PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19

Johnny1983
23-10-10, 13:42
Το σκεφτηκα και εγω και τους εστειλα μαιλ πριν το αγορασω αλλα δεν ελαβα απαντηση και μιας και το σαιτ δεν ειχε διακριση αναμεσα σε PSTN και ISDN μοντελα υπεθεσα οτι θα ειναι οκ. Επισης το ρουτερ ειχε μεσα ενα φυλλαδιακι που ελεγε οτι κανει και για ISDN και PSTN γραμμη με διαφορετικη συνδεση. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι δεν ειχε μεσα ουτε φιλτρακια ουτε διαχωριστη που ελεγε. Χμμμμ.

........Auto merged post: Johnny1983 πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ας ποσταρω και απο που το πηρα μηπως κανει διαφορα

http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=81_124&products_id=8294

Seitman
23-10-10, 13:48
Για να μην συγχρονίζει καθόλου μάλλον "παίζει" αυτό που ανάφερα. Επίσης δε νομίζω το 585 να παίζει και σε ISDN και σε PSTN με το ίδιο μοντέλο. Το 585i είναι για ISDN. Για ρίξε μια ματιά στο ταμπελάκι που έχει από κάτω. Τι γράφει?

........Auto merged post: seitman πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ας ποσταρω και απο που το πηρα μηπως κανει διαφορα

http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=81_124&products_id=8294


:scared::scared::scared::scared:
Μη μου πεις ότι το πλήρωσες €48 :vava::vava:

Johnny1983
23-10-10, 14:11
Μη μου πεις οτι μου πιασανε τον πωπο; Δεν το εβρισκα αλλου ρε συ....

Seitman
23-10-10, 14:34
Μόνο με τα τέσσερα :p
Μια ερώτηση αν έκανες εδώ στο forum, όλο και κάτι θα έβρισκες, και όχι πάνω από €25-30. Εγώ πχ έχω 2 στην άκρη για pstn.
Είδες τι γράφει από κάτω? TG585 v7 ή TG585i v7???

Johnny1983
23-10-10, 14:54
TG585i λεει...

hall2001
23-10-10, 15:07
Το σκεφτηκα και εγω και τους εστειλα μαιλ πριν το αγορασω αλλα δεν ελαβα απαντηση και μιας και το σαιτ δεν ειχε διακριση αναμεσα σε PSTN και ISDN μοντελα υπεθεσα οτι θα ειναι οκ. Επισης το ρουτερ ειχε μεσα ενα φυλλαδιακι που ελεγε οτι κανει και για ISDN και PSTN γραμμη με διαφορετικη συνδεση. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι δεν ειχε μεσα ουτε φιλτρακια ουτε διαχωριστη που ελεγε. Χμμμμ.

........Auto merged post: Johnny1983 πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ας ποσταρω και απο που το πηρα μηπως κανει διαφορα

http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=81_124&products_id=8294Βρέ Γιάννη αφού το λέει καθαρά στο link που μας έδωσες(Alcatel THOMSON SpeedTouch TG585v7 +WiFi Annex B Router/Switch) το router είναι για isdn.

Seitman
23-10-10, 15:10
Όντως είναι για ISDN (Annex B)...

Johnny1983
23-10-10, 15:25
To Annex B σημαινει ISDN; Δυστυχως δεν ειχα ιδεα και φαινεται οτι εκανα ενα πολυ ακριβο λαθος.

........Auto merged post: Johnny1983 πρόσθεσε 12 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γινεται με καποιο firmware να γυρισει σε annex A η να παω να βαλω μια αγγελια να παρω τουλαχιστον 20 ευρω πισω;

dpa2006
23-10-10, 16:14
όχι τα Thomson δεν αλλάζουν annex με αλλαγή firmware,τα us robotics ναι.

billge
23-10-10, 17:39
Πρωτα απο ολα θελω να ευχαριστησω τον φιλο μας Kadronarxis για τις χρησιμες πληροφοριες του σχετικα με το Thomson TG585 v7.Θελω να με πληροφορησει καπιος τα εξης.Εχω το αντοιστιχο modem δωρεαν παροχη απο τον παροχεα μου.Να σημειωσω οτι βρισκομαι στην Κυπρο και παροχεαs μου ειναι η εταιρεια Cytanet.Θελω να αλαξω καποιες ρυθμισεις σχετικα με το συγκεκριμενο modem και συμφωνα με τις οδηγιες που διαβασα εδω.Ομως καθε φορα που το προσπαθω μου ζηταει ονομα και κωδικο και δεν ξερω τι να βαλω.Δεν δεχεται τους κωδικους μου συνδεσης στο ιντερνετ.Ειναι μηπως κωδικοι της παροχου εταιρειας?
Δευτερον προσπαθω να κανω setup το modem μεσα απο το δισκακι της συσκευασιας αλλα το wizard setup σταματαει στο σημειο που πρΕπει να συνδεσω το modem με τον Η/Υ και εκει μου λεει "hardware no found".Να πω οτι δεν εχω προβλημα λειτουργιας του modem απλα ρωταω για ακαδημαικους λογους.Ευχαριστω ολους εκ τον προτερων :)

jog
23-10-10, 17:44
Πρωτα απο ολα θελω να ευχαριστησω τον φιλο μας Kadronarxis για τις χρησιμες πληροφοριες του σχετικα με το Thomson TG585 v7.Θελω να με πληροφορησει καπιος τα εξης.Εχω το αντοιστιχο modem δωρεαν παροχη απο τον παροχεα μου.Να σημειωσω οτι βρισκομαι στην Κυπρο και παροχεαs μου ειναι η εταιρεια Cytanet.Θελω να αλαξω καποιες ρυθμισεις σχετικα με το συγκεκριμενο modem και συμφωνα με τις οδηγιες που διαβασα εδω.Ομως καθε φορα που το προσπαθω μου ζηταει ονομα και κωδικο και δεν ξερω τι να βαλω.Δεν δεχεται τους κωδικους μου συνδεσης στο ιντερνετ.Ειναι μηπως κωδικοι της παροχου εταιρειας?
Δευτερον προσπαθω να κανω setup το modem μεσα απο το δισκακι της συσκευασιας αλλα το wizard setup σταματαει στο σημειο που πρΕπει να συνδεσω το modem με τον Η/Υ και εκει μου λεει "hardware no found".Να πω οτι δεν εχω προβλημα λειτουργιας του modem απλα ρωταω για ακαδημαικους λογους.Ευχαριστω ολους εκ τον προτερων :)

Το όνομα και ο κωδικός που ζητάει είναι για να μπεις στο interface του router. Δεν έχει σχέση με τον πάροχο.

Δοκίμασε σαν όνομα το Administrator και για κωδικό μην βάλεις τίποτα. Δοκίμασε επίσης το admin - admin εάν δεν γίνεται με αυτό που ανέφερα.

Έχεις κάνει σωστά την συνδεσμολογία; Να υπάρχει σύνδεση με ethernet

fingolfingr
27-10-10, 00:06
Έχω εδώ και κάτι μήνες το συγκεκριμένο router και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Είμαι συνδεδεμένος ασύρματα αλλά έχω τέρμα σήμα. Ενώ για browsing δουλεύει κανονικά, όταν έχω ανοιχτό το utorrent για download και πάω να ανοίξω μια σελίδα κολλάει η σύνδεση. Στην κατάσταση σύνδεσης ασύρματου δικτύου των windows η ταχύτητα κατεβαίνει στο 1Mbps (ενώ το σήμα είναι ακόμα τέρμα) και μετά από 10 δευτερόλεπτα που ξεκολλάει πάει πάλι στο 54 Mbps. Μερικές φορές όταν κολλήσει κάνει και επανεκκίνηση.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να φτιαχτεί αυτό το πρόβλημα?
Το utorrent λειτουργεί με ανοιγμένη θύρα και ρυθμισμένη static ip.

Ευχαριστώ

Seitman
27-10-10, 09:25
Λογικό είναι φίλε μου να κολλάει... Η ασύρματη σύνδεση δεν είναι ότι καλύτερο για torrents ;)

fingolfingr
27-10-10, 10:33
Ναι φίλε μου το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο. Αλλά δυστυχώς είναι η μόνη λύση γιατί το δωμάτιο του υπολογιστή δεν έχει πρίζα τηλεφώνου. Το θέμα είναι ότι με το προηγούμενο μου router της Dlink δεν είχα προβλήματα για περίπου 2 χρόνια. Και δούλευε νύχτα-μέρα. Μέχρι που κάηκε βασικά :)

Seitman
27-10-10, 10:46
Μπορείς να δοκιμάσεις τη λύση του powerline φίλε μου. Αυτό έχω κάνει εγώ.

fingolfingr
28-10-10, 00:29
Την ξέρω και αυτή την λύση αλλά είναι λίγο ακριβή. Χώρια που απ'ότι διαβάζω πρέπει να είναι απευθείας στον τοίχο και όχι σε πολύμπριζο για να αποδώσει. Πόσο μάλλον σε πολυμπριζο ασφαλείας που έχω στον υπολογιστή.
Απλά ήθελα να ξέρω αν έχεις κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημμα και αν ναι πώς το διόρθωσε.

KyriakosF
29-10-10, 12:14
Παιδιά καλημέρα,

Έχει καταφέρει κανείς να βάλει το συγκεκριμένο ρούτερ σε bridge mode;

Πέραν της διαδικασίας στο set up που επιλέγουμε bridge χρειάζεται να γίνει κάτι επιπλέον, γιατί αυτό από μόνο του δεν φαίνεται να δουλεύει και μοιάζει να χάνει τις ρυθμίσεις του παρόχου (CYTA-CY).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Ευχαριστώ

kathan_2005
29-10-10, 13:17
Έχω κανει τις ρυθμίσεις και με καλώδιο το pc συνδέεται κανονικα στο internet αλλά όταν προσπαθώ να συνδέσω το laptop ασύρματα μου βλέπει την σύνδεση αλλά δεν με συνδέει και με πετάει έξω. Δεν φορτώνει καμιά σελίδα ο browser. Καμιά ιδέα κανείς? Τι έχω κάνει λάθος?

takisx
04-11-10, 19:21
Σήμερα μου παρουσίασε
(δεν μου είχε συμβεί ποτέ κάτι ανάλογο από τότε που μετακόμισα από TELLAS σε ΟΤΕ δλδ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου)
το εξής πρόβλημα
(μία φορά το πρωί και μία πριν από κανένα μισάωρο)
ενώ τα λαμπάκια του ρούτερ ήταν όλα αναμμένα, δεν άνοιγε σελίδα αλλά ούτε και στη σελίδα του ρούτερ δεν μπορούσα να μπω, αναγκάστηκα να το κλείσω και να το ανοίξω πάλι, σα να είχε κολλήσει.
Είναι πρόβλημα της γραμμής ή του ρούτερ;
Ευχαριστώ.

fingolfingr
05-11-10, 10:12
Αν ήταν πρόβλημα της γραμμής τότε θα σε άφηνε να μπεις στην σελίδα του router πιστεύω. Το ίδιο παθαίνω κι εγώ όταν κολλάει όπως είπα παραπάνω. Αν είσαι συνδεδεμένος ασύρματα δες την κατάσταση της ασύρματης σύνδεσης σου για να δεις την ταχύτητα επικοινωνίας του υπολογιστή με το router. Εμένα πχ όταν είναι στα καλά του γράφει 54mbps και όταν κολλάει γράφει 1mbps.

takisx
05-11-10, 10:19
Αν ήταν πρόβλημα της γραμμής τότε θα σε άφηνε να μπεις στην σελίδα του router πιστεύω. Το ίδιο παθαίνω κι εγώ όταν κολλάει όπως είπα παραπάνω. Αν είσαι συνδεδεμένος ασύρματα δες την κατάσταση της ασύρματης σύνδεσης σου για να δεις την ταχύτητα επικοινωνίας του υπολογιστή με το router. Εμένα πχ όταν είναι στα καλά του γράφει 54mbps και όταν κολλάει γράφει 1mbps.
Και σ' αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε; Όταν κολλάει; Διορθώνεται;

malestrom
06-11-10, 19:34
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος αλλά χρειάζομαι επειγόντως μια βοήθεια.Μόλις πήρα το tg585 v7 σήμερα και το αναβάθμισα σε 7.4.3.2.Εβαλα κωδικό για το ασύρματο.Τώρα που το αναβάθμισα σε 7.4.4.7 μου ζητάει το κωδικό ασυρμάτου δικτύου.

Το βάζω αλλά δεν μπορώ να μπω στην σελίδα του ρούτερ.Ο κωδικός είναι σωστός.Δοκιμάζω να κάνω hard reset πατώντας το reset από πίσω,για πάνω από 10 δευτερόλεπτα,αλλά όταν ξανασυνδέεται,πάλι μου ζητάει κωδικό! Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ

KeRMiT75
07-11-10, 18:50
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος αλλά χρειάζομαι επειγόντως μια βοήθεια.Μόλις πήρα το tg585 v7 σήμερα και το αναβάθμισα σε 7.4.3.2.Εβαλα κωδικό για το ασύρματο.Τώρα που το αναβάθμισα σε 7.4.4.7 μου ζητάει το κωδικό ασυρμάτου δικτύου.

Το βάζω αλλά δεν μπορώ να μπω στην σελίδα του ρούτερ.Ο κωδικός είναι σωστός.Δοκιμάζω να κάνω hard reset πατώντας το reset από πίσω,για πάνω από 10 δευτερόλεπτα,αλλά όταν ξανασυνδέεται,πάλι μου ζητάει κωδικό! Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ

Δοκίμασε να συνδέσεις το ρούτερ με ethernet καλώδιο και να βάλεις τους εξ ορισμού κωδικούς για να μπεις στο interface του ρούτερ:
Administrator (Με Κεφαλαίο)
<κενό>

corduroy27
22-11-10, 16:41
Ρε παιδιά, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τη δυνατότητα απομακρυσμένης εκκίνησης του υπολογιστή (Wake Over Internet), στο συγκεκριμένο Router.
Έχω ψάξει και διαβάσει αρκετά αλλά δεν έχω βρει ακόμα άκρη.
Συγκεκριμένα, έχω κι εγώ το THOMSON TG585 v7 Firmware: 7.4.2.7, (με το οποίο με είχε προμηθεύσει η Forthnet). Τώρα είμαι στην On Telecoms αλλά εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το εν λόγω Router, γιατί είναι σαφώς πιο αξιόπιστο από αυτό της On.

Όπως είπα, αυτό που θέλω είναι να μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή μου από απόσταση,
(Over Internet και όχι από το τοπικό δίκτυο, αφού αυτό φυσικά γίνεται).
Επειδή δεν κατάφερα να βρω άκρη με το Firewall του THOMSON, το απενεργοποίησα και ανοίγει κανονικά
με ότι σχετικό πρόγραμμα δοκίμασα από iPhone (σε 3G δίκτυο).
Αυτό σημαίνει ότι τόσο η Motherboard, όσο και το Router μου, έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Το θέμα είναι ότι δε θέλω να αφήσω το Firewall ανοιχτό!!!

Να πω εδώ ότι γνωρίζω την IP και την Mac Address που χρειάζομαι.
Ας μου πει κάποιος που ξέρει, βήμα βήμα τι πρέπει να κάνω ώστε να ανοίξω μια πόρτα για τη συγκεκριμένη διαδικασία, (Wake Over Internet), καθώς και αν είναι απαραίτητη η αναβάθμιση του Firmware πρώτα. (δείτε μια σελίδα που στο τέλος του πράσινου πίνακα έχει 3 σχετικά σχόλια και αναφέρεται ΚΑΙ η αναβάθμιση http://www.perculasoft.com/sleepover/routers.html)

Ελπίζω σε βοήθεια...

stamka
22-11-10, 22:38
θα σου προτεινα νεοτερο Firmware ειναι αρκετα παλιο για το Wake Over Internet δυστηχος δεν ξερω

corduroy27
23-11-10, 14:50
Θα προτιμούσα να μην κάνω αναβάθμιση, αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό που έχω. Εκτός φυσικά αν είναι απαραίτητο. Αλλά δε νομίζω να έχει κάποια σχέση αυτό με το Wake Over Internet που με απασχολεί...

mpaoboud
24-11-10, 21:13
στο site της forthnet υπαρχει αναβαθμιση fw στη 8.2.7.7. γνωριζει κανεις κατι για αυτη την εκδοση

Mouse Potato
24-11-10, 21:42
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54). Βλέπω αρκετές αναφορές για 8.2.7

stamka
24-11-10, 21:46
σου προτεινω του maniac

nikarip
11-12-10, 20:01
Γεια σας παίδες. Το δικό μου το πρόβλημα είναι πως να σετάρω τον thomson TG585 v7 σαν ενισχυτή - αναμεταδότη σήματος. Πιο συγκεκριμένα έχω μία γραμμή DSL στον 2 όροφο της οικοδομής χρησιμοποιώντας σαν ασύρματο router τον LINKSYS WAG200G. Το ζητούμενο είναι να έχω σήμα και στον από κάτω όροφο για να συνδέσω και εκεί ασύρματα 2 υπολογιστές. Δυστυχώς όμως σήμα έχω μόνο σε 1 δωμάτιο και συγκεκριμένα αυτό που είναι κάτω από το δωμάτιο που έχει στηθεί ο linksys. Και εδώ έρχεται να βοηθήσει ο TG585. Στο σετάρισμα έχει μία επιλογή Bridge αντί για routed PPP και φαντάζομαι ότι θα πρέπει να επιλέξω αυτήν. Μετά όμως τι κάνω; Και τι αλλαγές χρειάζονται στο σετάρισμα του linksys; Σημειωτέον ότι ο thomson έχει firmware 7.4.2.7. και ο linksys 1.01.08. Πρέπει να αλλάξω και τα firmware;
Τέλος και σαν βοήθεια στο πρόβλημα αναφέρω ότι έχω στη διάθεσή μου και έναν ακόμη Thomson TG585 v8 στην περίπτωση που βοηθάει αυτό. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

anon
11-12-10, 20:06
Γεια σας παίδες. Το δικό μου το πρόβλημα είναι πως να σετάρω τον thomson TG585 v7 σαν ενισχυτή - αναμεταδότη σήματος. Πιο συγκεκριμένα έχω μία γραμμή DSL στον 2 όροφο της οικοδομής χρησιμοποιώντας σαν ασύρματο router τον LINKSYS WAG200G. Το ζητούμενο είναι να έχω σήμα και στον από κάτω όροφο για να συνδέσω και εκεί ασύρματα 2 υπολογιστές. Δυστυχώς όμως σήμα έχω μόνο σε 1 δωμάτιο και συγκεκριμένα αυτό που είναι κάτω από το δωμάτιο που έχει στηθεί ο linksys. Και εδώ έρχεται να βοηθήσει ο TG585. Στο σετάρισμα έχει μία επιλογή Bridge αντί για routed PPP και φαντάζομαι ότι θα πρέπει να επιλέξω αυτήν. Μετά όμως τι κάνω; Και τι αλλαγές χρειάζονται στο σετάρισμα του linksys; Σημειωτέον ότι ο thomson έχει firmware 7.4.2.7. και ο linksys 1.01.08. Πρέπει να αλλάξω και τα firmware;
Τέλος και σαν βοήθεια στο πρόβλημα αναφέρω ότι έχω στη διάθεσή μου και έναν ακόμη Thomson TG585 v8 στην περίπτωση που βοηθάει αυτό. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

Καμμια σχέση, Αυτό που λέει bridge είναι για να λειτουργεί ως modem και όχι ως router. Δηλαδή βάζεις ένα άλλο μηχάνημα (πχ ένα πισί με λινουξ) το συνδέεις με ethernet με το thomson, και το connection το κάνει το pc. Το thomson σε κατάσταση bridge είναι απλά ένα χαζό modem, δεν κάνει τίποτα.

Το Τhomson μπορεί να λειτουργήσει σαν Access Point αλλά εφόσον έχει σύνδεση με καλώδιο στο υπόλοιπο δίκτυο, το έχω κάνει. Προσωπικά δεν το έχω καταφέρει, και μάλλον δεν το κάνει, να λειτουργήσει ως repeater ή για να συνδέσει ένα άλλο ενσύρματο δίκτυο μέσω Wifi με άλλο AccessPoint/WirelessRouter...

nikarip
11-12-10, 20:15
Δηλαδή με 2-3 router και δεν μπορώ να επεκτείνω το σήμα μου λίγο ακόμα;;;; .... την ατυχία μου....:(

anon
11-12-10, 20:22
οχι με ρουτερς, τουλάχιστον με το thomson.. με κανονικά access points... Tώρα εαν γίνεται με κάποιο άλλο firmware, πχ εαν φορτώνει κάποιο wrt linux, δεν ξέρω... Πάντως το thomson με το δικό του firmware δεν το κάνει. Δεν είναι θέμα του hardware, αλλα καθαρά του λογισμικού του.

giannisefi
17-12-10, 01:33
Έχω το εξής πρόβλημα.
Όταν πάω να κάνω διαμόρφωση (configure) σε ένα φορητό υπολογιστή που συνδέεται ασύρματα με το Τhomson TG585 το κομβίο Allowed on WLAN είναι μόνιμα επιλεγμένο (γκρίζο και δεν μπορώ να το απεπιλέξω) Παλιότερα που είχα προηγούμενο router πάλι Τhomson μπορούσα να διαλέγω αν κάποιος από τους υπολογιστές που είχα στο δίκτυό μου θα μπορούσε να συνδεθεί ή όχι. (Εύκολα έβαζα τιμωρία τα παιδιά μου για καμιά δυο μέρες να μην μπαίνουν στο Internet με ένα μόνο κλικ). Μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο πως μπορώ να επαναφέρω την επιλογή αυτή στο router;
Ευχαριστώ.

vladi
17-12-10, 18:21
Φίλε μου θα μπορούσες να μου πεις πως και αν γίνεται να κάνεις hide wireless signal ?

Seitman
17-12-10, 18:25
Home Network -> Interfaces -> WLAN: xxxxxxx -> Configure

Εκεί στην παράγραφο security θα ξε-τικάρεις το Broadcast Network Name :oneup:

giannisefi
18-12-10, 12:18
Έχω στο σπίτι 3 φορητούς υπολογιστές (των παιδιών) που συνδέονται με τον Thomson TG585 v7 που μου έδωσε πρόσφατα ο ΟΤΕ για αναβάθμιση από 2 σε 24mbps. Με τον παλιότερο router που είχα (πάλι έναν Thomson) όποτε ήθελα να μην αφήσω ένα από τους 3 υπολογιστές να μπαίνει ασύρματα στο internet πήγαινα στις ρυθμίσεις του ρουτερ και στο device διάλεγα τον υπολογιστή που ήθελα να αποσυνδέσω πήγαινα στο configure και εκεί που έλεγε allowed on wlan το απενεργοποιούσα και έτσι έβγαζα εκτός της ασύρματης σύνδεσης τον συγκεκριμένο υπολογιστή. Με τον καινούργιο ρουτερ Thomson TG585 v7 το κομβίο allowed on wlan δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί (είναι γκρίζο και τσεκαρισμένο μόνιμα). Πως μπορώ να παρέμβω ούτως ώστε να κάνω ενεργό αυτό το κομβίο για να μπορώ να έχω τον έλεγχο για κάθε ένα υπολογιστή ξεχωριστά; Τώρα αναγκάζομαι να αποκλείω όλους κάθε φορά από το ασύρματο δίκτυο όταν θέλω πχ να βάλω τιμωρία σε ένα παιδί μου να μην μπει στο internet γιατί δεν έχει προηγουμένως διαβάσει.
Ευχαριστώ.

Bbbyron
12-01-11, 16:46
Εχω το Thomson TG585 v8 του εβαλα αυτο το firmware
http://community.plus.net/library/hardware/how-to-upgradedowngrade-the-firmware-on-the-thomson-585v7/
585v8 version 8.2.7.8 firmware (Plusnet branded)
για να δουλεψει επιτελους το WiFi και τωρα δεν μπορω να βρω το κωδικο του interface για να κανω setup μου ζηταει κωδικο τον οποιο δεν ξερω.Το reset δεν κανει δουλεια. To Αdministrator και κενο δεν πιανει

Seitman
12-01-11, 16:59
Βασικά είναι Admin & κενό ;)

Bbbyron
12-01-11, 18:18
Οχι το βρηκα ειναι Admin και το serial που λεει απο κατω το ρουτερ

Seitman
12-01-11, 18:26
Α! Ναι. Σόρρυ...
Είναι η αλλαγή του firmware, που το άλλαξε

poderosa
13-01-11, 02:11
καλησπέρα.
μου ήρθε πρόσφατα και εμένα αυτό το router( to v8) και θέλω να ξέρω επειδή μπαίνει και η κόρη μου με το laptop της αν μπορώ να σετάρω percentage του bandwidth που χρησιμοποιούμε εγώ και η κόρη μου. μπαίνουμε και οι δυο wirelessly και θέλω να ξέρω αν π.χ. μπορώ να σετάρω το router έτσι ώστε να κατεβάζω εγώ με ταχύτητα π.χ. 60/40 (εις βάρος της κόρης μου :).:p

dpa2006
14-01-11, 00:52
δυστυχώς δεν μπορείς να δώσεις προτεραιότητα στο Α pc από το Β pc.μπορεις να δωσεις προτεραιότητα σε υπηρησίες π.χ download έναντι voip τηλεφωνιας
δες το θέμα QoS σε Thomson TG585v7 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3706227&postcount=2)
εναλλακτικά αυτό μπορείς να το κάνεις με software π.χ. δες για το netlimiter (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=428275) στα downloads
δες εναλλακτικά:
Καποιο εναλλακτικο προγραμμα για NEtlimiter??? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19772)
γενικά δεν βλέπω καλές κριτικές για προγράμματα τέτοιου τύπου και τα ρουτερ που υποστηρίζουν τη δυνατότητα αυτή είναι ακριβά.

Antonis_089
17-01-11, 16:38
Παιδια εγω θελω να αγορασω ενα τετοιο ρουτερ το Μπαοθτεκ ειναι προβλιματικο
Που θα βρω ?
Στα Χανια στον ΟΤΕ δεν εχει ....
Εχω Conn X 24 mb/s

slayerjohnny18
17-01-11, 23:04
γεια σας παιδια.γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να κλειδώσω το interface??δηλ οταν κάποιος πληκτρολογεί 192.168.1.254 να ζητάει username και password.ευχαριστώ

Seitman
18-01-11, 08:18
Toolbox -> User Management
Εκεί αλλάζεις τις ρυθμίσεις

KeRMiT75
07-02-11, 08:41
Καλημέρα συμφορουμίτες,

αν ρυθμίσω το Τhomson ως καθαρό Modem (bridged mode), και το συνδέσω με ένα Router, μπορώ να επικοινωνήσω με το Modem, για να δω στατιστικά γραμμής και να κάνω αλλαγές στο CLI;

nikolas_23
12-03-11, 03:30
Καλημερα θα ηθελα τη γνωμη σας ειδα στο site της forthnet αυτο:Οι χρήστες ADSL που είστε κάτοχοι του Thomson TG 585 v7 με firmware 7.4.2.7 ή με firmware 7.4.4.7
συνίσταται να κάνετε αναβάθμιση στην νεότερη έκδοση 8.2.7.7 και το εκανα με το που περασα λοιπον το 8.2 ειχα μεσα σε μιση ωρα πανω απο 15 αποσυχγρονισμους με την εξυπηρετηση που μιλησα δε μπορουσαν να καταλαβουν γιατι και επισης εγω δεν κρατησα το προηγουμενο μπακ απ ουτε εκεινοι ειχαν να μου το στειλουν παλι εχετε καμια ιδεα γιατι το κανει?

Seitman
12-03-11, 08:30
Δοκίμασε να ξαναπεράσεις το προγούμενο firmware. Θα το βρεις στο http://leoforeia.gr/thomson/.

Τώρα γιατί έχεις αυτά τα προβλήματα δεν ξέρω. Εγώ που πέρασα το 8.2.7.7 δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που "παίξει" καλύτερα το 585ν7.

miltmaster
13-03-11, 12:16
εβαλα το 8.2.7.7 και ολα μια χαρα κανενα προβλημα ( TG585 v7 router)

@ ADSLgr.com All rights reserved.