PDA

Επιστροφή στο Forum : Φασαρία και οι από πάνω γείτονες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Cataract
27-09-08, 17:12
Καλησπέρα σας,
Το τελευταίο διάστημα στο από πάνω διαμέρισμα έχει εγκατασταθεί μια οικογένεια με 2 παιδία και όπως καταλαβαίνεται κάθε μέρα και ανεξαρτήτως ώρας κοπανάνε τα πατώματα τους. Με τους συναγωνιστές στον ίδιο όροφο έχουμε φωνάξει αστυνομία, έχουν γίνει παρατηρήσεις από τον διαχειριστή αλλά όλα αυτά έχουν σαν σκοπό να τους σωπάσουν για λίγες μέρες και μετά να ξεκινούν πάλι τα ίδια. Δηλαδή η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο, τα παιδία τους τρέχουν όλη μέρα στο σπίτι ακόμη και 3 ώρα το βράδυ! Τι μουσικές να βάζουμε στη διαπασόν και τέρμα τα woofer δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
Από το μυαλό μου πλέον περνάνε όλες οι ακραίες πράξεις για το τι να τους κάνω. Λολ αλλά παρόλες τις πολιτισμένες απόπειρες που κάναμε μαζί τους ώστε να κάνουν ησυχία τουλάχιστον τις ώρες κοινής ησυχίας και δείχνουν να μην καταλαβαίνουν από αυτά, είπαμε να κινηθούμε δικαστικά.
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις? Είμαστε και φοιτητές και δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα για δικηγόρους κτλ, αλλά κάτι πρέπει να γίνει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

emeliss
27-09-08, 17:16
Σίγουρα, το να καλέσεις την αστυνομία, όπως και να βάλεις την μουσική στην διαπασόν είναι "πολιτισμένες απόπειρες".

Είναι η πρώτη φορά που ακούω φοιτητή να παραπονιέται για τον θόρυβο των γειτόνων. Συνήθως κατηγορούν τους φοιτητές...

takisch
27-09-08, 17:18
καιρός να ψάχνετε για άλλο σπίτι... αν το νοικιάζετε φυσικά.:)

Cataract
27-09-08, 17:28
Χαχα όντως, εντάξει εμείς είμαστε και ισόγειο δεν ενοχλούμε κανένα γύρω μας.
Η πλάκα είναι ότι η παλιά μου γειτόνισσα που καλούσε συνέχεια την αστυνομία ξενοίκιασε λίγο πριν το καλοκαίρι… και δεν μάθαμε το γιατί. λολ

hammer21
27-09-08, 17:50
Ενδιαφερον θεματακι.Καλο θα ηταν να πει καποιος καμια ακραια μεθοδο που πιανει σιγουρα.Με ψιλοενδιαφερει και μενα το θεμα:hmm:

hemlock
27-09-08, 18:05
Χαχα όντως, εντάξει εμείς είμαστε και ισόγειο δεν ενοχλούμε κανένα γύρω μας.
Η πλάκα είναι ότι η παλιά μου γειτόνισσα που καλούσε συνέχεια την αστυνομία ξενοίκιασε λίγο πριν το καλοκαίρι… και δεν μάθαμε το γιατί. λολ
Μαθε να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα-φτιαξε και ενα death metal συγκροτημα-κανε και προβες μεσα στο διαμερισμα...Αυτοι θα ειναι που θα φυγουν...:twisted:

lyktet
27-09-08, 18:20
Σχεδιάζεις και οργανώνεις τη δραπέτευση Παλαιοκώστα. Αν όλα πάνε καλά, του ζητάς να "εξαφανίσει" τα παιδιά! Αν αποτύχεις αγοράζεις ωτοασπίδες από φαρμακείο.

giannhs1984
27-09-08, 18:22
φοβεριζεις τα παιδια απλο ειναι :twisted:
αμα ειναι κοπελες υπαρχει και η λυση του μπαμπουλα

Tiven
27-09-08, 18:31
Φέρε τον Michael Jackson... :oneup:

Zer0c00L
27-09-08, 18:34
η πιανεις τους γονεις και τους "φοβεριζεις" οτι η θα μαθουν στα παιδια τους τι σημαινει ΩΡΑ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ η θα καλεις την αστυνομια και την προνοια λεγοντας τους οτι ειναι ΑΝΑΞΙΟΙ να εχουν παιδια.

αυτο με την προνοια παντως επιασε σε μενα και ησυχασα απο τα "διαβολοπαιδα" αν και εγω ειμαι τυχερος (ρετιρε + 2 μαυρα λυκοσκυλα αμα θελουν ας κανουν μαγκια τα "διαβολοπαιδα")

υπαρχουν και πιο "ακραια μετρα" που τα εχω εφαρμοσει και μετακομισαν οι "ατιθασοι γειτονες" εντος 3 ημερων.

emeliss
27-09-08, 18:36
Ρε Ηρώδη, όχι και έτσι.

Cataract
27-09-08, 18:48
η πιανεις τους γονεις και τους "φοβεριζεις" οτι η θα μαθουν στα παιδια τους τι σημαινει ΩΡΑ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ η θα καλεις την αστυνομια και την προνοια λεγοντας τους οτι ειναι ΑΝΑΞΙΟΙ να εχουν παιδια.

αυτο με την προνοια παντως επιασε σε μενα και ησυχασα απο τα "διαβολοπαιδα" αν και εγω ειμαι τυχερος (ρετιρε + 2 μαυρα λυκοσκυλα αμα θελουν ας κανουν μαγκια τα "διαβολοπαιδα")

υπαρχουν και πιο "ακραια μετρα" που τα εχω εφαρμοσει και μετακομισαν οι "ατιθασοι γειτονες" εντος 3 ημερων.

Πωωω αυτό με την πρόνοια πρέπει να μετρήσει άσχημα! Αν δεν πιάσει (πολύ πιθανό) πες μου τα «ακραία μέτρα» pleaaase :D

Στην τελική θα απαγάγουμε τον μικρό και αντί για λίτρα θα ζητήσουμε να κάνουν ησυχία ! χαχαχα

btw ξέρεται αν τα woofer πειράζουν στους πάνω ορόφους?

Zer0c00L
27-09-08, 18:53
Ρε Ηρώδη, όχι και έτσι.

ελα με παρεξηγησες.

ηρωδης δεν ειμαι? (χεχε) τα παιδια τα αγαπαω οταν ειδικα η οικογενεια τους μαθαινει τροπους και να σεβονται τους γειτονες.

αλλιως υπαρχει ο "μπαμπουλας"

χεχε

και πιστεψε με πιανει και στους γονεις.

(αμα με δεις να καθαριζω την καραμπινα η τα σπαθια μου η τα τοξα μου η να ταιζω τα σκυλια) θα φυγεις την επομενη μερα.

χεχε

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πωωω αυτό με την πρόνοια πρέπει να μετρήσει άσχημα! Αν δεν πιάσει (πολύ πιθανό) πες μου τα «ακραία μέτρα» pleaaase :D

Στην τελική θα απαγάγουμε τον μικρό και αντί για λίτρα θα ζητήσουμε να κάνουν ησυχία ! χαχαχα

btw ξέρεται αν τα woofer πειράζουν στους πάνω ορόφους?

να σου πω αν εχεις ενισχυτη οπως εγω για το Home Cinema και τον βαλεις να παιζει με μια καλη ταινια που εχει μπασα τοτε μαλλον δεν θα μεινει ΤΖΑΜΙ στην περιοχη δεν ξερω αν θα τους κανει να φυγουν ομως.

αυτο με την "προνοια και την αστυνομια" ειναι το καλυτερο.

αλλιως παρε τιποτα φιλους σου στησε την κατω στην εισοδο και οταν κατεβει η μαμα με τα παιδια της πεστους να την φοβερισουν. (πλακα κανω)

τα "ακραια μετρα" δεν τα συνιστω γιατι μπορει να καταληξεις στο "φρεσκο"

αν ειναι πλουσια οικογενεια πεσμου και κανω εγω την απαγωγη και τα παω τα παιδακια για κανενα ταξιδακι μεχρι την "disneyland" χωρις επιστροφη βεβαια.

χεχε

Cataract
27-09-08, 19:33
Ναι θα το δοκιμάσω το κόλπο με την πρόνοια λιαν συντόμως!
Πάντως είμαι απογοητευμένος με την αναισθησία τους. Αλλεπάλληλες επισκέψεις της αστυνομίας, παράπονα από τους ενοίκους, φασαρίε,ς κακό και συνεχίζουν τα ίδια. Δηλαδή τι μπορεί να φταίει για να είναι κάποιος τόσο μα!@#κας? Φταίει το μορφωτικό τους επίπεδο? Νομίζουν ότι τους ανήκουν όλα τα διαμερίσματα? Πάντως λυπάμαι που συμβαίνουν τέτοια πράγματα σε πολυκατοικίες, θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει ένας στοιχειώδης σεβασμός απέναντι στους γείτονες? Κάνουν αυτοί φασαρία βάζουν οι άλλοι δυνατά μουσικοί γιατί δεν μπορούν να τους ακούουν κάθε μέρα και η γιαγιά στον τρίτο δεν μπορεί να ξεκουραστεί που στο κάτω κάτω δεν φταίει και σε τίποτα η κακομοίρα.
Κανονικά θα έπρεπε ο διαχειριστής να παίρνει απόφαση και να μαζέψει υπογραφές ώστε να πάρουν πόδι. Πιο αυστηροί νόμοι. Όλοι πληρώνουμε για να μένουμε στα σπίτια μας, όχι για να έχουμε το κάθε ένα να παπαρίζεται πάνω από το κεφάλι μας!

Zer0c00L
27-09-08, 20:05
ειπες οτι ειναι ενοικιαστες?

αν ειναι ετσι πιεστε τον διαχειριστη να πιασει τον ιδιοκτητη του διαμερισματος να τους κανει παρατηρηση η να συμμορφωθουν με τους κανονισμους περι κοινης ησυχιας η να ψαξουν για νεο σπιτι.

αυτο πιανει καλυτερα πιστεψε με.

hammer21
27-09-08, 20:07
Ασε ρε φιλε.Εγω εχω κατι παρομοιυς γειτονες οι οποιοι δε καταλαβαινουν τιποτα απο ωρα.ΚΑποιες φορες παιζουν μπαλα μετα τις 1 το βραδυ και καταλαβαινεις τι γινεται...
για αυτο ρτησα κανα ακραιο μετρο παραπανω γιατι μια φορα τολμησαν και μου εκαναν παρατηρηση για τη μουσικη που ειχα βαλει(οχι ιδιαιτερα δυνατα) στις 7 το απογευμα:mad:

LOUKAS32
27-09-08, 20:14
στην Ελλαδα τα πραγματα δεν ειναι ΤΟΣΟΟ χαλια..........

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ που ειμουν Ελβετια 2 χρονια....

ΕΜΕΝΑ σε λεωφορο με 2+2 λωριδες......

ειχαμε ξενους στην πολυκατοικια απο ......πακιστανους εως μαυρους...αραβες...

απο πανω μου εμενα +2 οροφους....κατι ΤΖΑΜΑΙΚΑΝΙ........

παιζαν Raggae LIVE........L-I-V-E ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ τους......

ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ>>>>

εξωτερικο τρως προστιμο και φυλακιση......

εγω ειχα τοτε το 2004-2006 Ζ logitech 4500 και μου ειχαν κανει παρατηρη 3-4 φορες οι μπατσοι.

ΟΣΟ για ΕΛΛΑΔΑ ....τι να πω ειναι τοσο ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ? οι γονεις? ΖΩΑ εντελως? τσ τσ τσ

kuja
27-09-08, 20:15
Καλησπέρα σας,
Το τελευταίο διάστημα στο από πάνω διαμέρισμα έχει εγκατασταθεί μια οικογένεια με 2 παιδία και όπως καταλαβαίνεται κάθε μέρα και ανεξαρτήτως ώρας κοπανάνε τα πατώματα τους. Με τους συναγωνιστές στον ίδιο όροφο έχουμε φωνάξει αστυνομία, έχουν γίνει παρατηρήσεις από τον διαχειριστή αλλά όλα αυτά έχουν σαν σκοπό να τους σωπάσουν για λίγες μέρες και μετά να ξεκινούν πάλι τα ίδια. Δηλαδή η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο, τα παιδία τους τρέχουν όλη μέρα στο σπίτι ακόμη και 3 ώρα το βράδυ! Τι μουσικές να βάζουμε στη διαπασόν και τέρμα τα woofer δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
Από το μυαλό μου πλέον περνάνε όλες οι ακραίες πράξεις για το τι να τους κάνω. Λολ αλλά παρόλες τις πολιτισμένες απόπειρες που κάναμε μαζί τους ώστε να κάνουν ησυχία τουλάχιστον τις ώρες κοινής ησυχίας και δείχνουν να μην καταλαβαίνουν από αυτά, είπαμε να κινηθούμε δικαστικά.
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις? Είμαστε και φοιτητές και δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα για δικηγόρους κτλ, αλλά κάτι πρέπει να γίνει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.


ακουνε τιποτα τις προκοπης τουλαχιστον?

Tiven
27-09-08, 20:16
Τα ζώα δεν θα ήταν τόσο ηλίθια σαν και αυτούς - μην χρησιμοποιείτε αυτή την λέξη για αρνητική περιγραφή !

LOUKAS32
27-09-08, 20:19
ντροπη παντως στους γονεις....πω πω
τελικα οταν ενοικιασεις σπιτι

κοιτας αρχικα

1) τους γειτωνες...
2) αποσταση απο DSLAM
3) κατασταση πριζων + καλοδιων σπιτιου

λοολ

hammer21
27-09-08, 20:52
Και αν εχει καλη σουβλακερι στη γειτονια...μην ξεχνιομαστε :rofl:

Minas1000
27-09-08, 21:29
Ηλεκτρονικος Πολεμος.

1.Για τα παιδια...
Παιρνεις 2 τετοια http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=11274 τα συνδεεις με το στερεοφωνικο σου,παραγεις με το audacity ας πουμε ενα audio με τονο 15~17 khz και το παιζεις στο τερμα.Οι μεγαλοι δεν ακουνε τιποτα,τα παιδια ομως το ακουνε μια χαρα,αρχιζουν να κλαινε αρα δεν τρεχουν...και σκανε κατακοπα στο τελος απο τα αυτια τους που βουιζουν.

Επισης το κανεις και μεσα στη νυχτα θα πεταγονται απο τα κρεββατακια τους και θα ξυπνανε και τους γονεις τους. Μουααααχαχαχαχα.

2.Για τους μεγαλους...
Αν ακουνε ραδιο στο τερμα παιρνεις ενα τετοιο http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=39&theid=39&open1=1&open2=6&open3=&thepid=208

Βρισκεις τον σταθμο που ακουνε,το συντονιζεις πανω του στην ιδια συχνοτητα,και παιζεις τους πιο απαισιους και αηδιαστικους ηχους που μπορεις απο το pc σου.Την πρωτη φορα θα αλλαξει σταθμο,το ξανακανεις,2-3 φορες μετα θα σπαστει και σε συνδυασμο με τα παιδακια που θα κλαινε απο το βημα 1 δεν νομιζω να θελει αλλη μουσικη...

hammer21
27-09-08, 21:38
Οι μεγαλοι δεν ακουνε ηχους στα 17 khz?Πρωτη φορα το ακουω:hmm:

crypter
27-09-08, 21:42
Οι μεγαλοι δεν ακουνε ηχους στα 17 khz?Πρωτη φορα το ακουω:hmm:

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5434687
http://www.pinoyhack.com/2006/09/04/sound-attention-buzz/
εχει βγει και σχετικο εκνευριστικο ringtone, πως και δεν το εχεις; :p

hammer21
27-09-08, 21:45
Το ringtone το εχω απλα δεν ηξερα οτι δεν μπορουν να το ακουσουν οι μεγαλοι:p

Minas1000
27-09-08, 21:48
Οχι 17 και 15khz να ακους ευχαριστημενος πρεπει να εισαι (αναλογα και την ηλικια σου).

Εγω ακουω μεχρι 13.5khz,στα 38 μου.

George978
27-09-08, 21:52
ξυλο??

lazar
27-09-08, 22:02
είπαμε να κινηθούμε δικαστικά.
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις? Είμαστε και φοιτητές και δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα για δικηγόρους κτλ, αλλά κάτι πρέπει να γίνει!

Δικαστικά είναι αδύνατον να πας χωρίς δικηγόρο, δεν προβλέπεται. Μοναδική περίπτωση να πας στο εισαγγελέα στην Ευελπίδων (αν εισαι Αθήνα) ένα πρωινό, εκεί δεν χρειάζεται δικηγόρος. Ρωτα στην αστυνομία, αυτοί γνωρίζουν την διαδικασία (εισαγγελέας υπηρεσίας νομίζω λέγεται).

Cataract
27-09-08, 22:49
Μπα δεν νομίζω να είναι ενοικιαστές, γιατί έχουν 2 διαμερίσματα και γκρέμισαν τον τοίχο που τα χώριζε! 10 μέρες βασανιστήριο λολ.
Μιας και δεν μου αρέσει να απειλώ αλλά να ξαφνιάζω πιο πολύ :D, εσύ πήρες ποτέ την αστυνομία και την πρόνοια? Η μόνο τους το είπες? Ξέρεις να του καλέσω μια και καλή, δεν έχω όρεξη να τσακώνομαι πάλι

mach
27-09-08, 23:02
Η απάντηση είναι απλή.
Νοικιάζεις το από επάνω τους διαμέρισμα και τους σπας τα @@ μέρα και νύχτα.

Αλλιώς, υπάρχουν και φώλες. Τέτοια ζώα που είναι, σίγουρα θα τις λιγουρευτούν.

Patentman
27-09-08, 23:04
Αν υπαρχουν παιδια τοτε δυστυχως δεν προβλεπω να γινεται κατι πλην του να φυγουν αυτοι ή εσυ.
Ψαξε το νομικα.

ΥΓ. Τι να πω και γω που ακουω τερμα Prodigy, Drum `n Bass (Dark κυριως :biggrin: αλλά και ambient που ανεχεται), ταινιες με ελικοπτερα, εκρηξεις, κτλ...
Οχι οτι τα ακουω απο ξενους, οι ξενοι τα ακουν απο μενα, αλλά τις ωρες κοινης ησυχιας κυριος...

Zer0c00L
27-09-08, 23:43
η καλυτερη ιδεα ειναι αυτη με τον ηχο και το ραδιοφωνο
προχωρα το φιλε...

Cataract
28-09-08, 01:04
Η μουσική παίζει κάθε μέρα όλη μέρα metalocre hardcore etc :D
Αλλά και πάλι από πάνω μας μένουν πως γίνεται να χαλιόνται? Η μόνη καλή ηχομόνωση που έχουμε είναι αυτή της πόρτας

ESP1982
28-09-08, 02:43
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5434687
http://www.pinoyhack.com/2006/09/04/sound-attention-buzz/
εχει βγει και σχετικο εκνευριστικο ringtone, πως και δεν το εχεις; :p

Πανάθεμά σε. Το έβαλα για 3 λεπτά επειδή μου άρεσε η συχνότητα και μου έκανε το μυαλό ζαμπόν. :lol: :lol: :lol: :lol:

Προτείνω να βάλεις αυτό στο pc και μόνιμο repeat, ανέβασμα έντασης τίγκα και πας για έναν καφέ/βόλτα. :p Όταν γυρίσεις θα δεις να τους βγάζουν έξω με τα ωραία πουκαμισάκια που πιάνουν πίσω στην πλάτη. :rofl: :rofl:

testos
28-09-08, 02:58
Η μουσική παίζει κάθε μέρα όλη μέρα metalocre hardcore etc :D
Αλλά και πάλι από πάνω μας μένουν πως γίνεται να χαλιόνται? Η μόνη καλή ηχομόνωση που έχουμε είναι αυτή της πόρτας

1. Κάντους δώρο χοντρή μοκέτα ή χαλί - πασούμια κλπ σχετικά

2. Διάβασε τον κανονισμό της πολυκατοικίας και μαζί με το διαχειριστή να τους υποδείξετε το σημείο του κανονισμού που αναφέρεται στην ομαλή συνοίκηση - κάντε κι έκτακτη γενική συνέλευση με αυτό σαν θέμα!

3. Να καλείς τηλεφωνικά συχνά πυκνά το 100 - να επιμένεις... να τους στέλνεις στον πάνω όροφο για να ζητηθούν τα στοιχεία ταυτότητάς τους. Αυτό είναι διπλής συνέπειας... είτε θα αγριιέψουν και δε ιθα σε λογαριάζουν πλέον καθόλου είτε θα το λάβουν υπόψη τους σε κάποιο βαθμό και θα μετριασθεί η ενόχηση σου.

4. Να επιμένεις να στείλουν 100 με ηχόμετρο (αν έχεις κανένα "μέσο"). Είναι ελάχιστα αυτά που έχουν αυτό το εργαλείο, το αποφεύγουν οι ίδιοι οι αστυνομικοί γιατί μετά πρέπει να πάνε στο δικαστήριο σαν μάρτυρες οι ίδιοι, ακόμα κι εκτός υπηρεσίας. Συνήθως το στέλνουν όταν θέλουν να τιμωρήσουν κάποιον. Να επιμένεις..

5. Αν υπάρχουν παλιότερα παράπονα συνενοίκων καταγραμμένα σε βιβλίο συμβάντων του τοπικού τμήματος ή του κεντρικού στη Λ. Αλεξάνδρας 100τόσο, αυτό μπορείς να το μάθεις από τους παλιότερους συνενοίκους, τότε με μια καλοφτιαγένη μήνυση την έχουν άσχημα - και χωρίς μετρήσεις ηχομέτρου.

Αρχικά ξεκίνα με μια εντολή εξέτασης παραπόνων-εντολή για συστάσεις, υπογραμμένη από τον Εισαγγελέα Υπηρεσίας της Ευελπίδων, απευθυνόμενη στο τοπικό αστυνομικό τμήμα. Αυτό δεν είναι μήνυση, ούτε χαλάς χρήματα. Μόνο μια-δυο ωρίτσες από το χρόνο σου κάποιο απόγευμα, πηγαίνοντας στην Ευελπίδων. Θα τους καλέσουν και θα τους παρατηρήσουν ΜΕΣΑ στο τμήμα. Αυτό το interface σύστασης δείχνει αρκετά αποτελεσματικό :-)


6. Αν ήταν από δίπλα σου, και δεν έπαιρναν από λόγια, θα σε συμβούλευα να έπαιρνες έναν Μπέριινγκερ με δυο ηχεία ανοιχτού χώρου .. ντίσκο... (νοίκιασέ τα για κανένα μήνα) ... το πιθανότερο πως θα λυνόταν το πρόβλημα. Το δοκίμασα κι έπιασε :-)

Αν διαβάσεις τη σχετική αστυνομική διάταξη για την κοινή ησυχία και τα οριζόμενα όρια σε db, αν θυμάμαι καλά, το όριο είναι 55 db ή 45 db μετά τις 11 το βράδυ (μέχρι 30 Σεπτεμβρίου ή Οκτωβρίου, μετά πάει 10). Η ομιλία μας φτάνει τα 45 db!

Τα παραπάνω πιάνουν μόνο σε μεγάλους... Με τα παιδιά, αφού έτσι τα έμαθαν... ποιος ξέρει αν έχουν χάσει τον έλεγχο σαν γονείς... αν δεν έχουν υπομονή... αν....

ΥΓ. Υπόψη πως πριν το Μπέρινγκερ δοκίμασα το 5, αλλά δεν έπιασε καθόλου! Το αγρίεψε το ζήτημα. Σκέψου να ετοιμάζεις διπλωματική Msc κι από δίπλα να βάζουν στο τέρμα Γονίδη, και τα σχετικά των ελληνάδικων μετά τις 3 με 4 το πρωί...
Μπέρινγκερ και πάλι Μπέρινγκερ! Ξεσηκώθηκαν όλοι οι γείτονες.... μπήκαν τα ηχεία κοντά στον τοίχο τους , οι άλλοι νόμιζαν πως η μουσική ήταν από δίπλα (όπως συνήθως) , τους έκαναν ομαδική διαμαρτυρία.. άντε να πείσουν πως δεν ήταν δική τους η μουσική... κι από τότε σταμάτησε. Έβαλαν ηχομόνωση οι δίπλα!

Xguru
28-09-08, 03:02
Λοιπόν αστυνομία αν δεν ακούγεται εξωτερικά ο θόρυβος δεν παρεμβαίνει.

Δικαστήριο δύσκολο να βγάλεις άκρη γιατί δε μπορείς να αποδείξεις καιθα πληρώσεις και ένα σκασμό λεφτά.

Άρα υπάρχουν 2 επιλογές:
1) Μετακομίζεις
2) Ανεβαίνεις και πλακώνεις του γονείς στο ξύλο για να μάθουν να σαλαγάνε τα παιδιά τους.

ntebis
28-09-08, 14:06
πωσ αλλαζουμε τα khz στο audacity. υπαρχει site που λεει τα khz που ακουει ενασ ανθρωπος η ενα παιδί???

lou.nick
28-09-08, 15:28
Οι πιο μεγάλοι χάνουν την ικανότητα να ακουν τις υψηλές συχνότητες. Ο άνθρωπος ακούει από 20Hz μέχρι 20KHz αλλά πάνω από 16KHz ακούνε οι πιο νέοι. Οπότε τους 40άρηδες δεν τους πειράζει. ;)

testos
28-09-08, 15:57
...2) Ανεβαίνεις και πλακώνεις του γονείς στο ξύλο για να μάθουν να σαλαγάνε τα παιδιά τους.

Τώρα το θυμήθηκα... πέρα από την κακή συνήθεια της μουσικής στο τέρμα, υπήρχαν κι άλλα αντικοινωνικά φαινόμενα από τους δίπλα, τέτοια που να αναφερομαστε πλέον σε σύνδρομο.

Ένα μεσημέρι, κατά τις 4, ντάλα καλοκαίρι, ακούω έντονο καυγά απέξω (και δίπλα - μέχρι τώρα άκουγα καυγάδες μόνο από μέσα από το διαμέρισμα των δίπλα). Ανάμεσα στις φωνές που καυγάδιζαν άκουσα και της 50άρας γειτόνισσας από δίπλα. Βγαίνω στο μπαλκόνι, τι να δω.. Η γειτόνισσα ποτίζοντας τα λουλούδια με το λάστιχο , είχε καταβρέξει και έναν περαστικό νεαρό της διπλανής πολυκατοικίας, με κάτασπρο κοστούμι. Το νερό είχε φτάσει σε απόσταση 10-15 μέτρων από το μπαλκόνι της. Φωνές, αγριάδες. βρισιές, ξεφτιλίσματα, απειλές ο νεαρός...
Μωρή.. δεν προσέχεις.. θα σου δείξω εγώ...

Σε 15 μέρες, τους βλέπω και τους δυο αγκαλιά να περνούν μπροστά από την πολυκατοικία! Άφθονο μέλι έσταζε στις πλάκες του πεζοδρομίου!

Η γειτόνισσα, κατηγορίας "κούγκαρ", υπέκυψε στις απειλές του... θα .... θα... θα...
Κάτι από παλιό ελληνικό σινεμά!

Gordito
28-09-08, 15:59
ΥΓ. Τι να πω και γω που ακουω τερμα Prodigy, Drum `n Bass (Dark κυριως :biggrin: αλλά και ambient που ανεχεται)

:respekt::respekt::respekt::respekt:

Cataract
29-09-08, 18:41
Απίστευτη φάση, σήμερα η κοπέλα μου χτυπούσε το ταβάνι με ένα κοντάρι και τα βλαμμένα αφού το κατάλαβαν, άρχισαν να κουνούν έπιπλα! Μάλλον πως το κάνουν επίτηδες!
Δοκίμασα να πάρω στο αστυνομικό τμήμα και μου είπαν μπορούν να επέμβουν μόνο τις ώρες κοινής ησυχίας, και να μαζέψω τους γείτονες για να καταθέσουμε μήνυση μιας και ενοχλούν σχεδόν όλο τον κάτω όροφο. Τελικά δεν ξέρω αν αξίζει να τρέχουμε με αστυνομίες, η μόνη λύση είναι να τους πλακώσουμε στο ξύλο :D

Θάνος
29-09-08, 18:56
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5434687
http://www.pinoyhack.com/2006/09/04/sound-attention-buzz/
εχει βγει και σχετικο εκνευριστικο ringtone, πως και δεν το εχεις; :p
Το δοκίμασα καί δεν άκουγα τίποτα, πέρα από ένα βόμβο πολύ σιγανό, που δικαιολογείται όταν ανεβάζεις την ένταση τέρμα. Μπα λέω, σιγά την μ....κία. :hmm:
Το απόγευμα που ήταν ο γιός μου (15 ετών) στο δωμάτιό του, το ξαναέβαλα καί....:blink:..μου φωνάζει, "εεεε...τι κάνεις"? :lol:
Τελικά δουλεύει το ρημάδι, ή μάλλον ...δεν δουλεύω εγώ.:rolleyes:
Να το κάνουμε τεστ στις γυναίκες, να δούμε ποιές λένε ψέμματα γιά την ηλικία τους.:p

anon
29-09-08, 21:11
είμαι 42 και το ακούω το ρημάδι, ενα συριχτό σφύριγμα. πολύ σπαστικό... προφανώς απο αυτιά πάω καλά :lol: Πάντως δεν ξέρω λεπτομέρειες της περίπτωσης, αλλά εαν δεν γίνεται γονείς δεν πρόκειται να καταλάβετε. Ειναι πολλές περιπτώσεις, που πραγματικά σηκώνεις τα χέρια. Ο πρώτος μου γιός, μηνών ήταν ολιγόυπνος, σαν τον μπαμπά του. Κοιμόταν συνολικά το 24ωρο περι τις 8 ώρες το πολύ. Οπότε αφού κοιμόταν 4-5 ώρες μέσα στην ημέρα φαντάζεστε λοιπον ότι όλη την νύχτα σχεδόν ήταν ξύπνιος. Και σαν μωρό έκλαιγε, έκανε και φασαρία. Ούτε να κοιμηθούμε δεν μπορούσαμε. Αυτό παιδιά τράβηξε πάνω απο 3 χρόνια, μέχρι που μπήκε σε κάποιο πρόγραμμα κάπως σταθερό ο ύπνος. Και φυσικά σαν μωρό δεινοπαθούσαμε όλοι, και εμείς και οι γείτονες (λιγότερο απο εμάς)...

Cataract
29-09-08, 21:46
Εντάξει γίνεσαι ανεκτικός σε λογικά πλαίσια, αλλά τι να κάνεις όταν έχεις το άλλο από πάνω να τρέχει όλη την ώρα και να ακούς το ταβάνι να βουίζει? Ούτε την ίδια σου την σκέψη δεν μπορείς να ακούσεις.

crypter
29-09-08, 21:53
αν ολες οι παραπανω λυσεις αποτυχουν και θελεις καποια στιγμη ησυχια κτλ παρε ωτοασπιδες ειναι η μονη λυση, και εγω αυτο κανω γιατι εχω την υπερηλικη γειτονισσα (θεοκουφη) που βαζει καθε βραδυ αντ1 στο φουλ τοσο δυνατα που ακουω τα παντα.
εγω συμβιβαζομαι με τις απλες των 1-2 ευρω απο το φαρμακειο αλλα μετα απο καμια ωρα αρχιζουν και γινονται ενοχλητικες για το αυτι, αν καταφερεις και βρεις κατι σαν αυτα (ear muffs στα αγγλικα)
44758
παρτα θα σου χρειαστουν. :)

Minas1000
29-09-08, 21:53
Αν θελετε κατεβαστε αυτη την απλη γεννητρια http://www.diffusionsoftware.com/downloads.php?id=2332846003 και δοκιμασετε τα αυτια σας αλλα και τα ηχητικα σας.Οι περισσοτερες καρτες ηχου παιζουν μεχρι 20khz αρκετα καλα.

Προσοχη μονο το ρυθμιστικο ''divide'' τερμα αριστερα για να βγαζει μονο ενα τονο.

Εγω ακουω μεχρι 13.8 με τα χιλια βασανα. Ειμαι 38 ετων και εχω βεβαρημενο παρελθον νυχτερινης εργασιας ομως.:)
Ο σκυλος μου παει 21khz,κουναει τα αυτια του και ψαχνει.:p

Θάνος
29-09-08, 22:45
Αν θελετε κατεβαστε αυτη την απλη γεννητρια http://www.diffusionsoftware.com/downloads.php?id=2332846003 και δοκιμασετε τα αυτια σας αλλα και τα ηχητικα σας.Οι περισσοτερες καρτες ηχου παιζουν μεχρι 20khz αρκετα καλα.

Προσοχη μονο το ρυθμιστικο ''divide'' τερμα αριστερα για να βγαζει μονο ενα τονο.

Εγω ακουω μεχρι 13.8 με τα χιλια βασανα. Ειμαι 38 ετων και εχω βεβαρημενο παρελθον νυχτερινης εργασιας ομως.:)
Ο σκυλος μου παει 21khz,κουναει τα αυτια του και ψαχνει.:p
Καλό, πολύ καλό, σ'ευχαριστώ, μου θύμισες ότι μεγάλωσα αρκετά. :p
Ο γιός μου ακούει μέχρι τα 17500, κάπου εκεί τέλος πάντων, εγώ στα 12000 καί πάνω δεν είμαι σίγουρος αν το ακούω ή απλά το αισθάνομαι...:rolleyes:

LOUKAS32
30-09-08, 00:36
33 ΕΤΩΝ ειμαι απο μικρος σε ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ μουσικη.....

και ακουω 17570

Θάνος
30-09-08, 00:39
33 ΕΤΩΝ ειμαι απο μικρος σε ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ μουσικη.....

και ακουω 17570
Εσύ τα έχεις εκπαιδεύσει, λογικό είναι..:p

LOUKAS32
30-09-08, 00:47
δοξα τον θεο προς το παρων ματια 20/20 αυτια τουμπανο που λεμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.