PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19

Prince Of Persia
15-05-12, 14:46
Το μονο που εκανα ειναι να βαλω static ip και μετα εγκατεστησα το firmware με το install wizard.Το ρουτερ εκανε αυτοματα επανεκκινηση και περαστηκε.

Mi_ka
15-05-12, 14:51
Α, οκ, τέλος καλό, ολ ιζ γκουντ τότε!

Prince Of Persia
15-05-12, 14:54
Αυτο το maximum ειναι εφικτο να φτασει;

Mi_ka
15-05-12, 15:26
Μην το ψειρίζεις, είσαι πολύ καλά: Πρακτικά από τα 18.3kbit στα 20.4kbit δεν θα καταλάβεις καμμία διαφορά.
Προτιμάει να χρονίσει στα 18Κ για λόγους σταθερότητας - το αποδασίζει αναλόγως λαθών.
Ίσως να μπορείς να πειράξεις παραμέτρους αν σου πει κάποιος γερός γνώστης αλλά επναλαμβάνω εμφατικά ότι δεν έχει νόημα.
Αν ήσουν στα 8-10, ναι τότε το συζητάμε αναλόγως λαθών που θα εμφανίζονταν από σποραδικές παρεμβολές πχ από βιομηχανικά μοτέρ διπλανού εργοστασίου στα καλώδια τηλεφώνου δίπλα στον τοίχο του εργοστασίου...

Prince Of Persia
15-05-12, 18:15
Ξερεις γιατι το λεω φιλε;Κοιτα τα στατιστικα μου:
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 18.275
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 17,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 7,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / P
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 3 / 0
CRC Errors (Up/Down): 3 / 321
HEC Errors (Up/Down): 1.220.745 / 263

Μπορει δηλαδη να πιανω 18αρι αλλα εχω πολλα λαθη και το snr ειναι αστα να πανε.

Prince Of Persia
17-05-12, 17:17
Ρε παιδια,εκανα επανεκκινηση το ρουτερ και το λαμπακι του wireless ειναι πρασινο(παλια ειναι κοκκινο),παταω το μπροστινο κουμπι για να βγαλω το wireless και αντι να σβησει το πρασινο λαμπακι,αναβοσβηνει το μπροστινο κουμπι πορτοκαλι.Τι συμβαινει;

Mi_ka
17-05-12, 18:10
Δεν το έχω παρακολουθήσει στην πορεία του χρόνου αλλά στο πέρασμα των εκδόσεων λογίσμικού έχουν αλλάξει χρώματα και λειτουργικότητα κουμπιού.
Σημασία έχει αν δουλεύει ή όχι. Για το κουμπί δεν κατε'ω το, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Prince Of Persia
17-05-12, 19:02
Για να πω την αληθεια,αλλαξα την εκδοση σε 8.2.7.7,μου εχει 3 επιλογες στο security type(αυτη η επιλογη δεν υπηρχε με την προηγουμενη εκδοση:1)Disabled (Unsecure) Red WLAN LED, 2)WEP (64bit HEX Key) Orange WLAN LED, 3)WPA-PSK (Uppercase Preshared Key) Green WLAN LED.Εχω επιλεξει το τριτο και απο κατω μου εχει να βαλω ενα WPA Preshared Key,εχω βαλει.Μετα απο αυτο το λαμπακι του wireless ειναι συνεχεια πρασινο.

Seitman
17-05-12, 19:04
To πράσινο σημαίνει ότι είναι "κλειδωμένο" με WPA.

Prince Of Persia
17-05-12, 19:29
wpa;Εννοεις με κωδικο;

Seitman
18-05-12, 07:21
Αυτό ακριβώς.

Joker80
11-06-12, 12:43
εχω το Thomson TG585 v7 με Software Release 7.4.4.7
και θελω να κανω αναβαθμιση. οι οδηγιες λενε να κανω ρεσετ το ρουτερ πρωτα.
Αλλα επιδει ειμαι ασχετος απο σετ απ ρουτερ
μπορω να κανω την αναβαθμιση χωρις ρεσετ?
Για να αποφυγω username, passwords, wep keys κτλπ.

deniSun
11-06-12, 18:06
εχω το Thomson TG585 v7 με Software Release 7.4.4.7
και θελω να κανω αναβαθμιση. οι οδηγιες λενε να κανω ρεσετ το ρουτερ πρωτα.
Αλλα επιδει ειμαι ασχετος απο σετ απ ρουτερ
μπορω να κανω την αναβαθμιση χωρις ρεσετ?
Για να αποφυγω username, passwords, wep keys κτλπ.

Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη.
Πρέπει να την ακολουθήσεις κατά γράμμα.

OrangeMike
27-08-12, 00:17
Καλησπέρα και από μένα.

Μια ερώτηση βρε παιδιά. Το πιθανότερο είναι ότι κάποιοι γείτονες έχουν καταφέρει να σπάσουν το wpa2 key μου και έτσι το δίκτυο μου σέρνεται. Είναι τσεκαρισμένο ότι μου κλέβουν δίκτυο.

Πως προτείνετε να θωρακίσω το δίκτυο; Έχω ήδη διαβάσει κάποιους οδηγούς που έχετε δημοσιεύσει όπως αυτόν εδώ : http://www.adslgr.com/forum/threads/78196-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1

Επίσης, πως μπορώ να δω ποιοι είναι συνδεμένοι ασύρματα στο δίκτυο μου;


Ευχαριστώ.

030366
27-08-12, 02:05
Μπαίνοντας εδώ (http://192.168.1.254/cgi/b/devs/ov/?be=0&l0=4&l1=0) βλέπεις όλους τους υπολογιστές πού έχουν συνδεθεί κατά καιρούς στο router. Όσοι είναι με ρόζ χρώμα είναι ενεργοί, ενώ όσοι είναι με γκρι χρώμα δεν είναι ενεργοί τη δεδομένη στιγμή.

deniSun
27-08-12, 12:13
Καλησπέρα και από μένα.

Μια ερώτηση βρε παιδιά. Το πιθανότερο είναι ότι κάποιοι γείτονες έχουν καταφέρει να σπάσουν το wpa2 key μου και έτσι το δίκτυο μου σέρνεται. Είναι τσεκαρισμένο ότι μου κλέβουν δίκτυο.

Πως προτείνετε να θωρακίσω το δίκτυο; Έχω ήδη διαβάσει κάποιους οδηγούς που έχετε δημοσιεύσει όπως αυτόν εδώ : http://www.adslgr.com/forum/threads/78196-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1

Επίσης, πως μπορώ να δω ποιοι είναι συνδεμένοι ασύρματα στο δίκτυο μου;


Ευχαριστώ.

Απόλυτη ασφάλεια στο ασύρματο δεν υπάρχει.
α) Αρχικά κλείνεις το ασύρματο και συνδέεσαι στο ρούτερ με καλώδιο.
β) Ορίζεις νέο κωδικό για τον κωδικό του Administrator
γ) Ορίζεις νεό κωδικό για WPA2
δ) Ορίζεις new station are allowed via registration
ε) Δεν τσεκάρεις το Broadcast network name
στ) Αλλάζεις το SSID
ζ) Στην καρτέλα Devices διαγράφεις όλες τις mac που δεν αντιστοιχούν σε δικές σου συσκευές
η) Ενεργοποιείς ξανά το ασύρματο.

mrsaccess
27-08-12, 16:44
Επίσης βάλε λίγο δύσκολο κωδικό στο wpa. Τουλάχιστον 10 ψηφία και να έχει και αριθμούς.

Το (ε) από πάνω (κρυφό όνομα) δεν το προτείνω προσωπικά. Είναι ενάντια στο πρωτόκολλο του WiFi και δεν παρέχει καμιά προστασία από κάποιον που ξέρει πως να σπάσει wpa. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ σωστά. :oneup:

zaras27
12-09-12, 14:31
Γίνεται από annex b σε annex a :hmm:

man with no name
12-09-12, 15:15
Γίνεται από annex b σε annex a :hmm:

Όχι δεν γίνεται στα thomson.

zaras27
13-09-12, 10:50
Όχι δεν γίνεται στα thomson.Ευχαριστώ.

hurin
02-11-12, 15:00
Είχα την 7.4.4.7 και δεν μπορούσα να κόψω το ασύρματο σε συγκεκριμένες συσκευές, ενώ το ξετίκαρα αυτό μετά από λίγο ξανασυνδεόταν. Αναβάθμισα σε 8.2.2.7 και τώρα μένει τικαρισμένο ότι και να κάνω!
Υπάρχει τρόπος να το κόψω?

deniSun
04-11-12, 17:20
Είχα την 7.4.4.7 και δεν μπορούσα να κόψω το ασύρματο σε συγκεκριμένες συσκευές, ενώ το ξετίκαρα αυτό μετά από λίγο ξανασυνδεόταν. Αναβάθμισα σε 8.2.2.7 και τώρα μένει τικαρισμένο ότι και να κάνω!
Υπάρχει τρόπος να το κόψω?

Να βάλεις την 8.2.7.7

hurin
05-11-12, 17:09
Την 8.2.7.7 έχω και δεν με αφήνει να το αποεπιλέξω!

C_L
13-01-13, 16:59
Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημα στην εγκατάσταση ενός άλλου router ως επέκταση του Thomson.
Συγκεκριμένα, έχω πάει στην επιλογή WPS μέσα από το interface του Thomson, έχω κάνει scan, έχω βρει το άλλο μου router (που στην ουσία το θέλω για να κάνω επέκταση του δικτύου μου λόγω μεγάλης έκτασης), το έχω επιλέξει και έχω βάλει στο enable την επιλογή WPS.
Για κάποιο λόγο, δεν παίζει. Στο άλλο router έχω βάλει relay στο chcp ή ακόμα και στο off αλλά και πάλι δεν γίνεται κάτι (δεν μεταφέρεται το δίκτυο από το ένα μηχάνημα στο άλλο). Και τα 2 router είναι στο ίδιο κανάλι (6), με ίδιο τρόπο κλειδώματος (wep) και με τον ίδιο κωδικό.
Τι μπορεί να φταίει? Έχει κανείς καμιά ιδέα? Είναι σε απόσταση ώστε να μπορεί το ένα να βρει το άλλο, οπότε (λογικά) δεν υπάρχει θέμα κάλυψης-επικοινωνίας σε αυτό το επίπεδο.
Help people!!!

pgerasis
28-01-13, 01:59
καλησπερα παιδες
εχω ενα tomson585v7 με Software Release:7.4.2.7 και πριν 3 ημερες αγορασα κι ενα tp-link range extender tl-wa730re για επεκταση του ασυρματου σηματος. το tp-link δεν συνδεεται με τπτ. δεν ολοκληρωνει την συνδεση απο το δισκακι εγκαταστασης . παρολα αυτα διχνει το λαμπακι του οτι εκπεμπει το σημα ομως η συνδεση ειναι περιορισμενη και χωρις προσβαση στο ιντερνετ ενω απο την ethernet ολα δουλευουν μια χαρα. πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο router ωστε να εχω συνδεση? μου εχουν σπασει τα νευρα 3 ημερες. ευχαριστω

Seitman
28-01-13, 08:53
Έλεγξε αν είναι απενεργοποιημένος ο DHCP server στο tp-link, καθώς και τι τιμές έχει στα gateway & DNS. Tα gateway & DNS θα πρέπει να έχουν την ΙΡ του 585 (192.168.1.254).

KeRMiT75
28-01-13, 10:49
Έλεγξε αν είναι απενεργοποιημένος ο DHCP server στο tp-link, καθώς και τι τιμές έχει στα gateway & DNS. Tα gateway & DNS θα πρέπει να έχουν την ΙΡ του 585 (192.168.1.254).

Συγγνώμη, αλλά έχει ο 585 v7 DNS Server; Δε πρέπει να είναι επιλεγμένο στο tp-link το "obtain dns server address automatically";

pgerasis
28-01-13, 16:37
παιδια αυτο εχω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612444 και το δισκακι δεν εχει πουθενα επιλογες να κανω αυτες τις ρυθμισεις που μου λετε. δεν ειναι Access Point ειναι ενα Bridge αν εχω καταλαβει καλα με σταθερη ip

Seitman
28-01-13, 17:06
Συγγνώμη, αλλά έχει ο 585 v7 DNS Server; Δε πρέπει να είναι επιλεγμένο στο tp-link το "obtain dns server address automatically";
Δεν είπα ότι το 585 έχει DNS server. Άλλο πράγμα είπα ;)

παιδια αυτο εχω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612444 και το δισκακι δεν εχει πουθενα επιλογες να κανω αυτες τις ρυθμισεις που μου λετε. δεν ειναι Access Point ειναι ενα Bridge αν εχω καταλαβει καλα με σταθερη ip

Είναι θέμα ρυθμίσεων. Κάτι έχεις κάνει λάθος. Διάβασε το manual της συσκευής και μπες στο interface να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

oirgas
03-05-13, 20:09
Καλησπέρα ,

χρήστης και εγώ του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)
με τις οδηγίες που είχα διαβάσει εδώ το κλείδωσα
- δεν έχω κάνει ποτέ κάποια αναβάθμιση , χρειάζεται ; -

Λόγω μη γνώσης παραθέτω την φωτογραφία και τι χρειάζεται να κάνω για να το ξεκλειδώσω.
Ο λόγος είναι ότι θέλω να δοκιμάσω ( αν είναι εφικτό κιόλας ) ,αν μπορεί να έχει "σήμα"
ένα δεύτερο pc ( laptop ) στον επάνω όροφο της οικίας
και αν μπορεί και οι δύο υπολογιστές να έχουν ταυτόχρονη συνδεση στο internet .

.

http://i43.tinypic.com/2ztf3pt.jpg

σας ευχαριστώ.

Τσε
03-05-13, 21:25
Απλα πατα στο disabled και μετα apply και δεν θα εχεις κωδικο πλεον.
Αλλα δεν χρειαζεται να βγαλεις τον κωδικο για να δοκιμασεις καποιο αλλο λαπτοπ. Εαν φτανει το σημα μεχρι τον πανω οροφο πραγμα που εξαρταται απο διαφορους παραγοντες αλλα εαν φτανει θα εχουν και οι δυο υπολογιστες προσβαση στο ιντερνετ εχεις δεν εχεις κωδικο.

oirgas
04-05-13, 05:40
Καλημέρα ,

Σας ευχαριστώ πολύ .

orfeas
30-05-13, 09:20
Καλημέρα.
Είναι εύκολο να μου εξηγήσει κάποιος πώς μπορώ να συνδεθώ ταυτόχρονα σε δύο ενσύρματα υποδίκτυα ? (Να χωρίσω VLANs ?)
Το ένα είναι το 10.10.4.0/24 και το άλλο το 10.10.6.0/24
και πώς θα ορίσω ποιές ethernet ανήκουν σε ποιό subnet
και πώς θα ορίσω static routes.

Συγγνώμη για την άγνοια, έχω χαθεί εντελώς, στο mikrotik ήταν μερικά κλικ :(

adoniram
25-07-13, 15:24
Θα ήθελα να μάθω αν:

1- υπάρχει δυνατότητα να ξεφορτωθώ το "παιδικό" menu για κάποιο πιο "επαγγελματικό" χωρίς εικονίδια και λοιπες σαχλαμάρες
2- αν είναι εφικτός ο ορισμός 2ης πόρτας ως εξόδου για STB και μέσω ποιας διαδικασίας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

deniSun
25-07-13, 20:30
Θα ήθελα να μάθω αν:

1- υπάρχει δυνατότητα να ξεφορτωθώ το "παιδικό" menu για κάποιο πιο "επαγγελματικό" χωρίς εικονίδια και λοιπες σαχλαμάρες
2- αν είναι εφικτός ο ορισμός 2ης πόρτας ως εξόδου για STB και μέσω ποιας διαδικασίας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για κάτι πιο επαγγελματικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις εντολές από telnet.
Σε αυτό το σημείο το Thomson είναι άπεχτο.
Για το δεύτερο που ρωτάς δεν νομίζω να γίνεται.

dpa2006
26-07-13, 12:00
Θα ήθελα να μάθω αν:

1- υπάρχει δυνατότητα να ξεφορτωθώ το "παιδικό" menu για κάποιο πιο "επαγγελματικό" χωρίς εικονίδια και λοιπες σαχλαμάρες
2- αν είναι εφικτός ο ορισμός 2ης πόρτας ως εξόδου για STB και μέσω ποιας διαδικασίας
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

γιατί να ορίσεις την 2η θύρα ως STB;:hmm:
Πιθανόν να γίνεται με CLI commands.:hmm:
η Thomson δεν δίνει πλέον τον οδηγό CLI δωρεάν,θέλει εγγραφή στο site τους.
εναλλακτικά από εδώ:1 (http://www.movistar.es/rpmm/estaticos/residencial/fijo/banda-ancha-adsl/manuales/modem-router-inalambricos-adsl/guia-fabricante-tg585iv7.pdf),2 (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1845),3 (http://www.technicolorbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064)
χρειάζεσαι τις εντολές eth/vlan

deniSun
26-07-13, 16:45
γιατί να ορίσεις την 2η θύρα ως STB;:hmm:
Πιθανόν να γίνεται με CLI commands.:hmm:
η Thomson δεν δίνει πλέον τον οδηγό CLI δωρεάν,θέλει εγγραφή στο site τους.
εναλλακτικά από εδώ:1 (http://www.movistar.es/rpmm/estaticos/residencial/fijo/banda-ancha-adsl/manuales/modem-router-inalambricos-adsl/guia-fabricante-tg585iv7.pdf),2 (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1845),3 (http://www.technicolorbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064)
χρειάζεσαι τις εντολές eth/vlan

Δεν είπε ότι θέλει να ορίσει ΤΗΝ 2η θύρα ως STB αλλά ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ 2η θύρα για STB.
Προφανώς για να έχει εικόνα και σε μια επιπλέον τηλεόραση.

dpa2006
26-07-13, 16:52
Δεν είπε ότι θέλει να ορίσει ΤΗΝ 2η θύρα ως STB αλλά ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ 2η θύρα για STB.
Προφανώς για να έχει εικόνα και σε μια επιπλέον τηλεόραση.

Σωστός δεν το κατάλαβα.

corduroy27
28-07-13, 14:51
Ρε παιδιά μήπως υπάρχει λύση σε ένα πρόβλημα που έχω με το Router;
Κάποιες φορές, ανά διαστήματα (πολλών ημερών), το πιάνει και κάνει κάποιες επανεκκινήσεις...
Με αυτό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, όταν στη συνέχεια συνδέεται πάλι κανονικά στο ίντερνετ.
Μερικές φορές όμως (και εδώ είναι το σπαστικό), δε συνδέεται μόνο του και πρέπει να πάω στο μενού του και να πατήσω εγώ Connect!
Εκτός αυτού μου αλλάζει και το (διαφορετικό από το μαμίσιο) SSID και το Wireless Password που του έχω βάλει
και λόγω κάποιου μπερδέματος με ένα πρόγραμμα διαχείρισης κωδικών που έχω, αναγκάζομαι να του κάνω Reset από την σχετική οπή
στο πίσω μέρος του ρούτερ ώστε να ξεμπλοκάρει το Software αυτό και να μπορέσω να έχω πρόσβαση στο μενού του ρούτερ
και να τα ρυθμίσω όλα από την αρχή. (Connect στο ίντερντετ, SSID, Wireless Password, Firewal)
Δε με νοιάζουν ιδιαίτερα όμως τα παραπάνω. Στην τελική θα έμενα με τα Default Settings του ρούτερ.
Αυτό που αποτελεί πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές όπως είπα μετά από διακοπή δεν επανασυνδέεται μόνο του και πρέπει να το κάνω εγώ αυτό χειροκίνητα!

Να πω εδώ ότι το πρόβλημα το έχω από παλιά, δεν παρουσιάστηκε ξαφνικά δηλαδή και το είχα και με προηγούμενα Firmware που είχα στο παρελθόν...
Εδώ και καιρό βέβαια έχω κατασταλάξει στο τελευταίο 8.2.7.7
Ξέρετε μήπως αν λύνεται αυτό πρόβλημα και με ποιο τρόπο;
Ευχαριστώ

deniSun
28-07-13, 15:53
Ρε παιδιά μήπως υπάρχει λύση σε ένα πρόβλημα που έχω με το Router;
Κάποιες φορές, ανά διαστήματα (πολλών ημερών), το πιάνει και κάνει κάποιες επανεκκινήσεις...
Με αυτό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, όταν στη συνέχεια συνδέεται πάλι κανονικά στο ίντερνετ.
Μερικές φορές όμως (και εδώ είναι το σπαστικό), δε συνδέεται μόνο του και πρέπει να πάω στο μενού του και να πατήσω εγώ Connect!
Εκτός αυτού μου αλλάζει και το (διαφορετικό από το μαμίσιο) SSID και το Wireless Password που του έχω βάλει
και λόγω κάποιου μπερδέματος με ένα πρόγραμμα διαχείρισης κωδικών που έχω, αναγκάζομαι να του κάνω Reset από την σχετική οπή
στο πίσω μέρος του ρούτερ ώστε να ξεμπλοκάρει το Software αυτό και να μπορέσω να έχω πρόσβαση στο μενού του ρούτερ
και να τα ρυθμίσω όλα από την αρχή. (Connect στο ίντερντετ, SSID, Wireless Password, Firewal)
Δε με νοιάζουν ιδιαίτερα όμως τα παραπάνω. Στην τελική θα έμενα με τα Default Settings του ρούτερ.
Αυτό που αποτελεί πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές όπως είπα μετά από διακοπή δεν επανασυνδέεται μόνο του και πρέπει να το κάνω εγώ αυτό χειροκίνητα!

Να πω εδώ ότι το πρόβλημα το έχω από παλιά, δεν παρουσιάστηκε ξαφνικά δηλαδή και το είχα και με προηγούμενα Firmware που είχα στο παρελθόν...
Εδώ και καιρό βέβαια έχω κατασταλάξει στο τελευταίο 8.2.7.7
Ξέρετε μήπως αν λύνεται αυτό πρόβλημα και με ποιο τρόπο;
Ευχαριστώ

Επανεκκινήσεις μπορεί να κάνει για πολλούς λόγους.
Αν έχεις πολλές αποσυνδέσεις στη γραμμή σου
Αν μπαίνεις στο web interface πολλές φορές
Ακόμα και αν δεν αερίζεται σωστά κλπ

Στη θέση σου θα έκανα 3 πράγματα για αρχή.
α) Θα έριχνα ξανά επάνω του το 8.2.7.7
β) Θα το έβαζα σε κάθετη θέση αντί για οριζόντια ώστε να αερίζεται καλύτερα
γ) Δεν θα έμπαινα καθόλου στο web interface του
δ) Θα παρακολουθούσα τις αποσυνδέσεις μέσω DMT

Αν τίποτε από αυτά δεν πιάσει... πέτα το ή κράτα του για modem και βάλε ένα επιπλέον ρούτερ.

corduroy27
28-07-13, 17:11
Το να βάλω πάλι την 8.2.7.7 δεν νομίζω πως έχει νόημα.
Γενικά έχω δοκιμάσει και έχω βάλει ξανά και ξανά τα ίδια (διάφορα) Firmware αρκετές φορές στο παρελθόν, προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα.
Στο Web interface του δεν μπαίνω παρά μόνο όταν κάνει Disconnect, μόνο και μόνο για να το κάνω Connect και να το ρυθμίσω.
Επαναλαμβάνω όμως ότι το βασικό μου πρόβλημα δεν είναι οι επανεκκινήσεις. Τις κάνει αραιά και που...
Το πρόβλημά μου είναι όταν μετά από κάποια επανεκκίνηση (ή Disconnect, δεν ξέρω) επαναφέρει τα αρχικά SSID και Wireless password και το χειρότερο, δεν επανασυνδέεται.
Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει.
Έχω δοκιμάσει μάλιστα να αφήσω και τα Default SSID και Wireless password αλλά πάλι υπάρχει περίπτωση να αποσυνδεθεί και στη συνέχεια να μη συνδεθεί ποτέ μόνο του...
Περίεργα πράγματα.
Σχετικά με την ψύξη, έχω βάλει και ψυκτράκια σε όλα chip του εδώ και πολύ καιρό. Δεν είδα κάποια αλλαγή.
Πάντως δεν είναι στα άμεσα πλάνα μου να το αντικαταστήσω. Δεν αποτελεί για μένα μεγάλη προτεραιότητα.
Απλά είπα μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση πιο... "ψαγμένη". Μέσω εντολών ίσως... (που δεν έχω γνώση μεν) αλλά που με κάποια καθοδήγηση θα μπορούσα να κάνω.
Ευχαριστώ όπως και να 'χει.

deniSun
28-07-13, 17:18
Το να βάλω πάλι την 8.2.7.7 δεν νομίζω πως έχει νόημα.
Γενικά έχω δοκιμάσει και έχω βάλει ξανά και ξανά τα ίδια (διάφορα) Firmware αρκετές φορές στο παρελθόν, προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα.
Στο Web interface του δεν μπαίνω παρά μόνο όταν κάνει Disconnect, μόνο και μόνο για να το κάνω Connect και να το ρυθμίσω.
Επαναλαμβάνω όμως ότι το βασικό μου πρόβλημα δεν είναι οι επανεκκινήσεις. Τις κάνει αραιά και που...
Το πρόβλημά μου είναι όταν μετά από κάποια επανεκκίνηση (ή Disconnect, δεν ξέρω) επαναφέρει τα αρχικά SSID και Wireless password και το χειρότερο, δεν επανασυνδέεται.
Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει.
Έχω δοκιμάσει μάλιστα να αφήσω και τα Default SSID και Wireless password αλλά πάλι υπάρχει περίπτωση να αποσυνδεθεί και στη συνέχεια να μη συνδεθεί ποτέ μόνο του...
Περίεργα πράγματα.
Σχετικά με την ψύξη, έχω βάλει και ψυκτράκια σε όλα chip του εδώ και πολύ καιρό. Δεν είδα κάποια αλλαγή.
Πάντως δεν είναι στα άμεσα πλάνα μου να το αντικαταστήσω. Δεν αποτελεί για μένα μεγάλη προτεραιότητα.
Απλά είπα μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση πιο... "ψαγμένη". Μέσω εντολών ίσως... (που δεν έχω γνώση μεν) αλλά που με κάποια καθοδήγηση θα μπορούσα να κάνω.
Ευχαριστώ όπως και να 'χει.

Κάνε αυτό που σου είπα για επανεγκατάσταση του fw.

corduroy27
28-07-13, 17:24
Καλώς. Θα δοκιμάσω να το ξανά περάσω με πρώτη ευκαιρία, (όχι τώρα) και θα επανέλθω αν έχω αποτέλεσμα...

deniSun
28-07-13, 17:28
Καλώς. Θα δοκιμάσω να το ξανά περάσω με πρώτη ευκαιρία, (όχι τώρα) και θα επανέλθω αν έχω αποτέλεσμα...

Να ακολουθήσεις σωστά τα βήματα για την αλλαγή του fw για να καθίσει σωστά

COVENANT
27-08-13, 15:11
Καλησπέρα
εχω το εξης προβλημα με το συγκεκριμενο router.
Κανω κανονικά το σετάρισμα , συνδέομαι στο ασυρματο
αλλα δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα μεσω ethernet.

Υπάρχει κάποια γνώμη γι αυτο?

deniSun
27-08-13, 22:58
Καλησπέρα
εχω το εξης προβλημα με το συγκεκριμενο router.
Κανω κανονικά το σετάρισμα , συνδέομαι στο ασυρματο
αλλα δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα μεσω ethernet.

Υπάρχει κάποια γνώμη γι αυτο?

Το καλώδιο είναι οκ;
Η κάρτα δικτύου δουλεύει σωστά;
Ρυθμίσεις ΙΡ κλπ;
Δοκίμασε να βάλεις στην κάρτα στατικές διευθύνσεις

africa_twin
28-11-13, 14:35
Πως μπορώ να αλλάξω το Anex στο συγκεκριμένο modem;
Σε σύνδεση 24αρα ΟΤΕ στο γραφείο κλειδώνει σε Anex M και θέλω να το γυρίσω σε Anex A.

deniSun
28-11-13, 19:40
Πως μπορώ να αλλάξω το Anex στο συγκεκριμένο modem;
Σε σύνδεση 24αρα ΟΤΕ στο γραφείο κλειδώνει σε Anex M και θέλω να το γυρίσω σε Anex A.



Annex M
:xdsl debug multimode config=g992.5_annex_m
:saveall
Annex A (ADSL2+)
:xdsl debug multimode config=g992.5_annex_a
:saveall
ADSL2
:xdsl debug multimode config=g992.3
:saveall
ADSL1
:xdsl debug multimode config=g992.1
:saveall

africa_twin
28-11-13, 20:55
Annex M
:xdsl debug multimode config=g992.5_annex_m
:saveall
Annex A (ADSL2+)
:xdsl debug multimode config=g992.5_annex_a
:saveall
ADSL2
:xdsl debug multimode config=g992.3
:saveall
ADSL1
:xdsl debug multimode config=g992.1
:saveall
Ευχαριστώ πολύ!
Φαντάζομαι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με το telnet με το τελευταίο firmware 8.2.7.7
της forthnet ε; Αύριο θα το δοκιμάσω...

deniSun
28-11-13, 22:30
Ευχαριστώ πολύ!
Φαντάζομαι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με το telnet με το τελευταίο firmware 8.2.7.7
της forthnet ε; Αύριο θα το δοκιμάσω...

Νομίζω ότι κυκλοφόρησαν δύο εκδόσεις 8.2.7.7. από την forthnet.
Η πρώτη ήταν με ξεκλείδωτο το telnet και η δεύτερη με κλειδωμένο.
Μπορεί να το μπερδεύω όμως και με το ν8.
Προσωπικά είχα 8.2.7.7 της forthnet από την πρώτη μέρα που βγήκε και οι παραπάνω εντολές δούλευαν κανονικά με telnet χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ακόμα και κλειδωμένο όμως να είναι το telnet, μπορείς να το ξεκλειδώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.