PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19]

africa_twin
28-11-13, 23:22
Ok θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω! Ευχαριστώ!

djivo
29-11-13, 14:17
Μια βοηθεια παιδια..
επεσε στα χέρια μου προσφατα το συγκεκριμένο μοντεμ. προσπαθω να το συνδέσω αλλά τίποτα. (δεν εχει χρησιμοποιηθει ξανα.)

η μονη ένδειξη που έχω ειναι το λαμπακι του power που αναβοσβηνει σε πορτοκαλι χρωμα. περιμενω περιμενω αλλα τιποτα.
απο οτι διαβασα πρεπει να γινει πρασινο. οση ωρα και να το αφησω εκει αυτο.
δεν κανει reset, και φυσικα δεν επικοινωνει με το pc για να μπω στο menu του.

τι μπορεί να φταίει, ξερει κανεις?

Mouse Potato
29-11-13, 14:37
Αν θυμάμαι καλά από το v6 αυτό σημαίνει ο,τι το router έχει μπει σε mode (bootloader ?!?!) για να περαστεί νέο firmware.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το τελευταίο firmware από εδώ (http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v7/) και τον upgrade wizard από εδώ (http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Upgrade_Wizards/).

Μετά θα ανοίξεις τον wizard και θα του φλασάρεις το firmware. Ακολούθησε τις on screen οδηγίες.

djivo
29-11-13, 15:05
το δοκιμασα χθες αυτο, αλλα δεν εχει επικοινωνια καθολου με το ρουτερ. δηλαδη μου βγαζει σφαλμα και μου λεει οτι δεν το βλεπει.
μπορω να βγω καπως εκτος bootloader?

Mouse Potato
29-11-13, 15:07
Δοκίμασες να κρατήσεις για αρκετή ώρα πατημένο το reset;

Θεωρώ δεδομένο ο,τι μιλάς πάντα για σύνδεση μέσω ethernet.

djivo
29-11-13, 15:14
φυσικα ethernet...
πολλες φορες το δοκιμασα το reset, καποιες φορες πανω απο λεπτο..

Mouse Potato
29-11-13, 15:22
Έχει κολλήσει σε upgrading mode. Αν δεν ξεκολλάει με reset ή με power cycling και δεν μπορεί να ακούσει με το ethernet δεν νομίζω ο,τι μπορείς να κάνεις περισσότερα.

djivo
29-11-13, 15:26
Το power cycling τι ειναι και πως γινετε?

Mouse Potato
29-11-13, 15:37
Το βγάζεις από την πρίζα
Περιμένεις λίγα λεπτά να αδειάσουν οι πυκνωτές
Το ξαναβάζεις στην πρίζα.

paiktaras
03-12-13, 02:38
παιδια σε firmware 8.2.7.7 πως μπορώ να κλείσω το wifi, δεν μπορώ να το κλείσω ούτε με το wps κουμπί , ούτε μέσω του μενού. Κλείνει και ανοίγει ξανά μόνο του!

deniSun
03-12-13, 09:48
παιδια σε firmware 8.2.7.7 πως μπορώ να κλείσω το wifi, δεν μπορώ να το κλείσω ούτε με το wps κουμπί , ούτε μέσω του μενού. Κλείνει και ανοίγει ξανά μόνο του!

Από το μενού κλείνει.
Apply πατάς;
Αν θέλεις ρίξε ξανά το fw από πάνω για μια ακόμα φορά.

paiktaras
03-12-13, 11:40
Πατάω apply κανονικά και μεθά από κάποια δεύτερα ανοίγει μόνο του ξανά.Μόνο με downgrade μπορώ να χρησιμοποιώ το κουμπί για αυτή την λειτουργία;

deniSun
03-12-13, 17:40
Πατάω apply κανονικά και μεθά από κάποια δεύτερα ανοίγει μόνο του ξανά.Μόνο με downgrade μπορώ να χρησιμοποιώ το κουμπί για αυτή την λειτουργία;

Δεν θυμάμαι σε ποιο fw το κουμπί δούλευε ως on/off για το ασύρματο.
Δοκίμασες να το ρίξεις από πάνω;
Το συγκεκριμένο fw δεν είχε κανένα πρόβλημα με το άνοιγμα και κλείσιμο του ασύρματου.
Προσωπικά το είχα πάντα κλειστό και το άνοιγα περιστασιακά χωρίς κανένα πρόβλημα.

nasosto
04-12-13, 17:15
Καλησπέρα.

Ζητάω συγνώμη αν έχει απαντηθεί. Πρόσφατα έχω κάνει μια νέα σύνδεση στον ΟΤΕ, αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα. Μέχρι νά 'ρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ μπορώ να συνδεθώ με το συγκεκριμένο ρούτερ;

Ευχαριστώ.

deniSun
04-12-13, 18:52
Καλησπέρα.

Ζητάω συγνώμη αν έχει απαντηθεί. Πρόσφατα έχω κάνει μια νέα σύνδεση στον ΟΤΕ, αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα. Μέχρι νά 'ρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ μπορώ να συνδεθώ με το συγκεκριμένο ρούτερ;

Ευχαριστώ.

Φυσικά.
Απλά βάζεις τα usr/psw.

nasosto
04-12-13, 19:37
Φυσικά.
Απλά βάζεις τα usr/psw.

Ευχαριστώ. Προσπάθησα, αλλά δεν τα κατάφερα. Μου βγάζει Authentication Failed... 132419

deniSun
04-12-13, 19:56
Ευχαριστώ. Προσπάθησα, αλλά δεν τα κατάφερα. Μου βγάζει Authentication Failed... 132419

Η γραμμή σου συγχρονίζει;
Ο λογαριασμός σου είναι ενεργοποιημένος;
Ο κωδικός είναι οκ;

cureboy
18-12-13, 12:27
Τελικα ποια η διαφορα του bridge με του Routed?
Εγω του εχω Routed και ολα καλα...αλλα εχω θεμα με την συνδεση,fORTHNET,με Downl 1.4 mbps,τι γινεται ρε παιδια οτι εχω λεει 54 mbps,που ειναι αυτα και δεν τα βρισκω?

paiktaras
07-02-14, 14:29
Δεν θυμάμαι σε ποιο fw το κουμπί δούλευε ως on/off για το ασύρματο.
Δοκίμασες να το ρίξεις από πάνω;
Το συγκεκριμένο fw δεν είχε κανένα πρόβλημα με το άνοιγμα και κλείσιμο του ασύρματου.
Προσωπικά το είχα πάντα κλειστό και το άνοιγα περιστασιακά χωρίς κανένα πρόβλημα.

όλα οκ, ξαναπέρασα το fw από πάνω και πλέον κλείνει μέσα από το μενού. Αν μου πεις κάποιος με ποιο fw ανοίγει και κλείνει από το κουμπί του wps θα είναι άρχοντας :)

deniSun
07-02-14, 20:14
Τελικα ποια η διαφορα του bridge με του Routed?
Εγω του εχω Routed και ολα καλα...αλλα εχω θεμα με την συνδεση,fORTHNET,με Downl 1.4 mbps,τι γινεται ρε παιδια οτι εχω λεει 54 mbps,που ειναι αυτα και δεν τα βρισκω?

Σε bridge λειτουργεί η συσκευή ως access point.
Συνδέεσαι επάνω του ασύρματα και με ethernet σε κάποιο ρούτερ για έξοδο στο intrenet.
Μπορείς να συνδέσεις και ένα Modem ώστε να ορίσεις usr/psw με τα οποία θα συνδέεται το modem.

Το ρούτερ περικλείει όλες τις παραπάνω λειτουργίες.
Δηλαδή η συσκευή σου είναι modem και access point μαζί.
Συνδέεσαι όπως θέλεις ενσύρματα ή ασύρματα και έχεις πρόσβαση στο internet.


όλα οκ, ξαναπέρασα το fw από πάνω και πλέον κλείνει μέσα από το μενού. Αν μου πεις κάποιος με ποιο fw ανοίγει και κλείνει από το κουμπί του wps θα είναι άρχοντας :)

Αν θυμάμαι πρέπει να ήταν η τελευταία από την σειρά 7 ή από τις πρώτες 8άρες.

arisgoku
20-04-14, 15:13
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το ρούτερ ως δευτερεύον για να αυξήσω την εμβέλεια του ασύρματου οικιακού μου δικτύου; Αναλυτικά δηλαδή: έχω σε ένα δωμάτιο το ρούτερ μου που είναι ενωμένο και εκπέμπει ασύρματα. Θέλω να βάλω το τομσον σε διπλανό δωμάτιο να το έχω μόνο στο ρεύμα και να επεκτείνει ή να επαναλαμβάνει το ασύρματο δίκτυο του πρώτου ρούτερ.

deniSun
20-04-14, 19:55
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το ρούτερ ως δευτερεύον για να αυξήσω την εμβέλεια του ασύρματου οικιακού μου δικτύου; Αναλυτικά δηλαδή: έχω σε ένα δωμάτιο το ρούτερ μου που είναι ενωμένο και εκπέμπει ασύρματα. Θέλω να βάλω το τομσον σε διπλανό δωμάτιο να το έχω μόνο στο ρεύμα και να επεκτείνει ή να επαναλαμβάνει το ασύρματο δίκτυο του πρώτου ρούτερ.

Το συγκεκριμένο ρούτερ μπορεί να μπει μόνο σε λειτουργία bridge.
Δηλαδή το συνδέεις ανσύρματα με το ρούτερ σου και συνδέεις τις συσκευές ασύρματα επάνω του.
Η λειτουργία που περιγράφεις ονομάζεται extender και ξέρω μόνο ένα μοντέλο της netgear το οποίο δεν αποδίδει καθόλου καλά.
Στην ουσία το bw της ασύρματης σύνδεσης διαμοιράζεται και για αποστολή και για λήψη δεδομένων.

blibliki
21-04-14, 00:29
Το έχω κάνει και εγώ. Θα το συνδέσεις μόνο του σε έναν υπολογιστή και μέσω ΙΕ στην 192.168.1.254 θα πας στην επιλογή setup. Κατά την διαδικασία θα επιλέξεις bridge. Κατόπιν θα πάς απο το αριστερό μενού και θα επιλέξεις Home Network και από το μενού που θα ανοίξει θα επιλέξεις Interfaces. Στο κέντρο θα κάνεις κλικ επάνω στο LocalNetwork. Στην επάνω δεξιά γωνία κάνε κλικ στην επιλογή configure. Δίπλα απο την διεύθυνση του router, που λογικά είναι 192.168.1.254, υπάρχει η επιλογή edit. Το πατάς. Τώρα αλλάζεις την διεύθυνση σε 192.168.1.10.Μπορείς να βάλεις όποια θές απο 1 έως 63 που αρχίζουν οι dhcp να δίνουν διευθύνσεις, αλλά απέφυγε την 1 και την 254 για να μην έχεις διένεξη με το router που θα βάλεις στην γραμμή τώρα ή μελλοντικά. Αφού σώσεις την ρύθμιση μετά ξανασυνδέεσαι με την νέα ΙΡ (192.168.1.10) και πας πάλι και σταματάς τον dhcp ( βγάζεις το τσεκ που υπάρχει) όπως αναφέρεται και παραπάνω. Το επόμενο βήμα είναι να ξαναμπείς στην σελίδα Interfaces και να επιλέξεις τώρα WLAN. Βάζεις το όνομα του δικτύου που θές, ορίζεις κωδικούς κλπ. Το συνδέεις στο δίκτυο μαζί με τον άλλο. Προτείνω να βάλεις το ασύρματο δίκτυο σε κατάσταση χειροκίνητη (manual) και να ορίσεις το κανάλι 4 και το ίδιο να κάνεις και στον router που έχεις στην γραμμή και εκεί να βάλεις το κανάλι 9. Καλή επιτυχία και ότι θές εδώ είμαστε. Σε εμένα δουλεύει άψογα. Χρησιμοποιώ και 2 powerline της D-Link, ώστε να δώσω δίκτυο μέσω του δικτύου ρεύματος 220V απο ένα δωμάτιο που είναι ο technicolor router που είναι στην γραμμή στον Thomson.;)

Προφέσσορας_Χάος
09-09-14, 13:11
παιδιά ξέθαψα και άλλο τοπικ αλλα το USER.INI του CMANIAC για connx tv stb υπάρχει κάπου; τα λεωφορεία έκλεισαν εδώ και πολύ καιρό..

@ ADSLgr.com All rights reserved.