυ, δεν είναι απλά απαράδεκτο από τη μεριά των γονιών. Είναι γαϊδουριά. Ευτυχώς ο "extreme" θόρυβος, δεν γίνεται σε καθημερινή βάση. Αλλιώς θα χρειαζόμουν και extreme ηρεμιστικά. :p

Υ.Γ. Η πολυκατοικία μου είναι του '69 και έχει κακή ηχομόνωση,.όπως και οι περισσότερες στην Ελλάδα εκείνες τις εποχές.

nyannaco
28-06-23, 08:41
Υ.Γ. Η πολυκατοικία μου είναι του '69 και έχει κακή ηχομόνωση,.όπως και οι περισσότερες στην Ελλάδα εκείνες τις εποχές.Καμμία πολυκατοικία τυπικής κατασκευής δεν έχει ηχομόνωση μεταξύ ορόφων ή διαμερισμάτων (μεσοτοιχίες) δυστυχώς, ούτε οι πολύ νεότερες. Επιπλέον, και να είχε, οι κτυπογενείς θόρυβοι (π.χ. αντικείμενα που κτυπάνε στο πάτωμα, τρυπάνια κλπ) μεταφέρονται από το σκελετό και την τοιχοποιία, οπότε και η τυπική ηχομόνωση δεν θα απέδιδε. Το μόνο που θα έσωνε την κατάσταση (από χτυπήματα στο πάτωμα) θα ήταν ειδική κατασκευή με πλωτό δάπεδο με απορροφητικό υλικό, που βέβαια είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Σε πιο ρεαλιστικές καταστάσεις, βοηθάνε αρκετά τα χαλιά/μοκέτες, όπου και όταν υπάρχουν.

mzaf
28-06-23, 11:55
Καμμία πολυκατοικία τυπικής κατασκευής δεν έχει ηχομόνωση μεταξύ ορόφων ή διαμερισμάτων (μεσοτοιχίες) δυστυχώς, ούτε οι πολύ νεότερες. Επιπλέον, και να είχε, οι κτυπογενείς θόρυβοι (π.χ. αντικείμενα που κτυπάνε στο πάτωμα, τρυπάνια κλπ) μεταφέρονται από το σκελετό και την τοιχοποιία, οπότε και η τυπική ηχομόνωση δεν θα απέδιδε. Το μόνο που θα έσωνε την κατάσταση (από χτυπήματα στο πάτωμα) θα ήταν ειδική κατασκευή με πλωτό δάπεδο με απορροφητικό υλικό, που βέβαια είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Σε πιο ρεαλιστικές καταστάσεις, βοηθάνε αρκετά τα χαλιά/μοκέτες, όπου και όταν υπάρχουν.

Κάπου είχα διαβάσει για ηχομόνωση με υλικό σαν φελό, που μπαίνει από κάτω και πάνω του τα χαλιά/μοκέτες.
Ξέρεις τίποτα;

apok
28-06-23, 12:02
Σε αυτό το σημείο να πω ( και μάλλον να τερματίσω την κουβέντα ) οτι ακριβώς απέναντί μου στο ισόγειο διαμένει ( με αγορασμένο σπιτι ) οι οικογένεια Ρομα ( καταλαβαίνετε για πόσα άτομα μιλάω ).

Ωρες κοινής ησυχίας είναι κάτι άγνωστο.

Απο τη μία χαίρομαι που μπόρεσαν και έχουν ένα σπίτι απο την άλλη δυστυχώς, λόγω νοοτροπίας περισσότερο, δεν είναι για τον αστικό ιστό ...

nyannaco
28-06-23, 16:52
Κάπου είχα διαβάσει για ηχομόνωση με υλικό σαν φελό, που μπαίνει από κάτω και πάνω του τα χαλιά/μοκέτες.
Ξέρεις τίποτα;

Δυστυχώς όχι, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

mzaf
28-06-23, 20:54
Σε αυτό το σημείο να πω ( και μάλλον να τερματίσω την κουβέντα ) οτι ακριβώς απέναντί μου στο ισόγειο διαμένει ( με αγορασμένο σπιτι ) οι οικογένεια Ρομα ( καταλαβαίνετε για πόσα άτομα μιλάω ).

Ωρες κοινής ησυχίας είναι κάτι άγνωστο.

Απο τη μία χαίρομαι που μπόρεσαν και έχουν ένα σπίτι απο την άλλη δυστυχώς, λόγω νοοτροπίας περισσότερο, δεν είναι για τον αστικό ιστό ...

Εγώ τουλάχιστον, καταλαβαίνω πολύ καλά....

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-23, 22:09
διαμένει ( με αγορασμένο σπιτι ) οι οικογένεια Ρομα ( καταλαβαίνετε για πόσα άτομα μιλάω ).


Απο την ώρα που έγραψες το μήνυμα σου μέχρι τώρα, πρέπει να έχει ήδη μεγαλώσει η οικογένεια :p

nyannaco
29-06-23, 08:00
Σε αυτό το σημείο να πω ( και μάλλον να τερματίσω την κουβέντα ) οτι ακριβώς απέναντί μου στο ισόγειο διαμένει ( με αγορασμένο σπιτι ) οι οικογένεια Ρομα ( καταλαβαίνετε για πόσα άτομα μιλάω ).Κι ακόμη δεν έχεις δει τίποτα, περίμενε ν' αρχίσουν να παντρεύονται τα παιδιά!

apok
29-06-23, 09:48
Εγώ τουλάχιστον, καταλαβαίνω πολύ καλά....

Παθός;;


Απο την ώρα που έγραψες το μήνυμα σου μέχρι τώρα, πρέπει να έχει ήδη μεγαλώσει η οικογένεια :p

Η αυξομείωση είναι ταχύτατη. Ειδικά όταν έρχονται και άλλες φαμίλιες είναι αδύνατο να καταλάβεις πόσοι έφυγαν - προστέθηκαν :lol:


Κι ακόμη δεν έχεις δει τίποτα, περίμενε ν' αρχίσουν να παντρεύονται τα παιδιά!

Με τεράστια διάθεση χιούμορ πριν κάτι μέρες είχε ένα κοριτσάκι τους γενέθλια και το έκαναν πάρτυ.. το παιδάκι γύρω στα 12-13 οχι παραπάνω και εγώ σκεφτόμουν οτι είναι αρραβωνέθλια :rofl:

mzaf
29-06-23, 10:16
Παθός;;



Η αυξομείωση είναι ταχύτατη. Ειδικά όταν έρχονται και άλλες φαμίλιες είναι αδύνατο να καταλάβεις πόσοι έφυγαν - προστέθηκαν :lol:



Με τεράστια διάθεση χιούμορ πριν κάτι μέρες είχε ένα κοριτσάκι τους γενέθλια και το έκαναν πάρτυ.. το παιδάκι γύρω στα 12-13 οχι παραπάνω και εγώ σκεφτόμουν οτι είναι αρραβωνέθλια :rofl:

Έχω πίσω από το σπίτι έναν πρώην επαγγελματικό χώρο (αποθήκη) που νοικιάστηκε/αγοράστηκε από μια εγκληματική συμμορία γύφτων.
Έφεραν όλο τους το σόι, χάλαγαν τον κόσμο μέρα-νύχτα, μαγείρευαν στον χώρο-χωρίς απορροφητήρα προφανώς-και δεν στεκόσουν από τη βρώμα.
Χρησιμοποιούσαν τον χώρο σαν βάση τους για διακίνηση ναρκωτικών και αποθήκη κλοπιμαίων (έκαναν ντου σε σπίτια στα Β. Προάστεια).

Τελικά τους εξάρθρωσε η ασφάλεια, έμειναν στη φυλακή για κάποιο ελάχιστο χρονικό διάστημα και ξαναγύρισαν ελεύθεροι και ωραίοι, να συνεχίσουν το θεάρεστο έργο τους.

nyannaco
29-06-23, 11:18
Με τεράστια διάθεση χιούμορ πριν κάτι μέρες είχε ένα κοριτσάκι τους γενέθλια και το έκαναν πάρτυ.. το παιδάκι γύρω στα 12-13 οχι παραπάνω και εγώ σκεφτόμουν οτι είναι αρραβωνέθλια :rofl:Ποιό κοριτσάκι; Αυτό του χρόνου ή θα έχει μωρό, ή θα είναι γεροντοκόρη!
Πάντως όταν γίνει γάμος δεν υπάρχει περίπτωση να το μπερδέψεις για γενέθλια, θα κάνεις τρεις μέρες να κοιμηθείς.

MitsosDaBest13
29-06-23, 19:03
Σε αυτό το σημείο να πω ( και μάλλον να τερματίσω την κουβέντα ) οτι ακριβώς απέναντί μου στο ισόγειο διαμένει ( με αγορασμένο σπιτι ) οι οικογένεια Ρομα ( καταλαβαίνετε για πόσα άτομα μιλάω ).

Ωρες κοινής ησυχίας είναι κάτι άγνωστο.

Απο τη μία χαίρομαι που μπόρεσαν και έχουν ένα σπίτι απο την άλλη δυστυχώς, λόγω νοοτροπίας περισσότερο, δεν είναι για τον αστικό ιστό ...

Η πόλη που μεγάλωσα (Σπάρτη) και κυρίως περιμετρικά αυτής, έχει γεμίσει με τέτοιους.

Στο χωριό έχουμε καταυλισμο στα 300 μέτρα από το σπίτι. Σχεδόν κάθε μέρα βάζουν τραγούδια μεσημέρι ή 11 το βράδυ. Μερικές φορές πυροβολούν στον αέρα με καλασνικοφ (από τον ήχο, για τέτοιο μοιάζει).

Το Χειμώνα έρχονταν βράδυ τα παιδιά τους και πετούσαν πέτρες και πορτοκάλια στα παράθυρα των σπιτιών και τα αυτοκίνητα (μέσα στις αυλές), χωρίς αφορμή. Σε όλα τα σπίτια της γειτονιάς, μαζί και το δικό μας.

G.F.D
01-07-23, 01:03
Ενω εγω που είμαι στην Μύκονο με τους κυριλέ εχω απο κάτω το εστιατόριο να φωνάζουν Vi! Vi! Bagatelle!! ως τις 1.Με κλειστό διπλό τζάμι και τηλεόραση να παίζει και τους ακούω.Περυσι έμενα ακριβώς απο κάτω και αναγκαζόμουν μέσα στον καυσωνα να εχω το παράθυρο κλειστο(το air condition τα εχει παίξει) για να μην ακούω τις μουσικές τους γιατι δεν μπορούσα να παρακολουθήσω μια ταινία.
Νταξ,λέω να δουλέψουν οι άνθρωποι γιατι έχουν στάξει πολυ χρήμα και συνήθως βολτάρω αλλά έχει και ξενοδοχεία τριγύρω.
Υπήρξα και εγω φασαριόζος με τις μουσικές μου για να τα λέμε και όλα αλλα πάντα σεβόμουν τις ώρες κοινής ησυχίας.

gousias
08-07-23, 18:35
Eίχα προβλήματα με τους αποπάνω(με δύο παιδιά που έπαιζαν μεσημεριάτικα με βόλους στο μάρμαρο) και ξεκίνησα όπως έπρεπε,
πρώτα σύσταση σ' αυτούς, τίποτα,
μετά στον διαχειριστή, τίποτα,
μετά στον ιδιοκτήτη τους, τίποτα,
στο τέλος μήνυση.
Περίμενα σαν μ@λ@κ@ς πάνω από 8 μήνες απ' ότι θυμάμαι να εκδικαστεί η υπόθεση.
Ήρθαν στο δικαστήριο και έστειλαν τον δικηγόρο τους για να μου ζητήσει εκ μέρους τους συγγνώμη και αν ήθελα να αποσύρω την μήνυση.
Είπα στον δικηγόρο τους να μου υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσέχουν και δεν θα κάνουν θόρυβο.
Την υπέγραψαν, απέσυρα την μήνυση και πληρώσανε και τα δικά μου έξοδα.
Μετά από αυτό, σιγή, σαν να μην υπήρχαν.

Αποφάσισα μετά από αυτό να μην πάω ξανά σε σπίτι που έχει από πάνω άλλο διαμέρισμα γιατί διαπίστωσα ότι ο θόρυβος από πάνω με χτυπήματα, σβαρνίσματα, κ.λ.π. είναι χειρότερος με ότι ακούγεται από τους από κάτω.

Δυστυχώς ο σοφός λαός λέει,
"ο κακός ο χρόνος περνάει, ο κακός ο γείτονας, όχι"

Ειλικρινά χαίρομαι που επιλύθηκε έστω κι έτσι το θέμα κι έληξε, τουλάχιστον έχεις γείτονες ανθρώπους!
Σε εμένα δεν ισχύει αυτό, από την πρώτη στιγμή που είχαμε έρθει να δούμε το διαμέρισμα επικρατούσε ηρεμία, εποχή μόλις είχε ξεκινήσει η άνοιξη κι οπότε δεν μπορεί να πει κάποιος ότι θα έλειπαν διακοπές. Ωστόσο κι άλλες 2-3 φορές όπου είχαμε ξαναπάει πάλι το ίδιο αποτέλεσμα προέκυπτε, το οποίο βέβαια στην πορεία ανατράπηκε πλήρως, λες και ήταν συνεννοημένοι με τον κατασκευαστή. Οπότε αφού έκλεισε η συμφωνία κι έγινε η εξαγορά με τα συμβόλαια, ξεκινάμε προετοιμασία μετακόμισης. Από εκεί κι έπειτα, όλα γνωστά! Από μπίλιες όπως και προανέφερες, μπάλες να χτυπάνε στο πάτωμα, σύρσιμο διαρκές κάθε λογής παλιό επίπλων, τακούνια κλπ κλπ
Όταν πρωτοσυνάντησα τον πατέρα με το ένα εκ των τέκνων του, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια προηγούμενη επικοινωνία ή συνάντηση αλλά κυρίως και γνωριμία μας, φρόντισα να συστηθώ εγώ αντί να με καλωσορίσουν όπως θα περίμενε κάνεις λογικά. Ψυχρή επαφή, ακόμη και το χέρι για χειραψία μετά βίας και τάχιστα το τράβηξε.
Αφού πέρασε κάποιο διάστημα μηνών με την φασαρία, ελπίζοντας να καταλάβουν ότι μένουν άνθρωποι κάτω, διαψεύστηκα και δις μάλιστα, ειδικά όταν προσπαθήσαμε να τους πούμε ότι δεν είναι λογικό και δεν μπορεί να ζει κάποιος κάτω απο αυτές τις συνθήκες, παρακαλέσαμε ευγενικά, ωστόσο η πρώτη κι άμεση απάντηση ήταν πως δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας! Βέβαια ούτε αυτό σέβονται, απλώς εκεί αντιλήφθηκα ότι πέσαμε σε μπετοβλακες!
Γενικά αυτό ως αναφορά περί τίνος πρόκειται.

- - - Updated - - -

Η επόμενη φάση όπου ξαναπήγα κι εκεί λόγω των φωνών στο κλιμακοστάσιο αυτή γκαρίζει και μαζί όλο το παιδικό χωριό που είχε κουβαλήσει μέσα, επανέλαβε τα ίδια.
Σε μεθεπόμενη φάση περιμένει ο τραμπούκος άντρας της στο γκαράζ ο οποίος λείπει κατά διαστήματα για επαγγελματικούς λόγους μάλλον, υψώνοντας φωνη κι απειλώντας με ότι αν ξανά τολμήσω να πάω πάνω θα έχω μπλεξίματα.
Δεν ήμουν και στην καλύτερη φάση υγείας μου, ταλαιπωρημένος από προβλήματα κι ενοχλήσεις που με είχαν κι έχουν ωθήσει σε γιατρούς κι έδειχναν εξετάσεις για σοβαρό αυτοάνοσο, αφού η στεναχώρια, το άγχος, τα νεύρα δεν έχουν εκλείψει από την αναθεματισμένη εκείνη στιγμή που μας εξαπάτησαν τα λαμόγια ο μεσίτης κι ο κατασκευαστής, τελικά στην όλη τραμπούκικη επίθεση που δέχθηκα, προσπάθησα να διατηρήσω το επίπεδο διαλόγου σε ευγενές και να του εξηγήσω ότι ούτε απειλήσαμε ούτε βρίσαμε ούτε τρομοκρατήσαμε όπως με κατηγόρησε! Αντιθέτως και η γιαγιά τους μας έβρισε ενώπιον των μικρών όταν μας είδε και η γυναίκα του.
Φυσικά κατάλαβα ότι ο τύπος είναι το ρητό «φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης» και ότι πρόκειται περί χυδαίου αλήτη!

- - - Updated - - -


Συγγνώμη, αλλά ούτε θα μετακομίσω, ούτε θα κάνω ηχομόνωση στο σπίτι μου, ούτε θα βάλω ωτοασπίδες (κι αν χτυπάει το τηλέφωνο γιατί κάποιος στην οικογένεια έπαθε κάτι και με χρειάζεται; ) επειδή ο άλλος είναι γαϊδούρι. 'Η θα γίνει άνθρωπος με το καλό (θέλει κόπο και χρόνο, το ξέρω), ή θα υποστεί τις συνέπειες σαν γαϊδούρι.

Ακριβώς, καθώς κι αν κάτι γίνει με συναγερμό κλπ, είναι επικίνδυνο!

- - - Updated - - -


Είναι μόνο η δικαστική οδός με μάρτυρες και ζητάς αποζημίωση .
Πρώτα στείλε εξώδικο να τους ειδοποιήσεις .

Αφού ο τύπος (για να μην τον χαρακτηρίσω αλλιώς) με είχε κατηγορήσει ότι απείλησα, έβρισα και τρομοκράτησα τη γυναίκα και τα παιδιά του κι ότι τους έχω δημιουργήσει ψυχολογικά. Άρα σε ποια γαμ…δικαιοσύνη να αποτανθώ και τι νομίζεις ότι δικαστές θα αγνοήσουν αυτά που είπε, ασχέτως αν είναι ψέμματα ακόμη και με ψευδομάρτυρες;;; Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι όλο το κωλ…δικαστικό σύστημα έχει μία έφεση ευαισθησίας προς μάνες παιδιά ασχέτως τι έχουν κάνει, δεν τους νοιάζει!
Τώρα άμα δεις ποιος είναι από όλους ο τρομοκρατημένος, απειλημένος κι αυτός που έχει υποστεί ύβρεις και προσβολές άδικα κοιτάς προς αυτούς!
Για αυτό ρώτησα εξαρχής πως μπορώ να συγκεντρώσω αδιάσειστα αποδεικτικά στοιχεία, αφού το λέω και δεν το πιστεύει κάνεις ότι οι τύποι δεν φεύγουν ποτέ από το διαμέρισμα 365 μέρες το χρόνο 24ωρο, πάντα μένει κάποιος και μόλις ακούσουν καζανάκι βρύση γενικά και ψίθυρο ξεκινάνε τη φασαρία! Διαπιστωμένο! Επίσης για εμένα οι από κάτω ακούγονται μόνο όταν ουρλιάζουν και κοπανάνε, πράγματα που δεν κάνουμε εμείς, άρα το ερώτημα μένει …πως ακούνε οι από πάνω, ε;;;

2, 4 ώρα ξημερώματα κτυπάνε και τραβάνε έπιπλα, γενικά ό,τι απαράδεκτο μπορείτε να φανταστείτε!
Μετά μου λέτε για δικαιοσύνη, η οποία απορρέει από αυτή τη γαμ…κοινωνία που δήθεν έχει ευαισθησία για φίδια κι αρκούδες, αλλά ίχνος ηθικής και ήθους!

Αν κάποιος έχει πρόταση επαγγελματία που μπορεί να εντοπίσει τι συμβαίνει καθώς και ονόματα δικηγόρων που ασχολούνται με τέτοιες υποθέσεις, αν μπορεί ας στείλει μήνυμα προσωπικό.

MitsosDaBest13
09-07-23, 13:58
Εμένα χθες, μέχρι τις 2:30 το βράδυ περίπου, το παιδί των από πάνω χτυπούσε παιχνίδια (και τα πόδια του) στο πάτωμα. Ποιος να τους πει τι. Τουλάχιστον τώρα που κοιμάμαι με τον ανεμιστήρα ανοιχτό δεν με ενοχλεί τόσο πολύ, αλλά το Χειμώνα φοράω ωτοασπίδες, γιατί έστω και το μικρό "ντούπ" είναι ενοχλητικό για μένα.

Υ.Γ. Τουλάχιστον στο διπλανό τους διαμέρισμα, οι μπετόβλακες που έφερναν παρέες, χαζογελούσαν και έσερναν καρέκλες στις 3 το πρωί, πρέπει να έφυγαν. Έχω 2 μήνες να τους ακούσω. Εκτός από αυτό, με ξυπνούσε και το μωρό τους με το κλάμα (το μωρό παίζει να είχε μεγαλύτερο IQ από τους γονείς του). :p Τόσο κράξιμο που φάγανε, με το που έκλεισαν 1 χρόνο, πήγαν αλλού. Ευτυχώς (για όλους μας).

Υ.Γ.2. Δεν έχω διάθεση ν' ασχοληθώ περισσότερο. Ψάχνω για remote ή hybrid δουλειά, ώστε να περνάω μεγάλα διαστήματα στην επαρχία. Σιχαίνομαι την Αθήνα ούτως ή άλλως.


@gousias Εσένα είναι πολύ χειρότεροι τελικά. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.