PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

pakinsoiora
17-12-08, 14:16
Το γραφω και δεν με βαζει... μου ξαναπεταει το παραθυρο...!!!:(

crypter
17-12-08, 16:27
Μαλλον εχουν αλλαξει οι ρυθμισεις, μπορεις να τις κανεις ολες reset πατωντας το κουμπακι στο πισω μερος του μοντεμ (ειναι μικρο και πατιεται μονο με κανα μολυβι η κατι μυτερο) για μερικα δευτερα. Ετσι θα επαναφερεις τις εργοαστασιακες ρυθμισεις. Εννοειται οτι θα πρεπει να ξαναβαλεις τις ρυθμισεις του παροχου σου (username/password) για να συνδεθεις μετα.

tante
17-12-08, 17:21
παιδια το ρουτερ αυτο δουλευει σαν access point????και αν ναι ξερει κανεις πως?????

mekiss
17-12-08, 18:14
kadronarxis Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σε ευχαριστώ και πάλι .

pakinsoiora
17-12-08, 18:31
euxaristw file...mpika kanonika twra...:)

gabatia
19-12-08, 15:54
παιδιά μια ερώτηση πήρα σήμερα το εν λόγω ρουτερ απλά φοβερό αλλά έχω μια απορία είναι του οτε γράφει connex επανω στο κουτι και στο firmware πανω ψηλα δεξια γραφει οτε. Το firmware που εχει ειναι το 8.2.1.5 και οταν κανω σεταρισμα δεν μου δειχνει την επιλογη να διαλεξω vpi/pci μονο βαζω κωδικους και οκ. Η ερωτηση τωρα εαν βαλω forthnet τι γινεται δουλευει η οχι θελει καποια αλλαγη η να περασω αλλο firmware οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω :sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry:

dwrean1
19-12-08, 23:55
Το χρησιμοποιω τώρα.

Μερικες φορες ομως κυριως βραδυ, αν τυχει και πεσει το SNR περιπου στο 5,5 τρωει αποσυνδεση. Μολις το παθει αυτο συνδεω το παλιοτερο speedtouch 585 v6 το οποιο κραταει το συγχρονισμο κανονικα ακομα και με 5.5 SNR

Απλα το speedtouch 585 v6 μερικες φορες δεν συνεεται αυτοματα , αλλα πρεπει να ξανατρεξω το set-up του για να ξαναβαλω το username-password και μετα συνδεεται κανονικα.

( Και στα 2 εχω τελευταιες εκδοσεις firmware )

Spanos
19-12-08, 23:55
παιδιά μια ερώτηση πήρα σήμερα το εν λόγω ρουτερ απλά φοβερό αλλά έχω μια απορία είναι του οτε γράφει connex επανω στο κουτι και στο firmware πανω ψηλα δεξια γραφει οτε. Το firmware που εχει ειναι το 8.2.1.5 και οταν κανω σεταρισμα δεν μου δειχνει την επιλογη να διαλεξω vpi/pci μονο βαζω κωδικους και οκ. Η ερωτηση τωρα εαν βαλω forthnet τι γινεται δουλευει η οχι θελει καποια αλλαγη η να περασω αλλο firmware οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω :sorry::sorry::sorry::sorry::sorry::sorry:

Θα δουλέψει μην ανυσηχείς, εδω δουλεύει με γερμανικό firmware. To πολύ να βάλεις το template που έφτιαξα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=257227
ή να βάλεις κάποιο generic firmware.

dpa2006
20-12-08, 14:15
kaneis?!?!?

λοιπον οταν εχεις ενεργοποιησει το via registration για να βαλεις νεο pc στο ασυρματο δικτυο ακολουθεις τα εξης βηματα(τα ιδια ηταν και στο 585v6
1.κρατας πατημενο το κουμπι που εχει μπροστα του για το ασυρματο δικτυο μερικα δευτερολεπτα μεχρι το led του ασυρματου δικτυου να αναβοσβηνει πρασινο-κοκκινο (αν θυμαμαι καλα :hmm:),τοτε ξεκλειδωνει η ACL(Access Control List) του ασυρματου δικτυου για ενα (1) λεπτο.στο διαστημα αυτο ακολουθεις τη γνωστη διαδικασια να βαλεις το pc στο ασυρματο δικτυο.μολις μπει (συνηθως δεν χρειαζεται καν να πληκτρολογησεις κωδικο) το led του ασυρματου παυει να αναβοσβηνει,γινεται πρασινο(WPA/WPA2 encryption),κλειδωνει η ACL του ασυρματου και το ασυρματο σου δικτυο ειναι ετοιμο.
για δοκιμασε και τα ξαναλεμε.:)

mousikix
20-12-08, 18:21
Όταν το κρατήσω πατημένο δεν αναβοσβήνει σε πράσινο/κόκκινο σβήνει μόνο για ενα δευτερόλεπτο και μετά μένει κ πάλι αναμμένο ίσως αυτό να εννοείς, θα το δοκίμασω και θα σου πω ευχαριστώ πάντως ;)

........Auto merged post: mousikix πρόσθεσε 14 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Worked:) Ευχαριστώ φίλε dpa2006 έχω ακόμα μια απορία, στο interface το username είναι ρυθμισμένο από τον πάροχο σε cytauser πώς μπορώ να το αλλάξω και πώς βάζω password στο interface? (Μήπως πατώντας πάνω στο username και ακολούθως Change password? Επειδή δεν είμαι σίγουρος)

loubas
20-12-08, 20:17
παιδια καλησπερα. διαβασα σχεδον ολο το Topic αλλα δεν βρηκα κατι.
ειμαι σχεδον καινουριος στην ιδεα wireless internet και γι αυτο να φανει η ερωτηση μου χαζη.

εχοντας στην κατοχη μου αυτη τη συσκευη και συνδεση Forthnet, παρατηρω οτι το σημα που εκπεμπει δεν ειναι και ιδιαιτερα δυνατο. μενω σε μια μονοκατοικια, και δεν φτανει σε εμβελεια πανω απο τα 10μετρα, ειδικα οταν μεσολαβουν και τοιχοι. στον κηπο δε, πιανω σημα του γειτονα και οχι το δικο μου.
ελεγχο για σημα κανω με το κινητο μου για να μην τρεχω με το λαπ τοπ, απο δωματιο σε δωματιο.

κανω κατι λαθος? ή εχω μεγαλες απαιτησεις? μηπως υπαρχουν καποια μηστυκα για καλυτερη αποδοση?

επισης γιατι στο Wireless Access Point - ThomsonCBDA23 μουβγαζει
Actual Speed: 36 Mbps? δεν θα επρεπε να ειναι 56?

εχω και ενα παλιο λαπ τοπ που δεν εχει wirwless. πως μπορω να τον αναβαθμισω. δηλ. τι προτεινετε?

chief_piranha
20-12-08, 22:24
Καλησπέρα ,

το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω 2 εβδομάδες και
1o.σε απόσταση 6 μέτρων μου κάνει 2 με 3 διακοπές στην παροχή σήματος στη διάρκεια της ημέρας ....και είναι πολύ σπαστικό ειδικά όταν κάνεις upload αρχεία να σε κόβει .
Υπάρχει κάτι που πρέπει να τσεκάρω ;

2o. πως θα μπορέσω να το συνδέσω σε υπολογιστή με XP PRO χωρίς θύρα ethernet από τη στιγμή που δεν έχει θύρα usb ;

dpa2006
20-12-08, 22:51
Όταν το κρατήσω πατημένο δεν αναβοσβήνει σε πράσινο/κόκκινο σβήνει μόνο για ενα δευτερόλεπτο και μετά μένει κ πάλι αναμμένο ίσως αυτό να εννοείς, θα το δοκίμασω και θα σου πω ευχαριστώ πάντως ;)

........Auto merged post: mousikix πρόσθεσε 14 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Worked:) Ευχαριστώ φίλε dpa2006 έχω ακόμα μια απορία, στο interface το username είναι ρυθμισμένο από τον πάροχο σε cytauser πώς μπορώ να το αλλάξω και πώς βάζω password στο interface? (Μήπως πατώντας πάνω στο username και ακολούθως Change password? Επειδή δεν είμαι σίγουρος)

:hmm:συνηθως για να σεταρεις το συγκεκριμενο ρουτερ τρεχεις τον ενσωματωμενο οδηγο που εχει,εκει μπορεις να αλλαξεις και username και password για το Virtual Circuit (VC) το οποιο θελεις να ρυθμισεις.δοκιμασε δεν χανεις τιποτα.:)

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 7 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα ,

το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω 2 εβδομάδες και
1o.σε απόσταση 6 μέτρων μου κάνει 2 με 3 διακοπές στην παροχή σήματος στη διάρκεια της ημέρας ....και είναι πολύ σπαστικό ειδικά όταν κάνεις upload αρχεία να σε κόβει .
Υπάρχει κάτι που πρέπει να τσεκάρω ;

2o. πως θα μπορέσω να το συνδέσω σε υπολογιστή με XP PRO χωρίς θύρα ethernet από τη στιγμή που δεν έχει θύρα usb ;

για το θεμα του ασυρματου τι να πω?:hmm:μου φαινεται περιεργο!
οσον αφορα το laptop: χωρις ethernet?:hmm:
δοκιμασε να βαλεις μια καρτα δικτυου (RJ45 - ethernet) ειτε σε pcmcia,ειτε σε usb.
στο λινκ (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=10&category=%CA%C1%D1%D4%C1%2520%C4%C9%CA%D4%D5%CF%D5) θα βρεις μια D-LINK DFΕ-690TXD FAST ETHERNET PCMCIA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613409) και μια D-LINK DUB-E100 USB 2.0 FAST ETHERNET ADAPTER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613394) ,ψαξε και για αλλες μαρκες.αυτα ειναι εντελως ενδεικτικα.συγκρινε τιμες και αποφασισε.;)

lehrer
21-12-08, 10:08
στο μενου του ρουτερ στο Broadband connection,υπομενου internet services ή κατι σχετικο,προσεχεις τι γραφει:G992.5(ADSL2+) (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line_2_Plus) ή G992.3(ADSL2),[G992.1(G.DMT (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.1)) και G992.1(G.Lite) (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.2)]=ADSL απλό.
ψαξε το λιγο.:)

Καλημερα! Ενας φιλος εχει το συγκρκριμενο ρουτερ και του ειπαν απο φορθνετ να το βαλει σε G.DMT για να αποφυγει τις αποσυνδεσεις μεχρι να γινει ελεγχος της γραμμης του. Ξερει καποιος πως γινεται αυτο; Στο 13831 δεν ξερανε. Ευχαριστω

kadronarxis
21-12-08, 11:13
Έχω την εντύπωση πως είναι:
αφού δώσεις telnet 192.168.1.254 από command prompt, δώσε (και σώσε!):
adsl config opermode=adsl

το ρούτερ θα κάνει "χειραψία" με το dslam για συγχρονισμό σε απλό adsl.

ΥΓ: δοκίμασε και αυτή:
xdsl debug multimode config=g992.1_annex_a

dpa2006
21-12-08, 14:57
Καλημερα! Ενας φιλος εχει το συγκρκριμενο ρουτερ και του ειπαν απο φορθνετ να το βαλει σε G.DMT για να αποφυγει τις αποσυνδεσεις μεχρι να γινει ελεγχος της γραμμης του. Ξερει καποιος πως γινεται αυτο; Στο 13831 δεν ξερανε. Ευχαριστω


Έχω την εντύπωση πως είναι:
αφού δώσεις telnet 192.168.1.254 από command prompt, δώσε (και σώσε!):
adsl config opermode=adsl

το ρούτερ θα κάνει "χειραψία" με το dslam για συγχρονισμό σε απλό adsl.

ΥΓ: δοκίμασε και αυτή:
xdsl debug multimode config=g992.1_annex_a

οπως το λεει ο Kadronarxis,
και με:

(απ'ότι ειδα στον CLI guide v8.2 και 7.4)
xdsl config adslmultimode = adsl
μερικες διαφορες,οπως φαινονται απο τους οδηγους:
η xdsl config ρυθμιζει / εμφανιζει την τρεχουσα ρυθμιση xdsl
η xdsl debug ρυθμιζει την τρεχουσα ρυθμιση xdsl
τα αποτελεσματα πρεπει να ειναι ιδια: να εχεις G992.1.

lehrer
21-12-08, 16:34
Έχω την εντύπωση πως είναι:
αφού δώσεις telnet 192.168.1.254 από command prompt, δώσε (και σώσε!):
adsl config opermode=adsl

το ρούτερ θα κάνει "χειραψία" με το dslam για συγχρονισμό σε απλό adsl.

ΥΓ: δοκίμασε και αυτή:
xdsl debug multimode config=g992.1_annex_a


οπως το λεει ο Kadronarxis,
και με:

(απ'ότι ειδα στον CLI guide v8.2 και 7.4)
xdsl config adslmultimode = adsl
μερικες διαφορες,οπως φαινονται απο τους οδηγους:
η xdsl config ρυθμιζει / εμφανιζει την τρεχουσα ρυθμιση xdsl
η xdsl debug ρυθμιζει την τρεχουσα ρυθμιση xdsl
τα αποτελεσματα πρεπει να ειναι ιδια: να εχεις G992.1.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Επειδη ειμαι ομως ασχετος θα ηθελα να μου διευκρινησετε αν το command prompt ειναι το ιδιο με το cmd. Πρεπει δηλαδη να παω Εναρξη - Εκτελεση - cmd και μετα να εισαγω 192.168.1.254 κλπ;

zeta
21-12-08, 19:39
καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι, το firewall του speedtouch, ειναι αξιόπιστο? το χρησιμοποιώ από το καλοκαίρι, αλλά δε μου γεμίζει και το μάτι. Στην γραμμή το μηχάνημα στέκεται άψογα.
firewall έχω και σε software μορφή. Πάντως η σύγκριση με το firewall toy zyxel....εσείς τι γνώμη έχετε?

spyrdano
21-12-08, 22:43
Όταν εγκατέστησα το 585 πριν μέρες, δεν έβαλα κωδικό εισόδου.Πως μπορώ να βάλω τώρα, χωρίς να χρειαστεί να το ξαναεγκαταστήσω;
Ευχαριστώ.

dpa2006
21-12-08, 22:49
καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι, το firewall του speedtouch, ειναι αξιόπιστο? το χρησιμοποιώ από το καλοκαίρι, αλλά δε μου γεμίζει και το μάτι. Στην γραμμή το μηχάνημα στέκεται άψογα.
firewall έχω και σε software μορφή. Πάντως η σύγκριση με το firewall toy zyxel....εσείς τι γνώμη έχετε?

:hmm:θεωρειται καλο firewall.
τωρα οσον αφορα το μινιμαλιστικο web interface του,δε διαφωνω.
δοκιμασες να το βαλεις στο Block all και να ανοιξεις πορτες για εφαρμογες?
επισης μπορεις να ελεγξεις και με καπο utility ποιες θυρες σου αφηνει ανοιχτες σε Normal mode και σε Block All.
τωρα οτι υπαρχουν πολυ καλα firewall και σε άλλα ρουτερ.
απο εκει και περα το firewall των περισσοτερων ρουτερ δεν εχει τη δυνατοτητα να κοβει activex,js,ή εστω καποιου αλλου τυπου απειλες(εκτος απο τα Draytek αν δεν κανω λαθος:hmm:),επισης δεν εχουν Intrution Detection System IDS και Intrution Prevention System IPS (οπως τα CISCO),αλλα απο εκει και περα νομιζω οτι ξεφευγουμε για Home users.μπορει κανεις να χρησιμοποιησει και καποιο internet security ή antivirus + firewall για να εχει ενα IDS/IPS στο δικτυο του.ή καποια εφαρμογη για IPS/IDS.
τωρα οσον αφορα τα speedtouch/thomson δες το παραρτημαΒ (http://utopia.duth.gr/~kdrakato/thesis/Parartima_B.doc) απο τη εξης διπλωματικη (http://utopia.duth.gr/~kdrakato/thesis/) σε θεματα ασφαλειας απο Δημοκριτειο.
αναφερει τον τροπο λειτουργιας των firewall των speedtouch.
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψω.:hmm:

Spanos
21-12-08, 22:59
Πάντως η σύγκριση με το firewall toy zyxel....εσείς τι γνώμη έχετε?

Επειδή είχα κάποτε Zyxel μπορώ να σου πώ οτι το Thomson διαθέτει περισσότερες ρυθμίσεις και ευελιξία αλλα πρέπει να καταφύγεις σε εντολές απο Telnet και να το ρυθμίσεις απο εκεί αποκλειστικά ή σε συνδυασμό με το Web Interface που δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας κανόνων.

To Ζyxel αντίθετα έχει μεγαλύτερες δυνατότητες για ρύθμιση απο το Web Interface κατευθείαν αλλα υστερεί σε κάποιους άλλους τομείς που έχουν να κάνουν με "μικρορυθμίσεις" ενώ έχει και κάποιους περιορισμούς όπως η δημιουργία μονο 10 custom services.

O μέσος χρήστης θα βρεί πολύ καλύτερο το Zyxel και πιο άνετο στη ρύθμιση αλλα αυτός που θέλει να ψαχτεί θα ικανοποιηθεί πολύ περισσότερο με το Thomson.

Μπορείς να διαβάσεις αυτο
Οδηγός firewall για προχωρημένους (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215967)


που έχει κάποιες γενικές οδηγίες και PDF όπως και αυτό

http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6317

Όρεξη να'χεις ;)

zeta
21-12-08, 23:00
:hmm:θεωρειται καλο firewall.
τωρα οσον αφορα το μινιμαλιστικο web interface του,δε διαφωνω.
δοκιμασες να το βαλεις στο Block all και να ανοιξεις πορτες για εφαρμογες?
επισης μπορεις να ελεγξεις και με καπο utility ποιες θυρες σου αφηνει ανοιχτες σε Normal mode και σε Block All.
τωρα οτι υπαρχουν πολυ καλα firewall και σε άλλα ρουτερ.
απο εκει και περα το firewall των περισσοτερων ρουτερ δεν εχει τη δυνατοτητα να κοβει activex,js,ή εστω καποιου αλλου τυπου απειλες(εκτος απο τα Draytek αν δεν κανω λαθος:hmm:),επισης δεν εχουν Intrution Detection System IDS και Intrution Prevention System IPS (οπως τα CISCO),αλλα απο εκει και περα νομιζω οτι ξεφευγουμε για Home users.μπορει κανεις να χρησιμοποιησει και καποιο internet security ή antivirus + firewall για να εχει ενα IDS/IPS στο δικτυο του.ή καποια εφαρμογη για IPS/IDS.
τωρα οσον αφορα τα speedtouch/thomson δες το παραρτημαΒ (http://utopia.duth.gr/~kdrakato/thesis/Parartima_B.doc) απο τη εξης διπλωματικη (http://utopia.duth.gr/~kdrakato/thesis/) σε θεματα ασφαλειας απο Δημοκριτειο.
αναφερει τον τροπο λειτουργιας των firewall των speedtouch.
ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψω.:hmm:

όχι,δεν με μπερδεύεις, καταλαβαίνω.
θα το ψάξω. Απλά δε βλέπω πολλά κοψίματα, έχω το στανταρ με καποιους δικους μου κανονες, θα βάλω το block all, και θα ανοιξω εφαρμογές, να δω τι γίνεται.
του zyxel το firewall μου έστελνε mail με ένα σωρό κοψίματα και επιθέσεις.
τώρα αυτά τα βλέπω στο software firewall (trendmicro). Γιαυτό αναρωτήθηκα αν κοιμάται? ή αν παίζουν ρυθμίσεις...
ευχαριστώ πολύ.

dpa2006
23-12-08, 12:39
όχι,δεν με μπερδεύεις, καταλαβαίνω.
θα το ψάξω. Απλά δε βλέπω πολλά κοψίματα, έχω το στανταρ με καποιους δικους μου κανονες, θα βάλω το block all, και θα ανοιξω εφαρμογές, να δω τι γίνεται.
του zyxel το firewall μου έστελνε mail με ένα σωρό κοψίματα και επιθέσεις.
τώρα αυτά τα βλέπω στο software firewall (trendmicro). Γιαυτό αναρωτήθηκα αν κοιμάται? ή αν παίζουν ρυθμίσεις...
ευχαριστώ πολύ.

παρακαλω (με λιγη καθυστερηση),το ZyXEL εχει ωραια χαρακτηριστικα,οπως αυτο το οποιο μολις περιεγραψες.στα Speedtouch Thomson δεν εχω δει κατι αναλογο.
στο Ολλανδικο site (http://www.speedtouch.nl/documenten.html) των speedtouch θα βρεις πιο αναλυτικες πληροφοριες για το πως λειτουργει το firewall (Firewalling) (http://www.speedtouch.nl/docs/AppNotes/AppNote_Firewalling.pdf) και πολλα άλλα.το πιθανοτερο στη διπλωματικη του ο εν λογω κυριος να χρησιμοποιησε υλικο και απο εδω;)
καλο διαβασμα!:)

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν εγκατέστησα το 585 πριν μέρες, δεν έβαλα κωδικό εισόδου.Πως μπορώ να βάλω τώρα, χωρίς να χρειαστεί να το ξαναεγκαταστήσω;
Ευχαριστώ.

θα πας στο μενου Toolbox>User Management και κανε κλικ στο change my Password.θα σου ζητησει νεο κωδικο (τον εισαγεις 2 φορες) και θα σου ξαναζητησει να κανεις login με username:Administrator και password αυτο το οποιο εβαλες.

spyrdano
23-12-08, 16:21
Ευχαριστώ φίλε dpa2006.
Μπορώ να μάθω ακόμα πως μπορώ να απενεργοποιώ και να ενεργοποιώ το wi-fi (το οποίο δε χρησιμοποιώ και πολύ συχνά), για να μην εισπράτω μόνιμα και άλλες δόσεις ακτινοβολίας;

man with no name
23-12-08, 18:57
Ευχαριστώ φίλε dpa2006.
Μπορώ να μάθω ακόμα πως μπορώ να απενεργοποιώ και να ενεργοποιώ το wi-fi (το οποίο δε χρησιμοποιώ και πολύ συχνά), για να μην εισπράτω μόνιμα και άλλες δόσεις ακτινοβολίας;

Πατησε το κουμπακι που ειναι μπροστα για μερικα δευτερολεπτα.

Sa1mag
23-12-08, 21:23
Καλώς σας βρήκα!
Λοιπόν αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι αν η εν λόγω συσκευή(tg585) μπορεί να λειτουργήσει ως repeater ενός ήδη υπάρχοντος δικτύου. Και αυτό γιατί εγώ έχω ήδη ένα άλλο ασυρματο router συνεδεμένο στην πρίζα του τηλεφώνου και απλά θέλω να επεκτείνω την εμβέλειά του.
Στις ρυθμίσεις του αναφέρει κάτι για wds και σε ένα scan που κάνει, βρίσκει το ήδη υπάρχων ασύρματο δίκτυό μου, αυτό που θέλω εγώ (και δεν έχω καταφέρει να κάνω) είναι να συνδεσω το tg585 πάνω στο υπάρχων δίκτυο και να παίρνει ip από αυτό...
Γίνεται ή πολλά ζητάω?

spyrdano
23-12-08, 23:18
Πατησε το κουμπακι που ειναι μπροστα για μερικα δευτερολεπτα.

Φίλε το κουμπί είναι τελείως διακοσμητικό!
Όσον αφορά τα βήματα για το που ανήκω (ADSL+2 ή ADSL) που προανέφεραν συμφουρίτες, με οδήγησαν στο: DSL Type: ANSI T1.413 .Τα 992.5 ή 992.3 δεν τα βρίσκω.
Σημειωτέον το router είναι της Conn-x.
Λίγη βοήθεια και για τα δύο ερωτήματα;

severoum
23-12-08, 23:44
Φίλε το κουμπί είναι τελείως διακοσμητικό!
Όσον αφορά τα βήματα για το που ανήκω (ADSL+2 ή ADSL) που προανέφεραν συμφουρίτες, με οδήγησαν στο: DSL Type: ANSI T1.413 .Τα 992.5 ή 992.3 δεν τα βρίσκω.
Σημειωτέον το router είναι της Conn-x.
Λίγη βοήθεια και για τα δύο ερωτήματα;

Δοκίμασα το κουμπί και δουλεύει !!!
Για να κλείσει το ασύρματο θέλει πάτημα για πάνω από 10 δευτερόλεπτα και μετά για να ανοίξει 5 .
:)

spyrdano
24-12-08, 09:05
Δοκίμασα το κουμπί και δουλεύει !!!
Για να κλείσει το ασύρματο θέλει πάτημα για πάνω από 10 δευτερόλεπτα και μετά για να ανοίξει 5 .
:)

1 λεπτό το πατούσα και πάλι ανιχνευόταν.
Σε κάποιο σημείο του forum (δεν θυμάμαι που) διάβασα ότι το κουμπί δεν λειτουργεί.
Ίσως μόνο στα conn-x.
Το κλείνω από το menu.
Καλές Γιορτές!

kostasama
24-12-08, 10:41
1 λεπτό το πατούσα και πάλι ανιχνευόταν.
Σε κάποιο σημείο του forum (δεν θυμάμαι που) διάβασα ότι το κουμπί δεν λειτουργεί.
Ίσως μόνο στα conn-x.
Το κλείνω από το menu.
Καλές Γιορτές!

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω νομιζω οτι το κουμπι ειναι διακοσμιτικο, εκτος κι αν επιλεγουμε λαθος interface!
Γνωρίζει κανεις τι interface επιλέγουμε???

zeta
24-12-08, 16:05
και γω του οτε το speedtouch έχω και το κουμπί δουλεύει μια χαρά. Απλά είναι συγκεκριμένα τα δευτερόλεπτα που ανταποκρίνεται. Θα το βρει ο καθένας μόνος του. Δεν ειναι 5 ή δέκα. το πατάς συνεχόμενα μέχρι να απενεργοποιηθεί.

dpa2006
24-12-08, 18:25
Καλώς σας βρήκα!
Λοιπόν αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι αν η εν λόγω συσκευή(tg585) μπορεί να λειτουργήσει ως repeater ενός ήδη υπάρχοντος δικτύου. Και αυτό γιατί εγώ έχω ήδη ένα άλλο ασυρματο router συνεδεμένο στην πρίζα του τηλεφώνου και απλά θέλω να επεκτείνω την εμβέλειά του.
Στις ρυθμίσεις του αναφέρει κάτι για wds και σε ένα scan που κάνει, βρίσκει το ήδη υπάρχων ασύρματο δίκτυό μου, αυτό που θέλω εγώ (και δεν έχω καταφέρει να κάνω) είναι να συνδεσω το tg585 πάνω στο υπάρχων δίκτυο και να παίρνει ip από αυτό...
Γίνεται ή πολλά ζητάω?

το WDS (WDS may be incompatible between different products (even occasionally from the same vendor) as it is not certified by the Wi-Fi Alliance) ως προτυπο δεν ειναι πιστοποιημενο απο Wi-Fi alliance και ενδεχομενα να μην απολυτα συμβατο αναμεσα σε συσκευες περισσοτερων του ενος κατασκευαστων.
μια δοκιμη μπορει μονο να σου δειξει.:)

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 29 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παρακαλω (με λιγη καθυστερηση),το ZyXEL εχει ωραια χαρακτηριστικα,οπως αυτο το οποιο μολις περιεγραψες.στα Speedtouch Thomson δεν εχω δει κατι αναλογο.
στο Ολλανδικο site (http://www.speedtouch.nl/documenten.html) των speedtouch θα βρεις πιο αναλυτικες πληροφοριες για το πως λειτουργει το firewall (Firewalling) (http://www.speedtouch.nl/docs/AppNotes/AppNote_Firewalling.pdf) και πολλα άλλα.το πιθανοτερο στη διπλωματικη του ο εν λογω κυριος να χρησιμοποιησε υλικο και απο εδω;)
καλο διαβασμα!:)

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........



θα πας στο μενου Toolbox>User Management και κανε κλικ στο change my Password.θα σου ζητησει νεο κωδικο (τον εισαγεις 2 φορες) και θα σου ξαναζητησει να κανεις login με username:Administrator και password αυτο το οποιο εβαλες.

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και ενα λινκ ακομη με λιγη καθυστερηση απο το φορουμ μας:
Ρύθμιση Speedtouch Firewall (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=10346)

mrsaccess
24-12-08, 18:35
Ούτε σε εμένα λειτουργεί το κουμπί με firmware 8.2.5.

Η κανονική λειτουργία του πλήκτρου πάντως δεν είναι να ανοιγοκλείνει το wireless αλλά για να επιτρέπει να συνδεθούν σε αυτό άγνωστες συσκευές.
Πρόκειται για μια λειτουργία που ορίζεται από το Wi-Fi Protected Setup (http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Setup).

Spanos
24-12-08, 18:47
Ούτε σε εμένα λειτουργεί το κουμπί με firmware 8.2.5.

Η κανονική λειτουργία του πλήκτρου πάντως δεν είναι να ανοιγοκλείνει το wireless αλλά για να επιτρέπει να συνδεθούν σε αυτό άγνωστες συσκευές.
Πρόκειται για μια λειτουργία που ορίζεται από το Wi-Fi Protected Setup (http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Setup).

Το firmware το είχε πάνω ή το έβαλες εσύ;

Όπως σωστά είπες απο το firmware 8 και μετά αλλάζει η λειτουργία του μπροστινού κουμπιού απο on/off σε λειτουργία WPS, όπως σωστά πρέπει να είναι για να μη μπορεί ο καθένας να ανοίγει ή να κλείνει το wireless όποτε θέλει.

mrsaccess
24-12-08, 18:51
Έκανα λάθος! Το 8.2.1.5 έχει και με αυτό έρχονται προς το παρόν όλα τα 585 v7 από τον ΟΤΕ.

dpa2006
24-12-08, 18:58
στο 585v6 αν θυμαμαι καλα(και σε φιλο με tellas το καλοκαιρι),το μπροστινο κουμπι παντως ενεργοποιουσε και απενεργοποιουσε το ασυρματο δικτυο,εκτος απο τη διαδικασια να ξεκλειδωνει για 1 min την Wi-Fi ACL για να εισαχθει νεος πελατης στο ασυρματο δικτυο.
εχει αλλαξει αυτη η λειτουργια στο 585v7?:hmm:ειναι θεμα μονο firmware ή και συσκευης,v6 vs v7?:hmm:

Spanos
24-12-08, 19:12
Θέμα firmware

Sa1mag
24-12-08, 20:10
το WDS (WDS may be incompatible between different products (even occasionally from the same vendor) as it is not certified by the Wi-Fi Alliance) ως προτυπο δεν ειναι πιστοποιημενο απο Wi-Fi alliance και ενδεχομενα να μην απολυτα συμβατο αναμεσα σε συσκευες περισσοτερων του ενος κατασκευαστων.
μια δοκιμη μπορει μονο να σου δειξει.:)

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 29 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........



........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και ενα λινκ ακομη με λιγη καθυστερηση απο το φορουμ μας:
Ρύθμιση Speedtouch Firewall (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=10346)
Thanks!

dpa2006
24-12-08, 22:06
Θέμα firmware

βλεπω οτι η Thomson εχει μια ταση να περιοριζει καποια χαρακτηριστικα μεσω fw οσο περναει ο καιρος.:hmm:
ευχαριστω Καλα Χριστουγεννα,Καλες Γιορτες σε ολους.:)

Spanos
24-12-08, 22:41
βλεπω οτι η Thomson εχει μια ταση να περιοριζει καποια χαρακτηριστικα μεσω fw οσο περναει ο καιρος.:hmm:
ευχαριστω Καλα Χριστουγεννα,Καλες Γιορτες σε ολους.:)

Σε συτή την περίπτωση δεν περιορίστηκε χαρακτηριστικό αλλα προστέθηκε η λειτουργία WPS και σταμάτησαν να έχουν πρόσβαση στο on/off του wireless αυτοί που δεν έχουν τον κωδικό του Web Interface ;)

Εντωμεταξύ επιτέλους το έκανα και δούλεψε επιτέλους το ρημάδι με 8.2.1.5, έπρεπε να βάλω την IP του router στις ρυθμίσεις του WPS.


wireless wps config
wireless wps config ssid_id=0 state=disabled
wireless wps config ssid_id=0 state=enabled regip=192.168.1.254



Πατάς το κουμπάκι και με γειά το Χριστουγεννιάτικο δέντρο

mrsaccess
24-12-08, 23:16
Thanx! Αν και δυστυχώς θα αργήσω να το δοκιμάσω θα ανυπομονώ! :oneup:

dpa2006
25-12-08, 12:47
Σε συτή την περίπτωση δεν περιορίστηκε χαρακτηριστικό αλλα προστέθηκε η λειτουργία WPS και σταμάτησαν να έχουν πρόσβαση στο on/off του wireless αυτοί που δεν έχουν τον κωδικό του Web Interface ;)

Εντωμεταξύ επιτέλους το έκανα και δούλεψε επιτέλους το ρημάδι με 8.2.1.5, έπρεπε να βάλω την IP του router στις ρυθμίσεις του WPS.


wireless wps config
wireless wps config ssid_id=0 state=disabled
wireless wps config ssid_id=0 state=enabled regip=192.168.1.254

Πατάς το κουμπάκι και με γειά το Χριστουγεννιάτικο δέντρο

σωστος!αρα καλα εκαναν.και παλι ευχαριστω για τη διευκρινιση:oneup:

Bayern7
25-12-08, 13:09
Σε συτή την περίπτωση δεν περιορίστηκε χαρακτηριστικό αλλα προστέθηκε η λειτουργία WPS και σταμάτησαν να έχουν πρόσβαση στο on/off του wireless αυτοί που δεν έχουν τον κωδικό του Web Interface ;)

Εντωμεταξύ επιτέλους το έκανα και δούλεψε επιτέλους το ρημάδι με 8.2.1.5, έπρεπε να βάλω την IP του router στις ρυθμίσεις του WPS.


wireless wps config
wireless wps config ssid_id=0 state=disabled
wireless wps config ssid_id=0 state=enabled regip=192.168.1.254



Πατάς το κουμπάκι και με γειά το Χριστουγεννιάτικο δέντρο

Με 8.2.2.5 εξακολουθεί να μην κάνει τπτ:sorry:
Παρά το γεγονός ότι δίνω "wireless wps config ssid_id=0 state=disabled", όταν δίνω στη συνέχεια "wireless wps config" μου λέει ότι είναι enabled!:hmm:

kadronarxis
25-12-08, 13:17
Χρόνια Πολλά παιδιά, με υγεία και καλή καρδιά.

Έχω και εγώ μπόλικο attenuation(35-36dB) με αρκετά λάθη HEC και CRC.
Έχω περασμένο το 8.2.1.5 και το ρούτερ(κρατηθείτε!) απο μόνο του με αλλάζει σε g.dmt!!!
Δεν εξηγείται αλλιώς, διότι μετά απο restart με περνάει πάλι σε adsl2+(4 mbit connx).

Τι να πω....θα κρατήσω ένα για τα γεράματά μου.!

kostasama
25-12-08, 18:40
Σε συτή την περίπτωση δεν περιορίστηκε χαρακτηριστικό αλλα προστέθηκε η λειτουργία WPS και σταμάτησαν να έχουν πρόσβαση στο on/off του wireless αυτοί που δεν έχουν τον κωδικό του Web Interface ;)

Εντωμεταξύ επιτέλους το έκανα και δούλεψε επιτέλους το ρημάδι με 8.2.1.5, έπρεπε να βάλω την IP του router στις ρυθμίσεις του WPS.


wireless wps config
wireless wps config ssid_id=0 state=disabled
wireless wps config ssid_id=0 state=enabled regip=192.168.1.254



Πατάς το κουμπάκι και με γειά το Χριστουγεννιάτικο δέντρο

Που βρίσκετε αυτό φίλε μου?Δώσε μας λίγο αναλυτικα τα βήματα αν σου είναι ευκολο γιατι εγώ δηλώνω οτι είμαι ασχετος!
Ευχαριστώ για την προσπάθεια και καλές γιορτές!

dwrean1
25-12-08, 19:25
παιδια καλησπερα,

μολις πηρα το ασυρμαρο 585 και ενω μπαινω στο ιντερφεισ δεν κανει σετ απ. λεει δεν υπαρχουν templates! εκανα ρεσετ αλλα τιποτε! ειναι προβλημα του μοδεμ? τελος να σας πω οτι το δικο μου 585 εχει και θυρα usb! στην παρουσιαση δεν ειδα κατι τετοιο... τι συμβαινει? καμια βοηθεια?

και κατι τελευταιο. εχω το 536 v5 και 4αρα connex. τι πρεπει να επιλεξω pppA or pppe?

Οταν λεει δεν υπαρχουν templates <πρεπει να τρεξεις το cdrom που συνοδευεται και να γινει απο εκει η εγκατασταση. Εκτος αν βαλεις κατευθειαν το νεο firmware 7.4.3.2 και ετσι παιρνει απο κει templates.

........Auto merged post: dwrean1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οταν λεει δεν υπαρχουν templates <πρεπει να τρεξεις το cdrom που συνοδευεται και να γινει απο εκει η εγκατασταση. Εκτος αν βαλεις κατευθειαν το νεο firmware 7.4.3.2 και ετσι παιρνει απο κει templates.


Εχω το GT585 V7 ( CONN-X) και εβαλα firmware 7.4.3.2 ( τωρα δεν γραφει μεσα το λογοτυπο ΟΤΕ, αλλα γράφει TOMSON , επισης εξαφανιστηκε η επιλογη για IPTV που ειχε μεσα )

chief_piranha
26-12-08, 23:46
[QUOTE=για το θεμα του ασυρματου τι να πω?:hmm:μου φαινεται περιεργο!
οσον αφορα το laptop: χωρις ethernet?:hmm:
δοκιμασε να βαλεις μια καρτα δικτυου (RJ45 - ethernet) ειτε σε pcmcia,ειτε σε usb.
στο λινκ (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=10&category=%CA%C1%D1%D4%C1%2520%C4%C9%CA%D4%D5%CF%D5) θα βρεις μια D-LINK DFΕ-690TXD FAST ETHERNET PCMCIA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613409) και μια D-LINK DUB-E100 USB 2.0 FAST ETHERNET ADAPTER (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613394) ,ψαξε και για αλλες μαρκες.αυτα ειναι εντελως ενδεικτικα.συγκρινε τιμες και αποφασισε.;)[/QUOTE]

οκ το έστησα το δικτυο ,

τωρα είδα οτι ειναι ανοικτό , πως το κλειδωνω για να μην εχουμε τζαμπατζήδες ;

dwrean1
26-12-08, 23:48
δεν νομίζω να το πουλάνε ξεχωριστά αλλά μόνο μέσω ISP
εγώ το έχω σε μαύρο και είναι κουκλί!

Το πουλανε στα OTESHOP

dpa2006
27-12-08, 14:21
οκ το έστησα το δικτυο ,

τωρα είδα οτι ειναι ανοικτό , πως το κλειδωνω για να μην εχουμε τζαμπατζήδες ;

θα πρεπει στο ασυρματο δικτυο να βαλεις προστασια wpa/wpa2.
στο wireless>security:Allow new devices επελεξε allowed new stations επελεξε New stations are allowed (via registration) και Security mode wpa/wpa2.
δες τους παρακατω οδηγους:
How To: Εγκατάσταση και ρυθμίσεις Wireless network σε Alcatel 585 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37116)
How To: αγοράσατε το καινούργιο ασύρματο Modem, είστε καλός Σαμαρείτης; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=78243)

chief_piranha
27-12-08, 20:36
θα πρεπει στο ασυρματο δικτυο να βαλεις προστασια wpa/wpa2.
στο wireless>security:Allow new devices επελεξε allowed new stations επελεξε New stations are allowed (via registration) και Security mode wpa/wpa2.
δες τους παρακατω οδηγους:
How To: Εγκατάσταση και ρυθμίσεις Wireless network σε Alcatel 585 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37116)
How To: αγοράσατε το καινούργιο ασύρματο Modem, είστε καλός Σαμαρείτης; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=78243)

Aκολούθησα το ''Εγκατάσταση και ρυθμίσεις Wireless network σε Alcatel 585''
και έβαλα wep key και New stations are allowed automatically ....... ελπίζω να είμαι οκ τώρα .....Σε ευχαριστώ για τα steps :oneup:

Ααα Να ρωτήσω κάτι ακόμα παρατήρησα πως μεσα στο Home Network δεν μου εμφανίζει
το κινητο ενω το έχω προσθέσει στο δίκτυο :hmm: why ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.