PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19

tempo
05-07-10, 22:24
πως μπορώ να απενεργοποιήσω / ενεργοποιήσω το Wireless χωρίς να κλείσω το router? To κουμπί εμπρός τι ακριβώς κανει? Το πατάω και δεν βλέπω να κάνει τιποτα.

κάνει αυτό που θέλεις άλλα μόνο με συγκεκριμένη έκδοση firmware που δεν θυμάμαι τώρα, κάποιος θα την γνωρίζει και θα βοηθήσει

deniSun
05-07-10, 22:53
Μέσα από το web interface θα πας στις ρυθμίσεις του wireless και θα το κάνει disable.

maDDim
05-07-10, 23:05
Μέσα από το web interface θα πας στις ρυθμίσεις του wireless και θα το κάνει disable.


Kai το κουμπί στο κέντρο τι κάνει; Μόνο ενεργοποίηση;

........Auto merged post: maDDim πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

γνωρίζει επίσης κανείς την εμβάλεια του 585v7?

deniSun
05-07-10, 23:07
To κουμπί μπροστά σε κάποια fw ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το ασύρματο, σε κάποια άλλα κάνει authentication ένα station και σε κάποια απλά δεν κάνει τίποτε

maDDim
05-07-10, 23:09
To firmware is 7.4.4.7. Είναι λογικό;

deniSun
05-07-10, 23:37
Αν θυμάμαι καλά απλά κάνει authentication

mirtiano
09-07-10, 10:21
To firmware is 7.4.4.7. Είναι λογικό;

Αυτο εχω βαλει εγω,και ανοιγοκλεινω το ασυρματο απο το κουμπι.στο ανοιγμα του ασυρματου με ενα πατημα και το αφηνεις,πρασινιζει το λεντακι και οκ.
Στο κλεισιμο πρεπει να κρατησεις πατημενο το κουμπι περισσοτερη ωρα μεχρι να σβυσει εντελως το λεντακι.

username14
17-07-10, 20:12
Γραφτηκα και εγω στο φορουμ για να σας πω την εμπειρια μου με το Thomson TG585 v7..Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα αλλο ρουτερ εκτος απο speedtouch.Exω δουλεψει με διαφορα αλλα παντα το θεωρουσα το πιο "εξυπνο" ρουτερ.Το Thomson TG585 v7 ηταν το πρωτο μου ασυρματο.Για να μην τα πολυλογω μετα απο 8μηνη μαχη με το συγκεκριμενο ρουτερ κοντεψα να βγαλω καρκινο.Τελικα ηρθε στην κατοχη μου τζαμπα ενα SAGEM 2040 kai βρηκα την υγεια μου.Το γραφω και γελαω αλλα δεν προκειτε να πεσω στην παγιδα να πω οτι επειδη ειναι speedtouch einai και καλο ρουτερ...Για μενα ηταν μια πληρης και παταγωδης αποτυχια.....Κριμα....:(

deniSun
18-07-10, 08:26
Δεν μας είπες όμως τι προβλήματα αντιμετώπισες.

username14
18-07-10, 16:46
Δεν μας είπες όμως τι προβλήματα αντιμετώπισες.

Μεσα σε 8 μηνες τα ΠΑΝΤΑ...Προβληματα συγχρονισμου,αποσυνδεσεων,ελλειματικου σηματος... οτι μπορει να φανταστει καποιος το αντιμετωπισα.Συγνωμη αν ακουγομαι υπερβολικος αλλα εφτασα καθε μερα να ασχολουμε με το ρουτερ...Τωρα επι 2 μηνες δεν εχω πλησιασει καν το ρουτερ.Και ετσι πρεπει να ειναι....Τονιζω οτι αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια.Μπορει για καποιον αλλο αυτο το ρουτερ να ειναι φανταστικο.

deniSun
18-07-10, 21:55
Μεσα σε 8 μηνες τα ΠΑΝΤΑ...Προβληματα συγχρονισμου,αποσυνδεσεων,ελλειματικου σηματος... οτι μπορει να φανταστει καποιος το αντιμετωπισα.Συγνωμη αν ακουγομαι υπερβολικος αλλα εφτασα καθε μερα να ασχολουμε με το ρουτερ...Τωρα επι 2 μηνες δεν εχω πλησιασει καν το ρουτερ.Και ετσι πρεπει να ειναι....Τονιζω οτι αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια.Μπορει για καποιον αλλο αυτο το ρουτερ να ειναι φανταστικο.

Απλά έπεσες σε προβληματικό μοντέλο.
Συμβαίνει σε όλα τα μοντέλα, σε όλα τα προϊόντα.
Κάθε εργοστάσιο έχει ένα ποσοστό σφάλματος στα κομμάτια που βγάζει.
Αυτό δεν σημαίνει τίποτε.

maDDim
19-07-10, 19:49
Αυτο εχω βαλει εγω,και ανοιγοκλεινω το ασυρματο απο το κουμπι.στο ανοιγμα του ασυρματου με ενα πατημα και το αφηνεις,πρασινιζει το λεντακι και οκ.
Στο κλεισιμο πρεπει να κρατησεις πατημενο το κουμπι περισσοτερη ωρα μεχρι να σβυσει εντελως το λεντακι.
Εμένα κάνει κάπως το αντίθετο και τα μισά. Δλδ, όταν το wifi είναι off τότε κρατώντας το πατημένο καποια στιγμή το ανοίγει. Οταν είναι on δεν κάνει τίποτα.
Any comments?

deniSun
19-07-10, 20:01
Η συμπεριφορά του μπροστινού κουμπιού εξαρτάται από το fw

KeRMiT75
20-07-10, 08:52
Εμένα κάνει κάπως το αντίθετο και τα μισά. Δλδ, όταν το wifi είναι off τότε κρατώντας το πατημένο καποια στιγμή το ανοίγει. Οταν είναι on δεν κάνει τίποτα.
Any comments?

Όταν είναι ανοιχτό, πάτα το κουμπί παρατεταμένα (τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα) και δες τι κάνει.

stratosps
25-07-10, 23:36
Καλησπερα και απο εμενα.Εχω εδω και λιγες μερες το ρουτερακι και οσον αφορα τα βασικα ολα καλα.Προσπαθω ομως 3 μερες τωρα ωστε να εχω προσβαση απο internet σε μια ip cam που πηρα προσφατα (HEDEN VISIONCAM) .Μεχρι στιγμης την βλεπω μονο τοπικα και ασυρματα.Βρηκα εναν οδηγο για το πως γινεται και πηγα καλα πιστευω (εφτιαξα dyndns και το ειδε) αλλα στο τελευταιο βημα μπερδευομαι.Πρεπει να ενεργοποιησω το upnp στο royter (ok) και να προωθησω τις πορτες (εδω κανω καποια βλακεια).Βοηθηστε παρακαλω ο σκοπος ειναι ιερος!(να βλεπω την κορακλα)

1.Το dhcp στο router ειναι ενεργοποιημενο.Να τικαρο και το Obtain IP from DHCP Server στην cam?
2.Τισ ρυθμισεισ απο το dyndns να τις βαλω και στο router και στην cam?

http://img507.imageshack.us/img507/5818/2572010112329.jpg
http://img213.imageshack.us/img213/2333/2572010112835.jpg

deniSun
26-07-10, 09:38
α) Μη βάλεις UPNP αλλά κάνει add port forward τα 81, 85
β) Γράφεσαι κανονικά σε κάποιο Dynamic DNS
γ) Από έξω θα δίνεις το domain που έβαλες στο Dynamic DNS πχ my.camera.com:81
Αυτό που βλέπω είναι ότι υπάρχει ένα θέμα με τις πόρτες που χρησιμοποιεί η κάμερα.
Δες πως μπορείς να ορίσεις στατική πόρτα πχ 81, 85 κλπ και όχι μέσω UPNP στην κάμερα.
Αν παίρνει κάθε φορά διαφορετική πόρτα θα πρέπει να ξέρεις ποια πήρε για να συνδεθείς.

deniSun
28-07-10, 18:50
Πολλοί χρήστες αντιμετωπίζουν προβλήματα με την αυξημένη θερμοκρασία του συγκεκριμένου ρούτερ.
Έχουν προταθεί λύσεις για εξωτερικό ή εσωτερικό ανεμιστηράκι κλπ.
Είχα τοποθετήσει πριν από 1 χρόνο το συγκεκριμένο ρούτερ καρφώνοντάς το στον τοίχο με τα κατάλληλα βύσματα.
Απ ότι παρατήρησα η διαφορά στα επίπεδα της θερμοκρασίας είναι τεράστια.
Το ρούτερ ήταν κάτι λιγότερο από χλιαρό.
Απολύτως φυσιολογικό αφού οι τρύπες εξαερισμού βρίσκονται στο κάτω μέρος και καμία στο επάνω.
Όπως είναι γνωστό ο θερμός αέρας κινείται προς τα πάνω.
Με το να τοποθετείται σε οριζόντια θέση πάνω σε γραφεία κλπ ο θερμός αέρας στην ουσία εγκλωβίζεται στα εσωτερικά κυκλώματα του ρούτερ.
Σε κάθετη θέση ο θερμός αέρας βρίσκει διέξοδο και ο αερισμός του γίνεται φυσιολογικά.

ΥΓ
Δεν είναι ανάγκη να το καρφώσετε στον τοίχο.
Αρκεί να το βάλετε να κάθεται κάθετα και όχι οριζόντια.
Και μόνο που θα το σηκώσετε για λίγο (~1 λεπτό) θα δείτε πως θα πάρει αμέσως ανάσα και πόσο θα ρίξει την θερμοκρασία του.
Μέχρι 40C είναι οκ

computermaniac
30-07-10, 12:30
μια ερωτηση. μπορειτε να βαλετε ενα link απο οπou να μπορω να κατεβασω firmwires για το tg585i v7???εψαξα παντου αλλα που8ενα δεν εχει v7 μαζι με isdn!!! θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσατε!

deniSun
30-07-10, 12:53
Εδώ είναι το τελευταίο fw από την σειρά 8 (8.2.6.5)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386060
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στο fw μεταξύ pstn/isdn

leonard
03-08-10, 01:00
Γεια σας φίλοι μου έχω μεγάλη ανάγκη να με καθοδηγήσετε με εναν οδηγό βήμα βήμα για να κάνω dawngrade στο thomson 585i v7 απο 8.2 σε 7.4.2.7 ή κάτι καλύτερο αν προτείνετε εσείς.Ο λόγος που το κάνω είναι για να ενεργοποιήσω/απερνεγοποιήσω το κουμπί του wifi μπροστά.Eυχαριστώ εκ τον προτέρον!!!!!!!!!!!!!!!!

Tempest
03-08-10, 03:02
Πήρα πρόσφατα αυτό το router και θέλω να το χρησιμοποιήσω ως εξής:

Έχω ένα Linksys WAG200G, το οποίο χρησιμοποιώ ως router (αναγκαστικά αφού μόνο αυτό είναι annex b). Έχω επιπλέον στη διάθεση μου ένα Netgear WG602v4 που έχω συνδέσει μέσω ethernet στο linksys και το χρησιμοποιώ σαν Access Point. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω το Thompson να συνδεθεέ με το Access Point ώστε να έπεκτείνω το δίκτυο (έστω και αν χρειαστεί να αλλάξω ρόλους ανάμεσα στο netgear και το thompson); Αν γίνεται, πως γίνεται; Ειδικά με τις ρυθμίσεις του thompson έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

deniSun
03-08-10, 10:08
Γεια σας φίλοι μου έχω μεγάλη ανάγκη να με καθοδηγήσετε με εναν οδηγό βήμα βήμα για να κάνω dawngrade στο thomson 585i v7 απο 8.2 σε 7.4.2.7 ή κάτι καλύτερο αν προτείνετε εσείς.Ο λόγος που το κάνω είναι για να ενεργοποιήσω/απερνεγοποιήσω το κουμπί του wifi μπροστά.Eυχαριστώ εκ τον προτέρον!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.adslgr.com/forum/showpost...8&postcount=10
Η ίδια διαδικασία είναι.

........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πήρα πρόσφατα αυτό το router και θέλω να το χρησιμοποιήσω ως εξής:

Έχω ένα Linksys WAG200G, το οποίο χρησιμοποιώ ως router (αναγκαστικά αφού μόνο αυτό είναι annex b). Έχω επιπλέον στη διάθεση μου ένα Netgear WG602v4 που έχω συνδέσει μέσω ethernet στο linksys και το χρησιμοποιώ σαν Access Point. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω το Thompson να συνδεθεέ με το Access Point ώστε να έπεκτείνω το δίκτυο (έστω και αν χρειαστεί να αλλάξω ρόλους ανάμεσα στο netgear και το thompson); Αν γίνεται, πως γίνεται; Ειδικά με τις ρυθμίσεις του thompson έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Μπορείς να κάνεις το TG585 να είναι AP.
Ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα το βρεις.
Αναφέρεται πολλές φορές.

Tempest
03-08-10, 14:32
Μπορείς να κάνεις το TG585 να είναι AP.
Ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα το βρεις.
Αναφέρεται πολλές φορές.

Ναι το έχω ξανακούσει αυτό στο φόρουμ, αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι ακόμα. Αν έχεις κάποια ιδέα που αναφέρεται ή τι ακριβώς πρέπει να αναζητήσω για να μην διαβάσω 100+ σελίδες στο φόρουμ μέχρι να το βρω θα ήμουν ευγνόμων.

deniSun
03-08-10, 15:46
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ως ΑΡ και δεν μπορώ να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες.
Θα πρέπει να ψάξεις στην αναζήτηση του φόρουμ.

leonard
03-08-10, 20:18
[QUOTE=deniSun;3625249]http://www.adslgr.com/forum/showpost...8&postcount=10
Η ίδια διαδικασία είναι.
Φίλε μου δεν λειτουργή αυτό που μου έδωσες μπορείς να με βοηθήσης με κάποιον άλλο οδηγό downgrade για router Thomson?

deniSun
03-08-10, 22:21
Δικό μου λάθος
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3488358&postcount=10

xspeeder
22-08-10, 22:27
Παρ'ολο που με το connx μου δωσανε baudtec, μου εχει μεινει απο μια παλιοτερη συνδεση forthnet που δεν χρησιμοποιηθηκε ποτε λογω αδυναμιας της forthnet το εν λογω router.

Συγχρονιζει οπως και το baudtech στις ιδιες ταχυτητες δλδ σε 12 Download και 0.9 upload. Η ερωτηση ειναι εξης... Παλαιοτερα στο προηγουμενο σπιτι μου, ειδα την εξης τρομακτικη διαφορα. Ενα baudtec προηγουμενης σειρας να συγχρονιζει στα 9 και ενα USR στα 23 !!

Τωρα βλεπω οτι και τα 2 που ανεφερα συγχρονιζουν στα 12. Οποτε μιας που μου αρεσει το thomson να το κρατησω ( ειναι δλδ αξιοπιστο ; ) ή ειναι οπως τα μπρικια που δινει ο ΟΤΕ και να παω να παρω κατι αλλο μη τυχον εχουμε τιποτα τεραστιες διαφορες οπως η ιστορια που ανεφερα.

Παντως στο thread διαβαζω καλες κριτικες, απλα επικεντρωνομαι λιγο στις ταχυτητες και οχι τοσο σε αποσυνδεσεις/features κλπ.

Infos για την γραμμη μου. Λογικο το 12αρι download ; Με βαση αυτα που εχω διαβασει σε σχετικα αρθρα, προσωπικα νομιζω ναι.

**Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 25,0
**SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 14,5

stratosps
22-08-10, 22:55
α) Μη βάλεις UPNP αλλά κάνει add port forward τα 81, 85
β) Γράφεσαι κανονικά σε κάποιο Dynamic DNS
γ) Από έξω θα δίνεις το domain που έβαλες στο Dynamic DNS πχ my.camera.com:81
Αυτό που βλέπω είναι ότι υπάρχει ένα θέμα με τις πόρτες που χρησιμοποιεί η κάμερα.
Δες πως μπορείς να ορίσεις στατική πόρτα πχ 81, 85 κλπ και όχι μέσω UPNP στην κάμερα.
Αν παίρνει κάθε φορά διαφορετική πόρτα θα πρέπει να ξέρεις ποια πήρε για να συνδεθείς.

Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως δεν καταφερα να κανω κατι ακομα.Μηπως μπορεις να μου πεις στο ρουτερ αυτο πως να κανω forward πορτες ?Αν μπορεις καπως αναλυτικα γιατι μαλλον δεν το εχω το θεμα!
Στην καμ εδωσα τελικα ως πορτα την 8080 ενω εχω τικαρει και το Obtain IP from DHCP Server.
Με το βημα β) ολα κανονικα.
Μαλλον δεν περνω σωστα τις πορτες στο thomson.
Τις ρυθμισεισ απο το dyndns να τις βαλω και στο router και στην cam?Γιατι καποιες φορες μου βγαζει το ρουτερ οταν βαζω την διευθυνση.
Αν υπαρχει καποιος που εχει την καμερα ας βοηθησει παρακαλω γιατι εχω πηξει!

deniSun
22-08-10, 23:00
Παρ'ολο που με το connx μου δωσανε baudtec, μου εχει μεινει απο μια παλιοτερη συνδεση forthnet που δεν χρησιμοποιηθηκε ποτε λογω αδυναμιας της forthnet το εν λογω router.

Συγχρονιζει οπως και το baudtech στις ιδιες ταχυτητες δλδ σε 12 Download και 0.9 upload. Η ερωτηση ειναι εξης... Παλαιοτερα στο προηγουμενο σπιτι μου, ειδα την εξης τρομακτικη διαφορα. Ενα baudtec προηγουμενης σειρας να συγχρονιζει στα 9 και ενα USR στα 23 !!

Τωρα βλεπω οτι και τα 2 που ανεφερα συγχρονιζουν στα 12. Οποτε μιας που μου αρεσει το thomson να το κρατησω ( ειναι δλδ αξιοπιστο ; ) ή ειναι οπως τα μπρικια που δινει ο ΟΤΕ και να παω να παρω κατι αλλο μη τυχον εχουμε τιποτα τεραστιες διαφορες οπως η ιστορια που ανεφερα.

Παντως στο thread διαβαζω καλες κριτικες, απλα επικεντρωνομαι λιγο στις ταχυτητες και οχι τοσο σε αποσυνδεσεις/features κλπ.

Infos για την γραμμη μου. Λογικο το 12αρι download ; Με βαση αυτα που εχω διαβασει σε σχετικα αρθρα, προσωπικα νομιζω ναι.

**Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 25,0
**SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 14,5

Είναι πάρα πολύ καλό με ότι καλύτερο σε QoS υπάρχει σε ρούτερ αυτής της τάξης.
Σταθερότατο σαν βράχος έχοντας πολύ μαγάλα uptime.
Ιδανικό για προβληματικές γραμμές.
Βασικό είναι να το στήσεις μια φορά σωστά για τις δικές σου ανάγκες και να μην το πειράξεις ξανά.
Αν το σκαλίσεις παίζοντας μαζί του θέλει υπομονή.

........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως δεν καταφερα να κανω κατι ακομα.Μηπως μπορεις να μου πεις στο ρουτερ αυτο πως να κανω forward πορτες ?Αν μπορεις καπως αναλυτικα γιατι μαλλον δεν το εχω το θεμα!
Στην καμ εδωσα τελικα ως πορτα την 8080 ενω εχω τικαρει και το Obtain IP from DHCP Server.
Με το βημα β) ολα κανονικα.
Μαλλον δεν περνω σωστα τις πορτες στο thomson.
Τις ρυθμισεισ απο το dyndns να τις βαλω και στο router και στην cam?Γιατι καποιες φορες μου βγαζει το ρουτερ οταν βαζω την διευθυνση.
Αν υπαρχει καποιος που εχει την καμερα ας βοηθησει παρακαλω γιατι εχω πηξει!

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/TG585v7/default.htm

stratosps
23-08-10, 17:14
Ναι τον εχω ξαναδει τον οδηγο.Η καμερα εχει ως πορτ το 8080 αυτο να κανω forward? Επισης μετα τη προωθηση στο assign a game or application ... αναθετω την προωθηση που εφτιαξα στο pc η στην καμ?Ευχαριστω προκαταβολικα.

deniSun
23-08-10, 17:17
Θα κάνεις port forward την 8080 στην ΙΡ της κάμερας

xspeeder
23-08-10, 21:35
Είναι πάρα πολύ καλό με ότι καλύτερο σε QoS υπάρχει σε ρούτερ αυτής της τάξης.
Σταθερότατο σαν βράχος έχοντας πολύ μαγάλα uptime.
Ιδανικό για προβληματικές γραμμές.
Βασικό είναι να το στήσεις μια φορά σωστά για τις δικές σου ανάγκες και να μην το πειράξεις ξανά.
Αν το σκαλίσεις παίζοντας μαζί του θέλει υπομονή.


Εγινε φιλε ευχαριστω για την απαντηση.
Εχει την 7.4.4.7, δεν ξερω ακομα αν υπαρχουν αναβαθμισεις θα διαβασω λεπτομερειες στο thread και βλεπουμε.

sstef
24-09-10, 18:57
Καλησπέρα και απο μένα
Θα ήθελα να συνδέσω το tomson TG585 με καλώδιο δικτύου στον υπολογιστή και να συνδευθώ ασυρματα με ένα άλλο router. Γίνεται? Να το χρησιμοποιήσω σαν ασυρματη κάρτα δικτύου αν ναι τι ρυθμίσεις χρειάζονται?

deniSun
24-09-10, 19:01
Στην ουσία θέλεις να το βάλεις να δουλεύει σαν Access Point.
Υπάρχει αναφορά στο θέμα αυτό μέσα στο φόρουμ:
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54

Fabinas
24-09-10, 21:30
Μερίκοι από εμάς δεν έχουμε τη γνώση και την εμπειρία τη δική σας, ώστε να κατανοούμε αυτά που για σας θεωρούνται βασικά πράγματα.

Εχω κι εγώ το ίδιο θέμα. 2 Thomson TG585v7, το ένα δινει wireless δικτυο στο σπίτι, ενώ, για έναν υπολογιστή απομακρυσμένο από το router, θέλω το δεύτερο Thomson να λειτουργήσει ως wireless access point συνδεδεμένο με το PC μέσω Ethernet.

Εκανα search στο forum για τα Alcatel, βρήκα διάφορα posts (με hints για WDS και στα 2 μηχανήματα, WEP encryption κτλ,) αλλα πουθενά δε βρηκα μια ξεκάθαρη διαδικασία για να ακολουθήσω. Ασε που δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά μεταξύ repeater και access point :sorry:

Νομίζω ότι πολλοί θα εκτιμούσαν αν καποιος από εσάς μας έδινε ένα tutorial για το πως να μετατρέψουμε κάποιο εξτρα wireless router σε access point. Δεν είναι η τεμπελιά να ψάξουμε το πρόβλημα, αλλά πολύ περισσότερο η έλλειψη κατανόησης όρων και εμπειρίας στα εν λόγω μηχανήματα που μας κάνει να ρωτάμε. :oops:

deniSun
24-09-10, 23:29
Αυτό είναι αναπόφευκτο σε ένα φόρουμ.
Οι λύσεις δίνονται σταδιακά με συζήτηση γιατί πολύ απλά τις περισσότερες φορές δεν είναι ξεκάθαρο τι θέλει να κάνει ο κάθε ένας.
Όλες οι λύσεις δεν μπορούν να γραφούν υπό μορφή άρθρου.
Τις περισσότερες φορές είναι λίγες γραμμές 5-10 για τις οποίες δεν αξίζει τον κόπο να γραφούν σαν άρθρο.
Για πιο εκτενή θέματα υπάρχει ειδική ενότητα άρθρων στο φόρουμ.
Επίσης όσο δύσκολο είναι να καταλάβει κάποιος αρχάριος κάτι τόσο δύσκολο είναι και για κάποιον που ξέρει να του δώσει να καταλάβει.
Υπάρχουν πολλά τεχνολογικά θέματα που δεν μπορούν να απλοποιηθούν ή να μπορέσουν να κατανοηθούν μέσα από λίγες γραμμές σε ένα φόρουμ.

stratosps
25-09-10, 00:58
Καλησπερα.Καταφερα τελικα χρησιμοποιωντας σταθερη ip στις ρυθμισεις και αφου παλεψα οσο δεν φανταζεστε με τις πορτες να βλεπω την cam (HEDEN VISIONCAM) μεσω ιντερνετ απο οπουδηποτε.
Εμεινε μονο ενα τελευταιο προβλημα.Ενω μεσω τοπικου δικτυου βλεπω και ενσυρματα και ασυρματα την καμερα μια χαρα, μεσω ιντερνετ μπορω να την δω μονο οταν ειναι συνδεδεμενη ενσυρματα. Πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο ρουτερ΄Μηπως καποιος που ξερει η εχει την καμερα αυτη μπορει να με βοηθησει;
Καλο βραδυ και ευχαριστω


Ναι τον εχω ξαναδει τον οδηγο.Η καμερα εχει ως πορτ το 8080 αυτο να κανω forward? Επισης μετα τη προωθηση στο assign a game or application ... αναθετω την προωθηση που εφτιαξα στο pc η στην καμ?Ευχαριστω προκαταβολικα.

deniSun
25-09-10, 09:37
Λογικά ο DHCP του ασύρματου σου δίνει διαφορετικό ΙΡ range δίκτυο.
πχ ενσύρματα: 192.168.0.Χ ασύρματα: 192.168.2.Χ

nikolas_23
01-10-10, 00:34
παιδια να ρωτησω πως μπορω να μλοκαρω ενα υπολογιστη να μπαινει ασυρματα απο το ρουτερ? οταν ειμαι στο interfase home network στο devices και το κανω delete απο εκει μου το εμφανιζει παλι πως ειναι συνδεδεμενος!

KeRMiT75
01-10-10, 08:08
παιδια να ρωτησω πως μπορω να μλοκαρω ενα υπολογιστη να μπαινει ασυρματα απο το ρουτερ? οταν ειμαι στο interfase home network στο devices και το κανω delete απο εκει μου το εμφανιζει παλι πως ειναι συνδεδεμενος!

Αλλάζεις τον κωδικό του ασύρματου δικτύου σου ή αν δεν έχεις βάλει ακόμα, κλειδώνεις το ασύρματο δίκτυο.

Όσο ο υπολογιστής, που θέλεις να μπλοκάρεις, γνωρίζει το κωδικό του ασύρματου δικτύου, δεν μπορείς να τον μπλοκάρεις, όπως μπορείς π.χ. με άλλους ρούτερ μέσω της mac address τους.

deniSun
01-10-10, 09:33
παιδια να ρωτησω πως μπορω να μλοκαρω ενα υπολογιστη να μπαινει ασυρματα απο το ρουτερ? οταν ειμαι στο interfase home network στο devices και το κανω delete απο εκει μου το εμφανιζει παλι πως ειναι συνδεδεμενος!

Με mac address control.

mix21
07-10-10, 19:11
παιδια μπορώ να το χρησιμοποιείσω ως repeater?

SilverPhoenix
13-10-10, 00:42
Μόλις την Παρασκευή έβαλα Conn-x, μου έδωσαν αυτό το μοντεμ, το οποίο κι εγκατέστησα χτες, που μου είπαν οτι είχα γραμμή.

Είχα πρόβλημα όμως, δε με αφηνε με τίποτα να μπώ στο web interface,οπότε έκανα hard reset σήμερα με πρόταση του helpdesk OTE κι επανεγκατέστησα manually, αφού το αυτόματο δεν με ήθελε και πολύ.

Το θέμα τωρα ειναι το εξής: όταν ανοιγω το μοντεμ, ανάβουν κανονικά τα leds απο power-broadband, solid green όλα, αλλά το led internet παραμένει σβηστό.

Στο helpdesk μου λένε οτι δεν έχω γραμμή, καθώς αναβαθμιζουν απο τα παλιά μου 2mbps σε 24mbps,αλλά αναρωτιέμαι, πώς γινεται να έχω broadband, αλλά όχι ιντερνετ?Μήπως χάλασα κανένα setting όταν εκανα εγκατάσταση-αν και δεν πείραξα τίποτα?

Οταν παω να συνδεθω ιντερνετ, μου βγάζει μια σελιδα οπου μου λεει οτι δεν ειμαι συνδεδεμενη, μου δινει prompt να συνδεθω, αλλα δε με αφηνει!:sorry:

Είναι θεμα απο εμενα η τον παλαι ποτε ΟΤΕ?Ξερει κανεις?

Seitman
13-10-10, 19:15
Δηλαδή δεν μπορείς να μπεις στο web interface όταν δίνεις dsldevice.lan (όπως το βλέπεις, χωρίς www ή http) στον browser???

Αν θυμάμαι καλά, όταν σου δίνουν το ρουτερ μπορείς να μπείς μόνο σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία σου και να εισάγεις τους κωδικούς που σου έδωσαν όταν έκανες την αίτηση. Και κατόπιν βάζεις το δικό σου πλέον username & password για συνδεθείς στο internet κανονικά... Αυτά σε γενικές γραμμές.

Αν θέλεις σε καμιά ωρίτσα που θα πάω σπίτι, μπορώ να κοιτάξω τα δικά μου χαρτιά και να δώσω περισσότερες πληροφορίες.

deniSun
16-10-10, 11:47
Μόλις την Παρασκευή έβαλα Conn-x, μου έδωσαν αυτό το μοντεμ, το οποίο κι εγκατέστησα χτες, που μου είπαν οτι είχα γραμμή.

Είχα πρόβλημα όμως, δε με αφηνε με τίποτα να μπώ στο web interface,οπότε έκανα hard reset σήμερα με πρόταση του helpdesk OTE κι επανεγκατέστησα manually, αφού το αυτόματο δεν με ήθελε και πολύ.

Το θέμα τωρα ειναι το εξής: όταν ανοιγω το μοντεμ, ανάβουν κανονικά τα leds απο power-broadband, solid green όλα, αλλά το led internet παραμένει σβηστό.

Στο helpdesk μου λένε οτι δεν έχω γραμμή, καθώς αναβαθμιζουν απο τα παλιά μου 2mbps σε 24mbps,αλλά αναρωτιέμαι, πώς γινεται να έχω broadband, αλλά όχι ιντερνετ?Μήπως χάλασα κανένα setting όταν εκανα εγκατάσταση-αν και δεν πείραξα τίποτα?

Οταν παω να συνδεθω ιντερνετ, μου βγάζει μια σελιδα οπου μου λεει οτι δεν ειμαι συνδεδεμενη, μου δινει prompt να συνδεθω, αλλα δε με αφηνει!:sorry:

Είναι θεμα απο εμενα η τον παλαι ποτε ΟΤΕ?Ξερει κανεις?

Το ότι δεν μπορούσες να μπεις στο ρούτερ ήταν θέμα του ρούτερ όχι του ΟΤΕ.
Το ότι το led της DSL γραμμής είναι σβηστό σημαίνει ότι δεν έχεις γραμμή DSL.
Αν είναι αναμμένο το led DSL και σβηστό το led internet σημαίνει ότι δεν κάνεις Login.
Το Thomson TG585 v7 έρχεται από τον ΟΤΕ με fw που συμπεριλαμβάνει ρυθμίσεις για Connx TV.
Όταν από το μενού επιλέγεις τον wizard για τις ρυθμίσεις της σύνδεσής σου θα επιλέξεις απλό PPPoE profile και όχι το πρώτο που του ΟΤΕ.
Και μην ξεχνάς ότι στο usr θα πρέπει να συμπληρώσεις @otenet.gr

kopriniotis
18-10-10, 15:50
Παιδια εχω χτες πηρα απο forthnet το εν λογω ρουτερ το v8 ομως.Το εστησα εκανα το setup ολα καλα θελω να ρωτησω ομως τι γινεται με το dmt tool.Δε το υποστηριζει?Και αν δε το υποστηριζει πως μπορω με telnet εντολες να πειραζω snr?Επισης το μπροστινο λαμπακι τι κανει?Το πατησα πριν αναβοσβηνο πορτοκαλι μετα το ξανα παταω αναβοσβηνε κοκκινο,ενω το ασυρματο δουλευε κανονικα.Τωρα συνδεσα το laptop και αρχισε να αναβοσβηνει συνεχεια κοκκινο.Εχω κανει κατι λαθος?

stelix10
18-10-10, 19:41
γεια σας ρε παιδια..πηρα ενα 585ν8 της forthnet alla το δουλευω με οτε..υπαρχει κανενα προβλημα, θελει να αλλαξω κατι και πως αν ξερει καποιος....??????

deniSun
22-10-10, 22:06
Παιδια εχω χτες πηρα απο forthnet το εν λογω ρουτερ το v8 ομως.Το εστησα εκανα το setup ολα καλα θελω να ρωτησω ομως τι γινεται με το dmt tool.Δε το υποστηριζει?Και αν δε το υποστηριζει πως μπορω με telnet εντολες να πειραζω snr?Επισης το μπροστινο λαμπακι τι κανει?Το πατησα πριν αναβοσβηνο πορτοκαλι μετα το ξανα παταω αναβοσβηνε κοκκινο,ενω το ασυρματο δουλευε κανονικα.Τωρα συνδεσα το laptop και αρχισε να αναβοσβηνει συνεχεια κοκκινο.Εχω κανει κατι λαθος?
Δεν νομίζω να μπορείς να πειράξεις το snr.

γεια σας ρε παιδια..πηρα ενα 585ν8 της forthnet alla το δουλευω με οτε..υπαρχει κανενα προβλημα, θελει να αλλαξω κατι και πως αν ξερει καποιος....??????
Για απλή DSL σύνδεση έως και 2play δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτε:
ADSL2+, LLU, 8/35, PPPoE
Για ConnxTV έχει άλλη διαδικασία.

Johnny1983
23-10-10, 13:07
Ρε παιδια εχω το εξης μεγαλο προβλημα. Αγορασα αυτο το ρουτερ μετα απο πολυ αναζητηση και σε αυτο το σαιτ και σε αλλα επειδη η τιμη του ηταν οτι επρεπε και ειχε και καλες κριτικες. Μου το φερνουν απο Αλεξανδρουπολη, ολα καλα παω να το συνδεσω και δεν αναγνωριζει την DSL συνδεση μου. Το broadband φωτακι δεν αναβει καθολου ενω προφανως εχω κανονικα συνδεση αφου με το προηγουμενο Sagem ρουτερ του ΟΤΕ μπαινω κανονικα στο νετ και ποσταρω εδω αυτη τη στιγμη. Τι μπορει να συμβαινει, εχω σκασει.

Seitman
23-10-10, 13:18
Μήπως έχεις ISDN γραμμή και το router είναι PSTN? Ή το ανάποδο!:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.