PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19

vothros
05-07-11, 17:49
Με επανεκκίνηση (εκτός από τη διακοπή ρεύματος) έχεις δοκιμάσει?

Και έλεγξε στη διαδρομή Home > Broadband Connection > Internet Services > Internet > Details, αν το Connection mode είναι Always on

Όταν λες επανεκκίνηση εννοείς να κλείσω και να ανοίξω το ρούτερ? Γιατί ούτως ή άλλως το κλείνω το ρούτερ το βράδυ και το ανοίγω το πρωί μετά.
Το "Connection mode" είναι Always on, μόλις το τσέκαρα.Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση..!

Seitman
05-07-11, 17:51
Παράξενο...

Πάρε ένα backup τις ρυθμίσεις σου, κάνε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, restore τις ρυθμίσεις και επανεκκίνηση ξανά.

vothros
05-07-11, 18:05
Παράξενο...

Πάρε ένα backup τις ρυθμίσεις σου, κάνε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, restore τις ρυθμίσεις και επανεκκίνηση ξανά.

Δεν έχω κάνει ποτέ backup με αυτό το ρούτερ, θα κρατήσει και τις πόρτες που έχω για κάποια παιχνίδια ?

Thomson Gateway=>Configuration=>Save or Restore Configuration ???? Εκεί πάω?

Seitman
05-07-11, 18:10
Ναι. Κάνεις πρώτα save. Θα "αποθηκεύσει" ότι ρυθμίσεις έχεις κάνει.

vothros
05-07-11, 18:19
Ναι. Κάνεις πρώτα save. Θα "αποθηκεύσει" ότι ρυθμίσεις έχεις κάνει.

Διορθώθηκε! Το κλεισα κιόλας και το ξανάνοιξα και μπαίνει μόνο του, όπως παλιά!
Να 'σαι καλά ρε Seitman! :oneup:

Seitman
05-07-11, 18:28
Τίποτα. Να 'σαι καλά http://www.en.kolobok.us/smiles/standart/thank_you2.gif

Jackvlack7
22-10-11, 13:43
Γεια σας παίδες.Είμαι καινούργιος στο site κ θα ήθελα αν έχετε τον χρόνο να με βοηθήσετε.Εχω και εγω το συγκεκριμένο μοντέλο και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί αντιμετοπίζω πρόβλημα στο να συνδεθω με το pc μου μεσο wireless.Μεσω ethernet ειναι ολα οκ αλλα επειδη θέλω να απομακρύνω το router απο το pc για να το βάλω κοντα στο ps3 που εχω ωστε να μπαινω κ εκει στο ιντερνετ δεν εχω αυτη τη δινατοτητα.Να σημειώσω οτι το wireless δουλευει κανονικα αφου με αλλεσ συσκευεσ οπως ενα smartphone που εχω μπαινει κανονικα.Επίσης ολα τα λαμπακια ειναι κανονικα αναμμενα.Επίσης εχω χασει και τισ οδηγιες:whistle:.Ευχαριστω εκ των προταιρων

dimssp
17-11-11, 01:39
Καλησπερα σε ολους,
Υπαρχει δυνατοτητα να αλλαξω την κατασταση του router να ειναι μονο Client Mode??
Θελω με το Router να λαμβανω σημα μονο (ασυρματα) και να συνδεομαι στο router μεσω πορτας Ethernet.
Ευχαριστω.

bender
07-12-11, 01:36
Έλαβα το εν λόγω router με τη νέα μου σύνδεση, όντας ήδη κάτοχος του Netgear DGN2000. Μπορείτε να μου προτείνετε ποιο από τα δύο να κρατήσω; (όσο πρόχειρη και αν ακούγεται αυτή η ερώτηση)

Seitman
07-12-11, 08:42
Το 2000 :oneup:

mikedok2009
07-12-11, 18:51
μπορεί κάποιος να βοηθήσει πήρα το εν λογω router και δεν μπορω να μπω μου βγάζει ονομα χρήστη και κωδικό βάζω το Administrator με Α κεφαλαίο του έκανα reset και hard reset προσπάθησα πάλι και τίποτα.

Seitman
07-12-11, 19:45
Αν δε δουλεύει το Administrator & κενό password, δοκίμασε να δώσεις σαν password τον σειριακό αριθμό που θα βρεις σε αυτοκόλλητο στην κάτω μεριά του.

piterbull
11-12-11, 11:39
Καλημερα.Πριν απο μερικες μερες εβαλα κι εγω το εν λογω router.Πριν ειχα ενα usr 9112 με συνδεση forthnet και αν και κλειδωνε χαμηλα κατεβαζα διαφορα αρχεια κυριως απο greekddl με μεγαλες ταχυτητες(500-600kb\s).Απο την μερα που συνδεσα το thomson η κατασταση ειναι δραματικη,το πολυ 80-90kb\s.Δοκιμασα και απο ntua 200-250.Τι μπορει να φταιει;Αν μπορει καποιος να βοηθησει:)

kriti
11-12-11, 14:06
Αν αναβει κοκκινο το φωτακι power και κανενα αλλο φωτακι και δεν κανει ουτε reset μας αφησε χρονους το ρουτερακι?

Seitman
11-12-11, 14:13
Αν ανάβει μόνο κόκκινο power τότε :bless:

Δοκίμασε όμως να ξαναφλασάρεις το firmware. Βάλτο με το χέρι σε flash mode, πατώντας το reset μέχρι το power led να γίνει πορτοκαλί. Τρέχεις τον wizzard και περνάς το firmware.

kriti
11-12-11, 15:38
Αν ανάβει μόνο κόκκινο power τότε :bless:

Δοκίμασε όμως να ξαναφλασάρεις το firmware. Βάλτο με το χέρι σε flash mode, πατώντας το reset μέχρι το power led να γίνει πορτοκαλί. Τρέχεις τον wizzard και περνάς το firmware.

Θα το δοκιμασω.
Το firmware που θα το βρω?

firmware βρηκα,πορτοκαλι δεν γινεται κριμα και δεν το εχω δουλεψει σχεδον καθολου!

Seitman
11-12-11, 18:47
Αν δεν αλλάζει από κόκκινο, τότε να ζήσουμε να το θυμόμαστε...

bender
15-12-11, 00:45
Συνδέοντας στην άλλη τηλεφωνική πρίζα το netgear dgn2000 και κάποια στιγμή δοκιμάζοντας να τα λειτουργήσω ταυτόχρονα (από περιέργεια, τελικά δε συνδεόταν στο internet ούτε το ένα ούτε το άλλο) υπάρχει περίπτωση να "χάλασα" το thompson; Ρωτάω γιατί από χθες που το δοκίμασα, το thomspon σέρνεται (κυριολεκτικά) είτε ασύρματα είτε ενσύρματα, ενώ το netgear λειτουργεί με κανονική ταχύτητα... Τι μπορεί να συμβαίνει; Απλή σύμπτωση;

Seitman
15-12-11, 08:15
Δε νομίζω να έπαθε κάτι. Δοκίμασε να του κάνεις ένα reset.

vothros
20-12-11, 00:08
Seitman, θύμησε μου πως να κλείσω το wireless στο router! Ξέχασα! :p

Seitman
20-12-11, 08:46
:lol:

Στην αρχική οθόνη του interface, στα μεγάλα κουτιά στη μέση (όχι αριστερά της οθόνης), κάνεις κλικ στο wireless, configure, ξετικάρεις το interface enabled. :oneup:

vothros
20-12-11, 14:10
:lol:

Στην αρχική οθόνη του interface, στα μεγάλα κουτιά στη μέση (όχι αριστερά της οθόνης), κάνεις κλικ στο wireless, configure, ξετικάρεις το interface enabled. :oneup:

Αποστολή εξετελέσθη. Φχαριστώ! :p

Billykid
24-12-11, 14:23
Έχω το συγκεκριμένο ρουτερ (από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και έχω το εξής πρόβλημα! Δεν μπορώ να μπω με τον κωδικό (που έχω-έχουν αλλάξει) ούτε και με αυτόν του ρουτερ! Θα μπορούσα να τον αλλάξω και να βάλω κάποιον καινούριο?

Ευχαριστώ!

kriti
11-01-12, 18:12
Αν δεν αλλάζει από κόκκινο, τότε να ζήσουμε να το θυμόμαστε...
Σημερα το δοκιμασα ξανα και αναστηθηκε Λοιπον πως του αλλαζω firmware και ποιο προτεινεις?Εχει απο οτε και ειναι τουλαχιστον 3 ετων ξεχασμενο!

Seitman
11-01-12, 18:13
Εγώ έχω την 8.2.7.7.

daimonios
13-01-12, 15:51
Γεία σε όλους ,εχω μια σχετική απορία , αν κάποιος βρεί τον κωδικό του wifi μου, και συνδεθεί σε αυτό, παραλληλα συνδεθέι στην σελίδα του router . και γνωριζει το acount name / password .Μπορει πλέον να αλλάξει τις ρυθμίσεις του wifi και γενικά του internet μου ,σωστά ??

Seitman
13-01-12, 16:29
Του internet δεν θα αλλάξει, γιατί δεν έχει καμία ουσία η αλλαγή αυτή και αν τα πειράξει δε θα έχει και αυτός internet.
Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι κουτοπόνηροι αυτού του είδους, είναι να αλλάξουν το password για το interface του router ώστε να μην μπορείς, εσύ ο νόμιμος κάτοχος, να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του wifi και να τον αφήσεις με το... ποντίκι στο χέρι.

Οπότε κάνεις ένα hard reset το router, πιέζοντας και κρατώντας πατημένο το κουμπί του reset για 4-5 δευτερόλεπτα. Με αυτό τον τρόπο επανέρχονται οι εργοστασιακές ρυθμίσεις του router και μπορείς να το "σετάρεις" από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά "κλείδωσε" το wifi με wpa2 και καλό password.

Mi_ka
17-02-12, 03:09
Εγώ έχω την 8.2.7.7.

Μιας και έπεσε στα χέρια μου ένα τέτοιo v7 μηχανάκι, μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει αν υπάρχει άλλο νεώτερο firmware ή αν το 8.2.7.7.0 που μου λέει στο telnet είναι το πιο πρόσφατο?
Κάνα καραμπινάτο μπαγκ/ιδαιτερότητα που πρέπει να έχω κατά νου?
'στω!

Seitman
17-02-12, 08:35
Η τελευταία είναι η 8.2.7.7. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug.

alexalex65
18-02-12, 10:49
Εγώ πάλι με forthnet και 585v7, έβαλα την 8.2.7.7 της 4νετ και μετά το user.ini σου και έφτιαξα και το wireless on/off από το κουμπί. Αλλά κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις (όχι επανακινήσεις). Ειδικά όταν συνδέεται η TV (Samsung UE37c6600 με το δικό της USB Wi dongle) Σκέφτομαι να περάσω την R8.2.7 αλλά δεν ξέρω πιό .bli να χρησιμοποιήσω. (συγνώμη, τι είναι το ACS?)
Ευχαριστώ

Seitman
18-02-12, 10:53
Αποσυνδέεται από το ασύρματο δίκτυο ή από το internet;

alexalex65
18-02-12, 20:45
Αποσυνδέεται από το ασύρματο δίκτυο ή από το internet;

Από το Internet. Uptime δεν έχω δει πάνω από δύο ημέρες από τότε που έβαλα την 8.2.7.7

vothros
19-02-12, 00:39
Η τελευταία είναι η 8.2.7.7. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug.

Να σου πω εγώ ένα??? Όποτε κλείνω/ανοίγω το wi-fi τικάρωντας το "Interface Enabled" το ρούτερ τρώει restart. Στις 5 φορές, 4 κάνει επανεκίννηση από μόνο του.
Εννοείται πως κι εγώ έχω την 8.2.7.7. μιας κι εσύ μου 'χες πει τότε τι να κάνω, με φορτωμένο profile κιόλας. :tease:


Υγ. Κάνε κάτι! :p :hit:

Seitman
19-02-12, 17:00
Τι να πω ρε παιδιά...
Εκτός και αν τα ρουτέρια πάνε να πουν το ποίημα. Αυτό που έχω στο μαγαζί είναι βράχος, αλλά ένα 2ο που είχα για καβάντζα άρχισε να κάνει περίεργα και πήγε για ανακύκλωση...

GaleaNatur
27-02-12, 15:44
Έχω στο σπίτι 3 φορητούς υπολογιστές (των παιδιών) που συνδέονται με τον Thomson TG585 v7 που μου έδωσε πρόσφατα ο ΟΤΕ για αναβάθμιση από 2 σε 24mbps. Με τον παλιότερο router που είχα (πάλι έναν Thomson) όποτε ήθελα να μην αφήσω ένα από τους 3 υπολογιστές να μπαίνει ασύρματα στο internet πήγαινα στις ρυθμίσεις του ρουτερ και στο device διάλεγα τον υπολογιστή που ήθελα να αποσυνδέσω πήγαινα στο configure και εκεί που έλεγε allowed on wlan το απενεργοποιούσα και έτσι έβγαζα εκτός της ασύρματης σύνδεσης τον συγκεκριμένο υπολογιστή. Με τον καινούργιο ρουτερ Thomson TG585 v7 το κομβίο allowed on wlan δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί (είναι γκρίζο και τσεκαρισμένο μόνιμα). Πως μπορώ να παρέμβω ούτως ώστε να κάνω ενεργό αυτό το κομβίο για να μπορώ να έχω τον έλεγχο για κάθε ένα υπολογιστή ξεχωριστά; Τώρα αναγκάζομαι να αποκλείω όλους κάθε φορά από το ασύρματο δίκτυο όταν θέλω πχ να βάλω τιμωρία σε ένα παιδί μου να μην μπει στο internet γιατί δεν έχει προηγουμένως διαβάσει.
Ευχαριστώ.

επαναφερω αυτη την πολυ παλια ερωτηση μηπως μπορει να βοηθησει... :) για v8

halman
19-03-12, 11:23
επαναφερω αυτη την πολυ παλια ερωτηση μηπως μπορει να βοηθησει... :) για v8

Και εγώ έχω το v8, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει?

zaras27
30-03-12, 11:15
Φίλοι μου θέλω να ρωτήσω το εξής

Εχω σαν κύριο μόντεμ ένα fritzbox 7170 Annex B στο σαλόνι και έχει η γυναίκα μου ενα PC στο άλλο δωμάτιο αλλά με το στικάκι της fritz έχω αποσύνδεση και δεν λέει .
Σκεφτηκα λοιπόν πριν πάρω powerline να χρησιμοποιήσω το 585v7 που κάθεται .

Μπορεί λοιπον το μοντεμ να κανει εκεί δουλειά ? Και αν ναι πως γίνεται αυτό ? υπάρχει οδηγός πουθενα πως να το κάνω ?

Seitman
30-03-12, 11:19
Προσπάθησες να δοκιμάσεις διαφορετικά κανάλια εκπομπής στο ασύρματο; Τη σχετική ρύθμιση θα την βρεις στις ρυθμίσεις wifi στο fritz. Δοκίμασε πρώτα τα κανάλια 1, 5, 9, 13. Αν δεν έχεις και πάλι σταθερότητα με κάποιο από αυτά, δοκιμάζεις και στα υπόλοιπα.

zaras27
30-03-12, 11:45
Προσπάθησες να δοκιμάσεις διαφορετικά κανάλια εκπομπής στο ασύρματο; Τη σχετική ρύθμιση θα την βρεις στις ρυθμίσεις wifi στο fritz. Δοκίμασε πρώτα τα κανάλια 1, 5, 9, 13. Αν δεν έχεις και πάλι σταθερότητα με κάποιο από αυτά, δοκιμάζεις και στα υπόλοιπα.To ιδιο καναλι πρεπει να εχει και το 585 ?

Seitman
30-03-12, 11:56
Δοκίμασε για αρχή να παίξεις με τα κανάλια με την υπάρχουσα συνδεσμολογία.
Αν έχεις πάλι πρόβλημα, θα πρέπει να περάσεις την έκδοση 7.4.2 του firmware που υποστηρίζει WDS και να το παραμετροποιήσεις κατάλληλα.

deniSun
30-03-12, 16:24
Φίλοι μου θέλω να ρωτήσω το εξής

Εχω σαν κύριο μόντεμ ένα fritzbox 7170 Annex B στο σαλόνι και έχει η γυναίκα μου ενα PC στο άλλο δωμάτιο αλλά με το στικάκι της fritz έχω αποσύνδεση και δεν λέει .
Σκεφτηκα λοιπόν πριν πάρω powerline να χρησιμοποιήσω το 585v7 που κάθεται .

Μπορεί λοιπον το μοντεμ να κανει εκεί δουλειά ? Και αν ναι πως γίνεται αυτό ? υπάρχει οδηγός πουθενα πως να το κάνω ?

Ελέγχεις αν είναι θέμα απόστασης ή παρεμβολών.
Για να δεις τι παίζει στον χώρο σου τρέχεις το inSSIDer και βλέπεις πόσα δίκτυα υπάρχουν στο ίδιο κανάλι εκπομπής με εσένα.
Αν υπάρχουν πολλά αλλάζεις κανάλι.
Βλέπεις επίσης και το ένταση του ασύρματου δικτύου σου.
Το ν7 παίζει b/g που σημαίνει ότι έχει περιορισμένη εμβέλεια.
Το ν8 παίζει και /n που σημαίνει μεγαλύτερη εμβέλεια.
Και τα δύο έχουν ασθενές σήμα στο ασύρματο που παίζει αρκετά.

Όσο για το powerline...
Για να παίξει θέλει οι μπρίζες που συνδέεις να είναι στην ίδια φάση.
Αν έχει τριφασικό ρεύμα θα πρέπει να το ελέγξεις.

healler
30-03-12, 17:01
Όσο για το powerline...
Για να παίξει θέλει οι μπρίζες που συνδέεις να είναι στην ίδια φάση.
Αν έχει τριφασικό ρεύμα θα πρέπει να το ελέγξεις.


Και σε τριφασικό υπάρχει η λύση της Devolo (www.devolo.gr). Τα powerplugs της devolo παιζουν εγγυημένα σε τριφασικό.
Νομιζω οτι θα τα βρεις στο σκρουτζ και στα mediamarkt καθως πριν απο λίγες μερες διαβασα οτι ξεκίνησαν συνεργασία.

Εγω τα έφερα απο το amazon.de καθώς είχαν 50% εκπτωση για μια μονο ημερα πριν 3 εβδομάδες

Βασικα καταθετω την αποψη οτι προσκυνω τους ...Γερμανους που εφτιαξαν τα devolo καθώς καταφερα να μετφερω το iptv σημα του ΟΤΕ απο τη μια ακρη του σπιτιου στην αλλη χωρίς προβλημα. Επίσης το προϊόν εκείνο (dLAN® 500 AVtriple+) που λειτουργεί και σαν switch και μπορείς να στείλεις απο ενα και μοναδικό power plug και σημα iptv και ιντερνετ και να λαβεις οποιο απο τα δύο θές (ή και τα δύο) οπουδήποτε, λύνει τα προβλήματα καλωδίωσης στο σπίτι.

zaras27
31-03-12, 19:35
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις και θα ειναι ενα ΣΚ δοκιμών

Prince Of Persia
15-05-12, 12:22
Παιδια αποφασισα να κανω update το firmware,εχω προβλημα ομως.Ενω εχω κατεβασει το install wizard και το αρχειο bli οταν παω να το επιλεξω δεν μου το εμφανιζει στο παραθυρο για να μπορεσω να προχωρησω.Τι λαθος κανω;

Mi_ka
15-05-12, 13:04
Μη σκας γιατί μπορεί να μ@λκζτ το ρούτερ.
Δοκίμασε να το μπουτάρεις (-εις και όχι -ης) με πατημένο το κουμπάκι reset μέχρι να ανάψει το λεντάκι power σε πορτοκαλί χρώμα (κατάσταση Bootp όπου δεν κάνει τίποτε άλλο από το να περιμένει σύνδεση για δεδομένα firmware - κρατάει κάνα λεπτό και αν δεν έρθουν δεδομένα κάνει reboot μόνο του).
Δες τότε αν το βλέπει ο γουιζάρδος και αν γίνεται εγκατάσταση.

Prince Of Persia
15-05-12, 14:04
Το εκανα τελικα,μου το εμφανισε.Περασα το 8.2.7.7.Μπηκα στην σελιδα του ρουτερ μου και ειδα αυτο: Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.064 / 20.416
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.275.To bandwidth το καταλαβαινω,ειναι η ταχυτητα που εχω.Το maximum ομως τι ειναι;

Seitman
15-05-12, 14:12
Το μέγιστο θεωρητικό που μπορεί να συγχρονίσει η γραμμή σου.

Mi_ka
15-05-12, 14:12
Σε BootP έγινε η δουλειά?
Η maximum είναι η θεωρητικά υπολογιζόμενη μέγιστη ταχύτητα αναλόγως θορύβου-έντασης σήματος.

Prince Of Persia
15-05-12, 14:23
Οταν λες BootP τι εννοεις;Δεν ειμαι και πολυ σχετικος. :p

Mi_ka
15-05-12, 14:40
Πάτησες τον διακόπτη να ανοίξει ενώ είχες πατημένο το κουμπάκι reset στην τρυπούλα δίπλα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.