PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19

Τσε
14-03-11, 16:53
Παιδια ειμαι στην θεια μου και εχει ενα TG585 v7 7.4.2.7 και οταν παω να το κανω Update μου λεει το Setup οτι δεν το βρισκει. Ακολουθω της οδηγιες που εχει η forthnet στο zip αλλα δεν καταφερνων κατι.
Εχετε κατι να προτεινετε ?

Α μου λεει στης οδηγιες να κανω ρεσετ το μοδεμ. Μετα τι κανω παω στο pc και αρχιζω το setup hη βαζω παλι τους κωδικους και μετα κανω το setup ?

Seitman
14-03-11, 16:58
Θα έλεγα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του upgrade wizard από το http://leoforeia.gr/thomson/

chrkon
14-03-11, 17:06
Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος πως μπορώ να τo ένεργοποιησω μόνο σαν access point και ταυτόχρονα να παίρνει IP από τον DHCP server ώστε να μπορω να του κάνω management???

Τσε
14-03-11, 17:35
Θα έλεγα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του upgrade wizard από το http://leoforeia.gr/thomson/

Ουτε και με αυτο το βρισκει.

Επισης αμα ξερει καποιος ηθελα να μου πει και πως κανουμυ σωστα port forward θυρες για το PES 2011 γτ δεν μπορω να τα καταφερω. Εκανα οτι ελεγε στο portforward.com εκανα και ενα απλο forward ( γτ στο portforward μου ελεγε να βαλω 3-4 θυρες) στην θυρα 5739 αλλα παλι μου βγαζει μυνημα στο παιχνιδι :

Δεν μπορείτε να παίξετε σε αυτή τη λειτουργία λόγω των περιορισμών που επιβάλλουν στη συνδεσή σας οι συσκευές δικτύωσης που χρησιμοποιείτε. Μπορείτε να παίξετε μόνο σε ένας εναντίον ενός(αγώνας κατάταξης) στο Γρήγορο Αγώνα.
Το θέμα αυτό μπορεί να λυθεί εάν συνδέσετε το υλικό σας απευθείας στο Διαδίκτυο ή εάν διαμορφώσετε τη σησκευή δικτύωσης σας όπως ο δρομολογητής σας.
Εφαρμογή DMZ, αντιστοίχησης θύρας, ρύθμισης πίνακα NAT και άλλων ρυθμίσεων δρομολογητή στο PC σας. Τα εκάστοτε συυστήματα ενδέχεται να χρησιμοποιούν διαφορετική ορολογία.

Seitman
14-03-11, 17:38
Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία έκανες επαναφορά του router στις εργοστασιακές ρυθμίσεις?

chrkon
14-03-11, 17:47
Ουτε και με αυτο το βρισκει.

Επισης αμα ξερει καποιος ηθελα να μου πει και πως κανουμυ σωστα port forward θυρες για το PES 2011 γτ δεν μπορω να τα καταφερω. Εκανα οτι ελεγε στο portforward.com εκανα και ενα απλο forward ( γτ στο portforward μου ελεγε να βαλω 3-4 θυρες) στην θυρα 5739 αλλα παλι μου βγαζει μυνημα στο παιχνιδι :

Δεν μπορείτε να παίξετε σε αυτή τη λειτουργία λόγω των περιορισμών που επιβάλλουν στη συνδεσή σας οι συσκευές δικτύωσης που χρησιμοποιείτε. Μπορείτε να παίξετε μόνο σε ένας εναντίον ενός(αγώνας κατάταξης) στο Γρήγορο Αγώνα.
Το θέμα αυτό μπορεί να λυθεί εάν συνδέσετε το υλικό σας απευθείας στο Διαδίκτυο ή εάν διαμορφώσετε τη σησκευή δικτύωσης σας όπως ο δρομολογητής σας.
Εφαρμογή DMZ, αντιστοίχησης θύρας, ρύθμισης πίνακα NAT και άλλων ρυθμίσεων δρομολογητή στο PC σας. Τα εκάστοτε συυστήματα ενδέχεται να χρησιμοποιούν διαφορετική ορολογία.

Για αυτό που λες ένα παληκάρι πριν κάτι μέρες δημοσιεύσε μια εντολή που δίνεις από την κονσόλα του router φτιάχνει το θέμα με το NAT restrict...αλλά δε μπορω να βρω το topic...:wall:

To βρήκα: Λύση στο NAT Strict των TG585 v7 router (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3934649#post3934649)

Τσε
14-03-11, 17:57
Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία έκανες επαναφορά του router στις εργοστασιακές ρυθμίσεις?

Ναι αλλα οπως ρωτησα μετα τι κανω ? Βαζω του κωδικους και μετα κανω το setup η χωρις πειραξω τιποτα κανω το setup ?

Seitman
14-03-11, 18:08
Επαναφορά και κάνεις upgrade.

Τσε
14-03-11, 18:14
Για αυτό που λες ένα παληκάρι πριν κάτι μέρες δημοσιεύσε μια εντολή που δίνεις από την κονσόλα του router φτιάχνει το θέμα με το NAT restrict...αλλά δε μπορω να βρω το topic...:wall:

To βρήκα: Λύση στο NAT Strict των TG585 v7 router (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3934649#post3934649)

Φιλε χιλια thanks !!!!!!!!!

Ok seitman θα ξαναδοκιμασω και θα σου πω.

KeRMiT75
14-03-11, 20:10
Παιδια ειμαι στην θεια μου και εχει ενα TG585 v7 7.4.2.7 και οταν παω να το κανω Update μου λεει το Setup οτι δεν το βρισκει. Ακολουθω της οδηγιες που εχει η forthnet στο zip αλλα δεν καταφερνων κατι.
Εχετε κατι να προτεινετε ?


Πολλές φορές όταν δεν το βρίσκει, έχει πρόβλημα με το path. Δεν έχω υπόψη μου τις οδηγίες της forthnet, αλλά προσπάθησες να αποσυμπιέσεις το firmware και το setup στο c:\ (π.χ. c:\thomson) και να το τρέξεις από εκεί;

........Auto merged post: KeRMiT75 πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος πως μπορώ να τo ένεργοποιησω μόνο σαν access point και ταυτόχρονα να παίρνει IP από τον DHCP server ώστε να μπορω να του κάνω management???

Λογικά, αν το δουλέψεις σε bridged mode και το έχεις στήσει το ασύρματο εκ των προτέρων, θα λειτουργεί σαν access point, αλλά δεν ξέρω αν θα παίρνει ip για να του μιλήσεις.

Αν το δοκιμάσεις, ενημέρωσέ μας παρακλαώ, γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει ως λειτουγία.

chrkon
15-03-11, 10:50
Λογικά, αν το δουλέψεις σε bridged mode και το έχεις στήσει το ασύρματο εκ των προτέρων, θα λειτουργεί σαν access point, αλλά δεν ξέρω αν θα παίρνει ip για να του μιλήσεις.

Αν το δοκιμάσεις, ενημέρωσέ μας παρακλαώ, γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει ως λειτουγία.

Το θέμα είναι οτι σε any-mode δουλεύει , αλλά πρέπει πρώτα να το κάνεις default μετά να το συνδέσεις με ένα straight utp στο pc μετά να μπείς να του βάλεις key κλπ. να του βγάλεις τον dchp server (το δικό του) από κει και ύστερα δουλεύει κανονικά σαν access point στο δίκτυο ΑΛΛΑ δεν αφήνει o DHCP για κάποιο λόγο να πάρει το ίδιο το device IP...Υποψιάζομαι πως πρέπει να πάρει uplink από τη θύρα τους ADSL , άλλα με τηλεφωνικό καλώδιο uplink ? Με την καμμία...:hmm:

KeRMiT75
15-03-11, 18:18
Το θέμα είναι οτι σε any-mode δουλεύει , αλλά πρέπει πρώτα να το κάνεις default μετά να το συνδέσεις με ένα straight utp στο pc μετά να μπείς να του βάλεις key κλπ. να του βγάλεις τον dchp server (το δικό του) από κει και ύστερα δουλεύει κανονικά σαν access point στο δίκτυο ΑΛΛΑ δεν αφήνει o DHCP για κάποιο λόγο να πάρει το ίδιο το device IP...Υποψιάζομαι πως πρέπει να πάρει uplink από τη θύρα τους ADSL , άλλα με τηλεφωνικό καλώδιο uplink ? Με την καμμία...:hmm:

Με device εννοείς το thomson, σωστά; Αν είναι έτσι νομίζω πως το access point λειτουργεί απλά σαν switch οπότε δεν παίρνει ip (υποθέτω πως λειτουργεί στο data link layer). Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

chrkon
15-03-11, 18:21
Αν δούλευε σαν switch καλά θα τανε , φοβάμαι πως δουλέυει απλά σαν...hub:tooth

BigRed
15-03-11, 19:51
Έχω μια απορία...κ' συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου...:whistle:
Μπορεί αυτό το ρούτερ να γίνει κ' receiver????:hmm:
Δηλαδή... αντί να στέλνει, να δέχεται σήμα????

KeRMiT75
15-03-11, 20:46
Έχω μια απορία...κ' συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτησή μου...:whistle:
Μπορεί αυτό το ρούτερ να γίνει κ' receiver????:hmm:
Δηλαδή... αντί να στέλνει, να δέχεται σήμα????

Όχι, αυτό δεν το κάνει.

polakis
26-03-11, 19:07
Παιδιά παρακαλώ βοήθεια...

Έκανα update το 585v7 και τώρα μου ζητάει username και password.Βάζω Administrator και κενό και μου λέει ότι είναι λάθος! Βοήθεια γιατί δεν μπορώ να μπω στο ΝΕΤ!!!

deniSun
26-03-11, 22:58
Παιδιά παρακαλώ βοήθεια...

Έκανα update το 585v7 και τώρα μου ζητάει username και password.Βάζω Administrator και κενό και μου λέει ότι είναι λάθος! Βοήθεια γιατί δεν μπορώ να μπω στο ΝΕΤ!!!

Ποιο fw έβαλες;

lost10
03-04-11, 18:21
Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ εδώ και αρκετούς μήνες και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Υπάρχει όμως κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως για λόγους ανησυχίας για την ακτινοβολία. Οταν το wireless είναι κλειστό (το τρίτο λαμπάκι) η συσκευή δεν εκπέμπει καμία ακτινοβολία η απλά δεν επιτρέπει να είναι φανερό το ασύρματο δίκτυο σε συσκευές που επιχειρούν να συνδεθούν;

predactor
04-04-11, 14:03
Mακραν το καλυτερο που ειχα!!!!

vothros
09-04-11, 15:07
Πήρα πρόσφατα από έναν φίλο το συγκεκριμένο ρούτερ με το firmware 8.2.7.7 (όπως προτείνει η forthnet να βάλουμε) το σέταρα (ελπίζω σωστά) αλλά έχω ένα πρόβλημα με το wi-fi του. Προσπαθώ να μπω από λάπτοπ να χρησιμοποιήσω το wi-fi του και δεν συνδέεται και αρχίζει και κάνει κάτι τρελά το ρούτερ (αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του και κάνει επανεκκίνηση!).Αυτό το κάνει μόνο όταν πάω να συνδεθώ από λάπτοπ στο wi-fi του!
Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει αυτό? Ορίστε και οι ρυθμίσεις που έχει για το wireless (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=86198&stc=1&d=1302350411)!

Και μία ακόμη ερώτηση, το ότι μου βγάζει unknown για την θύρα ethernet είναι οκ ή δεν έχω κάνει κάτι σωστά? φώτο (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=86197&stc=1&d=1302350411)

deniSun
10-04-11, 10:47
Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ εδώ και αρκετούς μήνες και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Υπάρχει όμως κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως για λόγους ανησυχίας για την ακτινοβολία. Οταν το wireless είναι κλειστό (το τρίτο λαμπάκι) η συσκευή δεν εκπέμπει καμία ακτινοβολία η απλά δεν επιτρέπει να είναι φανερό το ασύρματο δίκτυο σε συσκευές που επιχειρούν να συνδεθούν;

Όταν κλείνεις το ασύρματο το αντίστοιχο led σβήνει και φυσικά δεν εκπέμπει καμιά ακτινοβολία το ρούτερ.
Ακόμα και να εκπέμπει δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας.
Εκτός αυτού σκέψου ότι και ο διπλανό σου που μπορεί να έχει ασύρματο το σήμα από το ασύρματο ρούτερ του φτάνει μέχρι σε εσένα.

........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πήρα πρόσφατα από έναν φίλο το συγκεκριμένο ρούτερ με το firmware 8.2.7.7 (όπως προτείνει η forthnet να βάλουμε) το σέταρα (ελπίζω σωστά) αλλά έχω ένα πρόβλημα με το wi-fi του. Προσπαθώ να μπω από λάπτοπ να χρησιμοποιήσω το wi-fi του και δεν συνδέεται και αρχίζει και κάνει κάτι τρελά το ρούτερ (αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του και κάνει επανεκκίνηση!).Αυτό το κάνει μόνο όταν πάω να συνδεθώ από λάπτοπ στο wi-fi του!
Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει αυτό? Ορίστε και οι ρυθμίσεις που έχει για το wireless (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=86198&stc=1&d=1302350411)!

Και μία ακόμη ερώτηση, το ότι μου βγάζει unknown για την θύρα ethernet είναι οκ ή δεν έχω κάνει κάτι σωστά? φώτο (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=86197&stc=1&d=1302350411)

Δοκίμασε να περάσεις ξανά το fw

vothros
10-04-11, 14:40
Δοκίμασε να περάσεις ξανά το fw

Μήπως αν έβαζα άλλο firmware θα ήταν καλύτερα? Μήπως είναι προβληματικό αυτό το firmware με το wi-fi?

Seitman
11-04-11, 08:52
Για αρχή θα σου έλεγα να δοκιμάσεις μόνο με WPA-2 encryption και αν δε δουλέψει άλλαξε κανάλι εκπομπής στο ασύρματο. Άλλαξε το channel selection σε manual και "παίξε" με τους αριθμούς των καναλιών. Συνήθως τα 9-12-13 είναι καθαρά.

Roronoa
11-04-11, 13:03
Ίσως έχει αναφερθεί ξανά αυτό, οπότε με συγχωρείτε προκαταβολικα:
Έχω το Thomson TG585 v7, και έχω ένα πρόβλημα με την λειτουργία wireless. Αυτή τη στιγμή το τρέχω σαν Access point (bridge) και όχι ως modem-router. Προσπαθώ να απενεργοποιήσω την λειτουργία wireless αλλά δεν βλέπω πουθενά αυτή την επιλογή. Στο μενου για το wireless δεν έχει κάτι και το κουμπί που έχει η συσκευή μπροστά δεν είναι για αυτή τη δουλειά από ότι έχω ψάξει στο manual του.
Γνωρίζει κάποιος πως απενεργοποιείται;

Seitman
11-04-11, 13:33
Στο μήνυμα #769 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4073890&postcount=769). Η δεύτερη εικόνα απεικονίζει τη σελίδα με τις ρυθμίσεις του ασύρματου. Είναι η πρώτη γραμμή "Interface Enabled". Αν είναι τικαρισμένο είναι ανοιχτό το ασύρματο, αν όχι είναι κλειστό.

deniSun
12-04-11, 12:00
Μήπως αν έβαζα άλλο firmware θα ήταν καλύτερα? Μήπως είναι προβληματικό αυτό το firmware με το wi-fi?

Δουλεύω με το συγκεκριμένο fw από την στιγμή που βγήκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

vothros
12-04-11, 15:29
Λοιπόν, ξαναέβαλα το firmware όπως μου είπατε, άλλαξα και τα κανάλια, άλλαξα και το encryption,πάλι τα ίδια, με το που πάω να συνδεθώ στο wi-fi το ρούτερ τρελαίνεται(κι εγώ μαζί),κολλάει και τρώει restart.Μήπως να δοκίμαζα να κάνω ένα downgrade firmware?
Κι αν ναι, ποιό να βάλω? Αλλιώς θα το πετάξω από τον 3ο όροφο και θα γυρίσω στο Siemens το "τηγανίζω αυγά άμα λάχει".

Seitman
12-04-11, 16:12
Δοκίμασε να περάσεις κάποιο από τα user.ini που έχει φτιάξει ο master-στα-thomson cmaniac. Θα τα βρεις στο http://leoforeia.gr/thomson/

Πας στο Thomson_Firmware_Compilation/ μετά στο Others -> Custom Config.

Κατεβάζεις και δοκιμάζεις.

vothros
12-04-11, 16:20
Δοκίμασε να περάσεις κάποιο από τα user.ini που έχει φτιάξει ο master-στα-thomson cmaniac. Θα τα βρεις στο http://leoforeia.gr/thomson/

Πας στο Thomson_Firmware_Compilation/ μετά στο Others -> Custom Config.

Κατεβάζεις και δοκιμάζεις.

Το ένα που έχει είναι για connex tv και έχει κι ακόμα ένα.Προφανώς αυτό θα βάλω.
Αλλά πως το βάζω? :hmm:

Seitman
12-04-11, 16:40
Κατεβάζεις αυτό που θέλεις. Και μετά κάνεις restore configuration διαλέγοντας αυτό που κατέβασες. :oneup:

Home > Thomson Gateway > Configuration

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 15 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α! Και αφού περάσεις το καινούργιο user.ini, μην ξεχάσεις να κάνεις επανεκκίνηση στο router.

vothros
12-04-11, 16:52
Κατεβάζεις αυτό που θέλεις. Και μετά κάνεις restore configuration διαλέγοντας αυτό που κατέβασες. :oneup:

Home > Thomson Gateway > Configuration

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 15 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α! Και αφού περάσεις το καινούργιο user.ini, μην ξεχάσεις να κάνεις επανεκκίνηση στο router.

Καλά μιλάμε Seitman είσαι φοβερός! Επιτέλους δούλεψε το ρημάδι! :oneup:
Υπάρχει ένα ΑΛΛΑ όμως! Στην αρχή ήταν ξεκλείδωτο το wi-fi και έμπαινε κανονικά.Μετά δοκίμασα να βάλω και κωδικό και να βάλω WPA+WPA2 κι εκεί έκανε τα ίδια!
Το αλλάζω σε σκέτο WPA2 και δουλεύει κανονικά.Κι έχω δύο ερωτήσεις πάνω σε αυτό.
1)Μήπως ξέρεις γιατί δεν το δέχεται σε WPA+WPA2 και τί είναι καλύτερο απο τα δύο?
2)Στο Home Network, στο Ethernet δεξιά,ακόμα μου το βγάζει ως unknown....... (όπως στην φωτογραφία που ανέβασα πιο πάνω). Είναι εντάξει αυτό ή δεν θα πρεπε να το βγάζει έτσι?Σε σένα πως το βγάζει?

Seitman
12-04-11, 16:59
1) Μάλλον δεν υποστηρίζεται από τη συσκευή (κάρτα δικτύου πχ) ή από το λειτουργικό. Σαφώς και το WPA-2 είναι καλύτερο.
2) Δεν είναι τίποτα δραματικό αυτό το unknown, είναι το αναγνωστικό των συσκευών που είναι συνδεμένες στο router, ακολουθούμενο από την MAC address. Μπορείς να το αλλάξεις αν θέλεις κάνοντας κλικ επάνω του και μετά configure για να του δώσεις κάποιο όνομα και να ορίσεις αν πρόκειται για desktop, laptop κτλ. :oneup:

vothros
12-04-11, 17:08
Ευχαριστώ! Αν και το 'κανα κι αυτό με το που άλλαξα το όνομα έκανε restart το ρούτερ και δεν κράτησε το όνομα!Τί να πω...πεισματάρικο ρούτερ... Πάω για port forwarding τώρα, εντάξει,αυτό ξέρω πως γίνεται! :p

Seitman
12-04-11, 17:14
Αν θυμάμαι καλά, για να κρατήσει το όνομα θα πρέπει να είναι "τσεκαρισμένο" το use always same IP.

vothros
12-04-11, 17:24
Αν θυμάμαι καλά, για να κρατήσει το όνομα θα πρέπει να είναι "τσεκαρισμένο" το use always same IP.

Δεν έχει τέτοια επιλογή αλλά τώρα το ξανάκανα και το πήρε κανονικά! Ότι να 'ναι! :bless:

kosmas81
14-04-11, 00:43
Mπορώ να λειτουργήσω το thomson ως αccess point?Έχω εσωτερική καλωδίωση δικτύου sto σπίτι κι έχω το ενσύρματο router στο υπόγειο.Πώς γίνεται να το βάλω σε μπρίζα δικτύου και να πάρει internet από το μόντεμ κάτω ώστε να εκπέμψει ασύρματα?

nikosxeng
20-04-11, 00:30
στο tg585 με wep κλειδωμα, απο το κιινητο το βλεπει αλλα δεν με αφηνει να μπω, βαζω τον κωδικο σωστα...

........Auto merged post: nikosxeng πρόσθεσε 76 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν μπορει να παρει αυτοματα την ΙΡ την βαζω χειροκινητα, αλλα στο τριτο και το DNS τι να βαλω στο τελος;

nikosxeng
23-04-11, 15:58
τελικα η βλακει οτι εβαζα τον κωδικο 1234567890123 κι οχι τοπυ router...

FiKiFiKi
23-04-11, 19:20
Καλησπέρα σας, πως μπορώ να προγραμματίσω το κουμπί του ρούτερ έτσι ώστε να λειτουργεί ως διακόπτης on-off του wireless;;;;

kosmas81
27-04-11, 13:23
Ξέρει κανείς πώς αλλάζω την ip τoy router στην v8?

Seitman
27-04-11, 13:28
Ρίξε μια ματιά σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=499408).

kitinplus4
26-05-11, 11:39
Καλησπέρα σας, πως μπορώ να προγραμματίσω το κουμπί του ρούτερ έτσι ώστε να λειτουργεί ως διακόπτης on-off του wireless;;;;

Kαλημέρα,
μια φίλη μου έδωσε ένα 585 v7 που της περισσευε απο συνδεση με ΟΤΕ (εχει επανω το logo OTE Conn-X) γιατι μου γυαλισε η δυνατοτητα να μπορω ν'ανοιγω και να κλεινω το wireless απλα πατωντας το κουμπι μπροστα. Απ' οτι διαβασα εδω ομως αυτη η λειτουργια καταργειται με τα firmware 8 κι εχω μερικες αποριες. Τα firmware 8.x.x μπαίνουν στο v7 που εχω εγω ή απευθυνονται μονο στο 585 v8; Αν μπαίνουν οντως, υπάρχει τρόπος με κάποια επιλογη στο configuration ή κάποιο telnet command να επαναφέρω αυτή τη λειτουργία ή για να την κρατήσω πρέπει να μείνω στο τελευταίο firmware 7.x.x.x (αλήθεια, ποιο ειναι το τελευταιο 7;); Έχω εδω και χρονια ενα Linksys WAG200G αλλα ειναι μαζοχα να πρεπει ν'αναβεις τον υπολογιστη για ν'ανοιξεις το ασυρματο οταν θες να δεις ενα πραγματακι απο το κινητο και το κουμπι μπροστα στο 585 μ'εψησε.

deniSun
26-05-11, 14:00
Άλλα είναι τα fw του ν7 και άλλα του ν8.
Έχει η σειρά 8 fw 8.x.x.x
Δες εδώ (http://leoforeia.gr/thomson/)

kitinplus4
26-05-11, 15:48
α οκ ευχαριστω, ξερει κανεις τι γινεται με το wireless button στα 8.x.x.x firmwares του 585 v7? Αν μπορουμε καπως να το ξανακανουμε on/off για το wireless?

Rezwalker
31-05-11, 01:56
Γνωριζει κανεις να μου πει με ποιο firmware ειναι συμβατο το dmt tool; (TG585 v7)
Παντως με την 7.4.3.2 που ειχα, αλλα και με την 8.2.2.7 που αναβαθμισα δεν υποστιριζονται μου γραφει..
Με ενδιαφερει να χαμηλωσω το snr..

[Insomniac]
31-05-11, 02:40
Δεν χαμηλώνει το SNRM με τα thomson v7.

Seitman
31-05-11, 07:37
Δεν υποστηρίζεται μείωση του snr στο 585 φίλε μου.

Με πρόλαβε ο [Insomniac], δεν είδα ότι είχε ήδη απαντήσει :oops:

Rezwalker
31-05-11, 13:57
@Seitman & [Insomniac] Ευχαριστω για τις απαντησεις
Και πανω που σκεφτομουν να φλασαρω το ενα firmware μετα το αλλο μεχρι να βρω το συμβατο, με προλαβατε :p
:respekt:

vothros
05-07-11, 17:13
Μετά από τις διακοπές της ΔΕΗ αυτές τις μέρες (έτυχε 2 φορές να πέσει το ρεύμα με ανοιχτό pc και ρούτερ), το ρούτερ μου για να συνδεθεί στο ίντερνετ πρέπει να ανοίξω τον Firefox, να μπω στο μενού του και να πατήσω connect. Πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό?
Όλα είναι απείραχτα κι όμως δεν συνδέεται, πρέπει να μπαίνω κάθε φορά στο μενού του πλέον για να με συνδέσει στο ίντερνετ.

Seitman
05-07-11, 17:32
Με επανεκκίνηση (εκτός από τη διακοπή ρεύματος) έχεις δοκιμάσει?

Και έλεγξε στη διαδρομή Home > Broadband Connection > Internet Services > Internet > Details, αν το Connection mode είναι Always on

@ ADSLgr.com All rights reserved.